Қазақстан-Үндістан бірлескен Декларациясы
Декларация 2002 жылғы 12 ақпан. Нью-Дели қаласы. 2002 жылғы 12 ақпаннан бастап күшіне енді - ҚР халықаралық шарттары бюллетені, 2002 ж., N 5, 43-құжат.
Мәдени және экономикалық ынтымақтастық шеңберінде ерекше дамуға ие болған Қазақстан мен Үндістан халықтарының ежелден келе жатқан дәстүрлі тығыз және достық қатынастары бар.
Бұл қатынастар ортақ мұраларға, демократия, байыптылық, бейбітшілік және зайырлылық мұраттарына адалдықты қастер тұтудың арқасында одан әрі нығая беретін болады.
Елдеріміздің арасында дипломатиялық қатынастар орнауының онжылдығы қарсаңында Қазақстан Республикасы Президентінің Үндістанға жасап отырған сапарына байланысты Үндістанның Премьер-Министрі қанағаттанғандық білдірді.
Екі елдің басшылары Азия аймағында және әлемде тұрақтылық пен гүлденуді нығайту мақсатындағы екіжақты, аймақтық және халықаралық мәселелер бойынша ынтымақтастықты дамыту мен өзара консультация өткізуге Қазақстан мен Үндістанның бекем бел байлап отырғандығын білдірді.
Ауғанстан: Біз Ауғанстандағы ахуалдың дамуына, уақытша Үкіметтің құрылуына, талибтердің тұрақтылықты бұзатын режимінің жойылуына қанағаттанғандық білдіреміз және де Ауғанстанды терроризмге арналған баспана ретінде пайдалануға жол бермеу жөніндегі халықаралық қоғамдастықтың батыл шешімін қолдаймыз. Біз алдағы уақытта халықаралық қоғамдастық күш-жігерін тәуелсіз Ауғанстанның барлық этникалық топтарының өкілдерін кеңінен қамтыған Үкіметті ұзақ мерзімді негізде құруға бағыттау қажеттігіне келісім білдіреміз.
Терроризм: Қазақстан 2001 жылғы 13 желтоқсанда Үндістан Парламенті үйінің жанында болған террорлық акцияны батыл айыптағандығын айта отырып, біз терроризмді, оның қандай көріністерін және де ол қандай сылтау немесе себептермен бүркемеленсе де ешбір ақтауға болмайтынын нық мәлімдейміз. Біз, сондай-ақ терроризмге қарсы күрес ғаламдық және жан-жақты сипат алуы және де барлық жерде бірдей оны жоюға бағытталуға тиіс екендігіне нық сенім білдіреміз. Осы тұрғыда біз БҰҰ Қауіпсіздік Кеңесінің 1373 қарарына сәйкес өз міндеттемелерімізді тағы да қуаттаймыз, сондай-ақ терроризммен күрестегі ынтымақтастық мәселелері бойынша екіжақты тетік жасауға ниет білдіретіндігімізді мәлімдейміз. Біз терроризмге қарсы жалпыға бірдей күрес терроризмге айдап салушылар мен жәрдемдесушілерге немесе олар жөнінде келісімпаздық бағыт ұстағандарға да, сондай-ақ террорлық актілерді іске асырушыларға да бағытталуы тиіс екендігін тағы да қуаттаймыз.
Аймақтық бастамалар: Біз аймақтағы бейбітшілікті, тұрақтылық пен гүлденуді қолдау жөніндегі тұрақты түрдегі консультациялардың маңыздылығын мақұлдаймыз. Біз ерекше бастама болып табылатын Азиядағы өзара іс-қимыл мен сенім білдіру шаралары жөніндегі Кеңес (АӨІСШК) процесінің дамуын қанағаттанғандықпен атап көрсеттік және де алдағы Саммит алға басудағы айтарлықтай қадам болатынына келістік. Біз, сондай-ақ аймақтық ұйым ретінде Шанхай ынтымақтастық ұйымы (ШЫҰ) қол жеткізген прогресті атап көрсеттік. Үндістанның географиялық жақындығы мен көршілігін, сондай-ақ оның аймақтық және халықаралық ынтымақтастық мәселелеріне белсене қатысатынын ескере отырып, Қазақстан Үндістанның ШЫҰ-на қатысуы бұл ұйымға жаңа серпін беретіндігі жөнінде пікір білдірдік.
