Қазақстан Республикасы мен Израиль Мемлекетi арасындағы Өзара түсiнiстiк пен ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы декларация
Декларация 2000 жылғы 5 сәуір Иерусалим
Қазақстан Республикасы мен Израиль Мемлекетi,
егемендi теңдiк, iшкi iстерге араласпау және халықаралық дауларды бейбiт жолмен шешу принциптерiне сәйкес өзара қарым-қатынасты одан әрi дамыту қажеттiлiгiне кәмiл сенiм бiлдiре отырып,
Қазақстан Республикасы мен Израиль Мемлекетi арасындағы Өзара қарым-қатынастың негiздерi туралы 1995 жылғы 27 желтоқсандағы декларацияның ережелерiн басшылыққа ала отырып,
БҰҰ жарғысының мақсаттары мен принциптерiне өздерiнiң адалдықтарын қуаттай отырып, ғаламдық және аймақтық проблемалар жөнiнде пiкiр алмасудың маңыздылығын атап көрсете отырып,
екi ел басшылығының арасындағы өзара түсiнiстiк пен қолдаудың жоғары деңгейiн қанағаттанғандықпен атап өтiп,
сауда, инвестиция салаларындағы және басқа экономикалық бағыттардағы ынтымақтастықты кеңейтуге екi жақты мүдделiлiк бiлдiре отырып,
Тараптар арасындағы қазiргi достық қарым-қатынастар мен өзара сенiмдi екi елдiң игiлiктерi жолындағы өзара iс-қимылдың жаңа, неғұрлым жоғары деңгейiне көтеруге ұмтыла отырып,
екi мемлекеттiң сыртқы iстер министрлiктерi арасындағы Консультациялар туралы хаттамаға жүгiне отырып,
төмендегiлер туралы мәлiмдейдi:
1. Қазақстан мен Израиль халықаралық өмiрдiң барлық салаларында екi жақты өзара іс-қимылды жандандыру мақсатында түрлi деңгейлердегi саяси диалогты одан әрi кеңейтудiң маңыздылығы туралы келiстi.
2. Қазақстан мен Израиль Таяу Шығыстағы және бүкiл әлемдегi шиеленiстi басуға және бейбiтшiлiктi, тұрақтылықты, сондай-ақ қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге бiрлесе отырып қол жеткiзiп, сыртқы саясат саласында тығыз ынтымақтасуға ниет бiлдiрдi және Азиялық қауiпсiздiк жөнiндегi екi жақты және көп жақты консультацияларға қатысуға ниеттенiп отыр.
3. Қазақстан мен Израиль демократияны, парламентаризмдi және өзара түсiнiстiктi нығайтуға жәрдемдесетiн олардың арасындағы Достық пен ынтымақтастық жөнiндегi парламенттiк комиссиялардың қызметiн қанағаттанғандықпен атап өтедi.
4. Қазақстан мен Израиль халықаралық терроризмге, ұйымдасқан қылмысқа және құқыққа қарсы қызметтiң басқа да нысандарына қарсы күрестiң маңыздылығын атап көрсетедi.
5. Қазақстан мен Израиль екi елдiң сыртқы iстер министрлiктерi арасында, сондай-ақ халықаралық ұйымдар мен форумдардың шеңберiнде консультациялар өткiзуге және осы заманғы халықаралық қатынастардың көкейкестi проблемалары бойынша ұстанған бағыттарды үйлестiруге ниеттенiп отыр.
6. Қазақстан мен Израиль күш қолдануды және күш қолдану қаупiн төндiрудi сыртқы саясатта қолайсыз деп қарайды. Олар мемлекеттердiң құқықтарын сақтау мен егемендiгiн сыйлау арқылы прогреске қол жеткiзуге болатындығына сенiмдi. Ынтымақтастық теңдiкке негiзделуi тиiс және адамның бостандық пен тәуелсiздiкке негiзгi құқығын қамтамасыз ету арқылы бейбiтшiлiк пен халықаралық қауiпсiздiктi нығайтуға бағытталуы тиiс.

Декларация о дальнейшем развитии взаимопонимания и сотрудничества между Республикой Казахстан и Государством Израиль
Декларация 5 апреля 2000 года Иерусалим
Республика Казахстан и Государство Израиль,
глубоко убежденные в необходимости дальнейшего развития взаимоотношений в соответствии с принципами суверенного равенства, невмешательства во внутренние дела и мирного разрешения международных споров,
руководствуясь положениями Декларации об основах взаимоотношений между Республикой Казахстан и Государством Израиль от 27 декабря 1995 г.,
подтверждая свою приверженность целям и принципам Устава ООН, подчеркивая важное значение обмена мнениями по глобальным и региональным проблемам,
с удовлетворением отмечая высокую степень взаимопонимания и поддержки между руководством двух стран,
выражая обоюдную заинтересованность в расширении сотрудничества в сферах торговли, инвестиций и других экономических направлениях,
стремясь поднять существующие дружеские отношения и взаимное доверие между Сторонами на новый, более высокий уровень взаимодействия во благо обеих стран,
обращаясь к Протоколу о консультациях между Министерствами иностранных дел двух государств,
заявляют о нижеследующем:
1. Казахстан и Израиль согласились о значимости дальнейшего расширения политического диалога на различных уровнях с целью активизации двустороннего взаимодействия во всех сферах международной жизни.
2. Казахстан и Израиль выразили намерение тесно сотрудничать в сфере внешней политики, совместно добиваясь снижения напряженности и обеспечения мира, стабильности и безопасности на Ближнем Востоке и во всем мире и намерены участвовать в двусторонних и многосторонних консультациях по Азиатской безопасности.
3. Казахстан и Израиль с удовлетворением отмечают деятельность парламентских комиссий по дружбе и сотрудничеству между ними, которые способствуют укреплению демократии, парламентаризма и взаимопонимания.
4. Казахстан и Израиль отмечают важность борьбы против международного терроризма, организованной преступности и других форм противоправной деятельности.
5. Казахстан и Израиль намерены проводить консультации между министерствами иностранных дел двух стран, а также в рамках международных организаций и форумов и координировать позиции по актуальным проблемам современных международных отношений.
6. Казахстан и Израиль рассматривают применение и угрозу силой неприемлемыми во внешней политике. Они уверены, что прогресс может быть достигнут при соблюдении прав и уважении суверенитета государств. Сотрудничество должно основываться на равенстве и быть направлено на укрепление мира и международной безопасности при обеспечении основного права человека на свободу и независимость.

