Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – Кеден одағының "Автомобиль және авиациялық бензинге, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыштарға арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 013/2011) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 15 тамыздағы № 114 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – Кеден одағының "Автомобиль және авиациялық бензинге, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыштарға арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 013/2011) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті зерттеу (сынау)және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі бекітілсін.
2. Кеден одағы Комиссиясының "Кеден Одағының "Автомобиль және авиациялық бензинге, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыштарға арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" 2011 жылғы 18 қарашадағы № 826 шешімі 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.

О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту" (ТР ТС 013/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 августа 2023 года № 114.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г.№ 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту" (ТР ТС 013/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Пункт 2 Решения Комиссии Таможенного союза от 18 ноября 2011 г. № 826 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту" признать утратившим силу.

3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
В. Назаренко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 15 тамыздағы
№ 114 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – Кеден одағының "Автомобиль және авиациялық бензинге, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыштарға арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 013/2011) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
№ р/с
Құрылымдық элемент немесе Кеден одағының техникалық регламентін техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеу (сынау) және өлшеу әдістемесінің атауы және атауы
Ескертпе
1
2
3
4
I. Автомобиль бензинінің сипаттамаларына қойылатын талаптар (техникалық регламентке 2-қосымша)
1
күкірттің массалық үлесі

3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Назаренко
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 15 августа 2023 г. № 114
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту" (ТР ТС 013/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Таможенного союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
I. Требования к характеристикам автомобильного бензина
(приложение 2 к техническому регламенту)
1
массовая доля серы

МЕМСТ ISO 8754-2013 "Мұнай өнімдері. Құрамындағы күкіртті энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен анықтау"
2
МЕМСТ ISO 13032-2014 "Мұнай өнімдері. Автомобиль отынындағы күкірттің төмен концентрациясын энергодисперсиялық рентгендік флуоресценттік спектрометрия әдісімен анықтау"
3
МЕМСТ ISO 16591-2015 "Мұнай өнімдері. Құрамындағы күкіртті анықтау. Тотықтыру микрокулонометрия әдісі"
4
МЕМСТ ISO 20846-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Ультракүлгін флуоресценция әдісі"
5
МЕМСТ ISO 20847-2014 "Мұнай өнімдері. Ішкі жану қозғалтқыштары үшін отынның құрамындағы күкіртті анықтау. Энергетикалық дисперсияға негізделген рентгендік флуоресцентті спектрометрия"
6
МЕМСТ ISO 20884-2016 "Мұнай өнімдері сұйық. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Толқын ұзындығы бойынша дисперсиясы бар рентгенфлуоресцентті спектрометрия әдісі" (К4 және К5 сыныптары үшін даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
7
МЕМСТ 32139-2013 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
01.01.2025 дейін қолданылады
8
МЕМСТ 32139-2019 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
9
МЕМСТ 32403-2013 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау (шам әдісі)"
10
МЕМСТ 33194-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Толқындық дисперсиясы бар рентгенфлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
11
МЕМСТ 34237-2017 "Мұнай өнімдері. Ультракүлгін флуоресценция әдісімен күкірттің жалпы құрамын анықтау"
12
МЕМСТ Р 53203-2022 "Мұнай өнімдері. Толқын ұзындығы бойынша дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкіртті анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
13
бензолдың көлемдік үлесі
МЕМСТ ISO 22854-2015 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
14
МЕМСТ ISO 22854-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
15
МЕМСТ EN 12177-2013 "Сұйық мұнай өнімдері. Бензин. Газохроматографиялық әдіспен бензолдың құрамын анықтау"
16
МЕМСТ 29040-91 "Бензиндер. Бензолды және хош иісті көмірсутектердің жиынтық құрамын анықтау әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
17
МЕМСТ 29040-2018 "Бензиндер. Бензолды және хош иісті көмірсутектердің жиынтық құрамын анықтау әдісі"
18

ГОСТ ISO 8754-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
2
ГОСТ ISO 13032-2014 "Нефтепродукты. Определение низких концентраций серы в автомобильных топливах методом энергодисперсионной рентгеновской флуоресцентной спектрометрии"
3
ГОСТ ISO 16591-2015 "Нефтепродукты. Определение содержания серы. Метод окислительной микрокулонометрии"
4
ГОСТ ISO 20846-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод ультрафиолетовой флуоресценции"
5
ГОСТ ISO 20847-2014 "Нефтепродукты. Определение содержания серы в топливе для двигателей внутреннего сгорания. Рентгеновская флуоресцентная спектрометрия на основе энергетической дисперсии"
6
ГОСТ ISO 20884-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией по длине волны" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций для классов К4 и К5)
7
ГОСТ 32139-2013 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2025
8
ГОСТ 32139-2019 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
9
ГОСТ 32403-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы (ламповый метод)"
10
ГОСТ 33194-2014 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с волновой дисперсией"
11
ГОСТ 34237-2017 "Нефтепродукты. Определение общего содержания серы методом ультрафиолетовой флуоресценции"
12
ГОСТ Р 53203-2022 "Нефтепродукты. Определение серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией по длине волны"
применяется до 01.01.2030
13
объемная доля бензола
ГОСТ ISO 22854-2015 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2030
14
ГОСТ ISO 22854-2022 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
15
ГОСТ EN 12177-2013 "Нефтепродукты жидкие. Бензин. Определение содержания бензола газохроматографическим методом"
16
ГОСТ 29040-91 "Бензины. Метод определения бензола и суммарного содержания ароматических углеводородов"
применяется до 01.01.2025
17
ГОСТ 29040-2018 "Бензины. Метод определения бензола и суммарного содержания ароматических углеводородов"
18

МЕМСТ 31871-2012 "Автомобиль бензиндері және авиациялық. Инфрақызыл спектроскопия арқылы бензолды анықтау"
19
МЕМСТ 32507-2013 "Автомобиль бензиндері және сұйық көмірсутек қоспалары. Капиллярлық газ хроматографиясы әдісімен жеке және топтық көмірсутек құрамын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
20
МЕМСТ 34603-2019 "Ұшқын тұтанатын қозғалтқыштарға арналған отын. Бензолды орташа инфрақызыл спектроскопия әдісімен анықтау"
21
МЕМСТ Р 52714-2018 "Автомобиль бензиндері. Капиллярлық газ хроматографиясы әдісімен жеке және топтық көмірсутек құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
22
оттегінің массалық үлесі
МЕМСТ EN 1601-2017 "Сұйық мұнай өнімдері. Қорғасынсыз бензин. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстарды және оттегі бойынша жалын-иондаушы детекторды (O-FID) пайдалана отырып, газ хроматографиясы әдісімен органикалық байланысқан оттегінің жалпы құрамын анықтау"
23
МЕМСТ EN 13132-2012 "Сұйық мұнай өнімдері. Этилдендірілмеген бензин. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстарды және ауыспалы бағандарды пайдалана отырып, газ хроматографиясы әдісімен органикалық байланысқан оттегінің жалпы құрамын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
24
МЕМСТ ISO 22854-2015 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
25
МЕМСТ ISO 22854-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
26
МЕМСТ 32338-2013 "Бензиндер. МТБЭ, ЭТБЭ, ТАМЭ, ДИПЭ, метанол, этанол және трет-бутанолды инфрақызыл спектроскопия әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
27
МЕМСТ 32338-2022 "Бензиндер. MTBE, ETBE, tame, DEEPE, метанол, этанол және трет-бутанолды инфрақызыл спектроскопия әдісімен анықтау"
28
көмірсутектердің көлемдік үлесі:
хош иісті олефин
МЕМСТ ISO 22854-2015 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
29
МЕМСТ ISO 22854-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
30

ГОСТ 31871-2012 "Бензины автомобильные и авиационные. Определение бензола методом инфракрасной спектроскопии"
19
ГОСТ 32507-2013 "Бензины автомобильные и жидкие углеводородные смеси. Определение индивидуального и группового углеводородного состава методом капиллярной газовой хроматографии" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
20
ГОСТ 34603-2019 "Топлива для двигателей с искровым зажиганием. Определение бензола методом спектроскопии среднего инфракрасного диапазона"
21
ГОСТ Р 52714-2018 "Бензины автомобильные. Определение индивидуального и группового углеводородного состава методом капиллярной газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2030
22
массовая доля кислорода
ГОСТ EN 1601-2017 "Нефтепродукты жидкие. Бензин неэтилированный. Определение органических кислородосодержащих соединений и общего содержания органически связанного кислорода методом газовой хроматографии с использованием пламенно-ионизационного детектора по кислороду (O-FID)"
23
ГОСТ EN 13132-2012 "Нефтепродукты жидкие. Бензин неэтилированный. Определение органических кислородосодержащих соединений и общего содержания органически связанного кислорода методом газовой хроматографии с использованием переключающихся колонок" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
24
ГОСТ ISO 22854-2015 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2030
25
ГОСТ ISO 22854-2022 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
26
ГОСТ 32338-2013 "Бензины. Определение МТБЭ, ЭТБЭ, ТАМЭ, ДИПЭ, метанола, этанола и трет-бутанола методом инфракрасной спектроскопии"
применяется до 01.01.2030
27
ГОСТ 32338-2022 "Бензины. Определение МТБЭ, ЭТБЭ, ТАМЭ, ДИПЭ, метанола, этанола и трет-бутанола методом инфракрасной спектроскопии"
28
объемная доля углеводородов:
ароматических
олефиновых
ГОСТ ISO 22854-2015 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2030
29
ГОСТ ISO 22854-2022 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
30

