Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарының нысанды киiмi мен айырым белгiлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 тамыздағы N 1247 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 қыркүйектегі № 1062 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.09.15 № 1062 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Z952368_ 397-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарының нысанды киiмi мен айырым белгiлерiнiң қоса берiлiп отырған тiзбесi бекiтілсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы мекемелерiнiң басшы және жедел құрамының киiм нысандары туралы ереже және нысандық киім, аяқкиім заттары мен жабдықтарын киіп және тағып жүру тәртібін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 3 мамырдағы N 344 P930344_ қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қазақстан Республикасының шекара маңында кеден күзетудi және режимдi жүзеге асырушы кеден органдарының лауазымды адамдарына және әуежайлар мен кедендiк ресiмдеу залдарында кедендiк ресiмдеу мен бақылауды жүзеге асырушы лауазымды адамдарға погоны бар нысанды киiм кию құқығын белгiлей отырып, Кеден органдарының лауазымды адамдарының нысанды киiм кию ережесiн бекiтсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 12 тамыздағы
N 1247 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы кеден органдары лауазымды
адамдарының нысанды киiмi мен айырым белгілерiнiң тiзбесi
I БӨЛIМ
Нысанды киiм
1 тарау
Қазақстан Республикасы кеден органдары жоғары басшы
құрамының нысанды киiмi
1. Жоғары басшы құрамның (еркектердiң) бiр киер нысанды киiмi:
қаракөлден тiгiлген сұр түстi папаха;
қара түстi күнқағарының шетiнде алтын түстi өрнектерi бар, басқа киер жерiнiң жиектерi қызыл түстi, төбесi - қызыл түстi жиектерi бар ақ түсті, басқа киер жерiнде кокардасының айналасы алтын түспен зерленген, күнқағарының жиегiне әшекейленген лента жүргiзiлген бiр киер фуражка;
тысталған және қаракөлден тiгiлген сұр түсті қайырма жағасы бар
көкшiл-сұр немесе көк түсті пәлте;
белдiгi бар көкшiл-сұр немесе көк түстi тiк пiшiлген плащ;
кеуде қалталары, қалпақша қалталары бар, жеңдерiнде қызыл жиегi және
бұлардың шетiнде алтын түстi жiппен тiгiлген кестесi бар, жағасы қызыл
түспен жиектелген ақ түстi бiржақты бiр киер мундир;
қызыл түстi лампастары бар көкшiл-сұр немесе көк түстi балағы түсiңкi
шалбар;
ақ түстi жейде мен шымқай көк түсті галстук;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi бәтiңке;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi қысқа қонышты бәтiңке;
алтын түстi салтанат белдiгi;
ақ түстi қолғап;
ақ түстi бөкебай.

Об утверждении перечня форменной одежды и знаков различия должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2000 года № 1247. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2011 года № 1062
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.09.2011 № 1062 (вводится в действие с 01.01.2012).
В соответствии со статьей 397 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый перечень форменной одежды и знаков различия должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 мая 1993 года N 344 P930344_ "Об утверждении Перечня одежды и Правил ношения предметов форменной одежды, обуви и снаряжения начальствующим и оперативным составом учреждений Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан".
3. Министерству государственных доходов Республики Казахстан утвердить Правила ношения форменной одежды для должностных лиц таможенных органов, установив право ношения форменной одежды с погонами за должностными лицами приграничных таможенных органов Республики Казахстан, должностными лицами, осуществляющими таможенную охрану и режим, и должностными лицами, осуществляющими таможенное оформление и контроль в аэропортах и залах таможенного оформления.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 августа 2000 года N 1247
Перечень форменной одежды и знаков различия
должностных лиц таможенных органов
Республики Казахстан
Раздел I
Форменная одежда
Глава I
Форменная одежда высшего начальствующего состава
таможенных органов Республики Казахстан
1. Парадно-выходная форменная одежда высшего начальствующего состава
(мужчин):
папаха каракулевая серого цвета;
парадно-выходная фуражка, козырек черного цвета по краям позолоченные узоры, околыш красного цвета, тулья - белого цвета с кантами красного цвета, на околыше вокруг кокарды позолоченная вышивка, вдоль козырька лента филигранная;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплением и каракулевым
отложным воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
парадно-выходной однобортный мундир белого цвета с нагрудными
карманами, карманами-клапанами, на рукавах красный кант и по краям
вышивка, выполненная позолоченной нитью, воротник с кантом красного цвета;
брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с лампасами красного
цвета;
рубашка белого цвета и галстук темно-синего цвета;
ботинки из натуральной кожи черного цвета;
полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
парадный пояс золотого цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.

