Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Финляндия Республикасы Білім министрлігі арасындағы білім және ғылым саласындағы өзара түсіністік туралы МЕМОРАНДУМ
Меморандум, Хельсинки қ., 2009 жылғы 24 наурыз
РҚАО-ның ескертпесі!
Меморандум 2009 жылғы 24 наурызда күшіне енді.
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Финляндия Республикасы Білім министрлігі,
Қазақстан Республикасы мен Финляндия Республикасы арасындағы достық қатынасты нығайту мақсатында,
екі мемлекет арасындағы білім және ғылым саласындағы ынтымақтастықтың маңыздылығын растай отырып,
Тарап мемлекеттерінің білім және ғылым ұйымдары арасындағы ынтымақтастықты күшейтуге ниет білдіре отырып,
төмендегілер туралы келісті.
1-бап
Осы Меморандумның ережесі Тарап мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-бап
Тараптар мынадай бағыттарда екіжақты және көпжақты ынтымақтастықтың жүзеге асырылуына ықпал етеді:
Тарап мемлекеттерінің білім және ғылым ұйымдары арасында екіжақты ынтымақтастықты орнатуға және дамытуға ықпал ету;
білім және ғылым саласындағы ақпаратпен және жұмыс тәжірибесімен алмасу;
осы Меморандум шеңберінде өзара қызығушылық танытатын салалардағы ынтымақтастық.
3-бап
Әрбір Тарап өз мемлекетінің аумағында басқа Тараптың мәдениеті мен тілін оқытуға және таратуға ықпал етеді.
4-бап
Тараптар Тарап мемлекеттерінде берілетін білім, ғылыми дәреже және атақтар туралы құжаттарды тану және олардың баламалығын белгілеу тетіктерін құруға ықпал етеді.
5-бап
Тараптар білім және ғылым саласындағы қызметкерлермен, сондай-ақ құқықтары, міндеттері және жауапкершіліктері анықталатын Тарап мемлекеттерінің мүдделі білім беру ұйымдарының арасындағы екіжақты шарттар негізінде бакалавр, магистрлік және докторлық бағдарлама бойынша білім алушылармен баламалы алмасу жөніндегі білім беру ұйымдарының бастамаларын қолдайды.
6-бап
Фин тарапы Center of the International mobility (CIMO) атынан университет бітірген (Магистр дәрежесін алған) шетел азаматтары, зерттеушілер (Магистр немесе Доктор дәрежесін алған) университеттің мұғалімдері мен әкімшілік қызметкерлері үшін гранттар мен стипендиялар тағайындайды. Оқу шарттары туралы ақпарат http://finland.cimo.fi және www.edu.gov.kz сайттарында орналастырылады.
7-бап
Тараптар, егер әрбір нақты жағдайда басқа да тәртіптер келісілмейтін болса, өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларымен қарастырылған қаражат шегінде Осы Меморандумды орындау барысында туындаған шығыстарды дербес мойнына алады.

МЕМОРАНДУМ* о взаимопонимании между Министерством образования и науки Республики Казахстан и Министерством образования Финляндской Республики в области образования и науки
Меморандум, г. Хельсинки, 24 марта 2009 г.
Примечание РЦПИ!
Меморандум вступил в силу 24 марта 2009 года.
Министерство образования и науки Республики Казахстан и Министерство образования Финляндской Республики, именуемые далее Сторонами,
с целью укрепить дружественные отношения между Республикой Казахстан и Финляндской Республикой,
подтверждая важность сотрудничества между двумя государствами в сфере образования и науки,
желая усилить сотрудничество между организациями образования и науки государств Сторон,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Положения настоящего Меморандума осуществляются в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон.
Статья 2
Стороны способствуют осуществлению двустороннего и многостороннего сотрудничества в следующих направлениях:
содействие установлению и развитию двустороннего сотрудничества между организациями образования и науки государств Сторон;
обмен информацией и опытом работы в сфере образования и науки;
сотрудничество в областях, представляющих взаимный интерес в рамках настоящего Меморандума.
Статья 3
Каждая Сторона на территории своего государства способствует обучению и распространению культуры и языка другой Стороны.
Статья 4
Стороны способствуют созданию механизмов признания и установления эквивалентности документов об образовании, ученых (научных) степенях и званиях, выдаваемых в государствах Сторон.
Статья 5
Стороны поддерживают инициативы организаций образования по эквивалентному обмену работниками образования и науки, а также обучающимися по программе бакалавра, магистерской и докторской программам на основе двусторонних договоров между заинтересованными организациями образования государств Сторон, в которых определяются их права, обязанности и ответственность.
Статья 6
Финская сторона, в лице Center of the International mobility (CIMO), предоставляет гранты и стипендии для иностранных граждан, окончивших университет (получивших степень Магистра), исследователей (получивших степень Магистра или Доктора), учителей и административного персонала университетов. Информация об условиях обучения размещается на сайтах http://finland.cimo.fi и www.edu.gov.kz.
Статья 7
Стороны самостоятельно несут расходы, возникающие в ходе выполнения настоящего Меморандума, в пределах средств, предусмотренных национальными законодательствами своих государств, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок.

8-бап
Осы Меморандумға Тараптардың өзара келісімі бойынша жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы Меморандумның ережелерін талқылау немесе қолдану кезінде туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
10-бап
Осы Меморандум қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Меморандум бес жыл мерзімге жасалады және егер Тараптардың бірде-біреуі өзінің оның қолданылуын тоқтату ниеті туралы басқа Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы ағымдағы кезеңнің аяқталуына дейін алты ай бұрын жазбаша хабарлама жолдамаса, автоматты түрде келесі бес жыл кезеңге ұзартылады.
Егер Тараптар әрбір нақты жағдайда өзге шешім қабылдамаса, осы Меморандумның қолданылуын тоқтату оның шеңберінде жүзеге асырылатын, осы Меморандумның қолданылуын тоқтату мерзіміне дейін аяқталмаған жобалар мен бағдарламаға әсерін тигізбейді.
2009 жылғы наурыздың 24-інде Хельсинки қаласында әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің күші бірдей.
Осы Меморандумның ережелерін түсіндіру бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
(Қолдары)

Статья 8
В настоящий Меморандум по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 9
Споры и разногласия, возникающие при толковании или применении положений настоящего Меморандума, разрешаются путем переговоров и консультаций.
Статья 10
Настоящий Меморандум вступает в силу со дня его подписания.
Настоящий Меморандум заключается сроком на пять лет и автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды, если ни одна из Сторон, не менее, чем за шесть месяцев до истечения текущего периода, не направит по дипломатическим каналам другой Стороне письменное уведомление о своем намерении прекратить его действие.
Прекращение действия настоящего Меморандума не оказывает влияния на осуществляемые в его рамках проекты или программы, не завершенные до даты прекращения действия настоящего Меморандума, если в каждом конкретном случае Стороны не примут решения об обратном.
Совершен в городе Хельсинки 24 марта 2009 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Меморандума Стороны обращаются к тексту на английском языке.
(Подписи)