Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарының, сондай – ақ Кеден одағының "Астық қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 015/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қоса алғанда, зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерін қамтитын зерттеу (сынақ) мен өлшеу әдістемелерінің тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 26 қарашадағы № 134 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағына (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа тіркелген № 9 қосымша) Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне тіркелген № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарының, сондай – ақ Кеден одағының "Астық қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 015/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қоса алғанда, зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерін қамтитын зерттеу (сынақ) мен өлшеу әдістемелерінің тізбесі бекітілсін.
2. Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 874 "Кеден одағының "Астық қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін қабылдау туралы" шешімінің 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 26 қарашадағы
№ 134 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов государств – членов Евразийского экономического союза, а также методик исследований (испытаний) и измерений, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности зерна" (ТР ТС 015/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 ноября 2024 года № 134
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов государств – членов Евразийского экономического союза, а также методик исследований (испытаний) и измерений, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности зерна" (ТР ТС 015/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Пункт 2 Решения Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 874 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности зерна" признать утратившим силу.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 26 ноября 2024 г. № 134
ПЕРЕЧЕНЬ

Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарының, сондай – ақ, Кеден одағының "Астық қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 015/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қоса алғанда, зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерін қамтитын зерттеу (сынақ) мен өлшеу әдістемелерінің ТІЗБЕСІ
р/с
Кеден одағының техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеу (сынақ) және өлшеу әдістемесінің белгіленуі мен атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1
5-бап
МемСТ 10852-86 "Майлы тұқымдар. Сынамаларды қабылдау қағидалары мен іріктеу әдістері"
2
4-бап, 1-қосымша
МемСТ 10967-2019 "Астық. Иіс пен түсті анықтау әдістері"
Армения Республикасы қосылғаннан кейін қолданылады
3
5-бап
МемСТ 13586.3-2015 "Астық. Сынамаларды қабылдау қағидалары мен іріктеу әдістері"
4
4-бап, 1-қосымша
МемСТ 27988-88 "Майлы тұқымдар. Түс пен иісті анықтау әдістері"
5
5-бап
МемСТ 29141-91 (ИСО 664-90) "Майлы дақылдардың тұқымдары. Орташа сынамадан талдау үшін үлгіні бөліп алу"
6
5-бап
МемСТ 29142-91 (ИСО 542-90) "Майлы дақылдардың тұқымдары. Сынама алу"
7
4 және 5-баптар, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 32164-2013 "Азық-түлік өнімдері. Стронций Sr-90 және цезий Cs-137 айқындау үшін сынама алу әдісі"
8
4 және 5-баптар, 2-қосымша
МемСТ 33303-2015 "Азық-түлік өнімдері. Микотоксиндерді айқындау үшін сынама алу әдістері"
9
5-бап
МемСТ ИСО 6644-97 "Астық және оны қайта өңдеу өнімдері. Механикалық құрылғыны пайдаланып автоматты сынама алу"
10
5-бап
МемСТ ISO 24333-2017"Астық және оны қайта өңдеу өнімдері. Сынама алу"
11
5-бап, 2 және 4 -қосымшалар
БСТ 1053-98 "Радиациялық бақылау. Азық-түлік сынамаларын алу. Жалпы талаптар"
12
5-бап, 2 және 4 -қосымшалар
БСТ 1056-98 "Радиациялық бақылау. Ауыл шаруашылығы шикізаты мен жемшөптен сынама алу. Жалпы талаптар"
13
5-бап
ҚР СТ МемСТ Р 50436-2003 "Дәнді дақылдар. Астық сынамаларын алу"
14
5-бап, 2 және 4-қосымшалар
ҚР СТ 1623-2007 "Радиациялық бақылау. Стронций-90 және цезий-137. Азық-түлік өнімдері. Сынама алу, талдау және гигиеналық бағалау"
15
4-бап
ҚР СТ 1890-1-2009 "Дәнді және бұршақты дақылдарды сақтау. 1-бөлік. Дәнді дақылдарды сақтау жөніндегі жалпы ұсынымдар"
16
4-бап
ҚР СТ 1890-2-2009 "Дәнді және бұршақты дақылдарды сақтау. 2-бөлік. Практикалық ұсынымтар"
17
4-бап
ҚР СТ 1890-3-2009 "Дәнді және бұршақты дақылдарды сақтау. 3-бөлік. Жәндіктермен және зияндестермен күресу"
18
4-баптың 16-тармағы, 5-бап

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов государств – членов Евразийского экономического союза, а также методик исследований (испытаний) и измерений, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности зерна" (ТР ТС 015/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Таможенного союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1
статья 5
ГОСТ 10852-86 "Семена масличные. Правила приемки и методы отбора проб"
2
статья 4,
приложение 1
ГОСТ 10967-2019 "Зерно. Методы определения запаха и цвета"
применяется после присоединения Республики Армения
3
статья 5
ГОСТ 13586.3-2015 "Зерно. Правила приемки и методы отбора проб"
4
статья 4,
приложение 1
ГОСТ 27988-88 "Семена масличные. Методы определения цвета и запаха"
5
статья 5
ГОСТ 29141-91 (ИСО 664-90) "Семена масличных культур. Выделение пробы для анализа из средней пробы"
6
статья 5
ГОСТ 29142-91 (ИСО 542-90) "Семена масличных культур. Отбор проб"
7
статьи 4 и 5,
приложения 2 и 4
ГОСТ 32164-2013 "Продукты пищевые. Метод отбора проб для определения стронция Sr-90 и цезия Cs-137"
8
статьи 4 и 5, приложение 2
ГОСТ 33303-2015 "Продукты пищевые. Методы отбора проб для определения микотоксинов"
9
статья 5
ГОСТ ИСО 6644-97 "Зерно и продукты его переработки. Автоматический отбор проб с применением механического устройства"
10
статья 5
ГОСТ ISO 24333-2017"Зерно и продукты его переработки. Отбор проб"
11
статья 5,
приложения 2 и 4
СТБ 1053-98 "Радиационный контроль. Отбор проб пищевых продуктов. Общие требования"
12
статья 5,
приложения 2 и 4
СТБ 1056-98 "Радиационный контроль. Отбор проб сельскохозяйственного сырья и кормов. Общие требования"
13
статья 5
СТ РК ГОСТ Р 50436-2003 "Зерновые. Отбор проб зерна"
14
статья 5,
приложения 2 и 4
СТ РК 1623-2007 "Радиационный контроль. Стронций-90 и цезий-137. Пищевые продукты. Отбор проб, анализ и гигиеническая оценка"
15
статья 4
СТ РК 1890-1-2009 "Хранение зерновых и бобовых. Часть 1. Общие рекомендации по хранению зерновых"
16
статья 4
СТ РК 1890-2-2009 "Хранение зерновых и бобовых. Часть 2. Практические рекомендации"
17
статья 4
СТ РК 1890-3-2009 "Хранение зерновых и бобовых. Часть 3. Борьба с насекомыми-вредителями"
18
пункт 16
статьи 4, статья 5

МемСТ CEN/TS 15568-2015 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген организмдер мен туынды өнімдерді айқындауға арналған талдау әдістері. Сынама алу"
"Зиянкестерден зақымдану" көрсеткіші
19
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 10853-88 "Майлы тұқымдар. Зиянкестерден зақымдануды айқындау әдістері"
20
4-бап, 2 және 4- қосымшалар
МемСТ 13586.6-93 "Астық. Зиянкестерден зақымдануды айқындау әдістері"
21
4-бап, 2 қосымша
МемСТ 28666.1-90 "Дәнді және бұршақты дақылдар. Жәндіктерден жасырын зақымдануды айқындау. 1-бөлік. Жалпы ережелер"
22
4-бап, 2 - қосымша
МемСТ 28666.2-90 "Дәнді және бұршақты дақылдар. Жәндіктерден жасырын зақымдануды айқындау. 2-бөлік. Сынама алу"
23
4-бап, 2 қосымша
МемСТ 28666.3-90 "Дәнді және бұршақты дақылдар. Жәндіктерден жасырын зақымдануды айқындау.3-бөлік. Бақылау әдісі"
24
4-бап, 2 қосымша
МемСТ 28666.4-90 "Дәнді және бұршақты дақылдар. Жәндіктерден жасырын зақымдануды айқындау. 4-бөлік. Жеделдетілген әдістер"
25

ГОСТ CEN/TS 15568-2015 "Пищевые продукты. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Отбор проб"
Показатель "зараженность вредителями"
19
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 10853-88 "Семена масличные. Методы определения зараженности вредителями"
20
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 13586.6-93 "Зерно. Методы определения зараженности вредителями"
21
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 28666.1-90 "Зерновые и бобовые. Определение скрытой зараженности насекомыми. Часть 1. Общие положения"
22
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 28666.2-90 "Зерновые и бобовые. Определение скрытой зараженности насекомыми. Часть 2. Отбор проб"
23
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 28666.3-90 "Зерновые и бобовые. Определение скрытой зараженности насекомыми. Часть 3. Контрольный метод"
24
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 28666.4-90 "Зерновые и бобовые. Определение скрытой зараженности насекомыми. Часть 4. Ускоренные методы"
25