2. Жоғары басшы құрамның (еркектердiң) күнделiктi киетiн нысанды
киiмi:
қаракөлден тiгiлген сұр түстi папаха;
төбесiнiң шеттерiнде көгiлдiр түстi жиегi бар, басқа киер жерiнде
кокардасының айналасы алтын түспен зерленген, күнқағарының жиегiне
әшекейленген лента жүргiзiлген көкшiл-сұр немесе көк түстi күнделiктi
киетiн фуражка;
белбеуi бар көкшiл сұр немесе көк түстi тiк плащ;
тысталған және қаракөлден тiгiлген сұр түстi қайырма жағасы бар
көкшiл сұр немесе көк түстi пәлте;
кеуде қалталары және қалпақша қалталары бар, жеңдерiнде көгiлдiр
түстi жиегi бар көкшiл сұр немесе көк түстi бiржақты күнделiктi китель;
кеуде қалталары бар көкшiл сұр немесе көк түстi ысырмалы күрте;
көгiлдiр түстi лампастары бар көкшiл сұр немесе көк түстi балағы
түсiңкi шалбар;
көк түстi жейде мен шымқай көк түстi галстук;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi бәтiңке;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi қысқа қонышты бәтеңке;
сұр түстi қолғап;
сұр түстi бөкебай.
3. Жоғары басшы құрамның (еркектердiң) далалық нысанды киiмi:
цигейкадан тiгiлген сұр түстi құлақшынды бөрiк;
камуфляж түстес кепкi;
камуфляж түстес далалық күрте мен тiк пiшiлген шалбар;
камуфляж түстес далалық жылы күрте мен шалбар;
қонышы биiк далалық қара түстi бәтiңке;
жылы немесе қонышы биiк қара түстi бәтiңке;
сұр түсті қолғап;
сұр түстi бөкебай;
жабдықтар.
4. Жоғары басшы құрамның (еркектердiң) арнайы нысанды киiмi:
мех күрте;
жұқа күрте;
қыстық қалың етiк.
5. Жоғары басшы құрамның (әйелдердiң) бiр киер киiмi:
қаракөлден тiгiлген сұр түстi бөрiк;
шетi алтын түспен зерленген қара түстi күнқағары бар, кокардасының
айналасы алтын түспен зерленген бiр киер фуражка;
тысталған және қаракөлден тiгiлген сұр түстi қайырма жағасы бар көкше
сұр немесе көк түстi пәлте;
белбеуi бар көкшіл сұр немесе көк түстi тiк пiшiлген плащ;
жеңдерiнде қызыл жиегi және бұлардың шетінде алтын түстi жіппен
зерленген кестесi бар, жағасы қызыл түспен жиектелген ақ түстi бiр киер
ашық бiржақты мундир;
көкшіл сұр немесе көк түстi белдемше;
қызыл түстi лампастары бар көкшiл сұр немесе көк түсті тiк пiшiлген
шалбар;
ақ түстi жейде мен шымқай көк түстi галстук;
табиғи былғарыдан тігiлген қара түстi етік;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi туфли;
алтын түстi салтанат белдiгi;
ақ түстi қолғап;
ақ түстi бөкебай.
6. Жоғары басшы құрамның (әйелдердiң) күнделiктi киетiн нысанды киiмi:
қаракөлден тігілген сұр түстi бөрiк;
көкшiл сұр немесе көк түстi күнқағары бар күнделiктi киетiн фуражка;
тысталған және қаракөлден тiгілген сұр түстi жағасы бар көкшiл сұр
немесе көк түстi пәлте;
белбеуi бар көкшіл сұр немесе көк түстi тік пiшiлген плащ;
күнделiктi киетiн ашық бiржақты китель мен көкшіл сұр немесе көк
түстi белдемше;
көкшіл сұр немесе көк түстi шалбарымен бiрге ысырмалы күрте;
көкшіл сұр немесе көк түстi қысқа шалбар;
көк түстi тоқыма жилет;
көк түстi жейде мен шымқай көк түстi галстук;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түсті етiк;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi туфли;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi қысқа бәтiңке;
сұр түстi қолғап;
сұр түстi бөкебай.

2. Повседневная форменная одежда высшего начальствующего состава
(мужчин):
папаха каракулевая серого цвета;
повседневная фуражка серо-голубого или синего цвета, по краям тульи
бирюзового цвета кант, на околыше вокруг кокарды позолоченная вышивка,
вдоль козырька лента филигранная;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплением и отложным
каракулевым воротником серого цвета;
повседневный серо-голубого или синего цвета однобортный китель с
нагрудными карманами и карманами-клапанами, на рукавах бирюзового цвета
кант;
куртка на "молнии" серо-голубого или синего цвета с нагрудными
карманами;
брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с лампасами бирюзового
цвета;
рубашка синего цвета и галстук темно-синего цвета;
ботинки из натуральной кожи черного цвета;
полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета.
3. Полевая форменная одежда высшего начальствующего состава (мужчин):
шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
кепка камуфлированного цвета;
полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
ботинки полевые с высокими берцами черного цвета;
ботинки утепленные или с высоким берцем черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета;
снаряжение.
4. Специальная форменная одежда высшего начальствующего состава
(мужчин):
куртка меховая;
куртка-ветровка;
унты.
5. Парадно-выходная форменная одежда высшего начальствующего
состава (женщин):
шапка из каракуля серого цвета;
парадно-выходная фуражка с козырьком черного цвета по краям
позолоченные узоры, вокруг кокарды позолоченная вышивка;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплителем и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
парадно-выходной открытый однобортный мундир белого цвета, на
рукавах кант красного цвета и по краям вышивка, выполненная позолоченной
нитью, воротник с кантом красного цвета;
юбка серо-голубого или синего цвета;
брюки прямые серо-голубого или синего цвета с лампасами красного
цвета;
рубашка белого цвета и галстук темно-синего цвета;
сапоги из натуральной кожи черного цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
парадный пояс золотого цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.
6. Повседневная форменная одежда высшего начальствующего состава
(женщин):
шапка из каракуля серого цвета;
повседневная фуражка с козырьком серо-голубого или синего цвета;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплителем и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
повседневный открытый однобортный китель и юбка серо-голубого или
синего цвета;
куртка на "молнии" с брюками серо-голубого или синего цвета;
шорты серо-голубого или синего цвета;
жилет трикотажный синего цвета;
рубашка синего цвета и галстук темно-синего цвета;
сапоги из натуральной кожи черного цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета.