МЕМСТ 29040-91 "Бензиндер. Бензолды және хош иісті көмірсутектердің жиынтық құрамын анықтау әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
31
МЕМСТ 29040-2018 "Бензиндер. Бензолды және хош иісті көмірсутектердің жиынтық құрамын анықтау әдісі"
32
МЕМСТ 31872-2012 "Сұйық мұнай өнімдері. Флуоресцентті индикаторлық адсорбция әдісімен топтық көмірсутек құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
33
МЕМСТ 31872-2019 "Сұйық мұнай өнімдері. Флуоресцентті индикаторлық адсорбция әдісімен топтық көмірсутек құрамын анықтау"
34
МЕМСТ 32507-2013 "Автомобиль бензиндері және сұйық көмірсутек қоспалары. Капиллярлық газ хроматографиясы әдісімен жеке және топтық көмірсутек құрамын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
35
МЕМСТ Р 52063-2003 "Сұйық мұнай өнімдері. Флуоресцентті индикаторлық адсорбция әдісімен топтық көмірсутек құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
36
МЕМСТ Р 52714-2018 "Автомобиль бензиндері. Капиллярлық газ хроматографиясы әдісімен жеке және топтық көмірсутек құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
37
зерттеу әдісі бойынша октан саны
МЕМСТ 8226-2015 "Қозғалтқыштарға арналған отын. Октан санын анықтаудың зерттеу әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
38
МЕМСТ 8226-2022 "Қозғалтқыштарға арналған отын. Октан санын анықтаудың зерттеу әдісі" (01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
39
МЕМСТ 32339-2013 "Мұнай өнімдері. Мотор отындарының детонациялық сипаттамаларын анықтау. Зерттеу әдісі"
40
МЕМСТ Р 52947-2019 "Мұнай өнімдері. Мотор отындарының детонациялық сипаттамаларын анықтау. Зерттеу әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
41
мотор әдісі бойынша октан саны
МЕМСТ 32340-2013 (ISO 5163:2005) "Мұнай өнімдері. Моторлы және авиациялық отындардың детонациялық сипаттамаларын анықтау. Мотор әдісі"
42
МЕМСТ 511-2015 "Қозғалтқыштарға арналған отын. Октан санын анықтаудың моторлық әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
43
МЕМСТ 511-2022 "Қозғалтқыштарға арналған отын. Октан санын анықтаудың моторлық әдісі "(01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
44
қаныққан бу қысымы
МЕМСТ EN 13016-1-2013 "Сұйық мұнай өнімдері. 1-бөлім. Құрамында ауа бар қаныққан будың қысымын анықтау (ASVP) және құрғақ будың эквивалентті қысымын есептеу (DVPE)" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
45

ГОСТ 29040-91 "Бензины. Метод определения бензола и суммарного содержания ароматических углеводородов"
применяется до 01.01.2025
31
ГОСТ 29040-2018 "Бензины. Метод определения бензола и суммарного содержания ароматических углеводородов"
32
ГОСТ 31872-2012 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового углеводородного состава методом флуоресцентной индикаторной адсорбции"
применяется до 01.01.2030
33
ГОСТ 31872-2019 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового углеводородного состава методом флуоресцентной индикаторной адсорбции"
34
ГОСТ 32507-2013 "Бензины автомобильные и жидкие углеводородные смеси. Определение индивидуального и группового углеводородного состава методом капиллярной газовой хроматографии" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
35
ГОСТ Р 52063-2003 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового углеводородного состава методом флуоресцентной индикаторной адсорбции"
применяется до 01.01.2030
36
ГОСТ Р 52714-2018 "Бензины автомобильные. Определение индивидуального и группового углеводородного состава методом капиллярной газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2030
37
октановое число по исследователь-скому методу
ГОСТ 8226-2015 "Топливо для двигателей. Исследовательский метод определения октанового числа" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
применяется до 01.01.2030
38
ГОСТ 8226-2022 "Топливо для двигателей. Исследовательский метод определения октанового числа" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
39
ГОСТ 32339-2013 "Нефтепродукты. Определение детонационных характеристик моторных топлив. Исследовательский метод"
40
ГОСТ Р 52947-2019 "Нефтепродукты. Определение детонационных характеристик моторных топлив. Исследовательский метод"
применяется до 01.01.2030
41
октановое число по моторному методу
ГОСТ 32340-2013 (ISO 5163:2005) "Нефтепродукты. Определение детонационных характеристик моторных и авиационных топлив. Моторный метод"
42
ГОСТ 511-2015 "Топливо для двигателей. Моторный метод определения октанового числа" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
применяется до 01.01.2030
43
ГОСТ 511-2022 "Топливо для двигателей. Моторный метод определения октанового числа" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
44
давление насыщенных паров
ГОСТ EN 13016-1-2013 "Нефтепродукты жидкие. Часть 1. Определение давления насыщенных паров, содержащих воздух (ASVP), и расчет эквивалентного давления сухих паров (DVPE)" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
применяется до 01.01.2030
45

МЕМСТ EN 13016-1-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. 1-бөлім. Құрамында ауасы бар қаныққан булардың қысымын анықтау (ASVP) және құрғақ булардың баламалы қысымын есептеу" (01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
46
МЕМСТ 1756-2000 "Мұнай өнімдері. Қаныққан будың қысымын анықтау"
47
МЕМСТ 28781-90 "Мұнай және мұнай өнімдері. Механикалық дисперсиялық аппараттағы қаныққан булардың қысымын анықтау әдісі"
48
МЕМСТ 31874-2012 "Шикі мұнай және мұнай өнімдері. Рейд әдісімен қаныққан бу қысымын анықтау"
49
МЕМСТ 33117-2014 "Автомобиль бензиндері. Бензиннің қаныққан буының қысымын және құрамында оттегі бар қоспалары бар бензин қоспасын анықтау әдісі (құрғақ әдіс)"
50
МЕМСТ 33157-2014 "Мұнай өнімдері. Қаныққан бу қысымын анықтау әдісі (шағын әдіс)"
51
оксигенаттардың көлемдік үлесі
МЕМСТ ISO 22854-2015 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
52
МЕМСТ ISO 22854-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. Көпөлшемді газ хроматографиясы әдісімен автомобиль бензиніндегі және автомобиль этанол отынындағы (Е85) көмірсутектер мен оттегі бар қосылыстардың топтық құрамын анықтау"
53
МЕМСТ EN 1601-2017 "Сұйық мұнай өнімдері. Этилдендірілмеген бензин. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстарды және оттегі бойынша жалын-иондаушы детекторды (O-FID) пайдалана отырып, газ хроматографиясы әдісімен органикалық байланысқан оттегінің жалпы құрамын анықтау"
54
МЕМСТ EN 13132-2012 "Сұйық мұнай өнімдері. Этилдендірілмеген бензин. Құрамында оттегі бар органикалық қосылыстарды және ауыспалы бағандарды пайдалана отырып, газ хроматографиясы әдісімен органикалық байланысқан оттегінің жалпы құрамын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
55
МЕМСТ 32338-2013 "Бензиндер. МТБЭ, ЭТБЭ, ТАМЭ, ДИПЭ, метанол, этанол және трет-бутанолды инфрақызыл спектроскопия әдісімен анықтау"
56
темір концентрациясы
МЕМСТ 32514-2013 "Автомобиль бензиндері. Темірді анықтаудың фотоколориметриялық әдісі"
57
марганец концентрациясы
МЕМСТ 33158-2014 "Бензиндер. Атомдық абсорбциялық спектроскопия әдісімен марганецті анықтау"
58
қорғасын концентрациясы
МЕМСТ EN 237-2013 "Сұйық мұнай өнімдері. Атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен қорғасынның төмен концентрациясын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
59
МЕМСТ 28828-90 "Бензиндер. Қорғасынды анықтау әдісі"
60
МЕМСТ 32350-2013 "Бензиндер. Атомдық абсорбциялық спектрометрия әдісімен қорғасынды анықтау"
61

