Еуразиялық экономикалық одақ Соты алқасының 2024 жылғы 23 сәуірдегі шешімін орындау туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 13 тамыздағы № 98 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы" 2023 жылғы 21 наурыздағы № 36 шешіміне (бұдан әрі – № 36 шешім) дау айту туралы, сондай-ақ "ЕСЖБИ" ЖШС және "ҚҚБАИ" ҚБ іс-әрекеттерінде Еуразиялық экономикалық одақ Соты алқасының 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 76-бабы 2-тармағының 1-тармақшасын бұзушылықтың бар екендігінің дәлелденбегендігі туралы қорытындыларын ескере отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99 шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің (бұдан әрі – істерді қарау тәртібі) 44, 45 және 46-тармақтарының негізінде "ҚР КПБ" БКҰ жауапкершілікке тарту мерзімінің аяқталуы туралы, "Қазақстан Республикасының кәсіби бухгалтерлер палатасы" бұдан әрі – "ҚР КПБ" БКҰ) бухгалтерлердің кәсіби ұйымы, "Еуразиялық сертификатталған жария бухгалтерлер институты" (бұдан әрі – "ЕСЖБИ" ЖШС) жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Қырғызстанның кәсіби бухгалтерлер және аудиторлар институты" (бұдан әрі – "ҚҚБАИ" ҚБ) қоғамдық бірлестігі мен "СИПАЕН" мекемесінің өтініштерін қарау нәтижелері бойынша шығарылған Еуразиялық экономикалық одақ Соты алқасының 2024 жылғы 23 сәуірдегі шешімін орындау үшін, Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. № 36 шешімде:
1-тармақтың "ЕСЖБИ" ЖШС және "ҚҚБАИ" ҚБ қатысты бөлігі жойылсын, "ҚР КПБ" БКҰ және "СИПАЕН" мекемесіне қатысты бөлігі өзгеріссіз қалдырылсын;
3-5 – тармақтардың "ЕСЖБИ" ЖШС, "ҚҚБАИ" ҚБ және "ҚР КПБ" БКҰ қатысты бөлігі жойылсын, "СИПАЕН" мекемесіне қатысты бөлігі өзгеріссіз қалдырылсын.
2. Істерді қарауды тоқтатылсын:
Істерді қарау тәртібінің 46-тармағының 1-тармақшасы негізінде "ЕСЖБИ" ЖШС және "ҚҚБАИ" ҚБ қатысты;
Істерді қарау тәртібінің 46-тармағының 4-тармақшасы негізінде "ҚР КПБ" БКҰ қатысты.
3. "ЕСЖБИ" ЖШС және "ҚҚБАИ" ҚБ іс-әрекеттерінде Шарттың 76-бабы 2-тармағының 1-тармақшасының дәлелді бөлігінде (№36 шешімге қосымша) жазылған бұзушылықтардың болуы туралы істі қарау жөніндегі комиссияның қорытындылары дәлелденбеген деп танылсын.
4. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасы төрағасы
Б. Сағынтаев

Об исполнении Решения Коллегии Суда Евразийского экономического союза от 23 апреля 2024 года
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 августа 2024 года № 98
Во исполнение Решения Коллегии Суда Евразийского экономического союза от 23 апреля 2024 года, вынесенного по результатам рассмотрения заявления профессиональной организации бухгалтеров "Палата профессиональных бухгалтеров Республики Казахстан" (далее – ПОБ "ППБ РК"), товарищества с ограниченной ответственностью "Евразийский институт сертифицированных публичных бухгалтеров" (далее – ТОО "ЕИСПБ"), общественного объединения "Институт профессиональных бухгалтеров и аудиторов Кыргызстана" (далее – ОО "ИПБИАК") и учреждения "СИПАЕН" об оспаривании Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии "О наличии нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках" от 21 марта 2023 г. № 36 (далее – Решение № 36), а также с учетом выводов Коллегии Суда Евразийского экономического союза о недоказанности наличия в действиях ТОО "ЕИСПБ" и ОО "ИПБИАК" нарушения подпункта 1 пункта 2 статьи 76 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор), об истечении срока привлечения к ответственности ПОБ "ППБ РК" и на основании пунктов 44, 45 и 46 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. В Решении № 36:
пункт 1 в части, касающейся ТОО "ЕИСПБ" и ОО "ИПБИАК", отменить, в части, касающейся ПОБ "ППБ РК" и учреждения "СИПАЕН", оставить без изменений;
пункты 3 – 5 в части, касающейся ТОО "ЕИСПБ", ОО "ИПБИАК" и ПОБ "ППБ РК", отменить, в части, касающейся учреждения "СИПАЕН", оставить без изменений.
2. Прекратить рассмотрение дела:
в отношении ТОО "ЕИСПБ" и ОО "ИПБИАК" на основании подпункта 1 пункта 46 Порядка рассмотрения дел;
в отношении ПОБ "ППБ РК" на основании подпункта 4 пункта 46 Порядка рассмотрения дел.
3. Признать выводы комиссии по рассмотрению дела о наличии в действиях ТОО "ЕИСПБ" и ОО "ИПБИАК" нарушения подпункта 1 пункта 2 статьи 76 Договора, изложенные в мотивировочной части (приложение к Решению № 36), недоказанными.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Султанов