Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 25 қаңтардағы № 10 шешімі.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешімімен бекітілген Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына өзгерістер қосымшаға сәйкес енгізілсін.
2. Осы Шешімде көзделген өзгерістер осы Шешім күшіне енген күні мәліметтері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік тауарларының еуразиялық тізбесіне енгізілмеген өнеркәсіп тауарларына қолданылады.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан М. Григорян
Беларусь Республикасынан П. Петришенко
Қазақстан Республикасынан С. Жұманғарин
Қырғыз Республикасынан А. Касымалиев
Ресей Федерациясынан А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2023 жылғы 25 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Аталған Қағидаларға № 1 қосымшада:
"8427-ден Өзге де тиегіштер", "8427 20 190-нан Орман материалдарын фронталды (тұмсықты, грейферлі) манипуляторлық түрде тиегіштер, "8436 80 100 9-дан Орман шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар" және "8429 51-ден Өзге де өздігінен жүретін бір шөмішті фронталды тиегіштер" позициялары алып тасталсын.
"8427-ден Ашамен қармап алатын автотиегіштер" позициясы мынадай редакцияда жазылсын:
"8427-ден Ашамен қармап алатын автотиегіштер"
"8427-ден Өзге де тиегіштер"
8427-ден
Әмбебап және аспалыларынан басқа, ауыл шаруашылығы тиегіштері
8427-ден
Әмбебап ауыл шаруашылығы тиегіштері
8429 51-ден бір шөмішті фронталды тиегіштер
8429 52
Толық бұрылатын машиналар
8429 51-ден, 8429 52-ден
Экскаваторлар мен бір шөмішті басқа тиегіштер
8429 52-ден
Экскаватор-тиегіш
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның өнеркәсіп өніміне конструкторлық және технологиялық құжаттамаға өзгерістер енгізу мүмкіндігіне құқығының немесе ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижесінде әзірленген, өндірушінің мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу рәсімі нәтижелері бойынша шарт (келісімшарт) бойынша жүзеге асырған конструкторлық құжаттаманы пайдалануға құқығының болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тиісті өнеркәсіп өніміне жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызметтерін жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
өнеркәсіптік тауарды шығару кезінде мемлекеттердің аумақтарында тиісті тауардың компоненттерін жасауды жүзеге асыру немесе мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген компоненттерді пайдалану;
тиісті өнеркәсіп тауарына мүмкін болатын баллдар санының (ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру үшін, қозғалысты басқарудың автономды жүйесiнiң құрамдас бөлiктерi үшiн баллдарды қоспағанда) пайыздық көрсеткішіне қол жеткізуді қамтамасыз ететін, нәтижесінде мүше мемлекеттердің аумағында ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру үшiн алынған баллдар мен қозғалысты автоматты түрде басқару жүйесінің компоненттері үшін баллдар қосылатын мынадай операцияларды орындау:

О внесении изменений в Правила определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 25 января 2023 года № 10.
Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Правила определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок, утвержденные Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105, изменения согласно приложению.
2. Изменения, предусмотренные настоящим Решением, распространяются на промышленные товары, сведения о которых не включены в евразийский реестр промышленных товаров государств – членов Евразийского экономического союза на дату вступления в силу настоящего Решения.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук
Приложение
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 25 января 2023 г. № 10
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Правила определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок
1. В приложении № 1 к указанным Правилам:
позиции "из 8427 Погрузчики прочие", "из 8427 20 190 Погрузчики лесоматериалов фронтальные (челюстные, грейферные) и манипуляторного типа 8436 80 100 9 Машины и оборудование для лесного хозяйства прочие" и "из 8429 51 Погрузчики фронтальные одноковшовые самоходные прочие" исключить;
позицию "из 8427 Автопогрузчики с вилочным захватом" изложить в следующей редакции:
"из 8427
Автопогрузчики
с вилочным захватом
из 8427
Погрузчики прочие
из 8427
Погрузчики сельскохозяйственные прочие, кроме универсальных и навесных
из 8427
Погрузчики универсальные сельскохозяйственного назначения
8429 51
Погрузчики одноковшовые фронтальные
8429 52
Машины полноповоротные
из 8429 51, из 8429 52
Экскаваторы и одноковшовые погрузчики прочие
из 8429 52
Экскаватор-погрузчик
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и технологическую документацию на промышленный товар с возможностью внесения в нее изменений или права на использование конструкторской документации, разработанной в результате выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, осуществленных производителем по договору (контракту), заключенному по результатам процедуры государственной (муниципальной) закупки;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание соответствующего промышленного товара;
осуществление при производстве промышленного товара комплекса производственных и технологических операций по изготовлению компонентов соответствующего товара на территориях государств-членов или использование компонентов, произведенных на территориях государств-членов;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций (условий), обеспечивающих достижение процентных показателей от максимально возможного количества баллов (без учета баллов за осуществление научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, за компоненты системы автономного управления движением) для соответствующего промышленного товара, с которыми дополнительно суммируются полученные баллы за осуществление научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на территориях государств-членов и баллы за компоненты системы автономного управления движением:

2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін – 55 пайыз;
2024 жылғы 1 қаңтардан - 70 пайыз;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап - 80 пайыз (компонент пайдаланылмаса, ол үшін баллдар берілмейді және баллдардың ең көп мүмкін санын есептеу кезінде есепке алынбайды; өнімді өндіру технологиясында технологиялық операция болмаған кезде оны орындау бойынша талап қойылмайды баллдар есептелмейді және оны жүзеге асыру талабы балллардың максималды санын есептеу кезінде есепке алынбайды):
алынбалы көтергіш рама, рамалық конструкциялар:
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген прокатты алынбалы жақтау, топсалы жақтау өндіру үшін пайдалану (6 балл);
дайындамаларды, тірек раманың бөліктерін (6 балл), топсалы тіреуіш жақтауды (10 балл) құю, соғу, кесу, штамптау;
алынбалы раманың бөліктерін (10 балл), топсалы тіреуіш жақтауды (15 балл) ию, өңдеу, дәнекерлеу;
алынбалы жақтауды (10 балл), топсалы алынбалы раманы (15 балл) дәнекерлеу, оларға қорғаныш жабындарын жағу;
айналмалы колоннаны, эксковатор-тиегіштің кареткасын құю, кесу, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, жабындарын жағу
(5 балл), жүк тиегіштің вагондары (5 балл);
жұмыс жабдықтары:
жүк көтергіш құрылғының (10 балл), жүк тиегіш арбасының (4 балл) рамалық конструкциясын кесу, майыстыру, дәнекерлеу, өңдеу, қорғаныс жабындарын жағу;
тиегіштің жебе балансирін құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу (4 балл), тиеу жебесіне қорғаныс жабындарын жағу (10 балл);
телескопиялық тиегішті құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, өңдеу, жебеге арналған қорғаныс жабындарын жағу (18 балл);
экскаватор тиегішінің тиеу жабдығын құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, өңдеу, (9 балл) қорғаныс жабындарын жағу (4 балл);
экскаватор тиегішінің экскаватор жабдығының жебесін, (9 балл), телескопиялық тұтқасын құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, өңдеу (13 балл), экскаватор жабдығының тұтқасын (6 балл);
құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, тиеу жабдықтарының жұмыс органына (8 балл), қазу жабдықтарының жұмыс органына (4 балл) қорғаныс жабындарын жағу;
экскаватор жабдығының жебесін (9 балл), телескопиялық тұтқасын (13 балл), тұтқасын (6 балл) құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу;
тиеу жабдықтарының жұмыс органын (8 балл), эксковатор жабдығының жұмыс органын (4 балл) құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу;
күш түсетін қондырғы;
іштен жанатын қозғалтқышты өндіру (58 балл);
электр энергиясын сақтау құрылғысын (20 балл), стартер энергиясын сақтау құрылғысын (2 балл) өндіру;
қуатты генератор шығару (8 баллов);
қозғалтқышты салқындату жүйесі үшін жылу алмастырғышты (радиатор, аралық салқындатқыш) өндіру (3 балл);
ауамен жабдықтау жүйесінің бөлшектерін өндіру;
қозғалтқышқа (ауа өткізгіш, ауа сорғыш) (1 балл);
ауа беру жүйесінің бөлшектерін өндіру (ауа өткізу құбыры, ауа жинаушы) (1 балл);
пайдаланылған газды шығару жүйесінің бөлшектерін (құбыр, резонатор, сөндіруші) өндіру (1 балл);
негізгі гидравликалық жүйе:
рульдік басқару гидросорғысын өндіру (2 балл);
бас гидравликалық жүйенің гидравликалық сорғыларын өндіру (мүше мемлекеттердің аумақтарында өндіруге рұқсат етіледі) (6 балл);
гидробөлгіштерді өндіруге мүше мемлекеттердің аумақтарында рұқсат етіледі) (6 балл);
гидравликалық бакты кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, стендтік сынақтарға бақылау жүргізу (2 балл);
рөлдік гидравликалық цилиндрлерді өндіру, рамалық бүктеу (2 балл);
рульдік басқарудың сорғы дозаторын өндіру (мүше мемлекеттердің аумақтарында өндіруге рұқсат етіледі) (2 балл);

до 31 декабря 2023 г. – 55 процентов;
с 1 января 2024 г. – 70 процентов;
с 1 января 2026 г. – 80 процентов (при неприменении компонента баллы за него не начисляются и не учитываются при расчете максимально возможного количества баллов; при отсутствии технологической операции в технологии производства компонента требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются и не учитываются при расчете максимально возможного количества баллов):
несущая рама, рамные конструкции:
использование металлопроката, произведенного на территориях государств-членов, для производства несущей рамы, шарнирно-сочлененной несущей рамы (6 баллов);
литье, ковка, раскрой, штамповка заготовок, деталей несущей рамы (6 баллов), шарнирно-сочлененной несущей рамы (10 баллов);
гибка, механическая обработка, сварка узлов несущей рамы (10 баллов), шарнирно-сочлененной несущей рамы (15 баллов);
сварка, нанесение защитных покрытий несущей рамы (10 баллов), шарнирно-сочлененной несущей рамы (15 баллов);
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий поворотной колонны (5 балла), каретки (5 балла) экскаватора-погрузчика;
рабочее оборудование:
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий рамных конструкций грузоподъемного устройства (10 баллов), каретки (4 балла) погрузчика с вилочным захватом;
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий стрелы (10 баллов), балансира (коромысла) (4 балла) погрузчика;
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий стрелы телескопического погрузчика (18 баллов);
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий стрелы (9 баллов), балансира (коромысла) (4 балла) погрузочного оборудования экскаватора-погрузчика;
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка стрелы (9 баллов), телескопической рукояти (13 баллов), рукояти (6 баллов) экскаваторного оборудования экскаватора-погрузчика;
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий рабочего органа погрузочного оборудования (8 баллов), рабочего органа экскаваторного оборудования (4 балла);
силовая установка:
производство двигателя внутреннего сгорания (58 баллов);
производство тягового накопителя электроэнергии (20 баллов), стартерного накопителя энергии (2 балла);
производство силового генератора (8 баллов);
производство теплообменника (радиатор, интеркулер) для системы охлаждения двигателя (3 балла);
производство деталей системы подачи воздуха в двигатель (воздухопровод, воздухозаборник) (1 балл);
производство деталей системы выпуска отработавших газов (приемная труба, резонатор, глушитель) (1 балл);
основная гидравлическая система:
производство гидронасоса рулевого управления (2 балла);
производство гидронасосов основной гидравлической системы (производство допускается на территориях государств-членов) (6 баллов);
производство гидрораспределителей (производство допускается на территориях государств-членов) (6 баллов);
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, проведение контрольных стендовых испытаний гидравлического бака (2 балла);
производство гидроцилиндров рулевого управления, складывание рамы (2 балла);
производство насоса-дозатора рулевого управления (производство допускается на территориях государств-членов) (2 балла);
производство гидроцилиндров стрелы, телескопической стрелы (3 балла), рабочего органа (3 балла) для погрузчика, телескопического погрузчика;
производство гидроцилиндров стрелы (3 балла), рабочего органа (3 балла) погрузочного оборудования экскаватора-погрузчика;

эксковатор тиегіші жебесінің гидравликалық цилиндрлерін (3 балл), тұтқасын, телескопиялық тұтқасын (3 балл), жұмыс органын (3 балл), айналмалы колонкасын (2 балл) өндіру;
ашамен қармап алатын жүк тиегіштің жүк көтеру құрылғысына арналған гидравликалық цилиндрлерді өндіру (2 балл);
аутригерлердің гидроцилиндрлерін өндіру (2 балл);
шынжыр табанының астыңғы жүйесін тартуға арналған гидравликалық цилиндрлерді өндіру (2 балл);
жоғары қысымды гидравликалық шлангтарды өндіру (2 балл);
шынжыр табанының асты жүйесін тартуға арналған гидравликалық цилиндрлерді өндіру (2 балл);
жоғары қысымды гидравликалық жеңдерді өндіру (2 балл);
кабина:
дайындамаларды, кабинаның жақтау бөліктерін құю, штамптау, кесу (2 балл);
кабинаның жақтау тораптарын майыстыру, өңдеу, дәнекерлеу (5 балл);
кабинаның каркасын дәнекерлеу, қорғаныш жабынымен жабу (5 балл);
интерьер элементтерін, кабинаның экстерьерін – қаптау панельдерін (1 балл), еденін, кабинаға кіретін алаңын (2 балл), төбесін, шатырын (1 балл) кесу, майыстыру, штамптау, қалыптау, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, қорғаныс жабындарын жағу;
оператордың орындығын өндіру (2 балл);
рөлдік колонкасын жасау (2 балл);
пультті, панельді, сенсорлық экранды (2 балл), машинаны басқарудың джойстигін, орындау механизмдерін (2 балл) өндіру;
машинаны басқарудың орталық электрондық блогын өндіру (6 балл);
ауаны баптау жүйесін өндіру (4 балл);
шыны өндіру (мүше мемлекеттердің аумақтарында өндіруге рұқсат етіледі) (2 балл);
жарықтандыру приборларын, жарық сигнализациясын (мүше мемлекеттердің аумақтарында өндіруге рұқсат етіледі) (2 балл) өндіру;
жүріс жүйесі:
шиналар өндіру (4 балл), доңғалақтар өндіру (2 балл);
көпір арқалығын құю, соғу, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, термиялық өңдеу, қорғау жабындарын жағу (3 балл);
бұралмалы иықтарды, түйіндерді (3 балл), рульдік тартқыштарды (1 балл), күпшектерді (2 балл) құю, соғу, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу(2 балл), қорғаныс жабындарын жағу;
борты айналатын тиегіштің жартылай біліктерін, жұлдызшаларын, цапфасын құю, соғу (2 балл), дәнекерлеу, механикалық өңдеу;
үш доңғалақты (доңғалақты) тиегіштің шағын дөңгелегі тіреуіш-тірегін (3 нүкте), күпшектерін (1 балл) құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, өңдеу, қорғаныш жабындарын жағу;
шынжыр табанды жүріс бөлігінің рамаларын кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, термиялық өңдеу, қорғаныс жабындарын жағу (4 балл);
шынжыр табанды өндіру (4 балл);
тіректерді, ұстап тұратын катоктарды өндіру (2 балл);
трансмиссия элементтері:
тісті доңғалақтарды, беріліс қорабының біліктерін, борттық беріліс қораптарын өндіру үшін мүше мемлекеттердің аумақтарынан шығатын металл прокаттарын пайдалану (6 балл);

производство гидроцилиндров стрелы (3 балла), рукояти, телескопической рукояти (3 балла), рабочего органа (3 балла), поворотной колонны (2 балла) экскаваторного оборудования экскаватора-погрузчика;
производство гидроцилиндров грузоподъемного устройства погрузчика с вилочным захватом (2 балла);
производство гидроцилиндров аутригеров (2 балла);
производство гидроцилиндров натяжения гусеничной ходовой системы (2 балла);
производство гидравлических рукавов высокого давления (2 балла);
кабина:
литье, штамповка, раскрой заготовок, деталей каркаса кабины (2 балла);
гибка, механическая обработка, сварка узлов каркаса кабины (5 баллов);
сварка, нанесение защитных покрытий каркаса кабины (5 баллов);
раскрой, гибка, штамповка, формование, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий элементов интерьера, экстерьера кабины – панелей облицовки (1 балл), пола, площадки входа в кабину (2 балла), потолка, крыши (1 балл);
производство сиденья оператора (2 балла);
производство рулевой колонки (2 балла);
производство пульта, панели, сенсорного дисплея (2 балла), джойстика управления машиной, исполнительными механизмами (2 балла);
производство центрального электронного блока управления машиной (6 баллов);
производство системы кондиционирования (4 балла);
производство стекол (производство допускается на территориях государств-членов) (2 балла);
производство приборов освещения, световой сигнализации (производство допускается на территориях государств-членов) (2 балла);
ходовая система:
производство шин (4 балла), производство колесных дисков (2 балла);
литье, ковка, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, термическая обработка, нанесение защитных покрытий балки моста (3 балла);
литье, ковка, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий ступиц (2 балла), поворотных рычагов, кулаков (3 балла), рулевых тяг (1 балл);
литье, ковка (2 балла), сварка, механическая обработка (2 балла) полуоси, звездочки, корпуса цапфы (консоли) погрузчика с бортовым поворотом;
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий опоры-стойки (3 балла), ступицы (1 балл) моноколеса трехопорного (колесного) погрузчика;
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, термическая обработка, нанесение защитных покрытий рам гусеничной ходовой системы (4 балла);
производство гусениц (4 балла);
производство опорных, поддерживающих катков (2 балла);
элементы трансмиссии:
использование металлопроката, происходящего из территорий государств-членов, для производства зубчатых колес, валов коробки передач, бортовой коробки передач (6 баллов);