ГОСТ EN 13016-1-2022 "Нефтепродукты жидкие. Часть 1. Определение давления насыщенных паров, содержащих воздух (ASVP), и расчет эквивалентного давления сухих паров" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
46
ГОСТ 1756-2000 "Нефтепродукты. Определение давления насыщенных паров"
47
ГОСТ 28781-90 "Нефть и нефтепродукты. Метод определения давления насыщенных паров на аппарате с механическим диспергированием"
48
ГОСТ 31874-2012 "Нефть сырая и нефтепродукты. Определение давления насыщенных паров методом Рейда"
49
ГОСТ 33117-2014 "Бензины автомобильные. Метод определения давления насыщенных паров бензина и смеси бензина с кислородсодержащими добавками (сухой метод)"
50
ГОСТ 33157-2014 "Нефтепродукты. Метод определения давления насыщенных паров (мини-метод)"
51
объемная доля оксигенатов
ГОСТ ISO 22854-2015 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2030
52
ГОСТ ISO 22854-2022 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового содержания углеводородов и кислородсодержащих соединений в автомобильном бензине и автомобильном этанольном топливе (Е85) методом многомерной газовой хроматографии"
53
ГОСТ EN 1601-2017 "Нефтепродукты жидкие. Бензин неэтилированный. Определение органических кислородосодержащих соединений и общего содержания органически связанного кислорода методом газовой хроматографии с использованием пламенно-ионизационного детектора по кислороду (O-FID)"
54
ГОСТ EN 13132-2012 "Нефтепродукты жидкие. Бензин неэтилированный. Определение органических кислородосодержащих соединений и общего содержания органически связанного кислорода методом газовой хроматографии с использованием переключающихся колонок" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
55
ГОСТ 32338-2013 "Бензины. Определение МТБЭ, ЭТБЭ, ТАМЭ, ДИПЭ, метанола, этанола и трет-бутанола методом инфракрасной спектроскопии"
56
концентрация железа
ГОСТ 32514-2013 "Бензины автомобильные. Фотоколориметрический метод определения железа"
57
концентрация марганца
ГОСТ 33158-2014 "Бензины. Определение марганца методом атомно-абсорбционной спектроскопии"
58
концентрация свинца
ГОСТ EN 237-2013 "Нефтепродукты жидкие. Определение низких концентраций свинца методом атомно-абсорбционной спектрометрии" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
59
ГОСТ 28828-90 "Бензины. Метод определения свинца"
60
ГОСТ 32350-2013 "Бензины. Определение свинца методом атомно-абсорбционной спектрометрии"
61

МЕМСТ Р 54278-2010 "Автомобиль бензині. Рентгендік спектроскопия арқылы қорғасынды анықтау әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
62
монометил-анилиннің көлемдік үлесі
МЕМСТ 32515-2013 "Автомобиль бензиндері. N-метиланилинді капиллярлық газ хроматографиясы арқылы анықтау"
II. Дизель отынының сипаттамаларына қойылатын талаптар (техникалық регламентке 3-қосымша)
63
күкірттің массалық үлесі
МЕМСТ ISO 8754-2013 "Мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
64
МЕМСТ ISO 16591-2015 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау. Тотығу микрокулонометрия әдісі"
65
МЕМСТ ISO 20846-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Ультракүлгін флуоресценция әдісі"
66
МЕМСТ ISO 20847-2014 "Мұнай өнімдері. Ішкі жану қозғалтқыштары үшін отынның құрамындағы күкіртті анықтау. Энергетикалық дисперсия негізіндегі рентгендік флуоресцентті спектрометрия"
67
МЕМСТ ISO 20884-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Толқын ұзындығы бойынша дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісі "(К4 және К5 сыныптары үшін даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
68
МЕМСТ 32139-2019 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
69
МЕМСТ 32139-2013 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
01.01.2025 дейін қолданылады
70
МЕМСТ 32403-2013 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау (шам әдісі)"
71
МЕМСТ 33194-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Толқындық дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
72
жабық тигельдегі жарқыл температурасы
МЕМСТ ISO 2719-2017 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Жабық Тигельмен Мартенс-Пенский аспабындағы жарқыл температурасын анықтау әдістері" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
73
МЕМСТ ISO 3679-2017 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Тепе-теңдік жағдайында жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтаудың жеделдетілген әдісі"
74
МЕМСТ ISO 13736-2009 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Жарқыл температурасын анықтау Абель әдісі бойынша жабық тигельде"
75
МЕМСТ 6356-75 "Мұнай өнімдері. Жабық тигельде жарқыл температурасын анықтау әдісі"
76
МЕМСТ 34238-2017 "Мұнай өнімдері. Шағын өлшемді жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау әдістері"
77
ҚР СТ ASTM D 3828-2013 "Шағын көлемді жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
78
фракциялық құрамы

ГОСТ Р 54278-2010 "Бензин автомобильный. Методы определения свинца рентгеновской спектроскопией"
применяется до 01.01.2030
62
объемная доля монометил-анилина
ГОСТ 32515-2013 "Бензины автомобильные. Определение N-метиланилина методом капиллярной газовой хроматографии"
II. Требования к характеристикам дизельного топлива (приложение 3 к техническому регламенту)
63
массовая доля серы
ГОСТ ISO 8754-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
64
ГОСТ ISO 16591-2015 "Нефтепродукты. Определение содержания серы. Метод окислительной микрокулонометрии"
65
ГОСТ ISO 20846-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод ультрафиолетовой флуоресценции"
66
ГОСТ ISO 20847-2014 "Нефтепродукты. Определение содержания серы в топливе для двигателей внутреннего сгорания. Рентгеновская флуоресцентная спектрометрия на основе энергетической дисперсии"
67
ГОСТ ISO 20884-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией по длине волны" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций для классов К4 и К5)
68
ГОСТ 32139-2019 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
69
ГОСТ 32139-2013 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2025
70
ГОСТ 32403-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы (ламповый метод)"
71
ГОСТ 33194-2014 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с волновой дисперсией"
72
температура вспышки
в закрытом тигле
ГОСТ ISO 2719-2017 "Нефтепродукты и другие жидкости. Методы определения температуры вспышки в приборе Мартенс-Пенского с закрытым тиглем" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
73
ГОСТ ISO 3679-2017 "Нефтепродукты и другие жидкости. Ускоренный метод определения температуры вспышки в закрытом тигле в равновесных условиях"
74
ГОСТ ISO 13736-2009 "Нефтепродукты и другие жидкости. Определение температуры вспышки в закрытом тигле по методу Абеля"
75
ГОСТ 6356-75 "Нефтепродукты. Метод определения температуры вспышки в закрытом тигле"
76
ГОСТ 34238-2017 "Нефтепродукты. Методы определения температуры вспышки в закрытом тигле малого размера"
77
СТ РК ASTM D 3828-2013 "Методы определения температуры вспышки в закрытом тигле малого размера"
применяется до 01.01.2030
78
фракционный состав

МЕМСТ ISO 3405-2013 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
79
МЕМСТ ISO 3405-2022 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау"
80
МЕМСТ 2177-99 "Мұнай өнімдері. Фракциялық құрамды анықтау әдістері" (А әдісі – даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
81
МЕМСТ 33098-2014 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау әдісі"
82
полициклді хош иісті көмірсутектердің массалық үлесі
МЕМСТ EN 12916-2017 "Мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау. Сыну көрсеткіші бойынша анықталатын жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
83
"Мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау. Сыну көрсеткіші бойынша анықталатын жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі" (01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
84
МЕМСТ Р ЕН 12916-2008 "Мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау. Сыну коэффициенті бойынша анықтаумен жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
85
цетан саны
МЕМСТ ISO 5165-2014 "Мұнай өнімдері. Дизель отынының тұтанғыштығы. Мотор әдісімен цетан санын анықтау"
86
МЕМСТ EN 15195-2014 "Сұйық мұнай өнімдері. Орташа дистиллятты отындар. Тұрақты көлемді камерада жану арқылы тұтанудың кешігуін және алынған цетан санын (DCN) анықтау әдісі"
87
МЕМСТ 3122-67 "Дизель отыны. Цетан санын анықтау әдісі"
88
МЕМСТ 32508-2013 "Дизель отыны. Цетан санын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
89
майлау қабілеті
МЕМСТ ISO 12156-1-2012 "Дизель отыны. HFRR аппаратындағы майлау қабілетін анықтау. 1-бөлік. Сынақ әдісі "(даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
90
МЕМСТ ISO 12156-1-2020 "Дизель отыны. HFRR аппаратындағы майлау қабілетін анықтау. 1-бөлік. Сынақ әдісі" (01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
91
ҚР СТ АСТМ Д 6079-2010 "Дизель отынының майлау қабілетін анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
92
сүзгіштіктің шекті температурасы
МЕМСТ EN 116-2013 "Дизель және пеш отындары. Сүзгіштіктің шекті температурасын анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
93
МЕМСТ EN 116-2017 "Дизель отыны және тұрмыстық пеш. Сүзгіштіктің шекті температурасын анықтау. Моншада кезең-кезеңмен салқындату әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
94