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 34165-2017 "Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдар және олардың қайта өңдеу өнімдері. Жәндіктермен және зиянкестермен ластануын айқындау әдістері"
26
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ ISO 16002-2013 "Дайындалған дәнді және бұршақты дақылдар. Тұзақтардың көмегімен омыртқасыз паразиттердің инфекциясын жұқтырғанын айқындауға арналған нұсқаулық"
"Қоспалар" көрсеткіші
27
4-бап, 3-қосымша
МемСТ 10854-2015 "Майлы тұқымдар. Арамшөпті, майлы және ерекше ескерілетін қоспаларды айқындау әдістері"
28

статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 34165-2017 "Зерновые, зернобобовые и продукты их переработки. Методы определения загрязненности насекомыми- вредителями"
26
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ ISO 16002-2013 "Зерновые и бобовые заготовленные. Руководство по выявлению заражения беспозвоночными паразитами с помощью ловушек"
Показатель "примеси"
27
статья 4,
приложение 3
ГОСТ 10854-2015 "Семена масличные. Методы определения сорной, масличной и особо учитываемой примеси"
28

4-бап, 3 және 5-қосымшалар
МемСТ 13496.11-74 "Астық. Саңырауқұлақ спораларының құрамын айқындау әдісі"
29
4-бап, 3 және 5-қосымшалар
МемСТ 28419-97 "Астық. У1-ЕАЗ-М ластану талдағыштарындағы арамшөп және астық қоспаларын айқындау әдісі"
30
4-бап, 3 және 5- қосымшалар
МемСТ 30483-97 "Астық. Арамшөптер мен астық қоспаларының жалпы және фракциялық құрамын; ұсақ және ірі дәндердің құрамын; бақашық қандаламен зақымданған бидай дәндерінің құрамын; металломагниттік қоспаның құрамын айқындау әдістері"
31

статья 4,
приложения 3 и 5
ГОСТ 13496.11-74 "Зерно. Метод определения содержания спор головневых грибов"
29
статья 4,
приложения 3 и 5
ГОСТ 28419-97 "Зерно. Метод определения сорной и зерновой примесей на анализаторе засоренности У1-ЕАЗ-М"
30
статья 4,
приложения 3 и 5
ГОСТ 30483-97 "Зерно. Методы определения общего и фракционного содержания сорной и зерновой примесей; содержания мелких зерен и крупности; содержания зерен пшеницы, поврежденных клопом-черепашкой; содержания металломагнитной примеси"
31

4-бап, 3 және 5-қосымшалар
МемСТ 31646-2012 "Дәнді дақылдар. Ақ зеңді дәндердің құрамын анықтау әдісі"
32
4-бап, 3-қосымша
МемСТ ISO 658-2013 "Майлы дақылдардың тұқымдары. Қоспалардың құрамын анықтау"
Армения Республикасы қосылғаннан кейін қолданылады
33
4-бап, 3 және 5- қосымшалар
МемСТ EN 16378-2022 "Астық. Жүгерідегі (Zea mays, L.) және құмайдағы (Sorghum bicolor, L.) қоспалардың құрамын анықтау"
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
"Нитриттер мен нитраттар" көрсеткіші
34

статья 4,
приложения 3 и 5
ГОСТ 31646-2012 "Зерновые культуры. Метод определения содержания фузариозных зерен"
32
статья 4,
приложение 3
ГОСТ ISO 658-2013 "Семена масличных культур. Определение содержания примесей"
применяется после присоединения Республики Армения
33
статья 4,
приложения 3 и 5
ГОСТ EN 16378-2022 "Зерновые. Определение содержания примесей в кукурузе (Zea mays, L.) и сорго (Sorghum bicolor, L.)"
применяется после присоединения Российской Федерации
Показатель "нитриты и нитраты"
34

5-бап, 4-қосымша
МемСТ 13496.19-2015 "Жем, құрама жем, құрама жем шикізаты. Нитраттар мен нитриттердің құрамын анықтау әдістері"
"Микотоксиндер" көрсеткіші
35
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 30711-2001 "Азық-түлік өнімдері. В1 және М1 афлатоксиндерінің құрамын анықтау және айқындау әдістері"
36
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 31653-2012 "Жем. Микотоксиндерді иммуноферментті айқындау әдісі"
37
4-бап, 2 және 4-қосымшалар

статья 5,
приложение 4
ГОСТ 13496.19-2015 "Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения содержания нитратов и нитритов"
Показатель "микотоксины"
35
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 30711-2001 "Продукты пищевые. Методы выявления и определения содержания афлатоксинов В1 и М1"
36
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 31653-2012 "Корма. Метод иммуноферментного определения микотоксинов"
37
статья 4,
приложения 2 и 4

МемСТ 31748-2012 (ISO 16050:2003) "Азық-түлік өнімдері. В1 афлатоксинін және дәнді дақылдардағы, жаңғақтардағы және өңделген өнімдердегі В1, В2, G1 және G2 афлатоксиндерінің жалпы құрамын анықтау. Тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісі"
38
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 32251-2013 "Жем, құрама жем. В1 афлатоксинінің құрамын айқындау әдісі"
39
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 33780-2016 "Азық-түлік, жем, құрама жем өнімдері. Алюминий оксидінде тазартуды қолдана отырып, тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен В1 афлатоксинінің құрамын айқындау"
40
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 34108-2017 "Жем, құрама жем, құрама жем шикізаты. Микотоксиндердің құрамын тікелей қатты фазалы бәсекеге қабілетті иммуноферменттік әдіспен анықтау"
41
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 34140-2017 "Азық-түлік өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты. Азық-түлік өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты"
42
4-бап, 2 және 4- қосымшалар
МемСТ 32587-2013 (ISO 15141-1:1998) "Астық және оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография арқылы А охратоксинін анықтау"
43
4-бап, 2 қосымша
МемСТ EN 13585-2013 "Азық-түлік өнімдері. Жүгерідегі В1 және В2 фумонизиндерін анықтау. Қатты фазалы экстракция әдісімен сығындыны тазартуды қолданатын ТЖСХ әдісі"
44
4-бап, 2- қосымша
МемСТ EN 14132-2013 "Азық-түлік өнімдері. Арпа мен қуырылған кофедегі А охратоксин анықтамасы. Сығындыны иммуноаффиндік бағаналы тазартуды қолдана отырып ТЖСХ әдісі "
45
4-бап, 2-қосымша
МемСТ EN 14352-2013 "Азық-түлік өнімдері. Жүгері негізіндегі өнімдердегі В1 және В2 фумонизиндерін анықтау. Сығындыны иммуноаффиндік бағаналы тазартуды қолдана отырып ТЖСХ әдісі"
46
4-бап, 4-қосымша
МемСТ ISO 14718-2017 "Жем, құрама жем. Афлатоксин В1 құрамын тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен анықтау"
47
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 28001-88 "Зжемдік астық, оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Т-2 токсин, зеараленон (Ф-2) және охратоксин микотоксиндерін анықтау әдістері:"
48
4-бап, 4-қосымша
МемСТ Зеараленон құрамын анықтау"
49
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 31691-2012 "Астық және оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Зеараленон құрамын тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен анықтау"
50
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 31983-2012 "Азық-түлік өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты. Полихлорланған бифенилдердің құрамын анықтау әдістері"
51
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 33682-2015 "Азық-түлік өнімдері. Т-2 токсинін хроматографиялық әдіспен анықтау"
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
52

ГОСТ 31748-2012 (ISO 16050:2003) "Продукты пищевые. Определение афлатоксина B1 и общего содержания афлатоксинов B1, B2, G1 и G2 в зерновых культурах, орехах и продуктах их переработки. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии"
38
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 32251-2013 "Корма, комбикорма. Метод определения содержания афлатоксина В1"
39
статья 4, приложения 2 и 4
ГОСТ 33780-2016 "Продукты пищевые, корма, комбикорма. Определение содержания афлатоксина В1 методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с применением очистки на оксиде алюминия"
40
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 34108-2017 "Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Определение содержания микотоксинов прямым твердофазным конкурентным иммуноферментным методом"
41
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 34140-2017 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения микотоксинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
42
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 32587-2013 (ISO 15141-1:1998) "Зерно и продукты его переработки, комбикорма. Определение охратоксина А методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
43
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 13585-2013 "Продукты пищевые. Определение фумонизинов В1 и В2 в кукурузе. Метод ВЭЖХ с применением очистки экстракта методом твердофазной экстракции"
44
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 14132-2013 "Продукты пищевые. Определение охратоксина А в ячмене и жареном кофе. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта"
45
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 14352-2013 "Продукты пищевые. Определение фумонизинов В1 и В2 в продуктах на основе кукурузы. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта"
46
статья 4,
приложение 4
ГОСТ ISO 14718-2017 "Корма, комбикорма. Определение содержания афлатоксина В1 методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
47
статья 4, приложение 4
ГОСТ 28001-88 "Зерно фуражное, продукты его переработки, комбикорма. Методы определения микотоксинов: Т-2 токсина, зеараленона (Ф-2) и охратоксина А"
48
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 31673-2012 (ISO 6870:2002) "Корма для животных. Определение содержания зеараленона"
49
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 31691-2012 "Зерно и продукты его переработки, комбикорма. Определение содержания зеараленона методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
50
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 31983-2012 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Методы определения содержания полихлорированных бифенилов"
51
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 33682-2015 "Продукты пищевые. Определение Т-2 токсина хроматографическим методом"
применяется после присоединения Российской Федерации
52