7. Жоғары басшы құрамның (әйелдердiң) далалық нысанды киiмi:
сұр түстi цигейкадан тiгiлген құлақшын;
камуфляж түстес кепкi;
камуфляж түстес далалық жылы күрте мен шалбар;
камуфляж түстес далалық күрте мен тiк пiшiлген шалбар;
табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi жылы етiк;
түздiк қонышы биiк бәтiңке;
сұр түсті қолғап;
сұр түстi бөкебай;
жабдықтар.
8. Жоғары басшы құрамның (әйелдердiң) арнайы нысанды киiмi:
жұқа күрте;
мех күрте;
қыстық қалың етiк.
II тарау
Қазақстан Республикасы кеден органдары
аға, орта, кiшi басшы құрамының нысанды киiмi
9. Аға, орта, кiшi басшы құрамның (еркектердiң) бiр киер нысанды
киiмi:
күнқағарының жиегiнде әшекейленген лента жүргiзiлген, қара түстi
күнқағары бар сұр түсті құлақшынды бөрік;
басқа киер жерi көкшiл немесе көк түстi, төбесi - көгiлдiр түстi
жиегi бар ақ түстi, күнқағарының жиегiнде әшекейленген лента жүргiзiлген,
қара түстi күнқағары бар ақ түстi бiр киер фуражка;
тысталған және қаракөлден тiгiлген сұр түстi қайырма жағасы бар сұр
түстi пәлте;
белбеуi бар көкшiл сұр немесе көк түстi тiк пiшiлген плащ;
кеуде қалталары, қалпақша қалталары бар, жеңдерiнде көгiлдiр жиегi
бар, жағасы көгiлдiр түспен жиектелген бiржақты ақ түстi бiр киер китель;
көгiлдiр түстi жиегi бар көкшiл сұр немесе көк түстi балағы түсiңкi
шалбар;
ақ түстi жейде мен шымқай көк түстi галстук;
былғарыдан тiгiлген қара түстi бәтiңке;
былғарыдан тiгілген қара түстi қысқа бәтеңке;
ақ түстi қолғап;
ақ түстi бөкебай.
10. Аға, орта, кiшi басшы құрамның (еркектердiң) күнделiктi нысанды
киiмi:
күнқағарының жиегiнде әшекейленген лента жүргiзiлген, қара түстi
күнқағары бар, қаракөлден тiгiлген құлақшынды бөрiк;
төбесiнiң жиегiн бойлай көгiлдiр түстi көмкермесi бар, күнқағарының
бойымен әшекейлi лента тағылған сұр-көгiлдiр немесе көк түстi күнделiктi
фуражка;
тысталған және сұр түстi қаракөл жағасы бар сұр-көгiлдiр немесе көк
түстi пәлте;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi белбеуi бар тiк тiгiлген плащ;
кеуде қалталары мен қалпақша қалталары бар жеңдерi, жағасы да
көгiлдiр ақық түспен жиектелген ақ түстi бiржақты күнделiктi китель;
кеуде қалталары бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi ысырма күрте;
көгiлдiр түспен жиектерi бар, балағы түсiңкi сұр-көгiлдiр немесе көк
түстi шалбар;
көк түстi жейде және шымқай көк түстi галстук;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген бәтiңке;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген қысқа қонышты бәтiңке.
11. Аға, орта, кiшi басшы құрамның (еркектердiң) далалық нысанды
киiмi:
сұр түстi цигейкадан тiгiлген құлақшынды бөрiк;
камуфляж түстi бас киiм;
камуфляж түстi далалық жылы күрте мен шалбар;
камуфляж түстi тiк пiшiлген далалық күрте мен шалбар;
жылы немесе қонышы биiк қара түстi бәтiңке;
қонышы биiк, қара түстi далалық бәтiңке;
сұр түстi қолғап;
сұр түстi бөкебай;
жабдықтар.