ГОСТ ISO 3405-2013 "Нефтепродукты. Определение фракционного состава при атмосферном давлении"
применяется до 01.01.2030
79
ГОСТ ISO 3405-2022 "Нефтепродукты. Определение фракционного состава при атмосферном давлении"
80
ГОСТ 2177-99 "Нефтепродукты. Методы определения фракционного состава" (метод А – метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
81
ГОСТ 33098-2014 "Нефтепродукты. Метод определения фракционного состава при атмосферном давлении"
82
массовая доля полицикличес-ких ароматических углеводородов
ГОСТ EN 12916-2017 "Нефтепродукты. Определение типов ароматических углеводородов в средних дистиллятах. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с обнаружением по показателю преломления" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
применяется до 01.01.2030
83
ГОСТ EN 12916-2022 "Нефтепродукты. Определение типов ароматических углеводородов в средних дистиллятах. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с обнаружением по показателю преломления" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
84
ГОСТ Р ЕН 12916-2008 "Нефтепродукты. Определение типов ароматических углеводородов в средних дистиллятах. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с детектированием по коэффициенту рефракции"
применяется до 01.01.2030
85
цетановое число
ГОСТ ISO 5165-2014 "Нефтепродукты. Воспламеняемость дизельного топлива. Определение цетанового числа моторным методом"
86
ГОСТ EN 15195-2014 "Нефтепродукты жидкие. Средние дистиллятные топлива. Метод определения задержки воспламенения и получаемого цетанового числа (DCN) сжиганием в камере постоянного объема"
87
ГОСТ 3122-67 "Топлива дизельные. Метод определения цетанового числа"
88
ГОСТ 32508-2013 "Топлива дизельные. Определение цетанового числа" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
89
смазывающая способность
ГОСТ ISO 12156-1-2012 "Топливо дизельное. Определение смазывающей способности на аппарате HFRR. Часть 1. Метод испытаний" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
применяется до 01.01.2030
90
ГОСТ ISO 12156-1-2020 "Топливо дизельное. Определение смазывающей способности на аппарате HFRR. Часть 1. Метод испытаний" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
91
СТ РК АСТМ Д 6079-2010 "Метод определения смазывающей способности дизельных топлив"
применяется до 01.01.2030
92
предельная температура фильтруемости
ГОСТ EN 116-2013 "Топлива дизельные и печные бытовые. Метод определения предельной температуры фильтруемости"
применяется до 01.01.2030
93
ГОСТ EN 116-2017 "Топливо дизельное и печное бытовое. Определение предельной температуры фильтруемости. Метод поэтапного охлаждения в бане" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
94

МЕМСТ 22254-92 "Дизель отыны. Суық сүзгідегі сүзгіштіктің шекті температурасын анықтау әдісі"
95
май қышқылдарының метил эфирлерінің құрамы (көлемі бойынша)
МЕМСТ EN 14078-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Инфрақызыл спектрометрия әдісімен орташа дистилляттардағы май қышқылдарының метил эфирлерінің (FAME) құрамын анықтау"
III. Мазут сипаттамаларына қойылатын талаптар (техникалық регламентке 4-қосымша)
96
күкірттің массалық үлесі

ГОСТ 22254-92 "Топливо дизельное. Метод определения предельной температуры фильтруемости на холодном фильтре"
95
содержание метиловых эфиров жирных кислот (по объему)
ГОСТ EN 14078-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания метиловых эфиров жирных кислот (FAME) в средних дистиллятах методом инфракрасной спектрометрии"
III. Требования к характеристикам мазута
(приложение 4 к техническому регламенту)
96
массовая доля серы

МЕМСТ ISO 8754-2013 "Мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
97
МЕМСТ ISO 16591-2015 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау. Тотығу микрокулонометрия әдісі"
98
МЕМСТ 1437-75 "Мұнай өнімдері қараңғы. Күкіртті анықтаудың жеделдетілген әдісі"
99
МЕМСТ 32139-2013 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
01.01.2025 дейін қолданылады
100
МЕМСТ 32139-2019 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
101
МЕМСТ Р 51947-2002 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкіртті анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
102
ашық тигельдегі жарқыл температурасы
МЕМСТ 4333-2014 "Мұнай өнімдері. Ашық тигельдегі тұтану және тұтану температурасын анықтау әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
103
МЕМСТ 4333-2021 (ISO 2592:2017) "Мұнай өнімдері. Ашық тигельдегі тұтану және тұтану температурасын анықтау әдістері" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
104
МЕМСТ 34640-2020 "Мұнай өнімдері. Кливленд әдісі бойынша ашық тигельдегі жарқыл мен тұтану температурасын анықтау"
105
STB ISO 2592-2010 "Мұнай өнімдері. Кливленд әдісі бойынша ашық тигельдегі жарқыл мен тұтану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
106
СТБ 1651-2006 "Мұнай өнімдері. Кливленд әдісі бойынша ашық тигельдегі жарқыл мен тұтану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
107
жабық тигельдегі жарқыл температурасы
МЕМСТ ISO 2719-2017 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Жабық тигельмен Мартенс-Пенский аспабындағы жарқыл температурасын анықтау әдістері" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
108
МЕМСТ 6356-75 "Мұнай өнімдері. Жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау әдісі"
109
МЕМСТ 33192-2014 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Жабық тигель Тага құралындағы жарқыл температурасын анықтау әдісі"
110
350 °C дейін қайнаған фракцияның шығымы
МЕМСТ 33359-2015 "Қалдық отындар. Түзулікті анықтау. 0,133 кПа (1 мм сын. бағ.) қысымда айдау қисығын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
111
ҚР СТ АСТМ Д 1160-2010 "Ауыр және қалдық мұнай өнімдерінің фракциялық құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
112
БСТ 1559-2005 "Мұнай өнімдері. Төмен қысымда фракциялық құрамды анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады

ГОСТ ISO 8754-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
97
ГОСТ ISO 16591-2015 "Нефтепродукты. Определение содержания серы. Метод окислительной микрокулонометрии"
98
ГОСТ 1437-75 "Нефтепродукты темные. Ускоренный метод определения серы"
99
ГОСТ 32139-2013 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2025
100
ГОСТ 32139-2019 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержание серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
101
ГОСТ Р 51947-2002 "Нефть и нефтепродукты. Определение серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2030
102
температура вспышки в открытом тигле
ГОСТ 4333-2014 "Нефтепродукты. Методы определения температур вспышки и воспламенения в открытом тигле"
применяется до 01.01.2030
103
ГОСТ 4333-2021 (ISO 2592:2017) "Нефтепродукты. Методы определения температур вспышки и воспламенения в открытом тигле" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
104
ГОСТ 34640-2020 "Нефтепродукты. Определение температур вспышки и воспламенения в приборе с открытым тиглем по методу Кливленда"
105
СТБ ISO 2592-2010 "Нефтепродукты. Определение температур вспышки и воспламенения в приборе с открытым тиглем по методу Кливленда"
применяется до 01.01.2030
106
СТБ 1651-2006 "Нефтепродукты. Определение температур вспышки и воспламенения в приборе с открытым тиглем по методу Кливленда"
применяется до 01.01.2030
107
температура вспышки в закрытом тигле
ГОСТ ISO 2719-2017 "Нефтепродукты и другие жидкости. Методы определения температуры вспышки в приборе Мартенс-Пенского с закрытым тиглем" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
108
ГОСТ 6356-75 "Нефтепродукты. Метод определения температуры вспышки в закрытом тигле"
109
ГОСТ 33192-2014 "Нефтепродукты и другие жидкости. Метод определения температуры вспышки на приборе Тага с закрытым тиглем"
110
выход фракции, выкипающей до 350 °C
ГОСТ 33359-2015 "Топлива остаточные. Определение прямогонности. Определение кривой дистилляции при давлении 0,133 кПа (1 мм рт. ст.)" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
111
СТ РК АСТМ Д 1160-2010 "Определение фракционного состава тяжелых и остаточных нефтепродуктов"
применяется до 01.01.2030
112
СТБ 1559-2005 "Нефтепродукты. Метод определения фракционного состава при пониженном давлении"
применяется до 01.01.2030

