Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Ақпараттық-талдау Орталығы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмi 21 маусым 1993 ж. N 1248. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Президентiн, Вице-президентiн және үкiметiн iшкi саясат проблемалары жөнiндегi талдау және сараптау материалдарымен қамтамасыз етудi жақсарту, Республика басшылығын қоғамдық-саяси ахуал мен қоғамдық пiкiрдiң жайы туралы жедел хабарландырып отыру мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының құрылымында Ақпараттық-талдау Орталығы құрылсын. Орталықты ұйымдастыру Аппараттың жалпы штат санының шегiнде жүргiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Ақпараттық-талдау Орталығы туралы Ереже(қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
3. Ақпараттық-талдау Орталығының басшысы сонымен бiрге Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппараты басшысының орынбасары болып табылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасының Президентi мен
Министрлер Кабинетi Аппаратының Ақпараттық-талдау
орталығы туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Ақпараттық-талдау орталығы Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының құрылымдық бөлiмшесi болып табылады.
2. Орталық қызметiнiң құқылық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының заңдары, Президенттiң жарлықтары мен өкiмдерi, Министрлер Кабинетiнiң қаулылары, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
3. Орталық құрамына осы Ереже негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын тиiстi бөлiмшелер кiредi.
II. Ақпараттық- талдау орталығының мiндеттерi
4. Орталықтың негiзгi мiндеттерi мыналар:
- iшкi саяси процестердi кешендi түрде талдау;
- Қазақстан Республикасының Президентiн, Вице-Президентiн және үкiметiн iшкi саясат проблемалары жөнiндегi талдау және сараптау материалдарымен қамтамасыз ету;
- Қазақстан Республикасының Президентi мен үкiметi қабылдайтын шешiмдердiң халықтың түрлi жiктерiне, халықаралық қоғамдастыққа тигiзетiн әсерiне талдау жасау;
- Қазақстан Республикасының басшылығын жергiлiктi жерлердегi және тұтас алғанда республикадағы қоғамдық-саяси ахуал мен қоғамдық пiкiрдiң жайы туралы хабардар ету;
- Қазақстан Республикасындағы әлеуметтiк-экономикалық ахуалға талдау жасау, тиiстi талдау және сараптау материалдарын, әлеуметтiк-экономикалық бағдарламаларды жүзеге асырудың ықтимал зардаптарына болжамдық баға берудi әзiрлеу;
- Қазақстан Республикасындағы этносаяси ахуалға талдау жасау, этносаяси процестердi болжамдау, этносаясаттың концептуалды негiздерiн талдап жасау жөнiнде сараптау материалдарын құрастыру, этникааралық қайшылықтар мен қақтығыстардың алдын алу және тыю тетiктерiн қалыптастыру;
- республикалық және шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарының саяси және әлеуметтiк-экономикалық проблематика жөнiндегi материалдарына талдау жасау.
III. Ақпараттық-талдау орталығының функциялары.

Об Инфоpмационно-аналитическом Центpе Аппаpата Пpезидента и Кабинета Министpов Республики Казахстан
РАСПОРЯЖЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 21 июня 1993 г. N 1248. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В целях улучшения обеспечения Президента, Вице-Президента и правительства Республики Казахстан аналитическими и экспертными материалами по проблемам внутренней политики, оперативного информирования руководства Республики о состоянии общественно-политической ситуации и общественного мнения:
1. Образовать Информационно-аналитический Центр в структуре Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан. Организацию Центра произвести в пределах общей штатной численности Аппарата.
2. Утвердить Положение об Информационно-аналитическом Центре Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан (прилагается).
3. Установить, что руководитель Информационно-аналитического Центра является одновременно заместителем руководителя Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
ПОЛОЖЕНИЕ
об Информационно-аналитическом Центре
Аппарата Президента и Кабинета Министров
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Информационно-аналитический Центр является структурным подразделением Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
2. Правовую основу деятельности Центра составляют Конституция Республики Казахстан, законы Республики Казахстан, указы и распоряжения Президента, постановления Кабинета Министров, а также настоящее Положение.
3. В состав Центра входят соответствующие подразделения, осуществляющие свою деятельность на основе данного Положения.
II. Задачи Информационно-аналитического Центра
4. Основными задачами Центра являются:
- комплексный анализ внутриполитических процессов;
- обеспечение Президента, Вице-Президента и правительства Республики Казахстан аналитическими и экспертными материалами по проблемам внутренней политики;
- анализ реакции различных слоев населения, международного сообщества на решения, принимаемые Президентом и правительством Республики Казахстан;
- информирование руководства Республики Казахстан о состоянии общественно-политической ситуации и общественного мнения на местах и в республике в целом;
- анализ социально-экономической ситуации в Республике Казахстан, подготовка соответствующих аналитических и экспертных материалов, прогнозных оценок вероятных последствий осуществления социально-экономических программ;
- анализ этнополитической ситуации в Республике Казахстан, прогнозирование этнополитических процессов, составление экспертных материалов по выработке концептуальных основ этнополитики, формирование механизмов упреждения и снятия межэтнических противоречий и конфликтов;
- анализ материалов республиканских и зарубежных средств массовой информации по политической и социально-экономической проблематике.
III. Функции Информационно-аналитического Центра

