Қазақстан Республикасында экспорттық бақылауға жататын өнімнің тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 18 тамыздағы N 1282 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы N 104 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.05.  N 104  (2008 жылғы 9 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қару-жараққа, әскери техникаға және екіұдай мақсаттағы өнімге экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 маусымдағы Заңына сәйкес, экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында экспорттық бақылауға жататын өнімнің тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап үш айдан кейін күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы
18 тамыздағы
N 1282 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында экспорттық бақылауға
жататын өнімдердің тізімі
Тiзiмде пайдаланылатын терминдердiң анықтамалары Жақшаларда осы терминдер қолданылатын Тiзiмнiң санаттары келтірiледi. "Мақсатты автоматты сүйемелдеу" (6)- мақсаттың уақыттың нақты ауқымындағы мейлiнше ықтимал жағдайының экстраполироволды мәнiнiң шығу сигналы ретінде автоматты түрде айқындайтын және қамтамасыз ететiн өңдеу әдiсi. "Бейiмделгiш басқару" (2)- оның жұмыс iстеу уақытында өлшенген, параметрлерге (шарттарға) сәйкестікке ыңғай танытатын жауап (ISО 2806- 1980). "Ұшуды басқарудың белсендi жүйелерi" (7) - бiрнеше өлшеу бергiштерiнiң шығу сигналдарын дербес өңдеу арқылы "ұшу аппаратының" және ракетаның қолайсыз ауытқуларын немесе құрылымдық жүктемелерiн болдырмау үшiн және автоматты бақылауды жүзеге асыру мақсатында қажеттi ескерту командаларын беру үшiн жұмыс істейтін жүйелер. "Белсендi пиксель" (68) - жарықтық (электромагниттік) сәулелену әрекеті кезiнде фотоэлектрлiк беру функциясына ие қатты денелi тордың ең аз (жалғыз) элементі. "Сигналдарды талдауыш" - көп жиiлiктi сигналдың бiр жиiлiктi модасының негізгі сипаттамаларын өлшеуге және бейнелеуге арналған аппаратура (3-Санат). "Берудiң асинхронды режимi" ("БАР") (5) - ақпарат ұяларға топтастырылатын беру режимі; бұл режим ұялардың қайталанушылығы деректердi берудiң талап етілетiн немесе сәттік жылдамдығына байланыстылығы тұрғысында асинхронды болып табылады. "БАР" - "Берудiң асинхронды режимi". "Ауыспалы геометриялы аэродинамикалық бейiндер" (7) - жай-күйi ұшуда реттелiнетiн жабуларды не триммерлердi, не жабық алдындағыларды немесе тұмсық бөлiгiнiң бұрышын шарнирлі реттеудi қолдану. "Соғу" (2) - айналаның сыртқы немесе iшкi үстiңгі бетiнде өлшеу нүктесiнде шпинделдiң перпендикулярлы бiлiгінiң жазықтығында өлшенген негiзгi шпинделдiң бiр айналымдағы радиялды өзгеру (көзi - ISО230/1-1986, 5?61)
"Жіп" - "жалғыз талшықты" байланыстырушы, әдетте паралельдiкке жақын (1-Санат). "Қоғамдық салада" (бүкiл Тiзiм) - одан әрi таралуына шектеу қойылмайтын "технологияны" немесе "бағдарламалық қамтамасыз етуді" бiлдiредi (авторлық құқықтарға байланысты "технологияны" немесе "бағдарламалық қамтамасыз етудi" жалпы қол жететiн санаттан шығармайтын шектеулер). "Вакцина" (1) - адамдардың немесе жануарлардың сырқаттануын болдырмау үшiн қорғаныштық иммуннологиялық әрекетiн ынталандыруға арналған дәрiлiк зат. "Вакуумдық тозаңдану" (1) - қорытпа ағынының вакуумның әрекет етуi кезiнде сұйық газ бөле отырып 500 мкм немесе одан кіші диаметр тамшыларға тозаңдану процесі. "Өзара байланысты өлшемді РЛС" (6) - екi немесе одан көп өлшемдiк РЛС уақыттың нақты ауқымында ақпараттармен өзара алмасқан жағдайда өзара байланысты деп есептеледi. "Iшкi магнитті градиометр" (6) - магниттік өрiстiң градиентiн өлшейтiн бөлек элемент және онымен байланысты электронды блок, оның шығу сигналы магниттік өрiстiң градиентiнiң өлшемi болып табылады.
Ерекше ескерту: сондай-ақ "магниттік градиометрдi" қараңыз. "Iшкi қаптау" (9) - қатты ракета отыны мен корпусының немесе оқшаулымы қаптаудың арасындағы үстiңгі бет. Әдетте бұл отқа төзiмдi немесе оқшауламалық материалдардың негiзiндегi сұйық полимер, мысалы, түпкi корбоксилдi топтарымен көмiртегi толтырылған полибутадиен (КТКП) немесе тозаңданатын немесе вулканизациялық қоспалармен корпустың ішіне орналастырылған басқа полимер. "Талшықты немесе жiп тәрiздес материалдар" (0,1,8) - мыналарды қамтитын материалдар:
а. Бiрыңғай "жіптер";
б. Бірыңғай тоқыма және ұршық;
в. "Жол жiптер", маталар, өздiгінен болған құрылымның кездейсоқ торшалары мен таспалары;
г. Мақта мата және зығыр кендi талшықтары;
д. Кез келген ұзындықтағы армирлейтін талшықтар, жалғыз және көп кристалдiлер;
е. Хош иiстi және полиамидтi целлюлоза;
"Негізгi қисындық элементті кiдiрту уақытты" (3) - "тұтастай құйылған интегралдық схемалардың" "үйiрiнде" пайдаланылатын негiзгi қисындық элемент арқылы сигналдың тиiсті өтуiне кiдiрту уақыты. Ол осы "отбасы" үшін немесе сигналдың өтуінің кідірту уақыты арқылы үлгілік қисындық элемент арқылы не қисындық элементтiң өтуiнiң кiдiруiнiң үлгiлiк уақыты арқылы айқындалуы мүмкiн.
Ерекше ескерту: "Негізгi қисындық элементтің кiдiру уақытын" күрделi
"тұтас құйылған интегралдық" схемалардың шығу
және кiру сигналдарының арасындағы кідіру уақытымен
шатыстырмау керек
"Кең ауқымды үзiлудiң латенттілiгiнiң уақыты" (4)- компьютерлiк жүйе қандай да бiр болмасын оқиғалардың салдарынан болатын үзiлiстi танитын, үзiлiске қызмет көрсететiн және үзiлудi күте отырып жадта резиденттік күйде болатын басқа мiндетті өңдеуге контекстiк көшудi орындайтын уақыт.
"Жиiлiктi қосу уақыты" (35) - мынадай сипаттамалардың кез келгенiне қол жеткiзу үшiн бiр жиiлiктен басқасына қосылуы кезiнде шығу сигналына талап етiлетiн барынша көп уақыт (мысалы, кiдiру):
а. Оның түпкi мәнiнен 100 Гц шегіндегі жиiлiк; немесе
б. Түпкi мәнiнiң деңгейiнен 1 дБ шегіндегі деңгей;
"Орнығу уақыты" (3) - шығу сигналына өзгергiштiң кез келген екi деңгейiнiң арасында қайта iске қосылу кезiнде оның түпкi мәнiнен биттiң жартысының деңгейiне қол жеткiзу үшiн талап етілетiн уақыт.
"Есептеу элементi" (4) - арифметикалық немесе қисынды әрекеттердi орындайтын ең аз есептеу бiрлігі.
"ЕЭ" - "есептеу элементi".
"Газдық тозаңдану" (1) - балқытылған металл қорытпаның ағынының жоғары қысымдағы газдық ағында 500 мкм немесе одан кiшi диаметрдегi тамшыларға тозаңдану процесi.
"Буданды интегралды схема" (3) - интегралдық схемалардың немесе "схема элементтерi" немесе "дискреттi компоненттерi " бар, белгiлi бiр функцияларды орындау үшiн бiрге құрамдастырылған және барлық мынадай сипаттамаларға ие интегралды схеманың өздiгiнен болатын комбинациясы:
а. Кем дегенде бiр корпуссыз құрылғысы бар;
б. Компоненттер бiр-бiрiмен интегралдық схемалар өндiрiсiнiң үлгiлiк әдiстерiн пайдалана отырып қосылады;
в. Бірыңғай тұтастық ретінде ауыстырылады; және
г. Қалыпты жағдайда бөлшектенуге жатпайды.
Ерекше ескерту: 1. "Схема элементі" бөлек белсендi немесе электрондық
схеманың пассивті деталi, бiр диод, транзистр,
резистр, конденсатор және осы секiлдiлер.

Об утверждении списка продукции, подлежащей экспортному контролю в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 августа 2000 года N 1282. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года N 104.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 августа 2000 года N 1282 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года  N 104  (вводится в действие с 9 февраля 2008 года и подлежит официальному опубликованию).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 июня 1996 года
Z960009_   "Об экспортном контроле вооружений, военной техники и продукции
двойного назначения", в целях определения номенклатуры продукции,
подлежащей экспортному контролю, Правительство Республики Казахстан
постановляет:
1. Утвердить прилагаемый список продукции, подлежащей экспортному
контролю в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу через три месяца со дня
подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 августа 2000 года N 1282
Список продукции, подлежащий экспортному контролю
в Республике Казахстан
Определение терминов, используемых в списке
В скобках приводятся категории Списка, в которых употребляются данные термины.
"Автоматическое сопровождение цели" (6) - метод обработки, который автоматически определяет и обеспечивает в качестве выходного сигнала экстраполированное значение наиболее вероятного положения цели в реальном масштабе времени.
"Адаптивное управление" (2) - система управления, подстраивающая ответ в соответствии с параметрами (условиями), измеренными во время ее функционирования (источник ISO 2806-1980).
"Активные системы управления полетом" (7) - системы, функционирующие для предотвращения нежелательных отклонений или структурных нагрузок "летательного аппарата" и ракеты посредством автономной обработки выходных сигналов нескольких измерительных датчиков и выдачи необходимых предупредительных команд с целью реализации автоматического контроля.
"Активный пиксел" (6 8) - минимальный (единичный) элемент твердотельной решетки, обладающий фотоэлектрической передаточной функцией при действии светового (электромагнитного) излучения.
"Анализатор сигналов" - аппаратура предназначенная для измерения и отображения основных характеристик одночастотной моды многочастотного сигнала (Категория 3).
"Асинхронный режим передачи" ("АРП") (5) - режим передачи, при котором информация сгруппирована в ячейки; этот режим является асинхронным в том смысле, что повторяемость ячеек зависит от требуемой или мгновенной скорости передачи данных.
"АРП" - "Асинхронный режим передачи".
"Аэродинамические профили с переменной геометрией" (7) - применение закрылков либо триммеров, либо предкрылков или шарнирного регулирования угла носовой части, положение которых может регулироваться в полете.
"Биение" (2) - радиальное смещение за один оборот основного шпинделя, измеренное в плоскости, перпендикулярной оси шпинделя в точке измерения на внешней или внутренней поверхности вращения (источник- ISO 230/1-1986, параграф 5.61).
"Бечевка" - связка "моноволокон", обычно приблизительно параллельных (Категория 1).
"В общественной сфере" (весь Список) - означает "технологию" или "программное обеспечение", на дальнейшее распространение которых не накладываются ограничения. (ограничения, связанные с авторскими правами, не выводят "технологию" или "программное обеспечение" из категории общедоступных).
"Вакцина" (1) - профилактические препараты, предназначенные для создания активного иммунитета против определенных инфекционных болезней. Иммунитет - повышение невосприимчевости (устойчивости) организма к инфекции.
"Вакуумное распыление" (1) - процесс распыления струи расплава на капли диаметром 500 мкм или менее быстрым выделением сжиженного газа при действии вакуума.
"Взаимосвязанные измерительные РЛС" (6) - два или более измерительных РЛС считаются взаимосвязанными в случае взаимного обмена информацией в реальном масштабе времени.
"Внутренний магнитный градиометр" (6) - отдельный элемент, измеряющий градиент магнитного поля, и связанный с ним электронный блок, выходной сигнал которого является мерой градиента магнитного поля.
Особое примечание: См. также "магнитный градиометр".
"Внутренняя обшивка" (9) - поверхность между твердым ракетным топливом и корпусом или изоляционной обшивкой. Обычно это жидкий полимер на основе огнеупорных или изоляционных материалов, например углеродонаполненный полибутадиен с концевыми карбоксильными группами (ПККГ) или другой полимер с распыляемыми или помещенными внутрь корпуса вулканизационными добавками.
"Волокнистые или нитевидные материалы" (0,1,8) - материалы, включающие:
а. Сплошные "нити";
б. Сплошные "пряжу" и "ровницу";
в. "Ленты", ткани, случайные сетки произвольной структуры и тесьму;
г. Хлопчатобумажные и льняные волокна;
д. Армирующие волокна, моно- и поликристаллические, любой длины;
е. Ароматическую и полиамидную целлюлозу.
"Время задержки основного логического элемента" (3) - время задержки сигнала, соответствующее прохождению через основной логический элемент, используемый в "семействе" "монолитных интегральных схем". Оно может быть определено для данного "семейства" либо через время задержки прохождения сигнала через типичный логический элемент, либо через типичное время задержки прохождения логического элемента.
Особое примечание: "Время задержки основного логического элемента" не следует путать со временем задержки между выходным и входным сигналами сложной "монолитной интегральной схемы".
"Время латентности глобального прерывания" (4) - время, в течение которого компьютерная система распознает прерывание, происшедшее вследствие какого-либо события, обслуживает прерывание и выполняет контекстный переход к обработке другой задачи, которая находится в резидентном состоянии в памяти, ожидая прерывания.
"Время переключения частоты" (3 5) - максимальное время (например, задержки), которое требуется выходному сигналу при переключении с одной частоты на другую для достижения любой из следующих характеристик:
а. Частоты в пределах 100 Гц от ее конечного значения; или
б. Уровня в пределах 1 дБ от уровня конечного значения.
"Время установления" (3) - время, которое требуется выходному сигналу для достижения уровня половины бита от его конечного значения при переключении между любыми двумя уровнями преобразователя.
"Вычислительный элемент" (4) - наименьшая вычислительная единица, которая выполняет арифметические или логические действия.
"ВЭ" - "вычислительный элемент".
"Газовое распыление" (1) - процесс распыления струи расплавленного металлического сплава на капли диаметром 500 мкм или менее в газовой струе высокого давления.
"Гибридная интегральная схема" (3) - произвольная комбинация интегральных схем или интегральной схемы с "элементами схемы" или "дискретными компонентами", соединенными вместе для выполнения определенных функций, и обладающая всеми следующими характеристиками:
а. Содержащая, по меньшей мере, одно бескорпусное устройство;
б. Компоненты соединяются друг с другом с использованием типичных
методов-производства интегральных схем;
в. Заменяется их единое целое; и
г. Не подлежит разборке в нормальном состоянии.
Особое примечание: 1. Элемент схемы отдельная активная или пассивная
деталь электронной схемы, такая, как один диод,
транзистор, резистор, конденсатор и тому
подобное.

2. "Дискреттi компонент" - өзiнiң сыртқы шығуларымен
бөлек корпустағы "схеманың элементі".
"Будан ЭЕМ" (4) - мынадай барлық функцияны орындауға арналған жабдық:
а. деректердi қабылдау;
б. ұқсас, сондай-ақ сандық көрiнiстерде де деректерi өңдеу; және
в. деректердiң шығуын қамтамасыз ету.
"Ғарышта қолдану үшiн жарамды" (6) - 100 км немесе одан астам биiктiктерде жұмыс iстейтiн спутниктердi немесе биiктiкті ұшу аппараттарын ұшыру және өрiстету кезiнде қолдануға арналған жұмыс iстеу шартында арнайы электрлiк және механикалық талаптарға немесе жұмыс iстеу талаптарына сәйкестiкке жобаланған, жасалған және сынақтан өткiзiлген жабдық.
"Ыстық изостаттық модификация" (2) - құйылатын нысандарда iшкi жақтауларды төмендету немесе жою үшiн барлық бағыттар бойынша тең күштер құруға арналған түрлi орта арқылы (газ тәрiздi, сұйық, қатты бөлшектер және басқалар) дерметикалық көлемде 375 К (102 0 С) жоғары температура кезiнде құйылатын қалыптарды сығымдау процесi.
"Қатысушы мемлекет" (7,9) - бұл Вассенар Уағдаластығының қатысушысы болып табылатын мемлекет.
"Азаматтық ұшу аппараттары" (1,7,9) - коммерциялық азаматтық iшкi және сыртқы авия желiлерде немесе заңдастырылған азаматтық жеке меншiк пайдалануға арналған немесе бизнес мақсаттары үшiн ұшуға жарамды жарияланған сертификацияланған ұшу жарамдылығының тiзiмдерiнде белгiленген сәйкестiкке саналамаланған "ұшу аппараттары".
Ерекше ескерту: Сондай-ақ "ұшу аппараттарын" қараңыз.
"Ұшуды басқару жүйесiнiң оптикалық бергiштер тобы" (7) - "лазердiң" сәулесiн пайдаланатын нақты уақытта бортта өңдеу үшін ұшуды басқарудың деректерiн қамтамасыз ететiн бөлiнген оптикалық бергіштердiң желiсi.
"Қысым бергiштерi" (2) - электр сигналында қысым өлшемдерiн түрлендiруге арналған құрылғылар.
"Деформацияланатын айналар" (6) - (сондай-ақ адаптивтi оптикалық айналар белгілi ретiнде) - мыналар бар айналары:
а. Yстiңгі бетiн бiр үздiксiз оптикалық көрсететiн үстiңгі бет, ол
жекелеген күш қолдану немесе айнаға құлайтын оптикалық
сигналдың бұрмалануларын өтеу үшін бұрайтын сәттер арқылы
серпiндi түрде деформацияланады; немесе
б. Көп элементтi оптикалық гидрлегiштер, олардың күйi бөлек және
тәуелсiз жекелеген күш қолдану немесе айнаға құлайтын оптикалық
сигналдың бұрмалануларын өтеу үшiн бұрайтын сәттер арқылы өзгередi.
"Динамикалық адаптивтiк маршруттау" (5) - желiнiң жұмысының ағымдағы жағдайларын өлшеу мен талдаудың негiзінде хабарлауларды берудiң маршрутын автоматты түрде өзгерту.
Ерекше ескерту: Алдын ала бар болған ақпараттың негiзінде хабарлауларды
берудiң маршрутын өзгерту туралы шешімдер жағдайы бұған
кiрмейдi.
"Сигналды динамикалық талдауыштар" (3) - "сигналдың талдауыштары" олар оның амплитудасы мен фазасы туралы ақпаратты қоса алғанда осы сигналдың фурье-спектрiн алу үшiн сигналдың сандық таңдалымын және оны түрлендiру әдiстерiн пайдаланады.
Ерекше ескерту: Сондай-ақ "сигналдың талдауыштарын" қараңыз

2. "Дискретный компонент" - "элемент схемы" в
отдельном корпусе с собственными внешними
выводами.
"Гибридная ЭВМ"(4) - оборудование, предназначенное выполнять все следующие функции:
а. принимать данные;
б. обрабатывать данные, как в аналоговом, так и в цифровом
представлениях; и
в. обеспечивать вывод данных.
"Годное для применения в космосе" (3, 6)- оборудование, спроектированное, изготовленное и испытанное на соответствие специальным электрическим и механическим требованиям или требованиям на условия функционирования для применения при запуске и развертывании спутников или высотных летательных аппаратов, функционирующих на высотах 100 км или более.
"(Горячая изостатическая модификация" (2) - процесс прессования отливаемых форм при температурах свыше 375 К (102 o C в герметичном объеме через различные среды (газообразную, жидкую, твердые частицы и др.) для создания равных сил по всем направлениям для снижения или устранения внутренних полостей в отливаемых формах.
"Государство-участник" (7,9) - это государство, являющееся участником Вассенаарской Договоренности.
"Гражданские летательные аппараты" (1,7,9)- "летательные аппараты", перечисленные в соответствии с обозначенными в опубликованных сертификационных списках летной годности для полетов на коммерческих гражданских внутренних и внешних авиалиниях или узаконенного гражданского частного использования, или для целей бизнеса.
Особое примечание: См. также "летательные аппараты".
"Группа оптических датчиков системы управления полетом" (7) - сеть распределенных оптических датчиков, использующая лучи "лазера", обеспечивающая в реальном времени данные управления полетом для обработки
на борту.
"Датчики давления" (2) - устройства для преобразования измерений давления
в электрический сигнал.
"Деформируемые зеркала" (6) (известные также как адаптивные оптические
зеркала)- зеркала, имеющие:
а. Одну непрерывную оптическую отражающую поверхность, которая
деформируется динамически посредством приложения отдельных сил или
скручивающих моментов для компенсации искажений оптического
сигнала, падающего на зеркало; или
б. Многоэлементные оптические отражатели, положение которых отдельно
и независимо меняется посредством приложения отдельных сил или
скручивающих моментов для компенсации искажений оптического
сигнала, падающего на зеркало.
"Динамическая адаптивная маршрутизация" (5) - автоматическое изменение маршрута передачи сообщений на основе измерения и анализа текущих условий работы сети.
Особое примечание: Сюда не входят случаи решений об изменении маршрута передачи сообщений на основе предварительно имевшейся информации.
"Динамические анализаторы сигнала" (3) - "анализаторы сигнала", которые используют цифровую выборку сигнала и методы ее преобразования для получения Фурье-спектра данного сигнала, включая информацию о его амплитуде и фазе.
Особое примечание: См. также "анализаторы сигнала".

"Диффузиялық пісiру" (1,2,9) - қатты денелi молекулярлық қосылыс, кем дегенде мейлiншік әлсiз материалдың байланыс күшiне баламды жалпы күшпен бірыңғай бiртұтас екi металл.
"Импульстiң ұзақтығы" (6) - импульстың толық ұласуынан жартысы бойынша өлшенген лазердi зерделеу импульсының ұзақтығы.
"Дайындамалар" (6) - тұтастай құйылған массалар, олардың мөлшерi айна немесе мөлдiр оптикалық терезелер секiлдi оптикалық элементтердi өндiруге сай келедi.
"Ақпараттарды қорғау" (4,5) - ақаулықтардың алдын ала алатын құралдар мен функцияларды қоспағанда ақпараттың немесе байланыстың қол жетiмдiлiгін, құпиялығын немесе бүтiндiгiн қамтамасыз ететiн барлық құралдар мен функциялар. Оған "криптография", "криптоталдау", өзiнiң шағылысуынан қорғау және компьютердi қорғау кіредi.
Ерекше ескерту: "Криптоталдау": криптографиялық жүйелердi немесе ашық
мәтiндi қоса алғанда құпия параметрлердi немесе сезiмтал
ақпаратты алу мақсатында оның кiру және шығу сигналдарын
талдау.
"Синхронды цифрлық беру иерархиясы" (5) - ортаның түрлi үлгілерi бойынша синхронды берудiң форматын қолдана отырып цифрлық трафиуттiң түрлi нысандарын басқаруға, тығыздауға және қол жеткiзуге арналған құралдарды қамтамасыз ететін сандық берудiң иерархиясы. Формат МККТТ G 703, G 708, G 709 және басқалардың ұсынымдарымен айқындалған, әлi жарияланбаған синхронды берудiң транспорттық берудiң модулiне негізделген. Синхронды цифрлық берудiң иерархиясындығы бiрiншi деңгей 155,52 М битт/с
"Майдалау" (1) - ұсақтау немесе себу арқылы материалдың пайдалану процессi.
"Оқшауландырылған тiрi дақылдар" (1) - активтi емес түрдегі және құрғақ препараттар түрдегі тірi дақылдарды қамтиды.
"Оқшаулау" (9) - ракетаның двигателiнiң компоненттерiне (корпус, сопла, кiру тесiгі, корпустардың қақпақтары) қолданылады және термо өңделген немесе жартылай термо өңделген толтырылған каучукты жапырақты материалды қамтиды. Бұған, сондай-ақ амортизациялық жапсырмалар немесе ашпалы есiктер де кiредi.
"Изостатикалық нығыздаулар" (2) - дайындамаға барлық бағыттар бойынша осы герметикалық көлемнің осының ішінде қысымға тең герметикалық көлем жасау үшiн түрлi орталарда (газ, сұйық, қатты бөлшектер және басқалар) герметикалық көлемде нығыздауға қабiлетті жабдық немесе материал.
"Иммунды токсиндер" (1) - сырқат клеткаларға iрiктемелi түрде әсер ететін бiр клеткалы көп каналды антиденелермен "токсиндердiң" немесе "қосалқы токсиндердiң" коньюганты .
"Инструменталды қашықтық" (6) - радардың әрекетінiң бiр мәндi айқындалатын қашықтығын.
"Yш өлшемдi векторлардың қарқындылығы" (4) - 10 пиксильден жартылай векторларға жататын, шектеулiлiкке тексерiлген, Х-Y-Z координаттар мен мәнiмен кездейсоқ түрде бағдарланған, тұтастай ауыспалы не қалқымалы нүктемен ауыспалы көрiнетін (олардың қайсысы болмасын барынша жоғары қарқындылыққа сәйкес келмесе де) секундта туатын векторлардың саны.
"СЦБИ" - "синхронды цифрлық берудiң иерархиясы".

"Диффузионная сварка" (1,2,9) - твердотельное молекулярное соединение, по меньшей мере, двух металлов в единое целое с общей силой, эквивалентной силе связи наиболее слабого материала.
"Длительность импульса" (6) - длительность импульса изучения лазера, измеренная по половине от полной продолжительности импульса.
"Заготовки" (6) - монолитные массы, размеры которых подходят для производства оптических элементов, таких, как зеркала или оптические окна прозрачности.
"Защита информации" (4, 5) - все средства и функции, обеспечивающие доступность, конфиденциальность или целостность информации или связи, исключая средства и функции, предохраняющие от неисправностей. Она включает "криптографию", "криптоанализ", защиту от собственного излучения и защиту компьютера.
Особое примечание: "криптоанализ": анализ криптографической системы или ее
входных и выходных сигналов с целью извлечения
конфиденциальных параметров или чувствительной
информации, включая открытый текст.
"Иерархия синхронной цифровой передачи" (5) - иерархия цифровой передачи, обеспечивающая средства для управления, уплотнения и доступа различных форм цифрового трафика с применением формата синхронной передачи по различным типам среды. Формат основан на транспортном модуле синхронной передачи, определенном рекомендациями МККТТ G.703, G.707, G.708, G.709 и прочих, еще не опубликованных. Первый уровень в иерархии синхронной цифровой передачи равен 155,52 Мбит/с.
"Измельчение" (1) - процесс измельчения материала посредством размалывания или просеивания.
"Изолированные живые культуры" (1) - включают живые культуры в неактивной форме и в виде сухих препаратов.
"Изоляция" (9) - применяется к компонентам двигателя ракеты (корпуса, сопла, входные отверстия, крышки корпусов), и включает термообработанный или полу-термообработанный наполненный каучуковый листовой материал. Это может также включать амортизационные прокладки или откидные створки.
"Изостатические прессы" (2) - оборудование, способное прессовать в герметичном объеме в различных средах (газовой, жидкой, твердых частицах и др.) для создания внутри этого герметичного объема равного давления по всем направлениям на заготовку или материал.
"Иммунотоксины" (1) - коньюгант одноклеточных моноклокальных антител и "токсинов" или "субтоксинов", выборочно воздействующий на больные клетки.
"Инструментальная дальность" (6) - однозначно определяемая дальность действия радара.
"Интенсивность трехмерных векторов" (4) - количество порождаемых в секунду векторов, относящихся к поливекторам из 10 пикселов, проверенных на ограниченность, ориентированных случайным образом, со значениями Х-Y-Z координат, выраженными целыми переменными либо переменными с плавающей точкой (какие бы из них ни соответствовали максимальной интенсивности).
"ИСЦП" - "иерархия синхронной цифровой передачи".

"ДЫА"- (дөңгелекті ықтималды ауытқу) (7) - дәлдiктi өлшейтiн шама; шеңбердiң радиусы, оның орталығында белгiлi бiр қашықтықта нысаны болады, онда 50% пайдалы жүктеме жұмыс iстейдi.
"Комутациялайтын құрылғы" (5) - аппаратура және хабарларды беру кезiнде комутацияланатын жүктеме үшiн физикалық немесе виртуальды қосалқы мүмкiн ететін онымен байланысты бағдарламалық қамтамасыз ету.
"Композициялық материал" (1,2,6,8,9) - толтырғыштарды, талшықтарды немесе белгiлі бiр мақсатқа немесе мақсаттарға арналған олардың кез келген үйлесiмін армейлейтін бөлшектерден тұратын" матрица" қосымша фаза немесе қосымша фазалар.
"Желiге қол жеткiзетiн контролер" (4,5) - комутациялық желiмен бөлiнген физикалық интерфейс. Ол берудi басқара отырып (мысалы контролердi немесе әкеле жатқанды табуды) сандық берудiң бiрдей жылдамдығы кезiнде жұмыс iстейтiн жалпы ортаны пайдаланады. Ол кез келген басқаға қатыссыз өзiне бағытталған деректер пакетiн немесе деректер топтарын таңдайды (мысалы, IЕЕЕ802). Бұл компьютерге қондырылатын блок, немесе жүйеге қол жеткiзудi қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялық жабдық.
"Байланыс каналының контролерi" (5) - синхронды немесе асинхронды цифрлық ақпараттың ағынын бақылайтын физикалық интерфейс. Бұл компьютерге қондырылатын блок, немесе жүйеге қол жеткiзудi қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялық жабдық.
"Контурлық басқару" (2) - келесi талап етілетiн жағдайды және осы жағдайға берудiң талап етілетiн жылдамдылығын айқындайтын нұсқаулықтарға сәйкес жүзеге асырылатын "цифрлық басқарудағы" екi немесе одан көп бiлiктер бойынша қозғалыс. Бұл беру жылдамдықтары бiр-бiрiмен байланыста болады, бұл негізгi контурды түзедi (қараңыз, ISО/DISС 2806-1980).
"Ғарыштық аппараттар" (7,9) - белсендi және пассивтi спутниктер мен зондтар.
"Криптография" (5) - оның мазмұнын жасыру, түрлi өзгеруiн немесе рұқсат етiлмеген пайдалануды болдырмау мақсатында ақпарат ты түрлендiрудiң принциптерiн, құралдары мен әдiстерiн қамтитын тәртiп. "Криптография" бiр немесе одан көп "құпия параметрлердi" пайдаланылатын ақпараттың түрленуi мен (мысалы, криптографиялық ауыспалылық) немесе тиiсті кiлтпен басқарумен шектелген.
Ерекше ескерту: "Құпия параметрi" - адамдардың белгілi бiр тобына белгілі және басқа адамдардан жасырылған константа немесе кілт.
"Сындық температура" (1,3,6) (кейде көшу температурасы деп аталады.) Белгiлі бiр "өткiзуден тыс материал" - материал электр тоғының өтуiне қарсыласуын толық жоғалтатын температура.

"КВО" (круговое вероятностное отклонение) (7) - величина, измеряющая точность; радиус круга, в центре которого находится цель, на определенном расстоянии, в котором действует 50 % полезной нагрузки.
"Коммутирующее устройство" (5) - аппаратура и связанное с ней программное обеспечение, делающее возможным физическое или виртуальное соединение для коммутируемой нагрузки при передаче сообщений.
"Композиционный материал" (1,2, 6, 8, 9) - "матрица", дополнительная фаза или дополнительные фазы, состоящие из частиц, армирующих наполнителей, волокон или их любого сочетания, предназначенные для определенной цели или целей.
"Контроллер доступа к сети" (4,5) - физический интерфейс распределенной коммутационной сети. Он использует общую среду, функционирующую при одинаковой скорости цифровой передачи с управлением (например, контролем или обнаружением несущей) передачей. Независимо от любого другого он выбирает пакеты данных или группы данных (например, IЕЕЕ 802), адресованные ему. Это блок, который может быть встроен в компьютер, или телекоммуникационное оборудование для обеспечения доступа к системе.
"Контроллер канала связи" (5) - физический интерфейс, контролирующий поток синхронной или асинхронной цифровой информации. Это блок, который может быть встроен в компьютер или телекоммуникационное оборудование для обеспечения доступа к использованию связи.
"Контурное управление" (2) - движение по двум или более осям с "числовым управлением", осуществляющимся в соответствии с инструкциями, которые определяют следующее требуемое положение и требуемые скорости подачи к этому положению. Эти скорости подачи варьируются в связи друг с другом, что и образует искомый контур (см. ISО/DIS 2806-1980).
"Космические аппараты" (7,9) - активные и пассивные спутники и зонды.
"Криптография" (5) - дисциплина, включающая принципы, средства и методы преобразования информации в целях сокрытия ее содержания, предотвращения видоизменения или несанкционированного использования. "Криптография" ограничена преобразованием информации с использованием одного или более "секретных параметров" (например, криптографических переменных) или соответствующим управлением ключом.
Особое примечание: "Секретный параметр" - константа или ключ, известный
только определенной группе лиц и скрываемый от других
лиц.
"Критическая температура" (1, 3, 6) (иногда называемая температурой перехода) определенного "сверхпроводящего" материала - температура, при которой материал полностью теряет сопротивление к прохождению электрического тока.

"Жұдырықтық тиiмдiлiк" (экстрицентритент) (2) - шпиндельдiң үстiрт айналуына өлшену нүктесiндегi шпиндельдiң планшайбесiне перпендикуляр тегістiкте өлшенген негізгі шпиндельдiң бiр айналымындағы бiлiктiк қозғалу. (қараңыз ISО 230/1-1986, f5, 63)
"Лазер" (0,2,3,5,6,7,8,9) - компоненттердiң жиынтығы, ол кеңiстiкте де, сондай-ақ уақыт бойынша да сәулеленудiң ынталандырылған эмиссиясы арқылы күшейтілетiн когеринтті жарықтық сәулеленудi жасайды.
Ерекше ескерту: Қараңыз, сондай-ақ: "Химиялық лазер";
"Мықтылығының модуляциясы мен лазер";
"Аса жоғары қуатты лазер";
"Қайта құрылатын лазер";
"Мықты модуляциялы лазер" (6) - энергия орналасу инверсиясында немесе оптикалық резонаторда жиналатын және импульстiк режимде кейiн сәулеленетін лазер.
"Аса жоғары қуатты лазер" (6) - 50 мс iшiнде 1 кдж астам энергияны сәулелендiруге қабiлеттi (жалпы немесе iшiнара) немесе 20 квт астам үздiксiз қуаты бар лазер.
"Таспа" (1) - алдын ала қарамай сiңiрiлген кезек келiп тұратын немесе бiр бағыттағы "моноталшықтардан", "жiптен", "үйiрмелерден, "арқаншалардан" немесе "шүйкелерден" және т.б тұратын материал.
Ерекше ескерту: "Шүйке" - шамамен параллель орналасқан моноталшықтардың
(әдетте 200 астам) орамы.
"Ұшу аппараты" (1,7,9) - тiркелген немесе қанатының геометриясы өзгеретін, айналатын қанаты (вертолет), бұрылыстық винтi немесе қанаты бар әуе ұшуларына арналған құрал.
Ерекше ескерту: Қараңыз, сондай-ақ "Азаматтық ұшу аппараты".
"Сызықтық" (2) (әдетте сызықтық еместiк параметрлерi арқылы өлшенедi) - шын мәнiндегі сипаттамасының барынша жоғары ауытқуы (жоғары және төменгi шкалаларының көрсеткiштерi бойынша орташа), барынша жоғары ауытқуды теңестiру және барынша азайту үшiн солай орналасқан тіке сызықтан оң немесе терiстiгi.
"Локальды желi" (4) - барлық мынадай сипаттамаға ие деректердi беру жүйесi
а. Тәуелсiз "Ақпараттық құрылғылар" өздiгiнен пайда болатын
санына тікелей бiр-бiрiмен байланысуға мүмкiндiк бередi; және
б. Орташа мөлшердегі шектеулi географиялық аймақ (мысалы, қызметтік
ғимараттардың, зауыттың корпустар тобының немесе қойма үй
жаймаларының шектерiнде).
Ерекше ескерту: "Ақпараттық құрылғы" цифрлық деректердi жүйелi түрде
беруге немесе қабылдауға қабілетi бар жабдықты білдiредi.
"АЖҚЛ" - "Аса жоғары қуаттағы лазер".
"Магниттiк градиентометрлер"(6) - осы приборға қатысы сыртқы болып табылатын көздердiң магниттiк өрiстерiнiң кеңiстiктiк өзгерулерiн өлшеуге арналған құрылғы. Олар көптеген "магнитометрлерден" және магниттiк өрiстiң градиентi өлшенетiн шығуындағы тиiстi электронды блоктан тұрады
Ерекше ескерту: Қараңыз, сондай-ақ "Ішкi магниттiк градиентометрлердi".
"Магниметрлер" (6) - приборға қатысты сыртқы болып табылатын көздердiң магниттiк өрiсiн өлшеуге арналған құрылғылар. Магниттік өрiстiң жеке өлшеу элементiнен және шығарында магниттiк өрiс өлшенетiн онымен байланысты электронды блоктан тұрады.
"Масштабты коэффициент" (7) ("героскоп немесе алселерометр") - шығу сигналының өзгерiсiнiң кiретін өлшенетiн сигналдың өзгерiсiне қатынасы. Масштабты коэффициент әдетте тiк сызықтың қисаюы ретiнде бағаланады, ол берiлген диапазонның шектерiнде кiру сигналының өзгеруi кезiнде алынған деректерге сәйкес мейлiнше аз квадраттардың әдiсiмен құрылуы мүмкiн.

"Кулачковый эффект" (эксцентриситет) (2) - осевое смещение за один оборот основного шпинделя, измеренное в плоскости, перпендикулярной планшайбе шпинделя в точке, измеренной на поверхности вращения шпинделя (см. ISO 230/1-1986, параграф 5.63).
"Лазер" (0,2,3,5,6,7,8,9) - совокупность компонентов, которая создает когерентное как в пространстве, так и во времени световое излучение, усиливаемое посредством стимулированной эмиссии излучения.
Особое примечание: См. также: "Химический лазер";
"Лазер с модуляцией добротности";
"Лазер сверхвысокой мощности";
"Перестраиваемый лазер".
"Лазер с модуляцией добротности" (6) - лазер, в котором энергия накапливается в инверсии населенности или оптическом резонаторе и затем излучается в импульсном режиме.
"Лазер сверхвысокой мощности" (6) - лазер, способный излучать энергию (общую или частичную) свыше 1 кДж в течение 50 мс или имеющий непрерывную мощность более 20 кВт.
"Лента" (1) - материал, состоящий из чередующихся или однонаправленных "моноволокон", "прядей", "ровниц", "бечевок" или "пряж" и т.п., предварительно пропитанных смолой.
"Летательный аппарат" (1, 7, 9) - средство для воздушных полетов с фиксированной или изменяемой геометрией крыла, вращающимся крылом (вертолет), поворотным несущим винтом или несущим крылом.
Особое примечание: См. также "гражданский летательный аппарат".
"Линейность" (2) (обычно измеряется через параметры нелинейности) - максимальное отклонение действительной характеристики (среднее по показаниям верхней и нижней шкалы), положительное или отрицательное, от прямой линии, расположенной таким образом, чтобы уравнять и минимизировать максимальные отклонения.
"Локальная сеть" (4) - система передачи данных, обладающая всеми следующими характеристиками:
а. Позволяющая произвольному числу независимых "информационных
устройств" связываться непосредственно друг с другом; и
б. Ограниченная географической зоной средних размеров (например,
пределами служебного здания, завода, группы корпусов или складских
помещений). Особое примечание: "Информационное устройство" означает оборудование,
обладающее способностью передавать или принимать
последовательности цифровых данных.
"ЛСВМ" - "Лазер сверхвысокой мощности".
"Магнитные градиентометры" (6) - устройства, предназначенные для измерения пространственных изменений магнитных полей источников, являющихся внешними по отношению к данному прибору. Они состоят из множества "магнитометров" и соответствующего электронного блока, на выходе которого измеряется градиент магнитного поля.
Особое примечание: См. также "внутренние магнитные градиентаметры".
"Магнитометры" (6) - устройства, предназначенные для измерения магнитного поля источников, являющихся внешними по отношению к прибору. Состоят из отдельного измерительного элемента магнитного поля и связанного с ним электронного блока, на выходе которого измеряется магнитное поле.
"Масштабный коэффициент" (7) (гироскопа или акселерометра) - отношение изменения выходного сигнала к изменению входного измеряемого сигнала. Масштабный коэффициент обычно оценивается как наклон прямой линии, которая может быть построена методом наименьших квадратов в соответствии с данными, полученными при изменении входного сигнала в пределах заданного диапазона.

"UҒ6 топтануына төзiмдi материалдар" (0) - мыс, топтанбайтын болат, алюминий, алюминий қышқылы, алюминий қорытпа, никель немесе 60% одан көп бар (салмағы бойынша) және бөлiну процессінің тиiсті түрiне сәйкес келетiн UҒ6-ға төзiмдi фторланған көмiр сутегiлi полимерлер.
"Матрица" (1,2,3,9) - жiп тәрiздi криссталдармен немесе талшықтармен, бөлшектермен толтырылған бiрыңғай берiк зат.
"Жиiлiктердiң белдеулерiнiң қағым сәттік енi" (3,5,7) - өткiзу белдеуi, онда шығу сигналының қуатының деңгейi негiзгі жұмыс параметрлерiн құрусыз 3 децибель шектерiнде тұрақты түрде қалады.
"Механикалық лигерлеу" (1) - нығыздау, ұнтақтау және механикалық әсер ету ауқымы ұнтақтар мен лигатуралардың жаңа қосылуының нәтижесiнде пайда болатын лигерлеу процесi.
"Микроорганизмдер" (1,2) - "оқшауландырылған дақылдар" түрiндегі немесе әдейi осындай дақылдар жұқтырылған немесе ластандырылған қоректiк ортаны қоса алғанда материал ретіндегі табиғи шыққан немесе өзгерген бактериялар, вирустар, микоплазма, рекитцелер, хломиделер немесе саңырауқұлақтар.
"Микропроцессордың микросхемасы" (3) - сыртқы есте сақтауда жалпы мақсаттағы командаларды жүйелi түрде орындауға қабiлетті, арифметикалық қисындық құрылғысы бар (АКҚ) "тұтастай құйылған интегралы схема" немесе "көп кристалды интегралды схема".
Ерекше ескерту: 1. "Микропроцессордың микросхемасында" әдетте оперативтi
жады бар қол желiлердi пайдалануға болмайды, дегенмен
қисындық функцияны орындау кезiнде микросхеманың жадын
пайдалана алады.
2. Осы айқындама "микропроцессордың микросхемасының"
жұмыс iстеуiне арналған интегралды микросхеманың
қондырғысын қамтиды.
"Микрокомпьютердiң микросхемасы" (3) - iшкi жадтағы деректерге қолданымды iшкi есте сақтайтын құрылғының жалпы мақсаттағы командаларды жүйелi түрде орындауға қабiлетті, арифметикалық қисындық құрылғысы бар (АКҚ) "тұтастай құйылған интегралды схема" немесе "көп кристалды интегралды схема".
Ерекше ескерту: Iшкi жад сыртқы жадпен кеңейтiлуi мүмкiн.
"Көп кристалды интегралды схема" (3) - ортақ "қасықшадағы" екi немесе
одан көп "тұтастай құйылған интегралды схема"
"Көп ағымды өңдеу" (4):
а. Деректердiң ағынын орталықтандырылған басқару архитектурасы (SIМD);
б. Деректердiң ағынын паралельдi-орталықтандырылған архитектурасы
(МSIМD);
в. Тығыз байланысқандарын жақын байланысқандарын немесе әлсiз
байланысқандарын қоса алғанда деректердiң ағынын
орталықсыздандырылған архитектурасы (МIМD); немесе
г. Систологиялық массивтердi қоса алғанда өңдеу элементтерiнiң
массивтерiн құрылымдау секiлдi әдiстер арқылы бiр немесе одан көп
командалы жүйесiмен басқарумен екi немесе одан көп деректердiң
жүйесiн бiр мезгiлде жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн
"микробағдарлама" немесе жабдықтардың архитектурасының әдiсi.
Ерекше ескерту: "Микробағдарлама" - арнаулы жадтағы элементарлар
командалардың жүйесi, оларды орындау командалық регистрге
команданы енгізумен жүргiзiледi.
"Көпдеңгейлi қорғау" (5) - сезiмталдықтың түрлi дәрежеде ақпараты бар
жүйелердiң сыныбы, оларға қол жеткiзу ақпаратқа және қажеттiлiктерге
қол жеткiзудiң түрлi құқықтары бар пайдаланушылар үшiн ашық, бiрақ қол
жеткiзу құқығы жоқ пайдаланушылардың топтарына тиым салынған.
Ерекше ескерту: "Көпдеңгейлi қорғау" - жабдықтың дұрыс жұмыс iстемеуін
немесе оператордың қателесуiн болдырмауға қатысты
оның сенiмдiлiгi емес компьютердi қорғау болып табылады
"Моноталшық" (1) немесе жiп - ең кiшi талшықтан тұрады, әдетте диаметрде
бiрнеше микрометр.
"Тұтастай құйылған интегралды схема" (3) - пассивi немесе белсендi
"схемалар элементтерiнiң" комбинациясы, ол:
а. Диффузиялық процесстер, инплантация процесстерi немесе микро
кристалл деп аталатын жартылай өткiзгiш материалдың бөлек бiр
бөлшегінiң iшiне немесе үстіңгi бетiне шөгу арқылы жүргізiледi;
б. Ажырамастай қосылған болып есептеліне алады; және
в. Схеманың функцияларын орындай алады;
Ерекше ескерту: "Схеманың элементi" - бiр диот, транзистр, резистр және
конденсатор және осылар секiлдi электронды схеманың
жеке белсендi немесе пассивтi деталi.
"Бейнелердiң моноспектральдi бергіштерi" (6) - бiр дискретті спектральды диапазоннан бейне туралы ақпаратты алуға қабiлеттi бергiштер. Бейнелердi көп спектральды бергіштер.
"Бейнелердiң көпсектральды бергіштерi" (6) - екi және одан көп дискреттi спектральды диапозондардан бейне деректердi бiр жолғы немесе жүйелi жинауды жүзеге асыруға қабiлеттi бергiштер. Жиырма дискретті спектральды диапазоны көп бергiштер бейненi гиперспектральды бергiшгер ретiнде белгiлi.
"Еңкейген шпиндель" (2) - инструменттi ұстап тұрған шпиндель, ол өңдеу процессiнде басқа осьтерге қатысты өзiнiң орталық бiлiгінiң бұрыштық күйiн өзгертедi.
"Нейронды ЭЕМ" (4) - нейронның немесе нейрондардың жиынтығының мiнез-құлқын көрсету үшiн жобаланған немесе модификацияланған есептеу құрылғысы, мысалы, алдында болған ақпараттың негiзiнде есептеу компоненттерiнiң көп шегінің өзара байланыстарының салмағы мен санын модульдейтiн қабiлетті аппаратура ретiнде сипатталатын есептеу құрылғысы.
"Тiкелей гидравликалық нығыздау" (2) - деформациялау процесi онда дайындаумен тiкелей қатынастағы сұйық толтырылған икемдi камера қолданылады.
"Кедейленген уран" (1,0) - табиғи уранға қарағанда 235 изотопты төмен уран.
"Терминалдық интерфейс жабдығы" (4) - ақпарат телекоммуникациялық жүйеге келiп түсетін жабдық, мысалы, телефон, ЭЕМ, ақпараттық құрылғысы, факсимильдi аппарат немесе одан шығады.

"Материалы, стойкие к коррозии UF6"(0) - может быть: медь, нержавеющая сталь, алюминий, окись алюминия, алюминиевые сплавы, никель или сплав, содержащий 60 % или больше никеля (по весу) и стойкие к UF6 фторированные углеводородные полимеры, соответствующие типу процесса разделения.
"Матрица" (1, 2, 8, 9) - прочное сплошное вещество, заполненное частицами, нитевидными кристаллами или волокнами.
"Мгновенная ширина полосы частот" (3, 5, 7) - полоса пропускания, в которой уровень мощности выходного сигнала остается постоянным в пределах 3 децибелл без подстройки основных рабочих параметров.
"Механическое легирование" (1) - процесс легирования, возникающий в результате прессования, дробления и нового соединения порошков и лигатуры посредством механического воздействия.
"Микроорганизмы" (1,2) - бактерии, вирусы, микоплазма, риккетсии, хламидии или грибы, естественного происхождения или измененные, в форме "изолированной культуры" или как материал, включая питательную среду, который преднамеренно заражен или загрязнен такими культурами.
"Микросхема микропроцессора" (3) - "монолитная интегральная схема" или (многокристальная интегральная схема", содержащая арифметико-логическое устройство (АЛУ), способное выполнять последовательности команд общего назначения во внешней памяти.
Особое примечание: 1. "Микросхема микропроцессора" обычно не содержит
доступной пользователю оперативной памяти, хотя при
выполнении логической функции может использоваться
память микросхема
2. Настоящее определение включает установки
интегральной микросхемы, предназначенные для
функционирования микросхемы микропроцессора".
"Микросхема микрокомпьютера" (3) - "монолитная интегральная схема" или "многокристальная интегральная схема", содержащая арифметико-логическое устройство (АЛУ), способное выполнять команды общего назначения внутреннего запоминающего устройства применительно к данным, содержащимся во внутренней памяти.
Особое примечание: Внутренняя память может быть расширена внешней памятью.
"Многокристальная интегральная схема" (3) - две или более "монолитные интегральные схемы", находящиеся на общей "подложке".
"Многопотоковая обработка" (4) - "микропрограмма" или методы архитектуры оборудования, позволяющие одновременно осуществлять обработку двух или более последовательностей данных под управлением одной или более последовательностей команд посредством таких методов, как:
а. архитектура с централизованным управлением потоком данных (SIМD);
б. архитектура с параллельно-централизованным управлением потоком
данных (МSIМD);
в. архитектура с децентрализованным управлением потоком данных (МIМD),
включая тесно связанные, близко связанные или слабо связанные; или
г. структурирование массивов элементов обработки, включая
систолические массивы.
Особое примечание: "Микропрограмма" - последовательность элементарных команд, содержащихся в специальной памяти, выполнение которых инициируется введением команды в командный регистр.
"Многоуровневая защита" (5) - класс систем, содержащих информацию различной степени чувствительности, доступ к которым открыт для пользователей с различными правами доступа к информации и потребностями, но запрещен для тех групп пользователей, которые не имеют прав доступа.
Особое примечание: "Многоуровневая защита" является защитой компьютера, а не его надежностью, относящейся к предотвращению неисправности оборудования или ошибки оператора.
"Моноволокно" (1) или нить - наименьшая составляющая волокна, обычно несколько микрометров в диаметре.
"Монолитная интегральная схема" (3) - комбинация пассивных или активных "элементов схемы", которая:
а. произведена посредством диффузионных процессов, процессов
имплантации или осаждения внутри или на поверхности отдельного
куска полупроводникового материала, так называемого
микрокристалла;
б. может считаться неразрывно соединенной; и
в. может выполнять функции схемы.
Особое примечание: "элемент схемы "- отдельная активная или пассивная деталь электронной схемы, такая как один диод, транзистор, резистор, конденсатор и тому подобное.
"Моноспектральные датчики изображений" (6) - датчики, способные получать информацию об изображении из одного дискретного спектрального диапазона.
"Многоспектральные датчики изображений" (6) - датчики, способные осуществлять одновременный или последовательный сбор видеоданных от двух и больше дискретных спектральных диапазонов. Датчики, которые имеют больше двадцати дискретных спектральных диапазонов, известны как гиперспектральные датчики изображения.
"Наклоняющийся шпиндель" (2) - держащий инструмент шпиндель, который изменяет в процессе обработки угловое положение своей центральной оси относительно других осей.
"Нейронная ЭВМ" (4) - вычислительное устройство, спроектированное или модифицированное для имитации поведения нейрона или совокупности нейронов, например, вычислительное устройство, характеризуемое способностью аппаратуры модулировать вес и количество взаимных связей множества вычислительных компонентов на основе предыдущей информации.
"Непосредственное гидравлическое прессование" (2) - процесс деформирования, в котором применяется заполненная жидкостью гибкая камера, находящаяся в непосредственном контакте с заготовкой.
"Обедненный уран" (0) - уран, в котором содержание изотопа 235 ниже, чем в природном уране.
"Оборудование терминального интерфейса" (4) - оборудование, через которое информация поступает в телекоммуникационную систему, например, телефон, информационное устройство ЭВМ, факсимильный аппарат, или выходит из нее.

"Уақыттың нақты масштабындағы өңдеу" (2,4,6,7) - жүйелердi сыртқы оқиғалармен қозуы жағдайында жүктеменiң деңгейiне қатыссыз жүйе реакциясының кепiлдiк берiлген уақыт iшiндегі ресурстардың функциясының қызмет көрсетудiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ететiн ЭЕМ деректерiн өңдеу.
"Сигналды өңдеу" (3,4,5,6) - уақыт жағынан қысу, сүзу параметрдi бағалау селекция, корреляция көрiнiстiң бiр аясынан екiншiсiне аудару немесе жаңғырту секiлдi арго ырғақтар арқылы ақпарат әкелетiн сырттан алынған сигналдарды өңдеу (мысалы Фурьенi жаңғырту немесе Вольшті жаңғырту)
"Цифрлық берудiң жалпы жылдамдығы" (5) - каналды кодтаудың молдығы және осы секiлдiлердi қоса алғанда биттің цифрлық беру жүйесiндегi тиiсті жабдықтаудың арасында берiлген уақыт бiрлiгіндегі цифрi.
Ерекше ескерту: Қараңыз, сондай-ақ "сандық бергiштiң жылдамдығы".
"Ұшуды жалпы басқару" (7) - ұшу аппаратының ауыспалы параметрлерiнiң және мiндеттер, бүлiнулер туралы бөлiнулер немесе уақыттың нақты масштабындағы басқа да ұшу аппараттары туралы деректердiң өзгерiстерiне сәйкес қойылған мiндетті орындау мақсатында оның ұшу траекториясын автоматтандырылған басқару.
"Объектiлiк код" (9) - бiр немесе одан көп процестердiң ыңғайға келетін көрiнiсiн нысанын атқаруға жатады (бағдарламаның мәтiнi немесе бағдарламаның тiлi), ол бағдарламаланатын жүйемен жаңғыртылған.
"Оперативтi жад" (4) - орталық процессордан тез қол жеткiзуге арналған деректердi немесе командаларды сақтайтын негізгі орын. "Сандық компьютердiң" iшкi жадынан және кэш-жад немесе параллельдi қол жеткiзiлетін кеңейтілген жад секiлдi оның иерархиялық кеңейтiлуiнiң кез келген құралдарынан тұрады.
"Ұшудың траекториясын оңтайландыру" (7) - сипаттамаларды барынша өсiру немесе мiндеттердi орындаудың тиiмдiлiгін арттыру негізiнде талап етiлетін траекторияның төрт өлшемiнен (кеңiстiкте және уақытта) ауытқуын барынша азайтатын ресiм.
"Оптикалық интегралды схема" (3) - фотоқабылдағыш немесе фотокатот немесе оптикалық немесе электрооптикалық функцияларды орындау ретiндегi жұмысқа арналған бiр немесе одан көп бөлiктерден тұратын тұтастай құйылған интегралды схема немесе будан интегралды схема.
"Оптикалық коммутация" (5) - сигналдарды электр сигналдарына жаңғыртусыз оптикалық нысанда маршруттау немесе коммутация.
"Оптикалық ЭЕМ" (4) - деректердi, есептеу қисынының элементтерi ұсыну үшiн жарықты пайдалану мақсатымен жобаланған немесе модификацияланған немесе аппаратура. Ол тiкелей байланысқан оптикалық құрылғыларға негізделген.
"Оптикалық күшейту" (5) (оптикалық байланыстар) - электр сигналына жаңғыртусыз, мысалы, жартылай өткізгіш оптикалық күшейткiштердi талшықты, люминисцентті күшейткiштердi қолдана отырып, жеке оптикалық көзбен байланысқан оптикалық сигналдарды күшейту әдiсi.

"Обработка в реальном масштабе времени" (2,4,6,7) - обработка данных ЭВМ, обеспечивающей необходимый уровень обслуживания, как функция имеющихся ресурсов в течение гарантированного времени реакции системы независимо от уровня нагрузки в условиях возбуждения системы внешними событиями.
"Обработка сигнала" (3,4,5,6) - обработка полученных извне сигналов, несущих информацию посредством алгоритмов, таких, как сжатие во времени, фильтрация, оценка параметра, селекция, корреляция, свертывание или преобразование из одной области представления в другую (например, быстрое преобразование Фурье или преобразование Волша).
"Общая скорость цифровой передачи" (5) - количество бит, включая кодирование канала, избыточность и тому подобное, в единицу времени, передаваемых между соответствующим оборудованием в системе цифровой передачи.
Особое примечание: См. также "скорость цифровой передачи"
"Общее управление полетом" (7) - автоматизированное управление переменными параметрами летательного аппарата и траекторией его полета с целью выполнения поставленной задачи в соответствии с изменениями данных о задачах, повреждениях или других летательных аппаратах в реальном масштабе времени.
"Объектный код" (9) - подлежащая исполнению форма подходящего представления одного или более процессов (текст программы или язык программы), которая преобразована программирующей системой.
"Оперативная память" (4) - основное место хранения данных или команд для быстрого доступа из центрального процессора. Состоит из внутренней памяти "цифрового компьютера" и любых средств ее иерархического расширения, таких как кэш-память или расширенная память параллельного доступа.
"Оптимизация траектории полета" (7) - процедура, минимизирующая отклонения от четырехмерной (в пространстве и времени) требуемой траектории на основе максимизации характеристик или эффективности выполнения задачи.
"Оптическая интегральная схема" (3) - монолитная интегральная схема или гибридная интегральная схема, содержащая одну или более частей, предназначенных для работы в качестве фотоприемника или фотокатода или выполнения оптических или электрооптических функций.
"Оптическая коммутация" (5) - маршрутизация или коммутация сигналов в оптической форме без преобразования в электрические сигналы.
"Оптическая ЭВМ" (4) - аппаратура, спроектированная или модифицированная с целью использования света для представления данных, элементы вычислительной логики, которой основаны на непосредственно связанных оптических устройствах.
"Оптическое усиление" (5) (в оптической связи) - метод усиления оптических сигналов, связанных отдельным оптическим источником, без преобразования в электрические сигналы, например, с применением полупроводниковых оптических усилителей, волоконно-оптических люминесцентных усилителей.

"Негізгi элемент" (4) - элементтiң қатысы бар жүйенiң жалпы бағасы 35% құрайтын оның ауыстыру құны болған жағдайда негізгі болып есептеледi. Жүйенiң өндiрушiсi немесе жүйенiң жинаушысы ол үшiн төлейтiн баға элементтiң бағасы болып есептелiнедi. Жалпы баға өндiру немесе берулердi жинақтау орнында қалыпты халықаралық баға болып табылады.
"Жұмыс істемей қалуы болмаушылығы" (4) - компьютерлiк жүйенiң оның аппараттық компонентінде немесе "бағдарламалық қамтамасыз етуiнде" қандай да бiр болмасын ақаулық пайда болғаннан кейiн адамның араласуынсыз жұмысты жалғастыру, жұмыстың үздіксiздiгін, деректердiң тұтас сақталуын және берiлген уақыт аралығының шектерiнде жұмысты қалпына келтіру қасиеті.
"Бұрыштық күйдiң ауытқуы" (2) - өңдегеннен кейiн бекітiлген деталь бұрынғы күйiне қарай бұрылған соң өте жоғары дәлдiкпен өлшенген бұрыш бойынша бұрыштық күймен iс жүзiндегі күйдiң арасындағы ең жоғарғы айырма. (қараңыз, VDI/VDЕ 2617, жұмыс нұсқасы: "бұрылыстың "координаттарды" өлшеу тетiктерiне қатысты кесте").
"Ортақ канал бойынша беру" (5) - беру әдiсi, мұнда бiр канал бойынша станциялардың арасында каналдардың санына немесе шақыруларға қатысты белгіленген хабарламалардың ақпараты немесе желiнi басқару үшін пайдаланылатын басқа ақпарат берiледi.
"Бейiмделiп құрылатын" лазер () - лазердiң бiрнеше өту диапазонында толқынның барлық ұзындығында сәулеленудi генерациялау қабiлетті лазер. Лазер кейбiр сызықты таңдап ала отырып лазердiң бiр өтуiнiң шектерiнде толқындардың дискретті ұзындықтарының сәулеленуiн генерациялайды және бейiмделiп құрылатын болып есептелмейдi.
"Өтпелi лазер" (6) - қозбаған атомның немесе қозбаған атомдары немесе молекулалары бар молекулалардың қос соғуы кезiнде энергияның өтуi арқылы генерациялау ортасы қозатын лазер.
"Қондырылған ЭЕМ бар дербес карточка" (5) - ISО/IЕС 7816 стандартына сәйкес келетiн, қондырылған микросхемасы бар, дайындаушы бағдарламалаған және тұтынушы қайта бағдарламалай алмайтын дербес карточка.
"Ең жоғары қуат"(6) - импульстің джоулдегi, импульстiң секундтағы ұзақтығына бөлiнген энергия.
"Өлшеудiң кiнараттылығы" (2) - 95 процент ықтимал ауыспалы өлшенетiн шын мән өлшенген мәннiң маңындағы қандай диапазонда екендiгін айқындайтын сипатты параметр. Бұл шамаға өтем жасалмаған ұдайы болатын ауытқулар, өтем жасалмаған люфт және кездейсоқ ауытқулар кiредi (ISО10360-2 немесе VDI/VDЕ 2617 қараңыз).
"Пленкалық интегралды схемалар" (3) - оқшаулаушы "қасықшаға" қалың немесе жұқа пленка жүргізу арқылы пайда болған "схемалар элементтерi" мен металл қосылыстарының жиынтығы.
Ерекше ескерту
"Қасықша"3 - қосылыстар құрылымымен немесе онсыз негiзгi материалдың пластинасы, оған немесе оның ішінде дискреттi компоненттер немесе интегралды схемалар немесе олар және басқалар бiрге орналасуы мүмкін
Ерекше ескерту

"Основной элемент" (4) - элемент является основным в том случае, когда стоимость его замены составляет 35% обшей цены системы, к которой относится элемент. Ценой элемента считается цена, выплачиваемая за него производителем системы или сборщиком системы. Общая цена является нормальной международной ценой в месте производства или комплектации поставок.
"Отказоустойчивость" (4) - свойство компьютерной системы после возникновения какой-либо неисправности в ее аппаратном компоненте или "программном обеспечении" продолжать работу без вмешательства человека, обеспечивать непрерывность работы, целостность данных и восстановление работы в пределах заданного интервала времени.
"Отклонение углового положения" (2) - максимальная разница между угловым положением и действительным положением по углу, измеренному с очень высокой точностью после того, как закрепленная после обработки деталь повернута относительно исходного положения (см. VDI/VDЕ 2617, Рабочий вариант:"Таблицы зависимости поворота от механизмов измерения координат").
"Передача по общему каналу" (5) - метод передачи, при котором по одному каналу между станциями передается посредством помеченных сообщений информация относительно количества каналов или вызовов или другая информация, используемая для управления сетью.
"Перестраиваемый" лазер (6) - лазер, способный генерировать излучение на всех длинах волн в диапазоне нескольких переходов лазера. Лазер с выбором некоторой линии генерирует излучение дискретных длин волн в пределах одного перехода лазера и не считается перестраиваемым.
"Переходный лазер" (6) - лазер, в котором среда генерации возбуждается посредством перехода энергии при соударениях невозбужденного атома или молекулы с возбужденными атомами или молекулами.
"Персональная карточка со встроенной ЭВМ" (5) персональная карточка, содержащая встроенную микросхему, соответствующую стандарту ISО/1ЕС 7816, которая была запрограммирована изготовителем и не может быть перепрограммирована потребителем.
"Пиковая мощность" (6) - энергия импульса в джоулях, деленная на длительность импульса в секундах.
"Погрешность измерения" (2) - характерный параметр, определяющий, в каком диапазоне около измеренного значения находится истинное значение измеряемой переменной с вероятностью 95%. Эта величина включает не скомпенсированные систематические отклонения, не скомпенсированный люфт и случайные отклонения (см. ISO 10360-2 или VDI/VDЕ 2617).
"Пленочные интегральные схемы" (3) - набор "элементов схемы" и металлических соединений, образованных посредством нанесения толстой или тонкой пленки на изолирующую "подложку".
Особое примечание: "элемент схемы"- отдельная активная или пассивная
деталь электронной схемы, такая, как один диод,
транзистор, резистор, конденсатор и тому подобное.
"Подложка" (3) - пластина основного материала со структурой соединений или без нее, на которой или внутри которой могут быть рззмещены дискретные компоненты или интегральные схемы, или те и другие вместе.
Особое примечание: 1. Дискретный компонент - элемент схемы в отдельном
корпусе с собственными внешними выводами.
2. Элемент схемы - отдельная активная или пассивная
деталь электронной схемы, такая, как один диод,
транзистор, резистор, конденсатор и тому подобное.

"Двигателдiң толық дербес электронды-сандық контролерi" (7,9) - турбиналы двигателдi немесе двигателдiң тягасын немесе валдан алынатын, отынның шығысын оны беру аяқталғанға дейiн реттеудiң басынан бастап жұмыс жағдайының диапазонындағы шығу қуатының деңгейiн ауыспалы параметрлермен басқаруға арналған сандық ЭЕМ пайдалана отырып құрастырмалы циклды двигателдi басқарудың электронды жүйесi.
"Уақыттың нақты масштабындағы жиiлiк белдеуi" (3) сигналдардың динамикалық талдауыштары үшiн - талдауыш бейнелеушi немесе еске сақтаушы құрылғыға талдаудың үздiксiздiгін бұзусыз кiру ақпаратын бере алатын сигнал жиiлiгiнiң мейлiнше кең диапазоны. Уақыттың нақты масштабында жиілiктердiң белдеуiн бағалау кезiнде көп каналды талдауыштар үшін осы параметрдің мейлінше көп мәнiмен каналдың конфигурациясы пайдаланылуы тиiс.
"Тұрақты уақыт" (6) - түпкi мәнiнен (яғни, түпкi мәнiнiң 63 процентiнен) деңгейге қол жеткiзу үшiн (1-1 е) токты көбейткен кезiнде жарықтық көтермелеуге талап етілетiн уақыт.
"Оптикалық талшықтардың бұрынғы нысаны" (5) - оптикалық талшықтарды дайындауда қолдану үшiн арнаулы өңдеуден өткен шыныдан, пластмассадан немесе басқа да материалдардан жасалған пластиндер, кесектер немесе өзектер.
"Қолдану" (Жалпы технологиялық ескерту, барлық санаттар) - (тұрған жерлерiнде орнатуды қоса алғанда) пайдалану, монтаждау жұмыстар, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, күрделi жөндеу, қайта қалпына келтiру.
"Табиғи уран" (0) - табиғи жағдайларда кездесетiн изотоптардың қоспасы бар уран.
"Әскери қолдану үшiн бейiмделген" (1) - адамдарға немесе жануарларға әсер етуiнiң немесе жабдықтардың, топырақтың құнарлылығын немесе қоршаған ортаны нашарлатудың тиiмдiлiгін арттыру мақсатында белгiлi бiр сапалары бойынша (мысалы, қоспасының саны, сақтау кезiндегі жарамдылығының мерзiмi, вируленттiлiгi, қасиеттерiнiң берiлуi, ультракүлгiн сәуленiң әсерiне төзiмдiлiгi бойынша) кез келген түрiн өзгертулерге немесе iрiктелуге ұшыраған.
"Бағдарламалар" (2,6) - компьютердiң атқаруына жататын нысанды орындауға немесе жаңғыруға арналған командалардың жүйелiлiгi.
"Пайдаланушының бағдарламалаушылығы" (6) - пайдаланушыға
а. Қосылыстардың немесе ажыратқыштардың физикалық өзгерiсiнен
б. Енгізiлетін параметрлердi бақылауды қоса алғанда функцияларды
бақылауды белгілеуден басқа бағдарламаны өзге құралдармен қоюға,
модификациялауға немесе алмастыруға мүмкiндiк беретiн жабдықтың
болуы.
"Бағдарламалық қамтамсыз ету" (бүкiл Тiзiм) - көзден кез келген түрiнде жазылған бiр немесе одан көп "бағдарламалардың" немесе "микробағдарламалардың" жиынтығы.
Ерекше ескертпе
"Өндiрiстік жабдық" (9) - аспаптық құралдардың, үлгiлердiң, қысқыш бейiмдемелердiң, жақтаулардың, айналдырмалардың, жалаушалардың, арматураның, реттеуге арналған тетiктердің жиынтығы, сынақтан өткiзуге арналған жабдық, "өндiрiстердiң" бiр немесе одан көп кезеңдерiнде "өңдеу" үшiн арнайы әзiрленген немесе модификацияланған басқа жабдық пен оған арналған компоненттер.
"Өндiрiстiк қондырғылар" - "өндiрiстердiң" бiр немесе одан көп кезеңдерiнде "өңдеуге" арналған жабдықты монтаждау процесiнде орнатылатын жабдық пен ол үшiн арнайы әзiрленген бағдарламалық қамтамасыз ету.
"Өндiрiс" (Жалпы технологиялық ескертпе, 7-санат) - барлық сатыны: құрастыруды, әзiрлеудi, жинауды (орнатуды), тексерудi, сынақтан өткiзудi, сапасын қамтамасыз етудi қамтиды.

"Полностью автономный электронно-цифровой контроллер двигателя" (7,9) - электронная система управления турбинным двигателем или двигателем комбинированного цикла с использованием цифровой ЭВМ для управления переменными параметрами, регулирующая тягу двигателя или уровень выходной мощности, снимаемой с вала, в диапазоне условий работы двигателя от начала регулирования расхода топлива до окончания его подачи.
"Полоса частот в реальном масштабе времени" (3) (для динамических анализаторов сигналов) - наиболее широкий диапазон частот сигнала, который анализатор может выдать на отображающее или запоминающее устройство без нарушения непрерывности анализа входной информации. Для многоканальных анализаторов при оценке полосы частот в реальном масштабе времени должна использоваться конфигурация канала с наибольшим значением данного параметра.
"Постоянная времени" (6) - время, которое требуется световому стимулу при увеличении тока, чтобы достигнуть уровня (1-1/е) от конечного значения (т.е. 63% от конечного значения).
"Предварительное разделение" (1) - применение любого процесса с целью увеличения концентрации контролируемого изотопа.
"Преформы оптических волокон" (5) - пластины, слитки или стержни из стекла, пластмасс или других материалов, прошедшие специальную обработку для применения в изготовлении оптических волокон. Характеристики преформы определяют основные параметры получаемых в результате ее протягивания оптических волокон.
"Применение" (Общее технологическое примечание, все категории) - эксплуатация, монтажные работы (включая установку на местах), техническое обслуживание, ремонт, капитальный ремонт, восстановление.
"Природный уран" (0) - уран, содержащий смесь изотопов, встречающуюся в естественных условиях.
"Приспособленный для военного применения" (1)- претерпевший любые видоизменения или отбор по определенным качествам (например, по количеству примесей, сроку годности при хранении, вирулентности, передаче свойств, устойчивости к воздействию ультрафиолетового излучения) с целью повышения эффективности воздействия на людей и животных или ухудшения характеристик
оборудования, плодородия почвы или окружающей среды.
"Программа" (2,6) - последовательность команд для выполнения или
преобразования в форму, подлежащую исполнению компьютером.
"Программируемость пользователем" (6) - наличие оборудования, позволяющего
пользователю вставлять, модифицировать или заменять программы иными
средствами, нежели:
а. Физическое изменение соединений или разводки;
б. Установление контроля функций, включая контроль водимых параметров
"Программное обеспечение" (весь Список) - набор одной или более "программ"
или "микропрограмм", записанных на любом виде носителя.
Особое примечание: Микропрограмма - последовательность элементарных
команд, хранящихся в специальной памяти, выполнение
которых инициируется запускающей командой, введенной в
регистр команд.
"Производственное оборудование" (9) - набор инструментальных средств, образцов, зажимных приспособлений, оправок, валиков, плашек, арматуры, механизмов для регулировки, оборудование для тестирования, другое оборудование и компоненты для него, специально разработанные или модифицированные для "разработки" на одном или более этапов "производства".
"Производственные установки" - оборудование и специально разработанное для него программное обеспечение, устанавливаемое в процессе монтажа оборудования, предназначенное для "разработки" на одном или более этапов "производства".
"Производство" (Общее технологическое примечание, категория 7)- включает все стадии: конструирование, изготовление, сборку (установку), проверку, испытание, обеспечение качества.

"Кеңiстікте бөлiнген" (6) - бiр объектінiң орналасқан жерi кез келген басқасынан кез келген бағытта 1,5 м астамға алыстатылған. Жылжымалы бергiштер барлық кезде де "кеңiстiкте бөлiнген" болып есептеледi.
"Ұшуды тiкелей басқару" (7) - ұшу аппаратын тұрақтандыру немесе күш көздерiмен (импульспен), мысалы, аэродинамикалық басқарылатын тегiстiктермен немесе салмақ векторын өзгерту арқылы маневр жасау.
"Шүйке" - оралған жіптердiң орамы (1-санат).
Ерекше ескерту:
"Жұмыс органдары" (2) - басып алулар, "белсендi аспаптық тораптар" және "роботтың" қол манипуляторының аяғындағы тiрек торшасына бекітiлетін кез келген басқа да аспаптар.
Ерекше ескертпе:
"Әзiрлеме" (бүкiл Тiзiм) - жобалау, жобалық зерттеу, жобалық нұсқаларды талдау, жобалау тұжырымдамасын әзiрлеу, жинау және прототиптерiн сынақтан өткiзу (тәжірибелiк үлгілерiн) секiлдi сериялық өндiрiске дейiнгi жұмыстардың барлық сатысы, тәжірибелiк өндiрiс пен техникалық құжаттаманың схемасын жасау, техникалық құжаттаманы берудiң процесi, құрылымдық жобалау, макеттеу.
"Рұқсат" (2) - өлшеу құрылғысындағы көрсеткiштердiң мейлiнше аз өсуi, сандық приборларда - кiшi мәнi бар бит (көзi - АМSВ-89.1.12).
"Ракета" (1,3,5,6,7,9) - кем дегенде салмағы 500 кг жүкті кем дегенде 300 км қашықтыққа жеткiзуге қабiлеттi күрделi ракеталық жүйелер немесе адам ұшпайтын ғарыштық аппараттар.
"Спектрдi кеңейту" (5) - энергия байланыстың тар белдеулі каналына қатысты елеулi түрде неғұрлым кең энергетикалық спектрге кеңейетiн әдiс.
"РЛЖ спектрiн кеңейту" (6) - жиілiктердiң тар белдеуiне қатысты кездейсоқ немесе жалған кездейсоқ кодтау әдiстерiн қолдану арқылы жиiлiктердiң мейлiнше кең белдеуiнде шоғырланған сигналдың энергиясын бөлуге арналған модуляцияның кез келген әдiсi.
"Фокальды тегiстік торы" (6) - фокальды тегiстікте жұмыс iстейтiн есептейтін электронды немесе онсыз жекелеген элементтер детекторларының планарлы жiктерiнiң сызықты немесе екi өлшемдi планарлық торы немесе комбинациясы.
Ерекше ескерту: Бұл анықтамаға уақытша кiдiртудi енгiзудiң және осы
элементтерде интеграциялау операцияларының болмауы
жағдайы кезiндегi жекелеген детекторлардың немесе кез
келген екi-, үш- немесе төрт элементтi детекторлардың
жиынтығы кiрмейдi.
"РЛЖ спектрiнiң кеңейтiлуiмен" - "РЛЖ спектрiн кеңейту қараңыз" (6-санат)
"РЛЖ қайта құрылатын жиілiкпен" (6) - импульстердiң немесе импульстердiң топтарының арасында импульстың жиiлiктерiнiң белдеуiнiң енiне тең немесе одан асатын шамаға РЛЖ бергiшiнiң жиілiгін жеткiзетiн жалған кездейсоқтық жүйелiлiгіне сәйкес өзгеретін кез-келген әдiс.

"Пространственно распределенный" (6) - местоположение одного объекта удалено от местоположения любого другого более чем на 1,5м в любом направлении. Подвижные датчики всегда считаются "пространственно распределенными".
"Прямое управление полетом" (7) - стабилизация летательного аппарата или маневрирование источниками силы (импульса), например, аэродинамически управляемыми плоскостями, или изменением вектора тяги.
"Пряжа" - связка скрученных прядей (Категория 1).
Особое примечание: "Прядь" - связка моноволокон (обычно свыше 200),
расположенных приблизительно параллельно.
"Рабочие органы" (2) - захваты, "активные инструментальные узлы" и любые другие инструменты, которые крепятся на опорной решетке на конце ручного манипулятора "робота".
Особое примечание: "активные инструментальные узлы" - устройства для
приложения к заготовке (детали) измерительных датчиков
или энергии для ее перемещения или обработки.
"Разработка" (весь Список) - все стадии работ вплоть до серийного производства, такие как: проектирование, проектные исследования, анализ проектных вариантов, выработка концепций проектирования, сборка и испытание прототипов (опытных образцов), создание схемы опытного производства и технической документации, процесс передачи технической документации в производство, структурное проектирование, макетирование.
"Разрешение" (2) - наименьшее приращение показаний измерительного устройства; в цифровых приборах - младший значащий бит (источник - АМSВ-89.1.12).
"Ракета" (1, 3, 5, 6, 7, 9) - сложные ракетные системы или непилотируемые космические аппараты, способные доставлять груз весом, по крайней мере, 500 кг на расстояние, по крайней мере, 300 км.
"Расширение спектра" (5) - метод, посредством которого энергия в относительно узкополосном канале связи расширяется по значительно более широкому энергетическому спектру.
"Расширение спектра РЛС" (6) - любой метод модуляции для распределения энергии сигнала, сосредоточенного в относительно узкой полосе частот, в более широкой полосе частот посредством применения методов случайного или псевдослучайного кодирования.
"Решетка фокальной плоскости" (6) - линейная или двухмерная планарная решетка или комбинация планарных слоев, отдельных элементов-детекторов со считывающей электроникой или без нее, которая работает в фокальной плоскости.
Особое примечание: Это определение не включает набор отдельных детекторов
или любых двух-, трех- или четырехэлементных
детекторов при условии отсутствия операций введения
временной задержки и интегрирования в этих элементах.
"РЛС с Расширением спектра" - см. "Расширение спектра РЛС" (Категория 6)
"РЛС с перестраиваемой частотой" (6) - любой метод, изменяющий в соответствии с псевдослучайной последовательностью несущую частоту передатчика РЛС между импульсами или группами импульсов на величину,
равную или превышающую ширину полосы частот импульса.

"Робот" (2,8) - үздiксiз түрде немесе белгiлi бiр нүктелердiң арасында
қозғалыс жасап, өлшеу бергiштерiне ие болып және мынадай
сипаттамалардың бәрi болатын манипулятор:
а. Көп функцияналдылық;
б. үш өлшемдi кеңiстікте қайта құрылатын қозғалыстар арқылы
белгiлi бiр күйдi орнатуға немесе материалды, детальдарды,
аспаптарды немесе арнайы құрылғыларды бағдарлау қабiлетi.
в. Тұйық немесе қусырылған контурмен, оның iшiнде қадамдық
двигательдермен үш немесе одан көп серло ретке келтірушiлердi
басқара алады; және
г. Бағдарланатын қисынды контролер бола алатын, яғни аралық
механикалық операцияларсыз еске сақтау мен немесе компьютердi
пайдалану есебiнен оқыту әдiсi арқылы "бағдарламалау
мүмкiншiлігімен қол жетiмдi пайдаланушы" бар.
Ерекше ескерту: жоғарыда келтiрілген анықтамаға мынадай приборлар
кiрмейдi:
1. Тек қолмен немесе телеоператормен ғана басқарылатын
манипуляторлар;
2. Тiркелген жүйелiктегi операциялары бар манипуляторлар,
оған қозғалыстардың механикалық тiркелген
бағдарламаланатын түрлерiне сәйкес жұмыс істейтiн
автоматтандырылған жұмыс iстейтiн құрылғылар жатады.
Бағдарлама штивтер немесе жұдырықшалар секiлдi
тiркегiштермен механикалық шектелген.
Қозғалыстардың жүйелiгi және траекторияларды немесе
бұрыштарды таңдау механикалық, электрондық немесе
электр құралдарымен өзгертiлмейдi немесе
алмастырылмайды;
3. Операциялардың ауыспалы жүйелiгімен механикалық
басқарылатын манипуляторлар, оларға қозғалыстардың
механикалық тiркелген бағдарламаланатын түрлеріне
сәйкес жұмыс iстейтiн автоматтандырылған жұмыс iстейтiн
қозғалатын құрылғылар жатады.
Бағдарлама тiркелген, бiрақ штивтер немесе жұдырықшалар
секілдi қайта құрылатын бейiмдемелермен шектелiнген.
Қозғалыстардың жүйелiгi және траекторияларды немесе
бұрыштарды таңдау бағдарламаның орнатылған құрылғының
шеңберiнде ауыспалы болып табылады Бағдарламаның бiр
немесе бiрнеше координаттарға қатысты құрылымының
өзгеруi немесе модификациясы (мысалы, штивтердiң өзгеруi
немесе жұдырықшалардың ауысуы) тек механикалық
операциялар арқылы ғана жүзеге асырылады;
4. Қозғалыстардың механикалық тiркелiнетiн
бағдарламаланатын түрлерiне сәйкес жұмыс iстейтiн
автоматтандырылған қозғалатын құрылғыларға жататын
ауыспалы жүйелiктегi әрекеттерiмен сервобасқарылмайтын
манипуляторлар. Бағдарлама өзгертiлуге жатады, бiрақ
оперециялардың жүйесi тек механикалық тiркелген электр
приборлардан немесе қайта құрылатын тiркегiштерден
болатын екi ұдай сигналдың көмегi кезiнде ғана өзгередi;
5. Материалдарды ұсақтау үшiн бункерлердің ажырамас бөлiгi
ретiнде дайындалған және жүктеу немесе жүктен босату
үшiн осы бункерлердегiлерге қол жеткiзудi қамтамасыз
етедi арналған декарттық координаттардағы
манипулятордың қатарына жататын перфокарт қабылдағышы
бар көтергiш құрылғылар.

"Робот" (2, 8) - манипулятор, который может совершать движения непрерывным
образом или между определенными точками, обладать измерительными датчиками
и иметь все следующие характеристики:
а. Многофункциональность;
б. Способность устанавливать в определенное положение или
ориентировать материал, детали, инструменты или специальные
устройства посредством перенастраиваемых движений в трехмерном
пространстве;
в. Может управлять тремя или более сервоприводами с замкнутым или
разомкнутым контуром, в том числе шаговыми двигателями; и
г. Имеет "доступную пользователю возможность программирования"
посредством метода обучения с запоминанием или за счет
использования компьютера, который может являться программируемым
логическим контроллером, то есть без промежуточных механических
операций
Особое примечание: Вышеприведенное определение не включает следующие
приборы:
1. Манипуляторы управляемые только вручную или
телеоператором;
2. Манипуляторы с фиксированной последовательностью
операций, к которым относятся автоматизированные
движущиеся устройства, действующие в соответствии с
механически фиксируемыми программируемыми видами
движений. Программа механически ограничена
фиксаторами, такими как штифты или кулачки.
Последовательность движений и выбор траекторий или
углов не могут изменяться или заменяться
механическими, электронными или электрическими
средствами;
3. Механически управляемые манипуляторы с переменной
последовательностью операций, к которым относятся
автоматизированные движущиеся устройства,
действующие в соответствии с механически
фиксируемыми программируемыми видами движений.
Программа механически ограничена фиксированными, но
перестраиваемыми приспособлениями, такими как штифты
или кулачки. Последовательность движений и выбор
траекторий или углов являются переменными в
рамках установленной структуры программы. Изменения
или модификации структуры программы (например,
изменения штифтов или перемена кулачков)
относительно движения по одной или нескольким
координатам осуществляются только посредством
механических операций;
4. Не сервоуправляемые манипуляторы с переменной
последовательностью действий, относящиеся к
автоматизированным движущимся устройствам,
функционирующим в соответствии с механически
фиксируемыми программируемыми видами движений.
Программа подлежит изменениям, непоследовательность
операций меняется только при помощи двоичного
сигнала от механически зафиксированных электрических
приборов или перестраиваемых фиксаторов;
5. Подъемные устройства с приемником перфокарт,
относящиеся к числу манипуляторов в декартовых
координатах, изготовленные в качестве неотъемлемой
части бункеров для хранения материалов и
предназначенные для обеспечения доступа к
содержимому этих бункеров для загрузки или разгрузки.

"Тегiстегiш" (1) - параллельдi шүйкелерге шамалас орам (әдетте 12-120).
Ерекше ескерту: "Шүйке" - "шамамен параллель орналасқан көп талшықтардың орамы" (әдетте 200 астам).
"Аса пластикалық қалыптау" (1,2) - кем дегенде екi есе қашықтықта берiктiк модулi де мәнiнiң жағдайы кезiнде ұзартуға қол жеткiзу мақсатында бөлме температурасы жағдайында созуға еріктiк модулiн әдеттегi сынақтан өткiзу кезiнде ерiктік шегінiң нүктесiнде ұзарту коэффициентiнiң төмен мәндерiмен сипатталатын (20 кем) металлдарды қыздыруды пайдаланатын деформациялау процесi.
"(Аса өткiзгiш) (1,3,6,8) (ас өткiзгіштік тиiмдiлiгiнiң негiзiнде) - термин материалдарға, мысалы, толық электрлiк қарсыласуын жоғалта алатын, мысалы, шексiз жоғары электр өткiзгіштiгі болатын және джоулдiк қыздырусыз үлкен электр тоғы болатын металдарға, қорытпаларға немесе қосылыстарға қатысты.
Ерекше ескертпе: Материалдың аса өткiзгіштік күйi ең шектен асқан температурамен, температураның функциясы болып табылатын шектен асқан магнит өрiсiмен және магнит өрiсiнiң де, сондай-ақ температураның
функциясы болып табылатын токтың шектен асқан тығыздығымен дербес
сипатталады.
"Байланыстар" (1) - жалпы талшықты нысанда армирленген матрица
талшықтарымен комбинациялар алу мақсатында термопластикалық талшықтардың
түйiнiнiң ұштасуы және талшықтардың нығайтылуы.
"Yйір" (3) - мынадай құрайтындардың бәрi бар
а. Сол архитектура;
б. Негізгі командалардың сол жиынтығы; және
в. Сол базалық технология (яғни, тек Н-МОП NМОS) немесе - КМоп (GМОS)
микропроцессордан немесе компьютерлiк микросхемадан тұратын
элементтердiң тобы.
"Импульсты қысу" (6) - РЛЖ үлкен ұзындықтағы сигналын оны импульстың жоғары энергиясының басымдығын сақтай отырып кешi ұзындықтағы сигналға айналдыру үшiн кодтау және өңдеу.
"Жиiлiктердiң синтезаторы" (3) - жиiлiктердiң стандарттарының аз санының көмегімен мақсатты түрде алатын немесе синхрондайтын бiр немесе бiрнеше бiр мезгілде немесе кезек-кезек генерацияланатын жиынтығын генерациялаудың пайдаланылатын әдiсiне қатыссыз қамтамасыз ететін сигналдың генераторының немесе жиiлiктер көзiнiң кез келген түрi.
"Синхронды оптикалық торап" (5) - оптикалық талшықтар бойынша синхронды берудiң форматын пайдалана отырып, басқарудың тығыздаудың және сандық трафиктiң түрлi нысандарына қол жеткiзу құралдарын қамтамасыз ететiн торап. Бұл формат ИСЦП Солтүстiк Американдық нұсқа болып табылады және, сондай-ақ синхронды берудiң көлiктiк модулiн пайдалана алады. Алайда ол синхронды транспорттық сигналды ӨӨӨ бiрiншi деңгейiнiң жылдамдығымен негiзi (базалық) модуль ретiнде пайдалана алады. СОС стандарты ИСЦП стандартына интеграцияланған.
"Ретке келтiру жүйесi" (7) - олардың траекториясын түзету үшiн ұшуды басқару жүйелерiне командаларды есептейiк және жiбере отырып көлiк құралдарының күйi мен жылдамдығын өлшеу мен есептеу процесiн бiрiктiретiн жүйелер (навигация).
"Бақыланатын циркуляция мен баптауды немесе қарсы айналдыруды бақылау жүйесi" (7) - үстiңгi беттермен туындайтын күштердi күшейту немесе бақылау үшiн аэродинамикалық үстіңгі беттердiң бойымен әуе ағымдарын пайдаланылатын бақылау жүйелерi.
"Жиiлiктердi секіртпелi түрде қайта құру" (5) - "спектрдiң кеңею" нысаны, мұнда байланыстың жеке каналының беру жиiлiгi дискреттi секiрулердiң кездейсоқ немесе жалған кездейсоқтық реті арқылы қайта құрылады.
"Дрив жылдамдығы" (героскоп) (7) - талап етiлетін шығу сигналынан уақыт бойынша өзiнше ауытқу. Кездейсоқ ұдайы компоненттен тұрады және уақыт бiрлiгiндегі инерциялық кеңiстікке қатысты баламды керу бұрышының өзгерiсi ретiнде көрiнедi.

"Ровница" (1) - связка (обычно 12-120) приблизительно параллельных прядей.
"Сверхпластическое формование" (1, 2) - процесс деформации с использованием нагрева металлов, характеризующихся низкими значениями коэффициента удлинения (менее 20%) в точке предела прочности при обычных испытаниях модуля прочности на растяжение в условиях комнатной температуры с целью достижения удлинения при усилиях, меньших значения модуля прочности на растяжение, по крайней мере, в два раза.
"Сверхпроводящий" (1,3,6,8) (на основе эффекта сверхпроводимости) - термин
относится к материалам, например, металлам, сплавам или соединениям,
которые могут терять полностью электрическое сопротивление, например,
иметь бесконечно высокую электрическую проводимость и нести большие
электрические токи без джоулева нагрева.
Особое примечание: Сверхпроводящее состояние материала индивидуально
характеризуется критической температурой, критическим
магнитным полем, которое является функцией температуры,
и критической плотностью тока, которая является
функцией, как магнитного поля, так и температуры.
"Связанные" (1) - имеющие сопряжение намоток термопластичных волокон и
упрочнение волокон с целью получения комбинации армированной волокнами
матрицы в общей волоконной форме.
"Семейство" (3) - группа элементов, состоящая из микропроцессора или
микрокомпьютерных микросхем, имеющих все следующие составляющие:
а. Ту же архитектуру;
б. Тот же набор основных команд; и
в. Ту же базовую технологию (т.е., только Н-МОП (NMOS) или К-МОП
(СМОS)).
"Сжатие импульса" (6) - кодирование и обработка сигнала РЛС большой длительности, преобразующие его в сигнал малой длительности с сохранением преимуществ высокой энергии импульса.
"Синтезатор частот" (3) - любой вид генератора сигнала или источника частот, обеспечивающих независимо от используемого метода генерации набор одного или нескольких одновременно или попеременно генерируемых сигналов, целенаправленно извлекаемых или синхронизируемых с помощью меньшего числа стандартов частоты.
"Синхронная оптическая сеть" (5) - сеть, обеспечивающая средства управления, уплотнения и доступа различных форм цифрового трафика с применением формата синхронной передачи по оптическим волокнам. Данный формат является североамериканской версией ИСЦП и также использует транспортный модуль синхронной передачи. Однако он использует синхронный транспортный сигнал в качестве основного (базового) модуля со скоростью первого уровня 51,81 Мбит/с (стандарт СОС интегрирован в стандарты ИСЦП).
"Системы наведения" (7) - системы, которые объединяют процесс измерения и вычисления положения и скорости транспортных средств (навигация), с вычислением и посылкой команд к системам управления полета для корректировки их траектории.
"Системы контроля направления или противовращения с контролируемой циркуляцией" (7) - системы контроля, которые используют воздушные потоки вдоль аэродинамических поверхностей для усиления или контроля сил, порождаемых поверхностями.
"Скачкообразная перестройка частоты" (5) - форма "расширения спектра", при которой частота передачи отдельного канала связи перестраивается посредством случайной или псевдослучайной последовательности дискретных скачков.
"Скорость дрейфа" (гироскопа) (7) - производная по времени отклонения от требуемого выходного сигнала. Состоит из случайной и систематической компонент и выражается как эквивалентное входное угловое смещение относительно инерциального пространства в единицу времени.

"Деректердiң берудiң жылдамдығы" (5) - Халықаралық байланыс одағы (ҚБО) 53-36 Ұсынымына сәйкес оны айқындау кезiнде жылдамдық ескерiледi, онда берудің жылдамдығы екi еселенбеген модуляциясы кезiнде боттарда және биттарда секундқа тең емес. Кодтау, тексеру және синхрондау битi ескерiлуi тиiс.
Ерекше ескерту: 1. "деректердi берудiң жылдамдығын" айқындау кезiнде қызметтiк және әкiмшiлiк каналдары алынып тасталуы тиiс.
2. Бұл бiр бағыттағы берудiң барынша жоғары жылдамдығы, яғни қабылдаудың не берудiң барынша жоғары жылдамдығы.
"Сандық беру жылдамдығы" (5) - ортаны кез келген түрi арқылы тiкелей берiлетін биттардағы ақпаратты берудiң жалпы жылдамдығы.
Ерекше ескерту: сондай-ақ "Сандық берудiң жалпы жылдамдығын" қараңыз.
"Орны өзгеру" (акселерометр) (7) - берiлген жылдамдықтың болмауында акселерометрдiң шығу сигналы.
"Жиынтық теориялық өндiргіштік" ("ЖТӨ") (3,4) - "есептеу элементтерiн" ("ЕI") агрегерлеудiң нәтижесiнде алынған секундтағы миллион теориялық операцияларда (Смто) көрiнiс тапқан есептеулердiң өндiргiштiгінiң шамасы.
Ерекше ескерту: 4-санатқа техникалық ескертпенi қараңыз.
"СОТ" - "Синхронды оптикалық торап".
"Бүтін "токсиннiң" құрылымдық және функционалдық бүлiнген компонентi" (1) - детальды екi параллель емес бiлiктiң төңiрегiнде айналдыруға және еңкейтуге мүмкiндiк беретiн стол, ол бойынша басқару "контурлық басқару" үшiн үйлестiріле алады.
"Токсиннiң құрамдас бөлiгi" - құрамдас айналатын стол (2)
"Спектральда тиiмдiлiк" (5) - жүйенiң тиiмдiлiгiн сипаттайтын параметр, мұнда КАМ, торшалық кодтау Q-дiң ФМ және басқада осы секiлдi модуляциялау әдiстерi пайдалана алады. Мынадай формула бойынша айқындалады:
Спектральды Сандық берудің жылдамдығы (бит/с)
тиiмдiлiк = -----------------------------------------------------
6 дБ (Гц) минус деңгейi бойынша спектрдiң енi
"Арнаулы бөлiнушi материал "(0) - бұл плутони - 239, "уран, байытылған изотоптарымен 235 немесе 233" немесе жоғарыда аталған бар кез келген басқа материал.
"Қорытпаны спинингтеу" - айналып тұрған салқындататын дискiге құлайтын сымдар, ленталар немесе қабыршақ немесе қытырлақша (1-санат) нысанындағы бөлшектер түрiнде өнiмдi қалыптастыратын балқытылған металлдың ағынын "тез қатайту процесi".
Ерекше ескерту: "тез қатаю" - 1000 К/с асатын салқындату жылдамдығы кезiнде материалдың балқымасының қатаюын қамтитын процесс.
"Тұрақтылық" (7) - тұрақты температуралық жағдайларда өлшенген оның калибрленген мәнiнен кейбiр параметрдiң нұсқасының стандартты девиациясы (1 сигма). Уақыт функциясы ретiнде көрiнiс табады.
"ЖТӨ" - "жиынтық теориялық өндiргіштік".
"Токтың жиынтық тығыздығы" (3) - соленойдтың көлденең қиылысуының ортақ алаңында бөлiнген (аса өтгізгіш жiптердi, матрицаны, металл, аса өтгізгiш жiп, қабықшадағы материал, салқындату каналы және тағы басқалар орналастырылған металл матрицаны қоса алғанда) солинойдтағы ампер жiптердiң жалпы саны (яғни әрбiр жiптің барынша жоғары тоғына көбейтiлген жіптердiң санының жиынтығы).

"Скорость передачи данных" (5) - скорость, при определении которой в соответствии с Рекомендацией 53-36 Международного союза связи (МСС) учитывается, что при недвоичной модуляции скорости передачи в бодах и битах в секунду не равны. Должны учитываться биты кодирования, проверки и синхронизации.
Особое примечание: 1. При определении "скорости передачи данных" служебный
и административный каналы должны быть исключены
2. Это максимальная скорость передачи в одном
направлении, т. е. максимальная скорость либо
приема, либо передачи.
"Скорость цифровой передачи" (5) - общая скорость передачи информации в битах, которая непосредственно передается через любой тип среды.
Особое примечание: См. также "Общая скорость цифровой передачи".
"Смещение" (акселерометра)(7) - выходной сигнал акселерометра в отсутствие приложенного ускорения.
"Совокупная теоретическая производительность" ("СТП") (3,4) - мера производительности вычислений, выраженная в миллионах теоретических операций в секунду (Мтопс), полученная в результате агрегирования "вычислительных элементов" "ВЭ").
Особое примечание: См. техническое примечание к Категории 4.
"СОС" - "синхронная оптическая сеть".
"Составная часть токсина" (1) - структурно и функционально выделенный компонент целого "токсина".
"Составной вращающийся стол" (2) - стол, позволяющий вращать и наклонять деталь вокруг двух непараллельных осей, управление по которым может координироваться для контурного управления".
"Спектральная эффективность" (5) - параметр, характеризующий эффективность системы, в которой используются сложные методы модуляции, такие, как КАМ, решеточное кодирование, Q-ичная ФМ и так далее. Определяется по формуле:
скорость цифровой передачи (бит/с) спектральная эффективность = ---------------------------------------
ширина спектра по уровню минус 6 дБ (Гц).
"Специальный расщепляющийся материал" (0) - это плутоний - 239, "уран, обогащенный изотопами 235 или 233 " или любой другой материал, содержащий вышеуказанное.
"Спиннингование расплава" - процесс "быстрого затвердевания" потока расплавленного металла, падающего на вращающийся охлаждаемый диск, формирующий продукт в виде проволоки, ленты или частиц в форме чешуек или хлопьев (Категория 1).
Особое примечание: "Быстрое затвердевание" - процесс, включающий
затвердевание расплава материала при скоростях
охлаждения, превышающих 1000 К/с.
"Стабильность" (7) - стандартная девиация (1 сигма) вариации некоторого параметра от его калиброванного значения, измеренная в стабильных температурных условиях. Выражается как функция времени.
"СТП" - "совокупная теоретическая производительность".
"Суммарная плотность тока" (3) - общее число ампер-витков в соленоиде (т.е. сумма числа витков, умноженная на максимальный ток каждого витка), разделенное на общую площадь поперечного сечения соленоида (включая сверхпроводяшие витки, металлическую матрицу, в которую заключены сверхпроводящие витки, материал оболочки, канал охлаждения и так далее).

"Супер қорытпалар" (2,9) - никель, кобальт немесе темiрдiң негізiндегi қорытпалар, олардың берiктігі жұмыс істеудiң және қоршаған ортаның шиеленiстi жағдайында 922 К (649 С) жоғары температура кезiндегi А 151, 300 сериясындағы кез келген қорытпаның берiктiгінен асады.
"Бағдарламаның мәтiнi" (4-7,9) (немесе негізгi тіл) - бағдарламалайтын жүйемен жабдық атқаратын нысанға қайта жаңғыртылуы мүмкiн бiр немесе одан көп процесстің тиiмдi көрiнiсi (объектiлiк код немесе объектілік тіл).
"Технология" (жалпы технологиялық ескертпе) - жабдықты әзiрлеу, өндіру немесе қолдану үшiн талап етiлетiн арнаулы ақпарат. Ақпарат техникалық деректер немесе техникалық көмек нысанын қабылдай алады.
Ерекше ескерту: 1. Техникалық көмек нұсқамалық, дағдыларды үйрену, оқу
өндiрiстiк бiлiм, консультациялық қызмет көрсетулер
секiлдi нысанды қабылдай алады. Техникалық көмек
техникалық деректердi берудi қамти алады.
2. Техникалық деректер жарық көшiрмелерi, жоспарлар,
диаграммалар, модельдер, формалар, кестелер,
техникалық жобалар мен мамандырмалар, пайдаланушы
басшылығы және қолжазба түрiнде немесе дискiде,
лентада, ПЗУ секiлдi басқа да көздерде жазылған
нұсқаулықтар нысандарын қабылдай алады.
"Токсиндер" - олар патологиялық үлгiлер, дәндi дақылдар, тамақ өнiмдерi немесе "микроорганизмдердiң" тұқымдық қоры секiлдi токсиндерден ерекшеленетiн басқа материалдардың ластаушы заттары болып табылатын қалай өндiргенiне қарамастан әдейi оқшауландырылған препараттар немесе қоспалар нысанындағы токсиндер (1,2-санат).
"Дәндiк" (2,6) - кiнараттылық арқылы әдетте өлшенетін шама, ол қабылданған стандарттың немесе дұрыс мәнiнiң көрсетілген шамасынан барынша жоғары ауытқуды, оң немесе терiс мәнiн бiлдiредi.
"Жүйелердiң траекториясы" (6) - әуе қозғалысын басқару орталығының диспетчерiне көрiнетін ұшудағы ұшақтың күйi туралы өңделген, түзетілген (ұшу тапсырмасының позициясымен мақсаты туралы РЛЖ деректерiнiң синтезi) және жаңаланған мәлiметтер (есептер).
"Талап етiлетiн" (1,9) (жалпы технологиялық ес) - технологияға немесе бағдарламалық қамтамасыз етуге қолданымда тек технологияның немесе бағдарламалық қамтамасыз етудiң сипаттамалардың немесе функциялардың бақыланатын деңгейiне қол жеткiзетiн немесе одан асыға мүмкіндiк беретiн асатын бөлiгiн ғана бiлдiредi. Мұндай талап етiлетiн технология немесе бағдарламалық қамтамасыз ету түрлi жабдықты өндiру технологиясында бола алады.
"Созылудың үлестiк берiктiгі" (0,1) - бұл Паскальдағы созылуға арналған шектiк берiктiк, бұл қоршаған ортаның температурасы () және салыстырмалы ылғалдылық кезінде өлшенген Н/текше м үлестік салмағында бөлiнген Н/шаршы м баламды.
"Икемдiлiктің үлестік модулi" (0,1) - бұл Паскальдағы созылуға арналған шектiк берiктiк, бұл қоршаған ортаның температурасы () және салыстырмалы ылғалдылық кезiнде өлшенген Н/текше м үлестiк салмағында бөлiнген Н/шаршы м баламды.
"Сапасын жақсарту" (4) - уақыт жағынан қосу, сүзгiден өткiзу параметрлерiн бағалау, таңдап алуын түзету, орамдау немесе көріністердiң түрлi салаларының арасында түрлi жаңғыртулар (мысалы, Фурье немесе Волш тез жаңғыртуы) секiлдi алго ырғақтар арқылы ақпаратты жеткiзетiн бейнелердi өңдеу, мұндай өңдеулерге ілгерiлеу, белгiлердi алу, тiркеу немесе дұрыс бояу секiлдi тек сызықтық жаңғыртуларды немесе жеке бейнелердiң айналуын пайдалана алатын алго ырғақтары кірмейдi.
"Қуатты басқару" (7) - сигналдардың алгометрiмен берiлетiн ұшу аппаратының биiктігiндегі қабылданған сигналдың қуаты әрқашан да биiктiктi айқындау үшiн талап етілетін ең аз деңгейде қолданылатындай етiп өлшеу.

"Суперсплавы" (2,9) - сплавы на основе никеля, кобальта или железа, прочность которых превышает прочность любого сплава серий А151 300 при температуре свыше 922 К (649о С) в напряженных условиях функционирования и окружающей среды.
"Текст программы" (4-7, 9) (или исходный язык) - соответствующее представление одного или более процессов, которые могут быть преобразованы программирующей системой в форму, исполняемую оборудованием (объектный код или объектный язык).
"Технология" (Общее технологическое примечание, весь список) - специальная информация, которая требуется для разработки, производства или применения оборудования. Информация может принимать форму технических данных или технической помощи.
Особое примечание: 1. Техническая помощь может принимать такие формы, как
инструктаж, приобретение навыков, обучение,
производственные знания, консультационные услуги.
Техническая помощь может включать передачу
технических данных.
2. Технические данные могут принимать такие формы, как
светокопии, планы, диаграммы, модели, формулы,
таблицы, технические проекты и спецификации,
руководства пользователя и инструкции в рукописном
виде или записанные на других носителях, таких как
диск, лента, ПЗУ.
"Токсины" - это токсины в форме преднамеренно изолированных препаратов или смесей, независимо от того, как они произведены, отличающиеся от токсинов, являющихся загрязняющими веществами других материалов, таких как, патологические образцы, зерновые культуры, пищевые продукты или семенной фонд "микроорганизмов". (Категория 1,2).
"Точность" (2,6) - величина, обычно измеряемая через погрешность, что значит максимальное отклонение, положительное или отрицательное, указанной величины от принятого стандартного или правильного значения.
"Траектории систем" (6) - обработанные коррелированные (синтез данных РЛС о цели с позицией летного задания) и обновленные сведения (отчеты) о положении самолета в полете, представляемые диспетчерам центра управления воздушным движением.
"Требуемая" (1-9, Общее технологическое примечание) - применительно к технологии или программному обеспечению означает только ту часть технологии или программного обеспечения, которая позволяет достигнуть или превысить контролируемые уровни характеристик или функций. Такая требуемая технология или программное обеспечение может содержаться в технологии производства различного оборудования.
"Удельная прочность на растяжение" (0,1) - это предельная прочность на растяжение в Паскалях, что эквивалентно Н/кв. м, деленная на удельный вес в Н/куб.м, измеренная при температуре окружающей среды (296 +/- 2) К ((23 +/- 2)о С) и относительной влажности (50 +/- 5)%.
"Удельный модуль упругости" (0,1) - это модуль Юнга в Паскалях, что эквивалентно Н/кв.м, деленный на удельный вес в Н/куб.м, измеренный при температуре (296 +/- 2) К ((23 +/- 2)о С) и относительной влажности 50 + 5%.
"Улучшение качества" (4) - обработка изображений, несущих информацию, посредством таких алгоритмов как сжатие во времени, фильтрация, оценка параметров, выборка, корреляция, свертка или преобразования между различными областями представления (например, быстрое преобразование Фурье или Волша). Такая обработка не включает алгоритмы с использованием только линейного преобразования или вращения отдельного изображения, такие как сдвиг, извлечение признаков, регистрация или неправильная раскраска.
"Управление мощностью" (7) - измерение мощности передаваемого альтиметром сигнала так, что мощность принятого сигнала на высоте летательного аппарата всегда поддерживается на минимальном уровне, требуемом для определения высоты.

"Басқарылатын қоса қондырылған бағдарлама" (2,3,5) - қандай да бiр болмасын функцияларды басқару атқара алатын процессор электронды жадқа қондырылған командаларды пайдаланатын басқару әдiсi.
Ерекше ескерту: Жабдық электронды жад осы жабдықтың сыртында немесе iшiнде
орналасқандығына қарамастан қондырылған бағдарламамен
басқарылуы мүмкін.
"235 немесе 233 изотоптарымен байытылған уран" (0) - 235 изотопының табиғи урандағы 238 изотопына қатынасы осы изотоптардың жиынтығы 238 изотопына қатынасының саны сол немесе басқасы бiрге алғанда 235 немесе 233 изотопы болатын уран (изотоптық арақатынас 0,72%).
"Шудың деңгейi" (6) - шудың спектральды тығыздығының параметрлерi арқылы бiлдiрiлген электр сигналы. Шудың деңгейiмен ең жоғары деңгейдiң арасындағы арақатынас мынадай формуламен көрiнiс табады: РРР, мұндағы ЕЕ сигналдың ең жоғары деңгейi (мысалы, нанотесладағы), ЕЕ - қуаттың спектральды тығыздығы (мысалы, (нанотесло) ЕЕЕ - жиілiктердiң белдеуi.
"Ортаға қол жеткiзу қондырғысы" (5) - терминалдық жабдықты қосуға арналған бiр немесе одан көп байланыс интерфейсi бар жабдық ("торапқа қол жеткiзу контролерi", "байланыс каналының контролерi", модем немесе компьютерлiк шина).
"ФАДЕК" - "двигательдiң толық дербес электронды сандық контролерi".
"Сәуленi электронды сканирлейтін фазаланған антиналытор" (5,6) - фазалық арақатынастарды таңдау арқылы сәуленi қалыптастыратын антенна, яғни сәуленiң бағыты сәуле беретiн элементтердi қоздыру кешендi коэффиценттердi таңдаумен басқарылады және осы сәуленiң бағыты қабылдау кезiнде де, сондай-ақ беру кезiнде де электр сигналын жұмсау арқылы азимуттың бұрышы мен орнының немесе екеуінiң бұрышы бойынша өзгерiлiне алады.
"Тiркелген" (5) - кодтаудың немесе қысудың алго ырғағының сырттан берiлетін параметрлердi өзгерте алмайтындығын (мысалы, криптографиялық параметрлер немесе кiлттiң параметрлерi) және пайдаланушының түрiн өзгерте алмайтындығын бiлдiредi.
"Iргелi ғылыми зерттеулер" (бүкiл Тiзiм) - экспериментальды немесе басты түрде негiзгi принциптер немесе байқалынып жүрген фактілер туралы жаңа бiлiмдер алу мақсатында жүргiзiлетiн, нақты практикалық мақсаттарға қол жеткiзуге немесе нақты мiндеттердi шешуге тікелей бағытталған экспериментальды немесе теориялық жұмыстар.
"Химиялық лазер" (6) - тозған орта химиялық реакция энергиясы есебiнен қалыптасатын лазер.
"Орталықтан тепкiш тозаңдану" (1) - ағынның немесе ваннадағы балқыған металлдың орталықтан тепкiш күштер арқылы диаметрi 500 мкм немесе одан кiшi тамшыларға айналу процессi.
"Интегралды қызмет көрсетудiң сандық желiсi" ("ИҚСЖ") (5) - толық бiрдейлендiрiлген сандық желiсi, мұнда хабарламалардың барлық түрiнен алынған деректер (мысалы телефондық хабарламалар, мәтiн, ақпарат, жылжымайтын және қозғалатын бейнелер) бiр порттан (терминалдан)
абонентке және абоненттен коммутацияланатын қол жеткiзу сызыққа
берiледi.

"Управляемое встроенной программой" (2,3,5) - метод управления, использующий команды, встроенные в электронную память, которые процессор может исполнять для управления какими-либо заданными функциями.
Особое примечание: Оборудование может быть управляемым встроенной
программой независимо от того, расположена ли
электронная память снаружи или внутри данного
оборудования.
"Уран, обогащенный изотопами 235 или 233" (0) - уран, содержащий изотопы 235 или 233, или тот и другой вместе в таком количестве, чтобы отношение суммы этих изотопов к изотопу 238 было больше отношения изотопа 235 к изотопу 238 в природном уране (изотопное соотношение 0,72 %).
"Уровень шума" (6) - электрический сигнал, выраженный через параметры спектральной плотности шума. Соотношение между уровнем шума и пиковым
2 уровнем выражается формулой S рр = 8 N o (f2-f1), где S рр пиковый уровень сигнала (например, в нанотеслах), No - спектральная плотность
2 мощности (например, (нанотесла) / Гц) и (f2-f1) - полоса частот.
"Устройство доступа к среде" (5) - оборудование, содержащее один или более интерфейсов связи ("контроллер доступа к сети", "контроллер канала связи", модем или компьютерная шина) для подсоединения терминального оборудования к сети.
"ФАДЕК" - "полностью автономный электронно-цифровой контроллер двигателя".
"Фазированная антенная решетка с электронным сканированием луча" (5 6) - антенна, формирующая луч посредством выбора фазовых соотношений, то есть направление луча управляется выбором комплексных коэффициентов возбуждения излучательных элементов, и направление этого луча может изменяться по углу азимута и углу места или обоим посредством приложения электрического сигнала, как при приеме, так и при передаче.
"Фиксированный" (5) - означает, что алгоритм кодирования или сжатия не может изменять задаваемые извне параметры (например, криптографические параметры или параметры ключа) и не может быть видоизменен пользователем.
"Фундаментальные научные исследования" (весь Список) - экспериментальные или теоретические работы, проводимые главным образом с целью получения новых знаний об основополагающих принципах или наблюдаемых фактах, не направленные непосредственно на достижение конкретной практической цели или решение конкретной задачи.
"Химический лазер" (6) - лазер, в котором возбужденная среда формируется за счет энергии химической реакции.
"Центробежное распыление"(1) - процесс превращения потока или находящегося в ванне расплавленного металла посредством центробежной силы в капли диаметром 500 мкм или менее.
"Цифровая сеть интегрального обслуживания" ("ЦСИО") (5) - полностью унифицированная цифровая сеть, в которой данные, полученные из всех видов сообщений (например, телефонные сообщения, текст, информация, неподвижные и движущиеся изображения), передаются из одного порта (терминала) в коммутируемую линию доступа к абоненту и от абонента.

"Цифрлық ЭЕМ" (4,5) - бiр немесе одан көп дискретті ауыспалы нысанда
барлық мынадай функцияларды орындай алатын аппаратура:
а. Енгiзiлетiн деректердi қабылдау;
б. Деректердi немесе командаларды тұрақты немесе өзгеретiн (қайта
жазылатын) сақтау құрылғыларында сақтау;
в. Деректердi немесе командаларды тұрақты немесе өзгеретін (қайта
жазылатын) сақтау құрылғыларында сақтау; және
г. Деректердiң шығуын қамтамасыз ету;
Ерекше ескерту: Командалардың жазылған тізбегiнiң түрiн өзгертуi
тұрақты жад құрылғысын ауыстыруды қамтиды, бiрақ
жүргiзілген қосылыстардың немесе iшкi байланыстардың
физикалық өзгеруi кiрмейдi.
"ИҚСЖ" - "интегралды қызмет көрсетудiң цифрлық желiсi".
"Сандық бағдарламалық басқару"(2) - құрылғы жүзеге асыратын, сандық деректердi пайдаланылатын әдетте процестің өту шамасына қарай енгізiлетiн процестi автоматты басқару (көзi-1502382)
"Шлюз" (5) - көрiнiс стандарттарын түрлендiру, бiр жүйеде пайдаланылатын ақпараты басқа жүйеге қолданылатын тиiстi басқа стандарттарға өңдеу немесе беру мақсатында жабдықтың және "бағдарламалық қамтамасыз ету" комбинациясымен жүзеге асырылатын функция.
"Систологиялық матрицасы бар ЭЕМ" - деректердiң ағыны және олардың түрленуi пайдаланушының қисындық схемасының деңгейiнде динамикалық бақыланатын компьютер (4-санат).
"Баламды тығыздық" (6) - оптикалық бiрлiктердiң үстiңгi бетке түсiрiлетiн оптикалық алаңның бiрлiгiне арналған массасы.
"Сараптық жүйелер" (4,7) - "бағдарламаларға" қатыссыз сақталатын ақпараттарға ережелердi қолдану арқылы нәтижелердi қамтамасыз ететін және мынадай сипаттамалардың кез келгенiне:
а. Пайдаланушы енгiзген бағдарламаның мәтiнiнiң автоматты модификациясына;
б. Квази табиғи тiлде проблемалардың кейбiр сыныбымен байланысты бiлiмдердi қамтамасыз етуге; немесе
в. Оларды әзiрлеу үшiн талап етiлетiн бiлiмдердi игеруге (рәмiздiк оқыту) ие жүйелер.
"Қорытпаның экстракциясы" (1) - өнiмнiң таспалар немесе қорытпалардың жiптерi түрiнде балқытылған металл қорытпаның ваннасына айналып тұрған салқындатылатын дискiнiң қысқа сегментiн енгiзу арқылы экстракция және "тез қатаю" процессi (1-санат).
Ерекше ескерту: "тез қатаю" - балқыған материалдың салқындатудың 1000 К/с
астам жылдамдығы кезiндегi қатаюы.
"Электронды жинау" (3,4,5) - белгiлi бiр функцияны(ларды) орындау үшiн қосылған, ауыстыруға және бөлшектеуге жататын электронды компоненттердiң кейбiр саны (мысалы, "схемалар элементтер", "дискреттi компоненттер", "интегралды схема" және тағы басқалар).
Ерекше ескерту: 1. "Схеманың элементi" - бiр диот, транзистер, резистер,
конденсатор және осы секiлдi электронды схеманың жеке
белсендi немесе бәсең деталi.

"Цифровая ЭВМ" (4 5) - аппаратура, которая может в форме одной или более дискретных переменных выполнять все следующие функции:
а. Принимать вводимые данные;
б. Хранить данные или команды в постоянных или изменяемых
(переписывающих) устройствах хранения;
в. Хранить данные или команды в постоянных или изменяемых
(переписывающих) устройствах хранения; и
г. Обеспечивать вывод данных.
Особое примечание: Видоизменения записанной последовательности команд
включают замену устройств постоянной памяти, но не
физические изменения проводимых соединений или
внутренних контактов.
"ЦСИО" - "Цифровая сеть интегрального обслуживания".
"Числовое программное управление" (2) - автоматическое управление процессом, осуществляемое устройством, использующим числовые данные, обычно вводимые по мере протекания процесса (источник - 150 2382).
"Шлюз" (5) - функция, реализуемая комбинацией оборудования и "программного обеспечения" с целью проведения преобразования стандартов представления, обработки или передачи информации, используемых в одной системе, в соответствующие другие стандарты, применяющиеся в другой системе.
"ЭВМ с систолической матрицей" - компьютер, в котором поток данных и их преобразование могут контролироваться динамически на уровне логической схемы пользователя (категория 4).
"Эквивалентная плотность" (6) - масса оптических единиц на единицу оптической площади, спроецированной на оптическую поверхность.
"Экспертные системы" (4 7) - системы, обеспечивающие результаты посредством применения правил к информации, которая хранится независимо от "программы", и обладающие любой из следующих характеристик:
а. Автоматической модификацией текста программы, введенной
пользователем;
б. Обеспечением знаний, связанных с некоторым классом проблем в
квазиестественном языке; или
в. Приобретением знаний, требуемых для их разработки (символьное
обучение).
"Экстракция расплава" (1) - процесс экстракции и "быстрого затвердевания" продукта в виде ленты или нитей сплава посредством введения короткого сегмента вращающегося охлаждаемого диска в ванну с расплавленным металлическим сплавом (Категория 1).
Особое примечание: быстрое затвердевание - затвердевание расплавленного
материала при скорости, охлаждения более 1000 К/с.
"Электронная сборка" (3,4,5) - некоторое количество электронных
компонентов (например, "элементов схемы", "дискретных компонентов",
интегральных схем и так далее), соединенных для выполнения определенной
(ых) функции(й), подлежащих замене и разборке.
Особое примечание: 1. "Элемент схемы" - отдельная активная или пассивная
деталь электронной схемы, такая как один диод,
транзистор, резистор, конденсатор и тому подобное.

2. "дискреттi компонент" - өзiнiң сыртқы шығаруларымен
жеке корпустағы "схема элементi".
"Тиiмдi грамм" (0,1) - "арнаулы бөлшектенетiн материалдар үшiн" мынадай болады:
а. Плутони және 233-уранның изотоптары үшiн - изотоптың салмағы граммдарда;
б. 235-уранның байытылған изотопының ураны үшiн (1% немесе одан артық) - элементтiң салмағы байытылғаннан квадраттың түбiрiне көбейтiлген, салмағы бойынша оннан бiр үлесi ретiндегi граммдарда;
в. 235-уранның изотопымен байытылған уран үшін (1 ПРЦ кем) -
элементтiң салмағы 0.0001-ге көбейтiлген граммдарда;
г. Америций-242, кюрий-245 және кюрий-247, калифорний-249 және 251
үшiн изотоптың салмағы онға көбейтілген грамдарда.
"Ядролық реактор" (0) - реактордың iшiндегі немесе корпусына қосылған
барлық заттар, белсендi аймақта энергияның деңгейiн басқаратын жабдық және
әдетте тiкелей қатынаста болатын немесе реактордың белсендi аймағының
бiрiншi контурының салқандатқышын басқаратын компоненттер.
0 САНАТ. ЯДРОЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР, ҚОНДЫРҒЫЛАР ЖӘНЕ ЖАБДЫҚ
0А           Жүйелер, жабдық және компоненттер
0А001        "Ядролық реакторлар және арнайы әзiрленген немесе дайындалған
жабдық және компоненттер және мына секiлдiлер:"
(Т1.1)       а. Бөлудiң бақыланатын өзiн-өзi қолдайтын тiзбектi
реакциясының режимiнде жұмыс iстеуге қабiлеттi "ядролық
реакторлар";
(Т1.2)       b. Жинауындағы арнайы әзiрленген немесе дайындалған металл
корпустар немесе оларда "ядролық реакторлардың" белсенді
аймағын орналастыруға арналған және бiрiншi контурдың жылу
көзiнiң жұмыс қысымын ұстап тұруға қабiлеттi зауыттық
дайындаудың негізгі бөліктерi;
(Т1.3)       с. Жүктеу немесе "ядролық реакторлардан" отынды алуға арналған
арнайы жасалған немесе дайындалған манипуляторлық жабдық;
(Т1.4)       d. "Ядролық реакторларда" реакцияның жылдамдығын басқаруға
арналған арнайы жасалған немесе білiктер, тiректiк және
iшкi салмақтық конструкциялар, жетектер мен бiлiктерге
арналған бағыттаушы түтiктер;
(Т1.5)       е. 5,1 Мпа асатын жұмыс қысымы кезiнде "ядролық реакторларда"
отын элементтер мен бiрiншi контурдың жылу көзiн
орналастыруға арналған жоғары қысымның арнайы жасалған
немесе дайындалған реакторлық түтiкшелерi;
(Т1.6)       f. Гафнидiң салмағы бойынша циркониге арақатынасы 1:500 кем
"ядролық реакторларда" пайдалануға арналған металл
цирконидан немесе оның қорытпасынан жасалған арнайы
жасалған немесе дайындалған циркони текшелерi немесе
түтiкшелердiң жинастырмасы;
(Т1.7)       g. "Ядролық реакторлардың" бiрiншi контурының жылу көзiнiң
циркуляциясын қолдауға арналған арнайы жасалған немесе
дайындалған насостар;

2. "Дискретный компонент" - "элемент схемы" в отдельном
корпусе с собственными внешними выводами.
"Эффективный грамм" (0,1) - для "специальных расщепляющихся материалов"
значит:
а. Для изотопов плутония и урана-233 - вес изотопа в граммах;
б. Для урана, обогащенного изотопом уран-235 (1% или больше) - вес
элемента в граммах, умноженный на корень квадратный из обогащения,
выраженного как десятичная доля по весу;
в. Для урана, обогащенного изотопом уран-235 (менее 1%) - вес
элемента в граммах, умноженным на 0.0001;
г. Для америция - 242, кюрия-245 и кюрия-247, калифорния-249 и -251,
вес изотопа в граммах, умноженный на 10.
"Ядерный реактор" (0) - все предметы, находящиеся внутри или
присоединенные к корпусу реактора, оборудование, которое управляет уровнем
энергии в активной зоне, и компоненты, которые обычно находятся в
непосредственном контакте или управляют охладителем первого контура
активной зоны реактора.
Категория 0. Ядерные материалы, установки
и оборудование
0А      Системы, оборудование и компоненты
0А001   "Ядерные реакторы" и специально разработанное или подготовленное
оборудование и компоненты, такие как:
(Т1.1)  а. "Ядерные реакторы", способные работать в режиме контролируемой
самоподдерживающейся цепной реакции деления;
(Т1.2)  b. Специально разработанные или подготовленные металлические
корпуса в сборе или их основные части заводского изготовления
для размещения в них активной зоны "ядерных реакторов" и
способные выдерживать рабочее давление теплоносителя первого
контура;
(Т1.3)  с. Специально разработанное или подготовленное манипуляторное
оборудование для загрузки или извлечения топлива из "ядерных
реакторов".
(Т1.4)  d. Специально разработанные или подготовленные стержни для
управления скоростью реакции в "ядерных реакторах", опорные и
подвесные конструкции, приводы и направляющие трубы для
стержней;
(Т1.5)  е. Специально разработанные или подготовленные реакторные трубы
высокого давления для размещения в них топливных элементов и
теплоносителя первого контура в "ядерных реакторах" при рабочем
давлении, превышающем 5,1 Мпа;
(Т1.6)  f. Специально разработанные или подготовленные циркониевые трубы
или сборки труб из металлического циркония или его сплавов для
использования в "ядерных реакторах", в которых отношение по
весу гафния к цирконию меньше чем 1:500;
(Т1.7)  g. Специально разработанные или подготовленные насосы для
поддержания циркуляции теплоносителя первого контура "ядерных
реакторов";

(Т1.8)       h. Белсендi аймақтың колонналарын қолдайтын, бiлiктердi, жылу
экрандарын, қоршамаларды, түтiкшелiк белсендi зонаның
торларын, диффузордың пластиндерiн реттеуге арналған
түтiкшелер секiлдi "ядролық реакторда" пайдалануға арналған
арнайы жасалған немесе дайындалған "реактордың iшкi
бөлiктерi";
Ескертпе: В 0А001.h "Реактордың iшкi бөлiгi"- белсендi
аймақты қолдау, отын элементтерінiң орналасуы
салқындатушының негiзгi ағынын бағыттау,
реактордың корпусының радиациялық қорғалынуын
қамтамасыз ету және белсендi аймақтарға
аппаратураны басқару секілдi бiр немесе одан көп
функцияны орындайтын реактор корпусының
ішіндегi кез келген негiзгi құрылым.

(Т1.8)  h. Специально разработанные или подготовленные "внутренние части
реактора" для использования в "ядерном реакторе", такие как
поддерживающие колонны активной зоны, направляющие трубы для
регулирующих стержней, тепловые экраны, перегородки, трубные
решетки активной зоны, пластины диффузора;
Примечание: В ОА001.h "Внутренняя часть реактора" - это любая
основная структура внутри корпуса реактора, выполняющая одну
или более функции, таких как поддержка активной зоны,
расположение топливных элементов, направление основного потока
охладителя, обеспечение радиационной защиты корпуса реактора
и управление аппаратурой, находящейся в активной зоне.

