Еуразиялық Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарламаға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 7 наурыздағы № 23 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 51-бабы 1-тармағының 11 және 12-тармақшаларына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 7-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 15 қаңтардағы № 4 Шешімімен бекітілген Еуразиялық Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарламаға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 7 наурыздағы
№ 23 Шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық Еуразиялық экономикалық одақтың "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарламаға енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1.  1 – 5, 7 – 10, 12 – 16, 18, 21 – 24, 26, 30, 35, 39, 41, 42, 47, 49, 53 – 55, 57, 58, 60, 62, 66 және 68 позициялар алынып тасталсын.

О внесении изменений в Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 марта 2023 года № 23.
В соответствии с подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 51 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 7 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденную Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 января 2019 г. № 4, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 марта 2023 г. № 23
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
1. Позиции 1 – 5, 7 – 10, 12 – 16, 18, 21 – 24, 26, 30, 35, 39, 41, 42, 47, 49, 53 – 55, 57, 58, 60, 62, 66 и 68 исключить.

13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Кальций мен магний иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.5-78 қайта қарау
II бөлімнің 7-тармағы, III бөлімнің 10-тармағы, VI бөлімнің 26-тармағы, VII бөлімнің 38 және 48-тармақтары, № 3 қосымшаның 1-кестесі
2024 жыл
2025 жыл
Ресей Федерациясы
70
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Натрий иондарын анықтау әдістері.

13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния.
Пересмотр ГОСТ 23268.5-78
пункт 7 раздела II, пункт 10 раздела III, пункт 26 раздела VI, пункты 38 и 48
раздела VII,
таблица 1
приложения № 3
2024 год
2025 год
Российская Федерация
70
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов натрия.

МемСТ 23268.6-78 қайта қарау
2025 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
71
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Калий иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.7-78 қайта қарау
2025 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
72
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Гидрокарбонат иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.3-78 қайта қарау
2024 жыл
2025 жыл
Ресей Федерациясы
73

Пересмотр ГОСТ 23268.6-78
2025 год
2026 год
Российская Федерация
71
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов калия.
Пересмотр ГОСТ 23268.7-78
2025 год
2026 год
Российская Федерация
72
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения гидрокарбонат-ионов.
Пересмотр ГОСТ 23268.3-78
2024 год
2025 год
Российская Федерация
73

13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Күшәла иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.14-78 қайта қарау
№ 1 қосымша, № 2 қосымшаның 1-кестесі
2027 жыл
2028 жыл
Ресей Федерациясы
85
13.060.50
Су. Жалпы сынаптың құрамын жалынсыз атомдық абсорбциялық спектрометриямен анықтау әдістері.
МемСТ 31950-2012 жаңарту
№ 2 қосымшаның 1-кестесі, № 3 қосымшаның 1-кестесі
2024 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
86

13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов мышьяка.
Пересмотр ГОСТ 23268.14-78
приложение № 1, таблица 1
приложения № 2
2027 год
2028 год
Российская Федерация
85
13.060.50
Вода. Методы определения содержания общей ртути беспламенной атомно-абсорбционной спектрометрией.
Обновление ГОСТ 31950-2012
таблица 1
приложения № 2, таблица 1
приложения № 3
2024 год
2026 год
Российская Федерация
86

13.060.50
Ауыз су. Цианид құрамын анықтау әдісі. МЕМСТ 31863-2012 қайта қарау
2024 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
87
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Нитрат иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.9-78 қайта қарау
2025 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
88
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Нитрит иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.8-78 қайта қарау
2026 жыл
2027 жыл
Ресей Федерациясы
89

13.060.50
Вода питьевая. Метод определения содержания цианидов.
Пересмотр ГОСТ 31863-2012
2024 год
2026 год
Российская Федерация
87
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения нитрат-ионов.
Пересмотр ГОСТ 23268.9-78
2025 год
2026 год
Российская Федерация
88
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения нитрит-ионов.
Пересмотр ГОСТ 23268.8-78
2026 год
2027 год
Российская Федерация
89

