2021 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясын беру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 22 желтоқсандағы № 219 өкімі.
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес 2021 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясы берілсін.
2. Осы өкім бұқаралық ақпарат құралдарында жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 219 өкіміне
ҚОСЫМША
2021 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясы берілген адамдардың дербес құрамы
Әдебиет қайраткерлері
Айтқожа Марфуға
1936 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" орденінің иегері
Алдияр Бақытжан
1974 жылы туған, ақын, "Серпер" жастар сыйлығының лауреаты
Әбдікұлы Төлен
1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Әшімов Әкім
(Әкім Тарази)
1933 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Әшіров Ахмет
1938 жылы туған, жазушы-драматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Бақтыгереева Ақұштап
1944 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" орденінің иегері
Гарькавец Александр
1947 жылы туған, түркітанушы-ғалым, қоғам қайраткері
Досанов Сәбит
1940 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" және "Барыс" ордендерінің иегері
Жағанова Алтыншаш
1943 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Жайлыбай Ғалым
1958 жылы туған, ақын, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты, "Құрмет" орденінің иегері
Жолдасбеков Мырзатай
1937 жылы туған, мемлекет және қоғам қайраткері, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Исабаев Нұртас
1954 жылы туған, ақын, "Құрмет" орденінің иегері
Исабеков Дулат
1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, ІІ дәрежелі "Достық" орденінің иегері
Қосылбеков Дидар
1969 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Қыдырханұлы Уахап
1932 жылы туған, жазушы, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген мәдениет қызметкері
Медетбек Темірхан
1945 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Мырзахметұлы Мекемтас
1930 жылы туған, әдебиеттанушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Нұрпейісов Әбдіжәміл
1924 жылы туған, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстанның халық жазушысы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Оразбаев Иранбек
1947 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Өтеулиев Бауыржан
1969 жылы туған, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты
Салғараұлы Қойшығара
1939 жылы туған, жазушы, ғалым, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Сарыбаев Бейбіт
1983 жылы туған, жазушы
Сегізбай Кәдірбек
1941 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Сматаев Софы
1941 жылы туған, жазушы, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Сүлейменов Олжас
1936 жылы туған, ақын, Қазақ КСР-інің халық жазушысы, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығының лауреаты
Тұрғынбекұлы Серік
1946 жылы туған, ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Шапай Тұрсынжан
1957 жылы туған, жазушы, халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Өнер қайраткерлері
Әбдіреев Марат
1965 жылы туған, суретші
Андриасян Рубен
1938 жылы туған, театр режиссері, Қазақстанның халық әртісі
Асылханов Ермек
1951 жылы туған, дизайнер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Ахметова Мәрия
1921 жылы туған, музыкатанушы
Әшімов Асанәлі
1937 жылы туған, КСРО халық әртісі, Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Әшірбекова Роза
1938 жылы туған, актриса, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Байдүкенова Рухия

О присуждении государственной стипендии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2021 году
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 22 декабря 2021 года № 219
1. Присудить государственную стипендию Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2021 году согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Настоящее распоряжение опубликовать в средствах массовой информации.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 22 декабря 2021 года № 219
Персональный состав лиц,
которым присуждена государственная стипендия Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы в области культуры в 2021 году
Деятели литературы
Айтхожа Марфуға
-
1936 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Парасат"
Алдияр Бақытжан
-
1974 года рождения, поэт, лауреат молодежный премии "Серпер"
Ашимов Аким
(Аким Тарази)
-
1933 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Аширов Ахмет
-
1938 года рождения, писатель-драматург, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Әбдікұлы Төлен
-
1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии
Бахтыгереева Акуштап
-
1944 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Құрмет"
Гарькавец Александр
-
1947 года рождения, ученый-тюрколог, общественный деятель
Досанов Сабит
-
1940 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс"
Джаганова Алтыншаш
-
1943 года рождения, писательница, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Жайлыбай Ғалым
-
1958 года рождения, поэт, лауреат международной литературной премии "Алаш", кавалер ордена "Құрмет"
Жолдасбеков Мырзатай
-
1937 года рождения, государственный и общественный деятель, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Исабаев Нуртас
-
1954 года рождения, поэт, кавалер ордена "Құрмет"
Исабеков Дулат
-
1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Достық" ІІ степени
Косылбеков Дидар
