Республикадан сырт жерлерге жiберiлетiн өнiмдер үшiн есеп айырысуды реттеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 5 шiлде N 1294. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Республикада халық шаруашылығындағы төлемдер мен есеп айырысулар жөнiндегi жағдай күрт нашарлап кеттi. Қазақстанның өнiм берушi кәсiпорындары шикiзат пен дайын өнiмдердi тұтынушылардың төлем қабiлетiн тексермей жiбередi, бұл орайда өздерi ұдайы қаржы қиындығын бастан кешiп, барған сайын кредиттiк қаржының көбiрек бөлiнуiн талап етедi.
Қазақстанның бiрсыпыра кәсiпорындары республикадан сырт жерлерге өнiмдер бере отырып, өздерi тапқан Ресей валютасын Ресейдiң банкiлерiнiң өзiнде қалдырады. Мұның өзi Ресеймен саудада терiс сальдоның өсуiне, бұрынғы КСР Одағының басқа мемлекеттерiмен өзара есеп айырысуда iркiлiстер тууына және тоқтатылуына әкелiп соғады.
Қазақстан Республикасының экономикалық мүддесiн қорғау мақсатында қаулы етемiн:
1. 1993 жылғы 5 шiлдеден бастап барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, меншiк нысандарына қарамастан жоғарыда аталған мемлекеттерден алған дайын өнiмдер, материалдық ресурстар үшiн ақы төлеудi, сондай-ақ тауар емес төлемдердi республиканың коммерциялық банктерi қызмет көрсететiн корреспонденттiк шоттардағы қаражаттар шегiнде жүзеге асырады.
2. Әкiмдер, кәсiпорындардың, ұйымдардың басшылары:
жiберiлген өнiмдер мен көрсетiлген қызметтер үшiн мерзiмi өткен төлемдердi өндiрiп алу жөнiнде қосымша шараларды екi апта мерзiмде қолдансын;
берiлген шикiзат, материалдар және дайын өнiм үшiн алдын ала төлем жасап есеп айырысуға көшсiн;
кәсiпорындардың аталған мемлекеттердiң банкiлерiндегi бүкiл шоттары он күн мерзiмде жабылсын және мұнан былай республикадан тыс жерлердегi есеп айырысулар Қазақстанның қызмет көрсетушi банкiлерiнiң корреспонденттiк шоттары арқылы жүргiзiлсiн.
3. Коммерциялық банктердiң басшыларына:
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнiң рұқсаты бойынша Ресейдiң, бұрынғы Одақтың басқа да мемлекеттерiнiң банктерiнде корреспонденттiк қатынас /шоттар/ белгiлеу;
кәсiпорындар мен ұйымдарға қарыздарын өндiрiп алу жөнiнде жәрдем көрсету;
бұрынғы КСР Одағы мемлекеттерiне өнiм экспортынан түскен түсiмнiң толықтығына қатаң бақылауды қамтамасыз ету ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
бергенi үшiн ақы төлеу Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң корреспонденттiк шотынан мемлекетаралық кредит есебiнен жүзеге асырылатын өнiмдерiнiң /дағдарыстағы импорттың/ номенклатурасын айқындасын. Республиканың экспорттық әлеуетiн өсiру, қажеттi шаруашылық байланыстарды қалпына келтiру жөнiнде нақты шаралар жасасын;
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен бiрлесiп республикада аталған мемлекеттердiң ақша мөлшерiн белгiлеудi енгiзсiн.

Об упорядочении расчетов за продукцию, поставляемую за пределы республики
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Президента Республики Казахстан от 5 июля 1993 г. N 1294. Утратило силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677
В республике резко ухудшилась ситуация по платежам и расчетам в народном хозяйстве. Предприятия - поставщики Казахстана отгружают сырье и готовую продукцию без проверки платежеспособности потребителей, испытывая при этом постоянные финансовые затруднения и требуя все возрастающих кредитных вложений.
Целый ряд казахстанских предприятий, поставляя продукцию за пределы республики, заработанную российскую валюту оставляют в российских же банках. Все это привело к росту отрицательного сальдо в торговле с Россией, задержке и прекращению взаиморасчетов с другими государствами бывшего Союза ССР.
В целях защиты экономических интересов Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Начиная с 5 июля 1993 г. все хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности, оплату за приобретаемые в вышеназванных государствах готовую продукцию, материальные ресурсы, а также нетоварные платежи осуществляют за счет и в пределах средств на корреспондентских счетах обслуживающих коммерческих банков республики.
2. Главам администраций, руководителям предприятий, организаций:
в двухнедельный срок принять дополнительные меры по взысканию просроченных платежей за отгруженную продукцию и оказанные услуги;
перейти на расчеты с предварительной оплатой за поставляемые сырье, материалы и готовую продукцию;
в десятидневный срок закрыть все счета предприятий, имеющиеся в банках названных государств, и в дальнейшем расчеты за пределами республики производить через корреспондентские счета обслуживающих банков Казахстана.
3. Предложить руководителям коммерческих банков:
по разрешению Национального банка Республики Казахстан установить корреспондентские отношения (счета) в банках России и других государств бывшего Союза;
оказать содействие предприятиям и организациям по взысканию долгов;
обеспечить строгий контроль за полнотой поступления выручки от экспорта продукции в государства бывшего Союза ССР.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан:
определить номенклатуру продукции (критического импорта), оплата за поставки которой осуществляется за счет межгосударственного кредита с корреспондентского счета Национального банка Республики Казахстан. Выработать конкретные меры по увеличению экспортного потенциала республики, восстановлению необходимых хозяйственных связей;
совместно с Национальным банком Республики Казахстан ввести в республике котировку денежных единиц названнных государств.

5. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi:
мемлекеттiк мұқтажға өнiм бергенi үшiн өзара есеп айырысудың тетiгiн жасау жөнiнде Ресейдiң Орталық банкiмен келiссөз жүргiзсiн;
облыс әкiмдерiмен,коммерциялық банктермен және қаржы органдарымен бiрлесiп аталған мемлекеттерге өнiм экспортын дербес немесе бiрлескен және еншiлес кәсiпорындар арқылы беретiн кәсiпорындардың есеп айырысуын тексерудi екi апта мерзiмде ұйымдастырсын және оның уақтылы төленуiне шаралар қолдансын.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы мемлекеттiк Қаржы бақылау комитетi екi ай мерзiмде коммерциялық банктердiң заңдылықты сақтау мен есеп айырысу тәртiбiн нығайту жөнiндегi жұмысын тексерсiн. Республикадағы ақша айналымы мен төлем балансын тұрақсыздандырғаны үшiн банктерге Заңмен белгiленген санкциялар қолданылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

5. Национальному банку Республики Казахстан :
провести переговоры с Центральным банком России по выработке механизма взаиморасчетов за поставляемую продукцию на государственные нужды;
в двухнедельный срок организовать совместно с главами областных администраций, коммерческими банками и финансовыми органами проверки расчетов предприятий, поставляющих продукцию на экспорт в названные государства самостоятельно или через совместные и дочерние предприятия, и принять меры к своевременной ее оплате.
6. Национальному банку Республики Казахстан и Комитету
государственного финансового контроля при Кабинету Министров
Республики Казахстан в двухмесячный срок проверить работу
коммерческих банков по соблюдению законодательства и укреплению
расчетной дисциплины. Применять к банкам установленные Законом
санкции за дестабилизацию денежного обращения и платежного
баланса в республике.
Президент
Республики Казахстан