8-бап
Тараптар ВИЧ-инфекцияланған азаматтардың Ұлттық заңдарына сәйкес
барлық құқықтары мен ерiктерiнiң сақталатындығына кепiлдiк бередi.
Уақытша келген мемлекетте тұратын азаматтардың, оларда
ВИЧ-инфекцияның болуына байланысты құқықтары мен ерiктерiне тек
ВИЧ-инфекцияланғандар тұрып жатқан мемлекеттiң заңдарымен ғана шек қойылуы
мүмкiн.
9-бап
Тараптар, Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң азаматтарына Тараптар
территорияларына кедергiсiз, ВИЧ-инфекцияның жоқ екендiгiн растайтын
сертификатты көрсетпей-ақ кiруіне кепiлдiк бередi.
10-бап
Тараптар өз мемлекетiнiң территориясында ВИЧ-инфекцияланғандардың
анықталғандығы туралы, осы тұлғалар азаматтары болып табылатын басқа
Тараптарға жедел хабарлайды.
11-бап
Тараптар ВИЧ-инфекциясы проблемасы жөнiндегi ұлттық заңдардың жақындасуына қажеттi шаралар қабылдайды, сондай-ақ жаңа ұлттық нормативтiк-құқықтық актiлер туралы бiр-бiрiне уақытында хабарлайды
12-бап
Осы Келiсiмдi орындау мақсатында Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерде 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған ВИЧ-инфекцияның алдын алу мен емдеу саласындағы мемлекетаралық ынтымақтастық бағдарламасы қабылданады (қоса берiлiп отыр).
Бұл Бағдарлама осы Келiсiмнің ажырамас бөлiгi болып табылады және
ВИЧ-инфекциялардың алдын алу жөнiндегi ұлттық бағдарламалар негiзiнде
жүзеге асырылады.
13-бап
Тараптар бiрлескен бағдарламалар, жобалар мен әзiрлемелердiң
қатысушыларына тең құқықты кепiлдендiретiн қажеттi жағдай жасайды, тұрақты
байланыс, кеңес және ВИЧ-инфекция проблемалармен айналысатын ұйымдар
арасындағы тiкелей қарым-қатынасты орнықтыруға мүмкiндiк жасайды.
14-бап
Тараптар қабылданған келiсiмдерге сәйкес кадрлардың дайындығын,
бiлiктiлiгiн көтерудi және ВИЧ-инфекция проблемаларымен айналысатын
мамандар алмасуды ұйымдастырады.
15-бап
Тараптар ВИЧ-инфекцияның алдын алудың қажеттi шаралары туралы
тұрғындарға бұқаралық ақпарат құралдары арқылы тұрақты хабарлап отыруды
қамтамасыз етедi.
16-бап
Тараптар Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің
өздерiнің ұлттық бағдарламаларының шеңберiнде 2005 жылға дейiнгi кезеңге
арналған ВИЧ-инфекцияның алдын алу мен емдеу саласындағы мемлекетаралық
ынтымақтастық бағдарламасын iске асыру жөнiндегi жұмыстарын қаржыландыруды
қамтамсыз етедi.
17-бап
Осы Келiсiм оған қол қойған күнiнен бастап күшiне енедi, ал оның
күшiне енуi үшiн заңдары мемлекетiшiлiк процедураларды орындауды талап
ететiн мемлекеттер үшiн - тиiстi хабарламаны депозитарийге тапсырған
күннен басталады.
Мұндай процедураларды орындаудың қажеттiлiгiн Тараптар осы Келiсiмге
қол қойған күннен бастап үш айдың iшiнде депозитарийға хабарлайды.

Статья 8
Стороны гарантируют соблюдение всех прав и свобод ВИЧ-инфицированных граждан в соответствии с национальным законодательством.
Права и свободы граждан государства и лиц, проживающих в государстве временного пребывания, в связи с наличием у них ВИЧ-инфекции могут быть ограничены только законами государства, на территории которого ВИЧ-инфицированные находятся.