-
1969 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Қыдырханұлы Уахап
-
1932 года рождения, писатель, заслуженный работник культуры Казахской ССР
Медетбек Темірхан
-
1945 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Мырзахметұлы Мекемтас
-
1930 года рождения, литературовед, лауреат Государственной премии
Нурпеисов Абдижамил
-
1924 года рождения, Қазақстанның Еңбек Ері, народный писатель Казахстана, лауреат Государственной премии
Оразбаев Иранбек
-
1947 года рождения, поэт, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Утеулиев Бауыржан
-
1969 года рождения, лауреат международной литературной премии "Алаш"
Салғараұлы Қойшығара
-
1939 года рождения, писатель, ученый, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Сарыбаев Бейбит
-
1983 года рождения, писатель
Сегізбай Кәдірбек
-
1941 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Сматаев Софы
-
1941 года рождения, писатель, лауреат международной литературной премии "Алаш", кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Сулейменов Олжас
-
1936 года рождения, поэт, народный писатель Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы
Тұрғынбекұлы Серік
-
1946 года рождения, поэт, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Шапай Тұрсынжан
-
1957 года рождения, писатель, лауреат международной литературной премии "Алаш", заслуженный деятель Казахстана
Деятели искусства
Абдреев Марат
-
1965 года рождения, художник
Андриасян Рубен
-
1938 года рождения, режиссер театра, народный артист Казахстана
Асылханов Ермек
-
1951 года рождения, дизайнер, заслуженный деятель Казахстана
Ахметова Мария
-
1921 года рождения, музыковед
Ашимов Асанали
-
1937 года рождения, народный артист СССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии
Аширбекова Роза
-
1938 года рождения, актриса, народная артистка Казахской ССР
Байдукенова Рухия
-

1998 жылы туған, әнші, "Славянский базар-2021" халықаралық конкурсының жеңімпазы
Байсейітова Раушан
1947 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Бекназар-Ханинга Лейло
1960 жылы туған, актриса
Бекқұлова Айжан
1954 жылы туған, қолөнерші
Джалилов Самат
1990 жылы туған, кинорежиссер
Жаманбаев Базарғали
1942 жылы туған, дирижер, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Жақанов Ілия
1936 жылы туған, композитор, ақын, өнертанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Отан" орденінің иегері
Жанботаев Досжан
1949 жылы туған, Қазақстанның халық әртісі
Жолжақсынов Досхан
1951 жылы туған, Қазақстанның халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Отан" орденінің иегері
Ерманов Жүрсін
1951 жылы туған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Зайберт Виктор
1947 жылы туған, археолог
Имаханов Бекен
1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Қалықова Саида
1985 жылы туған, пианист
Кәден Лидия
1952 жылы туған, актриса, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген әртісі, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Клушкин Юрий
1937 жылы туған, музыкант, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Қазығұлов Алпысбай
1958 жылы туған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Қастеева Зарема
1947 жылы туған, балерина, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Қосыбаева Тамара
1928 жылы туған, актриса, Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі
Қосымбаев Мэлс
1970 жылы туған, айтыскер
Максим Ержан
2007 жылы туған, әнші, республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаты
Мәлібекұлы Жандарбек
1942 жылы туған, сәулетші, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының авторы
Мышбаева Нүкетай
1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Наурыз Ернат
1995 жылы туған, домбырашы, республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаты
Нүсіпжан Нұрғали
1937 жылы туған, әнші, Қазақстанның халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" және ІІ дәрежелі "Барыс" ордендерінің иегері
Обаев Есмұқан
1941 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Олжабай Темірлан
1996 жылы туған, күйші, республикалық және халықаралық конкурстардың лауреаты
Оразбаев Сәбит
1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Орымбаева Гүлсәуле
1952 жылы туған, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Өтекешева Меруерт
1951 жылы туған, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген әртісі, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Померанцев Юрий
1923 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Разиева Гульвер
1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Парасат" орденінің иегері
Сұлтанов Сүндет
1992 жылы туған, балет солисі
Сіргебаев Ескен
1940 жылы туған, суретші, мүсінші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Тасыбекова Торғын
1938 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі
Төлегенова Бибігүл
1929 жылы туған, КСРО-ның халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Тұрдығұлов Жолаушы
1950 жылы туған, суретші
Тұрысбек Секен
1961 жылы туған, Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Тыныштығұлова Сара
1942 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық әртісі, "Құрмет" және "Парасат" ордендерінің иегері
Тілеубаев Қуат
1972 жылы туған, киносуретші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Шәкірат Сержан
1939 жылы туған, күйші, "Құрмет" орденінің иегері
Шынарбаев Ермек
1953 жылы туған, кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері.