113
күкіртсутектің құрамы
МЕМСТ 32505-2013 "Сұйық мұнай отындары. Күкіртті сутекті анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
114
МЕМСТ 33198-2014 "Мұнай отындары. Күкіртсутектің құрамын анықтау. Сұйық фазалық экстракцияның жедел әдістері"
IV. Реактивті қозғалтқыштарға арналған отын сипаттамаларына қойылатын талаптар (техникалық регламентке 5-қосымша)
115
минус 40 °C температурада кинематикалық тұтқырлық
МЕМСТ 33-2016 "Мұнай және мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық және динамикалық тұтқырлықты анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
116
МЕМСТ 31391-2009 "Мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық тұтқырлықты анықтау әдісі және динамикалық тұтқырлықты есептеу"
01.01.2030 дейін қолданылады
117
МЕМСТ 31391-2020 "Мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық тұтқырлықты анықтау әдісі және динамикалық тұтқырлықты есептеу"
118
минус 20 °C температурада кинематикалық тұтқырлық
МЕМСТ 33-2016 "Мұнай және мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық және динамикалық тұтқырлықты анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
119
МЕМСТ 31391-2009 "Мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық тұтқырлықты анықтау әдісі және динамикалық тұтқырлықты есептеу"
01.01.2030 дейін қолданылады
120
МЕМСТ 31391-2020 "Мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық тұтқырлықты анықтау әдісі және динамикалық тұтқырлықты есептеу"
121
кристалданудың басталу температурасы
МЕМСТ 5066-91 (ИСО 3013-74) "Моторлы отындар. Бұлттылық температурасын анықтау, кристалдану мен кристалдануды бастау әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
122
МЕМСТ 5066-2018 "Моторлы отындар. Бұлттылық температурасын, кристалданудың басталуын және қатуды анықтау әдістері" (Б әдісі даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылады)
123
МЕМСТ 32402-2013 "Авиациялық отындар. Автоматты лазерлік әдіспен кристалдану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
124
МЕМСТ 32402-2022 "Авиациялық отындар. Автоматты лазерлік әдіспен мұздату температурасын анықтау"
125
МЕМСТ 33195-2014 "Авиациялық отындар. Кристалдану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
126
МЕМСТ 33195-2022 "Авиациялық отындар. Мұздату температурасын анықтау"
127
МЕМСТ 33197-2014 "Авиациялық отындар. Фазалық ауысудың автоматты әдісімен кристалдану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
128
МЕМСТ 33197-2022 "Авиациялық отындар. Фазалық ауысудың автоматты әдісімен мұздату температурасын анықтау"

113
содержание сероводорода
ГОСТ 32505-2013 "Топлива нефтяные жидкие. Определение сероводорода" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
114
ГОСТ 33198-2014 "Топлива нефтяные. Определение содержания сероводорода. Экспресс-методы жидкофазной экстракции"
IV. Требования к характеристикам топлива для реактивных двигателей
(приложение 5 к техническому регламенту)
115
кинематическая вязкость при температуре минус 40 °C
ГОСТ 33-2016 "Нефть и нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Определение кинематической и динамической вязкости" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
116
ГОСТ 31391-2009 "Нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Метод определения кинематической вязкости и расчет динамической вязкости"
применяется до 01.01.2030
117
ГОСТ 31391-2020 "Нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Метод определения кинематической вязкости и расчет динамической вязкости"
118
кинематическая вязкость при температуре минус 20 °C
ГОСТ 33-2016 "Нефть и нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Определение кинематической и динамической вязкости" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
119
ГОСТ 31391-2009 "Нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Метод определения кинематической вязкости и расчет динамической вязкости"
применяется до 01.01.2030
120
ГОСТ 31391-2020 "Нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Метод определения кинематической вязкости и расчет динамической вязкости"
121
температура начала кристаллизации
ГОСТ 5066-91 (ИСО 3013-74) "Топлива моторные. Методы определения температуры помутнения, начала кристаллизации и кристаллизации"
применяется до 01.01.2025
122
ГОСТ 5066-2018 "Топлива моторные. Методы определения температуры помутнения, начала кристаллизации и замерзания" (метод Б применяется при возникновении спорных ситуаций)
123
ГОСТ 32402-2013 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации автоматическим лазерным методом"
применяется до 01.01.2030
124
ГОСТ 32402-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания автоматическим лазерным методом"
125
ГОСТ 33195-2014 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации"
применяется до 01.01.2030
126
ГОСТ 33195-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания"
127
ГОСТ 33197-2014 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации автоматическим методом фазового перехода"
применяется до 01.01.2030
128
ГОСТ 33197-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания автоматическим методом фазового перехода"

129
ҚР СТ АСТМ Д 7154-2011 "Авиациялық отынның қату температурасын анықтау әдісі (автоматты талшықты-оптикалық әдіс)"
01.01.2030 дейін қолданылады
130
мұздану температурасы
МЕМСТ 5066-91 (ИСО 3013-74) "Моторлы отындар. Бұлттылық температурасын анықтау, кристалдану мен кристалдануды бастау әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
131
МЕМСТ 5066-2018 "Моторлы отындар. Бұлттылық температурасын, кристалдану мен қатудың басталуын анықтау әдістері" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
132
МЕМСТ 33195-2014 "Авиациялық отындар. Кристалдану температурасын анықтау"
01.04.2025 дейін қолданылады
133
МЕМСТ 33195-2022 "Авиациялық отындар. Мұздану температурасын анықтау"
134
МЕМСТ 32402-2013 "Авиациялық отындар. Автоматты лазерлік әдіспен кристалдану температурасын анықтау"
01.04.2030 дейін қолданылады
135
МЕМСТ 32402-2022 "Авиациялық отындар. Автоматты лазерлік әдіспен мұздану температурасын анықтау"
136
МЕМСТ Р 52332-2022 "Авиациялық отындар. Автоматты фазалық ауысу әдісімен кристалдану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
137
ҚР СТ АСТМ Д 7154-2011 "Авиациялық отынның қату температурасын анықтау әдісі (автоматты талшықты-оптикалық әдіс)"
01.01.2030 дейін қолданылады
138
ҚР СТ 2418-2013 "Авиациялық отындардағы қату температурасын анықтау (автоматты фазалық өту әдісі)"
01.01.2030 дейін қолданылады
139
ҚР СТ 2415-2013 "Авиациялық отындардың қату температурасын анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
140
механикалық қоспалардың құрамы және су
МЕМСТ EN 12662-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы, дизель отынындағы механикалық қоспаларды анықтау әдісі
141
МЕМСТ 10227-86 "Реактивті қозғалтқыштарға арналған отын. Техникалық шарттар" (4.5-тармақ)
142
МЕМСТ 10227-2013 "Реактивті қозғалтқыштарға арналған отын. Техникалық шарттар" (7.3-тармақ)
143
МЕМСТ 33196-2014 "Дистиллятты отындар. Көрнекі әдіспен бос су мен механикалық қоспаларды анықтау"
144
ҚР СТ EN 12662-2011 "Сұйық мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы механикалық қоспаларды анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
145
фракциялық құрамы
МЕМСТ ISO 3405-2013 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
146
МЕМСТ ISO 3405-2022 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау"
147
МЕМСТ 2177-99 "Мұнай өнімдері. Фракциялық құрамды анықтау әдістері" (А әдісі – даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
148
МЕМСТ 33098-2014 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау әдісі"

129
СТ РК АСТМ Д 7154-2011 "Метод определения температуры замерзания авиационного топлива (автоматический волоконно-оптический метод)"
применяется до 01.01.2030
130
температура замерзания
ГОСТ 5066-91 (ИСО 3013-74) "Топлива моторные. Методы определения температуры помутнения, начала кристаллизации и кристаллизации"
применяется до 01.01.2025
131
ГОСТ 5066-2018 "Топлива моторные. Методы определения температуры помутнения, начала кристаллизации и замерзания" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
132
ГОСТ 33195-2014 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации"
применяется до 01.04.2025
133
ГОСТ 33195-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания"
134
ГОСТ 32402-2013 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации автоматическим лазерным методом"
применяется до 01.04.2030
135
ГОСТ 32402-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания автоматическим лазерным методом"
136
ГОСТ Р 52332-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации методом автоматического фазового перехода"
применяется до 01.01.2030
137
СТ РК АСТМ Д 7154-2011 "Метод определения температуры замерзания авиационного топлива (автоматический волоконно-оптический метод)"
применяется до 01.01.2030
138
СТ РК 2418-2013 "Определение температуры замерзания в авиационных топливах (метод автоматического фазового перехода)"
применяется до 01.01.2030
139
СТ РК 2415-2013 "Метод определения температуры замерзания авиационных топлив"
применяется до 01.01.2030
140
содержание механических примесей
и воды
ГОСТ EN 12662-2016 "Нефтепродукты жидкие. Метод определения механических примесей в средних дистиллятах, дизельном топливе и метиловых эфирах жирных кислот"
141
ГОСТ 10227-86 "Топлива для реактивных двигателей. Технические условия" (пункт 4.5)
142
ГОСТ 10227-2013 "Топливо для реактивных двигателей. Технические условия" (пункт 7.3)
143
ГОСТ 33196-2014 "Топлива дистиллятные. Определение свободной воды и механических примесей визуальным методом"
144
СТ РК EN 12662-2011 "Жидкие нефтепродукты. Метод определения механических примесей в средних дистиллятах"
применяется до 01.01.2030
145
фракционный состав
ГОСТ ISO 3405-2013 "Нефтепродукты. Определение фракционного состава при атмосферном давлении"
применяется до 01.01.2030
146
ГОСТ ISO 3405-2022 "Нефтепродукты. Определение фракционного состава при атмосферном давлении"
147
ГОСТ 2177-99 "Нефтепродукты. Методы определения фракционного состава" (метод А – метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
148
ГОСТ 33098-2014 "Нефтепродукты. Метод определения фракционного состава при атмосферном давлении"