беріліс қорабының корпусын құю (3 балл), механикалық өңдеу, термиялық өңдеу (3 балл);
беріліс қорабының тісті доңғалақтарын, біліктерін (6 балл) соғу, штамптау (4 балл), өңдеу, термиялық өңдеу;
борттық беріліс қорабының корпусын құю (2 балл), механикалық өңдеу, термиялық өңдеу (2 балл);
борттық беріліс қорабының берілістерін, біліктерін соғу, штамптау (3 балл), механикалық өңдеу, термиялық өңдеу;
бөлу корпусының картерін құю (2 балл), механикалық өңдеу, термиялық өңдеу (2 балл) (корпус) (сәйкес беріліс редукторы);
тісті доңғалақтарды, бөлу қорабын соғу, штамптау (2 балл), механикалық өңдеу, термиялық өңдеу (4 балл);
ілінісу муфталарын өндіру (5 балл);
гидравликалық моторды (12 балл), трансмиссияны гидрокөлеиде беру үшін гидравликалық сорғыны жасау (12 балл);
трансмиссия гидроберіліміне арналған гидроматорды (12 балл), гидросоғыны өндіру;
трансмиссия гидромеханикалық берілісіне арналған гидротрансформаторды өндіру (10 балл);
алдыңғы жетекті белдікті (16 балл), артқы жетекші белдікті (16 балл) өндіру;
кардандық беріліс өндірісі үшін мүше мемлекеттердің аумақтарынан шығатын металл прокаттарын пайдалану (6 балл);
электромеханикалық трансмиссияға арналған электромеханикалық түрлендіргіштерді (электр қозғалтқышы, электр қозғалтқыш-дөңгелегі) өндіру (16 балл);
трансмиссияны басқару немесе электрогидравликалық пропорционалды реттегішті өндіру (6 балл);
беріліс қорабын (1 балл), борттық беріліс қорабын (1 балл), тарату қорабы (редктор) (1 балл) стендтік бақылау сынақтарын жүргізу, құрастыру;
жұмыс жабдығының жетек құрылғылары:
шкивтерді, роликтерді, жұлдызшаларды, көтергіш жұлдызшаларды, ашама қармап алатын тиегіштік кареткасын түсіруді құю, соғу, штамптау (1 балл), өңдеу, термиялық өңдеу, теңгеру, (2 балл), механикалық өңдеу, термиялық өңдеу, теңгерімдеу, қорғаныш жабынын жағу: тиегіштің арбасын шанышқымен көтеру, түсіру;
жұмыс жабдығының жетегінің редукторын, электр моторын, электр моторын өндіру (4 балл);
бас гидравликалық жүйенің гидравликалық сорғысы жетегінің электр қозғалтқышын өндіру (4 балл);
тербеліс мойынтіректері:
беріліс қорабының мойынтіректерін (4 балл), борттық беріліс қорабын (3 балл), беріліс қорабын (сәйкес редуктор) (3 балл) өндіру;
көтеру біліктерінің, ашама қармап алатын жүк көтергіш каретаны түсіруге арналған мойынтіректерді өндіру (2 балл);
жүріс жүйесінің мойынтіректерін өндіру (2 балл);
айналатын борты бар тиегішке арналған цапф (консольдық) мойынтіректерін өндіру (2 балл);
үш дөңгелекті (доңғалақты) тиегішке арналған доңғалақ күпшектерінің мойынтіректерін өндіру (2 балл);

литье (3 балла), механическая обработка, термическая обработка (3 балла) корпуса коробки передач;
ковка, штамповка (4 балла), механическая обработка, термическая обработка зубчатых колес, валов (6 баллов) коробки передач;
литье (2 балла), механическая обработка, термическая обработка (2 балла) корпуса бортовой коробки передач;
ковка, штамповка (3 балла), механическая обработка, термическая обработка зубчатых колес, валов (5 баллов) бортовой коробки передач;
литье (2 балла), механическая обработка, термическая обработка (2 балла) картера (корпуса) раздаточной коробки (согласующего редуктора);
ковка, штамповка (2 балла), механическая обработка, термическая обработка (4 балла) зубчатых колес, валов раздаточной коробки (согласующего редуктора);
производство муфты сцепления (5 баллов);
производство гидромотора (12 баллов), гидронасоса (12 баллов) для гидрообъемной передачи трансмиссии;
производство гидротрансформатора для гидромеханической передачи трансмиссии (10 баллов);
производство переднего ведущего моста (16 баллов), заднего ведущего моста (16 баллов);
использование металлопроката, происходящего из территорий государств-членов, для производства карданной передачи (6 баллов);
производство карданных передач (производство допускается на территориях государств-членов) (6 баллов);
производство электромеханических преобразователей (электродвигатель, электромотор-колесо) для электромеханической трансмиссии (16 баллов);
производство электронного блока управления трансмиссией или электрогидравлического пропорционального регулятора (6 баллов);
сборка, проведение контрольных стендовых испытаний коробки передач (1 балл), бортовой коробки передач (1 балл), раздаточной коробки (согласующего редуктора) (1 балл);
устройства привода рабочего оборудования:
литье, ковка, штамповка (1 балл), механическая обработка, термическая обработка, балансировка, нанесение защитных покрытий (2 балла) шкивов, роликов, звездочек подъема, опускание каретки погрузчика с вилочным захватом;
производство редуктора, гидромотора, электромотора привода рабочего оборудования (4 балла);
производство электромотора привода гидравлического насоса основной гидравлической системы (4 балла);
подшипники качения:
производство подшипников коробки передач (4 балла), бортовой коробки передач (3 балла), раздаточной коробки (согласующего редуктора) (3 балла);
производство подшипников опор валов подъема, опускание каретки погрузчика с вилочным захватом (2 балла);
производство подшипников ходовой системы (2 балла);
производство подшипников цапфы (консоли) погрузчика с бортовым поворотом (2 балла);
производство подшипников ступицы моноколеса трехопорного (колесного) погрузчика (2 балла);

шкив тіректеріне арналған мойынтіректерді (1 балл), жұмыс істейтін жабдық жетектеріне арналған жұлдызшаларды (1 балл) жасау;
отын багының өндіру (4 балл);
экстрер, қауіпсіздік элементтері:
кесу, майыстыру, штамптау, дәнекерлеу, қалыптау, өңдеу, қанаттарға, қорғаныш қалқандарға қорғаныс жабындарын жағу (1 балл);
капоттарды, қаптау панельдерін кесу, майыстыру, штамптау, дәнекерлеу, қалыптау, желімдеу, механикалық өңдеу, қорғаныс жабындарын жағу (2 балл);
қарсы салмақ бамперін құю, кесу, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, қорғаныш жабындысын жағу (10 балл);
аутригерлерді құю, кесу, майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, қорғаныс жабындарын жағу (6 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген майлау материалын пайдалану:
мотор майы (1 балл), трансмиссия майы (1 балл), гидравликалық май (1 балл);
қозғалысты автономды басқару жүйесі:
бағдарламалық қамтамасыз етуді өндіру (4 балл);
электронды басқару блоктарын өндіру (3 балл);
белсенді оптикалық жүйенің құрылғыларын (бейнекамера, лидар, радар), техникалық көру жүйесін өндіру (3 балл);
мүше мемлекеттердің салық резиденттері болып табылатын заңды тұлғалар мүше мемлекеттердің аумақтарында жүргізетін ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар:
ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар мөлшері мүше мемлекеттің салық резиденті – заңды тұлғаның ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға жұмсаған жыл сайынғы шығындарының әрбір 0,1 пайызы үшін 1 тармақты құрайды. мүше мемлекеттер - өткен күнтізбелік жылдағы өнеркәсіп субъектісінің өткен күнтізбелік жылдағы жиынтық кірісінен, бірақ өнімнің нақты үлгісі үшін мүмкін болатын баллдардың максималды санынан (ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған баллдарды және қозғалысты автономды басқару жүйесінің компоненттерін шығаруды есептемегенде);
Мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындары мүше мемлекеттер бекіткен бухгалтерлік есеп ережелері сәйкес айқындалады және келесі шығындарды қамтиды:
еңбек шарты бойынша көрсетілген жұмысты орындау кезінде тікелей жұмыс істейтін қызметкерлерге жалақы мен басқа да төлемдердің шығыны;
әлеуметтік қажеттіліктерге аударымдар;
көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылған тауарлық-материалдық қорларды сатып алуға арналған шығындар (салыстырмалы өнімді сатып алуға жұмсалған шығындар ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған жалпы шығындардың 20 пайызынан аспауы керек);
мүше мемлекеттердің аумақтарынан тыс орындалатын қызметтерді қоспағанда, үшінші тарап ұйымдарының және осы жұмыстарды орындауға қатысатын тұлғалардың қызметтерінің құны;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижесінде жасалған тәжірибелік үлгілерді сынауға арналған шығыстар;
сынақ және зерттеу объектілері ретінде пайдалануға арналған арнайы техника мен арнайы техниканы сатып алуға арналған шығыстар";
КО ТР 018/11 жататын "8705-тен Коммуналдық шаруашылыққа және жолдарды күтіп-ұстауға арналған көлік құралдары", "8705-тен Басқа топтамаларға енгізілмеген, арнайы мақсаттағы өзге де автокөлік құралдары" позицияларын қоспағанда, "8708-ден Радиаторлар және олардың бөліктері, осы бөлімдегі тауарларға арналған өзгелер" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:

производство подшипников опор шкивов (1 балл), звездочек (1 балл) привода рабочего оборудования;
производство топливного бака (4 балла);
элементы экстерьера, безопасности:
раскрой, гибка, штамповка, сварка, формование, механическая обработка, нанесение защитных покрытий крыльев, защитных щитков (1 балл);
раскрой, гибка, штамповка, сварка, формование, клейка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий капотов, панелей облицовки (2 балла);
литье, раскрой, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий бампера противовеса
(10 баллов);
литье, раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий аутригеров (6 баллов);
использование смазочного материала, произведенного
на территориях государств-членов:
масло моторное (1 балл), масло трансмиссионное (1 балл), масло гидравлическое (1 балл);
система автономного управления движением:
производство программного обеспечения (4 балла);
производство электронных блоков управления (3 балла);
производство приборов (видеокамера, лидар, радар) активной оптической системы, системы технического зрения (3 балла);
научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы, реализуемые юридическими лицами – налоговыми резидентами государств-членов на территориях государств-членов:
объем затрат на научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы составляет 1 балл за каждые 0,1 процента годового объема затрат юридического лица – налогового резидента государства-члена на научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы, понесенных на территориях государств-членов в предыдущем календарном году, от общего объема выручки субъекта деятельности в сфере промышленности за предыдущий календарный год, но не более 10 процентов баллов от максимально возможного количества баллов (без учета баллов за научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы и производство компонентов системы автономного управления движением) для конкретной модели соответствующего товара.
Затраты на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы юридического лица – налогового резидента государства-члена определяются в соответствии с положениями по бухгалтерскому учету, утвержденными государствами-членами, и включают следующие затраты:
затраты на заработную плату и другие выплаты работникам, непосредственно занятым при выполнении указанных работ по трудовому договору;
отчисления на социальные нужды;
затраты на закупку материально-производственных запасов, используемых при выполнении указанных работ (расходы на приобретение изделий сравнения не могут превышать 20 процентов от общих затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы);
стоимость услуг сторонних организаций и лиц, привлекаемых при выполнении указанных работ, за исключением услуг, выполняемых за пределами территорий государств-членов;
расходы на проведение испытаний опытных образцов, созданных в результате выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
затраты на закупку специального оборудования и специальной оснастки, предназначенных для использования в качестве объектов испытаний и исследований";
после позиции "из 8708 91 Радиаторы и их части, прочие, для товаров из настоящего раздела, за исключением товаров, указанных в позициях "из 8705 Средства транспортные для коммунального хозяйства и содержания дорог", "из 8705 Средства автотранспортные специального назначения прочие, не включенные в другие группировки", на шасси транспортного средства, относящегося к ТР ТС 018/2011" дополнить позицией следующего содержания:

"8709-дан 19 900 0 Сүйреуге арналған тартқыштар, шлак тасушылар, ауыр жүк тасушылар
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіруге, жаңғыртуға және әзірлеуге жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығының болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумақтарында өнімге жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызметтерін жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында (соның ішінде кесу және иілу дайындамалары) келесі операциялардың кемінде 9-ын орындау (өнімнің дизайнында элемент болмаған жағдайда, мүше мемлекеттердің аумақтарында орындалатын міндетті операциялардың жалпы саны) мемлекеттер жетіспейтін элементтердің санына сәйкес азайтылуы керек):
тіреуіш жақтауды, қосалқы рамаларды (егер жобада бар болса) құрастыру және дәнекерлеу және оларды бояу;
кабинаның металл конструкцияларын дайындау, дәнекерлеу, бояу (егер конструкцияда бар болса);
шанақты (бункерді, контейнерді) (конструкцияда бар болса) немесе цистернаны (ыдысты) (конструкцияда бар болса) немесе жалпы (арнайы) мақсаттағы қондырманы (конструкцияда бар болса) құрастыру, дәнекерлеу және бояу;
аспалы жабдықты өндіру (егер конструкцияда бар болса);
көпір (лер) жасау;
трансмиссия (жүріс бөлігін) өндіру;
қозғалтқышты өндіру;
шанақты (бункер, контейнер) (конструкцияда бар болса), немесе цистерналарды (ыдыстар) (конструкцияда бар болса, немесе мақсаттарға арналған қондырмаларды (конструкцияда бар болса) монтаждау;
қозғалтқышты, осьтерді, көпірплерді, трансмиссияны беріліс қорабын (жүріс бөлігі) монтаждау;
басқару органдарын монтаждау;
электр жабдығы жүйесін, пневматикалық жабдық жүйесін (конструкцияда бар болса), гидравликалық жабдық жүйесін (конструкцияда бар болса) монтаждау";
ҮІ бөлім "Станок жасау" мынадай редакцияда жазылсын:
"
VI. Станок жасау
6804-тен 6804
Тегістеу дөңгелектері
Кесу дөңгелектері
Жылтырату дөңгелектері
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы; мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
абразивтік массаны (қоспаны) дайындау (10 балл);
қалыптау (10 балл);
күйдіру(5 балл);
вулканизациялау (5 балл);
пісіру (5 балл);
бақылау-өлшеу операциялары (10 балл);

"из 8709 19 900 0
Тягачи для буксировки, аэродромные тягачи, шлаковозы, тяжеловозы
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующей продукции, на срок не менее 5 лет;
наличие на территориях одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
осуществление на территориях государств-членов (включая раскрой и гибку заготовок) не менее
9 следующих операций (при отсутствии элемента
в конструкции изделия общее количество осуществляемых на территориях государств-членов обязательных операций
должно быть уменьшено в соответствии с количеством отсутствующих элементов):
сборка и сварка несущей рамы, подрамников (при наличии в конструкции) и их покраска;
изготовление, сварка, покраска металлоконструкций кабины (при наличии в конструкции);
сборка, сварка и покраска кузова (бункера, контейнера) (при наличии в конструкции), или цистерны (сосуда) (при наличии в конструкции), или надстройки общего (специального) назначения (при наличии в конструкции);
производство навесного оборудования (при наличии в конструкции);
производство моста (мостов);
производство трансмиссии (ходовая часть);
производство двигателя;
монтаж кузова (бункера, контейнера) (при наличии
в конструкции), или цистерны (сосуда) (при наличии
в конструкции), или надстройки общего (специального) назначения (при наличии в конструкции);
монтаж двигателя, мостов, трансмиссии (ходовая часть), навесного оборудования;
монтаж органов управления;
монтаж системы электрооборудования, системы пневмооборудования (при наличии в конструкции), системы гидрооборудования (при наличии в конструкции)";
раздел VI "Станкостроение" изложить в следующей редакции:
"
VI. Станкостроение
из 6804
Круги шлифовальные
Круги отрезные
Круги полировальные
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций:
приготовление абразивной массы (смеси) (10 баллов);
формование (10 баллов);
обжиг (5 баллов);
вулканизация (5 баллов);
бакелизация (5 баллов);
контрольно-измерительные операции (10 баллов)

8203-тен, 8205-тен
Басқа қол аспаптары
Станоктар немесе қол аспаптары үшін ауыстырылатын жұмыс құралдары (механикалық жетекпен немесе онсыз)
8466-дан
Аспапты бекітуге арналған жиектер және станоктарға арналған өздігінен ашылатын қалыптардың бастары
Станоктардағы бөлшектерді бекітуге арналған жиектер
Станоктарды бекітуге арналған ұзақ мерзімді бастар мен басқалар
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
мүше мемлекеттердің дайындамаларын (аспапты материалдар) дайындау немесе өндіріс дайындамаларын пайдалану (30 балл):
кесу (5 балл);
қайрау (5 балл);
фрезерлеу (5 балл);
тегістеу (20 балл);
жылтырату (5 балл);
термиялық өңдеу (10 балл);
тозуға төзімді жабындарды жағу (10 балл);
бақылау-өлшеу операциялары (5 балл)
8207-ден
Құрастырылған кескіш құралдар
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы; мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
құралдың корпусын дайындау үшін мүше мемлекеттердің дайындамаларын (аспапты материалдарын) пайдалану (10 балл):
кесу (5 балл);
қайрау (5 балл);
фрезерлеу (5 балл);
тегістеу (5 балл);
жылтырату (5 балл);
термиялық өңдеу (5 балл);
тозуға төзімді жабындарды жағу (5 балл);
мүше мемлекеттер шығаратын инструменттердің кескіш элементтерін пайдалану (30 балл);
бақылау-өлшеу операциялары (5 балл)
8207-ден
Майлау-салқындату сұйықтықтарын ішкі беруге арналған каналдары бар кескіш инструменттер
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
мүше мемлекеттердің дайындамаларын (аспапты материалдарын) дайындау немесе өндіріс дайындамаларын пайдалану (30 балл):
кесу (5 балл);
қайрау (5 балл);
фрезерлеу (5 балл);
тегістеу (20 балл);
жылтырату (5 балл);
термиялық өңдеу (10 балл);
тозуға төзімді жабындарды жағу (10 балл);
бақылау-өлшеу операциялары (5 балл)
8207-ден
Таспалы аралар, дөңгелек аралар
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
кесу (5 балл);
қайрау (5 балл);
тегістеу (20 балл);
жылтырату (5 балл);
термиялық өңдеу (10 балл);
тозуға төзімді жабындарды жағу (20 балл);
бақылау-өлшеу операциялары (5 балл)
8456-дан
Электрофизикалық, электрохимиялық
және ультрадыбыстық станоктар
Электрохимиялық электроэрозиялық сым кескіштер
Электроэрозиялық координатты-тігу
Электроэрозиялық супер бұрғылар
Лазермен кесу станоктары
Плазмалық кесу станоктары
Ультрадыбыстық қатайтатын қондырғылар
Материалды алып тастамастан металды өңдеуге арналған лазерлік машиналар
8457-ден
3-осьті (4-ось) тік өңдеу орталықтары
5 -осьті тік өңдеу орталықтары
4-осьті (3-ось) көлденең өңдеу орталықтары
5-осьті көлденең өңдеу орталықтары
3-осьті порталды өңдеу орталықтары
3-осьті порталды өңдеу орталықтары
8458 -ден
Бұрандалы кесу (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
Токарлық өңдеу орталықтары (бір шпиндельді
және көп шпиндельді)
Токарлық кесіп өңдеу орталықтары фрезерлік шпинделі бар)
Ұзына бойы қайрауға арналған токарлық станоктар
Токарлық-тербелмелі (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
8459 -дан
Тігінен тесетін станоктар
радиальды тесетін станоктар
Кардинатты бұрғылау станоктары
Көлденең бұрғылау станоктары
(әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
Көлденең тесетін станоктар
Терең бұрғылау және бұрғылау станоктары
Фрезерлік станоктар:
тігінен фрезерлік
көлденең фрезерлік
кең әмбебап
ұзынан фрезерлік кесетін станоктар (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
түрліше кесетін фрезерлік станоктар (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
8460 -ден
Тегістеу, жылтырату, әрлеу станоктары:
дөңгелек тегістеу станоктары (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
іштен жылтырататын (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
жұлқылап тегістейтін (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
тегістеп өңдеу орталықтары
мамандандырылған тегістеу (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
қайрау (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
тікбұрышты немесе дөңгелек үстелмен бетін тегістеу (әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
ысқылаушы және жалтыратушы
хонингтік
(әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
8461-ден
Тіс өңдеуші және резьба кесуші:
тіс кесуші
тіс жонушы
тіс шевингалды
тіс дөңгелетуші
тіс жылтыратушы
тіс хонингтеу
резьба кесуші
резьба тегістеуші
резьба айналдырушы
резьба кесуші
Түрлі резьба өңдеуші және резьба кесуші станоктар
Жону, уату және тарту станоктары:
жону
уату
тарту
(әмбебап,
сандық индикация құрылғысы бар, сандық бағдарламалық басқаруы бар)
Кесу станоктары:
лента кесу
дөңгелек аралар
абразивті-кесу станоктары