1998 года рождения, певица, победительница международного конкурса "Славянский базар-2021"
Байсеитова Раушан
-
1947 года рождения, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Бекназар-Ханинга Лейло
-
1960 года рождения, актриса
Беккулова Айжан
-
1954 года рождения, ремесленник
Джалилов Самат
-
1990 года рождения, кинорежиссер
Жаманбаев Базаргали
-
1942 года рождения, дирижер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Жаканов Илья
-
1936 года рождения, композитор, поэт, искусствовед, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Отан"
Жанботаев Досжан
-
1949 года рождения, народный артист Казахстана
Жолжаксынов Досхан
-
1951 года рождения, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Отан"
Ерманов Журсин
-
1951 года рождения, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Зайберт Виктор
-
1947 года рождения, археолог
Имаханов Бекен
-
1936 года рождения, народный артист Казахской ССР
Калыкова Саида
-
1985 года рождения, пианистка
Кәден Лидия
-
1952 года рождения, актриса, заслуженная артистка Казахской CCР, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Клушкин Юрий
-
1937 года рождения, музыкант, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Казгулов Алпысбай
-
1958 года рождения, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Кастеева Зарема
-
1947 года рождения, балерина, народная артистка Казахской ССР
Косубаева Тамара
-
1928 года рождения, актриса, заслуженная артистка Казахстана
Косымбаев Мэлс
-
1970 года рождения, айтыскер
Максим Ержан
-
2007 года рождения, певец, лауреат республиканских и международных конкурсов
Мәлібекұлы Жандарбек
-
1942 года рождения, архитектор, автор Государственного Герба Республики Казахстан
Мышбаева Нукетай
-
1936 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Наурыз Ернат
-
1995 года рождения, домбрист, лауреат республиканских и международных конкурсов
Нүсіпжан Нұрғали
-
1937 года рождения, певец, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс" ІІ степени
Обаев Исмухан
-
1941 года рождения, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Олжабай Темірлан
-
1996 года рождения, кюйши, лауреат республиканских и международных конкурсов
Оразбаев Сабит
-
1936 года рождения, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Орумбаева Гульсауле
-
1952 года рождения, заслуженный деятель Казахстана, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Утекешева Меруерт
-
1951 года рождения, заслуженная артистка Казахской ССР, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Померанцев Юрий
-
1923 года рождения, народный артист Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии
Разиева Гульвер
-
1936 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Султанов Сундет
-
1992 года рождения, солист балета
Сергебаев Ескен
-
1940 года рождения, художник, скульптор, заслуженный деятель Казахстана
Тасыбекова Торгын
-
1938 года рождения, народная артистка Казахской ССР
Тулегенова Бибигуль
-
1929 года рождения, народная артистка СССР, лауреат Государственной премии
Турдугулов Жолаушы
-
1950 года рождения, художник
Тұрысбек Секен
-
1961 года рождения, заслуженный артист Казахстана, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Тыныштыгулова Сара
-
1942 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Тлеубаев Куат
-
1972 года рождения, кинохудожник, заслуженный деятель Казахстана
Шакрат Сержан
-
1939 года рождения, кюйши, кавалер ордена "Құрмет"
Шинарбаев Ермек
-
1953 года рождения, кинорежиссер, заслуженный деятель искусств Казахстана.