Статья 9
Стороны гарантируют гражданам государств-участников Содружества беспрепятственный, без предъявления сертификата об отсутствии у них ВИЧ-инфекции, въезд на территорию Стороны.
Статья 10
Стороны обязуются оперативно информировать о выявлении на своей территории ВИЧ-инфицированных лиц другие Стороны, гражданами которых эти лица являются.
Статья 11
Стороны принимают необходимые меры к сближению национального законодательства по проблеме ВИЧ-инфекции, а также своевременно информируют друг друга о принятых новых национальных нормативно-правовых актах.
Статья 12
В целях выполнения настоящего Соглашения принимается Межгосударственная программа сотрудничества в области профилактики и лечения ВИЧ-инфекции в государствах-участниках Содружества Независимых Государств на период до 2005 года (прилагается).
Данная Программа является неотъемлемой частью настоящего Соглашения и реализуется на основе национальных программ по профилактике ВИЧ-инфекции.
Статья 13
Стороны создают необходимые условия, гарантирующие равные права участников совместных программ, проектов и разработок, способствуют регулярным контактам, консультациям и развитию прямых связей между организациями, занимающимися проблемами ВИЧ-инфекции.
Статья 14
Стороны организуют подготовку, повышение квалификации кадров и обмен специалистами, занимающимися проблемами ВИЧ-инфекции, в соответствии с принятыми соглашениями.
Статья 15
Стороны обеспечивают регулярное информирование населения через средства массовой информации о необходимых мерах профилактики ВИЧ-инфекции.
Статья 16
Стороны осуществляют финансирование работ по реализации Межгосударственной программы сотрудничества в области профилактики и лечения ВИЧ-инфекции в государствах-участниках Содружества Независимых Государств на период до 2005 года в рамках своих национальных программ.
Статья 17
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня его подписания, а для государств, законодательство которых требует выполнения внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, - со дня сдачи депозитарию соответствующего уведомления.
О необходимости выполнения таких процедур Стороны извещают депозитарий в течение трех месяцев со дня подписания настоящего Соглашения.

18-бап
Осы Келiсiм күшiне енген күнiнен бастап бес жыл мерзiм бойы
қолданыста болады. Бұл мерзiм өткен соң, егер Тараптар басқадай шешiм
қабылдамаса, Келiсiм әр жолы 5 жылдық кезеңге өз-өзiнен ұзарып отырады.
19-бап
Келiсiмнiң қолданылу барысында туындаған қаржылық немесе басқа
мiндеттердi тәртiптеп, шығардан алты ай бұрын ол туралы депозитарийға
жазбаша хабарлама жасай отырып, әрбiр Тарап осы Келiсiмнен шыға алады
20-бап
Осы Келiсім, оның мақсаттары мен принциптерiн және осы Келiсiмнен
туындайтын мiндеттемелердi өзiне қабылдауға дайын басқа мемлекеттердi
осындай қосылуға құжаттарын депозитарийға беру жолымен қосылу үшiн ашық.
1998 жылдың 25 қарашасында Мәскеу Қаласында орыс тiлiнде бiр
түпнұсқалық данада жасалды. Түпнұсқалық дана осы Келiсiмге қол қойған
әрбiр мемлекетке Келiсiмнiң куәландырылған көшiрмесiн жолдайтын Тәуелсiз
Мемлекеттер Достастығының Атқарушы Секретариатында сақталады.