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ ISO 15141-2021 "Астық және оны қайта өңдеу өнімдері. А охратоксинінің құрамын анықтау. Иммуноаффин бағанын тазартумен және флуоресцентті анықтаумен тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісі"
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
53
4-бап, 4-қосымша
МемСТ ISO 17372-2016 "Малға арналған азық. Зеараленон құрамын иммуноаффинді бағаналы хроматография және тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдістерімен анықтау"
54

статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ ISO 15141-2021 "Зерно и продукты его переработки. Определение содержания охратоксина А. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с очисткой на иммуноаффинной колонке и флуоресцентным детектированием"
применяется после присоединения Российской Федерации
53
статья 4,
приложение 4
ГОСТ ISO 17372-2016 "Корма для животных. Определение содержания зеараленона методами иммуноаффинной колоночной хроматографии и высокоэффективной жидкостной хроматографии"
54

4-бап, 4-қосымша
МемСТ EN 15791-2015 "Жем. Дезоксиниваленолды иммуноаффин бағанында тазарта отырып, тиімділігі жоғары сұйық хроматография (HPLC) әдісімен анықтау"
55
4-бап, 2-қосымша
МемСТ EN 15835-2013 "Азық-түлік өнімдері. Нәресте мен сәби жастағы балаларды тамақтандыруға арналған астық негізіндегі өнімдердегі А охратоксинін анықтау. Сығындыны иммуноаффинді бағаналы тазарту мен флуориметриялық анықтауды қолданумен ТЖСХ әдісі"
56
4-бап, 2-қосымша

статья 4,
приложение 4
ГОСТ EN 15791-2015 "Корма. Определение дезоксиниваленола методом высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ) с очисткой на иммуноаффинной колонке"
55
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 15835-2013 "Продукты пищевые. Определение охратоксина А в продуктах на зерновой основе для питания грудных детей и детей раннего возраста. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта и флуориметрического детектирования"
56
статья 4,
приложение 2

МемСТ EN 15850-2013 "Азық-түлік өнімдері. Жүгері негізіндегі балалар тағамына арналған өнімдерде, арпада, жүгері мен бидай ұнында, полентада және нәрестелер мен сәби жастағы балаларды тамақтандыруға арналған астық негізіндегі өнімдерде зеараленонды анықтау. Сығындыны иммуноаффинді бағаналы тазарту мен флуориметриялық анықтауды қолданумен ТЖСХ әдісі"
57
4-бап, 2-қосымша
МемСТ EN 15851-2013 "Азық-түлік өнімдері. Нәрестелер мен сәби жастағы балаларды тамақтандыруға арналған астық негізіндегі өнімдердегі В1 афлатоксинін анықтау. Сығындыны иммуноаффинді бағаналы тазарту мен флуориметриялық анықтауды қолданумен ТЖСХ әдісі"
58
4-бап, 2-қосымша
МемСТ EN 15891-2013 "Азық-түлік өнімдері. Нәрестелер мен сәби жастағы балаларды тамақтандыруға арналған азық-түлік дәндеріндегі, оны қайта өңдеу өнімдеріндегі және астық негізіндегі өнімдердегі дезоксиниваленолды анықтау. Сығындыны иммуноаффинді бағаналы тазарту және спектрдің ультракүлгін аймағындағы спектрофотометриялық анықтаумен ТЖСХ әдісі"
59
4-бап, 4-қосымша
БСТ МемСТ Р 51116-2002 "Құрама жем, астық, оны қайта өңдеу өнімдері. Дезоксиниваленол (вомитоксин) құрамын анықтау әдісі"
60

ГОСТ EN 15850-2013 "Продукты пищевые. Определение зеараленона в продуктах для детского питания на кукурузной основе, ячменной, кукурузной и пшеничной муке, поленте и продуктах на зерновой основе для питания грудных детей и детей раннего возраста. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта и флуориметрическим детектированием"
57
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 15851-2013 "Продукты пищевые. Определение афлатоксина В1 в продуктах на зерновой основе для питания грудных детей и детей раннего возраста. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта и флуориметрическим детектированием"
58
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 15891-2013 "Продукты пищевые. Определение дезоксиниваленола в продовольственном зерне, продуктах его переработки и продуктах на зерновой основе для питания грудных детей и детей раннего возраста. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта и спектрофотометрического детектирования в ультрафиолетовой области спектра"
59
статья 4,
приложение 4
СТБ ГОСТ Р 51116-2002 "Комбикорма, зерно, продукты его переработки. Метод определения содержания дезоксиниваленола (вомитоксина)"
60

4-бап, 2-қосымша
СТБ 15141-1-2012 "Азық-түлік өнімдері. Астық пен астық өнімдеріндегі А охратоксинін анықтау. 1-бөлік. Силикагельді тазартумен тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография (ТЖСХ) әдісі"
61
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ Р 51116-2017 "Құрама жем, астық және оны қайта өңдеу өнімдері. Тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен дезоксиниваленолдың құрамын анықтау"
62
4-бап 4-қосымша
МемСТ Р 55448-2013 "Жем, құрама жем, құрама жем шикізаты. А охратоксин құрамын флуориметриялық детекторлаумен тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен анықтау"
63

статья 4,
приложение 2
СТБ 15141-1-2012 "Продукты пищевые. Определение охратоксина А в зерне и зернопродуктах. Часть 1. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ) с очисткой силикагелем"
61
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ Р 51116-2017 "Комбикорма, зерно и продукты его переработки. Определение содержания дезоксиниваленола методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
62
статья 4
приложение 4
ГОСТ Р 55448-2013 "Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Определение содержания охратоксина А методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с флуориметрическим детектированием"
63

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
ҚР СТ 1988-2010 "Астық және астық өнімдері. Дезоксиниваленолды (вомитоксин) хроматографиялық әдіспен анықтау"
64
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
ҚР СТ 2358-2013 "Азық-түлік өнімдері, азықтық шикізаты, құрама жем және оларды өндіруге арналған шикізат. Флуориметриялық анықтаумен тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен В1 афлатоксин құрамын анықтау"
65
4-бап 2 және 4-қосымшалар
БӘН К001-23 "Азық-түлік өнімдерінің, малға арналған азығы және құрама жем шикізатының, дәнді, дәнді-бұршақты дақылдардың, азық-түлік және жемшөп мақсатындағы майлы дақылдардың, шарап жасау, сыра қайнату және алкоголь өнеркәсібі қалдықтарының сынамаларындағы микотоксиндердің массалық үлесін иммуноферменттік талдау әдісімен өлшеу әдістемесі" ("Аршин" АЖ 241.0010/RA.RU.311866/2023, ФР тізіліміндегі нөмірі.1.31.2023.46506)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
66

статья 4,
приложения 2 и 4
СТ РК 1988-2010 "Зерно и зернопродукты. Определение дезоксиниваленола (вомитоксина) хроматографиическим методом"
64
статья 4,
приложения 2 и 4
СТ РК 2358-2013 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, комбикорма и сырье для их производства. Определение содержания афлатоксина В1 методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с флуориметрическим детектированием"
65
статья 4
приложения 2 и 4
МУК К001-23 "Методика измерений массовой доли микотоксинов в пробах пищевых продуктов, кормов для животных и комбикормового сырья, зерновых, зернобобовых, масличных культурах продовольственного и кормового назначения, отходов виноделия, пивоварения и спиртовой промышленности методом иммуноферментного анализа"
(ИС "Аршин" 241.0010/RA.RU.311866/2023, номер в реестре ФР.1.31.2023.46506)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
66