из 8203, из 8205
Инструмент ручной прочий
Инструменты рабочие сменные для станков или для ручного инструмента (с механическим приводом или без него)
из 8466
Оправки для крепления инструмента и самораскрывающиеся резьбонарезные головки для станков
Оправки для крепления деталей на станках
Головки делительные и прочие специальные приспособления для станков
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций (условий):
изготовление заготовок (инструментального материала) или использование заготовок производства государств-членов (30 баллов);
резка (5 баллов);
точение (5 баллов);
фрезерование (5 баллов);
шлифование (20 баллов);
полирование (5 баллов);
термообработка (10 баллов);
нанесение износостойких покрытий (10 баллов);
контрольно-измерительные операции (5 баллов)
из 8207
Инструменты режущие сборные
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций (условий):
использование заготовок производства государств-членов для изготовления корпуса инструмента (10 баллов);
резка (5 баллов);
точение (5 баллов);
фрезерование (5 баллов);
шлифование (5 баллов);
полирование (5 баллов);
термообработка (5 баллов);
нанесение износостойких покрытий (5 баллов);
использование режущих элементов инструмента производства государств-членов (30 баллов);
контрольно-измерительные операции (5 баллов)
из 8207
Инструменты режущие
с каналами для внутренней подачи смазочно-охлаждающей жидкости
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций (условий):
изготовление заготовок (инструментального материала) или использование заготовок производства государств-членов (30 баллов);
резка (5 баллов);
точение (5 баллов);
фрезерование (5 баллов);
шлифование (20 баллов);
полирование (5 баллов);
термообработка (10 баллов);
нанесение износостойких покрытий (10 баллов);
контрольно-измерительные операции (5 баллов)
из 8207
Ленточные пилы, дисковые пилы
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций (условий):
резка (5 баллов);
точение (5 баллов);
шлифование (20 баллов);
полирование (5 баллов);
термообработка (5 баллов);
сварка (5 баллов);
нанесение износостойких покрытий (20 баллов);
контрольно-измерительные операции (5 баллов)
из 8456
Электрофизические, электрохимические
и ультразвуковые станки
Электрохимические
Электроэрозионные проволочно-вырезные
Электроэрозионные координатно-прошивные
Электроэрозионные супердрели
Станки лазерной резки
Станки плазменной резки
Установки ультразвукового упрочнения
Лазерные установки для обработки металлов без удаления материала
из 8457
Вертикальные обрабатывающие центры 3-осевые (4-осевые)
Вертикальные обрабатывающие центры 5-осевые
Горизонтальные обрабатывающие центры 4-осевые (3-осевые)
Горизонтальные обрабатывающие центры 5-осевые
Портальные обрабатывающие центры 3-осевые
Портальные обрабатывающие центры 5-осевые
из 8458
Токарно-винторезные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
Токарные обрабатывающие центры (одношпиндельные
и многошпиндельные)
Токарно-фрезерные обрабатывающие центры (с фрезерным шпинделем)
Токарные автоматы продольного точения
Токарно-карусельные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
из 8459
Станки вертикально-сверлильные
Станки радиально-сверлильные
Станки координатно-расточные
Станки горизонтально-расточные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
Станки горизонтально-сверлильные
Станки для глубокого сверления и расточки
Фрезерные станки:
вертикально-фрезерные
горизонтально-фрезерные
широкоуниверсальные
продольно-фрезерные станки (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
разные фрезерные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
из 8460
Шлифовальные, полировальные, доводочные станки:
круглошлифовальные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
внутришлифовальные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
обдирочно-шлифовальные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
шлифовальные обрабатывающие центры
специализированные шлифовальные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
заточные (универсальные, с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
плоскошлифовальные
с прямоугольным или круглым столом (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
притирочные и полировальные
хонинговальные (универсальные,
с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
из 8461
Зубообрабатывающие и резьбонарезные:
зубофрезерные
зубострогальные
зубошевинговальные
зубозакругляющие
зубошлифовальные
зубохонинговальные
резьбофрезерные
резьбошлифовальные
резьбонакатные
резьбонарезные
Разные зубообрабатывающие
и резьбонарезные станки
Строгальные, долбежные и протяжные станки:
строгальные
долбежные
протяжные
(с устройством цифровой индикации, с числовым программным управлением)
Разрезные станки:
ленточнопильные
дисковые пилы
абразивно-отрезные
станки гидроабразивной резки

8462-ден, 8463-ден
Ұсталық пресстеу жабдығы:
Қақтап штамптау балғалау балғалары
механикалық пресстер
гидравликалық пресстер
ұста-престеу автоматтары
көлденең соғу станоктары
соғу орамдары
майыстыру және түзету станоктары
қайшылар
суық күйінде жаюға және орауға арналған станоктар
8466-ден
Металл өңдеуге арналған станоктардың бөлшектері мен керек-жарақтары:
шарикті бұрандалар, домалақ бұрандалы-гайкалы берілістер
төсек
мотор шпиндель
тербелу, сырғымалы немесе аралас түрі
револьверлі, тегістешіш бастар
инструментальды магазин
кабинетті қорғау, кесу аймағын қоршау, телескопикалық қорғау
майлау-салқындату сұйықтықтарын беру және тазалау жүйесі
жоңқаларды алып тастауға арналған құрылғы
(жоңқаның транспортері)
гидро- және пневможүйелер
бір осьпен айналатын айналмалы үстел
2 осьпен айналатын айналмалы үстел
(глобусты үстел)
жылжымалы үстел
гидроабразивті бас
жетекші блоктар
фрезерлік бастар
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
мүше мемлекеттердің аумағында шығарылған басқарушы бағдарламалық-аппараттық кешеннің болуы (25 балл);
негізгі корпус бөліктерін өндіру;
корпустық бөлшектердің қаңқаларын, негізін, жақтауларын жасау (соның ішінде қаңқаның ажырамас бөлігі болып табылатын бағыттағыштармен);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша рәсімделген МЕМСТ 3.1102-2011 технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын басқа заңды тұлға мердігерлік шарты бойынша шығарған қаңқаларды, негізін, раманы толықтай механикалық өңдеу немесе мүше мемлекеттер басқа шарттар бойынша өндірген бұл бұйымдарды алу (3 балл);
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын басқа заңды тұлға мердігерлік шарты бойынша шығарған қаңқа бағыттағыштарын толық механикалық өңдеу немесе мүше мемлекеттер басқа шарттар бойынша өндірген бұл бұйымдарды алу (1 балл);
дайындаушының өндірістік алаңында тұғырды, негізді, раманы толық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
дайындаушының өндірістік алаңында тұғырлы, бағыттағыштарын толықтай механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттер дайындаған құйылған, дәнекерленген немесе металл емес қаңқаның дайындамаларын (соның ішінде раманың құрамдас бөлігі болып табылатын бағыттағыштармен қоса), негіздерді, рамаларды пайдалану (3 балл);
колонналарды, тіректерді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша рәсімделген МЕМСТ 3.1102-2011 технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында тіректерді механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл)
көлденең жақтауларын жасау;
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша рәсімделген МЕМСТ 3.1102-2011 технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында көлденең жақтауларды толықтай механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл)
диаметрі 1000 мм-ге дейінгі жетексіз, қаптамасыз бекітілген үстелдер жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша рәсімделген МЕМСТ 3.1102-2011 технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);

из 8462, из 8463
Кузнечно-прессовое оборудование:
молоты ковочно-штамповочного типа
прессы механические
прессы гидравлические
автоматы кузнечно-прессовые
горизонтально-ковочные машины
вальцы ковочные
машины гибочные и правильные
ножницы
станки для раскатки и накатки в холодном состоянии
из 8466
Части и принадлежности станков для обработки металлов:
шариковые винтовые передачи, передачи винт-гайка качения
станина
мотор-шпиндель
направляющие качения, направляющие скольжения или комбинированного типа
головки – револьверные, поворотные, шлифовальные
инструментальный магазин
кабинетная защита, ограждение зоны резания, телескопическая защита направляющих
система подачи и очистки смазочно-охлаждающих жидкостей
устройство удаления стружки (транспортер стружки)
гидро- и пневмосистемы
стол поворотный с одной управляемой осью вращения
стол поворотный
с 2 поворотными осями (глобусный стол)
стол подвижный
гидроабразивная головка
приводные блоки
фрезерные головки
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций (условий):
наличие управляющего программно-аппаратного комплекса, произведенного на территориях
государств-членов (25 баллов);
изготовление основных корпусных деталей;
изготовление станины (в том числе с направляющими, являющимися неотъемлемой частью станины), основания, рамы;
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка станины, основания, рамы, произведенных по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государства-члена, или получение этих изделий производства государств-членов по другим договорам (3 балла);
полная механическая обработка и термообработка направляющих станины произведенных по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государства-члена, или получение этих изделий производства государств-членов по другим договорам (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка станины, основания, рамы на промышленной площадке производителя (5 баллов);
полная механическая обработка и термообработка направляющих станины на промышленной площадке производителя (3 балла);
использование заготовок литой, сварной или неметаллической станины (в том числе с направляющими, являющимися неотъемлемой частью станины), основания, рамы производства государств-членов (3 балла);
изготовление колонн, стоек:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка колонн, стоек на территориях государств-членов
(5 баллов);
изготовление поперечины:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка поперечин на территориях государств-членов
(5 баллов);
изготовление неподвижных столов без привода, планшайб диаметром до 1000 мм:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);

мүше мемлекеттердің аумақтарында жетексіз стационарлық үстелдерді, диаметрі 1000 мм-ге дейінгі беткі тақталарын толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттер шығарған диаметрі 1000 мм-ге дейінгі жетексіз бекітілген үстелдердің дайындамаларын, беткі тақталарын пайдалану (2 балл);
диаметрі 1000 мм-ден асатын беткі тақталарды жасау:
ГОСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында диаметрі 1000 мм-ден асатын тақталарды толық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттер шығарған 1000 мм-ден асатын беткі тақталарды пайдалану (2 балл);
сырғытпаларды жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында диаметрі 1000 мм-ден асатын қаптамаларды толық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттер шығарған 1000 мм-ден асатын беткі тақталарды пайдалану (2 балл);
сырғытпаларды жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында сырғытпаларды толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттердің сырғытпалар дайындамаларын пайдалану (1 балл);
шпиндельді түйгіштің корпусын жасау;:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шпиндельді түйгіштің корпусын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттердің шпиндельді бабканың корпусының дайындамаларын пайдалану (1 балл);
артқы түйгіштерді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында артқы түйгішті толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттер шығарған артқы түйгішке арналған бөлшектердің дайындамаларын пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу (1 балл);
суппорт жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында суппортты толық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттер шығарған суппорт дайындамасын пайдалану (1 балл);
каретка корпусын дайындау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында суппортты толық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттер шығарған суппорт дайындамасын пайдалану (1 балл);
сырғымалар мен шаналарды дайындау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында сырғымаларды, шаналарды толық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттер шығарған жылжымалар, шаналар дайындамасын пайдалану (1 балл);
шпиндель моторды дайындау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында мотор-шпиндельді, роторды, статорды толық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттер шығарған мотор-шпиндель, ротор, статор дайындамасын пайдалану (1 балл);
мүше мемлекеттердің мойынтіректері (5 балл);
арнайы стендтерді қолдану арқылы дайын өнімді теңгеру операциялары (3 балл);
құрастыру, оның ішінде мойынтіректерді орнату, бақылау сынақтары (5 балл);
механикалық шпиндельдің тораптарын өндіру:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шпиндель корпусын, біліктерін толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында тісті бекітпені (тісті дөңгелекті валдың, тісті дөңгелектің, валдың) толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің м оыйнтіректерін пайдалану
(5 балл);
мойынтіректерді орнатуды қоса алғанда, құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу (5 балл);
беріліс қораптарын, редукторларды, редукторларды, белдік жетектерін өндіру:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттер аумағында берілісі қораптарын, тісті доңғалақтарды, біліктерді, редукторларды толық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында белдік жетегінің жетекші және жетекші шкивтерін толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу (1 балл);
темірді соғу және престеу жабдықтарына арналған гидравликалық цилиндрді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында темірді соғу және престеу жабдықтарын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(5 балл);
сымды конвейерді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында сымды конвейерді толық механикалық және термиялық өңдеу (5 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу (3 балл);
қисық иінді механизмді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында қисық иінді механизмді толық механикалық және термиялық өңдеу (5 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(5 балл);
лазерлік оптикалық торапты жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында оптикалық торапты толық механикалық және термиялық өңдеу (5 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында жасалған лазерді пайдалану (8 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу;
(3 балл);
гидроабразивті бастарды жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында жұмыс органын (саптама, қысым реттегіш модулі, абразивті беру модулі) толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);,
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(3 балл);
плазматронды дайындау :
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында жұмыс органын (сопло, электрод, изолятор, сығылған ауа беру арнасы) толық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында электрмен жабдықтау көзін дайындау және құрастыру (5 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(3 балл);
бір басқару айналу осі бар айналмалы үстелді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында жинаққа кіретін үстел корпусы мен бөлшектерін толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің айналмалы өндірісі үшін үстел дайындамаларын пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(1 балл);
2 айналмалы осі бар айналмалы үстелді жасау (глобус үстелі):
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
жылжымалы үстелдерді жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында редуктор жылжымалы үстелдерді, бөлшектерді, редукторды (беріліс қораптары) толық өңдеу және термиялық өңдеу; (5 балл);
мүше мемлекеттер шығарған жылжымалы үстелдердің, беріліс қорабының бөліктерін пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
жетек блоктарын жасау;
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
жетек блоктарын және оның бөлшектерін толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің жетек блоктары дайындамасын пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(1 балл);
ауыстырғышы бар паллет өндіру:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында паллеттерді толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында ауыстырғыш құралының бөлшектерін толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (4 балл);
мүше мемлекеттердің паллеттері дайындамасын пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
ауыстырылатын және ауыстырылмайтын фрезерлік бастарды жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында бастардың бөлшектерін толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында жасалған электр қозғалтқышты (моторды) пайдалану (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында жасалған мойынтіректерді пайдалану (2 балл);
мүше мемлекеттерде жасалған бас корпусының дайындамасын пайдалану (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында Хирт тісті бөліктерін толық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
мүше мемлекеттер шығарған аумақтарында Хирт тісті бөліктерінің дайындамаларын пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
револьверлі, айналмалы, тегістеуші бастарды жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында бастардың детальдарын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында жасалған электрқозғалтқыштарын (моторын) пайдалану
(2 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында револьвер бастарының дискілерін толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумағында жасалған мойынтіректерді пайдалану (2 балл);

полная механическая обработка и термообработка неподвижных столов без привода, планшайб диаметром до 1000 мм на территориях государств-членов (3 балла);
использование заготовок неподвижных столов без привода, планшайб диаметром до 1000 мм производства государств-членов (2 балла);
изготовление планшайб диаметром более
1000 мм:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка планшайб диаметром более 1000 мм на территориях государств-членов (4 балла);
использование заготовок планшайб более
1000 мм производства государств-членов (2 балла);
изготовление ползунов:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка ползунов на территориях государств-членов (4 балла);
использование заготовок ползунов производства государств-членов (1 балл);
изготовление корпуса шпиндельной бабки:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса шпиндельной бабки на территориях государств-членов (3 балла);
использование заготовки корпуса шпиндельной бабки производства государств-членов (1 балл);
изготовление задней бабки в сборе:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка деталей задней бабки на территориях государств-членов (3 балла);
использование заготовок деталей задней бабки производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(1 балл);
изготовление суппорта:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка суппорта на территориях государств-членов (2 балла);
использование заготовки суппорта производства государств-членов (1 балл);
изготовление корпуса каретки:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса каретки на территориях государств-членов
(2 балла);
использование заготовки корпуса каретки производства государств-членов (1 балл);
изготовление салазок, саней:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка салазок, саней на территориях государств-членов
(2 балла);
использование заготовок салазок, саней производства государств-членов (1 балл);
изготовление мотор-шпинделей:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса мотор-шпинделя, ротора, статора на территориях государств-членов (4 балла);
использование заготовки корпуса мотор-шпинделя, ротора, статора производства государств-членов
(1 балл);
использование подшипников государств-членов
(5 баллов);
балансировочные операции готового изделия
с применением специальных стендов (3 балла);
сборка, включая установку подшипников, проведение контрольных испытаний (5 баллов);
изготовление узла механического шпинделя:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса шпинделя, вала на территориях государств-членов (3 балла);
полная механическая обработка и термообработка деталей зубчатого зацепления (вал-шестерни, шестерни, валы) на территориях государств-членов
(3 балла);
использование подшипников государств-членов
(5 баллов);
сборка, включая установку подшипников, проведение контрольных испытаний (5 баллов);
изготовление коробок передач, редукторов, ременных передач:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпусов коробок передач, зубчатых колес, валов, редукторов на территории государств-членов
(5 баллов);
полная механическая обработка и термообработка ведомого и ведущего шкивов ременной передачи на территориях государств-членов (3 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(1 балл);
изготовление гидроцилиндра кузнечно-прессового оборудования:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка гидроцилиндра кузнечно-прессового оборудования на территориях государств-членов (5 баллов);
сборка, проведение контрольных испытаний
(5 баллов);
изготовление конвейера проволочного:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка конвейера проволочного на территориях государств-заявичленов (5 баллов);
сборка, проведение контрольных испытаний
(3 балла);
изготовление кривошипного механизма:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка кривошипного механизма на территориях государств-членов (5 баллов);
сборка проведение контрольных испытаний
(5 баллов);
изготовление лазерного оптического узла:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка оптической головки на территориях государств-членов (5 баллов);
использование лазера, произведенного на территориях государств-членов (8 баллов);
сборка, проведение контрольных испытаний
(3 балла);
изготовление гидроабразивной головки:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка рабочего органа (сопло, модуль регулятора давления, модуль подачи абразива) на территориях государств-членов (5 баллов);
сборка, проведение контрольных испытаний
(3 балла);
изготовление плазматрона:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка рабочего органа (сопло, электрод, изолятор, канал подачи сжатого воздуха) на территориях государств-членов (5 баллов);
изготовление и сборка источника подачи электричества на промышленной площадке производителя (5 баллов);
сборка, проведение контрольных испытаний
(3 балла);
изготовление стола поворотного с одной управляемой осью вращения:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса стола и деталей, входящих в узел на территориях государств-членов (3 балла);
использование заготовок стола поворотного производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(1 балл);
изготовления стола поворотного
с 2 поворотными осями (глобусный стол):
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса стола и деталей, входящих в узел,
на территориях государств-членов (4 балла);
использование электродвигателя (мотора), произведенного на территориях государств-членов
(2 балла);
использование заготовки корпуса стола производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление подвижных столов:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка подвижных столов, деталей; редуктора (коробок передач) на территориях государств-членов (5 баллов);
использование заготовок подвижных столов, деталей редуктора производства государств-членов
(1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление приводных блоков:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса приводного блока и деталей (3 балла);
использование заготовок приводного блока производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(1 балл);
изготовление паллет с устройством смены:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка паллеты на территориях государств-членов (4 балла);
полная механическая обработка и термообработка деталей устройства смены на территориях государств-членов (4 балла);
использование заготовки паллеты производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление фрезерных головок сменных
и несменных:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка деталей головки на территориях государств-членов
(5 баллов);
использование электродвигателя (мотора), произведенного на территориях государств-членов
(2 балла);
использование подшипников, произведенных на территориях государств-членов (2 балла);
использование заготовки корпуса головки производства государств-членов (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка деталей зубчатого зацепления Хирта на территориях государств-членов (5 баллов);
использование заготовок зубчатого зацепления Хирта производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление головок – револьверных, поворотных, шлифовальных:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка деталей головки на территориях государств-членов
(3 балла);
использование электродвигателя (мотора), произведенного на территориях государств-членов
(2 балла);
полная механическая обработка
и термообработка диска (инструментального диска) револьверной головки на территориях государств-членов (2 балла);
использование подшипников, произведенных
на территориях государств-членов (2 балла);

мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған револьверлі бастарды бекіту механизмінің бөлшектерін сандық мәнде бөлшектердің жалпы санының кемінде 50 пайызы мөлшерінде пайдалану (4 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген датчиктерді сандық мәнде жалпы көлемнің кемінде 50 пайызы мөлшерінде пайдалану (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған жетекті және стационарлық аспап блоктарын пайдалану (3 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған құрал ұстағыштарды пайдалану (3 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
инструменттерді ауыстыратын құрылғысы бар инструменттер магазинін дайындау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында манипуляторға арналған қысқыш тұтқаны толық өңдеу және термиялық өңдеу (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында манипуляторға арналған қысқыш шыныаяқты толық өңдеу және термиялық өңдеу (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында сандық мәнде бөлшектердің жалпы санының кемінде 50 пайызы мөлшерінде пневматикалық цилиндр бөлшектерін өндіру (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында манипуляторды, білікті және барлық байланысты бөлшектерді толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын электр қозғалтқышын (моторды) пайдалану (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған датчиктерді сандық мәнде жалпы көлемнің кемінде 50 пайызы мөлшерінде пайдалану (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында магазинге арналған аспаптар ұяларын (орындарын) толық өңдеу және термиялық өңдеу (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында аспаптар журналының, қорғаныш қаптамасының корпус бөліктерін толық өңдеу (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында аспаптар магазинін, қорғаныш қаптамасының корпус бөліктерін толық өңдеу (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
шпиндельді тораптардың магазиндерін жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында пневматикалық цилиндр бөлшектерін толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
бөлшектердің жалпы санынан кемінде 50 пайыз мөлшерінде пневматикалық цилиндр бөлшектерін өндіру (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шпиндельді блоктың магазиніне арналған тіреуіш арқалықты толық өңдеу және термиялық өңдеу (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған электр қозғалтқышын (моторды) пайдалану
(2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шпиндельді тораптардың, қорғаныш жабынының корпус бөліктерін толық өңдеу және термиялық өңдеу (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
шарикті бұрандаларды, жылжымалы бұрандаларды жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
басқа заңды тұлғамен – мүше мемлекеттердің салық резидентімен жұмыс шарты бойынша өндірілген қорғасын бұранданы толық өңдеу және термиялық өңдеу немесе басқа шарттар бойынша мүше мемлекеттер өндірген осы өнімді алу (3 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында жетекші бұранданы толық өңдеу және термиялық өңдеу (7 балл);
басқа заңды тұлғамен – мүше мемлекеттердің салық резиденті келісім-шарт бойынша өндірілген бұран корпустарын толық өңдеу және термиялық өңдеу немесе басқа шарттар бойынша мүше мемлекеттер өндірген осы өнімді алу (1 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында гайка корпусын толық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын басқа заңды тұлғамен жұмыс шарты бойынша жасалған қосымшаларды толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу немесе басқа шарттар бойынша мүше мемлекеттер өндірген осы өнімді алу (1 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында қосымшаларды толық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттер шығарған қорғасын бұранда дайындамаларын, гайка корпусын пайдалану (1 балл);
мүше мемлекеттер шығарған жүгірме винттер дайындамаларын, гайка корпусын пайдалану (1 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
тербеліс бағыттарын, сырғу бағыттарын немесе аралас типтерін дайындау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
басқа заңды тұлға – мүше мемлекеттердің салық резидентімен келісім-шарт бойынша өндірілген рельстерді толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу немесе басқа шарттар бойынша мүше мемлекеттер өндірген осы өнімді алу (5 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында рельстерді толық өңдеу және термиялық өңдеу (10 балл);
және басқа заңды тұлға – мүше мемлекеттердің салық резидентімен жұмыс шарты бойынша өндірілген кареткаларды термиялық өңдеу немесе басқа шарттар бойынша мүше мемлекеттер өндірген осы өнімді алу (5 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында каретканы толық өңдеу және термиялық өңдеу (10 балл);
басқа заңды тұлға – мүше мемлекеттердің салық резидентімен шарт бойынша өндірілген жақтау плитаны толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу немесе басқа шарттар бойынша мүше мемлекеттер өндірген осы өнімді алу (1 балл);
өндірушінің өндірістік алаңында жақтау плитаны толық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
кабинет, электр шкафы корпусы қорғаныштарын (соның ішінде кесу аумағын қоршау, телескопиялық қорғау) жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында кабинет, электр шкафы корпусы қорғаныштарын (соның ішінде кесу аумағын қоршау, телескопиялық қорғау) толық механикалық өңдеу (3 балл);
перифериялық элементтерді (шамдарды, шыныларды, тығыздағыштарды және т.б.) толық көлемде өндірушінің өндірістік алаңында орнату (1 балл);
электр шкафының электр бөлшектерін құрастыру (2 балл);
жоңқаларды кетіру құрылғыларын жасау (жоңқа транспартері):
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында транспартер ленталарын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында конвейер таспасын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында спиральды бұранданы толық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын электр қозғалтқышын (моторды) пайдалану(1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған электр қозғалтқышын пайдалану (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында редукторды толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
аталған топтарға кірмейтін беріліс механизмдерін өндіру:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында тісті дөңгелектерді, тісті доңғалақтарды, біліктерді толық өңдеу және термиялық өңдеу (5 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында механизм корпусын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (3 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында механизм корпусының тірек арқалығын толық механикалық өңдеу (2 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
майлау-салқындату сұйықтықтарын беру және тазалау жүйелерін жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында майлау-салқындату сұйықтықтарын беру және тазалау жүйелерін жасау бөлшектерін толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын жүйеге енгізілген барлық сорғыларды, сүзгілерді, клапандарды, шашыратқыштарды пайдалану (2 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(1 балл);
кешенді жүйелерді дайындау:
гидрожүйелер (технологиялық сұйықтықтарға арналған):
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында бак корпусын толық механикалық өңдеу және термиялық өңдеу 2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында жасалған сорғылар, сүзгілер, клапандар, гидроцилиндирлер, гидро шашыратқыштар жүйесіне енгізілгендердің барлығын пайдалану (2 балл)
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
пневможүйені жасау:
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында панель корпусын толық механикалық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген сорғылар, сүзгілер, клапандар, пневматикалық цилиндрлер, пневматикалық дистрибьюторлар (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында панель корпусын толық механикалық өңдеу (2 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында жасалған сорғылар, сүзгілер, клапандар, гидроцилиндирлер, гидро шашыратқыштар жүйесіне енгізілгендердің барлығын пайдалану (2 балл);
құрастыру, бақылау сынақтарын жүргізу
(2 балл);
өлшеу жүйелерінің элементтері:
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген, жүйеге енгізілген барлық сезімтал элементтерді (датчиктер, өлшеу ұштары), сигнал түрлендіргіштерін пайдалану (3 балл);
өлшеу жүйесінің жиынтығы (1 балл).

использование деталей механизма фиксации револьверной головки, произведенных на территориях государств-членов, в объеме не менее 50 процентов общего количества деталей в количественном выражении (4 балла);
использование датчиков, произведенных
на территориях государств-членов, в объеме не менее
50 процентов общего количества в количественном выражении (1 балл);
использование приводных и стационарных инструментальных блоков, произведенных
на территориях государств-членов (3 балла);
использование инструментальных оправок, произведенных на территориях государств-членов
(3 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление магазинов инструментов
с устройством смены инструмента:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка захватной лапы для манипулятора на территориях государств-членов (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка захватного стакана для манипулятора на территориях государств-членов (1 балл);
изготовление деталей пневмоцилиндра в объеме
не менее 50 процентов общего количества деталей
в количественном выражении на территориях государств-членов (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка манипулятора, вала и всех сопутствующих деталей на территориях государств-членов (3 балла);
использование электродвигателя (мотора), произведенного на территориях государств-членов
(2 балла);
использование датчиков, произведенных на территориях государств-членов, в объеме не менее
50 процентов общего количества в количественном выражении (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка всех инструментальных гнезд (мест) для магазина инструмента на территориях государств-членов
(1 балл);
полная механическая обработка корпусных деталей инструментального магазина, защитного кожуха на территориях государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление магазинов шпиндельных узлов:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка деталей пневмоцилиндра на территориях государств-членов (3 балла);
изготовление деталей пневмоцилиндра в объеме не менее 50 процентов общего количества деталей в количественном выражении (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка опорной балки для магазина шпиндельного узла на территориях государств-членов (1 балл);
использование электродвигателя (мотора), произведенного на территориях государств-членов
(2 балла);
полная механическая обработка и термообработка корпусных деталей магазина шпиндельных узлов, защитного кожуха на территориях государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление шарико-винтовых передач, винтовых передач скольжения:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка ходового винта, произведенного по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государств-членов, или получение этого изделия производства государств-членов по другим договорам (3 балла);
полная механическая обработка и термообработка ходового винта на промышленной площадке производителя (7 баллов);
полная механическая обработка и термообработка корпуса гайки, произведенного по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государств-членов, или получение этого изделия производства государств-членов по другим договорам (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка корпуса гайки на промышленной площадке производителя (3 балла);
полная механическая обработка и термообработка вкладышей, произведенных по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государства-члена, или получение этих изделий производства государств-членов по другим договорам (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка вкладышей на промышленной площадке производителя (2 балла);
использование заготовок ходового винта, корпуса гайки производства государств-членов (1 балл);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление направляющих качения, направляющих скольжения или комбинированного типа:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка рельс, произведенных по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государств-членов, или получение этих изделий производства государств-членов по другим договорам (5 баллов);
полная механическая обработка и термообработка рельс на промышленной площадке производителя
(10 баллов);
полная механическая обработка и термообработка каретки, произведенной по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государств-членов, или получение этого изделия производства государств-членов по другим договорам (5 баллов);
полная механическая обработка и термообработка каретки на промышленной площадке производителя (10 баллов);
полная механическая обработка и термообработка торцовой плиты, произведенной по договору подряда другим юридическим лицом – налоговым резидентом государств-членов, или получение этого изделия производства государств-членов по другим договорам (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка торцовой плиты на промышленной площадке производителя (2 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление кабинетной защиты (в том числе ограждения зоны резания, телескопическая защита направляющих), корпуса электрошкафа:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка кабинетной защиты (в том числе ограждения зоны резания), корпуса электрошкафа на территориях государств-членов (3 балла);
монтаж периферийных элементов (светильники, стекла, уплотнители и т. д.) в полном объеме на промышленной площадке производителя (1 балл);
сборка электрических компонентов электрошкафа (2 балла);
изготовление устройств удаления стружки (транспортер стружки):
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка корпуса транспортера на территориях государств-членов
(2 балла);
полная механическая обработка и термообработка транспортерной ленты на территориях государств-членов (2 балла);
полная механическая обработка и термообработка спирального шнека на территориях государств-членов (2 балла);
использование электродвигателя (мотора), произведенного на территориях государств-членов
(1 балл);
полная механическая обработка и термообработка редуктора на территориях государств-членов (2 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление передаточных механизмов,
не входящих в перечисленные группы:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка зубчатых колес, шестерен, валов на территориях государств-членов (5 баллов);
полная механическая обработка и термообработка корпуса механизма на территориях государств-членов (3 балла);
полная механическая обработка опорной балки корпуса механизма на территориях государств-членов (2 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление систем подачи и очистки смазочно-охлаждающих жидкостей:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка и термообработка деталей системы подачи и очистки смазочно-охлаждающих жидкостей на территориях государств-членов (2 балла);
использование всех входящих в систему насосов, фильтров, клапанов, распределителей, произведенных на территориях государств-членов (2 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(1 балл);
изготовление комплексных систем:
гидросистемы (для технологических жидкостей):
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка корпуса бака на территориях государств-членов (2 балла);
использование всех входящих в систему
насосов, фильтров, клапанов, гидроцилиндров, гидрораспределителей, произведенных на территориях государств-членов (2 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
изготовление пневмосистем:
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
полная механическая обработка корпуса панели на территориях государств-членов (2 балла);
использование всех входящих в систему
насосов, фильтров, клапанов, пневмоцилиндров, пневмораспределителей, произведенных на территориях государств-членов (2 балла);
сборка, проведение контрольных испытаний
(2 балла);
элементы измерительных систем:
использование чувствительных элементов (датчики-сенсоры, измерительные наконечники), преобразователей сигнала, всех входящих в систему, произведенных на территориях государств-членов
(3 балла);
сборка измерительных систем (1 балл).

Жиынтықтаушы бұйымдардың әрбір тобы үшін белгілі бір операцияларды (шарттарды) орындау үшін МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттаманың және МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттаманың жинақтары болған жағдайда ғана баллдар беріледі;
– жобалық құжаттаманы әзірлеуге, сондай-ақ объектіні материалдық емес актив ретінде есепке алуға қабылдау туралы бұйрық конструкторлық құжаттаманың болуын растау болып табылады;
мыналар:
бөлшек болып табылатын құрамдас бөлік үшін бөлшектің сызбасы;
құрастыру бірлігі болып табылатын құрамдас бөлік үшін бұйымның құрастыру сызбасы және оның техникалық сипаттамасы МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттама жиынтығының бар екенін растау болып табылады;
мыналар:
МЕМСТ 3.1129-93 ескеріле отырып тиісті талаптарда көзделген технологиялық операцияларды жүзеге асырудың технологиялық процесін толықтай және сөзсіз айқындайтын технологиялық процестің технологиялық нұсқаулығы және (немесе) маршруттық картасы немесе өзге технологиялық құжаттары МЕМСТ 3.1105-2011 сәйкес технологиялық құжаттама жиынтығының бар екенін растау болып табылады;
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттама жиынтығының бар екендігі туралы талапты құжаттамалық растауды орындағаны үшін баллдарды есептеу, егер осы құжаттама өндірушіге тиіс болса, бірақ ол рәсімделген жиынтықтаушы бұйымды өндіру үшінші елдердің аумақтарында жүзеге асырылған болса, жүзеге асырылмайды.
8464-тен, 8465-тен
Тасты, ағашты және ұқсас қатты материалдарды өңдеуге арналған станоктар
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында тауардың әрбір бірлігі үшін келесі құрамдас бөліктерді шығару және технологиялық операциялар (өндіріс технологиясында технологиялық операция болмаған жағдайда оны жүзеге асыруға қойылатын талаптар ұсынылмайды, баллдар берілмейді) жасау (іске асыру) , 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін жалпы балл саны бойынша жиынтықта бағаланады - 18 баллдан кем емес,

Для каждой группы комплектующих изделий баллы за осуществление определенных операций (условий) начисляются только при наличии комплектов конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 и технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011;
подтверждением наличия конструкторской документации является приказ о разработке конструкторской документации, а также принятие к бухгалтерскому учету объекта в качестве нематериального актива;
подтверждением наличия комплекта конструкторской документации согласно
ГОСТ 2.102-2013 являются:
для комплектующего, представляющего собой деталь, – чертеж детали;
для комплектующего, представляющего собой сборочную единицу, – сборочный чертеж изделия и спецификация к нему;
подтверждением наличия комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1105-2011 являются:
технологические инструкции и (или) маршрутные карты технологического процесса или иные технологические документы, полностью и однозначно определяющие технологический процесс осуществления технологических операций, предусмотренных соответствующим требованием, оформленные с учетом ГОСТ 3.1129-93;
начисление баллов за выполнение документального подтверждения требования о наличии комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 не осуществляется в случае, если соответствующая документация принадлежит производителю, но производство комплектующего изделия, на которое она оформлена, осуществляется на территориях третьих стран
из 8464, из 8465
Станки для обработки камня, дерева и аналогичных твердых материалов
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую
и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее
5 лет;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
наличие у юридического лица – налогового резидента государств-членов, необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
производство (осуществление) на территориях государств-членов следующих компонентов и технологических операций (при отсутствии технологической операции в технологии производства требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются) для каждой единицы товара, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов до 31 декабря 2023 г. – не менее 18 баллов,