Әзiрбайжан Республикасы           Молдова Республикасы
Yкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Армения Республикасы              Ресей Республикасы
Yкiметi үшiн                      Yкiметi үшiн
Беларусь Республикасы             Тәжiкстан Республикасы
Yкiметi үшiн                      Yкiметi үшiн
Грузия Yкiметi үшiн               Түркiменстан Республикасы
Үкiметi үшiн
Қазақстан Республикасы            Өзбекстан Республикасы
Yкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Қырғыз Республикасы               Украина Республикасы
Yкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Мәскеу - 25.11.98
ВИЧ-инфекциясы
проблемаларын шешу
ісіндегі ынтымақтастық
туралы Келісімге
Қосымша
1998 жылғы 25 қараша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы
мемлекеттердің ВИЧ-инфекциясының алдын алу
және емдеу саласындағы ынтымақтастықтың
2005 жылға дейінгі кезеңге арналған
мемлекетаралық бағдарламасы
Мәскеу - 25.11.98
Бағдарламаның төлқұжаты
Бағдарламаның аты          - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы
мемлекеттердiң ВИЧ-инфекцияның алдын алу
және емдеу саласындағы ынтымақтастықтың
2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған
мемлекетаралық бағдарламасы
Бағдарлама даярлау         - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының денсаулық
үшін негіз                   сақтау саласындағы ынтымақтастық жөнiндегi
Кеңесiнiң 1997 жылғы 18 сәуiрдегi шешiмi
Мемлекеттік тапсырыс       - Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң
берушілер                    Денсаулық сақтау министрлiктерi немесе
денсаулық сақтаудың өзге орталық органдары
Бағдарламаны негізгі       - Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау
даярлаушы                    министрлiгi, Ресей Федерациясы Денсаулық
сақтау министрлiгi
Бағдарламаның мақсаттары   - Достастыққа қатысушы мемлекеттерде ВИЧ-
мен міндеттері               инфекцияның таралуының алдын алу; ВИЧ-
инфекцияның алдын алуды құқықтық қамтамасыз
етудi жүйелеу, тұрғындарды ақпараттау жүйесiн
дамыту, ғылыми-зерттеу әзiрлемелерiн жүргiзу,
кадр дайындау жөнiндегi Достастыққа қатысушы
мемлекеттердiң күштерiн бiрiктiру
Бағдарламаны негізгі       - Достастыққа қатысушы мемлекеттердiң
орындаушылар                 министрлiктерi мен ведомстволары

Статья 18
Настоящее Соглашение действует в течение пяти лет со дня его вступления в силу. По истечении этого срока Соглашение автоматически продлевается каждый раз на пятилетний период, если Стороны не примут иного решения.
Статья 19
Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее чем за шесть месяцев до выхода, урегулировав финансовые и иные обязательства, возникшие за время действия Соглашения.
Статья 20
Настоящее Соглашение открыто для присоединения других государств, разделяющих его цели и принципы и готовых принять на себя обязательства, вытекающие из настоящего Соглашения, путем передачи депозитарию документов о таком присоединении.
Совершено в городе Москве 25 ноября 1998 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном Секретариате Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство Азербайджанской Республики
За Правительство Республики Армения
За Правительство Республики Беларусь
За Правительство Грузии
За Правительство Республики Казахстан
За Правительство Кыргызской Республики
За Правительство Республики Молдова
За Правительство Российской Федерации
За Правительство Республики Таджикистан
За Правительств Туркменистана
За Правительства Республики Узбекистан
За Правительство Украины
Приложение
к Соглашению о сотрудничестве
в решении проблем ВИЧ-инфекции
от 25 ноября 1998 года
Межгосударственная программа
сотрудничества в области профилактики и
лечения ВИЧ-инфекции в государствах-участниках
Содружества Независимых Государств
на период до 2005 года
Паспорт Программы
Наименование Программы        - Межгосударственная программа
сотрудничества в области
профилактики и лечения
ВИЧ-инфекции в
государствах-участниках Содружества
Независимых Государств на период до
2005 года
Основание для разработки      - Решение Совета по сотрудничеству в
Программы                       области здравоохранения Содружества
Независимых Государств от 18 апреля
1997 года
Государственные заказчики     - Министерства здравоохранения и иные
центральные органы управления
здравоохранением
государств-участников Содружества
Основной разработчик          - Министерство здравоохранения
Программы                       Республики Беларусь, Министерство
здравоохранения Российской
Федерации
Цели и задачи Программы       - Предупреждение распространения
ВИЧ-инфекции в
государствах-участниках
Содружества; объединение усилий
государств-участников Содружества
по унификации правового обеспечения
профилактики ВИЧ-инфекции, развитию
системы информирования населения,
проведению научно-исследовательских
разработок, подготовке кадров
Основные исполнители          - Министерства и ведомства
Программы                       государств-участников Содружества

Бағдарламаны жүзеге        - 1998-2005 жылдар
асыру мерзімі
Бағдарламаны               - Достастыққа қатысушы мемлекеттер
қаржыландыру                 бюджеттерiнiң есебiнен, меншiк түрiне
қарамастан кәсiпорындар, ұйымдар мен
мекемелердiң қоғамдық бiрлестiктердiң және
Достастыққа қатысушы мемлекеттер
азаматтарының ерiктi жарнасы, жәрдемдер,
қайырымдылық көмек, сондай-ақ халықаралық
қорлардың қаржысы есебiнен
Бағдарламаны жүзеге асыру. - Достастыққа қатысушы мемлекеттер
дың күтілетін нәтижелері     территорияларында ВИЧ-инфекцияның таралуының
өсуi қарқынын тежеу, ауруларды емдеу
шығындарын азайту, еңбек шығынын кемiту
Бағдарламаның орындалуын   - Бақылау қызметтерiн Экономикалық Одақтың
бақылау жүйесі               Мемлекетаралық экономикалық Комитетi,
Достастықтың денсаулық сақтау саласындағы
ынтымақтастық жөнiндегi Кеңесiнiң ВИЧ-
инфекция проблемалары жөнiндегi үйлестiру
кеңесi орындайды
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы
мемлекеттердің ВИЧ-инфекциясының алдын алу
және емдеу саласындағы ынтымақтастықтың
2005 жылға дейінгі кезеңге арналған
мемлекетаралық бағдарламасы
---------------------------------------------------------------------------
N !           Шараның аты               ! Орындау   !   Орындаушы
р/!                                     ! мерзімі   !
с !                                     !           !
---------------------------------------------------------------------------
1  ВИЧ-инфекцияны диагностикалау         1999-2000   Ғылым Академиялары,
мен емдеудің перспективалық жұмыс.                Денсаулық сақтау
тарын жасаудың ғылыми-іздестіру                   министрліктері
бағдарламасын даярлау және іске асыру             Достастыққа қатысушы
мемлекеттердің ден.
саулық сақтауды
басқаратын басқа да
орталық органдары
2  ВИЧ-инфекцияның нашақорлар арасында   1998-2000   Денсақминдер және
таралуының алдын алу жөніндегі үйлес.             басқа денсаулық сақ.
тірілген шараларды даярлау                        тауды басқарудың
орталық органдары,
Достастыққа қатысушы
мемлекеттердің ІІМ-і
3  Медициналық қолдануға арналған         1999 ж.    Достастыққа қатысушы
бұйымдарды стерильдеу мен дезинфек.               мемлекеттердің
циялау бойынша мемлекетаралық стандарт            Денсақминдері және
даярлау                                           басқа денсаулық сақ.
тауды басқарудың
орталық органдары
4  Кадрлар дайындау, олардың біліктілі.  1998-2000   Достастыққа қатысушы
гін көтеру және ВИЧ-инфекция пробле.              мемлекеттердің
маларымен айналысып жүрген мамандармен            Денсақминдері және
алмасу жөніндегі көп жақты және екі               басқа денсаулық сақ.
жақты келісімдер жасасу                           тауды басқарудың
орталық органдары

Сроки реализации Программы    - 1998-2005 годы
Финансирование Программы      - За счет бюджетов
государств-участников Содружества,
добровольных взносов предприятий,
организаций и учреждений,
независимо от форм собственности,
общественных объединений и
граждан государств-участников
Содружества, пожертвований,
благотворительной помощи, а также
средств международных фондов
Ожидаемые результаты          - Замедление темпов роста
реализации Программы            распространения ВИЧ-инфекции на
территориях государств-участников
Содружества, снижение расходов на                                   лечение больных, уменьшение
трудовых потерь
Система контроля за           - Контрольные функции выполняет
исполнением Программы           Межгосударственный экономический
Комитет Экономического союза,
Координационный совет по проблемам
ВИЧ-инфекции Совета по
сотрудничеству в области
здравоохранения Содружества
Межгосударственная программа
сотрудничества в области профилактики и лечения
ВИЧ-инфекции в государствах-участниках Содружества
Независимых Государств на период до 2005 года
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование мероприятия         ! Срок      !   Исполнитель
п/!                                     ! исполнения!
п !                                     !           !
-------------------------------------------------------------------
1  Разработка и реализация              1999-2000 гг. Академии
научно-поисковой программы                         наук,
создания перспективных средств                     минздравы и
диагностики и лечения ВИЧ-инфекции                 иные
центральные
органы
управления
здравоохране-
нием
государств-
участников
Содружества
2  Разработка скоординированных         1998-2000 гг. Минздравы и
мероприятий по предупреждению                      иные
распространения ВИЧ-инфекции                       центральные
среди больных наркоманией                          органы
управления
здравоохране-
нием, МВД
государств-
участников
Содружества
3  Разработка межгосударственного       1999 г.       Минздравы и
стандарта по стерилизации и                        иные
дезинфекции изделий медицинского                   центральные
назначения                                         органы
управления
здравоохране-
нием
государств-
участников
Содружества
4  Заключение многосторонних и          1998-2000 гг. Минздравы и
двусторонних соглашений по                         иные
подготовке, повышению квалификации                 центральные
кадров и обмену специалистами,                     органы
занимающихся проблемами ВИЧ-инфекции               управления
здравоохране-
нием
государств-
участников
Содружества

5  Бақылаудың мемлекеттік қызметі жұмы.  1999-2000   Әділминдер, денсақмин.
сына пайдалану мақсатында Достастыққа             дер және басқа денсау.
қатысушы мемлекеттердегі ВИЧ-инфекция             лық сақтауды басқару.
проблемалары жөніндегі заңдардың                  дың орталық органда.
тәжірибесін зерттеу                               ры
6  Достастыққа қатысушы мемлекеттердегі 1999-2001    денсақминдер және
ВИЧ-инфекцияның таралуын эпидемиоло.              басқа денсаулық
гиялық бақылаудың бірыңғай компьютер.             сақтауды басқарудың
лік ақпараттық-талдау жүйесін даярлау             орталық органдары,
Достастыққа қаты.
сушы мемлекеттердің
мемлекеттік статис.
тикалық органдары,
информациялау сала.
сындағы саясатқа
жауап беруші атқарушы
билік органдары
7  ВИЧ-инфекцияның алдын алудың қолайлы
шаралары туралы тұрғындарға ақпарат
беру жүйесін дамыту:
- өтеусіз негізде алмасу:
тұрғындардың түрлі топтары үшін      1998-2005    Достастыққа қатысушы
ақпараттық-нәсихаттық материалдармен,             мемлекеттердің денсақ.
салауатты өмір салтын, ВИЧ-инфекция.              миндер және басқа ден.
сының алдын алуды насихаттау жөніндегі            саулық сақтауды басқа.
жасөспірімдер мен жастар үшін оқу                 рудың орталық орган.
бағдарламаларымен                                 дары, Білім министр.
ліктері
ұлттық телевизия мен радио, сондай-ақ 1998-2005   Достастыққа қатысушы
Мемлекетаралық "Мир" телерадиокомпа.              мемлекеттердің теле.