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
"ХЕМА" ЖШҚ өндірген "ДЕЗОКСИНИВАЛЕНОЛ-ИФА" реагенттер жиынтығының көмегімен иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді дақылдар, жем және жаңғақтар сынамаларындағы дезоксиниваленолдың массалық үлесін өлшеу әдістемесі (аттестаттау туралы куәлік 2017 жылғы 3 шілдедегі № 241.0196/RA.RU.311866/2017, тізілімдегі нөмірі К925 ФР.1.31.2018.29430)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
67
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
"ХЕМА" ЖШҚ өндірген "ЗЕАРАЛЕНОН-ИФА" реагенттер жиынтығының көмегімен иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді дақылдардың, жем мен жаңғақтардың сынамаларындағы зеараленонның массалық үлесін өлшеу әдістемесі (2017 жылғы 3 шілдедегі № 241.0195/RA.RU.311866/2017 аттестаттау туралы куәлік, тізілімдегі нөмірі К923 ФР.1.31.2018.29428)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
68
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
"ХЕМА" ЖШҚ өндірген "Т-2 ТОКСИН-ИФА" реагенттер жиынтығының көмегімен иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді дақылдар мен жемшөп сынамаларындағы Т-2 токсиннің массалық үлесін өлшеу әдістемесі (2017 жылғы 3 шілдедегі № 241.0194/RA.RU.311866/ 2017 аттестаттау туралы куәлік, тізілімдегі нөмірі К922 ФР.1.31.2018.29427)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
69
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
"ХЕМА" ЖШҚ өндірген "АФЛАТОКСИН-ИФА" реагенттер жиынтығының көмегімен иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді дақылдардың, жем мен жаңғақтардың сынамаларындағы В1 афлатоксинінің массалық үлесін өлшеу әдістемесі (2018 жылғы 3 шілдедегі № 241.0192/RA.RU.311866/2017 аттестаттау туралы куәлік, тізілімдегі нөмірі К921В ФР.1.31.2018.29400)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
70
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
"ХЕМА" ЖШҚ өндірген "ОХРАТОКСИН-ИФА" реагенттер жиынтығының көмегімен иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді дақылдар мен жем сынамаларындағы А охратоксинінің массалық үлесін өлшеу әдістемесі (2017 жылғы 3 шілдедегі № 241.0193/RA.RU.311866/2017 аттестаттау туралы куәлік, тізілімдегі нөмірі К924 ФР.1.31.2018.29397)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
71
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
"ХЕМА" ЖШҚ өндірген "ФУМОНИЗИН-ИФА" реагенттер жиынтығының көмегімен иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді дақылдар мен жемшөп сынамаларындағы В1 және В2 фумонизиндерінің массалық үлесін өлшеу әдістемесі (2017 жылғы 3 шілдедегі № 241.0199/RA.RU.311866/2017 аттестаттау туралы куәлік, тізілімдегі нөмірі К927 ФР.1.31.2018.29394)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
72

статья 4,
приложения 2 и 4
"Методика измерений массовой доли дезоксиниваленола в пробах зерновых культур, кормов и орехов методом иммуноферментного анализа с помощью набора реагентов "ДЕЗОКСИНИВАЛЕНОЛ-ИФА" производства ООО "ХЕМА" (свидетельство об аттестации
№ 241.0196/RA.RU.311866/2017
от 03.07.2017, номер в реестре К925 ФР.1.31.2018.29430)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
67
статья 4,
приложения 2 и 4
"Методика измерений массовой доли зеараленона в пробах зерновых культур, кормов и орехов методом иммуноферментного анализа с помощью набора реагентов "ЗЕАРАЛЕНОН-ИФА" производства ООО "ХЕМА" (свидетельство об аттестации
№ 241.0195/RA.RU.311866/2017
от 03.07.2017, номер в реестре К923 ФР.1.31.2018.29428)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
68
статья 4,
приложения 2 и 4
"Методика измерений массовой доли Т-2 токсина в пробах зерновых культур и кормов методом иммуноферментного анализа с помощью набора реагентов
"Т-2 ТОКСИН-ИФА" производства
ООО "ХЕМА" (свидетельство об аттестации № 241.0194/RA.RU.311866/
2017 от 03.07.2017, номер в реестре К922 ФР.1.31.2018.29427)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
69
статья 4,
приложения 2 и 4
"Методика измерений массовой доли афлатоксина В1 в пробах зерновых культур, кормов и орехов методом иммуноферментного анализа с помощью набора реагентов "АФЛАТОКСИН-ИФА" производства ООО "ХЕМА" (свидетельство об аттестации № 241.0192/RA.RU.311866/2017 от 03.07.2018, номер в реестре К921В ФР.1.31.2018.29400)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
70
статья 4,
приложения 2 и 4
"Методика измерений массовой доли охратоксина А в пробах зерновых культур и кормов методом иммуноферментного анализа с помощью набора реагентов "ОХРАТОКСИН-ИФА" производства ООО "ХЕМА" (свидетельство об аттестации
№ 241.0193/RA.RU.311866/2017
от 03.07.2017, номер в реестре К924 ФР.1.31.2018.29397)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
71
статья 4,
приложения 2 и 4
"Методика измерений массовой доли фумонизинов В1 и В2 в пробах зерновых культур и кормов методом иммуноферментного анализа с помощью набора реагентов "ФУМОНИЗИН-ИФА" производства ООО "ХЕМА" (свидетельство об аттестации
№ 241.0199/RA.RU.311866/2017
от 03.07.2017, номер в реестре К927 ФР.1.31.2018.29394)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
72

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5731-2016 "ИФА-ТОКСИН Т-2" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді, дәнді-бұршақты дақылдардағы және оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі Т-2 токсинін анықтау. Өлшемдерді орындау әдістемесі" (2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 999/2016 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
73
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 6103-2018 "Дәндердегі, дәнді-бұршақты және майлы дақылдардағы, оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі дезоксиниваленолдың массалық үлесі. "ИФА-ДЕЗОКСИНИВАЛЕНОЛ" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен өлшеулерді жүргізу әдістемесі (2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 1155/2018 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
74
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 2560-2006 "Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдарда және оларды қайта өңдеу өнімдерінде "Ридаскрин Фаст Фумонизин" тест-жүйесін пайдалана отырып, фумонизин мөлшерін өлшеуді орындау әдістемесі" (2006 жылғы 17 қарашадағы № 421/2006 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
75
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5730-2016 "ИФА-ФУМОНИЗИН" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен дәнді, дәнді-бұршақты дақылдардағы және оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі В тобындағы фумонизиндерді анықтау. Өлшеулерді жүргізу әдістемесі" (2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 998/2016 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
76
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 2478-2006 "Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдарда және қайта өңдеу өнімдерінде "Ридаскрин Фаст Зеараленон" тест-жүйесін пайдалана отырып, Зеараленонды өлшеуді орындау әдістемесі" (2006 жылғы 17 мамырдағы № 394/2006 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
77
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 2479-2006 "Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдарда және қайта өңдеу өнімдерінде "Ридаскрин Фаст Т-2 токсин" тест-жүйесін пайдалана отырып, Т-2 токсинді өлшеуді орындау әдістемесі" (2006 жылғы 17 мамырдағы № 395/2006 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
78
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 2480-2006 "Дәнді, дәнді-бұршақты дақылдарда және қайта өңдеу өнімдерінде "Ридаскрин Фаст А охратоксин" тест-жүйесін пайдалана отырып, А охратоксинін өлшеуді орындау әдістемесі" (2020 жылғы 9 сәуірдегі № 1223/2020 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
79

статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5731-2016 "Определение токсина Т-2 в зерновых, зернобобовых культурах и продуктах их переработки методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА-ТОКСИН Т-2". Методика выполнения измерений" (свидетельство об аттестации № 999/2016 от 28.12.2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
73
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 6103-2018 "Массовая доля дезоксиниваленола в зерне, зернобобовых и масличных культурах, продуктах их переработки. Методика выполнения измерений методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА-ДЕЗОКСИНИВАЛЕНОЛ" (свидетельство об аттестации № 1155/2018 от 20.12.2018)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
74
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 2560-2006 "Методика выполнения измерения количества фумонизина с использованием тест- системы "Ридаскрин Фаст Фумонизин" в зерновых и зернобобовых культурах и продуктах их переработки" (свидетельство об аттестации № 421/2006 от 17.11.2006)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
75
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5730-2016 "Определение фумонизинов группы В в зерновых, зернобобовых культурах и продуктах их переработки методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА-ФУМОНИЗИН". Методика выполнения измерений" (свидетельство об аттестации № 998/2016 от 28.12.2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
76
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 2478-2006 "Методика выполнения измерения Зеараленона с использованием тест-системы "Ридаскрин Фаст Зеараленон" в зерновых, зернобобовых культурах и продуктах переработки" (свидетельство об аттестации № 394/2006 от 17.05.2006)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
77
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 2479-2006 "Методика выполнения измерения Т-2 токсина с использованием тест-системы "Ридаскрин Фаст Т-2 токсин" в зерновых, зернобобовых культурах и продуктах переработки" (свидетельство об аттестации № 395/2006 от 17.05.2006)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
78
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 2480-2006 "Методика выполнения измерения охратоксина А с использованием тест-системы "Ридаскрин Фаст Охратоксин А" в зерновых, зернобобовых культурах и продуктах переработки" (свидетельство об аттестации № 1223/2020 от 09.04.2020)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
79

