Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде әскери тәртiптi нығайту және құқық бұзушылыққа қарсы күрестi күшейту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 23 қараша 1994 ж. N 1964. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қолданылып жатқан ұйымдастыру тәрбие және құқық шараларына қарамастан, республика Қарулы Күштерiндегi әскери тәртiптiң жайы қойылып отырған талаптарға сай келмейдi. Құқық бұзушылық саны өсiп келедi, әскери қызметшiлер қаза тапқан кездер бар, жарғыға сәйкес келмейтiн өзара қарым-қатынас және әскери қызметтен жалтару, қару мен оқ-дәрi ұрлау фактiлерi орын алуда. Әскери қызметшiлердi әлеуметтiк және құқықтық қорғау әрi әскерлердi материалдық-техникалық қамтамасыз ету жеткiлiксiз жүзеге асырылып келедi.
Әскери тәртiптi және құқық тәртiбiн нығайту, әскери қызметшiлердiң құқық бұзушылығына қарсы күрестi күшейту мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Шекара және Iшкi әскерлерiнiң, Республикалық Ұланның қолбасшылығы, барлық деңгейдегi командирлер әскери ұжымдарда кiнәратсыз моральдық-психологиялық ахуал, берiк жарғылық тәртiп орнатуға, жеке құрамның жауынгерлiк даярлығын арттыруға, интернационалдық достық, әскери жолдастық және өзара демеу негiзiнде әскери расчеттар, экипаждар ұжымдарын топтастыруға бағытталған ұйымдастыру-тәрбие шараларының кешенiн қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
- 1995 жылғы 1 наурызға дейiн Қарулы Күштердi реформалау барысын қарап, әскерлер түрлерi мен тектерiнiң жеткiлiктiлiгi жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн, олардың толық және уақтылы қаржыландырылуы мен материалдық-техникалық жабдықталуын қамтамасыз етсiн;
- "1994 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Заңның Қарулы Күштердi қаржыландыру жөнiнен орындалуы бойынша шаралар қабылдасын;
- 1995 жылғы 1 ақпанға дейiн Қарулы Күштердегi тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыс тұжырымдамасын бекiтуге енгiзсiн;
- 1995 жылғы 1 қаңтарға дейiн жұмыс iстеп тұрған әскери оқу орындарында офицер-тәрбиешiлер даярлау жөнiндегi факультеттер ашу туралы мәселенi қарап, әскерлер түрлерi бойынша мамандандырылған бөлiмшелер, сондай-ақ жоғары оқу орындарында осы мамандық бойынша запастағы офицерлер даярлау үшiн әскери кафедралар құратын болсын;
- 1995 жылдың iшiнде тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыста пайдалану үшiн запастағы офицерлердiң қосымша санын екi жылдық әскери қызметке шақыру жөнiндегi ұйымдастыру мәселелерiн шешсiн;
- биылғы 15 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" және "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Заңдарына жалпы бiлiм беретiн мектептерде, кәсiптiк-техникалық және орта арнаулы оқу орындарында бастауыш әскери даярлық курсын қайта қолға алу жөнiнен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi көздейтiн заң жобасын ұсынсын;

О меpах по укpеплению воинской дисциплины и усилению боpьбы с пpавонаpушениями в Вооpуженных Силах Республики Казахстан
Постановление Пpезидента Республики Казахстан от 23 ноябpя 1994 г. N 1964. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
Несмотря на принимаемые организационные, воспитательные и правовые меры, состояние воинской дисциплины в Вооруженных Силах республики не отвечает предъявляемым требованиям. Растет количество правонарушений, имеются случаи гибели военнослужащих, распространены факты неуставных взаимоотношений и уклонения от воинской службы, хищения оружия и боеприпасов. Недостаточно осуществляются социальная и правовая защита военнослужащих и материально-техническое обеспечение войск.
В целях укрепления воинской дисциплины и правопорядка, усиления борьбы с правонарушениями военнослужащих постановляю:
1. Министерству обороны Республики Казахстан, командованию Пограничных и Внутренних войск, Республиканской гвардии, командирам всех степеней обеспечить комплекс организационно-воспитательных мер, направленных на создание здорового морально-психологического климата в воинских коллективах, твердого уставного порядка, повышение боевой выучки личного состава, сплочение коллективов боевых расчетов, экипажей на основе интернациональной дружбы, армейского товарищества и взаимовыручки.
2. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- до 1 марта 1995 года рассмотреть ход реформирования Вооруженных Сил и внести предложения по достаточности видов и родов войск, обеспечить их полное и своевременное финансирование и материально-техническое снабжение;
- принять меры по выполнению Закона "О Республиканском бюджете на 1994 год" в части финансирования Вооруженных Сил;
- до 1 февраля 1995 года внести на утверждение концепцию воспитательной и социально-правовой работы в Вооруженных Силах;
- до 1 января 1995 года рассмотреть вопрос об открытии факультетов по подготовке офицеров-воспитателей в имеющихся военных учебных заведениях с созданием специализированных отделений по видам войск, а также военных кафедр в высших учебных заведениях для подготовки офицеров запаса по этой специальности;
- решить организационные вопросы по призыву в течение 1995 года на двухгодичную военную службу дополнительного количества офицеров запаса для использования их на воспитательной и социально-правовой работе;
- до 15 декабря т. г. внести в Верховный Совет Республики Казахстан законопроект, предусматривающий изменения и дополнения в Законы Республики Казахстан "Об образовании" и "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" в части возобновления курса начальной военной подготовки в общеобразовательных школах, профессионально-технических и средних специальных учебных заведениях;