149
ысталмаған жалынның биіктігі
МЕМСТ 4338-91 "Авиациялық газ турбиналы қозғалтқыштарға арналған отын. Темекі шекпейтін жалынның максималды биіктігін анықтау"
150
МЕМСТ 33193-2014 " газ турбиналы қозғалтқыштарға арналған авиациялық отындар және керосин. Темекі шекпейтін жалынның максималды биіктігін анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
151
МЕМСТ 33193-2020 "Газ турбиналы қозғалтқыштарға арналған авиациялық отындар және керосин. Темекі шекпейтін жалынның максималды биіктігін анықтау"
152
ҚР СТ ASTM D 1322-2013 "Керосиннің ысталмаған жалынының және авиациялық турбиналық отынның биіктігін анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
153
жабық тигельдегі жарқыл температурасы
МЕМСТ ISO 2719-2017 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Жабық тигельмен Мартенс-Пенский аспабындағы жарқыл температурасын анықтау әдістері"
154
МЕМСТ ISO 13736-2009 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Абель әдісі бойынша жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау"
155
МЕМСТ ISO 3679-2017 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Тепе-теңдік жағдайында жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтаудың жеделдетілген әдісі"
156
МЕМСТ 6356-75 "Мұнай өнімдері. Жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау әдісі"
157
МЕМСТ 33192-2014 "Мұнай өнімдері және басқа сұйықтықтар. Жабық тигель Тага құралындағы жарқыл температурасын анықтау әдісі"
158
МЕМСТ 34238-2017 "Мұнай өнімдері. Шағын өлшемді жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау әдістері"
159
ҚР СТ ASTM D 3828-2013 "Шағын көлемді жабық тигельдегі жарқыл температурасын анықтау әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
160
ҚР СТ 2424-2013 "Тага жабық тигеліндегі жарқыл температурасын анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
161
хош иісті көмірсутектердің көлемдік (массалық) үлесі
МЕМСТ EN 12916-2017 "Мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау. Сыну көрсеткіші бойынша анықталатын жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі" (хош иісті көмірсутектердің массалық үлесін анықтау кезінде даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
162
МЕМСТ EN 12916-2022 "Мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау. Сыну көрсеткіші бойынша анықталатын жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі" (01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
163
МЕМСТ 6994-74 "Жеңіл мұнай өнімдері. Хош иісті көмірсутектерді анықтау әдісі"
164
МЕМСТ 31872-2012 "Сұйық мұнай өнімдері. Флуоресцентті индикаторлық адсорбция әдісімен топтық көмірсутек құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады

149
высота некоптящего пламени
ГОСТ 4338-91 "Топливо для авиационных газотурбинных двигателей. Определение максимальной высоты некоптящего пламени"
150
ГОСТ 33193-2014 "Топлива авиационные для газотурбинных двигателей и керосин. Определение максимальной высоты некоптящего пламени"
применяется до 01.01.2030
151
ГОСТ 33193-2020 "Топлива авиационные для газотурбинных двигателей и керосин. Определение максимальной высоты некоптящего пламени"
152
СТ РК ASTM D 1322-2013 "Метод определения высоты некоптящего пламени керосина и авиационного турбинного топлива"
применяется до 01.01.2030
153
температура вспышки в закрытом тигле
ГОСТ ISO 2719-2017 "Нефтепродукты и другие жидкости. Методы определения температуры вспышки в приборе Мартенс-Пенского с закрытым тиглем"
154
ГОСТ ISO 13736-2009 "Нефтепродукты и другие жидкости. Определение температуры вспышки в закрытом тигле по методу Абеля"
155
ГОСТ ISO 3679-2017 "Нефтепродукты и другие жидкости. Ускоренный метод определения температуры вспышки в закрытом тигле в равновесных условиях"
156
ГОСТ 6356-75 "Нефтепродукты. Метод определения температуры вспышки в закрытом тигле"
157
ГОСТ 33192-2014 "Нефтепродукты и другие жидкости. Метод определения температуры вспышки на приборе Тага с закрытым тиглем"
158
ГОСТ 34238-2017 "Нефтепродукты. Методы определения температуры вспышки в закрытом тигле малого размера"
159
СТ РК ASTM D 3828-2013 "Методы определения температуры вспышки в закрытом тигле малого размера"
применяется до 01.01.2030
160
СТ РК 2424-2013 "Метод определения температуры вспышки в закрытом тигле Тага"
применяется до 01.01.2030
161
объемная (массовая) доля ароматических углеводородов
ГОСТ EN 12916-2017 "Нефтепродукты. Определение типов ароматических углеводородов в средних дистиллятах. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с обнаружением
по показателю преломления" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций при определении массовой доли ароматических углеводородов)
применяется до 01.01.2030
162
ГОСТ EN 12916-2022 "Нефтепродукты. Определение типов ароматических углеводородов в средних дистиллятах. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с обнаружением по показателю преломления" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
163
ГОСТ 6994-74 "Нефтепродукты светлые. Метод определения ароматических углеводородов"
164
ГОСТ 31872-2012 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового углеводородного состава методом флуоресцентной индикаторной адсорбции"
применяется до 01.01.2030

165
МЕМСТ 31872-2019 "Сұйық мұнай өнімдері. Флуоресцентті индикаторлық адсорбция әдісімен топтық көмірсутек құрамын анықтау" (хош иісті көмірсутектердің көлемдік үлесін анықтау кезінде даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
166
МЕМСТ 33912-2016 "Авиациялық отын және мұнай дистилляттары. Рефрактометриялық детекторы бар жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау"
167
МЕМСТ Р ЕН 12916-2008 "Мұнай өнімдері. Орташа дистилляттардағы хош иісті көмірсутектердің түрлерін анықтау. Сыну коэффициентіне сәйкес жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
168
МЕМСТ Р 52063-2003 "Сұйық мұнай өнімдері. Флуоресцентті индикаторлық адсорбция әдісімен топтық көмірсутек құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
169
нақты шайырлардың концентрациясы
МЕМСТ 1567-97 (ИСО 6246-95) "Мұнай өнімдері. Автомобиль бензиндері және авиациялық отындар. Шайырларды ағынмен буландыру арқылы анықтау әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
170
МЕМСТ 8489-85 "Моторлы отын. Нақты шайырларды анықтау әдісі"
171
МЕМСТ 32404-2013 "Мұнай өнімдері. Ағынмен булану арқылы нақты шайырлардың концентрациясын анықтау әдісі"
172
жалпы күкірттің массалық үлесі
МЕМСТ ISO 8754-2013 "Мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
173
МЕМСТ ISO 14596-2016 "Мұнай өнімдері. Толқын ұзындығы бойынша дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
174
МЕМСТ ISO 16591-2015 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау. Тотығу микрокулонометрия әдісі"
175
МЕМСТ ISO 20846-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Ультракүлгін флуоресценция әдісі"
176
МЕМСТ ISO 20884-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Толқын ұзындығы дисперсиясы бар рентгендік флуоресцентті спектрометрия әдісі"
177
МЕМСТ 32139-2013 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
01.01.2025 дейін қолданылады
178
МЕМСТ 32139-2019 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
179
МЕМСТ 32403-2013 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау (түтік әдісі)"
180
МЕМСТ 33194-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Толқындық дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"

165
ГОСТ 31872-2019 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового углеводородного состава методом флуоресцентной индикаторной адсорбции" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций при определении объемной доли ароматических углеводородов)
166
ГОСТ 33912-2016 "Топливо авиационное и нефтяные дистилляты. Определение типов ароматических углеводородов методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с рефрактометрическим детектором"
167
ГОСТ Р ЕН 12916-2008 "Нефтепродукты. Определение типов ароматических углеводородов в средних дистиллятах. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с детектированием по коэффициенту рефракции"
применяется до 01.01.2030
168
ГОСТ Р 52063-2003 "Нефтепродукты жидкие. Определение группового углеводородного состава методом флуоресцентной индикаторной адсорбции"
применяется до 01.01.2030
169
концентрация фактических смол
ГОСТ 1567-97 (ИСО 6246-95) "Нефтепродукты. Бензины автомобильные и топлива авиационные. Метод определения смол выпариванием струей" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
170
ГОСТ 8489-85 "Топливо моторное. Метод определения фактических смол"
171
ГОСТ 32404-2013 "Нефтепродукты. Метод определения концентрации фактических смол выпариванием струей"
172
массовая доля общей серы
ГОСТ ISO 8754-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
173
ГОСТ ISO 14596-2016 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией по длине волны"
174
ГОСТ ISO 16591-2015 "Нефтепродукты. Определение содержания серы. Метод окислительной микрокулонометрии"
175
ГОСТ ISO 20846-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод ультрафиолетовой флуоресценции"
176
ГОСТ ISO 20884-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией по длине волны"
177
ГОСТ 32139-2013 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2025
178
ГОСТ 32139-2019 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержание серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
179
ГОСТ 32403-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы (ламповый метод)"
180
ГОСТ 33194-2014 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с волновой дисперсией"

