Қазақстан Республикасының шет елдердегi Сауда өкiлдiктерi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 2 сәуiр N 1161. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Конституциялық заңды орындау үшiн және Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызмет саласындағы халықаралық шарттарын тиiмдi жүзеге асыру мақсатында қаулы етемiн:
Қазақстан Республикасының Шет елдердегi сауда өкiлдiктерi туралы ереже бекiтiлсiн /қоса берiлiп отыр/.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 2 сәуiрдегi
N 1161 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының шет елдегi сауда
өкiлдiктерi туралы
ЕРЕЖЕ
1-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi республиканың шет елдегi сыртқы экономикалық қызмет саласындағы хұқтарын жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының органдары болып табылады.
Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмдерiн, осы Ереженi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын басшылыққа алады.
2-бап.  Қазақстан Республикасы Сауда өкiлдiктерiнiң негiзгi мiндеттерi мыналар:
а/ өздерi орналасқан елдерде сыртқы экономикалық қызметтiң барлық мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүдделерiн бiлдiру және олардың қорғалуын қамтамасыз ету;
б/ Қазақстан Республикасы мен өкiлдiк орналасқан елдер арасында сауда-экономикалық байланыстарды дамытуға жәрдемдесу;
в/ Бұдан былай "сыртқы экономикалық қызметке қатысушы қазақстандықтар" деп аталатын министрлiктер, ведомстволар, мемлекеттiк, кооперативтiк және басқа кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар, жеке адамдар сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асырған кезде өкiлдiк орналасқан елде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүдделерi сақталуын бақылау, олардың қызметiн үйлестiрiп отыру;
г/ өкiлдiк орналасқан елдерде сыртқы экономикалық қызметке қатысушы қазақстандықтардың экономикалық мүдделерiн қорғау және сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыруда оларға барынша жәрдем көрсету;
д/ Қазақстан Республикасы мен өкiлдiк орналасқан елдiң арасында сыртқы экономикалық байланыстар, оның iшiнде сауда, өнеркәсiп, экономикалық және техникалық ынтымақтастық мәселелерi жөнiнде жасалған екiжақты шарттардың орындалуын қадағалау, осындай шарттар жасасу жөнiндегi ұсыныстарды талдап әзiрлеуге және келiссөздер жүргiзуге қатысу.

Об утверждении Положения о торговых представительствах Республики Казахстан за границей
Постановление Президента Республики Казахстан от 2 апреля 1993 года N 1161. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
Во исполнение Конституционного закона "О государственной независимости Республики Казахстан" и в целях эффективной реализации международных договоров Республики Казахстан в области внешнеэкономической деятельности ПОСТАНОВЛЯЮ:
Утвердить Положение о Торговых представительствах Республики Казахстан за границей (прилагается).
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Президента
Республики Казахстан
от 2 апреля 1993г. N 1161
ПОЛОЖЕНИЕ
о торговых представительствах Республики
Казахстан за границей
Статья 1. Торговые представительства Республики Казахстан являются органами Республики Казахстан, осуществляющими за границей права республики в области внешнеэкономической деятельности.
Торговые представительства Республики Казахстан в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, другим законодательством Республики Казахстан, соответствующими решениями Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также международными договорами Республики Казахстан.
Статья 2. Основными задачами торговых представительств Республики Казахстан являются:
а) представление государственных интересов Республики Казахстан в странах пребывания по всем вопросам внешнеэкономической деятельности и обеспечение их защиты;
б) содействие развитию торгово-экономических связей между Республикой Казахстан и странами пребывания;
в) осуществление контроля за соблюдением министерствами, ведомствами, государственными, кооперативными и иными предприятиями, объединениями и организациями и физическими лицами, именуемыми в дальнейшем "казахские участники внешнеэкономической деятельности", государственных интересов Республики Казахстан при осуществлении ими внешнеэкономической деятельности, координация их деятельности в стране пребывания;
г) защита в странах пребывания экономических интересов казахских участников внешнеэкономической деятельности и оказание им всемерного содействия в осуществлении внешнеэкономической деятельности;
д) осуществление наблюдения за исполнением заключенных между Республикой Казахстан и страной пребывания двусторонних договоров по вопросам внешнеэкономических связей, в том числе торгового, промышленного, экономического и технического сотрудничества, участие в разработках предложений и переговоров по заключению таких договоров.