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 2785-2007 "R-Biopharm (Германия) өндірген "Ридаскрин Афлотоксин В1 30/15" тест-жүйесін пайдалана отырып, дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар мен өңделген өнімдердегі, шайдағы, жаңғақтардағы, дәмдеуіштердегі, жасыл кофедегі, астық негізіндегі балалар тағамындағы" В1 афлотоксин құрамындағы МВИ" (2007 жылғы 6 қарашадағы № 455/2007 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
80
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ. МН 2559-2006 "Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдар мен өңделген өнімдерде "Ридаскрин Фаст Афлатоксин SC" тест-жүйесін пайдалана отырып, афлатоксиндер санын өлшеуді орындау әдістемесі" (2006 жылғы 17 қарашадағы № 420/2006 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
81
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 2477-2006 "Дәнді және дәнді-бұршақты дақылдарда және оларды қайта өңдеу өнімдерінде" Ридаскрин ФАСТ ДОН" тест-жүйесін пайдалана отырып, ДОН өлшеулерін жүргізу әдістемесі" (2006 жылғы 17 мамырдағы № 393/2006 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
82
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5230-2015 "Дәндердегі, дәнді-бұршақты және майлы дақылдардағы, оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі зеараленонның массалық үлесі. "ИФА-ЗЕАРАЛЕНОН" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен өлшеулерді жүргізу әдістемесі (2018 жылғы 10 шілдедегі № 1110/2018 ӨЖӘ аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
83
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5231-2015 "ИФА-АФЛОТОКСИН" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, астықтағы, дәнді-бұршақты және майлы дақылдардағы, оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі В1 афлотоксинінің массалық үлесін иммуноферменттік талдау әдісімен айқындау (2017 жылғы 2 қарашадағы № 1064/2017 ӨЖӘ аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
84
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5581-2016 "BIOO Scientific Corporation (АҚШ) өндірген MaxSignal реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, астықтағы, оны қайта өңдеу өнімдеріндегі, дәнді-бұршақты дақылдардағы, ИФА әдісімен азықтардағы А охратоксинінің мөлшерін өлшеулерді жүргізу әдістемесі" (2016 жылғы 5 мамырдағы № 954/2016 ӨЖӘ аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
85
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5590-2016 "BIOO Scientific Corporation (АҚШ) өндірген MaxSignal реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, дәндердегі, оны қайта өңдеу өнімдеріндегі, дәнді-бұршақты дақылдардағы, ИФА әдісімен азықтардағы зеараленон құрамын өлшеулерді жүргізу әдістемесі" (2016 жылғы 20 мамырдағы № 955/2016 ӨЖӘ аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
86

статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 2785-2007 "МВИ содержания афлотоксина В1" в зерновых и зернобобовых культурах и продуктах переработки, чае, орехах, специях, зеленом кофе, детском питании на зерновой основе с использованием тест-системы "Ридаскрин Афлотоксин В1 30/15" производства R-Biopharm (Германия)" (свидетельство об аттестации № 455/2007 от 06.11.2007)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
80
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ. МН 2559-2006 "Методика выполнения измерения количества афлатоксинов с использованием тест-системы "Ридаскрин Фаст Афлатоксин SC" в зерновых и зернобобовых культурах и продуктах из переработки" (свидетельство об аттестации № 420/2006 от 17.11.2006)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
81
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 2477-2006 "Методика выполнения измерений ДОН с использованием тест-системы "Ридаскрин ФАСТ ДОН" в зерновых и зернобобовых культурах и продуктах их переработки" (свидетельство об аттестации № 393/2006 от 17.05.2006)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
82
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5230-2015 "Массовая доля зеараленона в зерне, зернобобовых и масличных культурах, продуктах их переработки. Методика выполнения измерений методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА-ЗЕАРАЛЕНОН" (свидетельство об аттестации МВИ № 1110/2018 от 10.07.2018)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
83
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5231-2015 "Определение массовой доли афлотоксина В1 в зерне, зернобобовых и масличных культурах, продуктах их переработки методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА-АФЛОТОКСИН" (свидетельство об аттестации МВИ № 1064/2017 от 02.11.2017)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
84
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5581-2016 "Методика выполнения измерений содержания охратоксина А в зерне, продуктах его переработки, зернобобовых, кормах методом ИФА с использованием наборов реагентов MaxSignal производства BIOO Scientific Corporation (США)" (свидетельство об аттестации МВИ № 954/2016 от 05.05.2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
85
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5590-2016 "Методика выполнения измерений содержания зеараленона в зерне, продуктах его переработки, зернобобовых, кормах методом ИФА с использованием наборов реагентов MaxSignal производства BIOO Scientific Corporation (США)" (свидетельство об аттестации МВИ № 955/2016 от 20.05.2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
86

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 5617-2016 "BIOO Scientific Corporation (АҚШ) өндірген MaxSignal реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен астықтағы, оны қайта өңдеу өнімдеріндегі, дәнді-бұршақты дақылдардағы, азықтардағы дезоксиниваленолдың мөлшерін өлшеуді орындау әдістемесі" (свидетельство об аттестации МВИ 2016 жылғы 28 маусымдағы № 961/2016 ӨЖӘ аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
87
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 6102-2018 "Дәндердегі, дәнді-бұршақты және майлы дақылдардағы, оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі А ОХРАТОКСИНІНІҢ массалық үлесі. "ИФА-Охратоксин А" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен өлшеулерді жүргізу әдістемесі (2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 1154/2018 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
88
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
АМИ.МН 0103-2023 "Тамақ өнімдеріндегі, жемдегі, жем қоспаларындағы және оларды өндіруге арналған шикізаттағы дезоксиниваленолдың массалық үлесі. "ИФА микотоксин-ДОН" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен өлшеу әдістемесі (2023 жылғы 8 маусымдағы № 019/2023 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
89

статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 5617-2016 "Методика выполнения измерений содержания дезоксиниваленола в зерне, продуктах его переработки, зернобобовых, кормах методом ИФА с использованием наборов реагентов MaxSignal производства BIOO Scientific Corporation (США)" (свидетельство об аттестации МВИ № 961/2016 от 28.06.2016)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
87
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 6102-2018 "Массовая доля ОХРАТОКСИНА А в зерне, зернобобовых и масличных культурах, продуктах их переработки. Методика выполнения измерений методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА- Охратоксин А" (свидетельство об аттестации № 1154/2018 от 20.12.2018)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
88
статья 4,
приложения 2 и 4
АМИ.МН 0103-2023 "Массовая доля дезоксиниваленола в пищевой продукции, кормах, кормовых добавках и сырье для их производства. Методика измерений методом ИФА с использованием наборов реагентов "ИФА микотоксин-ДОН" (свидетельство об аттестации № 019/2023 от 08.06.2023)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
89

4-бап, 2 және 4-қосымшалар
АМИ.МН 0118-2023 "Тамақ өнімдеріндегі, жемдегі, жем қоспаларындағы және оларды өндіруге арналған шикізаттағы зеараленонның массалық үлесі. "ИФА микотоксин-зеараленон" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен өлшеу әдістемесі (2023 жылғы 17 қарашадағы № 037/2023 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
"Диоксин" көрсеткіші
90
4-қосымша

статья 4,
приложения 2 и 4
АМИ.МН 0118-2023 "Массовая доля зеараленона в пищевой продукции, кормах, кормовых добавках и сырье для их производства. Методика измерений методом ИФА с использованием наборов реагентов "ИФА микотоксин-зеараленон" (свидетельство об аттестации № 037/2023 от 17.11.2023)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
Показатель "диоксины"
90
приложение 4

МемСТ 34449-2018 "Азық-түлік, азық-түлік шикізаты, жем, жем қоспалары. Жоғары шешімді хромато-масс-спектрометрия әдісімен диоксиндердің массалық үлесін анықтау"
"Улы элементтер" көрсеткіші
91
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 26927-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынапты анықтау әдістері"
92
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 26930-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтау әдістері"
93
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 26932-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Қорғасынды анықтау әдістері"
94
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 26933-86 "Шикізат және тамақ өнімдері. Кадмийді анықтау әдістері"
95
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 30178-96 "Шикізат және тамақ өнімдері. Улы элементтерді анықтаудың атомдық абсорбциялық әдісі"
96
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 30538-97 "Азық-түлік өнімдері. Атомдық эмиссия әдісімен улы элементтерді анықтау әдістемесі"
97
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 30692-2000 "Жем, құрама жем, құрама жем шикізаты. Мыс, қорғасын, мырыш және кадмий құрамын анықтаудың атомдық сіңіру әдісі"
98
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 30823-2002 "Жем, құрама жем және жем қоспалары. Атомдық-эмиссиялық әдіспен элементтік құрамды анықтау"
99
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 31266-2004 "Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтаудың атомдық абсорбциялық әдісі"
100
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 31628-2012 "Азық-түлік және азық-түлік шикізаты. Күшәланың массалық концентрациясын анықтаудың инверсиялық-вольтамперметриялық әдісі"
101
4-бап, 4-қосымша
МемСТ 31650-2012 "Жануарларға арналған дәрілік заттар, жемшөп, жемшөп қоспалары. Атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен сынаптың массалық үлесін анықтау"
102
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 31671-2012 (EN 13805:2002) "Азық-түлік өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Жоғары қысым кезінде минералдану әдістерінің сынамаларын дайындау"
103
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 31707-2012 (EN 14627:2005) "Азық-түлік өнімдері. Іздік элементтерін анықтау. Қысыммен сынаманы алдын ала минералдандыра отырып, гидридтерді генерациялай отырып, атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жалпы күшән пен селенді анықтау"
104
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 33411-2015 "Шикізат және тамақ өнімдері. Гидридтерді генерациялай отырып, атомдық абсорбциялық әдісімен күшәннің массалық үлесін анықтау"
105
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 33412-2015 "Шикізат және тамақ өнімдері. Сынаптың массалық үлесін жалынсыз атомдық абсорбция әдісімен анықтау"
106
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 33824-2016 "Азық-түлік және азық-түлік шикізаты. Улы элементтердің құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамперметриялық әдісі (кадмий, қорғасын, мыс және мырыш)"