7. Қазақстан мен Израиль екi елдiң экономикалық субъектiлерi арасындағы байланыстарды кеңейтуге және ауыл шаруашылығы, өнеркәсiп, энергетика және технология сияқты салалардағы өзара тиiмдi iскерлiк жобаларды дамытуға өзара нысаналы екендiктерiн мәлiмдейдi.
Осыған байланысты 1992 жылғы 7 қыркүйекте құрылған Сауда-экономикалық байланыстар жөнiндегi қазақстан-израиль үкiметаралық комиссиясының ұсынысын жүзеге асырудың маңыздылығын атап өтедi.
8. Қазақстан Республикасының мұнайының және басқа да ресурстарының әлемдiк рыноктарға тұрақты өсiп келе жатқан ықпалын тани отырып, Қазақстан мен Израиль Қазақстанның мұнай және басқа да ресурстарын пайдаланудағы өзара ынтымақтастықтың маңыздылығын атап көрсетедi.
9. Қазақстан мен Израиль алдағы уақытта Қазақстан Республикасының Бүкiлдүниежүзiлiк Сауда Ұйымына енуiнiң маңыздылығын атап өтедi.
Израиль тарабы қазiргi кезде экономиканы реформалау мен қайта құрылымдау процесiн басынан кешiрiп отырған Қазақстандағы экономикалық жағдайдың күрделiлiгiн Қазақстанның Бүкiлдүниежүзiлiк Сауда Ұйымына енуi мәселесi жөнiндегi келiссөздер барысында ескеруге келiстi.
10. Қазақстан мен Израиль екi ел арасында бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ақпарат алмасудың, бiлiм беру, мәдениет, туризм және спорт саласында ынтымақтастықты кеңейтудiң маңыздылығын атап көрсетеді, сондай-ақ аймақтар мен қалалар деңгейiнде тiкелей байланыстар орнықтыруды қолдайды.
11. Қазақстан мен Израиль Азиядағы өзара iс-қимыл мен сенiм бiлдiру шаралары жөнiндегi кеңеске мүше мемлекеттердiң сыртқы істер министрлерiнiң Алматы қаласында 1999 жылғы 14 қыркүйекте өткiзiлген кездесуiнiң маңыздылығын атап көрсетедi және осы кездесу барысында талқыланған мәселелерге қозғау салып отыратын болады.
Иерусалимде 5760 жылғы 29 Адарға сәйкес келетiн 2000 жылғы 5 сәуiрде қазақ, иврит, ағылшын және орыс тiлдерiнде екi дана болып жасалды және де барлық мәтiннiң күшi бiрдей. Түсiндiруде пiкiр алшақтықтары туындаған жағдайда ағылшын тiлiндегi мәтiн негiзгi болып табылады.
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Омарбекова А.Т.

7. Казахстан и Израиль заявляют о взаимной нацеленности на расширение контактов между экономическими субъектами двух стран и развитие взаимовыгодных деловых проектов в таких отраслях, как сельское хозяйство, промышленность, энергетика и технологии.
В этой связи они отмечают важность реализации рекомендаций Казахстанско-израильской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, учрежденной 7 сентября 1992 года.
8. Признавая устойчиво растущее влияние нефти и других ресурсов Республики Казахстан на мировые рынки, Казахстан и Израиль подчеркивают важность взаимного сотрудничества в разработках нефтяных и других ресурсов Казахстана.
9. Казахстан и Израиль отмечают важность предстоящего вступления Республики Казахстан во Всемирную Торговую Организацию.
Израильская сторона согласилась учитывать сложность экономической ситуации в Казахстане, в настоящее время переживающем процесс реформирования и реструктуризации экономики, в ходе переговоров по вопросу вступления Казахстана во Всемирную Торговую Организацию.
10. Казахстан и Израиль отмечают важность обмена информацией между двумя странами через средства массовой информации, сотрудничества в области образования, культуры, туризма и спорта и поддерживают установление прямых контактов на уровне регионов и городов.
11. Израиль и Казахстан подчеркивают важность встречи министров иностранных дел государств-членов Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, проведенной 14 сентября 1999 года в г. Алматы, и будут продвигать вопросы, обсужденные в ходе данной встречи.
Подписано в Иерусалиме 5 апреля 2000 года, что соответствует 29 Адара(В) 5760 году, в двух экземплярах, на казахском, иврите, английском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае расхождения в толковании английский текст будет основным.
(Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)