(Т1.9)       i. "Ядролық реактордың" бiрiншi контурында пайдалануға
арналған арнайы жасалған немесе дайындалған алу
ауыстырғыштары (бу генераторлары);
(Т1.10)      j. "Ядролық реактордың" белсендi аймағында нейтрондық ағынды
айқындауға арналған нейтрондардың арнайы жасалған немесе
дайындалған детекторлары мен өлшеу приборлары.
---------------------------------------------------------------------------
ОА001, а                               840110000
ОА001, b                               840140100
ОА001, с                               842619000

(Т1.9)  i. Специально разработанные или подготовленные теплообменники
(паровые генераторы) для использования в первом контуре
"ядерного реактора";
(Т1.10) j. Специально разработанные или подготовленные детекторы
нейтронов и измерительные приборы для определения нейтронного
потока в активной зоне "ядерного реактора".
---------------------------------------------------------------------------
0А001, а                               840110000
0А001, b                               840140100
0А001, с                               842619000

842699900
ОА001, d                               840140900
ОА001, е                               7304
840140900
750712000
760820
810990000
ОА001, f                               810990000
ОА001. g                               841381900
ОА001, h                               840140900
840140100
ОА101, i                               841950900
840420000
840219900
ОА001, j                               903010900
---------------------------------------------------------------------------
0В           Сынақ, бақылау және өндiрiстiк жабдық

842699900
0А001, d                               840140900
0А001, е                               7304
840140900
750712000
760820
810990000
0А001, f                               810990000
0А001, g                               841381900
0А001, h                               840140900
840140100
0А101, i                               841950900
840420000
840219900
0А001, j                               903010900
---------------------------------------------------------------------------
0В     Испытательное, контрольное и производственное оборудование

0В001        "Табиғи уранның", "кедейлендiрiлген уранның" және "арнайы
(IV)         бөлшектенетiн материалдардың" изотоптарын бөлуге арналған
(Т5)         арнайы құрылғылар және осы үшiн арнайы жасалған немесе
дайындалған мына секiлдi жабдық пен компоненттер:
(Т5)         а. Мыналар секiлдi "табиғи уранның", "кедейлендiрiлген
уранның" және "арнайы бөлшектенетiн материалдардың" арнайы
жасалған қондырғылар:
1. Газ цинтрифугалары;
2. Газды-диффузионды кедергiлер;
3. Аэродинамикалық байыту қондырғылары;
4. Химиялық алмасу қондырғылары;
5. Иондық алмасу қондырғылары;
6. Атомарлы булар әдiсi бойынша изотоптарды "лазерлiк"
бөлуге арналған қондырғылар (АVLIS);
7. Молекулярлық әдiс бойынша изотоптарды "лазерлiк бөлуге"
арналған қондырғылар (МLIS);
8. Плазмалық бөлу қондырғылары;
9. Электромагниттік бөлу қондырғылары;
b. Газ центрифугаларында пайдалануға арналған арнайы жасалған
с. Немесе дайындалған газ центрифугалары, тораптары мен
компоненттерi:
Ескертпе: В0б001.b "тығыздыққа берiктiктiң қатынасының
жоғары мәнi бар материал мыналардың кез келгенiн
білдiредi:"
а. 2,0,5,0 МРа немесе одан артық ажырауға
берiктігіне барынша жоғары шегi бар
матенцивтi-көнерген болаттар;
b. 460 Мра немесе одан артық ажырауға берiктiгіне
барынша жоғары шегi бар алюминийлi қорытпалар;
с. "Композициялық" құрылымдарда пайдалануға
жарамды және 3.18*10 м артық үлестiк модуль
мәнi бар және ажырауға арналған берiктiгінiң
барынша жоғары шегі 76.2*10 м "талшықты
материалдар";
(Т5.1)       1. Газ центрифугалары;
(Т5.1.1а)    2. Толық роторлы жинамалар;
(Т5.1.1b)    3. Роторлық түтiктердiң цилиндрi, қабырғасының қалыңдығы
12 мм немесе одан кем, диаметрi 75 мм-нен 400-ге дейiн
Тығыздыққа берiктігінiң қатынасының "жоғары мәнi" бар
бiр немесе одан көп материалдардан әзiрленген;
(Т5.1.1с)    4. Сақина немесе сильфондар, қабырғасының қалыңдығы 3
мм немесе одан кем, диаметрi 75 мм-нен 400-ге дейiн,
роторлық түтiктердi немесе роторлық түтiктердiң
қосылыстарын қолдауға арналған және "тығыздыққа
берiктiгінiң қатынасының жоғары мәнi" бар
материалдардың бiрiнен әзiрленген;
(Т5.1.1d)    5. Қоршамалар, центрифуганың роторлық түтiгінiң iшiне
орнатуға арналған, диаметрi 75 мм-нен 400-ге дейiн
"тығыздыққа берiктiгінiң қатынасының жоғары мәнi" бар
материалдардың бiрiнен әзiрленген;
(Т5.1.1е)    6. Диаметрi 75 мм-нен 400-ге дейiн, жоғарғы/төменгі
қақпашалар, роторлық түтіктің ұшының диаметрiне дәл
келедi, "тығыздыққа берiктігінiң қатынасының жоғары мәнi"
бар материалдардың бiрiнен әзiрленген;
(Т5.1.2а)    7. Демпферуленетін ортада ұсталатын обоймде iлiнген
сақиналық магниттен тұратын магниттiк iлмесi бар
подшипниктер. Обойм "UҒ6" топтануға - төзiмдi
материалдан" дайындалады немесе осындай материалды
жабумен қорғалынған. Магнит ротордың жоғарғы қақпағына
орнатылған полюстік ұштықпен немесе екiншi магнитпен
қосылады;

0В001  Установки для разделения изотопов "природного урана", "обедненного
(IV)   урана" и "специальных расщепляющихся материалов", и специально
разработанное или подготовленное для этого оборудование и
компоненты,
(Т5)   такие, как:
(Т5)   а. Специально разработанные установки для разделения изотопов
"природного урана", "обедненного урана" и "специальных
расщепляющихся материалов", такие как:
1. Газовые центрифуги;
2. Газодиффузионные барьеры,
3. Установки аэродинамического обогащения;
4. Установки химического обмена;
5. Установки ионного обмена;
6. Установки для "лазерного разделения" изотопов по методу
атомарных паров (АVLIS);
7. Установки для "лазерного разделения" изотопов по
молекулярному методу (МLIS);
8. Установки плазменного разделения;
9. Установки электромагнитного разделения;
b. Специально разработанные или подготовленные газовые центрифуги,
узлы и компоненты для использования в газовых центрифугах:
Примечание: В 0b001. b, "материал, имеющий высокое значение
отношения прочности к плотности" означает любой из
следующего:
а. мартенситно-стареющие стали, имеющие максимальный
предел прочности на разрыв 2,050 МРа или более;
b. алюминиевые сплавы, имеющие максимальный предел
прочности на разрыв 460 МРа или более; или
с. "волокнистые материалы", пригодные для использования
в "композиционных" структурах и имеющие значения
6
удельного модуля больше чем 3.18* 10  м и
максимальный предел прочности на разрыв больший, чем
3
76.2* 10  м;
(Т5.1)    1. Газовые центрифуги;
(Т5.1.1а) 2. Полные роторные сборки;
(Т5.1.1b) 3. Цилиндры роторных труб с толщиной стенки 12 мм или менее,
диаметром от 75 мм до 400 мм, изготовленные из одного или
более материалов, имеющих "высокое значение отношения
прочности к плотности";
(Т5.1.1с) 4. Кольца или сильфоны с толщиной стенки 3 мм или менее,
диаметром от 75 мм до 400 мм, предназначенные для поддержки
роторной трубы или соединения роторных труб и изготовленные
из одного из материалов, имеющих "высокое значение
отношения прочности к плотности";
(Т5.1.1d) 5. Перегородки диаметром от 75 мм до 400 мм для установки
внутри роторной трубы центрифуги, изготовленные из одного из
материалов, "имеющих высокое значение отношения прочности к
плотности".
(Т5.1.1е) 6. Верхние/нижние крышки диаметром от 75 мм до 400 мм, точно
соответствующие диаметру концов роторной трубы, изготовленные
из одного из материалов, имеюших "высокое значение отношения
прочности к плотности";
(Т5.1.2а) 7. Подшипники с магнитной подвеской, состоящие из кольцевого
магнита, подвешенного в обойме, содержащей демпфирующую
среду. Обойма изготавливается из "материала, коррозионно-
стойкого к UF6" или защищена покрытием из таких материалов.
Магнит соединяется с полюсным наконечником или вторым
магнитом, установленным на верхней крышке ротора;

(Т5.1.2b)    8. Демпферге қондырылған бiлiк/тығыздаушы сақина түйiнi
бар арнайы дайындалған подшипниктер;
(Т5.1.2с)    9. Егелген немесе iшкi спиральды канавкалармен жаншылған
және iшкi тесiктермен тесiлген цилиндрлердi қамтитын
молекулярлық насостар;
(Т5.1.2d)    10. Жиiлiктердiң 600-2000 Гц диапазонындағы және 50-1000 ВА
қуаттар диапазонындағы вакуум жағдайында синхронды
жұмысқа арналған ауыспалы токтың аса жылдам көп фазалы
гистерезистік (немесе реактивтiк) электр двигательдерi
үшін сақина нысанының статорлары;
(Т5.1.2е)    11. Газ центрифуганың онда роторлы түтiктiң жинамасын
орналастыруға арналған центрифугидiң
корпустары/қабылдағыштары. Корпус подшипниктердi
орнатуға арналған прецизионды өңделген ұштары мен
қабырғасының қалыңдығы 30 мм дейiнгі қатты цилиндрден
тұрады. Корпустар "тоттануға - төзiмдi "UҒ6"
материалдардан" дайындалады немесе осындай материалдардың
қапталуымен қорғалған;
(Т5.1.2f)    12. Пито түтігінiң әдiсi бойынша роторлық түтiктен "UF6"
газын алуға арналған iшкi диаметрi 12 мм-ге дейiнгi
түтiктерден тұратын ұстап қалғыштар. Түтiктер "тоттануға
- төзiмдi "UF6" материалдардан" дайындалады немесе
осындай материалдардың қапталуымен қорғалған;
(Т5.2.4)     13. Жиiлiктердiң арнайы жасалған немесе дайындалған
түрлендiргіштерi (конверторлар немесе инвенторлар) және
мынадай сипаттамалардың толық жиынтығына ие газ
центрифугилерiне арналған двигательдердiң статорларын
қоректенуге арналған олардың компоненттерi:
а. 600-ден 200Гц-ге дейiн диапазонда көп фазалы шығу;
b. Жиiлiктердi 0.1% қарағанда жақсы тұрақтандыру;
с. 2% қарағанда төмен сызықтық аз бұрмалау; және
d. 80% астам КПД;
с. Газды-диффузиялық байыту кезiнде пайдалануға арналған
арнайы жасалған немесе дайындалған жинамалар мен
компоненттер:
(Т5.3.1а)    1. Кеуек металлдан, полимерлiк немесе кеуектiгінiң мөлшерi
10-нан 100 мм-ге дейiнгi, қалыңдығы 5 мм немесе одан кем
"UҒ6"-ға тоттануға төзiмдi материал" керамикалықтан, ал
түтiктік нысандар үшiн диаметрi 25 мм немесе одан кем
әзiрленген газды-диффузиялық кедергiлер;
(Т5.3.2)     2. "UF6"-ке тоттануға-төзiмдi материалдан" әзiрленген
диффузорлар камерасы және осындай материалдардан
дайындалған немесе осындай материалдарды жабумен
қорғалынған диффузорлар камерасы;
(Т5.3.3)     3. Компрессорлар (центрифугилiк және бiлiктiк үлгiдегi оң
қозғалатын) немесе кiруінде бiр текше м/мин өндiргіштiкпен
немесе "UF6" астам және шығуында 666.7 кПа қысымдағы газ
үрлегіштер, "UҒ6"-ге тоттануға-төзiмдi материалдан"
дайындалған немесе осындай материалдар қапталынып
қорғалынған;
(Т5.3.4)     4. ОВ0001.с.3, көрсетiлген компрессорларға немесе газ
үрлегіштерге арналған айналушы бiлiктердiң нығыздалуы.
Мұндай нығыздалу әдетте буферлiк газдың ағуының
жылдамдығына 1000 текше см/мин кем болады;
(Т5.3.5)     5. Алюминийден, мыстан, никельдiң 60% астамынан тұратын
қорытпалардан, немесе олардың комбинацияларынан
дайындалған не олармен қапталған, атмосфералықтан төмен
қысым кезiндегі жұмыс үшiн құрастырылған және 100 кПа
қысымның басуы кезiнде сағатына он Па кем кетудi
айқындайтын қысымның өзгерiсiнiң жылдамдығын қамтамасыз
ететін жылу алмастырғыштар;
(Т5.4.4)     6. "UҒ6"-ға тоттануға төзiмдi материалдан" дайындалған
немесе осындай материалдардың қапталуымен қорғалынған,

(Т5.1.2b) 8. Специально подготовленные подшипники, содержащие узел
ось/уплотнительное кольцо, смонтированный на демпфере;
(Т5.1.2с) 9. Молекулярные насосы, включающие в себя цилиндры с выточенными
или выдавленными внутри спиральными канавами и с
высверленными внутри отверстиями;
(Т5.1.2d)10. Статоры кольцевой формы для высокоскоростных многофазных
гистерезисных (или реактивных) электродвигателей переменного
тока для синхронной работы в условиях вакуума в диапазоне
частот 600-2000 Гц и в диапазоне мощностей 50-1000 ВА.;
(Т5.1.2е)11. Корпуса/приемники центрифуги для размещения в них сборки
роторной трубы газовой центрифуги. Корпус состоит из жесткого
цилиндра с толщиной стенки до 30 мм с прецизионно
обработанными концами для установки подшипников. Корпуса
изготавливаются из "материалов, коррозионно-стойких к UF6"
или защищен покрытием из таких материалов;
(Т5.1.2f)12. Ловушки, состоящие из трубки с внутренним диаметром до 12 мм
для извлечения газа UF6 из роторной трубы по методу трубки
Пито. Трубки изготавливаются из "материалов, коррозионно-
стойких к UF6" или защищены покрытием из таких материалов;
(Т5.2.4) 13. Специально разработанные или подготовленные преобразователи
частоты (конверторы или инверторы) и их компоненты для
питания статоров двигателей для газовых центрифуг, обладающие
полным набором следующих характеристик:
а. Многофазный выход в диапазоне от 600 до 2000 Гц;
b. Стабилизация частоты лучше, чем 0.1%;
с. Низкие линейные искажение меньшие, чем 2%; и
d. КПД больше чем 80%;
с. Специально разработанные или подготовленные сборки и компоненты
для использования при газодиффузионном обогащении:
(Т5.3.lа)    1. Газодиффузионные барьеры, изготовленные из пористого
металлического, полимерного или керамического "материала,
коррозионно-стойкого к UF6" с размером пор от 10 до 100
мм, толщиной 5 мм или меньше, а для трубчатых форм -
диаметром 25 мм или меньше;
(Т5.3.2.)    2. Камеры диффузоров, изготовленные из "материала,
коррозионно-стойкого к UF6" или защищенные покрытием из
таких материалов;
(Т5. 3.3)    3. Компрессоры (с положительным смещением, центрифужного и
осевого типа) или газодувки с производительностью на входе
1 куб.м/мин или более UF6 и с давлением на выходе до 666.7
кПа, изготовленные из "материала, коррозионно-стойкого к
UF6" или защищенные покрытием из таких материалов;
(Т5. 3.4)    4. Уплотнения вращающихся валов для компрессоров или
газодувок, указанных в 0В001.с.З. Такие уплотнения обычно
проецируются на скорость натекания буферного газа менее
1000 куб.см/мин.;
(Т5. 3.5)    5. Теплообменники, изготовленные из алюминия, меди, никеля
или сплавов, содержащих более чем 60 процентов никеля, или
из их комбинации, либо покрытые ими, сконструированные для
работы при давлении ниже атмосферного и обеспечивающие
скорость изменения давления, определяющего утечку, менее
10 Па в час при перепаде давления 100 кПа;
(Т5. 4.4)    6. Клапаны сильфонного типа, изготовленные из "материала,
коррозионно-стойкого к UF6" или защищенные покрытием из

диаметр 40-тан 1500 мм-ге дейiнгi сейфонды үлгідегi
клапандар;
(Т5.5)       d. Аэродинамикалық байыту қондырғыларда пайдалануға арналған
арнайы жасалған немесе дайындалған жабдық пен компоненттер:
(Т5.5.1)        1. 1 мм-нен кем майысу радиусымен қуысты бөгiлген
каналдардан тұратын "UҒ6" тоттануға төзiмдi
материалдан" дайындалған және шүмек арқылы ағатын газды
екi фракцияға бөлетiн iшкi кесушi пышағы бар бөлушi
шүмектер;
(Т5.5.2)        2. Цилиндрлi немесе конус түрiндегі мысалға ие "UҒ6"
тоттануға төзiмді материалдардан" дайындалған
немесе осындай материалдармен қапталуымен
қорғалынған және ұзындық диаметрге қатынасы
20:1 немесе одан кем кезiнде 0,5 см-ден 4 см-ге
дейінгі диаметрi, сондай-ақ бiр немесе одан көп
танденциялды кiру тесiгi бар құйынды түтіктер;
(Т5.5.3/4)      3. Компрессорлар (центрифугилiк және бiлiктік үлгiдегі оң
қозғалатын) немесе кiруiнде бiр текше м/мин
өндiргіштiкпен немесе "UҒ6" астам және шығуында 666.7
кПа қысымдағы газ үрлегіштер, "UҒ6"-ге тоттануға
төзiмдi материалдан" дайындалған немесе осындай
материалдардан қапталынып қорғалынған;
(Т5.5.5)        4. "UҒ6" тоттануға төзiмдi материалдардан" дайындалған
немесе осындай материалдармен қорғалынған жылу
алмастырғыштар;
(Т5.5.6)        5. Оларға құйындық түтiктердi немесе айыру шүмектерiн
орналастыру үшiн "UҒ6" немесе осындай материалдардың
қапталуымен қорғалынған айырушы элементтерiнiң қаптары;
(Т5.5.10)       6. "UҒ6" дайындалған және осындай материалдардың
қапталуымен қорғалынған диаметрi 40-1500 мм-ге
дейiнгі сифонды үлгідегі клапандар.
(Т5.5.12)       7. Миллионның бiр бөлiгіне дейiн келетiн газдан (сутегi
немесе гелий) UҒ6 бөлуге арналған және мыналар секiлдi
жабдықты қамти алатын жүйелер:
0
а. 153 К (-120 С ) немесе одан кем температура
жасауға қабілетті криогендi жылу алмастырғыштармен
криосепараторлар;
0
б. 153 К (-120 С )немесе одан кем температура
жасауға қабілетті криогендi салқындату блоктары;
с. Келетін газдан "UF6" бөлуге арналған айыру
сопельдерiнiң немесе құйындық түтiктерiнiң
блоктары;
0
д. 253 К (-20 С ) немесе одан кем температура
жасауға қабiлетті "UF6" салқын ұстағыштар;
е. Мыналар секiлдi химиялық байыту қондырғыларында
пайдалану үшiн арнайы әзiрленген немесе дайындалған
жабдық пен компоненттер:
(Т5.6.1)     1. Сұйық-импульстiк алмастыру колонналары. Тұзды қышқылдың
концентрацияланған ерiтiндiлерiне тоттану орнықтылығы үшiн
бұл колонналар мен олардың iшкi компоненттерi тиiсті
пластикалық материалдардан дайындалған (фторланған көмiр
сутегiлi полимерлер немесе әйнек секiлдi) немесе осындай
материалдар жабылып қорғалынған. Колонналар каскадтағы
уақыттың қысқа өтуiне (30 секунд немесе одан кем)
жобаланған;

таких материалов, диаметром от 40 до 1500 мм;
(Т5.5)    d.    Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования на установках
аэродинамического обогащения:
(Т5.5.1)     1. Разделительные сопла, состоящие из щелевидных изогнутых
каналов с радиусом изгиба менее 1 мм, изготовленные из
"материала, коррозионно-стойкого к UF6", и имеющие
внутреннюю режущую кромку, которая разделяет протекающий
через сопло газ на две фракции;
(Т5. 5.2)    2. Вихревые трубки, имеющие цилиндрическую или конусообразную
форму, изготовленные из "материала, коррозионно-стойкого к
UF6", или защищенные покрытием из таких материалов и
имеющие диаметр от 0,5 см до 4 см при отношении длины к
диаметру 20:1 или менее, а также одно или более
тангенциальное входное отверстие;
(Т5. 5.3/4)  3. Компрессоры и газодувки (с положительным смещением,
центрифужного и осевого типа) изготовленные из "материала,
коррозионно-стойкого к UF6", или защищенные покрытием из
таких материалов, производительностью на входе 2куб.м/
мин., и уплотнения вращающихся валов для них;
(Т5.5.5)     4. Теплообменники, изготовленные из "материалов,
коррозионно-стойких к UF6", или защищенные покрытием из
таких материалов;
(Т5.5.6)     5. Кожухи разделяющих элементов, изготовленные из
"материалов, коррозионно-стойких к UF6", или защищенные
покрытием из таких материалов, для помещения в них
вихревых трубок или разделительных сопел;
(Т5.5.10)    6. Клапаны сильфонного типа, изготовленные из "материалов,
коррозионно-стойких к UF6" или защищенные покрытием из
таких материалов, диаметром от 40 до 1500 мм;
(Т5.5.12)    7. Системы, предназначенные для выделения UF6 из несущего
газа (водород или гелий) до одной части на миллион или
менее и могущие включать такое оборудование, как:
а. Криогенные теплообменники и криосепараторы, способные
создавать температуры 153 К (-120о С) или менее;
b. Блоки криогенного охлаждения, способные создавать
температуры 153 К (-120o С) или менее;
с. Блоки разделительных сопел или вихревых трубок для
выделения UF6 из несущего газа;
d. Холодные ловушки UF6, способные создавать температуры
253 К (-20o С) или менее;
е. Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования на установках химического обогащения, такие
как:
(Т5.6.1)    1. Жидкостно-жидкостные импульсные обменные колонны. Для
коррозионной устойчивости к концентрированным растворам
соляной кислоты эти колонны и их внутренние компоненты
изготовлены из подходящих пластиковых материалов (таких,
как фторированные углеводородные полимеры или стекла)
или защищены покрытием из таких материалов. Колонны
спроектированы на короткое (30 с или менее) время
прохождения в каскаде;

(Т5.6.2)     2. Сұйық-центрифугилiк қатынастық сүзгілер. Тұзды
қышқылдың концентрацияланған ерiтiндiлерiне тоттану
орнықтылығы үшiн бұл колонналар мен олардың iшкi
компоненттерi тиiсті пластикалық материалдардан
дайындалған (фторланған көмiр сутегiлi полимерлер немесе
әйнек секiлдi) немесе осындай материалдар жабылып
қорғалынған;
(Т5.6.3а)    3. Уранды бiр валентті күйiнен екiншiсiне қалыпқа келтiруге
арналған электр химиялық қалпына келтіру ұясы. Ұялардың
материалдары тұзды қышқылдың концентрацияланған
ерiтiндiлерiне тоттануға-төзiмдi болуы тиіс.
(Т5.6.3b)    4. Органикалық ағыннан V+4 алу үшiн ерiтiндiнің
экстракциясының жабдығынан тұратын электр химиялық
қалпына келтіру ұяларының коректендiру жүйесi.
Технологиялық ағынмен қатынастағы жүйе жабдығының
бөлiгi тиiстi материалдардан дайындалуы (шыны, фторланған
сутегi полимерлерi, сульфат полифениль сульфаты, полиэфир
сульфоны және қара май сiңiрiлген графит) немесе осындай
материалдардан жабылып қорғалынуы тиіс;
(Т5.6.4)     5. Ерiтiндi экстракциясын ерiтуге арналған жабдықтан және
(немесе) тазалауға арналған ион алмастырғыш жабдықтан,
сондай-ақ V+6 немесе V+4 немесе V+3 қалпына келтiруге
арналған электролитті ұялардан тұратын жоғары жиiлiкте
уранның хлоридiнiң қоректік ерiтiндiлерiн өндiруге арналған
қоректі дайындау жүйелерi;
(Т5.6.5)     6. V+4-тегi V+3-ті қышқылдандыруға арналған уранның
қышқылдандыру жүйесi;
f. Мыналар секiлдi ион алмастыруды байыту қондырғыларында
пайдалану үшiн арнайы әзiрленген немесе дайындалған жабдық
пен компоненттер:
(Т5.6.6)     1. Белсендi емес кеуек қосалқы құрылымның үстiңгi бетінде
химиялық алмасудың белсендi топтары жабумен шектелген
микроторлы құрылымның (және) мембраналы құрылымның
кеуек қара майын қоса алғанда тез реакция беретін ион
алмастырғыш қара майлар (апсорменттер) және бөлшектердi
немесе талшықтарды қоса алғанда кез келген қабылданымды
нысанындағы басқа да "композициялық" құрылымдар. Бұл ион
алмастырғыш қара майлар/абсорбенттердiң диаметрi 0,2 м
немесе одан кем және тұзды қышқылдың концентрацияланған
ерiтiндiлерiне қатысты химиялық төзiмді болуы тиiс. Қара
майлар/абсорбенттер уранның изотоптарының өте тез
алмастыруының (жартылай алмастырудың ұзақтығы 10 см
0
кем) кинетикасын алуға арнайы арналған және 343 К (100
0
С)-дан 473 К (200 С)-қа дейiнгі температура кезiнде
жұмыс iстеу мүмкiндiгiне ие;
(Т5.6.7)     2. Диаметрi 1000 мм астам ион алмастырғыш колонналар
(цилиндрлiк). Бұл колонналар тұзды қышқылдың
концентрацияланған ерiтiнділердi тудыратын тоттануға
төзiмдi материалдардан (титан немесе фторланған көмiр
сутегілi полимерлер секiлдi) дайындалады немесе осындай
0
материалдардан жабылынып қорғалынады және 343 К (100 С)-дан
0
473 К (200 С)-қа дейiнгі температура кезiнде және

(Т5.6.2)    2. Жидкостно-жидкостные центрифужные контактные фильтры.
Для коррозионной устойчивости к концентрированным растворам
соляной кислоты эти контактные фильтры и их внутренние
компоненты изготовлены из подходящих пластиковых
материалов (таких, как фторированные углеводородные
полимеры или стекла) или защищены покрытием из таких
материалов.
(Т5.6.3а)   3. Ячейки электрохимического восстановления для восстановления
урана из одного валентного состояния в другое. Материалы
ячеек должны быть коррозионно-стойкими к концентрированным
растворам соляной кислоты;
(Т5.6.3b)   4. Системы питания ячеек электрохимического восстановления,
состоящие из оборудования экстракции растворителем для
извлечения U+4 из органического потока. Те части
оборудования системы, которые находятся в контакте с
технологическим потоком, должны быть изготовлены из
соответствующих материалов (таких, как стекло,
фторированные углеводородные полимеры, сульфат полифенила,
сульфон полиэфира и пропитанный смолой графит) или
защищены покрытием из таких материалов;
(Т5.6.4)    5. Системы подготовки питания для производства питательных
растворов хлорида урана высокой чистоты, состоящие из
оборудования для растворения, экстракции растворителем и
(или) ионообменного оборудования для очистки, а также
электролитических ячеек для восстановления U+6 или U+4 в
U+3;
(Т5.6.5)    6. Системы окисления урана для окисления U+3 в U+4;
f. Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования на установках ионообменного
обогащения, такие как:
(Т5.6.6)    1. Быстрореагирующие ионообменные смолы/абсорбенты, включая
пористые смолы макросетчатой структуры и (или) мембранные
структуры, в которых активные группы химического обмена
ограничены покрытием на поверхности неактивной пористой
вспомогательной структуры, и другие "композиционные"
структуры в любой приемлемой форме, включая частицы или
волокна. Эти ионообменные смолы/абсорбенты имеют диаметр
0,2 мм или менее и должны быть химически стойкими по
отношению к концентрированным растворам соляной кислоты.
Смолы/абсорбенты специально предназначены для получения
кинетики очень быстрого обмена изотопов урана (длительность
полуобмена менее 10 с) и обладают возможностью работать при
температуре в диапазоне от 373 К (100о С) до 473 К (200о С);
(Т5.6.7)    2. Ионообменные колонны (цилиндрические) с диаметром более чем
1000 мм. Эти колонны изготавливаются из материалов (таких,
как титан или фторированные углеводородные полимеры),
стойких к коррозии, вызываемой концентрированными
растворами соляной кислоты, или защищаются покрытием из
таких материалов, и способны работать при температуре в
диапазоне от 373 К (100о С) до 473 К (200о С) и давлениях

0,7 МПа жоғары қысымдарда жұмыс iстеуге қабiлетті;
(Т5.6.8)     3. Уранның ион алмастырғыш байыту каскадтарында
пайдаланылатын химиялық қалпына келтiру немесе
қышқылдандыру реагентiн (реагенттерiн) регенирациялауға
арналған рефлюкстiң ион алмастырғыш жүйелерi (химиялық
немесе электр химиялық қышқылдану немесе қалпына келтiру);
g. Мыналар секiлдi атомарлы булар әдiсi бойынша (AVLIS)
лазерлiк бөлудiң байыту қондырғыларында пайдалану үшін
арнайы әзiрленген немесе арнайы жасалған жабдық пен
компоненттер:
(Т5.7.1)     1. Уранды буландыру жүйелерiнде пайдаланған нысанаға 2,5
кВт/см астам қуатпен берiлетiн жоғары қуатты белдеулiк
немесе растырлық электронды-сәулелiк пушкалар;
(Т5.7.2)     2. Тиглдерге арналған тиглдерден және салқындатқыш
жабдықтан тұратын сұйық балқытылған уранды немесе
сұйық урандық құймаларды өңдеуге арналған жүйелер.
Тиглдер мен осы жүйенiң басқа да компоненттерi тоттануға
төзiмдi және термотөзiмдi материалдардан дайындалған
немесе осындай материалдардан жабылынып қорғалынған.
Қабылданымды материалдар танталды иттридiң қышқылмен
жабылған графиктi, жер бетiнде сирек кездесетiн басқа
элементтердiң қышқылдарымен жабылған графитті немесе
олардың қоспаларын қамтиды;
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2А 225-тi қараңыз
(Т5.7.3)     3. "Өнiмдердi", жабылған "құйрықшаларды" жинауға арналған
осы агрегаттарға арналған компоненттер металл уранның
немесе сұйық уранның буымен пайда болатын қыздыруға
және тоттануға төзiмдi материалдардан дайындалған немесе
осындай материалдар жабылынып қорғалынған (иттридiң
қышқылымен жабылған график немесе тантал);
(Т5.7.4)     4. Оларға металл уранның буларының көзiн, электронды-сәулелiк
пушкалардың және "өнiмдердiң" және "қалдықтардың"
колекторларының көзiн орналастыруға арналған бөлiп тұрушы
модульдiң қаптамасы (цилиндрлi немесе тiк бұрышты
камералар);
(Т5.7.13)    5. Уақыттың ұзақ кезiне бойы жұмыс істеуге арналған
спектрдiң жиiлiгiн тұрақтандырушысы бар уранның
изотоптарын бөлуге арналған "лазерлер" немесе "лазерлiк
жүйелер";
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 6А005 және 6А205 қараңыз.
h. Мыналар секiлдi лазерлiк жандану изотоптары бойынша
(CRISLA) изотоптарды молекулярлық лазерлiк бөлу
қондырғыларында (MLIS) немесе iрiктемелi химиялық
реакция арқылы байыту қондырғыларында арнайы әзiрленген
немесе дайындалған жабдықпен компоненттер:
0
(Т5.7.5)     1. UҒ6 қоспаларын салқындатуға арналған және 150 К (-123 С)
немесе дейiн төмен газы алып жүретiн және "UF6-ға
тоттануға төзiмдi материалдардан" дайындалған дыбыстан
жылдам кеңейту шүмектерi
(Т5.7.6)     2. Соқпылық немесе циклондық үлгiлерiнiң немесе олардың
қисындарының колекторларының сүзгісiнен тұратын және

выше 0,7 МПа;
(Т5. 6.8)   3. Ионообменные системы рефлюкса (химического или
электрохимического окисления или восстановления) для
регенерации реагента(ов) химического восстановления
или окисления, используемого (ых) в каскадах ионообменного
обогащения урана;
g. Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования в обогатительных установках
лазерного разделения по методу атомарных паров (АVLIS), такие
как:
(Т5. 7.1)  1. Высоко мощные полосовые или растровые электронно-лучевые
пушки с передаваемой мощностью на мишень более 2,5 кВт/см
для использования в системах выпаривания урана;
(Т5.7.2)   2. Системы для обработки жидкого расплавленного урана или жидких
урановых сплавов, состоящие из тиглей и охлаждающего
оборудования для тиглей. Тигли и другие компоненты этой
системы изготовлены из коррозионно-стойких и термостойких
материалов, или защищены покрытием из таких материалов.
Приемлемые материалы включают тантал, покрытый оксидом
иттрия графит, графит, покрытый окислами других
редкоземельных элементов или их смеси;
Особое примечание: См. также 2А225.
(Т5. 7.3)  3. Агрегаты для сбора "продукта" и "хвостов". Компоненты для
этих агрегатов изготовлены из материалов, стойких к нагреву
и коррозии, вызываемой парами металлического урана или
жидким ураном, или защищены покрытием из этих материалов
(таких, как покрытый оксидом иттрия графит или тантал);
(Т5. 7.4)  4. Кожухи разделительного модуля (цилиндрические или
прямоугольные камеры) для помещения в них источника паров
металлического урана, электронно-лучевой пушки и
коллекторов "продукта" и "хвостов";
(Т5.7.13)  5. "Лазеры" или "лазерные" системы для разделения изотопов
урана со стабилизатором частоты спектра для работы в течение
длительных периодов времени;
Особое примечание: См. также 6А005 И 6А205.
h. Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования в обогатительных установках
молекулярного лазерного разделения изотопов (МLIS) или
химической реакции посредством избирательной по изотопам
лазерной активации (СRISLА), такие как:
(Т5. 7.5)  1. Сверхзвуковые расширительные сопла для охлаждения смесей
UF6 и несущего газа до 150 К (-123о С) или ниже и
изготовленные из "материалов, коррозионно-стойких к UF6";
(Т5. 7.6)  2. Коллекторы продукта пятифтористого урана (UF5), состоящие из
фильтра, коллекторов ударного или циклонного типа или их
сочетаний и изготовленные из "материалов, коррозионно-

"UҒ5/UҒ6-ға тоттануға төзiмдi материалдардан дайындалған"
5 фторлы уранның (UF5) өнiмiнiң коллекторлары;
(Т5.7.7)     3. "UҒ6 тоттануға төзiмдi материалдардан" дайындалған
немесе осындай материалдардан жабылынып қорғалынған
компрессорлар немесе оларға арналған айналатын
бiлiктердi тығыздаулар;
(Т5.7.8)
(Т5.7.9)     4. UҒ5 (қатты күйiнде) UF6-ға (газ) фторлауға арналған
жабдық;
(Т5.7.12)    5. Газды әкелушіден (мұндай газға азот, аргон немесе басқа
газ болуы мүмкін) бөлуге арналған жүйелер, бұған мыналар
кiреді:      0
а. 153 К (120 С) немесе төмен құруға қабiлеттi криогендi
жылу алмастырғыштар мен криосеператорлар;
0
b. 153 К (120 С) немесе төмен құруға қабiлетті криогендi
салқындату блоктары;
0
с. 253 К (20 С) немесе төмен құруға қабiлеттi UF6-ны
салқын аулағыштар;
(Т5.7.13)    6. Уақыттың ұзақ кезiнi бойы жұмыс iстеуге арналған
спектрдiң жиiлiгiн тұрақтандырушысы бар уранның
изотоптарын бөлуге арналған "лазерлер" немесе "лазерлiк
жүйелер";
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 6А005 және 6А205 қараңыз.
i. Мыналар секiлдi плазмалық бөлетін байыту қондырғыларында
пайдалану үшiн арнайы әзiрленген немесе дайындалған жабдық
пен компоненттер:
(Т5.8.1)     1. Иондарды генерациялауға немесе жылдамдатуға арналған
энергия мен антеннаның және 30 ГГц жоғары жиiлiктiң
сипаттамасына және 50 кВт астам иондарды түзуге арналған
орта шығу қуаттылығына ие микротолқынды көздер;
(Т5.8.2)     2. 1000 кГц жоғары жиiлiктегi диапазонда иондарда радио
жиiлiк қоздыруға арналған және 40 кВт астам орташа
қуаттылық кезiнде жұмыс iстеуге қабiлетті соленоидттар;
(Т5.8.3)     3. Уран плазмасын өндiру жүйелерi;
(Т5.8.4)     4. Тиглдерге арналған тиглдерден және салқындатқыш
жабдықтан тұратын сұйық балқытылған уранды немесе
сұйық урандық құймаларды өңдеуге арналған жүйелер.
Тиглдер мен осы жүйенiң басқа да компоненттерін тоттануға
төзiмдi және термо төзiмдi материалдардан дайындалған
немесе осындай материалдардан жабылынып қорғалынған.
Қабылданымды материалдар танталды иттридiң қышқылмен
жабылған графиктi, жер бетінде сирек кездесетiн басқа
элементтердiң қышқылдарымен жабылған графиттi немесе
олардың қоспаларын қамтиды;
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2А225-тi қараңыз
(Т5.8.5)     5. "Өнiмдердi" жабылған "құйрықшаларды" жинауға арналған осы
агрегаттарға арналған компоненттер металл уранның немесе
сұйық уранның буымен пайда болатын қыздыруға және
тоттануға төзiмдi материалдардан дайындалған немесе
осындай материалдар жабылынып қорғалынған (иттридiң
қышқылымен жабылған графит немесе тантал);
(Т5.8.6)     6. Оларға уран плазмасының, радиожиiлiктiң энергетикалық
соленоидының және "өнiмдер" мен "қалдықтарының"
коллекторларының көздерiн орналастыруға арналған бөлу
модулiнiң (цилиндрлi) қаптамасы, тиістi магниттiк емес
материалдардан дайындалған (тоттанбайтын болат);

стойких к UF5/UF6";
(Т5. 7.7)  3. Компрессоры, изготовленные из "материалов, коррозионно-
стойких к UF6", или защищенные покрытием из таких
материалов,
(Т5. 7.8)     и уплотнения вращающихся валов для них;
(Т5. 7.9)  4. Оборудование для фторирования UF5 (в твердом состоянии)
в UF6 (газ);
(Т5.7.12)  5. Системы для отделения UF6 от несущего газа (несущим газом
может быть азот, аргон или другой газ), включая:
а. Криогенные теплообменники и криосепараторы, способные
создавать температуры 153 К (-120о С) или ниже;
b. Блоки криогенного охлаждения, способные создавать
температуры 153 К (-120о С) или ниже;
с. Холодные ловушки UF6, способные создавать температуры
253 К (-20о С) или ниже;
(Т5. 7.13) 6. "Лазеры" или "лазерные" системы для разделения изотопов
урана со стабилизатором часты спектра для работы в течение
длительных периодов времени;
Особое примечание: См. также 6А005 и 6А205.
i. Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования на обогатительных установках с
плазменным разделением, такие как:
(Т5. 8.1) 1. Микроволновые источники энергии и антенны для генерации
или ускорения ионов и обладающие следующими характеристиками:
частота выше 30 ГГц и средняя выходная мощность для
образования ионов более 50 кВт;
(Т5. 8.2) 2. Соленоиды для радиочастотного возбуждения ионов в диапазоне
частот свыше 100 кГц и способные работать при средней
мощности более 40кВт;
(Т5. 8.3) 3. Системы производства урановой плазмы.
(Т5. 8.4) 4. Системы для обработки жидкого расплавленного урана или
жидких урановых сплавов, состоящие из тиглей и охлаждающего
оборудования для тиглей. Тигли и другие компоненты этой
системы изготовлены из коррозионно-стойких и термостойких
материалов или защищены покрытием из таких материалов.
Приемлемые материалы включают тантал, покрытый оксидом иттрия
графит, графит, покрытый окислами других редкоземельных
элементов или их смеси;
Особое примечание: См. также 2А225.
(Т5. 8.5) 5. Агрегаты для сбора "продукта" и "хвостов". Эти агрегаты
изготавливаются из материалов, стойких к нагреву и коррозии,
вызываемой парами металлического урана, таких, как графит,
покрытый оксидом иттрия, или тантал, или защищаются покрытием
из таких материалов;
(Т5. 8.6) 6. Кожухи разделительного модуля (цилиндрические) для
помещения в них источника урановой плазмы, энергетического
соленоида радиочастоты и коллекторов "продукта" и "хвостов",
изготовленные из соответствующих немагнитиых материалов
(например, нержавеющая сталь);

(Т5.9.)      j. Мыналар секiлдi электромагнитті байыту қондырғыларында
арнайы әзiрленген немесе дайындалған жабдық пен
компонент;
(Т5.9.1а)    1. Будың, ионизатордың және ұнтақты жылдамдатқыштың көзiнен
тұратын графит, тоттанбайтын болат немесе мыс секiлдi
тиiстi магниттік емес материалдардан дайындалған және
иондардың түйiнiнде 50 мА немесе астам жалпы топты
қамтамасыз етуге қабiлетті уран иондарының жекелеген
немесе көп санды көздерi;
(Т5.9.1b)    2. Байытылған және кедейлендiрiлген уранның иондарының
түйiндерiн жинау үшiн екi немесе көп қуыстары мен
сызаттары бар және графит немесе тоттанбайтын болат
секiлдi магниттік емес тиiсті материалдардан дайындалған
коллекторлық ионды пластиндер;
(Т5.9.1с)    3. Магниттік емес материалдардан дайындалған (мысалы,
тоттанбайтын болат) және 0,1 Па немесе төмен қысымда
кезiнде жұмыс істеуге арналған уранның электромагнитті
сепираторлары үшiн вакуумдық қаптамалар;
(Т5.9.1d)    4. Диаметрi 2 м астам магнитті белдеулiк ұштықтар;
(Т5.9.2)     5. Барлық мынадай сипаттамаларға ие иондардың көздерiне
арналған жоғары вольтты қоректендiру көздерi:
а. Үздiксiз режимде жұмыс iстей алады;
b. Шығу кернеуi 20000 В немесе астам;
с. Шығу тоғы 1 А немесе астам;
d. Кернеудi тұрақтандыру 8 сағат iшiнде 0,01% қарағанда
жақсы;
Ерекше ескертпе: Сондай-ақ 3А227 қараңыз.
(Т5.9.3)     6. Мынадай барлық сипаттамаларға ие магниттерге арналған
қоректендiру көздерi (жоғары қуаттылық тұрақты ток):
а. 500 А немесе астам шығу тоғымен 100V немесе астам
кернеу кезiнде үздiксiз ретінде жұмыс iстей алады
және;
b. Токтың тұрақтануы немесе кернеу 8 сағат iшінде 0,01%
жақсы;
Ерекше ескертпе: Қараңыз, сондай-ақ 3А226
---------------------------------------------------------------------------
0В001, а, 1                             840120000
0В001, а, 2                             840120000

(Т5.9) j. Специально разработанные или подготовленные оборудование и
компоненты для использования на установках электромагнитного
обогащения, такие как:
(Т5.9.1а) 1. Отдельные или многочисленные источники ионов урана,
состоящие из источника пара, ионизатора ускорителя,
изготовленные из соответствующих немагнитных материалов
таких, как графит, нержавеющая сталь или медь, и способные
обеспечивать общий ток в пучке ионов 50 м А или более;
(Т5.9.1b) 2. Коллекторные ионные пластины, имеющие две или более щели и
паза, для сбора пучков ионов обогащеного и обедненного урана
и изготовленные из соответствующих немагнитных материалов
таких, как графит или нержавеющая сталь;
(Т5.9.1с) 3. Вакуумные кожухи для электромагнитных сепараторов урана,
изготовленные немагнитных материалов (например, нержавеющая
сталь) и предназначенные для работы при давлениях 0,1 Па или
ниже;
(Т5.9.1d) 4. Магнитные полюсные наконечники, имеющие диаметр более 2 м;
(Т5.9.2)  5. Высоковольтные источники питания для источников ионов,
обладающие всеми следующими характеристиками:
а. могут работать в непрерывном режиме;
b. выходное напряжение 20 000 В или более;
с. выходной ток 1 А или более;
d. стабилизация напряжения лучше чем 0,01% в течение 8 часов;
Особое примечание: См. также 3А227.
(Т5.9.3)  6. Источники питания для магнитов (высокая мощность, постоянный
ток), обладающие всеми следующими характеристиками:
а. могут работать в непрерывном режиме с выходным током 500 А
или более при напряжении 100 V или более; и
b. стабилизация тока или напряжения лучше чем 0,01 % в
течение 8 часов.
Особое примечание: См. также 3А226
---------------------------------------------------------------------------
0В001, а, 1                             840120000
0В001, а, 2                             840120000

0В001, е, 2                             840120000
0В001, е, 3                             840120000
0В001, е, 4-0В001, е,6
0В001, f, 1                             382390200
391400000
0В001, f, 2                             842129900
0В001, f, 3
0В001, g, 1-
0В001, g, 2
0В001, g, 3                             841989900
0В001, g, 4                             840120000
0В001, g, 5                             840120000
901320000
0В001, h, 1                             840120000
0В001, h, 2                             840120000
0В001, h, 3                             841480
(841480100-ден басқа)
0В001, h, 4                             840120000
0В001, h, 5                             841989900
0В001, h, 6                             840120000
901320000
0В001, i, 1                             854380900
0В001, i, 2                             850450900
0В001, i, 3                             851580900
854310000
0В001, i, 4
0В001, i, 5                             841989900
0В001, i, 6                             840120000
0В001, j, 1                             854310000
0В001, j, 2                             840120000
0В001, j, 3                             840120000
0В001, j, 4                             850590100
0В001, j, 5                             850440990
0В001, j, 6                             850440990
---------------------------------------------------------------------------
ОВ 002-де көрсетiлген изотоптарды бөлу қондырғысына арналған "UҒ6-ға
тоттануға төзiмдi материалдардан" дайындалған немесе мыналар
секiлдi материалдардан жабылынып қорғалынған арнайы әзiрленген
немесе дайындалған қосалқы бөлшектер, жабдық пен компоненттер:
(Т5.2.1)     а. Байыту орнына UҒ6 беру үшiн пайдаланылатын автоклавта,
термостаттар немесе жүйелер;
(Т5.4.1)
(Т5.5.7)
(Т5.7.11)
(Т5.2.1)     b. Кейiн ауыстыру үшiн байыту процесiнен қыздырылған,
UҒ6-ны бөлiп шығару үшiн пайдаланылатын десублематорлар
немесе салқын аулағыштар;
(Т5.4.1)
(Т5.5.7)
(Т5.7.11)
(Т5.2.1)     с. Контейнерлерде UF6 бөлу үшiн пайдаланылатын "өнiмдермен",
"қалдықтардың" станциялары;
(Т5.4.1)
(Т5.5.7)
(Т5.7.11)
(Т5.4.1)     d. UҒ6-ны қысу, салқындату және сұйық немесе қатты күйге
көшiру жолымен байыту процессiнен UҒ6-ны бөлiп шығару
үшін пайдаланылатын сұйылту немесе қатайту қондырғылары;
(Т5.5.7)
(Т5.7.11)
(Т5.2.2)     е. UҒ6-ның iшiнде диффузиялық, центрифугилiк немесе
аэродинамикалық каскадтарды ұстау үшiн құбыр желiсi мен
коллекторларының арнайы әзiрленген немесе дайындалған
жүйелерi;
(Т5.4.2)
(Т5.5.8)
(Т5.4.3)     f. 1. 5 текше м/мин немесе астам сору қабiлетi бар құбыр
желiсiнiң вакуумдық желiсi немесе вакуумдық коллекторлары;

0В001, е, 2                             840120000
0В001, е, 3                             840120000
0В001, е, 4 -
0В001, е, 6
0В001, f, 1                             382390200
391400000
0В001, f, 2                             842129900
0В001, f, 3
0В001, g, 1 -
0В001, g, 2
0В001, g, 3                             841989900
0В001, g, 4                             840120000
0В001, g, 5                             840120000
901320000
0В001, h, 1                             840120000
0В001, h, 2                             840120000
0В001, h, 3                             841480
(кроме 841480100)
0В001, h, 4                             840120000
0В001, h, 5                             841989900
0В001, h, 6                             840120000
901320000
0В001, i, 1                             854380900
0В001, i, 2                             850450900
0В001, i, 3                             851580900
854310000
0В001, i, 4
0В001, i, 5                             841989900
0В001, i, 6                             840120000
0В001, j, 1                             854310000
0В001, j, 2                             840120000
0В001, j, 3                             840120000
0В001, j, 4                             850590100
0В001, j, 5                             850440990
0В001, j, 6                             850440990
---------------------------------------------------------------------------
0B002  Специально разработанные или подготовленные вспомогательные
системы, оборудование и компоненты, для установок разделения
изотопов, указанных в 0В001, изготовленные из "материалов,
коррозионно-стойких к UF6", или защищенные покрытием из таких
материалов, такие как:
(Т5.2.1) а. Автоклавы, термостаты или системы, используемые для подачи
UF6 к месту обогащения;
(Т5.4.1)
(Т5.5.7)
(Т5.7.11)
(Т5.2.1) b. Десублиматоры или холодные ловушки, используемые для выведения
(Т5.4.1)    нагретого UF6 из процесса обогащения для последующего
(Т5.5.7)    перемещения;
(Т5.7.11)
(Т5.2.1) с. Станции "продуктов" и "хвостов", используемые для отвода UF6 в
контейнеры;
(Т5.4.1)
(Т5.5.7)
(Т5.7.11)
(Т5.4.1) d. Установки сжижения или отвердения, используемые для выведения
(Т5.5.7)    UF6 из процесса обогащения путем сжатия, охлаждения и перевода
UF6 в жидкое или твердое состояние;
(Т5.7.11)
(Т5.2.2) е. Специально разработанные или подготовленные системы
(т5.4.2)    трубопроводов и коллекторов для удержания UF6 внутри
диффузионных, центрифужных или аэродинамических каскадов;
(Т5.5.8)
(т5.4.3) f.1. Вакуумные системы трубопроводов или вакуумные коллекторы,
имеющие всасывающую способность 5 куб.м/минуту или более;
или

2. UҒ6-тi бар атмосферада пайдалану үшiн арнайы жасалған
вакуумдық насостар;
(Т5.2.3)     g. UҒ6 газ ағымдарынан берiлетiн массаның, "өнiмнiң",
"қалдықтардың" сынамаларын "тiкелей ірiктеу жүргізуге
қабiлеттi және мынадай сипаттамалардың толық жиынтығына ие
арнайы әзiрленген немесе дайындалған
массалар-спектрометрлер/ионды көздер:
(Т5.4.5)
(Т5.5.11)
(Т5.7.10)    1. Yлестiк рұқсат етiлетiн қабiлеттi массасы бойынша 320-дан
жоғары;
2. Нихромнан немесе монельден дайындалған немесе солармен
жабылынып қорғалынған немесе никельденген ионды көздерi
бар;
3. Электроника бомбардировкасымен иондалған көздерi бар; және
4. Изотоптық талдау үшiн жарамды колекторлық жүйесi бар;
---------------------------------------------------------------------------
0В002, а                                841989900
0В002, b                                841989900
0В002, с                                841989900
0В002, d                                841989900
0В002, е                                840120000
0В002, f,1                              840120000
0В002, f,2                              841410300
841410500
841410900
0В002, g                                902780990
---------------------------------------------------------------------------
ОВ003 Мыналар секiлдi уранды конверсиялау үшiн арнайы әзiрленген
немесе дайындалған қондырғылар мен жабдық:
(Т7)
а. Уран рудасының концентраттарын UО3-ке конверсиялауға
арналған жүйелер;
b. UO3 UҒ6-ға конверсиялауға арналған жүйелер;
с. UO3 UО2-ке конверсиялауға арналған жүйелер;
d. UO2 UҒ4-ке конверсиялауға арналған жүйелер;
е. UҒ4-ті UҒ-ға конверсиялауға арналған жүйелер;
f. UҒ4-ті деталь уранға конверсиялауға арналған жүйелер;
g. UҒ6-ны UO2 конверсиялауға арналған жүйелер;
h. UҒ-ны UҒ4-ке конверсиялауға арналған жүйелер;
i. UO2 Uс14-тегі конверсиялауға арналған жүйелер;
0В004        Мыналар секiлдi ауыр суды, дейтерия мен дейтериялы
(IV)         қосылыстарды өндiруге арналған арнайы жасалған немесе
(T6)         дайындалған қондырғылар, жабдық пен компоненттер:
а. Мыналар секiлдi ауыр суды, дейтериялық қосылыстарды
өндiруге арналған қосылыстар:
1. Су-күкiрттi сутегі алмастырғыш қондырғылар;
2. Аммиакты сутегi алмастырғышты қондырғылар;
b. Мыналар секiлдi жабдық пен компоненттер:
(Т6.1)          1. 6 м-нен 9 м-ге дейiнгi диаметрлi, 2 Мпа және одан жоғары
қысым кезiнде пайдаланылуы мүмкiн ұсақ түйiршiкті
көмiртегілi болаттан дайындалатын (мысалы, АSТМ А516)
және 6 мм немесе одан астам тоттануға жiберiлген су -
күкiрт, сутегi алмастырғыш колонналар;
(Т6.2)          2. Кiруде 1,8 мп-дан асатын немесе тең қысыммен 56 текше
м/с асатын немесе тең өндiргіштікке ие және H2S әсерiне
төзiмдi сальниктермен жабдықталған бiр сатылы аз
қысымды (яғни 0,2 МПа) орталықтан тепкiш газ үрлегiштер

2. Вакуумные насосы, специально разработанные для
использования в атмосфере, содержащей UF6,;
(Т5.2.3) g. Специально разработанные или подготовленные масс-спектрометры/
ионные источники,
(Т5.4.5)    способные производить прямой отбор проб подаваемой массы,
"продукта" или "хвостов" из газовых потоков UF6
(Т5.5.11)   и обладающие полным набором следующих характеристик:
(Т5.7.10)   1. Удельная разрешающая способность по массе свыше 320;
2. Содержат ионные источники, изготовленные из нихрома или
монеля или защищенные покрытием из них, или никелированные;
3. Содержат ионизационные источники с бомбардировкой
электронами; и
4. Содержат коллекторную систему, пригодную для изотопного
анализа.
---------------------------------------------------------------------------
0В002, а                                841989900
0В002, b                                841989900
0В002, с                                841989900
0В002, d                                841989900
0В002, е                                840120000
0В002, f,1                              840120000
0В002, f,2                              841410300
841410500
841410900
0D002, g                                902780990
---------------------------------------------------------------------------
0В003   Специально разработанные или подготовленные установки и
оборудование для конверсии урана,
(Т7)    такие как:
а. Системы для конверсии концентратов урановой руды в UО3;
b. Системы для конверсии UO3 в UF6;
с. Системы для конверсии UO3 в UО2;
d. Системы для конверсии U02 в UF4;
е. Системы для конверсии UF4 в UF6;
f. Системы для конверсии UF4 в металлический уран;
g. Системы для конверсии UF6 в UО2;
h. Системы для конверсии UF6 в UF4;
i. Системы для конверсии UO2 в Uс14.
---------------------------------------------------------------------------
0B003                                   841989900
---------------------------------------------------------------------------
0В004   Специально разработанные или подготовленные установки,
оборудование и компоненты для
(IV)    производства тяжелой воды, дейтерия и дейтериевых соединений,
(Т6)    такие как:
а. Установки для производства тяжелой воды, дейтерия и дейтериевых
соединений, такие как:
1. Водо-сероводородные обменные установки;
2. Аммиачно-водородные обменные установки;
b. Оборудование и компоненты, такие как:
(Т6.1)     1. Водо-сероводородные обменные колонны, изготавливаемые из
мелкозернистой углеродистой стали (например АSТМ А516),
диаметром от 6 м до 9 м , которые могут эксплуатироваться
при давлениях от 2 Мпа и выше и имеют коррозионный допуск в
6 мм или более;
(Т6.2)     2. Одноступенчатые малонапорные (т.е. 0,2 МПа) центробежные
газодувки или компрессоры для циркуляции сероводородного

немесе күкiрт сутегi газының (яғни 70% Н2S астам газ)
циркуляциясына арналған компрессорлар;
(Т6.3)          3. 15 МПа-дан асатын қысыммен пайдаланылуы мүмкiн
биiктiгі 35 м және одан астам, диаметрi 1,5 м-нен 3,5 мм
дейiнгi аммиакты сутегілi алмастырғыш колонналары;
(Т6.4)          4. Аммиакты-сутегiлi алмасу процессiн пайдалану жолымен
ауыр суды өндiруге арналған колоннаның iшкi бөлiктерi
мен сатылы насостар;
(Т6.5)          5. Аммиакпен сутегінiң изотопты алмасуы процесiнде
пайдалану жолымен ауыр суды өндiру үшiн 3 МПа немесе
жоғары қысыммен пайдаланылатын аммиактың крекингi
үшiн қондырғылар;
(Т6.6)          6. Дейтеридiң концентрациясы 90%-ке тең немесе одан
асатын кезiнде нақты уақыт ауқымындағы сутегімен
дейтеридiң арасындағы арқатынасты талдауды жүзеге
асыруға қабiлеттi жұтудың инфрақызыл талдауыштары;
(Т6.7)          7. Жолымен ауыр суды өндiру үшiн ауыр суда байытылған
дейтерий газын өңдеуге арналған каталитикалық пештер;
(Т6.8)          8. Реакторларда қолдану үшiн қажет дейтеридiң
концентрациясында қол жеткiзу мақсатында ауыр суды
өңдеуге арналған қондырғылар немесе колонналар;
---------------------------------------------------------------------------
0В004, а                                 840120000
0В004, b, 1                              840120000
0В004, b, 2                              841480
0В004, b, 3                              840120000
0В004, b, 4                              840120000
841370
0В004, b, 5                              840120000
0В004, b, 6                              902730000
0В004, b, 7                              840120000
851430900
0В004, b, 8                              840120000
---------------------------------------------------------------------------
0В005        "Ядролық реакторлардың" отындық элементтерiн өндiру үшiн
(Т4)         арнайы жасалған немесе дайындалған қондырғылар мен жабдық:
Ескерту: "Ядролық реакторлар отындық элементтердi өндiруге
арналған қондырғылар:
а. Ядролық технологиялық ағынымен әдетте тiкелей
байланыста болатын немесе оны тiкелей жасайтын
немесе оларды басқаратын;
b. Сақтау үшiн резервуарларда (қабықтарда) ядролық
материалдарда дерметизациялайтын;
с. Сақтау үшiн резервуарлардың немесе олардың
тиектерiнiң бүтiндiгiн тексеретiн;
d. Дерметизацияланған отынның түпкiлiктi
жасалғандығын тексеретiн жабдықты қамтиды;
0В005
0В006        "Ядролық реакторлардың" отындық элементтерiн өңдеу үшiн
арнайы жасалған немесе дайындалған қондырғылар мен
жабдық пен компоненттер:
(Т3)
Ескерту: 0В006 мыналарды қамтиды:
а. Сәулеленген отындық элементтердi қайта өңдеуге арналған
қондырғылар, сәулеленген отынмен және ядролық
материалдардың негiзгi технологиялық ағымдармен және бөлу
өнімдерімен әдетте тiкелей қатынаста болатын және оларды
тiкелей басқаратын жабдық пен компонент қамтиды;

газа (т.е. газа, содержащего более 70 % Н2S), имеющие
производительность, превышающую или равную 56 куб.м/с при
эксплуатации под давлением, превышающим или равным 1,8 МПа
на входе, и снабженные сальниками, устойчивыми к воздействию
Н2S;
(Т6.3)     3. Аммиачно-водородные обменные колонны высотой 35 м и более,
диаметром  от 1,5 м до 2,5 м, которые могут
эксплуатироваться под давлением, превышающим 15 МПа;
(Т6.4)     4. Внутренние части колонны и ступенчатые насосы для
производства тяжелой воды путем использования процесса
аммиачно-водородного обмена.
Внутренние части колонны включают контакторы между
ступенями. Ступенчатые насосы включают погружаемые в
жидкость насосы;
(Т6.5)     5. Установки для крекинга аммиака, эксплуатируемые под
давлением от 3 Мпа и выше для производства тяжелой воды
путем использования процесса изотопного обмена аммиака и
водорода;
(Т6.6)     6. Инфракрасные анализаторы поглощения, способные осуществлять
анализ соотношения между водородом и дейтерием в реальном
масштабе времени, когда концентрации дейтерия равны или
превышают 90 %;
(Т6.7)     7. Каталитические печи для переработки обогащенного
дейтериевого газа в тяжелую воду для производства тяжелой
воды путем использования процесса изотопного обмена аммиака
и водорода;
(Т6.8)     8. Установки или колоны для переработки тяжелой воды с целью
достичь концентрации дейтерия необходимой для применения в
реакторах.
---------------------------------------------------------------------------
0В004, а                                 840120000
0В004, b, 1                              840120000
0В004, b, 2                              841480
0В004, b, 3                              840120000
0В004, b, 4                              840120000
841370
0В004, b, 5                              840120000
0В004, b, 6                              902730000
0В004, b, 7                              840120000
851430900
0В004, b, 8                              840120000
---------------------------------------------------------------------------
0В005    Специально разработанные или подготовленные установки и
(Т4)     оборудование для производства топливных элементов "ядерных
реакторов".
Примечание: установки для производства топливных элементов для
"ядерных реакторов" включают в себя оборудование, которое:
а. Обычно находится в непосредственном контакте с
технологическим потоком ядерного материала или непосредственно
обрабатывает его, или же управляет им;
b. Герметизирует ядерные материалы в резервуарах для хранения
(оболочках);
с. Проверяет целостность резервуаров для хранения или их
затворов; или
d. Проверяет окончательную обработку герметизированного топлива.
---------------------------------------------------------------------------
0В005
---------------------------------------------------------------------------
0В006    Специально разработанные или подготовленные установки,
(IV)     оборудование и компоненты для переработки топливных элементов
(Т3)     "ядерных реакторов",.
Примечание: 0В006 включает:
а. Установки для переработки облученных топливных элементов
включают оборудование и компоненты, которые обычно находятся в
прямом контакте с облученным топливом и основными
технологическими потоками ядерного материала и продуктов
деления и непосредственно управляют ими;

(Т3.1)       b. Сәулеленген отындық элементтердi ұсақтауға арналған
машиналар, яғни сәулеленген ядролық отынның жиынтықтарын,
түйiндерін немесе сәулеленген өзектердi кесуге, шабуға
немесе тілуге арналған дистанциялық басқарылатын жабдық;
(Т3.2)       с. Сәулеленген ядролық отынды ерiту үшiн қайта өңдеу
бойынша қондырғыларды пайдалануға арналған резервуарлардың
қиыншылықтығы тұрғысынан (мысалы, шағын диаметрлi сақиналы
немесе тiк бұрышты резервуарлар) қауіпсiз, ыстық жоғары
тоттандыру сұйықтығына төзуге қабілеттi және дистанциялық
жiптелiнетiн және техникалық қызмет көрсете алатын
диссольверлер;
(Т3.3)       d. Сәулеленген "табиғи уранды", "кедейлендiрілген уранды"
және "арнайы бөлiнетiн материалдарды" өңдеу жөнiндегi
қондырғыда пайдалану үшін ионды алмасу процессiне арнайы
жасалған немесе дайындалған ерітушісі бар экстракторлар
және жабдық;
(Т3.4)       е. Сәулеленген отынды қайта өңдеу жөнiндегi қондырғыда ұстау
немесе сақтау үшін, қиыншылықты тұрғысынан қауiпсiз және
азотты қышқылдың тоттандыру әсеріне төзімді арнайы
жасалған немесе дайындалған резервуарлар;
Ескерту: Ұстауға немесе сақтауға арналған резервуарлар
мынадай түрде құрастырылуы мүмкiн:
1. Қабырғалардың немесе iшкі конструкциялардың
барлық баламы (0С004-те айқындалғанындай
барлық элементтер үшiн есептелген)" кем
дегенде екi процентке тең;
2. Цилиндрлi резервуарлардың барынша жоғары
диаметрi 175 мм болады немесе
3. Тiк бұрышты немесе сақиналы резервуарлардың ең
жоғарғы енi 75 мм болады.
(Т3.5)       f. Сәулеленген "табиғи уранды", "жұтандырылған уранды"
немесе "арнаулы жаңқаланатын материалдарды" өңдеудi
бақылауға немесе басқаруға арналған процестi басқарудың
арнайы әзiрленген немесе дайындалған аппаратурасы;
(Т3.6)       g. Металл плутонидi өндiруге арнайы жасалған немесе
дайындалған тұйық жүйелер;
h. Сәулеленген "табиғи уранды", кедейлендiрiлген уранды
және арнайы бөлiнетiн материалдарды өңдеудi бақылау
немесе басқару үшiн басқару процесiне арнайы жасалған
немесе дайындалған аппаратура;
---------------------------------------------------------------------------
ОВ006, а
ОВ006, b                                8456
846231900
846239990
847982000
ОВ006, с                                730900
847989800
ОВ006, d                                847989800
ОВ006, е                                730900300
731010000
ОВ006, f-
0В006, h
---------------------------------------------------------------------------
0В007        Мыналар секiлдi плутонийдi конверсиялауға арналған арнайы
жасалған немесе дайындалған қондырғылар, жабдықтар немесе
компоненттер:
а. Плутонийдiң тотығындағы плутонийдiң нитратын
конверсиялауға арналған жүйелер;
b. Металл плутонийдi өндiруге арналған жүйелер;
0В007
0С           Материалдар

(Т3.1)   b. Машины для измельчения облученных топливных элементов, то есть
оборудование с дистанционным управлением для резки, рубки или
нарезки сборок, пучков или стержней облученного ядерного
топлива;
(Т3.2)   с. Диссольверы, безопасные с точки зрения критичности резервуары
(например, малого диаметра, кольцевые или прямоугольные
резервуары) для использования на установках по переработке для
растворения облученного ядерного топлива, которые способны
выдерживать горячую, высококоррозионную жидкость и могут
дистанционно загружаться и технически обслуживаться;
(Т3.3)   d. Специально разработанные или подготовленные экстракторы с
растворителем и оборудование для процессов ионного обмена для
использования на установке по переработке облученного
"природного урана", "обедненного урана" и "специальных
расщепляющихся материалов";
(Т3.4)   е. Специально разработанные или подготовленные резервуары для
выдерживания или хранения для использования на установке по
переработке облученного топлива, безопасные с точки зрения
критичности и устойчивые к коррозионному воздействию азотной
кислоты;
Примечание: Резервуары для выдерживания или хранения могут
быть сконструированы следующим образом:
1. Борный эквивалент стенок или внутренних
конструкций (рассчитанный для всех элементов
как определено в 0С004) равен по меньшей мере
двум процентам;
2. Цилиндрические резервуары имеют максимальный
диаметр 175 мм; или
3. Прямоугольный или кольцевой резервуар имеет
максимальную ширину 75 мм.
(Т3.5)   f. Специально разработанная или подготовленная аппаратура
управления процессом для контроля или управления переработкой
облученного "природного урана", "обедненного урана" или
"специальных расщепляющихся материалов".
---------------------------------------------------------------------------
0В006, а
0В006, b                                8456
846231900
846239990
847982000
0В006, с                                730900
847989800
0В006, d                                847989800
0В006, е                                730900300
731010000
0В006, f
---------------------------------------------------------------------------
0B007      Специально разработанные или подготовленные установки,
оборудование и компоненты для конверсии плутония, как то:
а.  Системы для конверсии нитрата плутония в оксид плутония;
b.  Системы для производства металлического плутония.
---------------------------------------------------------------------------
0В007
---------------------------------------------------------------------------
0C         Материалы

0С001        Жоғарыда санамаланғандардың қандай да бiр болмасын
(Т1.1)       бiреуi бар "табиғи уран" немесе "кедейлендiрiлген уран" немесе
металл, химиялық қосылыс немесе концентрат түрiндегі
торий немесе кез келген басқа материал;
Ескерту: 0С001 тармағы мынаны бақыламайды:
а. Приборларда бергiштiң (аспаптарда) құрамдас бөлiгi
болып табылатын кезде "табиғи уранның" немесе
"кедейлендiрілген уранның" төрт граммы немесе одан
аз саны;
b. Мынадай азаматтық ядролық мақсаттар үшiн
арнайы дайындалған "кедейлендiрiлген уран":

0С001      "Природный уран" или "обедненный уран" или торий в виде
(Т1.1)     металла, сплава, химического соединения или концентрата или
любой другой материал, содержащий что-либо из
вышеперечисленного;
Примечание: Пункт 0С001 не контролирует следующее:
а. Четыре грамма или меньшее количество "природного урана"
или "обедненного урана", когда он является составной частью
датчика в приборах (инструментах);
b. "Обедненный уран", специально изготовленный для следующих
гражданских неядерных целей:

1. Қорғау;
2. Орау;
3. 100 кг-дан аспайтын массасы бар балластар;
4. 3.100 кг-дан аспайтын массасы бар қарсы салмақ;
с. Торийдiң кемiнде 5% бар құймалар;
d. Торий бар, ядролық емес пайдалануға арналған
керамикалық бұйымдар;
---------------------------------------------------------------------------
ОС001                                   284410000
284430110
284430190
284430510
284430590
---------------------------------------------------------------------------

1. Защита;
2. Упаковка;
3. Балласты, имеющие массу не больше чем 100 Кг;
4. Противовесы, имеющие массу не больше чем 100 Кг.
с. Сплавы, содержащие менее чем 5 % тория;
d. Керамические изделия, содержащие торий, предназначенные для
неядерного использования.
---------------------------------------------------------------------------
0С001                                   284410000
284430110
284430190
284430510
284430590
---------------------------------------------------------------------------

0С002        "Арнайы жаңқаланатын материалдар"
(Т1.2)
Ескерту: Осы 0С002 тармағы бойынша приборларда бергiштiң
(аспаптарда) құрамдас бөлiгi болып табылатын кезде
төрт "тиімдi грамм" немесе осы материалдардың азы
бақылауға жатпайды;
(IV) (Тек бөлiнген плутониға немесе 20РРР астам "235" немесе "233" уранның
байытылған изотоптарына жатады)
---------------------------------------------------------------------------
ОС002                                   284420990
284440000
284420110
284420190
---------------------------------------------------------------------------
0С003        Дейтерийдiң сутегіне атомарлық қатынасы 1:5000 асатын
дейтерийлер, ауыр су (дейтеридiң қышқылы) және дейтеридiң кез

0С002      "Специальные расщепляющиеся материалы"
(Т1.2)
Примечание: под контроль по пункту 0С002 не попадает: четыре
"эффективных грамма" или менее этих материалов, когда они
являются составной частью датчика в приборах (инструментах).
---------------------------------------------------------------------------
0С002                                   284420990
284440000
284420110
284420190
---------------------------------------------------------------------------
0С003      Дейтерий, тяжелая вода (окись дейтерия) и любое другое
соединение дейтерия, а также смеси и растворы,

(Т2.1)       келген басқа қосылысы, сондай-ақ қоспалар мен ерiтiндiлер;
---------------------------------------------------------------------------
0С003                                   284510000
284590100
---------------------------------------------------------------------------
0С004        Тазалық дәрежесi 5 млн бор бағаннан жоғары, 1,50 г/текше см
(Т2.2)       артық тығыздықтағы ядролық-таза графит.

(Т2.1)     в которых атомарное отношение дейтерия к водороду превышает
1:5000.
---------------------------------------------------------------------------
0C003                                   284510000
284590100
---------------------------------------------------------------------------
0С004      Ядерно-чистый графит, имеющий степень чистоты выше 5 миллионных
(Т2.2)     борного эквивалента, с плотностью больше, чем 1,50 г/куб.см.

Ерекше ескертпе: Сондай-ақ 1С107 қараңыз.
1-ескерту: 0С004 тармағы бойынша мыналар бақылануға
жатпайды:
а. "Ядролық реакторда" пайдалану үшiн арнайы
жасалған немесе дайындалған массасы 1 кг кем
графиттен дайындалған бұйымдар;
b. Графиттiң ұнтағы;
2-ескерту: В 0С004-те, "бор баламы" (ББ) борды қоса алғанда
қоспалар үшiн ББ-ның жиынтығы ретінде
айқындалады (ББ көмiртегi ретiнде қоспа түрiнде
қаралмайды), мұндағы:
ББz(ррт) = СҒ х ррт-ғы Z элементтiң концентрациясы;
Qв Ав
Мұндағы СF - қайта есептеу коэффиценті = -------
Qz Az
Qв және Qz - бордың қиылысы концентрациясы және
тиiсiнше Z элементi үшін жылу нейтрондары
қамтуының (барналарда) қиылысы;
Аz - бордың немесе тиiсiнше Z элементiнiң атомдық
массасы;
0С004                                   3801
0С005        10 мкм-нен кем бөлшектердің мөлшерi мен (Американдық Өлшемдер
(Т5.3.1b)    және Материалдар қоғамының (АSТМ) АSТМ В330 стандартына
сәйкес және iрiлiгі бойынша жоғары бiртектiлiгiмен UҒ6
тоттануға төзiмді газды-диффузиялық кедергiлердi дайындау
үшiн арнайы әзiрленген және никельдiң 60 немесе кеп проценті
бар никельден немесе құймаларынан; алюминий қышқылынан
әзiрленген; көмiрсутегісi полимерлерi толық фторланған және
99,9% немесе одан астам тазалықтағы қосылыстар немесе
ұнтақтар.
---------------------------------------------------------------------------
0С005                                   750400000
281820000
290330100
---------------------------------------------------------------------------
0D               Бағдарламалық қамтамасыз ету
0D001        Осы санатта көрсетiлген өнiмдi "жасау", "өндiру" немесе
"пайдалану" үшiн арнайы жасалынған немесе модификацияланған
(Т)          "бағдарламалық қамтамасыз ету".
0D
0Е               Технология
0Е001        "Ядролық Технологиялар туралы Ескертулерге" сәйкес осы
(Т)          санатта көрсетілген өнiмдi "жасау", "өндiру" немесе
"пайдалануға" арналған "технологиялар"
0Е
САНАТ 1. МАТЕРИАЛДАР, ХИМИКАТТАР, "МИКРООРГАНИЗМДЕР" ЖӘНЕ "ТОКСИНДЕР"
1А           ЖҮЙЕЛЕР, ЖАБДЫҚТАР ЖӘНЕ КОМПОНЕНТТЕР
1А001        Мыналар секiлдi фторланған қосылыстардан дайындалған
(W)          компоненттер
а. Авиациялық немесе аэроғарыштық техникада қолдануға
арналған тығыздаулар, төсенiштер тығыздаушы материалдар,

Особое примечание: См.также 1С107.
Примечание 1: Под контроль по пункту 0С004 не подпадают:
а. Изделия из графита массой менее 1 кг, кроме специально
разработанных или подготовленных для использования в
"ядерных реакторах";
b. Порошок графита.
Примечание 2:  В 0С004, "борный эквивалент" (БЭ), определяется
как сумма БЭz для примесей (исключая Бэуглерод, так как углерод
не рассматривается как примесь) включая бор. где:
БЭz (ррт) = СF х Концентрация элемента Z в ррт;
б(сигма)в Ав
где СF - коэффициент пересчета =-------------
б(сигма)z Az
и бв и бz - сечения захвата тепловых нейтронов (в барнах) для
естественной концентрации бора и элемента Z соответственно; а
Ав и Аz - атомные массы бора и элемента Z соответственно.
---------------------------------------------------------------------------
0C004                                   3801
---------------------------------------------------------------------------
0C005      Специально подготовленные соединения или порошки для
(Т5.3 1b)  изготовления газодиффузионных барьеров с размером частиц менее
10 мкм (согласно стандарту АSТМ В330 Американского Общества
Измерений и Материалов (АSТМ)) и высокой однородностью их по
крупности, коррозионно-стойкие к UF6 и изготовленные из никеля
или сплавов, содержащих 60 или более процентов никеля; оксида
алюминия; полностью фторированных углеводородных полимеров,
и имеющие чистоту 99.9% или более.
---------------------------------------------------------------------------
0С005                                   750400000
281820000
290330100
---------------------------------------------------------------------------
0D         Программное обеспечение
0D001      Специально разработанное или модифицированное "Программное
обеспечение" для "разработки", "производства" или
"использования"
(Т)        продукции, указанной в этой Категории.
---------------------------------------------------------------------------
0D
---------------------------------------------------------------------------
0E         Технология
0Е001      Согласно "Примечаниям о Ядерных Технологиях", "технология" для
(Т)        "разработки", "производства" или "использования" продукции,
указанной в этой Категории.
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Категория 1. Материалы, химикаты, "микроорганизмы" и
"токсины"
1А      Системы, оборудование и компоненты
1А001   Компоненты, изготовленные из фторированных соединений, такие как:
(W)
а. Уплотнения, прокладки, уплотнительные материалы или трубчатые
уплотнения, предназначенные для применения в авиационной или
аэрокосмической технике и изготовленные из материалов,
содержащих более 50 % (по весу) любого материала,

түтiктi тығыздаушы материалдар және 1С009.b немесе 1С009.с
тармақтар бойынша бақыланатын кез келген материалдың 50%
(салмағы бойынша) астамы бар материалдардан дайындалған
тығыздаулар, төсенiштер тығыздаушы материалдар, түтiктi
тығыздаушы материалдар;
b. 1С009.а тармағы бойынша бақыланатын фторлы венилиндендi
материалдардан дайындалған пьезо электрлiк полимерлер және
қосарполимерлер:
1. Жапырақ немесе үлдiр түрiнде; және
2. Қалыңдығы 200 мкм-нен астам;
с. Кем дегенде бiр винельдi мономерi бар фторэластомерлерден
дайындалған, авиациялық, аэроғарыштық немесе ракета
техникасына арнайы арналған тығыздаулар, төсенiштер,
клапандардың жәшiктерi, түтiктi тығыздаулар немесе
диафрагмалар;
Ескерту: 1А001.с "ракета" ракеталық жүйелердi және ұшқышы
жоқ әуе ұшу аппараттарын білдiредi.
---------------------------------------------------------------------------
А001, а-                                391990900
А001, с
---------------------------------------------------------------------------
1А002        Мынадай құрайтындардың кез келгенi бар "композициялық
материалдар" немесе қабатты құрылымдар (ломинаттар):
(W1)         Ерекше ескерту: сондай-ақ қараңыз 1А202, 9А010 және 9А110
(N2А3)
(W2-X)       а. "Органикалық матрица" және 1С010.с., 1С010.d немесе
1С010.е., тармақтар бойынша бақыланатын материалдар
орындалғандар; не
b. Металл немесе көмiртегі "матрицасы" және мыналардан
орындалғандар:
1. Көмiртегiлiк "талшықты немесе жiп тәрiздi
материалдардан":
а. 10,15*10 м-нен жоғары "икемдiлiктiң үлестік
модулiмен"; және
b. 17,7*104 м; жоғары "алшақтықтың үлестiк
берiктiгiмен"; немесе
2. 1С010.с тармақ бойынша бақыланатын материалдар;
1-ескерту: РРР тармақ бойынша эпоксидтi қара майдан,
кiрiктiрілген көмiртегiден, талшықты немесе ұшу
аппараттарының құрылымдарын жөндеуге арналған
жiп тәрiздi материалдардан жасалған композивтi
құрылымдар немесе номинаттар немесе 1 шаршы м
аспайтын көлемдегi ламинаттар бақыланбайды;
2-ескерту: 1А002 тармақ бойынша мыналар секiлдi тек
азаматтық қолдануға арнайы арналған аяқталған
немесе жартылай аяқталған бұйымдар
бақыланбайды:
а. Спорт тауарлары үшiн;
b. Автомобиль жасау үшiн;
с. Станок жасау өнеркәсiбi үшiн;
d. Медицина қолдану үшiн;
---------------------------------------------------------------------------
1А002, а                                392690100
1А002, b, 2                             3801
690310000
1А002, b, 2
---------------------------------------------------------------------------
1А003        1С008.а.3 көрсетiлген мұнай тектi полимерлiк заттардан
(W)          жасалған, үлдiр, жапырақ, таспа немесе белдеулер түрiндегi
бұйымдар:
а. Қалындығы 0,234 мм-нен астам кезiнде; немесе
b. Жабылған немесе көмiртегiмен, графитпен, металлдармен
немесе магниттi заттармен беттелген.
Ескерту: 1А003 тармақ бойынша мыс пен жабылған немесе
беттелген және электронды баспа платтарын өндiруге
арналған бұйымдар бақыланбайды.
---------------------------------------------------------------------------

контролируемого по подпунктам 1С009.b. или 1С009.с.;
b. Пьезоэлектрические полимеры и сополимеры, изготовленные из
фтористых винилиденовых материалов, контролируемых по подпункту
1С009.а.:
1. В виде листа или пленки; и
2. Толщиной более 200 мкм;
с. Уплотнения, прокладки, седла клапанов, трубчатые уплотнения или
диафрагмы, изготовленные из фторэластомеров, содержащих по
крайней мере одну виниловую группу как составляющую, специально
предназначенные для авиационной, аэрокосмической или ракетной
техники.
Примечание: В 1А001.с., "ракета" означает ракетные системы и
беспилотные воздушные летательные аппараты.
--------------------------------------------------------------------------
1А001, а -                              391990900
1А001, с
--------------------------------------------------------------------------
1А002      "Композиционные материалы" или слоистые структуры (ламинаты),
имеющие любую из следующих составляющих:
(W1)       Особое примечание: Смотрите также 1А202, 9А010 и 9А110
(N2A3)
(W2-X)     а. "Органическую матрицу" и выполненные из материалов,
контролируемых по пунктам 1С010.с., 1С010.d. или 1С010.е.;
либо
b. Металлическую или углеродную "матрицу" и выполненные из:
1. Углеродных "волокнистых или нитевидных материалов":
6
а. с "удельным модулем упругости" свыше 10,15*10  м;и
b. с "удельной прочностью на разрыв" свыше 17,7*104 м;
или
2. Материалов, контролируемых по пункту 1С010.с.
Примечание 1: По пункту 1А002 не контролируются композитные
структуры или ламинаты, изготовленные из
эпоксидной смолы, импрегнированной углеродом,
волокнистые или нитевидные материалы для
ремонта структур летательных аппаратов или
ламинаты, имеющие размеры не превышающие 1 кв.м
Примечание 2: По пункту 1А002 не контролируются завершенные или
полузавершенные изделия, специально
предназначенные для исключительно гражданского
применения, такого как:
а. Для спортивных товаров;
b. Для автомобилестроения;
с. Для станкостроительной промышленности;
d. Для применения в медицине.
---------------------------------------------------------------------------
1А002,                                  392690100
---------------------------------------------------------------------------
1А002, b, 1                             3801
690310000
---------------------------------------------------------------------------
1А002, b, 2
---------------------------------------------------------------------------
1А003    Изделия из нефторидных полимерных веществ, как указано в
(W)      1С008.а.3., в виде пленки, листа, ленты или полосы:
а. При толщине свыше 0,254 мм; или
b. Покрытые или ламинированные углеродом, графитом, металлами или
магнитными веществами.
Примечание: По пункту 1А003 не контролируются изделия, покрытые
или ламинированные медью и предназначенные для
производства электронных печатных плат.
---------------------------------------------------------------------------

1А003                                   391990900
392099900
---------------------------------------------------------------------------
1А004        Мыналар секiлдi арнайы әскери қолдануға арналмаған қорғану
(W)          және табу жабдығы мен оның бөлiктерi:
Ерекше ескертпе: Сондай-ақ 2И351 және 2И352 қараңыз.
а. Залалсыздандыруға арналған, биологиялық агенттерден
немесе радиоактивті заттардан қорғану үшiн жасалған
немесе модернизацияланған, "әскери мақсатта қолдануға
арналған" немесе ұрыста қолданылатын химиялық
уландырушы заттардан (СW) противогаздар, жұту
фильтрлерi және жабдығы және осы үшiн арнайы арналған
компоненттер;
b. "Әскери мақсатта қолдануға арналған" биологиялық
агенттерден немесе радиоактивтi заттардан (СW) немесе
ұрыста қолданылатын химиялық уландырғыш заттардан
қорғану үшiн арнайы жасалған немесе модернизацияланған
қорғаныш костюмдер мен қолғаптар мен бәтіңкiлер.
с. "Әскери мақсатта қолдануға арналған" биологиялық
агенттерден немесе радиоактивтi заттардан (NВС) немесе
ұрыста қолданылатын химиялық уландырғыш заттардан
қорғану үшiн арнайы жасалған немесе модернизацияланған
ядролық, биологиялық және химиялық табу жүйелерi (СW) және
олардың компоненттерi және осы үшiн арнайы арналған
компоненттер.
Ескерту: 1А004 тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Радиациялық сәулеленудiң жеке дозиметрлерi
Азаматтық өнеркәсiпке тән токсиндi
заттардан қорғануға арналған шектеулi
конструктивтік немесе функционалдық
мақсаттағы;
b. Тау-кен iсiндегi, ашық кенiштердегi
жұмыстардың, ауыл шаруашылығының,
Фармацевтика, медицина, мал дәрiгерлiгiн
пайдаланудың, қалдықтарды кәдеге жарату
немесе тамақ өнеркәсiбiне арналған жабдық.
---------------------------------------------------------------------------
1А004, а                                90200900
1А004, b                                62042900
62160000
640590
---------------------------------------------------------------------------
1А004, с                                902710100
902710900
902790900
903010900
---------------------------------------------------------------------------
1А005        Әскери стандарттар немесе ерекшелiктер бойынша әзiрленбеген
(W)          және орындалуында оларға тең емес бронды кеудешелермен арнайы
арналған компоненттер
Ерекше ескертпе: Сондай-ақ әскери бақылаулық тізiмдердi
қараңыз.
1-ескерту: 1А005 тармақ бойынша олар жеке пайдалануға және
дербес қорғануға арналған кезiнде жеке бронды
кеудешелермен оларға керек жарақтар бақыланбайды.
2-ескерту: 1А005 тармақ бойынша жарғышақтардан да, сондай-ақ
әскери емес жарылғыш құрылғылардың жарылысынан
фронтальды қорғануды қамтамасыз ету үшiн ғана
арналған бронды кеудешелер бақыланбайды.

1А003                                   391990900
392099900
---------------------------------------------------------------------------
1А004    Оборудование для защиты и обнаружения и его части, не
(W)      предназначенные специально для военного применения, такие как:
Особое примечание: См. также 2В351 И 2В352.
а. Противогазы, поглотительные фильтры и оборудование для
обеззараживания, разработанные или модернизированные для
защиты от биологических агентов или радиоактивных веществ,
"предназначенных для применения в военных целях", или боевых
химических отравляющих веществ (СW) и специально
предназначенные для этого компоненты;
b. Защитные костюмы, перчатки и ботинки, специально разработанные
или модернизированные для защиты от биологических агентов
или радиоактивных веществ, "предназначенных для применения в
военных целях", или боевых химических отравляющих веществ
(СW);
с. Ядерные, биологические и химические системы обнаружения (NВС)
и их компоненты, специально разработанные или
модернизированные для защиты от биологических агентов или
радиоактивных веществ, "предназначенных для применения в
военных целях", или боевых химических отравляющих веществ
(СW) и специально предназначенные для этого компоненты.
Примечание: По пункту 1А004 не контролируется:
а. Персональное дозиметры радиационного излучения;
b. Оборудование, ограниченное конструктивным или
функциональным назначением для зашиты от токсичных
веществ, специфичных для гражданской
промышленности:
горного дела, работ в карьерах, сельского
хозяйства, фармацевтики, медицинского,
ветеринарного использования, утилизации отходов
или для пищевой промышленности.
---------------------------------------------------------------------------
1А004, а                                902000900
1А004, b                                620429900
621600000
640590
---------------------------------------------------------------------------
1А004, с                                902710100
902710900
902790900
903010900
---------------------------------------------------------------------------
1А005     Бронежилеты и специально предназначенные компоненты,
(W)       изготовленные не по военным стандартам или спецификациям и не
равноценные им в исполнении.
Особое примечание: См. также военный список
Примечание 1: По пункту 1А005 не контролируются индивидуальные
бронежилеты и принадлежности к ним, когда они
предназначены для индивидуального пользования и
персональной защиты.
Примечание 2: По пункту 1А005 не контролируются бронежилеты
предназначенные только для обеспечения фронтальной
защиты, как от осколков, так и от взрыва невоенных
взрывчатых устройств.
---------------------------------------------------------------------------

1А005                                   620429900
1А102        Ғарыштық ұшу аппараттарында (ррр көрсетiлген) немесе
зондтайтын ракеталарда (1А002 пайдалану үшiн дайындалған
аса молықтырылған перолиздi көмiртегiлі-көмiртектi
(M8b)        материалдар
1А102                                   3801
1А202        1А002 айқындалған ерекшеленетiн, түтiкшелер түрiндегі, мынадай
(N2A3)       сипаттарға ие "композивті құрылымдар":.
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 9А010 және 9А110 қараңыз.
а. Iшкi диаметрi 75 мм-ен 400 мм-ге дейiнгі; және
b. 1С010.а. немесе b., немесе 1С210.а., тармақтарға сәйкес
бақыланатын "талшықты немесе жiп тәрiздi материалдардың"
кез келгенiнен немесе 1С210.с. тармаққа сәйкес бақыланатын
көмiртегiлiк импрегерленген материалдардан дайындалғандар.
---------------------------------------------------------------------------
1А202                                   380190000
392690100
681510000
681599900
---------------------------------------------------------------------------
1А225        Ауыр судан тритийдi қалпына келтіру мақсатында немесе ауыр
суда өндiру үшiн сутегi мен судың арасында сутегі изотоптарын
(N2A2)       алмасу реакцияларын жеделдету үшiн арнайы жасалған немесе
платиналған катализаторлар.
1А225                                   381512000
1А226        Кәдiмгі судан ауыр суды бөлiп алуға арналған, мынадай
(N4A1)       сипаттарға ие мамандырылған жинаулар:
а. Фосфоридтi қалайыдан әзiрленгендер (дымқылдануын жақсарту
мақсатында химиялық өңделгендер, және
b. Вакуумдық дистиляциялық мұнараларда қолдануға арналғандар;
1А226                                   840120000
1А227        Радиациялық қорғаныштың, төменде санамаланған сипаттардың
(N1A1)       бәрiне ие жоғары тығыздықтағы (қорғасын шынысынан немесе
басқа материалдардан) жасалған терезелер:
а. Салқын үстiңгі бетi бойынша алаңы 0,09 шаршы м астам.
b. Тығыздығы 3 г/текше см астам, және
с. Қалыңдығы 100 мм немесе одан астам және олар үшiн арнайы
жасалған рамалар.
Техникалық ескерту:
1А227-де "салқын үстiңгі бет" деп радиациялық сәулеленудiң ең
төмен деңгейiне ұшырайтын айналардың жұмыс үстiңгi бетiнiң
бөлiгi саналады.

1А005                                   620429900
---------------------------------------------------------------------------
1А102     Перенасыщенные пиролизные углеродисто-углеродистые компоненты,
разработанные для использования в космических летательных
аппаратах (указанных в 9А004) или зондирующих ракетах (указанных
(М8b)     в 9А104).
---------------------------------------------------------------------------
1А102                                   3801
---------------------------------------------------------------------------
1А202     "Композитные" структуры, отличные от определенных в 1А002, в
(N2A3)    форме труб, обладающие следующими характеристиками:
Особое примечание: См. также 9А010 и 9А110.
а. внутренним диаметром от 75 мм до 400 мм, и
b. изготовленные из любого из "волокнистых или нитевидных
материалов", контролируемых согласно пунктам 1С010.а. или b.,
или 1С210.а., или из углеродных импрегнированных материалов,
контролируемых согласно пункту 1С210.с.
---------------------------------------------------------------------------
1А202                                   380190000
392690100
681510000
681599900
---------------------------------------------------------------------------
1А225     Платинированные катализаторы, специально разработанные или
подготовленные для
(N2A2)    ускорения реакции обмена изотопами водорода между водородом и
водой в целях восстановления трития из тяжелой воды или для
производства тяжелой воды.
---------------------------------------------------------------------------
1А225                                   381512000
---------------------------------------------------------------------------
1А226    Специализированные сборки, предназначенные для отделения тяжелой
(N4А1)   воды от обычной, обладающие следующими характеристиками:
а. изготовленные из фосфористой бронзы (химически обработанные с
целью улучшения смачиваемости), и
b. предназначенные для применения в вакуумных дистилляционных
башнях.
---------------------------------------------------------------------------
1А226                                   840120000
--------------------------------------------------------------------------
1А227    Высокоплотные (из свинцового стекла или из других материалов) окна
радиационной
(N1A1)   защиты, обладающие всеми из нижеперечисленных характеристик:
а. площадью более 0,09 кв.м по холодной поверхности,
b. плотностью свыше 3 г/куб.см, и
с. толщиной 100 мм или более, и специально разработанные
рамы для них.
Техническое примечание:
В 1А227 под "холодной поверхностью" подразумевается область
рабочей поверхности окна, подвергаемая наинизшему уровню
радиационного облучения
---------------------------------------------------------------------------

1А227                                   902290900
1В              Сынақ, бақылау және өндiрiс жабдығы
1В001        1А002 немесе 1С010 тармақтар бойынша бақыланатын
(W)          талшықтарды препрегтарды, преформдарды немесе композициялық
материалдарды не бұйымдарды өндiруге арналған жабдық,
сондай-ақ арнайы арналған компоненттер мен көмекшi
құрылғылар.
Ерекше ескерту: Сондай-ақ қараңыз 1В101 және 1В201
(М6а)        а. Талшықтарды орауға арналған машиналар, талшықтарды
(N3B4)          позициялауға, аударыстыруға, және орауға байланысты
қозғалыстар үш немесе одан көп бiлiктер бойынша
үйлестiріледi және бағдарламаланады және олар
"композициялық материалдарды" немесе "талшықты немесе жiп
тәрiздi материалдардан" жасалған ламинаттарды өндiруге
арнайы арналған;
(М6b)        b. Таспаларды немесе тростарды орауға арналған машиналар,
олардағы таспаларды, тросты немесе рулонды позициялауға
және орауға байланысты қозғалыстар екi немесе одан көп
бiлiктер бойынша үйлестірiледi және бағдарламаланады және
олар жауынгерлiк "ракеталардың корпустарының немесе
"композициялық материалдардан жасалған ұшу аппараттарының
элементтерiн өндiру үшiн арнайы арналған:
(N3B4)          Ескерту: 1В001.b.-да "ракета" ракеталық жүйелердi және
ұшқышы жоқ әуе ұшу аппараттарын білдiредi.
(М6с)        с. Машиналардың функцияларын өзгертуге арналған адаптерлер
мен құрылғыларды қоса алғанда түрлi өлшемдер мен
бағыттарда жұмыс істейтін тiгін машиналары немесе
тоқу машиналары, олар тiгу iсiне "композициялық"
материалдарды дайындау мақсатында талшықтарды жапсыруға
немесе өрнектеуге арналған
Ескерту: 1b001.С. тармақ бойынша жоғарыда аталған түпкi
пайдаланушы үшiн модификацияланбаған тiгiн
машиналары бақыланбайды.
d. Мына секiлдi күшейтiлген талшықтарды өндiру үшiн
арнайы арналған немесе бейiмделген жабдық:
(М6d)        1. Қыздыру процесiнде талшықтарды күшейтуге арналған
арнайы жабдықты қоса алғанда, полиакрилонитриль,
визкоз, пек, немесе поликорбосилан секiлдi полимерлi
талшықтарды көмiртегiлiк немесе карбит-кремнилi
талшықтарға түрлендiруге арналған жабдық;
(М6d)        2. Карбит-кремнилi талшықтар өндiру мақсатында
қыздырылған жiп тәрiздi қасықшаларға химиялық
элементтердiң немесе күрделі заттардың буларын
шөктiруге арналған жабдық;

1А227                                   902290900
--------------------------------------------------------------------------
1В      Испытательное, контрольное и производственное оборудование
1В001   Оборудование для производства волокон, препрегов, преформ или
(W)     композиционных материалов либо изделий, контролируемых по
пунктам 1А002 или 1С010, а также специально предназначенные
компоненты и вспомогательные устройства:
Особое примечание: См. также 1В101 И 1В201.
(М6а)   а. Машины для намотки волокон, у которых перемещения, связанные с
(N3B4)     позиционированием, обволакиванием и намоткой волокон,
координируются и программируются по трем или более осям и
которые специально предназначены для производства
"композиционных" материалов или ламинатов из "волокнистых или
нитевидных материалов";
(М6b)   b. Машины для намотки ленты или троса, у которых перемещения,
связанные с позиционированием и намоткой ленты, троса или
рулона, координируются и программируются по двум или более осям
и которые специально предназначены для производства элементов
корпусов боевых "ракет" или летательных аппаратов из
"композиционных" материалов;
Примечание: В 1В001.b., "ракета" означает ракетные системы и
беспилотные воздушные летательные аппараты.
(М6с)   с. Ткацкие машины или машины для плетения, действующие в разных
измерениях и направлениях, включая адаптеры и устройства для
изменения функций машин, которые предназначены для ткачества,
перемеживания или переплетения волокон с целью изготовления
"композиционных" материалов;
Примечание: По пункту 1b001. С не контролируются текстильные
машины, не модифицированные для вышеуказанного
конечного использования.
d. Оборудование, специально предназначенное или приспособленное
для производства усиленных волокон, такое как:
(M6d)      1. Оборудование для преобразования полимерных волокон, таких
как полиакрилонитрил, вискоза, пек или поликарбосилан, в
углеродные или карбид-кремниевые волокна, включая
специальное оборудование для усиления волокон в процессе
нагревания;
(М6d)      2. Оборудование для осаждения паров химических элементов или
сложных веществ на нагретую нитевидную подложку с целью
производства карбид-кремниевых волокон;

(М6d)        3. Дымқыл орау әдiсi мен алюминидiң қышқылы секiлдi
термотөзiмдi керамиканы өндiруге арналған жабдық;
4. Алюминиi бар прикурсорлы талшықтарды термоөңдеу
жолымен глиноземi бар талшықтарға бар түрлендiруге
арналған жабдық;
(М6е)        е. 1С010.е. тармақ бойынша бақыланатын, ыстық балқыту
әдiсiмен препрегтердi өндiруге арналған жабдық.;
f. Бақылауды бұзбайтын, "композициялық" материалдар
үшiн арнайы жасалған ультра дыбыстық немесе ренгендік
томография әдiстерiн қолдана отырып үш өлшемде
ақауды табатын жабдық;
---------------------------------------------------------------------------
1В001, a                                844630000
1В001, b                                844630000
1В001, c                                844621000
1В001, d, 1                             845610000
845690000
851580900
1В001, d, 2                             841780900
1В001, d, 3                             844590000
845180900
1В001, d. 4                             845180900
1В001, е                                845180900
847759100
847759900
1В001, f                                902219000
902229000
903180390
---------------------------------------------------------------------------
1В002        Ластануды болдырмауға және 1С002., 1С002.b., немесе

(M6d)      3. Оборудование для производства термостойкой керамики, такой
как оксид алюминия, методом влажной намотки;
4. Оборудование для преобразования путем термообработки волокон
алюминийсодержащих прекурсоров в волокна, содержащие
глинозем;
(М6е)   е.    Оборудование для производства препрегов, контролируемых по
пункту 1С010.е., методом горячего плавления;
f.    Оборудование для неразрушающего контроля, способное
обнаруживать дефекты в трех измерениях с применением методов
ультразвуковой или рентгеновской томографии, специально
созданное для "композиционных" материалов.
---------------------------------------------------------------------------
1В001, a                                844630000
1В001, b                                844630000
1В001, c                                844621000
1В001, d, 1                             845610000
845690000
851580900
1В001, d, 2                             841780900
1В001, d, 3                             844590000
845180900
1В001, d, 4                             845180900
1В001, е                                845180900
847759100
847759900
1В001, f                                902219000
902229000
903180390
---------------------------------------------------------------------------

(W)          1С002.с тармақ бойынша бақыланатын балқытпалардың
негізiнде металл балқытпаларын, ұнтақ тәрiздi металл
балқытпаларды немесе материалдарда өндiру үшiн арнайы
(М5n2а)      арналған жүйелер мен компоненттер.
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 1В102 қараңыз.
1В002
1В003        Оларды өндiру үшiн арнайы арналған, суперпластикалық
(W)          қалыптау немесе титанды, алюминиидi немесе олардың
балқытпаларын диффузиялық дәнекерлеуге арналған аспаптар,
сығымдау нысандар, матрицалар немесе арматура:
а. Ұшу аппараттарының немесе аэроғарыштық
конструкциялардың корпустары;
b. Ұшу немесе аэроғарыштық аппараттардың двигательдерi; немесе
с. Осындай конструкциялар немесе двигательдер үшiн арнайы
арналған компоненттер;
1В003                                   820730100
1В101        тармағымен бақыланатын ерекшелігі бар, "композициялық"
(М6)         құрылымдарды "өндiруге арналған" жабдық және мыналар
секiлдi осы үшін арнайы жасалған немесе дайындалған
қосымша жабдық пен компоненттер:
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 1В201 қараңыз.
Ескерту: 1В101 тармақпен бақыланатын компоненттер мен
қосымша жабдық "композициялық" материалдарды немесе
ламинаттарды немесе олардан жасалған бұйымдарды
сығымдауға, термикалық өңдеуге, пiсiруге немесе
дәнекерлеуге арналған валиктердi диск ұстаушыларды,
плашкiлердi, сығымдау жабдығын қамтиды.
(М6а)        а. Талшықтарды орауға арналған машиналар, оларды
талшықтарды позициялауға, аударыстыруға және орауға
байланысты қозғалыстар үш немесе одан көп бiлiктер
бойынша үйлестірiледi және бағдарламаланады және олар
"композициялық" материалдарды немесе "талшықты немесе
жiп тәрiздi" материалдардан жалған ламинаттарды өндiруге
арналған, сондай-ақ позициялауға және бағдарламалауға
арналған құралдар;
(N3В4)
(М6b)        b. Таспаларды немесе тростарды орауға арналған машиналар,
олардағы таспаларды, тросты немесе рулонды позициялауға
және орауға байланысты қозғалыстар екi немесе одан көп
бiлiктер бойынша үйлестіріледi және бағдарламаланады және
олар жауынгерлiк "ракеталардың корпустарының немесе
"композициялық материалдардан жасалған ұшу аппараттарының
элементтерiн өндiру үшiн арнайы арналған;
(М6d)        с. Мына секiлді "талшықты немесе жiп тәрiздi материалдарды"
өндiруге арналған немесе бейiмделген жабдық:
1. Қыздыру процесiнде талшықтарды күшейтетiн арнайы
жабдықты қоса алғанда, мыналар секiлдi
полиакрилонитриль, визкоз, пек, немесе поликорбосилин
секiлдi полимерлiк талшықтарды түрлендiруге арналған
жабдық.;

1В002     Системы и компоненты, специально предназначенные для
(W)       предотвращения загрязнения и для производства металлических
сплавов, порошкообразных металлических сплавов или материалов на
основе сплавов, которые контролируются по пунктам
(М5n2а)   1С002.2., 1С002.b. или 1С002.с.
Особое примечание: Смотрите также 1В102.
--------------------------------------------------------------------------
1В002
---------------------------------------------------------------------------
1В003     Инструменты, пресс-формы, матрицы или арматура для
(W)       суперпластического формования или диффузионной сварки титана,
алюминия или их сплавов, специально предназначенных для
производства:
а. Корпусов летательных аппаратов или аэрокосмических
конструкций;
b. Двигателей летательных или аэрокосмических аппаратов; или
с. Компонентов, специально предназначенных для таких конструкций
или двигателей.
---------------------------------------------------------------------------
1В003                                   820730100
---------------------------------------------------------------------------
1В101     Оборудование, отличное от контролируемого пунктом 1В001, для
(М6)      "производства" "композиционных" структур, и специально
разработанное или подготовленное для этого дополнительное
оборудование и компоненты, такие как:
Особое примечание: См. также 1В201.
Примечание: Компоненты и дополнительное оборудование,
контролируемое пунктом 1В101, включает в себя
валики, дискодержатели, плашки, прессовочное
оборудование для прессовки, термической обработки,
литья, спекания или сварки "композиционных"
материалов и ламинатов или изделий из них.
(М6а)     а. Машины для намотки волокон, у которых перемещения, связанные
(N3B4)       с позиционированием, обволакиванием и намоткой волокон,
координируются и программируются по трем или более осям
и которые специально предназначены для производства
"композиционных" материалов или ламинатов из "волокнистых или
нитевидных материалов", а также средства для позиционирования
и программирования;
(М6b)     b. Машины для намотки ленты, у которых перемещения, связанные с
позиционированием и намоткой ленты или рулона, координируются
и программируются по двум или более осям и которые
предназначены для производства элементов корпусов боевых
"ракет" или летательных аппаратов из "композиционных"
материалов;
(М6d)     с. Оборудование, предназначенное или приспособленное для
"производства" "волокнистых или нитевидных материалов", такое
как:
1. Оборудование для преобразования полимерных волокон, таких
как полиакрилонитрил, вискоза, пек или поликарбосилан,
включая специальное оборудование для усиления волокон в
процессе нагревания;

2. Техникалық элементтердiң немесе күрделi заттардың
буларын қыздырылған жiп тәрiздi қасықшаға арналған
жабдық; және
3. Алюминий қышқылы секiлдi термотөзiмдi керамиканы
дымқылды орау әдiсiмен өндiруге арналған жабдық;
(М6е)        d. Талшықтардың үстіңгi бетiн өңдеу үшiн немесе 9С110
тармақта бақыланатын препрегтер мен дайындамаларды
жасау үшiн әзiрленген немесе өзгертiлген жабдық;
Ескерту: Тармақта бақыланатын жабдық талшықтарды
созуға арналған валиктердi, құрылғыларды, үстiңгi
беттi жабуға арналған жабдықты, кесетiн жабдықты
және дайындамалардың флашкiлерiн қамтиды;
---------------------------------------------------------------------------

2. Оборудование для осаждения паров химических элементов или
сложных веществ на нагретую нитевидную подложку; и
3. Оборудование для производства термостойкой керамики, такой
как оксид алюминия, методом влажной намотки;
(М6е)      d. Оборудование, разработанное или измененное для специальной
обработки поверхностей волокон или для создания препрегов и
заготовок, которые контролируются в пункте 9С110.
Примечание: Оборудование, контролируемое в пункте 1В101.d.,
включает в себя валики, устройства для вытягивания
волокон, оборудование для покрытия поверхностей,
режущее оборудование и плашки заготовок.
---------------------------------------------------------------------------

1В201                                   844590000
1В225        Сағатына 250 Г фтордан астам қуаттағы фторды өндiруге арналған
(N3В1)       электролитикалық ұяшықтар.
1В225                                   854330000
1В226        Ион түйiннiң 50 мА немесе одан астам жалпы тоғын қамтамасыз
(N3В5)       ететiн иондар үшiн әзiрленген немесе бiр немесе көп көздермен
жарақталған изотоптарды бөлуге арналған электромагниттi
сиператорлар.
Ескерту: 1В226 тармағының мынадай сиператорларға
қатысты:
а. Тұрақты изотоптарды байытуды
қамтамасыз ететiн.
b. Магнит өрiсiнде де, сондай-ақ өрiстен
тысқарыда да болатын ионды көздермен
және коллектормен жарақталған.
1В226                                   840120000
1В227        Негiзгi газдар (азот пен сутегі) жоғары қысымдағы
(N4В3)       аммиак-сутегі алмасу колоннасынан шығарылатын, ал синтезделген
аммиак дәл сол колоннаға қайта оралатын аммиакты синтездейтiн
конверторлар немесе аммиакты синтездейтiн секциялар.
1В227                                   840120000
1В228        Мынадай сипаттамалардың бәрiне ие сутегілiк криогендi
(N4В2)       дистиляциялық колонналар:
0
а. 35 К (-238 С) немесе одан төмен iшкi температуралар
кезiндегі жұмысқа арналған;
b. 0,5-тен 5 МРа (5-тен 50-ге дейiн) iшкі қысым кезiндегi
жұмысқа арналған;
с. Мыналардан әзiрленгендер:
1. Күкiрт аз бар және дәннiң мөлшерi 5-номерлi немесе
одан астам АSТМ-нiң стандарты бойынша (немесе
баламды стандарт бойынша) 300 сериялы "ұсақ дәндi
тоттанбайтын болаттан", немесе
2. екi сутегiмен сыйысымды басқа баламды криогендi
материалдардан; және
d. Iшкi диаметрi 1 м кем емес тиiмдi ұзындығы 5 м кем емес.
1В228                                   841940000
1В229        Мынадай су-күкiрт сутегі алмасу колонналары және оларға
(N4В1)       арналған контакторлар:
Ерекше ескерту: Ауыр суды өндiру үшiн арнайы
жасалған немесе дайындалған
колонналарға қатысты 0В004.
а. Мынадай сипаттамалардың бәрiне ие су-күкiрт-сутегі
алмасу колонналары:
1. 2 МПа және одан астам бастапқы қысым кезiнде
жұмыс iстеуге қабiлетті;
2. АSТМ стандарты (немесе баламды стандарты
бойынша) түйiршiгінің мөлшерiнiң нөмірi 5
немесе одан артық жоғары сапалы көмiртегілi
болаттан дайындалатын, және

1B201                                   844590000
---------------------------------------------------------------------------
1В225    Электролитические ячейки для производства фтора мощностью больше
(N3B1)   чем 250г фтора в час.
---------------------------------------------------------------------------
1В225                                   854330000
---------------------------------------------------------------------------
1В226     Электромагнитные сепараторы для разделения изотопов,
(N3B5)    разработанные для или оснащенные одним или многими источниками
ионов, обеспечивающими общий ток ионного пучка 50 мА или более.
Примечание: Требования пункта 1В226 относятся к сепараторам:
а. Обеспечивающим обогащение стабильными изотопами;
b. Оснащенным ионными источниками и коллекторами,
которые могут находиться как в магнитном
поле, так и вне поля.
---------------------------------------------------------------------------
1В226                                   840120000
---------------------------------------------------------------------------
1В227     Аммиачные синтезирующие конвертеры или аммиачные синтезирующие
(N4B3)    секции, в которые исходные газы (азот и водород) выводятся из
аммиачно-водородной обменной колонны высокого давления, а
синтезированный аммиак возвращается в ту же колонну.
---------------------------------------------------------------------------
1В227                                   840120000
---------------------------------------------------------------------------
1В228     Водородные криогенные дистилляционные колонны, обладающие всеми
(N4В2)    следующими характеристиками:
а. Предназначенные для работы при внутренних температурах 35 К
(-238o С) или менее;
b. Предназначенные для работы при внутреннем давлении от 0.5 до
5 МРа (от 5 до 50 атмосфер);
с. Изготовленные из:
1. "Мелкозернистой нержавеющей стали" серии 300 с низким
содержанием серы и с размером зерна номер 5 или более по
стандарту АSТМ (или эквивалентному стандарту), или
2. Из других эквивалентных криогенных материалов, совместимых
с водородом; и
d. Имеющие внутренний диаметр не менее 1 м и эффективную длину
не менее 5 м.
---------------------------------------------------------------------------
1В228                                   841940000
---------------------------------------------------------------------------
1В229     Следующие водно-сероводородные обменные колонны
(N4В1)    и внутренние контакторы для них:
Особое примечание: Касательно колонн, которые специально
разработаны или подготовлены для производства
тяжелой воды, см. 0В004.
а. Водно-сероводородные обменные колонны, обладающие всеми
следующими характеристиками:
1. Способные функционировать при номинальном давлении 2 МПа и
более;
2. Изготавливаемые из высококачественной углеродистой стали,
с размером зерна номер 5 или более по стандарту АSТМ (или
эквивалентному стандарту), и

3. Диаметрi 1,8 м немесе одан астам;
b. 1В229.а тармаққа сәйкес бақыланатын
су-күкірт-сутегiлiк алмасу колонналарына арналған
iшкi контакторлар.
Техникалық ескертпе:
Ішкі колонналардың "iшкi контакторлары" жиналған
түбiнде диаметрi 1,8 м немесе одан астам болатын,
дәл байланыс жасауға қарсы қамтамасыз ету үшiн
құрастырылған және көмiртегi 0,03% немесе одан
кем тоттанбайтын болаттан дайындалған бөлiктелген
тәрелкелер болып табылады. Торлы тәрелкелер,
білiктi тәрелкелер, қалпақты тәрелкелер және
спиральды қондырғылар олар бола алады
1В229                                   840120000
1В230        Мынадай сипаттамалардың барлығына ие, сұйық аммиактағы
(N4А2)       (КNН2/NН3 араластырылған концентрацияланған калий
амидiнен катализатордың ерiтiндiлерiн айдауға арналған
насостар:
а. Герметикалы (яғни герметикалық дәнекерленген);
b. Өндiргiштігi 8,5 текше м/с жоғары; және
с. Мынадай сипаттамалардың кез келгенi:
1. Жұмыс қысымы 1,5-60 МПа (15-600 ат) (рр) калий
амидiнiң концентрацияланған ерiтiндiлеріне
арналған (1% жоғары астам) немесе, және
3. Жұмыс қысымы 20-60 МПа (200-600 ат) калий
амидiнiң араластырылған ерiтіндiлерiне арналған
(1% кем).
1В230                                   8413
1В231        Мына секiлдi тритийге арналған қондырғылар мен жабдық.
(N2В1)
а. Тритийдi өндiруге, қалпына келтіруге, алуға
концентрациялауға немесе сақтауға тасымалдауға
арналған қондырғылар;
b. Мына секiлді тритийді орнатуға арналған жабдық:
0
1. 150 ватт астам жылу бөле отырып 23К (-250 С)
температураға дейiн немесе одан төменге
салқындатуға қабiлетті сутегiлi немесе гелийлi
салқындатқыш қондырғылар; немесе
2. Металл гибридтерiн жинақтауға немесе тазалауға
пайдаланылатын сутегі изотоптарын жинақтау
мен тазалауға арналған жүйелер;
---------------------------------------------------------------------------
1В321, а                                8401
1В321, b, 1                             8418
840120000
841950900
841989900
1В321, b, 2                             840120000
---------------------------------------------------------------------------
1В232        Мынадай сипаттамаларға ие турбо кеңейткiштер немесе
(N4А3)       қондырғы турбо кеңейткiш-компрессор:
0
а. 35 К (-233 С) төмен температура кезiнде пайдалану
үшін құрастырылған және
b. Газ түрiндегі сутегi бойынша 1000 кг/с немесе одан
астам өткiзу қабiлетiне ие;

3. Диаметром от 1.8 м и более;
b. Внутренние контакторы для водно-сероводородных обменных
колонн, контролируемых согласно пункту 1В229.а.
Техническое примечание:
"Внутренними контакторами" колонн являются сегментированные
тарелки, которые имеют эффективный диаметр в собранном виде
1,8 м или более, сконструированы для обеспечения
противоточного контакта и изготовлены из нержавеющей стали с
содержанием углерода 0.03 % или менее. Ими могут быть
сетчатые тарелки, провальные тарелки, колпачковые тарелки и
спиральные насадки.
---------------------------------------------------------------------------
1В229                                   840120000
---------------------------------------------------------------------------
1В230     Насосы для перекачки растворов катализатора из разбавленного
(N4A2)    или концентрированного амида калия в жидком аммиаке
(КNН2/NН3) обладающие всеми следующими характеристиками:
а. Герметичные (то есть, герметически запаянные);
b. Производительностью свыше 8,5 куб.м/ч; и
с. Любой из следующих характеристик:
1. Для концентрированных растворов амида калия (более 1%)
с рабочим давлением 1,5-60 МПа (15-600 ат), или
2. Для разбавленных растворов амида калия (менее 1%) с
рабочим давлением 20-60 МПа (200-600 ат).
---------------------------------------------------------------------------
1В230                                   8413
---------------------------------------------------------------------------
1В231     Установки и оборудование для трития, такое как:
(N2B1)
а. Установки для производства, восстановления, извлечения,
концентрации, или хранения или транспортировки трития;
b. Оборудование для установок для трития, такое как:
1. Водородные или гелиевые охладительные установки, способные
охладить до температуры 23 К (- 250o С) или меньше, с
теплоотводом более 150 ватт; или
2. Системы для накопления и очистки изотопов водорода,
использующие для накопления или очистки металлические
гидриды.
---------------------------------------------------------------------------
1В231, а                                8401
1В231, b, 1                             8418
840120000
841950900
841989900
1В231, b, 2                             840120000
---------------------------------------------------------------------------
1B232     Турборасширители или установки турборасширитель-компрессор,
(N4A3)    обладающие следующими характеристиками:
а. сконструированные для эксплуатации при температуре ниже 35 К
(-238o С), и
b. имеющие пропускную способность по газообразному водороду 1000
кг/ч или более
---------------------------------------------------------------------------

1В232                                   841430910
1В233        Мына секiлдi литий изотоптарын бөлуге арналған қондырғылар мен
(N2В2)       жабдық:
а. Литий изотоптарын бөлуге арналған қондырғылар;
b. Литий изотоптарын бөлуге арналған жабдық:
1. Литийдiң амальгамы үшiн арнайы әзiрленген
сұйық-қондырғылы сұйықты алмасуға арналған
колонналар;
2. Ртутқа және/немесе литийдiң амальдануына
арналған насостар;
3. Литийдiң амальдануына арналған ұяшықтар;
4. Литийдiң гидроқышқылының концентрацияланған
ерiтiндiлерiне арналған буландырғыштар;
---------------------------------------------------------------------------
1В233                                   840120000
1В233, b, 1                             840120000
847989800
1В233, b, 2                             841381900
1В233, b, 3                             854330000
1В233, b, 4                             840120000
841989900
---------------------------------------------------------------------------
1С                 Материалдар
Техникалық ескерту:
1С001 бастап 1С012 дейiнгi тармақтардағы барлық жерде
анық өзге анықтама берiлмеген "металдар" және "құймалар"
терминдерi мынадай өңделмеген және жартылай фабрикат
нысандарды қамтиды:
өңделмеген нысандар:
анодтар, шарлар, белдеулер (кесiлген белдеулер мен сымды
белдеулердi қоса алғанда), метал дайындамалар, блоктар, болат
көшiрмелер, брикеттер, кесiндiлер, катоктар, кристалдар,
кубтар, стакандар, дәндер, түйіршiктер, қорытпалар, құйма,
жентектер, жаңқалар, ұнтақ, сақина, бытыра, сляп, дұрыс
емес нысандағы металдың бөлшектерi, көпiрмелер, сабақшалар;
Жартылай фабрикаттық нысандар (олардың беттегендiгiне,
анодталғандығына, тесілгендiгiне не нығыздалғандығына
қарамастан):
а. жүргiзу,сүйрету, ыстық қалыптау қыса отырып, пiсiру,
импульстiк қысу, тығыздау, ұсақтау, тозаңдату және
бүркiлеу жолымен алынған белгілі бiр нысандар немесе
өңделген материалдар, атап айтқанда:
бұрыштықтар, швеллерлер, сақиналар, дискілер, шаң,
қытырлақтар, фольга және жапырақ пiсіргіштер, плиталар,
ұнтақ, тығыздалып немесе қалыпқа салынып жасалған
бұйымдар, таспалар, планецтер, сабақшалар (пiсiрілген
көсек сабақшаларды, сымды сабақшаларды, және
сырғытылған сымдарды қоса алғанда), профильдер,
нысандар, жапырақтар, белдеулер, түтiктер және
түтiкшелер (түтiктi сақиналарды, түтiктi, тiк
үшбұрыштарды және белдеулiк түтiктердi қоса алғанда),
созылған немесе экструдерленген сымдар;
b. жоғары қысыммен алынған құйманың "шлакты нысандарын"
қоса алғанда (балқытылатын модельдер) құмда матрицада,
металда, пластикте немесе материалдардың басқа
үлгілерiнде құйылып алынған құю материалы (құймалар)
және ұнтақтық металлургияның көмегiмен алынған
нысандар.
Бақылаудың тiзбегi аяқталған бұйымдарға берiлетiн
нысандардың Тізімінде көрсетiлмеген, бiрақ шын мәнiнде
бақыланатын дайындамалардың немесе жартылай
фабрикаттардың экспортымен бұзылмауы тиiс.

1В232                                   841430910
---------------------------------------------------------------------------
1В233     Установки и оборудование для разделения иэотопов лития, такие
как:
(N2B2)
а. Установки для разделения изотопов лития;
b. Оборудование для разделения изотопов лития, такое как:
1. Колонны для обмена жидкость - жидкость с насадками,
специально разработанные для амальгам лития;
2. Насосы для ртути и/или амальгам лития;
3. Электролизные ячейки для амальгам лития;
4. Испарители для концентрированных растворов гидрооксида лития.
---------------------------------------------------------------------------
1В233, а                                840120000
1В233, b, 1                             840120000
847989800
1В233, b, 2                             841381900
1В233, b, 3                             854330000
1В233, b, 4                             840120000
841989900
---------------------------------------------------------------------------
1С       Материалы
Техническое примечание:
Металлы и сплавы:
Везде, где явно не дано иное определение, термины "металлы" и
"сплавы" в пунктах с 1С001 по 1С012 охватывают следующие
необработанные и полуфабрикатные формы:
Необработанные формы:
Аноды, шары, полосы (включая отрубленные полосы и проволочные
полосы), металлические заготовки, блоки, стальные болванки,
брикеты, бруски, катоды, кристаллы, кубы, стаканы, зерна,
гранулы, слитки, литье, окатыши, чушки, порошок, кольца,
дробь, слябы, куски металла неправильной формы, губка, прутки;
Полуфабрикатные формы (независимо от того, облицованы,
анодированы, просверлены либо прессованы они или нет):
а. определенной формы или обработанные материалы, полученные
путем прокатки, волочения, горячей штамповки
выдавливанием, ковки, импульсного выдавливания,
прессования, дробления, распыления и разматывания, а
именно: угольники, швеллеры, кольца, диски, пыль, хлопья,
фольга и лист, поковки, плиты, порошок, изделия, обработанные
прессованием или штамповкой, ленты, фланцы, прутки
(включая сварные брусковые прутки, проволочные прутки и
прокатанные проволоки), профили, формы, листы, полоски,
трубы и трубки (включая трубные кольца, трубные
прямоугольники и полостные трубки}, тянутая или
экструдированная проволока;
b. литейный материал (отливки), полученный литьем в песке,
матрице, металле, пластике или других типах материалов,
включая литье под высоким давлением, "шлаковые формы"
(оплавляемые модели) и формы, полученные с помощью
порошковой металлургии.
Цепь контроля не должна нарушаться экспортом неуказанных в
Списке форм, выдаваемых за законченные изделия, но в
действительности представляющих собой контролируемые заготовки
или полуфабрикаты

1С001        Мыналар секiлдi электр магниттi толқындарды жұтуға арнайы
арналған материалдар немесе электр өткiзгiш полимерлер:
(W1&2)
(М17а/b)     Ерекше ескерту: Сондай-ақ 1С101 қараңыз.
а. 2 х 10 ГЦ-дан асатын, бiрақ 3 х 10 Гц аз жиілiктерде
толқындарды жұтуға арналған материалдар.
Ескерту: 1С001.а. тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Абсорберциялау үшiн магниттiк емес
жүктелiмi бар натуралды және жасанды
талшықтардан дайындалған шаш түрiндегi
абсорберлер;
b. Магниттiк шығындалуы жоқ абсорберлер,
олардың жұмыстық үстiңгi бетi
пирамидалардың, конустардың, сыналардың
және спираль түрiндегi үстiңгi беттi қоса
алғанда тегiс болып табылмайды;
с. Мынадай сипаттамалардың бәрiне ие тегi
абсорберлер:
1. Мынадай материалдардың кез келгенiнен
дайындалғандар:
а. +(-) 15% құлайтын энергияның орталық
жиiлiгiнен астам ерекшеленетiн және
0
450 К (177 С) асатын
температураларға қарсы тұруға
қабiлетсiз толқындардың
диапазонындағы металмен салыстырғанда
көрсету коэффициентiн 5% астамға
қамтамасыз ететiн байланыстырушы
отырғызбаларды қоса алғанда
көмiртегiмен толықтырылған
пенопластикалық материалдардан
(икемдi немесе икемсіз) немесе
органикалық материалдардан; немесе
b. +(-) 15% құлайтын энергияның орталық
жиiлiгiнен астам ерекшеленетiн және
0
800 К (527 С) асатын
температураларға қарсы тұруға
қабiлетсiз толқындардың
диапазонындағы металмен салыстырғанда
көрсету коэффициентiн 20% астамға
қамтамасыз ететiн байланыстырушы
отырғызбаларды қоса алғанда
көмiртегiмен толықтырылған
пенопластикалық материалдардан
(икемдi немесе икемсіз) немесе
органикалық материалдардан; немесе
Техникалық ескерту:
С001.а. тармаққа арналған және 1.с.1
ескертулер тест өткiзу үшiн үлгiлер
сәулеленетiн элементтiң қиыр аймағында
орналасқан орталық жиілiктегi
толқындардың кемiнде бес ұзындығы
бар жағымен квадрат нысанында болуы
тиiс.
2. созылу берiктiгi 7 х 10 Н/кв. м кем;
және 3 қысу берiктiгi 14 х 10 Н/кв. м
кем;
d. Пiсiрілген ферриттен орындалған мыналары
бар тегiс абсорберлер:
1. үлестiк салмағы 4,4-тен астам; және
2. ең жоғарғы жұмыс температурасы 548 К
0
(275 С)
Ерекше ескерту: 1С001.а тармақ бойынша, сондай-ақ
өзінің құрамында магниттiк материалдар
бар, толқындарды жұтуды қамтамасыз
ететін бояулар да бақыланады;
b. 1,5 х 10 Гц асатын, бiрақ 3,7 х 10
Гц төмен және көрiнетiн жарық үшiн
мөлдiр емес жиiлiктерде толқындарды
жұтуға арналған материалдар;
с. Мынадай полимерлердiң кез
келгенiнiң негізiнде орындалған
10000 см/м жоғары көлемдiк электр
өткiзгiштiктегі және 100 ОМ/кв.м
үстіңгi бетiнiң үлестік
қарсыласуындағы электр өткiзгіш
полимерлi материалдар:
1. Полианилин;
2. Полипиролл;

1C001     Материалы, специально предназначенные для поглощения
(W1&2)    электромагнитных волн, или электропроводящие полимеры,
(М17а/b)  такие, как:
(IV)      Особое примечание: См. также 1С101.
а. Материалы для поглощения волн на частотах, превышающих
8                      12
2 х 10  Гц, но меньших 3 х 10  Гц
Примечание 1: По пункту 1С001.а. не контролируются:
а. Абсорберы волосяного типа, изготовленные из натуральных и синтетических волокон, с немагнитной загрузкой для абсорбции;
b. Абсорберы, не имеющие магнитных потерь, рабочая поверхность которых не является плоской, включая пирамиды, конусы, клинья и спиралевидные поверхности;
с. Плоские абсорберы, обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Изготовленные из любых следующих материалов:
а. пенопластических материалов (гибких или негибких) с углеродным наполнением или органических материалов, включая связывающие присадки, обеспечивающих коэффициент отражения более 5 % по сравнению с металлом в диапазоне волн, отличающихся от центральной частоты падающей энергии более чем на +/-15%, и не способных противостоять температурам, превышающим 450 К (177о С); или
b. керамических материалов, обеспечивающих более чем 20% отражение по
сравнению с металлами в диапазоне +/-15% от центральной частоты падающей
энергии и не способных противостоять: температурам, превышающим 800 К
(527о  С)
Техническое примечание:
Образцы для тестирования для пункта 1С001.а. и примечания 1.С.1.
должны иметь форму квадрата со стороной не менее пяти длин волн на
центральной частоте, расположенного в дальней зоне излучающего элемента
6
2. с прочностью на растяжение менее 7 х 10  Н/кв.м; и
6
3. с прочностью на сжатие менее 14 х 10  Н/кв.м
d. Плоские абсорберы, выполненные из спеченного феррита, имеющие:
1. удельный вес более 4,4; и
2. максимальную рабочую температуру 548 К (275о С)
Примечание 2: По пункту 1С001.а. контролируются также краски,
содержащие в своем составе магнитные материалы,
обеспечивающие поглощение волн:
14
b. Материалы для поглощения волн на частотах, превышающих 1,5 х 10
14
Гц, но меньших 3,7 х 10  Гц, и непрозрачные для видимого света:
с. Электропроводящие полимерные материалы с объемной
электропроводностью свыше 10000 См/м или поверхностным удельным
сопротивлением менее 100 Ом/кв.м, выполненные на основе любого из
следующих полимеров:
1. Полианилина;
2. Полипиролла;

3. Политиофен;
4. Полифенилен-винилен; және
5. Политиенилен-винилен
Техникалық ескерту:
Көлемдiк электрөткiзгiштiк пен
үстiңгi беттiң үлестiк
қарсыласуы АSТМ D-257
стандарттық әдiстемесiне немесе
оның ұлттық баламына сәйкес
айқындалуы тиiс.
---------------------------------------------------------------------------
1С001, а                                381519000
391000000
1С001, b                                381519000
391000000
1С001, с, 1                             390930000
1С001, с, 2                             391190900
1С001, с, 3                             391190900
1С001, с, 4                             391190900
1С001, с, 5                             391190900
---------------------------------------------------------------------------
1С002        Мынадай үлгiдегi метал құймалар, метал құймалардың
ұнтақтары немесе балқытылған материалдар:,
(W)          Ерекше ескерту: 1С202 қараңыз.
Ескерту: 1С002 тармақ бойынша топырақпен жабуға арналған
метал құймалар, метал құймалардың ұнтақтары немесе
балқытылған материалдар бақыланбайды.
а. Метал қорытпалар, мыналар, секiлдi:
1. Төменде санамаланған шикiзат немесе жартылай
фабрикат түрiндегi алюминиттер нысанындағы
никельдiң немесе титанның негiзiндегi құймалар:
а. Алюминийдiң ең аз 15%, ең көп 38% (салмағы
бойынша) алюмин бар және құйманың кемiнде бiр
элементi бар никельдi алюминидтер;
b. 10% (салмағы бойынша) немесе одан көп
алюминий және құйманың кемiнде бiр элементi
бар титанды алюминидтер
2. Ұнтақ металл құймасынан дайындалған немесе
1С002.b тармақ бойынша бақыланатын бекiту
материалдары бар металл құймалар, мыналар
секiлдi:
а. Никельдi құймалар:
0
1. 923 К (650 С) температура кезiнде 676 МПа
деңгейiнде жүктелу жағдайында үзiлгенге
дейiн 10000 сағат немесе одан астам
пайдалану мерзiммен; немесе
0
2. 823 К (550 С) температура кезiнде және 1095
МПа барынша жүктеу кезiнде 100000 немесе
одан көп циклдық шаршаудың төмен
көрсеткiшiмен;
b. Ниобийлi құймалар:
0
1. 1073 К (800 С) температура кезiнде 400 МПа
деңгейiнде жүктелу жағдайында үзiлгенге
дейiн 10000 сағат немесе одан астам
пайдалану мерзiммен; немесе
0
2. 973 К (700 С) температура кезiнде және 700
МПа барынша жүктеу кезiнде 100000 немесе
одан кеп циклдық шаршаудың төмен
көрсеткiшiмен;
(N2C13)                 с. Титанды құймалар:
0
1. 723 К (450 С) температура кезiнде 200 МПа
деңгейiнде жүктелу жағдайында үзiлгенге
дейiн 10000 сағат немесе одан астам
пайдалану мерзiммен;
0
2. 723 К (450 С) температура кезiнде және 400
МПа барынша жүктеу кезiнде 100000 немесе
одан кеп циклдық шаршаудың төмен
көрсеткiшiмен;

3. Политиофена;
4. Полифенилен-винилена; или
5. Политиенилен-винилена
Техническое примечание.
Объемная электропроводность и поверхностное удельное сопротивление
должны определяться в соответствии со стандартной методикой ASTM D-257 или
ее национальным эквивалентом
---------------------------------------------------------------------------
1С001,а                                381519000
391000000
1С001,b                                381519000
391000000
1С001,с,1                              390930000
1С001,с,2                              391190900
1С001,с,3                              391190900
1С001,с,4                              391190900
1С001,с,5                              391990900
---------------------------------------------------------------------------
1С002  Металлические сплавы, порошки металлических сплавов или
сплавленные материалы следующего типа:
(W)         Особое примечание: см. также 1С202.
Примечание: По пункту 1С002 не контролируются металлические сплавы, порошки металлических сплавов или сплавленные материалы, предназначенные для грунтующих покрытий
а. Металлические сплавы, такие, как:
1. Нижеперечисленные сплавы на основе никеля или титана в форме алюминидов в виде сырья или полуфабрикатов:
а. Никелевые алюминиды, содержащие минимально 15% (по весу), максимально 38% (по весу) алюминия и не менее одного дополнительного элемента сплава;
b. Титановые алюминиды, содержащие 10% (по весу) или более алюминия и не менее одного дополнительного элемента сплава
2. Металлические сплавы, изготовленные из порошкового металлического сплава или имеющие вкрапления материалов, контролируемых по пункту
1С002.b. такие, как:
а. Никелевые сплавы:
1. со сроком эксплуатации 10000 часов или более до разрыва в условиях
нагружения на уровне 676 МПа при температуре 923 К (650о С); или
2. с низким показателем циклической усталости. 10000 циклов или
более, при температуре 823 К (550о С)и максимальном нагружении 1095 МПа:
b. Ниобиевые сплавы:
1. со сроком эксплуатации 10000 часов или более до разрыва в условиях
нагружения на уровне 400 МПа при температуре 1073 К (800о С); или
2. с низким показателем циклической усталости, 10000 циклов или
более, при температуре 973 К (700о С) и максимальном нагружении 700 МПа;
(N2С13)  с. Титановые сплавы
1. Со сроком эксплуатации 10000 часов или более до разрыва в
условиях нагружения на уровне 200 МПа при температуре 723 К
(450о С); или
2. С низким показателем циклической усталости. 10000 циклов или
более, при температуре 723 К (450о С) и максимальном
нагружении 400 МПа;

(N2C1)                   d. Созылуға берiк алюминийлi құймалар:
0
473 К (200 С) кезiнде 240 МПа немесе одан
артық; немесе
0
2. 298 К (25 С) температура кезiнде 415 МПа
деңгейiнде жүктелу жағдайында үзiлгенге
дейiн 10000 сағат немесе одан астам
пайдалану мерзiммен;
е. АSТМ G-31 әдiстемесінің стандартына немесе
оның ұлттық баламына сәйкес өлшенген натрий
хлоридiнің 3% судағы ерiтіндiсінде созылуға
берiктiгі 345 МПа немесе одан астам және
жылына тоттану жылдамдығы 1 мм-нен кем магнилі
құймалар;
Техникалық ескерту:
1. 1С002.а тармағында көрсетiлген металл
құймаларға басқа элементтерге қарағанда
көрсетілген металдың жоғары проценті барлары
(салмағы бойынша) жатады
2. Үзілуге дейiнгi пайдалану мерзiмі деп АSТМ
Е-139 стандарттық әдiстемесiне немесе оның
ұлттық баламына сәйкес айқындау керек.
3. Циклдық шаршау көрсеткiшi "циклдердiң саны мен
тұрақты амплитуда кезiндегi шаршауға тез
жүргiзу жөнiндегi ұсынылымдар" АSТМ Е-606
стандартының әдiстемесiне немесе оның ұлттық
баламына сәйкес айқындалуы тиіс. Тест жүргiзудi
бiрлікке тең жүктеудiң орташа көрсеткiшiнiң
мәнi және бiрлiкке тең жүктеудiң шоғырлану
коэффицентi (К) кезiнде негiзгi бағытта
жүргізу керек. Орташа жүктеме ең жоғары және
ең төмен жүктеменiң ең жоғары жүктемеге
бiржолғы бөлiнуiнен жекеше түрiнде айқындалады.
b. Мыналар секiлдi 1С002.а тармақ бойынша
бақыланатын материалдарға арналған металл
құймалардың ұнтақтары немесе материалдардың
бөліктері:
1. Мынадай кез келген композициялық жүйелерден
дайындалған:
Техникалық ескерту:
Х бұдан әрi құйманың құрамына кiретiн бiр
немесе одан көп элементтерге сәйкес келедi.
а. Двигательдердiң турбиналарының бөлiктерiнің
немесе компоненттерiнiң құрамына пайдалануға
арналған, яғни құйманың 10 бөлшектерiне 100 км
-нен iрi 3 металл емес бөлшектен аз (өндiру
процессiнде енгiзiлген) никельдi құймалар
(Ni-А1-Х, Ni-Х-А1);
b. Ниобилi құймалар (Nb-А1-Х және Nb-Х-А1, Nb-Si
-Х немесе Nb-Х-Si, Nb-Тi-Х немесе Nb-Х-Тi);
с. Титанды құймалар (Тi-А1-Х оr Тi-Х-А1);
d. алюминилi құймалар; (А1-Мg-Х немесе А1-Х-Мg,
А1-Zn-Х, А1-Ғе-Х немесе А1-Х-Ғе);
е. Магнилі құймалар (Мg-А1-Х оr Мg-Х-А1); және
4. Төмендегі мына процестердiң көмегімен
бақыланатын ортада дайындалғандар:
а. Вакуумдық тозаңдану;
b. Газдық тозаңдану;
с. Орталықтан тепкiш тозаңдану;
d. Күрт салқындау;
е. Құйманы спинингтеу және кристализация;
f. Құйманы экстракциялау немесе спинингтеу;
g. Механикалық лигерлеу;
с. 1С001.b. тармақ бойынша бақыланатын металл
құймалар немесе материалдардың бөлiктерi үшiн
ұнтақ өндiру кезiнде пайдаланылатын күрт
салқындату, спинингтік балқыту немесе балқыту
экстракциясы әдiсiмен бақыланатын ортада
дайындалатын ұсақталмаған дәндер, жаңқалар немесе
жiңiшке өзекшелер түрiндегі балқытылған
материалдар.
---------------------------------------------------------------------------

(N2С1)   d. Алюминиевые сплавы, имеющие прочность на растяжение:
1. 240 МПа или более при температуре 473 К (200о С); или
2. 415 МПа или более при температуре 298 К (25о С):
е. Магниевые сплавы с прочностью на растяжение 345 МПа или более
и скоростью коррозии менее 1 мм в год в 3-процентном водном
растворе хлорида натрия, измеренной в соответствии со
стандартной методикой АSТМ G-31 или ее национальным
эквивалентом
Технические примечания:
1. К металлическим сплавам, указанным в пункте 1С002.а относятся
те, которые содержат больший процент (по весу) указанного
металла, чем других элементов
2. Срок эксплуатации до разрыва следует определять в соответствии
со стандартной методикой АSТМ Е-139 или ее национальным
эквивалентом
3. Показатель циклической усталости должен определяться в
соответствии со стандартной методикой АSТМ Е-606 "Рекомендаций
по тестированию на усталость при небольшом количестве
циклов и постоянной амплитуде" или ее национальным
эквивалентом. Тестирование следует производить в осевом
направлении при среднем значении показателя нагрузки, равном
единице, и коэффициенте концентрации нагрузки (К), равном
единице. Средняя нагрузка определяется как частное от деления
разности максимальной и минимальной нагрузок на максимальную
нагрузку
b. Порошки металлических сплавов или частицы материала для
материалов, контролируемых по пункту 1С002.а., такие, как:
1. Изготовленные из любых следующих композиционных систем:
Техническое примечание.
Х в дальнейшем соответствует одному или более элементам,
входящим в состав сплава
а. Никелевые сплавы (Ni-Аl-Х, Ni-Х-А1), предназначенные для
использования в составе частей или компонентов турбин
двигателей, т.е. содержащие менее чем три неметаллические
частицы (введенными в процессе производства) крупнее 100
9
мкм в 10  частицах сплава;
b. Ниобиевые сплавы (Nb-А1-Х или Nb-Х-А1, Nb-Si-Х или Nb-Х-Si,
Nb-Тi-Х или Nb-Х-Тi;
с. Титановые сплавы (Тi-А1-Х оr Тi-Х-А1);
d. Алюминиевые сплавы (А1-Мg-Х или А1-Х-Мg, А1-Zn-Х или А1-Х-Zn,
А1-Fе-Х или Аl-Х-Fе); или
е. Магниевые сплавы (Мg-Аl-Х оr Мg-Х-Аl); и
2. Изготовленные в контролируемой среде при помощи одного из
нижеследующих процессов:
а. вакуумного распыления;
b. газового распыления;
с. центробежного распыления;
d. резкого охлаждения;
е. спиннингования расплава и кристаллизации;
f. экстракции расплава и кристаллизации; или
g. механического легирования
с. Сплавленные материалы виде не измельченных зерен, стружек или
тонких стержней, изготавливаемых в контролируемой среде
методом резкого охлаждения,  спиннингования расплава  или
экстракцией расплава используемые при производстве порошка для
металлических сплавов или частиц материалов, контролируемых по
пункту 1С002.b.
---------------------------------------------------------------------------

1С002, а, 1, а                          750220000
1С002, а, 1, b                          810810100
1С002, а, 2, а                          750220000
1С002, а, 2, b                          811291310
811291310
1С002, а, 2, c                          810810100
1С002, а, 2, d                          760120
760429100
760820910
760820990
1С002, а, 2, e                          8104
1С002, b, 1, а                          750400000
1С002, b, 1, b                          811291310
811291310
1С002, b, 1, c                          810810100
1С002, b, 1, d                          7603
1С002, b, 1, e                          810430000

1С002, а, 1, а                                       750220000
1С002, а, 1, b                                       810810100
1С002, а, 2, а                                       750220000
1С002, а, 2, b                                       811291310
811299300
1С002, а, 2, с                                       810810100
1С002, а, 2, d                                       760120
760429100
760820910
760820990
1С002, а, 2, е                                       8104
1С002, b, 1, а                                       750400000
1С002, b, 1, b                                       811291310
811299300
1С002, b, 1, с                                       810810100
1С002, b, 1, d                                       7603
1С002, b, 1, е                                       810430000

b. Yлестiк электрлiк қарсыласу 2 х 10 Ом/см немесе
артық;
Техникалық ескерту:
1.3.3.3 тармақта көрсетiлген нанокристалды материалдар 50
нм немесе одан кем мөлшердегi кристалдық дәнi бар
материалдар болып табылады, бұл рентген сәулелерiнiң
дифракциясымен айқындалады.
---------------------------------------------------------------------------
1С003, а                                850511000
850519
850519100
850519900

b. удельное электрическое сопротивление 2 х 10  Ом/см или
более
Техническое Примечание
Нанокристаллические материалы, указанные в пункте 1С003.с.,
являются материалами, имеющими кристаллические зерна размером 50
нм или менее, что определяется дифракцией рентгеновских лучей
---------------------------------------------------------------------------
1С003, а                                     850511000
850519
850519100
850519900

1С003, b                                720690000
1С003, c                                7206
75040000
8105
---------------------------------------------------------------------------
1С004        Темiр, никель немесе мыстың негізiнде матрицасы бар, және
барлық мынадай сипаттамаларға ие уран-титанды құймалар
немесе вольфрамды құймалар: немесе
а. Тығыздығы 17,5 г/текше см жоғары;
b. Қыржымдалу шегі 1250 МПа жоғары;
с. созылуға берiктiгiнің шегi 1270 МПа астам;
d. Салыстырмалы ұзаруы 8% жоғары;
---------------------------------------------------------------------------

1С003, b                                     720690000
1С003, c                                     7206
750400000
8105
---------------------------------------------------------------------------
1С004    Урано-титановые сплавы или вольфрамовые сплавы с матрицей на
основе железа, никеля или меди, и обладающие всеми следующими
характеристиками:
а. Плотность свыше 17,5 г/куб.см;
b. Предел упругости свыше 1250 МПа;
с. Предел прочности на растяжение более 1270 МПа;
d. Относительное удлинение свыше 8%
---------------------------------------------------------------------------

1С004                                   284410000
810810100
810199000
---------------------------------------------------------------------------
1С005        Ұзындығы 100 м-дан астам немесе массасы 100 г-дан асатын
мыналар секiлдi аса өткiзгіш композициялық өткiзгіштер:
а. Бiр немесе бiрнеше ниобилi-титанды жiптерi бар көп жiптi
аса өткiзгiш композициялық өткiзгiштер:
1. Матрицаға мыстан емес немесе мысы бар материалдардың
негiзiнде емес матрицаға жатқызылған; немесе

1С004                                      284410000
810810100
810199000
--------------------------------------------------------------------------
1С005    Сверхпроводящие композиционные проводники длиной более 100 м или
массой, превышающей 100 г, такие, как:
а. Многожильные сверхпроводящие композиционные проводники,
содержащие одну или несколько ниобиево-титановых нитей:
1. уложенные в матрицу не из меди или не на основе
медьсодержащего материала; или
-4

2. Көлденең қиылысу алаңы 0,2 х 10 шаршы мм (дөңгелек
қиылысу жіптерi кезiнде диаметрде 6 мкм);
b. Бiр немесе одан көп аса өткiзгiш жiптерден тұратын, титан
ниобатынан орындалмаған, барлық мынадай сипаттамаларға
ие аса өткiзгiш композициялық өткiзгiштер:
1. Нөлдiк магниттік индукциялау кезiндегі шиеленiсті 9,85 К
0                                            0
(-263,31 С) температурасы асатын, бiрақ 24 К (-249,16 С )
С) төмен емес;
2. Көлденең қиылысу алаңы кемiнде 0,28 х 10 шаршы мм;
және
3. 12 т магниттік индукцияға сәйкес келетiн магниттік
0
өрiсте бола отырып 4,2 К (-268,96 С) температура
кезiндегі аса өткiзгіштік күйiнде қалу;
---------------------------------------------------------------------------
1С005, а                                811299300
854419900
1С005, b                                854419900
---------------------------------------------------------------------------
1С006        Мыналар секiлдi сұйықтар және майлау материалдары:
(W)
а. Мынадай заттар мен материалдардың кез келгенiн негізгі
құраушы ретінде болатын гидравликалық сұйықтар:
1. Барлық мынадай сипаттамаларға ие жасанды көмірсутегілi
майлар немесе көмiртегі сутегі майының кремниi:
Ескерту: 1С006.а. 1 тармақтың мақсаты үшiн кремний
көміртегi сутегi майында тек кремний, сутегi
және көмiртегі болады.
0
а. Жану нүктесi 477 К (204 С) жоғары;
0
b. Қату нүктесi 239 К (-34 С) немесе төмен;
с. Жабысқақтық коэффиценті 75 немесе одан астам; және
0
d. 616 К (343 С) кезiнде термо тұрақты болып табылады;
немесе
2. Мынадай барлық сипаттарға ие құбырлы, фтор
көмiртегілерi:
Ескерту: 1С006.а. 1 тармағының мақсаты үшiн
фторлы-көмiртегi тек көміртегiден, фтордан
және хлордан тұрады.
а. Жану нүктесi жоқ;                         0
b. Өзiнен-өзi тұтану температурасы 977 К (704 С)
жоғары;                0
с. Қату нүктесi 219 К (-54 С) немесе төмен;
d. Жабысқақтық коэффициенті 80 немесе одан астам; және
0
е. Қайнау нүктесi 473 К (200 С) немесе жоғары;
b. Мынадай заттарды немесе материалдарды негізгі құрайтындар
ретiнде болатын майлау материалдары:
1. Екi эфирлiктен немесе тиоэфирлiк функциялардан немесе
олардың қоспаларынан артық болатын фенилиндi немесе
алкофенилиндi эфирлер немесе теоэфирлi немесе
олардың қоспалары; немесе
0
2. 298 К (25 С) температура кезiнде 50000 шаршы мм/с
(5000 сантистокс) кем кениматикалық жабысқақтықпен
сипатталатын фторланған кремний бар сұйықтық;
с. 100 мл-де көлемi 2000 мкм немесе одан астам көлемде 25
бөлшектен аз болатын 99,8% астам тазалық көрсеткiшiндегі
дымқылдаушы немесе флотерлеушi сұйықтар және мынадай
қосылыстармен материалдардың кез келгенiнен кем дегенде
85% әзiрленген:

2. имеющие площадь поперечного сечения менее 0,28 х 10  кв.мм (6
мкм в диаметре при нитях круглого сечения);
b. Сверхпроводящие композиционные проводники, состоящие из одной
или более сверхпроводящих нитей, выполненных не из ниобата
титана, обладающие всеми следующими характеристиками:
1. С критической температурой при нулевой магнитной индукции,
превышающей 9,85 К (-263,31 о С), но не ниже 24 К
(-249,16 о С);
-4
2. Площадью поперечного сечения менее 0,28 х 10  кв.мм; и
3. остающиеся в состоянии сверхпроводимости при температуре
4,2 К (-268,96 о С), находясь в магнитном поле,
соответствующем магнитной индукции 12 Т.
---------------------------------------------------------------------------
1С005, a                                           811299300
854419900
1С005, b                                           854419900
---------------------------------------------------------------------------
1С006    Жидкости и смазочные материалы, такие, как:
(W)
а. Гидравлические жидкости, содержащие в качестве основных
составляющих любые из следующих веществ и материалов:
1. Синтетические углеводородные масла или кремний
углеводородные масла обладающие всеми следующими
характеристиками:
Примечание: Для целей пункта 1С006.а.1., кремний
углеводородные масла содержат исключительно
кремний, водород и углерод.
а. точку возгорания свыше 477 К (204 о С);
b. точку застывания 239 К (-34 о С) или ниже;
с. коэффициент вязкости 75 или более; и
d. являющиеся термостабильными при 616 К (343 о С); или
2. Хлоро-фторуглероды, обладающие всеми следующими
характеристиками:
Примечание: Для целей пункта 1С006.а.2., хлоро-фторуглероды
содержат исключительно углерод, фтор и хлор.
а. точка возгорания отсутствует;
b. температуру самовоспламенения свыше 977 К (704 о С);
с. точку застывания 219 К (-54 о С) или ниже;
d. коэффициент вязкости 80 или более; и
е. точку кипения 473 К (200 о С) или выше.
b. Смазочные материалы, содержащие в качестве основных
составляющих следующие вещества или материалы:
1. Фениленовые или алкилфекиленовые эфиры или тиоэфиры или их
смеси, содержащие более двух эфирных или тиоэфирных функций
или их смесей; или
2. Фторированные кремнийсодержащие жидкости, характеризуемые
кинематической вязкостью менее 5000 кв.мм/с (5000
сантистоксов) при температуре 298 К (25 о С)
с. Увлажняющие или флотирующие жидкости с показателем чистоты
более 99,8%, содержащие менее 25 частиц размером 200 мкм или
более на 100 мл и изготовленные по меньшей мере на 85% из
любых следующих соединений и материалов:

1. Дибромтетрафторэтан;
2. Полихлортрифторэтилин (тек майлы және балауыз түрiндегi
модификациясында); немесе
3. Полибромфторэтилин;
d. Мынадай барлық сипаттарға ие электроникаға арналған
фтор көмiртегі салқындатушы сұйықтар:
1. Мынадай заттардың немесе олардың қоспаларының кез
келгенiнiң 85% (салмағы бойынша) немесе одан астамы
бар:
а. Перфторполиалкилэфиртриазиндардың немесе
перфторалифатикалықэфирлердiң мономерлi нысандары;
b. Перфторалхиламиндер;
с. Перфторсеклоалкандар; немесе
d. Перфторалкандар; 0
2. Тығыздығы 298 К (225 С) кезiнде 1,5 г/мл немесе одан
астам;  0
3. 270 К (0 ) кезiнде г сұйық күйi;
4. 60% (салмағы бойынша) немесе одан астам фтор бар;
Техникалық ескерту:
1С006 тармақта көрсетiлген мақсаттар үшiн:
а. Жану нүктесi АSТМ D - 92 стандартының әдiстемесiнде
немесе оның ұлттық баламында сипатталған Кливлент
ашық табақшасының әдiсiн пайдалана отырып
айқындалады;
b. Жану нүктесi АSТМ D - 97 стандартының әдiстемесiнде
немесе оның ұлттық баламында сипатталған арнаулы
әдiстi пайдалана отырып айқындалады;
с. Жабысқақтық коэффициентi АSТМ D - 2770 стандартының
әдiстемесiнде немесе оның ұлттық баламында
сипатталған әдiсiн пайдалана отырып айқындалады;
d. Термо тұрақтылық мынадай сынақтардың әдiстемесiне
сәйкес немесе оның баламдарына сәйкес айқындалады:
1. 20 мл сыналатын сұйық инструментальдық М-10
болатын, 52100 маркалы болаттан және кеме
қоласынан (60% Сu, 39% Zn, 0,75% Sn) жасалған
бастапқы диаметрi 12,5 мм шар бар 317 үлгiсiндегi
тоттанбайтын болаттан жасалған көлемi 46 мл
камераға сияды;
Камера азотпен үрленген, атмосфералыққа тең қысым
0
кезiнде және (644 +(-) 6) К  [(371 6 С)]  дейiн
жеткiзiлген температурада және алты сағат бойы
ұсталынып герметизацияланған;
Үлгi егер жоғарыда сипатталған рәсiм аяқталуы
бойынша мынадай шарттар орындалса термо орнықты
деп табылады;

1. Дибромтетрафторэтана;
2. Полихлортрифторэтилена (только маслянистые и воскообразные
модификации); или
3. Полибромтрифторэтилена
d. Фторуглеродные охлаждающие жидкости для электроники,
обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Содержащие 85 % (по весу) или более любого из следующих
веществ или их смесей:
а. Мономерных форм перфторполиалкилэфиртриазинов или
перфторалифатических эфиров;
b. Перфторалхиламинов;
с. Перфторциклоалканов; или
d. Перфторалканов;
2. Плотность 1,5 г/мл или более при 298 К (25 о С);
3. Жидкое состояние при 273 К (0 о С); и
4. Содержащие 60 % (по весу) или более фтора
Техническое примечание:
Для целей, указанных в пункте 1С006:
а. Точка возгорания определяется с использованием метода
Кливлендской открытой чашки, описанного в стандартной методике
АSТМ D-92 или ее национальных эквивалентах;
b. Точка плавления определяется с использованием специального
метода, описанного в стандартной методике АSТМ D-97 или ее
национальных эквивалентах;
с. Коэффициент вязкости определяется с использованием
специального метода, описанного в стандартной методике ASTM
D-2270 или ее национальных эквивалентах;
d. Термостабильность определяется в соответствии со следующей
методикой испытаний или ее национальными эквивалентами:
20 мл испытуемой жидкости помещаются в камеру объемом 46 мл из
нержавеющей стали типа 317, содержащую шары номинального
диаметра 12,5 мм из инструментальной стали М-10, стали марки
52100 и корабельной бронзы (60% Си, 39% Zn, 0,75% Sn);
камера продута азотом, загерметизирована при давлении, равном
атмосферному, и температуре, доведенной до (644 +/- 6) К
[(371 =+/- 6 о С)]  и выдерживаемой в течение шести часов;
образец признается термостабильным, если по завершении
вышеописанной процедуры выполняются следующие условия:

1. Әрбiр шардың салмағын жоғалтуы оның бетінiң 10 мг-
шаршы метрден аспайды;
0
2. 311 (38 С) кезiнде айқындалған бастапқы
жабысқақтықтың өзгерiсi 25% аспайды; және
3. Жалпы қышқылдығы немесе негiзi саны 0,40 аспайды;
е. Өзiнен-өзi тұтану температурасы АSТМ Е - 659 стандартының
әдiстемесiнде немесе оның ұлттық баламында сипатталған
әдiсiн пайдалана отырып айқындалады;
---------------------------------------------------------------------------
1С006, а, 1                             381900000
290919000
391000000

1. потеря веса каждого шара не превышает 10 мг/кв.мм его
поверхности;
2. изменение первоначальной вязкости, определенной при 311 К
(38 о С), не превышает 25% и
3. общее кислотное или основное число не превышает 0.40;
е. Температура самостоятельного воспламенения определяется с
использованием метода, описанного в стандартной методике АSТМ
Е-659 или ее национальных эквивалентах
---------------------------------------------------------------------------
1С006, а, 1                              381900000
290919000
391000000

1С006, а, 2                             381900000
382390960
2812
2826
1С006, b, 1                             290230900
293090800
1С006, b, 2                             391000000
1С006, с, 1                             290340800
1С006, с, 2                             390469000
1С006, с, 3                             390469000
1С006, d,
---------------------------------------------------------------------------

1С006, а, 2                              381900000
382390960
2812
2826
1С006, b, 1                              290930900
293090800
1С006, b, 2                              391000000
1С006, с, 1                              290340800
1С006, с, 2                              390469000
1С006, с, 3                              390469000
1С006, d
--------------------------------------------------------------------------

1С007        Мыналар секiлдi керамикалық негіздегі материалдар,
(W)          композициялық керамикалық емес материалдар, композициялық
материалдар, керамикалық матрицамен және алдыңғы материалдар:
(M8d)        Ерекше ескерту: Сондай-ақ 1С107 қараңыз.
а. Бөлшектердiң 5 мкм-ге тең немесе одан кем орташа мөлшерi
кезiнде және бұл ретте бөлшектердiң 10% аспайтыны 10 мкм-
нен астам мөлшерге ие болады, миллионға 5000 бөлшектен аз
деңгейде арнаулы қосуларды болдырмай, жиынтық металл
қоспасына ие жәй немесе титанның күрделi боридтерiнен
жасалған негізгі материалдар;
b. Теориялық шектен бастап 98% немесе одан артық тығыздықпен
титанның боридтерiнiң негiзiнде шикi түрiндегi немесе
жартылай фабрикат түрiндегi композициялық емес керамикалық
материалдар;
Ескерту: 1С007.b. образивтi материалдарды бақыламайды.
(W1)         с. Төмендегi жүйелердiң кез келгенiнен, созылуға үлестiк
берiктiгі 12,7 х 10 м талшықтармен бекiтiлген шыны немесе
оксидті матрицалы керамикалы-керамикалы үлгiсiндегi
композициялық материалдар:
1. Si-n
2. Sі-С
3. Si-А1-N оr
4. Sі-О-N
(W1)         d. Матрица карбиттерден немесе кремнийдiң, цирконийдiң немесе
бордың нитридтерiнен құрылған бөлшектердi жiп тәрiздi
криссталды немесе талшықтарды қамтитын тұрақты металл
фазалы немесе онсыз керамика-керамика үлгiсiндегi
композициялық материалдар;
е. Мыналар секiлдi 1С007.с. тармағы бойынша бақыланатын
қандай бiр болмасын фазаларды немесе материалдардың
фазаларын өндiруге арналған алдыңғы материалдар (яғни
арнайы мақсаттағы полимерлi немесе металл-органикалық
материалдар):
1. Полидиорганосиландар (кремнийдiң карбитін өндiру үшiн);
2. Поли силазандар (кремнийдiң нитридiн өндiру үшiн);
3. Поликарбосилазандар (кремнилi, көмiртегілi немесе азотты
компоненттi керамикаларды өндiру үшiн;)
f. Мынадай желiлердiң кез келгенiмен үздiксiз талшықтармен
бекiтiлген, оксидтi немесе шыны матрицалы керамика-
керамика үлгiсiндегі композициялар:

1С007    Материалы на керамической основе, некомпозиционные керамические
(W)      материалы, композиционные материалы с керамической матрицей и
материалы-предшественники, такие, как:
(М8d)    Особое примечание: см. также 1С107.
а. Основные материалы из простых или сложных боридов титана,
имеющие суммарно металлические примеси, исключая специальные
добавки, на уровне менее 5000 частиц на миллион, при среднем
размере частицы равном или меньшем 5 мкм, и при этом не более
10% частиц имеют размер более 10 мкм;
b. Некомпозиционные керамические материалы в сыром виде или в
виде полуфабриката на основе боридов титана с плотностью 98%
или более от теоретического предела;
Примечание: 1С007. b.не контролирует абразивные материалы.
(W1)     с. Композиционные материалы типа керамика-керамика со стеклянной
или оксидной матрицей, укрепленные волокнами, имеющими
3
удельную прочность на растяжение 12,7 х 10  м, любой из
нижеследующих систем:
1. Si-N;
2. Si-С;
3. Si-Аl-О-N; или
4. Si-О-N;
(W1)     d. "Композиционные материалы" типа керамика-керамика с постоянной
металлической фазой или без нее, включающие частицы,
нитевидные кристаллы или волокна, в которых матрица образована
из карбидов или нитридов кремния, циркония или бора;
е. Материалы-предшественники (т.е. полимерные или металло-
органические материалы специализированного назначения) для
производства какой-либо фазы или фаз материалов,
контролируемых по пункту 1С007.с, такие, как:
1. Полидиорганосиланы (для производства карбида кремния);
2. Полисилазаны (для производства нитрида кремния);
3. Поликарбосилазаны (для производства керамики с кремниевыми,
углеродными или азотными компонентами);
f. "Композиционные материалы" типа керамика-керамика с оксидными
или стеклянными матрицами, укрепленные непрерывными волокнами
любой из следующих систем:

1. АL2О3; немесе
2. Si-С-N                           0
Ескерту: 1С007.f тармақ 1273 К (1000 С) кезiнде 700 МПа
0
кем созылуға берiктiк шегi бар немесе 100 С
0
iшiнде 100 МПа және 1273 К (1000 С)
Кезiнде салыстырмалы созылуы 1% осындай жүйелерден
талшықтары бар композициялық материалдарды бақыламайды
---------------------------------------------------------------------------
1С007, а                                280009000
1С007, b                                285000900
1С007, c                                2849
285000
880390990
930690
1С007, d                                880390990930690

1. Аl2О3; или
2. Si-С-N.
Примечание: Пункт 1С007.f. не контролируются композиционные
материалы, содержащие волокна из этих систем,
имеющие предел прочности на растяжение менее 700
МПа при 1273 К (1000 о С) или относительное
удлинение более 1% при нагрузке 100 МПа и 1273 К
(1000 о С) за 100 ч
---------------------------------------------------------------------------
1С007, а                                    285000900
1С007, b                                    285000900
1С007, с                                    2849
285000
880390990
930690
1С007, d                                    880390990
930690

1С007, e                                391000000
1С007, f                                6903
691490900
---------------------------------------------------------------------------
1С008        Мыналар секiлдi фторы жоқ полимерлi заттар:
(W)
а. 1. Бисмалеимидтер;
2. Хош иiстi полиамидимидтер;
3. Хош иiсті полиэмидтер;
4. АSТМ D  3418 3418 стандарты әдiстемесiнде сипатталған
0
құрғақ әдiспен өлшенген 513 К (240 С) астам шыны
тәрiздi күйге (Тg) көшу температурасы бар хош иiстi
полиэфиримидттер;
Ескерту: 1С008.а тармақ қысыммен немесе сәндiк нысандармен
нысан құруға арналған балқымайтын ұнтақтарды
бақыламайды
b. АSТМ D - 648 стандарты әдiстемесiне, А әдiсiне немесе
оның ұлттық баламдарына сәйкес өлшенген 1,82 Н/ шаршы
0
мм жүктемесi кезiнде, 523 К (250 С) жылу деформациясы
температурасы бар және мыналармен үйлесiмдегi
термопластиктi сұйық кристаллды сополимерлер:
1. Мыналар кез келгенiмен:
b. Фенилен бифенилен немесе нафталин; немесе
с. Метиль, тетрабутил немесе фениль орнын басқан
фенилен, бифенилен немесе нафталин; және
2. Мынадай қышқылдардың кез келгенi:
b. терефталиктiк қышқыл;
с. б-гидроксил-2 нафтоикалық қышқыл; немесе
d. 4-гидроксил бензойндық қышқыл;
с. Мыналар секiлдi полиарилендiэфирлi кетондар:
1. Полиэфироэфирокетон (ПЭЭК)
2. Полиэфирокетон-кетон (ПЭЭК)
3. Полиэфирокетон (ПЭК)
4. Полиэферокетон эферокетон-кетон (ПЭККЭКК)
d. Полиарилендiк кетондар;
е. Полиарилендiк сульфидтер, арилен тобын бiлдiретiн
бифенилен, трифенилен және олардың комбинациялары;
f. Полибифениленэфирсульфон;
Техникалық ескерту:
1С008 тармақ бойынша бақыланатын материалдар үшiн шыны
тәріздi күйге (Тg) көшу температурасы құрғақ қолданылатын
ескерту: АSТМ D 3418 стандартты әдiстемесiнде сипатталған
әдiс пайдалана отырып айқындалады;
---------------------------------------------------------------------------
1С008, а, 1                             292519900
1С008, а, 2                             390890000
1С008, а, 3                             390930000
1С008, а, 4                             390720900
390791900
1С008, b                                390791900
1С008, с                                390791900
1С008, d                                390791900
1С008, е                                391193900
1С008, f                                391190900
---------------------------------------------------------------------------
1С009        Мыналар секiлдi фтордың өңделмеген қосылыстары:
(W)
а. Созусыз алынған бета-кристалиннiң 75% немесе одан астам
құрылымы бар фторидтің венилидинiнiң сополимерлерi;
b. Байланысқан фтордың 10% (салмағы бойынша) немесе одан
астамы бар фторлы полиэмидтер;
с. Байланысқан фтордың 30% (салмағы бойынша) немесе одан
астамы бар фторлы фосфозендi эластомерлер;

1С007, е                                    391000000
1С007, f                                    6903
691490900
---------------------------------------------------------------------------
1С008    Полимерные вещества, не содержащие фтор, такие, как:
(W)
а. 1. Бисмалеимиды;
2. Ароматические полиамидимиды;
3. Ароматические полиимиды;
4. Ароматические полиэфиримиды, имеющие температуру перехода в
стеклообразное состояние (Тg) более 513 К (240 о С),
измеренную сухим  методой, описанным в стандартной методике
АSТМ D 3418
Примечание: пункт 1С008. а. не контролирует неплавкие
порошки для формообразования под давлением или
фасонных форм
b. Термопластичные жидкокристаллические сополимеры, имеющие
температуру тепловой деформации более 523 К (250 о С),
измеренную в соответствии со стандартной методикой АSТМ
D-648, метод А, или ее национальными эквивалентами, при
нагрузке 1,82 Н/кв.мм. и образованные сочетанием:
1. Любого из следующих веществ:
b. фенилена, бифенилена или нафталина; или
с. метила, тетрабутила или фенил-замещенного фенилена,
бифенилена или нафталина; и
2. Любой из следующих кислот:
b. терефталиковой кислоты;
с. б-гидроксил-2 нафтоиковой кислоты: или
d. 4-гидроксил бензойной кислоты;
с. Полиариленовые эфирные кетоны, такие, как:
1. Полиэфироэфирокетон (ПЭЭК);
2. Полиэфирокетон-кетон (ПЭКК);
3. Полиэфирокетон (ПЭК);
4. Полиэфирокетон эфирокетон-кетон (ПЭКЭКК)
d. Полиариленовые кетоны;
е. Полиариленовые сульфиды, где ариленовая группа представляет
собой бифенилен, трифенилен или их комбинации;
f. Полибифениленэфирсульфон.
Техническое примечание:
Температура перехода в стеклообразное состояние (Tg) для
материалов, контролируемых по пункту 1С008 определяется с
использованием метода, описанного в стандартной методике
АSТМ D 3418, применяющей сухой метод.
---------------------------------------------------------------------------
1С008, а, 1                                 292519900
1С008, а, 2                                 390890000
1С008, а, 3                                 390930000
1С008, а, 4                                 390720900
390791900
1С008, b                                    390791900
1С008, с                                    390791900
1С008, d                                    390799000
1С008, е                                    391190900
1С008, f                                    391190900
---------------------------------------------------------------------------
1С009    Необработанные соединения фтора, такие, как:
(W)
а. сополимеры винилидена фторида, содержащие 75% или более
структуры бета-кристаллина, полученной без вытягивания;
b. фтористые полиимиды, содержащие 10% (по весу) или более
связанного фтора;
с. фтористые фосфазеновые эластомеры, содержащие 30 % (по весу)
или более связанного фтора;
---------------------------------------------------------------------------

1С009                                   390469000
1С010        Мыналар секiлдi органикалық металл немесе көмiртегілiк
(W)          матрицалық композициялық материалдарда немесе қабатты
құрылымдарда пайдалануы мүмкiн жiп тәрiздi немесе талшықты
материалдар:
Ерекше ескертпе: Сондай-ақ 1С210 қараңыз.
(N2С7.а)     а. Барлық мынадай сипаттамаларға ие органикалық талшықты
немесе жіп тәрiздi:
1. 12,7 х 10 м жоғары икемдiлiктiң үлестiк модулi; және
2. созылудағы үлестiк берiктiгi 23,5 х 10 м жоғары;
Ескерту: 1С010.а. тармағы бойынша полиэтилен
бақыланбайды.
(N2С7.а)     b. Барлық мынадай сипаттамаларға ие көмiртегілiк талшықты
немесе жiп тәрiздi:
1. 12,7 х 10 м жоғары икемдiлiктiң үлестiк модулi; және
2. Созылудағы үлестiк берiктігi 23,5 х 10 м жоғары;
Ескерту: 1С010.b. тармақ бойынша ұшу аппараттарының
құрылымдарының жөндеуге арналған талшықты
немесе жіп тәрiздi материалдардан дайындалған
немесе бiрлiк парақтарының көлемi аспайтын
ламинаттар бақыланбайды;
Техникалық ескерту:
1С010.b. тармақта көрсетілген қасиеттерi SACMA
(Жетілдiрілген композициялық материалдарды
өндiрушілердiң ассоциациясы) ұсынған әдістер мен, 17
бойынша SRМ 12 немесе JIS-r-7601 Жапон өнеркәсіп
стандарты 6.6.2 параграфы секілді ұлттық баламдармен
айқындалуы тиiс және тәжірибелердің көп санының орташа
мәндерiне негiзделуi тиiс.
(W1)         с. Мынадай барлық сиппаттарға ие органикалық емес "талшықты
немесе жіп тәрiздi материалдар":
1. Икемділiктiң үлестiк модулi 2.54 х 10 м асады; және
0
2. Инерттi ортада инерттi атмосферада 1,922 К (1,649 С)
асатын балқу, жұмсару, ыдырау немесе сублимация нүктесi.
Ескерту: 1С010 тармақ мыналарды бақыламайды:
1. 3% немесе одан артық (салмағы бойынша)
кремнезема, икемдiлiгiнiң үлестiк модулi 10
х 10 м кем дискретті, көп фазалы,
поликристаллды глиназимнiң талшықтары.
2. молибдендi талшықтармен молибденді
құймалардан жасалған талшықтар;
3. бордың негiзiндегi талшықтар;
0
4. инерттi ортада 2043 К (1770 С) кем балқу,
жұмсару, ыдырау және сублимация
температурасындағы керамикалық талшықтар;
(W1)         д. "Талшықты немесе жiп тәрiздi материалдар":
1. Мынадай материалдардың кез келгенiнен дайындалған:
полиэфиримидтер 1С008.а. тармағы бойынша бақыланады;
немесе
а. 1С008.а тармағына сәйкес бақыланатын
полиэфиримидтерден; немесе
b. 1С008.b to тармақтарда айқындалған 1С008.f
материалдардан; немесе
2. 1С010.а., 1С010.b. немесе 1С010.с. тармақтарда
айқындалған және 1С010.d.1.а. немесе 1С010.d.1.b.
тармақтарда айқындалған басқа үлгiлердiң талшықтарымен
байланысты материалдардан тұратындар;

1С009                                            390469000
---------------------------------------------------------------------------
1С010    Нитевидные или волокнистые материалы, которые могут быть
(W)      использованы в органических, металлических или углеродных
матричных композиционных материалах или слоистых структурах,
такие, как:
Особое примечание: см. также 1С210.
(N2С7.а) а. Органические волокнистые или нитевидные материалы, обладающие
всеми следующими характеристиками:
6
1. удельный модуль упругости свыше 12,7 х 10  м: и
4
2. удельную прочность на растяжение свыше 23,5 х 10  м
Примечание : по пункту 1С010.а. не контролируется
полиэтилен.
(N2С7.а) b. Углеродные волокнистые или нитевидные материалы, имеющие все
следующие характеристики:
6
1. удельный модуль упругости свыше 12,7 х 10  м; и
4
2. удельную прочность на растяжение свыше 23.5 х 10  м;
Примечание: По пункту 1С010.b не контролируются изделия,
изготовленные из волокнистых или нитевидных
материалов для ремонта структур летательных
аппаратов или ламинаты, у которых размеры единичных
листов не превышают 50 х 90 см;
Техническое примечание:
Свойства материалов, указанных в пункте 1С010.b. должны
определяться методами рекомендоваными SАСМА (Ассоциацией
производителей усовершенствованных композиционных материалов)
методами SRM 12 по 17, или их национальными эквивалентами и
должны основываться на средних значениях из большого количества
опытов.
(W1)     с. Неорганические "волокнистые или нитевидные
материалы", обладающие всеми следующими характеристиками:
6
1. Удельный модуль упругости, превышающий 2.54 х 10 6 м; и
2. Точку плавления, размягчения, разложения или сублимации в
инертной среде, превышающую 1,922 К (1,649 о С) в инертной
атмосфере.
Примечание: пункт 1С010.с. не контролирует:
1. дискретные, многофазные, поликристаллические волокна
глинозема, содержащие 3% или более (по весу) кремнезема,
6
имеющие удельный модуль упругости менее 10 х 10  м;
2. молибденовые волокна и волокна из молибденовых сплавов;
3. волокна на основе бора;
4. дискретные керамические волокна с температурой плавления,
размягчения, разложения или сублимации в инертной среде менее
2043 К (1770 о С);
(W1)     d. "Волокнистые или нитевидные материалы":
1. Изготовленные из любого из следующих материалов:
а. Полиэфиримидов, контролируемых в соответствии с пунктом
1С008.а.; или
b. Материалов, определенных в пунктах с 1С008.b. по 1С008.f.;
или
2. Состоящие из материалов, определенных в пунктах
1С010.d.1.а. или 1С010.d.1.b. и связанные с волокнами
других типов, определенных в пунктах 1С010.а., 1С010.b. или
1С010.с.;

(N2с7.с)     е. Қарамаймен немесе талшықтардың пекiмен (препреги)
импрегнирленген, мынадай үлгiдегi металмен немесе
көмiртегiмен (преформа) немесе көмiртегi талшықтарының
преформаларымен жабылған:
1. 1С010.а., 1С010.b немесе 1С010.с тармақтар бойынша
бақыланатын талшықты немесе жiп тәрiздi материалдардан
дайындалғандар;
(M8a-X)         2. Органикалық немесе көмiртегі талшықтарынан немесе жіп
тәрiздi материалдардан дайындалғандар:
а. Созылуға арналған үлестiк берiктiгi 17,7 х 10 м;
b. Икемділiгiнiң үлестiк модулi 10,15 х 10 м асатын;
с. 1С010.а оr 1С010.b тармақтар бойынша бақыланбайтын;
және
d. 1С008 оr 1С009.b тармақтар бойынша бақыланатын, шыны
0
секiлдi күйге көшуi температурасы (Тg) 418 К (145 С)
жоғары немесе фенольдi немесе эпоксидтi қарамайлы,
шыны тәрiздi күйге көшу температурасы (Тg) 383 К
0
(110 С) тең немесе асатын импрегнирленген
материалдар.
Ескерту: 1С010 мыналарды бақыламайды:
а. ұшу аппараттарының құрылымын жөндеуге арналған
көмiртегілiк талшықтармен немесе жiп тәрiздi
материалдармен импрегнирленген м эпоксидтi
қарамайдан жасалған матрицалар немесе
препрегтердiң бiрлiкті парақтарының мөлшерi 50 х
90 см аспайтын ламинаттар;
b. фенольдi немесе эпоксидтi қарамаймен
импрегнирленген, шыны тәрiздi (Тg) күйге көшуде
0
383 К (110  С) кем температураға және шыны
тәріздi күйге көшкендегi температураға қарағанда
одан төмен қатаю температурасына ие препрегтер.
Техникалық ескерту:
1С010.е тармақ бойынша бақыланатын материалдар үшiн
(Тg) шыны тәрiздi күйге көшу температурасы құрғақ
әдiстi қолдана отырып АSТМ D 3418 сипатталған әдiс
пайдаланылып айқындалады. Фенольді немесе эпоксидтi
қарамайлар үшiн шыны тәрiздi күйге көшу температурасы
құрғақ әдiс қолданылып, 1 Гц жиiлiгi және минутына
0
2 С қыздыру жылдамдығы кезiнде АSТМ D 4065
сипатталған әдiс пайдаланылып айқындалады.
---------------------------------------------------------------------------

(N2С7.с) е. Волокна, импрегнированные смолой или пеком (препреги),
волокна, покрытые металлом или углеродом (преформы), или
преформы углеродных волокон следующего типа:
1. изготовленные из волокнистых или нитевидных материалов,
контролируемых по пунктам 1С010.а., 1С010.b. или 1С010.с.;
(M8a-X)     2. изготовленные из органических или углеродных волокнистых
или нитевидных материалов:
а. с удельной прочностью на растяжение, превышающей 17,7 х
4
10  м;
6
b. с удельным модулем упругости, превышающим 10,15 х 10  м;
с. неконтролируемых по пунктам с 1С010.а. по 1С010.b.; и
d. импрегнированных материалами, контролируемыми по пунктам
1С008 или 1С009.b., обладающие температурой перехода в
стеклообразное состояние (Тg) свыше 383 К (110 о С) или
фенольными или эпоксидными смолами, имеющие температуру
перехода в стеклообразное состояние (Тg) равную или
превышающую 418 К (145 о С).
Примечание: 1С010.е. не контролирует:
а. матрицы из эпоксидной смолы, импрегнированные
углеродными волокнистыми или нитевидными
материалами (препрегами), для ремонта структур
летательных аппаратов или ламинаты, у которых
размер единичных листов препрегов не превышает
50 х 90 см:
b. препреги, импрегнированные фенольными или
эпоксидными смолами, имеющими температуру
перехода в стеклообразное состояние (Тg) менее
433 К (160 о С) и температуру отверждения
меньшую, чем температура перехода в
стеклообразное состояние.
Техническое примечание:
Температура перехода в стеклообразное состояние (Тg) для
материалов, контролируемых по пункту 1С010.е, определяется с
использованием метода, описанного в АSТМ D 3418, с применением
сухого метода.
Температура перехода в стеклообразное состояние
для фенольных и эпоксидных смол определяется с использованием
метода, описанного в ASTM D 4065, при частоте 1Гц и скорости
нагрева 2 о С в минуту, с применением сухого метода
---------------------------------------------------------------------------

392690100
681510000
681599900
690310000
701910
701920
---------------------------------------------------------------------------
1С011        Мыналар секiлдi металдар мен компоненттер:
(W)          Ерекше ескерту: Сондай-ақ Әскери жарақтардың бақылаулық
тізiмiн және 1С111-тармақты қараңыз
(M4)
а. Сферикалық, шаң көрiнiсiндегi, сфиройдальды нысаны
бар, жентектелген немесе ұнтақталған, цирконидiң,
магнидiң немесе олардың құймаларының 99% немесе одан
астамы бар материалдан дайындалған мөлшерi 60 мкм-нен
кем бөлшектер түрiндегі металдар;
Техникалық ескерту:
Ерекше ескерту: 1С011.а тармақта көрсетілген металдар
немесе құймалар олар аллюминиге, магниге,
циркониге немесе белилиге
инкапсулирленгенiне-инкапсулергеніне
қарамастан бақылануға жатады.
b. 85% немесе одан жоғары тазалықтағы және бөлшектерiнiң
мөлшерi 60 мкм немесе одан кем бор немесе бордың карбидi;
Ескерту: 1С011.а тармақта көрсетілген металдар немесе
құймалар олар аллюминиге, магниге, циркониге
немесе белилиге инкапсулирленгенiне
-инкапсулирленбегенiне қарамастан бақылануға
жатады.
с. Гуанидин нитраты.