7. Полевая форменная одежда высшего начальствующего состава
(женщин):
шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
кепка камуфлированного цвета;
полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
сапоги утепленные из натуральной кожи черного цвета;
ботинки полевые с высоким берцем;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета;
снаряжение.
8. Специальная форменная одежда высшего начальствующего состава
(женщин):
куртка-ветровка;
куртка меховая;
унты.
Глава II
Форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава таможенных органов
Республики Казахстан
9. Парадно-выходная форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава (мужчин):
шапка-ушанка каракулевая серого цвета с черным козырьком, вдоль
козырька лента филигранная;
парадно-выходная фуражка белого цвета с козырьком черного цвета,
околыш бирюзового или синего цвета, тулья - белого цвета с кантами
бирюзового цвета, вдоль козырька лента филигранная;
пальто серого цвета с утеплением и каракулевым отложным воротником
серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
парадно-выходной однобортный китель белого цвета с нагрудными
карманами, карманами-клапанами, на рукавах бирюзовый кант, воротник
окантован бирюзой;
брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с кантом бирюзового
цвета;
рубашка белого цвета и галстук темно-синего цвета;
ботинки из натуральной кожи черного цвета;
полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.
10. Повседневная форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава (мужчин):
шапка-ушанка каракулевая серого цвета с черным козырьком, вдоль
козырька лента филигранная;
повседневная фуражка серо-голубого или синего цвета по краям тульи
бирюзового цвета кант, вдоль козырька лента филигранная;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплением и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
повседневный серо-голубого или синего цвета однобортный китель с
нагрудными карманами и карманами-клапанами, воротник окантован бирюзой;
куртка на "молнии" серо-голубого или синего цвета с нагрудными
карманами;
брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с кантами бирюзового
цвета;
рубашка синего цвета и галстук темно-синего цвета;
ботинки из натуральной кожи черного цвета;
полуботинки из натуральной кожи черного цвета.
11. Полевая форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава (мужчин):
шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
кепка камуфлированного цвета;
полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
ботинки утепленные или с высоким берцем черного цвета;
ботинки полевые с высокими берцами черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета;
снаряжение.

12. Аға, орта және кiшi басшы құрамның (еркектердiң) арнаулы нысанды
киiмi:
жұқа күрте;
былғары күрте немесе келте тон;
қыстық қалың етiк (пима).
13. Аға, орта және кiшi басшы құрамның (әйелдердiң) бiр киер нысанды
киiмi:
сұр түсті қаракөлден тiгiлген құлақшын;
қара түстi күнқағары бар фуражка;
тысталған және сұр түстi қаракөл жағасы бар сұр-көгiлдiр немесе көк
түстi пәлте;
белдiгi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi тiк плащ;
ақ түстi бiр киер ашық бiржақты китель, жеңдерi көгiлдiр түспен
өрнектелген, жағасында көкшiл жиек бар;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi белдемше;
көгiлдiр түстi жиектерi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi шалбар;
ақ түстi жейде және шымқай көк түстi галстук;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген етiк;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген туфли;
ақ түстi қолғап;
ақ түстi бөкебай.
14. Аға, орта, кiшi басшы құрамның (әйелдердiң) күнделiктi нысанды
киiмi:
сұр түстi қаракөлден тiгiлген бөрiк;
көк-көгiлдiр немесе көк түстi күнқағары бар күнделiктi фуражка;
тысталған және сұр түстi қаракөл жағасы бар сұр-көгiлдiр немесе көк
түстi пәлте;
белбеуi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi плащ;
жағасы көгiлдiр түспен жиектелген, күнделiктi, сұр-көгiлдiр немесе
көк түстi ашық бiржақты китель;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi белдемше сұр-көгiлдiр немесе көк түстi
қысқа шалбар;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi шалбарлары бар ысырма күрте;
көк түстi тоқыма кеудеше;
көк түстi көйлек және шымқай көк түстi галстук;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi мақта-мата көйлек;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген етiк;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген туфли;
сұр түстi қолғаптар;
сұр түстi бөкебай.
15. Аға, орта, кiшi басшы құрамның (әйелдердiң) далалық нысанды киiмi:
сұр түстi цигейкадан тiгiлген құлақшынды бөрiк;
камуфляж түстi кепка;
камуфляж түстi далалық жылы күрте мен шалбар;
камуфляж түстi тiк пiшілген далалық күрте мен шалбар;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген жылы етiк;
қонышы далалық бәтiңке;
сұр түстi қолғап;
сұр түстi бөкебай;
жабдықтар.
16. Аға, орта және кiшi басшы құрамның (әйелдердiң) арнаулы нысанды
киiмi:
жұқа күрте;
мех күрте немесе келте тон;
қыстық қалың етiк (пима).
III тарау
Кiшi басшы құрам мен курсанттардың нысанды киiмi
17. Кiшi басшы құрам мен курсанттардың (еркектердiң) бiр киер нысанды
киiмi:
күнқағарының жиегiн бойлай әшекейлi лента тартылған қара күнқағары
бар сұр түстi қаракөл құлақшынды бөрiк:
күнқағары қара түстi, басқа киер жерi көгiлдiр немесе көк түстi,
төбесi - ақ түстi, көгiлдiр түспен жиектелген күнқағарын бойлай әшекейлi
лента жүргiзiлген бiр киер фуражка;
тысталған және сұр түстi қаракөл қайырма жағасы бар сұр түстi пәлте;
белбеуi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi тiк плащ;
кеуде қалталары, қалпақша қалталары бар, жағасы көгiлдiр түспен
жиектелген ақ түстi бiржақты бiр киер китель;
көгiлдiр түспен жиектелген, сұр-көгілдiр немесе көк түстi, балағы
түсiңкi шалбарлар;
ақ түстi жейде және шымқай көк түстi галстук;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген бәтiңке;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген қысқа қонышты бәтiңке;
алтын түстес салтанат белбеуi;
ақ түстi қолғап;
ақ түстi бөкебай.