3-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi өздерiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
а/ өкiлдiк орналасқан елде Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық саясатын жүзеге асыру, бұл үшiн неғұрлым қолайлы жағдайлар жасау, тараптардың екеуi арасындағы сауда, ғылыми-техникалық және экономикалық ынтымақтастықтың барлық мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүдделерi қорғалуын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыс жүргiзедi;
б/ өкiлдiк орналасқан елдердiң жалпы экономикалық ахуалын, экономикалық дамуының жоспарлары мен бағдарламаларын, валюта-қаржы жағдайын, олардың сыртқы экономикалық байланыстарының дамуын, сыртқы экономикалық қызмет саласындағы заңдарын, тауарлар мен түрлi қызметтер конъюнктурасын, сондай-ақ осы елдермен сыртқы экономикалық байланыстардың басқа да ерекшелiктерiн зерделейдi, бұл мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiн, ал қажет болған жағдайларда сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды хабардар етiп отырады;
в/ өкiлдiк орналасқан елдердiң мекемелерi мен ұйымдарын Қазақстан Республикасының экономикалық және коммерциялық жағдайы туралы, сондай-ақ республиканың сыртқы экономикалық қызмет саласындағы заңдары туралы хабарлап тұрады;
г/ сыртқы экономикалық қызметке қатысушы қазақстандықтардың өкiлдiк орналасқан елдердегi сыртқы экономикалық қызметi жайындағы мәселелер жөнiнде олардан қажеттi ақпарлар алып отырады;
д/ Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiнiң республиканың сыртқы экономикалық қызметiн жүзеге асыру мәселелерi жөнiндегi тапсырмаларын орындайды;
е/ сыртқы сауданың құрылымын жақсартуға, сыртқы экономикалық қызметтiң тиiмдiлiгiн арттыруға және жаңа нысандарын дамытуға бағытталған жұмыс жүргiзедi;
ж/ сыртқы экономикалық қызметке қатысушы қазақстандықтардың өкiлдiк орналасқан елдерде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүдделерi мен сыртқы экономикалық қызмет туралы заңдарының сақталуын бақылайды;
з/ өкiлдiк орналасқан елдерде сауда-экономикалық ынтымақтастық орнатуда, келiссөздер жүргiзуде, сыртқы сауда мәмiлелерiн жасасуда және оларды орындауда сыртқы экономикалық қызметке қатысушы қазақстандықтарға қажеттi жәрдем көрсетедi;
и/ сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастық мәселелерi жөнiндегi үкiметаралық комиссиялар мен комитеттердiң, халықаралық экономикалық ұйымдардың және олардың жұмыс органдарының сыртқы экономикалық ынтымақтастық жөнiндегi бөлiгiнiң қызметiне қатысады;
к/ өкiлдiк орналасқан елдерде әрекет жасайтын халықаралық ұйымдардың сертификациялау жүйесiн, стандарттарының қолданылуын, сапаны басқару проблемаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан экспортталатын тауарлар мен қызметтердiң сапасын және бәсекелесу қабiлетiн зерделеп отырады, бұл мәселелер жайында Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiн, ал қажет болған жағдайда республиканың басқа да мемлекеттiк органдарын хабардар етедi, сондай-ақ экспортталатын өнiмнiң техникалық деңгейi мен бәсекелесу қабiлетiн арттыру мақсатымен ұсыныстар енгiзедi;
л/ өкiлдiк орналасқан елдерде Қазақстан Республикасының ұлттық сауда-өнеркәсiп көрмелерi өткiзiлуiне, қазақтың сыртқы экономикалық және басқа шаруашылық ұйымдарының халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелерге қатысуына жәрдемдеседi, олардың жұмысын үйлестiрiп отырады;
н/ машиналардың, жабдықтардың және технологиялардың ең жаңа түрлерiн көрсету мақсатымен Қазақстан Республикасының аумағында өткiзiлетiн көрмелерге өкiлдiк орналасқан елдердегi фирмалар мен ұйымдарды қатыстыру жөнiнде жұмыс жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттарына сәйкес басқа да функцияларды атқарады.