181
МЕМСТ Р 51859-2002 "Мұнай өнімдері. Шам әдісімен күкіртті анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
182
МЕМСТ Р 51947-2002 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкіртті анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
183
ҚР СТ 2412-2013 "Толқын ұзындығының дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкіртті анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
184
СТБ ИСО 14596-2002 "Мұнай өнімдері. Рентгендік флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
185
меркаптан күкіртінің массалық үлесі
МЕМСТ 17323-71 "Қозғалтқыштарға арналған отын. Потенциометриялық титрлеу арқылы меркаптан және күкіртті сутегі күкіртін анықтау әдісі"
186
МЕМСТ 32462-2013 "Сұйық мұнай өнімдері. Меркаптан күкіртін анықтаудың Потенциометриялық әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
01.01.2030 дейін қолданылады
187
МЕМСТ 32462-2020 "Сұйық мұнай өнімдері. Меркаптан күкіртін анықтаудың Потенциометриялық әдісі" (01.01.2030 бастап даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
188
ҚР СТ АСТМ Д 3227-2011 "Бензин, керосин, авиациялық турбиналық және дистилляттық отындардағы меркаптан (тиол) күкіртін анықтаудың Потенциометриялық әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
189
ҚР СТ 1751-2008 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Мұнай өнімдеріндегі меркаптан күкіртін зерттеу әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
190
бақылау температурасындағы жылу тотығу тұрақтылығы
МЕМСТ 33848-2016 "Авиациялық газ турбиналы отындар. Жылу тотығу тұрақтылығын анықтау әдісі"
191
МЕМСТ Р 52954-2013 "Мұнай өнімдері. Газ турбиналары үшін отынның жылу тотығу тұрақтылығын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
192
сүзгідегі қысымның төмендеуі
МЕМСТ 33848-2016 "Авиациялық газ турбиналы отындар. Жылу тотығу тұрақтылығын анықтау әдісі"
193
МЕМСТ Р 52954-2013 "Мұнай өнімдері. Газ турбиналары үшін отынның жылу тотығу тұрақтылығын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
194
түтіктегі шөгінділердің түсі (тән емес шөгінділер болмаған кезде)
МЕМСТ 33848-2016 "Авиациялық газ турбиналы отындар. Жылу тотығу тұрақтылығын анықтау әдісі"
195
МЕМСТ Р 52954-2013 "Мұнай өнімдері. Газ турбиналары үшін отынның жылу тотығу тұрақтылығын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
196
меншікті электр өткізгіштік
МЕМСТ ISO 6297-2015 "Мұнай өнімдері. Авиациялық және дистилляттық отындар. Меншікті электр өткізгіштігін анықтау"
197
МЕМСТ 25950-83 "Антистатикалық қоспасы бар реактивті қозғалтқыштарға арналған отын. Меншікті электр өткізгіштігін анықтау әдісі"
198

181
ГОСТ Р 51859-2002 "Нефтепродукты. Определение серы ламповым методом"
применяется до 01.01.2030
182
ГОСТ Р 51947-2002 "Нефть и нефтепродукты. Определение серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2030
183
СТ РК 2412-2013 "Определение серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией длины волны"
применяется до 01.01.2030
184
СТБ ИСО 14596-2002 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом рентгеновской флуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2030
185
массовая доля меркаптановой серы
ГОСТ 17323-71 "Топливо для двигателей. Метод определения меркаптановой и сероводородной серы потенциометрическим титрованием"
186
ГОСТ 32462-2013 "Нефтепродукты жидкие. Потенциометрический метод определения меркаптановой серы" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
применяется до 01.01.2030
187
ГОСТ 32462-2020 "Нефтепродукты жидкие. Потенциометрический метод определения меркаптановой серы" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций с 01.01.2030)
188
СТ РК АСТМ Д 3227-2011 "Потенциометрический метод определения меркаптановой (тиоловой) серы в бензине, керосине, авиационных турбинных и дистиллятных топливах"
применяется до 01.01.2030
189
СТ РК 1751-2008 "Промышленность нефтяная и газовая. Метод исследования меркаптановой серы в нефтепродуктах"
применяется до 01.01.2030
190
термоокисли-тельная стабильность при контрольной температуре
ГОСТ 33848-2016 "Топлива авиационные газотурбинные. Метод определения термоокислительной стабильности"
191
ГОСТ Р 52954-2013 "Нефтепродукты. Определение термоокислительной стабильности топлив для газовых турбин"
применяется до 01.01.2030
192
перепад давления на фильтре
ГОСТ 33848-2016 "Топлива авиационные газотурбинные. Метод определения термоокислительной стабильности"
193
ГОСТ Р 52954-2013 "Нефтепродукты. Определение термоокислительной стабильности топлив для газовых турбин"
применяется до 01.01.2030
194
цвет отложений на трубке (при отсутствии нехарактерных отложений)
ГОСТ 33848-2016 "Топлива авиационные газотурбинные. Метод определения термоокислительной стабильности"
195
ГОСТ Р 52954-2013 "Нефтепродукты. Определение термоокислительной стабильности топлив для газовых турбин"
применяется до 01.01.2030
196
удельная электрическая проводимость
ГОСТ ISO 6297-2015 "Нефтепродукты. Топлива авиационные и дистиллятные. Определение удельной электропроводности"
197
ГОСТ 25950-83 "Топливо для реактивных двигателей с антистатической присадкой. Метод определения удельной электрической проводимости"
198

МЕМСТ 33461-2015 "Авиациялық және дистилляттық отындар. Электр өткізгіштігін анықтау әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
199
МЕМСТ 33461-2022 "Авиациялық және дистилляттық отындар. Электр өткізгіштігін анықтау әдістері"
200
ҚР СТ 2416-2013 "Авиациялық және дистилляттық отындардың меншікті электр өткізгіштігін анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
V. Авиациялық бензиннің сипаттамаларына қойылатын талаптар (техникалық регламентке 6-қосымша)

ГОСТ 33461-2015 "Топлива авиационные и дистиллятные. Методы определения электрической проводимости"
применяется до 01.01.2030
199
ГОСТ 33461-2022 "Топлива авиационные и дистиллятные. Методы определения электрической проводимости"
200
СТ РК 2416-2013 "Метод определения удельной электрической проводимости авиационных и дистиллятных топлив"
применяется до 01.01.2030
V. Требования к характеристикам авиационного бензина (приложение 6 к техническому регламенту)

201
октан саны (мотор әдісі бойынша)
МЕМСТ 32340-2013 (ISO 5163:2005) "Мұнай өнімдері. Моторлы және авиациялық отындардың детонациялық сипаттамаларын анықтау. Мотор әдісі" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
202
МЕМСТ 511-2015 "Қозғалтқыштарға арналған отын. Октан санын анықтаудың мотор әдісі"
203
МЕМСТ Р 52946-2019 "Мұнай өнімдері. Моторлы және авиациялық отындардың детонациялық сипаттамаларын анықтау. Мотор әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
204
сұрыптылық (бай қоспа)
МЕМСТ 3338-2015 "Авиациялық бензин. Бай қоспадағы сортты анықтау әдісі"
205
кристалданудың басталу температурасы
МЕМСТ 5066-91 (ИСО 3013-74) "Моторлы отындар. Бұлттылық температурасын анықтау, кристалдану мен кристалдануды бастау әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
206
МЕМСТ 5066-2018 "Моторлы отындар. Бұлттылық, кристалданудың басталуы және мұздану температураларын анықтау әдістері" (Б әдісі даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылады)
207
МЕМСТ 33195-2014 "Авиациялық отындар. Кристалдану температурасын анықтау"
01.04.2025 дейін қолданылады
208
МЕМСТ 33195-2022 "Авиациялық отындар. Мұздану температурасын анықтау"
209
МЕМСТ 33197-2014 "Авиациялық отындар. Фазалық ауысудың автоматты әдісімен кристалдану температурасын анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
210
МЕМСТ 33197-2022 "Авиациялық отындар. Фазалық ауысудың автоматты әдісімен мұздату температурасын анықтау"
211
механикалық қоспалар мен судың құрамы
МЕМСТ 1012-2013 "Авиациялық бензиндер. Техникалық шарттар" (9.5-тармақ)
212
түсі
МЕМСТ 1012-2013 "Авиациялық бензиндер. Техникалық шарттар" (9.5-тармақ)
213
МЕМСТ 33092-2014 "Мұнай өнімдері. Автоматты үш түсті спектрофотометрмен түсті анықтау"
214
қаныққан бу қысымы
МЕМСТ EN 13016-1-2013 "Сұйық мұнай өнімдері. 1-бөлім. Құрамында ауа бар қаныққан бу қысымын (ASVP) анықтау және құрғақ бу қысымын (DVPE) есептеу"
01.01.2030 дейін қолданылады
215
МЕМСТ EN 13016-1-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. 1-бөлім. Құрамында ауа бар қаныққан будың қысымын анықтау және құрғақ будың эквивалентті қысымын есептеу"
216
МЕМСТ 1756-2000 "Мұнай өнімдері. Қаныққан будың қысымын анықтау"
217
МЕМСТ 31874-2012 "Шикі мұнай және мұнай өнімдері. Рейд әдісімен қаныққан бу қысымын анықтау"
218
МЕМСТ 33157-2014 "Мұнай өнімдері. Қаныққан бу қысымын анықтау әдісі (шағын әдіс)"
219
фракциялық құрамы
МЕМСТ ISO 3405-2013 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
220
МЕМСТ ISO 3405-2022 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау"