ГОСТ 34449-2018 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, корма, кормовые добавки. Определение массовой доли диоксинов методом хромато-масс-спектрометрии высокого разрешения"
Показатель "токсичные элементы"
91
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 26927-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения ртути"
92
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 26930-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения мышьяка"
93
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 26932-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения свинца"
94
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 26933-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения кадмия"
95
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
96
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 30538-97 "Продукты пищевые. Методика определения токсичных элементов атомно-эмиссионным методом"
97
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 30692-2000 "Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Атомно-абсорбционный метод определения содержания меди, свинца, цинка и кадмия"
98
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 30823-2002 "Корма, комбикорма и кормовые добавки. Определение элементного состава атомно-эмиссионным методом"
99
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 31266-2004 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения мышьяка"
100
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 31628-2012 "Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения массовой концентрации мышьяка"
101
статья 4,
приложение 4
ГОСТ 31650-2012 "Средства лекарственные для животных, корма, кормовые добавки. Определение массовой доли ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии"
102
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 31671-2012 (EN 13805:2002) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Подготовка проб методов минерализации при повышенном давлении"
103
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 31707-2012 (EN 14627:2005) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение общего мышьяка и селена методом атомно-абсорбционной спектрометрии с генерацией гидридов с предварительной минерализацией пробы под давлением"
104
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 33411-2015 "Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли мышьяка методом атомной абсорбции с генерацией гидридов"
105
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 33412-2015 "Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли ртути методом беспламенной атомной абсорбции"
106
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 33824-2016 "Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения содержания токсичных элементов (кадмия, свинца, меди и цинка)"

107
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 34141-2017 "Азық-түлік, жем, азық-түлік шикізаты. Индуктивті байланысқан плазмасы бар масс-спектрометрия әдісімен күшәла, кадмий, сынап және қорғасынды анықтау"
108
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 34361-2017 "Азық-түлік өнімдері, азық-түлік шикізаты, мал азығы. Кадмий, қорғасын, күшәла, сынап, хром құрамын электротермиялық атомизациямен атомдық-абсорбциялық әдіспен анықтау"
109
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 34427-2018 "Азық-түлік және малға арналған азық. Зееман әсерінің негізінде атомдық абсорбциялық спектрометрия әдісімен сынапты анықтау"
110
4-бап, 2-қосымша
БСТ EN 14082-2014 "Азық-түлік өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Құрғақтай тұзданудан кейін атомдық абсорбциялық спектрометрия (AAC) арқылы қорғасын, кадмий, мырыш, мыс, темір және хром құрамын анықтау"
111
4-бап, 2-қосымша
МемСТ EN 14083-2013 "Азық-түлік өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Жоғары қысым кезінде сынаманы алдын ала минералдандырумен графит пешінде атомдай отырып, атомды-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен қорғасын, кадмий, хром және молибденді анықтау"
112
4-бап, 2-қосымша
МемСТ EN 14084-2014 "Азық-түлік өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом абсорбциялық спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау"
113
4-бап, 2-қосымша
ҚР СТ EN 14082-2013 "Азық-түлік өнімдері. Бақылау элементтерін анықтау. Құрғақ тұзданудан кейін атомдық абсорбциялық спектрометриялық әдісімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс, темір және хром құрамын анықтау"
114
4-бап, 2-қосымша
ҚР СТ ГОСТ Р 51301-2005 "Азық-түлік және азық-түлік шикізаты. Улы элементтердің (кадмий, Қорғасын, Мыс және мырыш)құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамперметриялық әдістері"
115
4-бап, 4-қосымша
МемСТ Р 53100-2008 "Ветеринариялық қолдануға, жемге, жем қоспаларына арналған дәрілік заттар. Атом-абсорбциялық спектрометрия әдісімен кадмий мен қорғасынның массалық үлесін анықтау"
116
4-бап, 4-қосымша
МемСТ Р 53101-2008 "Ветеринариялық қолдануға, жемге, жем қоспаларына арналған дәрілік заттар. Атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен күшәланың массалық үлесін анықтау"
117
4-бап, 2-қосымша
МемСТ Р 53183-2008 (ЕН 13806:2002) "Азық-түлік өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Сынапты қысыммен сынаманы алдын ала минералдандыра отырып, суық будың атомдық-абсорбциялық спектрометриясы әдісімен анықтау"
118
4-бап, 4-қосымша
МемСТ Р 55447-2013 "Жем, құрама жем, құрама жем шикізаты. Атом-абсорбциялық спектроскопия әдісімен кадмий, қорғасын, күшәла, сынап, хром, қалайы құрамын анықтау"
"Пестицидтер" көрсеткіші

107
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 34141-2017 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Определение мышьяка, кадмия, ртути и свинца методом масс-спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой"
108
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 34361-2017 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, корма для животных. Определение содержания кадмия, свинца, мышьяка, ртути, хрома атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией"
109
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 34427-2018 "Продукты пищевые и корма для животных. Определение ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии на основе эффекта Зеемана"
110
статья 4,
приложение 2
СТБ EN 14082-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (AAC) после сухого озоления"
111
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 14083-2013 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение свинца, кадмия, хрома и молибдена с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии с атомизацией в графитовой печи с предварительной минерализацией пробы при повышенном давлении"
112
статья 4,
приложение 2
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбиционной спектрометрии после микроволнового разложения"
113
статья 4,
приложение 2
СТ РК EN 14082-2013 "Пищевые продукты определение трассирующих элементов определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления"
114
статья 4,
приложение 2
СТ РК ГОСТ Р 51301-2005 "Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперметрические методы определения содержания токсичных элементов (кадмий, свинец, медь и цинк)"
115
статья 4,
приложение 4
ГОСТ Р 53100-2008 "Средства лекарственные для ветеринарного применения, корма, кормовые добавки. Определение массовой доли кадмия и свинца методом атомно-абсорбционной спектрометрии"
116
статья 4,
приложение 4
ГОСТ Р 53101-2008 "Средства лекарственные для ветеринарного применения, корма, кормовые добавки. Определение массовой доли мышьяка методом атомно-абсорбционной спектрометрии"
117
статья 4,
приложение 2
ГОСТ Р 53183-2008 (ЕН 13806:2002) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии холодного пара с предварительной минерализацией пробы под давлением"
118
статья 4,
приложение 4
ГОСТ Р 55447-2013 "Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Определение содержания кадмия, свинца, мышьяка, ртути, хрома, олова методом атомно-абсорбционной спектроскопии"
Показатель "пестициды"

119
4-бап, 4 және 6-қосымшалар
МемСТ 13496.20-2014 "Жем, құрама жем, құрама жем шикізаты. Пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау әдісі"
120
4-бап, 4 және 6-қосымшалар
МемСТ 31481-2012 "Құрама жем, құрама жем шикізаты. Хлорорганикалық пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау әдісі"
121
4-бап, 4 және 6-қосымшалар
МемСТ 32193-2013 (ISO 14182:1999) "Жем, құрама жем. Газ хроматографиясы арқылы фосфорорганикалық пестицидтердің қалдықтарын анықтау"
122
4-бап, 4 және 6-қосымшалар
МемСТ 32194-2013 (ISO 14181:2000) "Жем, құрама жем. Газ хроматография әдісі арқылы хлорорганикалық пестицидтердің қалдықтарын анықтау"
123
4-бап, 2 және 6- қосымшалар
МемСТ 32689.1-2014 "Өсімдіктен алынатын тамақ өнімдер. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 1-бөлік. Жалпы ережелер"
124
4-бап, 2 және 6- қосымшалар
МемСТ 32689.2-2014 "Өсімдіктен алынатын тамақ өнімдері. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 2-бөлік. Экстракция және тазарту әдістері"
125
4-бап, 2 және 6- қосымшалар
МемСТ 32689.3-2014 "Өсімдіктен алынатын тамақ өнімдері. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 3-бөлік. Нәтижелердің дұрыстығын анықтау және қамтамасыз ету"
126
4-бап, 2, 4 және 6- қосымшалар
МемСТ 33704-2015 "Көкөністер, азық және мал шаруашылығы өнімдері. Сынапты органикалық пестицидтерді жұқа қабатты хроматография және спектрофотометрия әдістерімен анықтау"
127
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ 34050-2017 "Су, топырақ, жем-шөп, өсімдік және жануарлардан алынатын тамақ өнімдері. 2,4-Д (2,4- дихлорфеноксиуксус қышқылын) анықтау"
128
4-бап, 2 және 6 қосымшалар
МемСТ 34761-2021 "Астық. Оксикарбоксинді (плантвакс) жұқа қабатты хроматография әдісімен анықтау"
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
129
4-бап, 2 және 6-қосымшалар
МемСТ 34762-2021 "Астық және оны қайта өңдеу өнімдері. Газ-сұйық хроматография әдісімен пиразосульфурон-этилді (сүмбіле) анықтау"
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
130
4-бап, 2 және 6-қосымшалар
БСТ EN 15662-2017 "Өсімдіктен алынатын тамақ өнімдері. Ацетонитрилмен экстракциялау/бөлу және дисперсиялық ТФЭ қолдана отырып тазартудан кейін АШМ және/немесе ЖХ-АШМ/МС қолдана отырып, пестицидтердің қалдықтарын анықтау. QUECHERS әдісі"
01.04.2026 жылға дейін жарамды
131
4-бап, 2 және 6-қосымшалар
БСТ EN 15662-2022 "Өсімдіктен алынатын тамақ өнімдері. Ацетонитрилмен экстракциялаудан/бөлуден және дисперсиялық ТФЭ-мен тазартудан кейін ГХ және СХ негізіндегі талдауды қолдана отырып, пестицидтердің қалдықтарын анықтауға арналған мультиіәдісі QUECHERS әдісі"