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – кемінде 22 балл, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – кемінде 26 балл болып бағаланады:
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған бағдарламалық-аппараттық басқару кешенінің болуы (5 балл);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
құрастыру (3 балл);
бақылау сынақтарын жүргізу (3 балл);
үшінші елдердің шығарылған өндірісінде пайдаланылған материалдар құнының пайызын сақтауы– тауар құнының 60 пайызынан аспауға тиіс (6 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауар құнының 60 пайызынан аспауы (6 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды пайдаланудың құнының пайыздық үлесі – тауар құнының 40 пайызынан аспауы (10 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды пайдаланудың құнының пайыздық үлесі – тауар құнының 40 пайызынан аспауы (14 балл);
8466-дан
Аппараттық-бағдарламалық басқару кешені, сандық бағдарламалық басқару құрылғысы (басқару блогы және оператор пульті – бөлек немесе моноблок ретінде, перифериялық модульдер: кіріс және шығыс модульдері), беріліс пен негізгі қозғалыс осьтерінің қуат түрлендіргіштері
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін қажетті жалпы жиынтықтаушы санының 50 пайызынан аспауы;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін қажетті жалпы жиынтықтаушы санының 40 пайызынан аспауы:
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін анықтау кезінде (бағдарламалық қамтылымды қоса алғанда) есепте тауарды өндіру үшін қажетті мынадай жинақтаушы бұйымдарды ескерген дұрыс:
орталық есептеуші немесе сандық бағдарламалық бақылау <14>;
бағдарламалық логикалық бақылаушы <14>;
өнеркәсіптік компьютер <14>;
сандық басқару құрылғысынан тыс орналасқан кері байланыс датчиктері, түрлендіру қуаттары (керек-жарақтары, жиілікті түрлендіргіштері), бар қуат түрлендіргіштері (инверторлар, жиілік түрлендіргіштер), перифериялық және басқа да сыртқы құрылғылары бар платалар немесе байланысқан модульдер <12>;
қуат түрлендіргіші немесе инвертор немесе жиілік түрлендіргіші <12>;
қоректендіру модулі немесе қуат түрлендіргішінің түзеткіші, тежеу ​​немесе регенерациялау модулі <13>;
корпус өнімдері, ажыратқыштар, қосқыштар, салқындатқыштар, желдеткіштер <12>;
перифериялық құрылғылар (соның ішінде дискретті кіргізу, дискретті шығару модульдері, аналогтық кіргізулер, аналогтық шығарулар, қолмен басқарылатын станоктық және дистанциялық пульттер, интерфейс түрлендіргіштері, желілік құрылғылар), басқару органдары (мәтіндік пернетақта, функционалды немесе станокты пернетақтасы, штурвал) <12>;
жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету (жүйелік бағдарламаланатын логикалық бақылауларды қоса алғанда), түрлендіргіштер, математикалық, технологиялық бағдарламалық қамтамасыз ету, бағдарламаланатын логикалық интегралдық схемаларды, микробақылауларды, процессорларды тігу <13>;
адам мен машина интерфейсін бағдарламалық қамтамасыз ету, параметрлеуді және орнатуды бағдарламалық қамтамасыз ету <13>;
жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету (мүше мемлекеттердің аумақтарында келесі операциялардың барлығын жүзеге асыруды қоса алғанда):
барлық блоктардың корпус элементтерін дайындау;
баспа платаларын жасау;
электронды бөлшектерді баспа платаларында құрастыру және дәнекерлеу;
бағдарламаланатын логикалық интегралдық схеманы, микробақылауларды, процессорларды бағдарламалау;
құрастыру;
адам мен машина интерфейсінің бағдарламалық құралдарын орнату, бабына келтіру, жолға қою, математикалық, технологиялық бағдарламалық қамтамасыз ету;
мамандандырылған стендтерде жөндеу, бақылау және өндірістік сынақтар

с 1 января 2024 г. – не менее 22 баллов, с 1 января 2026 г. – не менее 26 баллов:
наличие управляющего программно-аппаратного комплекса, произведенного на территориях государств-членов (5 баллов);
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (3 балла);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (3 балла);
сборка (3 балла);
проведение контрольных испытаний (3 балла);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
60 процентов себестоимости товара (6 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
40 процентов себестоимости товара (10 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
20 процентов себестоимости товара (14 баллов)
из 8466
Управляющий программно-аппаратный комплекс, устройство числового программного управления (блок управления и пульт оператора – раздельно или моноблоком, периферийные модули: модули входов, выходов), силовые преобразователи осей подач и главного движения
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую, технологическую и программную документацию на соответствующий товар в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
соблюдение процентной доли материалов происхождения третьих стран для производства
товара – не более 50 процентов общего количества комплектующих, необходимых для производства товара;
с 1 января 2024 г. соблюдение процентной доли материалов происхождения третьих стран для производства товара – не более 40 процентов общего количества комплектующих, необходимых для производства товара;
при определении процентной доли материалов происхождения третьих стран (включая программное обеспечение) в подсчете следует учитывать следующие комплектующие изделия (при наличии), необходимые для производства товара:
центральный вычислитель или контроллер числового программного управления <14>;
программный логический контроллер <14>;
промышленный компьютер <14>;
платы или модули сопряжения с датчиками обратной связи, силовыми преобразователями (инверторы, частотные преобразователи), периферийными и прочими внешними устройствами, расположенными вне устройства числового программного управления <12>;
силовой преобразователь, или инвертор,
или частотный преобразователь <12>;
модуль питания или выпрямитель
силового преобразователя, модуль торможения или рекуперации <13>;
корпусные изделия, кабели, разъемы, соединители, охладители, вентиляторы <12>;
периферийные устройства (в том числе модули дискретных входов, дискретных выходов, аналоговых входов, аналоговых выходов, станочные и дистанционные пульты ручного управления, преобразователи интерфейсов, сетевые устройства), органы управления (текстовая клавиатура, функциональная или станочная клавиатура,
штурвал) <12>;
системное программное обеспечение (включая системные программируемые логические контроллеры), преобразователи, математическое, технологическое программное обеспечение, прошивки программируемой логической интегральной схемы, микроконтроллеров, процессоров <13>;
программное обеспечение человеко-машинного интерфейса, программное обеспечение параметризации и настройки <13>;
осуществление на территориях государств-членов всех из перечисленных операций:
изготовление корпусных элементов всех блоков;
изготовление печатных плат;
монтаж и запайка электронных компонентов на печатные платы;
программирование программируемой логической интегральной схемы, микроконтроллеров, процессоров;
сборка;
установка, настройка, наладка программного обеспечения человеко-машинного интерфейса, математического, технологического программного обеспечения;
отладка, контрольные и производственные испытания на специализированных стендах

8468
8515 газбен жұмыс істейтін үстіртін термиялық өңдеуге арналған машиналар мен аппараттарды қоспағанда, тауар позициясындағы төменгі температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе кесуге жарайтын немесе жарамайтын дәнекерлеуге арналған жабдық пен аппараттар,
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттің заңды тұлғасының әрбір тауар бірлігі үшін жиынтықта жалпы балл саны бойынша бағаланатын тауар бірлігі үшін 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін – кемінде 22 балл, бастап 2024 жылғы 1 қаңтар – кемінде 25 балл болып бағаланатын өнімде (егер өнім бағдарламалық құралды пайдаланса), мүше мемлекеттердің аумақтарында келесі құрамдас бөліктерді өндіруге (енгізуге) және технологиялық операцияларға (болмау жағдайында) өндіріс технологиясындағы технологиялық операция, оның орындалуына қойылатын талаптар ұсынылмайды, баллдар берілмейді) пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуге айрықша құқығының болуы;
құрастыру (3 балл);
бақылау сынақтарын жүргізу (3 балл);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауар құнының өзіндік құнының 50 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауарларды өндіруге арналған материалдар мен жинақтаушы бұйымдардың өзіндік құнының 50 пайызынан аспауы (6 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауардың өзіндік құнының 30 пайызынан аспауы (10 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау - материалдар мен тауарды шығаруға арналған жинақтаушы заттардың өзіндік құнының 30 пайызынан аспауы (8 балл);
8468-ден
8515 газбен жұмыс істейтін үстіңгі жағын термиялық өңдеуге арналған машиналар мен аппараттардың бөліктерін қоспағанда, тауар позициясының машиналары мен аппараттарынан басқа, дәнекерлеуге немесе дәнекерлеуге арналған, кесуге жарамды немесе жарамсыз жабдықтар мен аппараттарға арналған бөліктер
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттің заңды тұлғасының өнімде пайдаланылатын бағдарламалық құралға айрықша құқықтарының бар болуы (егер тауарда бағдарламалық құралды пайдаланса);
мүше мемлекеттердің аумақтарында баллдардың жиынтықты санымен 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін – кемінде 22 балл, 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін – кемінде 25 балл болып бағаланатын әрбір тауар үшін мынадай компоненттерді шығару мен технологиялық операцияларды (технология өндірісінде технологиялық операциялар болмаған кезде оны орындау бойынша талап қойылмайды және баллдар есептелмейді) орындау (жүзеге асыру) :
құрастыру (3 балл);
бақылау сынақтарын жүргізу (3 балл);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық құнын сақтау – тауар құнының 50 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауарларды өндіруге арналған материалдар мен жинақтаушы бұйымдар құнының 50 пайызынан аспауы (6 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін қажетті жалпы жиынтықтаушы санының 30 пайызынан аспауы (10 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін - тауардың материалдардың және тауарды өндіруге арналған жинақтаушы заттардың өзіндік құнының 30 пайызынан аспауы (8 балл);

8468
Оборудование и аппараты для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки, пригодные или не пригодные для резки, кроме машин и аппаратов товарной позиции 8515,
машины и аппараты для поверхностной термообработки, работающие на газе
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее
5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
наличие у юридического лица государства-члена исключительных прав на программное обеспечение, используемое в товаре (если в товаре используется программное обеспечение), производство (осуществление) на территориях государств-членов следующих компонентов и технологических операций (при отсутствии технологической операции в технологии производства требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются) для каждой единицы товара, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов,
до 31 декабря 2023 г. – не менее 22 баллов, с 1 января 2024 г. – не менее25 баллов:
сборка (3 балла);
проведение контрольных испытаний (3 балла);
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости товара (8 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (6 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов
происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости товара (10 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (8 баллов);
из 8468
Части к оборудованию и аппаратам для пайки или сварки, пригодным или не пригодным для резки, кроме машин и аппаратов товарной позиции 8515, части к машинам и аппаратам для поверхностной термообработки, работающим на газе
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующей товара на срок не менее
5 лет;
наличие у лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
наличие у юридического лица государства-члена исключительных прав на программное обеспечение, используемое в товаре (в случае, если в товаре используется программное обеспечение);
производство (осуществление) на территориях государств-членов следующих компонентов и технологических операций (при отсутствии технологической операции в технологии производства требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются) для каждой единицы товара, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов, до 31 декабря 2023 г. – не менее 22 баллов,
с 1 января 2024 г. – не менее 25 баллов:
сборка (3 балла);
проведение контрольных испытаний (3 балла);
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости товара (8 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (6 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости товара (10 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (8 баллов)

МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық құнын сақтау – тауар құнының 50 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауарларды өндіруге арналған материалдар мен жинақтаушы бұйымдар құнының 50 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін қажетті жалпы жиынтықтаушы санының 30 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін - тауардың материалдардың және тауарды өндіруге арналған жинақтаушы заттардың өзіндік құнының 30 пайызынан аспауы (10 балл);
8486 10 000-ден, 8486 20-дан,
8486 30-дан, 8486 40 000-ден,
8486 90-нан
Жартылай өткізгіш гетероқұрылымдардың эпитаксиалды өсуіне арналған жабдық, соның ішінде: молекулалық сәулелік эпитаксиялық жүйелер, MOС гидридті эпитаксиялық жүйелер, сұйық фазалық эпитаксиялық жүйелер, газ фазалық эпитаксиялық жүйелер
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10>
тиісті технологиялық жабдықты шығару, жаңалау және пайдалану үшін конструкторлық, технологиялық және пайдалану құжаттамасының;
тиісті технологиялық жабдықты шығару, жаңалау және пайдалану үшін қажетті мамандандырылған бағдарламалық өнімдерінің;
тиісті арнайы технологиялық жабдықты өндіру, жаңғырту үшін қажетті коммерциялық құпияға жатқызылған өндірістік және технологиялық ноу-хау;
тиісті арнайы технологиялық жабдықты өндіруге, жаңғыртуға қажетті өнертабыстар мен пайдалы модельдерге патенттерінің болуы;
заңды тұлғаның мүше мемлекеттердің аумақтарында жоғарыда аталған талаптарға сай келетін мынадай операцияларды жүзеге асыруы:
механикалық өңдеу (дайындық жұмыстары: лазерлік кесу, гидрокесу, электр ұшқынымен өңдеу; дәнекерлеу, металл өңдеу, фрезерлеу, жону, тегістеу және жылтырату, дәнекерлеу, дәнекерлеу, бұрғылау, құмдау, дәнекерлеу және құрастыру жұмыстары; термиялық өңдеу); химиялық өңдеу (оның ішінде гальваникалық өңдеу, бояу, органикалық және бейорганикалық ортада химиялық тазалау);
құрылымдық элементтерді, блоктарды, баспа тораптарының түйіндерін, сондай-ақ өлшеу құралдарының түрін бекіту мақсатында сынақтарды қоса алғанда, құрастыру, реттеу, орнату, сынақтар (типтік, қабылдау және мерзімдік) өндіру; жеке кілттік блоктарды құрастыру және жабдықты СКД құрастыру;
толық жабдықты реттеу (бабына келтіру);
негізгі технологиялық процестерді әзірлеу, баптау және аттестаттау;
тауарларды өндіру үшін үшінші елдерден шыққан материалдардың пайызын сақтау – тауар бағасының 40 пайызынан аспайтын;
үшінші елдің шығарылған материалдарды тауарларды өндіруде пайдалану құнының пайызын анықтау кезінде арнайы технологиялық жабдықты өндіруде пайдалануға рұқсат етілген келесі құрамдас бөліктер ғана ескеріледі: вакуумдық сорғы жабдығы, вакуумды өлшеу құралдары және қалдық атмосфера анализаторлары, өшіру және вакуумдық вентильдер, газ шығынын дәл реттегіштер және жоғары тазалықтағы газдармен жұмыс істеуге арналған арматура;
мамандандырылған электрониканың жекелеген түрлері, оның ішінде дәлдік температура реттегіштері мен РЖ генераторлары;
технологиялық газдарды соңғы тазалауға арналған жүйелер;
аналитикалық жүйелер (дифракциялық жүйелер, пирометрлер және т.б.), жоғары температуралы керамикадан, графиттен, кремний карбидінен жасалған бұйымдар;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
арнайы технологиялық жабдық негізгі технологиялық процестерге арналған құжаттамамен толтырылуы керек.

наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости товара (6 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (8 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости товара (8 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара
(10 баллов)
из 8486 10 000, из 8486 20,
из 8486 30, из 8486 40 000,
из 8486 90
Оборудование для эпитаксиального выращивания полупроводниковых гетероструктур, включая: системы молекулярно-лучевой эпитаксии, системы МОС-гидридной эпитаксии, системы жидкофазной эпитаксии, системы газофазной эпитаксии
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, исключительных права собственности либо иных законных оснований владения и
использования <11>:
конструкторской, технологической и эксплуатационной документации в объеме, достаточном для производства, модернизации и эксплуатации соответствующего специального технологического оборудования;
специализированных программных продуктов, необходимых для производства, модернизации и эксплуатации соответствующего специального технологического оборудования;
производственных и технологических ноу-хау, отнесенных к категории коммерческой тайны, необходимых для производства, модернизации соответствующего специального технологического оборудования;
патентов на изобретения и полезные модели, необходимых для производства, модернизации соответствующего специального технологического оборудования;
осуществление на территориях государств-членов юридическим лицом, отвечающим вышеуказанным требованиям, следующих операций:
механическая обработка (заготовительные работы: лазерная резка, гидрорезка, электроискровая обработка; паяльные, слесарные, фрезеровочные, токарные, шлифовально-полировальные, паяльные, сварочные, расточные, пескоструйные, сварочно-сборочные работы; термообработка); химическая обработка (в том числе гальваническая обработка, лакокрасочные работы, химическая очистка в органической и неорганической среде);
производство конструкционных элементов, блоков, печатных узлов, а также сборка, регулировка, монтаж, испытания (типовые, приемосдаточные и периодические), в том числе испытания в целях утверждения типа средств измерений; сборка отдельных ключевых узлов и крупноузловая сборка оборудования;
юстировка (отладка) оборудования в сборе;
разработка, постановка и аттестация базовых технологических процессов;
соблюдение процентной доли материалов происхождения третьих стран для производства товара – не более 40 процентов цены товара;
при определении процентной доли стоимости использованных при производстве товара материалов происхождения третьих стран учитываются только следующие комплектующие изделия, которые допускается применять при производстве специального технологического оборудования: средства вакуумной откачки, средства измерения вакуума и анализаторы остаточной атмосферы, запорно-вакуумная арматура, регуляторы расхода газов прецизионные и арматура для работы с газами высокой чистоты;
отдельные виды специализированной электроники,
в том числе прецизионные регуляторы температуры и ВЧ-генераторы;
системы финишной доочистки технологических газов;
аналитические системы (системы дифракции, пирометры и т. п.), изделия из высокотемпературных керамик, графита, карбида кремния;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
специальное технологическое оборудование должно комплектоваться документацией на базовые технологические процессы

8486 20-дан
Жартылай өткізгішті құрылғылардың жұқа қабықшалы құрылымдарын қалыптастыруға арналған жабдықтар, соның ішінде мынадай жүйелерді қоса алғанда:
физикалық тұндыру (PVD) (магнеторлық, электронды сәуле, иондық сәуле);
ионды имплантациялау; RIE/ICPCVD плазмалық-химиялық ою және тазалау;
PECVD/ICPCVD, ALD диэлектриктерін тұндыру;
жұқа пластиналарды жабыстыруға арналған жабдық;
кластерлік вакуумдық технологиялық желілер;
электронды литографиялық жүйелер;
химиялық өңдеу және резисті қолдану бойынша автоматтандырылған желілер;
прецизиондық лазерлік өңдеуге арналған жабдық
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
тиісті арнайы технологиялық жабдықты шығару, жаңалау және пайдалану үшін конструкторлық, технологиялық және пайдалану құжаттамасының;
тиісті технологиялық жабдықты шығару, жаңалау және пайдалану үшін қажетті мамандандырылған бағдарламалық өнімдерінің;
тиісті арнайы технологиялық жабдықты өндіру, жаңғырту үшін қажетті коммерциялық құпияға жатқызылған өндірістік және технологиялық ноу-хау;
тиісті арнайы технологиялық жабдықты өндіруге, жаңғыртуға қажетті өнертабыстар мен пайдалы модельдерге патенттерінің болуы;
заңды тұлғаның мүше мемлекеттердің аумақтарында жоғарыда аталған талаптарға сай келетін мынадай операцияларды жүзеге асыруы:
механикалық өңдеу (дайындық жұмыстары: лазерлік кесу, гидрокесу, электр ұшқынымен өңдеу; дәнекерлеу, металл өңдеу, фрезерлеу, жону, тегістеу және жылтырату, дәнекерлеу, дәнекерлеу, бұрғылау, құмдау, дәнекерлеу және құрастыру жұмыстары; термиялық өңдеу);
химиялық өңдеу (оның ішінде гальваникалық өңдеу, бояу, органикалық және бейорганикалық ортада химиялық тазалау);
жекелеген негізгі тораптарды құрастыру және жабдықты ірі торапты құрастыру;
толық жабдықты реттеу (бабына келтіру);
негізгі технологиялық процестерді әзірлеу, орнату және аттестаттау;
тауарларды өндіру үшін үшінші елдерден шыққан материалдардың пайыздық үлесін сақтау – тауар бағасының 40 пайызынан аспайтын;
тауарларды өндіруде пайдаланылатын үшінші елде шығарылған материалдар құнының пайыздық үлесін анықтау кезінде арнайы технологиялық жабдықты өндіруде пайдалануға рұқсат етілген келесі құрамдас бөліктер ғана ескеріледі: вакуумдық сорғы жабдығы, вакуумды өлшеу құралдары және қалдық атмосфера анализаторлары, өшіру және вакуумдық вентильдер, газ шығынын дәл реттегіштер және жоғары тазалықтағы газдармен жұмыс істеуге арналған арматура; мамандандырылған электрониканың жекелеген түрлері, соның ішінде дәл температура реттегіштері мен РЖ генераторлары; технологиялық газдарды соңғы өңдеуге арналған жүйелер; аналитикалық жүйелер (дифракциялық жүйелер, пирометрлер және т.б.), жоғары температуралы керамикадан, графиттен, кремний карбидінен жасалған бұйымдар;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
арнайы технологиялық жабдық негізгі технологиялық процестерге арналған құжаттамамен толтырылуы керек