201
октановое число
(по моторному методу)
ГОСТ 32340-2013 (ISO 5163:2005) "Нефтепродукты. Определение детонационных характеристик моторных и авиационных топлив. Моторный метод" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
202
ГОСТ 511-2015 "Топливо для двигателей. Моторный метод определения октанового числа"
203
ГОСТ Р 52946-2019 "Нефтепродукты. Определение детонационных характеристик моторных и авиационных топлив. Моторный метод"
применяется до 01.01.2030
204
сортность (богатая смесь)
ГОСТ 3338-2015 "Бензин авиационный. Метод определения сортности на богатой смеси"
205
температура начала кристаллизации
ГОСТ 5066-91 (ИСО 3013-74) "Топлива моторные. Методы определения температуры помутнения, начала кристаллизации и кристаллизации"
применяется до 01.01.2025
206
ГОСТ 5066-2018 "Топлива моторные. Методы определения температур помутнения, начала кристаллизации и замерзания" (метод Б применяется при возникновении спорных ситуаций)
207
ГОСТ 33195-2014 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации"
применяется до 01.04.2025
208
ГОСТ 33195-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания"
209
ГОСТ 33197-2014 "Топлива авиационные. Определение температуры кристаллизации автоматическим методом фазового перехода"
применяется до 01.01.2030
210
ГОСТ 33197-2022 "Топлива авиационные. Определение температуры замерзания автоматическим методом фазового перехода"
211
содержание механических примесей и воды
ГОСТ 1012-2013 "Бензины авиационные. Технические условия" (пункт 9.5)
212
цвет
ГОСТ 1012-2013 "Бензины авиационные. Технические условия" (пункт 9.5)
213
ГОСТ 33092-2014 "Нефтепродукты. Определение цвета автоматическим трехцветным спектрофотометром"
214
давление насыщенных паров
ГОСТ EN 13016-1-2013 "Нефтепродукты жидкие. Часть 1. Определение давления насыщенных паров, содержащих воздух (ASVP), и расчет эквивалентного давления сухих паров (DVPE)"
применяется до 01.01.2030
215
ГОСТ EN 13016-1-2022 "Нефтепродукты жидкие. Часть 1. Определение давления насыщенных паров, содержащих воздух, и расчет эквивалентного давления сухих паров"
216
ГОСТ 1756-2000 "Нефтепродукты. Определение давления насыщенных паров"
217
ГОСТ 31874-2012 "Нефть сырая и нефтепродукты. Определение давления насыщенных паров методом Рейда"
218
ГОСТ 33157-2014 "Нефтепродукты. Метод определения давления насыщенных паров (мини-метод)"
219
фракционный состав
ГОСТ ISO 3405-2013 "Нефтепродукты. Определение фракционного состава при атмосферном давлении"
применяется до 01.01.2030
220
ГОСТ ISO 3405-2022 "Нефтепродукты. Определение фракционного состава при атмосферном давлении"

221
МЕМСТ 2177-99 "Мұнай өнімдері. Фракциялық құрамды анықтау әдістері" (А әдісі – даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
222
МЕМСТ 33098-2014 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау әдісі"
223
СТБ 1934-2015 "Мұнай өнімдері. Атмосфералық қысым кезінде фракциялық құрамды анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
224
нақты шайырлардың мазмұны
МЕМСТ 1567-97 (ИСО 6246-95) "Мұнай өнімдері. Автомобиль бензиндері және авиациялық отындар. Шайырларды ағынмен буландыру арқылы анықтау әдісі"
225
МЕМСТ 32404-2013 "Мұнай өнімдері. Ағынмен булану арқылы нақты шайырлардың концентрациясын анықтау әдісі"
226
жалпы күкірттің массалық үлесі
МЕМСТ ISO 8754-2013 "Мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
227
МЕМСТ ISO 16591-2015 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау. Тотығу микрокулонометрия әдісі"
228
МЕМСТ ISO 20846-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Ультракүлгін флуоресценция әдісі"
229
МЕМСТ ISO 20884-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Толқын ұзындығы дисперсиясы бар рентгендік флуоресцентті спектрометрия әдісі"
230
МЕМСТ 19121-73 "Мұнай өнімдері. Шамдағы күкірттің құрамын анықтау әдісі"
231
МЕМСТ 32403-2013 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау (түтік әдісі)"
232
МЕМСТ 32139-2013 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенфлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
01.01.2025 дейін қолданылады
233
МЕМСТ 32139-2019 "Мұнай және мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкіртті анықтау" (даулы жағдайлар туындаған кезде қолданылатын әдіс)
234
МЕМСТ 33194-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Толқындық дисперсиясы бар рентген-флуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
235
МЕМСТ Р 51859-2002 "Мұнай өнімдері. Шам әдісімен күкіртті анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
VI. Кеме отынының сипаттамаларына қойылатын талаптар (техникалық регламентке 7-қосымша)
236
күкірттің массалық үлесі
МЕМСТ ISO 8754-2013 "Мұнай өнімдері. Энергодисперсиялық рентгенофлуоресцентті спектрометрия әдісімен күкірт құрамын анықтау"
237
МЕМСТ ISO 16591-2015 "Мұнай өнімдері. Күкірт құрамын анықтау. Тотығу микрокулонометрия әдісі"
238
МЕМСТ ISO 20846-2016 "Сұйық мұнай өнімдері. Автомобиль отындарындағы күкірттің құрамын анықтау. Ультракүлгін флуоресценция әдісі"
239
МЕМСТ 1437-75 "Мұнай өнімдері қараңғы. Күкіртті анықтаудың жеделдетілген әдісі"
240
МЕМСТ 3877-88 "Мұнай өнімдері. Калориметриялық бомбада күйдіру арқылы күкіртті анықтау әдісі"

221
ГОСТ 2177-99 "Нефтепродукты. Методы определения фракционного состава" (метод А – метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
222
ГОСТ 33098-2014 "Нефтепродукты. Метод определения фракционного состава при атмосферном давлении"
223
СТБ 1934-2015 "Нефтепродукты. Метод определения фракционного состава при атмосферном давлении"
применяется до 01.01.2030
224
содержание фактических смол
ГОСТ 1567-97 (ИСО 6246-95) "Нефтепродукты. Бензины автомобильные и топлива авиационные. Метод определения смол выпариванием струей"
225
ГОСТ 32404-2013 "Нефтепродукты. Метод определения концентрации фактических смол выпариванием струей"
226
массовая доля общей серы
ГОСТ ISO 8754-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
227
ГОСТ ISO 16591-2015 "Нефтепродукты. Определение содержания серы. Метод окислительной микрокулонометрии"
228
ГОСТ ISO 20846-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод ультрафиолетовой флуоресценции"
229
ГОСТ ISO 20884-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод рентгенофлуоресцентной спектрометрии с дисперсией по длине волны"
230
ГОСТ 19121-73 "Нефтепродукты. Метод определения содержания серы сжиганием в лампе"
231
ГОСТ 32403-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы (ламповый метод)"
232
ГОСТ 32139-2013 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
применяется до 01.01.2025
233
ГОСТ 32139-2019 "Нефть и нефтепродукты. Определение серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии" (метод, применяемый при возникновении спорных ситуаций)
234
ГОСТ 33194-2014 "Нефть и нефтепродукты. Определение содержания серы методом рентгенофлуоресцентной спектрометрии с волновой дисперсией"
235
ГОСТ Р 51859-2002 "Нефтепродукты. Определение серы ламповым методом"
применяется до 01.01.2030
VI. Требования к характеристикам судового топлива (приложение 7 к техническому регламенту)
236
массовая доля серы
ГОСТ ISO 8754-2013 "Нефтепродукты. Определение содержания серы методом энергодисперсионной рентгенофлуоресцентной спектрометрии"
237
ГОСТ ISO 16591-2015 "Нефтепродукты. Определение содержания серы. Метод окислительной микрокулонометрии"
238
ГОСТ ISO 20846-2016 "Нефтепродукты жидкие. Определение содержания серы в автомобильных топливах. Метод ультрафиолетовой флуоресценции"
239
ГОСТ 1437-75 "Нефтепродукты темные. Ускоренный метод определения серы"
240
ГОСТ 3877-88 "Нефтепродукты. Метод определения серы сжиганием в калориметрической бомбе"

МЕМСТ 31873-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері. Қолмен сынама алу әдістері"

ГОСТ 31873-2012 "Нефть и нефтепродукты. Методы ручного отбора проб"