Өзара қарыздарды есепке алу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 4 ақпан 1994 ж. N 1542. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Кәсiпорындар мен ұйымдардың шамадан тыс ұзаққа созылып кеткен өзара төлем жасаспауын жою, тауар-материалдық құндылықтар мен көрсетiлетiн қызметтiң кедергiсiз жылжуы үшiн жағдай жасау және өндiрiстiң құлдырауын тоқтату мақсатында қаулы етемiн:
1. Республиканың кәсiпорындары мен ұйымдарының өзара берешегiн республика iшiнде есепке алу 1994 ж. 17 ақпанынан бастап, түбегейлi жаңа тұрғыда жүргiзiлетiн болсын.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Ұлттық банкпен бiрлесiп, он күн мерзiм iшiнде есепке алуды жүргiзу тетiктерiн әзiрлесiн, онда ұлттық валютаның инфляциясы мен құнсыздануын болдырмау ескерiлiп, нақтылы банкрот болғандар iс жүзiнде анықталсын және Қазақстан Республикасының "Банкроттық туралы" Заңының жүзеге асырылуы қамтамасыз етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi осы аталған есепке алулардың нәтижесi бойынша кәсiпорындардың өтелмеген қарызын жабу үшiн қажет көлемде сыртқы займдарды тартсын, оларды өтеуге бiрiншi кезекте жекешелендiруден және таратылатын кәсiпорындардың мүлкiн сатудан түскен қаражат жұмсалатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О зачете взаимных долгов
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 4 февpаля 1994 г. N 1542. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В целях ликвидации недопустимо затянувшихся взаимных неплатежей предприятий и организаций, создания условий для беспрепятственного движения товарно-материальных ценностей и услуг, прекращения падения производства ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Произвести с 17 февраля 1994 г. внутриреспубликанский зачет взаимной задолженности предприятий и организаций республики на принципиально новых условиях.
2. Кабинету Министров совместно с Нацбанком Республики Казахстан в декадный срок разработать механизм проведения зачета, имея ввиду избежать инфляцию и обесценение национальной валюты, практически определить реальных банкротов и осуществить реализацию Закона Республики Казахстан "О банкротстве".
3. Кабинету Министров Республики Казахстан на покрытие непогашенных долгов предприятий по результатам указанного зачета привлечь внешние займы в необходимых размерах, на погашение которых в первую очередь направлять средства от приватизации и реализации имущества ликвидируемых предприятий.
Президент Республики Казахстан