13.060.45
Ауыз су. Селеннің массалық концентрациясын анықтау әдісі.
МемСТ 19413-89 қайта қарау
2026 жыл
2027 жыл
Ресей Федерациясы
90
13.060.45
Ауыз су. Құрамында қорғасын, мырыш, күмісті анықтау әдістері.
МемСТ 18293-72 қайта қарау
2026 жыл
2027 жыл
Ресей Федерациясы
91
13.060.50
Ауыз су. Құрамында қалдық белсенді хлорды анықтау әдістері.
МемСТ 18190-72 қайта қарау
№ 3 қосымшаның 1 кестесінің V бөлімінің 2 және 3 позициялары
2024 жыл
2025 жыл
Ресей Федерациясы
92
13.060.50
Ауыз су. Құрамында бенз(а)пиренді анықтау әдісі.
МемСТ 31860-2012 қайта қарау
№ 3 қосымшаның 1-кестесінің VI бөлімінің 4-позициясы
2024 жыл
2025 жыл
Ресей Федерациясы
93
13.060.50
Газ хроматографиясы әдісімен ауыз су, табиғи және сарқынды сулар сынамаларындағы хлороформның массалық концентрациясын өлшеу әдістемесі.
Аттестатталған әдістеме негізінде МемСТ әзірлеу (ФР. тізіліміндегі нөмірі 1.31.2021.40831)
№ 3 қосымшаның 1-кестесінің VI бөлімінің 5, 6, 10, 22 және 23-позициялары
2023 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
94
13.060.50
13.060.60
Ауыз су. Құрамында беттік-белсенді заттарды анықтау әдістері.
МемСТ 31857-2012 қайта қарау
№ 3 қосымшаның 1-кестесінің VI бөлімінің 16-позициясы
2024 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
95

13.060.45
Вода питьевая. Метод определения массовой концентрации селена.
Пересмотр ГОСТ 19413-89
2026 год
2027 год
Российская Федерация
90
13.060.45
Вода питьевая. Методы определения содержания свинца, цинка, серебра.
Пересмотр ГОСТ 18293-72
2026 год
2027 год
Российская Федерация
91
13.060.50
Вода питьевая. Методы определения содержания остаточного активного хлора.
Пересмотр ГОСТ 18190-72
позиции 2 и 3
раздела V таблицы 1 приложения № 3
2024 год
2025 год
Российская Федерация
92
13.060.50
Вода питьевая. Метод определения содержания бенз(а)пирена.
Пересмотр ГОСТ 31860-2012
позиция 4 раздела VI
таблицы 1
приложения № 3
2024 год
2025 год
Российская Федерация
93
13.060.50
Методика измерений массовой концентрации хлороформа в пробах питьевых, природных и сточных вод методом газовой хроматографии.
Разработка ГОСТ на основе аттестованной методики (номер в реестре ФР.1.31.2021.40831)
позиции 5, 6, 10,
22 и 23 раздела VI
таблицы 1
приложения № 3
2023 год
2024 год
Российская Федерация
94
13.060.50
13.060.60
Вода питьевая. Методы определения содержания поверхноcтно-активных веществ.
Пересмотр ГОСТ 31857-2012
позиция 16 раздела VI таблицы 1
приложения № 3
2024 год
2026 год
Российская Федерация
95

13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Аммоний иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.10-78 қайта қарау
№ 3 қосымшаның 1-кестесі
2025 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
96
13.060.45
Су. Құрамында фосфор бар заттарды анықтау әдістері.
МемСТ 18309-2014 қайта қарау
2026 жыл
2027 жыл
Ресей Федерациясы
97
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Бөтелкедегі судың органолептикалық көрсеткіштері мен көлемін анықтау әдістері.
МемСТ 23268.1-91 қайта қарау
2023 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
98
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. Күміс иондарын анықтау әдістері.
МемСТ 23268.13-78 қайта қарау
2027 жыл
2028 жыл
Ресей Федерациясы
99
13.060.45
Емдік, емдік-асханалық және табиғи асханалық минералды ауыз су. ерманганатты тотығушылықты анықтау әдістері.
МемСТ 23268.12-78 қайта қарау
2025 жыл
2026 жыл
Ресей Федерациясы
100
13.060.45
Судың сапасы. Сульфит түзуші клостридия спораларын анықтау.
МУК 4.2.1018-01 негізінде МЕМСТ әзірлеу
№ 3 қосымшаның 2-кестесі
2023 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
_____________

13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов аммония.
Пересмотр ГОСТ 23268.10-78
таблица 1
приложения № 3
2025 год
2026 год
Российская Федерация
96
13.060.45
Вода. Методы определения фосфорсодержащих веществ.
Пересмотр ГОСТ 18309-2014
2026 год
2027 год
Российская Федерация
97
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения органолептических показателей и объема воды в бутылках.
Пересмотр ГОСТ 23268.1-91
2023 год
2024 год
Российская Федерация
98
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов серебра.
Пересмотр ГОСТ 23268.13-78
2027 год
2028 год
Российская Федерация
99
13.060.45
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения перманганатной окисляемости.
Пересмотр ГОСТ 23268.12-78
2025 год
2026 год
Российская Федерация
100
13.060.45
Качество воды. Определение спор сульфитредуцирующих клостридий.
Разработка ГОСТ на основе МУК 4.2.1018-01
таблица 2
приложения № 3
2023 год
2024 год
Российская Федерация
".