12. Специальная форменная одежда старшего, среднего и младшего
начальствующего состава (мужчин):
куртка-ветровка;
куртка меховая или полушубок;
унты (валенки).
13. Парадно-выходная форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава (женщин):
шапка из каракуля серого цвета;
фуражка с козырьком черного цвета;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплителем и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
парадно-выходной открытый однобортный китель белого цвета, на
рукавах бирюзовый кант, воротник окантован бирюзой;
юбка серо-голубого или синего цвета;
брюки серо-голубые или синего цвета с кантами бирюзового цвета;
рубашка белого цвета и галстук темно-синего цвета;
сапоги из натуральной кожи черного цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.
14. Повседневная форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава (женщин):
шапка из каракуля серого цвета;
повседневная фуражка с козырьком сине-голубого или синего цвета;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплителем и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ серо-голубого или синего цвета на поясе;
повседневный серо-голубого или синего цвета открытый однобортный
китель, воротник окантован бирюзой;
юбка серо-голубого или синего цвета;
шорты серо-голубого или синего цвета;
куртка на "молнии" с брюками серо-голубого или синего цвета;
жилет трикотажный синего цвета;
рубашка синего цвета и галстук темно-синего цвета;
платье хлопчатобумажное серо-голубого или синего цвета;
сапоги из натуральной кожи черного цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета.
15. Полевая форменная одежда старшего, среднего, младшего
начальствующего состава (женщин):
шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
кепка камуфлированного цвета;
полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
сапоги утепленные из натуральной кожи черного цвета;
ботинки полевые с высоким берцем;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета.
снаряжение.
16. Специальная форменная одежда старшего, среднего и младшего
начальствующего состава (женщин):
куртка-ветровка;
куртка меховая или полушубок;
унты (валенки).
Глава III
Форменная одежда младшего начальствующего состава
и курсантов
17. Парадно-выходная форменная одежда младшего начальствующего
состава и курсантов (мужчин):
шапка-ушанка каракулевая серого цвета с черным козырьком, вдоль
козырька лента филигранная;
парадно-выходная фуражка, козырек черного цвета, околыш - бирюзового
или синего цвета, тулья - белого цвета, с бирюзовыми кантами, вдоль
козырька лента филигранная;
пальто серого цвета с утеплением и каракулевым отложным воротником
серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
парадно-выходной однобортный китель белого цвета с нагрудными
карманами, карманами-клапанами, воротник окантован бирюзой;
брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с кантом бирюзового
цвета;
рубашка белого цвета и галстук темно-синего цвета;
ботинки из натуральной кожи черного цвета;
полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
парадный пояс золотого цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.

18. Кiшi басшы құрам мен курсанттардың (еркектердiң) күнделiктi және
далалық нысанды киiмi:
қара түстi күнқағары бар, күнқағар бойымен әшекейлi лента жүргiзiлген
сұр түстi қаракөл құлақшынды бөрiк;
төбесiнiң жиектерi бойымен көгiлдiр түспен жиектелген, күнқағарын
бойлай әшекейлi лента жүргiзiлген сұр-көгiлдiр немесе көк түстi күнделiктi
фуражка;
камуфляж түстi кепка;
белбеуi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi тiк плащ;
камуфляж түстi далалық жылы күрте мен шалбар;
камуфляж түстi далалық күрте мен тiк пiшiлген шалбар;
кеуде қалталары бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi ысырма күрте;
көгiлдiр түстi жейде және шымқай көк түстi галстук;
көгiлдiр түстi жиектерi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi, балағы
түсiңкi шалбар;
қоңыр түстi белбеу;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген туфли;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген бәтiңке;
қара түстi биiк қонышты түздiк бәтiңке (немесе етiк);
сұр түстi қолғап;
сұр түстi бөкебай.
19. Кiшi басшы құрам мен курсанттардың (әйелдердiң) бiр киер нысанды
киiмi:
сұр түстi қаракөлден тiгiлген бөрiк;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi пилотка;
тысталған және сұр түстi қаракөл жағасы бар сұр-көгілдiр немесе көк
түстi пәлте;
белбеуi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi тік плащ;
жеңдерiнде көгілдiр өрнегі бар, жағасы көгiлдiр түспен жиектелген
бiржақты ақ түстi бiр киер ашық китель;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi белдемше;
көгiлдiр түстi жиектерi бар сұр-көгiлдiр немесе көк түстi шалбар;
ақ түстi жейде және шымқай көк түстi галстук;
алтын түстес салтанат белбеуi;
қара түстi табиғи былғарыдан тігiлген туфли;
қара түсті табиғи былғарыдан тiгілген етік;
ақ түсті бөкебай;
ақ түсті қолғап.
20. Кiшi басшы құрам мен курсанттардың (әйелдердiң) күнделікті және
далалық нысанды киiмi:
сұр түстi қаракөлден тiгiлген бөрiк;
сұр түстi цигейкадан тiгілген құлақшынды бөрiк;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi пилотка;
камуфляж түстi кепка;
тысталған және сұр түстi қаракөл жағасы бар сұр-көгілдiр немесе көк
түсті пәлте;
белбеуi бар сұр-көгілдiр немесе көк түсті тiк плащ;
камуфляж түстi тiк пiшілген далалық күрте мен шалбар;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi күнделiктi ашық бiржақты китель;
сұр-көгілдiр немесе көк түсті шалбары бар ысырма күрте;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi белдемше;
сұр-көгiлдiр немесе көк түстi мақта-мата көйлек;
көк түстi көйлек және шымқай көк түстi галстук;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгiлген туфли;
қара түстi биiк қонышты далалық бәтiңке;
қара түстi табиғи былғарыдан тiгілген етік;
сұр түстi қолғап;
сұр түстi бөкебай;
жабдық.
ІІ БӨЛIМ
Погондар, айырым белгiлерi, кокардалар, эмблемалар
IV тарау
Погондар