Статья 3. Торговые представительства Республики Казахстан в соответствии с возложенными на них задачами:
а) проводят работу по осуществлению в странах пребывания внешнеэкономической политики Республики Казахстан, созданию наиболее благоприятных для этого условий, обеспечению защиты государственных интересов Республики Казахстан по всем вопросам торговли, научно-технического и экономического сотрудничества между обеими сторонами;
б) изучают общие экономические условия, планы и программы экономического развития, валютно-финансовое положение стран пребывания, развитие их внешнеэкономических связей, законодательство в области внешнеэкономической деятельности, конъюнктуру рынка товаров и различных услуг, а также другие особенности внешнеэкономических связей с данными странами, информируют по этим вопросам Министерство внешнеэкономических связей Республики Казахстан и, в необходимых случаях, участников внешнеэкономической деятельности;
в) информируют учреждения и организации стран пребывания об экономических и коммерческих условиях Республики Казахстан, а также о законодательстве в области внешнеэкономической деятельности республики;
г) получают от казахских участников внешнеэкономической деятельности необходимую информацию по вопросам их внешнеэкономической деятельности в странах пребывания;
д) выполняют поручения Министерства внешнеэкономических связей Республики Казахстан по вопросам осуществления внешнеэкономической деятельности республики;
е) проводят работу, направленную на улучшение структуры внешней торговли, повышение эффективности и развитие новых форм внешнеэкономической деятельности;
ж) осуществляют в странах пребывания контроль за соблюдением казахскими участниками внешнеэкономической деятельности государственных интересов и законодательства Республики Казахстан по внешнеэкономической деятельности;
з) оказывают необходимое содействие казахским участникам внешнеэкономической деятельности в установлении торгово-экономического сотрудничества, проведении переговоров, заключении и исполнении внешнеторговых сделок в странах пребывания;
и) участвуют в работе межправительственных комиссий и комитетов по вопросам торгово-экономического и научно-технического сотрудничества, международных экономических организаций и их рабочих органов в части, касающейся внешнеэкономического сотрудничества;
к) изучают действующую в странах пребывания систему сертификации, применения стандартов международных организаций, проблемы управления качеством, а также качество и конкурентоспособность товаров и услуг, экспортируемых из Республики Казахстан, информируют по этим вопросам Министерство внешнеэкономических связей Республики Казахстан и, в необходимых случаях, другие государственные органы Республики Казахстан, а также вносят предложения с целью повышения технического уровня и конкурентоспособности экспортной продукции;
л) содействуют проведению национальных торгово-промышленных выставок Республики Казахстан и участию казахских внешнеэкономических и иных хозяйственных организаций в международных выставках и ярмарках в странах пребывания и координируют их работу;
м) проводят работу по привлечению к участию в выставках, проводимых на территории Республики Казахстан, фирм и организаций стран пребывания с целью показа новейших видов машин, оборудования и технологий.
Торговые представительства Республики Казахстан осуществляют и другие функции в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Казахстан.