Біз, сондай-ақ екі ел халықтарының, тұтас алғанда аймақ игілігіне қызмет ететін аймақтық экономикалық ынтымақтастыққа серпін беру қажеттігімен келістік. Осы орайда өзінің көмірсутегі ресурстарының молдығы арқасында Қазақстан көмірсутегін пайдаланушылардың әлемдегі ең ірілерінің бірі болуы болжамдалған Үндістан үшін маңызды энергия тасымалдаушы бола алады. Ақпараттық технология бойынша Үндістанның әлеуеті Қазақстанның экономикасының қажеті үшін зор үлес қоса алады. Біз тез арада іске асыру мақсатында осы салалар бойынша нақты жобалар әзірлеуді құптадық.
Екіжақты ынтымақтастық: Біз 2002 жылғы 11 ақпанда Нью-Делиде болып өткен сауда, экономика, ғылым және техникалық ынтымақтастық жөніндегі қазақстан-үндістан Бірлескен комиссиясының 4-ші мәжілісінің нәтижелерін қанағаттанғандықпен атап өттік. Өзара түсіністік пен сындарлылық жағдайында өткен комиссияның жұмысы барысында өзара тиімді ынтымақтастықтың жаңа салалары айқындалды. Біз түрлі салалардағы ынтымақтастықтың одан әрі дамуына қызмет ететін қол жеткен уағдаластықтарды жүзеге асыру үшін тиімді шаралар қабылдануы тиіс екендігіне келістік.
Біз, сондай-ақ білім беру, туризм, әскери-техникалық салаларындағы келісімдерді және экстрадиция туралы шартты тез арада жасау жөнінде шаралар қабылдаймыз деп келістік.
Үндістан Премьер-Министрі Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Үндістанға ресми сапары саяси, сауда-экономикалық, әскери-техникалық және мәдени-гуманитарлық салалардағы қатынастарды нығайтуға сүбелі үлес қосқанын атап өтті және оның екіжақты ынтымақтастықтың барлық кешенін жандандыру мен ықпалдастықтың жаңа жолдарын іздеуге қызмет ететініне сенім білдірді.
Біз Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесін анағұрлым өкілетті  және тиімді ету үшін оны кеңейтудің мақсатқа сай келетіндігімен келістік.
Қазақстан Республикасының Президенті Үндістанның халықаралық істерде атқарып отырған рөлін атай отырып, БҰҰ-ның кеңейтілген Қауіпсіздік Кеңесінің тұрақты мүшелігіне Үндістанды лайық кандидат ретінде қолдайды.
Қазақстан Республикасының Президенті Үндістанның Премьер-Министрін жақын арада Қазақстанға келіп қайтуға шақырды. Шақыру ризашылықпен қабыл алынды.

Казахстанско-индийская совместная Декларация
Декларация 12 февраля 2002 года г. Нью-Дели. Вступила в силу 12 февраля 2002 года
Народы Казахстана и Индии имеют давнюю традицию тесных и дружественных отношений, в рамках которых особое развитие получило культурное и экономическое сотрудничество.
Эти отношения будут и в дальнейшем укрепляться благодаря нашему общему наследию и приверженности идеалам толерантности, демократии, секуляризма и мира.
Премьер-Министр Индии выразил удовлетворение по поводу визита Президента Республики Казахстан в Индию в канун 10-летия установления дипломатических отношений между нашими странами.
Лидеры двух стран выразили общую решимость Казахстана и Индии развивать сотрудничество и взаимные консультации по двусторонним, региональным и международным вопросам в целях укрепления стабильности и процветания в Азиатском регионе и мире.
