Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығында шұғыл келісімшарттар бойынша электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыруды жүзеге асыратын ұйымдарды айқындау туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 48 өкімі
Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығы туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 21 қосымша) (бұдан әрі – Хаттама) 32-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 31 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) 6-тармағын орындау үшін және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – Одақ) ұсыныстары негізінде:
1. "Беларусь әмбебап тауар биржасы" ашық акционерлік қоғамы, "Электр энергиясы мен қуаты рыногының қазақстандық операторы" акционерлік қоғамы және "Санкт-Петербург халықаралық тауар-шикізат биржасы" акционерлік қоғамы Одақтың жалпы электр энергетикалық нарығында шұғыл келісімшарттар бойынша электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыруды жүзеге асыратын ұйымдар болып айқындалсын.
2. Беларусь Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Ресей Федерациясының Үкіметінен осы өкімнің 1-тармағында көрсетілген ұйымдарды іс-шаралар жоспарының 13-тармағына сәйкес Одақтың жалпы электр энергетикалық нарығының технологиялық негізінің жұмыс істеуіне тестілік сынақтар жүргізуді ескере отырып, Хаттаманың 33-тармағында көрсетілген актілерде белгіленген шұғыл келісімшарттар бойынша орталықтандырылған сауда операторының құқықтары мен міндеттерін (функциялары мен өкілеттіктерін) Хаттаманың 5 – 8-тармақтарына сәйкес қабылданған актілер күшіне енген күннен бастап іске асыруға даярлауға бағытталған іс-шаралар кешенін өткізуді қамтамасыз ету сұралсын.
3. Осы Өкім, Хаттаманың 6-тармағында көзделген актіні Еуразиялық үкіметаралық кеңес қабылдаған күннен бастап күшіне енетін осы өкімнің 2-тармағын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасынан Республикасынан Республикасынан Республикасынан
Федерациясынан
М.Григорян И.Петришенко С.Жұманғарин А.Касымалиев А.Оверчук

Об определении организаций, осуществляющих организацию централизованной торговли электрической энергией по срочным контрактам на общем электроэнергетическом рынке Евразийского экономического союза
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 25 ноября 2022 года № 48.
В соответствии с пунктом 32 Протокола об общем электроэнергетическом рынке Евразийского экономического союза (приложение № 21 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Протокол), во исполнение пункта 6 плана мероприятий, направленных на формирование общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 20 декабря 2019 г. № 31 (далее – план мероприятий), и на основе предложений государств – членов Евразийского экономического союза (далее – Союз):
1. Определить открытое акционерное общество "Белорусская универсальная товарная биржа", акционерное общество "Казахстанский оператор рынка электрической энергии и мощности" и акционерное общество "Санкт-Петербургская Международная Товарно-сырьевая биржа" организациями, осуществляющими организацию централизованной торговли электрической энергией по срочным контрактам на общем электроэнергетическом рынке Союза.
2. Просить Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации обеспечить проведение комплекса мероприятий, направленных на подготовку к реализации с даты вступления в силу актов, принятых в соответствии с пунктами 5 – 8 Протокола, организациями, указанными в пункте 1 настоящего распоряжения, прав и обязанностей (функций и полномочий) оператора централизованной торговли по срочным контрактам, установленных актами, указанными в пункте 33 Протокола, с учетом проведения тестовых испытаний функционирования технологической основы общего электроэнергетического рынка Союза в соответствии с пунктом 13 плана мероприятий.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза, за исключением пункта 2 настоящего распоряжения, который вступает в силу с даты принятия Евразийским межправительственным советом акта, предусмотренного пунктом 6 Протокола.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук