Қазақстан Республикасының Президентi жанынан мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 5 маусым N 1215. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Егемен Қазақстанның қалыптасуы мен одан әрi дамуы процесiнде мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамалық негiздерiн жасау, Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес азаматтық татулық пен келiсiмдi қамтамасыз ету, демократиялық процестер мен қоғамды әлеуметтiк-саяси реформалауды тереңдету мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанынан консультациялық-кеңесшi орган - мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңес мына құрамда құрылсын:
Кекiлбаев Ә.К. (төрағаның орынбасары), Сұлтанов Қ.С. (төрағаның орынбасары), Әбдiлдин Ж.М., Әлiмжанов Ә.Т., Гаркавец А.Н., Елагин А.С., Қайдаров Ә.Т., Қозыбаев М.Қ., Мұртаза Ш., Сәрсенбаев А., Сығаев Ә.Т., Симашко М.Д., Тәжин М.М., Тоқаев Қ.К., Шеголихин И.П., Т.Қ. Айтқазин, Н.Ә. Айтқожина, Ж.С. Ақылбаев, А.Қ. Бижанов, Е.Қ. Ертісбаев, Р.Қ. Жоламан, Б.Т. Жұмағұлов, М.Б. Кенжеғозин, В.Ф. Михайлов, Б.Ә. Мұхамеджанов, Ә.Н. Нысанбаев, Е. Смайыл, М.К. Сүлейменов, А.Д. Фрезоргер.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 1995.05.22. N 2305, 1996.02.27. N 2863, 1999.07.15. N 169 жарлықтарымен.
2. Мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңес туралы Ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
3. "Қазақстан Республикасы Президентi жанынан Консультациялық кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 12 тамыздағы N 858 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң  Аппаратына Ұлттық кеңестiң қызметiн қамтамасыз ету жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 5 маусым
N 1215 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Президентi
жанындағы мемлекеттiк саясат жөнiндегi
Ұлттық кеңес туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңес тұрақты жұмыс iстейтiн консультациялық-кеңесшi орган.
2. Мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңестiң басты мiндетi - қоғамды әлеуметтiк-саяси реформалаудың ғылыми дәйектi тұжырымдамалық негiздерiн әзiрлеу, халықтың демократиялық рухани ортасын қалыптастыру, тұрақтылыққа, этникааралық келiсiм мен азаматтық татулыққа қол жеткiзудегi мемлекеттiк және қоғамдық құрылымдар қызметiнiң жұмыстарын үйлестiру.
Кеңес қызметiнiң негiзгi бағыттары:
қоғамда болып жатқан әлеуметтiк-саяси процестердi, әлем мен аймақта қалыптасқан геосаяси жағдайларды талдау, олардың одан әрi даму барысын болжау, мемлекеттiң iшкi және сыртқы қауiпсiздiгiне ықпал ету;
Конституцияны, Президенттiң iшкi және сыртқы саясатын жүзеге асыруды идеологиялық қамтамасыз етудiң жолдары мен нысандарын айқындау;
мемлекеттiң идеологиялық қызметiнiң тұжырымдамалық негiздерiн әзiрлеу, қоғамдық құндылықтардың жаңа жүйесiн, азаматтардың демократиялық дүниетанымы мен ұтқырлы әлеуметтiк-экономикалық мiнез-құлқын қалыптастыру, халықтың рухани қайта түлеуiне, мәдениетке, гуманитарлық ғылым мен бiлiм беруге, тұтастай алғанда, халықтың хұқықтық ағартушылығына мемлекеттiк қолдауды қамтамасыз ету;
рухани ортадағы тоталитаризм зардаптарын жоюда, жаңа Конституциялық құрылысты, басқарудың демократиялық нысандарын, қоғамда азаматтық татулық пен келiсiмдi нығайтуда ғылыми және шығармашылық интеллигенциямен, қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасау болып табылады.
Мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңес осы бағыттарды жүзеге асыру мақсатында:
жоғары бiлiктi мамандардан, мемлекеттiк және мемлекеттiк емес құрылымдардың өкiлдерiнен, сондай-ақ шетелдiк сарапшылардан тиiстi тұжырымдамалық жобалар әзiрлеу үшiн жұмыс топтары мен комиссиялар құруға, соның негiзiнде тиiстi нормативтiк-өкiмдiк актiлер, жедел және ұзақ мерзiмдiк бағдарламалар мен басқа да құжаттар қабылдау үшiн ұсыныстар енгiзуге, қолданып жүрген заңдарды жетiлдiруге, тиiстi мемлекеттiк органдар мен ведомстволардың практикалық қызметiне басшылық жасауға;
Кеңес қабылдаған шешiмдер мен ұсыныстардың орындалуын бақылауды жүзеге асыруға;
мүдделi ведомстволармен және мекемелермен бiрлесiп әзiрленген тұжырымдамалық жобалардың мәнi мен қажеттiлiгiн, олардың мазмұнын бұқаралық ақпарат құралдары, атқарушы өкiмет пен басқарушы органдар арқылы, түрлi семинарлар, конференциялар мен кеңестер өткiзу, жергiлiктi жерлерге жұмыс топтары мен басқа да мамандар жiберу жолдарымен түсiндiру жөнiнде жұмыстар жүргiзуге хұқылы.

Об обpазовании Национального совета по госудаpственной политике пpи Пpезиденте Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 5 июня 1993 г. N 1215. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В целях выработки концептуальных основ государственной политики в процессе становления и дальнейшего развития суверенного Казахстана, обеспечения гражданского мира и согласия, углубления демократических процессов и социально-политической реформации общества в соответствии с Конституцией Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать при Президенте Республики Казахстан консультативно-совещательный орган - Национальный совет по государственной политике в следующем составе:
Кекилбаев А.К. (заместитель председателя), Султанов К.С. (заместитель председателя), Абдильдин Ж.М., Алимжанов А.Т., Гаркавец А.Н., Елагин А.С., Кайдаров А.Т., Козыбаев М.К., Муртаза Ш., Сарсенбаев А., Сигаев А.Т., Симашко М.Д., Тажин М.М., Токаев К.К., Щеголихин И.П., Айтказин Т.К., Айтхожина Н.А., Акылбаев Ж.С., Бижанов А.Х., Ертысбаев Е.К., Жоламан Р.К., Жумагулов Б.Т., Кенжегузин М.Б., Михайлов В.Ф., Мухамеджанов Б.А., Нысанбаев А.Н., Смайыл Е., Сулейменов М.К., Фрезоргер А.Д. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Президента РК от 22 мая 1995 г. N 2305; Указами Президента РК от 27 февраля 1996 г. N 2863; от 15 июля 1999 г. N 169  P990169_  . (N 1776 от 5.07.94 в МЮ не поступал)
2. Утвердить Положение о Национальном совете по государственной политике (прилагается).
3. Признать утратившим силу постановление Президента Республики Казахстан от 12 августа 1992 г. N 858 " О создании Консультативного совета при Президенте Республики Казахстан".
4. Возложить на Аппарат Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан обеспечение деятельности Национального совета.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Президента
Республики Казахстан
от 5 июня 1993 г. N 1215
П О Л О Ж Е Н И Е
о Национальном совете по государственной политике
при Президенте Республики Казахстан
1. Национальный совет по государственной политике при Президенте Республики Казахстан - постоянно действующий консультативно-совещательный орган.
2. Главная задача Национального совета по государственной политике - координация работы по разработке научно обоснованных концептуальных основ социально-политической реформации общества, формированию демократического менталитета населения, деятельности государственных и общественных структур по достижению стабильности, межэтнического согласия и гражданского мира.
Основными направлениями деятельности Совета являются:
анализ происходящих в обществе социально-политических процессов, складывающейся в мире и регионе геополитической ситуации, прогнозирование их дальнейшего развития, влияния на внутреннюю и внешнюю безопасность государства;
определение путей и форм идеологического обеспечения реализации Конституции, внутренней и внешней политики Президента;
разработка концептуальных основ идеологической деятельности государства, формирование новой системы общественных ценностей, демократического мировоззрения и рационального социоэкономического поведения граждан, обеспечение государственной поддержки духовному возрождению народа, культуре, гуманитарным наукам и образованию в целом, правовому просвещению населения;
взаимодействие с научной и творческой интелегенцией, общественными объединениями в преодолении последствий тоталитаризма в менталитете, укреплении нового конституционного строя, демократических форм правления, гражданского мира и согласия в обществе.
Национальный совет по государственной политике в целях реализации этих направлений вправе:
создавать рабочие группы и комиссии из числа высококвалифицированных специалистов, представителей государственных и негосударственных структур, также иностранных экспертов для разработки соответствующих концептуальных проектов; вносить рекомендации для принятия на их основе соответствующих нормативно-распорядительных актов, срочных и долгосрочных программ и других документов, совершенствования действующего законодательства, руководства в практической деятельности соответствующих государственнных органов и ведомств;
осуществлять контроль за исполнением принятых Советом решений и рекомендаций;
совместно с заинтересованными ведомствами и учреждениями вести работу по разъяснению смысла и необходимости разрабатываемых концептуальных проектов, их содержания через средства массовой информации, органы исполнительной власти и управления, путем проведения различного рода семинаров, конференций и совещаний, направления на места членов рабочих групп и других специалистов.

3. Мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңес:
министрлiктер мен ведомстволардың, басқа да мемлекеттiк басқару органдарынан және жергiлiктi әкiмдермен олардың Конституцияны, Президенттiң iшкi және сыртқы саясатын, қоғамды әлеуметтiк-экономикалық реформалауды саяси қамтамасыз етудi және тереңдетудi жүзеге асыруға байланысты қызметiн көрсететiн ақпараттар сұрауға және алуға;
жүктелген мiндеттер шеңберiнде Президенттiң тиiстi жарлықтары мен қаулыларының, Министрлер Кабинетi шешiмдерiнiң, Кеңес шешiмдерi мен ұсыныстарының орындалуын тексерудi ұйымдастыруға, бұл тексерiстердiң нәтижесiн қарауға және қажеттi шаралар қабылдауға хұқылы.
4. Қажет болған жағдайда Кеңес Президенттiң Заң шығарушылық инициативасы ретiнде дайындалған заң жобаларына, оның жарлықтарының жобаларына, мемлекет саясатының жеке мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларына алдын-ала сарапшылық жүргiзудi ұйымдастырады.
5. Қазақстан Республикасының Президентi мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңестiң сандық және жеке құрамын айқындайды, оның жұмыс жоспарын бекiтедi. Кеңес мәжiлiсi тоқсанына бiр рет немесе қажеттiлiгiне қарай өткiзiледi. Кеңес мүшелерi оның мәжiлiстерiне ауыстыру хұқынсыз қатысады.
Кеңес шешiмдерi хаттамамен ресiмделедi.
Мемлекеттiк кеңесшi Кеңестiң, оның жұмыс топтары мен комиссияларының қызметiн үйлестiредi, сондай-ақ Кеңес Төрағасының орынбасары болып табылады.
Ескерту. 5-шi тармақтың үшiншi абзацы жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Президентінің 1999.07.15. N 169 жарлығымен.
6. Мемлекеттiк саясат жөнiндегi Ұлттық кеңестiң жұмысы Президент пен Министрлер Кабинетi Аппаратының бөлiмдерiмен, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң комитеттерiмен, мемлекеттiк және мемлекеттiк емес құрылымдармен, қоғамдық-саяси бiрлестiктермен және ұйымдармен өзара тығыз iс-қимыл негiзiнде жүргiзiледi.

3. Национальный совет по государственнной политике имеет право:
запрашивать и получать от министерств и ведомств, других органов государственного управления и глав местных администраций информации, отражающие их деятельность по реализации Конституции, внутренней и внешней политики Президента, политическому обеспечению и углублению социально-экономического реформирования общества;
в пределах возложенных задач оранизовать проверки выполнения соответствующих указов и постановлений Президента, решений Кабинета Министров, решений и рекомендаций Совета, рассматривать результаты этих проверок и принимать необходимые меры.
4. При необходимости Совет организует проведение предварительной экспертизы проектов законов, подготовленных в порядке законодательной инициативы Президента, проектов его указов, постановлений Правительства Республики Казахстан по отдельным вопросам государственной политики.
5. Президент Республики Казахстан определяет количественный и персональный состав Национального совета по государственной политике, утверждает план его работы. Заседания Совета проводятся раз в квартал или по мере необходимости. Члены Совета участвуют в его заседаниях без права замены.
Решения Совета оформляются протокольно.
Государственный секретарь Республики Казахстан координирует деятельность Совета, его рабочих групп и комиссий, а также является заместителем Председателя Совета. <*>
Сноска. Абзац третий - в редакции Указа Президента от 15 июля 1998 г. N 169.
6. Работа Национального совета по государственной политике с отделами Аппарата Президента и Кабинета Министров, комитетами Верховного Совета Республики Казахстан, государственными и негосударственными структурами, общественно-политическими объединениями и организациями проводится на основе тесного взаимодействия.