ниясы каналдары бойынша трансляциялау             визия мен радиосы,
үшін тақырыптық видеофильмдермен, ви.              мемлекетаралық "Мир"
деоклиптермен, теле, радио-бағдарла.              телерадиокомпаниясы
малармен
- денсаулық сақтау қызметкерлерінің,  1998-2005   Достастыққа қатысушы
ғылым, қоғамдық қайраткерлердің пресс-            мемлекеттердің Денсақ.
релиздерін, баспасөздегі жариялымдарын,           миндер және басқа ден.
телевизия және радиодан сөз сөйлеуді              саулық сақтауды басқа.
дайындау                                          рудың орталық орган.
дары
8  ВИЧ-инфекция проблемасы жөнінде       1999        Ресей Федерациясының
халықаралық конференция өткізу                    Денсақмині
Ұсынылып отырған мәтін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Үкімет
басшылары Кеңесінің 1998 жылғы 25 қарашада Мәскеу қаласында өткен
отырысында қабылданған ВИЧ-инфекция проблемаларын шешу ісіндегі
ынтымақтастық туралы Келісімнің түпнұсқалық көшірмесі болып табылатынын
куәландырамын. Жоғарыда аталған Келісімнің түпнұсқалық данасы Тәуелсіз
Мемлекеттер Достастығының Атқарушы Секретариатында сақтаулы.
Тәуелсіз Мемлекеттер
Достастығы атқарушы
хатшысының бірінші
орынбасары
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

5  Изучение практики законодательства   1999-2000 гг. Минюсты,
по проблемам ВИЧ-инфекции в                        минздравы
государствах-участниках Содружества                и иные
в целях использования в деятельности               центральные
государственных служб контроля                     органы
управления
здравоохране-
нием
государств-
участников
Содружества
6  Разработка единой компьютерной       1999-2001 гг. Минздравы и
информационно-аналитической системы                иные
эпидемиологического надзора за                     центральные
распространением ВИЧ-инфекции в                    органы
государствах-участниках Содружества                управления
здравоохране-
нием
органы
исполнитель-
ной власти,
отвечающие за
политику в
области
информатиза-
ции,
государст-
венные
статисти-
ческие
органы
государств-
участников
Содружества
7  Развитие системы информирования
населения о доступных мерах
профилактики ВИЧ-инфекции:
- обмен на безвозмездной основе:
информационно-пропагандистскими      1998-2005 гг. Минздравы и
материалами для различных групп                    иные
населения, учебными программами                    центральные
для подростков и молодежи по                       органы
пропаганде здорового образа жизни,                 управления
профилактике ВИЧ-инфекции                          здравоохране-
нием,
минобразования
государств-
участников
Содружества
тематическими видеофильмами,         1998-2005 гг. Телевидение и
видеоклипами, теле- и радиопрограммами             радиовещание
для трансляции по каналам                          государств-
национального телевидения и                        участников
радиовещания, а также                              Содружества,
Межгосударственной                                 Межгосударст-
телерадиокомпании "Мир";                           венная
телерадио-
компания
"Мир"
- подготовка пресс-релизов,          1998-2005 гг. Минздравы и
публикаций в печати, выступлений по                иные
телевидению и радио работников                     центральные
здравоохранения и науки,                           органы
общественных деятелей                              управления
здравоохране-
нием
государств-
участников
Содружества
8  Проведение международной конференции 1999 г.       Минздрав
по проблеме ВИЧ-инфекции                           Российской
Федерации
-------------------------------------------------------------------
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Соглашения о сотрудничестве в решении проблем ВИЧ-инфекции, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 25 ноября 1998 года в городе Москве. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Соглашения хранится в Исполнительном Секретариате Содружества Независимых Государств.
Первый заместитель
Исполнительного секретаря
Содружества Независимых Государств