из 8486 20
Оборудование для формирования тонкопленочных структур полупроводниковых приборов, включая системы для:
физического осаждения (PVD) (магнетронное, электронно-лучевое, ионно-лучевое);
ионной имплантации; плазмохимического травления и очистки RIE/ICPCVD;
осаждения диэлектриков PECVD/ICPCVD, ALD;
оборудование для бондинга утоненных пластин;
кластерные вакуумнотехнологические линии;
системы электронной литографии;
автоматизированные линии для химической обработки и нанесения резиста;
оборудование для прецизионной лазерной обработки
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, исключительных права собственности либо иных законных оснований владения и
использования <11>:
конструкторской, технологической и эксплуатационной документации в объеме, достаточном для производства, модернизации и эксплуатации соответствующего специального технологического оборудования;
специализированных программных продуктов, необходимых для производства, модернизации и эксплуатации соответствующего специального технологического оборудования;
производственных и технологических ноу-хау, отнесенных к категории коммерческой тайны, необходимых для производства, модернизации соответствующего специального технологического оборудования;
патентов на изобретения и полезные модели, необходимых для производства, модернизации соответствующего специального технологического оборудования;
осуществление на территориях государств-членов юридическим лицом, отвечающим вышеуказанным требованиям, следующих операций:
механическая обработка (заготовительные работы: лазерная резка, гидрорезка, электроискровая обработка; паяльные, слесарные, фрезеровочные, токарные, шлифовально-полировальные, паяльные, сварочные, расточные, пескоструйные, сварочно-сборочные работы; термообработка);
химическая обработка (в том числе гальваническая обработка, лакокрасочные работы, химическая очистка в органической и неорганической среде);
сборка отдельных ключевых узлов и крупноузловая сборка оборудования;
юстировка (отладка) оборудования в сборе;
разработка, постановка и аттестация базовых технологических процессов;
соблюдение процентной доли материалов происхождения третьих стран для производства
товара – не более 40 процентов цены товара;
при определении процентной доли стоимости использованных при производстве товара материалов происхождения третьих стран учитываются только следующие комплектующие изделия, которые допускается применять при производстве специального технологического оборудования: средства вакуумной откачки, средства измерения вакуума и анализаторы остаточной атмосферы, запорно-вакуумная арматура, регуляторы расхода газов прецизионные и арматура для работы с газами высокой чистоты; отдельные виды специализированной электроники, в том числе прецизионные регуляторы температуры и ВЧ-генераторы; системы финишной доочистки технологических газов; аналитические системы (системы дифракции, пирометры и т. п.), изделия из высокотемпературных керамик, графита, карбида кремния;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
специальное технологическое оборудование должно комплектоваться документацией на базовые технологические процессы

8515
Электрлік (соның ішінде электрмен қыздырылған газды), лазерлік немесе басқа да жарық немесе фотонды, ультрадыбыстық, катодты-сәулелік, магниттік-импульстік немесе плазмалық-доғалық төмен температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе дәнекерлеуге арналған, олардың кесу операциясын орындай алатындығына қарамастан машиналар мен аппараттар, металдарды немесе метал керамикаларды ыстық бүркуге арналған электр машиналар мен аппараттар
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында баллдардың жиынтықты санымен 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін – кемінде 22 балл, 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін – кемінде 25 балл болып бағаланатын әрбір тауар үшін мынадай компоненттерді шығару мен технологиялық операцияларды (технология өндірісінде технологиялық операциялар болмаған кезде оны орындау бойынша талап қойылмайды және баллдар есептелмейді) орындауға (жүзеге асыру) мүше мемлекеттің заңды тұлғасының айрықша құқығының болуы:
құрастыру (3 балл);
бақылау сынақтарын жүргізу (3 балл);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық құнын сақтау – тауар құнының 50 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауарларды өндіруге арналған материалдар мен жинақтаушы бұйымдар құнының 50 пайызынан аспауы (6 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін қажетті жалпы жиынтықтаушы санының 30 пайызынан аспауы (10 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін - тауардың материалдардың және тауарды өндіруге арналған жинақтаушы заттардың өзіндік құнының 30 пайызынан аспауы (8 балл)
8515-тен
Электрлік (соның ішінде электрмен қыздырылған газды), лазерлік немесе басқа да жарық немесе фотонды, ультрадыбыстық, катодты-сәулелік, магниттік-импульстік немесе плазмалық-доғалық төмен температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе дәнекерлеуге арналған машиналар мен аппараттардың бөліктері, олардың кесу операциясын орындай алатындығына қарамастан металдарды немесе метал керамикаларды ыстық бүркуге арналған электр машиналар мен аппараттардың бөліктері
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның талап етілетін өндірістік операцияларды орындау үшін технологиялық құжаттамада көрсетілген қажетті өндірістік жабдығының болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында баллдардың жиынтықты санымен 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін – кемінде 22 балл, 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін – кемінде 25 балл болып бағаланатын әрбір тауар үшін мынадай компоненттерді шығару мен технологиялық операцияларды (технология өндірісінде технологиялық операциялар болмаған кезде оны орындау бойынша талап қойылмайды және баллдар есептелмейді) орындауға (жүзеге асыру) мүше мемлекеттің заңды тұлғасының айрықша құқығының болуы:
құрастыру (3 балл);
бақылау сынақтарын жүргізу (3 балл);
МЕМСТ 2.102-2013 сәйкес конструкторлық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
МЕМСТ 3.1129-93 бойынша ресімделген МЕМСТ 3.1102-2011 сәйкес технологиялық құжаттамалар жиынтығының болуы (1 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық құнын сақтау – тауар құнының 50 пайызынан аспауы (8 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдалану құнының пайыздық үлесін сақтау – тауарларды өндіруге арналған материалдар мен жинақтаушы бұйымдар құнының 50 пайызынан аспауы (6 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін қажетті жалпы жиынтықтаушы санының 30 пайызынан аспауы (10 балл);
үшінші елдерде шығарылған материалдардың пайыздық үлесін тауар өндірісі үшін - тауардың материалдардың және тауарды өндіруге арналған жинақтаушы заттардың өзіндік құнының 30 пайызынан аспауы (8 балл)

8515
Машины и аппараты для электрической (в том числе с электрическим нагревом газа), лазерной или другой световой или фотонной, ультразвуковой, электронно-лучевой, магнитно-импульсной или плазменно-дуговой низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки независимо от того, могут ли они выполнять операции резания или нет, машины и аппараты электрические для горячего напыления металлов или металлокерамики
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на техническую документацию
в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара
на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
наличие у юридического лица государства-члена исключительных прав на программное обеспечение, используемое в товаре (если в товаре используется программное обеспечение), производство (осуществление) на территориях государств-членов следующих компонентов и технологических операций (при отсутствии технологической операции в технологии производства требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются) для каждой единицы товара, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов,
до 31 декабря 2023 г. – не менее 22 баллов, с 1 января
2024 г. – не менее 25 баллов:
сборка (3 балла);
проведение контрольных испытаний (3 балла);
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов
происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости товара (8 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (6 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости товара (10 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара (8 баллов)
из 8515
Части машин и аппаратов для электрической, лазерной или другой световой или фотонной, ультразвуковой, электронно-лучевой, магнитно-импульсной или плазменно-дуговой низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки; части машин и аппаратов электрических для горячего напыления металлов или металлокерамики
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на техническую документацию
в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее 5 лет;
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена необходимого промышленного оборудования, указанного в технологической документации, для выполнения требуемых производственных операций;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
наличие у юридического лица государства-члена исключительных прав на программное обеспечение, используемое в товаре (если в товаре используется программное обеспечение), производство (осуществление) на территориях государств-членов следующих компонентов и технологических операций (при отсутствии технологической операции в технологии производства требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются) для каждой единицы товара, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов,
до 31 декабря 2023 г. – не менее 22 баллов, с 1 января 2024 г. – не менее 25 баллов:
сборка (3 балла);
проведение контрольных испытаний (3 балла);
наличие комплекта конструкторской документации согласно ГОСТ 2.102-2013 (1 балл);
наличие комплекта технологической документации согласно ГОСТ 3.1102-2011, оформленной с учетом ГОСТ 3.1129-93 (1 балл);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости товара (8 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
50 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара
(6 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости товара (10 баллов);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
30 процентов себестоимости материалов и комплектующих для производства товара
(8 баллов)

8543 30 000 0
Беттің үстін дайындауға және гальваникалық, химиялық және анодтау жабындарын жағуға арналған жабдық
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10> кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқығы болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тауарды жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталықтың болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды (шарттарды) жүзеге асыру (өндіріс технологиясында технологиялық операция болмаған жағдайда оны орындауға қойылатын талаптар қойылмайды, баллдар берілмейді):
мүше мемлекеттердің бағдарламалық қамтылымдарын пайдалану (5 балл);
дайындау операциялары (пішу, кесу, ию) (5 балл);
негізгі металл конструкцияларының қаңылтыр дайындамаларының бөлшектерін және желі құрамына кіретін ванна корпустарының барлық бөліктерін өңдеу (5 балл);
бөлшектерді механикалық өңдеу (бұрғылау, жону, фрезерлеу, резьба ою) (5 балл);
қаңылтыр материалы мен құбыр профилін дәнекерлеу, қалыптау (қажет болған жағдайда) (5 балл);
қаңылтыр материалының және құбыр профилінің бетін тегістеу (5 балл);
автооператорларды (манипуляторларды) позициялау бойынша құрастыру және дайындау (2 балл);
түпкі бұйымдарды құрастыру және орнату (5 балл);
шкафтар мен автоматика жүйелерінің қуатты шкафтарын құрастыру және монтаждау (5 балл);
сыйымдылықты жабдықты бұзбайтын бақылау әдістерімен сынау (5 балл);
лак-бояу жабындарын жағуға дайындық операциялары (беттерді себелеу немесе құмша себелеу және т.б.) (5 балл);
металға лак-бояу жабындарын жағу (5 балл)
";
IX бөлімде:
"8544-тен Қуат кернеуі 1 кВ және 1 – 35 кВ болатын күшті кабельдер" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"8544 70 000 0
Талшықты-оптикалық кабельдер
мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның тиісті өнімді шығару, жаңалау және дамыту үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемдегі техникалық құжаттамасының болуы <2>;
үшінші елдерде шығарылған материалдарды өндірісінде пайдаланудың пайыздық үлесін сақтау - 40 пайызынан аспайтын;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды жүзеге асыру:
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілетін оптикалық талшықтарды өндіру немесе пайдалану;
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын оптикалық модульді өндіру немесе пайдалану;
оптикалық талшыққа буферлік жабынды жағу;
оптикалық модульдерді бұрау;
брондау;
қабығын салу;
тексерілген өлшеу құралдарының және сертификатталған жабдықтың болуын растауды қоса алғанда, зауыттық қабылдап алу-беру сынақтары";
XI бөлімде:

8543 30 000 0
Оборудование для подготовки поверхности
и нанесения гальванических, химических и анодизационных покрытий
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица <10>, прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего товара, на срок не менее
5 лет;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание товара;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций (условий) (при отсутствии технологической операции в технологии производства требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются):
использование программного обеспечения государств-членов (5 баллов);
заготовительные операции (раскрой, резка, гибка) (5 баллов);
механическая обработка деталей листовых заготовок основных металлоконструкций и всех
деталей корпусов ванн, входящих в состав линии
(5 баллов);
механическая обработка деталей (сверление, точение, фрезеровка, нарезание резьбы) (5 баллов);
сварка, формовка (при необходимости) листового материала и трубного профиля (5 баллов);
шлифовка поверхности листового материала и трубного профиля (5 баллов);
сборка и изготовление автооператоров (манипуляторов) позиционированием (2 балла);
сборка и монтаж конечных изделий (5 баллов);
сборка и монтаж шкафов силовых и шкафов систем автоматики (5 баллов);
проведение испытания емкостного оборудования неразрушающими методами контроля (5 баллов);
подготовительные операции (дробеструйная или пескоструйная обработка поверхностей и др.) для нанесения лакокрасочных покрытий (5 баллов);
нанесение лакокрасочных покрытий на металл
(5 баллов)
";
в разделе IX:
после позиции "из 8544 Кабели силовые на напряжение до 1 кВ и 1 – 35 кВ" дополнить позицией следующего содержания:
"8544 70 000 0
Кабели волоконно-оптические
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующей продукции, на срок не менее 5 лет <2>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран не более
40 процентов цены товара;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций:
производство или использование произведенных на территориях государств-членов оптических волокон;
производство или использование произведенного на территориях государств-членов оптического модуля;
нанесение буферного покрытия на оптическое волокно;
скрутка оптических модулей;
наложение брони;
наложение оболочки;
заводские приемо-сдаточные испытания, включая подтверждение наличия поверенных средств измерения и аттестованного оборудования";
в разделе XI:

9018 11 000 0 Керек-жарақтары бар электрокардиограммаларды жедел бақылау кешені Керек-жарақтары бар портативті кардиотіркегіштер Керек-жарақтары бар сандық электрокардиографиялық түрлендіргіш 9018 19 100 0-ден Электрокардиограммаларды және артериялық қысымды ұзақ мониторлау жүйесі, керек-жарақтарымен 9018 90 100 0-ден Керек-жарақтары бар артериялық қысымды тәуліктік автоматты өлшеу мониторлары" деген позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"9018 12 000 0
Ультрадыбыстық сканерлеуге арналған аппаратура
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 50 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарға жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдікті қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілеттік берілген сервис орталығының болуы;
өндірушінің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлімшесінің және әзірлеу нәтижелерін өндіріске енгізу туралы құжаттамалық куәлігінің (әзірленген және енгізілген медициналық бұйымдарға тіркеу куәлігінің) болуы;
9018 13 000 0
Магниттік резонансты тамографтар
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 50 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарға жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдікті қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілеттік берілген сервис орталығының болуы;
өндірушінің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлімшесінің және әзірлеу нәтижелерін өндіріске енгізу туралы құжаттамалық куәлігінің (әзірленген және енгізілген медициналық бұйымдарға тіркеу куәлігінің) болуы;
9018 90 600 0-ден
Ингаляциялық наркозға арналған аппараттар
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 50 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын баспа платаларын өндіруде бағдарламалық қамтамасыз ету немесе пайдалану құқықтарының болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген корпус бөліктерін өндірісте пайдалану";

после позиции "9018 11 000 0 Комплекс оперативного контроля электрокардиограмм с принадлежностями Кардиорегистраторы портативные с принадлежностями Преобразователь цифровой электрокардиографический с принадлежностями из 9018 19 100 0 Система длительного мониторирования электрокардиограмм и артериального давления с принадлежностями из 9018 90 100 0 Мониторы суточного автоматического измерения артериального давления с принадлежностями" дополнить позициями следующего содержания:
"9018 12 000 0
Аппаратура ультразвукового сканирования
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие на территориях государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
наличие у производителя подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работа и документального подтверждения внедрения результатов разработок в производство (наличие регистрационных удостоверений на разработанные и внедренные медицинские изделия)
9018 13 000 0
Магнитно-резонансные томографы
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
наличие у производителя подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работа и документального подтверждения внедрения результатов разработок в производство (наличие регистрационных удостоверений на разработанные и внедренные медицинские изделия)
из 9018 90 600 0
Аппараты для ингаляционного наркоза
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости
материалов, использованных при производстве
товара, – не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производстве корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов";

9019 10 100 0-ден Діріл аппараттары 9022 12 000 0 Компьютерлік томографтар 9022 14 000 0-ден Рентгеноскопиялық (флюороскопиялық) аппаратура; телебасқару үстел-штативі базадағы рентгенодиагностикалық кешендер: 3 жұмыс орнына арналған рентгенодиагностикалық кешендер; рентгенографиялық аппаратура; 2 жұмыс орнына арналған рентгенодиагностикалық кешендер; маммографтар; жылжымалы палаталық рентген аппараттары, флюорографтар, диагностикалау үшін медициналық мақсатта пайдаланылатын өзге де рентгендік аппараттар" деген позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"9019 20 000 0-ден
Реанимациялық тыныс алу аппараттары
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 50 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын баспа платаларын өндіруде бағдарламалық қамтамасыз ету немесе пайдалану құқықтарының болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген корпус бөліктерін өндірісте пайдалану";
9019 20 000 0-ден
Жаңа туылған нәрестелерге мұрынның тыныс алуын қамтамасыз ететін аппараттар
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 50 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылатын баспа платаларын өндіруде бағдарламалық қамтамасыз ету немесе пайдалану құқықтарының болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген корпус бөліктерін өндірісте пайдалану";
XIV бөлімде:
атауындағы "Музыкалық аспаптар" деген сөздерден кейін "және дыбыстық жабдық" деген сөздермен толықтырылсын;
9201-ден Өзге де клавишті-ішекті музыкалық аспаптар 9201-ден Фортепиано 9201 10-нан Пианино" деген позицияның алдынан мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"8518 10-нан
Микрофондар мен оларға арналған тіректер
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 30 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында жалпы балл саны бойынша жиынтығы кемінде 90 балл болып бағаланатын өндірістің әрбір бірлігі бойынша келесі операцияларды орындау;
микрофон корпусын жасау (10 балл);
капсуляны жасау және құрастыру (30 балл);
баулар мен кабельдерді жасау (5 балл);
микроосхемаларды жасау (10 балл);
қорғаныс торын жасау (15 балл);
микрофон құрастыру (20 балл);
микрофонға арналған аксессуарларды өндіру - микрофон ұстағышы, қорап, қаптама, өрмек амортизаторы (10 балл)