18. Повседневная и полевая форменная одежда младшего начальствующего
состава и курсантов (мужчин):
шапка-ушанка каракулевая серого цвета с черным козырьком, вдоль
козырька лента филигранная;
повседневная фуражка серо-голубого или синего цвета по краям тульи
бирюзового цвета кант, вдоль козырька лента филигранная;
кепка камуфлированного цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
куртка на "молнии" серо-голубого или синего цвета с нагрудными
карманами;
рубашка синего цвета и галстук темно-синего цвета;
брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с кантами бирюзового
цвета;
ремень поясной коричневого цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
ботинки из натуральной кожи черного цвета;
ботинки полевые с высокими берцами (или сапоги) черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета.
19. Парадно-выходная форменная одежда младшего начальствующего
состава и курсантов (женщин):
шапка из каракуля серого цвета;
пилотка серо-голубого или синего цвета;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплителем и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
парадно-выходной открытый китель однобортный белого цвета, на
рукавах бирюзовый кант, воротник окантован бирюзой;
юбка серо-голубого или синего цвета;
брюки серо-голубые или синего цвета с кантами бирюзового цвета;
рубашка белого цвета и галстук темно-синего цвета;
парадный пояс золотого цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
сапоги из натуральной кожи черного цвета;
кашне белого цвета;
перчатки белого цвета.
20. Повседневная и полевая форменная одежда младшего начальствующего
состава и курсантов (женщин):
шапка из каракуля серого цвета;
шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
пилотка серо-голубого или синего цвета;
кепка камуфлированного цвета;
пальто серо-голубого или синего цвета с утеплителем и каракулевым
воротником серого цвета;
плащ прямой серо-голубого или синего цвета на поясе;
полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
повседневный открытый однобортный китель серо-голубого или синего
цвета;
куртка на "молнии" с брюками серо-голубого или синего цвета;
юбка серо-голубого или синего цвета;
платье хлопчатобумажное серо-голубого или синего цвета, рубашка
синего цвета и галстук темно-синего цвета;
туфли из натуральной кожи черного цвета;
ботинки полевые с высоким берцем черного цвета;
сапоги из натуральной кожи черного цвета;
перчатки серого цвета;
кашне серого цвета;
снаряжение.
Раздел II
Погоны, знаки различия, кокарды, эмблемы
Глава IV
Погоны

21. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарының арнаулы атақтары бойынша айырым белгiлерi погондар болып табылады.
22. Жоғары басшы құрамның погондары:
жоғарғы жиегi сопақша келген, алтын жалатылған жiппен көмкерiлген бiр киер погондары, погон жиегiне алтын жалатылған жiптен әдiптелген ерекше өрiлiмдегi оқадан жасалып, күмiс түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген;
жейдеге арналған, сопақша жоғарғы жиегi бар, алтын жалатылған жiптермен көмкерiлген погондар, погонның алаңы ақ түстi матадан жасалып, алтын жалатылған зермен ұлттық өрнекпен өрнектелген;
сопақша жоғарғы жиегi бар, алтын жалатылған жiппен көмкерiлген күнделiктi погондар, погон алаңы көк түстi матадан жасалып, алтынмен жиектелген алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген;
сопақша жоғарғы жиегi бар, жиектелмеген далалық погондар, погон алаңы камуфляж түстi мата қиындысынан жасалған, погондардағы жұлдыздар мен бүркiт қорғаныштық түстес.
Погондарға алтын жiптермен тiгiлген диаметрi 22 мм жұлдыздар орналастырылған. Погонның төменгi бөлiгiнде алтын түстi қыран тiгiлген.
23. Погондардағы жұлдыздар былайша орналасады:
кеден қызметiнiң генерал-майоры - 1 жұлдыз;
кеден қызметiнiң генерал-лейтенанты - үлестi ендiгi бойымен 2 жұлдыз.
24. Аға басшы құрамның погондары:
бiркиер киiмге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi жиегi - күмiс түсті ұлттық өрнекпен өрнектелген алтын түстi ерекше өрiмделген оқа;
жейдеге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгілдiр түспен көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi жиегi - алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген ақ түстi тоқыма матадан жасалған оқа;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерілген күнделiктi
погондар, погондар жиегi - алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген көк
түсті тоқыма мата;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көмкерiлмеген далалық погондар,
погондардың үстiңгi бетi - камуфляж түстi тоқыма мата, ашық қоңыр түстес
қыран.
Аға басшы құрамның погондарында диаметрi 20 мм жұлдызшалар және алтын
түстi екi көлденең жолақ орналасады. Көлденең жолақтардың ені - 4 мм.
Погондардың жоғарғы бөлiгiнде диаметрi 14 мм нысанды түйме қадалады.
25. Погондардағы жұлдыздар былай орналасады:
кеден қызметiнiң майоры - 1 жұлдыз;
кеден қызметiнiң подполковнигi - 2 жұлдыз;
кеден қызметiнiң полковнигі - 3 жұлдыз.
26. Орта басшы құрамның погондары:
бiркиер киiмге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi бетi - күмiс түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген алтын түстi ерекше өрiмделген оқа;
жейдеге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi бетi - алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген ақ түсті тоқыма мата;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерілген күнделiктi
погондар, погондардың үстiңгi бетi - алтын түстi ұлттық өрнекпен
өрнектелген көкшіл түсті тоқыма мата;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көмкерiлмеген далалық погондар,
погондардың үстіңгi бетi - камуфляж түстi тоқыма мата, погондардағы
жұлдыздар ашық қоңыр түстес.
Орта басшы құрамның погондарында диаметрi 13 мм жұлдыздар және бiр
көлденең жолақ орналасады. Көлденең жолақтардың енi - 4 мм. Погондардың
жоғарғы бөлiгiнде диаметрi 14 мм нысанды түйме қадалады.

21. Знаками различия по специальным званиям должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан являются погоны.
22. Погоны высшего начальствующего состава:
погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, кантом из позолоченной канители, поле погон - из галуна особого переплетения, изготовленного из позолоченной волоки, орнаментированное национальным узором серебристого цвета;
погоны на рубашку с овальным верхним краем, кантом из позолоченной канители, поле погон — из тканного полотна белого цвета, орнаментированное национальным узором из позолоченной мишуры;
погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом из позолоченной канители, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное национальным узором позолоченного цвета в золотистой окантовке;
погоны полевые с овальным верхним краем, без окантовки, поле погон из тканого полотна камуфлированного цвета, звезды и орел на погонах защитного цвета.
На погонах размещены вышитые позолоченной канителью звезды диаметром 22 мм. В нижней части погона - вышитый позолоченной мишурой орел.
23. Звезды на погонах располагаются:
генерал - майора таможенной службы - 1 звезда;
генерал - лейтенанта таможенной службы - 2 звезды по долевой оси.
24. Погоны старшего начальствующего состава:
погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из галуна особого переплетения золотистого цвета, орнаментированное национальным узором серебристого цвета;
погоны на рубашку с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из галуна из тканого полотна белого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом бирюзового
цвета, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное
национальным узором золотистого цвета;
погоны полевые с овальным верхним краем, без окантовки, поле погон из
тканого полотна камуфлированного цвета, орел защитного цвета.
На погонах старшего начальствующего состава размещаются звездочки
диаметром 20 мм и две поперечные полосы золотистого цвета. Ширина
поперечных полос - 4 мм. В верхней части погон размещается форменная
пуговица диаметром 14 мм.
25. Звезды на погонах располагаются:
майора таможенной службы - 1 звезда;
подполковника таможенной службы - 2 звезды;
полковника таможенной службы - 3 звезды.
26. Погоны среднего начальствующего состава:
погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, с кантами бирюзового цвета, поле погон - из галуна особого переплетения золотистого цвета, орнаментированное национальным узором серебристого цвета;
погоны на рубашке с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна белого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
погоны полевые с овальным верхним краем, без окантовки, поле погон из тканого полотна камуфлированного цвета, звезды на погонах защитного цвета.
На погонах среднего начальствующего состава - звезды диаметром 13 мм и одна поперечная полоса. Ширина поперечных полос - 4 мм. В верхней части погон размещается форменная пуговица диаметром 14 мм.