119
статья 4, приложения 4 и 6
ГОСТ 13496.20-2014 "Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения остаточных количеств пестицидов"
120
статья 4,
приложения 4 и 6
ГОСТ 31481-2012 "Комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения остаточных количеств хлорорганических пестицидов"
121
статья 4,
приложения 4 и 6
ГОСТ 32193-2013 (ISO 14182:1999) "Корма, комбикорма. Определение остатков фосфорорганических пестицидов методом газовой хроматографии"
122
статья 4,
приложения 4 и 6
ГОСТ 32194-2013 (ISO 14181:2000) "Корма, комбикорма. Определение остатков хлорорганических пестицидов методом газовой хроматографии"
123
статья 4,
приложения 2 и 6
ГОСТ 32689.1-2014 "Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 1. Общие положения"
124
статья 4,
приложения 2 и 6
ГОСТ 32689.2-2014 "Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 2. Методы экстракции и очистки"
125
статья 4,
приложения 2 и 6
ГОСТ 32689.3-2014 "Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 3. Идентификация и обеспечение правильности результатов"
126
статья 4,
приложения 2, 4 и 6
ГОСТ 33704-2015 "Овощи, корма и продукты животноводства. Определение ртутьорганических пестицидов методами тонкослойной хроматографии и спектрофотометрии"
127
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ 34050-2017 "Вода, почва, фураж, продукты питания растительного и животного происхождения. Определение 2,4-Д (2,4-дихлорфеноксиуксусной кислоты)"
128
статья 4,
приложения 2 и 6
ГОСТ 34761-2021 "Зерно. Определение оксикарбоксина (плантвакса) методом тонкослойной хроматографии"
применяется после присоединения Российской Федерации
129
статья 4,
приложения 2 и 6
ГОСТ 34762-2021 "Зерно и продукты его переработки. Определение пиразосульфурон-этила (сириуса) методом газожидкостной хроматографии"
применяется после присоединения Российской Федерации
130
статья 4,
приложения 2 и 6
СТБ EN 15662-2017 "Продукция пищевая растительного происхождения. Определение остатков пестицидов с применением ГМ-МС и/или ЖХ-МС/МС после экстракции/разделения ацетонитрилом и очистки с применением дисперсионной ТФЭ. Метод QUECHERS"
действует до 01.04.2026
131
статья 4,
приложения 2 и 6
СТБ EN 15662-2022 "Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметод для определения остатков пестицидов с применением анализа на основе ГХ и ЖХ после экстракции/разделения ацетонитрилом и очистки с применением дисперсионной ТФЭ. Метод QUECHERS"

132
4-бап, 2, 4 және 6-қосымшалар
ҚР СТ 2011-2010 "Су, тамақ, жем және темекі өнімдері. Хлорорганикалық пестицидтерді хроматографиялық әдістермен анықтау"
133
4-бап, 6-қосымша
ҚР СТ 2044-2010 "Жем, су, топырақ, өсімдік пен жануардан алынатын өнімдер,. Фосфорорганикалық пестицидтерді хроматографиялық әдіспен анықтау"
134
4-бап, 6-қосымша
ҚР СТ 3401-2019 "Су, топырақ, картоп түйнектері, дәнді масақ дақылдарының дәні мен сабаны. Фипронил мен оның фипронил-сульфон метаболитінің қалдық мөлшерін газ сұйықтық хроматография әдісімен анықтау"
135
4-бап, 6-қосымша
ҚР СТ 3402-2019 "Су, топырақ, астық және жасыл масса. Бромуконазол газ-сұйықтық хроматографиясының қалдық мөлшерін анықтау"
136
4-бап, 6-қосымша
ҚР СТ 3403-2019 "Дәнді-масақты дақылдардың суы, топырағы, ауасы және сабаны. Газ сұйықтық хроматография әдісімен тритиконазолдың қалдық мөлшерін анықтау"
137
4-бап, 6-қосымша
ҚР СТ 3660-2020 "Астық, жемістер, көкөністер, топырақ, су. Симм-триазиндерді хроматографиялық әдіспен анықтау"
138
4-бап, 2, 4 және 6-қосымшалар
МИ 11-2022 "Өлшеу әдістемесі. Дәнді, дәнді-бұршақты, майлы дақылдардағы және оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі пестицидтерді хромато-масс-спектрометриялық әдістермен сандық анықтау" (№ 01-РОСС.RU.0001.310175-2023 аттестаттау туралы куәлік, тізілімдегі нөмірі ФР.1.31.2023.45148)
"Бенз(а)пирен" көрсеткіші
139
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 33680-2015 "Азық-түлік өнімдері. ТСХ және ТЖСХ әдісімен астықта, ысталған ет және балық өнімдерінде бенз(а)пиренді анықтау"
140
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 34321-2017 "Азық-түлік өнімдері, азықтық шикізат, биологиялық белсенді қоспалар. Флуориметриялық детектрлеуі бар тиімділігі жоғары сұйықтық хроматография әдісімен бенза(а) пиреннің құрамын анықтау"
141

132
статья 4,
приложения 2, 4 и 6
СТ РК 2011-2010 "Вода, продукты питания, корма и табачные изделия. Определение хлорорганических пестицидов хроматографическими методами"
133
статья 4,
приложение 6
СТ РК 2044-2010 "Продукты растительного и животного происхождения, корма, вода, почва. Определение фосфорорганических пестицидов хроматографическим методом"
134
статья 4,
приложение 6
СТ РК 3401-2019 "Вода, почва, клубни картофеля, зерно и солома зерновых колосовых культур. Определение остаточного количества фипронила и его метаболита фипронил-сульфона методом газожидкостной хроматографии"
135
статья 4,
приложение 6
СТ РК 3402-2019 "Вода, почва, зерно и зеленая масса. Определение остаточных количеств бромуконазола газожидкостной хроматографии"
136
статья 4,
приложение 6
СТ РК 3403-2019 "Вода, почва, воздух, зерно и солома зерновых колосовых культур. Определение остаточных количеств тритиконазола методом газожидкостной хроматографии"
137
статья 4,
приложение 6
СТ РК 3660-2020 "Зерно, фрукты, овощи, почва, вода. Определение симм-триазинов хроматографическим методом"
138
статья 4,
приложения 2, 4 и 6
МИ 11-2022 "Методика измерений. Количественное определение пестицидов в зерновых, зернобобовых, масличных культурах и продуктах их переработки хромато-масс-спектрометрическими методами" (свидетельство об аттестации
№ 01-РОСС.RU.0001.310175-2023, номер в реестре ФР.1.31.2023.45148)
Показатель "бенз(а)пирен"
139
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 33680-2015 "Продукты пищевые. Определение бенз(а)пирена в зерне, копченых мясных и рыбных продуктах методом ТСХ и ВЭЖХ"
140
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 34321-2017 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, биологически активные добавки. Определение содержания бенз(а)пирена методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с флуориметрическим детектированием"
141

4-бап, 2-қосымша
БСТ МемСТ Р 51650-2001 "Азық-түлік өнімдері. Бензин(а)пиреннің массалық үлесін анықтау әдістері"
142
4-бап, 2-қосымша
ҚР СТ 1502-2006 "Азық-түлік өнімдері. ТСХ әдісімен астықта, ысталған ет және балық өнімдерінде бенз(а)пиренді анықтау"
143
4-бап, 2-қосымша
МемСТ Р 51650-2000 "Азық-түлік өнімдері. Бен(а)пиреннің массалық үлесін анықтау әдістері"
"Уреаза белсенділігінің" көрсеткіші
144
4-бап, 4-қосымша
МемСТ ISO 5506-2013 "Бұршақ тұқымдастар. Соя өнімдері. Уреаза белсенділігін анықтау"
"Радионуклидтер" көрсеткіші

статья 4,
приложение 2
СТБ ГОСТ Р 51650-2001 "Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена"
142
статья 4,
приложение 2
СТ РК 1502-2006 "Продукты пищевые. Определение бенз(а)пирена в зерне, копченых мясных и рыбных продуктах методом ТСХ"
143
статья 4,
приложение 2
ГОСТ Р 51650-2000 "Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена"
Показатель "активность уреазы"
144
статья 4,
приложение 4
ГОСТ ISO 5506-2013 "Бобовые. Продукты из соевых бобов. Определение активности уреазы"
Показатель "радионуклиды"