после позиции "из 9019 10 100 0 Аппараты вибрационные 9022 12 000 0 Компьютерные томографы из 9022 14 000 0 Аппаратура рентгеноскопическая (флюороскопическая); рентгенодиагностические комплексы на базе телеуправляемого стола-штатива: рентгенодиагностические комплексы на 3 рабочих места; аппаратура рентгенографическая; рентгенодиагностические комплексы на 2 рабочих места; маммографы; рентгеновские аппараты передвижные палатные, флюорографы, аппараты рентгеновские прочие, используемые для диагностики, применяемые в медицинских целях" дополнить позициями следующего содержания:
"из 9019 20 000 0
Аппараты дыхательные реанимационные
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих
стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производстве корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов
из 9019 20 000 0
Аппараты назальной респираторной поддержки дыхания новорожденных
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию
и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производстве корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов";
в разделе XIV:
наименование раздела дополнить словами "и звуковое оборудование";
перед позицией "из 9201 Инструменты музыкальные клавишно-струнные прочие из 9201 Фортепиано из 9201 10 Пианино" дополнить позициями следующего содержания:
"из 8518 10
Микрофоны и подставки для них
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 30 процентов цены товара;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций для каждой единицы продукции, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов, – не менее 90 баллов:
изготовление корпуса микрофона (10 баллов);
изготовление и сборка капсюля (30 баллов);
изготовление шнуров и кабелей (5 баллов);
изготовление микросхем (10 баллов);
изготовление защитной решетки (15 баллов);
сборка микрофона (20 баллов);
изготовление аксессуаров к микрофону – держатель микрофона, чехол, упаковка, амортизатор-паук (10 баллов)

8518 21 000 0-ден,
8518 22 000-ден,
8518 29-дан
Дыбыс зорайтқыштар
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 30 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында жалпы балл саны бойынша жиынтығы кемінде 80 балл болып бағаланатын өндірістің әрбір бірлігі бойынша келесі операцияларды орындау;
пассивті акустикалық жүйелерді жасау үшін:
корпустың барлық бөліктерін дайындау (бұрандалы бұйымдар мен дайын акустикалық жүйе массасының 2 пайызынан аз массасы бар бөлшектерді бекітуден басқа) (20 балл);
корпусты құрастыру (10 балл);
корпусты тегістеу және бояу немесе корпусты мата жабынымен орау (10 балл);
динамикалық бастарды жасау (20 балл);
міндетті түрде штамптау және бояу арқылы (немесе кесу) қорғаныш металл торды жасау (10 балл);
пассивті сүзгіні жасау (барлық электрондық компоненттерді баспа платасына орнату) (10 балл);
индукторлар катушкаларын жасау (10 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған металл аспалы жүйелерді жасау немесе металл жүйелерін пайдалану (5 балл);
акустикалық жүйені құрастыру (10 балл);
белсенді акустикалық жүйелерді жасау үшін:
корпустың барлық бөліктерін дайындау (бұрандалы бұйымдар мен дайын акустикалық жүйе массасының 2 пайызынан аз массасы бар бөлшектерді бекітуден басқа) (20 балл);
корпусты құрастыру (10 балл);
корпусты тегістеу және бояу немесе корпусты мата жабынымен орау (10 балл);
динамикалық бастарды жасау (20 балл);
дыбыс күшейтетін электроника жасау (10 балл);
индуктивті катушкаларды жасау (10 балл);д
міндетті түрде штамптау және бояу арқылы (немесе кесу) қорғаныш металл торды жасау (10 балл);
барлық электрондық компоненттерді баспа платасына орнату (10 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған металл аспалы жүйелерді жасау немесе металл жүйелерін пайдалану (5 балл);
акустикалық жүйені құрастыру (10 балл)
8518 30-дан
Құлаққа киетін телефондар, құлаққаптар және микрофон мен дауыс зорайтқыштан тұратын
аралас құрылғылар
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 20 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында жалпы балл саны бойынша жиынтығы кемінде 70 балл болып бағаланатын өндірістің әрбір бірлігі бойынша келесі операцияларды орындау;
құлаққаптарды дайындау (құрастыру, дәнекерлеу, тестілеу) (10 балл);
құлаққапты орнату және калибрлеу (5 балл);

из 8518 21 000 0,
из 8518 22 000,
из 8518 29
Громкоговорители
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих
стран – не более 50 процентов цены товара;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций для каждой единицы продукции, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов – не менее 80 баллов:
для изготовления пассивных акустических систем:
изготовление всех деталей корпуса (кроме крепежных резьбовых изделий и деталей с массой менее 2 процентов массы готовой акустической системы) (20 баллов);
сборка корпуса (10 баллов);
шлифовка и покраска корпуса или обтягивание корпуса тканевым покрытием (10 баллов);
изготовление динамических головок (20 баллов);
изготовление защитной металлической сетки
с обязательным осуществлением штамповки (или резки)
и покраски (10 баллов);
изготовление пассивного фильтра (монтаж всех электронных компонентов на печатную плату) (10 баллов);
изготовление катушек индуктивности (10 баллов);
изготовление металлических систем подвеса или использование металлических систем подвеса,
произведенных на территориях государств-членов
(5 баллов);
сборка акустической системы (10 баллов);
для изготовления активных акустических систем:
изготовление всех деталей корпуса (кроме крепежных резьбовых изделий и деталей с массой менее 2 процентов массы готовой акустической системы) (20 баллов);
сборка корпуса (10 баллов);
шлифовка и покраска корпуса или обтягивание корпуса тканевым покрытием (10 баллов);
изготовление динамических головок (20 баллов);
изготовление звукоусилительной электроники
(10 баллов);
изготовление катушек индуктивности (10 баллов);
изготовление защитной металлической сетки с обязательным осуществлением штамповки (или резки) и покраски (10 баллов);
монтаж всех электронных компонентов на печатную плату (10 баллов);
изготовление металлических систем подвеса или использование металлических систем подвеса, произведенных на территориях государств-членов (5 баллов);
сборка акустической системы (10 баллов)
из 8518 30
Телефоны головные, наушники и комбинированные устройства, состоящие из микрофона и громкоговорителя
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 20 процентов цены товара;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций для каждой единицы продукции, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов не менее 70 баллов:
изготовление (сборка, пайка, тестирование) наушников (10 баллов);
настройка и калибровка наушников (5 баллов);

ағаштан жасалған акустикалық корпустарды дайындау (ағаш дайындамаларын және машинамен 3D фрезерлеуді алдын ала дайындау) (15 балл);
ағаш беттерді тегістеу және лактау (5 балл);
құлаққаптарды және бас бауының бөлшектерін жасау (кесу, құрастыру, тігу) (10 балл);
құлаққаптардың металл бөлшектері мен бөліктерін жасау және оларды бояу (10 балл);
құлаққаптарға арналған кабельдерді жасау (өру, қосқыштарын дәнекерлеу) (15 балл);
құлаққаптарға арналған планарлы шамдарды жасау (25 балл);
8518 40-тан
Дыбыс жиілігін электрлік күшейткіштер
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының кемінде 30 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында жалпы балл саны бойынша жиынтығы кемінде 70 балл болып бағаланатын өндірістің әрбір бірлігі бойынша келесі операцияларды орындау;
дыбыс күшейткіштерді дайындау және құрастыру (15 балл);
дыбыс күшейткіштерді баптау, сынау және калибрлеу (5 балл);
баспа платаларын жасау және элементтерді құрастыру (10 балл);
корпустарды жасау (25 балл);
қуат көздері блоктарын жасау (10 балл);
ағаш беттерді тегістеу және лактау (10 балл);
дыбыс күшейткіштерге арналған фурнитураларды жасау (10 балл);
күшейткішті бабына келтіру (5 балл)
8518 50 000 0-ден
Электр дыбыс күшейткіш қондырғылары
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының кемінде 30 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында жалпы балл саны бойынша жиынтығы кемінде 70 балл болып бағаланатын өндірістің әрбір бірлігі бойынша келесі операцияларды орындау;
дыбыс күшейткіштерді дайындау және құрастыру (15 балл);
дыбыс күшейткіштерді бабына келтіру, сынау және калибрлеу (5 балл);
баспа платаларын жасау және элементтерді құрастыру (10 балл);
корпустарды жасау (25 балл);
қуат көздері блоктарын жасау (10 балл);
ағаш беттерді тегістеу және лактау (10 балл);
дыбыс күшейткіштерге арналған фурнитураларды жасау (10 балл);
күшейткішті бабына келтіру (5 балл)
8519-дан
Дыбысты шығаруға арналған басқа аппаратура
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 20 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында жалпы балл саны бойынша жиынтығы кемінде 80 балл болып бағаланатын өндірістің әрбір бірлігі бойынша келесі операцияларды орындау;
пассивті акустикалық жүйелерді жасау үшін:
корпустың барлық бөліктерін дайындау (бұрандалы бұйымдар мен дайын акустикалық жүйе массасының 2 пайызынан аз массасы бар бөлшектерді бекітуден басқа) (20 балл);
корпусты құрастыру (10 балл);
корпусты тегістеу және бояу немесе корпусты мата жабынымен орау (10 балл);
динамикалық бастарды жасау (20 балл);
міндетті түрде штамптау және бояу арқылы (немесе кесу) қорғаныш металл торды жасау (10 балл);
пассивті сүзгіні жасау (барлық электрондық компоненттерді баспа платасына орнату) (10 балл);
индукторлар катушкаларын жасау (10 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған металл аспалы жүйелерді жасау немесе металл жүйелерін пайдалану (5 балл);
акустикалық жүйені құрастыру (10 балл);
белсенді акустикалық жүйелерді жасау үшін:
корпустың барлық бөліктерін дайындау (бұрандалы бұйымдар мен дайын акустикалық жүйе массасының 2 пайызынан аз массасы бар бөлшектерді бекітуден басқа) (20 балл);
корпусты құрастыру (10 балл);
корпусты тегістеу және бояу немесе корпусты мата жабынымен орау (10 балл);
динамикалық бастарды жасау (20 балл);
дыбыс күшейтетін электроника жасау (10 балл);
индуктивті катушкаларды жасау (10 балл);д
міндетті түрде штамптау және бояу арқылы (немесе кесу) қорғаныш металл торды жасау (10 балл);
барлық электрондық компоненттерді баспа платасына орнату (10 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған металл аспалы жүйелерді жасау немесе металл жүйелерін пайдалану (5 балл);
акустикалық жүйені құрастыру (10 балл)
Мынадай мазмұндағы XV бөліммен толықтырылсын:
"
XV. Электроника және радиоэлектроника

изготовление (предварительная подготовка деревянных заготовок и машинная 3D-фрезеровка) деревянных акустических корпусов (15 баллов);
шлифовка и лакировка деревянных поверхностей (5 баллов);
изготовление (резка, сборка, пошив) амбушюр и деталей оголовья (10 баллов);
изготовление металлических частей и деталей наушников и их окрашивание (10 баллов);
изготовление кабелей для наушников (плетение, покрытие оплеткой, припаивание разъемов) (15 баллов);
изготовление планарных излучателей для наушников (25 баллов)
из 8518 40
Усилители электрические звуковых частот
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 30 процентов цены товара;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций для каждой единицы продукции, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов не менее 70 баллов:
изготовление и сборка усилителей (15 баллов);
настройка, тестирование и калибровка усилителей (5 баллов);
изготовление печатных плат и монтаж элементов (10 баллов);
изготовление корпусов (25 баллов);
изготовление блоков питания (10 баллов);
шлифовка и лакировка деревянных поверхностей (10 баллов);
изготовление фурнитуры усилителей (10 баллов);
настройка усилителя (5 баллов)
из 8518 50 000 0
Установки электрических усилителей звука
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 30 процентов цены товара;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций для каждой единицы продукции, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов не менее 70 баллов:
изготовление и сборка усилителей (15 баллов);
настройка, тестирование и калибровка усилителей
(5 баллов);
изготовление печатных плат и монтаж элементов
(10 баллов);
изготовление корпусов (25 баллов);
изготовление блоков питания (10 баллов);
шлифовка и лакировка деревянных поверхностей
(10 баллов);
изготовление фурнитуры усилителей (10 баллов);
настройка усилителя (5 баллов)
из 8519
Аппаратура для воспроизведения звука
прочая
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций для каждой единицы продукции, оцениваемых в совокупности суммарным количеством баллов – не менее 80 баллов:
для изготовления пассивных акустических систем:
изготовление всех деталей корпуса (кроме крепежных резьбовых изделий и деталей с массой менее 2 процентов массы готовой акустической системы) (20 баллов);
сборка корпуса (10 баллов);
шлифовка и покраска корпуса или обтягивание корпуса тканевым покрытием (10 баллов);
изготовление динамических головок (20 баллов);
изготовление защитной металлической сетки
с обязательным осуществлением штамповки (или резки)
и покраски (10 баллов);
изготовление пассивного фильтра (монтаж всех электронных компонентов на печатную плату) (10 баллов);
изготовление катушек индуктивности (10 баллов);
изготовление металлических систем подвеса или использование металлических систем подвеса, произведенных на территориях государств-членов (5 баллов);
сборка акустической системы (10 баллов);
для изготовления активных акустических систем:
изготовление всех деталей корпуса (кроме крепежных резьбовых изделий и деталей с массой менее 2 процентов массы готовой акустической системы) (20 баллов);
сборка корпуса (10 баллов);
шлифовка и покраска корпуса или обтягивание корпуса тканевым покрытием (10 баллов);
изготовление динамических головок (20 баллов);
изготовление звукоусилительной электроники
(10 баллов);
изготовление катушек индуктивности (10 баллов);
изготовление защитной металлической сетки с обязательным осуществлением штамповки (или резки) и покраски (10 баллов);
монтаж всех электронных компонентов на печатную плату (10 баллов);
изготовление металлических систем подвеса или использование металлических систем подвеса, произведенных на территориях государств-членов (5 баллов);
сборка акустической системы (10 баллов)";
дополнить разделом XV следующего содержания:
"
XV. Электроника и радиоэлектроника

8541 41 000
Жарықдиодты шамдар (LED)
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде техникалық құжаттамаға кемінде 5 жыл мерзімге құқықтардың болуы <11;
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауарлық бағасының 60 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өнімнің әрбір бірлігі үшін жиынтық балл санымен (2025 жылғы 1 қаңтарға дейін-кемінде 150 балл, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – кемінде 200 балл бағаланатын мынадай операцияларды орындау:
мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған:
жарық шығаратын жартылай өткізгіш кристалдар – 70 балл;
жарықдиодтың корпусы - 50 балл;
люминофорлар (қажет болған жағдайда) -50 балл;
жарықдиодты қорпастау (құрастыру) – 60 балл;
қабылдап алу-өткізу сынақтарын жүргізу – 40 балл
8542-ден
Бірінші деңгейлі интегралдық схема
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <11>:
әдістер мен ноу-хауды қоса алғанда, технологияларға айрықша құқықтарының, сондай-ақ патенттерге, егер ондайлар бар болса, жеке әзірлеу нысанасы болып табылмайтын, мүше мемлекеттердің аумағында тиісті интеграциялық схеманы жобалау, жасау, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде күрделі функционалды блоктарға құжаттаманы қоса алғанда, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінде дайын өнімге арналған спецификацияға сәйкес лицензиялық шарттарды (келісімдерді) жасасудың өзге де шекті мерзімдері белгіленген жағдайларды қоспағанда, жобалау және өңдеу құжаттамаларына құқықтарға кемінде 5 жыл <11> жыл құқығының болуы;
мүше мемлекеттердің мемлекеттік атқарушы органдарында және (немесе) ұлттық зияткерлік меншік орталықтарында (мекемелерінде) тіркелген интегралдық микросхема топологиясына құқықтарының;
өнімнің бір бөлігі ретінде жеткізілетін және өнімнің толық жұмыс істеуі үшін қажетті бағдарламалық қамтамасыз етудің толық тізімін (енгізілген шағын бағдарлама, жүйе және мамандандырылған қолданба) пайдалану, өзгерту, жаңарту және өзгерту құқықтары, оның ішінде келесі құрамдағы бағдарламалық құжаттаманың жиынтығы:
бағдарлама мәтіндерінің жиынтығы (бастапқы кодтар) және екілік шағын кодтық файлдар;
бағдарламалық қамтамасыз етудің толық тізімін (кіріктірілген шағын бағдарлама және өнімнің толық жұмыс істеуі үшін қажетті мамандандырылған (бар болса) бағдарламалық қамтамасыз ету) құрастыру және құрастыру бойынша нұсқаулық;
интегралдық схемаларды жобалау және әзірлеу кезінде шығарылған елі мүше мемлекет болып табылмайтын дайын схемалық шешімдерді пайдалануға жол берілмейді;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды орындау:
интегралдық схеманың құрылымын, логикалық және (немесе) электр сызбасын, интегралдық микросхема топологиясын әзірлеу;
интегралдық микросхема үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу (соның ішінде бағдарламалық кодты құру);
кристалдары бар пластиналарды толық циклде (фотомаскаларды қоспағанда) өндіру және оларды өлшеу;
корпуста кристалдарды құрастыру;
интегралдық схеманы өлшеу және сынау;
конструкторлық-техникалық құжаттаманы электрондық нысанда сақтау кезінде өндіруші мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан дерекқорларды пайдалана отырып, оны есепке алуды, жүйелеуді, жинақтауды, сақтауды және нақтылауды (жаңартуды, өзгертуді) қамтамасыз етуге міндетті;
лицензиялық шарт негізінде құқықтарды пайдаланған жағдайда, мүше мемлекеттердің құқықтық актілерінде лицензиялық шарттарды (келісімдерді) жасасудың өзге де мерзімдері белгіленген жағдайларды қоспағанда, лицензияның қолданылу мерзімі 5 жылдан кем болмауы тиіс. Лицензия лицензиатқа модификацияланған технологияға лицензияны лицензиардың пайдасына беру міндетінсіз модификацияланған технологияға құқықтарды алу үшін лицензияланатын технологияларды өз бетінше жетілдіру, өзгерту және кеңейту құқығын беруге тиіс.
8542-ден
Екінші деңгейлі интегралдық схема
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында емес мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның <10>:
мемлекеттік атқарушы органда және (немесе) мүше мемлекеттердің ұлттық зияткерлік меншік орталықтарында (мекемелерінде) тіркелген интегралдық микросхема топологиясына айрықша құқықтары;
шетелдік компанияларға тиесілі стандартты ұяшықтардың кітапханаларын және күрделі-функционалды қолданған жағдайда стандартты ұяшықтардың топологиясы мен күрделі пайдаланылатын блоктарды ашуды қоспағанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік атқарушы органында және (немесе) зияткерлік меншік жөніндегі ұлттық орталықтарында (институттарында) мүше мемлекеттердің аумақтарында белгіленген тәртіппен тіркелген интегралдық микросхема топологиясына құқықтары;
жеке әзірлеу нысанасы болып табылмайтын, мүше мемлекеттердің аумағында тиісті интеграциялық схеманы жобалау, жасау, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде күрделі функционалды блоктарға құжаттаманы қоса алғанда, конструкциялық және технологиялық құжаттамаларға (егер дайындаушы фабрика мүше мемлекеттердің аумағынан тыс жерде болса), мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінде дайын өнімге арналған спецификацияға сәйкес лицензиялық шарттарды (келісімдерді) жасасудың өзге де шекті мерзімдері белгіленген жағдайларды қоспағанда, кемінде 5 жыл <11> айрықша құқықтары;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды орындау:
интегралдық схеманы жобалау және әзірлеу;
интегралдық микросхемалар топологиясын әзірлеу;
интегралдық схеманы өлшеу және сынау құқықтарының болуы