5. Өз мiндеттерiне сәйкес Орталық мынадай функцияларды:
- Қазақстандағы қоғамдық-саяси және әлеуметтiк-экономикалық ахуалға баға беру және болжамдау жөнiндегi талдау және сараптау материалдарын әзiрлеудi, iшкi саясат проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу мекемелерiмен және социологиялық қызметтермен бiрлесiп iс-әрекет жасауды;
- Қазақстандағы саяси ахуалды зерделеудi және оның келешегiн болжамдауды;
- Қазақстанның әлеуметтiк-экономикалық дамуының концептуалды проблемалары бойынша ұсыныстар әзiрлеудi;
- мемлекеттiң ұлт және ұлтаралық қатынастар саласындағы саясатының концептуалды негiздерiн талдап жасауды;
- iшкi саясаттың жедеғабыл проблемалары бойынша қоғамдық пiкiрдiң зерделенуiн ұйымдастыруды;
- партиялар мен қоғамдық ұйымдардың iшкi және сыртқы саясат мәселелерi жөнiндегi айқындамасы, қызметi туралы елдiң басшылығы хабардар болуын және осы проблемалар бойынша ұсыныстар әзiрленуiн;
- Қазақстан Республикасының Президентi мен үкiметiнiң iшкi және сыртқы саясатын, қызметiн түсiндiруге байланысты саяси науқандар ұйымдастыруды;
- Қазақстан Республикасы Президентiнiң бағытын қолдау жолдарын әзiрлеудi жүзеге асырады.
IV. Ақпараттық-талдау орталығының бөлiмшелерi
6. Жоғарыда аталған мiндеттер мен функцияларды атқару үшiн Орталықтың құрамына мынадай бөлiмшелер ұйымдастырылады:
- саяси процестердi талдау секторы;
- әлеуметтiк-экономикалық талдау секторы;
- қоғамдық пiкiрдi зерделеу секторы;
- Президенттiң кiтапханасын жинақтау секторы.
V. Ақпараттық-талдау Орталығының қызметiн қамтамасыз ету
7. Орталық өз қызметiн жүзеге асыру үшiн:
- белгiленген тәртiппен мемлекеттiк органдардан, мекемелерден, ұйымдар мен кәсiпорындардан кез-келген қажеттi ақпаратты, оның iшiнде құпия ақпаратты (басшылықтың келiсiмiмен) сұратуға және алуға;
- мемлекеттiк органдардың шешiмдерiн алуға;
- Орталық қызметкерлерiнiң iссапарларын, оның iшiнде шетелдiк iссапарларын жоспарлауға және жүзеге асыруға;
- байланыс пен коммуникацияның мемлекеттiк, оның iшiнде үкiметтiк арналарын пайдалануға;
- ғылыми мекемелердi, жекелеген ғалымдар мен мамандарды, оның iшiнде шартты негiзде жұмысқа тартуға;
- мемлекеттiк органдардың, архивтердiң, ғылыми мекемелердiң, кiтапханалардың деректерiнiң ақпараттық банктерiмен пайдалануға құқылы.
Орталықты материалдық-техникалық, құқықтық, құжаттамалық қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының тиiстi бөлiмшелерi жүзеге асырады.
VI. Ақпараттық-талдау орталығы басшысының құқықтары
мен мiндеттерi
8. Орталықтың басшысы Орталықтың бүкiл қызметiне басшылық етедi, осы қызметтiң нәтижелерi үшiн, Орталықтағы тәртiптiң жай-күйi үшiн жауап бередi.