Афганистан: Мы выразили удовлетворение по поводу развития ситуации в Афганистане, формирования временного Правительства, устранения дестабилизирующего режима Талибов и поддержали решимость международного сообщества не допустить использование Афганистана в качестве убежища для терроризма. Мы выразили согласие в том, что в будущем необходимо направить усилия международного сообщества на формирование правительства на долгосрочной основе с широким представительством всех этнических групп независимого Афганистана.
Терроризм: Отмечая решительное осуждение Казахстаном террористической акции у здания Парламента Индии 13 декабря 2001 года, мы твердо заявили, что терроризм не может быть оправдан ни в каких его проявлениях и какими бы поводами или причинами он не прикрывался. Мы также выразили твердую уверенность в том, что борьба против терроризма должна носить глобальный и всеобъемлющий характер, и быть направлена на полное и повсеместное его уничтожение. В этом контексте мы еще раз подтвердили свои обязательства в соответствии с резолюцией 1373 Совета Безопасности ООН, а также заявили о своем намерении создать двусторонний механизм по вопросам сотрудничества в борьбе с терроризмом. Мы вновь подтвердили, что всеобщая борьба против терроризма должна быть направлена как против тех, кто подстрекает, содействует терроризму или занимает соглашательскую позицию в отношении к нему, так и против тех, кто осуществляет акты терроризма.
Региональные инициативы: Мы признаем важность регулярных консультаций по поддержанию мира, стабильности и процветания в регионе. Мы с удовлетворением отметили развитие процесса Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), которое представляет собой уникальную инициативу, и согласились, что предстоящий саммит станет значительным шагом вперед. Мы также отметили прогресс, достигнутый Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) как региональной организации. Казахстан выразил мнение о том, что, учитывая географическую близость и соседство Индии, а также ее активное участие в вопросах регионального и международного сотрудничества, участие Индии в ШОС могло бы придать дополнительный импульс данной организации.
Мы также согласились с необходимостью придания импульса региональному экономическому сотрудничеству, что послужит благу народов обеих стран и региона в целом. В этом контексте, Казахстан со своими значительными углеводородными ресурсами может стать важным поставщиком энергоносителей для Индии, которая, как ожидается, станет одним из самых больших потребителей энергоресурсов в мире. Аналогично, потенциал Индии в информационных технологиях может представить большой интерес для нужд казахстанской экономики. Мы одобрили разработку конкретных проектов в этих сферах с целью их скорейшей реализации.
Двустороннее сотрудничество: Мы с удовлетворением отмечаем результаты четвертого заседания Межправительственной казахстанско-индийской совместной комиссии по торговому, экономическому, научному и техническому сотрудничеству, состоявшейся 11 февраля 2002 года в Нью-Дели. В ходе работы Комиссии, прошедшей в духе взаимопонимания и конструктивизма, были определены новые сферы взаимовыгодного сотрудничества. Мы выразили согласие в том, что должны быть приняты эффективные меры для реализации достигнутых договоренностей, что послужит дальнейшему укреплению сотрудничества в различных сферах.
Мы также согласились в том, что будут предприняты меры по скорейшему заключению соглашений в области образования, туризма, военно-технической сфере, а также Договора об экстрадиции.
Премьер-Министр Индии с удовлетворением отметил, что официальный визит Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева в Индию внес весомый вклад в дело укрепления отношений в политической, торгово-экономической, военно-технической и культурно-гуманитарной сферах и выразил уверенность в том, что он послужит активизации всего комплекса двустороннего сотрудничества и поиску новых путей кооперации.
Мы согласились с целесообразностью расширения Совета Безопасности Организации Объединенных Наций с тем, чтобы сделать его более представительным и эффективным. Президент Республики Казахстан, отмечая роль, которую играет Индия в международных делах, поддерживает Индию в качестве подходящего кандидата в постоянные члены расширенного СБ ООН.
Президент Республики Казахстан пригласил Премьер-Министра Индии посетить Казахстан в ближайшее время. Приглашение было с благодарностью принято.

Нью-Дели, 12 ақпан 2002 ж.
(Қолдары)
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

Нью-Дели, 12 февраля 2002 года                           (Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)