8541 41 000
Светодиоды (LED)
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующей продукции, на срок не менее 5 лет <11>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более
60 процентов цены товара;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций, которые в совокупности оцениваются баллами
(до 1 января 2025 г. – не менее 150 баллов, с 1 января 2025 г. – не менее 200 баллов):
производство или использование произведенных на территориях государств – членов:
светоизлучающих полупроводниковых кристаллов – 70 баллов;
корпуса светодиода – 50 баллов;
люминофоров (при необходимости) – 50 баллов;
корпусирование (сборка) светодиодов – 60 баллов;
проведение приемо-сдаточных испытаний – 40 баллов
из 8542
Интегральная схема
первого уровня
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена <10>, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица:
исключительных прав на технологию, включая методики и ноу-хау, а также патентов, прав на конструкторскую и технологическую документацию, включая документацию на используемые сложнофункциональные блоки, не являющиеся предметом собственной разработки, если таковые имеются, в объеме, достаточном для проектирования, производства, модернизации и развития соответствующей интегральной схемы на территориях государств-членов, на срок не менее 5 лет <11>, за исключением случаев, когда нормативными правовыми актами государств-членов установлены иные предельные сроки заключения лицензионных договоров (соглашений) в соответствии со спецификацией на готовое изделие;
прав на топологию интегральной схемы, зарегистрированных в государственных органах исполнительной власти и (или) национальных центрах (институтах) интеллектуальной собственности государств-членов;
прав на использование, модификацию, модернизацию и изменение полного перечня программного (встроенного микропрограммного, системного и специализированного прикладного) обеспечения, поставляемого в составе продукции и необходимого для полноценного функционирования продукции, в том числе комплекта программной документации в следующем составе:
комплект текстов программ (исходных кодов) и двоичных файлов-микрокодов;
руководство по компиляции и сборке полного перечня программного (встроенного микропрограммного и специализированного (при наличии) обеспечения, необходимого для полноценного функционирования продукции;
при проектировании и разработке интегральных схем не допускается использование готовых схемотехнических решений, страной происхождения которых не является государство-член;
выполнение на территориях государств-членов следующих операций:
разработка структуры, логической и (или) электрической принципиальной схемы интегральной схемы, топологии интегральной схемы;
разработка (в том числе создание программного кода) программного обеспечения для интегральной схемы;
изготовление пластин по полному циклу (за исключением фотошаблонов) с кристаллами и их измерение;
сборка кристаллов в корпусе;
измерение и испытание интегральной схемы;
при хранении конструкторской и технической документации в электронном виде производитель обязан обеспечить ее запись, систематизацию, накопление, хранение и уточнение (обновление, изменение) с использованием баз данных, находящихся на территориях государств-членов;
в случае использования прав на основании лицензионного соглашения срок лицензии не должен быть менее 5 лет, за исключением случаев, когда правовыми актами государств-членов установлены иные предельные сроки заключения лицензионных договоров (соглашений). Лицензия должна предоставлять лицензиату право на самостоятельное усовершенствование, модификацию и расширение лицензионных технологий с получением прав на измененную технологию без обязательства предоставления лицензии на измененную технологию в пользу лицензиара
из 8542
Интегральная схема второго уровня
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена <10>, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица:
исключительных прав на топологию интегральной схемы, зарегистрированных в государственном органе исполнительной власти и (или) в национальных центрах (институтах) интеллектуальной собственности государств-членов;
прав на топологию интегральной схемы, зарегистрированных на территориях государств-членов в установленном порядке в государственном органе исполнительной власти и (или) национальных центрах (институтах) по интеллектуальной собственности государств-членов, за исключением раскрытия топологии стандартных ячеек и сложнофункциональных блоков в случае применения библиотек стандартных ячеек
и сложнофункциональных блоков, принадлежащих зарубежным компаниям;
исключительных прав на конструкторскую
и технологическую документацию (за исключением технологической документации в случае,
если фабрика-изготовитель находится
за пределами территорий государств-членов), включая документацию на используемые сложнофункциональные блоки, не являющиеся предметом собственной разработки, в объеме, достаточном для проектирования и производства соответствующей интегральной схемы на территории государств-членов, на срок не менее 5 лет <11>, за исключением случаев, когда нормативными правовыми актами государств-членов установлены иные предельные сроки заключения лицензионных договоров (соглашений);
выполнение на территориях государств-членов следующих операций:
проектирование и разработка интегральной схемы;
разработка топологии интегральной схемы;
измерение и испытание интегральной схемы

8504 40-тан, 8473 30-дан
Есептеу машиналарына арналған құрылғылар мен қуат көздері
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <11>;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарға жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдікті қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілеттік берілген сервис орталығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды (бар болса) жүзеге асыру:
компоненттерді баспа платаларына орналастыру;
металл өңдеу және бояу;
дайын өнімді құрастыру;
қабылдап алу-өткізу сынақтары
8541 60 000 0-ден
Акустикалық толқын беттеріндегі резонатор
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <11>;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарға жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдікті қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілеттік берілген сервис орталығының болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды (бар болса) жүзеге асыру:
акустикалық толқындар бетінде сүзгінің пьезплатасын жасау;
құрастыру;
корпастау;
сынақтар жүргізу (бақылау және өлшеу);
үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауар бағасының 40 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап үшінші елдерде шығарылған, өндіріс кезінде пайдаланылған материалдар құнының тауар бағасының 10 пайызынан аспайтын пайыздық үлесін сақтау;
8521 10-нан, 8521 90 000-ден
Биометриялық деректерді тіркеуге арналған кешендер (жүйелер, жинақтар).
8471-ден
Құжаттарды бақылау және жеке басын куәландыру терминалдарын қоса алғанда, биометриялық терминалдар
8471 60-тан
Биометриалдық сканерлер
8471-ден, 8531 10-нан
Биометриялық турникеттер, биометриялық шлюз кабиналары, биометриялық бақылау-өткізу кабиналары, мемлекеттік шекарадан автоматты өту биометриялық кешендері, биометриялық рұқсатты бақылау және басқару жүйелері
мүше мемлекеттің салық резиденті-заңды тұлғасында кемінде 5 жыл мерзімге тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <11>;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлімшесінің болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды жүзеге асыру:
құрамдас бұйымдарды (құрастыру бірліктерін) кіргізуді бақылау;
құрастыру;
негізгі тораптардың функционалдығын тексеру; туралау және калибрлеу;
қабылдап алу-өткізу сынақтарын жүргізу;
бағдарламалық қамтамасыз етуді жүктеу және конфигурациялау;
орау;
үшінші елдердің өндірісінде пайдаланылатын құрамдас бөліктер құнының пайызын сақтау (тауар бағасының 50 пайызынан аспауы) және биометриялық деректермен алмасудың ашық форматтарын қолдау
";

из 8504 40, из 8473 30
Устройства и блоки питания
вычислительных машин
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена <10> исключительных прав на техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и эксплуатации соответствующей продукции, на срок не менее 5 лет <11>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций (при наличии):
монтаж компонентов на печатные платы;
металлообработка и покраска;
сборка готовых изделий;
приемо-сдаточные испытания
из 8541 60 000 0
Резонатор на поверхностных акустических волнах
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена <10> исключительных прав на конструкторскую, технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего промышленного товара, на срок не менее 5 лет <11>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций:
изготовление пьезоплаты фильтра на поверхностных акустических волнах;
сборка;
корпусирование;
проведение испытаний (контрольно-измерительных);
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 40 процентов цены товара;
с 1 января 2024 г. соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве материалов происхождения третьих стран – не более 10 процентов цены товара
из 8521 10, из 8521 90 000
Комплексы (системы, комплекты) регистрации биометрических данных
из 8471
Терминалы биометрические, включая терминалы контроля документов и верификации личности
из 8471 60
Сканеры биометрические
из 8471, из 8531 10
Турникеты биометрические, кабины шлюзовые биометрические, кабины проходные биометрические, комплексы автоматического пересечения государственной границы биометрические, системы контроля и управления доступом биометрические
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена исключительных прав на конструкторскую, технологическую и программную документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации, развития и поддержки соответствующей продукции, на срок не менее 5 лет <11>;
наличие подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций:
входной контроль комплектующих изделий (сборочных единиц);
сборка;
проверка функциональности основных узлов; юстировка и калибровка;
проведение приемо-сдаточных испытаний;
загрузка и конфигурирование программного обеспечения;
упаковка;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве комплектующих происхождения третьих стран (не более 50 процентов цены товара) и поддержка открытых форматов обмена биометрическими данными
";

мынадай мазмұндағы 10 – 14 сілтемелермен толықтырылсын:
"станок жасау" және "электроника мен радиотехника" салалары бойынша:
<10> Заңды тұлға, шет мемлекеттің және (немесе) шетелдік тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымның бақылауында болады деп есептеледі, егер олардың барлығы жиынтығында немесе олардың кейбіреулері, немесе олардың әрқайсысы жеке алғанда (мүше мемлекеттердің азаматтарын немесе мүше мемлекеттердің аумақтарында тіркелген заңды тұлғаларды қоспағанда) аталған заңды тұлғаны және оны бақылайтын бұрынғы ұйымды, және жоғарыдағы реттілікпен оның алдындағы әрбір ұйымды бақылайтын болса.
Шет мемлекет (мүше мемлекеттерді қоспағанда), немесе шетелдік тұлға немесе ұйым немесе заңды тұлға құрмаған шетелдік құрылым (мүше мемлекеттердің азаматтарын немесе осы мемлекеттердің аумақтарында тіркелген заңды тұлғаларды қоспағанда) мына белгілердің бірі болғанда бақылаушы тұлға болып саналады:
бақылаушы тұлға бақыланатын тұлғаның жарғылық капиталын құрайтын дауыс беру акциясына (үлесіне) келетін дауыстар санының 50 пайызынан астамымен (оның ішінде мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты, қарапайым серіктестік шарты, агенттік шарт негізінде немесе өзге де мәмілелер нәтижесінде немесе өзге де негіздер бойынша) тікелей немесе жанама иелік етуге құқылы;
бақылаушы тұлға келісім негізінде немесе өзге де негіздер бойынша бақыланатын тұлға қабылдаған шешімдерді анықтау құқығын немесе өкілеттігін алған болса;
бақылаушы тұлғаның дара атқарушы органды және (немесе) бақылаудағы тұлғаның алқалы атқарушы орган құрамының 50 пайызынан астамын тағайындауға құқығы бар және (немесе) бақыланатын тұлғаның директорлар кеңесі (байқау кеңесі) немесе басқа алқалы басқару органы құрамының 50 пайызынан астамын сөзсіз сайлауға мүмкіндігі бар;
бақылаушы тұлға бақыланатын тұлғаның басқарушы компаниясының өкілеттіктерін жүзеге асырады.
Мұндай құрылымның құрылтайшысы (құрылтайшысы) не оның құрылтайшысы (құрылтайшысы) болып табылмайтын басқа тұлға, егер мұндай тұлға осы құрылымға бақылауды жүзеге асырса, заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымның бақылаушы тұлғасы болып табылады.
<11> Мүше мемлекеттің салық резиденті болып табылатын заңды тұлғаның тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және әзірлеу үшін жеткілікті көлемде жобалау және техникалық құжаттамаға айрықша құқықтары бар екенін мынадай құжаттар растайды:
заңды тұлға жобалық-техникалық құжаттаманы өз бетімен жасаған жағдайда – жобалық-техникалық құжаттамалар кешенін әзірлеу туралы бұйрық;
дайын конструкторлық және техникалық құжаттаманы өнім өндіруші кәсіпорын өнімге арналған конструкторлық-техникалық құжаттаманы әзірлеуші кәсіпорыннан сатып алған жағдайда - сатып алу-сату шарты немесе тауарды жеткізу шарты, сондай-ақ осы келісімшарттардың бірінің ажырамас бөлігі болып табылатын өнімге конструкторлық және техникалық құжаттаманы беру актісі;
әзірлеуші-кәсіпорын өнім өндіруші кәсіпорын үшін бұйымдардың конструкторлық және техникалық құжаттамасын әзірлеу бойынша жұмыстарды орындаған жағдайда - жұмыс шарты немесе тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарды орындауға шарт, сондай-ақ аталған келісімдердің бірінің ажырамас бөлігі болып табылатын жұмыс нәтижелерін беру актісі (өнімге арналған конструкторлық-техникалық құжаттама);
өнімге арналған конструкторлық және техникалық құжаттамада өндірістік құпия (ноу-хау) бар болған жағдайда - өндірістік құпияға айрықша құқықты иеліктен шығару туралы шарт немесе өндірістік құпияны пайдалану құқығын беру туралы лицензиялық шарт.

дополнить сносками 10 – 14 следующего содержания:
"По отраслям "станкостроение" и "электроника и радиоэлектроника":
<10> Юридическое лицо считается находящимся под контролем иностранного государства, и (или) иностранного лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица, если все они в совокупности, или некоторые из них, или каждый из них в отдельности (за исключением граждан государств-членов или юридических лиц, зарегистрированных на территориях государств-членов) контролируют указанное юридическое лицо, и контролирующую его предыдущую организацию, и каждую из предыдущих организаций в вышеприведенной последовательности. Иностранное государство (за исключением государств-членов), или иностранное лицо, или организация, или иностранная структура без образования юридического лица (за исключением граждан государств-членов или юридических лиц, зарегистрированных на территориях государств-членов) считается контролирующим лицом при наличии одного из следующих признаков:
контролирующее лицо имеет право прямо или косвенно распоряжаться (в том числе на основании договора доверительного управления имуществом, договора простого товарищества, договора поручения или в результате других сделок либо по иным основаниям) более чем 50 процентами общего количества голосов, приходящихся на голосующие акции (доли), составляющие уставный капитал контролируемого лица;
контролирующее лицо на основании договора или на иных основаниях получило право или полномочие определять решения, принимаемые контролируемым лицом;
контролирующее лицо имеет право назначать единоличный исполнительный орган и (или) более чем 50 процентов состава коллегиального исполнительного органа контролируемого лица и (или) имеет безусловную возможность избирать более чем 50 процентов состава совета директоров (наблюдательного совета) или иного коллегиального органа управления контролируемого лица;
контролирующее лицо осуществляет полномочия управляющей компании контролируемого лица.
Контролирующим лицом иностранной структуры без образования юридического лица признается учредитель (основатель) такой структуры или иное лицо, не являющееся ее учредителем (основателем), если такое лицо осуществляет контроль над этой структурой.
<11> Подтверждением наличия у юридического лица – налогового резидента государства-члена исключительных прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующей продукции, являются следующие документы:
в случае создания конструкторской и технической документации собственными силами юридического лица – приказ о разработке комплекта конструкторской и технической документации;
в случае приобретения готовой конструкторской и технической документации предприятием – изготовителем продукции у предприятия-разработчика конструкторской и технической документации на продукцию – договор купли-продажи или договор поставки товара, а также акт передачи конструкторской и технической документации на продукцию, являющийся неотъемлемой частью одного из указанных договоров;
в случае выполнения работ по разработке предприятием-разработчиком конструкторской и технической документации на продукцию для предприятия – изготовителя продукции – договор подряда или договор на выполнение опытно-конструкторских и технологических работ, а также акт передачи результатов работ (конструкторской и технической документации на продукцию), являющийся неотъемлемой частью одного из указанных договоров;
в случае наличия в составе конструкторской и технической документации на продукцию секрета производства (ноу-хау) – договор об отчуждении исключительного права на секрет производства или лицензионный договор о предоставлении права использования секрета производства.

12> Егер тауарды өндіруде жиынтықтаушы өнімнің құрамында үшінші елде шығарылған материалдарды пайдалану 50 пайызынан аспайтын болса, жиынтықтаушы бұйым мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген деп есептелсін.
<13> Мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілетін компоненттер үшін электрондық есептеуіш машиналарға арналған бағдарламаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе мүше мемлекеттің зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау саласындағы уәкілетті органына берілген өтінім әзірлемені мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған жиынтықтаушыға жатқызу үшін оны мүше мемлекеттер аумақтарында бағдарламалық қамтамасыз етудің растауы болып табылады.
<14> Бұйымға арналған конструкторлық және технологиялық құжаттама болған және ол бойынша барлық технологиялық операциялар өндірушінің орнында орындалған кезде жиынтықтаушы бұйым мүше мемлекеттердің аумақтарында шығарылған деп есептелсін.";
14-сілтемеден кейін мынадай ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту.
Осы қосымшаның "Станок жасау" VI бөлімінде көрсетілген тауарлар мүше мемлекеттердің аумақтарында көрсетілген төмендегі кестеге сәйкес әрбір тауар бірлігі үшін операцияларды (шарттар) орындаудың жалпы баллдар санына қол жеткізген кезде мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген тауарларға жатады.
Тауардың түрі
2023 жыл

<12> При наличии в комплектующем изделии не более 50 процентов материалов происхождения третьих стран, используемых при производстве товара, считать комплектующее изделие произведенным на территориях государств-членов.
<13> Подтверждением разработки на территориях государств-членов программного обеспечения для его отнесения к комплектующим, произведенным на территориях государств-членов, является свидетельство о государственной регистрации программы для электронных вычислительных машин или заявка, поданная в уполномоченный орган государства-члена, наделенный полномочиями в сфере защиты прав на объекты интеллектуальной собственности.
<14> При наличии конструкторской и технологической документации на изделие и выполнении всех технологических операций по нему на площадке производителя считать комплектующее изделие произведенным на территориях государств-членов.";
после сноски 14 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Товары, указанные в разделе VI "Станкостроение" настоящего приложения, относятся к товарам, произведенным на территориях государств-членов, при условии достижения суммарного количества баллов за выполнение на территориях государств-членов указанных операций (условий) для каждой единицы товара согласно таблице, приведенной ниже.
Тип товара
2023 год