27. Погондардағы жұлдыздар былай орналасады:
кеден қызметiнiң кiшi лейтенанты - 1 жұлдыз;
кеден қызметiнiң лейтенанты - 2 жұлдыз;
кеден қызметiнiң аға лейтенанты - 3 жұлдыз;
кеден қызметiнiң капитаны - 4 жұлдыз.
28. Кiшi басшы құрамның погондары:
бiркиер киiмге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi жиегi - алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген алтын түстi ерекше өрiмделген оқа;
жейдеге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгілдiр түспен көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi бетi алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген ақ түстi тоқыма мата;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көгілдiр түспен көмкерiлген күнделiктi погондар, погондардың үстiңгi бетi - алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген кекшiл түстi тоқыма мата;
жоғарғы жиегi сопақша келген көмкерiлмеген дала погондары, погондардың үстiңгi бетi - камуфляж түстi тоқыма мата, погондардағы жұлдыздар ашық қоңыр түстес.
Кiшi басшы құрамның погондарында диаметрi 13 мм жұлдыздар болады. Погондардың жоғарғы бөлiгiнде диаметрi 14 мм нысанды түйме қадалады.
29. Погондардағы жұлдыздар былай орналасады:
кеден қызметiнiң прапорщигi - 2 жұлдыз;
кеден қызметiнiң аға прапорщигi - 3 жұлдыз.
30. Курсанттардың погондары:
бiркиер киiмге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерілген погондар, погондардың үстiңгi бетi - күмiс түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген алтын түстi тоқыма мата, төменгi бөлiгiнде "К" әрпi бар;
жейдеге тағатын жоғарғы жиегi сопақша келген, көгілдiр түспен
көмкерiлген погондар, погондардың үстiңгi бетi - алтын түстi ұлттық
өрнекпен өрнектелген ақ түстi тоқыма мата, төменгi бөлiгiнде "К" әрпi бар;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көгiлдiр түспен көмкерiлген күнделiктi
погондар, погондардың үстiңгi бетi - алтын түстi ұлттық өрнекпен
өрнектелген көкшiл түстi тоқыма мата, төменгi бөлiгiнде "К" әрпi бар;
жоғарғы жиегi сопақша келген, көмкерiлмеген далалық погондар,
погондар камуфляж түстi тоқыма матадан жасалады.
V тарау
Айырым белгілерi
31. Погондары бар нысанды киiм кию құқығы берiлмейтiн лауазымды
адамдардың арнайы атақтары бойынша айырым белгiлерi жағаға және шевронға
тағылатын бұрыштамалар болып табылады.
32. Жағаға тағылатын бұрыштамалар аға басшы құрамға қатысты екенiн
айқындайды. Шевронға тағатын бұрыштамалардың саны аға және орта басшы
құрамдардың арнайы атағына сәйкес келедi.
33. Кiшi басшы құрам үшiн арнайы атақтар бойынша айырым белгiлерi
шевронға тағатын жолақтар болып табылады.
VI тарау
Жеңге тағатын белгiлер, кокардалар, эмблемалар, бейдж-белгілер,
бас киiмдер мен киiмдердегi тiгіндiлер

27. Звезды на погонах располагаются:
младшего лейтенанта таможенной службы - 1 звезда;
лейтенанта таможенной службы - 2 звезды;
старшего лейтенанта таможенной службы - 3 звезды;
капитана таможенной службы - 4 звезды.
28. Погоны младшего начальствующего состава:
погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из галуна особого переплетения золотистого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
погоны на рубашке с овальным верхним краем, кантом бирюзового
цвета, поле погон - из тканого полотна белого цвета, орнаментированное
национальный узором золотистого цвета;
погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом бирюзового
цвета, поле погон - из тканного полотна синего цвета, орнаментированное
национальным узором золотистого цвета;
погоны полевые с овальным верхним краем, без окантовки, поле погон
из тканого полотна камуфлированного цвета, звезды на погонах защитного
цвета.
На погонах младшего начальствующего состава - звезды диаметром 13
мм. В верхней части погон размещается форменная пуговица диаметром 14
мм.
29. Звезды на погонах располагаются:
прапорщика таможенной службы — 2 звезды;
старшего прапорщика таможенной службы — 3 звезды;
30. Погоны курсантов:
погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна золотистого цвета, орнаментированное национальным узором серебристого цвета, в нижней части - буква "К";
погоны на рубашку с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна белого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета, в нижней части - буква "К";
погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом бирюзового
цвета, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное
национальным узором золотистого цвета, в нижней части - буква "К";
погоны полевые с овальным верхним краем, без окантовки, поле погон
из тканого полотна камуфлированного цвета.
Глава V
Знаки различия
31. Знаками различия по специальным званиям должностных лиц, на
которых не распространяется право ношения форменной одежды с погонами
являются воротниковые уголки и надшевронные уголки.
32. Воротниковые уголки определяют принадлежность к старшему
начальствующему составу. Количество надшевронных уголков соответствует
специальному званию старшего и среднего начальствующих составов.
33. Для младшего начальствующего состава знаками различия по
специальным званиям являются надшевронные полосы.
Глава VI
Нарукавные знаки, кокарды, эмблемы, бейдж-знаки,
шитье на головных уборах и обмундировании

34. Қазақстан Республикасы кеден органдары лауазымды адамдарының
жеңге тағатын белгiлерi басшы құрамға және "Барыс" ерекше әрекет тобына
қатыстылығын айқындауға арналған.
35. Жеңге тағатын белгiлер өзара жасалған бейнелердiң мазмұнымен,
мәтiндiк жазбалармен және түр-түс үйлесiмдерiмен өзгешеленетiн матаға
тiгiлген шеврондар болып табылады.
36. Сондай-ақ кокардалар, эмблемалар, бейдж-белгілер, бас киiмдер мен
киiмдердегi тiгiндiлер де ерекшелiк белгiлерi болып табылады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

34. Нарукавные знаки должностных лиц таможенных органов Республики
Казахстан предназначаются для определения принадлежности к начальствующему
составу и группе особого реагирования "Барс".
35. Нарукавные знаки представляют собой ткано-шитые шевроны,
различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми
надписями и цветовыми сочетаниями.
36. Отличительными знаками также являются кокарды, эмблемы, бейжд-
знаки, шитье на головных уборах и обмундировании.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)