145
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 32161-2013 "Азық-түлік өнімдері. Cs -137 цезий құрамын анықтау әдісі"
146
4-бап, 2-қосымша
МемСТ 32163-2013 "Азық-түлік өнімдері. Sr-90 стронций құрамын анықтау әдісі"
147
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МемСТ Р 54040-2010 "Өсімдік шаруашылығы және жем өнімдері. Cs -137 анықтау әдісі"
148
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 1181-2011 "тамақ өнімдерінде, ауыз суда, топырақта, ауыл шаруашылығы шикізаты мен жем-шөпте, орман шаруашылығы, қоршаған ортаның басқа да объектілерінде МКС-АТ1315 типіндегі гамма-бета спектрометрде 90Sr, 137Cs және 40К көлемдік және меншікті белсенділігін, Е1 1309(МКГ - 1309) типіндегі гамма-спектрометрде 137 Cs және 40К гамма-сәуле шығаратын радионуклидтердің көлемдік және меншікті белсенділігін өлшеуді орындауәдістемесі" (2015 жылғы 14 қыркүйектегі № 896-1/2015 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
149
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 1823-2007 "Суда, тамақ өнімдерінде, ауыл шаруашылығы шикізатында, орман шаруашылығы өнімінде, қоршаған ортаның басқа да объектілерінде гамма-сәуле шығаратын радионуклидтердің 137cs, 40К көлемдік және меншікті белсенділігі; құрылыс материалдарындағы табиғи радионуклидтердің меншікті тиімді белсенділігін, сондай-ақ РКГ-АТ1320 спектрометриялық үлгідегі гамма-радиометрдегі топырақта 137Cs, 40K, 226Ra, 232Th меншікті белсенділігін өлшеуді орындау әдістемесі (2007 жылғы 4 шілдедегі № 440/2007 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

145
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 32161-2013 "Продукты пищевые. Метод определения содержания цезия Cs-137"
146
статья 4,
приложение 2
ГОСТ 32163-2013 "Продукты пищевые. Метод определения содержания стронция Sr-90"
147
статья 4,
приложения 2 и 4
ГОСТ Р 54040-2010 "Продукция растениеводства и корма. Метод определения Cs-137"
148
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 1181-2011 "Методика выполнения измерений содержания радионуклидов 90Sr, 137Cs и 40К на гамма-бета-спектрометре типа МКС-АТ1315, объемной и удельной активности гамма- излучающих радионуклидов 137Cs и 40К на гамме-спектрометре типа Е1 1309(МКГ-1309) в пищевых продуктах, питьевой воде, почве, сельскохозяйственном сырье и кормах, продукции лесного хозяйства, других объектах окружающей среды" (свидетельство об аттестации
№ 896-1/2015 от 14.09.2015)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
149
статья 4, приложения 2 и 4
МВИ.МН 1823-2007 "Методика выполнения измерений объемной и удельной активности гамма-излучающих радионуклидов 137Cs, 40К в воде, продуктах питания, сельскохозяйственном сырье, продукции лесного хозяйства, других объектах окружающей среды; удельной эффективной активности естественных радионуклидов в строительных материалах, а также удельной активности 137Cs, 40K, 226Ra, 232Th в почве на гамма-радиометрах спектрометрического типа РКГ-АТ1320" (свидетельство об аттестации № 440/2007 от 04.07.2007)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов

150
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 4283-2012 "Радиохимиялық талдау әдісімен алынған азық-түлік өнімдерінің, ауыл шаруашылығы шикізаты мен азықтық есептеу үлгілеріндегі УМФ-2000, УМФ-1500, УМФ-1500М типті радиометриялық қондырғыларда 90Sr, 137Cs белсенділіктерін өлшеуді орындау әдістемесі" (2015 жылғы 28 сәуірдегі № 883-1/2015 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады

150
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 4283-2012 "Методика выполнения измерений активностей 90Sr, 137Cs на радиометрических установках типа УМФ-2000, УМФ-1500, УМФ-1500М в счетных образцах пищевых продуктов, сельскохозяйственном сырье и кормах, полученных методом радиохимического анализа" (свидетельство об аттестации № 883-1/2015 от 28.04.2015)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов

151
4-бап, 2 және 4-қосымшалар
МВИ.МН 4779-2013 "13lI,134Cs,137Cs көлемдік және меншікті белсенділікті және РКГ-ATI 320 спектрометриялық типті гамма-радиометрлерде 40К, 226Ra, 232Th табиғи радионуклидтердің тиімді меншікті белсенділігін өлшеуді орындау әдістемесі" (2013 жылғы 20 қараша № 808/2013 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандарт стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады
"ГТА құрамы" көрсеткіші

151
статья 4,
приложения 2 и 4
МВИ.МН 4779-2013 "Методика выполнения измерений объемной и удельной активности 13lI,134Cs,137Cs и эффективной удельной активности природных радионуклидов 40К, 226Ra, 232Th на гамма-радиометрах спектрометрического типа РКГ-ATI 320" (свидетельство об аттестации № 808/2013 от 20.11.2013)
применяется до включения соответствующего межгосударственного стандарта в перечень стандартов
Показатель "содержание ГМО"

152
4-баптың 16-тармағы
МемСТ 34104-2017 "Жем және жем қоспалары. Нақты уақыт режимінде будандастыру-флуоресцентті детекциясы бар ПТР пайдалана отырып, соя, жүгері және рапстың генетикалық түрлендірілген тұқымдарын анықтау әдісі"
153
МемСТ 34150-2017 "Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тамақ өнімдері. өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГТК) Биологиялық микрочипті қолдана отырып, организмдерді анықтау әдісі"
154
МемСТ ИСО 21569-2009 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген организмдер мен олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылын талдау негізінде сапалы анықтау әдістері"
155
МемСТ ИСО 21570-2009 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен өндірістік өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылына негізделген сандық әдістер"
156
МемСТ ISO 21571-2018 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен өндірістік өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылдарын айырып алу"
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
157
МемСТ ISO 24276-2017 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзаларды және олардың өндірістік өнімдерді анықтау әдістері. Жалпы талаптар мен анықтамалар"
158
БСТ ISO 21571-2016 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен өндірістік өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылын айырып алу"
159
МемСТ Р ИСО 21571-2014 "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзаларды және олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылын айырып алу"
160
МемСТ Р 52173-2003 "Шикізат және тамақ өнімдері. Өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГТК) анықтау әдісі"
161
МемСТ Р 53214-2008 (ИСО 24276:2006). "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзаларды және олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Жалпы талаптар мен анықтамалар"
162
МемСТ Р 53244-2008 (ИСО 21570:2005). "Азық-түлік өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзаларды және олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылдарын сандық анықтауға негізделген әдістер"
163

152
пункт 16 статьи 4
ГОСТ 34104-2017 "Корма и кормовые добавки. Метод идентификации генетически модифицированных линий сои, кукурузы и рапса с использованием ПЦР с гибридизационно-флуоресцентной детекцией в режиме реального времени"
153
ГОСТ 34150-2017 "Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генно- модифицированных организмов (ГМО) растительного происхождения с применением биологического микрочипа"
154
ГОСТ ИСО 21569-2009 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Методы качественного обнаружения на основе анализа нуклеиновых кислот"
155
ГОСТ ИСО 21570-2009 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Количественные методы, основанные на нуклеиновой кислоте"
156
ГОСТ ISO 21571-2018 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Экстрагирование нуклеиновых кислот"
применяется после присоединения Российской Федерации
157
ГОСТ ISO 24276-2017 "Продукты пищевые. Методы выявления генетически модифицированных организмов и их производных. Общие требования и определения"
158
СТБ ISO 21571-2016 "Продукция пищевая. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Экстракция нуклеиновых кислот"
159
ГОСТ Р ИСО 21571-2014 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов. Экстракция нуклеиновых кислот"
160
ГОСТ Р 52173-2003 "Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения"
161
ГОСТ Р 53214-2008 (ИСО 24276:2006). "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов. Общие требования и определения"
162
ГОСТ Р 53244-2008 (ИСО 21570:2005). "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов. Методы, основанные на количественном определении нуклеиновых кислот"
163

МемСТ Р 58958-2020 "Азық-түлік өнімдері, шикізат, жем және жем қоспалары, тұқым. Ауылшаруашылық өсімдіктерінің түрлеріне байланысты генетикалық элементтер жиынтығын зерттеу арқылы ГТК анықтау"
164
4-баптың 16-тармағы, 5-бап
МемСТ Р 56058-2014 "Жем және жем қоспалары. Өсімдік тектес ГТК-ны анықтау және сандық анықтау әдістері"
165
5-бап, 4-қосымша
МемСТ Р 55576-2013 Жем және жем қоспалары. Соя мен жүгері геномындағы реттеуші тізбектерді сапалы анықтау әдісі"

ГОСТ Р 58958-2020 "Продукция пищевая, сырье, корма и кормовые добавки, посевной материал. Выявление ГМО методом скрининга с исследованием наборов генетических элементов в зависимости от видов сельскохозяйственных растений"
164
пункт 16 статьи 4, статья 5
ГОСТ Р 56058-2014 "Корма и кормовые добавки. Методы идентификации и количественного определения ГМО растительного происхождения"
165
статья 5,
приложение 4
ГОСТ Р 55576-2013 Корма и кормовые добавки. Метод качественного определения регуляторных последовательностей в геноме сои и кукурузы"