- Қазақстан Республикасындағы қылмысқа қарсы күрес пен құқық тәртiбiн нығайту жөнiндегi 1993-1995 жылдарға арналған кезек күттiрмейтiн шаралардың мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру ауқымында 1995 жылғы 1 наурызға дейiн Жоғарғы Кеңестiң қарауына "Әскери милиция туралы" Заңның жобасы мен әскери жарғылардың жобаларын енгiзсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Шекара әскерлерiнiң Бас басқармасы, Iшкi әскерлер Қолбасшысының Бас басқармасы:
- құрамалар мен бөлiмдердегi әскери тәртiптiң жай-күйiн кiдiрiссiз екшейтiн болсын. Тапсырылған жұмыс учаскесiн қамтамасыз етпеген лауазымды адамдарға атқарып отырған лауазымдарынан босатуға дейiн батыл шаралар қолдансын. Тәрбие процесiне барлық деңгейдегi командирлердiң, сондай-ақ құрамалар мен бөлiмдер штабтарының қатысуын қамтамасыз етсiн;
- 1995 жылғы 1 сәуiрге дейiн Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен бiрлесiп, азаматтарды мiндеттi әскери қызметке шақыруға әзiрлiк пен оны өткiзудi реттейтiн нормативтiк актiлер әзiрлеп, қабылдайтын болсын;
- Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiмен бiрлесiп, шығармашылық ұйымдар мен одақтардың әскери-қамқоршылық комиссияларының жұмысын қайтадан қолға алсын;
- қоғамдық бiрлестiктермен (солдат аналары, соғыс пен еңбек ардагерлерi комитеттерi және т.б.) өзара күш бiрiктiрiп, Қазақстан Қарулы Күштерiнiң дәстүрлерiн қалыптастыру, берiк әскер ұжымдарын тәрбиелеу жөнiнде нақтылы шаралар белгiлесiн;
- Қарулы Күштер әскери қызметшiлерiнiң жаңа нысандық киiмiн және әскер рәмiздерiн әзiрлеу жөнiндегi жұмысты жандандыратын болсын.
4. Қазақстан Республикасының Жастар iстерi, туризм және спорт министрлiгi әскерге шақырылатындар мен әскери қызметшiлер арасындағы тәрбие және әскери патриоттық жұмысты күшейтсiн. Министрлiктiң құрылымында Министрлiктiң штаты мен оны ұстауға бөлiнген қаражаттың есебiнен қорғаныс-бұқаралық жұмыс бөлiмiн құру жөнiнде мәселе қарасын. 1995 жылғы 1 ақпанға дейiн әскерге шақырылатындардың жалпы шынығуы мен бастауыш әскери даярлығының нормативтерiн әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне ұсынсын.
Әскери комиссариаттармен бiрлесiп дүркiн-дүркiн әскерге шақырылатындардың әскери-спорттық жиындарын, олардың соғыс, еңбек және Қарулы Күштер ардагерлерiмен, әскери қызметшiлермен кездесулерiн өткiзiп тұрсын.
5. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы:
- Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп, 1995 жылғы 1 қаңтардан бастап Қарулы Күштерде жасалған барлық құқық бұзушылықтың Iшкiiсминi ақпараттық-есептеу орталығы деректерiнiң бiрыңғай банкiне және мемлекеттiк бiрыңғай есепке енгiзiлуi үшiн қажет болатын ұйымдастыру мәселелерiн шешсiн;
- Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң қатысуымен 1995 жылғы 1 ақпанға дейiнгi кезеңде әскери комиссариаттардың әскери қызметке шақыру мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы қабылдаған шешiмдерiнiң заңдылығына тексеру ұйымдастырсын.