392690100
681510000
681599900
690310000
701910
701920
---------------------------------------------------------------------------
1С011    Металлы и компаунды, такие, как:
(W)      Особое примечание: см. также Военный Список и пункт 1С111.
(M4)
а. Металлы в виде частиц с размерами менее 60 мкм, имеющие
сферическую, пылевидную, сфероидальную форму, расслаивающиеся
или молотые, изготовленные из материала, содержащего 99% или
более циркония, магния или их сплавов;
Техническое примечание: Природная составляющая гафния в
цирконии (как правило от 2% до 7%) учитывается совместно с
цирконием.
Примечание: Металлы или сплавы, указанные в пункте 1С011.а,
подлежат контролю независимо от того,
инкапсулированы они или нет в алюминий, магний,
цирконий или бериллий.
b. Бор или карбид бора чистотой 85% или выше и с размером частиц
60 мкм или менее;
Примечание: Металлы или сплавы, указанные в пункте 1С011.b.
подлежат контролю независимо от того, инкапсулированы они или
нет и алюминий, магний, цирконий или бериллий.
с. Гуанидин нитрат;

d. Нитрогуанидин (NQ) (САS 556-88-7)
---------------------------------------------------------------------------
1С011, а                                810430000
1С011, b                                810910100
1С011, с                                280450100
284990100
282510000
283429900
2904
---------------------------------------------------------------------------
1С012        Мыналар секiлдi ядролық алу көздерi үшiн арналған материалдар:

d. Нитрогуанидин (NQ) (САS 556-88-7).
---------------------------------------------------------------------------
1С011, а                                       810430000
810910100
1С011, b                                       280450100
284990100
1С011, с                                       282510000
283429900
2904
1С011, d
---------------------------------------------------------------------------
1С012    Следующие материалы:
Техническое примечание: Эти материалы обычно используются
Для ядерных тепловых источников.

(W1&2)
а. 238-плутони изотопының 50% (салмағы бойынша) астамы
бар кез келген нысанадағы плутоний;
Ескерту: 1С012 тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. 1 Грамм немесе одан кем плутониi бар берулер;
b. Приборларда сезімтал элемент ретiнде пайдалану
кезiнде 3 "тиімдi грамм" немесе одан аз плутони
бар берулер;
b. Кез келген нысандағы "алдын ала тазартылған" нептуни-237;
Ескерту: 1С012.b тармақ бойынша нептуини-237 1 граммы
немесе одан азы бар берулер бақыланбайды;
---------------------------------------------------------------------------
1С012, а                                284420910
284420990
1С012, b                                284440000
---------------------------------------------------------------------------
1С101        "Ракеталарда" және олардың кіші жүйелерiнде пайдалануға
арналған, 1С001 тармақтарда сипатталғандардан ерекшелiгi
бар объектінiң "көрiнiмдiлігін" азайтуға арналған
материалдармен приборлар (мысалы, объектiден радиолокациялық
көрсету қабiлетiн, ультра күлгiн/инфрақызыл сигналдарды және
акустикалық сигналдарды азайту үшiн).
(М17)
1-ескерту: 1С101 тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Радиолокациялық көрсету қабiлетiн азайту үшiн
арнайы әзiрленген құрылымдық материалдармен
жабулар;
b. Электромагниттi спектрдiң микротолқынды,
инфрақызыл немесе ультракүлгiн диапазонында
көрсету немесе шағылыстыру қабілетiн азайту
немесе өзгерту үшiн арнайы әзiрленген бояуларды
қоса алғанда, жабулар;
2-ескерту: 1С101 тармақ бойынша спутниктердi термо бақылау
үшiн арнайы әзiрленген бүркеулер бақыланбайды.
1С101
1С102
1С107        1С007 тармақта сипатталғандардан ерекшелiгі бар, мыналар
секiлдi графит және керамикалық материалдар:
0
(М8с)        а. 288 К (15 С) температура кезiнде көлемдiк тығыздығы
1,72/ шаршы см немесе одан астам, дәнiнiң мөлшерi 100
микрометр немесе одан кем ұсақ дәндi қайта
кристаллдандырылған бөлiктiк графит, ракеталық
қондырғыларға және ғарыш аппараттарының тұмсық бөлiктеріне
қолдануға арналған перо-немесе талшықты немесе армирленген
графит;
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 0С004 қараңыз.
b. Керамикалық "композициялық материалдар" (диэлектрлiк
тұрақтығы 100 Гц-дан 10000 Гц-ға дейiнгі жиіліктер кезiнде
6-дан аз), сондай-ақ антенналық сырғытпаларға пайдалануға
арналған тұмсықтық сырғатпаларына қолдану үшін кесіп,
күшейтілген күйдірілмеген керамиканың өңдеуге болатын
кремнидiң бөлiктiк карбидi.
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 0С004 қараңыз.
---------------------------------------------------------------------------
1С107, а

(W1&2)
а. Плутоний в любой форме с содержанием изотопа плутония - 238
более 50% (по весу);
Примечание: По пункту 1С012.а. не контролируются:
а. Поставки, содержащие один грамм плутония или
менее;
b. Поставки, содержащие три "эффективных грамма"
плутония или менее при использовании в качестве
чувствительного элемента в приборах;
b. "Предварительно очищенный" нептуний-237 в любой форме
Примечание: По пункту 1С012.b. не контролируются поставки с
содержанием в один грамм нептуния-237 или менее
---------------------------------------------------------------------------
1С012, а                                      284420910
284420990
1С012, b                                      284440000
---------------------------------------------------------------------------
1С101    Материалы и приборы для уменьшения "видимости" объекта (например,
для уменьшения радиолокационной отражательной способности,
ультрафиолетовых/инфракрасных сигналов и акустических сигналов от
объекта),
(М17)    отличные от описанных в пункте 1С101, для использования в
"ракетах" и их подсистемах.
Примечание 1: По пункту 1С101 контролируется:
а. Структурные материалы и покрытия, специально
разработанные для уменьшения радиолокационной
отражательной способности;
b. Покрытия, включая краски, специально
разработанные для уменьшения или изменения
отражательной или излучательной способности в
микроволновом, инфракрасном или ультрафиолетовом
диапазоне электромагнитного спектра.
Примечание 1: По пункту 1С101 не контролируются покрытия,
специально разработанные для термоконтроля
спутников.
---------------------------------------------------------------------------
1С101
---------------------------------------------------------------------------
1С102    Перенасыщенные пиролизованные углерод-углеродные материалы,
специально разработанные для ракет-носителей, контролируемых
согласно пункту 9А004, или ракет-зондов, контролируемых согласно
пункту 9А104.
---------------------------------------------------------------------------
1С102
---------------------------------------------------------------------------
1С107    Графит и керамические материалы, отличные от описанных в пункте
1С007, такие  как:
(М8с)    а. Мелкозернистый рекристаллизованный кусковой графит с объемной
плотностью 1.72 г/куб.см или более при температуре 288 К
(15 о С), с размером зерна 100 микрометров или менее, для
применения для ракетных насадок и носовых частей возвращаемых
космических аппаратов;
Особое примечание: см. также 0С004
b. Пиро- или волоконно-армированный графит, для применения для
ракетных насадок и носовых частей возвращаемых космических
аппаратов;
Особое примечание: см. также 0С004
(М8d)    с. Керамические "композиционные" материалы (с диэлектрической
постоянной менее 6 при частотах от 100 Гц до 10000 МГц), также
используемые для антенных обтекателей;
d. Кусковой карбид кремния, который можно обрабатывать резанием,
усиленный необожженной керамикой, для применения для носовых
обтекателей.
---------------------------------------------------------------------------
1С107, а

1С107, b                                280450100
284920000
285000300
---------------------------------------------------------------------------
1С111        1С101-тармақта сипатталған ерекшелiгi бар, мыналар секiлдi
(М4)         ракеталық отын және оған арналған химиялық құрауыштар:
а. Ракеталық отын үшін құрауыштар:
1. Әскери Бақылау Тiзiмдерiнде сипатталғандардан
ерекшелігі бар салмағы бойынша 97% немесе одан көп
алюминиi бар диаметрi 500 микрометрден аз бiрдей
бөлшектерден тұратын сферикалық алюминилi далап;
Техникалық ескерту:
2. Әскери Бақылаулық Тiзiмде сипатталғандардан
ерекшелiгі бар мынадай элементтердiң қосылыстардың
кез келгенiнiң 97% көбi бар сферикалық, ұсақ дисперсті
немесе сфероидальды нысандардағы, қабатты немесе
ұнтақталған бөлшектерінiң мөлшерi 500 микрометрден
кем металл отын:
а. Цирконий;
b. Берилий;
с. Бор;
d. Магний; немесе
е. а-d тармақтарында сипатталған материалдардың
құймалары;
Техникалық ескерту:
3. Мыналар секiлдi сұйық қышқылдандырғыштар:
а. Динитроген триоксид;
b. Диоксид азота/динитроген тетрооксид;
с. Динитроген пентаоксид;
b. Полимерлiк субстанциялар:
1. Түпкi карбоксилдi топтарымен полибутадиен (ТКТП);
2. Әскери Бақылаулық Тiзiмдерде сипатталғандардан
ерекшелiгі бар түпкi гидроксилдi топтарымен (ТТТП);
3. Полибутадиен-акрилдi қышқыл (ПАҚ);
4. Полибутадиен-акрилдi қышқыл-акрилонитрил (ПАҚА);
с. Басқа отындық толықтырмалар мен агенттер:
1. Бутацен үшін Әскери Бақылау Тiзiмдердi қараңыз:
2. Триэтилин гликоль динитрат (ТЭГДН);
3. 2-Нитродифениламин;
4. Триметололэтон трининтрат (ТМЕТН);
5. Диэтилин гликоль динитрат (ДЭГДН);
6. Әскери Бақылаулық Тiзiмдерде сипатталған ерекшелiгі
бар туынды фероцен;
Ескерту: 1С111 тармақта сипатталмаған ракеталық отынмен
оның химиялық құрауыштарына қатысты Әскери
Бақылаулық Тізімдерді қараңыз.
---------------------------------------------------------------------------
1С111, а, 1                             760310000
1С111, а, 2, а                          810910100
1С111, а, 2, b                          811211000
1С111, а, 2, с                          280450100
1С111, а, 2, d                          810430000
1С111, а, 2, е                          280450100
811211000
810430000
810910100
1С111, а, 3, а                          281129300
1С111, а, 3, а                          281129300
1С111, а, 3, с                          281129300

1С107, b-d                                     280450100
284920000
285000300
---------------------------------------------------------------------------
1С111    Ракетное топливо и химические составляющие для него, отличные
от описанных в пункте 1С011,(М4) такие как:
а. Составляющие для ракетного топлива:
1. Сферическая алюминиевая пудра, отличающаяся от описанной в
Военном Списке, состоящая из одинаковых частиц диаметром
менее 200 микрометров с содержанием алюминия по весу 97%
или больше, когда  не менее 10% по весу материала состоит
из частиц диаметром менее 63 микрометров в соответствии со
стандартом ISO 2591:1988 или его национальными
эквивалентами;
Техническое примечание:
Диаметр частиц 63 микрометра (ISO R-565) соответствует 250
меш (Тайлер) или 230 меш (стандарт АSТМ Е-11).
2. Металлическое топливо, отличающееся от описанного в Военном
Списке, с размером частиц менее 60 микрометров,
сферической, мелкодисперсной, или сфероидальной формы,
слоистое или измельченное, содержащее по весу 97% или более
любого из следующих элементов (соединений):
а. Цирконий;
b. Бериллий;
с. Бор;
d. Магний; или
е. Сплавы материалов, описанных выше в подпунктах а. - d;
Техническое примечание: Природная составляющая гафния в
цирконии (как правило от 2% до 7%) учитывается совместно с
цирконием.
3. Жидкие окислители, такие как:
а. Динитроген триоксид;
b. Диоксид азота/динитроген тетрооксид;
с. Динитроген пентаоксид;
b. Полимерные субстанции:
1. Полибутадиен с концевыми карбоксильными группами (ПККГ);
2. Полибутадиен с концевыми гидроксильными группами (ПКГГ),
отличающийся от описанного в Военном Списке;
3. Полибутадиен - акриловая кислота (ПБАК);
4. Полибутадиен - акриловая кислота - акрилонитрил (ПБАН);
с. Другие топливные добавки и агенты:
1. Бутацен - см. Военный Список;
2. Триэтилен гликоль динитрат (ТЭГДН);
3. 2-Нитродифениламин;
4. Триметололэтан тринитрат (ТМЕТН);
5. Диэтилен гликоль динитрат (ДЭГДН).
6. Производные фероцена, отличные от описанных в Военном
Списке.
Примечание: Касательно ракетного топлива и его химических
составляющих, не описанных в пункте 1С111, см.
Военный Список.
-------------------------------------------------------------------------
1С111, а, 1                                  760310000
1С111, а, 2, а                               810910100
1С111, а, 2, b                               811211000
1С111, а, 2, с                               280450100
1С111, а, 2, d                               810430000
1С111, а, 2, е                               280450100
811211000
810430000
810910100
1С111, а, 3, а                               281129300
1С111, а, 3, b                               281129300
1С111, а, 3, с                               281129300

1С111, b, 1                             400220000
1С111, b, 2                             400220000
1С111, b, 3                             400229000
1С111, b, 4                             400259000
1С111, с, 1                             290550900
1С111, с, 2                             290550900
1С111, с, 3                             292144000
1С111, с, 4                             290550900
1С111, с, 5                             290550900
1С111, с, 6                             293100900
---------------------------------------------------------------------------
1С116        Мынадай сипаттамаларға ие мартенситтi-ескiрушi болаттар
(дисперциялық қатаю үшін орнын ауыстыратын қоспаларды
немесе преципиртаттар пайдаланатын никельдiң жоғары
болуымен және көмiртегінiң төмен болуымен сипатталатын
болаттар:
1500 МПа созылу кезiндегі берiктiгiнің шегі немесе одан астам
293 К (20 градус С) температура кезiнде өлшенген пластиндер
қалыңдығындағы жапырақтар, белдеулер немесе түтiктер
нысанындағы немесе 5 мм немесе одан кем қабырғалар;
---------------------------------------------------------------------------
1С116                                   7218-7229
730441900
730449100
---------------------------------------------------------------------------
1С117        Вольфрам, молибден осы металлдардың бiртектi сферикалық
(M8e)        нысанындағы немесе жылу экрандары шүмек компоненттерi, шүмек
мойындары және салмақ векторының бақылаудың үстiңгi беттерi
секiлдi ракеталық двигательдердiң компоненттерiн дайындауға
арналған 97% немесе одан астам тазалықтағы диаметрi 500
микрометр немесе одан аз тозаңдатылған бөлшектердiң құймалары;
1С117                                   810110000
1С202        1С002.а.с және d тармақтар сипатталған ерекшелiгі бар
мынадай секiлдi құймалар:
(M6f)        а. Мынадай сипаттамаларға ие алюминилi құймалар:
1. Созылу берiктiгiнің шегi 293 К (20 градус С)
температура
кезiнде 480 МПа немесе одан астам; және
2. Сыртқы диаметрi 75 мм астам түтiктер немесе
цилиндрлiк өзектер нысанында әзiрленген;
(N2C1)       b. Мынадай сипаттамаларға ие титан құймалары:
1. Созылу берiктiгiнің шегi 293 К (20 градус С)
температура кезiнде 480 МПа немесе одан астам; және
2. Сыртқы диаметрi 75 мм астам түтiктер немесе цилиндрлiк
өзектер нысанында әзiрленген;
Техникалық ескерту:
Мынадай сипаттамаларға ие "құймалар" деген тiркес термо
өңдеуге дейiнгi және кейiнгi құймаларға қатысты.
---------------------------------------------------------------------------
1С20, а                                 760429100
760820910
760820990
1С20, b                                 810890300
810890700
---------------------------------------------------------------------------
1С210        1С010.а., b. және е. тармақтарда сипатталғандардан ерекшелiгі
мыналар секiлдi "талшықты немесе жіп тәрiздi материалдар":
(N2С7.а)     а. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие көмiртегі немесе
арамидті "талшықты немесе жiп тәрiздi материалдар":
1. Икемдiлiгінiң үлестік модулi 12.7 *10 м тең немесе одан
артық; немесе
2. Созылуға үлестік берiктiгі 23?5*10 м немесе астам;
Ескерту: 1С210.а салмағы бойынша эфирге негiзделген
талшықтардың үстiңгi беттiк модификаторы 0,25%
немесе одан астам бар арамидтi "талшықты немесе жiп
тәріздi материалдар" бақыланбайды:
(N2С7.b)     b. Мынадай екi сипаттамаға ие шыны "талшықты немесе жiп
тәрiздi материалдар":
1. "Серпіндiлiгінiң үлестiк модулi" 3,18*10 м немесе астам,
және

1С111, b, 1                                  400220000
1С111, b, 2                                  400220000
1С111, b, 3                                  400220000
1С111, b, 4                                  400259000
1С111, с, 1                                  290550900
1С111, с, 2                                  290550900
1С111, с, 3                                  292144000
1С111, с, 4                                  290550900
1С111, с, 5                                  290550900
1С111, с, 6                                  293100900
---------------------------------------------------------------------------
1С116    Мартенситно-стареющие стали (стали, характеризующиеся высоким
содержанием никеля и низким содержанием углерода
(М8f)    с использованием замещающих примесей или преципитатов для
дисперсионного отвердения), обладающие следующими
характеристиками:
(N2С11)  предел прочности при растяжении 1500 МПа или более, измеренный при
температуре 293 К (20 о С), в форме листов, полос или труб с
толщиной пластины или стенки 5 мм или менее.
Особое примечание: смотрите также 1С216.
---------------------------------------------------------------------------
1С116                                      7218-7229
730441900
730449100
---------------------------------------------------------------------------
1С117    Вольфрам, молибден и сплавы этих металлов в форме однородных
сферических или
(М8е)    распыленных частиц диаметром 500 микрометров или меньше с
чистотой 97% или больше для изготовления компонентов ракетных
двигателей, таких как тепловые экраны, компонентов сопла,
горловин сопел и поверхностей контроля вектора тяги.
--------------------------------------------------------------------------
1С117                                      810110000
--------------------------------------------------------------------------
1С118    Стабилизированная титаном дуплексная нержвеющая сталь (Тi-DSS),
имеющая все из нижеперечисленного:
а. Имеющая все из следующих характеристик:
1. Содержащая 17,0-23,0 весовых процентов хрома и 4,5-7,0
весовых процентов никеля;
2. Содержащая свыше 0,10 весовых процентов титана; и
3. Ферритик-аустенитическая микроструктура которой (также
известная как двухфазная микроструктура) содержит не менее
10 объемных процентов аустенита (согласно стандарту
АSТМ Е-1181-87 млм или его национальным эквивалентам);
b. Имеющая любую из следующих форм:
1. Слитки, бруски или болванки размером не менее 100 мм в
каждом измерении;
2. Листы шириной 600 мм или свыше и толщиной не более 3 мм; или
3. Трубы внешним диаметром 600 мм или свыше и толщиной стенок
не более 3 мм.
---------------------------------------------------------------------------
1С118
---------------------------------------------------------------------------
1С202    Сплавы, отличные от описанных в пунктах 1С002.а.2.с. или d.,
такие как:
(N2С1)   а. Алюминиевые сплавы, обладающие следующими характеристиками:
1. Предел прочности на растяжение 460 МПа или больше при
температуре 293 К (20 о С), и
2. Изготовлены в форме труб или цилиндрических стержней
(включая поковки) с внешним диаметром более 75 мм;
(N2С13)  b. Титановые сплавы, обладающие следующими характеристиками:
1. Предел прочности на растяжении 900 МПа или больше при
температуре 293 К (20 о С), и
2. Изготовлены в форме труб или цилиндрических стержней
(включая поковки) с внешним диаметром более 75 мм.
Техническое Примечание:
Фраза "сплавы, обладающие следующими характеристиками"
относится к сплавам до или после термообработки.
---------------------------------------------------------------------------
1С202, а                                          760429100
760820910
760820990
1С202, b                                          810890300
810890700
---------------------------------------------------------------------------
1С210    "Волокнистые или нитевидные материалы" или препреги, отличные от
описанных в пунктах 1С010.а,b. или е., такие как:
(N2С7.а) а. Углеродные или арамидные "волокнистые или нитеподобные
материалы", обладающие любыми из следующих характеристик:
6
1. "удельный модуль упругости", равный 12.7*10  м или более,
или
3
2. "удельная прочность на растяжение" 235*10  м или более,
Примечание: По пункту 1С210.а. не контролируются арамидные
"волокнистые или нитеподобные материалы", имеющие 0,25% по
весу или более поверхностного модификатора волокон,
основанного на сложном эфире;
(N2С7.b) b. Стеклянные "волокнистые или нитеподобные материалы", имеющие
обе следующие характеристики:
6
1. "удельный модуль упругости" 3,18*10  м или более, и
3

2. "Созылуға үлестiк берiктiгі" 76,2*10 немесе астам; немесе
(N2С7.с)     с. 1С210.а немесе b. тармақтарда көрсетiлген көмiртегi немесе
шыны талшықты немесе жiп тәрiзді материалдардан
дайындалған термоорнатқыш қарамайымен импрегнирленген
үздiксiз жiптер, шүйкелер, пакли немесе енi 15 мм
(препреги) аспайтын таспалар.
Техникалық ескерту:
Қарамай композиттiң матрицасын құрайды.
Ескерту: 1С210 тармағындағы "талшықты немесе жіп тәрiздi
материалдар" деген термин үздiксiз "жалғыз
талшықты жiптердi", "шүйкелердi", "тегiстегiштердi",
"паклидi" немесе "таспаларды" қамтиды
---------------------------------------------------------------------------

2. "удельную прочность на растяжение" 76,2*10  м или более;
или
(N2С7.с) с. Импрегнированные термоусадочной смолой непрерывные пряжи,
ровницы, пакли или ленты шириной не более 15 мм (препреги),
изготовленные из углеродных или стеклянных волокнистых или
нитеподобных материалов, указанных в пунктах 1С210.а. или b.
Техническое Примечание:
Смола образует матрицу композита.
Примечание: В пункте 1С210 термин "волокнистые или нитеподобные материалы"
относится к непрерывным моноволоконным нитям, пряже, ровнице,
пакле или лентам.
---------------------------------------------------------------------------

1С210, а                                38019090
540210100
540490900
681510000
1С210, b                                701910
701920
1С210, с                                3801119900
392690100
681599900
701910
401920
---------------------------------------------------------------------------
1С216        1С116, с тармақтарда сипатталғандардан ерекшелігі бар
(N2C11)      созылуға берiктігінің шегi 293 К (20 градус С) температура
кезiнде Мпа немесе одан астам мартенситно-ескiрушi болаттар:
Ескерту: 1С216 тармақ бойынша сызықтық мөлшерi 75 мм
артық емес құрылымдар бақыланбайды.
Техникалық ескерту:
"Мартенситно-ескiрушi болаттар" деген тiркес термоөңдеуге
дейiнгi немесе кейiнгi мартенситно-ескiрушi болаттарға
қатысты:
---------------------------------------------------------------------------

1С210, а                                          38019090
540210100
540490900
681510000
1С210, b                                          701910
701920
1С210, c                                          380119900
392690100
681599900
701910
701920
---------------------------------------------------------------------------
1С216    Мартенситно-стареющие стали, отличающиеся от описанных в пункте
1С116, с пределом прочности на растяжение
(N2С11)  2,050 МПа или более при температуре 293 К (20 о С);
Примечание: по пункту 1С216 не контролируются структуры с
линейными размерами не более 75 мм.
Техническое Примечание:
Фраза "мартенситно-стареющие стали,...с" относится к
мартенситно-стареющим сталям до или после термообработки.
---------------------------------------------------------------------------

1С216                                   7218-7229
730441900
730449100
---------------------------------------------------------------------------
1С225        Табиғи концентрациясына қарағанда анағұрлым жоғары, таза бор,
(N2C4)       бор бар оның қосылыстары, оның қоспалары, олар бар
жоғарыда санамаланған материалдардан немесе қалдықтардан
немесе сыныптардан жасалған бұйымдар түрiндегі бор-10 (В)
изотопымен байытылған бор.
Ескерту: 1С225-те "бор қамтылатын қоспалар" оларға
жүктелiнген материалдарды қамтиды.
Техникалық ескерту:
Бор-10 табиғи озотоптық болуы (20 атомдық проценттi)
шамамен 18.5 салмақтық проценттi құрайды;
1С225                                   284590900
1С226        Вольфрам, вольфрамның карбидi немесе вольфрамның одан
(N2C14)      жасалған бұйымдардың 90% бар құймалар мынадай сипаттамалардың
екеуiне ие:
а. Iшкi 100 мм астам бiрақ 300 мм кем тегіс симметриялық
цилиндр нысаны бар (цилиндрдiң сигменттерiн қоса
алғанда); және
b. Массасы 20 кг астам;
Ескерту: 1С226 тармақ бойынша гирь немесе гамма-сәулеленудiң
колиматорлары ретiнде пайдалану үшiн арнайы
жобаланған детальдар бақыланбайды;
---------------------------------------------------------------------------
1С226                                   284990300
810199000
---------------------------------------------------------------------------
1С227        Мынадай сипаттамалардың екеуiне де ие кальций (жоғары)
(N2C5)       жиiлiктегі:
а. Бордың 10 бөлiгiнен аз кальцидiң миллион бөлiгі бар, және
b. Магнийдi қоспағанда салмағы бойынша кез келген металл
қоспалардың 1000 бөлiгінен аз;
1С227                                   280521000
1С228        Мынадай сипаттамалардың екеуiне де ие кальций (жоғары)
(N2C10)      тазалықтағы:
а. Кальцийдi металл қоспалардың салмағы бойынша миллионға 200
бөлiктен аз; және
b. Бордың он бөлiгінен аз магнидiң миллион бөлiгі бар, және

1С216                                        7218-7229
730441900
730449100
---------------------------------------------------------------------------
10
1С225    Бор, обогащенный изотопом бор-10 (  В) до более высокой, чем
естественная концентрации, в виде: чистого бора, его соединений,
смесей, содержащих бор,
(N2С4)   изделий из перечисленных материалов или отходов и лома,
содержащих их.
Примечание: в 1С225 "смеси, включающие бор" включают нагруженные
им материалы.
Техническое примечание:
естественное изотопное содержание бора-10 составляет
приблизительно 18.5 весовых процентов (20 атомных процентов).
---------------------------------------------------------------------------
1С225                                              284590900
---------------------------------------------------------------------------
1С226    Вольфрам, карбид вольфрама или
(N2C14)  сплавы, содержащие более 90% вольфрама и изделия из них,
обладающие обеими из следующих характеристик:
а. имеющие форму полого симметричного цилиндра (включая сегменты
цилиндра) с внутренним диаметром более 100 мм, но менее 300
мм, и
b. массой более 20 кг;
Примечание: по пункту 1С226 не контролируются детали, специально
спроектированные для использования в качестве гирь
или коллиматоров гамма-излучения.
---------------------------------------------------------------------------
1С226                                           284990300
810199000
---------------------------------------------------------------------------
1С227    Кальций (высокочистый), обладающий обеими из следующих
характеристик:
а. содержащий менее 1000 частей любых металлических примесей по
весу, за исключением магния (N2С5), и
b. содержащий на миллион частей кальция менее 10 частей бора.
---------------------------------------------------------------------------
1С227                                               280521000
---------------------------------------------------------------------------
1С228    Магний (высокочистый), обладающий обеими из следующих
характеристик:
а. содержащий менее 200 частей на миллион
(N2С10)  по весу металлических примесей, за исключением кальция, и
b. менее 10 частей бора на миллион частей магния.
---------------------------------------------------------------------------

1С228                                   810411000
1С229        Мынадай сипаттамалардың екеуіне ие жоғары тазалықтағы висмут:
(N2C3)
а. Кемiнде 99,99 салмақтық процент тазалықта, және
b. Күмiстiң өте аз болуымен (миллионға он бөлiктен аз).
1С229                                   810600
1С230        Мынадай түрдегі берилий: салмағы бойынша берийлидiң 50%
(N2C5)       астамы бар құймалар, металл, берилийдiң қосылыстары олардан
жасалған бұйымдар, олар бар қалдықтар мен сынықтар;
Ескерту: 1С230-тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Рентген аппараттарына арналған немесе
скважиналардың каротажы приборларына арналған
металл терезелер;
b. Дайын түрiндегi берилидiң қышқылдарынан жасалған
профильдер немесе электрондық блоктар үшiн арнайы
әзiрленген жартылай фабрикаттар немесе
электрондық схемаларға арналған iшкі қасықшалар
түрiндегi жартылай фабрикаттар;
с. Изумруд немесе аквамариндер түрiндегi берилилер
(берилий мен алюминидiң силикаты)
---------------------------------------------------------------------------

1С228                                               810411000
---------------------------------------------------------------------------
1С229    Высокочистый висмут, обладающий обеими из следующих характеристик:
а. чистотой не менее 99,99 весовых процентов, и
(N2C3)   b. с очень низким содержанием серебра (менее 10 частей на
миллион).
(IV)
---------------------------------------------------------------------------
1С229                                                  810600
---------------------------------------------------------------------------
1С230    Бериллий следующих видов: металл, сплавы, содержащие более 50 %
(N2C2)   бериллия по весу, соединения бериллия, изделия из них, отходы и
лом, содержащие их.
Примечание: по пункту 1С230 не контролируются.
а. Металлические окна для рентгеновских аппаратов или
для приборов каротажа скважин;
b. Профили из оксидов бериллия в готовом виде или
полуфабрикаты, специально разработанные для
электронных блоков или в качестве подложек для
электронных схем;
с. Бериллы (силикат бериллия и алюминия) в виде
изумрудов или аквамаринов.
---------------------------------------------------------------------------

282760000
283329900
283429900
284190900
285000100
285000300
811291100
---------------------------------------------------------------------------
1С232        Гелий-3 немесе гелий-3 изотопымен байытылған гелий,
(N2C18)      гелий-3 бар қоспалар, жоғарыда аталғаны қандай да болмасын
бiрi бар бұйымдар немесе приборлар;
Ескерту: 1С232 тармақ бойынша гелий-3-тiң 1 граммынан азы
бар бұйымдар немесе приборлар бақыланбайды;
1С232                                   284590900
1С233        6 (Li) табиғи концентрациясына қарағанда анағұрлым жоғары
изотопымен байытылған литий, 6 изотопымен байытылған литий
(N2C9)       бар құймалар, қосылыстар немесе қоспалар, өнімдер немесе
құрылғылар, сондай-ақ жоғарыда аталғандардың кез келгенi бар
қалдықтар мен сынықтар;
Ескерту: 1С233 тармақ бойынша термолюминесценттi
дозиметрлер бақыланбайды;
Техникалық ескерту:
бизотоптың литидегi табиғи болуы шамамен 6,5 салмақтық
процентке кем (7,5 атомдық процент):
1С233                                   284590900
1С234        Гафнидiң 1 бөлiгіне салмағы бойынша цирконийдiң 500
бөлiгiне аз металл, салмағы бойынша цирконийдiң 50%
(N2C9)       астамы бар құймалар түрiндегi цирконий, және аталған
металлдан, құймалар мен қосылыстардан дайындалған
қосылыстар, бұйымдар, сондай-ақ олар бар қалдықтар мен
сынықтар;
Ескерту: 1С234 тармақ бойынша 0,10 мм-нен аспайтын фольга
нысанындағы цирконий бақыланбайды;
---------------------------------------------------------------------------

282760000
283329900
283429900
284190900
285000100
285000300
811291100
---------------------------------------------------------------------------
1С232    Гелий-3 или гелий, обогащенный изотопом гелия-3, смеси,
(N2C18)  содержащие гелий-3, изделия или приборы, содержащие, что-либо из
вышеназванного.
Примечание: по пункту 1С232 не контролируются изделия или
приборы, содержащие менее 1 г гелия-3.
---------------------------------------------------------------------------
1С232                                               284590900
---------------------------------------------------------------------------
6
1С233    Литий, обогащенный изотопом 6 (  Li) до более высокой, чем
естественная концентрации, сплавы, соединения или
(N2C9)   смеси, содержащие литий, обогащенный изотопом 6, продукты или
устройства, а также отходы и лом, содержащие любое из
вышеперечисленного;
Примечание: по пункту 1С233 не контролируются термолюминесцентные
дозиметры;
Техническое Примечание:
Природное содержание изотопа 6 в литии равно приблизительно 6.5
весовых процентов (7,5 атомных процента).
---------------------------------------------------------------------------
1С233                                               284590900
---------------------------------------------------------------------------
1С234    Цирконий с содержанием гафния менее чем 1 часть гафния на 500
(N2C15)  частей циркония по весу в виде металла, сплавов, содержащих более
50 % циркония по весу, и соединений, изделия, изготовленные из
указанных металла, сплавов и соединений, а также отходы и лом,
содержащие их;
Примечание: по пункту 1С234 не контролируется Цирконий в форме
фольги, имеющей толщину, не превышающую 0,10мм.
---------------------------------------------------------------------------

1С235                                   284440000
1С236        Альфа - жартылай ыдырау кезеңi кемiнде 10 күн, бiрақ 200
(N2C19)      жылдан аспайтын мынадай түрдегi альфа сәулеленетiн
радионуклидтер:
а. Таза изотоп;
b. Альфа-белсендiлiгінiң жиынтығы 1 кюри 1 кг-ға (37 Гбк/кг)
немесе астам осы радионуклидтерiнiң кез келгенi бар
қосылыстар;
с. Альфа-белсендiлігінiң жиынтығы 1 кюри 1 кг-ға (37 ГБк/кг)
немесе астам осы радионуклидтерiнiң кез келгенi бар
қоспалар;
d. Олар бар өнiмдер немесе құрылғылар.
Ескерту: 1С236 тармақ бойынша жиынтық альфа белсенділiгi
3,7 ГБк (100 миликюри) аспайтын бұйымдар немесе
құрылғылар бақыланбайды;
1С236                                   2844
1С237        Радий-226, радий-226-ның қосылыстары немесе құймалары,
(N2C12)      радий-226 бар қоспалар, немесе жоғарыда аталғандардың кез
келгенi бар бұйымдар немесе құрылғылар;
Ескерту: 1С227 тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Медициналық мақсаттарға арналған бұйымдар;
b. Кез келген түрдегi радий-226 0.37 ГБк (100
аспайтын миликюри) бұйымдар немесе құрылғылар;
1С237                                   28440000
1С238        Хлордың трифторидi (СIҒ3);
(N2C6)
1С238                                   281290000
1С239        Әскери бақылаулық Тiзiмдерде сипатталғандардан ерекшелігі
(N6С1.е)     қуатты жарғыш заттар, немесе олардың компоненттерi, немесе
кристалдық тығыздығы 1,8 г/шаршы см аспайтын, тұтану
жылдамдығы 8000 м/с осы заттардың екi 2% астамы бар
қоспалар;
1С239                                   36020000
1С240        Никельдi ұнтақ немесе ОС006 тармақта сипатталғандардан
(N2C16)      ерекшелігі бар мыналар секiлдi кеуек никель:
а. Мынадай сипаттамалардың екеуiне де ие никельді ұнтақ:
1. Таза никель 99,0% немесе одан жоғары, және
3. Бөлшектерінiң орташа мөлшерi АSТМ В330 стандартына
немесе баламды стандартқа сәйкес өлшенген кемiнде 10
мкм;
b. 1С240.а сипатталған материалдардан дайындалған кеуек
металл никель;
Ескерту: 1С240 тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Талшықты никельдi ұнтақ;
b. Парағына кемiнде 1000 шаршы см алаңы бар кеуек
металл никельдiң парақтары;
Техникалық ескерту:
1С240.b. тармақ 1С240.а тармақта көрсетілген материалдарды
нығыздау және пiсiру арқылы дайындалған, ал бүкіл құрылымы
бойынша iштей байланысты жұқа кеуектермен металл материалын
түзуге арналған кеуек металлға қатысты;
---------------------------------------------------------------------------

1С235                                               284440000
---------------------------------------------------------------------------
1С236    Альфа-излучающие радионуклиды, имеющие период альфа-полураспада
(N2C19)  не менее 10 дней, но не более 200 лет, в виде:
а. Чистого изотопа;
b. Соединения, содержащие любой из этих радионуклидов с суммарной
альфа-активностью 1 кюри на 1 кг (37 ГБк/кг) или более;
с. Смеси, содержащие любой из этих радионуклидов с суммарной
альфа-активностью 1 кюри на 1 кг (37 ГБк/кг) или более;
d. Продукты или устройства, их содержащие.
Примечание: по пункту 1С236 не контролируются изделия или
устройства с суммарной альфа-активностью не более 3,7
ГБк (100 миликюри).
---------------------------------------------------------------------------
1С236                                               2844
---------------------------------------------------------------------------
226
1С237    Радий-226 (    Rа), соединения или сплавы радия-226, смеси,
содержащие радий-226, или изделия
(N2C12)  или устройства, содержащие любое из вышеописанного.
Примечание: по пункту 1С237 не контролируются:
а. Изделия для медицинских целей;
b. Изделия или устройства, содержащие не более 0.37
ГБк (10 миликюри) радия-226 в любом виде.
---------------------------------------------------------------------------
1С237                                               284440000
---------------------------------------------------------------------------
1С238    Трифторид хлора (СLF3).
(N2C6)
---------------------------------------------------------------------------
1С238                                               281290000
---------------------------------------------------------------------------
1С239    Мощные взрывчатые вещества, отличные от описанных в Военном
Списке, или их компоненты,
(N6С1.е) или смеси, содержащие более 2 % этих веществ, с кристаллической
плотностью более 1.8 г/куб.см, имеющие скорость детонация более
8000 м/с.
---------------------------------------------------------------------------
1С239                                               360200000
---------------------------------------------------------------------------
1С240    Никелевый порошок или пористый металлический никель, отличные от
описанных в пункте 0С005, такие как:
(N2C16)
а. Никелевый порошок, обладающий обеими из следующих
характеристик:
1. чистотой никеля 99,0 % или выше, и
2. средним размером частиц менее чем 10 мкм, измеренным в
соответствии со стандартом АSТМ В 330 или эквивалентным
стандартом;
b. Пористый металлический никель, изготовленный из материалов,
описанных в 1С240.а.;
Техническое примечание: по пункту 1С240 не контролируются:
а. волокнистые никелевые порошки;
b. листы пористого металлического никеля, имеющие
площадь менее 1000 куб.см на лист.
Техническое примечание:
Пункт 1С240.b. относится к пористому металлу, изготовленному
прессованием и спеканием материалов, указанных в пункте 1С240.а,
для образования металлического материала с тонкими порами,
внутренне связанными по всей структуре.
---------------------------------------------------------------------------

1С240, а                                750400000
1С240, b                                750800900
---------------------------------------------------------------------------
1С350        Мыналар секiлдi токсиндi химиялық заттарды жасау үшiн
пайдалануы мүмкiн химикалийлер:
(А)          Ерекше ескерту: Сондай-ақ Әскери Бақылаулық Тiзiмдердi
және 1С450-дi қараңыз.
(C2)         1. Тиодигликоль (111-48-8);
(C3)         2. Фосфордың хлороксы (10025-87-3);
(C2)         3. Диметилметилфосфонат (756-79-6);
4. Метилфосфонилдифторидi (676-99-3) үшін Әскери Бақылау
(C1)            Тiзiмдерiн қараңыз;
(C2)         5. Метилфосфонилдихлорид (676-97-1);
(C3)         6. Диметилфосфонит (868-85-9);
(C3)         7. Yшхлорлыфосфор (7719-12-2);
(C3)         8. Yшметилфосфит (121-45-9);
(C3)         9. Тионидхлорид (7719-09-7);
10. 3-гидрокси-1-метилпиперидин (3554-74-3);
(C2)         11. N, N-диизипропил 2-аминоэтил хлорид (96-79-7);
(C2)         12. 2-диизопропиламиноэтантиол (5842-07-9);
(C2)         13. 3-хинуклидинол (1619-34-7);
14. Калий фторидi (7789-23-3);
15. 2-хлорэтанол (107-07-3);
16. Диметиламин (124-40-3);
(C2)         17. Диэтилэтилфосфонат (78-38-6);
(C2)         18. Диэтил-N, N-диметиламидофосфат (2404-03-7);
(C3)         19. Диэтилфосфит (762-04-9);
20. Диметиламин гидрохлорид (506-59-2);
(C2)         21. Этилдихлорфосфонит (1498-40-8);
(C2)         22. Этилдихлорфосфонат (1066-50-8);
23. Этилдифторфосфонат (753-98-0) үшiн Әскери Бақылау
(C1)             Тiзiмдерiн қараңыз.
24. Фторлы сутегі (7664-39-3);
25. Метил бензилат (76-89-1);
(C2)         26. Метилдихлорфосфонит (676-83-5);
(C2)         27. 2-диизопропиламиноэтанол (96-80-0);
(C2)         28. Пинаколиндық спирт (464-07-3);
29. 0-этил-0-(2-диизопропиламиноэтил) метилфосфонит
(C1)             (51856-11-8) үшін Әскери Бақылау Тiзiмдерiн қараңыз.
(C3)         30. Триэтилфосфит (122-52-1);
(C2)         31. Yшхлористiк мышьяк (7784-34-1);
(C2)         32. Фенилуксустiк (бензилдiк) қышқыл (76-93-7);
(C2)         33. Диэтилметилфосфонит (15715-41-0);
(C2)         34. Диэтилметилфосфонат (6163-75-3);
(C2)         35. Этилдифторфосфонит (430-78-4);

1С240, а                                            750400000
1С240, b                                            750800900
---------------------------------------------------------------------------
1С350    Химикалии, которые могут использоваться для создания токсических
химических веществ, такие как:
(A)      Особое примечание: смотрите также Военный Список и 1С450.
(C2)    1. Тиодигликоль (111-48-8);
(C3)    2. Хлорокись фосфора (10025-87-3);
(C2)    3. Диметилметилфосфонат (756-79-6);
4. см. Военный Список для
(C1)       Метилфосфонилдифторид (676-99-3);
(C2)    5. Метилфосфонилдихлорид (676-97-1);
(C3)    6. Диметилфосфит (868-85-9);
(С3)    7. Треххлористый фосфор (7719-12-2);
(С3)    8. Триметилфосфит (121-45-9);
(С3)    9. Тионилхлорид(7719-09-7);
10. 3-гидрокси-1-метилпиперидин (3554-74-3);
(С2)    11. N,N-диизопропил-2-аминоэтил хлорид (96-79-7);
(С2)    12. 2-диизопропиламиноэтантиол (5842-07-9);
(С2)    13. 3-хинуклидинол (1619-34-7);
14. Фторид калия (7789-23-3);
15. 2-хлорэтанол (107-07-3);
16. Диметиламин (124-40-3);
(С2)    17. Диэтилэтилфосфонат (78-38-6);
(С2)    18. Диэтил-N,N-диметиламидофосфат (2404-03-7);
(С3)    19. Диэтилфосфит(762-04-9);
20. Диметиламин гидрохлорид (506-59-2);
(С2)    21. Этилдихлорфосфонит (1498-40-4);
(С2)    22. Этилдихлорфосфонат (1066-50-8);
23. см. Военный Список для
(С1)        Этилдифторфосфонат (753-98-0);
24. Фтористый водород (7664-39-3);
25. Метилбензилат (76-89-1);
(С2)    26. Метилдихлорфосфонит (676-83-5);
(С2)    27. 2-диизопропиламиноэтанол (96-80-0);
(С2)    28. Пинаколиновый спирт (464-07-3);
29. см. Военный Список для
(С1)        0-этил-0-(2-диизопропиламиноэтил)
метилфосфонит (57856-11-8);
(С3)    30. Триэтилфосфит (122-52-1);
(С2)    31. Треххлористый мышьяк (7784-34-1);
(С2)    32. Фенилуксусная (бензиловая) кислота (76-93-7);
(С2)    33. Диэтилметилфосфонит (15715-41-0);
(С2)    34. Диметилэтилфосфонат (6163-75-3);
(С2)    35. Этилдифторфосфонит (430-78-4);

(C2)         36. Метилдифторфосфонит (753-59-3);
37. 3-Хинуклидин (3731-38-2);
(C3)         38. Бесфторлыфосфор (10026-13-8);
39. Пинаколин (75-97-8);
40. Цианистiк калий (151-50-8);
41. Калийдiң бифторидi (7789-29-9);
42. Сутегінiң фторлық тұзы (1341-49-7);
43. Натрийдің бифторидi (7681-49-4);
44. Натрий фторидi (1333-83-1);
45. Натрий цианидi (143-33-9);
(C3)         46. Yшэтаноламин (102-71-6);
47. Фосфордың пентасульфидi (1314-80-3);

(С2)    36. Метилдифторфосфонит (753-59-3);
37. 3-Хинуклидин (3731-38-2);
(С3)    38. Пятифтористый фосфор(10026-13-8);
39. Пинаколин (75-97-8);
40. Цианистый калий (151-50-8);
41. Бифторид калия (7789-29-9);
42. Соли фтористого водорода (1341-49-7);
43. Бифторид натрия (7681-49-4);
44. Фторид натрия (1333-83-1);
45. Цианистый натрий (143-33-9);
(С3)    46. Триэтаноламин (102-71-6);
47. Пентасульфид фосфора (1314-80-3);

1С351        Мыналар секiлдi адам және жануарлар үшiн қауіпті патогендер
(А)          және токсиндер:
а. Мыналар секілдi осындай вирустармен әдейi жұқтырылған
қоректiк ортаны қоса алғанда, "оқшауланған дақылдар"
нысанындағы немесе материал ретіндегі табиғи шығу тегі
бар немесе өзгертiлген вирустар:
1. Чикунгунь безгегі;
2. Конго-қырын геморрагикалық безгегі;
3. Тропикалық безгегі;
4. Жылқылардың шығыс американдық энцефаломиелита
қоздырғышы;
5. Эбола геморрагикалық безгегi;
6. Бүйрек синдромы бар геморрагикалық безгегi (Хантаан);
7. Аргентина геморрагикалық безгегi (хунин);
8. Лассо геморрагикалық безгегі;
9. Хориоменингит лимфоцитарлық қоздырғышы;
10. Боливея геморрагикалық безгегі (мачупо);
11. Марголық безгегі;
12. Маймылдардың шешегiнiң қоздырғышы;
13. Рифт алабының безгегінiң қоздырғышы;
14. Көктемгi-жазғы кене энцефалитін қоздырғыш;
15. Табиғи шешекті қоздырғыш;
16. Жылқылардың венесуэла энцефаломиелитін қоздырғыш;
17. Жылқылардың инцефаломиелитін қоздырғыш;
18. Ақ шешекті қоздырғыш;
19. Сары безгекті қоздырғыш;
20. Жапон энцефалитін қоздырғыш;
b. Мыналар секiлдi осы риккетсиилермен әдейi жұқтырылған
қоректік ортаны қоса алғанда, "оқшауланған дақылдар"
нысанындағы немесе материал ретiндегі табиғи шығу тегі
бар немесе өзгертiлген риккетсиилер:
1. Коксиэла бурнети (Сохiеllа burnеtii);
2. Бартонелла куинтана (Bartonella guintana (Rickettsia
guintаnа));
3. Рикеттсия провасеки (Rickettsia рrоwаsескi);
4. Риккетсия риккетси (rickettsia riскеttsii);
с. Мыналар секiлдi осы бактериялармен әдейi жұқтырылған
қоректiк ортаны қоса алғанда "оқшауланған дақылдар"
нысанындағы немесе материал ретіндегi табиғи шығу тегі
бар немесе өзгертiлген бактериялар:
1. Бацилус антррацис (Bacilus аnthrасis);
2. Бруцелла абортус;
3. Бруцелла мелитенсис;
4. Бруцелла суис;
5. Хламидия пситаси (Chlamydia рsitаtасi);
6. Ботулизмдi қоздырғыш;
7. Франсиселла туларенсис (Francisella tulаrеnsis);
8. Буркхолдерия малеи (Burkholderia mallei (Pseudomonas
маllеi);
9. Буркхолдерия псевдомалеи (Burkholderia pseudomallei
(Pseudomonas рsеudомаllеi);
10. Сальмонелла типпи (Salmonella tурhi);
11. Дизинтерияны қоздырғыш (шигела);
12. Холера қоздырғыш;
13. Ерсиния пестикс (yersinia pectis)
d. Мыналар секiлдi токсиндер және олардың компоненттерi:
1. Ботулиникалық токсиндер;
2. Газ гонгренасы токсиндерi;
3. Конотоксин;
4. Рицин;
5. Сакситоксин;

1С351    Патогены, опасные для человека и животных, и токсины, такие как:
а. Вирусы, естественного происхождения или измененные, в форме
"изолированной культуры" или как материал, включая питательную
среду, преднамеренно зараженный этими вирусами, такие как:
1. Лихорадки Чикунгунья;
2. Конго-Крымской геморрагической лихорадки;
3. Тропической лихорадки;
4. Возбудитель восточного американского энцефаломиелита
лошадей;
5. Геморрагической лихорадки Эбола;
6. Геморрагической лихорадки с почечным синдромом (Хантаан);
7. Аргентинской геморрагической лихорадки (Хунин);
8. Геморрагической лихорадки Ласса;
9. Возбудитель лимфоцитарного хориоменингита;
10. Боливийской геморрагической лихорадки (Мачупо);
11. Лихорадки Марбург;
12. Возбудитель оспы обезьян;
13. Возбудитель лихорадки долины Рифт;
14. Возбудитель весенне-летнего клещевого энцефалита;
15. Возбудитель натуральной оспы;
16. Возбудитель венесуэльского энцефаломиелита лошадей;
17. Возбудитель западного американского энцефаломиелита
лошадей;
18. Возбудитель белой оспы;
19. Возбудитель желтой лихорадки;
20. Возбудитель японского энцефалита;
b. Риккетсии, естественного происхождения или измененные, в форме
"изолированной культуры" или как материал, включая питательную
среду, преднамеренно зараженный этими риккетсиями, такие как:
1. Коксиэлла бурнети (Сохiеllа buмеtii);
2. Бартонелла куинтана (Ваrtоnеllа guintana (Rochalimaea
guintаnа, Rickettsia guintаnа));
3. Риккетсия провацека (Rickettsia рrоwаsескi);
4. Риккетсия риккетсии (Rickettsia riскеttsii);
с. Бактерии, естественного происхождения или измененные, в форме
"изолированной культуры" или как материал, включая питательную
среду, преднамеренно зараженный этими бактериями, такие как
1. Бацилус антррацис (Васillus аnthrасis);
2. Бруцелла абортус (Вгuсеllа аbоrtus);
3. Бруцелла мелитенсис (Вгuсеllа меlitеnsis);
4. Бруцелла суис (Вгuсе11а suis);
5. Хламидия пситаси (Chlamydia рsittасi);
6. Возбудитель ботулизма (Сbоstridin bоtulinun);
7. Франсиселла туларенсис (Fгаnсisеllа tulаrеnsis);
8. Буркхолдерия малеи (Вuгкhоldеriа mallei (Рsеudомоnаs
маllеi));
9. Буркхолдерия псевдомалеи (Вuгкhоldеriа рsеudомаllеi
(Рsеudомоnаs рsеudомаllеi));
10. Сальмонелла типпи (Sаlмоnеllа tурhi);
11. Возбудитель дизентерии (шигелла);
12. Возбудитель холеры;
13. Иерсиния пестис (Yersinia реstis);
d.       Токсины и их компонентоы, такие как:
1. Ботулинические токсины;
Примечание: По пункту 1С351.d.1. не контролируются
ботулинические токсины в форме продуктов, удовлетворяющих
следующим требованиям:
1. Являющихся фармацевтическими препаратами,
предназначенными для использования в медицине;
2. Расфасованы для распространения как медицинские продукты;
3. Одобрены государством для продажи как медицинских
товаров.
2. Токсины газовой гангрены;
3. Конотоксин;
(С1)(IV) 4. Рицин;
(С1)(IV) 5. Сакситоксин;

6. Токсиндердiң қадамы (Shаg);
7. Алтын стафилококатоксиндерi;
8. Тетродотоксин;
9. Веротоксин;
10. Микроцистин (циангинози);
11. Афлатоксин;
Ескерту: 1С351 тармақ бойынша "вакциндер" немесе "иммунды
токсиндер бақыланбайды;
---------------------------------------------------------------------------
1С351, а                                300290500
1С351, b                                300290500
1С351, c                                300290500
1С351, d                                300290900
---------------------------------------------------------------------------
1С352        Мыналар секiлдi жануарларға қауiпті патогендер:
(М)
а. Мыналар секiлдi осындай вирустармен әдейi жұқтырылғын
қоректiк ортаны қоса алғанда, "оқшауланған дақылдар"
нысанындағы немесе материал ретiндегi табиғи шығу тегі бар
немесе өзгертiлген вирустар:
1. Шошқалардың африкандық обасын қоздырғыш;
2. Құстардың тұмауын қоздырғыш:
а. Жiктелмеген;
b. ЕС 92/40/ЕС (О.J.L.1623.1.92 р.19) директивасында
жоғары патогендi ретiнде айқындалған, мыналар
секiлдi:
1. 1.2 үлкен алты апталық балапандар үшiн А ВВПИ
үлгiсiндегi (iшкi веналық патогендi индекс);
немесе
2. А үлгiсi Н5 немесе Н7 ішкі үлгілерi, оларда
негiзгі аминқышқылды нуклеотидтi рет
бөлшектенген гемаглютинмен күйiнде болады;
3. Блютанок қоздырғышы:
4. Яшур қоздырғышы;
5. Ешкiлердiң бездерiн қоздырғыш;
6. Ауески ауруын қоздырғыш;
7. Шошқалардың классикалық обасын қоздырғыш;
8. Құтыруды қоздырғыш (лиссавирустер);
9. Ньюкасла ауруын қоздырғыш;
10. Ұсақ шайнағыш жануарлардың обасын қоздырғыш;
11. Шошқалардың этеровирусты везикулярлық инфекциясын
қоздырғыш серотип-9;
12. Iрi мүйiздi қараның обасын қоздырғыш;
13. Қойлардың безгегiн қоздырғыш;
14. Тешен шошқалардың қоздырғыш;
15. Везикулярлық стамотитті қоздырғыш;
b. Мыналар секiлдi осындай фунгицидтің микоплазмасымен әдейi
жұқтырылғын қоректiк ортаны қоса алғанда, "оқшауланған
дақылдар" нысанындағы немесе материал ретiндегі табиғи шығу
тегі бар немесе өзгертiлген Фунгицидтің микоплазмасы
(Mycoplasma мусоidеs):
Ескерту: 1С352 тармақ бойынша "вакциндер" бақыланбайды.
1С352                                   300290500
1С353        Мыналар секiлдi генетикалық өзгертiлген микроорганизмдер:
(А)
а. 1С351. ф-с немесе 1С352 немесе 1С354 iшкi тарауларда
көрсетiлген микроорганизмдердің патогендiлiгімен
байланысты нуклеиндi қышқылдардың жүйелiлiгі
(учаскiлерi) бар генетикалық өзгертiлген кез келген
өзгертілген микроорганизмдер (фрагменттер);
b. 1С351.d. тарауда көрсетiлген токсиндердiң немесе
оларды құраушылардың кез келгенiн кодтайтын нуклеиндi
қышқылдардың жүйелiлiгі (учаскiлерi) бар генетикалық
өзгертілген кез келген өзгертілген микроорганизмдер
(фрагменттер);

6. Шаг (Shag) токсин;
7. Токсины золотистого стафилококка;
8. Тетродотоксин;
9. Веротоксин;
10. Микроцистин (циантинозин);
11. Афлатоксин
Примечание: по пункту 1С351 не контролируются "вакцины" или
"иммунотоксины".
---------------------------------------------------------------------------
1С351, а                                            300290500
1С351, b                                            300290500
1С351, c                                            300290500
1С351, d                                            300290900
---------------------------------------------------------------------------
1C352    Патогены, опасные для животных, такие как:
(А)
а. Вирусы, естественного происхождения или измененные, в форме
"изолированной культуры" или как материал, включая питательную
среду, преднамеренно зараженным этими вирусами, такие как:
1. Возбудитель африканской чумы свиней;
2. Возбудители гриппа птиц:
а. Неклассифицированные; или
b. Определены в Директиве ЕС 92/40/ЕС (О.J.L. 16 23.1.92 р.
19) как высокопатогенные, такие как:
1. тип А с ВВПИ (внутривенный патогенный индекс) для
шестинедельных цыплят больший 1.2; или
2. тип А, подтип Н5 или Н7, в которых в нуклеотидной
последовательности основные аминокислоты находятся в
состоянии с расщепленным гемаглютином;
3. Возбудитель блютанга;
4. Возбудитель ящура;
5. Возбудитель оспы коз;
6. Возбудитель болезни Ауески;
7. Возбудитель классической чумы свиней;
8. Возбудитель бешенства (лиссавирусы);
9. Возбудитель болезни Ньюкасла;
10. Возбудитель чумы мелких жвачных животных;
11. Возбудитель энтеровирусной везикулярной инфекции
свиней, серотип 9;
12. Возбудитель чумы крупного рогатого скота;
13. Возбудитель оспы овец;
14. Возбудитель болезни Тешена свиней;
15. Возбудитель везикулярного стоматита;
b. Микоплазма фунгицида (Мусорlаsма мусоidеs), естественного
происхождения или измененные, в форме "изолированной культуры"
или как материал, включая питательную среду, преднамеренно
зараженный этой микоплазмой фунгицида.
Примечание: по пункту 1С352 не контролируются "вакцины".
---------------------------------------------------------------------------
1С352                                              300290500
---------------------------------------------------------------------------
1С353    Генетически измененные микроорганизмы, такие как:
(А)
а. Генетически измененные любые микроорганизмы или генетические
элементы (фрагменты), которые содержат последовательности
(участки) нуклеиновой кислоты, связанные с патогенностью
микроорганизмов, указанных в подразделах 1С351.а.-с. или
1С352 или 1С354;
b. Генетически измененные любые микроорганизмы или генетические
элементы (фрагменты), которые содержат последовательности
(участки) нуклеиновой кислоты, кодирующие любой из токсинов
или его составляющих, указанных в разделе 1С351.d..
---------------------------------------------------------------------------

1С353                                   300290500
1С354        Мыналар секiлді өсiмдiктерге қауiптi патогендер:
(А)
а. Мыналар секiлдi осындай бактериялар әдейi жұқтырылғын
қоректiк ортаны қоса алғанда, "оқшауланған дақылдар"
нысанындағы немесе материал ретiндегi табиғи шығу тегi бар
немесе өзгертiлген бактериялар:
1. Ксантомонас албилинеанс (Хаnthомоnаs аlbilinеаns);
2. А, В, С, D үлгiлерiндегi цитрий немесе Ксантомонас
цитри, Ксантоманс кампестрис рv. немесе
аурантифолия немесе Ксантомонас кампрестрис рv.
цитромело секiлдi өзгеше жiктелген;
b. Мыналар секiлдi осындай микроскоптық саңырауқұлақтар әдейi
жұқтырылғын қоректiк ортаны қоса алғанда, "оқшауланған
дақылдар" нысанындағы немесе материал ретіндегі табиғи шығу
тегi бар немесе өзгертiлген микроскоптық саңырауқұлақтар:
1. Коллетотрихум коффенанум вар. вируланс (Коллетотрихум
кахавае) (Соllеtоtriсhuм coffeanum vаr.virulаns
(Colletotrichum каhаwае);
2. Кохилубус меабианус (Хелминтоспорикм орузае)
(Сосhliоbоlus miyabeanus (Неlмinthоsроriuм оrуzае));
3. Микроциклус улеи (син. Дотиделла улеи) (Мiсrосусlus
ulei (sуn.Dоthidеllа ulеi));
4. Пуциния граминис (син Пуциния граминис ф.сп. тритиси)
(Рuссiniа graminis (sуn.Рuссiniа graminis
f.sр.tritiсi));
5. Пуциния стрииформес (син.Плициния глумарум) (Рuссiniа
striiformis (sуn.Рuссiniа gluмаruм));
6. Магнопарте гресеа (пирисулария грисеа/пирисулария
оризае) (Маgnароrthе grisеа/руriсulаriа оrуzае)).
1С354                                   300290500
1С450        Мыналар секiлді токсиндi химиялық заттар және олар үшiн
(С)          пайдалануы мүмкiн заттар:
Ерекше ескерту: сондай-ақ 1С350, 1С351.d тармақтарын
және әскери бақылаулық тiзiмдердi қараңыз:
а. Мыналар секiлдi токсиндi химиялық заттар:
(С2)            1. Амитон О,О-Диэтил S-(2-диэтиламиноэтил) тиолфосфат
(78-53-5) және осыған сәйкес алкинирленген немесе
протонирленген тұздар;
(С2)            2. РҒIВ: 1,1,3,3,3-пентафтор-2-үшфторметил-1-пропен
(382-21-8);
3. ВZ: 3-хинуклидинибензилат (6581-06-2) үшiн Әскери
(С2)               Бақылаулық Тiзiмдердi қараңыз;
(С3)            4. Фосген: көмiртегі қышқылының дихлорангидриді;
(С3)            5. Хлорциан (506-77-4);
(С3)            6. Сутегi цианидi (74-90-8);
(С3)            7. Хлоропекрин: үшхлорнитрометан (76-06-2);
b. Мыналар секiлдi токсиндердi жасау үшiн пайдалануы
мүмкiн заттар:
(С2)            1. Әскери Бақылаулық Тiзiмдерде немесе 1С350
сипатталғандардан ерекшелiгі бар метил мен этиль, немесе
этильдi метильдi пропиль мен (қалыпты немесе озо)
топтармен байланысты, бiрақ көмiртегiнiң атомдарынсыз
фосфордың атомдары бар химикаттар;
Ескерту: 1С450РР тармағы бойынша Фонофос: о-этил-S-

1С353                                               300290500
---------------------------------------------------------------------------
1С354    Патогены, опасные для растений, такие как:
(A)
а. Бактерии, естественного происхождения или измененные, в форме
"изолированной культуры" или как материал, включая питательную
среду, преднамеренно зараженный этими бактериями, такие как:
1. Ксантомонас албилинеанс (Хаnthомоnаs аlbilinеаns);
2. Ксантомонас кампестрис рv.цитри включая штаммы Ксантомонас
кампестрис рv. цитри типов А,В,С,D,Е или классифицированные
иначе, как Ксантомонас цитри, Ксантомонас кампестрис рv.
аурантифолия или Ксантомонас кампестрис рv. цитромело;
b. Микроскопические грибы естественного происхождения или
измененные, в форме "изолированной культуры" или как материал,
включая питательную среду, преднамеренно зараженный этими
грибами, такие как:
1. Коллетотрихум коффенанум вар. вируланс (Коллетотрихум
кахавае)
(Соllеtоtriсhuм cffeanum vаr.virulаns (Colletotrichum
каhаwае));
2. Кохилобус миабеанус (Хелминтоспориум орузае)(Сосhliоbоlus
miyabeanus (Не1мinthоsроriuм оrуzае));
3. Микроциклус улеи (син. Дотиделла улеи) (Мiсrосусlus ulei
(sуn.Dоthidеllа ulеi));
4. Пуциния граминис (син. Пуциния граминис ф.сп. тритиси)
(Рuссiniа graminis (sуn.Рuссiniа graminis f.sр.tritiсi));
5. Пуциния стрииформис (син. Пуциния глумарум) (Рuссiniа
striiformis (sуn.Рuссiniа gluмаruм));
6. Магнапорте грисеа (пирисулария грисеа/пирисулария оризае)
(Маgnароrthе grisеа/руriсulаriа оrуzае)).
---------------------------------------------------------------------------
1С354                                               300290500
---------------------------------------------------------------------------
1С450    Токсичные химические вещества и вещества, которые могут
использоваться для их создания, такие как:
(С)      Особое примечание: смотрите также пункты 1С350, 1С351.d. и
Военный Список.
а. Токсичные химические вещества, такие как:
(С2)        1. Амитон: О,О-Диэтил S-(2-диэтиламиноэтил)тиолфосфат
(78-53-5) и соответствующие алкинированные или протонированные
соли;
(С2)        2. РFIВ: 1,1,3,3,3-пентафтор-2-трифторметил-1-пропен
(382-21-8);
3. см. Военный Список для
(С2)           ВZ: 3-хинуклидинилбензилат (6581-06-2);
(С3)        4. Фосген: дихлорангидрид угольной кислоты (75-44-5);
(С3)        5. Хлорциан (506-77-4);
(С3)        6. Цианид водорода (74-90-8);
(С3)        7. Хлоропикрин: трихлорнитрометан (76-06-2);
b. Вещества, которые могут использоваться для создания токсинов,
такие как:
(С2)        1. Химикаты, отличные от описанных в Военном Списке или в
1С350, содержащие атомы фосфора, связанные с метиловыми,
этиловыми или пропиловыми (нормальными или изо)группами, но
без атомов углерода;
Примечание: по пункту 1С450.b.1 не контролируются Фонофос:

фенил (этил) дитиофосфонат (944-22-9)
бақыланбайды;
(С2)            2. N, N-Диалкил (метил, этил немесе пропил (қалыпты
немесе изо) амидодигалогенофосфонаттар;
(С2)            3. Диалкил (метил, этил немесе пропил (қалыпты немесе
изо) - N, N-диалкил метил, этил немесе пропил
(қалыпты немесе изо) 1С350-да сипатталған
амидофосфоттар Диэтил - N, N-диэтилфосфорамидке
қарағанда жақсы;
(С2)            4. N, N-Диалкил (метил, этил немесе пропил (қалыпты
немесе изо)амино) 1С350 тармақта сипатталған N, N-
Диизопропил-2-аминоэтилхлорид немесе N, N-
Диизопропил-2-аминоэтилохлоридгидрохлоридттер-ге
қарағанда этилохлоридтер және тиiсiнше протонирленген
тұздар жақсырақ;
(С2)            5. N, N-Диалкил (метил, этил немесе пропил (қалыпты
немесе изо)амино) 1С350 тармақта сипатталған N, N-
Диизопропил-2-аминоэтанол (96-80-0) және N, N-
Диэтиламиноэтанол-ға қарағанда этанолдар және
тиiсiнше протонирленген тұздар жақсырақ;
Ескерту: 1С450.b. тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. 2-диметиламиноэтанол (108-01-0) және
тиiстi протонирленген тұздар;
b. 2-диэтиламиноэтанолдың протонирленген
тұздары;
(С2)            6. N, N-Диалкил (метил, этил немесе пропил (қалыпты
немесе изо)амино) 1С350 тармақта сипатталған N, N-
Диизопропил-2-аминоэтантиол-ге қарағанда
этантиолтдар және тиiсiнше протонирленген тұздар
жақсырақ;
(С3)            7. Этилдиэтаноламин (139-89-7);
(С4)            8. Метилдиэтаноламин (105-59-9);
---------------------------------------------------------------------------
1С450, а, 1                             293090950
1С450, а, 2                             290330100
1С450, а, 3                             291639000
1С450, а, 4                             282120900
1С450, а, 5                             285100900
1С450, а, 6                             281119900
1С450, а, 7                             290490800
1С450, b, 1
1С450, b, 2                             293100800
1С450, b, 3                             293100800
1С450, b, 4                             292119900
1С450, b, 5                             292219000
1С450, b, 6                             293090950
1С450, b, 7                             292219000
1С450, b, 8                             292219000
---------------------------------------------------------------------------
1С950        Осы тармақпен бақыланатын тауарлардың экспортына егер
бұл қатысушы мемлекет болмаса, кез келген арналған жерiне
тиым салынған:
(А)          1 қосымшаның 1С350 тармағында сипатталған кез келген
химикаттар бар қоспалар. Оған мынау кiрмейдi:
Бақыланатын химикаттардың кез келгенi бар химикаттар;
олар:
1. Бөлшек саудаға ұсынылады және жеке пайдалануға
немесе тұтынуға арналған немесе;
2. Қандай да бiр болмасын стандартты тәсiлмен бөлiп
шығаруға болмайтын күйде байланысқан химикат болады.
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 1С350 қараңыз.
1С950
1С991        Осы тармақпен бақыланатын тауардың экспортына кез келген
жерiне тиым салынған.
Басқа жару заттары және ракеталық отын және, сондай-ақ
мыналар секiлдi оларды құрайтындар:
а. Аматол;
b. Нитрацеллюлоза (құрамында 12.5% астам азот бар);
с. Нитроглицерин;
d. Пентаэритриттетранитрат (РЕТN);
е. Хлорпикрин;
f. Үшнитрофенилметилнитрамин (тетрил);
g. 2,4,6-Тринитротолуол (ТNТ);
1С991
1С992        Осы тармақпен бақыланатын тауардың экспортына кез келген
жерiне тиым салынған.
Төмендегiнiң кез келгенiне қарсы қорғауға арналған вакциналар:
а. Антракноза қоздырғыштары; немесе
b. Ботулиникалық токсиндер;
1С992, а                                300290500
1D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
1D001        1В001-тен бастап 1В003-ке дейiнгi тармақтар бойынша
бақыланатын жабдықтарды әзiрлеу, өндiру немесе қолдану үшiн
(W)          арнайы әзiрленген немесе модификацияланған "бағдарламалық
қамтамасыз ету".
(M6)
(N3D1)
1D002        Органикалық матрицаларды, металл матрицаларды немесе
(W1-X)       көмiртегілiк матрицалық ламинаттарды немесе "композициялық
материалдарды" әзiрлеуге арналған "бағдарламалық қамтамасыз
ету";
1D101        1D101 тармақта айқындалған өнiмге пайдалану үшiн арнайы
(М6)         әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету";
1D103        Шағылған радио сигналдар, спектр салаларындағы ультра
(М17с)       күлгiн/инфрақызыл сигналдарды және акустикалық сигналдар
секiлдi әлсiз сигналдарды талдау үшiн арнайы әзiрленген
"бағдарламалық қамтамасыз ету":
(IV)
1D201        1D101 тармақта айқындалған өнiмге пайдалану үшiн арнайы
(N3D1)       әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету";
1D
1Е           Технология
1Е001        1А001.b., 1А001.с., 1А002, бастап 1А005, 1В немесе 1С

О-этил-S-фенил(этил)дитиофосфонат (944-22-9);
(С2)        2. N,N-Диалкил (метил, этил или пропил (нормальные или изо))
амидодигалогенофосфаты;
(С2)        3. Диалкил (метил, этил или пропил (нормальные или изо))-N,
N-диалкил (метил, этил или пропил (нормальные или
изо))-амидофосфаты, отличные от Диэтил-N,N-
диметилфосфорамид, который описан в 1С350;
(С2)        4. N,N-Диалкил (метил, этил или пропил (нормальные или
изо)амино) этилхлориды и соответствующие протонированнные
соли, отличные от N, N-Диизопропил-2-аминоэтилхлорида или
N,N-диизопропил-2-аминоэтилхлоридгидрохлорида,которые
описаны в пункте 1С350;
(С2)        5. N,N - Диалкил (метил, этил или пропил (нормальные или
изо)амино) этанолы и соответствующие протонированные соли,
отличные от N,N-Диизопропил-2-аминоэтанол (96-80-0) и
N,N-Диэтиламиноэтанол (100-37-8), которые описаны в пункте
1С350;
Примечание: по пункту 1С450.b.5 не контролируются:
а. 2-диметиламиноэтанол (108-01-0) и
соответствующие протонированные соли;
b. Протонированные соли 2-диэтиламиноэтанола
(100-37-8);
(С2)        6. N,N-Диалкил (метил, этил или пропил (нормальные или
изо)амино) этантиолы и соответствующие протонированные
соли, отличные от N,N-Диизоприл-2-аминоэтантиол, которые
описаны в пункте 1С350;
(С3)        7. Этилдиэтаноламин (139-89-7);
(С3)        8. Металдиэтаноламин (105-59-9).
---------------------------------------------------------------------------
1С450, а, 1                                         293090950
1С450, а, 2                                         290330100
1С450, а, 3                                         291639000
1С450, а, 4                                         281210900
1С450, а, 5                                         285100900
1С450, а, 6                                         281119900
1С450, а, 7                                         290490800
1С450, b, 1
1С450, b, 2                                         293100800
1С450, b, 3                                         293100800
1С450, b, 4                                         292119900
1С450, b, 5                                         292219000
1С450, b, 6                                         293090950
1С450, b, 7                                         292219000
1С450, b, 8                                         292219000
---------------------------------------------------------------------------
1D       Программное обеспечение
1D001    "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для
(W)      разработки, производства или применения оборудования,
контролируемого по пунктам с 1В001 по 1ВОО3.
(M6)
(N3D1)
1D002    "Программное обеспечение" для разработки органических матриц,
(W1-X)    металлических матриц или углеродных матричных ламинатов или
"композиционных материалов".
1D101    "Програмное обеспечение" специально разработанное для
(M6)     использования в продукции, определенной в пунктах
1В101, 1В102, 1В115, 1В117, 1В118 или 1В119.
1D103    "Программное обеспечение" специально разработанное для анализа
слабых сигналов
(M17c)   таких как отраженные радио сигналы, сигналы в
ультрафиолетовой/инфракрасном областях спектра и акустических
сигналов.
(IV)
1D201    "Программное обеспечение" специально разработанное для
(N3D1)   использования в продукции, определенной в пункте 1В201.
---------------------------------------------------------------------------
1D
---------------------------------------------------------------------------
1Е       Технология
1Е001    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием

(W1&2-X)     тармақтар бойынша жабдықтарды немесе материалдарды әзiрлеуге
немесе өндiруге арналған жалпы технологиялық ескертуге сәйкес
(технологиялар)
1Е002        Мыналар секiлдi басқа "технологиялар"
(W)          а. Полибензотиалдарды немесе полибензоксалдар "әзiрлеуге
"немесе "өндiруге" арналған технологиялар;
в. Кем дегенде 1 венильэфирлi мономер бар фторлы эластомерлi
қосылыстарды "әзiрлеуге" немесе "өндiруге" арналған
технологиялар;
с. Мынадай базалық материлдарды немесе композициялық емес
материалдарды жобалауға немесе "өндiруге" арналған
технологиялар:
1. Барлық төменде санамаланғандарға ие базалық
материалдар:
а. Мынадай құрылымдардың кез келгенi:
1. Цирконийдiң қарапайым немесе күрделi
қышқылдары және кремнийдiң немесе алюминидiң
күрделi қышқылдары;
2. Бордың күрделi нитраттары (кубтық кристалды
керамикалық торы бар);
3. Кремнийдiң немесе бордың қарапайым немесе
күрделі карбидтерi;
4. Кремнидiң қарапайым немесе күрделi нитриттерi;
b. Әдейi енгiзiлген мынадай аспайтын сандағы
толықтырмаларды қоспағанда жиынтық металл
қоспалары:
1. Қарапайым қышқылдар немесе карбидтер үшiн
миллионға 1000 бөлшек; немесе
2. Күрделi қосылыстар немесе қарапайым нитридтер
үшiн миллионға 5000 бөлшек және
с. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. Бөлшектердiң орташа мөлшерi 5 кіші мкм тең
немесе аз және 10 мкм нен асатын мөлшердегi
бөлшектердiң 10% аспайды; немесе
Ескерту: Жоғарыда ұсынылған шектер цирконий үшін
тиiсiнше 1 мкм және 5 мкм-ге шектелген
2. Барлық мынадай сипаттамаларға ие:
а. Ұзындығының қалыңдығына қатынасы 5 мәнiнен асатын
қорғаныштық пластинкалары;
b. Ұзындығының диаметрiне қатынасы бiлiктердiң диаметрi
үшiн 2 мкм-нен кем 10 мәнiнен асатын қысқа өзектер
(мұрттар); және
с. 10 мкм-нен аз диаметрлi ұзын немесе кесiлген
талшықтар;
3. 1Е002.с. тармақта көрсетілген материалдарына
дайындалған композициялық немесе керамикалық
материалдар;
Ескерту: 1Е002.с.2 тармақ бойынша образивтi материалдарды
әзірлеу және өндiру технологиялары бақыланбайды;
d. Хош иiстi полиамидтi талшықтарды өндiруге арналған
технологиялар:
(W1)         е. 1С001 тармақ бойынша бақыланатын материалдар жинауға
немесе қалпына келтiруге арналған технологиялар:
(W1)         f. 1А002, 1С007.с.оr 1С007.d тармақтар бойынша бақыланатын
композициялық материалдарды, қабатты құрылымдарды немесе
материалдарды қалпына келтiруге арналған технологиялар;
Ескерту: 1Е002.f. тармақ бойынша азаматтық ұшу
аппараттарының құрылымдарын жөндеуге арналған
құрылымдарын көмiртегi талшықтарын немесе жiп
тәріздi материалдарды және авиациялық
бұйымдарды пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтарды
эпоксидтердi қарамай да пайдаланатын
технологиялар;
1Е101        1А102, 1В001, 1В101, 1В115, 1В116, 1С001, 1С101, 1С107,
(М)          1С111 бастап 1С117, 1D101, 1D103, тармақтарда айқындауға
өнiмдi
1Е102        1D001, 1D101 немесе 1D103 тармақтарда айқындалған
Бағдарламалық қамтамасыз етуге арналған жалпы
технологиялық ескертпеге сәйкес "технологиялар":
1Е103        "Композициялық" материалдарды немесе iшінара өңделген
(M6f)        композиттарды өңдеу кезiндегi автоклавтарда температураны,
қысымды немесе атмосфераны реттеуге арналған "технологиялар".
0                     0
1Е104        1,573 К (1,300 С)-ден 3,173 К (2,900 С)-ге дейiн
(М7а)        температура және 130 Ра-дан 20 кРа-ға дейiн қысым кезiнде
ыдырайтындардан құю қалпы/шаблонында, жүрекшесiнде
немесе кез келген қасықшада қалыптасатын перолитикалық
алынатын материалдарды "өндiруге" байланысты "технологиялар";
Ескерту: 1Е104 тармағы, сондай-ақ газ-алдынан жүрушілердi,
процестердi және параметрлердi бақылауды
режимдерінiң ағымының жылдамдығына арналған
технологияларды да қамтиды:
1Е201        1А002, 1А202, 1А225 бастап 1А227 дейiн, 1В201, 1В225 бастап
1В233 дейiн, 1С002.а.2 немесе d., 1С010.b., 1С202, 1С210,
(N)          1С216, 1С225 бастап 1С240 немесе D201
1Е202        1А202 немесе 1А225 бастап 1А227 дейiн айқындалған өнiмдi
(N)          "әзiрлеуге" немесе өндiруге арналған жалпы "технологиялық"
ескертпеге сәйкес технологиялар.
1Е203        1D201 айқындалған "Бағдарламалық қамтамасыз етуге" немесе
(N)          өндiруге арналған жалпы "технологиялық" ескертпеге сәйкес
технологиялар.
1Е915        Осы тармақта айқындалған барлық елдерге тиым салынған
(М)          Осы каталогтың 1В915 тармағында айқындалған "әзiрлеуге",
"өндiруге" немесе "пайдалануға" арналған жалпы технологиялық
ескертпелерге сәйкес.
1Е950        Осы тармақта айқындалған барлық елдерге тиым салынған.
(А)          Осы каталогтың 1С950 тармағымен айқындалған құрамаларды
"әзірлеуге", "өндіруге" арналған жалпы технологиялық
ескертпелерге сәйкес технологиялар;
2-САНАТ. МАТЕРИАЛДАРДЫ ӨҢДЕУ
2А           Жүйелер, жабдық және компоненттер
Ерекше ескерту: Материалдардың Әскери Бақылаулық Тiзімде
сипатталған аз шу шығаратын подшипниктер.
2А001        Мыналар секiлдi антифрикционды немесе подшипниктер
жүйесi және олардың компоненттерi;
(W)
Ескерту: 2А001 тармақ бесiншi сынып немесе одан төмен сынып
бойынша ISО-90 халықаралық стандартына сәйкес
өндiрушi белгілейтiн рұқсат етулермен подшипниктерге
шариктер бақыланбайды;
а. АВЕС 7, АВЕС 7Р, АВЕС 7Т немесе 4-немесе одан жақсы
сыныптығы ISО стандартына (немесе оның ұлттық баламына
сәйкес) өндiрушi белгiлейтiн рұқсаты бар және мыс-никель
құймасынан немесе берийлиден жасалған сақинасы шариктерi
немесе роликтерi бар шарикті және қатты роликтi
подшипниктер;
Ескерту: 2А001.а тармақ коникалық роликтiк подшипниктердi
бақыламайды;

(W1&2-Х) предназначенные для разработки или производства оборудования или
(М)      материалов, контролируемых по пунктам 1А001.b., 1А001.с., 1А002
по 1А005, 1В или 1С.
(N)
(А)
1Е002    Другие "Технологии", такие, как:
(W)
а. "Технологии" для "разработки" или "производства"
полибензотиазолов или полибензоксазолей;
b. "Технологии" для "разработки" или "производства" фтористых
эластомерных соединений, содержащих по крайней мере один
винилэфирный мономер;
с. "Технологии" для проектирования или "производства" следующих
базовых материалов или некомпозиционных керамических
материалов:
1. Базовых материалов, обладающих всем нижеперечисленным:
а. Любой из следующих структур:
1. простыми или сложными оксидами циркония и сложными
оксидами кремния или алюминия;
2. простыми нитридами бора (имеющих кубическую
кристаллическую решетку);
3. простыми или сложными карбидами кремния или бора; или
4. простыми или сложными нитридами кремния;
b. Суммарными металлическими примесями, исключая
преднамеренно вносимые добавки, в количестве, не
превышающем:
1. 1000 частей на миллион для простых оксидов или
карбидов; или
2. 5000 частей на миллион для сложных соединений или
простых нитридов; и
с. Представляющих собой:
1. цирконий со средним размером частицы, равным или
меньше 1 мкм и содержащим не более 10% частиц с
размером, превышающим 5 мкм;
2. другой базовый материал со средним размером частицы,
равным или меньше 5 мкм и содержащий не более 10%
частиц с размером, превышающим 10 мкм; или
3. Имеющие все следующие характеристики:
а. Защитные пластинки с отношением длины к толщине,
превышающим значение 5;
b. Короткие стержни ("усы") с отношением длины к
диаметру, превышающим значение 10 для диаметров
стержней менее 2 мкм; и
с. Длинные или рубленные волокна с диаметром
меньшим 10 мкм
2. Некомпозиционных керамических материалов, изготовленных из
материалов, указанных в пункте 1Е002.с.1;
Примечание: По пункту 1Е002.с.2. не контролируются технологии
разработки и производства абразивных материалов.
а. Технологии для производства ароматических полиамидных волокон:
(W1)     е. Технологии для сборки, эксплуатации или восстановления
материалов, контролируемых по пункту 1С001;
(W1)     f. Технологии для восстановления композиционных материалов,
слоистых структур или материалов, контролируемых по пунктам
1А002, 1С007.с. или 1С007.d.
Примечание: По пункту 1Е002.f. не контролируются технологии
для ремонта структур гражданских летательных
аппаратов, использующие углеродные волокнистые или
нитевидные материалы и эпоксидные смолы
содержащиеся в инструкциях  по эксплуатации
авиационных изделий.
1E101    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(М)       для использования в продукции, определенной в пунктах 1А102,
1В001, 1В101, 1В115, 1В116, 1С001, 1С101, 1С107, с 1С111 по
1С117, 1D101 или 1D103.
1Е102    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
для разработки
(М6/17с) программного обеспечения, определенного в пунктах 1D001, 1D101
или 1D103.
(N)
1Е103    "Технологии" для регулирования температуры, давления или
атмосферы в автоклавах или гидроклавах при
(М6f)    производстве "композиционных" материалов или частично обработанных
композитов.
1Е104    "Технологии" связанные с "производством" пиролитически получаемых
материалов,
(M7a)    формируемых на литейной форме/шаблоне, сердечнике или любой
другой подложке из газов, разлагающихся при температуре от 1,573
К (1,300 о С) до 3,173 К (2,900 о С) и давлении от 130 Ра до
20 кРа.
Примечание: Пункт 1Е104 включает "технологии" также для
соединений газов-предшественников, скорости течения,
режимов контроля за процессами и параметрами.
1Е201   "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
для использования" продукции, определенной в пунктах 1А002,
(N)      1А202, с 1А225 по 1А227, 1В201, с 1В225 по 1В233, 1С002 а.2.с.или
d., 1С010.b., 1С202, 1С210, 1С216, c 1С225 по 1С240 или 1D201.
1Е202   "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
для "разработки" или
(N)      "производства" продукции, определенной в 1А202 или с 1А225 по
1А227.
1Е203   "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
для "разработки"
(N)     "Программного обеспечения", определенного в 1D201.
---------------------------------------------------------------------------
1E
---------------------------------------------------------------------------
Категория 2. Обработка материалов
2А       Системы, оборудование и компоненты
Особое Примечание:(малошумящие подшипники описаны в
Военном Списке)
2A001    Антифрикционные подшипники или системы подшипников и их
компоненты, такие, как:
(W)
Примечание: Пункт 2А001 не контролирует шарики к подшипникам с
допусками, устанавливаемыми производителем в
соответствии с международным стандартом ISO 3290 по
классу 5 или хуже.
а. Шариковые и твердороликовые подшипники, имеющие допуски,
устанавливаемые производителем в соответствии с АВЕС 7, АВЕС
7Р, АВЕС 7Т или Стандарт ISO Класс 4 или лучше (или его
национальным эквивалентом), и имеющие кольца, шарики или
ролики, сделанные из медно-никелевого сплава или
бериллия;
Примечание: Пункт 2А001.а. не контролирует конические
роликовые подшипники.
b. Другие шариковые и твердороликовые подшипники, имеющие
допуски, устанавливаемые производителем в соответствии с АВЕС

b. АВЕС 9, АВЕС 9Р немесе 2-немесе одан жақсы сынып
бойынша ISО стандартына (немесе оның ұлттық баламына
сәйкес) өндiрушi белгiлейтін рұқсаты бар және басқа
шарикті және қатты роликтi подшипниктер;
Ескерту: 2А001.б тармақ коникалық роликтiк подшипниктердi
бақыламайды;
с. Мынадай құраушылардың кез келгенi бар белсендi магниттi
подшипникті жүйелер:
1. Магнит индукциясы 2Т немесе одан немесе одан үлкен
және икемдiлiк шегі 414 Мпа үлкен материалдар;
2. Үш өлшемдi миниполярлы жоғары жиілікті магниттелетiн
жетек үшiн жарақталған электр магнитті құрылғы;
немесе                  0
3. Температурасы 450 К (177 С) және одан жоғары
температуралы позициялық бергіштер;
---------------------------------------------------------------------------
2А001, а                                848210900
848250000
2А001, b                                848280000
2А001, с                                848330100
848330900
---------------------------------------------------------------------------
2А225        Мыналар секiлдi сұйық актинидтi металлдардың әсерiнен төзiмдi
материалдардан жасалған тиглдер;
(N2A1)
а. Мынадай екi сипаттамаға тиглдер:
1. Көлемi 150 мл-ден 8л-ге дейiн, және
2. Мынадай материалдардан жасалған, салмағы бойынша 98%
немесе одан астам тазалықтағы, немесе олармен
беттелген:
а. Кальций фторидi (Са Ғ2);
b. Кальций цирконаты (Са2Zr3);
с. Церия сульфидi (Се2S3);
d. Эрбия оксидi (Еr2О3);
е. Гафний оксидi (НfО2);
f. Магний оксидi (МgО);
g. Ниобий, титан, вольфрам құймаларының нитридi
(шамамен 50% Nb, 20% Тi, 20% W)
h. Итрий оксидi (Y2О3);
i. Цирконий оксидi (ZrО2);
b. Мынадай екi сипаттамаға ие тиглдер:
1. Көлемi 50 мл-ден 2 л-ге дейiн, және
2. Тазалық салмағы бойынша 99,9% немесе одан жоғары
танталдан дайындалған немесе қорғалынған;
с. Барлық мынадай сипаттамаларға ие тиглдер:
1. Көлемi 50 мл-ден 2л-ге дейiн
2. Тазалық салмағы бойынша 99,8% немесе одан жоғары
танталдан дайындалған немесе қорғалынған
3. Карбидтен, нитриттен, танталдың боридомымен
бүркелген (немесе олардың кез келген үлесiмi);
---------------------------------------------------------------------------
2А225, а                                690390900
2А225, b                                6903
810390900
2А225, с                                6903
810390900
---------------------------------------------------------------------------
2А226        Мынадай екi сипаттамаға ие екi клапандар:
а. Диаметрi шартты өтуi бойынша кемiнде 5 м-нен;
b. Сильфонды тығыздағыш, және
(N3A3)       с. Кемiнде 60% никель бар немесе олармен бүркелiнген,
қолмен де, сондай-ақ автоматты түрде басқарылынатын
толықтай алюминийден, алюминий құймасынан,
никельден немесе оның құймасынан дайындалған;
Техникалық ескерту:
Түрлi кiру және шығу диаметрiндегi клапо үшiн шартты өту
параметрi ең аз диаметрге жатады;
---------------------------------------------------------------------------

9, АВЕС 9Р или стандартом ISO по классу 2 или лучше или
его национальным эквивалентом;
Примечание: Пункт 2А001.b. не контролируются конические
роликовые подшипники.
с. Активные магнитные подшипниковые системы, имеющие любую из
следующих составляющих:
1. материалы с магнитной индукцией 2 Т или больше и пределом
упругости больше 414 МПа;
2. оснащенные электромагнитным устройством для привода с
трехмерным униполярным высокочастотным подмагничиванием; или
3. высокотемпературные, с температурой 450 К (177 о С) и выше,
позиционные датчики.
---------------------------------------------------------------------------
2А001, а                                        848210900
848250000
2А001, b                                        848280000
2А001, с                                        848330100
848330900
---------------------------------------------------------------------------
2А225    Тигли из материалов, устойчивых к воздействию жидких актинидных
металлов, такие как:
а. Тигли, обладающие обеими следующими характеристиками:
1. Объемом от 150 мл до 8 л, и
2. Изготовленные из следующих материалов, имеющих чистоту 98 %
или более по весу, или облицованные ими:
а. Фторид кальция (СаF 2);
b. Цирконат кальция (метацирконат) (Са2ZrО3);
с. Сульфид церия (Се2S3);
d. Оксид эрбия (Ег2О3);
е. Оксид гафния (НfО2);
f. Оксид магния (МgО);
g. Нитрид сплава ниобия, титана и вольфрама (приблизительно 50%
Nb, 30%Тi, 20%W);
h. Оксид иттрия (Y2О3); или
i. Оксид циркония (ZrО2);
b. Тигли, обладающие обеими следующими характеристиками:
1. Объемом от 50 мл до 2 л, и
2. Изготовленные или защищенные танталом, имеющим чистоту
99,9% и выше по весу;
с. Тигли, обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Объемом от 50 мл до 2 л,
2. Изготовленные или защищенные танталом, имеющим чистоту 98%
и выше по весу, и
3. Покрытые карбидом, нитридом или боридом тантала (или любым
их сочетанием).
---------------------------------------------------------------------------
2А225, а                                        690390900
2А225, b                                        6903
810390900
2А225, с                                        6903
810390900
---------------------------------------------------------------------------
2А226     Клапаны, обладающие обеими следующими характеристиками:
а. Диаметром не менее 5 мм по условному проходу;
b. С сильфонным уплотнителем, и
(N3А3)    с. Полностью изготовленные из алюминия, алюминиевого сплава,
никеля или сплава, содержащего не менее 60% никеля, или с
покрытием из них, управляемые как вручную, так и
автоматически.
Техническое примечание:
Для клапанов с различными входным и выходным диаметрами
параметр условного прохода относится к наименьшему диаметру.
---------------------------------------------------------------------------

2А226, а-                               848110900
2А226, с                                848130990
848140900
---------------------------------------------------------------------------
2В           Сынақ, бақылау және өндiрiстiк жабдық
Техникалық ескерту:
1. Қайталама параллельдi көлбеу осьтер (мысалы, фрезадағы w
- ось көлбеу егеу немесе қайталама айналу осi, орталық
сызық ол айналудың бастапқы осiне параллель) көлбеу
осьтердiң жалпы санына кiрмейдi;
0
Ерекше ескерту: Айналу осi 360  үлкен бұрышқы бұрылуды
көздеуi мiндеттi емес көздейдi, айналу осi
сызықтық қозғалу құрылғысымен басқарылына
алады (мысалы, винттi тiстi рейкамен)
2. Ойыстың номенклатурасы "Сандық бағдарламалық басқарылатын
станоктар." Қозғалыстың осьтерi мен түрлерiнің
номенклатурасы ISО 841 стандартымен айқындалады.
3. 2В001-ден 2В009-ға дейiнгі санаттар үшiн "еңкейген
шпиндельдер" айналу осi ретiнде қаралады;
4. Станоктардың әрбiр моделi үшiн сынақтардың жеке
протоколының орнына ISО 230/2 (1988) халықаралық
стандартына немесе оның ұлттық баламдарына сәйкес
келетін сынақтардың келiсiлген рәсiмдерiн пайдаланатын
позициялаудың дәлдiгiнiң кепiлдiк берiлген деңгейлерiн
қолдануы мүмкiн.
Ерекше ескерту: Позициялаудың кепiлдiк берген дәлдiгi
экспорттау станоктың осы моделiнiң
дәлдiгiнiң кепiлi болып танылған да мүше
елдiң тиiстi ведомствосы мәлімдейтiн
дәлдiктiң деңгейiн бiлдiредi.
1. Тест жүргiзілетiн модельдiң бес станогын
таңдап алу;
2. ISО 230/2 (1988) стандартына сәйкес
сызықтық осьтердiң дәлдiгiн өлшеу;
3. Әрбiр ось үшiн А мәнiн айқындау А мәнiн
есептеудiң әдiсi ISО стандартында
сипатталған;
4. Әрбiр ось А-ның орташа мәнiн айқындау.
Бұл осы модельдiң (Ах, Ау...) әрбiр осi
үшiн кепiлдiк берілетiн мәнi болады
дегендi білдiреді;
5. Екi санаттың тiзімi әрбiр оське қатысты
болғандықтан кепiлдiк берiлетiн
мәндердiң сызықтық осьтердiң санына
сәйкес келуi тиiс;
6. Егер 2В001.а бастап 2В001.с-ге дейiнгi
немесе 2В201 тармақтар бойынша
бақыланбайтын қандай да болмасын осьтiң
6 мкм немесе тазарту станоктары үшін
одан жақсы немесе фризерлiк немесе
токарлық станоктар үшiн 8 мкм немесе
одан жақсы кепілдiк беретiн дәлдiгi
болса, өндiрушi дәлдiктiң деңгейiн 18
айда аттестациялау керек;
2В001        Дайындаушының техникалық ерекшелiктерге сәйкес
(W)          "Сандық басқармалық басқарудың" электрондық құрылғылармен
жарақталуы мүмкiн металлдарды, керамикаларды, композициялық
материалдарды өңдеуге немесе кесуге арналған төменде
келтiрiлген станоктар олардың кез келгенi үйлесiмдерi
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2В201 қараңыз.
(N1В2.а)     а. Барлық мынадай сипаттамаларға токорлық станоктар:
(W)
1. ISО 230/2 (1988) халықаралық стандартына немесе оның
ұлттық баламдарына сәйкес кез келген сызықтық осьтің
бойында позицияның жалпы таңдалуы 6 мкм кем (жақсы) бүкiл
қол жетімдi өтемiмен позициялаудың дәлдiгi; және
2. "Контурлық басқару үшін", бiр мезгілде үйлестірілуі
мүмкiн екi немесе одан көп осьтер;
Ескерту: 2В001.а тармақ контактiлiк линзаларды өндiру
үшiн арнайы әзiрленген токорлық станоктарды
бақыламайды;
(N1В2.b)     b. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие фрезерлiк
станоктар:
(W)             1. а. ISО 230/2 (1988) 1 халықаралық стандартына немесе
оның ұлттық баламдарына сәйкес кез келген сызықтық
осьтің бойында позицияның жалпы таңдалуы 6 мкм кем
(жақсы) бүкiл қол жетімдi өтемімен позициялаудың
дәлдiгі; және
b. Yш сызықтық ось оған бiр айналу осi қосылған, олар
"контурлық басқару үшiн" бiр мезгiлде үйілуi мүмкiн;
2. Бес немесе одан көп ось, олар контурлық басқаруы
үшiн бiр мезгілде үйiлуi мүмкiн; немесе
3. ISО 230/2 (1988) 1 халықаралық стандартына немесе
оның ұлттық баламына сәйкес кез келген сызықтық
осьтің бойында (толық позициялау) 4 мкм-нен (кем жақсы)
бүкiл қол жетімдi өтемiмен көшiру - егеу станоктары
үшiн позициялаудың дәлдiгі;
(N1В2.с)     с. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие қырнау
станоктары:
1. а. ISO 230/2 (1988) 1 халықаралық стандартына немесе
оның ұлттық баламына сәйкес кез келген сызықтық
осьтің бойында (толық позициялау) 4 мкм-нен (кем жақсы)
бүкiл қол жетімдi өтемiмен көшiру - егеу станоктары
үшiн позициялаудың дәлдiгі;
b. Yш немесе одан көп ось, олар "контурлық басқаруы"
үшiн бiр мезгiлде үйiлуi мүмкiн; немесе
--------------------------------
ISО 230/2 (1988) стандартына сәйкес позициялаудың дәлдiгiн есептеушi
өндiрушiлер ол орнатылған мүше елдердiң тиiсті ведомстволарынан
консультация алу керек.
b. Yш немесе одан көп ось, олар "контурлық басқаруы"
үшін бiр мезгілде үйiлуi мүмкiн; немесе
2. Бес немесе одан көп ось, олар "контурлық басқаруы"
үшiн бiр мезгiлде үйiлуi мүмкiн;
Ескерту: 2В001.с тармағы мынадай қырнау станоктарын
бақыламайды:
1. Мынадай сипаттамалардың бәріне ие цилиндрлi
сыртқы, iшкi қырнау станоктары:
а. Цилиндрлiк қырнаумен шектелген;
b. Бұйымның ең жоғары мүмкін ұзындығы
немесе диаметрi 150 мм;
2. Шаблон бойынша қырнауға арнайы жобаланған
мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
а. С-ось перпендикуляр жұмыс бетiнiң
қырналатын шеңберiн қолдауға қолданылады;
немесе
b. А-ось цилиндрлік жұдырықшаның
конфигурациясын анықтайды:
3. Кесiндердi немесе фриздердi өндiру үшiн
арнайы жобаланған егеу және кесiнділік
станоктар;
4. Иiр валдарды немесе жұдырықшалық осьтерге
өңдеуге арналған станоктар;
5. Тегiс қырнау станоктары;
(N1В2.d)     d. "Контурлық басқару үшiн" бiр мезгілде үйлестірiлуi
мүмкiн екi немесе одан кеп айналу осi бар электрұшқындық
өңдеуге арналған станоктар (ЭӨС);
е. Металлдарды, керамиканы немесе "композициялық
материалдарды" өңдеуге арналған станоктар:
1. Мыналар арқылы:
а. Образивтi қондырмалары бар ағынды қоса алғанда су
немесе басқа сұйық ағындар;
b. Электронды сәуле немесе
с. Лазерлiк сәуле; және
2. 100 бен 2 немесе одан көп айналу осi бар олар:
а. "Контур бойынша басқару" үшiн бiр мезгiлде
үйлестiрілуi мүмкiн; және
0

2А226, а                                 848110900
848130990
848140900
---------------------------------------------------------------------------
2В       Испытательное, контрольное и производственное оборудование
Технические примечания:
1. Вторичные параллельные горизонтальные оси (например, w-ось на
фрезах горизонтальной расточки или вторичная ось вращения,
центральная линия которой параллельна первичной оси вращения)
не включаются в общее число горизонтальных осей.
Ось вращения необязательно предусматривает поворот на угол,
больший 360 о.
Ось вращения может управляться устройством линейного
перемещения (например, винтом или зубчатой рейкой)
2. Номенклатура оси определяется в соответствии с международным
стандартом ISO 841 "Станки с числовым программным
управлением. Номенклатура осей и видов движения".
3. Для категорий с 2В001 по 2В009 "наклоняющиеся шпиндели"
рассматриваются как оси вращения.
4. Вместо индивидуальных протоколов испытаний для каждой модели
станка могут быть применены гарантируемые уровни точности
позиционирования, использующие согласованные процедуры
испытаний, соответствующие международному стандарту ISO 230/2
или его национальным эквивалентам.
Гарантируемая точность позиционирования означает уровень
точности, заявляемый соответствующему ведомству, когда экспортер
является признанным гарантом точности данной модели станка.
Определение гарантированного уровня:
а. Выбрать пять станков тестируемой модели;
b. Измерить точность линейных осей в соответствии со
стандартом ISO 230/2 (1988);
с. Определить значения А для каждой оси. Метод вычисления
значения А описан в стандарте ISО;
d. Определить средние значения А для каждой оси. Это означает,
что среднее А становится гарантируемым значением для каждой
оси данной модели (Ах, Ау,...);
е. Поскольку список Категории 2 относится к каждой оси,
количество гарантируемых значений должно соответствовать
количеству линейных осей.
f. Если какая-либо ось, не контролируемая по пунктам с
2В001.а. по 2В001.с. или 2В201. имеет гарантируемую
точность 6 мкм или лучше для шлифовальных станков, или 8
мкм или лучше для фрезерных или токарных станков,
производителю следует переаттестовать уровень точности
каждые 18 месяцев.
2B001    Станки, приведенные ниже, и любые их сочетания для обработки или
(W)      резки металлов, керамики и "композиционных материалов", которые в
соответствии с техническими спецификациями изготовителя могут
быть оснащены электронными устройствами "числового программного
управления":
Особое примечание: см. также 2В201.
(N1В2.а) а. Токарные станки, обладающие всеми следующими характеристиками:
(W1)
1. Точность позиционирования со всей доступной компенсацией
менее (лучше) 6 мкм в соответствии с международным
стандартом ISO 230/2 или его национальными эквивалентами
вдоль любой линейной оси (общий выбор позиции); и
2. Две или более оси, которые могут быть одновременно
скоординированы для "контурного управления";
Примечание: Пункт 2В001.а. не контролирует токарные станки,
специально разработанные для производства
контактных линз:
(N1.2.b) b. Фрезерные станки, обладающие любой из следующих характеристик:
(W1)        1. а. Точность позиционирования со всей доступной компенсацией
меньше (лучше) 6 мкм в соответствии с международным
стандартом ISO 230/2 (1988) или его национальными
эквивалентами вдоль любой линейной оси (общий выбор
позиции); и
b. Три линейные оси плюс одну ось вращения, которые могут
быть одновременно скоординированы для "контурного
управления";
2. Пять или более осей, которые могут быть одновременно
скоординированы для контурного управления; или
3. Точность позиционирования для копировально-расточных
станков со всей доступной компенсацией меньше (лучше) 4 мкм
в соответствии с международным стандартом ISO 230/2 (1988)
или его национальными эквивалентами вдоль любой линейной
оси (полное позиционирование);
(N1.2.с)    с. Шлифовальные станки, обладающие любой из следующих
характеристик:
1. а. Точность позиционирования со всей доступной компенсацией
меньше (лучше) 4 мкм в соответствии с международным
стандартом ISO 230/2 или его национальными эквивалентами
вдоль любой линейной оси (полное позиционирование); и
b. Три или более оси, которые могут быть одновременно
скоординированы для контурного управления; или
2. Пять или более осей, которые могут быть одновременно
скоординированы для "контурного управления";
Примечание: Пункт 2В001.С. не контролирует следующие
шлифовальные станки:
1. цилиндрические внешние, внутренние и
внешневнутренние шлифовальные станки,
обладающие всеми следующими характеристиками:
а. ограниченные цилиндрическим шлифованием; и
b. с максимально возможной длиной или диаметром
изделия 150 мм;
2. станки, специально спроектированные для
шлифования по шаблону и обладающие любой из
следующих характеристик:
а. С-ось применяется для поддержания
шлифовального круга перпендикулярно рабочей
поверхности; или
b. А-ось определяет конфигурацию цилиндрического
кулачка.
3. заточные и отрезные станки, специально
спроектированные для производства резцов или
фрез;
4. станки для обработки коленчатых валов или
кулачковых осей
5. плоскошлифовальные станки;
(N1В2.d) d. Станки для электроисковой обработки (СЭО) без подачи
проволоки, имеющие две или более оси вращения, которые могут
быть одновременно скоординированы для "контурного управления";
е. Станки для обработки металлов, керамики или "композитных
материалов":
1. посредством:
а. водяных или других жидких струй, включая струи с
абразивными присадками;
b. электронного луча; или
с. "Лазерного" луча: и
2. имеющие две или более оси вращения, которые:
а. могут быть одновременно скоординированы для "управления
по контуру"; и

b. Позициялау дәлдiгi 0,003 С (жақсы)
(W1)         f. 5000 мм немесе одан астам тесiктердi тесудiң ең жоғары
тереңдiгiн қамтамасыз ететiн терең тесулердi тесуге
арналған станоктар немесе терең тесiктер тесу үшiн
модификацияланған токарлық станоктар;
-------------------------------------
ISO 230/2 (1988) стандартына сәйкес позициялаудың дәлдiгін есептеушi
өндiрушiлер ол орнатылған мүше елдердiң тиiстi ведомстволарынан
консультация алу керек.
---------------------------------------------------------------------------
2В001, а                                8458

b. имеют точность позиционирования меньше (лучше) 0,003 о
(W1)     f. Станки для сверления глубоких отверстий или токарные станки,
модифицированные для сверления глубоких отверстий,
обеспечивающие максимальную глубину сверления отверстий 5000
мм или более, и специально разработанные для них компоненты.
---------------------------------------------------------------------------
2В001, а                                        8458

2В003        "Сандық бағдарламалық басқарылатын" немесе қолмен
басқарылатын станоктар және олар үшiн арнайы әзiрленген
компоненттер. Бақылауға арналған жабдық және сырлау,
түпкiлiкті өңдеу, қырнау немесе ISО 230/2 (1988) халықаралық
стандартына сәйкес үш сынап бойынша түпкiлiкті өңдеуден
кейiнгі модульден 15Р% тең немесе астам модульмен 1250 мм-нен
астам және беттік енi 15% тең немесе астам шыңдалғандарды
хонингтеу (К.с = 40 немесе одан астам) тік тiстi цилиндрлi
бiр немесе екi кiрме винттi шестернялар үшiн арнайы
әзiрленген бейiмдемелер;
(W)
---------------------------------------------------------------------------
2В003                                   846140710
846140790
---------------------------------------------------------------------------
2В004        Мынадай барлық құраушылары бар ыстық "изостатты нығыздамалар"
(W)          және олар үшiн арнайы әзірленген штамптар, матрицалар,
компоненттер, бейiмдемелер және басқару элементтерi;
(М7n1)       Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2В104 және 2В204 қараңыз.
(N2B5)
а. Iшкi жабық ауыздың бақыланатын жылу шаттары бар және
ауыздың iшкi диаметрi 406 мм және одан астам камералар;
b. Мынадай сипаттамалардың кез келгенi:
1. Ең жоғары жұмыс қысымы 207 МПа астам;
0
2. 1773 К (1700 С) асатын бақыланатын температуралық
жағдайлар; немесе
3. Көмiрсутегімен байытуға және ыдыраудың газ түрiндегi
өнiмдерiн кетiруге арналған жабдық;
Техникалық ескерту:
Камераның iшкi мөлшерi деп камераның жұмыс мөлшерi ұғынылады,
оларда жұмыс қысымымен температурасы болады, камераның
мөлшерiне қыспа бейiмдемелердiң мөлшерi кiрмейдi, жоғарыда
көрсетiлген мөлшер 2 мөлшердiң-жоғары қысымдағы камераның
iшкi диаметрінiң немесе жоғары температуралы оқшауланған
камераның iшкi диаметрiнiң ең төменi болады - бұл екi
камераның қайсы басқасында болуына байланысты;
Ерекше ескерту: Арнайы жобаланған матрицаларға,
тығыздау-қалыптарына аспаптарына қатысты
1В003, 9В009 тармақтарын және әскери
жарақтардың тiзiмiн қараңыз.
2В004                                   846299
2В005        2Е003.f. тармақтардан кейiнгi ескертулерде берiлген және
(W)          кестеде көрсетiлген процесстер арқылы электронды өнеркәсiп
үшiн арналмаған iшкi қасықшаларға органикалық емес бүркеу,
қорғаныштық қабаттар және үстiңгі беттік модификациялар
жасаудың процессiн жарақтау, процесстi iске асыру және
басқару үшiн арнайы жобаланған жабдық, сондай-ақ автоматты
реттеудiң жобаланған арнайы құралдары қондырғылар,
манипуляциялар және басқару компоненттерi, оларға мыналар да
кiредi:
а. "Қондырылған бағдарламамен басқарылатын" мынадай барлық
көрсеткiштермен бу фазасынан (СVD) химиялық шөгуге
арналған өндiрiстiк жабдық:

2В003    Станки с "числовым программным управлением" или станки с ручным
управлением и специально разработанные для них компоненты,
оборудование для контроля и приспособления, специально
разработанные для полирования, окончательной обработки,
шлифования или хонингования закаленных (К.с = 40 или более)
прямозубых цилиндрических, одно- или двухзаходных винтовых
шестерен с модулем более 1250 мм и с лицевой шириной, равной 15 %
от модуля или более, с качеством после окончательной обработки в
соответствии с международным стандартом ISO 1328 по классу 3
---------------------------------------------------------------------------
2В003                                            846140710
846140790
---------------------------------------------------------------------------
2В004    Горячие "изостатические прессы", имеющие все следующие
(W)      составляющие, и специально разработанные для них штампы, матрицы,
компоненты, приспособления и элементы управления:
(М7n1)   Особое примечание: См. также 2В104 и 2В204.
(N1B5)
а. камеры с контролируемыми тепловыми условиями внутри закрытой
полости и внутренним диаметром полости 406 мм и более; и
b. любую из следующих характеристик:
1. максимальное рабочее давление более 207 МПа;
2. контролируемые температурные условия, превышающие 1773 К
(1500 оС);или
3. оборудование для насыщения углеводородом и удаления
газообразных продуктов разложения.
Техническое примечание:
Под внутренним размерам камеры понимают рабочие размеры камеры, в
которых достигаются рабочие давление и температура; в размер
камеры не включается размер зажимных приспособлении. Указанный
выше размер будет минимальным из двух размеров - внутреннего
диаметра камеры высокого давления или внутреннего диаметра
изолированной высокотемпературной камеры - в зависимости от того,
какая из двух камер находится в другой
Особое примечание: касательно специально спроектированных
матриц, пресс-форм и инструментов см.
Пункты 1В003, 9В009 и Военный Список.
---------------------------------------------------------------------------
2В004                                   846299
---------------------------------------------------------------------------
2В005    Оборудование, специально спроектированное для оснащения,
(W)      реализации процесса и управления процессом нанесения
неорганического покрытия, защитных слоев и поверхностных
модификаций на подложки, не предназначенные для электронной
промышленности, посредством процессов, представленных в таблице и
отмеченных в примечаниях после пункта 2Е003.f., а также
специально спроектированные средства автоматизированного
регулирования, установки, манипуляции и компоненты управления,
включая:
а.  "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование для химического осаждения из паровой фазы (СVD)
со всеми следующими показателями:
Особое примечание: См. также 2В105

1. Процесс мынадай әдiстердiң бiрi үшiн модификацияланған:
а. Бүлкiлдейтiн СУП;
b. Бақыланатын нуклиациямен (СМТО) жылулық шөгу;
с. Күшейтiлген плазма немесе СУП плазмасының көмегімен
және
2. Мынадай тәсiлдердiң қандай да болмасын бiреуiн қамтиды:
а. Айналумен тығыздауға арналған жоғары вакуумды
пайдалану (0,01 Па-ға тең немесе кем);
b. Тұрған жерiнде бүркудiң қабатының қалыңдығын
бақылау құралын пайдалану;
b. 5 мА немесе одан астам шоқтың тоғының күшiмен ионды
имплантациялық "басқарылатын қондырылған бағдарламамен"
өндiрiстiк жабдық;
с. Есептiк қуаты 80 Квт-дан жоғары, мынадай құрауыштардың кез
келгенiне ие электронды сөулемен (ЕVD - РVD) буларды
физикалық шөктіруге арналған қондырылған бағдарламамен
басқарылатын өндiрiстiк жабдық:
1. Негiзгі затты берудiң жылдамдығын дәлiректейтiн құю
ваннасындағы деңгейдi басқарудың лазерлiк жүйесi; немесе
2. Екi немесе одан көп элемент бар бүркеудiң шөгу
жылдамдығын нормалау үшiн қажетті будың ағынындағы
иондалған атомдардың фотолюминесцинциидiң принципiнде
жұмыс істейтін компьютермен басқарылатын жылдамдықты
тiркеушi;
d. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие плазмалық
тозаңдатудың "қондырылған бағдарламамен басқарылатын"
өндiрiстiк жабдық:
1. Тозаңдану процесiнiң басталуына кейінгі қысымды
0,01 Па дейiн төмендетудi қамтамасыз етуге қабiлеттi
вакуумдық камерадағы бақыланатын атмосфераның азаятын
қысымы кезiнде жұмыс iстейтiн (10 кПа тең немесе кем
плазмалық қыздырманың шүмегiнiң шығу қиылысы жоғары
немесе iштен 300 мм өлшенедi; немесе
2. Өзiнiң құрамында тұрған орнында бүркеу қалыңдығын
бақылайтын құралы бар.
е. Өндiргiштiк тозаңдатуы 15 мкм/с немесе одан астам,
токтың тығыздығын 0,1 мА/кв мм-нен немесе одан астам
қамтамасыз етуге қабiлетті тамшылық шөгудiң метализациясы
"қондырылған бағдарламамен басқарылатын" өндiрiстiк
жабдық.
f. Катодта иiннiң тоғының тығыздығын басқаруға арналған
электр магнитті жүйенi қамтитын катодты - иiндi
тозаңданудың "қондырылған бағдарламамен басқарылатын"
өндiрiстiк жабдық;
g. Тұрған жерiнде мынадай өлшемдердiң кез келгенiнiң жүзеге
асыруға мүмкiндiк беретiн ионды метализация "қондырылған
бағдарламамен басқарылатын" өндiрiстiк жабдық:
1. Iшкi қасықшаға енгізiлген қабаттық қалыңдығы және
өсудің жылдамдығы; немесе
2. Оптикалық сипаттамалар;
Ескерту: 2В005 тармақ кесу аспабын бүркеу үшiн немесе
механикалық өңдеу үшiн арнайы әзiрленген химиялық
бушөктiру, катодты, иiндi тозаңдату, тамшының
шөктiру, ионды метализациялау ионды имплантация
жабдығын бақыланбайды;
---------------------------------------------------------------------------
2В005, а                                845690000

1. Процесс модифицирован для одного из следующих методов:
а. пульсирующего СУП;
b. теплового осаждения контролируемой нуклеацией (СМТО); или
с. усиленного плазмой или с помощью плазмы СУП; и
2. Включает какой-либо из следующих способов:
а. использующий высокий вакуум (равный или менее 0,01 Па) для
уплотнения вращением; или
b. использующий средства контроля толщины слоя покрытия на
месте;
b. "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование ионной имплантации с силой тока пучка 5 мА или
более;
с. "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование для физического осаждения паров электронным лучом
(ЕВ-РVD) с расчетной мощностью свыше 80 кВт, имеющее любые из
следующих составляющих:
1. "Лазерную" систему управления уровнем в заливочной ванне,
которая точно регулирует скорость подачи исходного
вещества; или
2. Управляемый компьютером регистратор скорости, работающий на
принципе фотолюминесценции ионизированных атомов в потоке
пара, необходимый для нормирования скорости осаждения
покрытия, содержащего два или более элемента;
d. "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование плазменного напыления, обладающее любой из
следующих характеристик:
1. работающее при уменьшающемся давлении контролируемой
атмосферы (равной или менее 10 кПа, измеряемой выше и
внутри 300 мм выходного сечения сопла плазменной
горелки) в вакуумной камере, способной обеспечивать
снижение давления до 0,01 Па, предшествующее началу
процесса напыления; или
2. имеющее в своем составе средства контроля толщины слоя
покрытия на месте;
е. "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование металлизации капельным осаждением, способное
обеспечить плотность тока 0,1 мА/кв. мм или более, с
производительностью напыления 15 мкм/ч или более;
f. "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование катодно-дугового напыления, включающее систему
электромагнитов для управления плотностью тока дуги на
катоде;
g. "Управляемое встроенной программой" производственное
оборудование ионной металлизации, позволяющее осуществлять на
месте любое из следующих измерений:
1. толщины слоя нанесенного на подложку и скорости роста: или
2. оптических характеристик.
Примечание: Пункт 2В005 не контролирует оборудование химического
парового осаждения, катодно-дугового напыления,
капельного осаждения, ионной металлизации или
ионной имплантации, специально разработанное для
покрытия режущего инструмента или для механообработки
---------------------------------------------------------------------------
2В005, а                                845690000

942420100
2В005, b                                845610000
2В005, с                                845610000
2В005, d                                845690000
2В005, е                                845690000
2В005, f                                851580900
2В005, g                                845610000
---------------------------------------------------------------------------
2В006        Мыналар секiлдi мөлшерлердi өлшеуге немесе бақылауға
арналған жүйелер немесе жабдық:
(W1)
(N1В3.а)     а. Мөлшерлердi ЭЕМ басқарылатын, "сандық бағдарламалық
басқарылатын" немесе "қондырылған бағдарламамен
басқарылатын" бақылау машиналары, "өлшеудiң ақаулығы" 3
осi бойынша ұзындығы (1,7 + L/1000) мкм-ге тең немесе кем
(жақсы) (L-ұзындығы мл өлшенедi), ISО 10360-2 халықаралық
стандартына сәйкес тестiленетiн;
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2В206 қараңыз.
b. Мыналар секiлдi сызықтық немесе бұрыштық ауысулар үшiн
өлшеу аспаптары:
(N1В3.b)     1. Мынадай құраушылардың кез келгенiне не сызықтық немесе
бұрыштық ауысуларға арналған өлшеу аспаптары:
а. "Шешетiн қабiлетi бар контактісiз үлгідегі өлшеу
жүйелерi", өлшеулердiң 0,2 мм дейiнгi диапазоны
кезiндегі 0,2 мкм тең немесе кем (жақсы);
b. Мынадай сипаттамаларға ие кернеудiң сызықтық реттелетін
сарамалы түрлендiргішi бар жүйелер:
1. "Сызықтығы" 5 мм-ге дейiнгі өлшеулер диапазонында
0.1% тең немесе кем (жақсы);
2. +(-)1 К айналадағы температураның ауытқуымен
стандартты жағдайлар кезiнде 0,1% тең немесе кем
(жақсы) ауытқу;
с. Барлық мынадай құрайтындарға ие өлшеу жүйелерi:
1. "Лазер" бар; және
2. Барлық мынадай сипаттамаларға ие стандартты
температура мен қысым кезiнде +(-)1 К айналадағы
температураның ауытқуы кезiнде кем дегенде 12 сағат
бойы сақтайтындар:
а. 0,1 мкм немесе кем (жақсы) толық шәкiлде "шешу";
және
b. Өлшеудiң ақаулығы (0,2 + L/2000) мкм (L-ұзындығы,
млм өлшенедi, тең немесе кем (жақсы));
Ескерту: 2В006.b.1 тармақ станоктардың жылжымалы
бөлiктерiнiң ақаулықтарын өлшеуге арналған
"лазер" бар тұйық немесе ашық контурлы керi
байланысы жоқ өлшейтiн интерферометрикалық
жүйелер, мөлшерлердi немесе осы секiлдi
жабдықтарды бақылау құралдары бақыланбайды;
0
(N1В3.с)     2. 0,00025 С-қа тең немесе кем (жақсы) бұрыштық күйi
ауытқитын бұрыштық өлшеу приборлары;
Ескерту: 2В006.b.2 тармақ айнаның бұрыштық қозғалысын
тiркеуге арналған коллимерленген жарықты
пайдаланатын аптиколлиматорлар секілдi оптикалық
приборлар бақыламайды;

942420100
2В005, b                                845610000
2В005, с                                845610000
2В005, d                                845690000
2В005, е                                845690000
2В005, f                                851580900
2В005, g,                               845610000
---------------------------------------------------------------------------
2В006    Системы или оборудование для измерения или контроля размеров,
такие как:
(W)
(N1В3.а) а. Управляемые ЭВМ, с "числовым программным управлением" или
"управляемые встроенной программой" машины контроля размеров,
имеющие "погрешность измерения" длины по трем осям, равную или
менее (лучше) (1,7 + L/1000) мкм (L - длина, измеряемая в
миллиметрах), тестируемую в соответствии с международным
стандартом ISO 10360-2;
Особое примечание: См. также 2В206.
b. Измерительные инструменты для линейных или угловых
перемещений, такие, как:
(N1В3.b)    1. Измерительные инструменты для линейных перемещении, имеющие
любую из следующих составляющих:
а. Измерительные системы бесконтактного типа с "разрешающей
способностью", равной или менее (лучше) 0,2 мкм, при
диапазоне измерений до 0,2 мм;
b. Системы с лилейным регулируемым дифференциальным
преобразователем напряжения обладающие следующими
характеристиками:
1. "Линейностью", равной или меньше (лучше) 0,1 %, в
диапазоне измерений до 5 мм; и
2. Отклонением, равным или меньшим (лучшим) 0,1 % в
день, при стандартных условиях с колебанием
окружающей температуры +/- 1 К: или
с. измерительные системы, имеющие все следующие
составляющие:
1. Содержащие "лазер"; и
2. Сохраняющие в течение по крайней мере 12 часов при
колебаниях окружающей температуры +/-1 К при
стандартных температуре и давлении, обладающие всеми
следующими характеристиками:
а. "Разрешение" на полной шкале 0,1 мкм или меньше
(лучше); и
b. Погрешность измерения, равную или меньше (лучше)
(0,2 +L/2000) мкм (L - длина, измеряемая в
миллиметрах)
Примечание: Пункт 2В006.b.1. не контролирует измерительные
интерфераметрические системы без обратной связи
с замкнутым или открытым контуром, содержащие
"лазер" для измерения погрешностей перемещения
подвижных частей станков, средств контроля
размеров или подобного оборудования.
(N1В3.с)  2. Угловые измерительные приборы с отклонением углового
положения, равным или меньшим (лучшим) 0,00025 о;
Примечание: Пункт 2В006.b.2. не контролирует оптические
приборы, такие, как автоколлиматоры, использующие
коллимированный свет для фиксации углового
смещения зеркала
с. Оборудование для измерения неровностей поверхности с
применением оптического рассеяния как функции угла, с

с. 0,5 мн немесе одан кем (жақсы) сезiмталдықпен бұрыштың
функциясы ретiнде оптикалық ыдыратуды қолдана отырып
үстіңгi беттің кедiр-бұдырын өлшеуге арналған жабдық;
1-ескерту: Өлшеу құралы ретiнде пайдалану мүмкiн
станоктар, егер олардың параметрлерi
станоктардың немесе өлшеу приборларының
функциялары үшiн берілген сәйкес келсе немесе
бұдан асып түссе бақылануға жатады;
2-ескерту: 2В006 тармақта көрсетілген жүйелер, егер
олар өзiнiң параметрлерi бойынша олардың
жұмыс диапазонында қайсiбiр жерде бақылануға
жататын деңгейден асып түссе бақылануға
жатады;
---------------------------------------------------------------------------
2В005, а                                903180310
2В005, b, 1                             903140000
2В005, b, 2                             903140000
903180310
903180910
2В005, с                                903140000
---------------------------------------------------------------------------
2В007        Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие "роботтар" арнайы
(W)          жобаланған контролерлер және оларға арналған жұмыс органдары:
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2В207 қараңыз.
b. Уақыттың нақты ауқымында бағдарламаларды генерациялай
немесе модификациялай отырып немесе бағдарламаға арналған
цифрлiк деректер генерациялай немесе модификациялай отырып
үш өлшемдi бейнелердi процесстердi, объектiлердi толық
өңдеуге қабiлеттілер;
Ескерту: Бейнелердi, процесстердi немесе объектiлердi
өңдеу жөніндегi шектеулер берiлген бұрышпен
бақылау немесе тереңдiктi немесе алынған
тапсырмаларды (2 1/2 D) текстурасын қабылдаудың
интерпритациясы көлеңкесiнiң шектеулi
тиімдiлiктерi арқылы үшіншi өлшемнiң
аппросимакциясын қамтымайды;
(N1А3.а.1)   b. Ұлттық қауiпсiздiк стандарттарына сәйкес арнайы әзiрленген
жарғыш әскери жарақтардың дайындаудың шарттарына
бейiмделген;
(N1А3.b.2)   с. Радиациялық-төзiмдiлiгі ретінде арнайы жобаланған немесе
бағаланатын, сипаттамалардың дегратациясынсыз 5 х 10 рад
(кремний) артыққа төзетiндер (жиынтық базасы); немесе
Техникалық ескерту:
Рад терминi (кремний) экрандалмаған кремнилi үлгiмен
жұтылған иондайтын сәулеленудiң энергиясына (Дж/кг)
қатысты;
d. 30000 м-нен астын биiктiктердегі операцияларға арнайы
арналған;
---------------------------------------------------------------------------
2В007, а-                               847989500
2В, d                                   853710100
853710910
853710990
---------------------------------------------------------------------------
2В008        Мыналар секiлдi 2В006 және 2В007 тармақтар бойынша
(W)          бақыланатын станоктар немесе жабдықтар үшiн арнайы
әзiрленген тораптар, блоктар және қосымшалар:

чувствительностью 0,5 нм или меньше (лучше)
Примечание 1: Станки, которые могут быть использованы в качестве
средств измерения, подлежат контролю, если их
параметры соответствуют или превосходят критерии,
установленные для функций станков или
измерительных приборов.
Примечание 2: Системы, указанные в пункте 2В006, подлежат
контролю, если они по своим параметрам превышают
подлежащий контролю уровень где-либо в их рабочем
диапазоне
---------------------------------------------------------------------------
2В006, а                                903180310
2В006, b, 1                             903140000
2В006, b, 2                             903140000
903180310
903180910
2В006, с                                903140000
---------------------------------------------------------------------------
2В007     "Роботы", обладающие любой из следующих характеристик, и
специально спроектированные контроллеры
(W)       и "рабочие органы" для них:
Особое примечание: См. также 2В207.
а. способные в реальном масштабе времени к полной обработке
изображений, процессов или объектов в трех измерениях с
генерированием или модификацией "программ" или с
генерированием или модификацией цифровых данных для программ;
Техническое примечание: Ограничения по обработке изображения,
процесса или объекта не включают
аппроксимацию третьего измерения
посредством наблюдения под заданным
углом или ограниченную эффектами тени
интерпретацию восприятия глубины или
текстуры полученных заданий (2 1/2 D).
(N1А3.а.1) b. специально разработанные в соответствии с национальными
стандартами безопасности, приспособленные к условиям
изготовления взрывчатого военного снаряжения;
(N1А3.а.2) с. специально спроектированные или оцениваемые как
радиационно-стойкие, выдерживающие (суммарную дозу) больше
3
5 х 10  рад (кремний) без деградации характеристик; или
Техническое примечание:
Термин рад (кремний) относится к энергии (в Дж/кг)
ионизирующего излучения, поглощенной неэкранированным
кремниевым образцом.
d. специально предназначенные для операций на высотах,
превышающих 30000 м.
---------------------------------------------------------------------------
2В007,а -                               847989500
2В007,d                                 853710100
853710910
853710990
---------------------------------------------------------------------------
2В008      Узлы, блоки и вставки, специально разработанные для станков или
(W)        оборудования, контролируемых по пунктам 2В006 или 2В007, такие
как:
а.  Блоки оценки линейного положения с обратной связью
(например, приборы индуктивного типа, калиброванные шкалы,
инфракрасные системы или "лазерные" системы), имеющие
-3

а. 1800 + (600 х L х 10) (L-мл тиiмдiлiк ұзындығы) кем
(жақсы) толық "дәлдiкке" ие керi байланысы бар сызықтық
күйдi бағалау блоктары (мысалы, индуктивтiк үлгідегi
приборлар, калибрленген шәкiлдер, инфрақызыл жүйелер
немесе "лазерлiк жүйелер)"
Ескерту: "Лазерлiк" жүйелер үшiн 2В006.b.1 тармаққа
ескерту қолданылады;
0
b. 0,00025 С "дәлдiкке" ие керi байланысы бар сызықтық
күйдi бағалау блоктары (мысалы, индуктивтiк үлгiдегі
приборлар, калибрленген шәкiлдер, инфрақызыл жүйелер
немесе "лазерлiк жүйелер)"
Ескерту: "Лазерлiк" жүйелер үшiн 2В006.b.1 тармаққа
ескерту қолданылады;
с. Дайындаушының ерекшелемесiне сәйкес станоктарды 2В
тармақта көрсетiлген деңгейге дейiн немесе жоғары
модификациялайтын қолдану, "құрамдас айналатын столдар"
немесе "еңкейген шпиндельдер"
---------------------------------------------------------------------------
2В009, а-                               8466
2В009, b
---------------------------------------------------------------------------
2В009        Дайындаушының техникалық ерекшелемесiне сәйкес "сандық
(W)          бағдарламалық басқарудың" немесе компьютерлiк басқару
блоктарымен жабдықталуы мүмкiн және барлық мынадай
сипаттамаларға ие әбден сыннан өткен вальцовты және икемдi
станоктар;
(М3n1)
(N1B1)       Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2В109 және 2В209 қараңыз.
а. "Контурлық басқару" үшiн бiр мезгілде және келiсiлiп
үйлестiре алатын екi немесе одан көп бақыланатын осьтер;
және
b. 60 кН артық айналу осi;
Техникалық ескерту:
Сынақтан өткен вальцовты және икемдi станоктардың

полную "точность" меньше (лучше) 1800 :(600 х L х 10 ))
нм (L - эффективная длина в миллиметрах)
Особое примечание: Для "лазерных" систем применяется также
примечание к пункту 2В006.b.1.
b.   Блоки оценки поворота с обратной связью (например, приборы
индуктивного типа, калиброванные шкалы, инфракрасные
системы или "лазерные" системы), имеющие "точность"
меньше (лучше) 0,00025 о;
Особое примечание: Для "лазерных" систем применяется также
примечание к пункту 2В006.b.1.
с.   "Составные вращающиеся столы" или "наклонные шпиндели",
применение которых в соответствии со спецификацией
изготовителя может модифицировать станки до уровня,
указанного в пункте 2В, или выше.
---------------------------------------------------------------------------
2В008, а -                               8466
2В008, с
---------------------------------------------------------------------------
2В009     Обкатные вальцовочные и гибочные станки, которые в
(W)       соответствии с технической спецификацией изготовителя могут
(M3n1)    быть оборудованы блоками "числового программного
управления" или компьютерного управления и которые имеют
все следующие характеристики:
(N1В1)    Особое примечание: См. также 2В109 и 2В209.
а. с двумя или более контролируемыми осями, которые могут
одновременно и согласованно координироваться для
"контурного управления"; и
b. с вращательной силой более 60 кН
Техническое примечание.:
Станки, объединяющие функции обкатных вальцовочных и

функцияларын бiрiктiретiн станоктар 2В009 тармақтың
мақсаты үшiн сынақтан өткен вальцовты станоктарға қатысты
ретiнде қаралады;
---------------------------------------------------------------------------
2В009, а-                               846229100
2В009, b                                846390100
846390900
---------------------------------------------------------------------------
2В104        Өндiрiстік процесстi басқару, күрделi ракеталық шүмектердi
(М7с)        және қайтып оралатын жарықтық аппараттарын тұмсық
бөлiктерiн тығыздау және пиролиз үшiн арнайы
(N1B5)       құрастырылған жабдық, сондай-ақ жүйелер;
а. Ең жоғары жұмыс қысымы 69 Мпа немесе одан артық;
0
b. Камерада 873 К (600 С) немесе одан жоғары бақыланатын
температураға жеткiзуге және оны ұстап тұруға қабiлетті;
және
с. Жұмыс камерасының iшкi диаметрi 254 мм немесе одан артық;
---------------------------------------------------------------------------

гибочных станков, рассматриваются для целей пункта 2В009
как относящиеся к обкатным вальцовочным станкам
---------------------------------------------------------------------------
2В009, а -                              846229100
2В009, Ь                                846390100
846390900
---------------------------------------------------------------------------
2В104
(М7с)     "Изостатические прессы ", кроме тех, что контролируются по
(N1B5)    пункту 2В004, имеющие все следующие характеристики:
а. Максимальное рабочее давление 69 МПа или  больше;
b. способные достигать и поддерживать контролируемую
температуру в камере 873 К (600 o С) или выше; и
с. имеющие внутренний диаметр рабочей камеры более
254 мм.
---------------------------------------------------------------------------

2В104                                   846299100
846299500
---------------------------------------------------------------------------
2В105
---------------------------------------------------------------------------
2В105                                   846299100
846299500
---------------------------------------------------------------------------
2В109        2В009 тармақ бойынша бақыланатындарды қоспағанда
(М3n1)       сынақтан өткен аунатылған вальцовты станоктар және олар үшін
арнайы құрастырылған мыналар секiлдi компоненттер:

2В104                                   846299100
846299500
---------------------------------------------------------------------------
2В105     СVD - печи, помимо указанных в пункте 2В005.а., специально
сконструированные или модифицированные для уплотнения углерод -
углеродистых соединений.
---------------------------------------------------------------------------
2В105                                   846299100
846299500
---------------------------------------------------------------------------
2В109     Обкатные вальцовочные станки, кроме контролируемых по пункту
(M3n1)    2В009, и специально сконструированные для них компоненты, такие
как:

(N1B1)       Ерекше ескерту: Сондай-ақ қараңыз 2В209.
а. Дайындаушының ерекшелемесiне сәйкес "сандық бағдарламалық
басқару" (СББ) немесе компьютердiң көмегімен бақылау,
тiптi егер тиiстi электронды жабдық орнатуы мүмкiндер
станоктармен бiрге немесе оларға арналған компоненттер мен
берiлмейдi; және
1.
2.
b. Екi немесе одан көп ось бойынша бiр мезгілдiк "контурлық
басқаруға" жол беретiндер;
Ескерту:
Техникалық ескерту:
1. 2В009 тармақта қолданымда вальцевальды және икемдi
функцияларды бiрiктiретiн станоктарды вальцовтау
станоктары ретiнде қаралады;
---------------------------------------------------------------------------
2В109                                   846299100
846390100
846390900
---------------------------------------------------------------------------
2В116        Вибрациялық сынақтарға арналған жүйелер, жабдық және оларға
(М15а)       арналған компоненттер:
(N1B6)       а. Керi байланысты немесе тұйық контурмен басқару әдiстерiн
пайдаланатын және "таза стол" режимiнде өлшенген, 50 кН
немесе одан артық күшпен итеретiн 20 Гц-ден 2000 Гц-ге
дейiнгі жиiлiктер диапазонында 10 Дж (орташа квадраттық
мән) немесе одан артық вибрациялық қайта жүктеу құруға
қабiлетті вибрациялық сынақтарға арналған жүйелер;
b. Уақыттың нақты ауқымында 5 кГц жоғары өткiзу белдеуiнiң
енiне, е-2В116.а тармақта көрсетілген жүйелерде
вибрациялық сынақтар үшiн арнайы әзiрленген бағдарламалық
қамтамасыз етудiң үйлесiмде пайдалануы үшін құрастырылады;
с. Тиiсті күшейткiштерi бар немесе оларсыз "таза стол
режимiнде өлшенген" 50 кН немесе одан артық күштi
беруге қабiлетті және 2В116.а тармақта сипатталған
сынақ жүйелерiнде қолдануға жарамды вибрациялық
итергiшгер (вибраторлар);
d. Вибраторлардың көпшiлiгін жүйеге бiрiктiру үшiн
әзiрленген, "таза стол" режимiнде өлшенген 50 Кн
жалпы күш беруге қабiлетті және 2В116 тармақта
сипатталған сынақ жүйелерiнде қолдануға жарамды
механикалық және электронды компоненттер;
Ескерту: 2В116 тармақ қолданымда "таза стол" тегiс
столды немесе бекiтулерсiз немесе тиiсулерсiз
үстiңгi беттi білдiредi;
---------------------------------------------------------------------------

(N1B1)    Особое примечание: Смотри также 2В209.
а. Обкатные вальцовочные станки, имеющие все из следующих
характеристик:
1.  те, на которые согласно технической спецификации
изготовителя может быть установлено "числовое программное
управление" (ЧПУ), или контроль с помощью компьютера,
даже если соответствующее электронное оборудование не
поставляется вместе со станками или компонентами для них;
и
2.  допускающие одновременное "контурное управление" по двум
или более осям;
b. Специально сконструированные компоненты для обкатных
вальцовочных станков, указанных в пунктах 2В009 или 2В009.а.
Примечание: По пункту 2В109 не контролируются станки, которые не
могут применяться в производстве двигательных
установок и оборудования, (например, корпусов
моторов) для систем, указанных в пунктах 9А005,
9А007.а. или 9А105.а.
Техническое примечание: Станки, объединяющие вальцевальные и
гибочные функции, применительно к пункту 2В109 рассматриваются
как вальцовочные станки.
---------------------------------------------------------------------------
2В109                                   846229100
846390100
846390900
---------------------------------------------------------------------------
2В116    Системы для вибрационных испытаний, оборудование, и компоненты
для них:
(М15а)
(N1В6)   а. Системы для вибрационных испытаний, использующие методы
управления с обратной связью или с замкнутым контуром и
включающие цифровой контроллер, способные создавать
виброперегрузкм в 10 g (среднеквадратичное значение) или более
в диапазоне частот от 20 Гц до 2000 Гц с толкающим усилием 50
кН или более, измеренным в режиме "чистого стола";
b. Цифровые контроллеры, имеющие "ширину полосы пропускания в
реальном масштабе времени" свыше 5кГц, сконструированные для
использования в системах, указанных в пункте 2В116.а., в
сочетании со специально разработанным программным обеспечением
для вибрационных испытаний;
с. Вибрационные толкатели (вибраторы) с соответствующими
усилителями или без них, способные передавать усилие в 50 кН и
более, измеренное в режиме "чистого стола", и пригодные для
применения в испытательных системах, описанных в пункте
2В116.а.;
d. Механические и электронные компоненты, разработанные для
объединения множества вибраторов в систему, способную
передавать общее усилие в 50 кН, измеренное в режиме "чистого
стола", и пригодные для применения в испытательных системах,
описанных в пункте 2В116.а.
Техническое примечание: Применительно к пункту В 2В116,
"чистый стол" означает плоский стол
или поверхность без креплений или
стыков.
---------------------------------------------------------------------------

1. Тек цилиндрлiк қырнауға арналған;
2. Өңделетiн детальдың ең жоғары сыртқы
диаметрi немесе ұзындығы 150 мм;
3. "Контурлық басқару үшiн" бiр мезгілде және
келiсiмде бақылануы мүмкін екi осьтен артық
болмауы; және
4. Горизонталь осьтерiнiң болмауы;
b. Өңделетiн үстiңгi бетке қырналатын шеңберлер
перпендикуляр қондырғы үшiн пайдаланатын
С-ось, ал а-ось цилиндрлiк жұдырықшаларды
қырнау үшiн, х, у, с шектелген осьтері бар
координатты "қырнау станоктары";
с. "Бағдарламалық қамтамасыз етумен" кесушілердi
немесе кесуші аспаптарды қайрауға, кесушілердi
немесе кесу аспаптарын арнайы әзiрленген
станоктар; немесе
d. Yйiр және жұдырықшалы валдарды қырнау
станоктары;
---------------------------------------
ISО 230/2 (1988) стандартына сәйкес позициялаудың дәлдігін есептеушi
өндiрушiлер ол орнатылған мүше елдердiң тиiстi ведомстволарынан
консультация алу керек.
---------------------------------------------------------------------------

1. Предназначенные только для цилиндрического
шлифования;
2. Максимальный наружный диаметр или длина
обрабатываемой детали 150 мм;
3. Имеющие не более двух осей, которые могут
одновременно и согласованно
контролироваться для "контурного
управления"; и
4. Не имеющие горизонтальной с-оси;
b. Координатно-шлифовальные станки с осями,
ограниченными х,у,с и а, где с-ось
используется для перпендикулярной установки
шлифовальных кругов к обрабатываемой
поверхности, а а-ось - для шлифования
цилиндрических кулачков:
с. Станки для заточки резцов или режущего
инструмента с "программным обеспечением",
специально разработанным для производства
резцов или режущего инструмента, или
d. Шлифовальные станки для коленчатых и
кулачковых валов.
---------------------------------------------------------------------------

1. 69 МПа және одан артық ең жоғары жұмыс қысымына жетуге
қабiлеттi, және
2. Жұмыс камерасының iшкi диаметрi 152 мм-нен артық;
b. 2В204 тармақ бойынша бақыланатын "изостаттық тығыздаулар"
үшiн арнайы әзiрленген плантондар мен матрицалар,
сондай-ақ басқару жүйелерi.
Техникалық ескерту:
Камераның ішкi мөлшерi дегенiмiз - iшкi арматураны
қамтымайтын жұмыс температурасына да, сондай-ақ жұмыс
қысымына да қол жететiн камераның бөлiгiнiң мөлшерi. Бұл
мөлшер екi диаметрдің; тығыздау-камерасының немесе
оқшауланған пеш камерасының кiшiсімен екi камераның
қайсысы екiншiсiнiң iшiне орналасуына қарай айқындалады;
---------------------------------------------------------------------------
2В204                                   846299100
846299500
---------------------------------------------------------------------------
2В206        2В006 тармақ бойынша бақыланатындардан басқа мыналар секiлдi
мөлшерлердi бақылау тетіктерi, жүйелер немесе құрылғылар:
(N1В3.а)     а. Мынадай сипаттамалардың екеуiне ие мөлшерлердi бақылаудың
құралдарының компьютермен немесе ЧПУ блогымен
басқарылатындар:
1. Осьтiң екi немесе одан көп координаттары;
2. Ұзындықтың "өлшеу ақаулығы" (1.25+L/100 мкм)
тең немесе кем (жақсы), 0,2 мкм кем (жақсы)
өлшеу (дәлдiгiндегі "прибормен тексерiлген")
(мұндағы L-мл өлшенген ұзындық) (қараңыз
VDI/VDЕ 2617 1 және 2 бөлiмдер);
(N1В3.d)     b. Мынадай сипаттамалардың екеуiне ие жартылай
сфералардың параметрлерiн сызықтық және бұрыштық
бiр мезгілде тексеруге арналған жүйелер:
1. Кез келген сызықтық осьтiң бойындағы "өлшеу ақаулығы" 5
мм-ге 3,5 мкм-ге тең немесе кем (жақсы); және
0
2. Бұрыштық өлшеу ақаулығы 0,02 С иiнге тең немесе кем;
1-ескерту: Өлшеу құралы ретiнде пайдалана алатын
станоктар егер олардың параметрлерi
станоктар немесе өлшеу приборлары үшiн
белгiленген сипаттамаларға сәйкес келсе
немесе асып түссе экспорттық бақылау
бақылануға жатады;
2-ескерту: 2В206 тармақта сипатталған жүйелер
егер олар экспорттық бақылауға жататын
үлгілерден қайсыбiр жерде олардың жұмыс
диапазонында асып кететiн болса экспорттық
бақылауға жатады;
Техникалық ескерту:
1. Мөлшерлердiң өлшеу жүйелердiң көрсеткiштерiнiң
дәлдiгiн бақылау үшiн қолданылатын приборлар
VDI/VDЕ 2617, 2-3-4 бөлiмдерде келтiрілген
талаптарға сәйкес болуы тиiс;
2. 2В206 тармақта көрсетiлген өлшеулердiң барлық
параметрлерi толық ақаулық ретiнде емес +/-
тұрғысында ұғынылады;
---------------------------------------------------------------------------
2В206, а                                903180310
2В206, b                                903140000
---------------------------------------------------------------------------
2В207        2В007 тармақта сипатталғандардан басқа мынадай "роботтар"
немесе "жұмыс органдары"

1. способные достигать максимального рабочего давления 69 МПа
и более, и
2. имеющие внутренний диаметр рабочей камеры более 152 мм;
b. Специально разработанные для "изостатических прессов",
контролируемых по пункту 2В204.а., пуансоны и матрицы, а также
системы управления.
Техническое примечание:
Внутренний размеры камеры - это размер той части камеры, в
которой достигается как рабочая температура, так и рабочее
давление, не включающий внутреннюю арматуру. Этот размер будет
определяться меньшим из двух диаметров: пресс-камеры или
изолированной печной камеры в зависимости от того, какая из двух
камер помещается внутри другой.
--------------------------------------------------------------------------
2В204                                   846299100
846299500
--------------------------------------------------------------------------
2В206    Механизмы, системы или устройства контроля размеров, кроме
контролируемых по пункту 2В006, такие как:
(N1В3.а) а. Управляемые компьютером или блоком ЧПУ средства контроля
размеров, обладающие обеими следующими характеристиками:
1. Две или более координатных оси; и
2. "Погрешность измерения" длины, равную или меньшую (лучшую)
чем (1.25 + L/1000)мкм, проверенную прибором, имеющим
"точность" измерения меньше (лучше) 0,2 мкм (где L -
измеренная длина в миллиметрах) (см.: VDI/VDЕ 2617, Части 1
и 2);
(N1В3.d) b. Системы для одновременной проверки линейных и угловых
параметров полусфер, обладающие обеими из следующих
характеристик:
1. "Погрешность измерения" вдоль любой линейной оси, равную
или меньшую (лучшую) 3,5 мкм на 5 мм; и
2. "Погрешность углового измерения" равную или меньшую 0,02 o
дуги.
Примечание 1: Станки, которые могут использоваться в качестве
средств измерения, подлежат экспортному контролю,
если их параметры соответствуют или превосходят
характеристики, установленные для станков или
измерительных приборов.
Примечание 2: Системы, описанные в пункте 2В206, подлежат
экспортному контролю, если они превосходят
подлежащие экспортному контролю образцы где-либо в
их рабочем диапазоне.
Технические примечания:
1. Приборы, используемые для контроля точности показаний системы
измерения размеров, должны соответствовать требованиям,
приведенным в VDI/VDЕ 2617, части 2,3 и 4;
2. Все параметры измерений, указанные в пункте 2В206, понимаются
в смысле плюс/минус, а не как полная погрешность.
---------------------------------------------------------------------------
2В206, а                                903180310
2В206, b                                903140000
---------------------------------------------------------------------------
2В207     Следующие "роботы" или "рабочие органы", кроме описанных в
пункте 2В007:

(N1А3.а.1)   а. Жарылыс қаупi бар ортадағы жұмысқа арналған
қауiпсiздiктiң ұлттық стандарттарына арнайы әзiрленген
"роботтар" немесе "жұмыс органдары" (мысалы, жарылыс қаупi
бар ортадағы жұмысқа арналған электро аппаратураның
параметрлерiне қанағаттандырушы шектеулер);
(N1А3.b)     b. 2В207.а. тармақ бойынша бақыланатын "роботтар"
немесе "жұмыс органдары" үшiн арнайы әзiрленген
контролерлер;
---------------------------------------------------------------------------
2В207, а                                847989500
2В207, b                                853710100
853710910
853710990
---------------------------------------------------------------------------
2В209        2В009 немесе 2В109 тармақтар бойынша бақыланатындардан басқа
(N1B1)       аунатпа вальцовты функцияларды орындауға қабiлетті аунатпа
вальцовты және икемдi станоктар немесе мынадай сипаттамаларға
ие қаптаулар:
а. Мынадай сипаттамалардың екеуiне ие станоктар:
1. Yш немесе одан көп валиктердi (белсендi немесе
бағыттаушы), және
2. Дайындаушының техникалық ерекшелемесiне сәйкес "сандық
бағдарламалық басқару" (СББ) блоктарымен немесе
компьютерлiк басқарумен жабдықталуы мүмкiн;
b. Ішкi диаметрi 75-тең 400 мм-ге дейiнгi цилиндрлiк
нысандарға арналған роторлы - аунатпа қаптамалар;
Ескерту: 2В209.а тармақ, сондай-ақ металды қалыптастыру
үшiн арналған тек бiр валы бар және екi қосалқы
валы, олар қаптаманы қолдайтын, бiрақ
деформациялау процессіне тiкелей қатыспайтын
станоктарды қамтиды;
---------------------------------------------------------------------------
2В209, а                                846229100
846390100
846390900
2В209, b                                846610100
---------------------------------------------------------------------------
2В225        Радиохимиялық бөлу операцияларында және ыстық камераларда
дистанциялық iс-әрекеттердi қамтамасыз ету үшiн пайдалануы
(N1А4)       мүмкiн мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие дистанциялық
манипуляторлар:
а. Оператордың iс-әрекетiн 0,6 м немесе одан астам артық
қалыңдықтағы ыстық камераның қабырғасының бойымен беруге
қабiлеттi (қабырғаның бойы) операциясы немесе
b. Оператордың iс-әрекетiн 0,6 м немесе одан астам артық
қалыңдықтағы ыстық камераның қабырғасының қақпағы арқылы
беруге қабiлетті (қақпа арқылы) операциясы немесе;
Техникалық ескерту:
Дистанциялық манипуляторлар адам-оператордың iс-әрекетiн
дистанциялық iс-әрекетін қолға және терминалдық
фиксаторға берудi қамтамасыз етедi.
"Қожайын/қызметшi" үлгiсiндегі жүйелер (оператордың
қозғалысын көшiретiн манипуляторлар) немесе джойстикпен
немесе клавиатурамен басқарылатын манипуляторлар;
---------------------------------------------------------------------------
2В225, а-                               842890990

(N1А3.а.1) а. "Роботы" или "рабочие органы", специально разработанные в
соответствии с национальными стандартами безопасности для
работ во взрывоопасной среде (например, удовлетворяющие
ограничениям на параметры электроаппаратуры, предназначенной
для работы во взрывоопасной среде);
(N1А3.b)  b. Контроллеры, специально разработанные для "роботов" или
"рабочих органов", контролируемых по пункту 2В207.а..
---------------------------------------------------------------------------
2В207, а                                847989500
2В207, b                                853710100
853710910
853710990
---------------------------------------------------------------------------
2В209     Обкатные вальцовочные и гибочные станки, способные исполнять
(N1B1)    обкатные вальцовочные функции, кроме контролируемых по пунктам
2В009 или 2В109, или оправки, обладающие следующими
характеристиками:
а. Станки, обладающие обеими из следующих характеристик:
1. Имеющие три или более валков (активных или направляющих), и
2. Которые согласно технической спецификации изготовителя
могут быть оборудованы блоками "числового программного
управления" (ЧПУ) или компьютерного управления;
b. Роторно-обкатные оправки для цилиндрических форм с внутренним
диаметром от 75 до 400 мм.
Примечание: Пункт 2В209.а. включает также станки, имеющие
только один валок, предназначенный для формирования
металла, и два вспомогательных валка, которые
поддерживают оправку, но не участвуют
непосредственно в процессе деформации.
---------------------------------------------------------------------------
2В209, а                                846229100
846390100
846390900
2В209, b                                846610100
---------------------------------------------------------------------------
2В219     Центробежные балансировочные машины, стационарные либо
передвижные, горизонтальные либо вертикальные, как то:
а.  Центробежные балансировочные машины для балансировки гибких
роторов, имеющих длину 600 мм или более и все следующие
характеристики:
1.  шарнир или вал диаметром 75 мм или более;
2.  способность балансировать массу от 0,9 до 23 кг; и
3.  способность балансировать со скоростью вращения более
5000 об/мин;
b.  Центробежные балансировочные машины, сконструированные для
балансировки частей полого цилиндрического ротора и
имеющие все следующие характеристики:
1.  вал диаметром 75 мм или более;
2.  способность балансировать массу от 0,9 до 23 кг;
3.  способность балансировать с остаточным дисбалансом 0,010
кг мм/кг и менее (лучше); и
4. ременный тип привода.
--------------------------------------------------------------------------
2В219
--------------------------------------------------------------------------
2В225     Дистанционные манипуляторы, которые могут быть использованы для
обеспечения
(N1А4)    дистанционных действий в операциях радиохимического разделения
и в горячих камерах, обладающие любой из следующих характеристик:
а.   Способные передавать действия оператора сквозь стенку
горячей камеры толщиной 0,6 м или более (операция "сквозь
стену"); или
b.   Способные передавать действия оператора через крышку
горячей камеры с толщиной стенки 0,6 м или более (операция
"через крышку").
Техническое примечание:
Дистанционные манипуляторы обеспечивают передачу действий
человека-оператора к дистанционно действующей руке и
терминальному фиксатору. Это могут быть системы типа "хозяин/
слуга" (манипуляторы, копирующие движения оператора) или
манипуляторы, управляемые джойстиком или клавиатурой.
---------------------------------------------------------------------------
2В225, а -                               842890990

2В225, b
---------------------------------------------------------------------------
2В226        Вакуумдық немесе бақыланатын ортамен (инертті газ)
индукциялық пештер және олар үшiн арнайы әзiрленген
күштiк жабдық мыналар секiлдi:
(N1B4)
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 3В қараңыз.
а. Төменде саналанған сипаттамалардың бәрiне ие пештер:
0
1. Жұмыс температурасын 1,123 К (850 С) астам
дамытуға қабiлетті;
2. Диаметрi 600 мм немесе кем индукциялық катушкалармен
жарақталған;
3. 5 кВт-ға тең немесе асатын кiру қуаты үшiн
құрастырылған;
с. 5 кВт-ға тең немесе астам бастапқы шығу қуаты бар күштік
жабдық, 2В226.а тармақ бойынша бақыланатын пештер үшiн
арнайы әзiрленген;
Ескерту: 2В226 тармақ бойынша жартылай өткiзгiш
пластиндерді өңдеу үшін құрастырылған
пештер экспорт бақылауға жатпайды;
---------------------------------------------------------------------------
2В226, а-                               8504
2В226, b                                851420100
---------------------------------------------------------------------------
2В227        Мыналар секiлдi вакуумды және атмосферамен бақыланатын
металлургиялық балқыту және құю пештерi:
(N1B7)
а. Мынадай сипаттамалардың екеуiне ие электр иiндiк
балқыту пештерi:
1. 1000-нан 20000 текше см-ге дейiнгі көлемдегi
электродтарды пайдаланушы, және
0
2. 1,973 (1700 С) жоғары балқыту температурасы
кезiнде процестi қамтамасыз ететiн;
b. Мынадай сипаттамалардың екеуiне ие электронды-сәулелi
балқыту және плазмалық иiндiк пештер:
1. Қуаты 50 кВт немесе артық, және
0
2. 1,473 (1200 С) жоғары балқыту температурасы
кезiнде процестi қамтамасыз ететiн;
с. 2В227.а немесе b. тармақтар бойынша бақыланатын кез
келген пеш үшiн арнайы келтiрiлген бақылау мониторингтің
компьютерлiк жүйелерi;
---------------------------------------------------------------------------
2В227, а                                851430900
2В227, b                                851430900
2В227, с
---------------------------------------------------------------------------
2В228        Роторларды дайындау және жинауға арналған жабдық, реттеушi
жабдық, сондай-ақ мыналар секiлдi сильфондарға арналған
(N3B2)       қаптамалармен сәндiк мөр таңбалар:
а. Газ центрифугинiң, диафрагмалармен қақпақтардың
роторларының түтіктiң секцияларын жинауға арналған
монтаждық жабдық;
Ескерту: 2В228.а. тармақ прециозды қаптамаларды мөр
таңбалармен қысқыштарды қамтиды;
b. Жалпы осьтің бойындағы газ центрифугінің роторының
түтiктік секцияларының орталықтауға арналған реттеу
жабдығы;
Техникалық ескерту:
Әдетте мұндай жабдық ротордың түтiктiң секцияларын
орталықтау үшiн пайдаланатын пневматикалық күштiң
цилиндрлердің процессін басқаратын компьютерге қосылған
прециоздық өлшеу бергiштерiнен тұрады.
с. Гофорлы сильфондарды дайындауға арналған қаптамалармен
штамптар;
Техникалық ескерту:
2В228.с тармақтағы сильфондарда барлық мынадай
сипаттамалар бар:

2В225, b
---------------------------------------------------------------------------
2В226     Вакуумные или с контролируемой средой (инертный газ)
(N1B4)    индукционные печи и силовое оборудование, специально
разработанное для них, такие как:
Особое примечание: Смотрите также 3В.
а.  Печи, обладающие всеми из нижеперечисленных характеристик:
1. Способные развивать рабочую температуру более 1,123 К
(850 оС);
2. Оснащенные индукционными катушками диаметром 600 мм или
менее, и
3. Сконструированные для входной мощности, равной или
превышающей 5 кВт;
b.  Силовое оборудование с номинальной выходной мощностью,
равной или превышающей 5 кВт, специально разработанное для
печей, контролируемых по пункту 2В226.а.
Примечание: По пункту 2В226 не подлежат экспортному контролю
печи, сконструированные для обработки
полупроводниковых пластин.
---------------------------------------------------------------------------
2В226, а -                              8504
2В226, b                                851420100
---------------------------------------------------------------------------
2В227     Вакуумные и с контролируемой атмосферой металлургические
плавильные и литейные
(N1B7)    печи, такие как:
а.  Печи электродугового плавления, обладающие обеими из
следующих характеристик:
1. Использующие электроды объемом от 1000 до 20000 куб.см, и
2. Обеспечивающие процесс при температурах плавления свыше
1,973 К (1700 оС);
b.  Электронно-лучевые плавильные и плазменно-дуговые печи,
обладающие обеими из следующих характеристик:
1. мощность 50 кВт или более, и
2. обеспечивающие процесс при температурах плавления свыше
1,473 К (1200 оС).
с. Компьютерные системы контроля и мониторинга, специально
настроенные для любых печей, контролируемых по пунктам
2В227.а. или b.
---------------------------------------------------------------------------
2В227, a                                851430900
2В227, b                                851430900
2В227, c
---------------------------------------------------------------------------
2В228     Оборудование для изготовления и сборки роторов, юстировочное
оборудование, а также оправки и фасонные
(N3B2)    штампы для сильфонов, такие как:
а. Монтажное оборудование для сборки трубных секций ротора
газовой центрифуги, диафрагм и крышек;
Примечание: Пункт 2В228.а. включает прецизионные оправки,
штампы и обжимки.
b. Юстировочное оборудование для центровки трубных секций ротора
газовой центрифуги вдоль общей оси;
Техническое примечание:
Обычно такое оборудование состоит из прецизионных
измерительных датчиков, подключенных к компьютеру, который
управляет процессом, например, пневматических силовых
цилиндров, используемых для центровки трубных секции ротора.
с. Оправки и штампы для изготовления гофровых сильфонов.
Техническое примечание:
В пункте 2В228.с. сильфоны имеют все следующие характеристики:

1. Iшкi диаметрi 75-тен 400 мм-ге дейiн;
2. Ұзындығы 12,7 мм немесе артық;
3. Гофрдың тереңдiгi 2 м-нен астам; және
4. Жоғары берiктiктегi алюминий мартинцивтi-ескiретiн
болаттың құймаларынан және жоғары берiктiктегi
талшықты немесе жiп тәрiздi материалдардан әзiрленген;
---------------------------------------------------------------------------
2В228, а                                847989800
2В228, b                                903180310
2В228, с                                846694000
---------------------------------------------------------------------------
2B230        0-ден 13 кПа-ға дейiнгі диапазонда абсолюттiк қысымды
(N3А7)       өлшеуге қабiлетті және мынадай сипаттамалардың екеуiне
қабiлетті "қысым бергіштерi":
а. Сезiмтал элементтер, никельден дайындалған немесе
қорғалынған салмағы бойынша 60% астам никель бар
никельдi құймалар не алюминий немесе алюминийлi
құймалар; және
b. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. 13 кПа-ға дейiнгi шәкілдi және +/- 1% астам толық
шәкiлдегі қысым бергіштерi; немесе
2. 13 кПа-дан астын толық шәкiлдегі және +/- 130 Па
жақсы дәлдiктегі қысым бергіштерi;
Техникалық ескерту:
2В203 тармақта қолданымда "дәлдiк" қоршаған ортаның
түрлi температурасы кезiндегi би сызықтағы,
бистеризистi және үдете туындаушылықты білдiредi;
---------------------------------------------------------------------------
2В230, а                                902620300
2В230, b                                902620300
---------------------------------------------------------------------------
2В231        Төменде санамаланған сипаттамалардың барлығына ие вакуумдық
(N3А8)       насостар:
а. Кіру диаметрi кемiнде 380 мм;
b. Айдау жылдамдығы секундына 15 мл немесе одан артық; және
с. 13 МПа жоғары шектi вакуум құруға қабiлетті;
Техникалық ескерту:
1. Айдау жылдамдығы азот немесе ауа бойынша өлшеу
кезiнде айқындалады;
2. Шектi вакуум дегеніміз бұл - насосты жабу кезiнде оның
кiруiнде айқындалатын вакуумның шамасы;
---------------------------------------------------------------------------
2В231, а-                               841410300
2В231, с                                841410500
841410900
---------------------------------------------------------------------------
2В232        Бұйымның 2 км/с немесе артық қозғалысының жылдамдығын
(N5B2)       қамтамасыз етуге қабiлетті көп каскадты жеңiл газды
жеделдеткiштерi немесе басқа жоғары жылдамдықтағы
лақтыру құралдары (катушкалық, электромагниттік,
электротермикалық немесе басқа жоғары технологиялық
жүйелер);
2В232                                   8501

1. Внутренний диаметр от 75 до 400 мм;
2. Длину 12,7 мм или более;
3. Глубину гофры более 2 мм, и
4. Изготовленные из высокопрочных сплавов алюминия,
мартенситно-стареющей стали и высокопрочных волокнистых
или нитевидных материалов.
---------------------------------------------------------------------------
1В228, а                                847989800
1В228, b                                903180310
1В228, с                                846694000
---------------------------------------------------------------------------
2В230     "Датчики давления", способные измерять абсолютное давление в
(N3F7)    диапазоне от 0 до 13 кПа и обладающие обеими из следующих
характеристик:
а. С чувствительными элементами, изготовленными или защищенными
никелем, никелевыми сплавами с содержанием более 60 % никеля
по весу либо алюминием или алюминиевыми сплавами, и
b. Обладающие любой из следующих характеристик:
1. Датчики давления с полной шкалой до 13 кПа и "точностью"
более чем +/- 1 % полной шкалы; или
2. Датчики давления с полной шкалой, превышающей 13 кПа и
"точностью" лучше +/- 130 Па
Техническое примечание:
Применительно к пункту 2В230 "точность" включает нелинейность,
гистерезис и воспроизводимость при различной температуре
окружающей среды.
---------------------------------------------------------------------------
1В230, а                                902620300
1В230, b                                902620300
---------------------------------------------------------------------------
2В231     Вакуумные насосы, обладающие всеми из нижеперечисленных
характеристик:
(N3A8)
а.  Диаметр входа не менее 380 мм;
b.  Скорость откачки 15000 литров в секунду или более, и
с.  Способные создавать предельный вакуум выше чем 13 мПа.
Технические примечания:
1. Скорость откачки определяется при измерении по азоту или
воздуху.
2. Предельный вакуум - это величина вакуума, определяемая на
входе насоса при его закрытии.
---------------------------------------------------------------------------
2В231, а-                               841410300
2В231, с                                841410500
841410900
---------------------------------------------------------------------------
2В232     Многокаскадные легкогазовые ускорители массы или другие
(N5B2)    высокоскоростные средства метания (катушечные электромагнитные,
электротермические или другие высокотехнологичные системы),
способные обеспечить скорость движения изделия 2 км/с или более.
---------------------------------------------------------------------------
2В232                                   8501
---------------------------------------------------------------------------

2В350        Мыналар секiлдi химиялық өндiрiстiк қондырғылар мен
(А)          жабдық:
а. Араластырғышпен немесе онсыз 0,1 м (100 л) астам
немесе 20 м (20000 л) толық iшкi (геометриялық
көлеммен) реакторлар немесе рекциялық ыдыстар,
олардың өңделетiн немесе ондағы химикалармен тiкелей
байланыстағы барлық үстiңгi беттерi мынадай
материалдардың кез келгенiмен дайындалған:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
5. Тантал немесе танталды құймалар;
6. Титан немесе титанды құймалар;
7. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
b. Реакторларда немесе реакциялық ыдыстарда пайдаланатын
араластырғыштар олардың реактордағы бар немесе өңделетiн
химикалиялармен тiкелей байланыстағы барлық үстiңгi
бетi мынадай материалдардың кез келгенiнен дайындалған:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
5. Тантал немесе танталды құймалар;
6. Титан немесе титанды құймалар;
7. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
с. Араластырғышпен немесе онсыз 0,1 м (100 л) астам
немесе толық iшкi (геометриялық көлеммен) сақтауға
арналған резервуарлар немесе қабылдағыштар олардың
өңделетiн немесе ондағы химикалармен тiкелей байланыстағы
барлық үстiңгi беттерi мынадай материалдардың кез
келгенiмен дайындалған:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
5. Тантал немесе танталды құймалар;
6. Титан немесе титанды құймалар;
7. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
d. Жылу алмастырудың үстiңгi бетiнiң алаңы 20 м аз жылу
алмастырғыштар немесе конденсаторлар, өңделетiн
химикалиялармен тiкелей байланыстағы барлық үстiңгi
беттерi мынадай материалдардың кез келгенiнен дайындалған:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. Графит;
5. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
6. Тантал немесе танталды құймалар;
7. Титан немесе титанды құймалар;
8. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
9. Кремнийдің карбиді;немесе
10.Титанның карбиді.
е. Ішкi диаметрi 0,1-ден асатын дистиляторлық немесе
абсорциялық колонналар, олардың химикалиялармен
тiкелей байланыстағы барлық үстiңгi беттерi мынадай
кез келген материалдардан дайындалғандар:

2В350     Химические производственные установки и оборудование, такие как:
(А)
а. Реакторы или реакционные сосуды со смесителями или без них,
3
с полным внутренним (геометрическим) объемом большим 0.1 м
3
(100 литров) и меньшим 20 м  (20000 литров), у которых все
поверхности, находящиеся в непосредственном контакте с
обрабатываемыми или содержащимися химикалиями, изготовлены из
любого из следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Фторполимеров;
3. Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
4. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
5. Тантала или танталовых сплавов;
6. Титана или титановых сплавов; или
7. Циркония или циркониевых сплавов.
b. Смесители, используемые в реакторах или реакционных сосудах,
в которых все поверхности смесителя, находящиеся в
непосредственном контакте с химикалиями, содержащимися или
обрабатываемыми в реакторе, изготовлены из любого из
следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Фторполимеров;
3. Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
4. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
5. Тантала или танталовых сплавов;
6. Титана или титановых сплавов; или
7. Циркония или циркониевых сплавов.
с. Резервуары для хранения, контейнеры или приемники с полным
3
внутренним (геометрическим) объемом, большим 0.1 м  (100
литров), в которых все поверхности, находящиеся в
непосредственном контакте с содержащимися в них химическими
материалами, изготовлены из любого из следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Фторполимеров;
3. Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
4. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более 40
% (по весу);
5. Тантала или танталовых сплавов;
6. Титана или титановых сплавов; или
7. Циркония или циркониевых сплавов.
d. Теплообменники или конденсаторы с площадью поверхности
2
теплообмена менее 20 м , в которых все поверхности,
находящиеся в непосредственном контакте с обрабатываемыми
химикалиями, изготовлены из любого из следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Фторполимеров;
3. Стекла (включая застеклованиые или эмалевые покрытия);
4. Графита;
5. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
6. Тантала или танталовых сплавов;
7. Титана или титановых сплавов;
8. Циркония или циркониевых сплавов;
9. Карбида кремния; или
10. Карбида титана.
е. Дистилляторные или абсорбционные колонны с внутренним
диаметром, превышающим 0.1 м, в которых все поверхности,
находящиеся в непосредственном контакте с обрабатываемыми
химикалиями, изготовлены из любого из следующих материалов:

1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. Графит;
5. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
6. Тантал немесе танталды құймалар;
7. Титан немесе титанды құймалар;
8. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
f. Дистанциялық басқарылатын құю жабдығы, оның ішкi диаметрi
0,1-ден асатын дистиляторлық немесе абсорциялық
колонналар, олардың химикалиялармен тiкелей байланыстағы
барлық үстiңгi беттерi мынадай кез келген материалдардан
дайындалғандар:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
g. Ағынды табуға арналған тесiктерi бар санмәрте тығыздау
винтелдерi, сильфонды үлгідегі тығыздағышы бар винтельдер,
керi (тежегішті) винтельдер немесе мембраналы винтельдер
олардың реактордағы бар немесе өңделетiн химикалиялармен
тiкелей байланыстағы барлық үстiңгі беттерi мынадай
материалдардың кез келгенiнен дайындалған:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
5. Тантал немесе танталды құймалар;
6. Титан немесе титанды құймалар;
7. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
h. Ағынды табуға арналған тесiктерi бар көп қабырғалылы түтiк
желiлерi олардың химикалиялармен тiкелей байланыстағы
барлық үстiңгi беттерi мынадай кез келген материалдардан
дайындалғандар:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Фтор полимерлер;
3. Шынылар (шыныланған немесе эмальды бүркеулердi
қоса алғанда;)
4. Графит;
5. 40% астам (салмағы бойынша) никель бар никель немесе
никельдi құймалар;
6. Тантал немесе танталды құймалар;
7. Титан немесе титанды құймалар;
8. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
i. Герметикалық санмәрте тығыздауымен, магниттік жетекпен,
сильфонды немесе диафрагмалық, дайындаушының
ерекшелемесiне сәйкес 0,6 м 3/сағат жоғары ең жоғары
өндiргіштiктегі герметикалық насостар, немесе
дайындаушының ерекшелемесiне сәйкес ең жоғары өндiргiштiгi
5 м /сағаттан жоғары (қалыпты жағдайлар
0
кезiнде-температура С (273 К (0 С)) және қысымы 1013 Кка
(вакуумдық насостар, олардың химикалиялармен өңделетін
тiкелей байланыстағы барлық үстiңгi беттiң мынадай
материалдардың кез келгенiнен дайындалған:
1. 25%  жоғары астам никель және 20% хром салмағы
бойынша бар құймалар;
2. Керамикалар;
3. Феросилици;
4. Фтор полимерлер;

1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Фторполимеров;
3. Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
4. Графита;
5. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
6. Тантала или танталовых сплавов;
7. Титана или титановых сплавов; или
8. Циркония или циркониевых сплавов.
f. Дистанционно управляемое наливное оборудование, в котором все
поверхности, находящиеся в непосредственном контакте
с обрабатываемыми химикалиями, изготовленные из любого из
следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
g. Вентили многократного уплотнения с отверстиями для обнаружения
течи, вентили с уплотнителем сильфонного типа, обратные
(стопорные) вентили или мембранные вентили, у которых все
поверхности, находящиеся в непосредственном контакте с
химикалиями, содержащимися или обрабатываемыми в реакторе,
изготовлены из любого из следующих материалов:
1.  Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2.  Фторполимеров;
3.  Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
4.  Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
5.  Тантала или танталовых сплавов;
6.  Титана или титановых сплавов; или
7.  Циркония или циркониевых сплавов.
h. Многостенные трубопроводы с отверстиями для обнаружения течи,
у которых все поверхности, находящиеся в непосредственном
контакте с содержащимися или обрабатываемыми химикалиями,
изготовлены из любого из следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Фторполимеров;
3. Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
4. Графита;
5. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
6. Тантала или танталовых сплавов;
7. Титана или титановых сплавов; или
8. Циркония или циркониевых сплавов.
i. Насосы герметичные с многократным уплотнением, с магнитным
приводом, сильфонные, или диафрагменные, с максимальной
производительностью согласно спецификации изготовителя
3
свыше 0.6 м /час, или вакуумные насосы, имеющие согласно
спецификации изготовителя максимальную производительность
3
свыше 5 м /час (при нормальных условиях - температуре (273
К (0 оС)) и давлении (101. 3кПа)), у которых все поверхности,
находящиеся в непосредственном контакте с обрабатываемыми
химикалиями, изготовлены из любого из следующих материалов:
1. Сплавов, содержащих свыше 25 % никеля и 20 % хрома (по
весу);
2. Керамики;
3. Ферросилиция;
4. Фторполимеров;

5. Шыны;
6. Графит;
7. Никель 40% астам бар никельді бар құймалар (салмағы
бойынша)
8. Тантал немесе танталды құймалар;
9. Титан немесе титанды құймалар;немесе
10. Цирконий немесе цирконилi құймалар;
j. 1С350 тармақ бойынша бақыланатын, қалдықтарды берудiң
арнайы құрастырылған және арнайы тиеу-түсiру тетiктерi
0
бар, камерадағы орташа температурасы 1273 К (1000 С)
химикалилердi жағуға арналған пештер, олардың қалдықтарды
өнiмдерiмен тікелей байланыстағы қалдықтарды беру
жүйесiндегі барлық бетi мынадай материалдардың кез
келгенімен дайындалған немесе кез келгенiмен бүркемелеген:

5. Стекла (включая застеклованные или эмалевые покрытия);
6. Графита;
7. Никеля или никелевых сплавов с содержанием никеля более
40 % (по весу);
8. Тантала или танталовых сплавов;
9. Титана или титановых сплавов; или
10. Циркония или циркониевых сплавов.
i. Печи для сжигания химикалиев, контролируемых по пункту 1С350,
имеющие специально сконструированную систему подачи отходов, и
специальные погрузочно-разгрузочные механизмы, со средней
температурой в камере свыше 1273 К (1000 оС), у которых все
поверхности в системе подачи отходов, находящиеся в
непосредственном контакте с продуктами отходов, изготовлены из
любого или покрыты любым из следующих материалов:

841410500
841410900
2В350, j                                841780900
851420900
851430900
---------------------------------------------------------------------------
2В351        Мыналар секiлдi токсиндi газдарды бақылау жүйелерi мен
(А)          бергіштерi:
а. Үздiксiз жұмыс iстеу үшiн жобаланған және 1С350
тарауында көрсетiлген олардың 0,3 мг/текше м немесе
кем шоғырлануы кезiндегі бұрыштық уландырғыш
заттардың немесе химикаттардың агенттерiн табу үшiн
жарамды; немесе
b. Холинестираз тобы препараттарының көмегі кезiнде
фосфор органикалық қосылыстарды табу үшiн жобаланған
бергiштер:
---------------------------------------------------------------------------

841410500
841410900
2В350, j                                841780900
851420900
851430900
---------------------------------------------------------------------------
2В351    Системы и датчики контроля токсичных газов, такие как:
(А)
а. спроектированные для непрерывного функционирования и пригодные
для обнаружения агентов боевых отравляющих веществ или
химикатов, указанных в разделе 1С350 при их концентрациях
0,3 мг/куб.м или менее; или
b. датчики, спроектированные для обнаружения фосфорорганических
соединений при помощи препаратов группы холинестираз.
--------------------------------------------------------------------------

2В351, а-                               902710100
2В351, b                                902710900
902790900
---------------------------------------------------------------------------
2В352        Мына секiлдi биологиялық материалдарды өңдеуге арналған
(А)          жабдық:
а. Биологиялық қорғаудың (Р3 немесе Р4) жоғары және
барынша деңгейiн қамтамасыз ететін жабдықтар
жиынтығы.
Техникалық ескерту:
Р3 немесе Р4-тiң  (ВL3, ВL4, L3, L4) қорғалынуы деңгейi
ДДҰ-да айқындалған (лабораториялық биоқорғау жөніндегi
басшылық 1988 жыл);
b. Патогендi "микроорганизмдердi", "вирустарды" немесе
"токсиндердi" аэрозолдарды құру тәуекелiнсiз үздiксiз
культивациялау үшiн пайдалануы мүмкiн ферментерлер
және 100 л немесе одан астам толық сиымдылыққа ие;
Техникалық ескерту:
Ферментерлер биореакторларды, термостаттарды және үздiксіз
ағындық жүйелердi қамтиды;
с. Аэрозолдар түзусiз түзу тәуекелiнсiз патогендердi
үздiксiз сетте сеперациялауды қамтамасыз етсiн және
барлық мынадай сипаттамаларға ие центрифугилiк
сеператорлар:
1. Өндiргіштігi 100 л/сағат астам;
2. Конструкция сырланған тоттанбайтын болаттан немесе
титаннан толықтай немесе iшiнара орындалған;
3. Қос немесе көп қабатты тығыздаушы бу төсенiштерi;
4. Алдын ала бөлшектеусiз бумен стерилизация
мүмкiншілігі;
Техникалық ескерту:
Центрифугилiк сеператорлар декантерлеуге арналған
құрылғыларды қамтиды;
d. Микробтарды, вирустарды немесе токсиндердi аэрозолдар түзу
тәуекелiнсiз үздiксiз сеперациялауға арналған және екi
мынадай сипаттамаға ие көлденең ағымдағы сүзгiден өткiзу
жүйелерi:
1. Сүзгiден өткiзу алаңы 5 шаршы м астам; және
2. Алдын ала бөлшектеусiз стерилизациялау мүмкiншiлiгi;
е. Тәулiгiне 50-ден 1000 кг мұзға дейiнгі өндiргіштікпен
лиофильдi кетіруге арналған жабдық;
f. Лабораторияларды Р3 немесе Р4 биологиялық қорғау
деңгейлерiмен пайдалануы мүмкiн жабдық:
1. Толық немесе ішінара дербес желдетiлетiн
қорғаныштық костюмдер;
2. III сыныбының биологиялық қорғаныштық бокстары немесе
сол секiлдi қорғаныш деңгейi бар оқшаулайтын жүйелер;
Ескерту: 2В352.f тармақ бойынша оқшаулайтын жүйелер
икемді изоляторларды, кептіру бокстарын,
анаэропты камераларды және сақтауға арналған
камераларды қамтиды;
g. Микробтардың, вирустардың, токсиндердiң бiр текше
м. одан артық көлемiмен аэрозолдардың әсер етуiн
зерттеуге арналған аэрозолды (ингаляциялық) камералар;
---------------------------------------------------------------------------
2В352, а
2В352, b                                841989990
28352, с                                842119910
2В352, d                                842129900

2В351, а -                              902710100
2D351, b                                902710900
902790900
---------------------------------------------------------------------------
2В352    Оборудование для обработки биологических материалов, такое как:
(А)
а.  Комплекты оборудования, обеспечивающие высокий и максимальньй
уровень биологической защиты (Р3 или Р4);
Техническое примечание:
Уровни защиты Р3 или Р4 (ВL3, ВL4, L3, L4) определены в ВОЗ
(руководстсо по лабораторной биозащите, Женева, 1983 год).
b.  Ферментеры, которые могут быть использованы для непрерывного
культивирования патогенных "микроорганизмов", вирусов или
токсинов без риска образования аэрозолей и имеют полную
емкость 100 литров или более;
Техническое примечание:
ферментеры включают биореакторы, хемостаты и непрерывные
проточные системы.
с.  Центрифужные сепараторы, обеспечивающие непрерывную сепарацию
патогенных микробов без риска образования аэрозолей и
обладающие всеми следующими характеристиками:
1. производительность - свыше 100 л/час;
2. конструкция выполнена полностью или частично из
полированной нержавеющей стали или из титана;
3. двойные или многослойные уплотнительные паровые прокладки;
и
4. возможность стерилизации паром без предварительной
разборки.
Техническое примечание:
Центрифужные сепараторы включают устрйство для декантирования.
d.  Системы фильтрации в поперечном (тангенциальном) потоке,
предназначенные для непрерывной сепарации микробов, вирусов
или токсинов без риска образования аэрозолей и имеющие обе
следующие характеристики:
1. площадь фильтрации свыше 5 кв. м; и
2. возможность стерилизации паром без предварительной
разборки;
е.  Оборудование для лиофильной сушки с производительностью от 50
до 1000 кг льда в сутки;
f.  Оборудование, которое может быть использовано в лабораториях
с уровнями биологической защиты Р3 или Р4:
1.  защитные костюмы с полной или частичной автономной
вентиляцией;
2.  биологические защитные боксы класса III или изолирующие
системы с аналогичным уровнем защиты;
Примечание: По пункту 2В352.f.2. изолирующие системы
включают гибкие изоляторы, сушильные боксы,
анаэробные камеры и камеры для хранения.
g.  Аэрозольные (ингаляционные) камеры для исследования
воздействия аэрозолей микробов, вирусов или токсинов с
объемом один куб. м и более.
---------------------------------------------------------------------------
2В352, а
2В352, b                                841989900
28352, с                                842119910
2В352, d                                842129900
2В352, е                                841939000

2В352, f, 1                             847989800
2В352, f, 2                             841480900
2В352, g                                842489900
---------------------------------------------------------------------------
2С           Материалдар
жоқ
2D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
2D001        2А001 немесе 2В001-ден бастап 2В009 тармақ бойынша
(W1)         бақыланатын жабдықтарды "әзiрлеу", "өндiру", немесе
(N)          "қолдану" үшiн арнайы жобаланған немесе модификацияланған
(М)          "бағдарламалық қамтамасыз ету".
1D002        Электронды құрылғылар оның ішінде осындай құрылғыларға немесе
(W)          жүйелерге мынадай операциялардың кез келгенiнен орындауға
қабiлетті "сандық бағдарламалық қамтамасыз ету" блок түрiнде
жұмыс iстеуге беретін қосымша қондырғыларды бағдарламалық
қамтамасыз ету
(N1D3)       а. "Контурлық басқару үшiн бiр мезгілде" төрт осьті
үйлестіру; немесе
b. Нақты уақыт ауқымында мынадай түрлердің кез келгенiнде
станокпен орындалатын операциялардың барысында аспаптың
қозғалысының траекториясын, шпиндельдiң беру жылдамдығы
мен күйiн өзгертуге арналған деректердi өңдеуге жүзеге
асыру:
1. Деректер базасымен циклдерде және iс-әрекетті өлшеу
көмегiмен екi немесе одан көп ось бойынша жұмыс
iстеуге арналған бағдарламалық деректердiң бiр
бөлiгін автоматты есептеу және модификациялау;
2. Процесстi оңтайландыру үшiн бiр немесе одан көп
машиналық командаларды компьютерлiк модельдiң
(стратегияның) көмегімен бiр физикалық ауыспалы,
өлшенген және өңделгеннен астам (адаптивтi) басқару;
(N1D3.N2)    Ескерту: 2D002 тармақ 2-санаттың тармақтары бойынша
бақыланбайтын станоктардың жұмысы үшiн арнайы
әзiрленген немесе модификацияланған "бағдарламалық
қамтамасыз етудi" бақыламайды.
2D101        2В104, 2В105, 2В109, 2В116, 2В117 немесе 2В119-дан
1В122-ге дейiн, немесе 2В116 тармақтар бойынша
бақыланатын жабдықта пайдалану үшiн арнайы әзiрленген
"бағдарламалық қамтамасыз ету".
(М)
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 2D004 қараңыз.
2D201        2В204, 2В206, 2В207, 2В209, 2В227 немесе 2В229 тармақтар
бойынша бақыланатын жабдықта пайдалану үшiн арнайы
әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету".
2D201        2В201 тармақ бойынша бақыланатын жабдықта "әзiрлеу",
"өндiру", немесе "пайдалану" үшін арнайы әзiрленген
немесе модификацияланған "бағдарламалық қамтамасыз ету".
2D
1Е           Технология
2Е001        2А, 2В немесе 2D тармақтар бойынша бақыланатын жабдықты
(W1-X)       "әзiрлеу" немесе "бағдарламалық қамтамасыз ету" үшiн арналған
жалпы технологиялық ескертуге сәйкес "технологиялар".
(М)
(N)
(А)
2Е002        2А немесе 2В тармақтар бойынша бақыланатын жабдықты
(W)          "әзiрлеу" немесе "өндiру" үшiн арналған жалпы технологиялық
ескертуге сәйкес "технологиялар"

2В352, f. 1                             847989800
2В352, f. 2                             841480900
2В352, g                                842489900
---------------------------------------------------------------------------
2С       Материалы
нет
2D       Программное обеспечение
2D001    "Программное обеспечение", специально спроектированное или
(W1)     модифицированное для "разработки", "производства" или
"применения" оборудования, контролируемого по пунктам
2А001 или с 2В001 по 2В009;
(N)
(M)
2D002    Программное обеспечение для электронных устройств, в том числе
(W)      встроенное, дающее возможность таким устройствам или системам
функционировать как блок "числового программного управлевления",
способное выполнять любую из следующих операций:
(N1D3)   а. Координировать одновременно более четырех осей для
"контурного управления"; или
b. Осуществлять в "реальном масштабе времени" обработку данных
для изменения траектории перемещения инструмента, скорости
подачи и положения шпинделя в течение операции, выполняемой
станком, в любом из следующих видов:
1. Автоматического вычисления к модификации части программных
данных для функционирования по двум или более осям с
помощью измерения циклов и действия с базой данных; или
2. "Адаптивного управления" с более чем одной физической
переменной, измеренной и обработанной с помощью
компьютерной модели (стратегия) для изменения одной
или более машинных команд для оптимизации процесса
(N1D3.N2) Примечание: Пункт 2D002 не контролирует "программное
обеспечение", специально разработанное или модифицированное для
работы станков, не контролируемых по пунктам Категории 2.
2D101     "Программное обеспечение" специально разработанное или
модифицированное для "использования" в оборудовании,
контролируемом по пунктам 2В104, 2В105, 2В109, 2В116, 2В117 или
с 2В119 по 2В122
(М)
Особое примечание: См. также 9D004.
2D201    "Программное обеспечение" специально разработанное для
(N)      "использования" в оборудовании, контролируемом по пунктам
2В204, 2В206, 2В207, 2В209, 2В227 или 2В229.
2D202    "Программное обеспечением специально разработанное или
(N)      модифицированное для "разработки", "производства" или
"использования" в оборудовании, контролируемом по пункту 2В201.
---------------------------------------------------------------------------
2D
---------------------------------------------------------------------------
2Е       Технология
2Е001    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(W1-Х)   предназначенные для "разработки" оборудования или "программного
обеспечения", контролируемых по пунктам 2А, 2В или 2D.
(M)
(N)
(A)
2E002    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(W1-X)   предназначенные для "производства" оборудования, контролируемого
по пунктам 2А или 2В.
(M)
(N)
(A)

2Е003        Мыналар секiлдi басқа "технологиялар":
(W)
а. Бағдарламалардың элементтерiн дайындауға немесе
модификациялауға арналған "сандық бағдарламалық
басқарудың" блоктарының интегралдық бөлiгі ретiнде
интерактивтi кестелерiн "әзiрлеуге" арналған
"технологиялар";
b. Металл өңдеудiң өндiрiстiк процестерiнiң төменде
санамаланған "технологиялар":
1. Мынадай процестердiң кез келгенi үшiн арнайы
жобаланған аспапты тығыздау қалыптарын немесе қысу
бейiмдемелерiн жобалау "технологиялары":
а. "Аса пластикалық қалыптау";
b. "Диффузиялық дәнекерлеу";
с. "Тiкелей гидравликалық тығыздау";
2. Төменде санамаланған процесстi iске асырудың
параметрлерiн немесе әдiстерiн қамтитын және басқарылу
пайдаланатын техникалық деректер:
а. Алюминийлi, титанды құймаларды немесе
"суперқұймаларды", "аса пластикалық қалыптау":
1. Yстiңгі беттің дайындығы туралы деректер;
2. Деформациялау туралы дәрежесi туралы деректер;
3. Температура;
4. Қысым;
b. "Суперқұймаларды" немесе титанды құймаларды
"диффузиялық" (дәнекерлеу):
1. Үстiңгi беттің дайындығы туралы деректер;
2. Температура;
3. Қысым;
с. Алюминийлi немесе титанды құймаларды "іс-әрекетпен"
тiкелей гидравликалық тығыздау:
1. Қысым;
2. Циклдiң ұзақтығы;
d. Титанды, алюминийдi немесе "суперқұймаларды"
"ыстық изостатты" тығыздау:
1. Температура;
2. Қысым;
3. Циклдiң ұзақтығы;
с. Ұшу аппараттарының корпустарының конструкцияларын
дайындауға арналған гидравликалық созба қалыптау
машиналарын немесе тиiстi матрицаларды "әзiрлеудiң",
"өндiрудiң" технологиялары;
d. "Сандық бағдарламалық басқару" блоктарының iшінде
жобалық деректердiң машиналық командалардың
генераторларын (мысалы, бағдарламалардың элементтерiн)
"әзiрлеуге арналған технологиялар;"
е. "Сандық бағдарламалық басқару" блоктарының операциялық
мүмкiншiлiктерiн зауыттық жағдайларда арттыратын сараптық
жүйелерге құю үшiн интеграциялайтын "бағдарламалық
қамтамасыз етуге әзiрлеуге арналған технологиялар;"
d. Органикалық емес немесе төмендегі кестенiң "Нәтижелейтiн
қаптау" бағанында (төменде үш-те келтiрiлген) белгiленген
бұйымдардың үстiңгі бетінiң модификациясымен органикалық
емес үстiңгi беттiк жабуда қолдануға арналған
технологиялар; Төмендегi кестенiң "Iшкi қасықша" бағанында
белгіленген электронды емес iшкі қасықшалар "субстраттар";
Төмендегi кестенiң "Бүркеудi жасау процесiнiң атауы"
бағанында белгiленген және техникалық ескертумен
айқындалған процестердiң көмегімен
Ескерту: кесте және техникалық ескерту 2Е301 тармақтан
кейiн келтiрілген;
2Е101        2В004, 2В009, 2В104, 2В109, 2В116 немесе 2D101-де санамаланған
жабдықта немесе "бағдарламалық қамтамасыз етуге" пайдалануға
арналған жалпы технологиялық ескертуге сәйкес "технология"
(М)
(N)
2Е201        2А225, 2А226, 2В001, 2В006, 2В007.b., 2В007.с., 2В008, 2В009,
2В201, 2В204, 2В206, 2В207, 2В209, 2В225 бастап 2В232-ге
дейiн, 2D201 немесе 2В202 тармақтарда санамаланған жабдықта
(N)          немесе "бағдарламалық қамтамасыз етуге" пайдалануға арналған
жалпы технологиялық ескертуге сәйкес "технологиялар".
2Е301        2В350-ден 2В352-ге тармақтарда санамаланған бұйымдарды
(А)          пайдалану үшiн талап етiлетін "технология".
Жабуларды шөктірудiң техникалық қабылдауларының кестесі
---------------------------------------------------------------------------
1.    ! Жабуды жасау про. ! 2. Ішкі қасықша     ! 3. Нәтижелейтін жабу
! цесінің атауы (1)*!                     !
---------------------------------------------------------------------------
А.     Бу фазасынан (CVD)     "Суперқұймалар"    Ішкі канал үшін
химиялық шөгуі                            алюминилидтер
Аз коэффициенттік     Сицилидтер
кеңеюімен керамика    Карбидтер
мен шыны (14)         Диэлектрлік қабаттар (15)
Алмаз
Алмаз тәрізді
көміртегілер (17)
Металдық "матрица.    Сицилидтер
дағы" композициялық"  Карбидтер
материалдар, кера.    Металдар, жоғарыда
мика және көміртегі   көрсетілген материалдардың
-көміртегі            араластырғыштары (4),
Диэлектрлік қабаттар (15),
алюминидтер, алюмидтер
құймалары (2)
Нитрид бора
Цементтелген          карбидтер, вольфрамдар,
вольфрамның карбиді   жоғарыда көрсетілген
(16), кремний         материалдардың
карбиді               араластырғыштары (4),
Диэлектрлік қабаттар (15)
Молибден және оның    Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Берилий және оның     Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары             Алмаз
Алмаз тәрізді
көміртегілер (17)
Бергіш терезелер.     Диэлектрлік қабаттар (15)
інің материалдары     Алмаз
(9)                   Алмаз тәрізді
көміртегілер (17)
В.     Термо-буландыр.
ғыштың (ТЕ-РVD)
бу фазасынан
химиялық шөгу
Будың физикалық     "Суперқұймалар"       Сицилидтің құймалары,
шөгуі (РVD):                              алюминидтердің құймалары
Электр сәулесімен                         (2), MCrAIX цирконийдің
шөгуі (EB-PVD)                            модификацияланған түрлері,
силицидтер, алюминидтер,
жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4)
---------------------------------------------------------------------------
Жабуларды шөктірудiң техникалық қабылдауларының кестесі
---------------------------------------------------------------------------
1.    ! Жабуды жасау про. ! 2. Ішкі қасықша     ! 3. Нәтижелейтін жабу
! цесінің атауы (1)*!                     !
---------------------------------------------------------------------------
В.1    (жалғасы)           Аз коэффициенттік     Диэлектрлік қабаттар (15)
кеңеюімен керамика
мен шыны (14)
Коррозиялы-берік      MCrAIX Цирконийдің
модификацияланған түрлері,
жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4)
Металдық "матрица.    Сицилидтер
дағы" композициялық"  Карбидтер
материалдар, кера.    Металдар, жоғарыда
мика және көміртегі   көрсетілген материалдардың
-көміртегі            араластырғыштары (4),
Диэлектрлік қабаттар (15)
Бордың нитриді
Цементтелген          Карбидтер, вольфрамдар,
вольфрамның карбиді   жоғарыда көрсетілген
(16), кремний         материалдардың
карбиді               араластырғыштары (4),
Диэлектрлік қабаттар (15)
Молибден және оның    Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары             Алмаз тәрізді
көміртегілер (17)
Берилий және оның     Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Бергіш терезелер.     Диэлектрлік қабаттар (15),
інің материалдары     боридтер берилий
(19)
титан құймалары (13)  Боридтер
Нитридтер
В.2    Резесту қыздыру     Аз коэффициенттік     Диэлектрлік қабаттар (15)
арқылы иондаудың    кеңеюімен керамика
булы фазасынан      мен шыны (14)
физикалық шөктіру
(ионды-гальваника.
лық жабу)
Металдық "матрица.    Диэлектрлік қабаттар (15)
дағы" композициялық"
материалдар, кера.
мика және көміртегі
-көміртегі
---------------------------------------------------------------------------
Жабуларды шөктірудiң техникалық қабылдауларының кестесі
---------------------------------------------------------------------------
1.    ! Жабуды жасау про. ! 2. Ішкі қасықша     ! 3. Нәтижелейтін жабу
! цесінің атауы (1)*!                     !
---------------------------------------------------------------------------
В.2    (жалғасы)           Цементтелген          Диэлектрлік қабаттар (15)
вольфрамның карбиді
(16), кремний
карбиді
Молибден және оның    Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Берилий және оның     Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Бергіш терезелер.     Диэлектрлік қабаттар (15),
інің материалдары     Алмаз тәрізді
(19)                  көміртегілер (17)
В.3    Бу фазасынан        Аз коэффициенттік     Сицилидтер
физикалық шөгуі:    кеңеюімен керамика    Диэлектрлік қабаттар (15)
Лазермен булануы    мен шыны (14)         Алмаз тәрізді
көміртегілер (17)
Металдық "матрица.    Диэлектрлік қабаттар (15)
дағы" композициялық"
материалдар, кера.
мика және көміртегі
-көміртегі
Цементтелген          Диэлектрлік қабаттар (15)
вольфрамның карбиді
(16), кремний
карбиді
Молибден және оның    Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Берилий және оның     Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Бергіш терезелер.     Диэлектрлік қабаттар (15)
інің материалдары     Алмаз тәрізді
(19)                  көміртегілер (17)
В.4    Бу фазасынан        "Суперқұймалар"       Сицилидтің құймалары,
физикалық шөгуі:                          алюминидтердің құймалары
катодты-иінді                             (2), MCrAIX
разряд
Полимерлер (11)       Боридтер,
және органикалық      Карбидтер,
"матрицадағы"         Нитридтер
"композиттік          алмаз тәрізді
материалдар"          көміртегілер (17)
---------------------------------------------------------------------------
Жабуларды шөктірудiң техникалық қабылдауларының кестесі
---------------------------------------------------------------------------
1.    ! Жабуды жасау про. ! 2. Ішкі қасықша     ! 3. Нәтижелейтін жабу
! цесінің атауы (1)*!                     !
---------------------------------------------------------------------------
С.     Пакетті цементті    Металдық "матрица.    Сицилидтер
(Цементтеудің па.   дағы" композициялық"  Карбидтер
кеттік емес жоға.   материалдар, кера.    Жоғарыда
рыда көрсетілген    мика және көміртегі   көрсетілген материалдардың
А. тармағын қара.   -көміртегі            араластырғыштары (4)
ңыз
Титан құймалары (13)  Сицилидтер,
алюминидтер,
алюминидтердің құймалары
құймалар және тығыз   Сицилидтер,
қалқитын металдар     Оксидтер
D.     Плазмалық тозаңдану  "Суперқұймалар"      MCrAIX Цирконийдің
модификацияланған түрлері,
Жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4),
Коррозиялы-берік
никель-графит,
Коррозиялы-берік
никель-хром-
алюминий-бентонит,
Коррозиялы-берік
алюминий-кремний-
полиэфир. Алюминидтердің
құймалары
Алюминидтің           MCrAIX цирконийдің
құймалары (6)         модификацияланған түрлері,
жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4)
Құймалар және тығыз   Алюминидтер,
қалқитын металдар     Сицилидтер,
Карбидтер
Коррозиялы-берік (7)  Цирконийдің
модификацияланған түрлері,
жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4)
---------------------------------------------------------------------------
Жабуларды шөктірудiң техникалық қабылдауларының кестесі
---------------------------------------------------------------------------
1.    ! Жабуды жасау про. ! 2. Ішкі қасықша     ! 3. Нәтижелейтін жабу
! цесінің атауы (1)*!                     !
---------------------------------------------------------------------------
D.     (жалғасы)           Титандық құймалары    Карбидтер,
(13)                  Алюминидтер,
Сицилидтер,
Алюминидтердің
құймалары,
Коррозиялы-берік
никель-графит,
Коррозиялы-берік
никель-хром-
алюминий-бентонит,
Коррозиялы-берік
алюминий-кремний-
Полиестер.
Е.     Суспензияның шөгуі  Тығыз қалқитын
(шламдар) (8)       металдар
Көміртегі-көміртегі, Жеңіл қалқитын сицилидтер,
металл "матрицала.    жеңіл қалқитын алюминид.
рымен" "композиция.   тер, (жылуға берік
лық" материалдар      элементтердің
және керамика         материалдарынан басқа)
F.     Металлдық тозаңдану  "Суперқұймалар"      Сицилидтің құймалары,
алюминидтердің құймалары
(2), Алюминидтермен
модификацияланған
Металлдар,
MCrAIX цирконийдің
модификацияланған түрлері,
платиндер,
жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4)
Аз коэффициенттік     Сицилидтер,
кеңеюімен керамика    платиндер,
мен шыны (14)         жоғарыда көрсетілген
материалдардың
араластырғыштары (4),
Диэлектрлік қабаттар (15)
Алмаз тәрізді
көміртегілер (17)
Титандық құймалары    Боридтер, нитридтер,
(13)                  оксидтер, сицилидтер,
алюминидтер,
алюминидтердің құймалары
(2), карбидтер
---------------------------------------------------------------------------
Жабуларды шөктірудiң техникалық қабылдауларының кестесі
---------------------------------------------------------------------------
1.    ! Жабуды жасау про. ! 2. Ішкі қасықша     ! 3. Нәтижелейтін жабу
! цесінің атауы (1)*!                     !
---------------------------------------------------------------------------
F.     (жалғасы)           Көміртегі-көміртегі,  Сицилидтер, карбидтер,
металл "матрицала.    тығыз қалқитын металдар,
рымен" "композиция.   жоғарыда көрсетілген
лық" материалдар      материалдардың қоспалары
және керамика         (4), диэлектрлік
қабаттар (15)
бордың нитриді
Цементтелген          Карбидтер, Вольфрам,
вольфрам карбиді      жоғарыда көрсетілген
(16), кремний         материалдардың қоспалары
карбиді               диэлектрлік қабаттар (15)
бордың нитриді
Молибден және оның    Диэлектрлік қабаттар (15),
құймалары             боридтер
Берилий және оның     Диэлектрлік қабаттар (15)
құймалары
Бергіш терезелер.     Диэлектрлік қабаттар (15)
інің материалдары
Берилий және оның     Боридтер,
құймалары             Диэлектрлік қабаттар
(15),
берилий
Бергіш терезелер.     Диэлектрлік қабаттар (15),
інің материалдары     Алмаз тәрізді
(9)                   көміртегілер (17)
Тығыз қалқитын        Алюминидтер,
металдар және         сицилидтер,
құймалар (8)          оксидтер,
карбидтер
G.     Иондық имплантация  Жоғары температура.   Ниобидің (Колумбия)
дағы тоттануға        немесе танталдың, хромның
берік құймалар        қоспалары
Титанды құймалар      Боридтер, нитридтер
Берилий және оның     Боридтер
құймалары
Цементтелген          Карбидтер,
вольфрам карбиді      нитридтер
(16), кремний
карбиді
---------------------------------------------------------------------------
Жабуларды шөктірудің техникалық әдістері кестесінде
пайдаланатын техникалық терминология
1. "Жабуды жасау процесi" терминi бастапқы жабуды жасау ретінде, сондай-ақ жасалған жабуды түзету және жақсарту жөніндегі жұмыстарды қамтиды;

2E003    Другие "технологии", такие как:
(W)      а. "Технологии" для "разработки" интерактивной графики как
интегральной части блоков "числового программного управления"
для подготовки или модификации элементов программ;
b. Нижеперечисленные "технологии" производственных процессов
металлообработки:
1. "Технологии" проектирования инструмента, пресс-форм или
зажимных приспособлений, специально спроектированных для
любого из следующих процессов:
а. "Сверхпластического формования";
b. "Диффузионной сварки"; или
с. "Непосредственного гидравлического прессования";
2. Технические данные, включающие параметры или методы
реализации процесса, перечисленные ниже и используемые для
управления:
а. "Сверхпластическим формованием" алюминиевых, титановых
сплавов или "суперсплавов":
1. Данные о подготовке поверхности;
2. Данные о степени деформации;
3. Температура;
4. Давление;
b. "Диффузионной сваркой" "суперсплавов" или титановых
сплавов:
1. Данные о подготовке поверхности;
2. Температура;
3. Давление;
с. "Гидравлическим прессованием прямого действия"
алюминиевых или титановых сплавов:
1. Давление;
2. Продолжительность цикла;
d. "Горячим изостатическим уплотнением" титановых,
алюминиевых сплавов или "суперсплавов":
1. Температура;
2. Давление;
3. Продолжительность цикла;
с. "Технологии" "разработки" или "производства" гидравлических
вытяжных формовочных машин и соответствующих матриц для
изготовления конструкций корпусов летательных аппаратов;
d. "Технологии" для "разработки" генераторов машинных команд
(например, элементов программ) из проектных данных,
находящихся внутри блоков "числового программного
управления";
е. "Технологии" для "разработки" интегрирующего "программного
обеспечения" для встраивания в экспертные системы, повышающие
в заводских условиях операционные возможности блоков
"числового программного управления";
f. "Технологии" для применения в неорганических поверхностных
покрытиях или неорганических покрытиях с модификацией
поверхности изделия, отмеченных в графе (3 приведенной ниже)
"Результирующее покрытие" нижеследующей таблицы; неэлектронных
подложек (субстратов), отмеченных в графе "Подложки"
нижеследующей таблицы; с помощью процессов, отмеченных в графе
"Наименование процесса нанесения покрытия" нижеследующей
таблицы и определенных техническим примечанием.
Примечание: таблица и техническое примечание приведены после
пункта 2Е301
2Е101    "Технология" в соответствии с общим технологическим примечанием
для "использования" в оборудовании или
(М)      "программном обеспечении", перечисленном в 2В004, 2В009, 2В104,
2В109, 2В116 или 2D101.
(N)
2E201    "Технология" в соответствии с общим технологическим примечанием
для "использования" в оборудовании или
(N)      "программном обеспечении", перечисленных в пунктах 2А225, 2А226,
2В001, 2В006, 2В007.b., 2В007.с., 2В008, 2В009, 2В201, 2В204,
2В206, 2В207, 2В209, с 2В225 по 2В232, 2D201 или 2D202.
2E301    "Технология", требуемая для "использования" изделий,
перечисленных в пунктах с 2В350 по 2В352.
(A)
---------------------------------------------------------------------------
2E
---------------------------------------------------------------------------
Таблица технических приемов осаждения покрытии
---------------------------------------------------------------------------
1.  Название процесса         2. Подложки           3. Результирующее
нанесения покрытия (1)*                            покрытие
---------------------------------------------------------------------------
А.
Химическое осаждение из        "Суперсплавы"           Алюминиды для
паровой фазы (СVD)                                     внутренних каналов
Керамика и стекло       Силицилы
с малым коэффициентом   Карбиды
расширения (14)         Диэлектрические
слои (15)
Алмаз
Алмазо-подобный
углерод (17)
Углерод-углерод,        Силициды
керамика и              Карбиды
"композиционные         тугоплавкие металлы,
материалы" с металли-   смеси перечисленных
ческой "матрицей"       выше материалов (4),
слои диэлектриков
(15), алюминиды,
сплавы алюминидов
(2) нитрид бора
цементированный         карбиды,
карбид вольфрама (16),  вольфрам,
карбид кремния          смеси перечисленных
выше материалов
(4), слои
диэлектриков (15)
молибден и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
бериллий и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
Алмаз
Алмазо-подобный
углерод (17)
материалы окон          слои диэлектриков
датчиков (9)            (15)
алмаз
алмазо-подобный
углерод (17)
В. Физическое осаждение
из паровой фазы
термо-выпариванием
(ТЕ-РVD)
Физическое осаждение        "Суперсплавы"           сплавы силицидов,
паров (РVD):                                        сплавы алюминидов
(2).
Осаждение электронным                               МСrАlХ(5),
лучом (ЕВ-РVD)                                      модифицированные
виды циркония (12),
силициды,
алюминиды, смеси
перечисленных выше
материалов (4)
---------------------------------------------------------------------------
* См. пункт примечаний к данной таблице, соответствующий указанному в
скобках.
Таблица технических приемов осаждения покрытий
---------------------------------------------------------------------------
1.  Название процесса         2. Подложки           3. Результирующее
нанесения покрытия (1)                            покрытие
---------------------------------------------------------------------------
В.1.                           керамика и стекло с     слои диэлектриков
(продолжение)                  малым коэффициентом     (15)
расширения (14)
--------------------------------------------
Коррозионно стойкие     MCrAlX(5)
стали (7)               модифицированые виды
циркония (12),
смеси перечисленных
выше материалов (4)
Углерод-углерод,        силициды,
керамика и              карбиды,
"композиционные         тугоплавкие металлы,
материалы" с металли-   смеси перечисленных
ческой "матрицей"       выше материалов (4),
слои диэлектриков
(15), нитрид бора
цементированный         карбиды,
карбид вольфрама (16),  вольфрам,
карбид кремния          смеси перечисленных
выше материалов
(4), слои
диэлектриков (15)
молибден и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
бериллий и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
бориды
берилий
материалы окон          слои диэлектриков
датчиков (9)            (15)
Титановые сплавы        бориды
(13)                    нитриды
В.2 Физическое осаждение       керамика и стекла с     слои диэлектриков
из паровой фазы            малым коэффициентом     (15)
посредством ионно-         расширения (14)         алмазо-подобный
резистивного нагрева                               углерод (17)
(ионное гальваническое     углерод-углерод,        слои диэлектриков
покрытие)                  керамика и              (15)
"композиционные
материалы" с
металлической
"матрицей"
---------------------------------------------------------------------------
Таблица технических приемов осаждения покрытий
---------------------------------------------------------------------------
1.  Название процесса         2. Подложки           3. Результирующее
нанесения покрытия (1)                            покрытие
---------------------------------------------------------------------------
В.2.                           цементированный         слои диэлектриков
(продолжение)                  карбид вольфрама (16)   (15)
карбид кремния
--------------------------------------------
молибден и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
берилий и его сплавы    слои диэлектриков
(15)
материалы окон          слои диэлектриков
датчиков (9)            (15)
алмазо-подобный
углерод (17)
В.3. Физическое осаждение      керамика и стекла       силициды,
из паровой фазы:          с малым                 слои диэлектриков
испарение лазером         коэффициентом           (15)
расширения (14)         алмазо-подобный
углерод (17)
углерод-углерод,        слои диэлектриков
керамика и              (15)
"композиционные
материалы" с
металлической
"матрицей"
цементированный         слои диэлектриков
карбид вольфрама (16), (15)
карбид кремния
молибден и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
бериллий и его сплавы   слои диэлектриков
(15)
материалы окон          слои диэлектриков
датчиков (9)            (15)
алмазо-подобный
углерод
В.4. Физическое осаждение      "суперсплавы"           сплавы силицидов,
из паровой фазы:                                  сплавы алюминидов
катодный дуговой                                  (2) MCrAlX(5)
разряд                    Полимеры (11) и         бориды,
"композитные материалы" карбиды,
с органической          нитриты
"матрицей"              алмазо-подобный
углерод (17)
С.  Цементация с              углерод-углерод,         силициды,
использованием            керамика и               карбиды,
карбюризаторов            "композиционные          смеси перечисленных
(см. пункт А выше         материалы" с             выше материалов (4)
о цементации без          металлической
использования             "матрицей"
карбюризаторов)           титановые сплавы (13)    силициды,
алюминиды,
сплавы алюминидов
(2)
тугоплавкие металлы      силициды,
и сплавы (8)             оксиды
D. Плазменное напыление       "суперсплавы"            MCrAlX(5)
модифицированные
виды циркония
(12), смеси
перечисленных выше
материалов (4),
эррозионно стойкий
никель-графит
эррозионно стойкий
никель-хром-
алюминий-бентонит,
эррозионно стойкий
алюминий-кремний-
полиэфир, сплавы
алюминидов (2)
алюминиевые сплавы (6)    MCrAlX(5)
модифицированные
виды циркония (12)
силициды, смеси
перечисленных выше
материалов (4)
тугоплавкие металлы       алиминиды,
и сплавы (8)              силициды, карбиды
коррозионно стойкие       MCrAlX(15)
стали (7)                 модифицированые
виды циркония (12),
смеси перечисленных
выше материалов (4)
D.  (продолжение)            титановые сплавы (13)     карбиды
алюминиды,
силициды, сплавы
алюминидов (2),
эррозионно стойкий
никель-графит,
эррозионно стойкий
никель-хром-
алюминий-бентонит,
эррозионно стойкий
алюминий-кремний-
полиестер
Е.  Осаждение суспензии      тугоплавкие металлы       легкоплавкие
(шлама) (8)                                        силициды,
легкоплавкие
алюминиды, (кроме
материалов для
теплостойких
элементов)
углерод-углерод,          силициды, карбиды,
керамика и                смеси перечисленных
"композиционные           выше материалов (4)
материалы" с
металлической
"матрицей"
F.  Металлизация             "Суперсплавы"             сплавы силицидов,
напылением                                         сплавы алюминидов
(2), алюминиды,
модифицированные
благородными
металлами (3),
MCrAlX(5)
модифицированные
виды циркония (12),
платина, смеси
перечисленных выше
материалов (4)
керамика и стекла        силициды, платина,
с малым коэффициентом    смеси
расширения (14)          перечисленных выше
материалов (4),
слои диэлектриков
(15) алмазо-
подобный углерод
(17)
титановые сплавы (13)    бориды, нитриды,
оксиды, силициды,
алюминиды. Сплавы
алюминидов (2),
карбиды
F. (продолжение)              углерод-углерод,          Силициды.
керамика и               Карбиды.
"композиционные          Тугоплавкие
материалы" с метал-      металлы, смеси
лической "матрицей"      перечисленых выше
материалов (4),
слои диэлектриков
(15) нитрид бора
цементированный карбид   Карбиды, вольфрам,
вольфрама (16)           смеси перечислен-
карбид кремния           ных выше
материалов (4),
слои диэлектриков
(15) нитрид бора
молибден и его сплавы    Слои диэлектриков
(15)
берилий и его сплавы     бориды, слои
диэлектриков (15)
берилий
материалы окон датчиков  слои диэлектриков
(9)                      (15) алмазо-
подобный углерод
(17)
тугоплавкие металлы      Алюминиды,
и сплавы (8)             силициды, оксиды,
карбиды
G.  Ионная имплантация         термостойкие стали       добавки хрома,
тантала или ниобия
(колумбия)
титановые сплавы (13)    бориды, нитриды
берилий и его сплавы     бориды,
Цементированный карбид   карбиды, нитриды
вольфрама (16)
---------------------------------------------------------------------------
Техническая терминология, используемая в таблице
технических приемов осаждения покрытий:
1. Термин "процесс нанесения покрытия" включает в себя как
изначальное нанесение покрытия так и работы по исправлению и
улучшению уже нанесенного покрытия.

2. "Алюминидтің құймалармен жабу" терминi жабуларды бiр рет немесе көп рет жасауды қамтиды, оның барысында элементке немесе элементтерге тiпті егер осы элементтерге жабу басқа процестердiң көмегімен шөктiрілген болса да, ал алюминидерлеу процесiне дейiн немесе соның iшiнде жабу шөгедi. Бұл алайда алюминидтердiң құймаларын алу үшiн пакеттiк цементтеудiң бiр қадамдық процесiнiң көп мәртелiк пайдалануын қамтиды.
3. "Асыл металдармен, модификацияланған алюминидтермен жабу" терминi жабуларды көп қадамдық жасауды қамтиды, онда асыл металл немесе асыл металдар алюминитті жағудың әдiсiн қолдануға дейiн бұрын әлдебiр басқа процеспен жағылған.
4. Қоспалар инфильтерлейтiн материалды, композицияларды процестің теңестiрушi температурасын, қондырмаларды және көп деңгейлi материалдарды қамтиды және кестеде баяндалған жабуларды жағу бiр немесе бiрнеше процестердiң барысында пайда болады.
5. МсrАIХ жабудың күрделi құрамына сәйкес келедi, мұндағы М-кобальтқа, темiрге, никельге немесе олардың комбинацияларына баламды, ал Х-кез немесе мыналардан басқа түрлi пропорцияларда немесе комбинацияларда 0,01%-тен артық (салмағы бойынша) басқа арнайы жағылған толықтырмаларда кез келген сандағы Гафницге, итрийге, кремнийге, танталға немесе астам арнайы жағылған толықтырмаларға баламды:
а. СоСrАIҮ-22% (салмағы бойынша) аз хром, 7% (салмағы бойынша) алюминийден аз және итрийдiң 2% кем (салмағы бойынша);
b. СоСrАIY-22-24% (салмағы бойынша) аз хром, 10-12% (салмағы бойынша) алюминийден аз және итрийдiң 0,5-0,7% кем (салмағы бойынша);
с. NiСrАIY-21-23% (салмағы бойынша) аз хром, 10-12% (салмағы бойынша) алюминийден аз және итрийдiң 0,9-1,1% кем (салмағы бойынша);
0
6. "Алюминий құймалар" терминi 293 К (20 С) температура кезiнде өлшенген ажыратуға берiктігінiң шекті мәнi 190 МПа немесе одан астам құймаларға сәйкес келедi.
7. "Тоттану-төзiмдi болат" терминi АISI (American iron and Steel Institute) темiр және болат Американ институтының 300 стандарттарының талаптарын немесе болаттарға арналған тиiстi ұлттық стандарттарының талаптарын қанағаттандыратын болаттарға жатады.
8. Тығыз балқитын металдарға мынадай металдар мен олардың құймалары жатады: ниобий (колумбий), молибден, вольфрам және тантал.
9. Бергiштерiнiң терезелерiнің материалдары мыналар болып табылады: алюминий (алюминий тотығы), кремний, германий, мырыштың сульфидi, мырыштың силинидi, галийдiң арсенидi, алмаз, галий фосфоридi, металдардың кейбiр галогиниттердi (иодты калий, фторлы калий), ал 40 мм-нен астам диаметрдегi бергіштерi-бромды талий және хлорлы-бромды талий.

2. Термин "покрытие сплавами алюминида" включает единичное или
многократное нанесение покрытий, в ходе которого на элемент или
элементы осаждается покрытие до или в течение процесса
алюминидироваиия, даже если на эти элементы были осаждены покрытия
с помощью других процессов. Это, однако, исключает многократное
использование одношагового процесса пакетной цементации для
получения сплавов алюминидов.
3. Термин "покрытие алюминидами, модифицированными благородными
металлами", включает многошаговое нанесение покрытий, в котором
благородный металл или благородные металлы нанесены ранее
каким-либо другим процессом до применения метода нанесения
алюминида.
4. Смеси включают инфильтрующий материал, композиции, выравнивающие
температуру процесса, присадки и многослойные материалы и
получаются в ходе одного или нескольких процессов нанесения
покрытий, изложенных в таблице.
5. МСгАlХ соответствует сложному составу покрытия, где М означает
кобальт, железо, никель или их комбинации, а Х означает гафний,
иттрий, кремний, тантал в любом количестве или другим специально
внесенным добавкам свыше 0,01 % (по весу) в различных пропорциях и
комбинациях, кроме:
а. СоСrАlY - покрытий, содержащих менее 22 % (по весу) хрома,
менее 7 % (по весу) алюминия и менее 2 % (по весу) иттрия; или
b. СоСrАlY - покрытий, содержащих 22-24% (по весу) хрома, 10-12%
(по весу) алюминия и 0,5-0,7% (по весу) иттрия: или
с. NiCrAlY - покрытий, содержащих 21-23% (по весу) хрома, 10-12%
(по весу) алюминия и 0,9-1,1 % (по весу) иттрия.
6. Термин "алюминиевые сплавы" соответствует сплавам с предельным
значением прочности на разрыв 190 МПа или более, измеренным при
температуре 293 К (20 оС).
7. Термин "коррозионно стойкая сталь" относится с сталям,
удовлетворяющим требованиям стандарта 300 Американского института
железа и стали АISI (Амеriсаn Iron and Steel Institutе), или
требованиям соответствующих национальных стандартов для сталей.
8. К тугоплавким металлам относятся следующие металлы и их сплавы:
ниобий (колумбий), молибден, вольфрам и тантал.
9. Материалами окон датчиков являются: алюмин (оксид алюминия),
кремний, германий, сульфид цинка, селенид цинка, арсенид галлия,
алмаз, фосфид галлия, сапфир, некоторые галогениды металлов
(йодистый калий, фтористый калий), а окон датчиков диаметром более
40 мм - бромистый таллий и хлоробромистый таллий.

10. Қанаттардың қатты профильдерін бiр қадамдық пакеттеуге цементтеу "технологиялық" 2-санат бойынша шектелуге түспейдi.
11. Полимерлерге мыналар кiредi: полиамид, полиэфир, полисульфит, поликарбонаттар мен полиуритандар.
12. "Цирконийдiң модификацияланған түрлерi" терминi кристаллды-графикалық фазалардың және араластыру фазасының айқындалған тұрақтылығының шарттарына сәйкес оған басқа металдардың тотықтарының толықтырмаларымен енгізiлген (кальцийдiң, магнийдiң тотығы, итрийдiң, гафнийдiң, жерде сирек кездесетін металдардың тотығы) цирконийдi бiлдiредi. Кальциймен немесе араластыру немесе балқыту әдiсiмен магнийдiң тотығымен модификацияланған цирконийден жасалған термотөзiмдi жабулар бақыланбайды.
0
13. "Титан құймалар" терминi 293 К (202 С) температура кезiнде өлшенген ажыратуға берiктiгінiң шекті мәнi 900 МПа немесе аэроғарыштық титан құймалары.
0

10. "Технология" для одношаговой пакетной цементации твердых профилей
крыльев не подвергается ограничению по Категории 2.
11. Полимеры включают: полиамид, полиэфир, полисульфид, поликарбонаты
и полиуретаны.
12. Термин "модифицированные виды циркония" означает цирконий с
внесенными в него добавками оксидов других металлов (таких, как
оксиды кальция, магния, иттрия, гафния, редкоземельных металлов)
в соответствии с условиями стабильности определенных
кристаллографических фаз и фазы смешения. Термостойкие покрытия
из циркония, модифицированные кальцием или оксидом магния методом
смешения или сплавления, не контролируются.
13. Термин "титановые сплавы" здесь относится к аэрокосмическим
сплавам с предельным значением прочности на разрыв 900 МПа или
более, измеренным при 293 К (20 оС).

14. Кеңеюдiң кiшi коэффициентi бар шынылар 293 К (20 С) кезiнде өлшенген 1 х 10 К немесе кем температуралық кеңею коэффициенті бар шыны ретінде айқындалады.
15. Диэлектрлi қабатты жабулар (диэлектрлердiң қабаттары) көп қабатты оқшаулайтын материалдарға жатады, олардағы конструкцияның интерференциялық қасиеттерi бейнеленудiң түрлi индекстерiмен үйлесiм табады. Бұл бейнелеу, толқындарды әр түрлi диапазондарда беру немесе жүт үшiн пайдаланылады. Диэлектрлiк қабатты жабулар диэлектрліктердiң көп немесе одан көп қабатынан диэлектрлiк-металл "композиттің" қабаттарынан тұрады.
16. Вольфрамның цементтелген карбидi вольфрамның карбидiнен (кобальт, никель) титанның карбидiнен (кобальт, никель), хромның карбидiнен (никель, хром) және хромның/никельдiң карбидiнен тұратын металды кесумен қалыптау үшiн қолданылатын материалдарды қамтымайды.
17. Мынадай бұйымдарға алмаз тәрiздi көмiртегі жалату үшiн арнайы әзiрленген технологиялар бақыланбайды:
магнитті дискiлер және басшықтар, көзге арналған поликарбонат линзалар, бiр мәрте пайдаланылатын тауарды өндiруге арналған жабдық, нан пiсiру жабдығы, крандардың клапондары, көтере сөйлеткiштерге арналған акустикалық диафрагмалар, автомобиль двигательдерiнiң детальдары, кесетiн аспаптар және кескiштер, штамптау-нығыздау аспаптарына арналған штамптар, фото және кинокамералармен телескоптарға арналған жоғары сапалы линзалар, микрофондар немесе медициналық жабдық.
18. "Кремнийдiң карбидiне" кескiштердi және қалыптау жабдығын дайындауға арналған материалдар кiрмейдi.
19. Осы тармақта көрсетілген керамикалық салмағы бойынша 5% немесе одан көп глиноземнен немесе цементтен, өз бетiнше құрамдас бөлiктер ретінде не комбинацияларда болатын керамикалық материалдарды қамтымайды.
Кестеге техникалық ескерту:
"Жабуды жағу процесiнiң атауы" бағанында ұсынылған процестер мынадай түрде айқындалады:
а. Будың химиялық шөгуi (CVD)- металл, құйма "композициялық материал" диэлектрик немесе керамика немесе қыздырылған бұйымға жабылған кезде таза сыртқы жабуды немесе жабылатын беттің модификациясы бар жабуды жасаудың процесi. Газ тәрiздi реактивтер ыдырайды немесе бұйымның үстіңгі бетіне қосылады, нәтижесiнде оған күтiлген элементтер, құймалар компаунттар түзiледi. Осындай ыдырау немесе химиялық реакция үшiн энергия плазмалық разрядпен немесе лазердiң сәулесiмен бұйымның қыздырылуы есебiнен қамтамасыз етілуi мүмкiн.
1-Ерекше ескерту: Булардың химиялық шөгуi мынадай процестердi
қамтиды:
Тiкелей газды ағынмен жабуды пакеттiк емес
жағу, будың бүлкiлдеп соғатын химиялық шөгуi,
ядролық майдалаумен, плазманың қуатты ағынын
қолдана отырып басқарылатын термикалық жағы
немесе плазманың қатысуымен будың химиялық
шөгуi
2-ерекше ескерту: Пакет iшкi далапқа батырылған бірнеше
құраушыдан тұратын далапқа батырылған;
3-ерекше ескерту: Пакетсiз пакетте пайдаланатын (өнiмдер,
реагенттер) далаптың қоспасымен қатынассыз
жабу бұйымға жағылған жағдайларды қоспағанда
пакеттi цементтеу секiлдi бiрнеше базалық
реакциялармен және параметрлермен қолданылады.

14. Стекла с малым коэффициентом расширения определяются как стекла,
-7  -1
имеющие коэффициент температурного расширения 1 х 10  К или
менее, измеренный при 293 К (20 оС).
15. Диэлектрические слоистые покрытия (слои диэлектриков) относятся
к многослойным изолирующим материалам, в которых
интерференционные свойства конструкции сочетаются с различными
индексами отражения, что используется для отражения, передачи
или поглощения волн в различных диапазонах. Диэлектрические
слоистые покрытия состоят из четырех и более слоев диэлектрика
или слоев "композита" диэлектрик-металл.
16. Цементированный карбид вольфрама не включает материалы,
применяемые для резания и формования металла, состоящие из
карбида вольфрама/(кобальт, никель), карбида титана/(кобальт,
никель), карбид хрома/(никель-хром) и карбид хрома/никель.
17. Не контролируются "технологии" нанесения алмазо-подобного
углерода на следующие объекты:
магнитные диски и головки, поликарбонатные линзы, оборудование
для производства товаров одноразового использования,
хлебопекарное оборудование, вентили кранов, акустические
диафрагмы громкоговорителей, детали автомобильных двигателей,
режущие инструменты и резцы, штампы для штамповочно-прессовальных
инструментов, высококачественные линзы для фото- и кинокамер и
телескопов, оборудование для автоматизации делопроизводства,
микрофоны или медицинское оборудование.
18. "Карбид кремния" не включает материалов для резцов, в т.ч.
фасонных резцов.
19. Керамические материалы, указанные в данном пункте, не включают
керамических материалов, содержащих 5% или более по весу
глинозема или цемента, как самостоятельных составных частей либо
в комбинации.
Технические примечания к таблице:
Процессы, представленные в графе "Наименование процесса нанесения
покрытия", определяются следующим образом:
а.  Химическое осаждение паров (СVD) - это процесс нанесения чисто
внешнего покрытия или покрытия с модификацией покрываемой
поверхности, когда металл, сплав, "композиционный материал",
диэлектрик кли керамика наносятся на нагретое изделие.
Газообразные реактивы разлагаются или соединяются на поверхности
изделия, в результате чего на ней образуются желаемые элементы,
сплавы или компаунды. Энергия для такого разложения или
химической реакции может быть обеспечена за счет нагрева изделия
плазменным разрядом или лучом "лазера".
Особое примечание 1: Химическое осаждение паров включает
следующие процессы: непакетное нанесение покрытия
направленным газовым потоком, пульсирующее химическое
осаждение паров, управляемое термическое нанесение с
ядерным дроблением, с применением мощного патока плазмы
или химическое осаждение паров с участием плазмы;
Особое примечание 2: пакет означает подложку, погруженную в пудру
из нескольких составляющих;
Особое примечание 3: газообразные продукты (пары, реагенты),
используемые в беспакетном процессе, применяются с
несколькими базовыми реакциями и параметрами, такими, как
пакетная цементация, кроме случая, когда на изделие
наносится покрытие без контакта со смесью пудры.
b. Физическое осаждение из паровой фазы с ионизацией посредством
резистивного нагрева (ТЕ-РVD) - это процесс чисто внешнего

Резисті қыздыру арқылы иондалатын бу фазасының болатын физикалық шөгу (ТЕ-РVD)- жылу энергиясының көзi енгізiлген материалды буға айналдыру үшін пайдаланылғанда 0,1 Па аз қысыммен вакуумдегі таза сыртқы жағу процесiнiң нәтижесiнде конденсат немесе бүркеу бұйымның үстіңгі бетінiң тиiстi бөлігіне шөгедi.
Шөктіру процессiнде вакуум камерасына газдарды толтыру осы процестiң жәй ғана модификациясы болып табылады.
Бүркеудi енгізу немесе жандандыру немесе сондай-ақ осының модификацияларының басым көпшiлiгіне тән осы процеске қатысу үшiн ионды немесе электронды сәулелердi немесе плазманы пайдалану. Оптикалық сипаттамалардың процесiнiң барысында өлшеудi қамтамасыз ету немесе жабудың қалыңдығы үшiн мониторларды қолдану осы процестiң қасиетi ретiнде қарала алынады.
b.Резистік қыздыру арқылы иондалатын будың физикалық шөгуiнiң мынадай процестерi өзiндiк ерекшелiгі болып табылады (ТЕ-РVD):
1. Электронды-сәулелiк физикалық шөгу-электронды сәуле
пайдаланылатын бұйымға жағылған материалды қыздыру немесе бу
қылып ұшыру үшiн
2. Жылудың көзi ретінде терморезистермен физикалық шөгу бүркеу
материалының буының ағынын бақыланатын және бу ағынының
бiркелкi ағынын (бiртектi) қамтамасыз етуге қабiлетті электрлiк
қарсыласу пайдаланылады;
3. Лазерлiк бу болып ұшу. Мұнда бүркеудi қалыптастыратын қыздыруға
арналған лазердiң импульстi немесе үздiксiз сәулесi пайдаланылады;
4. Бүркеудi қалыптастыратын және жерге қосылған құрылғымен (трихтер)
бiрден байланыс жасаған соң катодтың үстіңгi бетінiң иiннiң бекiген
разряды бар материал ретiнде катодты иiндi қолдана отырып жабуды
қалыптастыру. Катодтың үстіңгі бетiнiң бақыланатын иiндiк топтануы
жоғары иондалған плазманың жүзуiне алып келедi. Коникалық болуы
мүмкiн және изолятор арқылы катоттың шет жағына орналасады
немесе камераның өзi анодтың рөлiн ойнай алады, iшкi қасықшаға
кернеудi беру бүркеудi жағуды жасау бұрышпен жүргізетiн кезде
қолданылады.
Ерекше ескерту: 4 (тармақшада сипатталған) процесс iшкі қасықшаның
тiркелген жағдайымен өзiнен-өзi болатын катодтық
иiнмен жағуларды жасауға жатпайды
5. Ионды жағу - жалпы процесстің арнайы модификациясы, онда плазмалық немесе иондық көз жасалған жабулардың материалын иондау үшін пайдаланылады, ал бұйымның терiс араласуы (заряды) плазмадан жасалған құрайтын жабулардың шөгуiне жәрдемдеседi. Белсендi реагенттердi енгiзу, камерада қатты материалдардың булануы, сондай-ақ термобуландырумен буды физикалық шөктiрудi кәдiмгі процесiнiң модификацияларына тән оптикалық сипаттамалар мен бүркеулердiң қалыңдығын өлшеудi қамтамасыз ететін (жағуды жүргізу процесiнде) мониторларды пайдалану.
с. Пакеттік цементтеу - жағуды жасаумен үстiңгі бетінiң модификациясы немесе ұйым далапқа батырылғанда таза сыртқы жағуды жүргізу процесi - мыналардан тұратын бiрнеше компоненттердiң қоспасы (пакетке):

покрытия в вакууме с давлением меньше 0,1 Па, когда источник
тепловой энергии используется для превращения в пар наносимого
материала. В результате процесса конденсат или покрытие осаждается
на соответствующие части поверхности изделия.
Добавление в вакуумную камеру газов в процессе осаждения является
просто, модификацией данного процесса.
Использование ионного или электронного излучения или плазмы для
активизации нанесения покрытия или участия в этом процессе также
свойственно большинству модификаций данного процесса. Применение
мониторов для обеспечения измерения в ходе процесса оптических
характеристик или толщины покрытия может рассматриваться как
свойство данного процесса.
Специфическими являются следующие процессы физического осаждения
паров с ионизацией посредством резистивного нагрева (ТЕ-РVD):
1. электронно-лучевое физическое осаждение - для нагревания и
испарения материала, наносимого на изделие, используется
электронный луч;
2. физическое осаждение ионно-резистивного типа использует
электрическое сопротивление в качестве источника тепла в
сочетании с соударяющимися ионными пучками для производства
контролируемого и однородного потока паров материала покрытия;
3. лазерное испарение, при котором используется импульсный или
непрерывный луч "лазера" для нагрева материала, который
формирует покрытие;
4. формирование покрытия с применением катодной дуги использует
расходуемый катод в качестве материала, который формирует
покрытие и имеет установившийся дуговой разряд на поверхности
катода после моментального контакта с заземленным пусковым
устройством (триггером). Контролируемая дуговая эрозия
поверхности катода приводит к образованию высокоионизированной
плазмы. Анод может быть коническим и распологаться по периферии
катода через изолятор или сама камера может играть роль анода.
Подача напряжения на подложку применяется когда нанесение
покрытия производится под углом (не прямо).
Особое примечание.
Описанный в подпункте 4 процесс не относится к нанесению
покрытий произвольной катодной дугой с фиксированным положением
подложки.
5. Ионная металлизация - специальная модификация общего процесса,
в котором плазменный или ионный источник используется для
ионизации материала наносимых покрытий, а отрицательное
смещение (заряд) изделия способствует осаждению составляющих
покрытия из плазмы. Введение активных реагентов, испарение
твердых материалов в камере, а также использование мониторов,
обеспечивающих измерение (в процессе нанесения покрытий)
оптических характеристик и толщины покрытий, являются обычными
модификациями процесса физического осаждения паров
термовыпариванием.
с. Цементация с использованием цементирующего средства
(карбюризатора) - процесс модификации поверхности или нанесения
внешнего покрытия, когда изделие погружено в пудру - смесь
нескольких компонентов (карбюризатор), которая состоит из:

1. Жағудың құрамына кіретін металл ұнтақтар әдетте (алюминий, хром, кремний немесе олардың комбинациялары);
2. Активатор (көп жағдайда галоидтi тұз); және
3. Инерттi далап, көбiне алюмин (алюминий тотығы); Бұйым немесе қоспа далаптың iшiнде реторттар (камералар) болады, ол
0 0 Жағуды жүргізу үшiн жеткiлiктi уақытта 1030 (750 С) бастап 1375 К (757 С) қызады.
d. Плазманың тозаңдануы - жағу материалынан жасалған далапты немесе шыбықшаны қабылдай отырып плазма түзiлетін және басқарылатын плазмалық пушка (тозаңдануды қыздыру) таза сыртқы жағу жасау процесi интегралды байланысты жағу қалыптасатын бұйымға оларды балқытады және бағыттайды. Плазмалық тозаңдану төмен қысымдағы плазманың немесе жоғары жылдамдықтағы плазмамен сумен тозаңдануында жүзеге асырылуына негiзделуi мүмкін:
1-ескерту: Төмен қысым атмосфералықтан төмен қысымды бiлдiреді;
2-ескерту: Жоғары жылдамдықтағы плазма 750 м/с-тен асатын
шүмектiң (тозаңдануды қыздыру) тұрғысында газдың
0
жылдамдығымен, 293 К (20 С) температура және 0,1
МПа қысым кезiнде есептелiп айқындалады;
е. Суспензияның шөгуi (шлам) - жағудың қажетті қасиеттерiне қол жеткiзу үшiн кейiн әуе немесе пештiк кептірумен бұйыммен тозаңдану, батыру немесе бояу арқылы байланысатын сұйыққа суспензияланған органикалық байланыстырушымен металл немесе керамикалық пудра сұйыққа суспензияланған кезiнде жағылатын беттiң модификациясымен жағуды жүргiзу немесе таза сыртқы жағу процесi;
f. Тозаңданумен металдандыру - оң иондар электр өрiсiнде нысананың бетiне
қарай бағыт бойынша (жағу материалы) қозғалыстардағы санын беру феноменiне
негiзделетiн таза сыртқы жағуды жүргiзу процессi (материалды бүркеу).
Иондардың соққыларының кенетикалық энергиясы нысананың бетінде талап
етiлетiн бүркеудi қамтамасыз етедi:
1-ескерту: Кестеде триотты магнетронды немесе тозаңданумен
реактивтi тозаңданумен реактивтi металдану туралы
ғана мәлiметтер ғана келтiрілген, олар жабу
материалының аггезиясын ұлғайту және оны
жүргізудiң жылдамдығын өсiру үшiн қолданылады,
сондай-ақ жабулардың бу тәрiздi емес материалдарды
жүргiзу кезiнде пайдаланатын радиожиiлiктi күшейту
ғана туралы мәліметтер келтiрiлген;
2-ескерту: Төмен энергетикалық ионды сәулелер (5КэВ) жағуды
жүргiзу процесiн жылдамдаттыру (жандандыру) үшін
пайдаланылады.
g. Ионды имплантация-материал (құйма) әлеуеттің градиентiне ие жүйемен
иондалатын, жеделденетін және бұйымның бөлiмнiң бөлiктерiне, ионды
имплантациялау процестерiне имплантациялайтын кездегі бұйымның бетiнiң
модификациясымен жағуды жүргізу процесi, бұған электронды сәулемен немесе
тозаңдану мен металданып булану барысында буланатын ионды өзiнен-өзi
орындалатын ионды имплантация процестерi де жатады.
3-САНАТ. ЭЛЕКТРОНИКА
3А           Жүйелер, жабдық және компоненттер
1-ескерту:  3А001 немесе 3А002 тармақтарда көрсетілген 3А001.а

1. металлических порошков, составляющих покрытие (обычно
алюминий, хром, кремний или их комбинации);
2. активатора (в большинстве случаев галоидная соль); и
3. инертной пудры, чаще всего алюмин (оксид алюминия)
Изделие и смесевая пудра содержатся внутри реторты (камеры),
которая нагревается до температуры от 1030 К (757 оС) до 1375 К
(1102 оС) на время, достаточное для нанесения покрытия.
d. Плазменное напыление - процесс нанесения внешнего покрытия, когда
плазменная пушка (горелка напыления), в которой образуется и
управляется плазма, принимая пудру или пруток из материала
покрытия, расплавляет их и направляет на изделие, где формируется
покрытие как неотъемлемая часть изделия. Плазменное напыление
может быть основано либо на напылении плазмой низкого давления,
либо высокоскоростной плазмой.
Особое примечание: 1  низкое давление означает давление ниже
атмосферного.
Особое примечание: 2  высокоскоростная плазма определяется
скоростью газа на срезе сопла (горелки
напыления), превышающей 750 м/с,
рассчитанной при температуре 293 К (20 оС) и
давлении 0,1 МПа.
е. Осаждение суспензии (шлама) - это процесс модификации покрываемой
поверхности или нанесения внешнего покрытия, когда металлическая
или керамическая пудра с органическим связующим, суспензированные
в жидкости, связываются с изделием посредством напыления,
погружения или окраски с последующей воздушной или печной сушкой и
тепловой обработкой для достижения необходимых свойств покрытия.
f. Металлизация напылением - это процесс нанесения внешнего покрытия,
основанный на передаче количества движения, когда положительные
ионы ускоряются в электрическом поле в направлении поверхности
мишени (материала покрытия). Кинетическая энергия ударов ионов
обеспечивает образование на поверхности мишени требуемого покрытия.
Особое примечание: 1  в таблице приведены сведения только о
триодной, магнетронной или реактивной
металлизации напылением, которые применяются
для увеличения адгезии материала покрытия и
скорости его нанесения, а также о
радиочастотном усилении напыления,
используемом для испарения неметаллических
материалов покрытий.
Особое примечание: 2  низкоэнергетические ионные лучи (меньше 5
КэВ) могут быть использованы для ускорения
(активизации) процесса нанесения покрытия.
g. Ионная имплантации - это процесс нанесения покрытия с модификацией
поверхности изделия, когда пары материала, предназначенного для
нанесения, ионизируются, ускоряются градиентом потенциала и
имплантируется на участок поверхности изделия. К процессам с
ионной имплантацией относятся и процессы, в которых ионная
имплантация выполняется совместно с электроно-лучевым выпариванием
или металлизацией напылением.
Категория 3. Электроника
3А      Системы, оборудование и компоненты
Примечание 1: Контрольный статус оборудования и компонентов,
указанных в пункте 3А001 или 3А002, других, нежели
те, которые указаны в пунктах 3А001.а.3. до

3А001.а. 10 немесе 3А001. 12-ге дейiнгi
тармақтарда көрсетілген басқа жабдық секілді дәл
сондай функционалдық сипаттамаларға арнайы
әзiрленген немесе соған ие жабдықтар мен
компоненттердiң бақылаулық мәртебесi басқа
жабдықтың бақылаулық мәртебесi бойынша
айқындалады.
2-ескерту:  2А001.а бастап 3А001.а.9 немесе 3А001.12-ге
дейiнгi тармақта көрсетiлген, бағдарламалары
басқа жабдық үшін нақты функцияларды орындалуы
үшiн өзгертілуi немесе әзiрленуi мүмкiн емес
интегралды схемалардың бақылаулық мәртебесi басқа
жабдықтың бақылаулық мәртебесi бойынша
айқындалады.
Ерекше ескерту: Дайындаушы немесе өтiнiш берушi
басқа жабдықтың бақылаулық
мәртебесiн айқындай алмайтын
жағдайларда бұл мәртебе 3А001.а3
-тен бастап 3А001.а.9 және
3А001.а. 12 тармақта көрсетiлген
интегралдық схемалардың
бақылаулық мәртебесімен
айқындалады. Егер интегралдық
схема 3А001.а.3 тармақта
көрсетілген "микроземнің"
кремнийлi микросхемасы немесе
микроконтролердiң микросхемасы
болып табылса және сөздiк
операндасының ұзындығы 8 битт
немесе одан көп болса, онда оның
бақылаулық мәртебесi 3А001.а.3
тармаққа сәйкес айқындалуы тиiс.
3А001        Мыналар секiлдi электронды компоненттер:
(W)          а. Жалпы мақсаттағы төмендегі санамаланған интегралды
микросхемалар:
1-ескерту: Нақты функция қалпына келтiрілген дайын
пластиндердiң оларды дайындауға арналған жартылай
фабрикаттардың бақылаулық мәртебесi 3А001.а
тармақта көрсетілген параметрлер бойынша
бағаланады;
2-ескерту: "Интегралды схема ұғымы" мынадай үлгiлердi
қамтиды:
"қатты денелi интегралды схемалар";
"гибридтi интегралды схемалар";
"көп кристалды интегралды схемалар";
"Сапфирдегi кремний" үлгiсiндегi интегралды
схемаларды қоса алғанда "Yлдiрлiк интегралды
схемалар;
"Оптикалық интегралды схемалар;
(М14/18)     1. Радиациялық-төзiмдi ретінде жобаланған немесе айқындалған,
мынаған төзуге қабiлетті интегралды схемалар:
а. Жалпы дозасы 5 х 10 рад (рр(кремний немесе жоғары)
немесе
b. Жұмыс істемей қалуына дейiнгi 5 х 10 (кремний) жоғары;
немесе
(М14)        2. Көп компонентті жартылай өтгiзгіштен (микропроцессорлық
микросхемалар) микроЭЕм-нiң микросхемасы,
микроконтролердiң микросхемасы, жадтың микросхемасы
далалық транзисторларда логикалық кiлттердiң матрицаларын
пайдаланумен бағдарланатын "сигналдарды өңдеу" үшiн
әзiрленген далалық транзисторлардың логикалық матрицаларын
пайдаланушымен бағдарланатын ұқсас-цифрлық
түрлендiргiштер, цифрлық-ұқсас түрлендiргіштер,
электроптикалық "оптикалық интегралды микросхемалар",
нейронды желiлерге арналған микросхемалар, функциясы
белгiсiз не өндiрушiге белгісiз, интегралдық схемалардың
деректерi пайдаланылатын аппаратураға бақылаулық мәртебесi
қолданылатын жеке тапсырыс бойынша дайындалған интегралды
схемалар, тез Фурье түрлендiру процессорлары, үнемi есiнде
сақтайтын құрылғылармен электрлiк бағдарламаланатын,
(ЭППЗУУ) ультра күлгiн өшiрумен бағдарламаланатын немесе
өзiнен-өзi таңдап алынатын (СЗУПБ) статитты есте сақтайтын
құрылғылармен бағдарламаланатын, төменде санамаланған
сипаттамалардың кез келгенiне ие интегралды схемалар:
0
а. Қоршаған ортаның 398 К (+125 С) жоғары температурасы
кезiндегі жұмысқа қабiлетті;
0
b. Қоршаған ортаның 218 К (-55 С) жоғары температурасы
кезiндегi жұмысқа қабiлетті; немесе
(М14)           с. Қоршаған ортаның 218 К (-55 градус С)-дан 398 К (-225
градус С) дейiнгі температураларының диапазонынан
сыртқарыдағы жұмысқа қабiлетті;

3А001.а.10. или 3А001.а.12. которые специально
разработаны или имеют те же самые функциональные
характеристики, как и другое оборудование,
определяется по контрольному статусу другого
оборудования.
Примечание 2: Контрольный статус интегральных схем, указанных в
пунктах с  3А001.а.3. по 3А001.а.9. или 3А001.а.12.
программы которых не могут быть изменены, или
разработанных для выполнения конкретных функций для
другого оборудования, определяется по контрольному
статусу другого оборудования.
Особое примечание: В тех случаях, когда изготовитель
Или заявитель не может определить контрольный статус
другого оборудования, этот статус определяется
контрольным статусом интегральных схем, указанных
в пунктах с 3А001.а.3. по 3А001.а.9. и 3А001.а.12.
Если интегральная схема является кремниевой
микросхемой "микроЭВМ" или микросхемой
микроконтроллера, указанных в пункте 3А001.а.3. и
имеет длину слова операнда 8 бит или менее, то ее
контрольный статус должен определяться в
соответствии с пунктом 3А001.а.3.
3А001   Электронные компоненты, такие, как:
(W)     а. Нижеперечисленные интегральные микросхемы общего назначения:
Примечание 1: Контрольный статус готовых пластин или
Полуфабрикатов для их изготовления, на которых
воспроизведена конкретная функция, оценивается по
параметрам, указанным в пункте 3А001.а.
Примечание 2: Понятие "интегральные схемы" включает следующие типы:
"твердотельные интегральные схемы";
"гибридные интегральные схемы";
"многокристальные интегральные схемы";
"пленочные интегральные схемы", включая интегральные
схемы типа "кремний на сапфире";
"оптические интегральные схемы".
(М14/18)  1. Интегральные схемы, спроектированные или определяемые как
радиационно-стойкие, способные выдержать следующее:
3
а. Общую дозу 5х10  рад (Si) (кремний) или выше; или
6
b. Мощность дозы до наступления сбоя в 5 х 10 рад
(кремний)/с или выше;
(М14)     2. "Микропроцессорные микросхемы", "микросхемы микроЭВМ",
микросхемы микроконтроллеров, микросхемы памяти,
изготовленные из многокомпонентных полупроводников,
аналого-цифровые преобразователи, цифрово-аналоговые
преобразователи, электрооптические или "оптические
интегральные микросхемы" разработанные для "обработки
сигналов", программируемые пользователем матрицы логических
ключей на полевых транзисторах, программируемые пользователем
логические матрицы полевых транзисторов, интегральные схемы
для нейронных сетей, изготовленные по индивидуальному заказу
интегральные схемы, функция которых неизвестна либо
производителю неизвестно, распространяется ли контрольный
статус на аппаратуру, в которой будут использоваться данные
интегральные схемы, процессоры быстрого Фурье-преобразования,
интегральные схемы электрически программируемых постоянных
запоминающих устройств (ЭППЗУ), программируемые с
ультрафиолетовым стиранием, или статические запоминающие
устройства с произвольной выборкой (СЗУПВ), обладающие любой
из нижеперечисленных характеристик:
а. работоспособные при температуре окружающей среды выше 398 К
(+125 оС);
b. работоспособные при температуре окружающей среды ниже 218 К
(-55 оС); или
(М14)        с. работоспособные за пределами диапазона температур
окружающей среды от 218 К(-55 оС) до 398 К (+125 оС);

Ескерту: 3А001.2 тармақ азаматтық автомобильдерiмен
темiржол локомотивтерiне арналған
микросхемаларға қолданылмайды;
3. Төменде санамаланған сипаттамалардың кез келгенiне ие
"микропроцессорлымикросхемалар",
"микрокомпьютерлiкмикросхемалар" және микроконтролердiң
микросхемалары:
Ескерту: 3А001.а тармақ цифрлық сигналдарының
процессорларын, цифрлық матрицалық процессорларды
және цифрлық қосар процессорларды қамтиды.
а. "Жиынтық теориялық өндiргіштiгi" (ЖТӨ) 260 млн.,
теориялық операциялар секундына (рр) немесе одан астам
таңдауының ұзындығы 32 битт немесе одан астам
арифметикалық логикалық құрылғылар;
b. Жартылай өткiзгіш қосылыстарына дайындалған және 40
МГц асатын жиiлiкте жұмыс iстейдi және
с. 2,5 М битт асатын беру жылдамдығымен паралелльдi
процессорға сыртқы аралық қосуға арналған байланысты
деректерiнiң немесе командаларының немесе жүйелiк
портының бiр шинасы артық;
4. Жартылай өткiзгiш қосылыстарды дайындалған жад
интегралды схемалары;
(М14)        5. Ұқсас сандық және сандық-ұқсас түрлендiргіштерге арналған
мыналар секiлдi интегралды схемалар:
а. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие ұқсас-цифрлық
түрлендiргіштер:
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 3А101 қараңыз.
1. Шешу қабiлетi 10 нс-тен кем ең жоғары шешу
қабiлетiне дейiнгі түрлендiрудiң жалпы уақытымен 8
битт немесе астам, бiрақ 12 битт-ке кем;
2. Шешу қабiлетi 200 нс дейiнгі түрлендiрудiң жалпы
уақытымен 12 битт
3. Шешу қабiлетті 2 нс-тен кем ең жоғары шешу қабiлетiне
дейiнгi түрлендiрудiң жалпы уақытымен 12 битт
b. 12 битт немесе одан артық шешу қабiлетiмен және 10
нс-тен аз "орныққан режимде шығу уақытымен"
цифрлық-ұқсас түрлендiргіштерi;
6. Бiр мезгiлде барлық санамаланған құраушыларға ие,
"сигналдарды өңдеу" өңдеуге арналған электронды-оптикалық
және "оптикалық интегралды схема":
а. Бiр iшкi "лазерлi диод"; немесе
b. Бiр iшкi жарақты сезгiш элемент немесе астам
с. Оптикалық толқын жүргізгіштер;
7. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие далалық
транзисторларда пайдаланушымен бағдарламаланатын
логикалық кiлттерiнiң матрицалары:
а. Винтельдердiң баламды саны 30000 артық (екi жүру
есебiнде); және
b. Негiзгi логикалық элементтiң үлгілiк кiдiру уақыты 0,4
нс-тен кем;
с. Қосу жиiлiгі 133 МГц-ден асады;

Примечание: Пункт 3А001.а.2 не распространяется на
интегральные схемы для гражданских автомобилей и
железнодорожных локомотивов.
3. "Микропроцессорные микросхемы", "микрокомпьютерные
микросхемы" и микросхемы микроконтроллеров, обладающие
любой из нижеперечисленных характеристик:
Примечание: Пункт 3А001.а.3. включает процессоры цифровых
сигналов, цифровые матричные процессоры и
цифровые сопроцессоры.
а. "Совокупную теоретическую производительность" ("СТП") 3500
млн. теоретических операций в секунду (Мтопс) или более и
арифметико-логическое устройство с длиной выборки 32 бита
или более;
b. Изготовленные на полупроводниковых соединениях и
работающие на тактовой частоте, превышающей 40 МГц; или
с. Более чем одну шину данных или команд, или порт
последовательной связи для внешнего межсоединения в
параллельный процессор со скоростью передачи, превышающей
2,5 Мбит/с
4. Интегральные схемы памяти, изготовленные на
полупроводниковых соединениях;
(М14)     5. Интегральные схемы для аналого-цифровых и цифро-
аналоговых преобразователей, такие, как:
а. аналого-цифровые преобразователи, имеющие любую из
следующих характеристик:
Особое примечание: См. также 3А101
1.  разрешающую способность 8 бит или более, но меньше
12 бит, с "полным временем преобразования" менее 10
нс;
2.  разрешающую способность 12 бит с "полным временем
преобразования" менее 200 нс; или
3.  разрешающую способность более 12 бит с "полным
временем преобразования" менее 2 мкс;
b. цифро-аналоговые преобразователи с разрешающей
способностью 12 бит и более и "временем выхода на
установившийся режим" менее 10 нс;
Технические примечания:
1. Разрешающая способность в п бит соответствует
n
квантованию до 2 уровней;
2. "Полное время преобразования" определяется как обратное
к скорости взятия проб.
6.  Электронно-оптические и "оптические интегральные схемы"
для "обработки сигналов", имеющие одновременно все
перечисленные составляющие:
а.  один внутренний "лазерный" диод или более;
b.  один внутренний светочувствительный элемент или более;
и
с.  оптические волноводы.
7.  Программируемые пользователем логические устройства,
имеющие любую из следующих характеристик:
а.  эквивалентное количество вентилей более 30000 (в
пересчете на двухвходовые);
b.  типовое "время задержки" основного логического элемента
менее 0,4 нс; или
с.  частоту переключения, превышающую 133 МГц;
Примечание:  Пункт 3А001.а.7. включает:
- Простые программируемые логические устройства
- Сложные программируемые логические устройства
- Программируемые матрицы логических ключей на полевых
транзисторах
- Программируемые логические матрицы на полевых
транзисторах
- Программируемые соединители
Особое примечание: Программируемые логические устройства на
полевых транзисторах также известны как
программируемые матрицы логических ключей на полевых
транзисторах или программируемые логические матрицы
на полевых транзисторах

8. Қолданбайды
9. Нейронды желiлерге арналған интегралды схемалар:
10. Функциясы белгiсiз не, өндiрушiге белгiсiз, интегралды
схемалардың деректерi пайдаланатын аппаратураға
бақылаулық мәртебесiне қолданылатын мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие жеке тапсырыс бойынша
дайындалатын интегралды схемалар:
а. 208 түйiннен жоғары;
b. Элементтiң үлгілiк "кiдiру уақыты" 0,35 нс-тен кем;
немесе
с. Жұмыс жиiлiгі 3 ГГц-ден асады;
11. 3А001.а.3 бастап 3А001.а.10 және 3А001.а 12-ге дейiнгі
тармақтарда көрсетiлгендерден ерекшеленетiн әлдебiр
жартылай өткiзгiш қосылыстардың негiзiнде жасалған және
мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие сандық интегралды
схемалар:
а. Винтельдердiң баламды саны 30000 артық (екi жүру
есебiнде); және
b. Қосу жиiлiгі 122 ГГц-ден асады;
12. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие Фурье тез
түрлендiру процессорлары;
а. Фурье тез түрлендiру комплексті 1024 - нүктелiк
орындаудың есептеулiк уақыты 1 нс-тең кем;
b. 1024 нүктелiктен ерешеленетін комплексті N-нүктелік
күрделi тез Фурье түрлендiруiн орындалуының есептік
уақыты N log2 N/10240 кем, мұндағы М - нүктелердiң
саны; немесе
с. "Көбелек" алго ырғағының өндiргiштiгі 5.12 Мгц астам;
b. Мыналар секiлдi микротолқындық немесе милиметрлiк
диапазонының компоненттерi:
1. Төменде санамаланған электронды вакуумдық лампалар мен
катодтар:
Ескерту: 3А001, b. 1 тармақ 31 ГГц-ден аспайтын
жиiлiктермен азаматтық телекоммуникациялық
жиілiктермен стандартты диапазонындағы жұмыс
үшiн немесе өткiрленген лампалар бақыламайды.
а. Мыналар секiлдi импульстiң немесе үздiксiз әрекеттің
жүгіретiн толқындар лампасы:
1. 31 ГГц-ден асатын жиiлiктерде жұмыс iстейдi;
2. Қосылған уақытынан бастап лампаның 3 нс-тен кем
радиожиiлiктің шектi қуатына шыққанға дейiнгі
катодтың қыздыру элементі бар;
3. 7% астам (жиiлiк белдеуiнiң сәттік енi) немесе
2,5 кВт-ден асатын қуатымен резонаторлармен
ұштастырылған лампалар немесе олардың
модификациялары;
4. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
спиральды лампалар мен олардың модификациялары:
а. "Жиiлiк белдеуiнiң сәттік енi" бiр октавадан
артық және 0,5 астам жұмыс жиiлiгіндегi
(ГГц-де) орташа қуаттың өндiрiлуi (кВт-де);
в. "Жиiлiк белдеуiнiң сәттік енi" бiр октавадан
артық және 1 астам жұмыс жиiлiгіндегі
(ГГц-де) орташа қуаттың өндiрiлуi (кВт-де);
с. "Ғарышта қолдануға жарамды";
b. 17 дБ-дан астам күшейту коэффицентімен магнитрондық
үлгімен СВЧ - приборлар күшейткiштер;
с. Электрондық лампалар үшiн әзiрленген, мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие импренирленген
катодтар, эмиссияның штаттық деңгейiне шығу уақыты
немесе үздiксiз эмиссия кезiндегі және жұмыс iстеудiң
штаттық жағдайларындағы 5 А/шаршы см;

8.  Не используется
9.  Интегральные схемы для нейронных сетей;
10. Изготовленные по индивидуальному заказу интегральные схемы,
функция которых неизвестна, либо производителю неизвестен
контрольный статус аппаратуры, в которой будут
использоваться данные интегральные схемы, имеющие любую из
следующих характеристик:
а. Свыше 208 выводов;
b. Типовое "время задержки" элемента менее 0,35 нс; или
с. Рабочую частоту, превышающую 3 ГГц;
11. Цифровые интегральные схемы, отличающиеся от указанных в
пунктах с 3А001.а.3 по 3А001.а.10. и 3А001.а.12., созданные
на основе какого-либо полупроводникового соединения и
обладающие любой из следующих характеристик:
а. Эквивалентное количество вентилей более 3000 (в пересчете
на двухвходовые); или
b. Частоту переключения, превышающую 1,2 ГГц;
12. Процессоры быстрого преобразования Фурье, обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Расчетное время выполнения комплексного 1024-точечного
быстрого преобразования Фурье менее 1 мс;
b. Расчетное время выполнения комплексного N-точечного
сложного быстрого преобразования Фурье, отличного от
1024-точечного, менее, чем N log2 N/10240 мс, где N -
число точек; или
с. Производительность алгоритма "бабочка" более 5.12 МГц;
b.  Компоненты микроволнового или миллиметрового диапазона, такие
как:
1. Нижеперечисленные электронные вакуумные лампы и катоды:
Примечание: Пункт 3А001.b.1 не контролирует лампы,
разработанные или спроектированные для работы в
стандартном диапазоне частот гражданских
телекоммуникаций, с частотами, не превышающими
31 ГГц.
а. Лампы бегущей волны импульсного или непрерывного действия,
такие, как:
1. Работающие на частотах, превышающих 31 ГГц;
2. Имеющие элемент подогрева катода со временем от включения до
выхода лампы на предельную радиочастотную мощность менее 3 с;
3. Лампы с сопряженными резонаторами или их модификации с
мгновенной шириной полосы частот более 7 % или пиком мощности,
превышающим 2,5 кВт,
4. Спиральные лампы или их модификации, обладающие любой из
следующих характеристик:
а. "Мгновенную ширину полосы частот" более одной октавы и
произведение средней мощности (выраженной в кВт) на рабочую
частоту (выраженную в ГГц) более 0,5;
b. "Мгновенную ширину полосы частот" в одну октаву или менее
и произведение средней мощности (выраженной в кВт) на
рабочую частоту (выраженную в ГГц) более 1; или
с. "Пригодные для применения в космосе";
b. СВЧ-приборы-усилители магнетронного типа с коэффициентом
усиления более 17 дБ;
с. Импрегнированные катоды, разработанные для электронных ламп,
обеспечивающие плотность тока при непрерывной эмиссии и
штатных условиях функционирования, превышающую 5 А/кв. см

2. Мынадай сипаттамалардың екеуiне микротолқынды
интегралды схемалар немесе модульдер:
а. "қатты интегралды схемалары" бар;
b. 3 ГГц-ден жоғары жиiлiктерде жұмыс iстейдi:
Ескерту: 3А001 тармақ 31 ГГц-ден аспайтын
азаматтық-коммуникацияның жиiлiгiнiң
стандарттық диапазонында жұмыс үшiн
әзiрленген немесе модулiн бақыламайды;
3. 31 ГГц-цен асатын жиiліктерден жұмысқа арналған
микротолқынды транзисторлар;
4. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие микротолқынды
қатты денелi күшейткiштер:
а. 10,5 ГГц-ден жоғары жиiлiктерде жұмыс істейдi және
жарты октавадан астам "сәттік жиiлiк белдеуiнiң енi"
b. 31 ГГц-ден жоғары жиiлiктерде жұмыс iстейдi;
бар; және
5. 10 мкс-ден кем ең жоғары және ең төмен 1,5/(fмах/fмin)
жиiлiктердiң қатынасымен жиiлiктердiң белдеуiнде қайта
құрылуды қамтамасыз ететін бестен астам құрылатын
резонаторлары бар, мынадай құрауыштардың кез келгенiне
ие электронды немесе магнитті құрылатын сүзгілер:
а. Резонанстық жиiлiктің 0,5% астам жиiлiгiнiң өткiзу
белдеуiне ие белдеулiк сүзгiлер; немесе
b. Резонанстық жиiлiктiң 0,5% кем жиiлiктiң басып тастау
процесіне ие қоршау сүзгілері;
6. 31 ГГц-ден асатын жиiлiктерде жұмыс істеуге қабiлетті
микротолқынды жинамалар;
7. 3А002.с. немесе 3А002.с., 3А002.f. тармақтарда көрсетiлген
немесе осы тармақтарда көрсетілгендерден тысқары да
аппаратураның жиiлiк диапазонын кеңейту үшiн
араластырғыштар мен түрлендiргіштер;
8. 3А001.b. тармақ бойынша бақыланатын лампалар бар СВЧ
қуатындағы микротолқынды күшейткiштер және барлық
мынадай сипаттамаларға ие:
а. Жұмыс жиiлiгі 3 ГГц-ден жоғары;
b. Шығу қуатының орташа тығыздығы 80 вТ/кг-ден асады;
және
с. Көлемi 400 текше/см-ден аз;
Ескерту: 3А001.b.8 тармақ азаматтық телекоммуникациялардың
стандартты жиiлiктерiндегi жұмыс үшiн әзiрленген
немесе соған жарамды аппаратураны бақыламайды;
с. Мыналар секiлдi акустикалық толқындарға арналған приборлар
және олар үшiн арнайы жобаланған компоненттер:
1. Акустикалық толқындардың үстiңгi беттерiне арналған
(ұсақ көлемдi) және нәзiк iшкi қасықшадағы акустикалық
толқындарға арналған (яғни, материалдарда серпiндi
толқындарды пайдаланатын сигналдарды өңдеуге арналған
приборлар), мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
приборлар:
а. Алып келетiн жиiлiгi 2,5 ГГц-ден астам; немесе
b. Алып келетiн жиiлiгі 1 ГГц-деп астам, бiрақ 2 ГГц-ден
аспайды және қосымша мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие:
1. Бағыттылық диаграммасының бүйiр жапырақшаларын
басып тастау жиiлiгi 55 дБ-ден астам;
2. 100-ден астам (МГц-ге) жиiлiктердiң белдеуiнің
енiнде кiдiртудiң (мкс) ең жоғары уақытты өндiру;
3. Жиiлiктердiң белдеуiнiң енi 250 МГц-ден астам;

2. Микроволновые интегральные схемы или модули, обладающие
обеими из следующих характеристик:
а. Содержащие "твердотельные интегральные схемы", и
b. Работающие иа частотах свыше 3 ГГц
Примечание: Пункт 3А001.Б.2. не контролирует схемы или модули
оборудования, разработанного для работы в стандартном
диапазоне частот гражданской телекоммуникации, не превышающем
31 ГГц.
3. Микроволновые транзисторы, предназначенные для работы на
частотах, превышающих 31 Ггц;
4. Микроволновые твердотельные усилители, обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Работающие на частотах свыше 10,5 ГГц и имеющие
"мгновенную ширину полосы частот" более пол-октавы; или
b. Работающие на частотах свыше 31 ГГц;
5. Фильтры с электронной или магнитной настройкой, содержащие
более пяти настраиваемых резонаторов, обеспечивающих настройку
в полосе частот с соотношением максимальной и минимальной
частот 1,5 : 1 (f мах/f min) менее чем за 10 мкс, имеющие
любую из следующих составляющих:
а. Полосовые фильтры, имеющие полосу пропускания частоты более
0,5 % от резонансной частоты; или
b. Заградительные фильтры, имеющие полосу подавления частоты
менее 0,5% от резонансной частоты;
6. Микроволновые сборки, способные работать на частотах,
превышающих 31 ГГц:
7. Смесители и преобразователи, разработанные для расширения
частотного диапазона аппаратуры, указанной в пунктах 3А002.с.,
3А002,е. или 3А003.f за пределы, указанные в этих пунктах;
8. Микроволновые усилители мощности СВЧ, содержащие лампы,
контролируемые по пункту 3А001.b. и обладающие всеми
следующими характеристиками:
а. Рабочие частоты свыше 3 ГГц;
b. Среднюю плотность выходной мощности, превышающую 80 Вт/кг;
и
с. Объем менее 400 куб.см;
Примечание: Пункт 3А001.b.8. не контролирует аппаратуру,
разработанную или пригодную для работы на
стандартных частотах гражданских телекоммуникаций.
с. Приборы на акустических волнах и специально спроектированные
для них компоненты, такие, как:
1. Приборы на поверхностных (мелких объемных) акустических
волнах и на акустических волнах в тонкой подложке (т.е.
приборы для "обработки сигналов", использующие упругие
волны в материале), обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Несущую частоту более 2,5 ГГц; или
b. Несущую частоту более 1 ГГц, но не превышающую 2,5 ГГц,
и дополнительно обладающие любой из следующих
характеристик:
1. Частотное подавление боковых лепестков диаграммы
направленности более 55 дБ;
2. Произведение максимального времени задержки (в мкс)
на ширину полосы частот (в МГц) более 100;
3. Ширину полосы частот более 250 МГц; или

4. Ыдырауды кiдiрту 10 мкс асады; немесе
с. Алып келетін жиiлiгі 1 ГГц және кем және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне қосымша ие:
1. 100-ден астам (МГц-ге) жиiлiктердiң белдеуiнiң
енiнде кiдiртудiң (мкс) ең жоғары уақытты өндiру;
2. Жиiлiктердiң белдеуiнiң енi 250 МГц-ден астам;
3. 100-ден астам (МГц-ге) жиiлiктердiң белдеуiнiң
енiнде кiдiртудiң (мкс) ең жоғары уақытты өндiру
және жиiлiктер белдеуiнің енi 50 Мгц-ден асады;
2. 1 ГГц-ден жоғары жиiлiктерде сигналдарды тiкелей
өңдеуге қамтамасыз ететiн көлемдiк акустикалық
толқындардағы приборлар (материалдарда серпiнді
толқындарды пайдаланатын "сигналдарды өңдеуге"
арналған приборлар);
3. Акустикалық толқындар (көлемдiк немесе беттік) мен
жарықтық толқындардың арасындағы өзара iс-әрекеттi
пайдаланатын сигналдарды өңдейтiн акусто-оптикалық
приборлар, бұл спектрдiң талдауын, корреляциясы немесе
түйiншегін қоса алғанда сигналдарды немесе бейнелердi
тiкелей өңдеуге мүмкiндiк бередi;
d. "Аса өткiзгіш материалдардан" дайындалған компоненттерi
бар,  сандық температурадан" төмен температура кезiнде жұмыс
үшiн арнайы жобаланған, мынадай белгілердiң тым болмағанда
бiреуi бар "аса өткізгiштердi" құрайтындар тым болмағанда
бiреуі бар электронды приборлар мен схемалар:
1. "Аса өткізгіш винтельдердi" пайдаланатын цифрлық
схемаларға арналған тоқтық қосқыштар, олардағы
винтельге арналған қуаттың ыдырауы (Ваттарда)
винтельдегi (секундта) кiдiру уақытын өндiру 10-14
Дж-дан төмен; немесе
2. 100000 асатын берiктiкпен резонанстық контурларды
пайдаланатын барлық жиiлiктердегi жиiлiк селекциясы;
е. Төменде санамаланған энергияны жинақтаушылар:
1. Мыналар секiлдi фотоэлектрлi батареялар (элементтер)
Ескерту: 3А001.е. 1 тармақ 27 текше см және одан аз
көлемдегi батареяларды бақыламайды (мысалы, R-14
үлгiсiндегi стандартты көмiрлi элементтер немесе
батареялар);
а. 480 Вт-с/кг жоғары энергияның тығыздығымен және
0
техниканың шарттары бойынша 243 К (-30 С) бастап
0
және одан төмен (343 К 70 С) дейiн және одан жоғары
диапазондағы жұмыс үшiн жарамды бастапқы элементтер
мен батареялар.                   0
b. энергиясының тығыздығы 2531 С (120 С ) бастап және
0
төмен 333 К (60 С) және жоғары дейiн және жоғары
диапазондағы жұмыс кезiнде С/5с-ға тең (С ампер-
сағаттағы бастапқы сыйымдылық) Токтың разряды кезiнде
заря-разрядтың 75 циклынан кейiн 105 Вт-/с кг жоғары
бастапқы элементтер мен батареялар;
Техникалық ескерту:
Энергияның тығыздығы ваттағы орташа қуатты (орташа
кернеудi вольттаты ампердегi орташа токқа өндiру)
сағаттағы разрядтың циклiнiң ұзақтығына көбейту
жолымен айқындалады, мұнда жабылған клендардағы
кернеу бастапқыдан 75 Ғ дейiн құлайды және алынған
өнiмдi элементтiң жалпы массасына бөлу (немесе
батареяны) (кг-дағы)
с. "Ғарышта қолдану үшiн жарамды техникалық шарттары
бойынша батареялар" және 301 (28 градус С) жұмыс
температурасы кезiнде 160 Вт/шаршы м астам үлестік

4. Задержку рассеяния, превышающую 10 мкс; или
с. Несущую частоту от 1 ГГц и менее и дополнительно обладающие
любой из следующих характеристик:
1. Произведение максимального времени задержки (в мкс) на
ширину полосы частот (в МГц) более 100;
2. Задержку рассеяния, превышающую 10 мкс; или
3. Частотное подавление боковых лепестков диаграммы
направленности более 55 дБ и ширину полосы частот,
превышающую 50 МГц;
2. Приборы на объемных акустических волнах (т.е. приборы для
"обработки сигналов", использующие упругие волны в материале),
обеспечивающие непосредственную обработку сигналов на частотах
свыше 1 ГГц;
3. Акустооптические приборы "обработки сигналов", использующие
взаимодействие между акустическими волнами (объемными или
поверхностными) и световыми волнами, что позволяет
непосредственно обрабатывать сигналы или изображения, включая
анализ спектра, корреляцию или свертку;
d. Электронные приборы и схемы, содержащие компоненты,
изготовленные из "сверхпроводяших материалов, специально
спроектированные для работы при температурах ниже "критической
температуры" хотя бы одной из "сверхпроводящих" составляющих,
имеющие любой из следующих признаков:
1. токовые  переключатели для цифровых схем, использующие
"сверхпроводящие" вентили, у которых произведение времени
задержки на вентиль (в секундах) на рассеяние мощности на
-14
вентиль (в ваттах) ниже 10  Дж: или
2. селекцию частоты на всех частотах с использованием
резонансных контуров с добротностью, превышающей 10000;
е. Нижеперечисленные накопители энергии:
1. Батареи и фотоэлектрические батареи (элементы), такие как:
Примечание: Пункт 3А001.е. 1.не контролирует батареи
объемом 27 куб.см и меньше (например,
стандартные угольные элементы или батареи типа
R-14);
а. Первичные элементы и батареи с плотностью энергии свыше
480 Вт-ч/кг и пригодные по техническим условиям для
работы в диапазоне температур от 243 К (-30 оС) и ниже
до 343 К (70 оС) и выше
b. Подзаряжаемые элементы и батареи с плотностью энергии
свыше 150 Вт-ч/кг после 75 циклов заряда-разряда при
токе разряда, равном С/5 ч (С - номинальная емкость в
ампер-часах), при работе в диапазоне температур от 253
К (-20 оС) и ниже до 333 K (60 о С) и выше;
Техническое примечание:
Плотность энергии определяется путем умножения средней
мощности в ваттах (произведение среднего напряжения в
вольтах на средний ток в амперах) на длительность
цикла разряда в часах, при котором напряжение на
разомкнутых клеммах падает до 75 % от номинала, и
деления полученного произведения на общую массу элемента
(или батареи) в кг;
с. Батареи, по техническим условиям "пригодные для
применения в космосе", и радиационно-стойкие батареи на
фотоэлектрических элементах с удельной мощностью свыше
160 Вт/кв.м при рабочей температуре 301 К (28 оС) и

қуатпен және 2800 К (2527 градус С) қызған
вольфрамды көздегі фотоэлектрлiк элементтерге
арналған және 1 кв/шаршы м энергетикалық жарық
берудi жасайтын радиациялық-берiк батареялар
(N6A4)       2. Мыналар секiлдi үлкен энергияны жинақтауға арналған
конденсаторлар;
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 3Ф204.а. қараңыз
а. Барлық мынадай сипаттамаларға ие қайталану жиiлiгі 10
Гц-ден аз конденсаторлар (бiр разрядты конденсаторлар):
1. Бастапқы кернеуi 5 Кв немесе астам;
2. Энергияның тығыздығы 250 Дж/кг немесе астам;
3. Жалпы энергиясы 250 кДж немесе астам;
Барлық мынадай сипаттамаларға ие қайталану жиiлiгi 10 Гц
және астам (көп разрядты конденсаторлар):
1. Бастапқы кернеуi 5 Кв немесе астам;
2. Энергияның тығыздығы 50 Дж/кг немесе астам;
3. Жалпы энергиясы 100 Дж-дан кем;
4. Заряд-разрядтың циклдарының саны 10000 аз емес
(N3A4)       3. Толық зарядқа немесе бiр секунд iшiндегiден кем емес
разрядқа арнайы емес жобаланған, төменде санамаланған
сипаттамалардың ие аса өткiзгiш электромагниттермен
солиноидтар:

вольфрамовом источнике, нагретом до 2800 К (2527 оС) и
создающем энергетическую освещенность 1 кВт/кв.м
(N6А4)   2. Конденсаторы для накопления большой энергии, такие как:
Особое примечание: см. также 3А201.а.
а. Конденсаторы с частотой повторения менее 10 Гц
(одноразрядные конденсаторы), обладающие всеми следующими
характеристиками:
1. Номинальное напряжение 5 кВ или более:
2. Плотность энергии 250 Дж/кг или более: и
3. Общую энергию 25 кДж или более;
b. Конденсаторы с частотой повторения 10 Гц и более
(многоразрядные конденсаторы), обладающие всеми следующими
характеристиками:
1. Номинальное напряжение не менее 5 кВ;
2. Плотность энергии не менее 50 Дж/кг,
3. Общую энергию не менее 100 Дж; и
4. Количество циклов заряда-разряда не менее 10000;
(N3А4)   3. "Сверхпроводящие" электромагниты и соленоиды, специально
спроектированные на полный заряд иди разряд менее чем за одну
секунду, обладающие всеми из нижеперечисленных характеристик:

Ерекше ескерту: Сондай-ақ 3А201.b. қараңыз
Ескерту: 3А001.е.е тармақ магниттi резонанстық
томографияның медициналық аппаратурасы үшiн
арнайы жобаланған "аса өткiзгiш
электромагниттердi" немесе солиноидтарды
бақыламайды:
а. Алғашқы секунд iшiнде 10 КДж асатын разряд кезiнде
бөлiнетiн энергия;
b. Ток өткiзетін орамалардың ішкі диаметрі 250 мм астам;
с. Бастапқы магниттiк индукция 8 Т астам; немесе "токтың
жиынтық тығыздығы" орамда 300А/шаршы мм-нен артық:
f. Кодтағы валдың күйінің абсолютті бұрыштық айналатын
түрлендіргіштері, мынадай сипаттамалардың кез
келгеніне ие:

Особое прмечание: см. также 3А201.Ь.
Примечание: Пункт 3А001.е.3. не контролирует "сверхпроводящие"
электромагниты или соленоиды, специально
спроектированные для медицинской аппаратуры
магниторезонансной томографии.
а. Энергию, выделяемую при разряде, превышающую 10 кДж за первую
секунду;
b. Внутренний диаметр токопроводящих обмоток более 250 мм; и
с. Номинальную магнитную индукцию свыше 8 Т или "суммарную
плотность тока" в обмотке больше 300 А/кв.мм
f. Вращающиеся преобразователи абсолютного углового положения
вала в код, обладающие любой из следующих характеристик:

1. Шешімі толық диапазонынан (18 бит) / 265 00 (жақсы);
немесе
2. Дәлдігі + - 5 бұрыш секунд (жақсы);
---------------------------------------------------------------------------
ЗА001, а, 1                                       854211
854219
ЗА001, а, 2                                       854211510
854211520
854211530
854211550
854211630
854211650
854211660
854211720
ЗА001, а, 3, а                                    854211870
ЗА001, а, 3, b                                    8542
ЗА001, а, 3, с                                    854211760
ЗА001, а, 4                                       854211550
854211760
ЗА001, а, 5                                       854211830
854211870
854211990

1. Разрешение лучше 1/265000 от полного диапазона (18 бит); или
2. Точность лучше +/- 2,5 угл. секунды.
---------------------------------------------------------------------------
3А001, а, 1                                       854211
854219
3А001, а, 2                                       854211510
854211520
854211530
854211550
854211630
854211650
854211660
854211720
3А001, а, 3, а                                    854211870
3А001, а, 3, b                                    8542
3А001, а, 3, с                                    854211760
3А001, а, 4                                       854211550
854211760
3А001, а, 5                                       854211830
854211870
854211990

854220100
854220900
ЗА001, а, 6                                       854219
ЗА001, а, 7                                       854211300
ЗА001, а, 8                                       854211910
ЗА001, а, 9                                       854219
ЗА001, а, 10                                      854219
ЗА001, а, 11
854211990
ЗА001, а, 12                                      854211810
854211830
854211850

854220100
854220900
3А001, а, 6                                       854219
3А001, а, 7                                       854211300
3А001, а, 8                                       854211910
3А001, а, 9                                       854219
3А001, а, 10                                      854219
3А001, а, 11                                      854211990
3А001, а, 12                                      854211810
854211830
854211850

854211870
ЗА001, b, 1, а                                    854049000
ЗА001, b, 1, b                                    854041000
ЗА001, b, 1, с                                    854049000
ЗА001, b, 2  -
ЗА001, b, 7                                       854049000
ЗА001, b, 8                                       854081000
ЗА001, с                                          854160000
ЗА001, d                                          854280000
ЗА001, е, 1                                       850619900
ЗА001, е, 2                                       850619900
850780900
ЗА001, е, 3                                       850519900
ЗА001, f                                          903180310
---------------------------------------------------------------------------
3А002        Жалпы мақсаттағы төменде санамаланған электронды аппаратура;
(W)          а. Мыналар секiлдi жазатын аппаратура және ол үшiн арнайы
әзiрленген өлшейтiн магниттi таспа;
1. Цифрлық сигналдарды жазу мүмкiншiлiгі бар аппаратураны
қоса алғанда ұқсас аппаратура үшiн (мысалы, жоғары
тығыздықты цифрлық жазу модулiн пайдаланатын),
мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие магнит
таспасындағы жинақтаушылар:
а. Жиiлiк белдеуi электронды каналда немесе жолшада 4
МГц-ден асады;
b. Жиілiк белдеуi электронды каналда немесе 42 астам
жолшалар кезiнде жолшада 4,2 МГц-ден асады немесе;
с. Радиоөнеркәсiбi жөнiндегі ведомствоаралық кеңестiң (1
К10) немесе электронды өнеркәсiп ассоциациясының (1Е)
тиiстi басшылық материалдардың әдiстемелерi бойынша
өлшенген уақытша шәкiлдiң бөлшектеп келiсу (негiзгі)
қателiгі + - 0,1 мкс-ден аз;
Ескерту: Азаматтық қолдануға арнайы әзiрленген ұқсас
видеомагнитофондар жазатын аппаратура ретiнде
қаралмайды;
2. Цифрлық интерфейсi М битт/с ең жоғары өткiзу қабiлетiне
цифрлық бейнемагнитофондар;
Ескерту: 3А002.а. тармақ теледидарлық жазу үшін арнайы
жобаланған, сигналдың стандартты форматтың (мүмкiн,
қысылған сигналды қоса алғанда) немесе Радиобайланыс
жөнiндегі халықаралық консультативтi комитет (РЖХК) не
азаматтық теледидарға арналған Халықаралық электр
техникалық комиссия ұсынған стандартты форматты
пайдаланатын цифрлық БББ магнитофон қабылдамайды;
3. Спиральды сканирлеу принциптi немесе тіркелген
басшықтарды пайдаланатын және мынадай сипаттамалардың
кез келгенiне ие цифрлық магнитті таспадағы
жинақтаушылар:
А. Цифрлық интерфейстiң ең жоғары өткiзу қабiлетi 175 М
битт/с астам; немесе
В. "Ғарышта қолдану үшiн жарамды;"
Ескерту: 3А002.а. тармақ жоғары тығыздықты цифрлық
жазбаға түрлендiру үшiн электронды блоктармен
жарақталған және тек цифрлық деректердi ғана
жазуға арналған магниттiк таспадағы ұқсас
жинақтаушылар бақыланбайды;

854211870
3А001, b, 1, а                                    854049000
3А001, b, 1, b                                    854041000
3А001, b, 1, с                                    854049000
3А001, b, 2  -                                    854049000
3А001, b, 7
3А001, b, 8                                       854081000
3А001, с                                          854160000
3А001, d                                          854280000
3А001, е, 1                                       850619900
3А001, е, 2                                       850619900
850780900
3А001, е, 3                                       850519900
3А001, f                                          903180310
---------------------------------------------------------------------------
3А002    Нижеперечисленная электронная аппаратура общего назначения:
(W)      а. Записывающая аппаратура и специально разработанная
измерительная магнитная лента для нее, такие как:
1. Накопители на магнитной ленте для аналоговой аппаратуры,
включая аппаратуру с возможностью записи цифровых сигналов
(например, использующие модуль цифровой записи высокой
плотности), обладающие любой из следующих характеристик:
а. Полосу частот, превышающую 4 МГц на электронный канал или
дорожку;
b. Полосу частот, превышающую 2 МГц на электронный канал или
дорожку, при числе дорожек более 42; или
с. Ошибку рассогласования (основную) временной шкалы,
измеренную по методикам соответствующих руководящих
материалов Межведомственного совета по
радиопромышленности (1К.10) или Ассоциации электронной
промышленности (Е1 А), менее +/-0,1 мкс
Примечание: Аналоговые видеомагнитофона, специально разработанные
для гражданского применения, не рассматриваются как
записывающая аппаратура.
2. Цифровые видеомагнитофоны, имеющие максимальную пропускную
способность цифрового интерфейса свыше 180 Мбит/с;
Примечание: Пункт 3А002.а.2. не контролирует цифровые
видеомагнитофоны, специально спроектированные для
телевизионной записи, использующие стандартный
формат сигнала (возможно, включая сжатие сигнала)
или рекомендуемый Международным консультативным
комитетом по радиосвязи (МККР) либо Международной
электротехнической комиссией (МЭ1С) для
гражданского телевидения.
3. Накопители на магнитной ленте для цифровой аппаратуры,
использующие принципы спирального сканирования или принципы
фиксированной головки и обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Максимальную пропускную способность цифрового интерфейса
более 175 Мбит/с; или
b. "Пригодные для применения в космосе";
Примечание Пункт 3А002.0.3. не контролирует аналоговых
накопители на магнитной ленте, оснащенные
электронными блоками для преобразования в цифровую
запись высокой плотности и предназначенные для
записи только цифровых данных.

4. Цифрлық жоғары өткiзу қабiлеттілiгі, цифрлық аппаратураның
деректерiн жазу құралдары ретiнде оларды пайдалану үшiн
цифрлық бейне магнитофондарды бөліске салу мақсатындағы
аппаратура;
5. Толқынды шептi цифрлық нысанға және өтпелi процесстердi
жазуға түрлендiруге арналған барлық мынадай сипаттамаларға
ие приборлар:
а. Цифрлық нысанға түрлендiру жылдамдығы секундына 20
млн. сынамадан кем емес және 10 немесе одан көп шешiм;
және
b. Өткiзу қабiлеті 2Г битт/с аз емес
Техникалық ескерту:
Параллель шинадағы архитектурамен мұндай приборлар үшiн
өткiзу қабiлетi дегенiмiз сөздегi биттiң санына мейлiнше
көп көлемдi өндiру.
Өткізу қабiлетi дегенімiз - таңдау жылдамдығын сақтау
және ұқсас-цифрлық түрлендiру кезiнде ақпарат шығынға
ұшырамай еске сақтайтын құрылғыға келiп түсетiн
аппаратураның деректерін берудің ең жоғары жылдамдығы.
b. Бiр берiлген жиiлiктен екiншiсiне 1 мс-тең кем "қосу
уақыты" бар "жиiлiк сентизаторларын" "электронды жинаулар";
с. Мыналар секiлдi "анализ сигналдарды талдаушылар":
1. 31 ГГц асатын жиiлiктердi талдауға қабiлетті
"сигналдарды талдаушылар";
2. 25,6 кГц асатын "нақты уақытта өткiзу белдеуi бар"
"сигналдарды серпiмдi талдаушылар"
Ескерту: 3А002.с. тармақ тек тiркелген үлестердi өткiзу
белдеуі бар сүзгілердi ғана пайдаланатын
сигналдарды серпiмдi талдаушыларды
тiркемейдi (Тiркелген үлестердi өткiзу белдеуi
бар сүзгілер, сондай-ақ октавалы немесе
бөлшектi-октавалы сүзгiлер ретiнде де белгiлi)
d. Iшкi эталондық жиiлiктiң негізiнде немесе көмегiмен қысқа
уақыттық және ұзақ уақыттық тұрақтылықтың дәлдiгiнiң
параметрлерi бойынша басқарылатын шығу жиiлiктерiн
қалыптастыратын, мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
синтезделген жиiлiктер сигналдарының генераторлары
1. 31 ГГц астам ең жоғары синтезделетін жиiлiк;
2. Бiр берiлген жиiлiктен 1 мс-тен кем басқасына "қосу
уақыты"; немесе
3. дБ х с/Гц бiрлiктерiнде - (126 + 20 lоg10Ғ - 20 log10f)
жақсы бiр бүйiрлiк белдеудiң фазалық шуы, мұндағы f
Гц-дегі жұмыс жиiлiгінiң жылжуы, ал F - МГц-дегі жұмыс
жиiлiгi
Ескерту: 3А002.d. тармақ шығу жиiлiгi екi немесе одан
көп кварцтi генераторлармен жиiлiктердi қосу не
есептеу арқылы не нәтижелейтiн жиiлiктердi
кейiн көбейте отырып қосу немесе есептеу
жолымен құрылатын аппаратураны бақыламайды.
е. 40 ГГц асатын ең жоғары жұмыс жиiлiгiмен желілiк
талдағыштар;
f. Мынадай барлық сипаттамаларға ие микротолқынды
қабылдағыш-тестерлер:
1. 40 ГГц асатын ең жоғары жұмыс жиiлiгi; және
2. Бiр мезгілде амплитуданы және фазаны өлшеу қабiлеті;
g. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие жиiліктердiң
атомдық эталондары:

4. Аппаратура с максимальной пропускной способностью цифрового
интерфейса свыше 175 Мбит/с, спроектированная в целях
переделки цифровых видеомагнитофонов для использования их как
устройств записи данных цифровой аппаратуры;
5. Приборы для преобразования волнового фронта в цифровую форму и
записи переходных процессов, обладающие всеми следующими
характеристиками:
а. Скорость преобразования в цифровую форму не менее 200 млн.
проб в секунду и разрешение 10 или более проб в секунду; и
b. Пропускную способность не менее 2 Гбит/с;
Техническое примечание:
Для таких приборов с архитектурой на параллельной шине
пропускная способность есть произведение наибольшего объема
слов на количество бит в слове.
Пропускная способность - это наивысшая скорость передачи
данных аппаратуры, с которой информация поступает в
запоминающее устройство без потерь при сохранении скорости
выборки и аналого-цифрового преобразования.
b. "Электронные  сборки" "синтезаторов частоты", имеющие "время
переключения" с одной заданной частоты на другую менее 1 мс;
с. "Анализаторы сигналов", такие как:
1. "Анализаторы сигналов", способные анализировать частоты,
превышающие 31 ГГц;
2. "Динамические анализаторы сигналов" с "полосой пропускания
в реальном времени", превышающей 25.6 кГц
Примечание: Пункт 3А002.с.2. не контролирует динамические
анализаторы сигналов, использующие только фильтры
с полосой пропускания фиксированных долей (Фильтры
с полосой пропускания фиксированных долей известны
также как октавные или дробно-октавные фильтры);
d. Генераторы сигналов синтезированных частот, формирующие
выходные частоты с управлением по параметрам точности,
кратковременной и долговременной стабильности на основе или с
помощью внутренней эталонной частоты, обладающие любой из
следующих характеристик:
1. Максимальную синтезируемую частоту более 31 ГГц;
2. "Время переключения" с одной заданной частоты на другую
менее 1 мс; или
3. Фазовый шум одной боковой полосы лучше -(126 + 20 lоg 10
F - 20 log 10 f) в единицах дБ х с/Гц, где f - смещение
рабочей частоты в Гц, а F - рабочая частота в МГц
Примечание: Пункт 3А002.d не контролирует аппаратуру, в
которой выходная частота создается либо путем
сложения или вычитания частот с двух или более
кварцевых генераторов, либо путем сложения или
вычитания с последующим умножением результирующей
частоты.
е. Сетевые анализаторы с максимальной рабочей частотой,
превышающей 40 ГГц:
f. Микроволновые приемники-тестеры, обладающие всеми следующими
характеристиками:
1. Максимальную рабочую частоту, превышающую 40 ГГц; и
2. Способные одновременно измерять амплитуду и фазу;
g. Атомные эталоны частоты, обладающие любой из следующих
характеристик:

1. 1 х 10-11 / ай кем (жақсы) ұзақ мерзiмді тұрақтылық
(көнеру);
(W)             2. "Ғарышта қолдануға жарамды".
Ескерту: 3Ф002.g. тармақ "ғарышта қолдануға арналмаған"
рубидийлi эталондарды бақыламайды
---------------------------------------------------------------------------
3А002, а, 1                                       852039900
3А002, а, 2                                       852110
852190000
3А002, а, 3                                       852110
3А002, а, 4                                       852190000
3А002, а, 5                                       854380900
3А002, b                                          854380900
3А002, с                                          854380900
3А002, d                                          854380900
3А002, е                                          854380900
3А002, f                                          852790990
3А002, g                                          854320000
---------------------------------------------------------------------------
3А101        3А001-тармақта сипатталғандардан ерекшеленетiн мыналар
секiлдi электронды жабдық, құрылғылар мен компоненттер
(М14)        а. Жабдықты пайдалану режимiн қатайту үшiн әскери
ерекшемелерге сәйкес әзiрленген "ракеталарда" пайдалануға
жарамды ұқсас-цифрлық түрлендiргіштер;
(М15)        b. 2 МэВ немесе одан артық жеделдетілген электрондардың
тежегiштiк сәулеленуiнiң есебiнен электр магнитті сәулелену
жасайтын жеделдеткiштер және мынадай құрылғылары бар
жүйелер;
Ескерту: 3А101.b. тармақ бойынша егер ол медициналық
мақсатқа арналған болса, жоғарыда сипатталған
жабдық бақыланбайды
---------------------------------------------------------------------------
3А101, а                                847110900
3А101, b                                854380
---------------------------------------------------------------------------
3А201        3А001-тармақта сипатталғандардан ерекшелiгi бар, мыналар
секiлдi электронды компоненттер:
(N6A4)        а. Сипаттамалардың мынадай жиынтығының кез келгенiне ие
1. а. Кернеуi 1,4 кВ астам
2. а. Энергияның запасы 10 Дж астам
b. Сыйымдылығы 0,5 мкФ
с. Дәйекті индуктивтiлiгі 50 нГ; немесе
2.
а. Кернеуi 750 В
b. Сыйымдылығы 0,25 мкФ
с. Дәйектi индуктивтiлiгi 10 нГ
(N3.10)      b. Бiр мезгiлде барлық мынадай сипаттамаларға ие аса
өткiзгіш соленотдальды электр-магниттер:
1. Магниттiк өрiстi жасау қабiлеті 2 Т (20 кГс) жоғары
2. Ұзындығының iшкі диаметрге арақатынасы (L/D) 2 артық;

1. Долговременную стабильность (старение) менее (лучше), чем
-11
1 х 10    /месяц; или
(W1)     2. "Пригодные для применения в космосе".
Примечание: Пункт 3А002.g.1. не контролирует рубидиевые эталоны,
не "предназначенные для космического применения".
---------------------------------------------------------------------------
3А002, а, 1                                       852039900
3А002, а, 2                                       852110
852190000
3А002, а, 3                                       852110
3А002, а, 4                                       852190000
3А002, а, 5                                       854380900
3А002, b                                          854380900
3А002, с                                          854380900
3А002, d                                          854320000
3А002, е                                          854380900
3А002, f                                          852790990
3А002, g                                          854320000
---------------------------------------------------------------------------
3А101    Электронное оборудование, устройства и компоненты, отличающиеся
от описанных в пункте 3А001, такие как:
(М14а)   а. Аналого-цифровые преобразователи, пригодные для использования в
"ракетах", разработанные в соответствии с военными
спецификациями для ужесточенного режима использования
оборудования;
(М15е)   b. Ускорители, создающие электромагнитное излучение за счет
тормозного излучения ускоренных электронов с энергией 2 МэВ
или более, и системы, содержащие такие ускорители.
Примечание: По пункту 3А101.b. не контролируется вышеописанное
оборудование, если оно предназначено для
медицинских целей.
---------------------------------------------------------------------------
3А101, а                                          847110900
3А101, b                                          854380
---------------------------------------------------------------------------
3А201    Электронные компоненты, отличающиеся от описанных в пункте 3А001,
такие как:
(N6А4)   а. Конденсаторы, обладающие любым из следующих наборов
характеристик:
1. а. Напряжение более 1,4 кВ,
а. Запас энергии более 10Дж,
b. Емкость более 0,5 мкф, и
с. Последовательная индуктивность менее 50 нГ; или
2. а. Напряжение более 750 В,
b. Емкость более 0,25 мкф, и
с. Последовательная индуктивность менее 10 нГ;
(N3.10)  b. Сверхпроводящие соленоидальные электромагниты, обладающие
одновременно всеми следующими характеристиками:
1. Способность создавать магнитные поля свыше 2 Т (20 кГс);
2. Отношение длины к внутреннему диаметру (L/D) больше 2;

3. Iшкi диаметрi 300 мм артық; және
4. Орталығы бойынша iшкi көлемнiң 50% шегiнде 1% жақсы
магниттiк өрiстiң бiртектiлiгі;
Ескерту: 3А201.b. тармақ бейнелеудiң медициналық
ядролық магниттік-резонанстық (ЯМР) жүйелер
үшiн арнайы әзiрленген және олардың құрамдас
бөлiгi ретінде экспортталатын магниттер
экспорттық бақылауға жатпайды. "Құрамдас
бөлiк" сөзi сол жабдықтың өзiнiң физикалық
бөлiгiн мiндетті емес бiлдiредi. Тиiсті
экспорттық құжаттарда құрамдас бөлiктердiң
байланысы анық көрсетiледi деген шартпен түрлi
көздерден жекелеген жөнелтулер жасауға жол
берiледi.
(N5В1)       с. Мынадай сипаттамалар жиынтығының кез келгенiне ие,
ең жоғары энергиясы 500 кэВ немесе астам мыналар
секiлдi импульстік рентгендiк генераторлар немесе
импульстiк электронды жеделдеткiштер:
1. а. Жеделдеткiштің электрондарының ең жоғары
энергиясы 500 кэВ немесе астам, бiрақ 25 МэВ кем;
және
b. Сапасы (К) 0,25 немесе астам, немесе
2. а. Электрондардың ең жоғары энергиясы 25 МэВ
немесе астам, немесе
b. Ең жоғары қуаты 50 МВт астам
Ескерту: 3А201.с. тармақ бойынша электр шоқтарын немесе
рентген сәулелерiн алудан гөрi өзге мақсаттарға
арналған құрылғылардың және медициналық
мақсатқа арналған құрылғылардың құрамдас
бөлiктерi болып табылатын жеделдеткiштер
бақыланбайды
(Х)
Техникалық ескерту:
1. К сапасы мына формула бойынша айқындалады:
К = 1.7 * 10 3 V 2.65 Q
Мұндағы V - электрондардың мегаэлектровольттардағы ең
жоғары энергия, ал Q - егер жеделдеткiш шоғы импульсiнің
ұзындығы 1 мкс-тен кем немесе тең болса, кулондағы жиынтық
жеделдетілген заряд. Егер жеделдеткiш шоғының ұзындығы 1
мкс болса, онда бұл - 1 мкс-тегi ең жоғары жеделдетілген
заряд
2. Ең жоғары қуат вольттардағы ампердегi шоқтың ең жоғары
тоғына көбейтiлген ең жоғары әлеуетке тең
3. Микротолқынды жеделдеткiштiк белдеулерде орын тепкен
құрылғылардағы шоқ импульсiнің ұзындығы - бұл екi
шаманың неғұрлым азы: 1 мкс немесе микротолқынды
модулятордың импульсiнiң ұзақтығымен айқындалатын шоқ
импульсi пакетiнiң топтанған ұзақтығы.
4. Шоқтың - микротолқынды жеделдеткіштердiң белдеулерiнде
орын тепкен құрылғылардағы ең жоғары ток - бұл токтың
шоқтың импульстарының топтастырылған пакетінің
ұзақтығының бойындағы орташа шама.
---------------------------------------------------------------------------
3А201, а                                          853210000
853229000
3А201, b                                          850590100
3А201, с                                          854310000

3. Внутренний диаметр более 300 мм; и
4. Однородность магнитного поля лучше чем 1 % в пределах 50 %
внутреннего объема по центру;
Примечание: По пункту 3А201.b. не подлежат экспортному
контролю магниты, специально разработанные для
медицинских ядерных магнитно-резонансных (ЯМР)
систем отображения и экспортируемые как их
составные части. Слова "составные части" не
обязательно означают физическую часть того же
самого оборудования. Допускаются отдельные
отгрузки из различных источников при условии, что
в соответствующих экспортных документах ясно
указывается связь составных частей.
(N5В1)   с. Импульсные рентгеновские генераторы или импульсные электронные
ускорители, обладающие любым из следующих наборов
характеристик:
1. а. Имеющие пиковую энергию электронов ускорителя 500 кэВ
или более, но менее 25 МэВ, и
b. С качеством (К) 0,25 или более, или
2. а. Имеющие пиковую энергию электронов 25 МэВ или более, и
b. Пиковую мощность более 50 МВт
Примечание: По пункту 3А201.с. не контролируются ускорители,
являющиеся составными частями устройств,
предназначенных для иных целей, чем получение
электронных пучков или рентгеновского излучения
(например, электронная микроскопия), и
устройств, которые предназначены для медицинских
целей:
Технические примечания:
1. Качество К определяется по формуле:
3  2.65
К = 1.7*10  V     Q
где V - пиковая энергия электронов в мегаэлектронвольтах, а
Q - суммарный ускоренный заряд в кулонах, если длительность
импульса пучка ускорителя менее или равна 1 мкс. Если
длительность пучка ускорителя более 1 мкс, то - это
максимальный ускоренный заряд за 1 мкс
Q равен интегралу i по t по интервалу, представляющему
собой меньшую величину из 1 мкс или продолжительности
импульса пучка (Q = hdt), где i - ток пучка в амперах, а
t - время в секундах;
2. Пиковая мощность равно пиковому потенциалу в вольтах,
умноженному на пиковый ток пучка в амперах.
3. Длительность импульса пучка в устройствах, базирующихся на
микроволновых ускорительных полостях, - это наименьшая из двух
величин:
1 мкс или длительности сгруппированного пакета импульсов
пучка, определяемая длительностью импульса микроволнового
модулятора.
4. Пиковый ток пучка - в устройствах, базирующихся на
микроволновых ускорительных полостях, - это средняя
величина тока на протяжении длительности сгруппированного
пакета импульсов пучка.
---------------------------------------------------------------------------
3А201, а                                          853210000
853229000
3А201, b                                          850590100
3А201, с                                          854310000

902219000
---------------------------------------------------------------------------
3А225        0В001.b.13 тармақтарда сипатталғандардан ерекшелiгi бар
(N3A1)       мынадай барлық сипаттамаларға ие жиіліктердiң
түрлендiргiштерi және генераторлары:
а. Қуаты 40 Вт немесе одан астам көп фазалы шығу;
b. 600-ден 20000 ГГ-цге дейiнгі жиілiктер интервалында
жұмыс iстейдi;
с. Жиынтық сызықтық емес бұрмаулары 10% төмен; және
d. Жиiлiктердi 0,1% кем (жақсы) дәлдiкпен реттеу
Техникалық ескерту:
3А225 тармақтардағы жиiлiктердiң түрлендiргiштерi,
сондай-ақ инверторлар немесе конверторлар ретiнде белгiлi.
---------------------------------------------------------------------------
3А225                                   850230990
850240900
---------------------------------------------------------------------------
3А226        0В001.j.6. тармақтарда сипатталғандардан ерекшелiгі бар
(N3A5)       мынадай барлық сипаттамаларға екеуiне де ие тұрақты топтың
қуатты көздерi:
а. 100 В астам кернеу кезiнде және 500 А немесе одан астам
шығу тоғында 8 сағаттан астам үздiксiз жұмыс істеуге
қабiлеттi;
b. Токтың немесе кернеудiң немесе тұрақтылығы 0,1% жақсы
3А226                                   850440990
3А227        0В001.j.5. тармақта сипатталғандардан ерекшелiгі бар
(N3A6)       мынадай барлық сипаттамалардың екеуiне де ие тұрақты токтың
жоғары вольтты көздерi;
а. 8 сағат бойы 1 А немесе тоғы кезiнде 2000 В немесе одан
астам кернеу жасауға қабiлеті;
b. Токтың немесе кернеудiң немесе тұрақтылығы 0,1% жақсы
3А228        Мыналар секiлдi қосылатын құрылғылар:
(N6A3)       а. Олар газбен толтырылғанынан немесе толтырмағанына
қарамастан салқын катодты оның iшiнде (газды
бәсеңдеткiштер немесе вакуумдық ұшқынды релелер),
ұшқындық аралық ретiнде жұмыс істейтiн және барлық
мынадай сипаттамаларға ие лампалар:
1. Yш немесе одан көп электродтары бар;
2. Ең жоғары анодты кернеуi 25000 В немесе астам;
3. Ең жоғары анодты 100 Л немесе астам;
4. Анодтық кешiгу 10 мкс немесе кем;
Ескерту: 3А228 тармағы газ толтырылған криптонды
лампаларды және вакуумды спрайтрондарды
қамтиды.
b. Мынадай сипаттамалардың екеуіне ие басқарылатын
ұшқынды разрядниктер:
1. Анодтың кешiгуi 15 мкс-тен астам емес; және
2. Ең жоғары тоғы 500 А-ға немесе одан астамға
есептелiнген;
с. Барлық мынадай сипаттамаларға ие тез қосуға арналған
модульдер немесе жинамалар:

902219000
---------------------------------------------------------------------------
3А225    Преобразователи частоты или
(N3А1)   генераторы, отличающиеся от описанных в пункте 0В001.b.13.,
обладающие всеми следующими характеристиками:
а. Многофазный выход мощностью 40 Вт или более;
b. Работающие в интервале частот от 600 до 2000 Гц;
с. Суммарные нелинейные искажения ниже 10 %; и
d. Регулировку частоты с точностью менее (лучше) 0,1%.
Техническое примечание:
Преобразователи частоты в пункте 3А225 также известны как
инверторы или конвертеры.
---------------------------------------------------------------------------
3А225                                             850230990
850240900
---------------------------------------------------------------------------
3А226    Мощные источники постоянного тока, отличающиеся от описанных в
пункте
(NЗА5)   0В001.j.6., обладающие обеими из следующих характеристик:
а. Способные непрерывно работать более 8 часов при напряжении
более 100 В и выходном токе 500 А или более, и
b. Со стабильностью тока или напряжения лучше 0,1 %.
---------------------------------------------------------------------------
3А226                                             850440990
---------------------------------------------------------------------------
3А227    Высоковольтные источники постоянного тока, отличающиеся от
описанных в пункте
(N3A6)   0В001.j.5., обладающие обеими из следующих характеристик:
а. Способные создавать в течение 8 часов напряжение 20000 В или
более при выходном токе 1 А или более, и
b. Со стабильностью тока или напряжения лучше 0,1 %.
---------------------------------------------------------------------------
3А227                                             8501
---------------------------------------------------------------------------
3A228    Переключающие устройства, такие как:
(N6А3)   а. Лампы с холодным катодом (в том числе газовые разрядники и
вакуумные искровые реле) независимо от того, заполнены они
газом или нет, действующие как искровой промежуток и
обладающие всеми следующими  характеристиками:
1. Содержат три и более электродов;
2. Пиковое анодное напряжение 2500 В или более;
3. Пиковый анодный ток 100 А или более; и
4. Анодное запаздывание 10 мкс или менее;
Примечание: Пункт 3А228 включает газонаполненные криптонные
лампы и вакуумные спрайтроны.
b. Управляемые искровые разрядники, обладающие обеими из
следующих характеристик:
1. Анодное запаздывание не более 15 мкс. и
2. Рассчитанные на пиковый ток 500 А или более;
с. Модули или сборки для быстрого переключения, обладающие всеми
следующими характеристиками:

1. Ең жоғары анодтық кернеу 2000 В немесе астам;
2. Ең жоғары анодтық 500 А немесе астам; және
3. Қосу уақыты 1 мкс немесе астам;
---------------------------------------------------------------------------
3А228, а                                          854089900
3А228, b                                          853690800
3А228, c                                          8553
---------------------------------------------------------------------------
3А229        Мыналар секiлдi токтың үлкен күшінiң жiберетiн
құрылғылары және баламды және баламды импульстік
генераторлар:
(N6A2)       Ерекше ескерту: Сондай-ақ Әскери Бақылаулық Тiзiмдердi
қараңыз.
а. 2А232 тармақта көрсетiлген басқарылатын детонаторларды
қатарлас жiберу үшiн әзiрленген жару құрылғыларының
детонаторларының жіберушi құрылғылары;
b. Барлық мынадай сипаттамаларға ие модульдi-электрлi
импульстік генераторлар:
1. Портативтiк, ұтқыр немесе қатайтылған режимде
пайдалануға арналған;
2. Шаң өте алмайтын корпуста орындалған;
3. 15 мкс-тен кем уақытта запастағы энергияны бөлуге
қабiлетті;
4. Шығуда 100 А жоғары ток бередi;
5. 40 Ом кем жүктеудiң қарсыласу кезiнде импульстің
уақытпен өсуі 10 мкс-тен кем;
6. Мөлшерлердiң бiрбен біруi 25,4 см аспайды;
7. Салмағы 25 кг аз; және
0                    0
8. 223 К (-50 С) бастап 373 К (100 С) температура
диапазонында пайдалануға бейiмделген және ғарышта
пайдалануға жарамды ретінде көрсетілген;
Ескерту: 3А229.b. ксенонды жарық етушi драйверлердi
қамтиды;
Техникалық ескерту:
3А229.b.5 тармақта уақыттың өсуi
тиiстi жүктеме арқылы өтетiн токтың 10% және 90
амплитудасының арасындағы уақытша интервал ретiнде
айқындалады.
---------------------------------------------------------------------------
3А229, а                                854380900
3А229, b                                854320000
854380900
---------------------------------------------------------------------------
3А230        Мынадай сипаттамалардың екеуіне де ие аса жылдам импульстік
генераторлар:
(N5B6)       а. 55 Ом-нан кем резистивтi жүктеме кезiнде шығуда 6 В-дан
астам кернеу, және
b. Импульстің өсу уақыты (шептің ұзақтығы 500 пс-тен кем)
Техникалық ескерту:
3А230 тармақта "өсу уақыты" кернеудiң амплитудасының
10% және 90% аралығында уақытша интервал ретінде
айқындалады;
3А230                                   854320000
3А230        Түтiктердi қамтитын, мынадай сипаттамалардың екеуiне де ие
нейтронды генераторлардың жүйелерi:

1. Пиковое анодное напряжение 2000 В или более;
2. Пиковый анодный ток 500 А или более; и
3. Время включения 1 мкс или менее.
---------------------------------------------------------------------------
3А228, а                                          854089900
3А228, b                                          853690800
3А228, c                                          8535
---------------------------------------------------------------------------
3А229    Запускающие устройства и эквивалентные импульсные генераторы
большой силы тока, такие как:
(N6A2)   Особое примечание: смотрите также Военный Список.
а. Запускающие устройства детонаторов взрывных устройств,
разработанные для запуска параллельно управляемых детонаторов,
указанных в пункте 3А232;
b. Модульные электрические импульсные генераторы, обладающие
всеми следующими характеристиками:
1. Предназначенные для портативного, мобильного или
ужесточенного режима использования;
2. Выполнены в пыленепроницаемом корпусе;
3. Способные к выделению запасенной энергии в течение менее
чем 15 мкс;
4. Дающие на выходе ток свыше 100 А;
5. Со временем нарастания импульса менее 10 мкс при
сопротивлении нагрузки менее 40 Ом;
6. Ни один из размеров не превышает 25,4 см;
7. Вес менее 25 кг; и
8. приспособлены для использования в температурном диапазоне
от 223 К (-50 оС) до 373 К (100 оС) или указаны как
пригодные для использования в космосе.
Примечание: Пункт 3А229.b. включает драйверы с ксеноновой
лампой-вспышкой.
Техническое примечание:
В пункте 3А229.b.5 время нарастания определяется как временной
интервал между 10% и 90% амплитуды тока, проходящего через
соответствующую нагрузку
---------------------------------------------------------------------------
3А229, а                                          854380900
3А229, b                                          854320000
854380900
---------------------------------------------------------------------------
3А230    Сверхскоростные импульсные генераторы, обладающие обеими из
следующих характеристик:
(N5B6)   а. Напряжение на выходе более 6 В при резистивной нагрузке менее
55 Ом, и
b. Время нарастания (длительности фронта) импульса менее 500 пс
Техническое Примечание:
В пункте 3А230, "время нарастания" определяется как временной
интервал между 10% и 90% амплитуды напряжения.
---------------------------------------------------------------------------
3А230                                             854320000
---------------------------------------------------------------------------
3А231    Системы нейтронных генераторов, включающие трубки, обладающие

(N6А5)
а. Сыртқы вакуумдық жүйесiз жұмыс үшiн құрастырылған;
және
b. Тритийлi-дейтерилi ядролық реакцияны индицирлеу үшін
электростатикалық жылдамдатуды пайдаланушы
3А231                                   854310000
3А232        Мыналар секiлдi детонаторлар және көп нүктелi iсті бастайтын
(N6А1)       жүйелер:
Ерекше ескерту: Сондай-ақ Әскери Бақылаулық Тiзiмдердi
қараңыз.
а. Мыналар секiлдi электродетонаторлар:
1. Жарылатын мойнапты;
2. Жарылатын мойнапты-сымды;
3. Соққылық әсер ету;
4. Жарылатын фольгалы инициаторлар;
b. Бiр немесе бiрнеше детонаторларды пайдаланатын
бiрыңғай сигнал бойынша 5000 шаршы мм астам бетте
жарылғыш заттардың бiр мезгiлде iске қосылуы үшiн
арналған құрылғылар (бүкiл алаңы 2,5 мкс-тен кем түрлi
уақыттылықпен).
Ескерту: 3А232 тармақ бойынша қорғасынның азидi секілдi
тек бастапқы ВВ пайдаланатын детонаторлар
экспорттық бақылауға жатпайды.
Техникалық ескерту:
3А232.а. тармақта көрсетілген барлық детонатор өзi
арқылы қуатты электрлiк импульс өткен кезде жарылыс
пен бiрге буланып кететiн кiшi электр сымын (көпiрше,
жарылатын сым немесе фольга) пайдаланады. Соққысыз
үлгiдегi жарушылардағы жаратын сым өзiмен байланысатын
жарғыш затта (ВВ), РЕТМ-ге химиялық детонацияны жасайды
(пентаэритритолтетранитрат) соққылық детонаторларды
сымның жаралыстық булануы соққылаушыны немесе тесiктегi
пластинканы қозғалысқа келтiредi және пластинкалардың
ВВ-ға әсер етуi химиялық детонацияның басталуын жасайды.
Кейбiр құрастырмалардағы соққылаушы магниттiк өрiспен
жылдамдайды "жарылатын фольгалы детонатор" терминi
жарылатын сымы бар детонаторларға да соққылы үлгiдегi
детонаторларға қатысты. Бұдан басқа "детонатор"
терминiнiң орнына инициатор терминi қолданылады.
---------------------------------------------------------------------------
3А232, а                                360300
3А232, b                                854380900
---------------------------------------------------------------------------
3А233        0В002.g. тармақта сипатталғандардан ерекшеленетін 230 және
(N3B6)       одан астам атомның массалық сандарының мәнiн өлшеуге
қамтамасыз ететiн 2 х 230 жақсы шешетiн қабiлетi немесе олар
үшін ионның көздерi, оның ішінде мыналар бар
масс-спектрометрлер:
а. Масс-спектрометрлер плазмамен индуктивтi байланысқан
(ПМС/ИС);
b. Шоқтатын разрядтың масс-спектрометрлерi (МСТР);
с. Термо ионизацияланған масс-спектрометрлер (ТИМС);
d. Боранның гекса фторидiне төзiмдi материалдардан
құрастырылған немесе осындай материалдармен
қорғалынған ионизацияланған камералары бар электронды
соққылы масс-спектрометрлер;
е. Мыналар секiлдi молекулярлық масс-спектрометрлер:

(N6A5)   обеими из следующих характеристик:
а. сконструированные для работы без внешней вакуумной системы и
b. использующие электростатическое ускорение для индицирования
тритиево-дейтериевой ядерной реакции.
---------------------------------------------------------------------------
3А231                                             854310000
--------------------------------------------------------------------------
3А232    Детонаторы и многоточечные инициирующие системы, такие как
(N6А1)   Особое прмечание: смотрите также Военный Список.
а. Электродетонаторы, такие как:
1. Взрывающийся перемычкой;
2. Взрывающийся перемычкой-проводом;
3. Ударного действия;
4. Инициаторы со взрывающейся фольгой;
b. Устройства, использующие один или несколько детонаторов,
предназначенные для почти одновременного инициирования
взрывчатого вещества на поверхности более 5000 кв.мм по
единому сигналу (с разновременностью по всей площади
менее 2,5 мкс).
Примечание: По пункту 3А232 не подлежат экспортному контролю
детонаторы, использующие только первичное ВВ,
такое как азид свинца.
Техническое Примечание:
Все детонаторы, указанные в пункте 3А232.а., используют малый
электрический проводник (мостик, взрывающийся провод или
фольгу), который испаряется со взрывом, когда через него
проходит мощный электрический импульс. Во взрывателях
безударных типов взрывающийся провод инициирует химическую
детонацию в контактирующем с ним чувствительном взрывчатом
веществе (ВВ), таком как РЕТМ (пентаэритритолтетранитрат). В
ударных детонаторах взрывное испарение провода приводит в
движение ударник или пластинку в зазоре, и воздействие
пластинки на ВВ дает начало химической детонации. Ударник в
некоторых конструкциях ускоряется магнитным полем. Термин
"взрывающийся фольговый детонатор" может относиться как к
детонаторам со взрывающимся проводником, так и к детонаторам
ударного типа. Кроме того, вместо термина "детонатор" иногда
употребляется термин "инициатор".
---------------------------------------------------------------------------
3А232, a                                          360300
3А232, b                                          854380900
---------------------------------------------------------------------------
3А233    Масс-спектрометры, отличающиеся от описанных в пункте 0В002.g.,
(N3B6)   обеспечивающие измерение значений массовых чисел атомов, равных
230 и более, имеющие разрешающую способность лучше чем 2х230, и
источники ионов для них, в том числе:
а. Масс-спектрометры с индуктивно связанной плазмой (ПМС/ИС);
b. Масс-спектрометры тлеющего разряда (МСТР);
с. Термоионизационные масс-спектрометры (ТИМС);
d. Масс-спектрометры с электронным ударом, имеющие ионизационную
камеру, сконструированную из материалов, устойчивых к
гексафториду урана, или защищенные такими материалами;
е. Масс-спектрометры с молекулярным пучком, такие как:

1. Тоттанбайтын болаттан немесе молибденнен
құрастырылған немесе олармен қорғалынған
0
ионизациялық камерасы және 193 К (-80 С) немесе
одан төмен салқындатуды қамтамасыз ететiн
салқындату камерасы бар; немесе
2. Уранның гиксафторидiне қатысты төзiмдi
материалдардан құрастырылған немесе сондай
материалдармен қорғалынған ионизациялық камерасы
бар; немесе
f. Иондардың микрофтористiк көзiмен жабдықдатқан
актиниттермен немесе актиниттердiң фторидтермен
пайдалану үшiн әзiрленген масс-спектрометрлер;
---------------------------------------------------------------------------
3А233, а-                               902780990
3А233, f
---------------------------------------------------------------------------
3В           Сынақ, бақылау және өндiрiстiк жабдығы
3В001        Жартылай өткiзгіш приборларды өңдеуге арналған төменде
санамаланған жабдық және арнайы әзiрленген компоненттермен
оларға арналған керек жарақтар:
(W)
а. "Қондырылған бағдарламамен басқарылатын" мыналар
секiлді айналуға арналған қондырғылар:
1. 75 мм немесе одан астам уақыт бойында + - 2,5% аспайтын
ауытқумен қабаттың қалыңдығын ұстап тұруға қабiлеттi
қондырғылар;
(W1)            2. 3С003 немесе 3С004 тармақ бойынша бақыланатын
материалдардың арасында В химиялық реакциялардың
көмегімен күрделi жартылай өтгізгiштердiң кристалдарын
алу үшiн арнайы әзiрленген металл-органикалық
қосылыстардың химиялық шөктіру қондырғылары;
3. Газды көздердi пайдаланатын эпитаксиалды алудың
молекулярлық-сәулелiк қондырғылары;
b. "Қондырылған бағдарламамен басқарылатын иондық"
имплантациялық әзiрленген үшін мынадай сипаттамалардың
кез келгенiне ие қондырғылар:
1. Жылдамдататын кернеуi 20 г D жоғары;
2. 10 кэВ төмен жылдамдататын кернеудегі жұмыс үшiн
арнайы жобаланған және оңтайландырылған;
3. Тiкелей жазу қабiлетi бар; немесе
4. Жартылай өткiзгiш материалдардың "iшкi қасықшасында"
оттегінiң жоғары энергетикалық имплантациялауға
жарамды;
с. "Қондырылған бағдарламамен басқарылатын" мыналар
секiлдi анизотропты плазмамен құрғақ уландыруға
арналған жабдық:
1. Покасетті көз пластиндердi өңдеу және жүктеу шлюздерi
арқылы жүктеу, мынадай сипаттамалардың кез келгеніне
ие:
а. Магниттік қорғау;
b. Электронды циклотронды резонанс;
2. 3Е001.е. тармақ бойынша бақыланатын және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие жабдық үшiн арнайы
жобаланған;
а. Магниттік қорғау немесе
b. Электронды циклотронды резонанс
d. Мыналар секiлдi "қондырылған бағдарламамен басқарылатын"
химиялық бу-газды шөктіру және плазмалық қоздыру
қондырғылары:
1. Покасетті көз пластиндердi өңдеу және жүктеу
шлюздерi арқылы жүктеу, мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие:
а. Магниттiк қорғау;
b. Электронды циклотронды резонанс;

1. Имеющие ионизационную камеру, сконструированную из
нержавеющей стали или молибдена или защищенную ими, и
камеру охлаждения, обеспечивающую охлаждение до 193
К (-80 оС) или менее; или
2. Имеющие ионизационную камеру, сконструированную из
материалов или защищенную материалами, устойчивыми по
отношению к гексафториду урана; или
f. Масс-спектрометры, оборудованные микрофтористым источником
ионов, разработанные для использования с актинидами или
фторидами актинидов.
---------------------------------------------------------------------------
3А233, а -                                        902780990
3А233, f
---------------------------------------------------------------------------
3 B      Испытательное, контрольное и производственное оборудование
3B001    Нижеперечисленное оборудование для производства полупроводниковых
приборов или материалов
(W)      и специально разработанные компоненты и оснастка для них:
а. Установки, "управляемые встроенной программой",
предназначенные для эпитаксиального выращивания, такие, как:
1. Установки, способные выдерживать толщину слоя с отклонением
не более +/- 2,5 % на протяжении 75 мм или более;
(W1)        2. Установки химического осаждения паров металлорганических
соединений, специально разработанные для выращивания
кристаллов сложных полупроводников с помощью химических
реакций между материалами, которые контролируются по пункту
3С003 или 3С004;
3. Молекулярно-лучевые установки эпитаксиального выращивания,
использующие газовые источники;
b. Установки, "управляемые встроенной программой", разработанные
для ионной имплантации, обладающие любой из следующих
характеристик:
1. Ускоряющее напряжение свыше 200 кэВ;
2. Специально спроектированные и оптимизированные для работы с
ускоряющими напряжениями ниже 10 кэВ;
3. Обладающие способностью непосредственной записи; или
4. Пригодные для высокоэнергетической имплантации кислорода в
нагретую "подложку" полупроводникового материала;
с. Оборудование, "управляемые встроенной программой", для сухого
травления анизотропной плазмой, такие как:
1. С покассетной обработкой пластин и загрузкой через
загрузочные шлюзы, обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Магнитную защит; или
b. Электронный циклотронный резонанс;
2. Специально спроектированные для оборудования, контролируемого
по пункту 3В001.е. и обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Магнитную защиту; или
b. Электронный циклотронный резонанс;
d. Установки химического парогазового осаждения и плазменной
стимуляции, "управляемые встроенной программой", такие как:
1. С покассетной обработкой пластин и загрузкой через
загрузочные шлюзы, обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Магнитную защиту; или
b. Электронный циклотронный резонанс

2. 3Е001.е. тармақ бойынша бақыланатын және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие жабдық үшiн арнайы
жобаланған;
а. Магниттік қорғау немесе
b. Электронды циклотронды резонанс
е. Мынадай барлық құраушыларға ие пластиндердiң орталық
жүктемесiмен "КББРР" автоматты түрде жүктелiнетін көп
камералы жүйелер:
1. Жартылай өткізгіштердi өңдеуге арналған екеуден көп
жабдықтардың бiрлiгi пластиндердi жүктеуге және жүгін
алуға арналған интерфейс; және
2. Вакуумдық ортада пластиндердi жүйелi көп позициялы
өңдеудiң кiрiктірілген жүйесiне арналған;
Ескерту: 3В001.е. тармақ вакуумдық жұмыс iстеуге
арналмаған жүктеудiң автоматты
робототехникалық жүйелерiн бақыламайды;
f. Мыналар секiлдi "ККб" гетографиялық қондырғылар:
1. Пластиндердi фотооптикалық немесе рентгенттік фоорр
әдiстерiмен өңдеуге арналған көп мәрте орнын басу
және экспонерлау қондырғылары мынадай құраушылардың кез
келгенiнде бар:
а. Толқындардың ұзындығымен жарықтың көзi 350 мм-нен
қысқа немесе
b. Суретті 0,5 мкм немесе одан кем шешiмдiк ең төмен
мөлшермен жаңғырту қабiлеттілiгі;
Ескерту: Шешiмнiң ең төменгi мөлшері (шем) мынадай формула
бойынша есептеледi:
(жарықтың сәулелену толқынының ұзындығы) х (К фактор)
ШЕМ =  --------------------------------------------------------------------
цифрлы апертура
Кфактор = 0,7 болады
ШЕМ - ең аз мөлшерi
2. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие ауытқитын
фоксталатын электронды сәулелердi иондардың шоқтарын
немесе лазердiң сәулесiн пайдалана отырып шаблондарды
өндiру немесе жартылай өткізгіш приборларды өңдеу үшiн
арнайы жобаланған қондырғылар;
а. Дақтың мөлшерi 0,2 мкм;
b. 1 мкм-нен кем ең төмен рұқсат етілген жобалық
нормалармен сурет өндiру қабiлеті; немесе
с. Орнын басу дәлдiгi + - 20 мкм (3 сигма) (жақсы);
g. 3А001 тармақ бойынша бақыланатын интегралдық схемалар
үшiн әзiрленген шаблондар немесе аралық орта
шаблондар;
h. Фазаны жылжытатын қабаты бар көп қабатты шаблондар;
---------------------------------------------------------------------------
3В001, а, 1                                       841989900
3В001, а, 2                                       841989900
3В001, а, 3                                       841780100
3В001, b                                          845610000
3В001, c                                          845690000
3В001, d                                          845690000
3В001, e                                          845610000
845690000
3В001, f, 1                                       900922900

2. Специально спроектированные для оборудования, контролируемого
по пункту 3В001.е. обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Магнитную защиту; или
b. Электронный циклотронный резонанс;
е. "Управляемые встроенной программой" автоматически
загружаемые многокамерные системы с центральной загрузкой
пластин, имеющие все следующие составляющие:
1. Интерфейсы для загрузки и выгрузки пластин, к которым
присоединяется более двух единиц оборудования для
обработки полупроводников; и
2. Предназначенные для интегрированной системы
последовательной многопозиционной обработки пластин в
вакуумной среде;
Примечание: Пункт 3В001.е. не контролирует автоматические
робототехнические системы загрузки пластин, не
предназначенные для работы в вакууме.
f. Установки литографии, "управляемые встроенной
программой", такие как:
1. Установки многократного совмещения и экспонирования для
обработки пластин методом фотооптической или
рентгеновской литографии, имеющие любую из следующих
составляющих:
а. Источник света с длиной волны короче 350 нм; или
b. Способность воспроизводить рисунок с минимальным размером
разрешения от 0,5 мкм и менее
Техническое примечание: Минимальный размер разрешения
(MPP) рассчитывается по следующей
формуле:
(длина волны излучения света в мкм) х (K Фактор)
МРР = _________________________________________________
цифровая апертура
где К фактор = 0,7;
MPP - Минимальный размер разрешения.
2. Установки, специально спроектированные для производства
шаблонов или обработки полупроводниковых приборов с
использованием отклоняемого фокусируемого электронного луча,
пучка ионов или луча "лазера", обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Размер пятна менее 0,2 мкм;
b. Способность производить рисунок с минимальными
разрешенными проектными нормами менее 1 мкм; или
с. Точность совмещения лучше +/- 0,20 мхм (3 сигма);
g. Шаблоны или промежуточные фотошаблоны, разработанные для
интегральных схем, контролируемых по пункту 3А001;
h. Многослойные шаблоны с фазосдвигаюшим слоем.
---------------------------------------------------------------------------
3В001, а, 1                                       841989900
3В001, а, 2                                       841989900
3В001, а, 3                                       841780100
3В001, b                                          845610000
3В001, c                                          845690000
3В001, d                                          845690000
3В001, e                                          845610000
845690000
3В001, f, 1                                       900922900

3В001, f, 2                                       845610000
3В001, g
ЗВ001, h                                          901090000
---------------------------------------------------------------------------
3В002        "Қондырылған бағдарламамен басқарылатын", дайын немесе
түрлi дайындық дәрежесiндегі жартылай өткізгіш приборларды
(W)          сынау үшiн және арнайы жобаланған сынақтар аппаратурасы
және арнайы жобаланған компоненттер және оған арналған
бейiмдемелер:
а. 31 ГГц-ден жоғары жиiлiктердегі транзисторлық
приборлардың S параметрлерiн өлшеуге арналған;
b. 333 МГц-ден астам жолдардың тест жүргізу жиiлiгімен
функционалдық тестердi орындауға қабiлетті (ақиқаттық
кестелер) бойынша интегралды схемаларды сынау үшiн;
Ескерту: 3В002.b. тармақ арнайы жобаланған сынақтар
аппаратурасын бақыламайды;
1. Тұрмыстық немесе электрондық аппаратураға арналған
"электронды жинамалар" немесе "электронды жинамалар"
сыныбы;
2. Бақыланбайтын электронды компоненттер, "электронды
жинамалар" немесе интегралды схемалар;
Техникалық ескерту:
с. 3А001.b.2. тармақта көрсетілген микротолқынды интегралды
схемаларды сынау үшiн;
---------------------------------------------------------------------------
3В002, а-                               903180390
3В0026 d
---------------------------------------------------------------------------
3С           Материалдар
3С001        Бiрнеше рет ретiмен өсiрiлген эпитоксиалды қабаттары бар
(W)          iшкi қасықшалардан тұратын, мынадай құрайтындардың кез
келгенiне ие гетероэпитоксиалды материалдар:
а. Кремний;
b. Германий; немесе
с. Галийдiң немесе индийдiң негiзiнде III/V қосылыстары;
Тех:
III/V қосылыс-Менделеевтiң периодикалық жүйесiнен III А
және VА топырының элементтерiнен тұратын (отандық жiктеу
бойынша бұл А 3 және В5 (мысалы, галийдiң арсенидi,
галийдiң алюминоарсенидi, индийдiң фосфитi және т.б))
поликристаллды немесе екi элементті немесе күрделi
монокристаллды өнiмдер;
3С001                                   331800900
3С002        Мыналар секiлдi резистермен бақыланатын резистердiң
материалдары және бүркелiнген iшкi қасықшалар:
(W)          а. Жартылай өтгiзгiш витография үшiн арналған, 350 мм-не кем
спектральды сезiмталдыққа арналған пайдалану үшін арнайы
бейiмделген (оңтайландырылған) оң резистер;
b. 0,1 мкКлм/мм немесе жақсы сезiмталдықтағы электронды
немесе ионды сәулелермен экспонирлеу кезiнде
пайдалануға арналған барлық резистер;

3В001, f, 2                                       845610000
3В001, g
ЗВ001, h                                          901090000
---------------------------------------------------------------------------
3В002    Аппаратура испытаний, "управляемая встроенной программой",
специально спроектированная для испытания готовых или находящихся
в разной степени
(W)      изготовления полупроводниковых приборов, и специально
спроектированные компоненты и приспособления для нее:
а. Для измерения S-параметров транзисторных приборов на частотах
свыше 31 ГГц;
b. Для испытаний интегральных схем, способная выполнять
функциональное тестирование (по таблицам истинности) с
"частотой тестирования" строк свыше 333 МГц
Примечание: Пункт 3В002.b. не контролирует аппаратуру
испытаний, специально спроектированную для
испытаний:
1. "электронных сборок" или класса "электронных
сборок" для бытовой или игровой электронной
аппаратуры;
2. неконтролируемых электронных компонентов,
"электронных сборок" или интегральных схем.
Техническое примечание: Здесь под "частотой тестирования"
подразумевается частота цифровых операций тестера.
Таким образом, она эквивалентна максимальной
скорости выдачи данных тестером в не-
мультиплексном режиме. Она также известна как
скорость теста, максимальная цифровая частота или
максимальная цифровая скорость.
с. Для испытаний микроволновых интегральных схем; указанных
в пункте 3А001.b.2.
---------------------------------------------------------------------------
3В002, а -                                        903180390
3В002, с
---------------------------------------------------------------------------
3С       Материалы
3С001    Гетероэпитаксиальные материалы, состоящие из подложки с
(W)      несколькими последовательно наращенными эпитаксиальными слоями,
имеющими любую из следующих составляющих:
а. Кремний;
b. Германий; или
с. Соединения III/V на основе галлия или индия.
Техническое примечание:
Соединения III/V - это поликристаллические или двухэлементные или
сложные монокристаллические продукты, состоящие из элементов
групп IIIA и VА периодической системы Менделеева (по
отечественной классификации это группы А3 и В5) (напр. арсенид
галлия, алюмоарсенид галлия, фосфид индия и т.п.)
---------------------------------------------------------------------------
3С001                                             381800900
---------------------------------------------------------------------------
3С002    Материалы резистов и подложки, покрытые контролируемыми
резистами, такие, как:
(W)      а. Позитивные резисты, предназначенные для полупроводниковой
литографии, специально приспособленные (оптимизированные) для
использования на спектральную чувствительность менее 350 нм;
b. Все резисты, предназначенные для использования при
экспонировании электронными или ионными пучками, с
чувствительностью 0,01 мкКл/кв.мм или лучше;
с. Все резисты, предназначенные для использования при

с. 2,5 мДж/шаршы мм немесе жақсы сезімталдықпен
рентген сәулелерiмен экспонирлеуге арналған барлық
резистер;
d. Силицилийнерленген резистерлерді қоса алғанда суретті
қалыптастыратын технологиясымен оңтайландырылған
барлық резистер;
Техникалық ескерту:
Силицерлеу әдiсi - бұл дымқыл және құрғақ көріністердің
сапасын арттыруға арналған резистiң бетiн тотықтандыруды
қамтитын процестер;
---------------------------------------------------------------------------
3С002, а                                85410990
3С002, d
---------------------------------------------------------------------------
3С003        Орган-органикалық емес қосылыстар, мыналар секiлдi:
(W)
а. 99,999% жоғары металлдық негіздiң тазалығымен
алюминийдiң, галлийдiң немесе индийдiң негізiндегi
органикалық металдық қосылыстар;
b. 99,999% жоғары органикалық емес элементтiк негiздегi
тазалықпен органикалық мүсәпiрлiк, органикалық-сурьмәндi
және органикалық фосфорлы қосылыстар;
Ескерту: 3С003 тармақ металл, iшiнара металдық немесе
металл емес элементтi тiкелей молекуланың
органикалық бөлiгiндегi көмiртегiмен байланысты
қосылыстарды ғана бақылайды;
---------------------------------------------------------------------------
3С003, а                                293100900
3С003, b
---------------------------------------------------------------------------
3С004        Тiптi инерттi газдарда немесе ерiгеннiң өзiнде 99,999%
(W)          жоғары тазалыққа ие фосфордың, мүсәтiрдiң немесе сүрменiң
гидридi;
Ескерту: 3С004 тармақ инерттi газдардың немесе сутегiнiң 20%
немесе одан көп жүйесi бар гидридтердi бақыламайды;
---------------------------------------------------------------------------
3С004                                   284890000
285000100
---------------------------------------------------------------------------
3D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
3D001        3А001.b. бастап 3А001.g. немесе 3В тармақ бойынша
(W)          бақыланатын жабдықты "әзiрлеуге" немесе "өндiруге" арнайы
жасалған "бағдарламалық қамтамасыз ету"
3D002        "Қондырылған бағдарламаны басқаратын" және 3В тармақ
бойынша бақыланатын жабдықта "қолдану үшiн арнайы жасалған"
"бағдарламалық қамтамасыз ету"
(W)
3D003        Жартылай өткiзгіш приборларға немесе интегралды схемаларға
(W)          арналған мынадай құрайтындардың кез келгенiне ие автоматты
жобалау жүйелерін (АЖЖ) "бағдарламалық қамтамасыз ету":
а. Жобалау ережесi немесе схемаларды тексеру немесе
верификация ережесi;
b. Схемаларды олардың физикалық топологиясы бойынша
модельдеу; немесе
с. Жобалау үшiн литографиялық процестердiң эмитотарлары;
Техникалық ескерту:
Литографиялық процестердiң эмитатары - бұл литография
операцияларының жүйелiлігiн айқындауға, уландыруға және
шөктiру үшiн нақты топологиялық суреттерде өткізгiштердiң,
биэлектриктердiң немесе жартылай өтгiзгiш материалдардың
бүркеніштейтiн шаблондарын жасау мақсатында жобалау
кезеңiнде пайдаланатын бағдарламалық қамтамасыз ету.
Ескерту: 3D003 тармақ принциптi схемаларды сипаттау,
логикалық модельдеу, оны орнына қою және
маршруттау (трасировкалар), топологияларды
тексеру немесе шаблондарды көбейту үшін арнайы
жасалған "бағдарламалық қамтамасыз етудi"
бақыламайды;
Ерекше ескерту: Жартылай өткiзгіш приборларды немесе
интегралдық схемаларды жобалауға арналған
кiтапханалар, жобалық атрибуттар немесе
ілеспе деректер, "технология" ретiнде
қаралады;
3D101        3А101.b. тармақ бойынша бақыланатын жабдықты арнайы
(М15е)       әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету":
3D
3Е001        Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес 3А, 3В немесе 3С
(W1)         тармақтар бойынша бақыланатын жабдықтарды немесе
материалдарды "әзiрлеуге" немесе "өндiруге" арналған
технология;
Ескерту: 3Е001 тармақ "әзiрлеуге" "өндiруге" технологияларды
бақыламайды:
(М)
(N)
а. 31 ГГц төмен жиiлiктерде жұмыс iстейтiн
микротолқынды транзисторлар;

экспонировании рентгеновскими лучами, с чувствительностью 2,5
мДж/кв.мм или лучше;
d. Все резисты, оптимизированные под технологии формирования
рисунка, включая силицированные резисты.
Техническое примечание:
Методы силицирования - это процессы, включающие оксидирование
поверхности резиста, для повышения качества мокрого и сухого
проявления.
--------------------------------------------------------------------------
3С002, а -                                        854140990
3С002, d
--------------------------------------------------------------------------
3С003    Органо-неорганические соединения, такие, как:
(W)      а. Органо-металлические соединения на основе алюминия, галлия
или индия с чистотой металлической основы свыше 99,999 %;
b. Органо-мышьяковистые, органо-сурьмянистые и органо-фосфорные
соединения с чистотой неорганической элементной основы свыше
99,999 %
Примечание: Пункт 3С003 контролирует только соединения, чей
металлический, частично металлический или
неметаллический элемент непосредственно связан
с углеродом в органической части молекулы.
--------------------------------------------------------------------------
3С003, а -                                        293100900
3С003, b
--------------------------------------------------------------------------
3С004    Гидриды фосфора, мышьяка или сурьмы, имеющие чистоту свыше
(W)      99,999% даже после растворения в инертных газах или водороде.
Примечание: Пункт 3С004 не контролирует гидриды, содержащие 20 %
и более молей инертных газов или водорода.
---------------------------------------------------------------------------
3С004                                             284890000
285000100
--------------------------------------------------------------------------
3D       Программное обеспечение
3D001    "Программное обеспечение", специально созданное для "разработки"
(W1)     или "производства" оборудования, контролируемого по пунктам с
3А001.b. по 3А002.g. или 3В.
3D002    "Программное обеспечение", специально созданное для "применения" в
оборудовании,
(W)      "управляемом встроенной программой" и контролируемом
по пункту 3В.
3D003    "Программное обеспечение" систем автоматизированного
проектирования
(W)      (САПР), предназначенное для полупроводниковых приборов или
интегральных схем, имеющее любую из следующих составляющих:
а. Правила проектирования или правила проверки (верификации) схем;
b. Моделирование схем по их физической топологии; или
с. Имитаторы литографических процессов для проектирования.
Техническое примечание:
Имитатор литографических процессов - это пакет "программного
обеспечения", используемый на этапе проектирования для
определения последовательности операции литографии, травления и
осаждения в целях воплощения маскирующих шаблонов в конкретные
топологические рисунки проводников, диэлектриков или
полупроводникового материала.
Примечание 1: Пункт 3D003 не контролирует "программное
обеспечение", специально созданное для описания
принципиальных схем, логического  моделирования,
раскладки и маршрутизации (трассировки), проверки
топологии или размножения шаблонов.
Примечание 3: Библиотеку, проектные атрибуты или сопутствующие
данные для проектирования полупроводниковых
приборов или интегральных схем рассматриваются как
"технология".
3D101    "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для использования
(М15е)   оборудования, контролируемого по пункту 3А101.b.
---------------------------------------------------------------------------
3D
---------------------------------------------------------------------------
3Е       Технология
3E001    "Технология", в соответствии с общим технологическим примечанием
(W1)      предназначенные для "разработки" или "производства" оборудования
или материалов, контролируемых по пунктам 3А, 3В или 3С;
(М)
(N)      Примечание: Пункт 3Е001 не контролирует "технологии" для
"разработки" или "производства":
а. Микроволновых транзисторов, работающих на
частотах ниже 31 ГГц;
b. Интегральных схем, контролируемых по пунктам с

b. 3А001.а.3 бастап 3А001.а.12 дейiнгi тармақтар
бойынша бақыланатын төменде санамаланған екi
белгiге ие интегралды схемалар;
1. 0,7 мкм немесе одан жоғары "технология"
пайдаланады;
2. Көп қабатты құрылымдар болмайды;
Ерекше ескерту: 3Е001 тармақтан .b.2 ескертуiндегi
"көп қабатты құрылымдар "терминi
көп дегенде екi металл қабаты
немесе екi поликремний қабаты бар
приборларды қамтымайды;
3Е002        "Әзiрлеуге" "өндiруге" арналған басқа да "технологиялар":
(W)
а. Вакуумды микроэлектронды приборлар;
b. Электрондары жоғары жылжымалы транзисторлар секiлдi
гетероқұрылымдарға арналған жартылай өтгізгiш приборлар
гетероқұрылымға арналған биполярлы транзисторлар,
квантты ойықтары бар приборлар немесе тордан тыс
приборлар;
с. "Аса өткiзгiш электронды приборлар";
d. Электронды компоненттерге арналған алмаздың үлдiрiнен
жасалған iшкi қасықшалар;
е. Изолятор ретiнде кремнийдiң қос тотығы пайдаланатын
интегралды схемаларға арналған "изолятордағы кремний" iшкi
қасықшасы;
f. Электронды компоненттерге арналған кремнийдiң карбидiнен
жасалған iшкi қасықшалар;
3Е101        Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес 3А001.а. немесе
2, 3А101 немесе 3D101 тармақтарда айқындалған жабдықтарды
(М)          немесе "ету" "технологиялар"
3Е102        Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес 3D001 немесе
"бағдарламалық қамтамасыз ету" "әзiрлеуге" арналған
(М)          "технологиялар" немесе "бағдарламалық қамтамасыз ету"
"технологиялары"
3Е201        Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес 3D001 немесе
(N)          кiшi 3А001,.е.3, 3А201. 3А225-тен бастап 3А230 тармақтар
бойынша бақыланатын жабдықты пайдалануға арналған
технологиялар
4-САНАТ. ЕСЕПТЕУ ТЕХНИКАСЫ
Ескерту 1:  Телекоммуникацияда немесе "жергiлiкті есептеу
көздерiнде" қолданылатын "бағдарламалық
қамтамасыз ету" компьютерлерi, iлеспелi
жабдықтар, сонымен қатар 5 Санаттың 1
бөлiмiнде көрсетілген сипаттамаға сәйкестiгі
талдануы тиiс /Телекоммуникация/.
Ерекше ескерту 1: Шиналарды немесе орталық
процессорлардың арналарын тікелей
байланыстыратын басқару құрылғылары,
"жедел есте ұстау" немесе магнитті дискiлерде
жинақтауды бақылайтын аппарат 5 Санаттың 1
бөлiмiнде қаралатын телекоммуникациялық
аппаратураның ұғымына кiрмейдi
/Телекоммуникация/.
Ерекше ескерту 2: Пакеттердiң коммутациясы үшiн
арнайы жасалып, "бағдарламалық қамтамасыз
етудiң" бақылау мәртебесiн анықтау үшiн,

3А001.а.3. по 3А001.а.12., имеющих оба
нижеперечисленных признака:
1. использующие "технологии" 0.7 мкм или выше; и
2. не содержащие многослойных структур.
Техническое примечание: Термин "многослойные структуры" в
примечании b.2. пункта 3Е001 не включает
приборы, содержащие максимум два
металлических слоя и два слоя
поликремния.
3E002    Прочие "технологии" для "разработки" или "производства":
(W)
а. Вакуумных микроэлектронных приборов;
b. Полупроводниковых приборов на гетероструктурах, таких, как
транзисторы с высокой подвижностью электронов, биполярных
транзисторов на гетероструктуре, приборов с квантовыми
ямами или приборов на сверхрешетках;
с. "Сверхпроводящих" электронных приборов;
d. Подложек из пленок алмаза для электронных компонентов;
е. Подложек "кремний-на-изоляторе" для интегральных схем, где в
качестве изолятора используется диоксид кремния;
f. Подложек из карбида кремния для электронных компонентов.
g. "технологии", в соответствии с общим технологическим
примечанием, помимо указанных в пункте 3Е001, для "разработки"
или "производства" "микропроцессорных микросхем", "микросхем
микроЭВМ", микросхем микроконтроллеров, имеющих "совокупную
теоретическую производительность" ("СТП") 530 млн.
теоретических операций в секунду (Мтопс) или более и
арифметико-логическое устройство с длиной выборки 32 бита или
более.
Примечание: Примечание к пункту 3Е001 по вопросу отсутствия
контроля относится также к 3А002.g.
3E101    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
для "использования" оборудования или
(М)       "программного обеспечения" определенного в пунктах 3А001.а.1.
или 2., 3А101 или 3D101.
3Е102     "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(M)       для "разработки" "программного обеспечения", контролируемого по
пункту 3D101.
3Е201     "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(N)       для "использования" оборудования, контролируемого по пунктам
3А001.е.2., 3А001.е.3., 3А201, с 3А225 по 3А233.
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Категория 4. Вычислительная техника
Примечание 1: Компьютеры, сопутствующее оборудование и "программное
обеспечение", используемые в телекоммуникациях или
"локальных вычислительных сетях", должны быть также
проанализированы на соответствие характеристикам,
указанным в части 1 Категории 5 (Телекоммуникации).
Примечание 2: Устройства управления, которые непосредственно
связывают шины или каналы центральных процессоров,
"оперативную память" или контроллеры накопителей на
магнитных дисках, не входят в понятие
телекоммуникационной аппаратуры,
рассматриваемой в части 1 Категории 5
(Телекоммуникации).
Особое примечание: Для определения контрольного
статуса "программного
обеспечения", которое
специально создано для коммутации
пакетов, следует использовать

5D001 тармақты пайдалану керек болады
/Телекоммуникация/.
Ескерту 2:  Криптография, криптоталдау, ақпараттарды
көп салалы қорғау қызметтерiн орындайтын
немесе пайдаланушылардың қызметін оңашалайтын не
болмаса электромагниттік сәйкестікті шектейтін
/ЭМШ/ iлеспелi жабдықтар мен "бағдарламалық
қамтамасыз ету" компьютерлерi сонымен қатар 5
Санаттың 2 бөлiмiнде көрсетілген сипаттамаға
сәйкестiгi талдануы тиiс /Ақпаратты қорғау/.
4А           Жүйелер, жабдықтар мен компоненттер
4А001
(W)          Төменде аталған ЭЕМ және iлеспе жабдықтар, сондай-ақ
"электронды жиынтықтар" және олар үшiн арнайы жасалған
компоненттер;
ЕРЕКШЕ ЕСКЕРТУЛЕР: сондай-ақ 4А101 қараңыз
(М13)
а. Арнайы жасалған мынадай сипаттамаларымен:
1. Техникалық шарттары бойынша сыртқы ортадағы
0                           0
төменгі 228 К (-45 С) немесе жоғарғы 558 К (85 С)
температурада жұмысқа жарамды;
Ескерту: 4А001.а.1.- тармағы азаматтық
автомобильдер мен темiржол локомотивтерi
үшін жасалған компьютерлерге
қолданылмайды.
(W1)            2. Радиациялық-шыдамды, төмендегі талаптардың
кез-келгенiнен асып түсетiн:
а. Сiңiрушiлiк дозасы 5 х 10 3 рад (кремний);
b. Доза күшiнің төмендеуi 5 х 10 6 рад (кремний)/с;
немесе
с. Жоғары энергетикалық бөлшектерден төмендеу
1 х 10-7 қателiк /бит/ күн;
(IV)         b. 5 Санаттың 2 бөлiгінде көрсетілген, шамадан тыс,
(W1)            сипаттамасы немесе функциональдық ерекшелiктерi бар
(Ақпаратты қолдау)
Ескерту: 4А001.b тармағы пайдаланушы жеке өзi пайдалану
мақсатымен алып жүретін компьютерлер мен iлеспелi
жабдықтарға қолданылмайды.
---------------------------------------------------------------------------
4А001, а                                847110
847120
4А001, b                                847110
847120
---------------------------------------------------------------------------
4А002        "Құрастырылмалы компьютер" "электронды құрастырулар" және
(W)          олар үшiн арнайы жасалған компоненттер
ЕРЕКШЕ ЕСКЕРТУЛЕР: сондай-ақ 4А102 қараңыз.
А. 4А003 тармақ бойынша бақыланатын өз құрамында
"цифрлы компьютерлерi" бар;
В. Ұқсас-сандық жаңартылған құрамдағы, төмендегi
барлық сипаттамаларымен;
1. 32 арналы немесе одан да көп; және
2. 14 бит қабiлеттiлiгі бар (қосымша разряд белгісi)
немесе
жоғары 200000 жылдамдықпен түрлендiру /немесе
жоғары.
4А002                                   847110
4А003        "Цифрлы компьютерлер", "электронды кұрастырулар"
және iлеспелi жабдықтар, сондай-ақ олар үшiн арнайы
жасалған, мына компоненттер;

пункт 5D001 (Телекоммуникации).
Примечание 3: Компьютеры, сопутствующее оборудование и "программное
обеспечение", выполняющие функции криптографии,
криптоанализа, сертифицируемой многоуровневой защиты
информации или сертифицируемые функции изоляции
пользователей либо ограничивающие электромагнитную
совместимость (ЭМС), должны быть также
проанализированы на соответствие характеристикам,
указанным в части 2 Категории 5 (Зашита информации).
4А       Системы, оборудование и компоненты
4А001    Нижеперечисленные ЭВМ и сопутствующее оборудование, а также
(W)      "электронные сборки" и специально разработанные для них
компоненты:
Особое примечание: см. также 4А101.
(М13)    а. Специально созданные со следующими характеристиками:
1. По техническим условиям пригодные для работы при
температуре внешней среды ниже 228 К (-45 оС) или выше 558
К (85 оС);
Примечание: Пункт 4А001.а.1. не применяется к компьютерам,
созданным для гражданских автомобилей или
железнодорожных локомотивов.
(W1)        2. Радиационно-стойкие, превышающие любое из следующих
требований:
3
а. Поглощенная доза 5 х 10 рад (кремний);
6
b. Мощность дозы на сбой 5 х 10  рад (кремний)/с; или
-7
с. Сбой от высокоэнергетической частицы 1 х 10
ошибок/бит/день;
(IV)     b. Имеющие характеристики или функциональные особенности,
(W1)        превосходящие пределы, указанные в части 2 Категории 5
(Защита информации)
Примечание: Пункт 4А001.b.не применяется к компьютерам и
сопутствующему оборудованию, перевозимому
пользователем с целью его личного использования.
---------------------------------------------------------------------------
4А001, а                                          847110
847120
4А001, b                                          847110
847120
---------------------------------------------------------------------------
4А002    "Гибридные компьютеры", "электронные сборки" и специально
(W)      разработанные для них компоненты
Особое примечание: см. также 4А102.
а. Имеющие в своем составе "цифровые компьютеры, которые
контролируются по пункту 4А003;
b. Имеющие в своем составе аналого-цифровые преобразователи,
обладающие всеми следующими характеристиками:
1. 32 каналами или более; и
2. Разрешающей способностью 14 бит (плюс знаковый разряд) или
выше со скоростью 200000 преобразований/с или выше.
---------------------------------------------------------------------------
4A002                                             847110
---------------------------------------------------------------------------
4А003    "Цифровые компьютеры", "электронные сборки" и сопутствующее
(W)      оборудование, а также специально разработанные для них
компоненты, такие как:

Ескерту 1: 4А003 тармақ өзiне;
А векторлы процессорларды;
b. матрицалы процессорларды;
с. сигналды өңдейтін цифрлы процессорларды;
d. қисынды процессорларды;
е. "бейнелеу сапасының жақсаруына арналған
жабдықтарды;
f. "сигналдарды өңдеуге арналған жабдықтарды
енгізедi.
Ескерту 2: 4А003 тармақта баяндалған "цифрлы
компьютерлердiң және iлеспелi жабдықтардың
бақылау мәртебесi, басқа да жабдықтардың
мәртебесiмен немесе мынадай жағдайда басқа
жүйелермен анықталады, егер:
А. "цифрлы компьютерлер немесе iлеспелi
жабдықтар басқа жабдықтардың немесе
басқа жүйелердiң жұмыс iстеуi үшiн қажет
болса;
b. цифрлы компьютерлер немесе iлеспелi
жабдықтар басқа жабдықтардың немесе өзге
жүйелердiң негізгі элементі бола алмаса;
және
Ерекше ескерту 1:
Жабдықтардың сигналдарды өңдеуге бақылау
мәртебесi немесе "бейне сапасының
жақсаруын, басқа жабдықтардың қызметімен арнайы
жобаланған, басқа жабдықтардың функциональды
анықталуы шектелген, тіпті егер бiрiншiсi
"негізгі элементінің белгісiмен сәйкес келсе,
басқа жабдықтардың бақылау мәртебесiмен
анықталады.
Ерекше ескерту 2:
"Цифрлы компьютерлердiң бақылау мәртебесiн
немесе телекоммуникациялық аппаратураларға
арналған iлеспелi жабдықтарды анықтау үшiн 5
Санаттың 1 бөлiгін қараңыз
(Телекоммуникациялар).
с. "Цифрлы компьютерлерге арналған "технология"
және iлеспелi жабдықтар 4Е тармағының ықпалына
тап болады.
а. "қабыл алмаушылыққа төзу" үшiн жобаланған
немесе модификацияланған;
Ескерту: 4А003.а, тармағының мақсатына
арналған "цифрлы компьютерлер" және iлеспелi
жабдықтар "қабыл алмаушылыққа төзудiң
қамтамасыз
ету үшін жобаланған немесе модификацияланған
деп есептелмейдi, егер, оларда мыналардың
кез-келгенi пайдаланылатын болса:
1. Жедел есте сақталатын алгоырғақты табу
және қатенi түзету;
2. Екi "цифрлы компьютердiң" өзара байланысы
соншалықты, егер белсендi орталық процессор
қабыл алмаса, күтушi, алайда қадағалаушы
орталық процессор қызмет жүйесiн
жалғастыра бередi;
3. Екi орталық процессордың өзара байланысы
ақпарларды беру арналары арқылы немесе жалпы
еске сақтауды қолдану, бұл екiншi орталық
процессор тоқтамай тұрғанда, бiр
ғана орталық процессордың басқа жұмысты
орындау мүмкiндігін қамтамасыз етедi, сонда
бiрiншi орталық процессор жүйенiң қызметін
жалғастыру үшін оның жұмысын өзiне қабылдап
алады; немесе
4. Бiрiктiрiлген "бағдарламалық қамтамасыз
ету" арқылы екi орталық процессордың
үйлесiмдiлiгі сондай, егер басқа орталық
процессор қабыл алмаса және шығып
қалған құрылғының тапсырмаларын қалпына
келтірсе, онда орталық процессордың бiрi
танып біледi.
(W 1&2)      b. "Тұтас теориялық өнiмдiлiгі" бар ("ТТӨ") 2000 жоғары
Мтопс (секундына миллион теориялық операциялар) "Цифрлық
компьютерлер";
(W &2)       с. "Есептеу элементтерiн" бiріктіру жолымен өнiмдiлiктi
көтеру үшiн арнайы жобаланған немесе модификацияланған
"электронды құрастырулар" 4А003.b. тармағында
көрсетілгенiндей болу үшiн, бiріктiрiлген
құрастырулардың теориялық өнiмдiлiгінiң жиынтығы
шектеуден асып кетуi қажет;
Ескерту 1: 4А003.с. тармағы 4А003.b. тармағында
көрсетілгенiндей шектен аспайтын, "электронды
құрастыруларға" байланысты емес қойылған
жағдайда, тек қана "электронды құрастыруларға"
және бағдарланатын өзара байланыстарға
таралады.

Примечание 1: Пункт 4А003 включает:
а. векторные процессоры;
b. матричные процессоры;
с. цифровые процессоры обработки сигнала;
d. логические процессоры;
е. оборудование для "улучшения качества
изображения";
f. оборудование для "обработки сигналов"
Примечание 2: Контрольный статус "цифровых компьютеров" и
сопутствующего оборудования, описанных в пункте
4А003, определяется контрольным статусом другого
оборудования или других систем в том случае, если:
а. "цифровые компьютеры" или сопутствующее
оборудование необходимы для работы другого
оборудования или других систем;
b. "цифровые компьютеры" или сопутствующее
оборудование не являются основным элементом
другого оборудования или других систем: и
Особое примечание 1:
Контрольный статус оборудования "обработки
сигналов" или "улучшения качества изображения",
специально спроектированного для другого
оборудования с функциями, ограниченными
функциональным назначением другого оборудования,
определяется контрольным статусом другого
оборудования, даже если первое соответствует
критерию "основного элемента"
Особое примечание 2:
Для определения контрольного статуса "цифровых
компьютеров" или сопутствующего оборудования для
телекоммуникационной аппаратуры см. часть 1
Категории 5 (Телекоммуникации).
с. "технология" для "цифровых компьютеров" и
сопутствующего оборудования подпадает под
действие пункта 4Е.
а. Спроектированные или модифицированные для обеспечения
"отказоустойчивости";
Примечание: Для целей пункта 4А003.а., "цифровые компьютеры" и
Сопутствующее оборудование не считаются
спроектированными или модифицированными для
обеспечения "отказоустойчивости", если в них
используется любое из следующего:
1. Алгоритмы обнаружения или исправления ошибок,
хранимые в оперативной памяти;
2. Взаимосвязь двух "цифровых компьютеров" такая,
что если активный центральный процессор
отказывает, ждущий, но отслеживающий
центральный процессор может продолжить
функционирование системы;
3. Взаимосвязь двух центральных процессоров
посредством каналов передачи данных или с
применением общей памяти, чтобы обеспечить
одному центральному процессору возможность
выполнять другую работу, пока не откажет второй
центральный процессор, тогда первый центральный
процессор принимает его работу на себя, чтобы
продолжить функционирование системы; или
4. Синхронизация двух центральных процессоров,
объединенных посредством "программного
обеспечения" так, что один центральный
процессор распознает, когда отказывает другой
центральный процессор, и восстанавливает задачи
отказавшего устройства.
(W1&2)   b. "Цифровые компьютеры", имеющие "совокупную теоретическую
производительность" ("СТП") свыше 6500 Мтопс (миллионов
теоретических операции в секунду);
(W1&2)   с. "Электронные сборки", специально спроектированные или
модифицированные для повышения производительности путем
объединения "вычислительных элементов" таким образом, чтобы
совокупная теоретическая производительность объединенных
сборок превышала пределы, указанные в пункте 4А003.b.;
Примечание 1: Пункт 4А003.с. распространяется только на
"электронные сборки" и программируемые
взаимосвязи, не превышающие пределы, указанные в
пункте 4А003.b. при поставке в виде несвязанных
"электронных сборкам". Он не применим к
"электронным сборкам", конструкция которых
пригодна только для использования в качестве
сопутствующего оборудования, контролируемого по

Ол 4А003.d. Тармағы немесе 4А003.е. тармағы
бойынша бақыланатын, конструкциясы тек iлеспелi
құрал-жабдық ретінде пайдалану үшін жарамды,
"электронды құрастыруларға" қолданылмайды
Ескерту 2: 4А003 тармағы өнiм немесе өнiмдердiң тұтастай
шығу тегі үшiн арнайы жобаланған "электронды
құрастыруларды" бақыламайды, оның ең жоғарғы
конфигурациясы 4А003.b. тармағында
көрсетiлгенiндей шектен аспайды.
d. "Жылдамдығы үш өлшемді вектормен есептелiп" 3000000 астам
болатын графикалық акселераторлар немесе графикалық қосымша
процессорлар;
е. 3А001.а.5. тармағында көрсетiлгенiндей, шектен асып
кетпейтін, жаңарған ұқсас-цифрларды орындайтын, жабдықтар;
f. Пайдаланылмайды;
g. "Цифрлы компьютерлердiң" сыртқы қосындыларын қамтамасыз
ету арнайы жасалған, немесе iлеспелi жабдықтар және
жылдамдығы 80 Мбайт/с астам мәлiмет беруге мүмкiндiк
беретін жабдық.
Ескерту: 4А003.g тармақ бойынша iшкi қосындыларға
арналған жабдықтар (мысалы, артқы панелдер,
шиналар), қосындыларды қамтамасыз етуге арналған
бәсең жабдықтар, "желiлi компьютерлер" немесе
"коммуникациялық арналардың бақылаушылары"
бақыланбайды.
---------------------------------------------------------------------------
4А003, a                                   8471 (847110-ден басқа)
4А003, b                                   8471 (847110-ден басқа)
4А003, c                                   8471 (847110-ден басқа)
4А003, d                                   854380900
4А003, e                                   852520900
4А003, g                                   847199900
---------------------------------------------------------------------------
4А004        Төменде аталған ЭЕМ, арнайы жобаланған ілеспелi жабдық,
(W)          "электронды құрастыру" және оларға арналған компоненттер:
а. "Систоликалық матрицалы ЭЕМ";
b. "Нейронды ЭЕМ";
с. "Оптикалық ЭЕМ";
4А004                                   8471
4А101        Айтылған 4А001.а.1., тармақтан басқа, 9А004 тармақ бойынша
(М13b)       немесе ракеталық-зондтарда бақыланатын, 9А104 тармақ бойынша
бақыланатын, конструкциясы ғарыш аппараттарына пайдалану үшiн
күшейтілген немесе модификацияланған ұқсас компьютерлер,
"цифрлы компьютерлер" немесе цифрлы дифференциальды
талдағыштар.
4А101                                   847110
847120
4А102        9А004 тармақ бойынша немесе ракеталық-зондтарда бақыланатын,
(М16)        9А104 тармақ бойынша бақыланатын, ғарыш аппараттарының
жобасына елiктеу немесе кiрiгу, модель жасау үшiн арнайы
шығарылған "құранды компьютерлер".

пунктам 4А003.d. или 4А003.е.
Примечание 2: Пункт 4А003.с. не контролирует "электронные
сборки", специально спроектированные для
продукции или целого семейства продукции,
максимальная конфигурация которых не превышает
пределы, указанные в пункте 4А003.b.
d. Графические акселераторы или графические сопроцессоры, имеющие
"скорость исчисления трехмерных векторов" свыше 3000000;
е. Оборудование, выполняющее аналого-цифровые преобразования,
превосходящее пределы, указанные в пункте 3А001.а.5.;
f. Не используется;
g. Оборудование, специально разработанное для обеспечения
внешних соединений "цифровых компьютеров" или сопутствующего
оборудования, и позволяющее достигать скорости передачи данных
свыше 80 Мбайт/с.
Примечание: По пункту 4А003.g. не контролируется оборудование для
внутренних соединений (например, задние панели,
шины), пассивное оборудование для обеспечения
соединений, "сетевые контроллеры" или "контроллеры
коммуникационных каналов".
---------------------------------------------------------------------------
4А003, a                                   8471 (кроме 847110)
4А003, b                                   8471 (кроме 847110)
4А003, c                                   8471 (кроме 847110)
4А003, d                                   854380900
4А003, e                                   852520900
4А003, g                                   847199900
---------------------------------------------------------------------------
4A004    Перечисленные ниже ЭВМ, специально спроектированное сопутствующее
(W)      оборудование, "электронные сборки" и компоненты для них:
а. "ЭВМ с систолической матрицей";
b. "Нейронные ЭВМ";
с. "Оптические ЭВМ"
---------------------------------------------------------------------------
4А004                                      8471
---------------------------------------------------------------------------
4А101    Аналоговые компьютеры, "цифровые компьютеры" или цифровые
(М13b)   дифференциальные анализаторы, кроме описанных в пункте 4А001.а.1.,
конструкция которых была усилена или модифицирована для
использования в космических аппаратах, контролируемых по пункту
9А004, или в ракетах-зондах, контролируемых по пункту 9А104.
---------------------------------------------------------------------------
4А101                                      847110
847120
---------------------------------------------------------------------------
4А102    "Гибридные компьютеры", специально разработанные для
(М16)    моделирования, имитации или интеграции проекта космических
аппаратов, контролируемых по пункту 9А004, или ракет-зондов,
контролируемых по пункту 9А104.
Примечание: Этот контроль применяется лишь в случае, когда
оборудование снабжено программным обеспечением,

Ескерту: 7D103 немесе 9D103 тармақтары бойынша бақыланатын
бұл бақылау жабдық бағдарламалық қамтамасыз етумен
қамтылған жағдайда ғана қолданылады.
4А102
4В           Сынау, бақылау және өндiрiстiк жабдығы
Жоқ.
4С           Материалдар
Жоқ.
4D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
Ескерту: Басқа санаттарда көрсетiлгенiндей "әзiрлеу",
"өндiру" немесе "пайдалану" үшiн "бағдарламалық
қамтамасыз етудiң" бақылау мәртебесi тиiстi
санатпен анықталады. Берiлген санатта осы
санаттың жабдығы үшiн "бағдарламалық қамтамасыз
етудiң" бақылау мәртебесi анықталған.
4D001        4А001-ден 4А004-ке дейiнгі немесе 4D тармақтар бойынша
(W1&2)       бақыланатын "әзiрлеу", "өндiру" немесе "пайдалану", жабдық
немесе "бағдарламалық қамтамасыз ету" үшін арнайы жобаланған
немесе модификацияланған, "бағдарламалық қамтамасыз ету".
4Е тармақ бойынша бақыланатын, технологияларды қолдау
4D002        үшiн арнайы жобаланған немесе модификацияланған,
(W)          "бағдарламалық қамтамасыз ету".
Арнайы "бағдарламалық қамтамасыз ету", мына сияқты:
4D003
(W)          а. "Мәлiметтердi көп тасқынды өңдеу" жабдығы үшiн арнайы
жасалған операциялық жүйелердi "бағдарламалық қамтамасыз
етудiң" "бағдарламалық мәтінiн, "бағдарламалық қамтамасыз
ету" және компиляторлар "әзiрлеу" үшiн инструментарий;
b. Сараптама жүйелерiне қисынды енгізу механизмдерi
үшiн сараптама жүйесiн немесе "бағдарламалық
қамтамасыз ету", екеуi де төмендегiдей белгіге ие:
1. Уақытқа тәуелдi ереже; және
2. Жұмыс iстеуге арналған уақытша мiнездеменiң ережесi мен
факторлар қарапайымы;
с. 5 Санаттың 2 бөлiгінде көрсетілгенiндей, шектен асып
(W)             кететін, сипаттамасы бар немесе функцияны орындайтын,
(W1)            "бағдарламалық қамтамасыз ету" ("Ақпаратты қорғау");
Ескерту: Пайдаланушының жеке өзінiң пайдалану
мақсатына алып жүретiн, 4А001 тармақ.b.
"бағдарламалық қамтамасыз етуге" қолданылмайды.
d. Жабдық үшiн арнайы жасалған, "уақыттың нақты
масштабында" жұмыс істейтін, кемiнде 20 мкс "күту
уақытын толық үзу", операциялық жүйесi.
4D
4Е           Технология
4Е001        4А немесе 4D тармақ бойынша бақыланатын, "әзiрлеу", "өндiру"
(W1&2)       немесе "пайдалану" жабдық немесе "бағдарламалық қамтамасыз
(М)          ету" үшiн арналған жалпы технологиялық сәйкестiктi
аңғартатын, "технология".
"Теориялық өнiмдiлiк жиынтығын" ("ТӨЖ") есептеп шығару
жөніндегі техникалық  ескерту.
Осы ескертуде пайдаланылатын қысқартулар:
"ЕЭ"  есептеу элементi (қарапайым арифметикалық қисынды
құрылғы)
ҚY   қалқымалы үтiр
ТY   тіркелген үтір
t   толтыру уақыты
ХОR   доғарылған НЕМЕСЕ
ОП   орталық процессор
ТӨ   теориялық өнiмдiлiк (бiр "ЕЭ")
"ТӨЖ" теориялық өнiмдiлiк жиынтығы (барлық "ЕЭ")
R    есептеудiң тиiмдi жылдамдығы
СҰ   сөздің ұзындығы
L    сөздiң ұзындығын түзету
*    көбейту белгісi
уақытты орындау "t" микросекундпен көрсетiледi,
ТӨ және ТӨЖ секундына миллион (Мтопс ) теориялық
операциялармен көрсетіледi, СҰ битпен көрсетiледi.
ТӨЖ есептеудiң негізгі тәсiлi
"ТӨЖ" - бұл есептеу өнiмдiлiгі секундына миллион
теориялық операциялар шарасы. "ТӨЖ" есептеу
элементтерiнiң ЕЭ конфигурациясын есептеп шығару
кезiнде мына үш этапты орындау қажет:

контролируемым по пунктам 7D103 или 9D103.
---------------------------------------------------------------------------
4А102
---------------------------------------------------------------------------
4В       Испытательное, контрольное и производственное оборудование
Нет.
4С       Материалы
Нет.
4D       Программное обеспечение
Примечание: Контрольный статус "программного обеспечения" для
"разработки", "производства" или "использования"
оборудования, указанного в других категориях,
определяется в соответствующей категории. В данной
категории определен контрольный статус "программного
обеспечения" для оборудования этой категории.
4D001    "Программное обеспечение", специально спроектированное или
(W1&2)   модифицированное для "разработки", "производства" или
"использования" оборудования или "программного обеспечения",
контролируемых по пунктам с 4А001 по 4А004, или 4D.
4D002    "Программное обеспечение", специально спроектированное или
(W)      модифицированное для поддержки технологии, контролируемой по
пункту 4Е.
4D003    Специальное "программное обеспечение", такое как:
(W)      а. "Тексты программ" "программного обеспечения" операционных
систем, инструментарий для "разработки" "программного
обеспечения" и компиляторы, специально разработанные для
оборудования с "многопоточной обработкой данных";
b. "Экспертные системы" или "программное обеспечение" для
механизмов логического вывода экспертных систем, имеющие оба
следующих признака:
1. Правила, зависящие от времени; и
2. Примитивы для работы с временными характеристиками правил и
факторов;
(IV)     с.    "Программное обеспечение", имеющее характеристики или
(W1)           выполняющее функции, которые превосходят пределы, указанные
в части 2 Категории 5 ("Защита информации");
Примечание: Пункт 4А001.b. не применяется к "программному
обеспечению", перевозимому пользователем с
целью его личного использования.
d.    Операционные системы, специально разработанные для
оборудования, работающего в "реальном масштабе времени",
гарантирующие "время ожидания полного прерывания" менее
20мкс.
---------------------------------------------------------------------------
4D
---------------------------------------------------------------------------
4E       Технологии
4Е001    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(W1&2)   предназначенные для "разработки", "производства" или
(M)      "использования" оборудования или "программного обеспечения",
контролируемых по пункту 4А или 4D.
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Техническое примечание по вычислению "совокупной
теоретической производительности" ("СТП").
Сокращения, используемые в этом примечании:
"ВЭ"     вычислительный элемент" (обычно арифметическое логическое
устройство)
ПЗ       плавающая запятая
ФЗ       фиксированая запятая
t        время выполнения
XOR      исключающее ИЛИ
ЦП       центральный процессор
ТП       теоретическая производительность (одного "ВЭ")
"СТП"    совокупная теоретическая производительность (всех "ВЭ")
R        эффективная скорость вычислений
ДС       длина слова
L       корректировка длины слова
*       знак умножения
время выполнения "t" выражается в микросекундах, ТП и СТП
выражаются в миллионах теоретических операций в секунду (Мтопс),
ДС выражается в битах.
Основной метод вычисления СТП
"СТП" - это мера вычислительной производительности в миллионах
теоретических операций в секунду. При вычислении "СТП"
конфигурации вычислительных элементов (ВЭ) необходимо выполнить
три следующих этапа:

1. Әр "ЕЭ" үшiн тиiмдi есептеу жылдамдығын анықтау;
2. Бұл жылдамдық (R) үшiн сөз ұзындығын (L) түзету
керек, нәтижесiнде әр "ЕЭ" үшiн теориялық өнiмдiлiк
(ТӨ) не бермек;
3. Егер "ЕЭ" бiреуден артық болса, онда ТӨ бiрiктiру
және осы конфигурация үшiн ТӨЖ жалпы санын алу
керек болады.
Толық баяндалуы төменде көрсетiлген.
Тексеру 1 Жалпы есте сақтауға, сондай-ақ әрбiр iшкі жүйенiң
есте сақтауға ие ішкi жүйеге бiрiктiрiлген көптеген
"ЭЕ" үшiн "ТӨЖ" есептеу екi кезеңде жүргізiледi:
алдымен "ЕЭ" бiрлесiп пайдаланылатын есте сақтау
құрылғысымен топқа бiрiгедi, содан кейін
ұсынылған тәсiлдi пайдалану арқылы жалпы есте
сақталмайтын "ТӨЖ" барлығы үшiн топтар "ЕЭ"
есептелiп шығады.
Тексеру 2 "ЕЭ" әрекет жылдамдығы мәлiметтердi енгiзiп-шығару
құрылғысы және шеткi функциональдық блоктар
жұмысының жылдамдығымен шектеулi (мысалы, дисковод,
беру және дисплей жүйелерiн бақылаушылар),
"ТӨЖ" есептеу кезiнде есептелмейдi.
Төменде келтірiлген таблицада әрбiр "ЕЭ" үшiн R-дiң тиiмді
жылдамдығын есептеп шығарудың есептеу тәсiлi көрсетiледi:
Кезең 1: R-дi есептеп шығарудың тиiмдi жылдамдығы
Әрекеттердi орындаушы "ТӨ" үшiн: R-ді есептеп шығарудың тиімді
жылдамдығы
Ескерту: Әрбiр "ЕӘ" тәуелсiз бағалануы тиiс.
----------------------------------------------------------------------
Тек қана ФЗ                 1
-----------
3*tқосу ФЗ
(R фз)                 егер операция болмаса, онда қосу:
1
------------
tкөбейту ФЗ
Егер не қосу операциясы, не көбейту
операциясы болмаса, онда Rфз қолданыстағы ең
жылдам арифметикалық операциялар арқылы
сенiм артады:
1
------------
3*t фз
Х және z ескертудi қараңыз
----------------------------------------------------------------------
Тек қана ПЗ-бен                1              1
max ---------- ,  ------------
(Rпз)                       tқосу ПЗ      tкөбейту ПЗ
Х және Y ескертуін қараңыз
----------------------------------------------------------------------
Екі үлгі - ФЗ және ПЗ  Екеуінiң мәнiн есептеп шығару
(R)                    R ФЗ, R ПЗ
Көрсетiлген                    1
арифметикалық              ----------
операцияларды               3 * tlor
орындамайтын,          бұл жерде - не болмаса ХОR
қарапайым қисынды      операциясының орындалу уақыты, немесе, XOR
процессорлар үшiн.     болмаған жағдайда неғұрлым жылдам қисынды
операцияның уақыты.
Х және Z ескертудi қараңыз
R = R * WL/64,
Бұл жерде R - секунд сайынғы нәтижелер саны,
ДС - қисынды операциялар орындалатын биттер
саны, 64 разрядты операцияның, 64 мөлшерленген
коэффициентi.
Көрсетiлген
арифметикалық және
қисынды
операцияларды
орындамайтын, арнайы
қисынды процессорлар
үшін.
----------------------------------------------------------------------
W Ескерту: Деректердi ағындық өңдеу режимінде жұмыс істейтiн және әрбiр
машиналық тактiде бiр арифметикалық немесе қисындық
операциялар бойынша орындауға арналған "ВЭ" үшiн есептеу
жылдамдығы цикл аяқталған соң айқындалуы мүмкiн.
Деректердi ағындық өңдеу режимiндегі мұндай "ВЭ" үшiн
есептеудiң тиiмдi жылдамдығы (R) осындай емес режимдегiге
қарағанда ұзын.
Х ескерту: бiр цикл iшiнде көп мәртелi арифметикалық операцияларды
орындайтын "ВЭ "үшiн (мысалы, цикл iшiнде екi қосу немесе
цикл iшiнде екi тәуелсiз қисындық операциялар) t орындау
уақыты былайша есептеледi:
циклдың уақыты
t = ---------------------------------------
циклдағы тәуелсiз операциялардың саны
Бiр машиналық циклде түрлi үлгiдегі арифметикалық немесе
қисындық операцияларды орындайтын "ВЭ" бiр мезгiлде жұмыс
iстейтiн жекелеген "ВЭ" көпшiлiгі ретінде қаралуы тиiс (мысалы,
бiр циклде қосу және көбейту операцияларын орындайтын "ВЭ"
екi "ВЭ" ретiнде қаралуы тиiс, олардың бiреуi бiр циклде
қосуды, ал екiншiсi - көбейтудi орындайды). Егер жекелеген "ВЭ"
скалярлы ретiнде де, сондай-ақ векторлы ретiнде де орындайтын
болса, онда орындаудың ең қысқа уақытының мәнi пайдаланылады.
Y ескерту: Егер "ВЭ" ПЗ-бен қосу операцияларын да, ПЗ-бен көбейту
операцияларын да орындамайтын болса, бiрақ ПЗ-бен бөлу
операцияларын орындайтын болса, онда:
1
Rпз = ----------
tбөлу ПЗ
Егер "ВЭ" керi шаманы алу операцияларын орындаса, бiрақ ПЗ-бен
қосу операцияларын да, ПЗ-бен көбейту операцияларын, бөлу
операцияларын орындамайтын болса, онда:
1
Rпз = ----------
t ПЗ кері шамасын алу
Егер көрсетiлген командалардың бiрде-бiреуi орындалмайтын
болса, онда орындаудың тиiмдi жылдамдығы R пз=0
Z ескерту: Қарапайым қисындық операция - бұл бiр командада бiр қисындық
әрекет берiлген ұзындықтың екi операндасынан артық емес
орындалатын операция. Күрделi логикалық операция - бұл бiр
командада екi немесе одан көп операндалармен көп мәртелi
қисындық әрекеттер орындалатын және бiр немесе бiрнеше
нәтижелер берiлетін операция. Есептеулердiң жылдамдығы
операндалардың барлық қолдау көрсетілетін ұзындықтары үшiн
есептеледi, бұл ретте деректердi өңдеудiң екi режимi де -
ағындығы да (егер қолдау көрсетiлсе) және ағындық емесi де
қаралады және мыналарға негізделген операндоның әрбiр ұзындығы
үшiн ең тез командалар пайдаланылады:

1.  Определить эффективную скорость вычислений для каждого "ВЭ";
2.  Произвести корректировку длины слова (L для этой скорости (R),
что даст в результате теоретическую производительность (ТП)
для каждого "ВЭ";
3.  Если имеется больше одного "ВЭ", то следует объединить ТП и
получить суммарную СТП для данной конфигурации.
Подробное описание приведено ниже.
Примечание 1 Для объединенных в подсистемы многих "ВЭ", имеющих
как общую память, так и память каждой подсистемы,
вычисление "СТП" производится в два этапа: сначала
"ВЭ" с совместно используемым запоминающим
устройством объединяются в группы, затем с
использованием предложенного метода вычисляется "СТП"
групп для всех "ВЭ", не имеющих общей памяти.
Примечание 2 "ВЭ", скорость действия которых ограничена скоростью
работы устройства ввода-вывода данных и периферийных
функциональных блоков (например, дисковода,
контроллеров системы передачи и дисплея), не
объединяются при вычислении "СТП".
В приведенной ниже таблице демонстрируется метод расчета эффективной
скорости вычислений R для каждого "ВЭ":
Этап 1: Эффективная скорость вычислений R
---------------------------------------------------------------------------
Для "ВЭ", выполняющих действия:        Эффективная скорость вычислений, R
Примечание: каждый "ВЭ" должен
оцениваться независимо.
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Только с ФЗ                                         1
------------
3* t сложение ФЗ
(R фз)                                    если нет операции сложения, то:
1
------------
t умножение ФЗ
Если нет ни операции сложения,
ни операции умножения, то Rфз
рассчитывается через самую
быструю из имеющихся
арифметических операций:
1
-------------
3*t ФЗ
См. примечания Х и Z
Только с ПЗ                                         1             1
(Rпз)                                     max ------------ , -------------
t сложение ПЗ   t умножение ПЗ
См. примечания Х и Y
---------------------------------------------------------------------------
Оба типа - с ФЗ и с ПЗ.                   Вычислить оба значения
(R)                                       Rфз, Rпз
---------------------------------------------------------------------------
Для простых логических процессоров,                1
не выполняющих указанные                      -----------
арифметические операции.                       3 * t лог
здесь - либо время выполнения
операции  t лог
ХОR, либо время наиболее
быстрой логической операции в
случае отсутствия ХОR.
См. примечание Х и Z
---------------------------------------------------------------------------
Для специализированных логических          R=R'* WL/64,
процессоров, не выполняющих указанные      Здесь R' - число результатов в
арифметические и логические операции.      секунду, ДС - число битов, над
которым выполняется логическая
операция, 64 нормировочный
коэффициент под 64-разрядную
операцию.
---------------------------------------------------------------------------
Примечание W  Для "ВЭ", работающего в режиме поточной обработки данных и
предназначенного для выполнения до одной арифметической или
логической операции в каждом машинном такте, скорость
вычисления может быть определена после завершения цикла.
Эффективная скорость вычисления (R) для таких "ВЭ" в режиме
поточной обработки данных выше, чем без этого режима.
Примечание Х  Для "ВЭ", которые выполняют многократные арифметические
операции за один цикл (например, два сложения за цикл или
две независимые логические операции за цикл) время
выполнения t вычисляется как:
время цикла
t= ----------------------------------
число независимых операций в цикле
"ВЭ", выполняющий различные типы арифметических или
логических операций в одном машинном цикле, должен
рассматриваться как множество отдельных "ВЭ", работающих
одновременно (например, "ВЭ", выполняющий в одном цикле
операции сложения и умножения, должен рассматриваться как
два "ВЭ", один из которых выполняет сложение за один цикл,
а другой - умножение). Если отдельный "ВЭ" выполняет как
скалярные, так и векторные функции, то используется значение
самого короткого времени выполнения.
Примечание Y  Если "ВЭ" не выполняет ни операций сложения с ПЗ, ни
операций умножения с ПЗ, но выполняет операции деления с ПЗ,
то:
1
Rпз= ----------------------
t деление ПЗ
Если "ВЭ" выполняет операцию получения обратной величины, но
не выполняет ни операций сложения с ПЗ, ни операций
умножения или деления с ПЗ, то:
1
Rпз= ---------------------------------
t получение обратной величины ПЗ
Если не выполняется ни одна из указанных команд, то
эффективная скорость выполнения Rпз =0.
Примечание Z  Простая логическая операция - это операция, в которой в
одной команде выполняется одно логическое действие не более
чем над двумя операндами заданной длины.
Сложная логическая операция - это операция, при которой в
одной команде выполняются многократные логические действия
над двумя или более операндами и выдается один или
несколько результатов.
Скорость вычислений рассчитываются для всех поддерживаемых
длин операндов, при этом рассматриваются оба режима
обработки данных - поточный (если поддерживается) и не
поточный., и используются самые быстрые команды для каждой
длины операнда, основанные на:

1. Реттілiктегі операциялар немесе регистр-регистр
операциялары. Алды бұрын айқындалған операндоға немесе
операндоларға арналған операциялар үшiн генерацияланатын
орындаудың төтенше қысқа уақыт болдырылмайды (мысалы, 0
немесе 1-ге көбейту). Егер регистр-регистр үлгісiндегі
операцияларға қолдау көрсетiлмесе, (2) тармақтарды
басшылыққа алу керек.
2. Регистр-регистр немесе жад-регистр үлгiсiндегi ең
тез операциялар. Егер мұндай үлгідегі операцияларға қолдау
көрсетілмесе, (3) тармақтарды басшылыққа алу керек.
3. Жад-жад үлгiсiндегі операциялар.
Кез келген жағдайда жоғарыда санамаланғандарды
дайындаушының паспорттық деректерінде көрсетiлген
операцияларды орындаудың ең қысқа уақытын пайдаланыңыздар.
2-кезең: Әрбiр қолдау көрсетiлетiн операндоның ұзындығы үшін ТП ДС
R (немесе R1) есептеулерiнiң тиiмдi жылдамдығын L сөздiң
ұзындығын түзете отырып мынадай түрде қайта есептеңiздер:
ТП = R * L
мұндағы L = (1/3 + ДС/96)
Ескерту: осы есептеуде пайдаланылатын ДС сөздiң ұзындығы - бұл
биттегi операнданың ұзындығы. (Егер түрлi
ұзындықтағы операндалар iске қосылған болса, ең
жоғары ДС-тi пайдаланыңыз.)
Процессорда жүзбелi үтiрмен есептеудi жүргізуге
қабiлеттi немесе функционалдық құрылғыда
арифметикалық және қисындық құрылғының (АҚҚ)
мантиссасының комбинациясы және АҚҚ-ның
экспоненттері СТП есептеу кезiндегі деректердi (32
немесе 64) бергендегі биттердiң баламды санына
Сөздiң Ұзындығымен бiр "ВЭ" ретінде қаралады.
Бұл есептеу XOR операциясы пайдаланылмайтын мамандандырылған
қисындық процессорларға қолданылмайды. Бұл жағдайда ТП = R.
Іс-әрекетті орындаушы әрбiр "ВЭ" тек ФЗ (RФЗ)-мен;
Iс-әрекеттi орындаушы әрбiр "ВЭ" тек ПЗ (RПЗ)-мен;
Iс-әрекеттi орындаушы әрбiр "ВЭ" тек ПЗ және ФЗ (R)-мен;
Көрсетiлген арифметикалық операциялардың бiрде-бiреуiн
орындамайтын әрбiр қарапайым қисындық процессор; және
Көрсетiлген арифметикалық немесе қисындық операциялардың
бiрде-бiреуiн орындамайтын әрбiр мамандандырылған қисындық
процессор.
3-кезең: ЦП-нi қоса алғанда, "ВЭ" конфигурациясы үшiн "СТП" есебi.
Бiр "ВЭ" "СТП" ЦП үшін = ТП
(ФЗ-мен де, сондай-ақ ПЗ-бен де операцияларды
орындайтын "ВЭ" үшiн ТП = мах (ТППЗ, ТПФЗ)
Бiр мезгiлде жұмыс iстейтiн көп "ВЭ" конфигурациялары үшiн "СТП" есебi:
1-ескерту: Барлық "ВЭ"-нi бiр мезгілде жұмыс iстеуге
жiбермейтiн конфигурациялар үшiн "ВЭ" мүмкiн
конфигурациялардың арасынан "СТП" көп
конфигурацияны таңдап алады. "ВЭ"-нiң әрбiр мүмкiн
конфигурациялары үшiн Тп-ның мәнi үшiн оның
ең мүмкiн теориялық мәнi таңдап алынады.
Ерекше ескерту: "ВЭ" бiр мезгілде жұмыс істейтін мүмкiн
конфигурациялар ең баяу "ВЭ"-ден
бастап (операцияларды орындау кезiнде
циклдардың ең көп саны орындалатын) және
ең тез "ВЭ"-мен аяқтағанда командаларды
барлық "ВЭ"-нiң орындауымен айқындалады.
Машиналық циклдың командаларының белгілi бiр
ретінiң iшiнде орнатылатын есептеу
элементтерiнiң конфигурациясы мүмкiн
конфигурация болып та табылады. Командалардың
ретiн айқындау кезiнде жауып тастайтын
операцияларға арналған аппараттық
және/немесе архитектуралық жіктеулерді
назарға алу керек.
2-ескерту: Бiр интегралды микросхемада немесе бiр басу
қырында көптеген "ВЭ" бола алады.
3-ескерту: Егер дайындаушы осы жүйелердi басқару
жөнiндегi нұсқаулықта немесе кiтапшада
орны ауыстырылған, қатарлас немесе бiр
мезгілдiк операциялардың немесе әрекеттердiң
бар екендігі туралы мәлiмдесе "Вэ"-нiң бiр
мезгiлдегi жұмыс орын алды деп есептеледi.
4-ескерту: "СТП" мәнi "локалды есептеу желiлерiне", кең
ауқымды есептеу желiлерiне байланыстырылған
"ВЭ" комбинациялары, ортақ кiргiзу-шығару
құрылғылары, кiргізу-шығару контролерлерi мен
бағдарламалық құралдармен iске асырылған кез
келген басқа коммуникациялық қосылыстар
жиынтықталмайды.
5-ескерту: "СТП" мәнi арнайы әзiрленген аппараттық
құралдарды пайдалану жолымен "ВЭ"-нi
бiртұтас конфигурацияға бiрiктірген
жағдайда, олардың бiр мезгiлдегi жұмысы мен
жад бөлу (немесе көбейту) арқылы "ВЭ"-нi
бiрiктіру есебiнен олардың сипаттамаларын
арттыру үшiн әзiрленген "ВЭ"-нiң көпшiлiгі
үшiн жиынтықталуы тиiс.
"СТП" = ТПП + С2 * ТП2 +- + Сn * ТПn
мұнда Тn мәнi оның шамасы бойынша ретке
келтірiлген, яғни ТП мейлiнше үлкен шамаға
ие. ТП2 екiншi шамасы бойынша мәнге ие,
сөйтіп осылай кете бередi, сөйтiп ақырында
ТПn ең аз шамаға ие. Сi коэффициенттерi
мынадай түрде "ВЭ" арасындағы өзара
байланыс күшiмен айқындалады.:
Жалпы жадтағы бiр мезгiлде жұмыс iстейтiн ВЭ көп болған жағдайда:
С2 = С3 = С4= ... = Сn = .0,75
1-ескерту: егер жоғарыда аталған әдiс бойынша ескертілген
"СТП" шамасы 194 Мтопс-тен аспаса, онда С1 былай
айқындалына алады:
0.75 Nn
Ci= ---------    (i= 2, ..., n)
Vm
V9у1f5s m = әрбiр "ВЭ" немесе "ВЭ" топтары мынадай шартта
жалпы қол жетiмдi:

1. Последовательные операции, или операции регистр-регистр.
Исключаются чрезвычайно короткие времена выполнения,
генерируемые для операций на заранее определенном
операнде или операндах (например, умножение на 0 или 1).
Если операции типа регистр-регистр не поддерживаются,
следует руководствоваться пунктом (2).
2. Самые быстрые операции типа регистр-память или память-
регистр. Если операции такого типа не поддерживаются,
следует руководствоваться пунктом (3).
3. Операции типа память-память.
В любом случае из вышеперечисленных используйте самые
короткие времена выполнения операций, указанные
изготовителем в паспортных данных.
Этап 2:  ТП для каждой поддерживаемой длины операнда ДС
Пересчитайте эффективную скорость вычислений R (или R') с учетом
корректировки длины слова L следующим образом:
ТП = R * L.
здесь L = (1/3 + ДС/96)
Примечание    Длина слова ДС, используемая в этих расчетах, - это длина
операнда в битах. (Если в операции задействованы операнды
разной длины, пользуйтесь максимальной ДС).
Комбинация мантиссы арифметического и логического устройства
(АЛУ) и экспоненты АЛУ в процессоре, способном производить
вычисления с плавающей запятой, или функциональном
устройстве, рассматривается как один "ВЭ" с Длиной Слова
(ДС), эквивалентной количеству битов в представлении данных
(32 или 64 разряда) при вычислении СТП.
Данный пересчет не применяется к специализированным логическим
процессорам, в которых операция ХОR не используется.
В этом случае ТП = R
Выберите максимальное результирующее значения ТП для:
Каждого "ВЭ", выполняющего действия только с ФЗ (RФЗ);
Каждого "ВЭ", выполняющего действия только с ПЗ (RПЗ);
Каждого "ВЭ", выполняющего действия и с ПЗ, и с ФЗ (R);
Каждого простого логического процессора, не выполняющего ни одной из
указанных арифметических операций; и
Каждого специализированного логического процессора, не выполняющего
ни одной из указанных арифметических или логических операций.
Этап 3: Расчет "СТП" для конфигураций "ВЭ", включая ЦП.
Для ЦП с одним "ВЭ"
"СТП" = ТП
(для "ВЭ", выполняющих операции как с ФЗ, так и с ПЗ,
ТП = мах (ТППЗ, ТПФЗ)
Расчет "СТП" для конфигураций многих "ВЭ", работающих одновременно:
Примечание 1  Для конфигураций, которые не допускают одновременной работы
всех "ВЭ", из возможных конфигураций "ВЭ" выбирается
конфигурация с наибольшей "СТП". При подсчете "СТП" для
каждой возможной конфигурации "ВЭ" для значения ТП
выбирается его максимально возможное теоретическое значение.
Особое примечание.  Возможные конфигурации, в которых "ВЭ" работают
одновременно, определяются по выполнению команд всеми
"ВЭ", начиная с самого медленного "ВЭ" (тот, который
выполняет большее количество циклов при выполнении
операции) и заканчивая самым быстрым "ВЭ".
Конфигурация вычислительных элементов, которая
устанавливается в течение определенной
последовательности команд машинного цикла и
является возможной конфигурацией. При определении
последовательности команд следует принимать во
внимание аппаратные и/или архитектурные ограничения на
перекрывающиеся операции.
Примечание 2  Одна интегральная микросхема или одна печатная плата может
содержать множество "ВЭ".
Примечание 3  Считается, что одновременная работа "ВЭ" имеет место, если
изготовитель вычислительной системы инструкции или брошюре
по эксплуатации этой системы заявил о наличии совмещенных,
параллельных или одновременных операции или действий.
Примечание 4  Значения "СТП" не суммируются для комбинаций "ВЭ", связанных
в "локальные вычислительные сети", глобальные вычислительные
сети, устройства с общим вводом-выводом, контроллеры ввода-
вывода и любые другие коммуникационные соединения,
реализованные программными средствами.
Примечание 5  Значения "СТП" должно суммироваться для множества "ВЭ",
специально разработанных для повышения их характеристик за
счет объединения "ВЭ", их одновременной работы и выделения
(или умножения) памяти, в случае объединения "ВЭ" в единую
конфигурацию путем использования специально разработанных
аппаратных средств.
Такое обьединение не относится к "электронным сборкам",
описанным в пункте 4А003.d.
"СТП" = ТП1 + С2 * ТП2 +... + Сn * ТП n,
здесь значения ТП упорядочены по их величине, то есть ТП1
имеет наибольшую величину, ТП2 имеет второе по величине
значение, и так далее, и наконец, ТПn, имеет наименьшую
величину. Коэффициенты Ci определяются силой взаимосвязи
между "ВЭ" следующим образом:
Для случая множества ВЭ, работающих одновременно в общей памяти:
С2 = СЗ = С4 =...= Сn = 0.75
Примечание 1  Если величина "СТП", вычисленная вышеуказанным методом
превышает 194 Мтопс, то Сi может быть определена как:
0.75
Ci= -------    (i= 2, ..., n)
m
здесь m = колличество "ВЭ" или групп "ВЭ" общего доступа
при условии:

1. "ВЭ" немесе "ВЭ" топтары
негізгi жадқа жалпы қол жетiмді бiр канал бойынша жүзеге
асырылады (кәш-жадты қоспағанда); және
2. Әрбiр "ВЭ" немесе "ВЭ" топтары ТРI 30 Мтопс-тен аспайды.
3. Тек бiр "Вэ" немесе "ВЭ" тобы осы каналды кез келген
уақытта пайдалана алады.
Ерекше ескерту: бұл 3-санат бойынша бақыланатын бұйымдарға
қатысы жоқ.
2-ескерту: Егер олар қатты денелі жадтың жалпы блогына
бағытталатын болса "ВЭ" жалпы жады бар деп есептелiнедi. Бұл
жад киш-жадты, жедел жадты немесе iшкi жадты қамтиды. Диск
жүретiн сыртқы жад, магнит таспасындағы жинақтаушылар немесе
өзiнен өзi қол жеткiзетiн дискiлер үлгілер мұнда кiрмейдi.
Жалпы жады, деректердi берудiң бiр немесе одан көп өзара
байланысты көп "ВЭ" немесе "ВЭ" топтары жағдайы үшiн:
Ci  =  0.75* ki (i = 2,...,32) ()
=  0.60* ki (i = 33...,64)
=  0.45* ki (i = 65,...,256)
=  0.30* ki (i > 256),
Сi мәнi "ВЭ" санына байланысты, және байланыстардың санына қатысты емес.
Мұндағы кi = min (S/Кr, 1), және
Кr = 20 МБайт/с-ға тең нормалаушы көбейткіш
Si = жалпы жады бар, i "ВЭ" немесе" ВЭ" топтарына жататын
деректердi берудiң барлық каналдары үшiн деректердi берудің
жоғары жылдамдығының жиынтығы.
"ВЭ" тобы үшiн Сi есептеу кезiнде бiрiншi "ВЭ"-нiң нөмiрi Сi үшiн өзiнiң шегiн айқындайды. Мысалы, топтардың конфигурациясында, үш "ВЭ"-ден тұратын әрбiрi, 22-топ "ВЭ" 64, "ВЭ" 65 және "ВЭ" 66-ны қамтиды. Осы топтағы
Сi-дiң өзiнiң шегi 0,60-қа тең.
Конфигурацияны ("ВЭ" немесе "ВЭ" топтары) ең тезінің ең баяуына қарай
айқындау керек:
ТР1 > ТР2 > ... > ТРn, және
Тnі жағдайында = Тni + 1, ең үлкен мәнiнен ең төменiне қарай, яғни
Сi i Сi + i
Ескерту: к көбейткiш егер Тni "ВЭ" немесе "ВЭ" топтары 50Мтопс-тен
үлкен болса, "ВЭ"2-ден 12-ге дейiн қолданылуы тиіс емес;
яғни Сi "ВЭ" үшiн 2-ден 12-ге дейін 0,75-ке тең.
5-санат. Телекоммуникациялар және "ақпаратты қорғау"
1-бөлiм - Телекоммуникациялар
1-ескерту: Телекоммуникациялық жабдық немесе жүйелер үшiн арнайы
әзiрленген компоненттердiң "лазерлiк", сынақ және "өндiрiстiк"
жабдықтың, материалдар мен "бағдарламалық қамтамасыз ету"
жабдығының бақылаулық мәртебесi 5-санаттың 1-бөлiмінде
айқындалады.
2-ескерту: "Цифрлық ЭЕМ", онымен байланысты жабдық немесе
телекоммуникациялық жабдықтың жұмыс iстеуi немесе қолдау
үшін қажеттi "бағдарламалық қамтамасыз ету" олар өндiрушi
беретiн стандартты моделдер болып табылатындығы шартымен
арнайы жобаланған компоненттер ретінде қаралады. Бұл жерде
әңгiме компьютерлiк жүйелердiң жұмыс істеуі,
әкiмшiлiктендiрiлуi, пайдаланылуы, жобалануы немесе құқықтық
мәселелерi жөнiнде болып отыр.
5А1               Жүйелер, жабдық және компоненттер

1. ТРi каждого "ВЭ" или группы "ВЭ" не превышает 30 Мтопс;
2. "ВЭ" или группы "ВЭ" общего доступа к основной памяти (за
исключением кэш-памяти) осуществляется по одиночному
каналу; и
3. Только один "ВЭ" или группа "ВЭ" может использовать
данный канал в любое данное время.
Особое примечание: Это не относится к изделиям,
контролируемым по Категории 3.
Примечание 2  Считается, что "ВЭ" имеют общую память, если они адресуются
к общему блоку твердотельной памяти. Эта память может
включать в себя кэш-память, оперативную память или иную
внутреннюю память. Внешняя память типа дисководов,
накопителей на магнитной ленте или дисков с произвольным
доступом сюда не входит.
Для случая многих "ВЭ" или групп "ВЭ", не имеющих обшей памяти,
взаимосвязанных одним или более каналами передачи данных:
Ci  =  0.75* ki (i = 2,...,32) (см. Примечание ниже)
=  0.60* кi (i = 33...,64)
=  0.45* кi (i = 65,...,256)
=  0.30* кi (i > 256),
Значение Сi зависит от количества "ВЭ" и не зависит от числа связей.
где
кi  =  min (Si/Кr, 1), и
Кr  =  нормировочный множитель, равный 20 МБайт/с.
Si  =  сумма максимальных скоростей передачи данных (в МБайт/с) для всех
каналов передачи данных, относящихся к i-му "ВЭ" или группе "ВЭ",
имеющих общую память.
При вычислении Сi для группы "ВЭ" номер первого "ВЭ" в группе определяет
собственный предел для Сi. Например, в конфигурации групп, каждая из
которых состоит из трех "ВЭ", 22-я группа будет содержать "ВЭ"64, "ВЭ"65 и
"ВЭ"66 Собственный предел для Сi из этой группы равен 0.60.
Конфигурации ("ВЭ" или групп "ВЭ") следует определять от самого быстрого к
самому медленному, то есть:
ТР1 > ТР2> ...> ТРn,и
В случае ТПi = ТПi + 1, от наибольшего к наименьшему значению, то есть:
Сii Сi + 1
Примечание  Множитель ki не должен применяться к "ВЭ" от 2 до 12,
если ТПi "ВЭ" или группы "ВЭ" больше чем 50 Мтопс; то есть Сi
для "ВЭ": с 2 до 12 равен 0.75.
Категория 5. Телекоммуникации и "Защита информации"
Часть 1 -   Телекоммуникации
Примечание 1: Контрольный статус компонентов, "лазерного",
испытательного и "производственного"
оборудования, материалов и "программного
обеспечения", специально разработанных для
телекоммуникационного оборудования или систем,
определяется в Части 1 Категории 5.
Примечание 2: "Цифровые ЭВМ", связанное с ними оборудование
или "программное обеспечение", необходимые для
функционирования или поддержки
телекоммуникационного оборудования,
рассматриваются как специально спроектированные
компоненты при условии, что они являются
стандартными моделями, поставляемыми
производителем. Имеется в виду функционирование,
администрирование, эксплуатация, проектирование
или правовые вопросы компьютерных систем
5А1         Системы, оборудование и компоненты

5А001     а  Мынадай сипаттамалардың, қасиеттердiң немесе функциялардың
(W)          кез келгенiне ие телекоммуникациялық жабдық:
1. Ядролық жарылыс кезiнде туындайтын қысқа уақыттық немесе
электр-магниттiк импульстерден қорғау үшiн арнайы
әзiрленген;
2. Гамма, нейтронды немесе ионды сәулеленуге жоғары
төзiмдiлiгі бар; немесе
0              0
3. 218 К (-55 С) -397 К (124 С) температуралы аралық
шектерiнде жұмыс iстеу үшiн арнайы әзiрленген.
Ескерту: 5А001.а.3-тармақ тек электронды аппаратураға
қолданылады
Ескерту: 5А001.а.2 және 5А001.а.3-тармақтар спутниктердiң
борттық аппаратурасына қолданылмайды.
b  Мынадай сипаттамалардың, қасиеттердiң немесе функциялардың
кез келгенiне ие телекоммуникациялық қабылдау-беру жүйелерi
мен аппаратура және арнайы әзiрленген компоненттер мен iлеспе
жабдық:
1. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие су асты
байланысының жүйелерi:
а. Акустикалық келетiн жиілiгі 20 Гц-ден 60 кГц-ға дейiнгi
интервал шектерiнде;
b. Пайдаланатын электр-магнитi келетiн жиiлiгі 30 кГц-ден
төмен;
с. Сәуленi электронды-сканирлеудiң әдiстерiн пайдалану;
2. 1,5 МГц-ден 87,5 МГц-ге дейінгі жиiлiктер диапазонында
жұмыс істейтін, мынадай сипаттамалардың кез келгеніне
ие радиоаппаратура:
а. 15 децибел кедергі сигналын басуды қамтамасыз ететін
адаптивтi әдiстердi қамтиды; немесе
b. Мынадай құрауыштары бар:
1. Автоматты болжайтын және жиiліктердiң мәнiн
таңдайтын және оны оңтайландыру үшiн "цифрлық
берудiң жалпы жылдамдығы"; және
2. 1,5-30 МГц диапазонда 1 кВт немесе артық шығу
қуатымен немесе 30-87,5 МГц жиiлiктерiнiң
диапазонында 250 Вт немесе артық шығу қуатымен
көптеген сигналдарды бiр мезгiлде қолдауға
қабiлетті, бiр октавада "өткiзудiң шекті белеуiнде"
жоғары немесе - 80 дБ жақсы шығуында үйлестiрмемен
және бұрмалаулармен арақатынастағы қондырылған
қуатты сызықтығы күшейткiшi;
(W1)      3  Мыналары бар "спектрдiң кеңеюiн" немесе "жиiлiктердiң қайта
құрылуын" (жиiлiктің секiрiстi түрiндегі қайта құруын)
пайдаланатын радиоаппаратура:
а. Пайдаланушы бағдарламалайтын кеңею коды; немесе
b. Жиiлiктердi беру белдеуiнiң жиынтық енi кез келген бiр
ақпараттық каналдың белдеуiнен 100 немесе одан
әлденеше асады және 50 кГц-ден астам құрауыштары бар:
Ескерту: 5А001.3.b тармақ бойынша азаматтық
жиiлiктерге арналған ұялы байланыстың
жүйелерiнде пайдаланылатын жабдық
бақыланбайды.
Ескерту: 5А001.b.3.-тармақ бойынша 1,0 Вт немесе кем
шығу қуатымен жұмыс істейтін жабдық бақыланбайды.
(W1g2)    4  Мынадай барлық сипаттамалары бар цифрлық басқарылатын
радиоқабылдағыштар:
а. 1000-нан астам каналы бар;
b. "Жиiлiктердi қосу уақыты" 1 мс-ден кем;
с. Электр-магнитi жиiлiктер саласында автоматы iздеу немесе
сканирлеу; және
d. Қабылданған сигналды бiрдейлендіру немесе берушi
үлгісінің мүмкіншілігі; немесе

5А001       а. Телекоммуникационное оборудование, имеющее любые из
(W)            следующих характеристик, свойств или функций:
1. Специально разработанное для защиты от кратковременных
электронных или электромагнитных импульсов, возникающих при
ядерном взрыве;
2. Обладающее повышенной стойкостью к гамма-, нейтронному или
ионному излучению; или
3. Специально разработанное для функционирования за пределами
температурного интервала 218 К (-55 оС) - 397 К (124 оС).
Примечание: Пункт 5А001.а.3. применяется только к
электронной аппаратуре.
Примечание: Пункты 5А001.а.2. и 5А001.а.3. не применяются
к бортовой аппаратуре спутников.
b. Телекоммуникационные приемо-передающие системы и аппаратура
и специально разработанные компоненты и сопутствующее
оборудование, обладающие любой из следующих характеристик,
свойств или функций:
1. Системы подводной связи, обладающие любой из следующих
характеристик:
с.  Акустическую несущую частоту за пределами интервала
от 20 Гц до 60 кГц;
d.  Использующие электромагнитную несущую частоту ниже
30 кГц; или
е.  Использующие методы электронного сканирования луча;
2.    Радиоаппаратура, функционирующая в диапазоне частот
от 1,5 МГц до 87,5 МГц, обладающая любыми из следующих
характеристик:
а. Включающую адаптивные методы, которые обеспечивают
более 15 децибел подавления сигнала помехи; или
b. Имеющую составляющие
1. автоматически прогнозируемые и выбираемые значения
частоты и "общей скорости цифровой передачи" для
ее оптимизации; и
2. встроенный линейный усилитель мощности,
способный одновременно поддерживать множественные
сигналы с выходной мощностью 1 кВт или более в
диапазоне частот 1,5-30 МГц или с выходной
мощностью 250 Вт или более в диапазоне частот
30-87,5 МГц, свыше "предельной полосы
пропускания" в одну октаву или более и с
соотношением гармоник и искажений на выходе лучше
- 80 дБ;
(W1)                 3. Радиоаппаратура, использующая методы "расширения
спектра", включая "скачкообразной перестройки
частоты", которая имеет любую из следующих
характеристик:
а. коды расширения, программируемые пользователем;
или
b. суммарную ширину полосы передачи частот, в 100
или более раз превышающую полосу частот любого
одного информационного канала и составляющую
более 50 кГц;
Примечание: По пункту 5А001.b.3.b. не
контролируется оборудование, специально
разработанное для использования в гражданских
системах сотовой связи.
Примечание: По пункту 5А001.b.3. не контролируется
оборудование, работающее с выходной
мощностью 1,0 Вт или менее.
(W1&2)               4. Радиоприемники с цифровым управлением
со всеми следующими характеристиками:
а.  Более 1000 каналов;
b.  "Время переключения частоты" менее 1 мс;
с.  Автоматический поиск или сканирование в
области электромагнитных частот, и
d.  Возможность идентификации принятого сигнала
или типа передатчика; или

Ескерту: 5А001.b.4-тармақ бойынша азаматтық жиiлiктерде
жұмыс iстейтiн ұялы байланыс жабдығы бақыланбайды;
5  2400 бит/с кем жылдамдықтағы сөздi кодтауды қамтамасыз етуге
арналған "сигналды цифрлық өңдеу" функциясын пайдаланады;
с  Мыналар секiлдi Оптоталшықты байланыс кабелдерi, оптикалық
талшықтар мен керек-жарақтары:
1. Ұзындығы 500 м-ден астам және дайындаушының
ерекшелемесiне сәйкес бақылаулық тестте 2 х 109 N/м2
және одан жоғары созылу кернеуіне төзетін оптикалық
талшықтар;
Техникалық ескерту:
Бақылау тестi - бұл мәнi диаметрі шамамен 150 мм
жетекшi бiлiктердiң арасында өту кезіндегi 2-ден 5 м/с-ге
дейiнгi жүрiс жылдамдығында 0,5-тен 3 м-ге дейiнгі
ұзындықтағы талшыққа берiлген кернеудiң салынуында
болатын дайындау сатыларында немесе одан кейін тексеру.
0
Бұл ретте қоршаған ортаның температурасы 293 К (20 С)
тең және салыстырмалы ылғалдылық 40% тең.
Ерекше ескерту: Бақылаулық тестті жүргізу кезiнде
тиiстi ұлттық стандарттар
пайдаланылуы мүмкiн
2. Су астында пайдалану үшiн әзiрленген оптоталшықты
кабелдер мен керек-жарақтары.
Ескерту: 5А001.с.2-тармақ бойынша азаматтық пайдалануға
арналған стандартты телекоммуникациялық кабелдер
мен керек-жарақтар бақыланбайды.
1-ерекше ескерту: Су астындағы трубалық кабельдер мен
олардың ажыратпаларына қатысты 8А002.а.3-
тармақты қараңыз.
2-ерекше ескерту: Оптоталшықты корпустық ажыратпалар мен
қосылыстарына қатысты 8А002.с.-тармақты қараңыз.
d  31 ГГц-ден жоғары жиiлiктерде жұмыс істейтiн "сәуленi
электронды сканирлейтін антенналы фазаланған торлар".

Примечание: По пункту 5А001.b.4. не контролируется
оборудование, специально разработанное
для использования в гражданских системах
сотовой связи;
5. Использующие функции "цифровой обработки сигнала"
для обеспечения кодирования речи со скоростью
менее 2400 бит/с.
с. Оптоволоконные кабели связи, оптические волокна и
принадлежности, такие, как:
1. Оптические волокна длиной более 500 м и способные,
согласно спецификации изготовителя, выдерживать
9    2
напряжение на растяжение 2 х 10  N/м  и выше в
контрольном тесте;
Техническое примечание:
Контрольный тест - это проверка на стадиях
изготовления или после изготовления, которая
заключается в приложении заданного напряжения к
волокну длиной от 0,5 до 3м на скорости хода от 2
до 5 м/с при прохождении между ведущими валами
приблизительно 150 мм в диаметре.
При этом температура окружающей среда равна 293 К
(20 оС) и относительная влажность равна 40%.
При проведении контрольного теста могут
использоваться соответствующие национальные
стандарты.
2. Оптоволоконные кабели и принадлежности,
разработанные для использования под водой.
Примечание: По пункту 5А001.с.2. не
контролируются стандартные телеком-
муникационные кабели и принадлежности
для гражданского использования.
Особое примечание 1: Касательно подводных трубчатых
кабелей и разъемов к ним см.
пункт 8А002.а.3.
Особое примечание 2: Касательно оптоволоконных
корпусных разъемов и
соединителей см. пункт 8А002.с.
d. "Антенные фазированные решетки с электронным сканированием луча",
функционирующие на частотах свыше 31ГГц.

Ескерту: 5А001d тармақ бойынша СВЧ-диапазондағы қону
жүйелерiн жабатын, Азаматтық авиацияның
халықаралық (ИКАО) стандартын қанағаттандыратын
аппаратурасы бар қону жүйелерiне арналған "антенналы
фазаланған торлар бақыланбайды".
---------------------------------------------------------------------------
5А001, а                                    8517
852520900
852790900
5А001, b, 1                                 901580910

Примечание: По пункту 5А001.d. не контролируется "антенные
фазированные решетки" для систем посадки с
аппаратурой, удовлетворяющей стандартам Международной
организации гражданской авиации (ИКАО), перекрывающим
системы посадки СВЧ-диапазона.
---------------------------------------------------------------------------
5А001, а                                    8517
852520900
852790990
5А001, b, 1                                 901580910

5А001, b, 2                                 852520900
5А001, b, 3                                 852520900
5А001, b, 4                                 852520900
5А001, b, 5                                 852520900
5А001, с                                    900110900
854470000
5А001, d                                    852910900
---------------------------------------------------------------------------
5А101        "Ракеталарда" пайдаланылатын телеметрикалық және
(М12d)       телебақылаулық жабдық.
Ескерту: 5А101-тармақ бойынша ұшақтарға, кемелерге және басқа
да көлiк құралдарына алыстан бақылау жүргiзу арнайы арналған
және 500 метр қашықтыққа 200 мкВ-ден астам магниттік өрiстiң
кернеуі бар жабдық бақыланбайды.
--------------------------------------------------------------------------
5А101                                       852510900
854380900
903040900
---------------------------------------------------------------------------
5А990        Осы тармақпен бақыланатын тауарлардың экспортына Иранға, Ирак
пен Ливияға кез келген арналуына тыйым салынған.
Тропосфералық ыдырату принципiнде жұмыс iстейтін, ұқсастық
немесе цифрлық модуляцияның әдiстерiн пайдаланатын
коммуникациялык аппаратура және ол үшiн арнайы құрастырылған
компоненттер.
5А990
5В1               Сынақ, бақылау және өндiрiстік жабдық
5В001     а. 5А001, 5В001, 5С001, 5D001 және 5Е001-тармақтар бойынша
(W1)         бақыланатын жабдықтарды, материалдарды, функцияларды
немесе қасиеттердi "әзiрлеуге","өндiруге" немесе
"пайдалануға" арналған жабдық және арнайы әзiрленген
компоненттер мен керек-жарақтар.
Ескерту: 5В001-тармақ бойынша оптикалық талшықтарға
тест жүргізуге арналған жартылай өткiзгіш
"лазерлердi" пайдаланбайтын жабдық бақыланбайды.
b  Қабылдау-беру телекоммуникациялық аппаратурасының мынадай
түрлерiнiң кез келгенi "әзiрлеуге" немесе "қондырылған
бағдарламамен басқарылатын" коммутациялық жабдыққа арналған
жабдық және арнайы әзiрленген компоненттер немесе
керек-жарақтар:
1. "Цифрлық деректердi берудiң жиынтық жылдамдығы" 1,5
Гбит/с-ден асатын жұмысқа есептелген "асинхронды беру
режимiн" (АБР) қоса алғанда цифрлық техниканы
пайдаланатын жабдық;
2. "Лазердi" пайдаланатын және мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие жабдық:
а. Толқындардың жұмыс ұзындығы 1750 мм-нен астам;
b. "Оптикалық күшейтудi" жүзеге асыру;
с. Когорентті оптикалық беру немесе когоренттi
оптикалық детекторлау техникасын (сондай-ақ
оптикалық гетеродин немесе гомодин техникасы
ретінде де белгiлi) пайдалану; немесе
d. Ұқсас техниканы пайдалану және өткiзу белдеуiнiң
енi 2,5 ГГц-ден астам;
Ескерту: 5В001b2d тармақ бойынша коммерциялық
теледидарлық жүйелерді "әзiрлеу" үшiн
арнайы жобаланған жабдық

5А001, b, 2                                 852520900
5А001, b, 3                                 852520900
5А001, b, 4                                 852520900
5А001, b, 5                                 852520900
5А001, с                                    900110900
854470000
5А001, d                                    852910900
---------------------------------------------------------------------------
5А101    Телеметрическое и телеконтрольное оборудование, используемое в
(M12d)  "ракетах".
Примечание: По пункту 5А101 не контролируется оборудование,
специально предназначенное для проведения удаленного
контроля самолетов, судов и других транспортных
средств, и имеющее напряженность магнитного поля
больше 200 мкВ/м на расстоянии 500 метров.
--------------------------------------------------------------------------
5А101                                       852510900
854380900
903040900
---------------------------------------------------------------------------
5В1     Испытательное, контрольное и производственное оборудование
5В001   а. Оборудование и специально разработанные компоненты или
(W1)       принадлежности для "разработки", "производства" или
"использования" оборудования, материалов, функций или свойств,
контролируемых по пунктам 5А001, 5В001,  5С001, 5D001 или 5Е001.
Примечание: По пункту 5В001 не контролируется оборудование для
тестирования оптических волокон, не использующего
полупроводниковые "лазеры".
b. Оборудование и специально разработанные компоненты или
принадлежности для "разработки" любого из следующих видов
приемо-передающей телекоммуникационной аппаратуры или
"управляемого встроенной программой" коммутационного
оборудования:
1. Оборудование, использующее цифровую технику, включая
"Асинхронный режим передачи" ("АРП"), рассчитанное на работу
с "суммарной скоростью передачи цифровых данных",
превышающей 1,5 Гбит/с;
2. Оборудование, использующее "лазер" и имеющее любую из
следующих характеристик:
а. Рабочую длину волны более 1750 мм;
b. Осуществляющее "оптическое усиление";
с. Использующее технику когерентной оптической передачи или
когерентного оптического детектирования (известную также
как техника оптического гетеродина или гомодина); или
d. Использующее аналоговую технику и имеющую ширину полосы
пропускают свыше 2,5 ГГц.
Примечание: По пункту 5В001.b.2.d. не контролируется
оборудование, специально спроектированное для
"разработки" коммерческих телевизионных систем

3. "Оптикалық коммутацияны" пайдаланатын жабдық;
4. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие радиоаппаратура:
а. Квадратуралық амплитудалық модуляциясы (КАМ)
128 деңгейден жоғары; немесе
b. 31 ГГц-ден жоғары кіру немесе шығу сигналының
жиiлiгінде жұмыс iстейдi.
Ескерту: 5В001 b 2b тармақ бойынша ХТО
((Халықаралық телекоммуникациялар одағы) тiркелген кез
келген диапазондағы жұмыс үшiн әзiрленген немесе
модификацияланған жабдықты "әзiрлеу" үшiн арнайы
жобаланған жабдық бақыланбайды.
5  Келiсiлмеген немесе квази келiсiлген режимде жүзеге
асырылатын "ортақ арна бойынша сигналды берудi"
пайдаланатын аппаратура.
5В001, а
5В001, b
5С1          Материалдар
Жоқ
5D1          Бағдарламалық қамтамасыз ету
5D001        а. 5А001 немесе 5В001-тармақтар бойынша бақыланатын
(W1g2)          жабдықтарды, операцияларды немесе құрылғыларды "әзiрлеу",
"өндiру" немесе "пайдалану" үшін арнайы жасалған немесе
модификацияланған "бағдарламалық қамтамасыз ету".
b. 5А001-тармақ бойынша бақыланатын технологияларды
қолдау үшін арнайы жасалған немесе модификацияланған
"бағдарламалық қамтамасыз ету".
с. Мына секiлдi арнайы "бағдарламалық қамтамасыз ету":
5. 5А001 немесе 5В001-тармақтар бойынша бақыланатын
сипаттамаларды, функцияларды немесе қасиеттердi
қамтамасыз ету үшін арнайы жасалған немесе
модификацияланған "бағдарламалық қамтамасыз ету".
6. 5D001-тармақ бойынша бақыланатын телекоммуникациялық
"бағдарламалық қамтамасыз етудiң" бағдарламаларының
бастапқы мәтінiн қалпын келтiру қабiлетiн қамтамасыз
ететiн "бағдарламалық қамтамасыз ету";
7. Машинаға тәуелдi кодтардағы ретіндегiнi қоспағанда,
"динамикалық адаптивті маршруттау" үшiн арнайы
әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету"
d. Қабылдау-беру телекоммуникациялық аппаратурасының
мынадай түрлерiнiң кез келгенi "әзiрлеуге" немесе
"қондырылған бағдарламамен басқарылатын" коммутациялық
жабдыққа арналған "бағдарламалық қамтамасыз ету":
3. "Цифрлық деректердi берудiң жиынтық жылдамдығы"
1,5 Гбит/с-ден асатын жұмысқа есептелген "асинхронды
беру режимiн" (АБР) қоса алғанда цифрлық техниканы
пайдаланатын жабдық;
4. "Лазердi" пайдаланатын және мынадай сипаттамалардың
кез келгенiне ие жабдық:
а. Толқындардың жұмыс ұзындығы 1750 мм-нен астам;
b. Ұқсас техниканы пайдалану және өткiзу белдеуінiң ені
2,5 ГГц-ден астам;
Ескерту: 5В001.b.2d тармақ бойынша коммерциялық
теледидарлық жүйелердi "әзiрлеу" үшін
арнайы жобаланған жабдық бақыланбайды.
5. "Оптикалық коммутацияны" пайдаланатын жабдық;
6. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
радиоаппаратура:
с. Квадратуралық амплитудалық модуляциясы (КАМ)
128 деңгейден жоғары; немесе
d. 31 ГГц-ден жоғары кiру немесе шығу сигналының
жиiлiгiнде жұмыс істейдi.
Ескерту: 5В001d 2 b-тармақ бойынша азаматтық
телекоммуникацияның жиiліктерiнiң стандартты
диапазондағы жұмыс үшiн әзiрленген немесе
модификацияланған аппаратураны "әзiрлеу" үшiн
арнайы жобаланған немесе модификацияланған
бағдарламалық қамтамасыз ету бақыланбайды.
5D1
5Е1          Технологиялар
5Е001     а  Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес, 5А001, 5А001 немесе
(W1g2)       5D001-тармақтар бойынша бақыланатын жабдықтарды немесе
"бағдарламалық қамтамасыз етудi" "әзiрлеуге", "өндiруге"
немесе "пайдалануға" (орындалатын операциялар) арналған
"технологиялар".
В  Мыналар секiлдi "технологиялардың" арнайы түрлерi:
1. Телекоммуникациялық жабдықты "әзiрлеу" немесе "өндiру
"үшiн талап етiлетiн, спутниктердiң бортында пайдалануға
арнайы әзiрленген "технология";
2. Сырты атмосфера арқылы немесе сұйықтың (судың) қабаты
арқылы сигналды автоматты ұстау және қадағалау және
байланысты қолдау қабiлетiмен "лазерлiк" байланыстың
әдiстерiн "әзiрлеуге" немесе "пайдалануға" арналған
"технология";

3. Оборудование, использующее "оптическую коммутацию";
Радиоаппаратура, использующая квадратурную амплитудную
модуляцию (КАМ) выше 128 уровня, или
4. Аппаратура, использующая "передачу сигнала по общему
каналу", осуществляемую в несогласованном или
квазисогласованном режиме.
---------------------------------------------------------------------------
5В001, а
5В001, b
---------------------------------------------------------------------------
5С1         Материалы
Нет
5D1         Программное обеспечение
5D001       а. "Программное обеспечение", специально созданное или
(W1&2)         модифицированное для "разработки", "производства" или
"использования" оборудования, операций или устройств,
контролируемых по пунктам 5А001 или 5В001.
(W1)        b. "Программное обеспечение", специально созданное или
модифицированное для поддержки технологий, контролируемых
по пункту 5Е001.
с. Специальное "программное обеспечение", такое, как:
5. "Программное обеспечение" специально разработанное или
модифицированное для обеспечения характеристик, функций
или свойств аппаратуры, контролируемой по пунктам
5А001 или 5В001;
6. "Программное обеспечение", обеспечивающее способность
восстановления исходного "текста программ"
телекоммуникационного "программного обеспечения",
контролируемого по пункту 5D001;
7. "Программное обеспечение", кроме как в машинозависимых
кодах, специально разработанное для "динамической
адаптивной маршрутизации".
d. "Программное обеспечение", специально разработанное для
"разработки" любого из следующих видов приемо-передающей
телекоммуникационной аппаратуры или "управляемого
встроенной программой" коммутационного оборудования:
1. Оборудование, использующее цифровую технику, включая
"Асинхронный режим передачи" ("АРП"), рассчитанное на
работу с "суммарной скоростью передачи цифровых данных",
превышающей 1,5 Гбит/с;
2. Оборудование, использующее "лазер" и имеющее любую из
следующих характеристик:
а. Рабочую длину волны более 1750 мм;
b. Использующее аналоговую технику и имеющую ширину полосы
пропускания свыше 2,5 ГГц.
Примечание: По пункту 5В001.d.2.b. не контролируется
"программное обеспечение", специально
спроектированное для "разработки" коммерческих
телевизионных систем.
3. Оборудование, использующее "оптическую коммутацию";
Радиоаппаратура, использующая квадратурную амплитудную
модуляцию (КАМ) выше 128 уровня.
5D101       "Программное обеспечение", специально спроектированное или
модифицированное для "использования" аппаратуры, указанной в
пункте 5А101.
---------------------------------------------------------------------------
5D1
---------------------------------------------------------------------------
5Е1         Технологии
5Е001       а. "Технологии", в соответствии с общим технологическим
(W1&2)         примечанием, предназначенные для "разработки",
"производства" или "использования" (выполняемые операции)
оборудования либо "программного обеспечения",
контролируемых по пунктам, 5А001, 5В001 или 5D001.
b. Специальные виды "технологий", такие, как:
1. "Технология", требуемая для "разработки" или
"производства" телекоммуникационного оборудования,
специально разработанного для использования на борту
спутников;
2. "Технология" для "разработки" или "использования"
методов "лазерной" связи со способностью автоматического
захвата и слежения сигнала и поддержания связи через
внешнюю атмосферу или через слой жидкости (воды);

3. Цифрлық ұялы радиожүйелердi "әзiрлеуге" арналған
"технология";
4. "Спектрдiң кеңеюі" немесе "жиiлiктердi қайта құру"
(жиiлiктердi секiрмелi түрде қайта құру) әдiстерiн
пайдаланатын аппаратураны "әзiрлеуге" арналған
"технология"
Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес, қабылдау-беру
телекоммуникациялық аппаратурасының мынадай түрлерiнiң
кез келгенін "әзiрлеуге" немесе "қондырылған бағдарламамен
басқарылатын" коммутациялық жабдыққа, функцияларға немесе
қасиеттерге арналған "технология":
3. "Цифрлық деректердi берудiң жиынтық жылдамдығы" 1,5
Гбит/с-ден асатын жұмысқа есептелген "асинхронды
беру режимiн" (АБР) қоса алғанда цифрлық техниканы
пайдаланатын жабдық;
2. "Лазердi" пайдаланатын және мынадай сипаттамалардың
кез келгенiне ие жабдық:
а. Толқындардың жұмыс ұзындығы 1750 мм-нен астам;
b. Легирленген прзеолимдi фторидті талшықты
күшейткiштердi пайдалана отырып "оптикалық
күшейтудi" жүзеге асыру;
с. Когорентті оптикалық беру немесе когоренттi оптикалық
детекторлау техникасын (сондай-ақ оптикалық гетеродин
немесе гомодин техникасы ретінде де белгiлi) пайдалану;
немесе
d. Толқындардың ұзындығының қатарлас бөлу техникасын
пайдалану (бiр оптикалық ұяда сегіз оптикалық көзден
көп); немесе
4. Ұқсас техниканы пайдалану және өткiзу белдеуiнiң енi
2,5 ГГц-ден астам;
Ескерту: 5Е001с2е тармақ бойынша коммерциялық
теледидарлық жүйелердi "әзiрлеу" үшін арнайы
жобаланған жабдық бақыланбайды.
5. "Оптикалық коммутацияны" пайдаланатын жабдық;
6. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие радиоаппаратура:
а. Квадратуралық амплитудалық модуляциясы (КАМ)
128 деңгейден жоғары; немесе
b. 31 ГГц-ден жоғары кiру немесе шығу сигналының
жиiлiгiнде жұмыс iстейдi.
Ескерту: 5Е001с42b-тармақ бойынша азаматтық
телекоммуникацияның жиіліктерiнiң стандартты
диапазондағы жұмыс үшiн әзiрленген немесе
модификацияланған аппаратураны "әзiрлеу" үшiн
арнайы жобаланған немесе модификацияланған
бағдарламалық қамтамасыз ету бақыланбайды
7. Келiсiлмеген немесе квази келiсiлген режимде жүзеге
асырылатын "ортақ арна бойынша сигналды берудi"
пайдаланатын аппаратура.
5Е101        Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес 5А001-тармақ
(М)          бойынша бақыланатын жабдықтарды "әзiрлеуге", "өндiруге"
немесе "пайдалануға" арналған "технологиялар".
5Е990        Осы тармақ бойынша бақыланатын тауарлардың экспортына
төменде санамаланған елдердiң: Иран, Ирак және Ливияның
кез келгенiне тыйым салынған
Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес осы Тізiмнің 5А990
-тармағы бойынша бақыланатын "тауарларды" "әзiрлеуге",
"өндiруге" немесе "пайдалануға" арналған "технологиялар".
5Е1
2-Бөлiм - "АҚПАРАТТЫ ҚОРҒАУ"
1-ескерту: "Ақпаратты қорғаудың" "жабдыққа", "бағдарламалық
қамтамасыз етуге", арнайы қолданудың жүйелерiне,
"электронды жинауларына", модулдерге, интегралдық
схемаларға, компоненттерге немесе басқа
жабдыққа қатысты бақылаулық мәртебесi олар
басқа аппаратураның компоненттерi немесе
"электронды жинаулары" болған күннiң өзiнде
5-Санаттың 2-Бөлiмi бойынша айқындалады.

3. "Технология" для "разработки" цифровых сотовых
радиосистем;
4. "Технология" для "разработки" аппаратуры, использующей
методы "расширения спектра", включая методы
"скачкообразной перестройки частоты"
с. "Технология", в соответствии с общим технологическим
примечанием, предназначенная для "разработки" любого из
следующих видов приемопередающей телекоммуникационной
аппаратуры или "управляемого встроенной программой"
коммутационного оборудования, функций или свойств:
1. Оборудование, использующее цифровую технику, включая
"Асинхронный режим передачи" ("АРП"), рассчитанное на
работу с "суммарной скоростью передачи цифровых данных",
превышающей 1,5 Гбит/с;
2. Оборудование, использующее "лазер" и имеющее любую из
следующих характеристик:
а. Рабочую длину волны более 1750 мм;
b. Осуществляющее "оптическое усиление" с
использованием легированных празеодимом фторидных
волоконных усилителей;
с. Использующее технику когерентной оптической передачи
или когерентного оптического детектирования
(известную также как техника оптического гетеродина
или гомодина);
d. Использующее технику параллельного деления длины
волны (свыше 8 оптических носителей в одном
оптическом окне); или
е. Использующее аналоговую технику и имеющую ширину
полосы пропускания свыше 2,5 ГГц.
Примечание: По пункту 5Е001.с.2.е. не контролируется
оборудование, специально
спроектированное для "разработки"
коммерческих телевизионных систем.
3. Оборудование, использующее "оптическую коммутацию";
4. Радиоаппаратура, имеющая любую из следующих
характеристик:
а. квадратурную амплитудную модуляцию (КАМ) выше 128
уровня, или
b. работающая на частотах входного или выходного сигнала
выше 31 ГГц.
Примечание: По пункту 5Е001.с.4.b. не контролируется
"технологии" для "разработки"
аппаратуры, специально спроектированной
или модифицированной для работы в
стандартном диапазоне частот гражданской
телекоммуникации.
5. Аппаратура, использующая "передачу сигнала по общему
каналу", осуществляемую в несогласованном или
квазисогласованном режиме.
5Е101          "Технологии", в соответствии с общим технологическим
(М)            примечанием, предназначенные для "разработки",
"производства" или "использования" оборудования,
контролируемого по пункту 5А101.
---------------------------------------------------------------------------
5Е1
---------------------------------------------------------------------------
Часть 2 - "Защита информации"
Примечание 1: Контрольный статус "защиты информации",
касающейся "оборудования", "программного
обеспечения", систем, "электронных сборок"
специального применения, модулей,
интегральных схем, компонентов или другого
оборудования определяется по Части 2
Категории 5 даже в том случае, если они
являются компонентами или "электронными
сборками" другой аппаратуры.

2-ескерту: 5-санаттың 2-Бөлiмi бойынша пайдаланушының
жеке өзi пайдалануы мақсатында әкелетiн өнiмдерi
бақыланбайды.
3-ескерту: Криптография бойынша ескерту:
5А002 және 5D002-тармақтар бойынша мынадай
сипаттамаларға ие тауарлар бақыланбайды:
а. Ашық бөлшек саудада шектеусiз сатылады
және былайша сатып алынады:
1. Тұрған жерiнде сатып алу;
2. Почта арқылы тапсырыс беру;
3. Электронды тапсырыс;
4. Телефон арқылы тапсырыс беру;
b. Криптографиялық қасиеттерiн пайдаланушы
оңай өзгерте алмайды;
с. Пайдаланушының берушiнің тарапынан одан
әрi елеулi көмегінсiз орнату үшiн жобаланған;
d. 64 бит кiлттiң ұзындығын пайдаланатын
"алгоритм" жоқ; және
е. Тауардың осы ескертудiң а-дан бастап d-ға
дейiнгі параграфтарына сәйкестiгiн растау
үшiн фирма-экспортер орналасқан мүше елдiң
құзыретті органының талап етуi бойынша қажет
болғанда тауардың тәптіштемесiне қол жетiмдi
және ұсыныла алады.
Техникалық ескерту: 5-Санаттың 2-Бөлiмiнде бит кiлттiң
ұзындығына қосылмаған.
5А2          Жүйелер, жабдық және компоненттер
5А002     а. Ақпаратты қорғау үшiн қолданылатын жүйелер, жабдық,
(W)          арнайы қолданылатын "электронды жинаулар", модулдер
(IV)         немесе интегралды схемалар және осы үшiн арнайы
әзiрленген компоненттер:
Ерекше ескерту: қабылдау аппаратурасы бар және
дешифровканы пайдаланатын (GPS немесе
ГЛОНАСС) кең ауқымды спутниктiк жүйелердi
бақылауға қатысты 7А005-тi қараңыз.
1. Жеке басын немесе цифрлық қолын куәландырудан
басқа, кез келген криптографиялық функцияларды
орындайтын цифрлық әдiстердi қолдана отырып
"криптографияны" пайдалану үшін әзiрленген немесе
модификацияланған, мынадай сипаттамалардың кез
келгеніне ие:
Техникалық ескерту:
1. Жеке басты немесе цифрлық қолды куәландыру
функциялары оларға байланысты кiлттердi басқару
функцияларын қамтиды;
2. Жеке басты куәландыру қол жеткiзудiң барлық
аспектiлерін қамтиды және цифрлық файлдарды немесе
рұқсат етілмеген қол жеткiзудi болдырмау үшiн
парольдердi қорғауға, дербестендiрiлген бiрдейлендiру
нөмiрлерiне (ДБН-кодтары) немесе осы секiлдi
деректерге тікелей байланыстылардан басқа мәтiндерді
қамтымайды;
3. Криптография деректердiң немесе кодтаудың
"тiркелген" компрессияларын қамтымайды;
Ескерту: 5А002а1-тармақ цифрлық әдiстердiң көмегімен iске
асырылған ұқсас алгоырғақтарды пайдалана
отырып "криптографияларды" пайдалану үшiн
арнайы жобаланған немесе модификацияланған
жабдықты қамтиды.
а  Ұзындығы 56 бит-тен астам кiлтті пайдаланатын
"симметриялық алгоырғақ"; немесе
с. Алгоырғақтың қауiпсiздiгі мынадай белгілердiң
бiреуiне негізделген "ассиметриялық алгоырғақ":

Примечание 2: По Части 2 Категории 5 не контролируются
продукты, перевозимые пользователем с целью
их личного использования.
Примечание 3: Примечание по криптографии.
По пунктам 5А002 и 5D002 не
контролируются товары, имеющие следующие
характеристики:
а. Имеющиеся в открытой розничной продаже
без ограничений и могущие быть
приобретены посредством:
1. Покупки на месте;
2. Заказа по почте;
3. Электронного заказа; или
4. Заказа по телефону;
b. Криптографические свойства не могут
быть легко изменены пользователем;
с. Спроектированы для установки
пользователем без дальнейшей
существенной помощи со стороны
поставщика;
d. Не содержат "симметричного алгоритма",
использующего длину ключа 64 бит.
е. При необходимости подробности товара
доступны и могут быть предъявлены, по
требованию, компетентным органам
страны-члена, в которой размещена
фирма-экспортер, для подтверждения
соответствия товара параграфам от а по
d данного примечания.
Техническое примечание: В Части 2 Категории 5 бит четности не
включен в длину ключа.
5А2   Системы, оборудование и компоненты
5А002  а. Системы, оборудование, "электронные сборки" специального
(W1)      применения, модули или интегральные схемы, применяемые для
(IV)      защиты информации, и другие специально разработанные для этого
компоненты:
Особое примечание: Касательно контроля глобальных навигационных
спутниковых систем, содержащих приемную
аппаратуру или использующих дешифровку (GPS
или ГЛОНАСС), смотрите 7А005.
1. Разработанные или модифицированные для использования
"криптографии" с применением цифровых методов, выполняющих
любые криптографические функции, кроме удостоверения личности
или цифровой подписи, обладающие любой из следующих
характеристик:
Технические примечания:
1. Функции удостоверения личности или цифровой подписи
включают связанную с ними функцию управления ключами;
2. Удостоверение личности включает все аспекты контроля
доступа и не включает шифрования файлов или текста помимо
непосредственно связанного с защитой паролей,
персональных идентификационных номеров (ПИН-кодов) или
подобных данных для предотвращения несанкционированного
доступа;
3. Криптография не включает "фиксированной" компрессии данных
или кодирования:
Примечание: Пункт 5А002.а.1. включает оборудование,
специально спроектированное или
модифицированное для использования
"криптографии" с применением аналоговых
алгоритмов, реализованных с помощью цифровых
методов.
а. "Симметричный алгоритм" с использованием ключа длиной
свыше 56 бит, или
b. "Асимметричный алгоритм", в котором безопасность алгоритма
основана на одной из следующих черт:

1. Бүтiн сандарды факторлау 512 бит-тен жоғары
(мысалы, RSА);
2. 512 бит-тен астам мөлшердегi түпкi өрiстің
мультипликативтiк тобындағы дискретті
логарифмдердi есептеу (мысалы, Диффи-Неллман
эллиптикалық қисық);
3. 112 бит-тен жоғары 5А002а1b2 тармақта
көрсетiлгеннен өзге топтағы дискретті
логарифмдердi есептеу (мысалы, Диффи-Неллман
эллиптикалық қисық әдiсi);
2  Криптографиялық функцияларды орындау үшiн әзiрленген
немесе модификацияланған;
3  Пайдаланылмайды;
4  Денсаулықты, қауiпсiздiктi немесе электр-магниттi
сәулеленудiң стандарттарын сақтау үшiн қажеттіден тыс
келетiн ақпараттық сигналдардың жағымсыз шығып кетуiн
басып тастау үшiн әзiрленген немесе модификацияланған;
5  "Жиіліктердi қайта құру" жүйелерi үшiн "спектрдi кеңейту"
немесе секiрме түріндегі кодқа кеңейетін кодтың
генерациясының криптографиялық әдiстерін қолдану үшiн
әзiрленген немесе модификацияланған;
6  Компьютерлiк жүйелердiң берiктiгін бағалау өлшемiнiң В2
сыныбынан (КОНКС) немесе баламды сыныптан асатын
деңгейде пайдаланушыны сертификацияланған немесе
сертификациялауға жататын "көп деңгейлi" қорғауды
немесе оқшаулауды қамтамасыз ету үшiн әзiрленген немесе
модификацияланған;
7  Рұқсат етiлмеген қол жеткiзудi табудың механикалық,
электрлiк немесе электронды құралдарын пайдалана отырып
әзiрленген немесе модификацияланған байланыстың
кабелдi жүйелерi.
Ескерту: 5А002-тармақ бойынша мынадай жабдық бақыланбайды:
а. Осы ескертудiң b немесе h тармақтарына сәйкес
бақыланбайтын аппаратурада немесе жүйелерде
пайдаланылуы шектелген "қондырылған процессоры
бар дербес карточкалар" немесе олар үшiн арнайы
әзiрленген компоненттер:
Ерекше ескерту: Егер "қондырылған процессорлары
бар дербес карточкалар" бiрнеше
функцияны орындай алатын болса,
онда әрбiр функция бөлек
бақыланады.
b. Цифрлық шифрлаусыз және шифрлау ақылы
функциялармен шектелген ақылы теледидардың
радиохабарын тарататын қабылдау аппаратурасы
немесе шектеулi аудиторияға арналған
телехабарларын тарату және бейне-немесе аудио
каналдарды басқарусыз;
с. Пайдаланушы үшiн қол жетiмсiз криптографиялық
мүмкiншiлiктегі және мынадай функцияларды орындау
үшiн арнайы жобаланған және шектелген аппаратура:
1. "бағдарламалық қамтамасыз етудi" көшiруден
қорғалынғанды пайдалану;
2. Мынадай тiзбенiң кез келгенiне қол жеткiзу:
d. Көшiруден қорғалынған тек оқуға ғана қол
жетiмдi ақпарат көзі; немесе
е. Көзде сақталатын ақпарат көз бiрдей жиынтықтарда
ашық сатуға қойылған кезде қорғалынған (мысалы,
интеллектуалдық құқықтарды қорғауға байланысты);
немесе
3. Патенттер қорғаған аудио/бейне деректердi бiрмезгілде
көшiру
f. Банк операцияларын немесе "ақша транзакцияларын"
орындау үшiн арнайы жобаланған және шектелген
криптографиялық жабдық;
Техникалық ескерту:
5А002-тармақта d ескерту "ақша транзакциясы"
төлемдер мен кредиттiк функцияларды қамтиды.
g. Азаматтық пайдалануға арналған (мысалы, ұялы
радиобайланыстың коммерциялық азаматтық
жүйелерiнде пайдалануға арналған), абоненттер
үшiн шифрлау функциясы жоқ портативті немесе
ұтқыр радиотелефондар;
h. Абоненттер үшiн шифрлау функциясы жоқ және
дайындаушының ерекшелемесiне сәйкес
күшейтiлмеген сымсыз байланыстың ең жоғары тиiмді
алыстығы (яғни, алып жүрмелi аппараттың релесiз
байланысы үй телефонымен) 400 м кем
5А002                                   854380900
5В2          Сынақ, бақылау және өндiрiстiк жабдық
5В002     А  Мыналар үшiн арнайы әзiрленген жабдық:
(W1)
(IV)         1. Өлшеулерге немесе сынақтарға арналған аппаратураны
қоса алғанда 5А002, 5В002, 5D002 немесе 5Е002-тармақтар
бойынша бақыланатын аппаратураларды немесе функцияларды
"әзiрлеу";
2. Өлшеулерге, сынақтарға, жөндеуге немесе өндiруге арналған
аппаратураны қоса алғанда 5А002, 5В002, 5D002 немесе
5Е002-тармақтар бойынша бақыланатын аппаратураларды немесе
функцияларды "өндiру";
b  5А002 немесе 5D002-тармақ бойынша бақыланатын "ақпаратты
қорғау" функцияларын бағалау және қолдау үшін арнайы
әзiрленген өлшеу аппаратурасы.
5В002                                   854380900
5С2          Материалдар
Жоқ.
5D2          Бағдарламалық қамтамасыз ету
(W1)
(IV)
5D002     а. 5А002, 5В002 немесе 5D002-тармақтар бойынша бақыланатын
"бағдарламалық қамтамасыз етудi" әзiрлеу", "өндiру" немесе
"пайдалану" үшiн арнайы әзiрленген немесе модификацияланған
"бағдарламалық қамтамасыз ету";
b  5Т002-тармақ бойынша бақыланатын "технологияларды" қолдауға
арнайы әзiрленген немесе модификацияланған "бағдарламалық
қамтамасыз ету;
с  Мына секiлдi арнайы "бағдарламалық қамтамасыз ету":

1. Факторизация целых чисел сверх 512 бит (например, RSА);
2. Вычисление дискретных логарифмов в мультипликативной
группе конечного поля размером более 512 бит (к
примеру, метод Диффи-Неллмана на группе Z/рZ); или
3. Вычисление дискретных логарифмов в группе иной, чем
указано в пункте 5А002.а.1.b.2. сверх 112 бит (к
примеру, метод Диффи-Неллмана на эллиптической кривой);
2. Разработанные или модифицированные для выполнения крипто-
аналитических функций;
3. Не используется;
4. Разработанные или модифицированные для подавления нежелательной
утечки несущих информацию сигналов сверх необходимого для охраны
здоровья, безопасности или соблюдения стандартов электромагнитного
излучения.
5. Разработанные или модифицированные для применения
криптографических методов генерации расширяющегося кода для систем
"расширения спектра", включая скачкообразные кода для систем
"скачкообразной перестройки частоты";
6. Разработанные или модифицированные для обеспечения
сертифицированной или подлежащей сертификации "многоуровневой
защиты" или изоляции пользователя на уровне, превышающем класс В2
критерия оценки надежности компьютерных систем (КОНКС) или
эквивалентный класс;
7. Кабельные системы связи, разработанные или модифицированные с
использованием механических, электрических или электронных средств
обнаружения несанкционированного доступа.
Примечание: По пункту 5А002 не контролируется следующее
оборудование:
а. "Персональные карточки со встроенным процессором"
или специально разработанные для них компоненты,
ограниченные использованием в аппаратуре или
системах, не контролируемых согласно пунктам с b.
по f. данного примечания. Если "персональная
карточка со встроенным процессором" имеет
множественные функции, то контрольный статус
каждой функции определяется индивидуально;
b. приемная аппаратура радиовещания, платного
телевидения или телевещания на ограниченную
аудиторию без цифрового шифрования и где шифрование
ограничено функциями оплаты и управления видео- или
аудиоканалов;
с. Аппаратура, криптографические возможности которой
недоступны для пользователя и которая специально
спроектирована и ограничена для выполнения
следующих функций:
1. Использование защищенного от копирования
"программного обеспечения";
2. Доступ к любому из следующего перечня:
а. защищенный от копирования носитель информации
с доступом только для чтения; или
b. информация, хранимая на носителе, зашифровано
(к примеру, в связи с защитой прав
интеллектуальной собственности), когда
носитель вставлен на открытую продажу в
идентичных комплектах; или
3. Единовременное копирование защищенных патентами
аудио/видео данных;
d. Криптографическое оборудование, специально
спроектированное и ограниченное для выполнения
банковских операций или "денежных транзакций";
Техническое примечание:
В пункте 5А002. Примечание d. "денежные транзакции"
включают сбор и урегулирование выплат и кредитные
функции.
е. портативные или мобильные радиотелефоны,
предназначенные для гражданского использования,
(например, для использования в коммерческих
гражданских системах сотовой радиосвязи), которые
не содержат функции шифрования для абонентов;
f. беспроводная телефонная аппаратура, не содержащая
функции шифрования для абонентов и имеющая
максимальную эффективную дальность неусиленной
беспроводной связи (т.е. безрелейной связи
переносного аппарата с домашним телефоном) менее
400 м согласно спецификации изготовителя.
--------------------------------------------------------------------------
5А002                                       854380900
--------------------------------------------------------------------------
5В2      Испытательное, контрольное и производственное оборудование
5В002    а. Оборудование, специально разработанное для:
(W1)
(IV)        1. "Разработки" аппаратуры или функций, контролируемых по
пунктам 5А002, 5В002, 5D002 или 5Е002, включая аппаратуру
для измерений или испытаний;
2. "Производства" аппаратуры или функций, контролируемых по
пунктам 5А002, 5В002, 5D002 или 5Е002, включая аппаратуру
для измерений, испытаний, ремонта или производства;
b. Измерительная аппаратура, специально разработанная для оценки
и поддержания функций "защиты информации", контролируемых по
пункту 5А002 или 5D002.
--------------------------------------------------------------------------
5В002                                       854380900
--------------------------------------------------------------------------
5С2      Материалы
Нет.
5D2      Программное обеспечение
(W1)
(IV)
5D002   а. "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для "разработки", "производства" или
"использования" "программного обеспечения", контролируемого по
пунктам 5А002, 5В002, или 5D002;
b. "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для поддержки "технологии", контролируемой по
пункту 5Е002;
с. Специальное "программное обеспечение", такое, как:

1. 5А002 немесе 5В002-тармақтар бойынша аппаратураның
функциясын моделдейтін немесе қайта жаңғыртатын
сипаттамаларға ие "бағдарламалық қамтамасыз ету";
2. 5D002с1-тармақ бойынша бақыланатын "бағдарламалық
қамтамасыз етуді" сертификаттау үшін қажетті
"бағдарламалық қамтамасыз ету"
Ескерту: 5D002- тармақ бойынша:
а. 5А002-тармаққа Ескертуге сәйкес бақылауға жатпайтын
аппаратурада "пайдалану" үшiн қажетті "бағдарламалық
қамтамасыз ету";
b. 5А002-тармаққа Ескертуге сәйкес бақылауға жатпайтын
аппаратураның кез келген функциясын iске асыратын
"бағдарламалық қамтамасыз ету";
5D2
5Е2          Технологиялар
5Е002        Жалпы технологиялардың ескертуiне сәйкес, 5А002, 5В002
(W1)         немесе 5D002-тармақтар бойынша жабдықты ие
(IV)         "бағдарламалық қамтамасыз етудi" "әзiрлеуге", "өндiруге"
немесе "пайдалануға" арналған "технологиялар".
5D2
6-САНАТ. БЕРГIШТЕР ЖӘНЕ ЛАЗЕРЛЕР
6А           Жүйелер, жабдық және компоненттер
6А001        Акустика:
(W)
(IV)
а. Мыналар секiлдi теңiз акустикалық жүйелер, жабдық және
олар үшiн арнайы әзiрленген компоненттер:
1. Мыналар секiлдi белсендi (беретін және қабылдап-беретiн)
жүйелер, жабдық және олар үшiн арнайы әзiрленген
компоненттер:
Ескерту: 6А001.а.1-тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. -+20 жоғары сәуленi сканирлеу функциясына ие
емес, және батырылған немесе тереңдегi
объектiлерге немесе балық үйiрлерiне дейiнгi
қашықтықтағы судың тереңдiгiн өлшеу үшiн
шектеулi қолданылатын вертикалды iс-әрекет
тереңдiгiнiң гидролокаторлары;
b. Мыналар секілдi акустикалық буилер:
1. Авариялық акустикалық буилер;
2. Ультрадыбыстық импульстердi су астындағы
күйге ауыстыру немесе орнату үшiн арнайы
әзiрленген сәулелендіргiштер.
а. Теңiз түбiн картографиялау үшiн арналған барлық мынадай
сипаттамаларға ие кең шолмалы жүйелердi өлшейтіндер:
1. Бұрыштарында вертикалі бойынша 20% астам ауытқуды
өлшеуге арналғандар;
2. Судың бетінен бастап 6000 м астам тереңдiкті өлшеуге
арналғандар; және
3. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiн қамтамасыз етуге
арналғандар:
а. Кез келгенi 1,9 болып қойған бiрнеше сәуленi
бiрiктiру; немесе
b. Белдеу шектерiндегі жекелеген өлшеулердiң орташа
есебi жолымен алынған 0,3% жақсы судың тереңдiгiн
өлшеулердiң дәлдiгiн қамтамасыз ету;
(W1-X)    Мынадай сипаттамаларға ие орналасқан жерiн табу жүйелерi:

1. "Программное обеспечение", имеющее характеристики,
моделирующее или воспроизводящее функции аппаратуры,
контролируемой по пункту 5А002 или 5В002;
2. "Программное обеспечение", необходимое для сертификации
"программного обеспечения", контролируемого по пункту
5D002.с.1.
Примечание: По пункту 5D002 не контролируется:
а. "Программное обеспечение", необходимое для
"использования" в аппаратуре, не подлежащей
контролю согласно Примечанию к пункту 5А002;
b. "Программное обеспечение", реализующее любую из
функций аппаратуры, не подлежащей контролю
согласно Примечанию к пункту 5А002.
---------------------------------------------------------------------------
5D2
---------------------------------------------------------------------------
5Е2      Технологии
5Е002    "Технологии", в соответствии с общим технологическим
(W1)     примечанием, предназначенные для "разработки", "производства" или
(IV)     "использования" оборудования либо "программного обеспечения",
контролируемых по пунктам, 5А002, 5В002 или 5D002.
--------------------------------------------------------------------------
5Е2
---------------------------------------------------------------------------
Категория 6. Датчики и лазеры
6А       Системы, оборудование и компоненты
6А001    Акустика:
(W)
(IV)
а. Морские акустические системы, оборудование и специально
разработанные для них компоненты, такие как:
1. Активные (передающие и приемопередающие) системы,
оборудование и специально разработанные компоненты для них,
такие как:
Примечание: По пункту 6А001.а.1. не контролируются:
а. Гидролокаторы глубины вертикального действия,
не обладающие функцией сканирования луча свыше
+/- 20о, и ограниченного применения для
измерения глубины воды, расстояния до
погруженных или заглубленных объектов или
косяков рыбы;
b. Акустические буи, такие как:
1. Аварийные акустические буи;
2. Излучатели ультразвуковых импульсов,
специально разработанные для перемещения или
возвращения в подводное положение.
а. Измеряющие глубину широкообзорные системы, предназначенные
для картографирования морского дна обладающие всеми
следующими характеристиками:
1. Предназначенные для измерения при углах отклонения от
вертикали более 20о;
2. Предназначенные для измерения глубины более 600 м от
поверхности воды; и
3. Предназначенные для обеспечения любой из следующих
характеристик:
а. Объединения нескольких лучей, любой из которых уже
1.9о; или
b. Обеспечения точности измерений глубины воды лучше
0,3%, полученных путем усреднения отдельных измерений
в пределах полосы,
(W1-X)      b. Системы обнаружения местоположения, обладающие следующими
характеристиками:

1. Беру жиiлiгі 10 кГц төмен;
2. 10 кГц бастап 24 кГц қоса алғандағы диапазондағы жұмыс
жиiлiгi бар жабдық үшiн дыбыстық қысым деңгейi 224 дБ (1
м-ге 1 мкПа);
3. 24 кГц және 30 кГц аралығындағы диапазондағы жұмыс
жиiлiгі бар жабдық үшiн дыбыстық қысым деңгейi 235 дБ (1
м-ге 1 мкПа);
4. Кез келген бiлiк бойынша 1 сәулені қалыптастыру және
жұмыс жиілiгі 100 кГц төмен;
5. 5120 м астам нысаналарды шешу қашықтығында жұмыс
iстеу мүмкiншiлiгi; немесе
6. 1000 м астам тереңдiкте қалыпты жұмыс істеуге арналғандар
және кез келген мынадай сипаттамаларға ие түрлендiргіштерi
бар:
а. Қысыммен динамикалық қайта құрылатындар; немесе
b. Цирконаттың қорғасын титанатынан дайындалатындарға
қарағанда басқа түрлендiрушi элементтерi барлар;
с. Түрлендiргіштердi қамтитын, пьезоэлектрлiк, магниттi-
стрикциондық, электр-стрикциондық, электр-динамикалық
немесе гидравликалық элементтердi бiрiктіретiн, жеке немесе
белгілi бiр комбинацияда жұмыс iстейтiн, мынадай
сипаттамаларға ие акустикалық прожекторлар:
1-ескерту: Басқа жабдық үшін арнайы әзiрленген
түрлендiргiштердi қамтитын акустикалық
прожекторлардың бақылаулық мәртебесi осы басқа
жабдықтың бақылаулық мәртебесiмен айқындалады
2-ескерту: 6001А.1-тармақ бойынша Тек вертикалды зондтауды
жүзеге асыратын электронды көздер механикалық
(пневматикалық мылтықтар немесе бу-соққылық
мылтықтар) немесе химиялық (мысалы, жару) көздер
1. 10 кГц төмен жиiлiктерде жұмыс iстейтiн приборлар үшiн
0,01 мВ/шаршы мм/Гц асатын акустикалық қуатта қас
қағымдық сәулеленетiн тығыздық;
2. 10 кГц төмен жиiлiктерде жұмыс істейтiн приборлар үшiн
0,01 мВ/шаршы мм/Гц асатын акустикалық қуатта
үздiксiз сәулеленетiн тығыздық;
Техникалық ескерту:
Акустикалық қуаттың тығыздығы сәулеленетiн үстiңгi бет
пен жұмыс жиілiгiнiң алаңын жүргiзуге арналған шығу
акустикалық қуатын бөлудiң нәтижесінде алынады.
3. 22 дБ астам бүйiрлiк жапырақшаларды басып тастау;
d. Су үстіндегі және су астындағы аппараттардың күйiн
айқындауға арналған, мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие акустикалық жүйелер, жабдық пен олар үшiн
арнайы әзiрленген компоненттер:
Техникалық ескерту: 6А001А1d тармақ мыналарды қамтиды:
а. Екi немесе одан көп буяның
арасындағы когоренттi
"сигналдардың өңделуiн"
пайдаланатын жабдық және су
үстiндегi кемелер мен су астындағы
аппараттардың гидрофондық
құрылғысы
b. Орналасқан жерiн есептеу үшiн
дыбыстың таралуының ақаулығын
автотүзетуге ие жабдық.

1. Частота передачи ниже 10 кГц;
2. Уровень звукового давления выше 224 дБ (1 мкПа на 1м)
для оборудования с рабочей частотой в диапазоне от 10
кГц до 24 кГц включительно;
3. уровень звукового давления выше 235 дБ (1 мкПа на 1м)
для оборудования с рабочей частотой в диапазоне между 24
кГц и 30 кГц;
4. Формирование лучей уже 1o  по любой оси и рабочая
частота ниже 100 кГц;
5. Возможность работать с дальностью разрешения целей более
5120 м; или
6. Предназначенные для нормального функционирования на
глубинах свыше 1000 м и имеющие преобразователи с любыми
из следующих характеристик:
а. Динамически подстраиваемые под давление; или
b. Содержащие другие преобразующие элементы, нежели
изготовленные из свинцового титанат цирконата;
с. Акустические прожекторы, включающие преобразователи,
объединяющие пьезоэлектрические, магнитострикционные,
электрострикционные, электродинамические или
гидравлические элементы, действующие индивидуально
или в определенной комбинации, обладающие любой
из следующих характеристик:
Примечание: 1 Контрольный статус акустических
прожекторов, включающих преобразователи,
специально разработанные для другого
оборудования, определяется контрольным
статусом этого другого оборудования.
Примечание: 2 По пункту 6А001.А.1.с. не контролируются
электронные источники, осуществляющие
только вертикальное зондирование,
механические (например, пневматические
ружья или паро-ударные ружья) или
химические (например, взрывные) источники,
1.  Плотность мгновенной излучаемой акустической
мощности, превышающую 0,01 мВт/кв.мм/Гц для
приборов, действующих на частотах ниже 10 кГц; или
2.  Плотность непрерывно излучаемой акустической
мощности, превышающую 0,001 мВт/кв.мм/Гц для
приборов, действующих на частотах ниже 10 кГц или;
Техническое Примечание:
Плотность акустической мощности получается в
результате деления выходной акустической мощности на
произведение площади излучающей поверхности и
рабочей частоты.
3.  Подавление боковых лепестков более 22 дБ;
d.    Акустические системы, оборудование и специально
разработанные компоненты для определения положения
надводных судов и подводных аппаратов, предназначенные
для работы на дистанции более 1000 м с точностью
позиционирования менее 10 м (среднеквадратичное
отклонение - СКО) при измерении на расстояниях до 1000 м;
Примечание: Пункт 6А001А.1.d. включает:
а. оборудование, использующее когерентную
"обработку сигналов" между двумя или
более буями и гидрофонное устройство
надводных судов и подводных аппаратов;
b. оборудование, обладающее автокоррекцией
погрешности распространения звука для
вычисления местоположения.

2. Мыналар секiлдi пассивтi (белсендi аппаратурамен
байланысқа қарамастан штаттық режимде қабылдайтындар)
жабдық және арнайы әзiрленген компоненттер:
а. Мынадай сипаттамалардың кез келгенi бар гидрофондар
(түрлендiргіштер):
(W1&2)             1. Диаметрi немесе ұзындығы 20 мм кем және
элементтердiң арасындағы қашықтығы 20 мм аз үздiксiз
жұмыс істейтін икемдi бергіштердi немесе дискреттi
әрекет ететін бергiштердiң жинамаларын қамтитындар;
(W1&2)             2. Мынадай кез келген сезiмтал элементтерi бар:
а. Талшықты-оптикалық;
b. Пьезоэлектрлiк полимерлiк; немесе
с. Керамикалық материалдардан жасалған икемдi
пьезоэлектрлiк
1. Жеделдетудi өтеусiз кез келген тереңдiкке арналған
180 дБ жақсы гидрофондық сезімталдығы барлар;
35 м аспайтын тереңдiктегі iске арналған, жеделдетудi
өтеумен 186 дБ жақсы гидрофонды сезiмталдықтағы;
5. Жеделдету өтелетін 192 дБ жақсы гидрофондық
сезiмталдықтағы 35 м асатын тереңдiктегi қалыпты
жұмыс үшін әзiрленгендер;
6. 204 дБ жақсы гидрофондық сезiмталдықтағы 100 м
асатын тереңдiктегі қалыпты жұмыс үшiн
әзiрленгендер; немесе
(W1&2)             7. 1000 м астам тереңдiктегi жұмыс үшiн әзiрленгендер;
Техникалық ескерту:
Гидрофондық сезiмталдық гидрофонды бергiш
күшейткiшсiз 1 мкПа орташа квадраттық қысымдағы
тегiс толқынның акустикалық өрiсiне орналастырылған
кездегi орташа квадраттық шығу кернеуiнің 1В тiрек
кернеуiне (ОКА) қатынасының жиырма есе ондық
логарифмi ретiнде айқындалады. Мысалы, 160дБ
(мкПп-ға тiрек кернеуi 1В) гидрофон осындай өрiсте
10 В шығу кернеуiн бередi, ал осы уақытта 180 дБ
сезімталдықтағы басқасы шығуда тек 10 В ғана бередi.
Осылайша 160 дБ 180 дБ-ге қарағанда жақсы.
(W1&2)       b. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие сүйрететiн
акустикалық гидрофондық торлар:
1. 12,5 м және одан кем қадаммен орналасқан гидрофондық
топтар;
2. 12,5 м бастап 25 м-ге дейiнгi қадаммен орналасқан және
35 м астам тереңдiктегi жұмыс үшiн әзiрленген немесе
модификациялануға қабiлеттi гидрофондық топтар;
Техникалық ескерту:
6А0001а.2.b.2 тармақшада көрсетілген модификацияға
қабілеттілiк гидрофондық топтардың орналасқан жерiн
немесе жұмыс тереңдiктерiнiң шектерiн өзгертуге
арналған орамалардың немесе iшкi қосылыстардың болу
мүмкiндiгiн білдiреді. Мұндай мүмкiншiлiктер ораманың
жұмыс жiптерi санының 10% астам запас жiптерiнiң,
бiреуден астам гидрофондық топты реттеудi немесе
бақылауды қамтамасыз ететiн гидрофондық топтарды немесе
бату тереңдiгiн шектеу құрылғыларының конфигурациясын
реттейтiн блоктардың болуы болып табылады.
3. 6А001А2d тармақ бойынша бақыланатын басқарылатын
бергіштерi барлар;

2. Пассивное (принимающее в штатном режиме независимо от связи с
активной аппаратурой) оборудование и специально разработанные
компоненты, такие, как:
а.  Гидрофоны с любой из следующих характеристик
Примечание: Контрольный статус гидрофонов, специально
разработанных для другого оборудования, определяется
контрольным статусом этого оборудования.
(W1&2)          1.  Включающие гибкие датчики непрерывного действия или
сборки датчиков дискретного действия с диаметром или
длиной менее 20 мм и с расстоянием между элементами
менее 20 мм;
(W1&2)          2. Имеющие любой из следующих чувствительных элементов:
а.  Волоконно-оптический;
b.  Пьезоэлектрический полимерный; или
с.  Гибкий пьезоэлектрический из керамических
материалов;
3. Имеющие гидрофонную чувствительность лучше - 180 дБ на
любой глубине без компенсации ускорения;
4. Разработанные для действия на глубинах, превышающих
35 м, с компенсацией ускорения; или
(W1&2)          5. Разработанные для работы на глубинах более 1000 м;
Техническое Примечание:
Гидрофонная чувствительность определяется как
двадцатикратный десятичный логарифм отношения
среднеквадратичного выходного напряжения к опорному
напряжению 1 В (СКО), когда гидрофонный датчик без
предусилителя помещен в акустическое поле плоской волны со
среднеквадратичным давлением 1 мкПа. Например: гидрофон с
-160 дБ (опорное напряжение 1 В на мкПа) даст выходное
-8
напряжение 10  В в таком поле, в то время как другой, с
-9
чувствительностью -180 дБ, даст только 10 В на выходе.
Таким образом, -160 дБ лучше, чем -180 дБ
(W1&2)      b.  Буксируемые акустические гидрофонные решетки, имеющие
любую из следующих характеристик:
1. гидрофонные группы, расположенные с шагом 12,5м и менее;
2. Разработанные или способные быть модифицированными для
работы на глубинах более 35м;
Техническое Примечание:
Способность к модификации, указанная в подпункте
6А001.а.2.b.2., означает наличие возможности изменения
обмотки или внутренних соединений для изменения
расположения гидрофонной группы или пределов рабочих
глубин. Такими возможностями являются наличие запасных
витков обмотки более 10% от числа рабочих витков,
блоков настройки конфигурации гидрофонной группы или
устройств ограничения глубины погружения,
обеспечивающих регулировку или контроль более чем одной
гидрофонной группы.
3. Имеющие управляемые датчики, контролируемые по пункту
6А001.а.2.d.;

4. Торлардың ұзына бойы бекiтiлген қосқышты кабелдерi
барлар;
5. Диаметрi 40 мм кем жиналған торлары барлар;
6. 35 м астам тереңдiктегi жұмыс үшiн әзiрленген
немесе 35 м асатын тереңдiкте жұмыс iстеуге
арналған реттелетiн не ауысымды тереңдiкті
сезiмтал құрылғысы барлар; немесе
7. 6А001 а.2.а тармақта көрсетілген гидрофондардың
сипаттамалары;
(W1&2-Х)     с. Сүйретiлетiн акустикалық гидрофондық торларда
қолдануға арнайы әзiрленген, спектралдық
талдауды, цифрлық сүзгiден өткiзудi және Фурье тез
түрлендiргiшін немесе басқа да түрлендiргіштердi
немесе процесстердi пайдалана отырып сәуленi
қалыптастыруды қоса алғанда, пайдаланушының
бағдарламаланушылығына, уақыттық немесе жиiлiк
саласында өңдеуге және корреляцияға ие деректердi
өңдеу аппаратурасы;
(W1)         d. Мынадай барлық сипаттарға ие басқарылатын бергiштер:
1. Дәлдiгі -+ 0,5 жақсы; және
2. Мынадай сипаттамалардың кез келгені,
Тордың қосу кабелiне бiрiктiру үшiн әзiрленген және 35
м асатын тереңдiкте жұмыс iстейтін не 35 м асатын
тереңдiкте жұмыс iстеуге арналған реттелетін немесе
ауысымды тереңдiкті сезiмтал құрылғысы бар; немесе
а. Тордың қосу кабелiне сырттан бекіту үшiн әзiрленген
және 35 м асатын тереңдiкте 360 айналумен жұмыс
iстеуге қабiлеттi сезiмтал құрылғысы бар;
(W1&2-Х)     е. Мынадай құрайтындардың кез келгенiне ие түптiк
немесе мұқатылған кабелдiк жүйелер:
1. 6А00а2а тармақта көрсетiлген бiрiктірушi гидрофондар;
2. 35 м асатын тереңдiкте жұмыс iстеу үшін әзiрленген не
35 м асатын тереңдiкте жұмыс iстейтін не 35 м асатын
тереңдiкте жұмыс iстеуге арналған реттелетін немесе
ауысымды тереңдiкті сезiмтал құрылғысы бар телефондық
топтардың мултиплексирленген сигналдарын
бiрiктiрушiлер; немесе
f. Түптiк немесе мұқатылған кабелдiк жүйелер үшiн арнайы
әзiрленген, спектралдық талдауды, цифрлық сүзгiден
өткiзуді және Фурье тез түрлендiргішiн немесе басқа да
түрлендiргiштердi немесе процестердi пайдалана отырып
сәуленi қалыптастыруды қоса алғанда пайдаланушының
бағдарламаланушылығына, уақыттық немесе жиілiк саласында
өңдеуге және корреляцияға ие деректердi өңдеу аппаратурасы;
b. Аппаратураны алып жүрушiнiң жылдамдығын құрайтын
көлденең құраушыны корреляциялық өлшеу үшiн
лагтардағы аппаратура теңiз түбiне қатысты алып
жүрушi мен теңiз түбiнiң арасындағы арақашықтық
500 м астам.
--------------------------------------------------------------------------
6А001, а, 1, а                             901580910
6А001, а, 1, b                             901580910
6А001, а, 1, с                             901580910
6А001. а, 1, d                             901580110

4. Имеющие продольно укрепленные соединительные кабели
решеток;
5. Имеющие собранные решетки диаметром менее 40 мм;
6. Мультиплексированные сигналы гидрофонных групп,
разработанных для работы на глубинах более 35 м или
имеющих регулируемое либо сменное глубинное
чувствительное устройство, предназначенное для работы
на глубинах, превышающих 35 м; или
7. Характеристики гидрофонов, указанные в пункте
6А001.а.2.а.;
(W1&2-X)    с.  Аппаратура обработки данных, специально разработанная для
применения в буксируемых акустических гидрофонных
решетках, обладающая программируемостью пользователем,
обработкой во временной или частотной области и
корреляцией, включая спектральный анализ, цифровую
фильтрацию и формирование луча с использованием быстрого
преобразования Фурье или других преобразований или
процессов;
(W1)            d. Управляемые датчики, имеющие все следующие
характеристики:
1. Точность лучше +/- 0,5о; и
2. Разработанные для использования на глубинах,
превышающих 35 м, либо имеющие регулируемое или
сменное глубинное чувствительное устройство,
предназначенное для работы на глубинах, превышающих
35 м;
(W1&2-X)    е.  Донные или притопленные кабельные системы, имеющие любую
из следующих составляющих:
1. Объединяющие гидрофоны, указанные в пункте 6А001.а.2.а.;
2. Объединяющие мультиплексированные сигнальные модули
гидрофонных групп, имеющих все из следующих
характеристик:
а. разработанных для работы на глубинах, превышающих
35 м, либо имеющих регулируемое или сменное
глубинное чувствительное устройство, предназначенное
для работы на глубинах, превышающих 35 м; и
b. допускающие замену в рабочем режиме модулями
буксируемых акустических гидрофонных решеток;
f.  Аппаратура обработки данных, специально разработанная для
донных или притопленных кабельных систем, обладающая
программируемостью пользователем и обработкой во временной
или частотной области и корреляцией, включая спектральный
анализ, цифровую фильтрацию и формирование луча с
использованием быстрого преобразования Фурье или других
преобразований либо процессов;
b. Аппаратура на лагах для корреляционного измерения
горизонтальной составляющей скорости носителя аппаратуры
относительно морского дна на расстояниях между носителем и
дном моря более 500 м.
--------------------------------------------------------------------------
6А001, а, 1, а                             901580910
6А001, а, 1, b                             901580910
6А001, а, 1, с                             901580910
6А001. а, 1, d                             901580110

6А001, а, 2, а,1                           901580110
901580930
6А001. а, 2, а, 2-                         901580930
6А001. а, 2, а, 7
6А001, а, 2, b                             901580910
901580990
6А001, а, 2, с                             901580930
901580990
6А001, а, 2, d                             901580110
901580930
6А001, а, 2, е                             901580930
901580990
6А001, а, 2, f                             901580930
901580990

6А001, а, 2, а,1                           901580110
901580930
6А001. а, 2, а, 2 -                        901580930
6А001. а, 2, а, 7
6А001, а, 2, b                             901580930
901580990
6А001, а, 2, с                             901580930
901580990
6А001, а, 2, d                             901580110
901580930
6А001, а, 2, е                             901580930
901580990
6А001, а, 2, f                             901580930
901580990

6А001, b                                   901580930
901580990
---------------------------------------------------------------------------
6А002        Оптикалық бергіштер
(W)          ЕРЕКШЕ ЕСКЕРТУ: СОНДАЙ-АҚ 6А102 ҚАРАҢЫЗ
(М18а)
а. Мыналар секiлдi оптикалық детекторлар:
Ескерту: 6А002-тармақ бойынша германийлi немесе
кремнийлi фотоқұрылғылар бақыланбайды.
1. Мыналар секiлдi "ғарышта қолдану үшiн жарамды" қатты
денелi детекторлар:
(W1)               а. Барлық мынадай сипаттарға ие, "ғарышта қолдану үшiн
жарамды" қатты денелi детекторлар:
1. Толқындардың 10 нм-нен 300 нм-ге дейiнгi
ұзындық диапазонындағы барынша сезiмталдығы;
2. Толқындардың 400 нм-нен астам ұзындығындағы
сезiмталдық барынша жоғары сезiмталдыққа
қатысты 0,1% кем;
(W1)               b. Барлық мынадай сипаттарға ие, "ғарышта қолдану үшiн
жарамды" қатты денелi детекторлар:
1. Толқындардың 900 нм-нен 1200 нм-ге дейінгі
диапазонындағы ең жоғары сезiмталдық; және
2. Жаңғырықтың тұрақты уақыты 95 нс немесе одан кем;
(W1g2)             с. "Ғарышта қолдану үшiн жарамды", толқындардың 1200
нм-нен 30000 нм-ге дейінгi ұзындық диапазонында
ең жоғары сезімталдыққа ие қатты денелi
детекторлар:
3. Жарықтың электронды-оптикалық күшейiткiштерi
мен олар үшiн арнайы әзiрленген мыналар секiлдi
компоненттер;
(W1)               а. Барлық төменде санамаланғандар бар айқын
жарықтың электронды-оптикалық күшейткiштерi:
1. Толқындардың 400 нм-нен 1050 нм-ге дейiнгi
ұзындығының диапазонындағы ең барынша
сезiмталдығы;
2. 15 мкм немесе одан кем тесiктер қадамымен
(орталықтардың арасындағы қашықтықпен)
бейненi электрондық күшейтуге арналған
микроканалды анод; және
3. Мына секiлдi фотокатодтар:
а. S-20, S-25 фотокатодтар немесе 240 мк А/лм
астам жарық сезiмталдығымен көп қуысты
фотокатодтар;
b. GaAs немесе GaLnAs арналған фотокатодтар;
немесе
с. ІІІ-V топтарының қосылыстарына арналған
басқа жартылай өткiзгiш фотокатодтар;
Ескерту: 6А002.а.2.а.3.с. тармақтар бойынша
10 мА/Вм немесе одан кем ең
жоғары сәулелену сезiмталдығымен
жартылай өткiзгіштерге арналған
фотокатодтар бақыланбайды.
а. Мыналар секiлдi арнайы әзiрленген компоненттер:
1. 15 мкм немесе одан кем тесiктер қадамымен
(орталықтардың арасындағы қашықтық)
микроканалды дөңестер;
2. арналған фотокатодтар;
3. III-V топтарының қосылыстарына арналған басқа жартылай
өткiзгiш фотокатодтар;
Ескерту: 6А002.а.2.b.3.с. тармақтар бойынша 10 мА/Вм
немесе одан кем ең жоғары сәулелену
сезiмталдығымен жартылай өткiзгiштерге
арналған фотокатодтар бақыланбайды
(W1)         3. Мыналар секiлдi "ғарышта қолдану үшiн жарамсыз"
"фокалды тегістiк торлары":
Техникалық ескерту:
Сызықтық немесе екi өлшемдiк көп элементтi детекторлық
торлар "фокалды тегiстiк торларына" жатады.

6А001, b                                   901580930
901580990
---------------------------------------------------------------------------
6А002    Оптические датчики
(W)      Особое примечание: Смотрите также 6А102.
(M18a)
а. Оптические детекторы, такие, как:
Примечание: По пункту 6А002.а. не контролируются германиевые
или кремниевые фото устройства.
1. Твердотельные детекторы, "пригодные для применения в
космосе", такие как:
(W1)        а. Твердотельные детекторы, "пригодные для применения в
космосе, обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Максимальную чувствительность в диапазоне длин волн
от 10 нм до 300 нм; и
2. Чувствительность на длине волны более 400 нм менее
0.1 % относительно максимальной чувствительности;
(W1)     b. Твердотельные детекторы, "пригодные для применения в космосе,
обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Максимальную чувствительность в диапазоне длин волн от 900
нм до 1200 нм; и
2. Постоянную времени отклика 95 нс или менее;
(W1&2)   с. Твердотельные детекторы, "пригодные для применения в космосе",
имеющие максимальную чувствительность в диапазоне длин волн от
1200 нм до 30000 нм;
2. Электроннооптические усилители яркости и специально разработанные
для них компоненты, такие, как:
(W1)     а. Электроннооптические усилители яркости, имеющие все
нижеперечисленное:
1. Максимальную чувствительность в диапазоне длин волн от 400
нм до 1050 нм;
2. Микроканальный анод для электронного усиления изображения с
шагом отверстий (расстоянием между центрами) 15 мкм или
менее; и
3. Фотокатоды, так как:
а. Фотокатоды S-20, S-25 или многощелевые фотокатоды со
светочувствительностью более 240 мкА/лм;
b. Фотокатоды на GаАs или GаInАs; или
с. Другие полупроводниковые фотокатоды на соединениях
групп III-V;
Примечание: По подпунктам 6А002.а.2.а.3.с. не
контролируются фотокатоды на
полупроводниковых соединениях с максимальной
излучательной чувствительностью 10 мА/Вт или
менее.
b. Специально разработанные компоненты, такие как:
1. Микроканальные платы, с шагом отверстий (расстояние между
центрами) 15 мкм или менее;
2. Фотокатоды на GаАs или GаInАs;
3. Другие полупроводниковые фотокатоды на соединениях групп
III-V;
Примечание: По подпунктам 6А002.а.2.b.3. не контролируются
фотокатоды на полупроводниковых соединениях с -
максимальной излучательной чувствительностью 10
мА/Вт или менее.
(W1)  3.  "Решетки фокальной плоскости", "непригодные для применения в
космосе", такие как:
Техническое Примечание:
Линейные или двумерные многоэлементные детекторные решетки
относятся к "решеткам фокальной плоскости".

Ескерту: 1. 6А002.а.3.-тармақ фотоөткiзгіш және
фотогальваникалық торларды қамтиды.
2. 6А002.а.3. мыналар бақыланбайды:
а. фокалды тегiстiктің кремнийлi торлары;
b. көп элементтi (16 элементтен көп емес)
герметизацияланған фотоөткiзгіш элементтер;
с. пироэлектрлiк детекторлар:
1. Триглицинсульфит және оның
туындылары;
2. Қорғасын-ланцан-цирконийдiң титанаты
және оның туындылары;
3. Литийдiң танталаты;
4. Поливинилиденфторид және оның
туындылары;
5. Барий-стронцийдің ниобаты және оның
туындылары; немесе
а. Барлық мынадай сипаттамаларға ие, "ғарышта қолдануға
жарамсыз" "фокалды тегiстiктiң торлары":
1. Толқындардың 900 нм-нен 1050 нм-ға дейінгі
ұзындықтарының диапазонындағы ең жоғары
сезiмталдықтағы жекелеген элементтер;
2. Тұрақты уақыт жаңғырығы 0,5 нс-тен кем;
b. Барлық мынадай сипаттамаларға ие, "ғарышта қолдануға
жарамсыз" "фокалды тегiстiктiң торлары":
3. Толқындардың 1050 нм-нен 1200 нм-ға дейінгі
ұзындықтарының диапазонындағы ең жоғары
сезiмталдықтағы жекелеген элементтер;
4. Тұрақты уақыт жаңғырығы 95 нс немесе кем;
с. Толқындардың 1200 нм-нен 30000 нм-ге дейінгі
ұзындықтарының диапазонындағы ең жоғары
сезiмталдықтағы жекелеген элементтерге ие, "ғарышта
қолдануға жарамсыз" "фокалды тегiстiк торлары".
(W1)         b. Дистанциялық зондтау кезiнде қолдануға арналған
және мынадай сипаттамалардың кез келгеніне ие
"бейненiң жалғыз спектралдық бергiштерi" және
"бейненiң көп спектралды бергіштерi":
1. Шолудың қағым сәттік өрiсi (ШҚӨ) 200 мкрд (микрорадиан)
кем; немесе
2. Толқындардың 400 нм-нен 30000 нм-ге дейінгi
ұзындықтарының диапазонындағы жұмысқа арналған:
а. Бейненiң шығу деректерiн цифрлық форматта
қамтамасыз ететiндер; және
b. Сондай-ақ:
1. "Ғарышта қолдануға жарамды болып табылатындар"
немесе
2. 2,5 мкрд (микрорадиан) кем ШҚӨ-ға ие
кремнийлi емес детекторларды пайдалану кезiнде
ұшу аппараттарының бортындағы жұмыс үшiн
әзiрленген.
(W1-X)       с. Көрiнетін немесе ИК диапазондарында жұмыс iстейтiн және
мынадай құрайтындардың кез келгенi бар тiкелей байқау
жабдығы:
1. 6А002.а.2.а.-тармақта көрсетiлген сипаттамаларға ие
электронды-оптикалық түрлендiргіштер; немесе
2. 6А002.а.3-тармақта көрсетiлген сипаттамаларға
ие "фокалды тегістік торлары".
Техникалық ескерту:
"Тiкелей байқау", байқаушы-адамға бейненi теледидарлық
дисплей үшiн электронды сигналға түрлендiрусiз көрiнiстi
бейненi ұсынатын және бейнені фотографиялық, сондай-ақ
электрондық немесе басқа тәсілмен тiркеп немесе сақтай
алмайтын көрiнiмдiк немесе ИК диапазондарында жұмыс
істейтiн бейнені алуға арналған жабдыққа жатады.

Примечание: 1. Пункт 6А002.а.3. включает фотопроводящие и
фотогальванические решетки.
2. По пункту 6А002.а.3. не контролируются:
а. кремниевые решетки фокальной плоскости.
b. многоэлементные (не более 16 элементов)
герметизированные фотопроводящие элементы на
основе сульфида свинца или селенида свинца;
с. пироэлектрические детекторы на основе любого
из следующих материалов:
1. Триглицинсульфата и его производных;
2. Титаната свинца-лантана-циркония и его
производных:
3. Танталата лития;
4. Поливинилиденфторида и его производных; или
5. Ниобата бария-стронция и его производных;
а.   "Решетки фокальной плоскости", "непригодные для применения в
космосе", обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Отдельные элементы с максимальной чувствительностью в
диапазоне длин волн от 900 нм до 1050 нм; и
2. Постоянную времени отклика менее 0,5 нс;
b.   "Решетки фокальной плоскости", "непригодные для применения в
космосе", обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Отдельные элементы с максимальной чувствительностью в
диапазоне длин волн от 1050 нм до 1200 нм; и
2. Постоянную времени отклика 95 нс или менее;
с.   "Решетки фокальной плоскости", "непригодные для применения в
космосе", имеющие отдельные элементы с максимальной
чувствительностью в диапазоне длин волн от 1200 нм до 30000 нм.
(W1)  b. "Моноспектральные датчики изображения" и "многоспектральные
датчики изображения", специально разработанные для применения при
дистанционном зондировании и обладающие любой из следующих
характеристик:
1.  Мгновенное поле обзора (МПО) менее 200 мкрад (микрорадиан);
или
2.  Предназначенные для работы в диапазоне длин волн от 400 нм до
30000 нм и обладающие всеми следующими характеристиками:
а. Обеспечивающие выходные данные изображения в цифровом
формате; и
b. А также:
1. "Являющиеся пригодными для применения в космосе", или
2. разработанными для работы на борту летательного
аппарата при использовании некремниевых детекторов,
имеющие МПО менее 2,5 мкрад (микрорадиан).
(W1-Х) с. Оборудование "прямого наблюдения" изображения, работающее в
видимом или ИК диапазонах и содержащее любую из следующих
составляющих:
1. Электроннооптические преобразователи, имеющие характеристики,
указанные в пункте 6А002.а.2.а.; или
2. "Решетки фокальной плоскости", имеющие характеристики,
указанные в пункте 6А002.а.3.
Техническое Примечание:
"Прямое наблюдение" относится к оборудованию для получения
изображения, работающему в видимом или ИК диапазонах, которое
представляет визуальное изображение человеку-наблюдателю без
преобразования изображения в электронный сигнал для
телевизионного дисплея и которое не может регистрировать или
сохранять изображение фотографически, а также электронным или
другим способом.

Ескерту: 6А002.с-тармақ бойынша GаАs немесе GainAs
ерекшелiгi бар материалдарда фотокатодтары бар
мынадай жабдық бақыланбайды:
а. Өндiрiстiк немесе азаматтық сигналдық
құрылғылар, көлiктiң қозғалысын
немесе өндiрiстiк қозғалысты басқару
жүйелерi не есеп жүйелерi;
b. Медициналық жабдық;
с. Материалдың қасиетiн инспекциялау, сорттау
немесе талдау үшiн пайдаланылатын технологиялық
жабдық;
d. Өндiрiстiк пештер үшiн өрттің
сигнализаторлары;
е. Лабораториялық талдау үшiн арнайы
әзiрленген жабдық.
d. Мыналар секiлдi оптикалық бергіштер үшін қамтамасыз етудiң
арнайы компоненттерi:
1. "Ғарышта қолдануға жарамды" криосалқындатқыштар;
0
2. Мыналар секiлдi 218 К (-55 С) төмен көздiң
салқындату температурасымен "ғарышта қолдануға жарамды"
криосалқындатқыштар;
а. жұмыс iстемей қалуға арналған iстердiң орташа
уақытын немесе 2500 с астам жұмыс iстемей
қалуларының арасындағы iстердiң орташа уақытын
айқындайтын тұйық цикл;
b. 8 мм-нен кем каналдың сыртқы диаметрiмен
Джоул-Томсон өзiн-өзi реттейтiн
шағынсалқындатқыштары;
3. Акустикалық, термикалық,
инерциалды-электромагнитті-сезiмтал немесе ядролық
сәулеленуге сезiмтал болуы үшiн бүркеудiң көмегiмен
арнайы композициялық немесе құрылымдық әзiрленген не
модификацияланған оптикалық сезiмтал талшықтар.
(W1)         е. Торға 2048-ден астам элементке және толқындардың 300
нм-нен 900 нм-ге дейiнгі ұзындықтарының диапазонында ең
жоғары сезiмталдыққа ие "ғарышта қолдануға жарамды"
"фокалды тегістiк торлары".
---------------------------------------------------------------------------
6А002, а,1                                  854140990
6А002, а,2,а                                854140990
901380000
6А002, а,2,b                                854140990
6А002, а,3                                  854140910
854140990
6А002, b                                    854140990
6А002, с,1                                  854020300
854099000
6А002, с,2                                  854099000
6А002, b,1                                  901380000
901390000
6А002, b,2                                  901380000
901390000
6А002, d,3                                  901380000
901390000
6А002, е,                                   901380000
--------------------------------------------------------------------------
6А003        Камералар
(W)          Ерекше ескерту: сондай-ақ 6А203-ті қараңыз
(N5B3)       Ерекше ескерту: су астында пайдалану үшiн арнайы әзiрленген
немесе модификацияланған камераларға
қатысты.
8А002.d.(N5В4) және 8А002.е. тармақтарды
қараңыз.
Мыналар секiлдi бақылау-өлшеу приборларының камералары:

Примечание: По пункту 6А002.с. не контролируется следующее
оборудование, содержащее фотокатоды на материалах,
отличных от GаАs или GаInАs:
а. Производственные или гражданские сигнальные
устройства, системы управления движением
транспорта или производственным движением либо
системы счета;
b. Медицинское оборудование;
с. Технологическое оборудование, используемое для
инспекции, сортировки или анализа свойств
материала;
d. Сигнализаторы пожара для производственных печей;
е. Оборудование, специально разработанное для
лабораторного использования.
d. Специальные компоненты обеспечения для оптических датчиков, такие
как:
1. Криоохладители, "пригодные для применения в космосе";
2. Криоохладители, "непригодные для применения в космосе", с
температурой охлаждения источника ниже 218 К (-55 оС), такие
как:
а. Замкнутого цикла с определенным средним временем наработки
на отказ или средним временем наработки между отказами
более 2500 ч;
b. Саморегулирующиеся миниохладители Джоуля-Томсона с
наружными диаметрами канала менее 8 мм;
3. Оптические чувствительные волокна, специально изготовленные
композиционно или структурно либо модифицированные с помощью
покрытия, чтобы стать акустически-, термически-, инерциально-,
электромагнитно- чувствительными или чувствительными к
ядерному излучению.
(W1)  е. "Решетки фокальной плоскости", "пригодные для применения в
космосе", имеющие более 2048 элементов на решетку и максимальную
чувствительность в диапазоне длин волн от 300 нм до 900 нм.
---------------------------------------------------------------------------
6А002, а,1                                  854140990
6А002, а,2,а                                854140990
901380000
6А002, а,2,b                                854140990
6А002, а,3                                  854140910
854140990
6А002, b                                    854089900
6А002, с,1                                  854020300
854099000
6А002, с,2                                  854099000
6А002, d,1                                  901380000
901390000
6А002, d,2                                  901380000
901390000
6А002, d,3                                  900190900
901380000
6А002, е,                                   901380000
--------------------------------------------------------------------------
6A003     Камеры
(W)       Особое примечание: Смотрите также 6А203.
(N5B3)    Особое примечание: Касательно камер, специально разработанных
или модифицированных для подводного использования, см. пункты
8А002.d. (N5В4) и 8А002.е.
Примечание: Параметры камер контрольно-измерительных приборов,
описанные в пунктах с 6А003.а.3. по 6А003.а.5., должны
оцениваться по их максимальным показателям с использованием
"электронных узлов", доступных согласно спецификации
производителя камеры.
а.  Камеры контрольно-измерительных приборов, такие как:

1. 8-ден 16 мм-ге дейiнгі таспаның кез келген форматын
пайдаланатын жоғары жылдамдықты жазатын кинокамералар,
оларда таспа жазудың бүкіл кезеңi бойы алға қозғалады және
олар кодтау жылдамдығы кезінде 03150 кадр/с астам жазуға
қабiлетті;
Ескерту: 6А003.а.1-тармақ бойынша кәдiмгі азаматтық
мақсаттарға арналған жазатын кинокамералар
бақыланбайды.
2. Таспа жылжымайтын және 35 мм таспаны кадрлаудың толық
биiктiгі үшін 1000000 кадр-с астам жылдамдық кезiнде
немесе кадрлардың аз биiктiгi үшiн жоғары жылдамдығынан
астамға парапар немесе кадрлардың үлкен биіктiгі үшiн аз
жылдамдыққа парапар кезiнде жазуға қабiлеттi механикалық
жоғары жылдамдықтағы камералар;
3. 10 мм/мкс-ден астам жылдамдыққа механикалық немесе
электрондық фотохронографтар;
4. 1000000 кадр/с астам жылдамдыққа ие кадрлық
синхронизациялайтын электрондық берушi камералар;
5. Барлық мынадай сипаттамаларға ие электронды берушi
камералар:
а. Электронды тиектің жылдамдығы (стробирлеу қабiлеті)
толық кадр үшiн 1 мкс-тен кем; және
b. Кадрлаудың жылдамдығын қамтамасыз ететiн есептеу уақыты
секундына 125-тен астам толық кадр.
а. Мыналар секiлдi бейнелердi қалыптастыру камералары:
Ескерту: 6А003.b. тармақ бойынша теледидарлық хабар
тарату үшiн арнайы арналған теледидарлық
немесе бейнекамералар бақыланбайды
1. Қатты денелi берiштердi қамтитын және мынадай
сипаттамалардың кез келгеніне ие бейнекамералар:
а. Монохромды (қара-ақ) камералар үшiн қатты денелi торға
"белсендi пикселдердiң" 4 106-нан астам;
b. Yш қатты денелi торды қамтитын түрлi-түстi
камералар үшiн қатты денелi торға "белсендi
пикселдердiң" 4 106-нан астам;
с. Бiр қатты денелi тордың негiзiнде түрлi-түстi
камералар үшiн 12 106 "белсендi пикселден" астам;
2. Барлық мынадай сипаттамаларға ие, сканирлейтін
камералардың негiзiндегі сканирлейтiн камералар немесе
жүйелер:
а. Торға 8192 элементтен астам сызықтық детекторлық
торлар; және
b. Бiр бағыттағы механикалық сканирлеу;
(W1-X)       3. Электронды-оптикалық түрлендiргiштерi бар, 6А002.а.2.а.
тармақта көрсетiлген сипаттамаларға ие бейнелердi
қалыптастыру камералары;
(W1-X)       4. "фокалды тегістiк торларымен" жарақталған, 6А002.а.3-
тармақта көрсетiлген сипаттамаларға ие бейнелерді
қалыптастыру камералары.
Ескерту: 6А003.b.4.-тармақ бойынша сызықтық "фокалды
тегістiк торларымен" жарақталған, 12 немесе одан
аз элементке ие, уақытша кідiртiлген және
кiрiктірілген элементтердi пайдаланбайтын және
мынадай қолданулардың қандай да болмасын бiр
үшiн жобаланған бейнелердi қалыптастыру
камералары бақыланбайды:
а. Сигнализацияның өнеркәсiптік немесе
азаматтық жүйелерi, көше немесе өнеркәсiптік
қозғалысын бақылау немесе есепке алу
жүйелерi;
b. Құрылыстарда, жабдықтарда немесе өнеркәсiп
процестерiнде жылу ағындарын бақылауға және
көрсетуге арналған өнеркәсіптiк жабдық.
с. Материалдардың қасиетін бақылауға, жiктеуге
немесе талдауға арналған өнеркәсiптiк жабдық;
d. Лабораториялық пайдалану үшiн арнайы
жобаланған жабдық; немесе
е. Медициналық жабдық.
---------------------------------------------------------------------------

1.  Высокоскоростные записывающие кинокамеры, использующие
любой формат пленки от 8 до 16 мм, в которых пленка
непрерывно движется вперед в течение всего периода
записи и которые способны записывать при скорости
кадрирования более 13150 кадров/с;
Примечание: По пункту 6А003.а.1. не контролируются
записывающие кинокамеры для обычных
гражданских целей.
2.  Механические высокоскоростные камеры с неподвижной
пленкой, способные записывать при скорости более 1000000
кадров/с для полной высоты кадрирования 35-мм пленки или
при пропорционально более высокой скорости для меньшей
высоты кадров, или при пропорционально меньшей скорости
для большей высоты кадров;
3.  Механические или электронные фотохронографы, имеющие
скорость записи более 10 мм/мкс;
4.  Электронные передающие камеры с кадровой синхронизацией,
имеющие скорость более 1000000 кадров/с;
5.  Электронные передающие камеры, обладающие всеми
следующими характеристиками:
а. Скорость электронного затвора (способность
стробирования) менее 1 мкс за полный кадр; и
b. Время считывания, обеспечивающее скорость
кадрирования более 125 полных кадров в секунду.
b.  Камеры формирования изображения, такие, как:
Примечание: По пункту 6А003.b. не контролируются телевизионные
или видеокамеры, специально разработанное для
телевизионного вещания.
1. Видеокамеры, включающие твердотельные датчики и обладающие
любой из следующих характеристик:
а. Более 4*106 "активных пикселов" на твердотельную решетку
для монохромных (черно-белых) камер;
b. более 4*106 "активных пикселов" на твердотельную решетку
для цветных камер, включающих три твердотельные решетки;
или
с. Более 12*106 "активных пикселов" для цветных камер на
основе одной твердотельной решетки;
2. Сканирующие камеры и системы на основе сканирующих камер,
обладающие всеми следующими характеристиками:
а. Линейные детекторные решетки с более чем 8192 элементами на
решетку; и
b. Механическое сканирование в одном направлении;
(W1-X)    3. Камеры формирования изображений, содержащие
электроннооптические преобразователи, имеющие характеристики,
указанные в пункте 6А002.а.2.а.;
(W1-Х)    4. Камеры формирования изображений, оснащенные "решетками
фокальной плоскости", имеющие характеристики, указанные в
пункте 6А002.а.3.
Примечание: По пункту 6А003.b.4. не контролируются камеры
формирования изображений, оснащенные линейными
"решетками фокальной плоскости", имеющими 12
элементов или менее, не использующие элементов с
временной задержкой-и-интегрированием и
спроектированные для какого-либо из следующих
применений:
а.  Промышленные или гражданские системы
сигнализации, контроль уличного или
промышленного движения или системы учета;
b.  Промышленное оборудование для контроля и
отображения тепловых потоков в строениях,
оборудовании или производственных процессах;
с.  Промышленное оборудование для контроля,
классификации или анализа свойств материалов;
d.  Оборудование, специально спроектированное для
лабораторного использования; или
е.  Медицинское оборудование.
---------------------------------------------------------------------------

6А003, а,1                                  900711000
900719000
6А003, а,2                                  900719000
6А003, а,3                                  900719000
6А003, а,4                                  900719000
6А003, а,5                                  900719000
6А003, b,                                   852190000
---------------------------------------------------------------------------
6А004        Оптика
(W)
а. Мыналар секiлдi оптикалық айналар (рефлекторлар):
1. 100 Гц-дан астам жылдамдық кезiнде үстіңгi бет
бөлiктерiнiң қалпын қайта реттеудi серпiнді жүзеге
асыруға қабiлеттi тұтастай немесе көп элементтi үстіңгі
беті бар "деформациялайтын айналар" және олар үшiн
арнайы әзiрленген компоненттер;
2. Орташа "баламдық тығыздығы" 30 кг/шаршы м-ден кем
және жалпы массасы 10 кг-ден астам жеңiл тұтастай
құйылған айналар;
3. Орташа "баламдық тығыздығы" 30 кг/шаршы м-ден кем
және жалпы массасы 2 кг-ден астам, жеңiл
"композициялық" немесе көбiк тәрiздi материалдардан
жасалған айналар;
4. Негiзгі бiлiгінiң диаметрi немесе ұзындығы 100 мм-нен
астам, толқындарының ұзындығының тегiстiгі немесе
одан жақсы (толқынның ұзындығы 633 нм-ге тең) және
басқару белдеуiнiң енi 100 Гц-ден астам сәуленi
басқаруға арналған айналар.
b. Өткiзу спектрi 3000 нм-нен 25000 нм-ге дейiн, мырыштың
селенидiнен (ZnSe) немесе мырыштың сульфидiнен (ZnS)
дайындалған, мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
оптикалық компоненттер:
1. Көлемi 100 текше см-ден астам; немесе
2. Негізгі білiгінiң диаметрi немесе ұзындығы 80 мм-нен
астам және қалыңдығы (тереңдігі) 20 мм-нен астам.
(W1)         с. Мыналар секiлдi "ғарышта қолдануға жарамды" оптикалық
жүйелерге арналған компоненттер:
1. Дәл осы апертурадағы және қалыңдықтағы қатты
денелi пластиндермен салыстырғанда 20% кем
"баламды тығыздықтағы" жеңiлдетілген үлгідегі
оптикалық элементтер;
2. Iшкi қасықшалар, бетi бүркелген iшкi қасықшалар (бiр
қабатты немесе көп қабатты, металл немесе диэлектрлi,
өткiзетін, жартылай өткiзетiн немесе оқшаулайтын)
немесе қорғаныш таспалары бар iшкi қасықшалар;
3. Диаметрiнде бір оптикалық метрге тең немесе астам
қабылдау апертурасымен ғарышта оптикалық жүйеге
жинауға арналған айналардың сегменттерi немесе
түйіндері;
4. "Композициялық" материалдардан дайындалғандар,
координаттардың кез келген бағытында 5 10 тең немесе
кем сызықтық термикалық кеңею коэффициенті бар;
(Wi)         d. Мына секiлдi оптикалық бақылау жабдығы:
1. "Ғарышта қолдануға жарамды" оптикалық компоненттердің
үстіңгi бетiнiң бейiнiн қолдау немесе бағдарлау үшiн
арнайы арналған, 6А004.с.1 немесе 6А004с3 тармақтары
бойынша бақыланатындар;

6А003, а,1                                  900711000
900719000
6А003, а,2                                  900719000
6А003, а,3                                  900719000
6А003, а,4                                  900719000
6А003, а,5                                  900719000
6А003, b (аll)                              852190000
---------------------------------------------------------------------------
6А004    Оптика
(W)
а. Оптические зеркала (рефлекторы), такие как ^
1. "Деформируемые зеркала", имеющие сплошные или многоэлементные
поверхности, и специально разработанные для них компоненты,
которые способны динамически осуществлять перерегулировку
положения частей поверхности зеркала при скорости более 100 Гц;
2. Легкие монолитные зеркала, имеющие среднюю "эквивалентную
плотность" менее 30 кг/кв.м и общую массу более 10 кг$
3. Зеркала из легких "композиционных" или пенообразных
материалов, имеющие среднюю "эквивалентную плотность" менее 30
кг/кв.м и общую массу более 2 кг.
4. Зеркала для управления лучом с диаметром или длиной главной
оси более 100 мм, имеющие плоскостность 1/2 длины волны или
лучше (длина волны равна 633 нм) и ширину полосы управления
более 100 Гц.
b. Оптические компоненты, изготовленные из селенида цинка (ZnSе) или
сульфида цинка (ZnS), со спектром пропускания от 3000 нм до 25000
нм, обладающие любой из следующих характеристик:
1. Объем более 100 куб. см; или
2. Диаметр или длину главной оси более 80 мм и толщину (глубину)
более 20 мм.
(W1) с. Компоненты для оптических систем, "пригодные для применения в
космосе", такие, как:
1. Оптические элементы облегченного типа с "эквивалентной
плотностью" менее 20 % по сравнению с твердотельными пластинами
с той же самой апертурой и толщиной;
2. Подложки, подложки с поверхностным покрытием (однослойным или
многослойным, металлическим или диэлектрическим, проводящим,
полупроводящим или изолирующим) или подложки с защитными
пленками;
3. Сегменты или узлы зеркал, предназначенные для сборки в космосе
в оптическую систему с приемной апертурой, равной или более
одного оптического метра в диаметре;
4. Изготовленные из "композиционных" материалов, имеющих
коэффициент линейного термического расширения, равный или менее
-6
5*10  в любом направлении координат.
(W1) d. Оборудование оптического контроля, такое как:
1. Специально предназначенное для поддержания профиля поверхности
или ориентации оптических компонентов, "пригодных для
применения в космосе", контролируемых по пунктам 6А004.с.1. или
6А004.с.3.;

2. 100 Гц-ге тең немесе одан астам және ақаулығы 10 мкрд
(микрорадиан) немесе кем жиiлiктер белдеуiндегі
резонаторды басқару, қадағалау, тұрақтандыру немесе
реттеу;
3. Барлық мынадай сипаттамаларға ие кардандық iшкi
таразылар:
а. Бұрылуының ең жоғары бұрышы 5 астам;
b. Белдеуiнiң енi 100 Гц-ге тең немесе артық;
с. Бұрыштық келтiру қателiгі 200 мкрд-қа
(микрорадиан) тең немесе кем; және
d. Мынадай сипаттамалардың кез келгенi бар:
1. Негізгі бiлiгінiң диаметрi немесе ұзындығы 0,15
м-нен астам, бiрақ 1 м-нен артық емес және
бұрыштық жеделделуi 2 рад (радиан)/с2 астам;
немесе
2. Негізгi бiлiгінiң диаметрi немесе ұзындығы 1
м-нен артық және бұрыштық жеделделуi 0,5
рад (радиан)/с2 астам;
4. Сегменттiң диаметрiндей немесе негізгі бiлiктiң
ұзындығы 1 м немесе одан астам айналар бар
фазаланған тордың реттелуiн қолдау немесе фазаланған
сегменттерiмен айналар жүйесi үшiн арнайы әзiрленген.
---------------------------------------------------------------------------
6А004, а,                                   900190900
6А004, b,                                   900190900
6А004, с, 1                                 900190900
6А004, с, 2                                 900190900
6А004, с, 3                                 900290990
6А004, с, 4                                 900390000
6А004, d, 1                                 903140000
903289900
6А004, d, 2                                 903140000
903289900
6А004, d, 3                                 903289900
6А004, d, 4                                 903289900
---------------------------------------------------------------------------
6А005        0В001.g.5 немесе 0В001.h.6-тармақтар бойынша
(W)          бақыланатындардан ерекшелiгi бар, мыналар секiлдi лазерлер,
компоненттер мен оптикалық жабдық:
Ерекше ескерту: сондай-ақ 6А205-тi қараңыз.
1-ескерту: Импульстiк "лазерлер" импульстiк бөгеп тастаумен
квазиүздiксiз режимдер жұмыс істейтін "лазерлердi"
қамтиды;
2-ескерту: Толтырылған импульстi "лазерлер" импульстiк
толтыру кезінде үздiксiз режимде жұмыс істейтiн
"лазерлердi" қамтиды;
3-ескерту: Раман "лазерлерiнiң" бақылаулық мәртебесi
толтырудың "лазерлiк көзiнiң параметрлерiмен
айқындалады. Төменде қарастырылып отырған кез
келген "лазер" толтырудың "лазерлiк" көзi бола
алады.
а. Мыналар секiлдi газ "лазерлерi":
1. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие эксимерлi
"лазерлер":
а. Толқындардың шығу ұзындығы 150 нм-нен аспайды және
мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. Импульстегі шығу энергиясы 50 мДж-ден астам;
немесе
2. Үздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 1
Вт-ден астам;
b. 150 нм-нен 190 нм-ге дейiнгi диапазондағы
толқындардың шығу ұзындығы және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 1,5 Дж-ден астам;
немесе
2. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты 120
Вт-ден астам; немесе
(N3А2.h)           с. 190 нм-нен 360 нм-ге дейiнгi диапазондағы
толқындардың шығу ұзындығы және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 10 Дж-ден астам;
немесе
2. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты 500
Вт-ден астам; немесе
(N3А2.h)           d. 360 нм-нен астам диапазондағы толқындардың шығу
ұзындығы және мынадай сипаттамалардың кез келгенiне
ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 1,5 Дж-ден астам;
немесе
2. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты 30
Вт-ден астам; немесе
Ерекше ескерту: Литографиялық жабдық үшiн арналған
эксимерлiк лазерлерге қатысты, сондай-ақ
3В001-тармақты қараңыз
2. Мыналар секiлдi металл буына арналған "лазерлер":
(N3А2.а.)       а. Yздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 20 Вт-дан
астам мыс (Сu) "лазерлер";
b. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты 5 Вт-дан
астам алтын (Аu) "лазерлер";
с. Шығу қуаты 5 Вт-дан астам натрийлi (Nа) "лазерлер";
с. Үздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 2 Вт-дан
астам барийлi (Ва) "лазерлер";

2. Имеющее управление, слежение, стабилизацию или юстировку
резонатора в полосе частот, равной или более 100 Гц, и
погрешность 10 мкрад (микрорадиан) или менее;
3. Кардановые подвесы, обладающие всеми следующими
характеристиками:
а.  Максимальный угол поворота более 5о;
b.  Ширину полосы, равную или более 100 Гц;
с.  Ошибки угловой наводки, равные или менее 200 мкрад
(микрорадиан); и
d.  Обладающие любой из следующих характеристик:
1. Диаметр или длину главной оси более 0,15 м, но не более
1 м и угловое ускорение более 2 рад (радиан)/с2; или
2. Диаметр или длину главной оси более 1 м и угловое
ускорение более 0.5 рад(радиан)/с2;
4. Специально разработанное для поддержания юстировки
фазированной решетки или систем зеркал с фазированными
сегментами, содержащее зеркала с диаметром сегмента или длиной
главной оси 1 м или более.
е. "Несферические оптические элементы", имеющие все из следующих
характеристик:
1. Наибольший из размеров оптической апертуры свыше 400 мм;
2. Чистоту поверхности лучше (менее) 1 нм (СКО) для длин образца не
менее 1 мм
Технические примечания:
1. "несферические оптические элементы" - это любые элементы,
используемые в оптической системе с поверхностью
(поверхностями) формирования изображения, отличными согласно
проекту от идеальной сферы;
2. от производителя не требуется проведение измерений чистоты
поверхности, указанной в пункте 6А004.е.2. кроме случаев, когда
оптический элемент был специально разработан или изготовлен
таким образам, чтобы удовлетворить или превзойти данный
контрольный параметр.
Примечание: Пункт 6А004.е.2. не контролирует "несферические
оптические элементы", имеющие любую из следующих
характеристик:
а. Наибольший размер оптической апертуры менее 1 м и
отношение фокусной длины к апертуре, равное или
превосходящее 4,5:1;
b. Наибольший размер оптической апертуры не менее 1 м
и отношение фокусной длины к апертуре, равное или
превосходящее 7:1;
с. Разработаны как Френелевские, фасетчатые,
полосчатые, призмовидные или дифракционные
оптические элементы;
d. Изготовлены из боросиликатного стекла с
коеффициентом линейного теплового расширения
6
свыше 2.5*10 /К при 25 оС;
е. Являются рентгеновскими оптическими элементами с
внутренней отражающей способностью (к примеру,
зеркала трубчатого типа).
Особое примечание: Касательно несферических оптических
элементов, специально разработанных для
литографического оборудования,
См. пункт 3В001
---------------------------------------------------------------------------
6А004, а (все)                              900190900
6А004, b (все)                              900190900
6А004, с, 1                                 900190900
6А004, с, 2                                 900190900
6А004, с, 3                                 900290990
6А004, с, 4                                 900390000
6А004, d, 1                                 903140000
903289900
6А004, d, 2                                 903140000
903289900
6А004, d, 3                                 903289900
6А004, d, 4                                 903289900
6А004  е.
---------------------------------------------------------------------------
6А005    Лазеры, отличные от контролируемых по пунктам 0В001.g.5. или
(W)      0В001.h.6, компоненты и оптическое оборудование, такие как:
Особое примечание: Смотрите также 6А205.
Примечание 1: Импульсные "лазеры" включают "лазеры", работающие в
квазинепрерывном режиме с импульсным перекрытием.
Примечание 2: "Лазеры" с импульсной накачкой включают "лазеры",
работающие в непрерывном режиме при импульсной
накачке.
Примечание 3: Контрольный статус романовских "лазеров"
определяется параметрами "лазерного" источника
накачки. "Лазерным" источником накачки может быть
любой "лазер", рассматриваемый ниже.
а. Газовые "лазеры", такие, как:
1. Эксимерные "лазеры", обладающие любой из следующих
характеристик:
а. Выходную длину волны не более 150 нм и обладающие любой
из следующих характеристик:
1. Выходную энергию в импульсе более 50 мДж; или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 1 Вт;
b. Выходную длину волны в диапазоне от 150 нм до 190 нм
и обладающие любой из следующих характеристик:
1.  Выходную энергию в импульсе более 1,5 Дж; или
2.  Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 120 Вт;
(N3А2.h) с. Выходную длину волны в диапазоне от 190 нм до 360 нм и
обладающие любой из следующих характеристик:
1. Выходную энергию в импульсе более 10 Дж; или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме более
500 Вт; или
d. Выходную длину волны более 360 нм и обладающие любой из
следующих характеристик:
1. Выходную энергию в импульсе более 1,5 Дж; или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме более 30
Вт;
Особое примечание: Касательно эксимерных лазеров,
предназначенных для литографического
оборудования, см. также пункт 3В001
2. "Лазеры" на парах металла, такие как:
(М3А2.а)    а. Медные (Сu) "лазеры", имеющие среднюю или выходную мощность
в непрерывном режиме более 20 Вт;
b. Золотые (Аu) "лазеры", имеющие среднюю или выходную
мощность в непрерывном режиме более 5 Вт,
с. Натриевые (Nа) "лазеры", имеющие выходную мощность более
5 Вт;
d. Бариевые (Ва) лазеры, имеющие среднюю или выходную мощность
в непрерывном режиме более 2 Вт;

3. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие көмiртегінің
тотығындағы (СО) "лазерлер":
а. Импульстегi шығу энергиясы 2 Дж-дан астам және ең
жоғары қуаты 5 кВт-дан астам; немесе
b. Yздiксiз режимдегi орташа қуаты немесе шығу қуаты
5 кВт-дан астам;
4. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие көмiртегiнiң
қос тотығындағы (СО2) лазерлер:
а. Yздiксiз режимдегi шығу қуаты 15 кВт-дан астам;
b. Импульстiк режимдегі импульстерiнiң ұзақтығы 10
мкм-нен астам және мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие:
1. Орташа шығу қуаты 10 Вт-дан астам; немесе
2. Ең жоғары қуаты 100 кВт-дан астам; немесе
с. Импульстiк режимдегі импульстердiң ұзақтығы 10 мкм-ге
тең немесе кем және мынадай сипаттамалардың кез
келгеніне ие:
1. Импульстік энергиясы 5 Дж-ден астам; немесе
2. Орташа шығу қуаты 2,5 кВт-дан астам;
5. Мыналар секiлдi химиялық "лазерлер":
а. Сутегi-фторлы (НF) "лазерлер";
b. Дейтерий-фторлы (DҒ) "лазерлер";
с. Мыналар секiлдi "өтпелi лазерлер":
1. Йод тотығындағы (02-1) "лазерлер";
2. Дейтерий-фторлы-қос тотықты-көмiртегілiк (DҒ-СО2)
"лазерлер";
6. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие газразрядты
және ионды "лазерлер" (мысалы, аргон немесе криптон
иондарындағы "лазерлер"):
а. Импульстен шығу энергиясы 1,5 Дж-ден астам және ең
жоғары қуаты 50 Вт-ден астам; немесе
b. Үздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 50 Вт-ден
астам;
7. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие басқа газды
"лазерлер":
Ескерту: 6А005а7.7-тармақ бойынша азотты "лазерлер"
бақыланбайды
а. Толқындардың шығу ұзындығы 150 нм-нен астам
және мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 50 мДж-ден астам
және ең жоғары қуаты 1 Вт-ден астам; немесе
2. Үздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 1
Вт-ден астам;
b. Диапазондағы толқындардың шығу ұзындығы 150 нм-нен 800
нм-ге дейiн және мынадай сипаттамалардың кез келгенiне
ие:
1. Импульстегі шығу энергиясы 1,5 Дж-ден астам және ең
жоғары қуаты 30 Вт-ден астам; немесе
2. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты
30 Вт-ден астам;
с. Толқындардың шығу ұзындығы 800 нм-нен 1400 нм-ге
дейiн және мынадай сипаттамалардың кез келгеніне ие:
1. Импульстегі шығу энергиясы 0,25 Дж-ден астам және ең
жоғары қуаты 10 Вт-ден астам; немесе
2. Үздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 10
Вт-ден астам;
d. Толқындардың шығу ұзындығы 1400 нм-нен астам
және үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты
1 Вт-ден астам.
е. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие, жекелеген
жартылай өткiзгiш "лазерлердiң" торлары секiлдi,
толқынының ұзындығы 950 нм-нен кем немесе 2000 нм-нен
астам жартылай өткiзгіш "лазерлер":
1. Үздiксiз режимде орташа қуаты немесе шығу
қуаты 100 Вт-ден астам жекелеген бiр модолы
жартылай өткізгіш "лазерлер":

3. "Лазеры" на оксиде углерода (СО), обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 2Дж и пиковую мощность
более 5 кВт; или
b. Среднюю мощность или выходную мощность в непрерывном
режиме более 5 кВт;
4. Лазеры на диоксиде углерода (С02), обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Выходную мощность в непрерывном режиме более 15 кВт;
b. Длительность импульсов в импульсном режиме более 10 мкс и
обладающие любой из следующих характеристик:
1. Среднюю выходную мощность более 10 кВт; или
2. Пиковую мощность более 100 кВт; или
с. Длительность импульсов в импульсном режиме равную или
менее 10 мкс и обладающие любой из следующих характеристик:
1.  Импульсную энергию более 5 Дж; или
2.  Среднюю выходную мощность более 2,5 кВт;
5. Химические "лазеры", такие как:
а. Водородно-фторовые (НF) "лазеры";
b. Дейтерий-фторовые (DF) "лазеры";
с. "Переходные лазеры", такие как:
1. "Лазеры" на оксиде йода (О2-I);
2. Дейтерий-фторовые-диоксид-углеродные (DF-С02)
"лазеры";
6. "Лазеры" на ионах аргона или криптона, обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 1,5 Дж и пиковую мощность
более 50 Вт; или
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме более 50
Вт;
7. Другие газовые "лазеры", обладающие любой из следующих
характеристик:
Примечание: По пункту 6А005.а.7.7 не контролируются азотные
"лазеры".
а. Выходную длину волны не более 150 нм и обладающие любой из
следующих характеристик ^
1.  Выходную энергию в импульсе более 50 мДж и "пиковую"
мощность более 1 Вт; или
2.  Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме более
1 Вт.
b. Выходную длину волны в диапазоне от 150 нм до 800 нм и
обладающие любой из следующих характеристик:
1. Выходную энергию в импульсе более 1,5 Дж и "пиковую"
мощность более 30 Вт, или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 30 Вт;
с. Выходную длину волны от 800 нм до 1400 нм и обладающие
любой из следующих характеристик ^
1. Выходную энергию в импульсе более 0,25 Дж и "пиковую
мощность" более 10 Вт, или

2. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие жекелеген
көп модолы жартылай өткiзгiш "лазерлер" және
жекелеген жартылай өткiзгiш "лазерлердiң" торлары:
а. импульстегi шығу энергиясы 500 мкДж-ден астам
және ең жоғары қуаты 10 Вт-ден астам; немесе
b. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты
10 Вт-ден астам.
Техникалық ескерту:
Жартылай өткiзгіш "лазерлердi" әдетте "лазерлiк"
диодтар деп атайды.
1-ескерту: 6А005.b. тармақ оптикалық шығу қосылыстары
бар жартылай өткiзгіш "лазерлердi" (мысалы,
талшықты-оптикалық икемдi өткiзгіштер).
2-ескерту: Басқа жабдық үшін арнайы арналған жартылай
"лазерлердiң" бақылаулық мәртебесi басқа
жабдықтағы бақылаулық мәртебесiмен
айқындалады.
с. Мыналар секiлдi қатты денелi "лазерлер":
1. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие "қайта
құрылатын" "лазерлер":
Ескерту: 6А005с1-тармақ титанды-сапфирлы (Ti А1203), тулий-ҮАG (Ем ҮАG),
тулий - ҮSGG (Тм: ҮSGG) "лазерлердi", александриттегi (Сr:ВеАl 204)
"лазерлердi" және бояғышқа арналған "лазерлердi" қамтиды.
а. Толқындардың шығу ұзындығы 600 нм-нен кем және мынадай
сипаттамалардың кез келгеніне ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 50 мДж-ден астам және ең
жоғары қуаты 1 Вт-ден астам; немесе
2. Үздiксiз режимдегi орташа немесе шығу қуаты 1 Вт-ден
астам;
b. Толқындардың шығу ұзындығы 600 нм немесе одан астам, бiрақ
1400 нм-нен артық емес және мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 1 Дж-ден астам және ең
жоғары қуаты 0 Вт-ден астам; немесе
2. Үздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты 20 Вт-ден
астам; немесе
с. Толқындардың шығу ұзындығы 1400 нм-нен астам және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие:
1. Импульстегi шығу энергиясы 50 мДж-ден астам және ең
жоғары қуаты 1 Вт-ден астам; немесе
2. Yздiксiз режимдегі орташа немесе шығу қуаты 1 Вт-ден
астам;
2. Мыналар секiлдi "қайта құрылмайтын" "лазерлер":
Ескерту: 6А005с2-тармақ атомдық өтудегі қатты денелi
"лазерлерді" қамтиды.
а. Мыналар секiлдi неодийлi шыныдағы "лазерлер":
1. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие берiктiк
модуляциясы бар "лазерлер":
а. Импульстегі шығу энергиясы 20Дж-ден астам,
бiрақ 50 Дж-ден артық емес және орташа шығу
қуаты 10 Вт-ден астам; немесе
b. Импульстегі шығу энергиясы 50 Дж-ден астам;

2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 10 Вт; или
d. Выходную длину волны более 1400 нм и среднюю или выходную
мощность в непрерывном режиме более 1Вт.
b.  Полупроводниковые "лазеры", имеющие длину волны менее 950 нм
или более 2000 нм, такие как:
1.  Отдельные с однократно поперечной модой полупроводниковые
"лазеры", имеющие среднюю мощность или выходную мощность в
непрерывном режиме более 100 мВт,
1.  Отдельные с многократно поперечной модой полупроводниковые
"лазеры" и решетки отдельных полупроводниковых "лазеров",
имеющие любую из следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 500 мкДж и импульсную
пиковую мощность более 10 Вт; или
b. Среднюю мощность или выходную мощность в непрерывном
режиме более 10 Вт..
Техническое Примечание:
Полупроводниковые "лазеры" обычно называются "лазерными"
диодами.
Примечание 1: Пункт 6А005.b. включает полупроводниковые
"лазеры", имеющие оптические выходные соединители
(например, волоконно-оптические гибкие
проводники).
Примечание 2: Контрольный статус полупроводниковых "лазеров",
специально предназначенных для другого
оборудования, определяется контрольным статусом
другого оборудования.
а.   Твердотельные "лазеры", такие как:
1. "Перестраиваемые" "лазеры", обладающие любой из следующих
характеристик:
Примечание: Пункт 6А005.с.1. включает титано-сапфирные
(Тi: Аl2О3), тулий - YAG (Тм:YАG), тулий - YSGG
(Тм: YSGG) "лазеры", "лазеры" на александрите
(Сr: ВеАl2О4) и "лазеры" на красителях.
а. Выходную длину волны менее 600 нм и обладающие любой из
следующих характеристик:
1. Выходную энергию в импульсе более 50 мДж и импульсную
пиковую мощность более 1 Вт; или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 1 Вт.
(N3А2.f)     b. Выходную длину волны 600 нм или более, но не более 1400 нм
и обладающие любой из следующих характеристик:
1.  Выходную энергию в импульсе более 1 Дж и импульсную
"пиковую мощность" более 20 Вт; или
2.  Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 20 Вт; или
с. Выходную длину волны более 1400 нм и обладающие любой из
следующих характеристик:
1. Выходную энергию в импульсе более 50 мДж и импульсную
"пиковую мощность" более 1 Вт; или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 1 Вт;
2. "Неперестраиваемые" "лазеры", такие как:
Примечание: Пункт 6А005.с.2. включает твердотельные "лазеры"
на атомных переходах.
а.  "Лазеры" на неодимовом стекле, такие как:
1. "Лазеры" с модуляцией добротности, обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 20 Дж, но не более
50 Дж и среднюю выходную мощность более 10 Вт: или
b. Выходную энергию в импульсе более 50 Дж;

2. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие берiктiк
модуляциясынсыз "лазерлер":
с. Импульстегi шығу энергиясы 50 Дж-ден астам, бiрақ
100 Дж-ден артық емес және орташа шығу қуаты 20
Вт-ден астам; немесе
d. Импульстегi шығу энергиясы 100 Дж-ден астам;
b. Неодиймен араласқан лазерлер (шыныдағыға қарағанда басқа),
толқындардың шығу ұзындығы 1000 нм-нен астам, бiрақ 1100
нм-нен артық емес:
Ерекше ескерту: Неодиймен араласқан (шыныдағыға қарағанда
басқа), толқындардың шығу ұзындығы 1000
нм-нен астам, бiрақ 1100 нм-нен артық
емес: лазерлер үшiн 6А005с2с тармақты
қараңыз
1. Импульстiк қозатын және модалары синхронизацияланатын,
импульсiнiң ұзындығы 1 нс-ке тең немесе артық және
мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
модуляцияланатын "лазерлер":
а. Ең жоғары қуаты 5 ГВт-ден астам;
b. Орташа шығу қуаты 10 Вт-ден артық; немесе
с. Импульстiк энергиясы 0,1 Дж-ден артық;
(N3А2.с.1.а).   2. Импульстiк қозатын және модалары синхронизацияланатын,
импульсiнiң ұзындығы 1 нс-ке тең немесе артық және
мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
модуляцияланатын "лазерлер":
а. Мыналар бар көлденең модоның бiр модолы сәулеленуі:
1. "Ең жоғары қуаты" 100 МВт-ден астам;
2. Орташа шығу қуаты 20 Вт-ден артық; немесе
3. Импульстiк энергиясы 2 Дж-ден артық; немесе
(N3А2.с.1.b).      b. Мыналары бар көлденең модоның көп модолы сәулеленуі:
1. "Ең жоғары қуаты" 400 МВт-ден астам;
2. Орташа шығу қуаты 2 кВт-ден артық; немесе
3. Импульстiк энергиясы 2 Дж-ден артық; немесе
3. Мыналар бар "берiктiгiнiң модуляциясынсыз" импульстiк
қозатын "лазерлер":
а. Мыналар бар көлденең модоның бiр модолы сәулеленуі:
1. "Ең жоғары қуаты" 500 кВт-ден астам;
2. Орташа шығу қуаты 150 Вт-ден артық; немесе
с. Мыналары бар көлденең модоның көп модолы сәулеленуi:
1. "Ең жоғары қуаты" 1 МВт-ден астам;
2. Орташа шығу қуаты 2 кВт-ден артық; немесе
4. Мыналар бар үздiксiз қозатын "лазерлер":
а. Мыналар бар көлденең модоның бiр модолы сәулеленуi:
1. "Ең жоғары қуаты" 500 кВт-ден астам;
2. Орташа қуаты немесе орташа шығу қуаты үздiксiз
режимде 150 Вт-ден артық; немесе
d. Мыналары бар көлденең модоның көп модолы сәулеленуi:
1. "Ең жоғары қуаты" 1 МВт-ден астам;
4. Орташа қуаты немесе орташа шығу қуаты 2 кВт-ден
артық; немесе
с. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие "қайта
құрылмайтын лазерлер":
1. Толқындарының ұзындығы 150 нм-нен кем:
а. Импульстегi шығу энергиясы 50 мДж-ден артық
немесе импульстiк "ең жоғары қуаты" 1 Вт-ден
артық; немесе
b. Yздiксiз режимдегі орташа қуаты немесе шығу
қуаты 1 кВт-ден артық;
(N3А2.с.2)   2. Толқындарының ұзындығы 150 нм-нен кем, бiрақ 800 нм-нен
артық емес:

2. "Лазеры" без модуляции добротности, обладающие любой
из следующих характеристик:
а.  Выходную энергию в импульсе более 50 Дж, но не более
100 Дж и среднюю выходную мощность более 20 Вт; или
b.  Выходную энергию в импульсе более 100 Дж;
b.   "Лазеры" с растворенным неодимом (другие, нежели на
стекле), имеющие выходную длину волны более 1000 нм, но
не более 1100 нм:
Особое примечание: Для лазеров с растворенным неодимом
(других, нежели на стекле), имеющих
выходную длину волны не более 1000 нм
или более 1100нм, см. пункт 6А005.
с.2.с.
1. "Лазеры с модуляцией добротности", импульсным возбуждением
и синхронизацией мод, длительностью импульса менее 1 нс и
обладающие любой из следующих характеристик:
а.  Пиковую мощность более 5 ГВт;
b.  Среднюю выходную мощность более 10 Вт; или
с.  Импульсную энергию более 0,1 Дж;
(N3А2.с.1.а) 2. "Лазеры с модуляцией добротности" и импульсным
возбуждением с длительностью импульса, равной или больше 1
нс, и обладающие любой из следующих характеристик:
а. Одномодовое излучение поперечной моды, имеющее:
1.  "Пиковую мощность" более 100 МВт;
2.  Среднюю выходную мощность более 20 Вт; или
3.  Импульсную энергию более 2 Дж; или
(N3А2.с.1.b)    b. Многомодовое излучение поперечной моды, имеющее:
1.  "Пиковую мощность" более 400 МВт;
2.  Среднюю выходную мощность более 2 кВт; или
3.  Импульсную энергию более 2 Дж;
3. "Лазеры" с импульсным возбуждением без "модуляции
добротности", имеющие:
а. Одномодовое излучение поперечной моды, имеющее:
1. "Пиковую мощность" более 500 кВт
2. Среднюю выходную мощность более 150 Вт; или
b. Многомодовое излучение поперечной моды, имеющее:
1. "Пиковую мощность" более 1 МВт
2. Среднюю выходную мощность более 2 кВт; или;
4. "Лазеры" с непрерывным возбуждением, имеющие:
а. Одномодовое излучение поперечной моды, имеющее:
1. "Пиковую мощность" более 500 кВт, или
2. Среднюю мощность или выходную мощность в непрерывном
режиме более 150 Вт; или
b. Многомодовое излучение поперечной моды, имеющее:
1. "Пиковую мощность" более 1 МВт; или
2. Среднюю мощность или выходную мощность в непрерьвном
режиме более 2 кВт;
с. Другие "неперестраиваемые лазеры", обладающие любой из
следующих характеристик:
1. Длину волны менее 150 нм и любую из следующих
характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 50 мДж и
импульсную "пиковую мощность" более 1 Вт; или
b. Среднюю мощность или выходную мощность в
непрерывном режиме более 1 Вт;
(N3А2.с.2)        2. Длину волны не менее 150 нм, но не более 800 нм и:

а. Импульстегі шығу энергиясы 1,5 Дж-ден артық немесе
импульстiк "ең жоғары қуаты" 30 Вт-ден артық; немесе
b. Yздiксiз режимдегі орташа қуаты немесе шығу қуаты 30
Вт-ден артық;
3. Мыналар секiлдi толқындарының ұзындығы 800 нм-нен артық,
бiрақ 1400 нм-нен артық емес:
а. Мыналар бар "берiктiк модуляциясы бар лазерлер:"
1. Импульстегі шығу энергиясы 0,5 Дж-ден артық
және импульстiк "ең жоғары қуаты" 50 Вт, немесе
2. Орташа шығу энергиясы мыналардан асатын:
а. бiр модолы "лазерлер" үшiн 10 Вт;
b. көп модолы "лазерлер" үшiн 30 Вт;
b. Мыналар бар "берiктiк модуляциясынсыз лазерлер:"
1. Импульстегi шығу энергиясы 2 Дж-ден артық және
импульстiк "ең жоғары қуаты" 50 Вт, немесе
2. Орташа немесе шығу қуаты үздiксiз режимде 50 Вт-ден
артық; немесе
4. Толқындардың ұзындығы 1400 нм-нен артық және:
а. Импульстегі шығу энергиясы 100 мДж-ден артық және
импульстiк "ең жоғары қуаты" 1 Вт артық; немесе
b. Орташа немесе шығу қуаты үздiксiз режимде 1 Вт-ден
артық; немесе
d  Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие бояғыштардағы және
басқа да сұйықтардағы "лазерлер":
1. Толқындардың ұзындығы 150 нм-нен кем және:
а. Импульстегі шығу энергиясы 50 мДж-ден артық және
импульстiк "ең жоғары қуаты" 1 Вт артық; немесе
b. Орташа немесе шығу қуаты үздiксiз режимде 1 Вт-ден
артық; немесе
2. Толқындардың ұзындығы 150 нм немесе артық, бiрақ 800
нм-нен артық емес және мынадай сипаттамалардың кез
келгенiне ие:
а. Импульстегi шығу энергиясы 1,5 мД-ден артық және
импульстiк "ең жоғары қуаты" 20 Вт-ден артық; немесе
b. Орташа немесе шығу қуаты үздiксiз режимде 20 Вт-ден
артық; немесе
с. Егер "импульстiң ұзақтығы" 100 нс-тен аз болса,
1 Вт-ден артық орташа шығу қуатындағы және
импульстiң қайталану жиілігі 1 кГц-ден артық бiр
ұзына бойлай жұмыс iстейтін импульстiк генератор
3. Толқындардың ұзындығы 300, бiрақ 1400 нм-нен артық емес
және мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
а. Импульстегі шығу энергиясы 0,5 мД-ден артық және
импульстік "ең жоғары қуаты" 10 Вт-ден артық; немесе
b. Орташа немесе шығу қуаты үздiксiз режимде 10 Вт-ден
артық; немесе
4. Толқындардың ұзындығы 1400 нм артық және мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие:
а. Импульстегі шығу энергиясы 100 мДж-ден артық және
импульстiк "ең жоғары қуаты" 1 Вт-ден артық; немесе
b. Орташа немесе шығу қуаты үздiксiз режимде 1 Вт-ден
артық; немесе
е  Мыналар секiлдi компоненттер:
1. Салқындатылатын не белсендi әдiспен, не түтiкшелi
салқындатылатын жүйесi бар айналар:
Техникалық ескерту:
Белсендi салқындату деп оптикадан жылу бөлуге арналған
оптикалық компоненттiң қосалқы беті бойынша сұйықтың ағысы
пайдаланылатын (оптикалық үстіңгi беттен әдетте 1 мм-нен аз
орналасқан) оптикалық компоненттердi салқындату әдiсi
танылады.

а. Выходную энергию в импульсе более 1,5 Дж и
"пиковую мощность" более 30 Вт, или
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 30 Вт,
3. Длину волны более 800 нм, но не более 1400 нм, такие
как:
а. "Лазеры с модуляцией добротности", имеющие:
1. Выходную энергию в импульсе более 0,5 Дж и
импульсную "пиковую" мощность более 50 Вт, или
2. Среднюю выходную мощность, превышающую:
а. 10 Вт для одномодовых "лазеров";
b. 30 Вт для многомодовых "лазеров";
b. "Лазеры без модуляции добротности", имеющие:
1. Выходную энергию в импульсе более 2 Дж
импульсную пиковую мощность более 50 Вт, или
2. Среднюю или выходную мощность в непрерывном
режиме более 50 Вт; или
4. Длину волны более 1400 нм и:
а. Выходную энергию в импульсе более 100 мДж и
импульсную "пиковую мощность" более 1 Вт; или
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 1 Вт;
d. "Лазеры" на красителях и других жидкостях,
обладающие любой из следующих характеристик:
1. Длину волны менее 150 нм и:
а. Выходную энергию в импульсе более 50 мДж и
импульсную пиковую мощность более 1 Вт; или
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 1 Вт;
2. Длину волны 150 нм или более, но не более 800 нм и
обладающие любой из следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 1,5 Дж и
импульсную пиковую мощность более 20 Вт;
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 20 Вт; или
с. Импульсный генератор, работающий на одной
продольной моде со средней выходной мощностью
более 1 Вт и частотой повторения импульсов более 1
кГц, если "длительность импульса" менее 100 нс;
3. Длину волны более 800 нм, но не свыше 1400 нм, и
обладающие любой из следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 0.5 Дж и
импульсную "пиковую мощность" более 10 Вт; или
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
не более 10 Вт; или
4. Длину волны более 1400 нм и обладающие любой из
следующих характеристик:
а. Выходную энергию в импульсе более 100 мДж и
импульсную "пиковую мощность" более 1 Вт; или
b. Среднюю или выходную мощность в непрерывном режиме
более 1 Вт;
е.  Компоненты, такие как:
1. Зеркала, охлаждаемые либо активным методом, либо
трубчатой охладительной системой;
Техническое Примечание:
Активным охлаждением является метод охлаждения
оптических компонентов, в котором используется
течение жидкости по субповерхности (расположенной
обычно менее чем в 1 мм ниже от оптической
поверхности) оптического компонента для отвода тепла
от оптики.

2. Бақыланатын "лазерлермен" пайдалану үшiн арнайы әзiрленген
оптикалық айналар немесе мөлдiр немесе ішінара мөлдiр
оптикалық немесе электроптикалық компоненттер;
f  Мына секiлдi оптикалық жабдық:
Ерекше ескерту: "Аса жоғары лазерлер" үшiн қолданылуы мүмкiн
бөлек апертуралы оптикалық элементтерге
қатысты. Әскери Бақылаулық Тiзiмдердi қараңыз
1. Сәуленiң толқындық шебiнде жоқ дегенде 50 позицияны
пайдаланатын серпiндi толқындық шепті (фазаны) өлшейтін,
барлық мынадай сипаттамаларға ие жабдық:
а. Кадрларының жиiлiгi 100 Гц-ге тең немесе артық
және фазалық дискриминациясы жоқ дегенде сәуленiң
толқынының ұзындығынан 5%; немесе
b. Кадрларының жиiлiгi 1000 Гц-ге тең немесе артық
және фазалық дискриминациясы жоқ дегенде сәуленiң
толқынының ұзындығынан 20%; немесе
2. 10 мкрд-қа тең немесе кем "аса жоғары қуаттағы лазердiң"
сәуле күйiнiң бұрыштық басқарылуының ақаулығын өлшеуге
қабiлеттi "лазерлiк диагностика" жабдығы;
3. Толқындардың ұзындығының 1/10 дәлдiгiмен немесе 0,1 мкм,
шамалардың қайсысының аздығына қарай, когерентті сәулелердi
жиынтықтау үшiн фазаланған торларымен "аса жоғары қуаттағы"
жүйемен пайдалануға арнайы арналған оптикалық жабдық пен
компоненттер;
4. "Аса жоғары қуаттағы" жүйемен пайдалануға арнайы арналған
қорғалынған объективтер
---------------------------------------------------------------------------
6А005, а                                    901320000
6А005, b                                    854140100
6А005, с                                    901320000
6А005, d                                    901320000
6А005, е, 1                                 900290990
901390000
6А005, е, 2                                 900290990
6А005, f                                    901390000
903140000
---------------------------------------------------------------------------
6А006        Мыналар секiлдi "магнитометрлер", "магнитті
грандиентометрлер", "iшкi магнитті грандиентометрлер" және
компенсациялық жүйелер мен олар үшiн арнайы әзiрленген
компоненттер:
(W)          Ескерту: 6А006-тармақ бойынша медициналық диагностиканың
биомагнитті өлшеулерi үшiн арнайы әзiрленген
аспаптар бақыланбайды.
а. "Аса өткiзгiштiк" тиiмдiлiгiнiң негiзiндегi технологияны
пайдаланатын, оптикалық толтырмасы немесе процессиясы
бар (протонды/Оверхаузер) шудың орташа квадраттық деңгейi
(сезiмталдығы) 0,05 нТ кем (жақсы) және герцтегi
жиiлiктердiң квадраттық түбiрiне бөлiнген "магнитометрлер";
b. "Шудың деңгейiнiң" орташа квадраттық деңгейi
(сезiмталдығы) мынадай көрсеткiштердiң кез келгенiнен аз
(жақсы) индуктивтiлiк катушкасымен "магнитометрлер":

2. Оптические зеркала или прозрачные или частично
прозрачные оптические или электрооптические
компоненты, специально разработанные для
использования с контролируемыми "лазерами";
f.  Оптическое оборудование, такое как:
Особое Примечание: Касательно оптических элементов с
совместной апертурой, которые могут применяться для
"лазеров сверхвысокой мощности", см. Военный Список.
1. Оборудование, измеряющее динамический волновой фронт (фазу),
использующее по крайней мере 50 позиций на волновом фронте
луча, имеющее одну из следующих характеристик:
а. Частоту кадров, равную или более 100 Гц, и фазовую
дискриминацию, составляющую по крайней мере 5% от длины
волны луча; или
b. Частоту кадров, равную или более 1000 Гц. и фазовую
дискриминацию, составляющую по крайней мере 20 % от длины
волны луча;
2. Оборудование "лазерной" диагностики, способное измерять
погрешности углового управления положением луча "лазера
сверхвысокой мощности" равные или менее 10 мкрад;
3. Оптическое оборудование и компоненты, специально
предназначенные для использования с системой "лазера
сверхвысокой мощности" с фазированными решетками для
суммирования когерентных лучей с точностью 1/10 длины волны
или 0,1 мкм, в зависимости от того, какая из величин меньше;
4. Проекционные объективы, специально предназначенные для
использования с системами "лазеров сверхвысокой мощности".
---------------------------------------------------------------------------
6А005, а                                    901320000
6А005, b                                    854140100
6А005, с                                    901320000
6А005, d                                    901320000
6А005, е, 1                                 900290990
901390000
6А005, е, 2                                 900290990
6А005, f                                    901390000
903140000
---------------------------------------------------------------------------
6А006       "Магнитометры", "магнитные градиентометры", "внутренние
(W)         магнитные градиентометры" и компенсационные системы и
специально разработанные для них компоненты, такие как:
Примечание: По пункту 6А006 не контролируются инструменты,
специально разработанные для биомагнитных
измерений медицинской диагностики.
а. "Магнитометры", использующие технологию на основе эффекта
"сверхпроводимости", с оптической накачкой или ядерной
прецессией (протонной/Оверхаузера), имеющие
среднеквадратичный "уровень шума" (чувствительность) менее
(лучше) 0,05 нТ, деленное на корень квадратный из частоты в
герцах;
b. "Магнитометры" с катушкой индуктивности, имеющие
среднеквадратичное значение "уровня шума"
(чувствительности) менее (лучше), чем любой из следующих
показателей:

1. 0,05 нТ, 1 Гц аз жиiлiктегі герцтегi жиілiктiң
квадраттық түбiрiне бөлiнген;
2. 1*10-3 нТ, 1 Гц немесе артық, бiрақ 10 Гц-ден
артық емес жиілiктегі герцтегi жиiлiктiң квадраттық
түбiрiне бөлiнген;
3. 1*10-4 нТ, 10 Гц-ден артық емес жиiлiктегі герцтегi
жиiлiктiң квадраттық түбiрiне бөлiнген;
с. Герцтегi жиiлiктердiң квадраттық түбiрiне бөлiнген 1
нТ-ден аз (жақсы) "шудың орташа" квадраттық деңгейiндегi
(сезiмталдығындағы) талшықты-оптикалық "манометрлер";
d. 6А006.а., 6А006.b. немесе 6А006.с. тармақтар бойынша
бақыланатын "магнитометрлердiң" жиынтығын пайдаланатын
"магнитті грандиентометрлер";
е. Герцтегі жиiлiктердiң квадраттық түбiрiне бөлiнген
0,3 нТ-ден аз (жақсы) магниттік өрiс градиентiнiң
"шудың орташа" квадраттық деңгейiндегi (сезiмталдығындағы)
талшықты-оптикалық "iшкi магниттiк грандиентометрлер";
f. Герцтегi жиiлiктердiң квадраттық түбiрiне бөлiнген
0,0153 нТ/м-нен аз (жақсы) магниттiк өрiс градиентiнiң
"шудың орташа" квадраттық деңгейiндегi (сезiмталдығындағы)
талшықты-оптикалықтан ерекшелiгi бар "технологияны
пайдаланатын" "iшкi магниттiк грандиентометрлер";
(W1-X)       g. Жылжымалы платформаларға арналған магниттi бергіштер үшiн
магнитті-компенсациялық жүйелер
(W)          h. "аса өткiзгiш" материалдардан дайындалған компоненттер бар
және барлық мынадан сипаттамаларға ие "аса өткiзгiш"
электромагниттiк бергіштер:
1. Кем дегенде "аса өткiзгіш" компоненттердің бiрi
бар "сындық температурадан" төмен температура
кезiндегi жұмыс үшiн әзiрленген (Джозефсон тиiмділiгiне
арналған құрылғыларды немесе "аса өткiзгіш" кванттық
интерференция құрылғыларын (СКВИД-тер) (SQUIDS) қоса
алғанда));
2. 1 кГц немесе одан аз жиiлiкке арналған электромагниттiк
өрiстің вариацияларын өлшеу үшiн әзiрленген; және
3. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие:
а. 2 мкм-нен кем ең төмен өзiне тән мөлшердегi және
кiру және шығу қосылыстарының тиiстi схемаларымен
нәзiк үлдірлi СКВИД-тердi қамтитын;
b. Секундына магниттік ағынның 1*106 квантынан астам
магниттік өрiстің өсуiнiң ең жоғары жылдамдығы
кезiнде жұмыс iстеу үшін әзiрленген;
с. Жердiң айналадағы магниттiк өрiсiнде магнит
экранынсыз жұмыс iстеу үшiн әзiрленген; немесе
d. Кельвинге бөлiнген магниттік ағынның 0,1
квантынан аз температуралық коэффициенті бар;
6А006                                   901580930
6А007        Мыналар секілдi гравиметрлер мен гравитациялық
(W)          градиентометрлер:
Ерекше ескерту: Сондай-ақ 6А107-нi қараңыз
а  10 микрогалден аз (жақсы) статистикалық дәлдiкпен жер
бетінде пайдалануға арналған гравиметрлер;
Ескерту: 6007.а. тармақ бойынша кварцтiк элементтер
үлгісiндегi (Уорден) жер бетіндегi
гравиметрлер бақыланбайды.
(М12с)       b  Барлық мынадай сипаттамаларға ие жер бетіндегі, теңiз,
батырылған, әуе, және ғарыштық қолдануға арналған
жылжымалы платформалар үшін гравиметрлер:

1. 0,05 нТ, деленное на корень квадратный из частоты в
герцах, на частоте менее 1 Гц;
-3
2. 1*10 нТ, деленное на корень квадратный из частоты в
герцах, на частоте 1 Гц или более, но не более 10 Гц: или
-4
3. 1*10  нТ, деленное на корень квадратный из частоты в
герцах, на частотах более 10 Гц;
с. Волоконно-оптические "магнитометры" со среднеквадратичным
"уровнем шума" (чувствительностью) менее (лучше) 1 нТ,
деленной на корень квадратный из частоты в герцах;
d. "Магнитные градиентометры", использующие наборы
"магнитометров", контролируемых по пунктам 6А006.а.,
6А006.b. или 6А006.с.;
е. Волоконно-оптические "внутренние магнитные градиентометры"
со среднеквадратичным "уровнем шума" (чувствительностью)
градиента магнитного поля менее (лучше) 0,3 нТ/м, деленные
на корень квадратный из частоты в герцах;
f. "Внутренние магнитные градиометры", использующие
"технологию", отличную от волоконно-оптической, со
среднеквадратичным "уровнем шума" (чувствительностью)
градиента магнитного поля менее (лучше) 0,015 нТ/м,
деленные на корень квадратный из частоты в герцах;
(W1-X)      g. Магнитокомпенсационные системы для магнитных датчиков,
предназначенных для работы на подвижных платформах;
(W1)        h. "Сверхпроводяшие" электромагнитные датчики, содержащие
компоненты, изготовленные из "сверхпроводяших" материалов и
обладающие всеми следующими характеристиками:
1. Разработанные для работы при температурах ниже
"критической температуры" по меньшей мере одного из
"сверхпроводяших" компонентов (включая устройства на
эффекте Джозефсона или "сверхпроводящие" устройства
квантовой интерференции (СКВИДы));
2. Разработанные для измерений вариаций электромагнитного
поля на частотах 1 кГц или менее; и:
3. Обладающие любой из следующих характеристик:
а. Включающие тонкопленочные СКВИДы с минимальным
характерным размером менее 2 мкм и с соответствующими
схемами соединения входа и выхода;
b. Разработанные для функционирования при максимальной
6
скорости нарастания магнитного поля более 1*10
квантов магнитного потока в секунду,
с. Разработанные для функционирования без магнитного
экрана в окружающем земном магнитном поле; или
d. Имеющие температурный коэффициент менее 0,1 кванта
магнитного потока, деленного на Кельвин.
---------------------------------------------------------------------------
6А006 (все)                                 901580930
---------------------------------------------------------------------------
6А007       Гравиметры и гравитационные градиентометры, такие как:
(W)         Особое примечание: Смотрите также 6А107.
а. Гравиметры для наземного использования со статистической
точностью менее (лучше) 10 микрогалей;
Примечание: По пункту 6А007.а. не контролируются наземные
гравиметры с использованием кварцевых элементов
(Уордена).
(М12с)      b. Гравиметры для подвижных платформ для наземных, морских,
погруженных, воздушных и космических применений, обладающие
всеми следующими характеристиками:

1. Статистикалық дәлдiгі 0,7 милигалден аз (жақсы); және
2. Жұмыстық дәлдiгi компенсацияларды және қозғалыстардың
әсерiн түзетудiң кез келген комбинациясында 2 мин
дайындық күйiндегі тiркеу уақытымен 0,7 милигалден
аз (жақсы);
(М12с)       а  Гравитациялық градиентометрлер.
6А006                                   901580930
6А008        Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие локациялық жүйелер,
(W)          жабдық және тораптар және олар үшiн арнайы әзiрленген
(M11a)       компоненттер:
(12с)        Ерекше ескерту: Сондай-ақ 6А107-нi қараңыз
Ескерту: 6А008-тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Белсендi жауап беретiн радарлар (БЖР);
b. Соқтығыстарды болдырмауға арналған автомобиль РЛЖ;
с. 1 мм-ге 12 элементтен аспайтын рұқсаты бар әуе
қозғалысын басқару үшін (ӘҚБ) пайдаланатын
дисплейлер немесе мониторлар;
d. Метеорологиялық (ауа райындық) локаторлар.
а  40 ГГц-ден 230 ГГц-ге дейiнгі жиiлiктерде жұмыс
iстейтiн және орташа шығу қуаты 100 мВт-ден астам;
d  Жұмыс жиiлiгi негiзгi жұмыс жиiлiгінен +- 6,25%-тен
артық шектерде қайта құрыла алатын РЛЖ
Техникалық ескерту:
Негiзгі жұмыс жиiлiгi келетін жиiлiктердiң ең көп және ең
аз жиынтығының жартысына тең.
(W1)         с  Бiр мезгілде екi немесе одан көп келетiн жиiлiктерде
жұмыс iстеуге қабiлеттi:
d  Апертураның синтезделген режимiнде (АСР) немесе
локатордың керi синтезделген апертурасында (ЛКСА)
немесе әуелiк орналастырылған локатордың бүйiрлiк
шолу режимiнде (БШР) жұмыс iстеу мүмкiндiгi бар;
е  "Сәуленi электроды сканирлейтін фазаланған антендi
торларды" қамтитын;
f  Биiк жекелеген нысаналарды табу қабілетi бар;
Ескерту: ИКАО стандарттарына сәйкес келетiн қонуға кiрудi
бақылауға арналған прецизионды радиолокациялық
жабдық (ПРЖ) бақыланбайды.
g  Әуелiк орналасуы үшiн арнайы әзiрленген (әуе шарына немесе
ұшу аппаратының корпусына орнатылады) және қозғалып келе
жатқан нысаналарды табу үшiн сигналды доплерлiк өңдейтiнi
бар;
W1           h  Мынадай құраушылардың кез келгенiн қолдана отырып
локатордың сигналдарын өңдеудi пайдаланатын РЛЖ;
1. "РЛЖ спектрiн кеңейту" әдiстерi; немесе
2. "Жиiлiктердi тез қайта құратын РЛЖ" әдiстерi;
i  185 км-ден астам ең жоғары "аспаптық қашықтық" әрекетiмен
жер бетiнде жұмыс iстеудi қамтамасыз ететiн РЛЖ;
Ескерту: 6А008-тармақ бойынша мыналар бақыланбайды:
а. Балық үйiрлерiн байқауға арналған жер
бетiндегi РЛЖ;
b. Олар бәрiн мынадай шарттар қанағаттандырған
жағдайда, әуе қозғалысын басқару үшiн арнайы
әзiрленген жер бетiндегi РЛЖ:

1. Статистическую точность менее (лучше) 0,7 милигалей; и
2. Рабочую точность менее (лучше) 0,7 милигалей со временем
регистрации в состоянии готовности менее 2 мин в любой
комбинации корректирующих компенсаций и влияния движения;
(М12с)      с. Гравитационные градиентометры.
---------------------------------------------------------------------------
6А007 (все)                                 901580930
---------------------------------------------------------------------------
6А008       Локационные системы, оборудование и узлы, обладающие любой из
следующих характеристик, и
(W)         специально предназначенные для них компоненты:
(M11a)      Особое примечание: Смотрите также 6А108.
(М12с)
Примечание: По пункту 6А008 не контролируются:
а. Радары с активным ответом (РАК);
b. Автомобильные РЛС, предназначенные для
предотвращения столкновений;
с. Дисплеи или мониторы, используемые для
упрощения воздушным движением (УВД), имеющие
разрешение не более 12 элементов на 1 мм;
d. Метеорологические (погодные) локаторы.
а. Работающие на частотах от 40 ГГц до 230 ГГц и имеющие среднюю
выходную мощность более 100 мВт;
b. РЛС, рабочая частота которых может перестраиваться в пределах
более, чем +/- 6,25% от основной рабочей частоты;
Техническое Примечание:
Основная рабочая частота равна половине суммы наибольшей и
наименьшей несущих частот.
с. Способные работать одновременно на двух или более несущих
частотах;
(W1)  d. Имеющие возможность функционирования в режимах синтезированной
апертуры (РСА) или в обратной синтезированной апертуре (РОСА)
локатора, или в режиме бокового обзора (РБО) локатора с
воздушным базированием;
е. Включающие "фазированные антенные решетки с электронным
сканированием луча";
f. Обладающие способностью нахождения высотных одиночных целей;
Примечание: не контролируется прецизионное радиолокационное
оборудование (ПРО) для контроля захода на посадку,
соответствующее стандартам ИКАО.
g. Специально разработанные для воздушного базирования
(устанавливаются на воздушном шаре или корпусе летательного
аппарата) и имеющие допплеровскую обработку сигнала для
обнаружения движущихся целей;
(W1)  h. РЛС, использующие обработку сигналов локатора с применением любой
из следующих составляющих:
1. Методов "расширения спектра РЛС"; или
2. Методов "РЛС с быстрой перестройкой частоты";
i. РЛС, обеспечивающие наземное функционирование с максимальной
"инструментальной дальностью" действия более 185 км;
Примечание: По пункту 6А008.i. не контролируются:
а. Наземные РЛС для наблюдения рыбных косяков;
b. наземные РЛС, специально разработанные для
управления воздушным движением в случае, когда
они удовлетворяют всем следующим условиям:

1. Ең жоғары аспаптық әрекет ету қашықтығы 500
км немесе одан артық;
2. Нысаналар туралы деректер локатордың
орналасқан жерiнен маршруттағы әуе
қозғалысын басқарудың бiр немесе бiрнеше
азаматтық орталықтарына тек бiр ғана жолмен
беретiндей етiп жобаланған;
3. Маршрутта әуе қозғалысын басқару
орталығынан локатордың сканирлеу
жылдамдығын дистанциялық басқаруға арналған
құралдары жоқ; және
4. Ұзақ уақытқа орнатылуы тиiс;
с. Әуе шарынан метеорологиялық байқауға арналған
локаторлар.
j  Мынадай сипаттамалардың кез келгенi бар "лазерлiк"
локациялық станциялар немесе "лазерлiк алыстықты
өлшеуiштер" (ЛИДАР-лар) табылатындар; немесе
1. "ғарышта қолдануға жарамды"; немесе
2. Когеренттi гетеродиндi немесе гемодиндi детекторлауды
пайдалану және 20 мкрад (микрорадиан) кем (жақсы)
бұрыштық шешiмi бар;
Ескерту: 6А008.j. тармақ бойынша түсiру немесе
метеорологиялық байқау үшiн арнайы жобаланған
ЛИДАР-лар бақыланбайды
(W1)         k  "Сигналды өңдеудiң" "iшкi жүйесi" бар, мынадай
сипаттамалардың кез келгенiмен "қысылған импульсті"
пайдаланушылар:
1. "Импульстi қысу "коэффициентi 150-ден артық; немесе
2. Импульстің енi 200 нс-тен кем; немесе
i  Мынадай сипаттамалардың кез келгенiмен деректердi
өңдеудiң iшкi жүйелерi бар:
1. Антеннаның сәулесiнiң келесi өтуiне дейiнгі уақыт
үшiн нысананың көзделiп отырған күйiн айқындауды
антеннаның кез келген айналуы кезiнде қамтамасыз ететiн
"нысананы автоматты қостау";
Ескерту: 6А0081.1. тармақ бойынша әуе қозғалысын, теңiз
немесе жағалау маңындағы РЛЖ басқару
жүйелерiнде соқтығыстардың алдын алуға
арналған сигналды беру құралдары бақыланбайды.
2. Жүйесiз (ауыспалы) сканирлейтін белсендi РЛЖ-ден
нысананың жылдамдығын есептеу;
3. Нысаналарды бiрдейлендiру немесе жiктеу үшiн
нысаналардың (сигналдардың немесе үлгiлердiң)
сипаттамаларының деректер базасымен үлгілердi
автоматты тануға (белгiлердi бөлiп көрсету) арналған
өңдеу; немесе
4. Нысаналарды күшейту және айыру үшiн екiден бастап
немесе одан көп кеңiстiктiк бөлiнген және өзара
байланысты РЛЖ-дiң нысаналары туралы деректердi салу
және корреляциялау немесе бiрiктіру.
Ескерту: 6А0081.4.-тармақ бойынша теңiз немесе
жағалау маңындағы РЛЖ жүйелерiндегi
соқтығыстардың алдын алу үшiн сигналдарды беру
жүйелерi, жабдығы және көмекшi жүйелерi
бақыланбайды.
---------------------------------------------------------------------------
6А008, а -                                  852610900
6А008, i
6А008, j                                    901380000
6А008, k                                    852110900
6А008, l                                    852110900
---------------------------------------------------------------------------
6А102        6А002-тармақ бойынша бақыланатындардан ерекшелiгi бар,
ядролық қорғануға арналған (яғни электромагниттiк
импульстерден (ЭМИ), Х-сәулелерiнен, жарылыс пен жылудың
құрастырмалы әсер етуiнен), 5*103 рад (кремний) дейiнгi және
одан артық радиациялық жүктеме (доза) деңгейi кезiндегi
жұмысқа әзiрленген немесе соған қабiлетті "ракеталарда"
пайдалануға жарамды радиациялық-төзiмдi детекторлар
(кремнийлi).
Техникалық ескерту:
6А102-тармақта детектор қысымның өзгеруi үлгiсiнің шамасын
немесе қоршаған ортаның температурасын автоматты түрде
бiрдейлендiретiн, және жазатын, немесе тiркейтiн механикалық,
электр, оптикалық немесе химиялық құрылғы ретiнде, электр
немесе электромагниттi жүйелердi немесе радиоактивтi
материалдар тудырған сәулеленудi айқындайды.

1. Имеют максимальную инструментальную дальность
действия 500 км или менее;
2. Спроектированы так, что данные с РЛС о цели
могут быть переданы только одним путем от
места нахождения локатора к одному или
нескольким гражданским центрам управления
воздушным движением на маршруте;
3. Не содержат средств для дистанционного
управления скоростью сканирования локатора из
центра управления воздушным движением на
маршруте; и
4. Должны устанавливаться стационарно;
с. Локаторы для метеорологического наблюдения с
воздушного шара.
j.  Являющиеся "лазерными" локационными станциями или "лазерными
дальномерами" (ЛИДАРы), имеющими любую из следующих характеристик:
1. "Пригодные для применения в космосе"; или
2. Использующие методы когерентного гетеродинного или гомодинного
детектирования и имеющие угловое разрешение менее (лучше) 20
мкрад (микрорадиан);
Примечание: По пункту 6А008.j. не контролируются ЛИДАРы,
специально спроектированные для сьемки или
метеорологического наблюдения.
(W1) к. Имеющие подсистемы "обработки сигнала", использующие "сжатие
импульса", с любой из следующих характеристик:
1. Коэффициентом "сжатия импульса" более 150; или
2. Шириной импульса менее 200 нс; или
1. Имеющие подсистемы обработки данных с любой из следующих
характеристик:
1. "Автоматическое сопровождение цели", обеспечивающее при любом
вращении антенны определение предполагаемого положения цели за
время до следующего прохождения луча антенны,
Примечание: По пункт у6А008.1.1. не контролируются средства
подачи сигнала для предупреждения столкновений в
системах управления воздушным движением, морских
или прибрежных РЛС.
2. Вычисление скорости цели от активной РЛС, имеющей
непериодическое (переменное) сканирование;
(W1&2)  3. Обработка для автоматического распознавания образов (выделение
признаков) и сравнения с базами данных характеристик цели
(сигналов или образов) для идентификации или классификации
целей: или
4. Наложение и корреляция или слияние данных о цели от двух или
более пространственно распределенных и взаимосвязанных
измерительных РЛС для усиления и различения целей.
Примечание: По пункту 6А008.1.4. не контролируются системы,
оборудование и вспомогательные системы подачи
сигнала для предупреждения столкновений в
системах морских или прибрежных РЛС.
---------------------------------------------------------------------------
6А008, а -                                  852610900
6А008, i
6А008, j                                    901380000
6А008, k                                    852110900
6А008, l                                    852110900
---------------------------------------------------------------------------
6А102     Радиационно-стойкие детекторы (кремниевые), отличные от
контролируемых по пункту 6А002, специально разработанные или
(М18а)    модифицированные для защиты от ядерного эффекта воздействия
(т.е. электромагнитных импульсов (ЭМИ), рентгеновского
излучения, комбинированного воздействия взрыва и тепла), которые
пригодны для использования в "ракетах", разработанные или
способные работать при уровнях радиационной нагрузки (дозах) до
5
5*10  рад(кремний) и более.
Техническое Примечание:
В пункте 6А102 детектор определяется как механическое,
электрическое, оптическое или химическое устройство, которое
автоматически идентифицирует и записывает, или регистрирует
воздействия такие, как изменение давления или температуры
окружающей среды, электрические или электромагнитные сигналы или
излучения, вызванные радиоактивным материалом.
---------------------------------------------------------------------------

6А102                                   903010900
6А107        Мыналар секiлдi гравиметрлер және оларға арналған
компоненттер мен гравитациялық градиентометрлер:
а. 6А007.b. тармақ бойынша бақыланатындардан ерекшелiгі бар,
әуеде немесе теңiзде қолдану үшiн әзiрленген немесе
модификацияланған, және статитті немесе жұмыс дәлдiгi 2
мин. немесе одан аз уақыттық тіркеумен 0,7 миллигал немесе
аз (жақсы);
b. 6А007.b. немесе 6А007-тармақтарда сипатталған гравиметрлер
және 6А007.с. тармақта сипатталған гравитациялық
градиентометрлер үшiн арнайы әзірленген компоненттер.
---------------------------------------------------------------------------
6А107, а                                903290
6А107, b                                901580930
---------------------------------------------------------------------------
6А108        6А108-тармақ бойынша бақыланатындардан ерекшелiгі бар мыналар
секiлдi локациялық жүйелер мен қадағалап отыру жүйелерi:
(М11а)       а. 9А004-тармақта сипатталған ғарыш аппараттарында немесе
9А104-тармақта сипатталған ракеталарда-зондтарда пайдалану
үшiн әзiрленген немесе модификацияланған радарлар мен
лазерлiк локациялық жүйелер;
(М12а)       b. Мыналар секiлдi ракеталарда пайдаланыла алатын жоғары
дәлдiкті локациялық жүйелер:
1. Нақты уақыт режимiнде жағдайды және ұшу уақытында
жылдамдықты айқындаудың мүмкiндігін қамтамасыз ету үшiн
жердегі немесе әуедегi деректердi не спутниктiк
навигациялық жүйелермен алынған деректердi бiрлесiп
пайдаланатын деректердi өңдейтін iшкi жүйелерi бар
локациялық жүйелер;
2. Мынадай барлық сипаттамаларға ие, инфрақызыл диапазонда
оптикалық/жұмыс iстейтiн жабдықты қамтитын қашықтықты
өлшейтін радарлық аппаратура:
а. Бұрыштық шешiмi 3 миллирадианнан (0,5 милс) жақсы;
b. 10 м СКО жақсы кеңiстіктік шешiммен қашықтығы 30 км
немесе астам;
с. Жылдамдығы бойынша шешiмi 3м/с-тен жақсы.
---------------------------------------------------------------------------
6А108, а                                852610900
901320000
6А108, b                                852610
---------------------------------------------------------------------------
6А202        Мынадай сипаттамалардың екеуiне де ие фотокөбейткiш
түтікшелер:
(N5A1)       а. Катодтық ауданы 20 см2 астам, және
b. Импульстiң өсуiнiң анодтық уақыты 1 нс-тен кем.
6А202                                   854020900
6А203        6А003-тармақ бойынша бақыланатындардан ерекшелiгі бар,
мыналар секiлдi камералар мен олардың компоненттерi:

6А102                                       903010900
--------------------------------------------------------------------------
6А107      Гравиметры и компоненты для них и гравитационные
градиентометры, такие как:
а. Гравиметры, отличающиеся от контролируемых по пункту 6А007.b,
разработанные или модифицированные для воздушного или морского
-6
применения, и имеющие статическую или рабочую точность 7*10
м/с2 (0.7 миллигалей) или менее (лучше) со временем
регистрации 2 мин. или менее;
b. Специально разработанные компоненты для гравиметров, описанных в
пунктах 6А007.b или 6А107, и гравитационных градиентометров,
описанных в пункте 6А007.с.
---------------------------------------------------------------------------
6А107, а                                    903290
6А107, b                                    901580930
---------------------------------------------------------------------------
6А108    Локационные системы и системы слежения, отличающиеся от
контролируемых по пункту 6А008, такие как:
(М11а)   а. Радары и лазерные локационные системы, разработанные или
модифицированные для использования в космических аппаратах,
описанных в пункте 9А004 или в ракетах - зондах, описанных в
пункте 9А104;
(М12е)   b. Высокоточные локационные системы, которые могут применяться
для ракет, такие как:
1. Локационные системы, имеющие подсистемы обработки данных,
используемые совместно с наземными или воздушными данными
либо с данными, полученными со спутниковых навигационных
систем, для обеспечения возможности определения в режиме
реального времени положения и скорости во время полета;
2. Дальномерная радарная аппаратура, включающая в себя
работающее в оптическом инфракрасном диапазоне
оборудование, обладающая всеми следующими характеристиками:
а. Угловое разрешение лучше, чем 3 миллирадиана (0.5 милс);
b. Дальность 30 км или больше с пространственным разрешение
лучше, чем 10 м СКО;
с. Разрешение по скорости лучше, чем 3 м/с.
---------------------------------------------------------------------------
6А108, а                                    852610900
901320000
6А108, b                                    852610
---------------------------------------------------------------------------
6А202      Фотомножительные трубки, обладающие обеими из следующих
характеристик:
(N5A1)  а. Катодную область больше, чем 20 см2, и
b. Анодное временя нарастания импульса менее, чем 1 нс.
---------------------------------------------------------------------------
6А202                                       854020900
---------------------------------------------------------------------------
6А203      Камеры и их компоненты, отличающиеся от контролируемых по
пункту 6А003, такие как:

(N5В3)       а. Мыналар секiлдi механикалық айналмалы айналы камералар мен
олар үшiн арнайы әзiрленген компоненттер:
1. 225000 кадр/с астам жылдамдық кезiнде жазуға қабiлеттi
кадрлейтiн камералар; немесе
2. Микросекундті 0,5-тен жоғары жазу жылдамдығы бар
электронды-оптикалық камералар;
Ескерту: (6А203) секiлді компоненттер синхрондауға
арналған электронды жабдықты және түтіктерден,
айналар мен подшипниктерден тұратын роторлы
жинауларды қамтиды.
(N5B4)       b. Мыналар секілдi электронды-оптикалық және кадрлейтiн
камералар, оларға арналған түтіктер мен құрылғылар:
1. 50 нс немесе кем шешетiн қабiлеттегі электронды-
оптикалық камералар және оларға арналған
электронды-оптикалық түтiктер;
2. 6А203.b. тармақта сипатталған камераларға арналған
электрон-оптикалық түтiктер;
3. 50 нс немесе одан аз кадр экспозициясының уақытымен
электронды (немесе электронды тиекті) кадрлейтiн
камералар;
4. 6А203.b.3-тармақта сипатталған камераларда
пайдалануға арналған бейнелеулердi кадрлейтін
түтiктер мен қатты денелi құрылғылар:
а. Күңгірт қарсыласуды азайту үшін мөлдiр
өткiзетін бүркеуде орналасқан фотокатодты
бейненi күшейтудiң қысқафокусты түтіктерi;
b. Электродпен басқарылатын суперкремнекондар, олардағы
тез жұмыс iстейтiн жүйе фотоэлектрондарды олар
суперкремниконның анодына жеткенiнше фотокатодтан
стробирлеуге мүмкiндiк бередi;
с. Керр немесе Поккельс ұяларындағы электрооптикалық
тиектер; немесе
d. 6А203.b.3-тармақ бойынша бақыланатын камералар үшiн
әзiрленген, 50 нс-тен кем жұмыс iстеу уақытымен тез
әсер ететiн тиегі бар бейнелердiң басқа да
кадрлейтiн түтіктерi мен жартылай өткiзгiш
құрылғылар;
(N1A2)       с. Жұмыс сипаттамаларын нашарлатусыз 50*104 грей (кремний)
(3*104) рад (кремний) астам радиациялық жүктемелер
кезiндегi жұмыс үшiн арнайы әзiрленген немесе бейiмделген
радиациялық-төзiмдi телекамералар мен оларға арналған
линзалар.
Техникалық ескерту:
Грей (кремний) терминi соңғысының иондайтын сәулеленумен
сәуле алуы кезiнде жұтылған кремнийлi үлгiнiң килограмына
Джоулдағы энергияны бiлдiредi.
---------------------------------------------------------------------------
6А203, а                                    900711000
900719000
6А203, b, 1-                                852810610
6А203, b, 3                                 852820200
6А203, b, 4                                 852810610
852820200
852020300
852020900
854030
6А203, с                                    852530990
900219000
---------------------------------------------------------------------------
6А205        ОВ001.g.5, ОВ001.h.6; 2уt 6А005-тармақтарда сипатталғандардан
ерекшеленетiн мыналар секiлді "лазерлер", "лазерлiк"
күшейткiштер және гетеродиндер:

(N5В3)     а. Механические вращающиеся зеркальные камеры и специально
разработанные для них компоненты, такие как:
1. Кадрирующие камеры, способные записывать при скорости более
225000 кадров/с; или
2. Электроннооптические камеры со скоростью записи выше, чем
0.5 мм в микросекунду;
Примечание: Компоненты таких камер (6А203.а.) включают
Электронное оборудование для синхронизации и
роторные сборки, состоящие из турбин, зеркал и
подшипников.
(N5B4)     b. Электроннооптические и кадрирующие камеры, трубки и
устройства для них, такие как:
1. Электроннооптические камеры с разрешающей способностью 50
нс или менее;
2. Электроннооптические трубки для камер, описанных в пункте
6А203.b.1.;
3. Электронные (или с электронным затвором) кадрирующие
камеры со временем экспозиции кадра 50 нс или менее;
4. Кадрирующие трубки и твердотельные устройства
отображения, предназначенные для использования в камерах,
описанных в пункте 6А203.b.3., такие как:
а. Короткофокусные трубки усиления изображения с
фотокатодом, расположенным на прозрачном проводящем
покрытии для уменьшения темнового сопротивления;
b. Суперкремнеконы с управляющим электродом, в которых
быстродействующая система позволяет стробироватъ
фотоэлектроны от фотокатода прежде, чем они достигнут
анода суперкремникона;
с. Электрооптические затворы на ячейках Керра или
Поккельса: или
d. Другие кадрирующие трубки и полупроводниковые
устройства отображения, имеющие быстродействующий
затвор со временем срабатывания менее 50 нс,
специально разработанные для камер, контролируемых по
пункту 6А203.b.3.;
(N1А2)     с. Радиационно-стойкие телекамеры или линзы для них, специально
разработанные или приспособленные для работы при радиационных
3                     6
нагрузках более 50*10  грей (кремний) (5*10 рад (кремний))
без ухудшения рабочих характеристик.
Техническое примечание: термин грей (кремний) обозначает
энергию оинизирующего излучения в Дж на кг, поглощенную
неэкранированным кремниевым образцом.
---------------------------------------------------------------------------
6А203, а                                    900711000
900719000
6А203, b, 1 -                               852810610
6А203, b, 3                                 852820200
6А203, b, 4                                 852810610
852820200
854020300
854020900
854030
6А203, с                                    852530990
900219000
---------------------------------------------------------------------------
6А205      "Лазеры", "лазерные" усилители и гетеродины, отличные от
описанных в пунктах 0В001.g.5., 0В001.h.6 и 6А005, такие как:

(N3А2.b)     а. Мынадай сипаттамалардың екеуiне де ие аргонды "лазерлер":
1. Толқындардың ұзындығы 400 нм-нен 515 нм-ге дейiн;
2. Орташа шығу қуаты 40 Вт-ден артық; және
(N3А2.d)     b. Төменде санамаланған сипаттамалардың бәрiне ие
бояғыштардағы қайт құрылатын импульстiк бiр модолы
гетеродиндер:
1. Толқындардың ұзындығы 300 нм-нен 800 нм-ге дейiн;
2. Қайталау жиiлiгi 1 кГц-ден астам;
3. Импульстiк ұзақтығы 100 нс-тен аз;
(N3А2.е)     с. Төменде санамаланған сипаттамалардың бәріне ие
бояғыштардағы қайт құрылатын импульстiк күшейткiштер мен
гетеродиндер:
1. Толқындардың ұзындығы 300 нм-нен 800 нм-ге дейiн;
2. 30 Вт-ден астам орташа шығу қуатын жетуге мүмкiндiк
беруi;
3. Қайталау жиілiгі 1 кГц-ден астам;
4. Импульстiк ұзақтығы 100 нс-тен аз;
Ескерту:
6А205.е тармағы бойынша бiр модолы гетеродиндер
бақыланбайды;
(N3А2.g)     Мынадай сипаттамалардың бәрiне ие көмiртегінiң қос
тотығындағы импульстi лазерлер:
1. Толқындардың жұмыс ұзындығы 9000 нм-нен 11000 нм-ге дейiн;
2. Қайталану жиілiгi 250 Гц-ден астам;
3. Орташа шығу қуаты 500 Вт-ден астам;
4. Импульстiң ұзақтығы 200 нс-тен аз;
(N3А2.і)     е. Толқындардың 16 микрометр шығу ұзындығымен және 250 Гц-ден
астам қайталану жиiлiгiмен жұмыс үшiн әзiрленген Раман
iлгерiлеуi бар бу-сутегiлер;
(N3А2с.1.b)  f. Ерiген неодимдегі импульстiк қозатын (шыныдағыға қарағанда
басқалары) және мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие
берiктiк модуляциясы бар лазерлер:
1. Толқындардың шығу ұзындығы 1000 нм-нен 1100 нм-ге дейiн;
2. Импульстiң ұзақтығы 1 нс-тен астам; және
3. 50 Вт-ден асатын орташа қуаттағы көлденең модолы көп
модолы.
6А205                                   900138000
6А225        10 микросекундтан аз өлшеу уақытымен 1 км/с артық
жылдамдықты өлшеуге арналған интерферометрлер
(N5В5а)      Ескерту: 6А225-тармағы Доплер (ДЛИ) тиiмдiлiгiнде жұмыс
iстейiн ВИСАР-ларды, лазерлiк интерферометрлердi қамтиды және
т.б.
6А225                                   902620300
6А226        Мыналар секiлдi қысым бергіштерi:
(N5В5b)     а. 100 килобардан артық қысымдарды өлшеуге арналған
магнийлi бергіштер; немесе
(N5В5с)     b. 100 килобардан артық қысымдарды өлшеуге арналған
кварцтi бергiштер.
6А226                                   902620300
6В           Сынақ, бақылау және өндiрiстік жабдығы

(N3А2.b)   а. Аргоновые "лазеры", имеющие обе из следующих
характеристик:
1. Длину волны от 400 нм до 515 нм, и
2. Среднюю выходную мощность больше, чем 40 Вт;
(N3А2.d)   b. Перестраиваемые импульсные одномодовые гетеродины на
красителях, имеющие все из следующих характеристик:
1. С длиной волны от 300 нм до 800 нм,
2. позволяющие достичь среднюю выходную мощность более 1 Вт,
3. частотой повторения более 1 кГц, и
4. длительностью импульса менее 100 нс ;
(N3А2.е)   с. Перестраиваемые импульсные усилители и гетеродины лазеров на
красителях, имеющие все из следующих характеристик:
1. с длиной волны от 300 нм до 800 нм,
2. позволяющие достичь среднюю выходную мощность более 30 Вт,
3. частотой повторения более 1 кГц, и
4. длительностью импульса менее 100 нс ;
Примечание: По пункту 6А205.с. не контролируются одномодовые
гетеродины;
(N3А2.g)   d. Импульсные лазеры на диоксиде углерода, имеющие все из
следующих характеристик:
1. с рабочей длиной волны от 9000 нм до 11000 нм
2. с частотой повторения более 250 Гц.
3. с средней выходной мощностью более 500 Вт,
4. длительностью импульса менее 200 нс.
(N3А2.i)   е. Пара-водородные с Рамановским сдвигом, разработанные для
работы с выходной длиной волны 16 микрометров и частотой
повторения более 250 Гц;
(N3А2.с.1.b) f. Лазеры на растворенном неодиме (другие, нежели на
стекле) с модуляцией добротности, импульсным
возбуждением и имеющие любую из следующих характеристик:
1. Выходную длину волны от 1000 нм до 1100 нм;
2. Длительность импульса более 1 нс; и
3. Многомодовые с поперечной модой со средней мощностью,
превышающей 50 Вт.
---------------------------------------------------------------------------
6А205                                       901380000
---------------------------------------------------------------------------
6А225      Интерферометры для измерения скоростей более 1 км/с со временем
(N5В5.а)   измерения менее 10 микросекунд.
Примечание: Пункт 6А225 включает ВИСАРы, лазерные
интерферометры, работающие на эффекте Доплера
(ДЛИ), и т.д.
--------------------------------------------------------------------------
6А225                                       902620300
--------------------------------------------------------------------------
6А226      Датчики давления, такие как:
(N5В5.b)
а. Манганиновые датчики для измерения давлений более 10 ГПа;
или
(N5В5.с)   b. Кварцевые датчики давления для измерения давлений более 10
ГПа.
-------------------------------------------------------------------------
6А226                                       902620300
-------------------------------------------------------------------------
6В         Испытательное, контрольное и производственное оборудование

6В004        Мына секiлдi оптикалық жабдық:
(W)
А  Бейнелік қабiлетi мәнiнiң +- 0,1% ақаулығымен бейнелеу
қабiлетінiң абсолюттi мәнiн өлшеуге арналған жабдық;
b  Оптикалық үстiңгі беттiң ыдырауын өлшеуге арналған
жабдықтан ерекшелігі бар, 10 см диаметрден астам
көлеңкеленбеген апертурасы бар, талап етiлетiн
бейiннiң 2 нм немесе кем (жақсы) "дәлдiкпен" оптикалық
беттің тегіс емес фигурасын (бейiнiн) қатынассыз оптикалық
өлшеу үшiн арнайы әзiрленген жабдық.
Ескерту: 6В004-тармағы бойынша микроскоптар бақыланбайды.
6В004                                   903140000
6В007           0,1 миллигальдан жақсы статикалық дәлдіктегі жер бетiнде
(W)             орналасатын гравиметрлердi өндiруге, реттеуге және
калибрлеуге арналған жабдық
6В007                                   903180390
6В008           Көлденең қиылысуды өлшеуге арналған, берiлетiн
(W1g2)          импульстерiнiң ұзындығы 100 нс немесе кем импульстiк
локациялық жүйелер және оларға арналған компоненттер.
(М17d)          Ерекше ескерту: сондай-ақ 6В108-дi қараңыз
(IV)
6В008                                   852610900
(М17d)          Көлденең қиылысуды өлшеуге арналған, 6В008-тармақта
(IV             сипатталғаннан ерекшелiгі бар, "ракеталарда" және басқа да
iшкi жүйелерде пайдалануға жарамды импульстік локациялық
жүйелер
6В108                                   852610
6С              Материалдар
6С002           Мыналар секілдi оптикалық бергiштерге арналған материалдар:
(W)
а. 99,9995% немесе артық тазалық деңгейiндегi химиялық
таза теллур (Те);
b. Осы материалдардың эпитаксиалды құрылымдарын қоса
алғанда, кез келген тазалық деңгейiндегі кадмий
теллуридiнiң (СdТе), кадмийдiң цинктi теллуридiнiң
(СdZnТе) немесе кадмийдiң сынапты теллуридiнiң
монокристалдары
---------------------------------------------------------------------------
6С002, а                                280450900
6С002, b                                381800900
810790000
---------------------------------------------------------------------------

6B004      Оптическое оборудование, такое как:
(W)
а. Оборудование для измерения абсолютного значения отражательной
способности с погрешностью +/- 0,1 % от значения
отражательной способности;
b. Оборудование, отличное от оборудования для измерения
рассеяния оптической поверхностью, имеющее незатемненную
апертуру с диаметром более 10 см, специально предназначенное
для бесконтактного оптического измерения неплоской фигуры
(профиля) оптической поверхности с "точностью" 2 нм или
менее (лучше) от требуемого профиля.
Примечание: По пункту 6В004 не контролируются микроскопы
---------------------------------------------------------------------------
6В004                                       903140000
---------------------------------------------------------------------------
6В007      Оборудование для производства, юстировки и калибровки
(W)        гравиметров наземного базирования со статической точностью
лучше 0,1 миллигала.
---------------------------------------------------------------------------
6В007                                       903180390
---------------------------------------------------------------------------
6В008      Импульсные локационные системы для измерения поперечного
(W1&2)     сечения, имеющие длительность передаваемых импульсов 100 нс или
менее, и специально предназначенные для них компоненты.
(M17d)     Особое примечание: Смотрите также 6В108.
(IV)
---------------------------------------------------------------------------
6В008                                       852610900
---------------------------------------------------------------------------
6В108      Импульсные локационные системы для измерения поперечного
сечения, отличные от описанных в пункте 6В008, пригодные для
(M17d)     использования в "ракетах" и других подсистемах.
(IV)
---------------------------------------------------------------------------
6В108                                        852610
---------------------------------------------------------------------------
6С         Материалы
6С002      Материалы для оптических датчиков, такие как:
(W)
а.  Химически чистый теллур (Те) с уровнями чистоты 99.9995%
или более;
b.  Монокристаллы цинкового теллурия кадмия (СdZnТе) с
содержанием цинка менее 6%, теллурида кадмия (СdТе) или
ртутного теллурида кадмия (НgСdТе) любого уровня чистоты,
включая эпитаксиальные структуры из этих материалов.
--------------------------------------------------------------------------
6С002, а                                     280450900
6С002, b                                     381800900
810790000
---------------------------------------------------------------------------

6С004        Мыналар секiлдi оптикалық материалдар:
(W)
а. Буды химиялық шөктіріп алынған, мыналардың кез келгенiне
ие мырыштың селенидiнен (ZnSе) және мырыштың сульфидiнен
(ZnS) алынған "дайындамалар":
1. Көлем 100 текше см-ден артық; немесе
2. Диаметрi 80 мм-нен артық және қалыңдығы 20 мм немесе
артық;
b. Мынадай электроптикалық материалдардың кесектерi:
1. Калий титанатының арсенидi (КТА);
2. Галлийдiң күмiс селенидi (АgGnSе2);
3. Мүсәтiрдiң галиийдi селенид (ТI3АsSt3, сондай-ақ
ТАS ретінде де белгiлi);
с. Барлық мынадай сипаттамаларға ие сызықтық емес оптикалық
материалдар:
1. Yшiншi реттiң қабылдағыштығы (хи 3) 106 шаршы м/V2
немесе артық; және
2. Жаңғырық уақыты 1 мс-тен аз;
d. Негізгi осiнiң диаметрi немесе ұзындығы 300 мм-нен артық
кремнезем карбидiнiң немесе берилий-берилийдiң шөккен
материалдарының (Ве/Ве) "дайындамалары";
е. Мынадай сипаттамалардың бәрiне ие кремний балқымасы бар
шыны, фосфатты шыны, фторфосфатты шыны, цирконийдiң фторидi
(ЯrҒ4) және гафнийдiң фторидi (НfҒ4);
1. Гидроксильдi иондардың концентрациясы (ОН-) миллионға 5
бөлiктен кем;
2. Металдардың тазалығының интегралды деңгейлерi
миллионға 1 бөліктен кем; және
3. Жоғары бiртектiлiк (сыну коэффициентi көрсеткiшiнiң
вариациясы) 5*106-дан кем;
f. 200-нм-нен 14000-нм-ге дейiнгi толқындардың ұзындығына
10-5 см-1 кем жұтылатын синтетикалық алмазды материал.
--------------------------------------------------------------------------
6С004, а                                    284290100
283020000
6С004, b, 1                                 284290900
6С004, b, 2                                 284290100
6С004, b, 3                                 284290100
6С004, с                                    702000900
6С004, d                                    284920000
811219000
6С004, е                                    700100900
702000900
6С004, f                                    710490000
710510000
--------------------------------------------------------------------------
6С005        Мыналар секiлдi өңделмеген түрiнде "лазерлердi" дайындауға
(W)          арналған синтетикалық кристалды материалдар:
а. Титанда корунд;
b. Александрит.
6С005                                   71031000
6D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
6D001        6А004, 6А005, 6А008 және 6В004-тармақтар бойынша бақыланатын
(W1&2-X)     жабдықты әзiрлеу немесе өндiру үшiн арнайы жасалған
"бағдарламалық қамтамасыз ету."
6D002        6А002b, 6А008 немесе 6В008-тармақтар бойынша бақыланатын
(W)          жабдықты пайдалану үшiн арнайы әзiрленген "бағдарламалық
(М)          қамтамасыз ету".

6С004      Оптические материалы, такие как:
(W)
а. "Заготовки" из селенида цинка (ZnSе) и сульфида цинка (ZnS),
полученные химическим осаждением паров, обладающие любой из
следующих характеристик:
1. Объем более 100 куб.см; или
2. Диаметр более 80 мм и толщину 20 мм или более;
b. Слитки следующих электрооптических материалов:
1. Арсенид титаната калия (КТА);
2. Серебряный селенид галлия (АgGаSе2);
3. Таллиевый селенид мышьяка (Тl3АsSе3, известный также как
ТАS);
с. Нелинейные оптические материалы, обладающие всеми следующими
характеристиками:
-6
1. Восприимчивость третьего порядка (хи 3)10  кв.м/V2 или
более; и
2. Время отклика менее 1 мс;
d. "Заготовки" карбида кремнезема или осажденных материалов
бериллия-бериллия (Ве/Ве) с диаметром или длиной главной оси
более 300 мм;
е. Стекло, включая кварцевое стекло, фосфатное стекло,
фторофосфатное стекло, фторид циркония (ZrF4) и фторид
гафния (НfF4), имеющее все следующие характеристики:
1. Концентрацию гидроксильных ионов (ОН-) менее 5 частей на
миллион;
2. Интегральные уровни чистоты металлов менее 1 части на
миллион: и
3. Высокую однородность (вариацию показателя коэффициента
-6
преломления) менее 5*10 ;
f. Синтетический алмазный материал с поглощением менее 10-5
см-1 на длине волны от 200 нм до 14000 нм.
--------------------------------------------------------------------------
6С004, а                                    284290100
283020000
6С004, b, 1                                 284290900
6С004, b, 2                                 284290100
6С004, b, 3                                 284290100
6С004, с                                    702000900
6С004, d                                    284920000
811219000
6С004, е                                    700100900
702000900
6С004, f                                    710490000
710510000
--------------------------------------------------------------------------
6С005      Синтетические кристалические материалы для изготовления
"лазеров" в необработанном виде, такие как:
(W)
а. Корунд с титаном;
b. Александрит.
---------------------------------------------------------------------------
6С005                                       710310000
---------------------------------------------------------------------------
6D         Программное обеспечение
6D001      "Программное обеспечение", специально созданное для
"разработки" или "производства"
(W1&2-Х)   оборудования, контролируемого по пунктам 6А004, 6А005, 6А008
или 6В008.
6D002      "Программное обеспечение", специально разработанное для
(W)        "использования" оборудования, контролируемого по пунктам
6А002.b., 6А008 или 6В008.
(M)

6D003        Мына секiлдi басқа "бағдарламалық қамтамасыз ету":
(W)
(IV)         а. 1. Жетекке алынатын гидрофондық торларды пайдалана отырып
(W1&2)             пассивтi қабылдау үшiн "нақты уақыт ауқымында"
акустикалық деректердi өңдеуге арналған акустикалық
сәуленi қалыптастыру үшiн арнайы әзiрленген
"бағдарламалық қамтамасыз ету";
2. Жетекке алынатын гидрофондық торларды пайдалана отырып
пассивтi қабылдау үшiн "нақты уақыт ауқымында" өңдеуге
арналған "бағдарламалық қамтамасыз ету";
3. Пассивтi қабылдау үшiн "нақты уақыт ауқымында"
акустикалық деректердi өңдеуге арналған су астындағы
немесе батырылған жүйелердiң акустикалық сәулесiн
қалыптастыру үшiн арнайы әзiрленген "бағдарламалық
қамтамасыз ету;"
4. Су астындағы немесе батырылған жүйелердi пайдалана
отырып пассивті қабылдау үшiн "нақты уақыт ауқымында"
өңдеуге арналған "бағдарламаның мәтiнi";
(W6D3f)      b. 1. Жылжымалы платформалардағы жұмысқа арналған магниттi
бергіштер үшiн магнитті-компенсациялық жүйелерге арнайы
әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету";
2. Жылжымалы құрамдарда магниттiк аномалияларды анықтау
үшiн арнайы әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету";
(W6D3g)      с. Гравиметрлердiң немесе гравитациялық градиометрлердiң
қозғалысының әсерiн түзету үшiн арнайы әзiрленген
"бағдарламалық қамтамасыз ету";
(W6D3h)      d. 1. Әуе қозғалысын басқару орталықтарындағы жалпы
мақсаттағы компьютерлерде әуе қозғалысын басқаруға
арналған "бағдарламалық қамтамасыз етудi" қолданатын
және мынадай мүмкiншілiктердiң кез келгеніне ие
"бағдарламалар":
а. 150-ден астам "траекториялар жүйесiн бiр мезгiлде
өңдеу және бейнелеу";
b. Бастапқы төрт РЛЖ-ден астам РЛЖ нысаналары туралы
ақпаратты қабылдау;
2. Радиолокаторлар антенналарының өткiзбелерiн өңдеу
немесе өндiруге арналған "бағдарламалық қамтамасыз
ету", олар:
а. 6А008е тармақ бойынша бақылатын сәуленi электронды
сканирлейтiн фазаланған антенналарды қорғау үшiн
арнайы әзiрленген; және
b. Бүйiр жапырақшаларының нәтижелейтiн орташа
деңгейi негізгі сәуленiң ең жоғары деңгейiнен
төмен 40 дБ-ға астам.
Техникалық ескерту:
6D003d2b тармақта көрсетiлген бүйiр жапырақшаларының
орташа деңгейi негізгi сәуле және негізгi сәуленiң екi
жағындағы алғашқы екi бүйір жапырақшалары кiретiн
бұрыштың диапазонын қоспағанда, бүкiл тор үшiн бүтiндей
өлшенедi.
6D102        6А108-тармақ бойынша бақыланатын өнiмде "пайдалану" үшiн
(М12е)       арнайы әзiрленген "бағдарламалық қамтамасыз ету".
6D103        Бақыланатын жүйелердiң көмегiмен жазылған деректердi ұшудан

6D003      Другое "программное обеспечение", такое как:
(W)
(IV)
(W1&2)     а. 1. "Программное обеспечение", специально разработанной для
формирования акустического луча для обработки в
"реальном масштабе времени" акустических данных для
пассивного приема с использованием буксируемых
гидрофонных решеток;
2. "Текст программы" для обработки в "реальном масштабе
времени" акустических данных для пассивного приема с
использованием буксируемых гидрофонных решеток;
3. "Программное обеспечение", специально разработанное для
формирования акустического луча подводных или
погруженных систем для обработки в "реальном масштабе"
времени акустических данных для пассивного приема;
4. "Текст программы для обработки в "реальном масштабе
времени" акустических данных для пассивного приема с
использованием подводных или погруженных систем;
(W6D3.f)   b. 1. "Программное обеспечение", специально разработанное для
магнитокомпенсационных систем для магнитных датчиков,
предназначенных для работы на подвижных платформах;
2. "Программное обеспечение", специально разработанное для
обнаружения магнитных аномалий на подвижных платформах;
(W6D3.g)   с.    "Программное обеспечение", специально разработанное для
коррекции влияния движения гравиметров или
гравитационных градиометров;
(W6D3.h)   d. 1. "Программы" для применения "программного обеспечения"
для управления воздушным движением на компьютерах общего
назначения, находящихся в центрах управления воздушным
движением и обладающих любой из следующих возможностей:
а. Одновременной обработкой и отображением более 150
"траекторий систем"; или
b. Приемом информации о целях РЛС от более чем четырех
первичных РЛС;
2. "Программное обеспечение" для разработки или
производства обтекателей антенн радиолокаторов, которые:
а. Специально разработаны для зашиты фазированных
антенных решеток с электронным сканированием луча,
контролируемых по пункту 6А008.е.; и
b. Имеют результирующий средний уровень боковых
лепестков более чем на 40 дБ ниже максимального
уровня главного луча.
Техническое Примечание:
Средний уровень боковых лепестков, указанный в пункте
6D003.d.2.b., измеряется целиком для всей решетки, за
исключением диапазона углов, в который входят главный
луч и первые два боковых лепестка по обе стороны
главного луча.
6D102        "Программное обеспечение", специально разработанное для
"использования" в продукции, контролируемой по пункту 6А108.
(M12e)
6D103        "Программное обеспечение" для послеполетной обработки
данных, дающее возможность определить положение летального
аппарата по всему курсу полета, специально разработанное или
модифицированное для "ракет".

(М12е3)      кейiнгі өңдеуге арналған "бағдарламалық қамтамасыз ету".
6D
6Е           Технология
6Е001        Жалпы Технологиялық Ескертуге сәйкес 6А, 6В немесе 6С
(W1g-2-X)    тармақтар бойынша бақыланатын жабдықтарды, материалдарды
немесе бағдарламалық қамтамасыз етуді әзiрлеуге арналған
технологиялар
(М)
(N)
6Е002        Жалпы Технологиялық Ескертуге сәйкес 6А, 6В немесе 6С
(W1g2-X)     тармақтар бойынша бақыланатын жабдықтарды немесе
материалдарды өндiруге арналған технологиялар
(М)
(N)
6Е003        Мыналар секiлдi басқа "технологиялар":
(W6E3d)      а. 1. Талап етiлетін 99,5% мм немесе жақсы қол жеткізу үшiн,
оптикалық жабулар үшiн диаметрi немесе негiзгі осiнiң
ұзындығы 500 мм-нен астам және жалпы жоғалтулары
(жұтылуы және ыдырауы) 5*103-тен кем оптикалық беттерді
өңдеу және жабу "технологиясы";
Ерекше ескерту: сондай-ақ 2Е003f қараңыз
2. Тегіс емес үстiңгі беттерде 0,5 шаршы м. астам
алаңмен 10 нм-нiң квадраттық түбiрiнен жақсы
беттердi өңдеудiң түпкi орташа квадраттық
дәлдiктерiн ала отырып алмаздардың бiр нүктелi
айналу әдiстерiн пайдаланатын оптикалық
дайындау "технологиялары";
(W6E3e)     b. "аса жоғары қуаттағы лазерлердiң" сәулелерiмен сәулеленетiн
"аса жоғары қуаттағы лазерлердi" сынау немесе төзiмдi
материалдарды сынау және бағалау үшiн сынақ
қондырғыларында мамандандырылған диагностикалық аспаптарды
немесе нысаналарды "өндіруге", "әзiрлеуге" немесе
"пайдалануға" "қажеттi" "технология";
(W6E3f)      с. Феррозондты магнитометрлердi немесе мынадай
сипаттамалардың кез келгенiне ие феррозондты
магнитометрлердi "өндiруге", "әзiрлеуге" немесе
"пайдалануға" "қажеттi" "технология":
1. "Шудың деңгейi" 1 Гц-ден аз (орташа квадраттық)
жиiлiктердегi герцтегi жиiлiктiң квадраттық
түбiрiне бөлiнген 0,05 нТ-ден кем; немесе
2. "Шудың деңгейi" 1 Гц немесе астам жиiлiктердегi
герцтегi жиiлiктiң квадраттық түбiрiне бөлiнген
1*10 2 нТ-ден кем; немесе
6Е101        Жалпы Технологиялық Ескертуге сәйкес 6А002, 6А007b және с,
(М)          6А008, 6А102, 6А107, 6А108, 6d102, немесе 6D103-тармақтар
бойынша бақыланатын жабдықтарды немесе "бағдарламалық
қамтамасыз етудi" пайдалануға арналған "технологиялар"
Ескерту: 6Е101-тармақ бойынша тек егер ол әуеде қолдану үшін
әзірленген және "ракеталарға"  пайдаланылатын болса,
6А008-тармақ бойынша бақыланатын жабдық үшін қажетті
"технологиялар" ғана бақыланады.
6Е201        Жалпы Технологиялық Ескертуге сәйкес 6А003, 6А005а.1.е,
6А005а2а, 6А005с1b, 6А005с2с2, 6А005с2d2b, 6А202, 6А203,
6А205, 6A225 немесе 6А226-тармақтар бойынша бақыланатын
жабдықтарды пайдалануға арналған "технологиялар".
6Е
7-САНАТ. НАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖАБДЫҚ ЖӘНЕ
АВИАЦИЯЛЫҚ ЭЛЕКТРОНИКА
7А           Жүйелер, жабдықтар және құрамдас бөлiктер
1-айырықша ескерту: Су асты аппараттарының автоұшқыштарына
қатыстыны 8-санаттан қараңыздар;
2-айырықша ескерту: Радиолокациялық қондырғыға қатыстыны
6-санаттан қараңыздар;

(M12e3)
---------------------------------------------------------------------------
6D
---------------------------------------------------------------------------
6Е           Технология
6Е001        "Технологии", в соответствии с Общим Технологическим
(W1&2-X)     Примечанием предназначенные для "разработки" оборудования,
материалов или программного обеспечения, контролируемых по
пунктам 6А, 6В, 6С или 6D.
(M)
(N)
6Е002        Технологии, в соответствии с Общим Технологическим
(W1&2-X)     Примечанием предназначенные для "производства" оборудования
или материалов, контролируемых по пунктам 6А, 6В или 6С.
(М)
(N)
6Е003        Другие "технологии", такие как:
(W6Е3.d)     а. 1. "Технология" обработки и покрытия оптических
поверхностей, требуемая для достижения однородности
99,5% или лучше, для оптических покрытий диаметром или
длиной главной оси более 500 мм и с общими потерями
-3
(поглощение и рассеяние) менее 5*10 ;
Особое примечание: смотрите также 2Е003.f.
2. Оптические "технологии" изготовления, использующие
методы одноточечного вращения алмазов с получением
конечных среднеквадратичных точностей обработки
поверхности лучше, чем 10 нм на неплоских поверхностях
площадью более 0,5 кв.м;
(W6Е3.е)     b. "Технология", "необходимая" для "разработки",
"производства" или "использования" специализированных
диагностических инструментов или мишеней в испытательных
установках для испытаний "лазеров сверхвысокой
мощности" или испытаний и оценки стойкости материалов,
облучаемых лучами "лазеров сверхвысокой мощности";
(W6Е3.f)     с. "Технология", "необходимая" для "разработки" или
"производства"  феррозондовых магнитометров или систем
феррозондовых магнитометров, имеющих любую из следующих
характеристик:
1. "Уровень шума" менее 0,05 нТ(СКО), деленные на корень
квадратный из частоты в герцах, на частотах менее 1
Гц; или
-3
2. "Уровень шума" менее 1*10  Нт(СКО), деленные на
корень квадратный из частоты в герцах, на частотах 1
Гц или более.
6Е101           "Технологии", в соответствии с Общим Технологическим
(М)             Примечанием предназначенные для "использования"
оборудования или "программного обеспечения", которые
контролируются по пунктам 6А002, 6А007.b. и с.,
6А008, 6А102, 6А107, 6А108, 6В108, 6D102 или 6D103.
Примечание: По пункту 6Е101 контролируются только
"технологии", необходимые для оборудования,
контролируемого по пункту 6А008, если оно
разработано для воздушного применения и может
использоваться для "ракет".
6Е201           "Технологии", в соответствии с Общим Технологическим
(N)             Примечанием предназначенные для "использования"
оборудования, которое контролируется по пунктам 6А003,
6А005.а.1.с., 6А005.а.2.а., 6А005.с.1.b., 6А005.с.2.с.2.,
6А005.с.2.d.2.b., 6А202, 6А203, 6А205, 6А225 или 6А226.
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Категория 7. Навигационное оборудование и
авиационная электроника
7А       Системы, оборудование и компоненты
Особое примечание 1: Касательно автопилотов подводных аппаратов
смотрите Категорию 8;
Особое примечание 2: Касательно радиолокационных установок
смотрите Категорию 6.

7А001        Навигацияның инерциялық жүйелерiнде пайдалануға немесе
(W)          көздеуге арналған және мынадай сипаттамалардың кез
келгенiн иеленушi акселерометрлер және олар үшiн арнайы
әзiрленген құрамдас бөлiктер:
(M9c)        АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А101-ДЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
а. "Тұрақтылық" "жылжыту" азы (жақсысы) 130 микро g 1
жыл кезеңi бойына қатысты белгiленген калибрленген
көлем;
b. "Масштабты коэффициенттiң" "тұрақтылығы" азы (жақсысы)
миллионның 130 үлесi 1 жыл кезеңi бойына қатысты
белгiленген калибрленген көлем; немесе
(М9е)        с. 100 g-ден асатын желiлiк жылдамдық деңгейлер кезiнде
жұмыс iстеуге арналған.
---------------------------------------------------------------------------
7А001, а-                               901420900
7А001, с                                903289
---------------------------------------------------------------------------
7А002        Мынадай сипаттамалардың кез келгенiн иеленушi гироскоптар,
(W)          және олар үшiн арнайы жасалған құрамдас бөлiктер:
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А102-ДЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
(М9d)        а. "Тұрақтылық" "дрейфтiң жылдамдығы" 3 ай iшiндегі 1 g
әсер ету жағдайларында өлшеуге қатысты белгiленген
калибрленген көлем:
1. Азы (жақсысы) сағатына 0,1 0 паспорттық (номиналдық)
деректерге сәйкес 10 g-ден төмен желiлiк жылдамдық
деңгейлерi кезiнде жұмыс iстеуге арналған; немесе
2. Азы (жақсысы) сағатына 0,5 0 паспорттық (номиналдық)
деректерге сәйкес 10 g-ден 100 g-ге дейінгi желiлiк
жылдамдық деңгейлерi кезiнде жұмыс iстеуге арналған;
немесе
(М9е)        b. 100 g-ден асатын желiлiк жылдамдық деңгейлер кезiнде
жұмыс істеуге арналған.
---------------------------------------------------------------------------
7А002, а-                               901420900
7А002, b                                903289
---------------------------------------------------------------------------
7А003        Инерциялық навигациялық жүйелер (платформалық карданды және
(W)          платформасыз кардандық) және ұшу аппараттарына арналып
жасалған инерциялық жабдық, жердегі жылжыту құрал-жабдықтар
(М2/9)       немесе мынадай сипаттамалардың кез келгенiн иеленушi, тұратын
орынын айқындауға, көздеуге немесе басқаруға арналған
космостық аппараттар және олар үшiн арнайы әзiрленген
құрамдас бөлiктер.
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А103-ТЕН ҚАРАҢЫЗДАР
а. Сағатына 0,8 теңiз милiнен нақты қойғаннан кейiнгi (50-
проценттiк айналмалы қателiк (АЫҚ) немесе азырақ
(жақсырақ)
навигациялық қателiк; немесе
b. 10 g-ден жоғары желiлiк деңгейi жағдайында жұмыс iстеуге
арналған.

7А001    Акселерометры, предназначенные для использования в инерциальных
(W)      системах навигации или наведения и обладающие любой из следующих
характеристик, и специально разработанные для них компоненты
(М9с)    Особое примечание: Смотрите также 7А101.
а. "Стабильность" "смещения" менее (лучше) 130 микро g
относительно фиксированной калиброванной величины на
протяжении периода в 1 год;
b. "Стабильность" "масштабного коэффициента" менее (лучше) 130
долей на миллион относительно фиксированной калиброванной
величины на протяжении периода в 1 год; или
(М9е)    с. Предназначенные для функционирования при уровнях линейных
ускорений, превышающих 100 g.
--------------------------------------------------------------------------
7А001, а -                                  901420900
7А001, c                                    903289
-------------------------------------------------------------------------
7А002       Гироскопы, обладающие любой из следующих характеристик, и
(W)         специально разработанные для них компоненты:
Особое примечание: Смотрите также 7А102.
(М9d)       а. "Стабильность" "скорости дрейфа", измеренную в условиях
воздействия 1 g в течение 3 месяцев относительно
фиксированной калиброванной величины:
1. Менее (лучше) 0,1о в час согласно паспортным
(номинальным) данным для функционирования при уровнях
линейных ускорений ниже 10 g, или
2. Менее (лучше) 0,5о в час согласно паспортным
(номинальным) данные для функционирования при уровнях
линейных ускорений от 10 g до 100 g включительно; или
(М9е)       b. Предназначенные для функционирования при линейных
ускорениях свыше 100 g.
---------------------------------------------------------------------------
7А002, а -                                  901420990
7А002, b                                    903289
---------------------------------------------------------------------------
7А003      Инерциальные навигационные системы (платформенные карданные и
(W)         бесплатформенные бескарданные) и инерциальное оборудование,
(М2/9)      разработанное для летательных аппаратов, наземных средств
передвижения или космических аппаратов для определения
местоположения, наведения или управления, обладающие любой из
следующих характеристик, и специально разработанные для
них компоненты:
Особое примечание: Смотрите также 7А103.
а. Навигационную ошибку (чисто инерциальную) после нормальной
выставки от 0,8 морской мили в час (50 - процентная
круговая вероятная ошибка (КВО)) или менее (лучше); или
b. предназначенные для функционирования при уровнях линейных
ускорений свыше 10 g.

1-ескерту: 7А003 тармақшасында көрсетiлген, ортаның
мынадай жағдайларының кез келгенінде
қолданылатын параметрлер:
1. 7.7 g СКО шаманың шектi деңгейiне арналған
кездейсоқ вибрация бiрiншi жарты сағатта
және үш тiк бағыт бойынша осьтi
әрқайсысының бойымен бiр жарым сағат
ішiнде жалпы сынақтан өткiзу, ол кезде
кездейсоқ вибрацияның мынадай сипаттамалары
болады:
а. Қуаттың тұрақты спектральдық тығыздығы
(ТСТ) 0,04 g/Гц жиілiк интервалда 15-тен
1000-ға дейiн; және
b. ТСТ 0,04 g/Гц-ден 0,01 g/Гц-ге дейiнгi
жиілiк интервалға қарағанда 1000-нан
2000 Гц жиiлiк интервалда әлсiрейдi;
немесе
2. Айналу және ақтару жылдамдығы + 2,62 рад/с
(150 град/с); немесе
3. Ұлттық стандарттарда көрсетiлген талаптар
ережелер жағдайында осы ескертудiң 1 немесе
2 тармақтарына тепе-тең.
---------------------------------------------------------------------------
7А003, а-                               901410900
7А003, b                                901420900
---------------------------------------------------------------------------

Примечание 1: Параметры, указанные в подпункте 7А003. а,
применимы для любого из следующих условий среды:
1. Входная случайная вибрация на предельном
уровне величиной 7.7g СКО в первые полчаса
и общие испытания в течение полутора часов
вдоль каждой из осей по трем
перпендикулярным направлениям, когда
случайная вибрация имеет следующие
характеристики:
а. Постоянная спектральная плотность мощности
(СПМ) 0,04g /Гц в частотном интервале от
15 до 1000; и
b. СПМ ослабевает в зависимости от частоты от
0.04g/Гц до 0.01 g/Гц в частотном
интервале от 1000 до 2000 Гц; или
2. Скорость вращения и рыскания равна или
превышает - 2,62 рад/с (150 град/с); или
3. При условиях, указанных в национальных
стандартах, положения которых эквивалентны
пунктам 1. или 2. настоящего примечания.
--------------------------------------------------------------------------
7А003, a -                                  901410900
7А003, b                                    901420900
--------------------------------------------------------------------------

7А004        Гироастрокомпастар мен басқа да қондырғылар спутниктің
(W)          орналасқан жерiн немесе аспан денелерiн автоматты түрде
(W9b)        тығыздалуы арқылы бағдарын немесе азимут бойынша дәлдiгін,
тепе-теңдiгін немесе азырағы (жақсырағы) 5 бұрышты секунд
екенiн айқындайды.
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А104-ТЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
---------------------------------------------------------------------------
7А004                                   901420900
901480000
---------------------------------------------------------------------------

7А004     Гироастрокомпасы и другие устройства, которые определяют
(W)       местоположение или ориентацию посредством автоматического
(M9b)     слежения небесных тел или спутников с точностью по азимуту,
равной или менее (лучше) 5 угловых секунд
Особое примечание: Смотрите также 7А104.
--------------------------------------------------------------------------
7А004                                       901420900
901480000
--------------------------------------------------------------------------

7А005        Мынадай сипаттамалардың бар бiрi басты навигациялық
(W)          спутниктiң қабылдау аппаратурасы (GPS немесе ГЛОНАСС),
(W11с)       және олар үшiн арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер:
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А105-ТЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
а. Пайдаланылатындарды тарату; Немесе
b. Бағыттылық диаграммасында "құлау" антеннасы бар.
---------------------------------------------------------------------------
7А005                                   901420900
901480000
---------------------------------------------------------------------------
7А006        Мынадай сипаттамалардың бiрiн иеленуші 4,2-ден 4,4 ГГц-ге
(W)          дейiнгінi қоса диапазоннан тыс жұмыс істейтiн борт
(W11а)       альтиметрлерi:
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А106-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
а. "Қуатпен басқару"; немесе
b. Ауыспалы фазамен амплитудалық модуляцияны пайдаланушы.
---------------------------------------------------------------------------
7А006                                   852610110
852691900
---------------------------------------------------------------------------

7А005     Приемная аппаратура глобальных навигационных спутниковых систем
(W)       (GРS или ГЛОНАСС), имеющая одну из следующих характеристик, и
специально разработанные для нее компоненты:
(М11с)    Особое примечание: смотрите также 7А105.
а. Использующая дешифровку; или
b. Имеющая антенны с "провалом" в диаграмме направленности.
--------------------------------------------------------------------------
7А005                                       901420900
901480000
--------------------------------------------------------------------------
7А006     Бортовые альтиметры, действующие на частотах вне диапазона от
(W)       4,2 до 4,4 ГГц включительно, обладающие одной из следующих
характеристик:
(Mlla)    Особое примечание: Смотрите также 7А106.
а. "Управление питанием"; или
b. Использующие амплитудную модуляцию с переменной фазой.
--------------------------------------------------------------------------
7А006                                       852610110
852691900
--------------------------------------------------------------------------

7А007        30 МГц-дан жоғары жиiлiкте жұмыс жасайтын және мынадай
(W)          сипаттамалардың барлығы бар бiрпеленгациялық жабдықтар,
сондай-ақ олар үшiн арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер:
а. "Өткiзу белдеулерiнiң шапшаңдық маңызы" 1 МГц немесе
одан көп;
b. 100 жиiлiктен астам қоса атқарылатын жұмыс; және
с. Жиiлiк арнасындағы өнiмдiлiк секундына 1000-нан астам
пеленгованилер
7А007                                   852691900
7А101        7А001-тармақта көрсетiлгеннен басқа, не 0,05 g паспорты
(W9с)        (немесе азырақ), не толық шығу шкаласының 0,25% шегінде
жиiлiк қателiк, не инерциялық навигациялық жүйелерде
немесе барлық үлгiлердi жүргізу жүйелерiнде пайдалану үшiн
құрастырылған екi осы сипаттама және олар үшiн арнайы
әзiрленген құрамдас бөлiктер.
Ескерту: 7А101-тармағы төмен түсетiн скважиналарды
пайдалануға берген кезде пайдалануға арналған қазу
кезiнде жұмыстарын жүргiзуге арнап арнайы
құрастырылған және жасалған акселерометрлердi
беру туралы ретiнде қарастырмайды.
7А101                                   901480900
7А102        7А001-тармақта қаралғаннан басқа, "ракеталарда" пайдаланылуы
(W9d)        мүмкiн, және "тұрақтылық " "дреф жылдамдығы" бар 1 g ықпалы
жағдайында өлшеген, сағатына 0,5 0 азырақ (жақсырақ)
гироскоптардың барлық түрi, және олар үшiн арнайы әзiрленген
құрамдас бөлiктер.
7А102                                   903289
7А103        7А003-тармағында қаралғандардан басқа, төменде санамаланатын
аппаратура, навигациялық жабдықтар мен жүйелер және олар
үшiн арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер.
(W9f)        а. Инерцианалдық немесе басқа жабдықтар, пайдаланатын
акселерометрлер немесе 7А001, 7А002, 7А101 немесе А102-
тармақтарында көрсетiлген гидроскоптар және осындай
жабдықты қамтитын жүйелер;
Ескерту: 7А101-тармағы. а. 7А001-тармағы бойынша бақыланып
отырған құрамында акселерометрлерi бар
жабдықтар бақыланбайды, онда мынадай
акселерометрлер скважиналарды пайдалануға
берген кезде пайдалануға қазу кезiнде өлшеу
жұмыстарын жүргiзуге арнап арнайы әзiрленген
және құрастырылған беру құралы ретiнде
қарастырылады.
(W9а)        b. Ұшудың интеграцияланған аспаптық жүйелерi, ол
гиростабилизаторларды немесе 9А004-тармағы бойынша
бақыланатын космостық аппараттарда немесе 9А104-
тармағы бойынша бақыланатын ракеталар-зондтарда
пайдалану үшiн әзiрленген немесе модификацияланған
автоматты ұшу өнерi жүйелерiн қамтиды.
---------------------------------------------------------------------------
7А003, а-                               901420900
7А003, b
---------------------------------------------------------------------------
7А104        7А004-тармағы бойынша бақыланатыннан басқа, орналасқан
(W9b)        жерiн, аспан денелерiнiң немесе спутниктердiң автоматты түрде
тығыздалуы арқылы бағдарын айқындайтын гироастрокомпастар
мен басқа да қондырғылар және олар үшiн арнайы әзiрленген
құрамдас бөлiктер
7А102                                   901480000
7А105        7А005-тармағы бойынша бақыланатыннан басқа, 9А004-тармағы
(W11с)       бойынша бақыланатын космостық аппараттарда немесе 9А104-
тармағы бойынша бақыланатын ракеталар-зондтарда пайдалану
үшiн әзiрленген немесе модификацияланған және жағдайлар
кезiнде навигациялық ақпараттарды алуды қамтамасыз ететiн
басты навигациялық спутниктiң жүйелерiнiң қабылдау
аппаратурасы (GPS немесе ГЛОНАСС)
а. 515 м/с-дан астам жылдамдықта; және
b. 18 км-ден жоғары биiктiкте
---------------------------------------------------------------------------

7А007     Пеленгационное оборудование, действующее на частотах свыше 30
(W)       МГц и имеющее все следующие характеристики, а также
специально разработанные для него компоненты:
а. "Мгновенное значение полосы пропускания" 1 МГц или более;
b. Параллельную работу на более чем 100 частотах; и
с. Производительность более 1000 пеленгований в секунду на
частотный канал
--------------------------------------------------------------------------
7А007                                       852691900
--------------------------------------------------------------------------
7А101     Акселерометры, кроме описанных в пункте 7А001, имеющие либо
(M9c)     порог 0.05 g (или менее), либо ошибку линейности в пределах
0.25% полной выходной шкалы, либо обе эти характеристики,
сконструированные для использования в инерциальных навигационных
системах или системах наведения всех типов и специально
разработанные для них компоненты.
Примечание: Пункт 7А101 не рассматривает акселерометры,
специально сконструированные и созданные как
датчики для проведения измерений во время бурения,
предназначенные для использования во время
эксплуатации нисходящих скважин.
--------------------------------------------------------------------------
7А101                                       901480900
--------------------------------------------------------------------------
7А102     Все типы гироскопов, кроме рассматриваемых в пункте 7А002,
(M9d)     которые могут быть использованы в "ракетах", и имеют
"стабильность" "скорости дрейфа" менее (лучше) чем 0.5о в час,
измеренную в условиях воздействия 1 g, и специально
разработанные для них компоненты.
--------------------------------------------------------------------------
7А102                                       903289
--------------------------------------------------------------------------
7А103     Нижеперечисленная аппаратура, навигационное оборудование и
системы, кроме рассматриваемых в пункте 7А003, и специально
разработанные для них компоненты.
(М9f)     а. Инерциальное или другое оборудование, использующее
акселерометры или гироскопы, описанные в пунктах 7А001,
7А002, 7А101 или 7А102 и системы, включающие такое
оборудование;
Примечание: По пункту 7А103. а. не контролируется
оборудование, содержащее акселерометры,
контролируемые по пункту 7А001, когда такие
акселерометры рассматриваются как специально
разработанные и сконструированные как датчики для
проведения измерений во время бурения,
предназначенные для использования во время
эксплуатации скважин.
(М9а)     b. Интегрированные инструментальные системы полета, которые
включают гиростабилизаторы или системы автоматического
пилотажа, разработанные или модифицированные для
использования в космических аппаратах, контролируемых по
пункту 9А004 или в ракетах-зондах, контролируемых по пункту
9А104.
---------------------------------------------------------------------------
7А103, а -                                  901420900
7А103, b
--------------------------------------------------------------------------
7A104        Гироастрокомпасы и другие устройства, кроме контролируемых по
(M9b)        пункту 7А004, которые определяют местоположение или
ориентацию посредством автоматического отслеживания небесных
тел или спутников, и специально разработанные для них
компоненты.
--------------------------------------------------------------------------
7А104                                       901480000
--------------------------------------------------------------------------
7А105        Приемная аппаратура глобальных навигационных спутниковых
(M11c)       систем (GPS или ГЛОНАСС), кроме контролируемой по пункту
7А005, разработанная или модифицированная для использования в
космических аппаратах, контролируемых по пункту 9А004, или
ракетах-зондах, контролируемых по пункту 9А104 и
обеспечивающая получение навигационной информации при условиях
а.  На скорости свыше 515 м/с; и
b.  На высотах более 18 км.
---------------------------------------------------------------------------

7А105                                   852691900
901420190
---------------------------------------------------------------------------
7А106        7А006-тармағында айқындалғаннан басқа, радарлық немесе
(W11а)       лазерлiк радарлық үлгiдегі бақыланатыннан басқа, 9А004-
тармағы бойынша бақыланатын космостық аппараттарда,
немесе 9А104-тармағы бойынша бақыланатын ракеталар-
зондтарда пайдалану үшiн әзiрленген немесе модификацияланған
альтиметрлер.
---------------------------------------------------------------------------

7А105                                       852691900
901420190
---------------------------------------------------------------------------
7А106        Альтиметры, кроме определенных в пункте 7А006, радарного или
(M11a)       лазерного радарного типа, разработанные или модифицированные
для использования в космических аппаратах, контролируемых по
пункту 9А004, или ракетах-зондах, контролируемых по пункту
9А104.
--------------------------------------------------------------------------

7А106                                   852610900
901320000
---------------------------------------------------------------------------
7А115        Белгiлi бiр электромагниттік көздердiң пеленгациясына
(W)          арналған пассивтік беру құралдары (орналасқан жерiн
(W11b)       айқындайтын жабдық) немесе 9А004-тармағы бойынша
бақыланатын космостық аппараттарда, немесе 9А104-тармағы
бойынша бақыланатын ракеталар-зондтарда пайдалану үшiн
әзiрленген немесе модификацияланған жердiң сипаттамасы.
Ескерту: 7А115 мынадай жабдықтарға арналған беру құралдарын
қамтиды:
а. Жердi картаға түсiру жабдықтары;
b. Көретiн беру құралы;
с. Интерферометрлер.
7А115                                   901420900
7А116        9А004-тармағы бойынша бақыланатын космостық аппараттарда,
(W10а/b)     немесе 9А004-тармағы бойынша бақыланатын ракеталар-зондтарда
пайдалану үшiн әзiрленген немесе модификацияланған ұшуды
басқару жүйелерi, олар мынадай:
(W10.а)      а. Ұшуды басқарудың гидравликалық, механикалық,
электроптикалық, немесе электромеханикалық жүйелерi
(ұшуды сымдар бойынша басқаруды қоса);
(W10.b)      b. Орналасуын бақылауға арналған жабдық.
---------------------------------------------------------------------------
7А116, а-                               903281900
903289
7А116, b                                903289
---------------------------------------------------------------------------
7А117        "Ракеталарда" пайдаланатын және жүйелердiң 3.33%
(W2d)        диапазоннан дәлдiкке қол жеткiзуге қабiлеттi "жүргізу
жүйелерi" немесе азырағы (мысалы, "СЕР" 10 км немесе 300
км диапазонда аз).
---------------------------------------------------------------------------
7А117                                   880390100
930690
---------------------------------------------------------------------------
7В001        7В Сынақты бақылау және өндiрiстiк жабдықтар, сынақ жүргiзуге
(W)             арналған жабдықтар 7А-тармағына сәйкес бақыланып отырған
(W10а/b)        жабдықтар үшiн арнайы әзiрленген калибровкалар мен
реттегiштер.
Ескерту: 7В001-тармағы бойынша сынақ жүргiзуге арналған
жабдықтар, бiрiнші және екіншi деңгейлер
калибровкалар мен реттегiштер бақыланбайды.
Техникалық ескертулер:
1. Бірінші деңгей бойынша техникалық қызмет
көрсету
Ұшу аппаратындағы инерциялық навигациялық
құрылымының ақауы индикаторлы бақылау
құрылымының көрсетуі бойынша немесе
тиісті кіші жүйелерден дыбыс беру бойынша
табылады. Жасаушының нұсқаулығына сәйкес, ақау
ауыспалы блок деңгейінде жойылуы мүмкін.
Оператор ақаулы блокты алып тастайды да оның
орнына жаңасын қояды.

7А106                                       852610900
901320000
--------------------------------------------------------------------------
7А115        Пассивные датчики для пеленгации определенного
(W)          электромагнитного источника (оборудование для определения
(Mllb)       местоположения) или характеристик местности, разработанные
или модифицированные для использования в космических
аппаратах, контролируемых по пункту 9А004, или ракетах-зондах,
контролируемых по пункту 9А104.
Примечание: 7А115 включает датчики для следующего
оборудования:
а. Оборудование для картографирования местности;
b. Видовые датчики (как активные, так и
пассивные);
с. Пассивные интерферометры.
-------------------------------------------------------------------------
7А115                                       901420900
------------------------------------------------------------------------
7А116       Системы управления полетом, специально разработанные или
(М10а/b)    модифицированные для использования в космических аппаратах,
контролируемых по пункту 9А004, или ракетах-зондах,
контролируемых по пункту 9А104, такие как:
(М10.а)     а. Гидравлические, механические, электрооптические, или
электромеханические системы управления полетом (включая
управление полетом по проводам);
(М10.b)     b. Оборудованием для контроля расположения.
--------------------------------------------------------------------------
7А116, а                                    903281900
903289
7А116, b                                    903289
-------------------------------------------------------------------------
7А117       "Системы наведения", используемые в "ракетах", и способные
(M2d)       достигать точности системы 3.33 % от диапазона или меньшее
(например, "СЕР" 10 км или меньше в диапазоне 300 км).
--------------------------------------------------------------------------
7А117                                       880390100
930690
--------------------------------------------------------------------------
7В          Испытательное контрольное и производственное оборудование
7B001       Оборудование для проведения испытаний, калибровок и
(W)         регулировок, специально разработанное для оборудования,
(М10а/b)    контролируемого согласно пункту 7А.
Примечание: По пункту 7В001 не контролируется оборудование для
проведения испытаний, калибровок и регулировок для
технического обслуживания по первому и второму
уровням.
Технические примечания:
1.  Техническое обслуживание по первому уровню
Повреждение инерциального навигационного устройства на
летательном аппарате обнаруживается по показаниям
контрольного устройства с индикатором или по сообщению
сигнализации от соответствующей подсистемы.
Согласно инструкции изготовителя, неисправность может быть
локализована на уровне сменного блока. Оператор удаляет
этот блок и заменяет его запасным

2. Екінші деңгей бойынша техникалық қызмет көрсету
Ақаулы құрылғы өндірістік цехта (жасаушы
фирмаға немесе екінші деңгей бойынша
техникалық қызметке жауапты операторлар)
жөндеуге жіберіледі, өндірістік цехта, ақаулы
құрылғы, цехта айырбастауға жататын ақаулы
құрылғы модулін тексеру және одан әрі
жайылтпау үшін әртүрлі тиісті құралдармен
тексеріледі. Құрылғының бұл ақаулы модулі
алынып тасталынады және жаңасымен
ауыстырылады. Құрылғының ақаулы модулі
(немесе, мүмкін, құрылғы тұтастай) одан кейін
жасаушыға қайтарылады. Айрықша ескерту: Екінші
деңгей бойынша техникалық қызмет көрсетуге
акселерометрлер мен гироскоптикалық беру
құралдарының бақылауына алынған
құрылғы модулінің зауытта ауыстырылған ақау
табулары кірмейді.
---------------------------------------------------------------------------
7В001                                   903110000
903120000
903180
---------------------------------------------------------------------------
7В002        Гироскоптардың сақиналы "лазерлiк" айналарының
сипаттамаларын бағалау үшiн арнайы әзiрленген жабдық, олар
мынадай:
(W)          АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 7А105-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
(W9g1)
а. 10 миллиондық үлес өлшемдерiнiң дәлдiгiмен
рефлектометрлер немесе азырақ (жақсырақ);
b. 0,5 нм (5 ангстрмн) өлшем дәлдiгiндегi профилометрлер
немесе азырақ (жақсырақ).
7В002                                   903180
7В003        7А-тармағы бойынша бақыланып отырған жабдықтардың "өндiрiсi"
(W)          үшiн арнайы әзiрленген жабдық:
(W2d)
(W9g2)
Ескерту: 7В003-тармағы:
а. гироскоптарды реттеуге арналған сынақ
қондырғылары;
b. гироскоптарды динамикалық теңдестiруге арналған
қондырғылар;
с. Гиромоторды сынауға арналған қондырғылар;
d. Гироскоптың жұмыс заттарын толтыру және
ағызып шығаруға арналған қондырғылар;
е. Гироподшипниктерге арналған центрифугтер;
f. Акселерометрдiң осiн калибрлеуге арналған
қондырғылар.
--------------------------------------------------------------------------
7В003                                       8413
842119910
842119990
903110000
903120000
903180
--------------------------------------------------------------------------
7В102        50 миллиондық үлес өлшемiнiң дәлдiгi бар гироскоптардың
(W9g1ii)     лазерлiк айналарының сипаттамаларын бағалау үшiн арнайы
әзiрленген рефлектометрлер немесе азырақ (жақсырақ).
7В102                                   903180
7В103        7А117-тармағында көрсетiлген, жабдықтар үшiн арнайы
(W2d)        құрылған "Өндiрiстік қорлар"
7В103
7С           Материалдар
Жоқ.
7D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
7D001        7А немесе 7В-тармақтары бойынша бақыланатын жабдықтарды
(W)          әзiрлеу немесе өндiру үшiн арнайы құрылған немесе үлгiленген
"Бағдарламалық қамтамасыз ету".
(М)
7D002        Кез келген инерциялық навигациялық жабдықта немесе
(W)          жағдайды бақылау жүйелерiнде және (СКПК) 7А003 немесе
(М)          7А004-тармақтары бойынша бақыланбайтын инерциялық
жабдықты қоса, бағытта "пайдалануға" арналған "Бағдарламалар
мәтiнi"
Ескерту: 7D002-тармағы бойынша СКПК платформалық
кардандық пайдалануға арналған бағдарламалар
мәтiндерi бақыланбайды.
Техникалық ескерту:
Ауада ұшу аппаратының СКПК, тәртiп бойынша, инерциялық
навигациялық жүйелерден (ИНЖ) ажыратылады, СКПК ауадағы
жағдай туралы және бағыты (бағдары) туралы ақпарат бередi
және әдетте жылдамдығы шапшаңдығы мен ИНЖ түсiрiлген
координаты жөнiнде ақпарат бермейдi.
7D003        Басқа "бағдарламалық қамтамасыз ету", олар мынадай:
(W)          а. "Бағдарламалық қамтамасыз ету", қолданылып жүрген
(W1&2)          сипаттамаларды жақсарту немесе жүйелердiң навигациялық
қателерiн 7А003 және 7А004-тармақтарда көрсетiлген
деңгейге дейiн азайту үшiн арнайы әзiрленген немесе
модификацияланған;
(W1&2)       b. Гибридтi интеграцияланған жүйелерге арналған
"Бағдарламалар мәтінi", ол қолданылып жүрген
сипаттамаларды жақсартады немесе төменде көрсетілген
навигациялық деректердiң iшiндегi кез келгенiмен
инерциялық деректердiң тұрақты қосылуы арқылы 7А003-
тармақта көрсетiлген деңгейге дейiн жүйелердiң
навигациялық қателiгін кемiтедi.

2.  Техническое обслуживание по второму уровню
Неисправное устройство посылается для ремонта в
производственный цех (фирмы-изготовителя или оператора,
ответственного за техническое обслуживание по второму
уровню). В производственном цехе неисправное устройство
испытывается различными соответствующими средствами, чтобы
проверить и локализовать неисправный модуль устройства,
подлежащий замене в цехе. Этот поврежденный модуль
устройства удаляется и заменяется действующим запасным.
Поврежденный модуль устройства (или, возможно, устройство
в целом) затем возвращается изготовителю.
Особое примечание: Техническое обслуживание по второму
уровню не включает извлечение
подпадающих под контроль акселерометров
и гироскопических датчиков из
заменяемого в заводских условиях модуля
устройства.
--------------------------------------------------------------------------
7В001                                       903110000
903120000
903180
--------------------------------------------------------------------------
7В002          Оборудование, специально разработанное для оценки
характеристик зеркал кольцевых "лазерных" гироскопов,
такое, как:
(W)            Особое примечание: Смотрите также 7В102.
(M9g1)         а. Рефлектометры с точностью измерении 10 миллионных долей
или менее (лучше);
b. Профилометры с точностью измерений 0,5 нм (5 ангстрем)
или менее (лучше).
--------------------------------------------------------------------------
7В002                                       903180
--------------------------------------------------------------------------
7В003          Оборудование, специально разработанное для "производства"
(W)            оборудования, контролируемого по пункту 7А:
(M2d)
(M9g2)
Примечание: Пункт 7В003 включает:
а. испытательные установки для регулирования
гироскопов;
b. установки для динамической балансировки
гироскопов;
с.установки для испытания гиромотора:
d.установки для наполнения и откачки рабочего
вещества гироскопа;
е. центрифуги для гироподшипников:
f. установки для калибровки осей акселерометра.
--------------------------------------------------------------------------
7В003                                       8413
842119910
842119990
903110000
903120000
903180
--------------------------------------------------------------------------
7В102      Рефлектометры, специально разработанные для оценки
(M9g1ii)   характеристик зеркал лазерных гироскопов, имеющие точность
измерений 50 миллионных долей или менее (лучше);
--------------------------------------------------------------------------
7В102                                       903180
--------------------------------------------------------------------------
7В103      "Производственные фонды" специально созданные для
(М2d)      оборудования, описанного в пункте 7А117.
--------------------------------------------------------------------------
7В103
--------------------------------------------------------------------------
7С         Материалы
Нет.
7D         Программное обеспечение
7D001      "Программное обеспечение", специально созданное или
(W)        модифицированное для разработки или производства оборудования,
контролируемого по пункту 7А или 7В.
(M)
7D002      "Текст программы" для "использования" в любом инерциальном
(W1)       навигационном оборудовании или в системах контроля положения и
(M)        курса (СКПК), включая инерциальное оборудование, не
контролируемое по пунктам 7А003 или 7А004.
Примечание: По пункту 7D002 не контролируются тексты программ
для использования и платформенные карданных СКПК
Техническое примечание:
СКПК летательного аппарата в воздухе, как правило, отличается
от инерциальной навигационной системы (ИНС) тем, что СКПК
предоставляет информацию о положении в воздухе и о направлении
(курсе) и обычно не предоставляет информации об ускорении,
скорости и координате, снимаемой с ИНС.
7D003      Другое "программное обеспечение", такое, как:
(W)
(W1&2)     а. "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для улучшения действующих характеристик или
уменьшения навигационной ошибки систем до уровней, указанных
в пунктах 7А003 и 7А004;
(W1&2)     b. "Текст программы" для гибридных интегрированных систем,
которые улучшают действующие характеристики или уменьшают
навигационную ошибку систем до уровней, указанных в пункте
7А003 посредством постоянного объединения инерциальных
данных с любыми из нижеперечисленных навигационных данных:

1. Доплердiң тиiмдiлiгі бойынша айқындалған жылдамдық;
2. Басты навигациялық спутниктiк жүйелердiң бақылау
деректерi (GPS немесе ГЛОНАСС); немесе
3. Жергiлiктi жердiң рельефi туралы ақпарат баяндалған
деректер жиынтығы;
(W1)         с. Интеграцияланған авиациялық немесе ракеталық жүйелерге
арналған "бағдарламалар мәтінi", өлшеу, беру құралдарының
деректерiн бiрiктiредi және "сараптау жүйелерiн"
пайдаланады;
d. Мынадай жабдықтарды "әзiрлеуге" арналған "бағдарламалар
мәтiні":
(W1)            1. "Ұшуды жалпы басқаруға" арналған ұшуды басқарудың
сандық жүйесi;
(W1)            2. Ұшуды және қозғағыштарды басқарудың интеграцияланған
жүйелерi;
(W1)            3. Сымдар бойынша және жарық беру белгiсi бойынша
басқару жүйелерi;
(W1)            4. Ұшуды басқарудың iстен шығуда берiк және өздiгiнен
жөнделетiн белсендi жүйелерi;
5. Бағдарды басқаратын борттық автоматтық жабдықтар;
6. Үстiрт кедергiлер туралы мәлiметтерге негiзделген
әуе-ақпарат жүйелерi; немесе
7. Ұшы растровтық үлгiдегi проекциялық дисплейлер
(W1)               немесе үш өлшемдi дисплейлер;
е. "Бағдарламалық қамтамасыз ету" "ұшуды басқарудың
белсендi жүйелерiн", тікұшақты сымдар бойынша немесе
жарық беру белгісi бойынша немесе тікұшақтық "бағытты
бақылау жүйесi немесе бақыланып отырған циркуляциялардың
керi айналуы", 7Е004.b, 7Е004.с.1, оr 7Е004.с.2-
тармақтары бойынша бақыланатын басқарудың көп координатты
жүйелерiн "әзiрлеу" үшiн арнайы әзiрленген автоматты
жобалау жүйелерi.
7D101        7А001-ден 7А006-ға дейiнгі, 7А101-ден 7А106-дейiнгi, 7А115,
(М-Х)        7А116.а., 7А116.b., 7В001, 7В002, 7В003; 7В102 немесе 7В103-
тармақтарда баяндалған жабдықтарда "пайдалану" үшiн арнайы
әзiрленген "Бағдарламалық қамтамасыз ету"
7D102        7А003 немесе 7А103-тармақтарында баяндалған жабдықтарға
(М9а)        арналған интеграцияланған "бағдарламалық қамтамасыз ету"
7D103        7А117-тармағында баяндалған үлгiлеу немесе "жүргiзу жүйесiн"
(М2d)        имитациялау үшiн немесе оларды 9А004-тармағы бойынша
(М16)        бақыланатын космостық аппараттарда, немесе 9А104-тармағы
бойынша бақыланатын ракеталар-зондтарда интеграциялау үшін
арнайы әзiрленген "Бағдарламалық қамтамасыз ету".
Ескерту: 7D103-тармағында баяндалған "Бағдарламалық
қамтамасыз ету" 4А102-тармағында баяндалған арнайы
әзiрленген жабдықпен бiрiккен жағдайда бақыланады.
7D103
7Е           Технологиялар

1. Скорости, определенной радаром по эффекту Доплера;
2. Контрольных данных глобальной навигационной спутниковой
системы (GPS или ГЛОНАСС); или
3. Базы данных, содержащей информацию о рельефе местности;
(W1)       с. "Текст программы" для интегрированных авиационных или
ракетных систем, которые объединяют данные измерительных
датчиков и используют "экспертные системы";
b. "Текст программы" для "разработки" следующего оборудования:
(W1)          1. Цифровых систем управления полетом для "общего управления
полетом";
(W1)          2. Интегрированных систем управления полетом и двигателями;
(W1)          3. Систем управления по проводам или по сигнальным огням;
(W1)          4. Отказоустойчивых и самоперестраиваемых активных систем
управления полетом;
5. Бортового автоматического оборудования, управляющего
ориентацией;
6. Воздушно-информационных систем, основанных на сведениях о
поверхностных помехах; или
(W1)          7. Проекционных дисплеев с головками растрового типа или
трехмерных дисплеев;
е.    "Программное обеспечение" системы автоматизированного
проектирования, специально разработанное для "разработки"
"активных систем управления полетом", систем
многокоординатного управления вертолетом по проводам или по
сигнальным огням или вертолетных "систем контроля
направления или противовращения с контролируемой
циркуляцией", "технологии" которых контролируются по пунктам
7Е004.b., 7Е004.с.1. оr 7Е004.с.2.
7D101      "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для "использования" в
(М-Х)      оборудовании, описанного в пунктах с 7А001 по 7А006, с 7А101 по
7А106, 7А115, 7А116.а., 7А116.b., 7В001, 7В002, 7В003, 7В102
или 7В103.
7D102      Интегрированное "программное обеспечение", как то:
а.  Интегрированное "программное обеспечение" для оборудования,
описанного в пункте 7А003.b.;
(М9а)      b.  Интегрированное "программное обеспечение", специально
разработанное для оборудования, описанного в пунктах 7А003
или 7А103.а.
7D103      "Программное обеспечение", специально разработанное для
(M2d)      моделирования или имитации "систем наведения", описанных в
(М16)      пункте 7А117, или для их интеграции в космических аппаратах,
контролируемые по пункту 9А004, или ракеты-зонды,
контролируемые по пункту 9А104.
Примечание: "Программное обеспечение", описанное в пункте
7D103, контролируется и в том случае, когда оно
объединено со специально разработанным
оборудованием, описанным в пункте 4А102.
---------------------------------------------------------------------------
7D
--------------------------------------------------------------------------
7Е         Технология

7Е001        "Технология" жалпы технологиялық ескертулерге сәйкес
(W1)         жабдықтар немесе 7А, 7В немесе 7D-тармақтары бойынша
бақыланатын "бағдарламалық қамтамасыз етудi" "әзiрлеуге"
арналған.
(М)
7Е002        "Технология" жалпы технологиялық ескертулерге сәйкес 7А,
(W1)         7В-тармақтары бойынша бақыланатын жабдықтар "өндiруге"
арналған.
(М)
7Е003        "Технология" жалпы технологиялық ескертулерге сәйкес
7А001-ден 7А004-ке дейiнгі тармақтар бойынша бақыланатын
(W)          жабдықтарды жөндеуге, күрделi жөндеуге және қалпына
келтіруге арналған.
(М2/9)
Ескерту: 7Е003-тармағы бойынша тiкелей калибрлеуге,
бөлшектеуге немесе ақаулы немесе бiрiншi және екiншi
деңгейлер бойынша техникалық қызмет көрсетудiң
жазбасында көрсетiлген үлгiлi ауыстырылатын
элементтердi пайдалануға жарамсыздарын ауыстыруға
байланысты "технологияларға" техникалық қызмет
көрсету бақыланбайды.
Айрықша ескерту: 7В001-тармағындағы
Техникалық ескертудi қараңыз.
7Е004        Басқа "технология", олар мынадай:
(W)          а. "Әзiрлеуге" немесе "өндiруге" арналған "технология":
1. 5 МГц-дан жоғары жиiлiкте жұмыс iстейтiн борттық
автоматтық пеленгациялық жабдықтар;
2. Үстiңгі статистикалық деректерге ғана негiзделген
әуе-ақпараттық жүйелер, яғни жүйелер стандартсыз әуе
сынамын айналып өтедi;
3. Басы растровтық үлгідегі проекциялық дисплейлер
немесе "ұшу аппараттарына" арналған үш өлшемдi
дисплейлер;
(М9)            4. 7А001 немесе 7А002-тармақтары бойынша бақыланатын
құрамында акселерометраттар немесе гироскоптар бар
инерциялық навигациялық жүйелер немесе
гирастрокомпастар;
5. "Ұшуды тiкелей басқару" үшiн арнайы әзiрленген
электрлi атқарушы тетiктер (яғни электр механикалық,
электргидростатистикалық және интеграциялық
атқарушы блоктар);
6. "Ұшуды басқарудың белсендi жүйелерiнде" қолдану
үшiн арнайы әзiрленген "ұшуды басқару жүйелерiнiң
оптикалық беру құралының тобы";
b. "Технология" "әзiрлеу" "ұшуды басқарудың белсендi
жүйелер" (сымдар немесе жарық беру белгісi бойынша
басқарылатын ұшу қамтылады):
5. "Уақыттың нақты шамасындағы" басқару заңдарын iске
асыруға мүмкiндiк беретiн микроэлектрондық есептеу
элементтерiнiң көптiгіне байланысты конфигурацияны
жобалау;
6. Басқарудың өлшегiш беру құралының немесе ұшу
аппараты каркасының динамикалық жүктелiмiнің
орналасуына байланысты өтем, мысалы, беру құралының
тербелiс фонының өтемi немесе салмақ орталығына қатысты
беру құралын орналастырудан ауытқу;
7. Басы артық деректердi немесе қателердi айқындауға,
iстен шығуға бекемдiлiктi қамтамасыз етуге, қателердi
өршiтпеуге немесе оны қайта конфигурациялауға
арналған резервтеу жүйелерiн электронды басқару;

7E001      "Технологии", в соответствии с общим технологическим
(W1)       примечанием предназначенные для "разработки" оборудования или
"программного обеспечения", контролируемых по пунктам 7А, 7В
или 7D.
(M)
7Е002      "Технологии", в соответствии с Общим технологическим
(W1)       примечанием предназначенные для "производства" оборудования,
контролируемого по пунктам 7А или 7В
(M)
7E003      "Технологии", в соответствии с Общим технологическим
(W)        примечанием предназначенные для ремонта, капитального ремонта и
восстановления оборудования, контролируемого по пунктам с 7А001
по 7А004.
(М2/9)
Примечание: По пункту 7Е003 не контролируется техническое
обслуживание "технологий", непосредственно
связанное с калибровкой, демонтажем или заменой
неисправных или непригодных к эксплуатации типовых
заменяемых элементов, которые указаны в описании
технического обслуживания по первому и второму
уровням.
Особое примечание: См. Техническое примечание к
пункту 7В001.
7Е004      Другие "технологии", такие, как:
(W)
а.  "Технологии" для "разработки" или "производства":
1. Бортового автоматического пеленгационного оборудования,
работающего на частотах выше 5 МГц;
2. Воздушно-информационных систем, основанных только на
поверхностных статических данных, то есть систем,
которые обходятся без стандартных воздушных проб;
3. Проекционных дисплеев с головками растрового типа или
трехмерных дисплеев для "летательных аппаратов";
(M9)           4. Инерциальных навигационных систем или гироастрокомпасов,
содержащих в себе акселерометры или гироскопы,
контролируемые по пункту 7А001 или 7А002;
5. Электрических исполнительных механизмов (то есть
электромеханических, электрогидростатических и
интегрированных исполнительных блоков), специально
разработанных для "прямого управления полетом";
6. "Групп оптических датчиков системы управления полетом",
специально разработанных для применения в "активных
системах управления полетом";
b. "Технологии" "разработки" "активных систем управления
полетом" (включающие полет с управлением по проводам или
сигнальным огням), включающих:
5. Проектирование конфигурации для связи множества
микроэлектронных вычислительных элементов (бортовых
компьютеров), позволяющей реализовать законы
управления в "реальном масштабе времени";
6. Компенсацию зависимости управления от расположения
измерительного датчика или динамических нагрузок каркаса
летательного аппарата, например, компенсацию
вибрационного фона датчика или отклонения размещения
датчиков относительно центра тяжести;
7. Электронное управление избыточными данными или системами
резервирования для определения ошибки, обеспечения
отказоустойчивости, локализации ошибки или ее
реконфигурации;

Ескерту: 7Е004.b.3.-тармағы бойынша нақты басы
артықтарды жобалау "технологиясы"
бақыланбайды.
8. Күш құрылымын дербес ауыстыруға мүмкiндiк беретiн
ұшу аппараттарын басқару және уақыттың нақты
шамасындағы ұшу сәттерi;
(М10с)          5. Ұшуды басқарудың сандық жүйелерiн, навигация
жүйелерiн және "ұшуды жалпы басқарудың" сандық
жүйесiндегi қозғағыштарды басқару жүйелерiнiң
деректерiн интеграциялау;
Ескерту: 7Е004.b.5.-тармағы бойынша:
а. ұшуды, навигацияны басқарудың
интеграцияланған сандық жүйесiн
"әзiрлеу" "технологиясы" және "ұшудың
траекториясын оңтайландыруға" арналған
ұшуды басқарудың сандық жүйесiне
қосылған қозғағыштың деректерiн бақылау;
b. Тек қана СВЧ-диапазонды барлық бағыттағы
радиомаяктың бағамына арналған навигацияның
авиациялық құралдарын, алыс өлшемдi
аппаратуралар, "қараңғыда" қондыру
жүйесiн, СВЧ-диапазонының қондыру жүйесiн
немесе қонуға кiру жүйесiн "әзiрлеу"
"технологиясы" бақыланбайды;
6. Ұшуды сандық басқарудың толық жүйесi немесе жүйелердi
басқарушылардың, "сараптық жүйелердi" пайдаланушылардың
жұмыстарын ұйымдастырудың көпжақты беру құралы жүйесi;
Айрықша ескерту: (ФАДЕК) қозғағыштарын басқарудың толық
автономды электрондық-сандық жүйелерi үшін
9Е003.а.9-тармағына қараңыз.
с. Мынадай тiкұшақ жүйелерiн "әзiрлеуге" арналған
"технология":
1. Мынадай функциялардың ең болмағанда екеуiн бiр
басқарушы элементке бiрiктiретiн сымдар немесе жарық
беру белгiсi бойынша басқарудың көпкоординатты
құралдары:
а. винт түрiндегi басқару;
b. айналдырып басқару;
с. ақтару арқылы басқару;
2. "Бағытталған қозғалыс кезiнде айналдыру сәтiмен және
бұрау жағдайымен басқару жүйелерi";
3. Қалақтармен басқарылатын жүйелерге арналған
"аэродинамикалық бейiндердiң ауыспалы геометриясымен"
айналатын қалақтар.
7Е101        Жалпы техникалық ескертуге сәйкес мыналарға арналған
"технология"
(М-Х)        7А001-ден 7А006-ға дейiнгі, 7А101-ден 7А106-ға дейiнгi, 7А-тен
7А117-ге дейiнгі, 7В001,  7В002, 7В003, 7В102, 7В103,
7D101-ден, 7D103-ке дейiнгі тармақтарға сәйкес бақыланып
отырған жабдықтарды "пайдалану".
7Е102        Авиациялық электроникаларды және электрлiк кiшi жүйелердi
мыналардан қорғауға арналған "технология"
(М11е)       Электрмагниттік импульстар мен сыртқы көздерден
электрмагниттік кедергілерден:
а. қорғау жүйелерiн жобалау "технологиясы";
b. электр схемалары мен кiшi жүйеден қорғалған
конфигурацияларды жобалау "технологиясы";
с. 7Е102.а. және 7Е102.b.-тармақтарында пайдаланылған
қорғау өлшемдерiн айқындау "технологиясы".
7Е104        Ұшуды, көздеудi бақылау деректерiн және ракеталық
(М10d)       жүйелердiң траекториясын оңтайландыруға арналған ұшуды
басқару жүйесiндегі қозғалу туралы деректердi интеграциялау
"технологиясы";
8-САНАТ. ТЕҢIЗ IСI
8А           Жүйелер, жабдық және құрамдас бөлiктер

Примечание: По пункту 7Е004.b.3. не контролируется
"технология" проектирования физической
избыточности.
8. Управление летательным аппаратом, которое позволяет
автономно изменять структуру сил и моментов в полете в
реальном масштабе времени;
(M10c)         5. Интегрирование цифровой системы управления полетом,
системы навигации и данных системы управления двигателем
в цифровую систему "общего управления полетом";
Примечание: По пункту 7Е004.b.5. не контролируется:
а. "Технологии" "разработки" интегрированных
цифровых систем управления полетом,
навигации и контроля данных двигателя,
объединенных в цифровую систему
управления полетом для "оптимизации
траектории полета";
b. "Технологии" "разработки" авиационных
средств навигации, предназначенных
исключительно для курсового
всенаправленного радиомаяка СВЧ-
диапазона, дальномерной аппаратуры,
системы "слепой" посадки, системы посадки
СВЧ-диапазона или системы захода на
посадку.
6. Полную систему цифрового управления полетом или
многодатчиковую систему организации работы управляющих
систем, использующих "экспертные системы ";
Особое примечание: Для полностью автономной
электронно-цифровой системы
управления двигателями (ФАДЕК) см.
пункт 9Е003.а.9.
с. "Технологии" для "разработки" следующих вертолетных систем:
1. Многокоординатных средств управления по проводам или сигнальным
огням, которые объединяют по крайней мере две из следующих
функций в один управляющий элемент:
а. управление несущим винтом;
b. управление вращением;
с. управление рысканием;
2. "Систем управления моментом вращения и скручивающим усилием
при направленном движении";
3. Вращающихся лопастей с "переменной геометрией аэродинамического
профиля" для систем с управляемыми лопастями.
7Е101   "Технологии", в соответствии с общим техническим примечанием,
(M-X)   предназначенные для "использования" с оборудованием,
контролируемым согласно пунктам: с 7А001 по 7А006, с7А101 по
7А106, с 7А115 по 7А117, 7В001, 7В002, 7В003, 7В102, 7В103, с
7D101 по 7D103.
7Е102   "Технологии" для защиты авиационной электроники и электрических
подсистем от
(Мllе)  электромагнитных импульсов и электромагнитных помех от внешних
источников:
а. "Технологии" проектирования защитных систем;
b. "Технологии" проектирования конфигураций защищенных
электрических схем и подсистем;
с. "Технологии" определения критерия защищенности, используемого в
пунктах 7Е102.а. и 7Е102.b.
7Е104   "Технологии" интеграции данных контроля полета, наведения и данных
(M10d)  движении, в систему управления полета для оптимизации траектории
ракетной системы.
--------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Категория 8. Морское дело
8А      Системы, оборудование и компоненты

8А001        Су асты аппараттары және су бетiнде кеме, олар мынадай:
(W)
Ескерту: Су асты аппараттары жабдықтарының бақылау
мәртебесiн бағалау үшiн:
5-санат, "Ақпаратты қорғау" атты 2-бөлiмi -
шифрланған ақпаратты беру құралдарына арналған;
6-санат - беру құралына арналған;
7 және 8-санаттар - навигациялық жабдықтарға
арналған
8А-санаты - суасты жабдықтарына арналған.
а. Адамның басқаруы арқылы жүзетiн, сымдар арқылы
басқарылатын 1000 метрден асатын тереңдiкте жүзеге
арналып жобаланған суасты аппараттары;
b. Адамның басқаруы арқылы жүзетiн, сымдар арқылы
басқарылмайтын, мынадай сипаттамалардың iшiнен кез
келгенiн иеленушi суасты аппараттары;
1. "автономиялы жүзу" үшiн жобаланған және жүк
көтергіштігі бар:
а. 10% немесе олардың өз салмағынан (ауадағы
салмағы) көп; және
b. 15 кН немесе одан көп;
2. 1000 метрден асатын тереңдiкте жүзу үшiн жобаланған;
немесе
3. Мынадай сипаттамалардың барлығын иеленушi:
а. төрт адамнан немесе одан көп адамнан тұратын
экипаждар үшiн жобаланған;
b. 10 сағат бойы немесе одан да көп уақыт ішінде
автономиялы жүзу үшiн жобаланған;
с. iс-қимыл радиусы 25 теңiз милi немесе одан көп;
d. ұзындығы 21 м немесе одан аз;
Техникалық ескерту:
1. "Автономиялы жүзу" 8А001.b.- тармағына сәйкес
аппараттар толық шнорхелсiз батып кеткенiн
бiлдiредi, олардың барлық жүйелерi жұмыс iстейдi
және батып кеткеннен кейiн де қауiпсіз пайдалануға
болатын (бату тереңдiгi бойынша қажеттi
динамикаларды ескере отырып) су бетiндегi кеменiң
қатысуынсыз тереңдiк рулiн ғана немесе базаларды
(жағалық, түптiк немесе корабль-матты) пайдалануды
қамтамасыз етедi; аппараттардың жүк тиелген және су
бетiндегi жағдайда жылжу үшiн қозғаушы жүйесi болады;
2. 8А001.b.-тармағына сәйкес iс-қимыл радиусi суасты
аппараты және алатын ең ұзын арақашықтықтың жартысын
құрайды.
с. Адам басқармайтын, сымдар арқылы басқарылатын 1000 метрден
асатын тереңдiкте жүзу үшiн жобаланған, мынадай
(W1)            сипаттамалардың ішінен кез келгенiн иеленушi суасты
аппараттары:
1. Қозғағыштарды немесе 8А002.а.2.-тармағына сәйкес
бақыланатын тарту қондырғысын пайдалана отырып
өздігінен жүретiн маневр жасау үшiн жобаланған;
немесе
2. Деректердi берудiң талшық-оптикалық желiсi;
d. Адам басқармайтын, сымдар арқылы басқарылмайтын, мынадай
сипаттамалардың iшiнен кез келгенiн иеленушi суасты
(W1&2)          аппараттары:
1. Адамның қатысуынсыз уақыттың нақты шамасындағы
кез келген географиялық бағдардың (бағам төсемiнiң)
жетiстiк мiндеттерiн шешу үшiн жоспарланған;
2. акустикалық деректердi немесе нұсқауларды беру
арнасы; немесе
3. 1000 метрден астам ұзындық бойынша деректер берудiң
талшықты-оптикалық желiсi немесе нұсқауларды беру
желiсi;
е. 250 метрден асатын тереңдiктегі объектiлердi құтқаруға
арналған және мынадай сипаттамалардың iшiнен кез
келгенiн иеленушi көтеру күшi 5 МН-дан астам құтқарудың
теңiз жүйесi:

8А001   Подводные аппараты и надводные суда, такие, как:
(W)
Примечание: Для оценки контрольного статуса оборудования
подводных аппаратов смотрите:
Категория 5, часть 2 "Зашита информации" - для
оборудования передачи зашифрованной информации;
Категория 6 - для датчиков;
Категории 7 и 8 - дяя навигационного оборудования;
Категория 8А - для подводного оборудования.
а. Пилотируемые человеком, управляемые по проводам подводные
аппараты, спроектированные для плавания на глубинах,
превышающих 1000 м;
(W1&2)  b. Пилотируемые человеком, неуправляемые по проводам подводные
аппараты, обладающие любой из следуюпхих характеристик:
1. Спроектированные для "автономного плавания" и имеющие
грузоподъемность:
а. 10% или более их собственного веса (веса в воздухе); и
b. 15 кН или более;
2. Спроектированные для плавания на глубинах, превышающих
1000 м; или
3. Обладающие всеми следующими характеристиками:
а. спроектированные для экипажа из четырех или более человек;
b. спроектированные для автономного плавания в течение 10
часов или более;
с. имеющие "радиус действия" 25 морских миль или более; и
d. имеющие длину 21 м или менее;
Технические примечания:
1. Применительно к пункту 8А001.b "автономное плавание"
означает, что аппараты полностью погружены без шнорхеля,
все их системы функционируют и обеспечивают плавание на
минимальной скорости, при которой погружением можно
безопасно управлять (с учетам необходимой динамики по
глубине погружения) с использованием только рулей глубины
безучастия надводного судна поддержки или базы
(береговой, донной или корабля-матки); аппараты имеют
двигательную систему для движения в погруженном и
надводном состоянии;
2. Применительно к пункту 8А001.b. "радиус действия"
составляет половину максимального расстояния, которое
может преодолеть подводный аппарат
(W1)   с. Не пилотируемые человеком, управляемые по проводам подводные
аппараты, спроектированные для плавания на глубинах, превышающих
1000 м, обладающие любой из следующих характеристик:
1. Спроектированные для самоходного маневра с применением
двигателей или тяговых установок, контролируемых согласно
подпункту 8А002.а.2.; или
2. Имеющие волоконно-оптические линии передачи данных;
(W1&2) d. Не пилотируемые человеком, неуправляемые по проводам подводные
аппараты, обладающие любой из следующих характеристик:
1.  Спроектированные для решения задачи достижения (прокладки
курса) любого географического ориентира в реальном масштабе
времени без участия человека;
2. Имеющие канал передачи акустических данных или команд; или
3. Имеющие волоконно-оптическую линию передачи данных или линию
передачи команд, превышающую по длине 1000 м;
е. Океанские системы спасения с подъемной силой, превышающей 5 МН,
для спасения объектов с глубин, превышающих 250 м, и обладающие
одной из следующих характеристик:

1. Навигациялық жүйе белгiлейтiн берiлген нүктеге
қатысты 20 м шегінде тұрақтандыруға қабiлетті
жағдайларды динамикалық басқару жүйелерi;
2. Берiлген нүктеге қатысты 10 м шегiнде ереженi
қабылдау дәлдiгімен 1000 метрден асатын тереңдiкке
арналған су түбiндегі навигациялар мен навигациялық
интеграция жүйелерi;
f. Әуе ұлпасындағы (үстіңгі конфигурациясы толық өзгерген),
мынадай сипаттамалардың барлығын иеленушi амфибиялық кеме:
1. 30 тораптан астам жүк толық тиелген кездегі толқынның
биiктігі 1,25 м (теңiздiң жағдайы 3) маңыз алған
кездегі ең көп жобалау жылдамдығы немесе одан көп
2. 3830 Па-дан астам амортизациялық қысым; және
3. Жүк тиелмеген және жүк толық тиелген кеменiң су
өзгерiсiнiң арақатысы 0,70-тен кем;
g. Әуе ұлпасындағы (үстiңгі конфигурациясы толық өзгермеген),
40 торапқа жүк толық тиелген кездегі толқынның биiктiгі
3,25 м (теңiздiң жағдайы 5) маңыз алған кездегі ең көп
арттырылған жобалау жылдамдығы немесе одан көп;
h. Қанаттарына 40 торапқа жүк толық тиелген кездегі
толқынның биiктігі 3,25 м (теңiздiң жағдайы 5) маңыз алған
кездегі ең көп арттырылған жобалау жылдамдықпен автоматты
басқаруға арналған белсендi жүйелерiмен су астындағы
қанаттары бар кеме немесе одан көп;
i. Мынадай сипаттамалардың iшiнен кез келгенiн иеленушi
ватерлини тығыздықты шағын алаңды кеме:
1. 500 тоннадан асатын толық жүк тиелген кездегі
сығыстырғыштың 35 торапқа жүк толық тиелген кездегі
толқынның биiктiгі 3,25 м (теңiздiң жағдайы 5) маңыз
алған кездегі ең көп арттырылған жобалау жылдамдығы
немесе одан көп;

1. Системы динамического управления положением, способные
стабилизироваться в пределах 20 м относительно заданной
точки, фиксируемой навигационной системой или
2. Системы придонной навигации и навигационной интеграции для
глубин, превышающих 1000 м с точностью принятия положения в
пределах 10м относительно заданной точки;
f. Амфибийные суда на воздушной подушке (с полностью изменяемой
поверхностной конфигурацией), обладающие всеми следующими
характеристиками:
1. Максимальную проектную скорость при полной загрузке более 30
узлов при значении высоты волны в 1,25 м (состояние моря 3)
или более;
2. Амортизирующее давление более 3830 Па; и
3. Соотношение водоизмещения незагруженного и полно загруженного
судна менее 0,70;
g. Амфибийные суда на воздушной подушке (с неизменяемой
поверхностной конфигурацией) с максимальной проектной скоростью,
превышающей при полной загрузке 40 узлов при значении высоты
волны в 3,25 м (состояние моря 5) или более;
h. Суда на подводных крыльях с активными системами для
автоматического управления крылом с максимальной проектной
скоростью при полной загрузке в 40 узлов или более и значении
высоты волны в 3,25 м (состояние моря 5) или более;
i. Суда с малой площадью плоскости ватерлинии, обладающие любой
из следующих характеристик:
1. Водоизмещение при полной загрузке, превышающее 500 тонн, с
максимальной проектной скоростью, превышающей при полной
загрузке 35 узлов, при значении высоты волны в 3,25 м
(состояние моря 5) или более; или

2. 1500 тоннадан асатын толық жүк тиелген кездегі
сығыстырғыштың 25 тораптан астам жүк толық тиелген
кездегі, толқынның биiктігі 4 м (теңiздiң жағдайы 6) ең
көп жобалау жылдамдығы немесе одан көп;
Техникалық ескерту:
Ватерлини тығыздықтығы шағын алаңды кеме формула бойынша:
су ығыстырғыштың белгiлi маңызы кезiнде, 2-ден кем
операциялық жобалау жауын-шашын кезiнде (операциялық
жобалау жауын-шашын кезіндегі су ығыстырғыш) ватерлини
тығыздығының алаңын айқындайды.
---------------------------------------------------------------------------
8А001, а                                    890600910
890600990
8А001, b                                    890600910
890600990
8А001, с                                    890600910
890600990
8А001, d                                    890600910
890600990
8А001, е                                    890600910
890600990
8А001, f                                    890600910
890600990
8А001, g                                    890600910
890600990
8А001, h                                    890600910
890600990
8А001. i                                    890600910
890600990
---------------------------------------------------------------------------

2. Водоизмещение при полной загрузке, превышающее 1500 тонн, с
максимальной проектной скоростью при полной загрузке,
превышающей 25 узлов, при значении высоты волны в 4 м
(состояние моря 6) или более.
Техническое примечание:
Судно с малой площадью плоскости ватерлинии определяется по
формуле:
площадь плоскости ватерлинии при известном значении
водоизмещения при операционной проектной осадке меньше 2-х
(водоизмещение при операционной проектной осадке)2/3.
---------------------------------------------------------------------------
8А001, а                                    890600910
890600990
8А001, b                                    890600910
890600990
8А001, с                                    890600910
890600990
8А001, d                                    890600910
890600990
8А001, е                                    890590100
890600910
8А001, f                                    890600910
890600990
8А001, g                                    890600910
890600990
8А001, h                                    890600910
890600990
8А001, i                                    890600910
890600990
---------------------------------------------------------------------------

8А002        Жүйелер немесе жабдықтар, олар мынадай:
(W)
Ескерту: Суасты байланысының жанама жүйелерін 5-санаттың
1-бөлiмінен (Телекоммуникация) қараңыз
а. 1000 метрден асатын тереңдiкке жүзу үшiн жобаланған,
суасты аппараттарына арналған арнайы жобаланған немесе
модификацияланған жүйелер мен жабдықтар, олар мынадай:
1. 1,5 метрден асатын камералардың iшкi диаметрi ең көп
жоғары қысымға төтеп беруге қабiлетті үй-жай немесе
корпус;
2. Тұрақты токтың электр қозғаушысы немесе тарту
қондырғылары;
3. Оптикалық талшық пайдаланылатын және синтетикалық
материалдардан жасалған күш элементтерi бар кабельдiк
ажырағыштар мен оларға арналған жалғастырғыштар;
(W1-Х)
b. 8А001-тармақта баяндалған суасты аппараттарының
қозғалысын автоматты түрде бақылауға арналған,
навигациялық деректерi бар және жабық контурмен
сервобасқарылатын құралы бар арнайы жобаланған немесе
модификацияланған жүйелер:
1. Су бағанының берiлген нүктесiне қатысты 10 м шегіндегі
аппараттың қозғалысын басқаруға қабiлеттi;
2. Су бағанының берiлген нүктесiне қатысты 10 м шегіндегi
аппараттың қолдаушы ережесi; немесе
3. Теңiз түбiнде немесе астында жатқан трос (кабель)
арқылы жүру кезiнде 10 м шегіндегi аппараттың
қолдаушы ережесi;
с. Талшықты-оптикалық корпустық ажыратқыштар немесе
жалғағыштар;
d. Суасты байқау жүйелерi:
1. Телевизиялық жүйелер мен телевизиялық камералар,
олар мынадай:
а. Телевизиялық жүйелер (камераны мониторинг пен
дабыл беруге арналған жабдықтарды қамти отырып),
әуе ортасында 800 желiден астам өлшенген шектi шешiмi
бар және суасты кемесiн дистанциялық басқару үшiн
арнайы жобаланған немесе модификацияланған жүйелердi;
b. Әуе ортасында 1100-желiден астам өлшенген шектi
шешiмi бар суасты телекамераларын;
с. Жарық берудiң төмен деңгейiнде объектiлерді түсiруге
арналған, су астында пайдалану үшiн және аталған
құрамдас бөлiктердiң барлығын қамтитын арнайы
жобаланған немесе модификацияланған телевизиялық
камераларды қамтиды құрамдас бөлiктер:
1. 6А002.а.2.2.-тармағы бойынша бақыланатын бейнелеу
күшейткiшi бар трубкалар; және
2. Қатты денелi қабылдағыш алаңындағы 150000-нан
астам "белсендi пикселдер";
Техникалық ескерту:
Телевизиядағы шектi шешiм тiкесiнен (жолмен) шешумен
өлшенедi және әдетте мәтiн кестесiндегi ажыратылатын
кескiннiң бойымен жүргiзілетiн желiнiң ең көп санымен
көрсетіледi, онда 1ЕЕЕ 208/1960 стандарты немесе осы
стандарттың кез келген эквивалентi пайдаланылады.
2. Қайта шашыраудың тиiмдiлiгiн азайту тәсiлiн
пайдаланатын, қашықтық мәнiнiң белгiлi бiр диапазонында
дыбыс өткiзумен сәуле түсiрудi қоса, суасты кемелерiн
дистанциялық басқаруға арналған арнайы жобаланған
немесе модификацияланған жүйелер немесе "лазер"
жүйелерi;

8А002     Системы или оборудование, такие, как:
(W)
Примечание: Касательно систем подводной связи смотрите
Категорию 5, часть 1 (Телекоммуникации)
а. Системы и оборудование, специально спроектированные или
модифицированные для подводных аппаратов, спроектированных
для плавания на глубинах, превышающих 1000 м, такие, как:
1. Помещения или корпуса, способные выдерживать высокое
давление, с максимальным внутренним диаметром камеры,
превышающим 1,5 м;
2. Электродвигатели постоянного тока или тяговые установки;
3. Кабельные разъемы и соединители для них, использующие
оптическое волокно и имеющие силовые элементы из
синтетических материалов;
(W1-X)    b. Системы, специально спроектированные или модифицированные для
автоматического контроля движения подводных аппаратов,
описываемых в пункте 8А001, использующие навигационные данные
и имеющие сервоуправляющие средства с замкнутым контуром:
1. Способные управлять движением аппарата в пределах 10 м
относительно заданной точки водяного столба;
2. Поддерживающие положение аппарата в пределах 10 м
относительно заданной точки водяного столба; или
3. Поддерживающие положение аппарата в пределах 10 м при
следовании за тросом (кабелем), проложенным на или под
морским дном;
с.  Волоконно-оптические корпусные разъемы или соединители;
d.  Системы подводного наблюдения, включающие:
1. Телевизионные системы и телевизионные камеры, такие, как:
а.  Телевизионные системы (включая камеру, оборудование
для мониторинга и передачи сигнала), имеющие
предельное разрешение, измеренное в воздушной среде,
более 800 линий и специально спроектированные или
модифицированные для дистанционного управления
подводным судном;
b.  Подводные телекамеры, имеющие предельное разрешение,
измеренное в воздушной среде, более 1100 линий;
с.  Телевизионные камеры для съемки объектов с низким
уровнем освещенности, специально спроектированные или
модифицированные для использования под водой и
содержащие все перечисленные компоненты:
1. Трубки с усилителем изображения, которые
контролируются по пункту 6А002.а.2.а.; и
2. Более чем 150000 "активных пикселов" на плошади
твердотельного приемника;
Техническое примечание.
Предельное разрешение в телевидении измеряется
горизонтальным (строчным) разрешением, и обычно
выражается максимальным числом линий по высоте
изображения, различаемых на тестовой таблице,
использующей стандарт IЕЕЕ 208/1960 или любой
эквивалент этого стандарта.
2.  Системы, специально спроектированные или
модифицированные для дистанционного управления подводным
судном, использующие способы минимизации эффектов
обратного рассеяния, включая облучатели с пропусканием
сигнала в определенном диапазоне значений дальности, или
"лазерные" системы;
е.   Фотодиапозитивные камеры, специально спроектированные
или модифицированные для подводного применения на

е. 35 мм немесе одан көп таспа үлгісiмен 150 м-ден астам
тереңдiкте суастында қолдану үшiн арнайы жобаланған
немесе модификацияланған суретдиапозитивтiк камералар
және олар мынадай құрамдардың кез келгенiн иеленедi:
1. камераға қатысты сыртқы көздер ұсынған деректер
жазылған таспа түсiнiктемесi;
2. 1000 метрден асатын тереңдiкте суасты суретке түсiру
бокстерiнiң жұмыс қабiлеттерiн қамтамасыз ету үшiн
арнайы жобаланған автоматты компенсациямен басқару;
f. Суастында пайдалануға арналған 50-ден астам
экспонирленген кадрларды сандық нысанда сақтауға
қабiлетті арнайы жобаланған немесе модификацияланған
электрондық бейнелеу жүйелерi;
g. Су астында қолдануға арналған арнайы жобаланған немесе
модификацияланған жарық аз түсетiн жүйелер:
1. Бiр тұтанудан 300-ден астам Дж шығатын және секундына
5-тен астам тұтанғыш жылдамдығы бар стробоскоптикалық
сәулелi жүйелер;
2. 1000 метрден астам тереңдiкке пайдалануға арналған
арнайы жобаланған аргонодугалық сәулелi жүйелер;
(W1)
h. "Iшкi бағдарламамен басқарылатын" мамандандырылған
ЭЕМ пайдалана отырып басқарылатын суастында қолдануға
арналған арнайы жобаланған "жұмыстар" және олар
мынадай құрамдардың кез-келгенін иеленедi:
1. Күштi немесе сыртқы объектiге салынған айналу сәтiн,
сыртқы объектіге дейiнгі қашықтықты немесе жұмыс
пен сыртқы объектiлердiң арасындағы өзара байланыстық
(түйсiну) қарым-қатынасын өлшейтін беру құралдарынан
алынған ақпаратты пайдалана отырып, "жұмыстарды"
басқаратын жүйелер; немесе
2. 250 Нм немесе одан көп айналу сәтiн және титан
негiзiндегі құймаларды немесе "талшықты немесе
иентевидтi" "композициялық" материалдарды
конструкциялардың элементтерiнде пайдаланатын 250 Н
немесе одан көп күш жасауға қабiлеттi;
i. Су асты кемелерiнде пайдалануға арналған арнайы жобаланған
немесе модификацияланған дистанциямен басқарылатын топсалы
манипуляторлар, олар мынадай құрамдардың кез-келгенiн
иеленедi:
1. Сыртқы объектiге салынған айналу сәтiн немесе күштi,
немесе манипуляторлар мен сыртқы объектiлердiң
арасындағы өзара байланыстық (түйсiну) қарым-қатынасын
өлшейтін беру құралдарынан алынған ақпаратты
пайдаланатын манипуляторларды басқару жүйелерi; немесе
2. Жетекшi-келiсушiнiң тепе-тең басқаруы немесе "iшкi
бағдарламамен басқарылатын" және қозғалыс еркiндiгінiң
бес немесе одан да көп дәрежесi бар, мамандандырылған
ЭЕМ қолданумен басқару;
Ескерту: қозғалыс еркiндiгi дәрежелерiнiң санын
айқындау кезіндегi есепке позициялық керi
байланысты қолданумен немесе "iшкi
бағдарламамен басқарылатын" мамандандырылған
ЭЕМ қолданумен тепе-тең басқарылатын функция
ғана қабылданады.
(W1)
j. Су астында қолдану үшiн арнайы жобаланған атмосферадан
оқшауланған энергетикалық қондырғылар, олар мынадай:

глубинах более 150 м, с форматом ленты 35 мм или
более и имеющие любую из следуюших составляющих:
1. аннотацию ленты данными, предоставленными внешним
относительно камеры источником;
2. автоматическую коррекцию обратного фокусного
расстояния; или
3. управление с автоматической компенсацией,
специально спроектированное для обеспечения
работоспособности боксов подводной фотосъемки на
глубинах, превышающих 1000 м;
f.   Электронные системы отображения, специально
спроектированные или модифицированные для подводного
использования, способные хранить в цифровой форме
более 50 экспонированных кадров;
g.   Системы подсветки, специально спроектированные или
модифицированные для применения под водой:
1. Стробоскопические световые системы с выходом более
300 Дж в одной вспышке и скоростью более 5 вспышек
в секунду;
2. Аргонодуговые световые системы, специально
спроектированные для использования на глубинах
более 1000 м;
(W1)            h.   "Роботы", специально спроектированные для подводного
применения, управляемые с использованием
специализированной ЭВМ, "управляемой встроенной
программой", и имеющие любую из следующих
составляющих:
1. Системы, управляющие "роботом" с использованием
информации от датчиков, которые измеряют усилие
или момент вращения, прикладываемые к внешнему
объекту, расстояние до внешнего объекта или
контактное (тактильное) взаимодействие между
роботом и внешним объектом; или
2. Способные создавать усилие в 250 Н или более или
момент вращения 250 Нм или более и использующие
сплавы на основе титана или "волоконные или
нитевидные" "композиционные" материалы в элементах
конструкции;
i.  Дистанционно управляемые шарнирные манипуляторы,
специально спроектированные или модифицированные для
использования с подводными судами, имеющими любую из
следующих составляющих:
1.    Системы управления манипулятором, использующие
информацию от датчиков, измеряющих момент вращения
или усилие, прикладываемые к внешнему объекту,
или контактное (тактильное) взаимодействие между
манипулятором и внешним объектом; или
2.    Пропорциональное управление ведущий-ведомый или
управление с применением специализированной ЭВМ,
"управляемой встроенной программой", и имеющие
пять или более степеней свободы движения",
Примечание: При определении количества степеней
свободы движения в расчет
принимаются только функции, имеющие
пропорциональное управление с
применением позиционной обратной связи
или с применением специализированной
ЭВМ, "управляемой встроенной
программой".
(W1)             j.  Изолированные от атмосферы энергетические установки,
специально спроектированные для применения под водой,
такие, как:

1. Брайтонның немесе Ренкіннiң циклдарының
қозғағыштарымен атмосферадан оқшауланған қуатты
жүйелер, олар мынадай құрамдардың кез-келгенiн иеленеді:
е. Көмiртегінiң диоксидін, көмiртегінiң оксидiн және
қозғағышты қайта циркуляциялаудан газдың бiр
бөлiгін жою үшiн арнайы жобаланған химиялық
скрубберлер немесе абсорберлер;
f. Моноатомдық газды пайдалану үшiн арнайы жобаланған
жүйелер;
g. 10 кГц-ден төмен жиiлiкте су астындағы шуды азайту
үшiн арнайы жобаланған аспаптар немесе
тұншықтырғыш немесе қалдық мақтаны жұмсарту
үшiн арнайы құрастырылған аспаптар; немесе
h. Мыналар үшiн арнайы жобаланған жүйелер:
1. Реакция өнiмдерiн тығыздау немесе отынды
қалпына келтіру;
2. Реакция өнiмдерiн сақтау; және
3. 100 кПа немесе одан кеп қарама-қарсы қысым
кезінде реакция өнiмдерiнің шығуы;
2. Дизельдi қозғағыштары бар атмосферадан оқшауланған
жүйелер, олар мынадай сипаттамалардың барлығын
иеленедi:
а. Көмiртегiнiң диоксидiн, көмiртегінiң оксидiн және
қозғағышты қайта циркуляциялаудан газдың бiр
бөлiгін жою үшiн арнайы жобаланған химиялық
скрубберлер немесе абсорберлер;
b. Моноатомдық газды пайдалану үшiн арнайы
жобаланған жүйелер;
d. 10 кГц-ден төмен жиiлiкте су астындағы шуды азайту
үшiн арнайы жобаланған аспаптар немесе
тұншықтырғыш немесе қалдық мақтаны жұмсарту
үшiн арнайы құрастырылған аспаптар; және
е. Қалдық өнiмдердiң жануын тоқтата отырып, арнайы
жобаланған шығару жүйелерi;
3. 2 кВт-дан асатын шығу қуатымен отын элементтерiнде
атмосферадан оқшауланған энергетикалық қондырғылар,
олар мынадай құрамдастардың кез келгенiн иеленедi:
е. 10 кГц-ден төмен жиiлiкте су астындағы шуды азайту
үшiн арнайы жобаланған аспаптар немесе
тұншықтырғыш немесе қалдық мақтаны жұмсарту
үшiн арнайы құрастырылған аспаптар; немесе
f. Мыналар үшiн арнайы жобаланған жүйелер:
1. Реакция өнiмдерiн тығыздау немесе отынды
қалпына келтiру;
2. Реакция өнiмдерiн сақтау; және
3. 100 кПа немесе одан көп қарама-қарсы қысым
кезiнде реакция өнiмдерiнiң шығуы;
4. Стирлинг циклiнiң қозғағыштарымен атмосферадан
оқшауланған энергетикалық қондырғылар, олар мынадай
құрамдардың барлығын иеленедi:
а. 10 кГц-ден төмен жиілiкте су астындағы шуды азайту
үшiн арнайы жобаланған аспаптар немесе
тұншықтырғыш немесе қалдық мақтаны жұмсарту
үшiн арнайы құрастырылған аспаптар; және
b. 100 кПа немесе одан көп қарама-қарсы қысым
кезiнде реакция өнiмдерiнiң шығуы;
к. Корпустың жиегі, тығыздалған және жылжымалы элементтерi,
олар мынадай құрамдардың кез-келгенiн иеленедi:
1. Толқынның биiктiгi 1,25 м (теңiздiң жай-күйi 3) немесе
одан көп мәнi кезiнде жұмыс жасайтын 3830 Па немесе
одан көп ұлпадағы қысым үшiн жобаланған немесе

1. Изолированные от атмосферы силовые системы с
двигателями циклов Брайтона или Ренкина, имеющие
любую из следующих составляющих:
е.  Химические скрубберы или абсорберы, специально
спроектированные для удаления диоксида углерода,
оксида углерода и частиц из рециркулируемого выхлопа
двигателя;
f.  Системы, специально спроектированные для применения
моноатомного газа;
g.  Приборы или глушители, специально спроектированные для
снижения шума под водой на частотах ниже 10 кГц, или
специально смонтированные приборы для смягчения
хлопка выброса; или
h.  Системы, специально спроектированные для:
1. Прессования продуктов реакции или восстановления
топлива;
2. Хранения продуктов реакции; и
3. Выхлопа продуктов реакции при противодавлении в
100 кПа или более;
2.     Изолированные от атмосферы системы с дизельными
двигателями, обладающие всеми следующими
характеристиками:
а.  Химические скрубберы или абсорберы, специально
спроектированные для удаления диоксида углерода,
оксида углерода и частиц из рециркулируемого выхлопа
двигателя;
b.  Системы, специально спроектированные для применения
моноатомного газа;
d.  Приборы или глушители, специально спроектированные для
снижения шума под водой на частотах ниже 10 кГц, или
специально смонтированные приборы для смягчения
хлопка выброса; и
е.  Специально спроектированные выхлопные системы с
задержкой выброса продуктов сгорания;
3.     Изолированные от атмосферы энергетические установки
на топливных элементах с выходной мощностью, превышающей
2 кВт, имеющие любую из следующих составляющих:
е.  Приборы или глушители, специально спроектированные
для снижения шума под водой на частотах ниже 10 кГи,
или специально смонтированные приборы для
смягчения хлопка выброса; или
f   Системы, специально спроектированные для:
1.  Прессования продуктов реакции или восстановления
топлива;
2.  Хранения продуктов реакции; и
3.  Выхлопа продуктов реакции при противодавлении в
100 кПа или более;
4.     Изолированные от атмосферы энергетические установки с
двигателями цикла Стирлинга, имеющие все следующие
составляющие:
а. Приборы или глушители, специально спроектированные
для снижения шума под водой на частотах ниже 10
кГц, или специально смонтированные приборы для
смягчения хлопка выброса; и
b. Специально спроектированные выхлопные системы с
выхлопом продуктов сгорания при противодавлении
в 100 кПа или более;
к.  Кромки корпуса, уплотнения и выдвижные элементы, имеющие
любую из следующих составляющих:
1.  Спроектированные для давлений в подушке 3830 Па или
более, функционирующие при значении высоты волны 1,25 м
(состояние моря 3) или более и специально
спроектированные для амфибийных судов на воздушной
подушке (с полностью изменяемой поверхностной

8А001.f.-тармағы бойынша бақыланып отырған әуе
ұлпасындағы амфибиялық кемелер үшiн (үстiңгі
конфигурациясы толық өзгерген) арнайы жобаланған;
немесе
2. Толқынның биiктiгi 3,25 м (теңiздiң жай-күйi 5) немесе
одан көп мәнi кезiнде жұмыс жасайтын 6224 Па немесе
одан көп қысым үшiн жобаланған немесе
8А001.g.-тармағы бойынша бақыланып отырған әуе
ұлпасындағы амфибиялық кемелер үшiн (үстiңгі
конфигурациясы толық өзгерген) арнайы жобаланған;
і. 400 кВт-дан асатын қуаты бар, 8А001.f. немесе 8А001.g.-
тармақтары бойынша бақыланып отырған әуе ұлпасындағы
амфибиялық кемелер үшiн арнайы жобаланған көтергіш
желдеткiштер;
м. 8А001.h.-тармағы бойынша бақыланып отырған, кемелер
үшiн арнайы әзiрленген толық тиелген подкавитациялық
немесе суперкавитациялық гидроқанаттар;
n. 8А001.f., 8А001.g., 8А001.h. және 8А001.i.-тармақтары
бойынша бақыланып отырған суасты аппараттарының немесе
кемелерiнiң қозғалысын автоматты түрде басқару үшiн арнайы
жобаланған немесе модификацияланған белсендi жүйелер;
о. Винттер, қуат беру жүйелерi, қуат алу жүйелерi және
шуды тұншықтыру жүйелерi, олар мынадай:
1. Сулы винтпен қозғау жүйелерi немесе 8А001.f., 8А001.g.,
8А001.h. және 8А001.i.-тармақтары бойынша бақыланып
отырған әуе ұлпасындағы (үстіңгi конфигурацияның толық
өзгерген немесе өзгермеген) амфибиялық кемелер үшiн,
гидроқанаттары бар кемелер үшiн және ватерлин
шағын алаңды кемелер үшiн арнайы жобаланған қуат алу
жүйелерi:
а. Суперкавитациялық, супержелдеткiш, iшiнара жүк
тиелген немесе босатылған (үстiңгi жақ арқылы
өтетiн) 7,5 МВт-ден астам қуатты қозғаушы;
b. 15 МВт-ден астам қуаты бар керi айналдыратын
қозғаушы жүйелер;
с. Қозғағышқа қарай ағатын тасқынды олар пайда
болғанға дейiн және кейiн жоғарғы тасқынды жоқ
әдiсiн пайдалана отырып тасқынды толастату
үшін қызмет ететін жүйелер;
d. Салмағы жеңiл, жоғары қуатты редуктор (К-300
көлемнен асатын фактор);
е. "Композициялық" материалдардан тұратын құрамдас
бөлiктердi қамтитын трансмиссиялық вал арқылы және 1
МВт-дан астам қуат беруге қабiлеттi жүйелер;
2. Кемелерде қолдану үшiн әзiрленген сулы винт
қозғағышы, энергия алу және беру жүйелерi, олар
мынадай:
а. 30 МВт-дан астам қуаты бар адыммен және күпшектi
жинаумен реттелетін еспелi винттер;
b. Iшкi су суытқышы бар және 2,5 МВТ-ден асатын
шығу қуаты бар электр қозғағышы;
с. "Жоғарыға өткiзетiн" қозғағыш немесе 0,1 МВт-дан
асатын шығу қуаты бар тұрақты магнитті электр
қозғағышы;
d. "Композициялық" материалдардан тұратын құрамдас
бөлiктердi қамтитын трансмиссиялық бiлiк арқылы
және 2 МВт-дан астам қуат берудi iске асыруға
қабiлетті жүйелер;
е. 2,5 МВТ-ден астам қуаты бар желдетiлген немесе
желдету негізiндегі қозғағыш;
(W1)
3. 1000 тонна немесе одан көп су ығыстыратын кемелерге
қолдану үшiн әзiрленген шуды бәсеңдету жүйелерi:
а. 500 Гц-дан төмен жиiлiкте су астындағы шуды
бәсеңдететiн, дизельдi қозғағыштарды акустикалық
оқшаулау үшiн компауидтық акустикалық жинақтан,
дизельдi-генератор қондырғыларынан, газ турбинасынан,
газтурбиналық генератор қондырғыларынан тұратын,
қозғағыш қондырғылардан немесе монтаждалған
жабдықтар салмағынан 30% асатын орташа салмағы бар
дыбыстық немесе тербелмелi оқшаулау үшiн арнайы
жобаланған редукторлардан тұратын жүйелер;
b. Шуды бәсеңдету немесе оны өшiрудiң белсендi жүйелерi
немесе электрондық басқару жүйесiн қамтитын, тiкелей
көздегі шуға қарсы немесе тербелiске қарсы
дыбыстардың генерациямен жабдықтың тербелiсiн
(W2)                  белсендi түрде азайтуға қабiлетті трансмиссиялық
жүйелердiң қуаты үшiн арнайы жобаланған магнитке
iлiнген подшипниктер;
(W1)         р. Ауытқыған канал мен қозғағыштың тиiмдiлiгін немесе су
астында генераторланған және таратылған шуларды
азайтуды арттыру мақсатында тасқынды күрекпен
(қалақпен) реттейтiн техниканы пайдаланатын 2,5 МВт-ден
асатын шығу қуаты бар сорғалағыш қозғау қондырғылары;
q. Су астына батып кеткен немесе су астында жүзiп жүрген
автономиялы, жабық немесе жартылай жабық аппараттар
(ауамен дербес қамтамасыз ететіні бар);
---------------------------------------------------------------------------

конфигурацией), контролируемых по пункту 8А001.f.; или
2.  Спроектированные для давлений в 6224 Па или более,
функционирующие при значении высоты волны 3,25 м
(состояние моря 5) или более и специально
спроектированные для амфибийных судов на воздушной
подушке (с неизменяемой поверхностной конфигурацией),
контролируемых по пункту 8А001.g.;
l.  Подъемные вентиляторы мощностью более 400 кВт,
специально спроектированные для амфибийных судов
на воздушной подушке, контролируемых по пунктам
8А001.f. или 8А001.g.;
м.  Полностью погружаемые полкавитационные или
суперкавитационные гидрокрылья, специально
разработанные для судов, контролируемых по пункту
8А001.h.;
n.  Активные системы, специально спроектированные или
модифицированные для автоматического управления
движением подводных аппаратов или судов,
контролируемых по пунктам 8А001.f., 8А001.g.,
8А001.h. и 8А001.i.;
о.  Винты, системы передачи мощности, системы
получения энергии и системы шумоподавления,
такие, как:
1.   Двигательные системы с водяным винтом или
системы передачи мощности, специально
спроектированные для амфибийных судов на
воздушной подушке (с полностью изменяемой
или неизменяемой поверхностной конфигурацией),
для судов с гидрокрыльями и судов с малой
площадью ватерлинии, контролируемых по пунктам
8А001.f., 8А001.g., 8А001.h. или 8А001.i.,
такие, как:
а.    Суперкавитационные, супервентиляторные,
частично погруженные или опускаемые
(проникающие через поверхность) двигатели
мощностью более 7,5 МВт;
b. Противовращательные двигательные системы
мощностью более 15 МВт;
с. Системы, служащие для сглаживания потока,
набегающего на двигатель с использованием
методов устранения вихрей потока до и
после их образования;
d. Редуктор легковесный, высокой мощности
(К-фактор превышает величину 300);
е. Системы передачи мощности с трансмиссионным
валом, включающие компоненты из
"композиционных" материалов и способные
передавать более 1 МВт;
2. Двигатели с водяным винтом, системы получения и передачи
энергии, разработанные для применения на судах, такие,
как:
а.  Гребные винты с регулируемым шагом и сборки
ступицы мощностью более 30 МВт;
b.  Электрические двигатели с внутренним водяным
охлаждением и выходной мощностью, превышающей 2,5
МВт;
с.  "Сверхпроводящие" двигатели или электрические
двигатели с постоянными магнитами с выходной
мощностью, превышающей 0,1 МВт;
d.  Системы передачи мощности трансмиссионным валом,
включающие компоненты из композиционных материалов и
способные осуществлять передачу мощности более 2 МВт;
е.  Вентилируемые или на вентилированной основе двигатели
мощностью более 2,5 МВт;
(W1)          3. Системы шумоподавления, разработанные для применения на
судах водоизмещением 1000 тонн или более, включая:
а.  Системы снижения шума под водой на частотах ниже 500
Гц, состоящие из компаундных акустических сборок для
акустической изоляции дизельных двигателей,
дизель-генераторных установок, газовых турбин,
газотурбинных генераторных установок, двигательных
установок или редукторов, специально спроектированных
для звуковой или вибрационной изоляции, имеющие
усредненную массу, превышающую 30% от массы
монтируемого оборудования;
(W2)             b.  Активные системы снижения шума или его погашения или
подшипники на магнитном подвесе, специально
спроектированные для мощных трансмиссионных систем,
включающие электронные системы управления,
способные активно снижать вибрации оборудования
генерацией антишумовых или антивибрационных сигналов
непосредственно в источнике;
(W1)      р.  Струйные двигательные установки с выходной мощностью,
превышающей 2,5 МВт, использующие отклоняющееся сопло и
технику регулирования потока лопаткой (лопастью) в цепях
увеличения эффективности двигателя или снижения генерируемых
и распространяемых под водой шумов;
q.  Автономные, закрытые или полузакрытые аппараты (имеющие
собственное воздухообеспечение), погружаемые под воду или
плавающие под водой.
---------------------------------------------------------------------------

8А002, а, 1                                 890590100
890600900
8А002, а, 2                                 850133910
850134500
850134990
8А002, а, 3                                 853690110
853690190
901390000
8А002, b                                    901480000
8А002, с                                    901390000
8А002, d, 1, а                              852510900
8А002, d, 1, b                              852530900
8А002, d, 1, с                              852530990
8А002, d, 2                                 852692000
8А002, е                                    900653000
900659000
8А002, f                                    903081900
8А002, g, 1                                 902920900
940540100
940540390
8А002, g 2                                  940540100
940540390
8А002, h                                    847989500
847990980
8А002, i                                    847989500
847990980
8А002, j, 1                                 840810
840999000
8А002, j, 2                                 840999000
8А002, j, 3                                 840810
840999000
8А002, j, 4                                 840810
840999000
8А002, k                                    847990980
890600910
890600990
8А002, l                                    841239900
841280990
848510900
8А002, m                                    847990980
890600910
890600990
8А002, n                                    847990980
890600910
890600990
8А002, о, 1, а                              847990980
890600910
890600990

8А002, а, 1                                 890590100
890600900
8А002, а, 2                                 850133910
850134500
850134990
8А002, а, 3                                 853690110
853690190
901390000
8А002, b                                    901480000
8А002, с                                    901390000
8А002, d, 1, а                              852510900
8А002, d, 1, b                              852530900
8А002, d, 1, с                              852530990
8А002, d, 2                                 852692000
8А002, е                                    900653000
900659000
8А002, f                                    903081900
8А002, g, 1                                 902920900
940540100
940540390
8А002, g, 2                                 940540100
940540390
8А002, h                                    847989500
847990980
8А002, i                                    847989500
847990980
8А002, j, 1                                 840810
840999000
8А002, j, 2                                 840999000
8А002, j, 3                                 840810
840999000
8А002, j, 4                                 840810
840999000
8А002, k                                    847990980
890600910
890600990
8А002, l                                    841239900
841280990
848510900
8А002, m                                    847990980
890600910
890600990
8А002, n                                    847990980
890600910
890600990

8А002, о, 1, b                              840810
841229500
848510900
8А002, о, 1, с                              841229500
8А002, о, 1, d                              848340930
8А002, о, 1, е                              848310900
8А002, о, 2, а                              848510900
8А002, о, 2, b                              850134990
8А002, о, 2, с                              850120900
8А002, о, 2, d                              848310900
8А002, о, 2, е                              848510900
8А002, о, 3, а                              840999000
841229500
8А002, о, 3, b                              841229500
8А002, р                                    841229500
8А002, g
---------------------------------------------------------------------------
8В           Сынақ, бақылау және өндiрiстiк жабдық
8В001        0-ден 500 Гц-ге дейiнгі жиiлiк диапазонындағы 100 дБ-дан кем
(эталон - 1мкПа, Гц) шулы фоны бар гидроканалдар, қозғағыш
қондырғылар моделiне жақын генерирленген гидротасқынымен
акустикалық алаңды өлшеу үшiн жобаланған.
8В001                                       903120000
8С           Материалдар
8С001        "Синтакттік көбiк", су астында қолдану үшiн әзiрленген,
мынадай сипаттамалардың бәрiне иеленедi:
(W)          а. 1000 метрден асатын теңiз тереңдiгiне арналған; және
b. Тығыздығы 561 кг/куб.м.-ден кем.
Техникалық ескерту:
"Синтакттiк көбiк" резина матрициясымен құйылған пластиктен
немесе әйнектен көпiршiк саладан тұрады
8С001                                       322190900
8D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
8D001        "Бағдарламалық қамтамасыз ету", арнайы жобаланған немесе
(W1&2-X)     "Әзiрлеу", "өндiрiс" немесе "пайдалану" үшiн
модификацияланған жабдық немесе 8А, 8В немесе 8С-тармақтары
бойынша бақыланып отырған материалдар.
8D002        "Әзiрлеу", "өндiрiс", ағымдағы жөндеу, күрделi жөндеу немесе
(W1)         Винттердің үстіңгі жағының (ремашинизация) тазалығын
қалпына келтiру үшiн арнайы жасалған немесе
модификацияланған, олардың су астындағы шуларын басу үшiн
арнайы жобаланған.
8D990        "Бағдарламалық қамтамасыз ету", 8А990-тармағы бойынша
бақыланып отырған тауарларды "әзiрлеу", "өндiру" немесе
"пайдалану" үшiн жасалған.
8D
8Е           Технология
8Е001        Жалпы технологиялық ескертуге сәйкес 8А, 8В немесе 8С-
(W1&2-X)     тармақтары бойынша бақыланып отырған жабдықтарды немесе
материалдарды "әзiрлеуге" немесе "өндiруге" арналған
"технология".
8Е002        Басқа "технология", олар мынадай:
(W)
(W1)
а. "Әзiрлеу", "өндiрiс", ағымдағы жөндеу, күрделi жөндеу
немесе винттердiң үстiңгi жағының (ремашинизация)
тазалығын қалпына келтіру үшiн, олардың су астындағы
шуларын басу үшiн арнайы жобаланған "Технология";

8А002, о, 1, а                              840810
8А002, о, 1, b                              841229500
848510900
8А002, о, 1, с                              841229500
8А002, о, 1, d                              848340930
8А002, о, 1, е                              848310900
8А002, о, 2, а                              848510900
8А002, о, 2, b                              850134990
8А002, о, 2, с                              850120900
8А002, о, 2, d                              848310900
8А002, о, 2, е                              848510900
8А002, о, 3, а                              840999000
841229500
8А002, о, 3, b                              841229500
8А002, р                                    841229500
8А002, q
---------------------------------------------------------------------------
8В        Испытательное, контрольное и производственное оборудование
8В001     Гидроканалы, имеющие шумовой фон менее 100 дБ (эталон - 1 мкПа,
(W)       1 Гц) в частотном диапазоне от 0 до 500 Гц, спроектированные для
измерения акустических полей, генерируемых гидропотоком вблизи
моделей двигательных установок.
---------------------------------------------------------------------------
8В001                                       903120000
---------------------------------------------------------------------------
8С        Материалы
8С001     "Синтактная пена", разработанная для применения под водой,
имеющая все следующие характеристики:
(W)       а.  Предназначенная для морских глубин более 1000 м; и
b.  Плотность менее 561 кг/куб.м.
Техническое примечание:
"Синтактная пена" состоит из полых сфер из пластика или стекла,
залитых резиновой матрицей.
---------------------------------------------------------------------------
8С001                                       392190900
---------------------------------------------------------------------------
8D        Программное обеспечение
8D001     "Программное обеспечение", специально спроектированное или
(W1&2-X)  модифицированное для "разработки", "производства" или
"использования" оборудования или материалов, контролируемых по
пунктам 8А, 8В или 8С.
8D002     Специфическое "программное обеспечение", специально созданное
(W1)      или модифицированное для "разработки", "производства", текущего
ремонта, капитального ремонта или восстановления чистоты
поверхности (ремашинизации) винтов, специально спроектированных
для снижения их шума под водой.
---------------------------------------------------------------------------
8D
---------------------------------------------------------------------------
8E        Технологии
8Е001     "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(W1&2-X)  предназначенные для "разработки" или "производства" оборудования
или материалов, контролируемых по пунктам 8А, 8В или 8С.
8Е002     Другие "технологии", такие, как:
(W)
(W1)
а. "Технологии" для "разработки", "производства", текущего
ремонта, капитального ремонта, восстановления (ремашинизации)
винтов, специально спроектированных для снижения их шума под
водой;
b. "Технологии" для капитального ремонта или восстановления
чистоты поверхности оборудования, контролируемого по пунктам

b. 8А001., 8А002.b., 8А002.j., 8А002.о. немесе 8А002.р.-
тармақтары бойынша бақыланып отырған жабдықтарды
күрделi жөндеу немесе оның үстiңгi жағының жиілігін
қалпына келтiруге арналған "технология".
8Е
9-САНАТ. ҚОЗҒАҒЫШ ҚОНДЫРҒЫЛАР, КОСМОСТЫҚ
АППАРАТТАР ЖӘНЕ IЛЕСПЕ ЖАБДЫҚТАР
9А           Жүйелер, жабдықтар және құрамдас бөлiктер
Айрықша ескерту: Нейтрондық немесе қысқа мерзiмдi
ионизацияланған сәуле тарату кезiндегi
жұмыстарға арналып әзірленген немесе
жобаланған қозғаушы қондырғыларға
қатысты.
9А001        Газтурбиналық авиациялық қозғағыштар, оны өндiрген 9Е003-
(W1)         тармағы бойынша бақыланып отырған "технологиялардың"
(М3а)        кез келгенi пайдаланылады; олар мынадай:
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А101-ДЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
а. Белгiлi бiр, оларға арналған "азаматтық ұшу аппараттары"
үшiн сертификатталмаған;
b. "Қатысушы-мемлекеттердiң" авиациялық ведомстволарының
азаматтық қолдануы үшiн сертификатталмаған;
с. Отыз минуттан аспайтын уақыт iшiнде кем дегенде 1.2 М
санындағы жылдамдықпен ұшуға арналған.
---------------------------------------------------------------------------
9А001, а-                               841111900
9А001, с.                               841181-
841182
---------------------------------------------------------------------------
9А002        ISО бойынша стандартты 24245 кВт немесе одан көп пайдалану
(W)          қуаты және 0,219 кг-кВтч-ден аспайтын отынның үлестiк шығысы
бар, 35-тен 100%-ке дейiнгі қуат диапазонында теңiз
газтурбина қозғағыштары және мұндай қозғағыштар үшiн
арнайы әзiрленген агрегаттар мен құрамдас бөлiктер.
Ескерту: "Теңіз газтурбина қозғағыштары" терминi корабльдiк
электрогенераторлық немесе қозғағыштық
қондырғыларда қолдануға лайық өнеркәсiптiк немесе
авиациялық газтурбиналық қозғағыштар.
---------------------------------------------------------------------------
9А002                                   841182910
841182990
---------------------------------------------------------------------------
9А003        Газтурбина қозғағыштарына арналған, 9Е003.а.-тармағы
(W)          бойынша бақыланып отырған, "технологиялар" пайдаланылатын
өндiрiс кезiнде арнайы әзiрленген агрегаттар мен құрамдас
бөлiктер, олар мынадай:
а. 9А001-тармағы бойынша бақыланады;
b. Әзiрленетiн немесе өндiрiлетiн орны туралы, не өндiрушіге
белгiсiз, не келiсiм бойынша "қатысушы мемлекеттер"
болып табылмайтын мемлекеттерде әзiрленедi және
өндiрiледi.
9А003                                   841199900

8А001., 8А002.b., 8А002.j., 8А002.о. или 8А002.р.
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Категория 9. Двигательные установки, космические
аппараты и сопутствующее оборудование
9А        Системы, оборудование и компоненты
Особое примечание: Касательно двигательных установок,
разработанных или спроектированных для
работы при нейтронном или кратковременном
ионизирующем излучении смотрите Военный
Список.
9А001     Газотурбинные авиационные двигатели, при производстве
(W)       которых используется любая из "технологии", контролируемых
по пункту 9Е003.а., которые:
(М3а)     Особое примечание: Смотрите также 9А101.
а. Не сертифицированы для определенных "гражданских летательных
аппаратов", для которых они предназначены;
b. Не сертифицированы для гражданского применения авиационным
ведомством "государства-участника";
с. Предназначенные для полета на скоростях с числом М не менее
1.2 в течении более чем тридцати минут.
---------------------------------------------------------------------------
9А001, а -                                  841111900
9А001, с.                                   841181 -
841182
---------------------------------------------------------------------------
9А002     Морские газотурбинные двигатели со стандартной по ISO
(W)       эксплуатационной мощностью 24245 кВт или более и удельным
расходом топлива, не превышающим 0,219 кг/кВтч, в диапазоне
мощностей от 35 до 100% и специально разработанные агрегаты и
компоненты для таких двигателей.
Примечание. Термин "морские газотурбинные двигатели" включает
промышленные или авиационные газотурбинные
двигатели, приспособленные для применения в
корабельных электрогенераторных или двигательных
установках.
---------------------------------------------------------------------------
9А002                                       841182910 -
841182990
---------------------------------------------------------------------------
9А003     Специально разработанные агрегаты и компоненты, при
(W)       производстве которых используются "технологии", контролируемые
по пункту 9Е003.а., для газотурбинных двигателей, которые:
а.   Контролируются по пункту 9А001;
b.   О месте разработки или производства которых либо неизвестно
производителю, либо они разрабатываются и производятся в
государствах, не являющихся "государствами-участниками"
договоренностей.
---------------------------------------------------------------------------
9А003                                       841199900
---------------------------------------------------------------------------

9А004        Ракета тасығыштар және космостық аппараттар.
(W)          Айрықша ескерту: Оны да 9А104-тен қараңыздар.
(W1)         1-ескерту: Пайдалы жүктелімдер 9А004-тармағы бойынша
(W19)                   бақыланбайды.
1-ескерту: Космостық аппараттың пайдалы жүктелімдерiнiң
құрамына кiретiн жабдықтардың бақылау мәртебесiн
айқындау үшiн тиiстi санатқа қараңыз.
---------------------------------------------------------------------------
9А004                                   880250000
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А005        9А006-тармағы бойынша бақыланып отырған құрамында
(W)          жүйелердiң немесе құрамдас бөлiктердiң кез келгенi бар сұйық
(М2а)        ракеталық қозғағыштық қондырғылар.
(М2с)        Айрықша ескерту: ОНЫ ДА 9А105-ТЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
(IV)
9А005                                   841210900
9А006        Сұйық ракеталық қозғағыштық қондырғыларға арналып арнайы
(W)          әзiрленген жүйелер мен құрамдас бөлiктер, олар мынадай:
Айрықша ескерту: ОНЫ ДА 9А105-ТЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
а. Криогендiк рефрижераторлары, Дюардың борт ыдыстары,
криогендiк жылу бөлу құбырлары немесе космостық
аппараттарда пайдалануға арналған арнайы әзiрленген және
жылына 30%-тен аз криогендiк ортадан (хладоагенттен)
айрылатын криогендiк жүйелер;
0
b. "Ұшу аппараттары" үшiн 100 К (-173 С) немесе одан төмен
температураны қамтамасыз етуге қабiлетті, ракета
тасушылардың немесе "космостық аппараттардың" 3М-нан
асатын ұшу жылдамдығын қолдауға қабiлетті құлыпты циклы
бар криогендiк контейнерлер немесе рефрижераторлы
жүйелер;
с. Сұйық сутегіне арналған қойма немесе қайта ағызу жүйелерi;
(М3е)        d. Жоғары қысымды (17,5 МПа-дан асатын) турбосораптар,
сораптардың құрамдас бөлiктерi немесе оларға бiрiктiрiлген
газгенераторлары, немесе газды турбинаға берудi басқаратын
жүйелер;

9А004     Ракеты-носители и космические аппараты.
(W)       Особое примечание:  Смотрете также 9А104.
(M1)
(M19)     Примечание 1: По пункту 9А004 не контролируются полезные
нагрузки.
Особое примечание: Для определения контрольного статуса
оборудования, входящего в состав полезной
нагрузки космического аппарата, смотрите
соответствующие категории.
---------------------------------------------------------------------------
9А004                                       880250000
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А005     Жидкостные ракетные двигательные установки, содержащие любую из
(W)       систем или компонентов, контролируемых по пункту 9А006.
(M2a)     Особое примечание: Смотрите также 9А105 И 9А119.
(М2с)
(IV)
---------------------------------------------------------------------------
9А005                                       841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А006     Системы и компоненты, специально разработанные для жидкостных
(W)       ракетных двигательных установок, такие как:
Особое примечание: Смотрите также 9А106 И 9А108.
а.   Криогенные рефрижераторы, бортовые сосуды Дюара, криогенные
теплоотборные трубы или криогенные системы, специально
разработанные для использования в космических аппаратах и
имеющие потери криогенной среды (хладоагента) менее 30 % в
год;
b.   Криогенные контейнеры или рефрижераторные системы с
замкнутым циклом, способные обеспечивать температуру 100 К
(-173 оС) или ниже, для "летательных аппаратов", способных
поддерживать скорость полета, превышающую 3 М, ракет-
носителей или "космических аппаратов";
с.   Хранилища для жидкого водорода или системы его перекачки;
(М3е)     d.   Турбонасосы высокого давления (превышающего 17.5 МПа),
компоненты насосов или объединенные с ними газогенераторы,
или системы, управляющие подачей газа к турбине;

(М3с)        е. Жоғары қысымның (10,6 МПа-дан асатын) жану камералары
және оларға арналған каналдар;
f. Тамшыны ұстап тұру немесе дәл беру (яғни жұмсақ
көпiршiктерi бар) принциптерiн пайдаланатын отынды сақтау
жүйелерi;
-3  -2
(М3е)        g. 0,381 мм диаметрлi немесе одан кем (1014*10  см   немесе
дөңгелек емес саңылауға арналған кима алаңы бар) бiр ғана
калибрленген саңылаулы, сұйық ракета қозғағыштарына
арналып арнайы жобаланған сұйық отынның форсункалары;
h. Монолитті жану камералары немесе монолиттi шығару
каналын көмiртегi - көмiртегінiң тығыздығы 1,4 г/см3 және
үзiлу берiктiгi 48 МПа-дан асатын материалымен конустық
саптау.
---------------------------------------------------------------------------
9А006, а                                    841290900
9А006, b                                    841290900
9А006, c                                    731100
841319960
841960000
9А006, d                                    841319
9А006, е                                    841290300
9А006, f                                    841229990
847989900
9А006, g                                    841290900
930690900
9А006, h                                    3801
841290
930660
---------------------------------------------------------------------------

(М3с)     е.   Камеры сгорания высокого давления (превышающего 10,6 МПа) и
сопла для них;
f.   Системы хранения топлива, использующие принципы
капиллярного удержания или точной подачи (то есть с гибкими
вытеснительными пузырями);
(М3е)     g.   Форсунки жидких топлив с единичными калиброванными
отверстиями диаметром 0,381 мм или менее (площадью сечения
-3
1.14*10 см2 или менее для некруглых отверстий),
специально спроектированные для жидкостных ракетных
двигателей;
h.   Монолитные камеры сгорания или монолитные выхлопные
конические насадки сопла из материала углерод-углерод
плотностью более 1.4 г/см3 и прочностью на разрыв более
48 МПа.
---------------------------------------------------------------------------
9А006, а                                    841290900
9А006, b                                    841290900
9А006, c                                    731100
841319960
841960000
9А006, d                                    841319
9А006, е                                    841290300
9А006, f                                    841229990
847989800
9А006, g                                    841290900
930690900
9А006, h                                    3801
841290
930660
---------------------------------------------------------------------------

9А007        Қатты отынды ракеталық қозғағыштар, олар мынадай
(W)          сипаттамалардың кез келгенiн иеленедi:
(М2а)        АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
(IV)
(М2с)        а. 1,1 МН-дан асатын суммарлық импульс;
b. Теңiз деңгейiндегi тиiсті жағдайларға шығу жағдайлары
кезiндегі 2,4 кН*с/кг немесе одан көп үлес импульсi және
жану камерасындағы қысым 7 МПа-ны құрайды;
с. Баспалдақ салмағындағы үлесi 88%-тен асып түседi және
ракеталық қатты отынның жүктелiмi баспалдақ салмағының
86%-нен көп;
d. 9А008-тармағы бойынша бақыланып отырған құрамдас
бөлiктердiң кез келгенiн қамтиды; немесе
е. "жоғары механикалық берiктікті" қамтамасыз ету үшiн
қозғағышпен бiртұтас ретінде немесе оқшаулау материалына
химиялық өнiмдердiң (құрамдас бөлiктердiң) өзара өтiп
кетуiн болдырмау үшiн тосқауыл ретiнде орындалған
оқшаулау жүйелерi немесе отынды бекiту жүйелерi.
Техникалық ескерту:
9А007.е.-тармағына қатысты "жоғары механикалық берiктiк"
отынның берiктiгiне тепе-тең немесе одан асатын байланыс
берiктiгiн білдiредi.
9А007                                   841210900
9А008        Қатты отын жағатын ракеталық қозғағыштар үшiн арнайы
әзiрленген құрамдас бөлiктер, олар мынадай:
(W)          АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
(М3с)        а. Оқшаулау жүйелерi немесе отынды бекiту жүйелерi,
"жоғары механикалық берiктікті" қамтамасыз ету үшiн
пайдаланылып отырған немесе оқшаулау материалына
химиялық өнiмдердiң (құрамдас бөлiктердiң) өзара өтiп
кетуiн болдырмау үшiн тосқауыл ретiндегі жапсырмалар;
Техникалық ескерту:
9А007.е.-тармағына қатысты "жоғары механикалық берiктiк"
отынның берiктiгiне тепе-тең немесе одан асатын байланыс
берiктiгiн білдiредi.
(М3с)        b. "Композициялық" диаметрi 0,61 м-ден астам немесе үлестiк
берiктігі 25 км-ден астам талшықты мата материалдарынан
жасалған қозғағыш отсектер;
Техникалық ескерту:
Yлестiк берiктiгi (РV/W) - бұл (Р) үзілу ширықпасы,
отсектiң (V) көлемiне көбейтілген және жоғары қысым (W)
отсегiнің жалпы салмағына бөлiнген.
(М3с)        с. 45 кН-нен асатын тарту деңгейi немесе жылдамдығы бар
қозғағыштардың каналы, каналдың бас жағындағы эрозия
0;075 мм/с-ден кем.
(М2е)        d. Айналмалы канал немесе қайталана сұйықтың инжекциясы
негізiнде тарту күшінiң векторымен басқару жүйелерi, олар
мынадай сипаттамалардың кез келгенiн иеленедi:
(IV)
1. Қабiлеттілiгі +- 5 град.-тан жоғары диапазондағы барлық
осьтер бойынша араласып кетедi;
2. Вектордың айналдыру жылдамдығы 20 град/с немесе одан
көп; немесе
3. Вектордың айналу шапшаңдығы 40 град/с немесе одан
көп.
---------------------------------------------------------------------------

9А007          Твердотопливные ракетные двигатели, обладающие любой из
следующих характеристик:
(W)            Особое примечание: Смотрите также 9А119.
(M2a)
(IV)
(М2с)          а. суммарный импульс, превосходящий 1,1 МН;
b. удельный импульс 2,4 кН* с/кг или более при условиях на
выходе, соответствующих условиям на уровне моря, и
давление в камере сгорания составляет 7 МПа;
с. доля в массе ступени превосходит 88% и загрузка твердого
ракетного топлива более 86% веса ступени;
d. включают любые из компонентов, контролируемых по пункту
9А008; или
е. изолирующие системы или системы крепления топлива,
выполненные как единое целое с двигателем для
обеспечения "высокой механической прочности" или
как преграда для исключения взаимного проникновения
химических продуктов (компонентов) твердого топлива в
материал изоляции.
Техническое примечание:
Применительно к пункту 9А007.е., "высокая механическая
прочность" означает прочность связи, равную или
превышающую прочность топлива.
---------------------------------------------------------------------------
9А007                                       841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А008             Компоненты, специально разработанные для твердотопливных
ракетных двигателей, такие как:
(W)               Особое примечание: Смотрите также 9А108.
(M3c)             а. Изолирующие системы и системы крепления топлива,
вкладыши, используемые для обеспечения "высокой
механической прочности" или как преграда для
взаимного проникновения твердого топлива в материал
изоляции;
Техническое примечание:
Применительно к пункту 9А008.е., "высокая
механическая прочность" означает прочность связей,
равную или превышающую прочность топлива.
(М3с)             b. Двигательные отсеки из "композиционных" волоконно-
тканых материалов с диаметром больше 0,61 м или
имеющих удельную прочность более 25 км;
Техническое примечание:
Удельная прочность (РV/W) - это разрывное напряжение
(Р), умноженное на объем отсека (V) и деленное на
общий вес отсека высокого давления (W).
(M3c)             с. Сопла двигателей с уровнем тяги, превышающим 45кН,
или скоростью эрозии в области горловины сопла
менее 0,075 мм/с;
(M2e)             d. Системы управления вектором тяги на основе
поворотного сопла или инжекции вторичной жидкости,
обладающие любой из следующих характеристик
1. Способность перемещаться по всем осям в диапазоне
свыше +/- 5 град;
2. Скорость вращения вектора 20 град/с или более; или
3. Ускорение вращения вектора 40 град/с2 или более.
---------------------------------------------------------------------------

(IV)         а. 1,1 МНс-тен асатын суммарлық импульспен; немесе
b. Шығардағы вакуум жағдайларында 220 кН-нан жоғары тарту
күшiмен.
---------------------------------------------------------------------------
9А009                                   841210900
841290300
---------------------------------------------------------------------------
9А010        Ракета тасығыштар үшiн арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер,
жүйелер немесе құрылымдар, ракета тасығыштар мен космостық
(W)          аппараттардың қозғағыштық құрылғылары, олар мынадай:
(М8а)        АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
а. Әрқайсысының салмағы 10 кг-ден астам салмағы бар, ракета
тасығыштардың қозғағыш құрылғылары үшiн арнайы әзiрленген,
1С007 немесе 1С010-тармақтары бойынша бақыланып отырған
металл "матрицаларын", "композициялық материалдарды",
органикалық "композициялық материалдарды", қыш
"матрицаларын" немесе армирленген интерметалдық
материалдарды пайдалана отырып жасалған құрамдас бөлiктер
мен құрылғылар;
Ескерту: Салмағы бойынша шектеудiң сүйiр ұшына қатысы
жоқ.