4-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру үшiн өз атынан және Қазақстан Республикасының атынан келiсiмдер мен басқа заңдық актiлер жасап, талапкер немесе талапкердiң өкiлi ретiнде сотта әрекет ете алады. Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi жауап берушi ретiнде тек Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi орналасқан елдерде осы өкiлдiктер жасаған келiсiмдер мен басқа да заңдық актiлер жөнiнде туындайтын даулар бойынша ғана әрекет алады.
5-бап.  Қазақстан Республикасы Сауда өкiлдiктерiнiң мiндеттерi бойынша 4-баптың қағидаларын ескере отырып Қазақстан Республикасының Үкiметi жауап бередi.
Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi қазақтың сыртқы экономикалық және басқа шаруашылық ұйымдарының мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi, ал Қазақтың сыртқы экономикалық және басқа шаруашылық ұйымдары Қазақстан Республикасы Сауда өкiлдiктерiнiң мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
6-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi Қазақстан Республикасы мен өкiлдiк орналасатын елдер арасында жасалған халықаралық шарттар мен келiсiмдер негiзiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен ашылады.
7-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiне бағынады, ол өкiлдiк орналасқан елдiң нарығында белсендi қимыл жасайтын республиканың сыртқы экономикалық қызметiне қатысушылардың мүдделерiн бiлдiру қажеттiгiне сүйенiп олардың құрылымын анықтап, шарттарын жасақтайды.
Министрлiктер, ведомстволар, бiрлестiктер, кәсiпорындар мен ұйымдар қажет болған жағдайда өздерiнiң қаржысы есебiнен Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi құрамында немесе олардың жанында жұмыс iстеуi үшiн шет елдерге iссапармен өкiлдер жiберiп, өздерiнiң сыртқы экономикалық мүдделерiнiң бiлдiруiн қамтамасыз етедi.
8-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерiн Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдерi басқарады, олар Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады. Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдерiнiң орынбасарларын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң келiсуi бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi мен олардың орынбасарлары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген көлемде дипломатиялық артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланады.

Статья 4. Торговые представительства Республики Казахстан могут совершать от своего имени и от имени Республики Казахстан сделки и иные юридические акты, необходимые для осуществления возложенных на них задач, выступать в судах в качестве истца или представителя истца. В качестве ответчика тоговые представительства Республики Казахстан могут выступать в судах лишь по спорам, вытекающим из сделок и иных юридических актов, совершенных торговыми представительствами Республики Казахстан в странах пребывания.
Статья 5. По обязательствам торговых представительств Республики Казахстан несет ответственность Правительство Республики Казахстан с учетом положений статьи 4.
Торговые представительства Республики Казахстан не отвечают по обязательствам казахских внешнеэкономических и иных хозяйственных организаций, а казахские внешнеэкономические и иные хозяйственные организации не отвечают по обязательствам торговых представительств Республики Казахстан.
Статья 6. Торговые представительства Республики Казахстан учреждаются постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан на основе международных договоров и соглашений, заключенных между Республикой Казахстан и странами пребывания.
Статья 7. Торговые представительства Республики Казахстан подчиняются Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан, которое определяет их структуру и комплектует их штаты, исходя из необходимости представления интересов участников внешнеэкономической деятельности республики, активно выступающих на рынке страны пребывания.
Министерства, ведомства, объединения, предприятия и организации обеспечивают при необходимости представительство своих внешнеэкономических интересов за рубежом путем командирования за счет собственных средств представителей для работы в составе или при торговых представительствах Республики Казахстан по согласованию с Министерством внешнеэкономических связей.
Статья 8. Торговые представительства Республики Казахстан возглавляются торговыми представителями Республики Казахстан, назначаемыми на должность и освобождаемыми от должности постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан по представлениям Министерства внешнеэкономических связей Республики Казахстан. Заместители торговых представителей Республики Казахстан назначаются на должность и освобождаются от должности Министерством внешнеэкономических связей Республики Казахстан по согласованию с Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Торговые представители Республики Казахстан и их заместители пользуются дипломатическими привилегиями и иммунитетами в объеме, предусмотренном международными договорами Республики Казахстан.

9-бап.  Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiктерi орналасқан елдерде олардың өз бөлiмшелерi болуы мүмкiн. Олар Қазақстан Республикасы мен өкiлдiк орналасқан елдердiң арасында жасалған халықаралық шарттар немесе өкiлдiк орналасқан елдердiң басқа да құзырлы органдарымен уағдаластық негiзiнде құрылады.

Статья 9. Торговые представительства Республики Казахстан могут иметь в странах пребывания свои отделения. Их учреждение осуществляется на основе международных договоров, заключенных между Республикой Казахстан и странами пребывания, или иных договоренностей с компетентными органами стран пребывания.