- в рамках реализации Государственной программы первоочередных мер по борьбе с преступностью и укреплению правопорядка в Республике Казахстан на 1993-1995 гг. до 1 марта 1995 года внести на рассмотрение Верховного Совета проект Закона "О военной милиции" и проекты воинских уставов.
3. Министерству обороны, Главному управлению Пограничных войск, Главному управлению Командующего Внутренними войсками Республики Казахстан:
- безотлагательно разобраться с состоянием воинской дисциплины в соединениях и частях. Принять решительные меры к должностным лицам, не обеспечивающим порученный участок работы, вплоть до освобождения их от занимаемых должностей. Обеспечить участие в воспитательном процессе командиров всех степеней, а также штабов соединений и частей;
- совместно с Министерством здравоохранения Республики Казахстан до 1 апреля 1995 года разработать и принять нормативные акты, регламентирующие подготовку и проведение призыва граждан на действительную военную службу;
- совместно с Министерством культуры Республики Казахстан возобновить работу военно-шевских комиссий творческих организаций и союзов;
- во взаимодействии с общественными объединениями (комитетами солдатских матерей, ветеранов войны и труда и др.) определить конкретные меры по формированию традиций казахстанских Вооруженных Сил, воспитанию крепких армейских коллективов;
- активизировать работу по разработке новой форменной одежды военнослужащих Вооруженных Сил и армейской символики.
4. Министерству по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан усилить воспитательную и военно-патриотическую работу с призывниками и военнослужащими. Рассмотреть вопрос об образовании в структуре Министерства отдела оборонно-массовой работы за счет штатов и средств, выделенных на содержание Министерства. До 1 февраля 1995 года разработать и представить на утверждение Кабинету Министров Республики Казахстан нормативы общефизической и начальной военной подготовки призывников.
Совместно с военными комиссариатами периодически проводить военно-спортивные сборы призывников, их встречи с ветеранами войны, труда и Вооруженных Сил, военнослужащими.
5. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан:
- совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу решить необходимые организационные вопросы с тем, чтобы с 1 января 1995 года все правонарушения, совершенные в Вооруженных Силах, входили в единый банк данных информационно-вычислительного центра МВД и в единую государственную отчетность;
- с участием Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в период до 1 февраля 1995 года организовать проверки законности принятых военными комиссариатами решений о предоставлении отсрочек от призыва на военную службу.

6. "Қазақстан теледидары мен радиосы" республикалық корпорациясы Қарулы Күштердiң тұрмыс-тiршiлiгiн кеңiнен насихаттасын. Әскери тақырыпқа арналған апта сайынғы телевизиялық хабарды қайта жаңғыртсын. Ұлы Отан соғысындағы Жеңiстiң 50 жылдығы қарсаңында майдангер қазақстандықтардың соғысқа қатысуы мен қаhармандығын, дәстүр сабақтастығын кеңiнен көрсететiн болсын. Әскери тақырыпқа арналған таңдаулы теледидар және радио хабарларына шығармашылық конкурс өткiзсiн.
7. Жергiлiктi әкiмдер әскери бөлiмдерiн, шекара заставаларын және басқа әскер ұжымдарын қамқорлыққа алуды ұйымдастырсын. Қамқоршылық комиссияларын әкiмдердiң өздерi басқаратын болсын. Әскери қызметшiлердiң тұрғын үй-тұрмыстық мәселелерiн шешуге, әскери қалашықтарға жөндеу жүргiзуге, азық-түлiкпен және отынмен қамтамасыз етуге жан-жақты көмек көрсетсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

6. Республиканской корпорации "Телевидение и радио Казахстана" шире пропагандировать жизнь и будни Вооруженных Сил. Возобновить еженедельную телевизионную передачу по военной тематике. В преддверии 50-летия Победы в Великой Отечественной войне широко освещать участие и героизм фронтовиков-казахстанцев, преемственность традиций. Организовать творческий конкурс на лучшие теле- и радиопередачи на военную тему.
7. Главам местных администраций организовать шефство над воинскими частями, пограничными заставами и другими армейскими коллективами. Шефские комиссии возглавить лично главам администраций. Оказывать всемерную помощь в решении жилищно-бытовых вопросов военнослужащих, проведении ремонта военных городков, обеспечении продовольствием и топливом.
Президент
Республики Казахстан