5. В соответствии со своими задачами Центр осуществляет следующие функции:
- разработка аналитических и экспертных материалов по оценке и прогнозированию общественно-политической и социально-экономической ситуации в Казахстане, взаимодействие с научно-исследовательскими учреждениями и социологическии службами по проблемам внутренней политики;
- изучение и прогнозирование перспектив политической ситуации в Казахстане;
- выработка предложений по концептуальным проблемам социально-экономического развития Казахстана;
- разработка концептуальных основ политики государства в сфере национальных и межнациональных отношений;
- организация изучения общественного мнения по актуальным проблемам внутренней политики;
- информирование руководства страны о позиции, деятельности партий и общественных организаций по вопросам внутренней и внешней политики и разработка рекомендаций по этим проблемам;
- организация политических кампаний, связанных с разъяснением внутренней и внешней политики, деятельности Президента и правительства Республики Казахстан;
- выработка механизмов поддержки курса Президента Республики Казахстан.
IV. Подразделения Информационно-аналитического Центра
6. Для реализации вышеназванных задач и функций в составе Центра организуются следующие подразделения:
- сектор анализа политических процессов;
- сектор социально-экономического анализа;
- сектор изучения общественного мнения;
- сектор комплектации библиотеки Президента.
V. Обеспечение деятельности Информационно-аналитического Центра
7. Для осуществления своей деятельности Центр имеет право:
- запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, учреждений, организаций и предприятий любую необходимую информацию, в том числе секретную (с согласия руководства);
- получать решения государственных органов;
- планировать и осуществлять командировки сотрудников Центра, в том числе зарубежные;
- использовать государственные, в том числе правительственные каналы связи и коммуникации;
- привлекать к работе научные учреждения, отдельных ученых и специалистов, в том числе на договорной основе;
- пользоваться информационными банками данных государственных органов, архивов, научных учреждений, библиотек.
Материально-техническое, правовое, документальное обеспечение Центра осуществляется соответствующими подразделениями Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
VI. Права и обязанности руководителя
Информационно-аналитического Центра
8. Руководитель Центра руководит всей деятельностью Центра, несет ответственность за результаты этой деятельности, состояние дисциплины в Центре.

9. Орталықтың басшысы:
- Орталықтың қызметкерлерiн тағайындау және босату туралы ұсыныстар енгiзедi;
- өз орынбасарларының мiндеттерiн белгiлейдi;
- Орталық секторлары қызметiнiң мiндеттерi мен бағыттарын айқындайды;
- Қазақстан Республикасының Қауiпсiздiк кеңесiнiң мәжiлiстерiне қатысуға құқылы;
- Орталықтың жұмысын Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының тиiстi бөлiмшелерiнiң қызметiмен, сондай-ақ мемлекеттiк өкiметтiң жергiлiктi органдарының тиiстi бөлiмшелерiмен үйлестiрiп отырады;
- Орталықтың құзыры шегiнде қызмет құжаттамасына қол қоюға құқылы;
- Орталықтың қызметкерлерiн белгiленген тәртiппен көтермелеуге ұсынып отырады.

9. Руководитель Центра:
- вносит предложения о назначении и освобождении работников Центра;
- устанавливает обязанности своих заместителей;
- определяет задачи и направления деятельности секторов Центра;
- имеет право присутствовать на заседаниях Совета безопасности
Республики Казахстан;
- координирует работу Центра с деятельностью соответствующих
подразделений Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а также с соответствующими подразделениями местных  органов государственно власти;
- имеет право подписывать служебную документацию в пределах компетенции Центра;
- в установленном порядке представляет на поощрение сотрудников Центра.