(IV)      а. Суммарным импульсом, превышающим 1,1 МНс; или
b. Силой тяги свыше 220 кН в условиях вакуума на выходе.
---------------------------------------------------------------------------
9А009                                       841210900
841290300
---------------------------------------------------------------------------
9А010     Специально разработанные компоненты, системы или структуры для
ракет-носетелей,
(W)       двигательных установок ракет-носителей и космических
аппаратов, такие как:
(М3а)     Особое примечание: Смотрите также 1А002 и 9А110.
а.  Компоненты и установки с весом более 10 кг каждая, специально
разработанные для двигательных установок ракет-носителей,
изготовленных с применением металлических "матриц",
"композиционных материалов", органических "композиционных
материалов", керамических "матриц" или армированных
интерметаллических материалов, контролируемых по пункту
1С007 или 1С010;
Примечание: Ограничение по весу не относится к носовому
обтекателю
b.  Компоненты и структуры, специально разработанные для
двигательных установок ракет-носителей, контролируемых по

9А010, c                                    880390990
930690
9А010, d                                    841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А011        Тікелей дәлдіктегі әуе-ракеталық қозғағыштар, жұмыс үстіндегі
әуе-ракеталық қозғағыштар немесе аралас цикл қозғағыштары
және олар үшiн арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер.
(W)          АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А111 ЖӘНЕ 9А118-ДЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
(М3b)
9А011                                   841210900
9А101        9А001-тармағы бойынша бақыланып отырғандардан басқа,
(М3а)        "ракеталарда" қолдануға мүмкiндiгі бар салмағы жеңілдетілген
турбореактивті және турбожелдеткiштi қозғағыштар, олар
мынадай:
а. Төменде көрсетiлген сипаттамалардың екеуiн де иеленетiн
қозғағыштар:
1. Азаматтық қолдану үшiн сертификатталған қозғағыштарды
қоспағанда, 1,000 Н-нан (сынақтар кезiнде қол жеткен)
көп, 8,890 Н-нан (сынақтар кезiнде қол жеткен) жоғары
тарту күшiнiң ең үлкен маңызы бар тарту күшiнiң ең
үлкен мәнi;
2. 0,13 кг/Н/сағ.-тан аспайтын отынды пайдалану үлесi
(теңiз деңгейiнiң жағдайларына сәйкес және стандарттық
жағдайлар кезiнде); немесе
b. "Ракеталарда" қолдану үшiн арнайы құрастырылған немесе
модификацияланған қозғағыштар.
---------------------------------------------------------------------------
9А101, а-                               841111900
9А101, b
---------------------------------------------------------------------------
9А104        Кем дегенде 300 км. ресурсы бар ракеталар-зондтар.
(М1)         АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А004-ТЕН ҚАРАҢЫЗДАР.
(М19)
---------------------------------------------------------------------------
9А104                                   880250000
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А105        Сұйық отынмен жұмыс iстеген ракета қозғағыштары.
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
(М2с)        а. 9А005-тармағында көрсетiлгеннен басқа, 1.1 МНс-қа тең
немесе асатын жиынтық импульсi бар "ракеталарда"
пайдаланылатын, сұйық отынмен жұмыс iстейтiн ракета
қозғағыштары;
(М2оb)       b. 9А005 немесе 9А105.а.-тармақтарында айқындалғаннан басқа,
0. МНс-қа тең немесе асатын жиынтық импульсi бар
күрделi "ракеталық" жүйелерде немесе адамның басқаруынсыз
әуе көлiгі құралдарында 300 км ресурспен пайдаланылатын,
сұйық отынмен жұмыс iстейтін ракета қозғағыштары.
---------------------------------------------------------------------------

9А010, c                                    880390990
930690
9А010, d                                    841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А011     Прямоточные воздушно-реактивные двигатели, пульсирующие
воздушно-реактивные двигатели или двигатели комбинированного
цикла и специально разработанные для них компоненты.
(W)       Особое примечание: Смотрите также 9А111 И 9А118.
(M3b)
---------------------------------------------------------------------------
9А011                                       841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А101     Турбореактивные и турбовентиляторные двигатели облегченного веса
(М3а)    (включая двигатели с турбокомпонентами), имеющие возможность
применения в "ракетах", кроме контролируемых по пункту 9А001,
такие как:
а.  Двигатели, обладающие обеими из нижеперечисленных
характеристик:
1.  Максимальное значение силы тяги большее, чем 1,000 Н
(достигнутое при испытаниях), за исключением двигателей,
сертифицированных для гражданского применения, с
максимальным значением силы тяги свыше 8,890 Н
(достигнутым при испытаниях), и
2.  Удельное потребление топлива не более чем 0.13 кг/Н/час
(в условиях, соответствующих условиям на уровне моря и
при стандартных условиях); или
b.  Двигатели, специально сконструированные или модифицированные
для применения в "ракетах".
---------------------------------------------------------------------------
9А101, а -                                  841111900
9А101, b
---------------------------------------------------------------------------
9А104         Ракеты-зонды с ресурсом не менее 300 км.
(М1)          Особое примечание: Смотрите также 9А004.
(M19)
---------------------------------------------------------------------------
9A104                                       880250000
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А105         Ракетные двигатели на жидком топливе, такие как:
Особое примечание: Смотрите также 9А119.
(М2с)         а.  Ракетные двигатели на жидком топливе, используемые в
"ракетах", кроме описанных в пункте 9А005, имеющие
суммарный импульс равный или превышающий 1.1 МНс;
(М20b)        b.  Ракетные двигатели на жидком топливе, используемые в
сложных "ракетных" системах или в беспилотных воздушных
транспортных средствах, с ресурсом 300 км, кроме тех,
что определены в пунктах 9А005 или 9А105.а., имеющие
суммарный импульс равный или превышающий 0. МНс.
---------------------------------------------------------------------------

9А105, а                                841210900
9А105, b                                841210
---------------------------------------------------------------------------
9А006        9А006-тармағы бойынша бақыланып отырғаннан басқа,
"ракеталарда" пайдаланылатын, сұйық отынға арнап ракетаның
қозғаушы жүйелерi үшiн арнайы әзiрленген жүйелер немесе
құрамдас бөлiктер, олар мынадай:
(М3с)        а. Абляциялық төсемдер немесе тарту күшiне немесе жану
камерасына арналған қаптау;
(М3с)        b. Ракета каналы;
(М2е)        с. Тарту күшiн вектормен басқару кіші жүйелер;
Техникалық ескерту:
9А106.с.-тармағына қатысты тарту күшiн вектормен басқару
әдiстерінiң үлгiлерi;
1. Жылжымалы канал;
2. Қайталап тазаланған сұйықтың немесе газдың инжекциясы;
3. Жылжымалы қозғағыш немесе канал;
4. Газды сорып шығару тасқынының ауытқуы (реактивтi
қалақ немесе саптау);
5. Тарту күшiнiң триммерлерi.
(М3е)        d. Сұйық ракеталық отынның және гидроқоспалардың
(шламдардың) (қышқылдарды қоса) сапасын бақылау жүйелерi
және олар үшiн арнайы әзiрленген, 20 Гц-ден 2000
Гц-ге дейiнгі диапазондағы 10 g-ге қарағанда көп тербеліс
жағдайларындағы жұмыстар үшiн әзiрленген немесе
модифицирленген құрамдас бөлiктер.
Ескерту: 9А106.d.-тармағы сервомоторлар мен сораптардың
тек мынадай қақпақтарын бақылайды: олар:
а. 100 мс-дан кемге келтiретiн позицияланған
уақыты бар 7 МПа-ға тепе-тең немесе одан
асатын абсолюттiк қысым кезiнде минутына 24
литр немесе одан көп тасқынды жылдамдыққа
арналған сервомотордың қақпағы;
b. Минутына 8000 айналымнан асатын, вал
айналымының жылдамдығы бар немесе 7 МПа-ға
тепе-тең немесе одан асатын босату қысымы бар
сұйық ракета отынына арналған сораптар.
---------------------------------------------------------------------------
9А106, а                                    841290300
880390990
930690
9А106, b                                    930690
9А106, с                                    841290300
9А106, d, а                                 848110900
902690900
903281900
9А106, d, b                                 841319
---------------------------------------------------------------------------
9А107        9А007-тармақта айқындалғаннан басқа, 0.841 МНс-қа тепе-тең
(М2оb)       немесе асатын жиынтық импульсi бар күрделi "ракеталық"
жүйелерде немесе адамның басқаруынсыз әуе көлiгі құралдарында
300 км ресурспен пайданылатын, сұйық отынмен жұмыс істейтін
ракета қозғағыштары.
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
9А107                                       841210
9А108        9А008-тармақта айқындалғаннан басқа, қатты отынмен жұмыс
iстейтін ракета қондырғыларының қозғағыштарына арнап
арнайы әзiрленген, "ракеталарда" пайдаланылатын құрамдас
бөлiктер, олар мынадай:
(М3с)        а. Ракета қозғағышының корпусы, олардың "iшкi қаптауы"
және оларға арналған "оқшау орын";
(М3с)        b. Ракета каналы;
(М2е)        с. Тарту күшiн вектормен басқарудың кiшi жүйелерi.
(IV)
Техникалық ескерту:
9А108.с.-тармағына қатысты, тарту күшiн вектормен басқару
әдiстерiнiң үлгiлерi:

9А105, а                                    841210900
9А105, b                                     841210
---------------------------------------------------------------------------
9А106     Системы или компоненты другие, чем контролируемые по пункту
9А006, используемые в "ракетах", специально разработанные для
ракетных двигательных систем на жидком топливе, такие как:
(М3с)     а. Абляционные прокладки или облицовка для тяги или камер
сгорания;
(М3с)     b. Сопла ракетные;
(М2е)     с. Подсистемы управления вектором тяги;
Техническое примечание:
Примеры методов управления вектором тяги, относящихся к
пункту 9А106.с.:
1. Подвижное сопло;
2. Инжекция жидкости или газа вторичной очистки:
3. Передвижной двигатель или сопло;
4. Отклонение потока выхлопного газа (реактивные лопасти или
насадки); или
5. Триммеры тяги.
(М3е)     d. Системы контроля качества жидкого ракетного топлива и
гидросмесей (шламов) (включая окислители) и специально
разработанные для них компоненты, разработанные или
модифицированные для работы в условиях вибрации больше чем
10 g в диапазоне от 20 Гц до 2000 Гц.
Примечание: пункт 9А106.d. контролирует только такие клапаны
сервомотора и насосы, как:
а. Клапаны сервомотора, предназначенные для
скоростей потока 24 литров в минуту или
больших, при абсолютном давлении, равном или
превышающим 7 МПа, которые имеют время
позиционирования привода меньше чем 100 мс;
b. Насосы для жидкого ракетного топлива, со
скоростью вращения вала, превышающей 8000
оборотов в минуту или с давлениями разгрузки,
равными или большими чем 7 МПа.
---------------------------------------------------------------------------
9А106, а                                    841290300
880390990
930690
9А106, b                                    930690
9А106, с                                    841290300
9А106, d, а                                 848110900
902690900
903281900
9А106, d, b                                 841319
---------------------------------------------------------------------------
9А107     Ракетные двигатели на твердом топливе, используемые в сложных
(M20b)    ракетных системах или в беспилотных летательных аппаратах, с
ресурсом 300 км, кроме тех, что определены в пункте 9А007,
имеющие суммарный импульс, равный или превышающий 0.841 МНс
Особое примечание: Смотрите также 9А119.
---------------------------------------------------------------------------
9А107                                       841210
--------------------------------------------------------------------------
9А108     Компоненты, используемые в "ракетах", специально разработанные
для двигательных ракетных установок на твердом топливе, кроме
тех, которые определены в пункте 9А008, такие как:
(М3с)     а. Корпуса ракетных двигателей, их "внутренняя облицовка" и
"изоляция" для них;
(М3с)     b. Сопла ракетные;
(M2e)     с. Подсистемы управления вектором тяги.
(IV)
Техническое примечание:
Примеры методов управления вектором тяги, относящихся к
пункту 9А108.с.:

1. Жылжымалы канал;
2. Қайталап тазаланған сұйықтың немесе газдың инжекциясы;
3. Жылжымалы қозғағыш немесе канал;
4. Газды сорып шығару тасқынының ауытқуы (реактивтi
қалақ немесе саптау);
5. Тарту күшiнiң триммерлерi.
---------------------------------------------------------------------------
9А108, а                                    841290300
830390990
930690
9А108, b                                    930690
9А108, с-                                   841290300
---------------------------------------------------------------------------
9А109        9А009-тармағында көрсетiлгеннен басқа, "ракеталарда"
(М3f)        пайдаланылатын гибридті ракета қозғағыштары және олар
үшiн арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер.
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
---------------------------------------------------------------------------

1.  Подвижное сопло;
2.  инжекция жидкости или газа вторичной очистки;
3.  Передвижной двигатель или сопло;
4.  Отклонение потока выхлопного газа (лопасти или насадки);
или
5.  Триммеры тяги.
---------------------------------------------------------------------------
9А103, а                                    841290300
880390990
930690
9А103, b                                    930690
9А108, с                                    841290300
---------------------------------------------------------------------------
9А109     Гибридные ракетные двигатели, используемые в "ракетах", кроме
(М3f)     описанных в пункте 9А009, и специально разработанные для них
компоненты.
Особое примечание: Смотрите также 9А119.
--------------------------------------------------------------------------

9А109                                       841210900
841290300
---------------------------------------------------------------------------
9А110        Композициялық құрылымдар, ламинаттар мен 9А010-тармағында
(М8а)        айқындалғаннан басқа олардан жасалған бұйымдар, 9А004-
тармағы бойынша бақыланып отырған космостық аппараттарға,
немесе 9А104-тармағы бойынша бақыланып отырған
ракета-зондтарға, немесе оларға арналған, 9А005, 9А007,
9А105.а., 9А106-дан 9А108-дейiнгi, 9А116 немесе
9А119-тармақтарында көрсетiлген, кіші жүйелерге арнайы
арналған, олар үшiн не органикалық материалдардан, не
металдардан жасалған смоламен импригнирленген талшықты
препреги мен металмен қапталған талшықты брикеттер, олар
4
7.62 х 10  м-ден астам тартылатын үлесті берiктігі бар және
6
3.18 х 10  м-ден астам үлесті шымыр модульдi талшықты және
немесе арамидтi нитевидті материалдарды пайдаланады.
АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 1А002-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
Ескерту: 9А110-тармағы бойынша смоламен импригнирленген
талшықты препрегидi ғана бақылайды, ол смоланы
АSТМ D4065 немесе соған ұқсас стандарттармен
0
айқындалғандай, 418 К (145 С) астам шыныға
айналатын температурада (Тg) пайдаланады.
---------------------------------------------------------------------------
9А110                                       280450100
281920000
392690100
3801
681599100
690310000
810192000
810292000
810890300
810890700
---------------------------------------------------------------------------
9А111        "Ракеталарда" пайдаланылатын импульстi турбореактивтi
қозғағыштар және олар үшін арнайы әзiрленген құрамдас
бөлiктер.
(М3b)        АЙРЫҚША ЕСКЕРТУ: ОНЫ ДА 9А119-ДАН ҚАРАҢЫЗДАР.
9А111                                       841210900
9А115        9А004-тармағы бойынша бақыланып отырған космостық

9А109                                       841210900
841290300
--------------------------------------------------------------------------
9А110      Композитные структуры, ламинаты и изделия из них, кроме тех,
(М8а)      что определены в пункте 9А010, специально предназначенные для
использования в космических аппаратах, контролируемых по пункту
9А004, или ракет-зондов, контролируемых по пункту 9А104, или
подсистем для них, описанных в пунктах 9А005, 9А007, 9А105.а.,
с 9А106 по 9А108, 9А116 или 9А119.
Особое примечание: Смотрите также 1А002.
---------------------------------------------------------------------------
9А110                                       280450100
281820000
392690100
3801
681599100
690310000
810192000
810292000
810890300
810890700
---------------------------------------------------------------------------
9А111     Импульсные турбореактивные двигатели, используемые в "ракетах",
и специально разработанные для них компоненты.
(М3b)     Особое примечание: Смотрите также 9А011 И 9А118.
---------------------------------------------------------------------------
9А111                                       841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А115     Сопутствующее оборудование для запуска, специально
предназначенное или модифицированное для использования в
космических аппаратах, контролируемых по пункту 9А004, или

аппараттарда, немесе 9А104-тармағы бойынша бақыланып
отырған ракета-зондтарда пайдалану үшін арнайы
тағайындалған немесе модификацияланған ұшуға арналған iлеспе
жабдықтар, олар мынадай:
(М12а)       а. Дайындыққа, бақылауға, белсендiлiгін арттыруға немесе
ұшыруға арналған аппаратуралар немесе аспаптар;
(М12b)       b. Дайындыққа, бақылауға, белсендiлiгін арттыруға немесе
ұшыруға арналған құралдар;
---------------------------------------------------------------------------
9А115, а-                                   903180990
9А115, b
---------------------------------------------------------------------------
9А116        "Ракеталарда" пайдаланылатын қайтарылатын аппараттар, және
(М2b)        олар үшiн арнайы әзiрленген немесе модификацияланған
жабдықтар, олар мынадай:
а. Қайтарылатын аппараттар;
b. Жылу сақтайтын экрандар және соларға арналып қыштан
немесе абляциялық материалдардан жасалған құрамдас
бөлiктер;
с. Радиаторлар және соларға арналып жылу сыйымдылығы
жоғары жеңiл материалдардан жасалған құрамдас бөлiктер;
d. Қайтарылатын аппараттар үшiн арнайы тағайындалған
электрондық жабдық.
---------------------------------------------------------------------------
9А116                                       880390990
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А117        "Ракеталарда" пайдаланылатын баспалдақтарды бiрiктіруге,
ажыратуға және өзара iс-қимылға арналған механизмдер.
(М3d)
---------------------------------------------------------------------------
9А117                                       880390990
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А118        "Ракеталарда" пайдаланылатын, қозғағыштардағы жану процесiн
реттейтiн құрылғылар,
(М3b)        9А011 немесе 9А111-тармақтары бойынша бақыланатын
9А118                                       841210900
9А119        Күрделi ракета жүйелерiнде немесе адамның басқаруынсыз
(М2а)        әуе көлiгi құралдарында, 300 км ресурспен пайдаланылатын
ракета баспалдақтары,
(М2оb)       9А005, 9А007, 9А009, 9А105, 9А107, және 9А109-тармақтарында
көрсетілгендерден басқалар.
(IV)
9А119                                       841210900
9В           Сынау, бақылау және өндіріс құралдары
9В001        Төменде аталған жабдықтар, құрал-саймандар немесе соларға
бейiмдегіштер, олар үшiн арнайы әзiрленген газ турбиналарының
(W)          күректердiң, қалақ тақтайшаларын немесе жылу сақтау
қақпақтарын құю параметрлерiн өлшеудi өндiру немесе жүргiзу:
а. Кристалдандыруға немесе монокристалды өндiруге бағытталған
жабдық;
(W1)         b. Қыш өзекшелерi немесе корпусы;
с. Қыш өзекшелерiн өндiруге арналған жабдықтар немесе
құрал-саймандар;
d. Қыш өзекшелерiн өндіруге арналған жабдықтар немесе
құрал-саймандар;
---------------------------------------------------------------------------

ракет-зондов, контролируемых по пункту 9А104, такое как:
(М12а)    а. Аппаратура или приборы для подготовки, контроля, активации
или запуска;
(М12b)    b. Средства для транспортировки, подготовки, контроля,
активации или запуска.
---------------------------------------------------------------------------
9А115, а -                                   903180990
9А115, b
---------------------------------------------------------------------------
9А116     Аппараты возвращаемые, используемые в "ракетах", и специально
(М2b)     разработанное или модифицированное оборудование для них, такие
как:
а.  Аппараты возвращаемые;
b.  Теплозащитные экраны и компоненты для них, изготовленные из
керамики или абляционных материалов;
с.  Радиаторы и компоненты для них, изготовленные из легких
материалов с высокой теплоемкостью;
d.  Электронное оборудование, специально предназначенное для
аппаратов возвращаемых.
---------------------------------------------------------------------------
9А116                                       880390990
930690
---------------------------------------------------------------------------
9А117     Механизмы для объединения, отделения и взаимодействия ступеней,
используемые в "ракетах".
(М3d)
---------------------------------------------------------------------------
9А117                                       880390990
930690
---------------------------------------------------------------------------
9A118     Устройства регулирования процесса горения в двигателях,
используемые в "ракетах",
(М3b)     контролируемых по пунктам 9А011 или 9А111.
---------------------------------------------------------------------------
9А118                                       841210900
---------------------------------------------------------------------------
9А119     Ступени ракет, используемые в сложных ракетных системах или
(M2a)     беспилотных воздушных транспортных средствах, с ресурсом 300 км,
(M20a)    кроме тех, что описаны в пунктах 9А005, 9А007, 9А009, 9А105,
9А107 и 9А109.
(IV)
---------------------------------------------------------------------------
9A119                                       880390
930690
---------------------------------------------------------------------------
9В        Испытательное, контрольное и производственное оборудование
9В001     Нижеперечисленные оборудование, инструменты или
приспособления, специально разработанные для производства или
(W)       проведения измерений параметров лопаток газовых турбин, литых
лопастей или отливок теплозащитных оболочек:
а.  Оборудование для направленной кристаллизации или выращивания
монокристалла;
(W1)      b.  Керамические сердечники или корпуса;
---------------------------------------------------------------------------

9В001, а                                    841199900
9В001, b                                    690390900
9В001, с                                    690390900
9В001, d                                    690390900
---------------------------------------------------------------------------
9В002        Уақыттың нақты шамасында жұмыс жасайтын бақылау жүйелерi,
(W)          бақылау-өлшеу аспаптары (беру құралдарын қоса) немесе
9Е003.а.-тармағы бойынша бақыланып отырған ақпарат
жинауға және оны өңдеуге арналған автоматты жабдық, газ
турбиналық қозғағыштар, тораптар мен құрамдас бөлiктер
"технологияны" қоса, үшiн арнайы тағайындалған.
9В002                                       903180910
9В003        Күректің ұшындағы жылдамдық 335 м/с-дан асқан және 773 К
0
(W)          (500 ) кезде жұмыс iстеу жағдайлары үшiн әзiрленген газ
турбиналарын щеткiлердi бекіту өндiрiстерiне немесе
сынақтарына арнап арнайы әзiрленген жабдық және оларға
арнап арнайы әзiрленген құрамдас бөлiктер немесе бейiмдеу
құралы.
---------------------------------------------------------------------------
9В003                                       845961
845969
902410
---------------------------------------------------------------------------
9В004        Суперқұймаларды, титан құймаларын бiрiктiруге арналған
(W)          құрал-саймандар, штамптар немесе бейiм қысқыштар немесе газ
турбиналарына арналған 9Е003.а.3. немесе 9Е003.а.6.-
тармақтарда көрсетілген күрек-дискiнiң интерметалдық
комбинациялары.
---------------------------------------------------------------------------
9В004                                       851580100
851590000
---------------------------------------------------------------------------
9В005        Уақыттың нақты шамасында жұмыс жасайтын бақылау жүйелерi,
(W)          бақылау-өлшеу аспаптары (беру құралдарын қоса) немесе
(М15b)       9Е003.а.-тармағы бойынша бақыланып отырған ақпарат жинауға
және оны өңдеуге арналған автоматты жабдық, мынадай
аэродинамикалық құбырлардың немесе құрылғылардың кез келгенiн
пайдалану үшiн арнайы тағайындалған.
а. Сынау мақсаттары үшiн арнайы әзiрленген және көлемi 250
мм-ден аз сынау камерасы (ұзына бойы өлшенген) бар,
аэродинамикалық құбырларды қоспағанда, 1,2 М немесе
одан көп жылдамдыққа арналған аэродинамикалық құбырлар;
Техникалық ескерту:
Сынау камерасының көлемi 9В005.а.-тармақта айналасының
диаметрi, ең үлкен кесiндімен бiрге өлшенген шаршы жағы
немесе ең үлкен тiк бұрыш жағы бойынша айқындалады.
b. 5 М-нан асатын жылдамдықтағы орау жағдайларын, жылу,
плазмалық-доға тәрiздi, импульсті және екпiндi
аэродинамикалық құбырларды қоса, үлгiлеуге арналған
құрылғылар, сондай-ақ аэродинамикалық қондырғылар мен
газ зеңбiректерi; немесе
6

9В001, а                                    841199900
9В001, b                                    690390900
---------------------------------------------------------------------------
9В002     Системы контроля, работающие в реальном масштабе времени,
(W)       контрольно-измерительные приборы (включая датчики) или
автоматическое оборудование для сбора и обработки информации,
специально предназначенные для "разработки" газотурбинных
двигателей, узлов и компонентов, включая "технологии",
контролируемые по пункту 9Е003.а.
---------------------------------------------------------------------------
9В002                                       903180910
---------------------------------------------------------------------------
9В003      Оборудование, специально разработанное для производства или
(W)        испытаний креплений щеток газовых турбин, разработанных для
условий функционирования при скоростях на концах лопаток,
превышающих 335 м/с, и температуре свыше 773 К (500 оС) и
специально разработанные для него компоненты или приспособления.
---------------------------------------------------------------------------
9В003                                       845961
845969
902410
---------------------------------------------------------------------------
9В004     Инструменты, штампы или зажимные приспособления для
(W)       соединения суперсплавов, титановых сплавов или
интерметаллических комбинаций лопатка-диск, указанных в пунктах
9Е003.а.3. или 9Е003.а.6. для газовых турбин.
---------------------------------------------------------------------------
9В004                                      851580100
851590000
---------------------------------------------------------------------------
9В005     Системы контроля, работающие в реальном масштабе времени,
(W)       контрольно-измерительные приборы (включая датчики) или
(M15b)    автоматическое оборудование для сбора и обработки информации,
специально предназначенные для использования с любыми следующими
аэродинамическими трубами или устройствами:
Особое примечание: Смотрите также 9В105.
а. Аэродинамическими трубами, разработанными для скоростей 1,2 М
или более, за исключением аэродинамических труб, специально
разработанных для исследовательских целей и имеющих размер
испытательной камеры (измеренный в продольном направлении)
менее 250 мм;
Техническое примечание:
Размер испытательной камеры в пункте 9В005.а. определяется по
диаметру окружности, стороне квадрата или наибольшей стороне
прямоугольника, измеренным в месте наибольшего сечения.
b. Устройствами для моделирования условий обтекания на
скоростях, превышающих 5 М, включая тепловые, плазменно-
дуговые, импульсные и ударные аэродинамические трубы,
а также аэрогазодинамические установки и газовые пушки; или
с. Аэродинамическими трубами иди устройствами, отличными от
двумерных, имеющими возможность имитировать потоки с числом
6

с. 25 х 10 -дан асатын тасқынды Рейнольдстың санымен
иммитациялау мүмкiндiгі мол қос өлшемнен айырмашылығы
бар, аэродинамикалық құбырлар немесе қондырғылар.
---------------------------------------------------------------------------
9В005, а-                                   903120000
9В005, с
---------------------------------------------------------------------------
9В006        (20 ТПа кезiнде) 160 дБ және одан көп дыбыстық қысым деңгейi,
(W)          4 кВт немесе одан көп есептiк қуаты, камерада 1273 К
0
(М15d)       (1000 С) жұмыс температурасы бар тербелмелi-акустикалық
сынақтарға арнап арнайы әзiрленген жабдық және ол үшiн
арнайы әзiрленген кварцты жылытқыштар.
9В006                                       903120000
9В007        Бақылауды бұзбайтын техникаларды пайдалана отырып (ББТ),
(W)          жазық рентгендiк сәуледен немесе стандартты физикалық
немесе химиялық талдаудан ерекшеленетiн, ракета
қозғағыштарының тұтастығын тексеру үшiн арнайы әзiрленген
жабдық.
---------------------------------------------------------------------------
9В007                                       902290000
9031
---------------------------------------------------------------------------
0
9В008        Тежеу температурасы 833 К (560 С) - жоғары тасқындағы
(W)          қабырға үстiндегі үйкелiстi тiкелей өлшеу үшiн арнайы
әзiрленген беру құралдары.
---------------------------------------------------------------------------
9В008                                       902519990
902780990
---------------------------------------------------------------------------
9В009        Шектi берiктiгі 60% деңгейде немесе одан көп қысым кезiнде
0

Рейнольдса, превышающим 25 х 10 .
--------------------------------------------------------------------------
9В005, а -                                   90312000
9В005, с
--------------------------------------------------------------------------
9В006     Оборудование, специально разработанное для вибро-акустических
(W)       испытаний, имеющее уровень звукового давления 160 дБ или
(M15d)    более (при 20 ТПа), расчетную мощность 4 кВт или более, рабочую
температуру в камере выше 1273 К (1000 оС), и специально
разработанные для него кварцевые нагреватели.
Особое примечание: Смотрите также 9В106.
--------------------------------------------------------------------------
9В006                                       903120000
--------------------------------------------------------------------------
9В007     Оборудование, специально разработанное для проверки
(W)       целостности ракетных двигателей с использованием техники
неразрушающего контроля (ТНК), отличной от плоскостного
рентгеновского облучения или стандартного физического или
химического анализа.
--------------------------------------------------------------------------
9В007                                       902290000
9031
--------------------------------------------------------------------------
9В008     Датчики, специально разработанные для непосредственного
измерения поверхностного трения на стенке в потоке с
температурой торможения свыше 833  К (560 оС).
--------------------------------------------------------------------------
9В008                                       902519990
902780990
--------------------------------------------------------------------------
9В009     Оснастка для производства методом порошковой металлургии
(W)       элементов роторов турбин двигателей, способных функционировать
при напряжении на уровне 60 % предельной прочности на растяжение

(W)          созуға арналған, металл температурасы 873 К (600 С) немесе
одан көп кезде жұмыс iстеуге қабiлеттi қозғағыштар турбинасы
роторларының элементтерiн ұнтақ металлургия әдiсiмен
өндiруге арналған жарақтау жабдықтары.
9В009                                       846299100
9В105        "Ракеталарға" пайдаланылатын 0,9 немесе одан жоғары
жылдамдықты аэродинамикалық құбырлар.
(М15b)
9В105                                       903120000
9В106        Қоршаған ортаны моделдеу камералары және сурдокамералар,
(М15d)       олар мынадай:
а. Қоршаған ортаны моделдеу камералары, ұшудың мынадай
жағдайларын моделдеуге қабiлетті:
1. Орта тербелiсi 20 Гц-ден 2000 Гц-ге дейiнгі жиiлiк
және 5 кН немесе одан көп күш беретін диапазонда 10 g
немесе одан жоғары; және
2. Биiктігі 15000 м немесе одан жоғары; немесе
0
3. Температура интервалы - ең болмағанда 223 К (-50 С)-тан
0
398 К (+125 С)-қа дейiн.
b. Сурдокамералар, ұшудың мынадай жағдайларын моделдеуге
қабiлеттi:
1. 140 децибел немесе одан көп (20 ТПа-ға қатысты) немесе
4 кW немесе одан көп есепті қуаттағы дыбыс қысымының
жиынтық деңгейiне арналған акустикалық қоршауы; және
2. Биiктігі 15000 м немесе одан жоғары; немесе
0
3. Температура интервалы - ең болмағанда 223 К (-50 С)-тан
0
398 К (+125 С)-қа дейiн.
9В106                                       903120000
9В115        9А005-тен 9А009-ға дейiнгі, 9А011, 9А101; 9А105-тен 9А109-ға
(М)          дейiнгi, 9А111, 9А116-дан 9А119-ға дейiнгі тармақтар бойынша
(IV)         бақыланып отырған жүйелерге кіші жүйелерге және құрамдас
бөлiктерге арналып арнайы жобаланған "өндiрiстiк жабдық".
9В115                                       903120000
9В116        9А004-тармағы бойынша бақыланып отырған космостық
(М)          аппараттарға арналған, немесе 9А005-тен 9А009-ға дейiнгі,
(IV)         9А011, 9А101; 9А104-тен 9А109-ға дейiнгi, 9А111, немесе
9А116-дан 9А119-ға дейiнгi тармақтар бойынша бақыланып отырған
жүйелерге, кiшi жүйелерге және құрамдас бөлiктерге арналып
арнайы жобаланған "өндiрiстiк қондырғылар".
9В116
9В117        Қатты отынды немесе сұйық отын пайдаланатын ракета
(М15с)       қозғағыштарына арналған сынау станоктары мен стендтерi,
мынадай сипаттамалардың біреуiн иеленедi:
а. 90 кН-нан жоғары тарту күшi бар сынауға қабiлеттi
қозғағыштар; немесе
b. Бiр мезгілде үш тәуелсiз ось бойынша тарту күшiнiң
векторын өлшеуге қабiлеттi.

или более и температуре металла 873 К (600 оС) или более.
--------------------------------------------------------------------------
9В009                                       846299100
--------------------------------------------------------------------------
9В105     Аэродинамические трубы со скоростями 0.9 или выше, используемые
для "ракет" и их подсистем.
(М15b)    Особое примечание: Смотрите также 9В005.
--------------------------------------------------------------------------
9В105                                       903120000
--------------------------------------------------------------------------
9В106     Камеры моделирования окружающей среды и сурдокамеры, такие как:
(М15d)
а. Камеры моделирования окружающей среды, способные моделировать
следующие условия полета:
1. Вибрацию среды 10 g или выше в диапазоне частот от 20 Гц
до 2000 Гц и передающее усилие 5 кН или больше; и
2. Высоту 15000 м или выше; или
3. Температурный интервал - по крайней мере от 223 К (-50 оС)
до 398 К (+ 125 оС);
b. Сурдокамеры, способные моделировать следующие условия полета:
1.  Акустическое окружение на суммарном уровне давления звука
140 децибел или большем (относительно 20 ТПа) или с
расчетной мощностью 4 kW или большей; и
2.  Высоту 15000 м или выше; или
3.  Температурный интервал - по крайней мере от 223 К
(-50 оС) до 398 К(+ 125 оС).
--------------------------------------------------------------------------
9В106                                       903120000
--------------------------------------------------------------------------
9В115     Специально спроектированное "производственное оборудование" для
(М)       систем, подсистем и компонентов, контролируемых по пунктам с
(IV)      9А005 по 9А009, 9А011, 9А101, с 9А105 по 9А109, 9А111, с 9А116
по 9А119.
--------------------------------------------------------------------------
9В115                                       903120000
--------------------------------------------------------------------------
9В116     Специально спроектированные "производственные установки" для
(M)       космических аппаратов, контролируемых по пункту 9А004, или для
(IV)      систем, подсистем и компонентов, контролируемых по пунктам с
9А005 по 9А009, 9А011, 9А101, с 9А104 по 9А109, 9А111, или с
9А116 по 9А119.
--------------------------------------------------------------------------
9В116
--------------------------------------------------------------------------
9В117     Испытательные станки и стенды для твердотопливных или жидкостных
(M15c)    ракетных двигателей, имеющие одну из следующих характеристик:
а.  Способность к испытаниям двигателей с силой тяги свыше 90
кН; или
b.  Способность одновременно измерять вектор тяги по трем
независимым осям
--------------------------------------------------------------------------

9В117                                       903120000
9С           Материалдар
Жоқ.
9D           Бағдарламалық қамтамасыз ету
9D001        "Бағдарламалық қамтамасыз ету", 9А, 9В немесе 9Е003-
(W1&2-X)     тармақтары бойынша бақыланып отырған жабдықтарды немесе
(М2)         "технологияны" "әзiрлеу" үшiн қажет.
(IV)
9D002        "Бағдарламалық қамтамасыз ету", 9А немесе 9В-тармақтары
(W1&2-X)     бойынша бақыланып отырған жабдықтарды "өндiру" үшiн
(М2)         қажет.
(IV)
9D003        "Бағдарламалық қамтамасыз ету", 9А-тармағы бойынша
(W)          бақыланып отырған (ФАДЕК) қозғағыштарын басқарудың атом
электрондық-сандық жүйелерiн немесе 9В-тармағы бойынша
бақыланып отырған жабдықтарды толық "пайдалану" кезiнде
қажет, олар мынадай:
а. Қозғағыш жүйелердi, аэрокосмостық сынақ қондырғыларын
немесе авиациялық қозғағыштарды сынауға арналған ауа
үрлегіш қондырғыларды электронды-сандық бақылаушыларға
арналған "Бағдарламалық қамтамасыз ету";
b. (ФАДЕК)-те пайдаланылатын iстен шығудан төзiмдi
"бағдарламалық қамтамасыз ету" және тиiстi тест
қондырғылары.
9D004        Басқа "бағдарламалық қамтамасыз ету", олар мынадай:
(W)
(W1)         а. "Бағдарламалық қамтамасыз ету" аэродинамикалық
құбырлардағы екi немесе үш өлшемдi байлам ағысын
моделдендiруге арналған немесе қозғаушы iшiндегі
тасқынды жете моделдендiруге мүмкiндiк беретiн ұшу
сынақтарының деректерiн өңдеуге арналған;
(М)          b. "Бағдарламалық қамтамасыз ету" әуе газ турбиналық
қозғағыштарды, құрастырмаларды немесе құрамдас
бөлiктердi сынақтан өткiзуге арналған, уақыттың нақты
шамасындағы деректердi қорыту, қайта жасау және талдау
үшiн арнайы әзiрленген және сыналып отырған бұйымдарды
немесе сынақ барысындағы сынақтардың талаптарын
динамикалық құруды қоса, керi байланысты қамтамасыз
етуге қабiлетті;
(W1)         d. Ротор қалақтарының клиренсiн бақылауға арналған белсендi
компенсациялық жүйелердi пайдалану үшiн талап етiлетін
"Бағдарламалық тест", "объектiнiң коды" немесе машина
коды түрiндегi "Бағдарламалық қамтамасыз ету".
Ескерту: 9D004-тармағы бойынша бақыланбайтын немесе
клиренстiң белсендi компенсациясымен басқарылатын
жүйелердi калибрлеу, жөндеу немесе жаңғыртуға
байланысты техникалық қызмет көрсету үшін
талап етілетiн жабдықтардың құрамына кiретiн
"бағдарламалық қамтамасыз ету" бақыланбайды.

9В117                                       903120000
--------------------------------------------------------------------------
9С        Материалы
9С110     Импрегнированные смолой волоконные препреги и металлопокрытые
волоконные брикеты для них, предназначенные для композиционных
структур, ламинатов и изделий, указанных в пункте 9А110,
изготовленные либо с органическими матрицами, либо с
металлическими матрицами, армированные волокнистыми или
арамидными нитевидными материалами с удельной прочностью на
4
растяжение выше 7.62 х 10 м и удельным модулем упругости выше
6
3.18 х 10 м
Особое примечание: См. также 1С010 и 1С210
Примечание: По пункту 9С110 контролируются только
импрегнированные смолой волоконные препреги, которые используют
смолу с температурой перехода в стекло (Тg), превышающей 418 К
(145 оС), как определено АSТМ D4065 или аналогичным стандартом.
9D        Программное обеспечение
9D001     Программное обеспечение", необходимое для "разработки"
(W1&2-X)  оборудования или "технологии", контролируемых по пунктам 9А, 9В
(M2)      или 9Е003.
(IV)
9D002     "Программное обеспечение", необходимое для "производства"
(W1&2-X)  оборудования, контролируемого по пункту 9А или 9В.
(M)
9D003     "Программное обеспечение", необходимое при "применении"
(W)       полностью автономных электронно-цифровых систем управления
двигателями (ФАДЕК), контролируемыми по пункту 9А, или
оборудования, контролируемого по пункту 9В, такое как:
а.  "Программное обеспечение" для электронно-цифровых
контроллеров двигательных систем, аэрокосмических
испытательных установок или воздуходувных установок для
испытания авиационных двигателей;
b.  Отказоустойчивое "программное обеспечение", используемое в
"ФАДЕК" и соответствующие тестовые установки.
9D004     Другое "программное обеспечение", такое как:
(W)
(W1)      а. "Программное обеспечение" для моделирования двух- или
трехмерного вязкого течения потока в аэродинамических трубах
или для обработки данных летных испытаний, позволяющее
детально моделировать внутридвигательный поток;
(М)       b  "Программное обеспечение" для испытаний воздушных
газотурбинных двигателей, сборок или компонентов, специально
разработанное для обобщения, преобразования и анализа данных
в реальном масштабе времени и способное обеспечить управление
с обратной связью, включаял динамическую подстройку
испытуемых
изделий или условий испытаний по ходу испытания;
(W1)     с.  "Программное обеспечение", специально разработанное для
управления направленной кристаллизацией или отливкой
монокристалла;
d. "Программное обеспечение" в виде "текста программы",
"объектного кода" или машинного кода, требуемое для применения
активных компенсационных систем для контроля клиренса лопастей
ротора.
Примечание: По пункту 9D004 не контролируется "программное
обеспечение", которое входит в состав
неконтролируемого оборудования, или требуемое
для технического обслуживания, связанного с
калибровкой, ремонтом или модернизацией системы
управления с активной компенсацией клиренса.

9D101        "Бағдарламалық қамтамасыз ету"
(М)          9А001, 9А005, 9А006.d., 9А006.g., 9А007.а., 9А008.d.,
9А009.а., 9А010.d., 9А011, 9А101, 9А105, 9А106.с., 9а106.d.,
9А107, 9А108.с., 9А109, 9А111, 9А115.а., 9А116.d., 9А117
немесе 9В118-тармақтары бойынша бақыланатын тауарлармен бiрге
"пайдалану" үшiн арнайы әзiрленген.
(IV)
9D103        "Бағдарламалық қамтамасыз ету" 9А004-тармағы бойынша
(М)          бақыланып отырған космостық аппараттарды, 9А104-тармағы
(IV)         бойынша бақыланып отырған ракета-зондтарды, немесе 9А005,
9А007, 9А105.а., 9А106, 9А108, 9А116 немесе 9А119-тармақтары
бойынша бақыланып отырған кiшi жүйелердi моделдендiру,
жобалау немесе интеграциялау үшiн арнайы әзiрленген.
Ескерту: "Бағдарламалық қамтамасыз ету", 9D103-тармағында
көрсетiлгендер және олар 4А102-тармағында
көрсетілген арнайы әзiрленген аппараттық құралдармен
бiрiккен жағдайда бақыланатын болып қалады.
9D
9Е           Технология
Ескерту: 9Е001-ден 9Е003-ке дейiнгi тармақтарда көрсетiлген
газ турбиналық қозғағыштарға арналған "технология"
"әзiрлемелер" немесе "өндiрiстер", егер олар
жөндеуге, қалпына келтiруге немесе күрделi жөндеуге
"қолданылуы" "технология" ретінде пайдаланылса,
бақыланатын болып қалады. Блоктарды калибрлеуге,
ақауын табуға немесе ақаулы немесе зақымданғандарын
ауыстыруға тiкелей байланысты, қозғағыштарды
тұтастай немесе олардың модулдерiн ауыстыруды қоса,
iске қосу қызметiне арналған техникалық деректер,
чертеждар немесе құжаттамалар бақыланбайды.
9Е001        "Технология", 9А001.с., 9А004-тен 9А011-ге дейiнгi, 9В немесе
(W1&2-X)     9D-тармақтары бойынша бақыланып отырған жабдықтарды немесе
"бағдарламалық қамтамасыз етудi" "әзiрлеуге" арналған жалпы
технологиялық ескертулерге сәйкес.
(М), (IV)
9Е002        "Технология", 9А001.с., 9А004-тен 9А011-ге дейiнгi, немесе 9В-
(W1&2-X)     тармақтары бойынша бақыланып отырған жабдықтарды "өндіруге"
арналған жалпы технологиялық ескертулерге сәйкес.
(М), (IV)
Ескерту: "Технология" бойынша жөндеу жөнiндегi бақыланып
отырған құрылымдарды, ламинаттарды немесе
материалдарды 1Е002.f.-тармақтан қараңыздар.
9Е003        Басқа "технология", олар мынадай:
(W)
а. Төменде аталған құрамдас бөлiктерiн немесе газ турбиналық
қозғағыштар жүйелерiнiң кез келгенiн "әзiрлеуге" немесе
"өндiруге" "талап етiлетін" "Технология":
0
(W1&-2)         1. Газ турбинасының күректерi, 1273 К (1000 С)
температура және 200 МПа қысымы кезiнде 400 б. астам
сынуға қарсы тұратын уақыты бар материалдар
қасиеттерiнiң орташа көрсеткiштерiн негiзге ала отырып,
кристалдандырылған немесе монокристалды құймалардан
алынған қалақтар немесе жылу сақтайтын былғары
қапшықтар;
0
(W1)            2. 1813 К (1540 С)-тан астам камерадан немесе жану
камераларынан шыққанда орташа температура кезінде
жұмыс жасайтын, құрамында термикалық бөлiнген жылу
сақтайтын элементтер, металл емес жылу сақтайтын
элементтер немесе металл емес корпус бар көп куполды
жану камералары;
0
(W1&2-X)        3. 588 К (315 С)-тан жоғары температура кезiнде қолдануға
арналған органикалық "композициялық" материалдардан
немесе 1А002 немесе 1С007-тармақтары бойынша
бақыланып отырған металдан жасалған "матрициялық",
"композициялық", қыштан жасалған "матрициялық",
интерметалдық немесе армирленген интерметалдық
материалдардан жасалған құрамдас бөлiктер;
0
(W1)            4. 1323 К (1050 С) және одан көп температурада газ
тасқынында жұмыс iстеу үшiн жобаланған суытылмаған
турбина күректерi, қалақтар, жылу сақтайтын былғары
қапшықтар және басқа құрамдас бөлiктер;
0
(W1)            5. 1643 К (1370 С) және одан көп температура кезiнде газ

9D101    "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для "использования" вместе
(M)      с товарами, контролируемыми по пунктам 9В105, 9В106, 9В116 или
9В117.
(IV)
9D103    "Программное обеспечение", специально разработанное для
(M)      моделирования, проектирования или интеграции космических
(IV)     аппаратов, контролируемых по пункту 9А004, ракет-зондов,
контролируемых по пункту 9А104, или подсистем, контролируемых по
пунктам 9А005, 9А007, 9А105.а., 9А106, 9А108, 9А116 или 9А119.
Примечание: "Программное обеспечение", описанное в пункте 9D103,
остается контролируемым и в случае, когда оно
объединено со специально разработанными аппаратными
средствами, описанными в пункте 4А102.
9D104    "Программное обеспечение", специально разработанное или
модифицированное для "использования" изделий, описанных в пунктах
9А001, 9А005, 9А006.d., 9А006.g., 9А007.а., 9А008.d., 9А009.а.,
9А010.d., 9А011, 9А101, 9А105, 9А106.с., 9А106.d., 9А107,
9А108.с., 9А109, 9А111, 9А115.а., 9А116.d., 9А117 или 9А118.
9D105    "Программное обеспечение" для координации функций более чем
одной подсистемы, специально разработанное или модифицированное
для "использования" в космических аппаратах, описанных в пункте
9А004, или ракетах-зондах, описанных в пункте 9А104.
---------------------------------------------------------------------------
9D
---------------------------------------------------------------------------
9Е        Технологии
Примечание: "Технологии" "разработки" или "производства" для
газотурбинных двигателей, описываемые в пунктах с
9Е001 по 9Е003, остаются контролируемыми, если они
используются как "технологии" "применение" для
ремонта, восстановления или капитального ремонта.
Не контролируются технические данные, чертежи или
документация для эксплуатационной деятельности,
непосредственно связанной с калибровкой, извлечением
или заменой поврежденных или пригодных к
обслуживанию блоков, включая замену двигателей в
целом или их модулей.
9Е001     "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(W1&2-Х)  предназначенные для "разработки" оборудования или "программного
обеспечения", контролируемых по пунктам 9А001.с., с 9А004 по
9А011, 9В или 9D.
(М), (IV)
9Е002     "Технологии", в соответствии с общим технологическим
(W1&2-Х)  примечанием предназначенные для "производства" оборудования,
контролируемого по пунктам 9А001.с., с 9А004 по 9А011, или 9В.
(М), (IV)
Особое примечание: По "технологии" по ремонту контролируемых
структур, ламинатов или материалов смотрите
пункт 1Е002.f.
9Е003     Другие "технологии", такие, как:
(W)
а.  "Технологии", "требуемые" для "разработки" или
"производства" любых из нижеперечисленных компонентов или
систем газотурбинных двигателей:
(W1&2)        1. Лопаток газовых турбин, лопастей или теплозащитных
кожухов, полученных из направленно кристаллизованных или
монокристаллических сплавов, имеющих (индекс направления
001 по Миллеру) время сопротивления на излом более 400 ч
при температуре 1273К (1000 оС) и давлении 200 МПа,
базируясь на усредненных показателях свойств материала;
(W1)          2. Многокупольных камер сгорания, работающих при средних
температурах на выходе из камеры более 1813 К (1540 оС),
или камер сгорания, содержащих термически разделенные
теплозащитные элементы, неметаллические теплозащитные
элементы или неметаллические корпуса;
(W1&2-X)      3. Компонентов, изготовленных из любого из следующих
материалов:
а. органических "композиционных" материалов для
применения при температуре свыше 588 К (315 оС);
b. металлических "матричных", "композиционных",
керамических "матричных", интерметаллических или
армированных интерметаллических материалов,
контролируемых по пункту 1С007; или
с. "композиционных" материалов, описанных в пункте 1С010
и изготовленных с использованием смол, описанных в
пункте 1С008;
(W1)          4. Неохлаждаемых турбинных лопаток, лопастей, теплозащитных
кожухов или других компонентов, спроектированных для
работы в газовом потоке с температурой 1323 К (1050 оС)
или более;
(W1)          5. Охлаждаемых турбинных лопаток, лопастей, теплозащитных

тасқынында жұмыс iстейтiн, 9Е003.а.1-тармағында
көрсетiлгендерден басқа, суытылған турбина күректерi,
қалақтар, жылу сақтайтын былғары қапшықтар;
6. Қатты қосылыста пайдаланылатын қанатты-диск
турбиналарының бейiнi бар қалақ комбинациялары;
7. 2Е003.b.-тармағы бойынша бақыланып отырған,
"технологияда" "диффуздық дәнекерде" пайдаланылатын
газ турбиналық қозғағыштардың құрамдас бөлiктерi;
(W1)            8. Газ турбиналық қозғағыштардың жоғары ресурсты
айналмалы құрамдас бөлiктерi, 1С002.b.-тармағы
бойынша бақыланып отырған ұнтақ металлургия әдiсiмен
жасалған пайдаланылатын материалдар;
(W1)            9. Газ турбиналық қозғағыштар мен аралас циклдармен
жұмыс iстейтін қозғағыштарға арналған "ФАДЕК" және
оларға қатысты диагностикалардың құрамдас бөлiктерi,
беру құралдары мен арнайы жобаланған құрамдас
бөлiктер;
10. Газ тасқынының геометриясын реттеу жүйелерi және
тиiстi бақылау жүйелерi:
а. Газ генераторлы турбиналар;
b. Желдеткiштi немесе күш беретін турбиналар;
с. Жылжымалы сопел;
1-ескерту: 9Е003.а.-тармағындағы газ тасқынының
геометриясын реттеу жүйелерi және
тиiстi бақылау жүйелерi кiретiн бағыттаушы
қалақтарды, айналу мөлшерi өзгерген
желдеткiштердi, бұрылмалы статорларды
немесе компрессорларға арналған дренажды
қақпақтарды қамтымайды.
2-ескерту: 9Е003.а.10-тармағы бойынша арту күшінiң
ревесiне арналған газ тасқынының
геометриясын басқару жүйелерiнің
"технологиясы" "әзiрлеу" немесе "өндiрiсi"
бақылауға жатпайды.
11. Турбиналы былғары қапшықты клиренстiң белсендi
компенсациясының технологиясын, жобалау мен әзiрлеу
деректерiнiң шектеулi базасын пайдаланатын ротор
күректерiн клиренспен басқару жүйелерi; немесе
12. Өткiнаралық бекiтусiз кең хордалы қуыс күрек;
b. Мынадай жабдықтардың кез келгенiн "әзiрлеу" немесе
"өндiру" үшiн "талап етілетiн" "технология":
1. Контактiсiз беру құралымен жабдықталған, деректердi
алғашқы сезiлгеннен бастап ақпарат жинау жүйесiне
беруге қабiлетті аэродинамикалық құбырда сынақ
өткiзуге арналған аэродинамикалық моделдер; немесе
2. "Композициялық" материалдардан жасалған күректер немесе
олардың 0,55 М-нан жоғары ұшу жылдамдығы кезiнде
2000-ден астам кВт төзуге қабілеттi бекітпелерi;
с. "Лазердi", су ағындыларын, электрохимиялық өңдеудің (ЭХӨ)
немесе саңлаулар жасауға арналған электрискровты өңдеу
станоктарын (ЭӨС) пайдаланатын газ турбиналық
қозғағыштардың құрамдас бөлiктерiн "әзiрлеу" немесе
"өндiру" үшін "талап етiлетiн" "технология", олар мынадай
сипаттамалар жиынтығының кез келгенiн иеленедi:
1. Төменде көрсетілген барлық параметрлер:
а. Тереңдiгі олардың диаметрiнен 4-еседен астам көп;

кожухов, кроме указанных в пункте 9Е003.а.1, работающих
в газовом потоке при температуре 1643 К (1370 оС) или
более;
6. Комбинаций лопасть с профилем крыла - диск турбины,
использующих жесткое соединение;
7. Компонентов газотурбинного двигателя, использующих
"технологию" "диффузионной сварки", контролируемую по
пункту 2Е003.b.;
(W1)          8. Высокоресурсных вращающихся компонентов газотурбинного
двигателя, использующих материалы, изготовленные методом
порошковой металлургии, контролируемые по пункту 1С002.b.;
(W1)          9. "ФАДЕК" для газотурбинных двигателей и двигателей с
комбинированным циклом и относящихся к ним компонентов
диагностики, датчиков и специально спроектированных
компонентов;
10.  Систем регулирования геометрии газового потока и
соответствующих контрольных систем:
а. Газогенераторных турбин;
b. Вентиляторных или силовых турбин;
с. Подвижных сопел;
Примечание 1: Система регулирования геометрии газового
потока и соответствующие контрольные
системы в пункте 9Е003.а.10. не включают
входные направляющие лопасти, вентиляторы с
изменяемым шагом, поворотные статоры или
дренажные клапаны для компрессоров.
Примечание 2: По пункту 9Е003.а.10. не подлежат контролю
"технологии" "разработки" или
"производства" систем управления геометрией
газового потока для реверса тяги.
11.  Пустотелых лопаток с широкой хордой без межпролетного
крепления;
b.  "Технологии", "требуемые" для "разработки" или "производства"
любого из следующего оборудования:
1.  Аэродинамических моделей для испытаний в аэродинамической
трубе, оборудованных бесконтактными датчиками, способными
транслировать данные от первичных сенсоров в систему сбора
информации; или
2.  Лопаток из "композиционных" материалов или их креплений,
способных выдерживать более 2000 кВт при скоростях полета
свыше 0,55 М;
с.  "Технологии", "требуемые" для "разработки" или "производства"
компонентов газотурбинных двигателей, использующие "лазер",
водяную струю, электрохимическую обработку (ЭХО) или станки
электроискровой обработки (СЭО) для получения отверстий,
обладающих любым из наборов следующих характеристик:
1. Все нижеперечисленные параметры:
а.  Глубина более чем в 4 раза больше их диаметра;

b. Диаметрi 0,76 мм-ден кем; және
с. Қисық бұрыштар 25 град.-қа тең немесе кем; немесе
2. Төменде көрсетiлген барлық параметрлер:
а. Тереңдiгi олардың диаметрiнен 5-еседен астам көп;
b. Диаметрi 0,4 мм-ден кем; және
с. Қисық бұрыштар 25 град.-тан асады.
Техникалық ескерту:
9Е003.с.-тармағына қатысты қисық бұрыш аэродинамикалық
үстiңгi қабатқа қатысты нүктеде өлшенедi, саңылаудың
осi осы үстiңгi қабатты қиып өтедi.
d. Мыналар үшiн "талап етiлетін" "технология":
1. қуат беретiн тiкұшақ жүйелерiн, немесе тікұшақ
қалақтарының конус завалының немесе "ұшу аппараты"
қанаты завалының қуат беру жүйелерiн "әзiрлеу" үшiн;
немесе
2. қуат беретiн тiкұшақ жүйелерiн, немесе тiкұшақ
қалақтарының конус завалының немесе "ұшу аппараты"
қанаты завалының қуат беру жүйелерiн "өндiру" үшiн;
е. Жердегі объектілердiң қозғағыш қондырғыларының поршеньдi
дизельдi қозғағыштарын "әзiрлеуге" немесе "өндiруге"
арналған "технология", олар төменде аталған
сипаттамалардың барлығын иеленедi:
а. Бокстiң көлемi 1,2 куб.м немесе одан кем;
b. Толық шығу қуаты 80/1269/ЕЕС, ISО 2534 стандарттарының
немесе олардың ұлттық эквиваленттерінiң негiзiнде
750 кВт-тан астам; және
с. Қуатының тығыздығы бокс көлемiнiң 700 кВт-дан астам;
Техникалық ескерту:
Бокстiң көлемi: үш тiк өлшем жүргізу, олар былайша
өлшенедi:
Ұзындығы: иiндi бiлiктiң ұзындығы алдыңғы фланцтан
маховиктiң беткi жазықтығына дейін;
Енi:      Ең жоғары мәнi мынадай өлшемдерден тұрады:
а. клапанның бiр соңғы қақпағынан екiншiсiне
дейiнгi сыртқы арақашықтық;
b. цилиндрлер басының алдыңғы жақтарының
арасындағы арақашықтық;
с. маховик қапшығының диаметрi;
Биіктiгi: барынша мынадай өлшемдерден тұрады:
а. иiндi бiлiктiң осiнен клапан қақпағының
(немесе цилиндрдiң бастары) жоғарғы
жазықтығына дейiнгi арақашықтық қосу
поршень жүрiсінің екi есе ұзындығы; немесе
b. маховик қапшығының диаметрi.
2. Жоғары қуатпен шығатын дизельдiк қозғағыштарға арналып
арнайы жобаланған құрамдас бөлiктердi "өндiру" үшiн
"талап етiлетiн" "технология", олар мынадай:
а. 1С007-тармағы бойынша бақыланып отырған, қыш
материалдарды пайдаланушы, төменде аталған құрамдас
бөлiктердiң барлығы бар қозғағыш жүйелерiн "өндiру" үшін
"талап етiлетiн" "технология":
1. Цилиндрлер гильзалары;
2. Поршеньдар;
3. Цилиндрлердiң бастары;
4. Басқа құрамдас бөлiктердiң бiреуi немесе одан көп
(сорып шығаратын саңылау турбоүрлегiштің
элементтерi, клапандарды бағыттаушы, клапанды жинау
немесе оқшауланған отындық инжекторлар);
b. Бiр баспалдақты компрессорлармен жұмыс жасайтын
турбоүрлегіш жүйелерiн "өндiру" үшiн "талап етiлетiн"
"технология", олар мынадай сипаттамалардың барлығын
иеленедi:

b.  Диаметр меньше 0,76 мм; и
с.  Углы наклона равные или менее 25 град; или
2. Все нижеперечисленные параметры:
а.  Глубина более чем в 5 раза больше их диаметра;
b.  Диаметр меньше 0,4 мм; и
с.  Углы наклона превышают 25 град.
Техническое примечание:
Применительно к пункту 9Е003.с., угол наклона измеряется от
касательной к аэродинамической поверхности в точке, где ось
отверстия пересекается с этой поверхностью.
d.  "Технологию", "требуемые" для:
1. "разработки" вертолетных систем передачи мощности, или
систем передачи мощности завала конуса лопастей вертолета
или завала крыла "летательного аппарата"; или
2. "производства" вертолетных систем передачи мощности, или
систем передачи мощности завала конуса лопастей вертолета
или завала крыла "летательного аппарата";
е.  1. "Технологии" для "разработки" или "производства" поршневого
дизельного двигателя двигательных установок наземных
объектов, обладающие всеми из нижеперечисленных
характеристик:
а.  Объем бокса 1,2 куб. м. или меньше;
b.  Полную выходную мощность более 750 кВт на основе
стандартов 80/1269/ЕЕС, ISO 2534 или их национальных
эквивалентов; и
с.  Плотность мощности более 700 кВт/куб. м. объема бокса;
Техническое примечание:
Объем бокса: произведение трех перпендикулярных размеров,
измеренных следующим образом:
Длина: длина коленчатого вала от переднего фланца до лицевой
плоскости маховика;
Ширина: максимальное значение из следующих измерений:
а.  внешнее расстояние от одной крайней крышки
клапана до другой;
b.  расстояние между краями головок цилиндров; или
с.  диаметр кожуха маховика;
Высота: наибольшее из следующих измерений:
а. расстояние от оси коленчатого вала до верхней
плоскости крышки клапана (или головки цилиндра)
плюс удвоенная длина хода поршня; или
b. диаметр кожуха маховика.
2. "Технологии", "требуемые" для "производства" специально
спроектированных компонентов для дизельных двигателей с высоким
выходом мощности, такие как:
а. "Технологии", "требуемые" для "производства" систем двигателя,
имеющего все перечисленные ниже компоненты, использующие
керамические материалы, контролируемые по пункту 1С007:
1.  Гильзы цилиндров;
2.  Поршни;
3.  Головки цилиндров; и
4.  Один из других компонентов или более (включая выхлопные
отверстия, элементы турбонаддува, направляющие клапанов,
сборки клапана или изолированные топливные инжекторы);
b. "Технологии", "требуемые" для "производства" систем
турбонаддува с одноступенчатыми компрессорами, обладающие всеми
следующими характеристиками:

1. 4:1 немесе одан жоғары қысымдардың ара қатынасы
кезiнде жұмыс жасайтын;
2. 30-дан 130 кг/мин-ға дейiнгі диапазондағы шығын;
және
3. Iшкi компрессордың тасқын қиылысын немесе
турбиналардың секцияларын өзгертуге қабiлетті;
0
с. Дизель отынынан (310,8 К (37,8 С кезiнде 2,5 сантистокс)
0
бензинге дейінгi (310,8 К (37,8 С кезiнде 0,5
сантистокс) диапазонда отынның тұтқырлығын өзгертуге
қабiлетті арнайы жобаланған көп отынды (мысалы,
дизельдi немесе қарапайым отын) отын инжекциясының
жүйелерiн "өндiру" үшiн "талап етiлетін" "технология",
ол төменде аталатын екi сипаттаманы да иеленедi:
1. Бiр цилиндрге бiр жiберуге арналған инжектирленген
саны 230 куб.мм-ден астам; және
2. Тиiсті беру құралын пайдалана отырып, айналу сәтiнiң
белгiлi бiр мәнiн қамтамасыз ету үшiн отын
сипаттамасын ауыстыру және автоматты түрде өлшеу
реттегiшi үшін арнайы жобаланған электрондық басқару
бөлшектерi;
0
3. 723 К (450 С)-тан асатын температурада шыдауға
мүмкiндiк беретiн, поршень сақинасына қатысты жоғарғы
шекті нүктеде цилиндрдiң қабырғасында өлшенген
қатты, газ түрiндегі немесе сұйық үлдірлi (немесе
олардың комбинацияларымен) жанармаймен жұмыс жасайтын
цилиндрлер қабырғаларының жоғары қуатпен шығатын
дизельдiк қозғағыштарды "әзiрлеу" немесе "өндiру"
үшiн "талап етілетін" "технология".
Техникалық ескерту:
Жоғары қуатпен шығатын дизель қозғағышы - бұл 1,8
МПа-дағы тежеудiң тиiмдi қысымының нақтылы мәнi бар
немесе 2300 об/мин барынша айналу жылдамдығы
кезiнде, 2300 об/мин немесе одан көп айналу
жылдамдығын қамтамасыз ететiн қозғағыш.
9Е101        9А101, 9А104-тен 9А111-ге дейiнгі немесе 9А115-тен 9А119-ға
(М)          дейiнгi тармақтар бойынша бақыланып отырған тауарларды
(IV)         "әзiрлеуге" немесе "өндiруге" арналған жалпы технологиялық
ескертуге сәйкес "технология".
9Е102        9А004-тармағы бойынша бақыланып отырған космостық
(М)          аппараттарға немесе 9А105-тен 9А011-ге дейiнгi, 9А101,
9А104-тен 9А111-ге дейiнгi, 9А115-тен 9А119-ға дейiнгі 9В105,
9В115, 9В116, 9В117, 9D101-ден 9D103-ке дейiнгі тармақтар
бойынша бақыланып отырған тауарларға "қолдану" үшiн қажеттi
жалпы технологиялық ескертуге сәйкес "технология".
9Е
ӘСКЕРИ ТІЗІМ
Анықтамалар
Осы Бөлiмдегі:
"аддитивтер" жарылғыш заттарда олардың параметрлерiн жақсарту үшін пайдаланылатын заттарды бiлдiредi;
"антиидиотипикалық антидене" өзiндiк ерекшелiкпен басқа антиденелердi
байланыстыратын антидененi бiлдiредi;
"биокатализатор" ұрыста қолданылатын уландырушы заттарға (УЗ) байланысты
және көбеюiн жеделдететiн өзiндiк ерекшелiгі бар химиялық немесе
биохимиялық реакцияларға арналған энзимдердi бiлдiредi;
"биополимер" мынадай биологиялық макромолекулаларды бiлдiредi:
а. өзiндiк ерекшелiкті химиялық немесе биохимиялық реакцияларға
арналған энзимдер;
b. Антидене: моноканалды, полоканалды және "антидиопикалық антидене";
с. арнайы сентезирленген немесе арнайы өңделген "рецепторлар";
"ұрыста қолданылатын жарылғыш заттар" қатты, сұйық немесе заттардың қоспасын бiлдiредi, оларды бастапқы зарядтар немесе аралық детонаторлар не оқта, жару зарядтарында және басқа қару-жарақтарда негізгі заряд ретінде пайданудың мақсаты жарылыс жүргізу болып табылады;
"экспрессия векторлары" "қожайын" - клеткаға генетикалық материалды енгізу үшiн пайдаланылатын көздердi (мысалы, плазмидтар немесе вирустар) бiлдiредi;
"жалпыға бiрдей игілiкте" одан әрi шектеусiз таратуға қол жетушiлiкті бiлдiредi (авторлық құқықтардан туындайтын шектеулердi есепке алмағанда);
"әскери пиротехника" қатты немесе сұйық жанармайлар мен қышқылдағыштарды бiлдiредi, олар тұтанған кезiнде бақыланатын қарқынмен жоғары энергетикалық химиялық реакцияға түседi, бұл белгiлi бiр уақыттық кiдiрудi және жылу, шу, түтін үшiн арналған көзге көрiнетін жарықты немесе инфра қызыл сәуленi өндiрудi қамтамасыз етедi; пирофоирка - ауамен қатынаста болған кезiнде қышқылдағыштар мен өзiнен өзi тұтанатындар болмайтын пиротехниканың iшкi сыныбы;
"ӘМ"- әскери мақсаттағы;
"өзiнен өзi болатын жарылғыш құрылғысы" өзiне өзi болатын тәсілмен дайындалған немесе пайдалануға көзделген және қирату, өлтіру, улы, пиротехникалық немесе жандыру химикаттары бар құрылғыларды бiлдiредi; оларда әскери компоненттер болады, әдетте, әскери емес компоненттерден дайындалады;
осы өте өткiзгіш материалдың "сыни температурасы" (кейде өту температурасы деп аталады) - осы материал электр тоғының өтуiне қарсыласуын жоғалтатын температура;
"лазер" кеңiстiкте де, сондай-ақ уақыт бойынша да эмиссиямен немесе сәулеленумен күштi ынталандыратын когоренттi генерациялайтын конструкцияны бiлдiредi;
"микробағдарлама" арнайы есте сақтайтын құрылғыда болатын элементарлы нұсқаулықтардың жүйелiлiгін бiлдiредi, оны орындау нұсқаулықтардың регистрiне реперлi нұсқаулықты енгiзу арқылы жасалады;
"моноканалды антидене" өзiндiк ерекшелiгі бар антигенмен байланысы бар және бiр клеткалы клонмен өндiрiлетін белоктарды бiлдiредi;
"поликаналды антидене" өзiндiк ерекшелiгі бар антигенмен байланысы бар және бiреуден көп клеткалы клонмен өндiрілетiн белоктарды бiлдiредi;
"қолдану" пайдалануды, орнатуды (оның ішінде пайдалану орнында қондыруды), жұмыс қабiлетiн қолдауды, тексерудi, жөндеудi, күрделi жөндеудi және қайта қалпына келтiрудi бiлдiредi;
"әскери қолдануға бейiмделген" адамдарға және жануарларға шығын келтiруде, техниканы iстен шығаруда немесе ауыл шаруашылығы дақылдарына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруде тиiмдiлiктi арттыруға арналған кез келген модификацияны немесе iрiктеудi (тазалықты, сақталушылықтық вируленттіктi, таралу сипаттамаларын немесе ультракүлгiн (УК) сәулеленуге орнықтылықты өзгерту секiлдi) бiлдiредi;
"бағдарлама" нысандағы мiндеттердi орындауға немесе орындалатын компьютермен берілетiн нысанға арналған нұсқаулықтардың жүйелiлiгiн бiлдiредi;
"пайдаланушымен бағдарламаланған" пайдаланушы үшiн мыналардан басқа "бағдарламаларды" енгiзудiң, модификациялаудың немесе ауыстырудың мүмкiншiлiгін бiлдiредi:
а. Сымдардың немесе қосылыстардың физикалық өзгеруi; немесе
b. Параметрлердi енгізу арқылы реттеу.
"бағдарламалық қамтамасыз ету" кез келген материалдық нысанда тiркелген бiр немесе одан көп "бағдарламаларды" немесе "микробағдарламаларды" бiлдiредi;
"өндiрiс" өнiмдi жобалау, дайындау, жинақтау, жинастыру, бақылау, сынақтан өткiзу сапасын қамтамасыз ету секiлдi барлық өндiрiстiк сатыны бiлдiредi;
"жұмыс органдары" басып қалуды, белсендi өңдеушi тораптарды (яғни қозғалатын күштi жайластыру, энергияны өңдеу немесе өңделетiн объектінi зондтау үшiн) және "роботтың" манипуляторлық қолының ұшында негізгі блокпен қосылған кез келген басқа да өңдеушi тораптарды бiлдiредi;
"әзiрлеме" жобалау, зерттеу жұмыстары, жобаны талдау, жалпы (тұжырымдамалық) әзiрлеме, прототиптердi жинастыру және сынақтан өткiзу, эксперименталды өндiру, жобалық құжаттаманы дайындау, жобалық құжаттаманы дайын өнiмге трансформациялау процесi, жобаны жерiне жеткiзу, жобаны жиынтықтау, өндiрiстiк құжаттаманы макетте және дайындау секiлдi сериялық өндiрiске сай келетін барлық сатыға қатысты;
"рецепторлар" лигандаларды байластыруға қабiлетті, оларды байластыру биологиялық функцияларға әсер ететін биологиялық макромолекулаларды бiлдiредi;
"робот" тiкелей басқара алатын не:
а. Көп функционалды;
b. Үш өлшемде түрлi орнын ауыстыру арқылы орналастыруға немесе материалдарды, бөлiктердi, аспаптарды немесе арнаулы құрылғыларды бағдарлауға қабiлетті;
с. Қадамдық двигательдердi қоса алғанда, үш немесе одан да көп ашық не тұйық контурлы сервоқұрылғылары бар, және
d. Оқыту/қайта туындату арқылы не қисындық компьютермен, яғни механикалық әсер етусiз бағдарламаланатын компьютер арқылы "пайдаланушымен бағдарламалануы" мүмкiн бергiштерi бола алатын манипуляциялық тетiкті бiлдiреді;
Бұған мыналар кiрмейдi:
а. тек қолмен/дистанциялық басқарылатын манипуляциялық тетiктер;
b. Операциялардың тіркелген жүйелiлiгімен, яғни қозғалысы штифт немесе жұдырықшалар секiлдi тiркегіштермен шектелген және қозғалыстардың жүйелiлiгi, жолдардың таңдалуы немесе бұрыштар механикалық, электронды немесе электр құралдарымен өзгертiлiне алмайтын бағдарламаларға сәйкес жұмыс iстейтін автоматты қозғалатын құрылғылары бар манипуляциялық тетiктер;
с. Операциялардың түрiн өзгерткен жүйелiлiгімен, яғни қозғалысы штифт немесе жұдырықшалар секiлдi тіркегiштермен шектелген және қозғалыстардың жүйелiлiгі, жолдардың немесе бұрыштардың таңдалуы схеманың берiлген бағдарламасының шектерiнде өзгертiлуi мүмкiн механикалық басқарылатын манипуляциялық тетiктер, және қозғалыстың бiр немесе одан көп бiліктерi бойынша вариациясы немесе схеманың модификациясы (мысалы, штифтердiң немесе жұдырықшалардың орындарын ауыстыру) тек механикалық тәсiлмен ғана мүмкiн;
d. Операциялардың жүйелiлiгімен, яғни қозғалыстың механикалық берiлген бағдарламасына сәйкес жұмыс iстейтін автоматты түрде қозғалатын құрылғылармен түрiн өзгертетін сервобасқарылмайтын манипуляциялық тетіктер; бағдарлама түрiн өзгертедi, бiрақ операциялардың жүйелiлiгі тек қадам сайын, механикалық тiркелген электрлiк екiұдай құрылғылардың немесе ретке келтірiлетін тiркегіштердiң екiұдай сигналы бойынша ғана орындалады;
е. Декарттық координаттарда жұмыс iстейтiн, сақтау орындарының вертикалды бөлiгінiң құрамдас бөлiгі ретінде дайындалған және орналастыру немесе алу үшiн осы сақтау орындарындағыға қол жеткiзудi қамтамасыз ету үшін құрастырылған манипуляциялық жүйелер ретiндегі көтергiштер;
материалдарға (яғни, металдарға, қорытпаларға немесе композициялық материалдарға) қатысты "аса өткiзгіш" электрлiк қарсыласуын толық жоғалтуға қабiлеттi материалды бiлдiредi (яғни, шексiз электрлiк өткiзгіштiкке ие болып, Джоулдiк қыздырусыз өте күшті электр тоғын өткiзуге қабiлетті бола алады); материалдың аса өткiзгіш күйi температураның функциясы болып табылатын "сыни температурамен" сыни магниттік өрiспен және магниттік өрiстiң де, сондай-ақ температураның да функциясы болып табылатын токтың сыни тығыздығымен сипатталады;
"көзден жас ағызатын газдар" уақытша тітіркендiретiн немесе физикалық әсер етудi қатардан шығаратын, оның әсерiнен алып кеткен соң бiр минуттың iшiнде өтіп кететін газдарды бiлдiредi;
"арнаулы лафет" қаруды орнату үшiн құрастырылған кез келген бекiтудi бiлдiредi;
"технология" өнiмдi "әзiрлеу", "өндiру" немесе "қолдану үшiн қажет" өзiндiк ерекшелiктi ақпаратты бiлдiредi. Ақпарат жазбаша түрде немесе диск, пленка, тұрақты жазатын құрылғылар (ТЖҚ) секiлдi басқа ақпарат көздерiнде немесе құрылғыларда жазылған сызбалар, карталар, диаграммалар, моделдер, кестелер, инженерлiк жобалар мен мамандандырулар, басшылықтар мен нұсқаулықтар нысанында болуы мүмкiн;
"технологияларға қолданымды "талап етiлетін" "технологияның" өндiргіштiктің, сипаттамалардың немесе функциялардың бақыланатын деңгейлерiне жеткенi немесе асқаны үшiн бөлiгінде ғана қатысты. Мұндай "технология" түрлi "тауарлар" үшін талап етiлуi мүмкiн.
"iргелi ғылыми зерттеулер" нақты практикалық мақсаттарға қол жеткiзу үшiн емес, негiзiнен табиғаттың iргелi заңдары немесе байқалынған фактілер туралы жаңа бiлiм алу үшiн қадам жасалатын эксперименталды немесе теориялық әзiрлемелердi бiлдiредi;
"тәртiпсiздiктерге қарсы күрестің химиялық құралдары" уақытша тiтіркендiретiн немесе физикалық әсер етудi қатардан шығаратынының әсерiнен алып кеткен соң бiр минуттың iшiнде өтіп кететін газдарды бiлдiредi. Ұдайы (бүлдiрудiң айтарлықтай тәуекелi жоқ, және сондықтан медициналық көмек сирек талап етiледi;

1.  Работающих при соотношении давлений 4:1 или выше;
2.  Расход в диапазоне от 30 до 130 кг/мин; и
3.  Способность изменять сечение потока внутри компрессора или
секций турбины;
с. "Технологии", "требуемые" для "производства" систем топливной
инжекции со специально спроектированной многотопливной
(например, дизельное или обычное топливо) способностью к
изменению вязкости топлива в диапазоне от дизельного топлива
(2,5 сантистокса при 310,8 К (37,8 оС) до бензина (0,5
сантистокса при 310,8 К (37,8 оС), обладающие обеими из
нижеперечисленных характеристик:
1. Инжектируемое количество больше 230 куб. мм на один впрыск
в один цилиндр; и
2. Наличие специально спроектированного электронного
управления для регулятора переключения и автоматического
измерения характеристик топлива для обеспечения
определенного значения момента вращения с применением
соответствующих датчиков;
3. "Технологии", "требуемые" для "разработки" или "производства"
дизельных двигателей с высокой выходной мощностью с твердой,
газообразной или жидкопленочной (или их комбинациями) смазкой
стенок цилиндров, позволяющих выдерживать температуры,
превышающие 723 К (450 оС), измеряемые на стенке цилиндра в
верхней предельной точке касания поршневого кольца.
Техническое примечание:
Дизельные двигатели с высокой выходной мощностью - это
двигатели с номинальный значением эффективного давления
торможения в 1,8 МПа или более при скорости вращения в 2300
об/мин, обеспечивающие номинальную скорость вращения 2300
об/мин или более.
9Е101    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
(M)      предназначенные для "разработки" или "производства" товаров,
(IV)     контролируемых по пунктам 9А101, с 9А104 по 9А111 или с 9А115 по
9А119;
9E102    "Технологии", в соответствии с общим технологическим примечанием
необходимые для "применения" космических аппаратов,
контролируемых по пункту 9А004, или товаров, контролируемых по
пунктам: с 9А005 по 9А011, 9А101, с 9А104 по 9А111, с 9А115 по
9А119, 9В105, 9В106, 9В115, 9В116, 9В117, с 9D101 по 9D103.
---------------------------------------------------------------------------
9E
---------------------------------------------------------------------------
Военный список
Определения
"аддитивы" означает вещества, используемые во взрывчатых веществах
для улучшения их параметров;
"антиидиотипические антитела" означает антитела, связывающие со
специфическим антигеном другие антитела;
"биокатализатор" означает энзимы для специфических химических или
биохимических реакдий и другие биологические соединения, связанные с и
ускоряющие разложение боевых отравляющих веществ (ОВ);
"биополимер" означает следующие биологические макромолекулы:
а. энзимы для специфических химических или биохимических реакций;
b. антитела: моноклональные, полоклональные и "антиидиотипические
антитела";
с. специально синтезированные или специально обработанные "рецепторы";
"боевые взрывчатые вещества" означает твердые, жидкие или газообразные вещества или смеси веществ, назначением которых при их использовании как первичных зарядов, промежуточных детонаторов либо главных зарядов в боеголовках, подрывных зарядах и других вооружениях является производство взрыва;
"векторы экспрессии" означает носители (к примеру, плазмиды или вирусы), используемые для внедрения генетического материала в клетку - "хозяин";
"во всеобщем достоянии" означает доступное без ограничений к дальнейшему распространению (не учитывая ограничений, порождаемых авторскими правами);
"военная пиротехника" означает смеси твердых или жидких горючих и окислителей, которые при воспламенении вступают в высокоэнергетическую химическую реакцию с контролируемой интенсивностью, что обеспечивает определенную временную задержку и предназначенные для производства тепла, шума, дыма, видимого света или инфракрасного излучения; пирофоирка - подкласс пиротехники, не содержащая окислителей и воспламеняющаяся самопроизвольно при контакте с воздухом;
"ВН" - военного назначения;
"импровизированные взрывные устройства" означает устройства, изготовленные или предполагаемые к использованию импровизированным способом и содержащие разрушительные, летальные, ядовитые, пиротехнические или зажигательные химикаты, они могут содержать военные компоненты, но, как правило, изготавливаются из невоенных компонентов;
"критическая температура" (иногда называемая температурой перехода) данного сверхпроводящего материала - это температура, при которой данный материал теряет сопротивление электрическому току;
"лазер" означает конструкцию, генерирующую когерентный как в пространстве, так и во времени свет, усиленный стимулирующей эмиссией или излучением;
"микропрограмма" означает последовательность элементарных инструкций, содержащаяся в специальном запоминающем устройстве, исполнение которой инициируется введением реперной инструкции в регистр инструкций;
"моноклональные антитела" означает белки, связанные с одним участком антигена и производимые одним клеточным клоном;
"поликлональные антитела" означает смеси белков, связанные со специфическим антигеном и производимые более чем одним клеточным клоном;
"применение" означает использование, установку (в том числе, установку на месте использования), поддержание работоспособности, проверку, ремонт, капитальный ремонт и восстановление;
"приспособленный для военного применения" означает любую модификацию или отбор (такие как изменение чистоты, сохраняемости, вирулентности, характеристик распространения или устойчивости к ультрафиолетовому (УФ) излучению), предназначенную для повышения эффективности в нанесении потерь в людях и животных, выведении из строя техники или поражения сельскохозяйственных культур или окружающей среды;
"программа" означает последовательность инструкций для выполнения задачи, в форме, или транслируемая к форме, исполняемой компьютером;
"программируемый пользователем" означает возможность для пользователя вводить, модифицировать или заменять "программы" иначе, чем посредством:
а. Физического изменения проводки или соединений; или
b. Регулирования посредством введения параметров.
"программное обеспечение" означает одну или более "программ" или "микропрограмм", зафиксированные в любой материальной форме;
"производство" означает все производственные стадии, такие как проектирование, изготовление, компоновка, сборка, контроль, испытания, обеспечение качества продукта;
"рабочие органы" означает захваты, активные обрабатывающие узлы (т.е. устройства для приложения движущей силы, обработки энергии или зондирования обрабатываемого объекта) и любые другие обрабатывающие узлы, соединенные с основным блоком на конце манипуляторной руки "робота";
"разработка" относится ко всем стадиям, предшествующим серийному производству, таким как проектирование, исследовательские работы, анализ проекта, общая (концептуальная) разработка, сборка и испытания прототипов, экспериментальное производство, подготовка проектной документации, процесс трансформации проектной документации в готовый продукт, доводка проекта, суммирование проекта, макетирование и подготовка производственной
документации.
"рецепторы" означает биологические макромолекулы, способные связывать
лиганды, связывание которых влияет на биологические функции;
"робот" означает манипудяциониый механизм, который может управляться
непосредственно, либо может иметь датчики, и который:
а.  Многофункционален;
b.  Способен к размещению или ориентации материалов, частей,
инструментов или специальных устройств посредством различных
перемещений в трех измерениях;
с.  Содержит три или более сервоустройств открытого либо замкнутого
контура, возможно, включая шаговые двигатели, и
d.  Может быть "программируем пользователем" посредством
обучения/воспроизведения либо посредством компьютера, который
может быть программируемым логическим контроллером, т.е. без
механического воздействия;
за исключением:
а.  Манипуляционных механизмов, имеющих только ручное/дистанционное
управление;
b.  Манипуллционных механизмов с фиксированной последовательностью
операции, т.е. автоматических движущихся устройств, действующих в
соответствии с программами, когда движения ограничены
фиксаторами, такими как штифты или кулачки, и последовательность
движений, выбор путей или углов не могут быть изменены
механическими, электронными или электрическими средствами;
с.  Механически управляемых манипуляционных механизмов с варьируемой
последовательностью операций, т.е. автоматических движущихся
устройств, действующих в соответствии с программами, когда
движения ограничены настраиваемыми фиксаторами, такими как штифты
или кулачки, и последовательность движений, выбор путей или углов
может быть изменена в пределах заданной программой схемы, и
вариации или модификации схемы (к примеру, перестановка штифтов
или замена кулачков) по одной или более осей движения возможны
только механическим способом;
d.  Несервоуправляемых манипуляционных механизмов с варьируемой
последовательностью операций, т.е. автоматических движущихся
устройств действующих в соответствии с механически заданными
программой движениями;
программа варьируема, но последовательность операций выполняется
только пошагово, по двоичному сигналу от механически
фиксированных электрических двоичных устройств или настраиваемых
фиксаторов;
е.  Подъемников, определяемых как манипуляционные системы,
функционирующие в декартовых координатах, изготовленные как
составные части вертикальной структуры хранилищ и
сконструированные для обеспечения доступа к содержимому этих
хранилищ для помещения или изъятия;
"сверхпроводящий" по отношению к материалам (т.е. металлам, сплавам или композиционным материалам) означает материал, способный к полной потере электрического сопротивления (т.е., может обладать бесконечной электрической проводимостью и способен пропускать очень сильные электрические токи без Джоулевского нагревания); сверхпроводящее состояние материала индивидуально характеризуется "критической температурой", критическим магнитным полем, являющимся функцией температуры, и критической плотностью тока, являющимся функцией как магнитного поля, так и температуры;
"слезоточивые газы" означает газы, оказывающие временное раздражающее или выводящее из строя физическое воздействие, проходящее в течение минут после удаления из-под их воздействия;
"специальный лафет" означает любое крепление, сконструированное для установки орудия;
"технология" означает специфическую информацию, необходимую для "разработки", "производства" или "применения" продукта. Информация может быть в форме чертежей, карт, диаграмм, моделей, формул, таблиц, инженерных проектов и спецификации, руководств и инструкций в письменном виде или записанной на других носителях информации или устройствах, таких как диски, пленка, постоянные записывающие устройства (ПЗУ);
"требуемая" применительно к "технологии", относится лишь к той части "технологии", которая в особенности отвечает за достижение или превышение контролируемых уровней производительности, характеристик или функций. Такая "технология" может быть "требуемой" для различных "товаров";
"Фундаментальные научные исследования" означает экспериментальные или теоретические разработки, предпринимаемые главным образом для получения нового знания о фундаментальных законах природы или наблюдаемых фактах, а не для достижения конкретных практических целей;
"химические средства борьбы с беспорядками" означает вещества, оказывающие временное раздражающее или выводящее из строя физическое воздействие, проходящее в течение минут после удаления из-под их воздействия. Существенный риск постоянных повреждений отсутствует, и поэтому медицинская помощь требуется редко;

"бiрiншi буынның электронды оптикалық түрлендiргіштерi" микроканалды үстiрттерi жоқ, көп қуысты фотокатодты (S-20 немесе S-25), кiру және шығу талшықты-оптикалық немесе шынылы фронталды әйнектердi пайдаланатын электрстатты фокусталатын электронды түтiкшелердi бiлдiредi;
"ядролық реактор" реактор корпусының ішінде не тiкелей өзiнде
орналасқан тораптар мен конструкцияларды бiлдiредi, реактордың белсендi
аймағындағы қуат деңгейiн бақылау мен реттеуге арналған жабдық және
тiкелей байланысқа түсетiн не бастапқы контурдың салқындатқыштарымен
басқаратын компоненттер.
ӘМ1      14,5 мм немесе кем калибрдегі қару-жарақтар мен автоматты қару,
оған керек-жарақтар және мыналар секiлдi оған арнайы жобаланған
компоненттер:
а. Винтовкалар, карабиндер, револьверлер, пистолеттер, автоматты
пистолеттер мен пулеметтер;
b. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған тегіс сүмбілi қару;
с. Гильзасыз оқ-дәрiлердi пайдаланатын қару;
d. Бақылануға жататын қару-жарақтарға арналған өшiргiштер, арнайы
қондырмалар мен от өшiргiштер,
бұған мыналар кiрмейдi:
а. Үрлеу энергиясы 7,5 Дж жоғары және калибрi 4,5 мм астам
пневматикалық қару;
b. Осы Бөлiмде санамаланып көрсетiлген бос оқ-дәрiлердi және
пайдалануға жарамсыз кез келген оқ-дәрiлердi пайдалану үшiн
арнайы құрастырылған ату қаруы;
с. Қатардан шыққан ретiнде сертификатталған және осы Бөлiмде
санамаланып көрсетiлген кез келген оқ-дәрiлердiң кез
келгенiн пайдалану үшiн жарамсыз ату қаруы;
d. Сүмбiлер.
Техникалық ескертпе:
ӘМ.1.b тармаққа сәйкес бақыланатын тегiс ұңғылы қару деп:
а. 1300 бар жоғары қысым кезiнде тексеруден өткен (130 МПа);
b. 1000 бар (100 МПа) жоғары қысым кезінде қалыпты және
қауiпсiз жұмыс iстейтiн; және
с. 70 мм астам ұзындықтағы оқ-дәрiлердi пайдалануға қабiлеттi.
ӘМ.1.1.  ӘМ 1, ӘМ 2 және ӘМ 5-тармақтарда көрсетiлгендерден өзге
ӘМ.1.2.-тармақ бойынша бақыланатын тауарларға арналған
телескопиялық нысаналар.
ӘМ.1.2.  ӘМ 1.b. немесе ӘМ.2.-тармақтарда көрсетiлгеннен өзге тегiс
ұңғылы қару және оған арнайы жобаланған компоненттер;
Бұған мыналар кiрмейдi:
е. Үрлеу энергиясы 7,5 Дж жоғары және калибрi 4,5 мм астам
пневматикалық қару;
f.
1. Өнеркәсiптiк аспаптар; немесе
2. Жануарларды жансыздандырып өлтiруге арналған құралдар
ретiнде құрастырылған пневматикалық немесе патрондық (жару
әрекетi) мылтықтар немесе пистолеттер;
g. Сигналдық пистолеттер.
ӘМ.1.3.  Оқтарды ӘМ.1.2.-тармағында көрсетiлген "тауарларға" арналған
оқ-дәрiлер немесе патрондар, және олар үшін арнайы жобаланған
компоненттер;
Бұған мыналар кiрмейдi:
а. Пневматикалық қару үшін арнайы құрастырылған қорғасын
немесе қорғасын құймаларынан әзiрленген оқ;
b. Снарядсыз (бос) нығыздалған оқ-дәрiлер не тесiлген дәрi
камерасымен оқу-жаттығу оқ-дәрiлерi;

"электроннооптические преобразователи первого поколения" означает электростатически фокусируемые электронные трубки, использующие входные и выходные волоконно-оптические или стеклянные фронтальные стекла, многощелевые фотокатоды (S-20 или S-25), но не имеющие микроканальных плат;
"ядерный реактор" означает совокупность узлов и конструкций,
размещенных внутри либо укрепленных непосредственно на корпусе реактора,
оборудование для контроля и регулирования уровня мощности в активной зоне
реактора и компоненты, содержащие, вступающие в непосредственный контакт
либо управляющие охладителем первичного контура;
ВН 1    Вооружения и автоматическое оружие калибра 14,5 мм или менее,
принадлежности к нему и специально спроектированные компоненты к
нему, такие как:
а.  Винтовки, карабины, револьверы, пистолеты, автоматические
пистолеты и пулеметы, подствольные гранатометы;
b.  Гладкоствольное оружие, специально сконструированное для
военного назначения;
с.  Оружие, использующее безгильзовые боеприпасы,
d.  Глушители, специальные насадки и пламегасители для вооружений,
за исключением:
а.  Пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Дж и
калибра более 4,5 мм;
b.  Стрелкового оружия, специально сконструированного для
использования холостых боеприпасов и непригодного к
использованию любых боеприпасов, перечисленных в данном списке;
с.  Стрелкового оружия, сертифицированного как вышедшее из строя и
непригодное для использования с любыми из любых боеприпасов,
перечисленных в данном списке;
d.  Штыков.
Техническое примечание:
Гладкоствольным оружием, специально сконструированным для
военного назначения, контролируемым согласно пункту ВН 1.b.
считается гладкоствольное оружие, которое:
а. Прошло проверку при давлениях свыше 1300 бар (130 МПа);
b. Нормально и безопасно функционирует при давлениях свыше 1000
бар (100 МПа); и
с. Способно использовать боеприпасы длиной свыше 70 мм.
ВН 1.1.     Телескопические прицелы для товаров, контролируемых по пункту
ВН 1.2., иные, чем указанные в пунктах ВН 1, ВН 2 и ВН 5.
ВН 1.2.     Гладкоствольное оружие, иное, чем указано в пунктах ВН 1.b.
или ВН 2, и специально спроектированные компоненты к нему;
за исключением:
а.  Пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Дж и
калибра более 4,5 мм;
b.  Пневматических или патронных (взрывного действия) ружей
или пистолетов, сконструированных как:
1.  Промышленные инструменты; или
2.  Средства для безболезненного умерщвления животных;
с.  Сигнальных пистолетов.
ВН 1.3.     Боеприпасы или патроны, включая пули, для "товаров", указанных
в пункте ВН 1.2., и специально спроектированные для них
компоненты;
за исключением:
а.  Свинцовых или изготовленных из свинцовых сплавов пуль,
специально сконструированных для пневматического оружия;
b.  Боеприпасов, запрессованных без снаряда (холостых), либо
учебных боеприпасов с просверленной пороховой камерой;

ӘМ 2     Төменде санамаланған 14,5 мм астам калибрлi қару-жарақ пен
қару, лақтыру қондырғылар мен аксессуарлар, сондай-ақ олар
үшiн арнайы құрастырылған компоненттер;
а. Зеңбiректер, гаубицалар, автоматты зеңбiректер, танкке
қарсы ататын зеңбiректер, минометтер, шағын ұңғылы
гранатометтер, әскери отатқыштар, ақаусыз жұмыс істейтін
танкке қарсы қолданылатын зеңбiректер және оларға арналған
бүркенiш жарақтары;
b. Әскери түтiндi, газды немесе пиротехникалық лақтыру
қондырғылары немесе генераторлар;
бұған мыналар кiрмейдi:
Сигналдық пистолеттер.
с. ӘМ.2 немесе ӘМ.2.b.-тармақтарда көрсетiлген қару-жарақтарға
арналған нысаналар.
ӘМ 3.    ӘМ 1, ӘМ 2 немесе ӘМ 12-тармақтарда көрсетілген қару-жарақтарға
арналған оқ-дәрiлер және олар үшiн арнайы жобаланған компоненттер
бұған мыналар кiрмейдi:
а. Снарядсыз (бос) нығыздалған оқ-дәрiлер не тесiлген дәрi
камерасымен оқу-жаттығу оқ-дәрiлерi;
b. Пневматикалық қару үшiн арнайы құрастырылған қорғасын
немесе қорғасын құймаларынан әзiрленген оқ;
ӘМ 4     Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған төменде санамаланып
көрсетiлген бомбалар, торпедалар, басқарылмайтын ракеталар,
басқарылатын ракеталар және ілеспе жабдық пен аксессуарлар және
олар үшiн арнайы құрастырылған компоненттер:
а. Бомбалар, торпедалар, гранаталар, түтіндi қылыштар,
басқарылмайтын ракеталар, миналар, басқарылатын ракеталар,
терең тасталатын бомбалар, бұзу зарядтары, бұзу құрылғылары
және оларға жиынтықтар, "әскери пиротехника", патрондар мен
имитациялық құрылғылар (осы бұйымдардың қандай да бiр болмасын
сипаттамаларын имитациялайтын жабдық);
b. ӘМ.4.а-тармағына сәйкес бақылануға жататын бұйымдарды басқару,
бақылау, белсендi ету, дайындыққа келтiру, зарядтау, ұшыру,
көздеу, тралерлеу, зарядтан алу, бағдарынан айыру, кедергілер
жасау, бұзу немесе детекторлау.
ӘМ.4.1.  ӘМ 4.а.-тармаққа сәйкес бақылануға жататындарды қоспағанда әскери
мақсат үшiн арнайы жобаланған, өзiнен-өзi жарылатын құрылғыларды
немесе басқа да жарылғыш құрылғыларды басқару, бақылау, бәсеңдету,
бағдарсыздандыру, кедергілер жасау, бұзу немесе детекторлау
үшiн пайдаланылатын аппаратура мен iлеспе жабдық және олар үшiн
арнайы құрастырылған компоненттер.
бұған мыналар кiрмейдi:
Электронды басқаруды пайдаланбайтын бақылау жабдығы
ӘМ.4.2.  ӘМ.4.а.-тармаққа сәйкес бақылануға жататындарды қоспағанда,
бомбалар мен гранаталар және олар үшiн арнайы құрастырылған
компоненттер.
ӘМ 5     Атысты басқарудың төменде санамаланған аппаратурасы, жауынгерлiк
әзiрлікке келтіру мен құлақтандырудың iлеспе жабдығы, әскери
мақсатты арнайы құрастырылған iлеспе аппаратура және қарсы
iс-әрекет жасау аппаратурасы, олар үшiн арнайы құрастырылған
компоненттер;
а. Зеңбiрек нысаналары, бомба бастауға арналған есептеу
машиналары, көздеу артиллерия жабдығы және қару-жарақтарды
басқару жүйелерi;
b. Нысананы, нысана-нұсқауларды барлау, қашықтықты айқындау,
нысананы байқау немесе ерiп жүру;
нысаналарды анықтау аппаратурасы, деректердi қорыту, тану
немесе нысаналарды бiрдейлендiру жүйесi; нысаналарды
анықтаудың техникалық құралдарын интеграциялау аппаратурасы.

ВН 2        Нижеперечисленные вооружения и оружие калибром свыше 14,5 мм,
метательные установки и аксессуары, а также специально
сконструированные для них компоненты:
а.  Пушки, гаубицы, автоматические орудия, противотанковые
орудия, минометы, военные огнеметы, безоткатные
противотанковые орудия и маскирующее снаряжение для них;
d.  Военные дымовые, газовые или пиротехнические метательные
установки или генераторы;
за исключением:
Сигнальных пистолетов.
с.  Пределы для вооружений, указанных в пунктах ВН 2.а или ВН
2.b.
ВН 3        Боеприпасы для вооружений, указанных в пунктах ВН 1, ВН 2 или
ВН 12, и специально спроектированные для них компоненты.
за исключением:
а. Боеприпасов, запрессованных без снаряда (холостых), либо
учебных боеприпасов с просверленной пороховой камерой;
b. Свинцовых или изготовленных из свинцовых сплавов пуль,
специально сконструированных для пневматического оружия.
ВН 4        Нижеперечисленные бомбы, торпеды, неуправляемые ракеты,
управляемые ракеты и сопутствующие оборудование и аксессуары,
специально сконструированные для военного назначения, и
специально сконструированные для них компоненты:
а. Бомбы, торпеды, гранаты, дымовые шашки, неуправляемые
ракеты, мины, управляемые ракеты, глубинные бомбы,
подрывные заряды, подрывные устройства и комплекты к ним,
"военная пиротехника", патроны и имитационные устройства
(оборудование, имитирующее характеристики какого-либо из
этих изделий);
b. Оборудование, специально сконструированное для управления,
контроля, активизации, приведения в готовность, зарядки,
запуска, наведения, траления, разрядки, дезориентации,
создания помех, подрыва или детектирования изделий,
подлежащих контролю согласно пункту ВН 4.а.
ВН 4.1.     Аппаратура и сопутствующее оборудование, специально
спроектированные для военного назначения, используемая для
управления, контроля, разрядки, дезориентации, создания
помех, подрыва или детектирования импровизированных
взрывных устройств или прочих взрывных устройств, помимо
подлежащих контролю согласно пункту ВН 4.а., и специально
сконструированные для них компоненты;
за исключением:
Контрольного оборудования, не использующего электронного
управления.
ВН 4.2.     Бомбы и гранаты, помимо подлежащих контролю согласно пункту ВН
4.а., и специально сконструированные для них компоненты.
ВН 5        Нижеперечисленные аппаратура управления огнем, сопутствующее
оборудование приведения в боевую готовность и оповещения,
сопутствующие системы и аппаратура противодействия, специально
сконструированные для военного назначения, и специально
сконструированные для них компоненты:
а.  Оружейные прицелы, вычислительные машины для бомбометания,
артиллерийское оборудование наведения и системы управления
вооружениями;
b.  Системы разведки целей, целеуказания, определения
дальности, наблюдения или сопровождения цели; аппаратура
выявления целей, обобщения данных, распознавания или
идентификации целей; аппаратура интеграции технических
средств выявления целей.
с.  Аппаратура противодействия для изделий, подлежащих

с. ӘМ.5.а. және ӘМ.5.b.-тармақтарға сәйкес бақылануға жататын
бұйымдарға арналған қарсы iс-әрекет аппаратурасы.
ӘМ 6     Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған жер бетiндегі көлік
құралдары мен оларға арналған компоненттер
Техникалық ескертпе:
ӘМ6-тармақтағы "жер бетiндегi көлiк құралдары" терминiмен,
сондай-ақ трейлерлер де ұғынылады.
Ескертпе: Әскери мақсат үшiн жер бетiндегi көлiк құралдарының
модификациясы бiр немесе одан көп арнайы
құрастырылған әскери мақсаттағы компоненттi
қамтитын құрылымдық, электрлiк немесе механикалық
өзгерістi білдiредi.
ӘМ 6.1.  Жер бетіндегі көлiк құралдары, iлеспе жабдық және оларға
арналған компоненттер, осы Бөлiмнiң бiр жерлерiнде
көрсетілгендерден басқа:
а. Жолсыз жағдайларда пайдалануға жарамды, баллистикалық
қорғауды қамтамасыз ету үшiн металл немесе металл емес
материалдардан әзiрленген немесе жарақталған барлық
доңғалақты көлiк құралдары;
b. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған немесе
модификацияланған жер бетіндегі көлiк құралдарына
орнатуға арналған контейнерлер және әскери мақсат үшiн
арнайы құрастырылған немесе модификацияланған оларға
арналған компоненттер.
ӘМ 7     САS (СhемiсаI Аbstrасt Service) индексiне сiлтемелер тек ыңғайлы
болуы үшiн келтірілдi. Осы тармақта сипаттамасы САS индексiн
қамтитын бұйымдар ол осы индекс бойынша жiктелетінiне-
жiктелмейтініне қарамастан осы тармаққа сәйкес бақылануға
жатады.
Мыналар секiлдi токсикологиялық агенттер, токсиндi заттар,
көзден жас ағызатын газдар, тиiсті жабдық, компоненттер,
материалдар мен "технологиялар":
а. Төменде санамаланған токсикологиялық агенттер мен токсиндi
заттар:
1. Адамдарды немесе жануарларды зақымдау, жабдықтарды
iстен шығару, астыққа немесе қоршаған ортаға зиян келтіру
мақсатында "әскери мақсатқа бейiмделген" биологиялық
агенттер мен радиоактивтi материалдар, сондай-ақ соғыс
жүргізудің химиялық құралдары;
2.3-Хинуклидинил бензилат (ВZ) (САS 6581-06-02);
b. "Уландырушы" заттарды дайындауға арналған төменде санамаланған
бинарлық және негiзгі прекурсорлар:
1. Алкил (метил, этил, н-пропил немесе изопропил фосфонил
дифторид (САS 676-99-3);
2. О-Алкил (Н немесе С10 артық емес, циклоалкилдi қоса
алғанда). О-2-диалкил (метил, этил, н-пропил немесе
изопропил)-аминоэтил, алкил (метил, этил, н-пропил немесе
изопропил) фосфониттерi мен тиiсiнше алкилирленген және
протинирленген тұздар, мысалы, QL: О-этил
2-дизопропиламиноэтил) метил-фосфонит (САS 57866-11-8);
3. Хлорзарин: О-изопропил метилхлорфосфонат (САS 1445-76-7);
4. Хлорзоман: О-пинаколил метилхлорфосфонат (САS 7040-57-5);
с. Мыналар бар "көзден жас ағызатын газдар" мен "уландыратын
заттар":

контролю согласно пунктам ВН 5.а. и ВН 5.b.
ВН 6        Наземные транспортные средства и компоненты для них,
специально сконструированные или модифицированные для военного
назначения.
Техническое примечание:
Под термином "наземные транспортные средства" в пункте ВН 6
подразумевается также трейлеры
Примечание: Модификация наземного транспортного средства для
военного назначения представляет собой структурное,
электрическое или механическое изменение, включающее одну или
более специально сконструированных для военного назначения
компонент.
ВН 6.1.     Наземные транспортные средства, сопутствующее оборудование и
компоненты для них, помимо указанных где-либо в данном списке:
а.  Все колесные транспортные средства, пригодные для
использования во внедорожных условиях, изготовленные или
оснащенные металлическими или неметаллическими
материалами для обеспечения баллистической защиты;
b.  Контейнеры для установки на наземные транспортные
средства, специально сконструированные или
модифицированные для военного назначения, и компоненты для
них, специально сконструированные или модифицированные для
военного назначения.
ВН 7       Ссылки на индекс САS (Сhемiсаl Аbstrасt Service) приведены
только для удобства. Изделия, описание которых в данном пункте
включает индекс САS, подлежит контролю согласно данному пункту
независимо от того, классифицируется ли оно по этому индексу.
Токсикологические агенты, токсичные вещества, слезоточивые
газы, соответствующие оборудование, компоненты, материалы и
"технологии", такие как:
а.  Нижеперечисленные токсикологические агенты и токсичные
вещества:
1.  Биологические агенты и радиоактивные материалы,
"приспособленные для военного назначения" с целью
поражения людей или животных, выведения из строя
оборудования, нанесения ущерба урожаю или окружающей
среде, а также химические средства ведения войны;
2.  3-Хинуклидинил бензилат (ВZ) (САS 6581-06-02);
b.   Нижеперечисленные бинарные и ключевые прекурсоры для
изготовления "отравляющих" веществ:
1.  Алкил (метил, этил, н-пропил или изопропил фосфонил
дифторид, например, DF: метил фосфонил дифторид
(САS 676-99-3);
2.  О-Алкил (Н или не более С 10, включал циклоалкил).
О-2-диалкил(метил, этил, н-пропил или изопропил)-
аминоэтил, алкил (метил, этил, н-пропил или изопропил)
фосфониты и соответствующие алкилированные и
протонированные соли, например QL: О-этил-(2-
диизопропиламиноэтил) метил-фосфонит (САS 57856-11-8);
3.  Хлорзарин: О-изопропил метилхлорфосфонат
(САS 1445-76-7);
4.  Хлорзоман: О-пинаколил метилхлорфосфонат
(САS 7040-57-5);
с. "Слезоточивые газы" и "отравляющие вещества", содержащие:

1. Бромбензилцианид (СА)(САS 5798-79-8);
2. о-Хлорбензилиденмалононитрил (О-хлорбензальмалононитрил)
(СS) (САS 2698-41-1);
3. Фенацилхлорид (w-хлорацетофенон) (СN) (СҒS 532-27-4);
4. Дибензол (b, f-1,4-оксазепин (СR) (САS 257-07-8);
Бұған мыналар кiрмейдi:
Жеке басты қорғау мақсатына арналған көзден жас ағызатын
газдар немесе жеке қораптағы тәртiпсiздiктерге қарсы күрес
құралдары.
d. ӘМ 7.а.-тармаққа сәйкес бақылануға жататын материалдарды
немесе заттарды тарату үшiн арнайы құрастырылған немесе
модификацияланған жабдық және ол үшiн арнайы
құрастырылған компоненттер;
Ескерту: ӘМ7.d.-тармағы әскери мақсатқа арналған арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған
жабдықты бақылайды
е. ӘМ 7.а.-тармаққа сәйкес бақылануға жататын, уландыратын
заттарға қарсы қорғану үшiн арнайы құрастырылған "тауарлар"
және олар үшiн арнайы құрастырылған компоненттер;
Ескерту: ӘМ7.е.-тармағы әскери мақсатқа арналған арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған "тауарларды"
бақылайды
f. ӘМ 7.а.-тармаққа сәйкес бақылануға жататын, заттарды табу
немесе айқындау үшiн арнайы құрастырылған "тауарлар" және
олар үшiн арнайы құрастырылған компоненттер;
g. ӘМ 7.а.-тармаққа сәйкес бақылануға жататын, уландыратын
заттарды табу немесе айқындау үшiн арнайы арналған немесе
өңделген "биополимерлер", сондай-ақ оларды өндiру өзiндiк
ерекшелігi бар клеткалы дақылдар;
Ескерту: ӘМ7.f.-тармағы әскери мақсатқа арналған арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған "тауарларды"
бақылайды
h. Уландыратын заттардың әсер етуiн залалсыздандыруға немесе
төмендетуге арнайы арналған төменде санамаланған
"биокатализаторлар", сондай-ақ оларға арналған биологиялық
жүйелер:
1. ӘМ 7.а.-тармаққа сәйкес уландыратын заттарды
залалсыздандыру немесе төмендету үшiн арнайы арналған,
биологиялық жүйелермен мақсатты бағытталған селекцияның
немесе генетикалық манипуляцияның нәтижесiнде алынған
"биокатализаторлар";
2. ӘМ 7.h.1.-тармаққа сәйкес "биокатализаторлардың" синтезi
үшiн генетикалық ақпараты бар "экспрессия векторлары",
вирустар немесе клеткалы дақылдар секiлдi биологиялық
жүйелер;
i. Төменде санамаланған "технологиялар":
1. ӘМ.7.f. бойынша МL.7.а.-тармақта көрсетілген токсиндi
агенттердi "жасауға", "өндiруге" немесе "пайдалануға"
арналған технологиялар, тиiстi жабдық немесе компоненттер;
2. ӘМ.7.g. көрсетілген "биополимерлердi" немесе клеткалы
дақылдарды "жасауға", "өндiруге" арналған "технологиялар";
3. ӘМ.7.h.1. көрсетілген "биокатализаторларды" әскери
оқ-дәрiлерге немесе материалдарға енгiзуге арнайы арналған
"технологиялар".

1.  Бромбензилцианид (СА) (САS 5798-79-8);
2.  о-Хлорбензилиденмалононитрил (о-хлорбензаль-
малононитрил) (СS) (САS 2698-41-1);
3.  Фенацилхлорид (w-хлорацетофенон) (СN) (САS 532-27-4);
4.  Дибензол (b, f)-1,4-оксазепин (СR) (САS 257-07-8);
за исключением:
Слезоточивых газов или средств борьбы с беспорядками в
индивидуальной упаковке, предназначенных для целей личной
самообороны.
d.  Оборудование, специально сконструированное или
модифицированное для распространения материалов или
веществ, подлежащих контролю согласно пункту ВН 7.а. и
специально сконструированные компоненты для него;
Примечание: Пункт ВН 7.d. контролирует оборудование,
специально сконструированное или
модифицированное для военного назначения.
е.  "Товары", специально сконструированные для защиты против
отравляющих веществ, подлежащих контролю согласно пункту ВН
7.а. и специально сконструированные для них компоненты;
Примечание: Пункт ВН 7.е. контролирует "товары", специально
сконструированное или модифицированное для
военного назначения.
f.  "Товары", специально сконструированные для обнаружения или
определения веществ, подлежащих контролю согласно пункту ВН
7.а. и специально сконструированные для них компоненты;
за исключением:
Индивидуальных радиационных дозиметров.
Примечание: Пункт ВН 7.f. контролирует "товары", специально
сконструированное или модифицированное для
военного назначения.
g.  "Биополимеры", специально предназначенные или обработанные
для обнаружения или определения отравляющих веществ
согласно пункту ВН 7.а., а также специфические клеточные
культуры, используемые для их производства;
h.  Нижеперечисленные "биокатализаторы" для обеззараживания или
снижения эффективности отравляющих веществ, а также
биологические системы для них:
1.  "Биокатализаторы", специально предназначенные для
обеззараживания или снижения эффективности отравляющих
веществ согласно пункту ВН 7.а., полученные в
результате целенаправленной лабораторной селекции или
генетических манипуляций с биологическими системами;
2.  Такие биологические системы, как "векторы экспрессии",
вирусы или клеточные культуры, содержащие генетическую
информацию, специфичную для синтеза "биокатализаторов"
согласно пункту ВН 7.h.1.;
i.  Нижеперечисленные "технологии":
1. "Технология" для "разработки", "производства" или
"использования" токсичных агентов, соответствующее
оборудование или компоненты, указанные в пунктах с
ВН 7.а. по ВН 7.f.;
2. "Технология" для "разработки", "производства" или
"использования" "биополимеров" или клеточных
культур, указанных в ВН 7.g.;
3. "Технология" специально предназначенная для внедрения
"биокатализаторов", указанных в ВН 7.h.1., в военные
боеприпасы или - материалы.

Ескерту 1: ӘМ.7.а. және ӘМ.7.с. сәйкес мыналар бақылануға
жатпайды:
а. хлорциан;
b. цианистi-сутегi қышқылы;
с. хлор;
d. карбонил хлорид (фосген);
е. дифосген (трихлорметил-хлорформиат);
f. этилбромецтат;
g. ксилилбромид;
h. бензолбромид;
i. бензилиодид;
j. броммацетон;
к. бромциан;
l. бромметилэтилкетон;
м. хлорацетон;
n. этил йодацетат;
о. йодацетон;
р. хлорпикрин.
2-Ескерту: ӘМ.7.g., ӘМ.7.h.2. және ӘМ.7.і.3. тармақтарда
көрсетiлген "технологиялар", клеткалық дақылдар мен
биологиялық жүйелер ерекшелiк болып табылады. Ауыл
шаруашылығы, фармацевтика, медицина, мал
дәрiгерлігі, қоршаған ортаны қорғау, тамақ
өнеркәсiбi немесе ағынды суларды тазарту секiлдi
салаларда пайдаланылатын "технологиялар",
клеткалық дақылдар мен биологиялық жүйелер
бақылануға жатпайды.
ӘМ 8     САS-қа сiлтеме тек қолайлы болуы үшiн ғана келтiрiлген. Осы
тармақтағы САS индексiн қамтитын бұйым осы тармаққа сәйкес
осы индекске кiретiндiгіне-кiрмейтiндiгiне қарамастан бақылануға
жатады.
Төменде санамаланған "ұрыста қолданылатын жарылғыш заттар" және отын,
оның iшiнде ракеталық отын, iлеспе материалдар:
а. Мыналар секiлдi заттар мен олардың қоспалары:
1. 99% немесе одан астам алюминийден тұратын
материалдан жасалған бөлшектерiнiң мөлшерi 60 мкм
және одан кем сфералық алюминийлi ұнтақ (САS
7429-90-5);
2. Сферикалық, тозаңданған, сферодальды, кебек
тәрiздi немесе ұнтақталған бөлшектерден тұратын,
мынадай материалдардың кез келгенiнiң 99% немесе
одан көп мөлшерiнен тұратын материалдан әзiрленген
металл отын:
а. Металдар және олардың қоспалары:
1. Бөлшектерiнiң мөлшерi 60 мкм немесе кем бериллий
(САS 7440-41-7;)
2. Бөлшектерiнiң мөлшерi 3 мкм немесе кем, темiр
қышқылын сутегімен қалпына келтiру жолымен
алынған темiр ұнтақ (САS 7439-89-6;)
b. Мынадай материалдардың кез келгенi бар қоспалар:
1. Бөлшектерiнiң мөлшерi 60 мкм кем цирконий (САS
7440-67-7), магний (САS 7439-95-4) және олардың
қоспалары;
2. Бордан (САS 7440-42-8) немесе бордың карбидiнен
(САS 12069-32-8) әзiрленген 85% таза немесе
жақсырақ және бөлшектерiнiң мөлшерi 60 мкм кем
отын;
3. Ұнтақты металды немесе өзге де жоғары энергиялы
отындық компонентті перхлораттардың, хлораттардың
және хроматтардың композициясы;
4. Нитрогуадин (NQ) (САS 556-88-7);
5. Фтордың басқа галогендермен, оттегімен немесе
азотпен компаундтары;
6. Карборандар; декарборан (САS 17702-41-9),
пентаборан және оның туындылары;
7. Циклотетраметилентетранитрамин (САS 2691-41-0)
(НМХ); октагидро - 1,3,5,7 - петранитро - 1,3,5,7
- тетразин; 1,3,5,7 - тетранитро - 1,3,5,7 -
тетразациклооктан (октоген);
8. Гексанитростильбен (HNX) (САS 20062-22-0);

Примечание 1: Согласно пунктам ВН 7.а. и ВН 7.с. не подлежат
контролю:
а. хлорциан;
b. цианистоводородная кислота;
с. хлор;
d. карбонил хлорид (фосген);
е. дифосген (трихлорметил-хлорформиат);
f. этилбромацетат;
g. ксилилбромид;
h. бензилбромид;
i. бензилиодид;
j. бромацетон;
к. бромциан;
l. бромметилэтилкетон;
м. хлорацетон;
n. этил йодацетат;
о. иодацетон;
р. хлорпикрин.
Примечание 2: "Технологии", клеточные культуры и
биологические системы, указанные в пунктах ВН
7.g., ВН 7.h.2. и ВН 7.i.3., являются
исключением. Не подлежат контролю
"технологии", клеточные культуры и
биологические системы, используемые в таких
областях, как сельское хозяйство,
фармацевтика, медицина, ветеринария, охрана
окружающей среды, пищевая промышленность или
очистка сточных вод.
ВН 8       Ссылки на индекс САS приведены только для удобства. Изделия,
описание которых в данном пункте включает индекс САS, подлежит
контролю согласно данному пункту независимо от того, подпадает
ли оно под этот индекс.
Нижеперечисленные "боевые взрывчатые вещества" и топливо, в том
числе ракетное, и сопутствующие материалы:
а. Вещества и их смеси, такие как:
1. Сферический алюминиевый порошок (САS 7429-90-5) с размером
частиц 60 мкм и менее, изготовленный из материала,
содержащего 99 % или более алюминия;
2. Металлическое топливо, состоящее из сферических,
распыленных, сфероидальных, хлопьевидных или молотых
частиц, изготовленных из материала, содержащего
99 % или более любого из следующих материалов:
а.  Металлы и их смеси:
1. Бериллий (САS 7440-41-7) с размером частиц менее
60 мкм;
2. Железный порошок (САS 7439-89-6) с размером частиц
3 мкм или менее, полученный путем восстановления
оксида железа водородом;
b.  Смеси, содержащие любой из следующих материалов:
1. Цирконий (САS 7440-67-7), магний (САS 7439-95-4) и
их сплавы с размером частиц менее 60 мкм;
2. Топливо из бора (САS 7440-42-8) или карбида бора
(САS 12069-32-8) 85 % чистоты или лучше и с
размером частиц менее 60 мкм;
3. Композиции перхлоратов, хлоратов и хроматов с
порошковым металлом или иными высоко энергетичными
топливными компонентами;
4. Нитрогуаидин (NQ) (САS 556-88-7);
5. Компаунды фтора с другими галогенами, кислородом
или азотом;
6. Карбораны; декарборан (САS 17702-41-9), пентаборан
и их производные;
7. Циклотетраметилентетранитрамин (САS 2691-41-0)
(НМХ); октагидро-1,3,5,7-тетранитро-1,3,5,7-
тетразин; 1,3,5,7-тетранитро-1,3,5,7-
тетразациклооктан (октоген);
8. Гексанитростильбен (НNS) (САS 20062-22-0);

3. ӘМ8-тармағында көрсетiлмеген, металданбағандар үшiн
теориялық үлестік импульсi (қалыпты жағдайлар
кезінде) немесе алюминийленген композициялар үшiн
270 с-тен жоғары 1.1.00Н сыныбының қатты
ракеталық отыны;
4. ӘМ8-тармағында көрсетiлмеген, металданбағандар үшiн
теориялық үлестік импульсi (қалыпты жағдайлар
кезінде) немесе алюминийленген композициялар үшiн
230 с-тен жоғары 1.3.00Н сыныбының қатты
ракеталық отыны;
5. ӘМ8-тармағында көрсетiлмеген күштік константасы
1200 кДж/кг жоғары лақтырғыш жарғыш заттар;
6. ӘМ8-тармағында көрсетілмеген, қалыпты жағдайлар
0
кезiнде, яғни 68,9 бар (6,89 МПа) кезiнде және 21 С
температурада 38 мм/сек жоғары жанудың тұрақты
жылдамдығын сақтауға қабiлетті жарылғыш заттар,
ракеталық отын немесе пиротехникалық материалдар;
немесе
0
7. Ең жоғары жүктеме кезiнде және - 40 температурада
5% астамға созылатын екiұдай негіздегi элестомерлiк
модификацияланған құйылған ракеталық отын;
с. "Әскери пиротехника";
d. Басқа заттар:
1. Әскери мақсат үшiн арнайы құрамның авиациялық
отыны;
2. Металдардың стеарттары немесе пальмитаттары
(сондай-ақ метал секiлдi) секiлдi отақыштарда
немесе тұтандырғыш оқ-дәрiлерде пайдалануға
арналған арнайы құрамның көмiртегі отынын
қоюлатушылары бар әскери материалдар
(САS 637-12-7); қоюлатушылар ӘМ1, ӘМ2, ӘМ3;
3. Ингибирленген түтiндеген азот қышқылынан (IRFNА)
(САS 8007-58-7) немесе оттегінiң лифторидiнен
тұратын немесе өзiнiң құрамында олар бар сұйық
қышқылдағыштар;
е. "Аддитивтер" және прекурсорлар:
1. Азидометилметилоксетан (АММО) және оның
полимерлері;
2. Мыстың негізгі салицилаты (САS 62320-94-9);
қорғасынның салицилаты (САS 15748-73-9);
3. Ди (2,2 - динитропропил) формаль (САS 5917-61-3)
немесе Ди (2,2 - динитропропил) ацеталь (САS
5108-69-0);
4. Ди (2 - фтор-2,2 - динитроэтил) формаль (FЕFО)
(САS 17003-79-1);
5. Ди (2 - гидроксиэтил) гликольамид (ВНЕGА) (САS
17409-41-5);
6. Ди (2 - метилазиридинил) метиламинофосфиноксид
(метил ВАРО) (САS 85068-72-0);
7. Диазидометилоксетан және оның полимері (САS 17607-
20-4);
8. Дихлорметилоксетан (ВСМО) (САS 142173-26-0);
9. Бутадиеннитрилоксид (ВNО);
10. Бутантриолтринитрат (ВТТN) (САS 6659-60-5);
11. Катоцен (САS 37206-42-1) (2,2-
бисэтилфероценилпропен), фероценкарбонолды сілті;
N - бутилфероцен (САS 319904-29-7); бутацен (САS
125856-62-4);
12. Динитроазетидин-трет-бутилді тұз;
13. Активті мономерлер, пластификатор та полимерлер,
нитро-, азидо-, нитрато-, нитраза- және
дифторамино-топтары бар;
14. Поли - 2,2,3,3,4,4 - гексафторпентан-
1,5-диолформаль (FРF-1);
15. Поли - 2,4,4,5,5,6,6 - гексафтор 2 - трифторметил

3. Твердое ракетное топливо класса 1.1.ООН, не
указанное в списке ВН 8., с теоретическим удельным
импульсом (при нормальных условиях) свыше 250 с для
неметаллизированных или свыше 270 с для
аллюминизированных композиций;
4. Твердое ракетное топливо класса 1.3.ООН, не
указанное в пункте ВН 8., с теоретическим удельным
импульсом свыше 230 с для негалогенизированных, 250
с для неметаллизированных и 266 с для
металлизированных композиций;
5. Метательные взрывчатые вещества, не указанные в
списке ВН 8. с силовой константой свыше 1200
кДж/кг;
6. Взрывчатые вещества, ракетное топливо или
пиротехнические материалы, не указанные в списке
ВН 8., способные сохранять постоянную скорость
горения свыше 38 мм/сек при нормальных условиях,
т.е. при давлении 68,9 бар (6.89 МПа) и температуре
21 оС; или
7. Эластомерное модифицированное литое ракетное
топливо на двойной основе, растягивающееся более
чем на 5 % при максимальных нагрузках и температуре
-40 о;
с. "Военная пиротехника";
d.  Другие вещества:
1. Авиационное топливо специального состава для
военного назначения;
2. Военные материалы, содержащие сгустители
углеводородного топлива специального состава для
использования в огнеметах или зажигательных
боеприпасах, такие как стеараты или пальмитаты
металлов (известные также как октал) (САS 637-12-
7); сгустители М1, М2, М3;
3. Жидкие окислители, состоящие из ингибированной
дымящейся азотной кислоты (IRFNA) (САS 8007-
58-7) или дифторида кислорода или содержащие их в
своем составе;
е.  "Аддитивы" и прекурсоры:
1. Азидометилметилоксетан (АММО) и его полимеры;
2. Основной салицилат меди (САS 62320-94-9);
салицилат свинца (САS 15748-73-9);
3. Ди(2,2-динитропропил)формаль (САS 5917-61-3)
или
Ди(2,2-динитропропил)ацеталь (САS 5108-69-0);
4. Ди(2-фтор-2,2-динитроэтил)формаль (FЕFО)
(САS 17003-79-1);
5. Ди(2-гидроксиэтил)гликольамид (ВНЕGА) (САS
17409-41-5);
6. Ди(2-метилазиридинил)метиламинофосфиноксид
(метил ВАРО) (САS 85068-72-0);
7. Диазидометилоксетан и его полимеры (САS 17607-
20-4);
8. Дихлорметилоксетан (ВСМО) (САS 142173-26-0);
9. Бутадиеннитрилоксид (ВNО);
10. Бутантриолтринитрат (ВТТN) (САS 6659-60-5);
11. Катоцен (САS 37206-42-1) (2,2-
бисэтилфероценилпропен), фероценкарбоновая
кислота; N-бутилфероцен (САS 319904-29-7);
бутацен (САS 125856-62-4) и другие аддуктивные
полимерные производные фероцена;
12. Динитроазетидин-трет-бутиловая соль;
13. Активные мономеры, пластификаторы та полимеры,
содержащие нитро-, азидо-, нитрато-, нитраза- и
дифторамино-группы;
14. Поли-2,2,3,3,4,4-гексафторпентан-
1,5-диолформаль (FРF-1);
15. Поли-2,4,4,5,5,6,6-гексафтор-2-трифторметил-

39. 1,2,4-тригидроксибутан (1,2,4-бутантриол);
40. 1,3,5,7-тетраацетил- 1,3,5,7-тетраазациклооктан
(ТАТ) (САS 41378-98-7);
41. 1,4,5,8-тетраазадекалин (САS 5409-42-7);
42. Төмен молекулярлы (10000 кем) поли (эпихлогидрин)
функциональды спиртті топтармен;
поли (эпихлоргидриндиол) және триол.
Ерекшелiк ретiнде: ӘМ8-тармаққа сәйкес бор немесе
бор-10 байытылған карбид (бордың жалпы болуы 20%
немесе одан артық) бақылануға жатпайды.
ӘМ 9     Олардың әскери емес пайдалануға қайта бейiмдетiлгенiне-
бейiмдетiлмегенiне, жай-күйi мен функционалдық дайындығына,
қару-жарақ және қорғау жүйелерiнiң болуына немесе болмауына, және
олар үшiн әскери мақсатқа арнап арнайы құрастырылған немесе
модификацияланған компоненттерiнiң болуына немесе болмауына
қарамастан, шабуыл немесе қорғаныс iс-әрекеттерi үшiн арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған әскери кемелер,
кемелер (су үстіндегі немесе су астындағы);
ӘМ 10    Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған төменде санамаланған "ұшу
аппараттары", ұшқышсыз ұшу аппараттары, авиациялық двигательдер
және "ұшу аппараттарының "жабдығы, iлеспе жабдық пен компоненттер:
а. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған немесе
модификацияланған жауынгерлiк "ұшу аппараттары" мен
компоненттерi;
b. Әскери барлауды, шабуыл жасауды, әскери даярлықты, көлiктік
авиацияны және әуе десанты әскерiн немесе әскери жабдықты,
материалдық-техникалық қамтамасыз етудi қоса алғанда әскери
пайдалану үшiн арнайы құрастырылған немесе модификацияланған
басқа "ұшу аппараттары";
с. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған авиациялық
двигательдер немесе әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған
немесе модификацияланған оларға арналған компоненттер;
d. Дистанциялық басқарылатындары мен дербестерiн қоса алғанда
ұшқышсыз ұшу аппараттары, әскери мақсат үшiн арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған бағдарламаланатын ұшу
аппараттары, басқару мен бақылау үшiн оларды ұшыру жүйелерi,
жер бетіндегі қолдау мен iлеспе жабдық, сондай-ақ әскери
мақсат үшiн арнайы құрастырылған немесе модификацияланған
оларға арналған компоненттер;
е. Ұшақты отынмен әуеде жанармаймен жабдықтауға арналған жабдықты
қоса алғанда ӘМ.10.а., ӘМ.10.b тармақтарда көрсетілген "ұшу
аппараттарында" немесе МL10.с. тармақтағы авиациялық
двигательдерде пайдалану үшiн арнайы құрастырылған борттық
авиациялық жабдық және әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған
немесе модификацияланған оларға арналған компоненттер;
f. ӘМ10.а., ӘМ.10.b көрсетiлген "ұшу аппараттары" немесе
ӘМ10.с. тармақта көрсетілген авиациялық двигательдер
үшiн арнайы құрастырылған қысыммен отын құйғыштар,
қысыммен толықтыра құюға арналған жабдық, шектеулi
кеңiстіктегi iс-әрекетті қамтамасыз ету үшiн арнайы
құрастырылған жабдық және жер бетiндегi жабдық;
g. Гермокабинада тыныс алуды қамтамасыз етуге арналған
жабдық және "ұшу аппараттарында" пайдалануға арналған биiктiк
iшiнара өтеушi костюмдер, "ұшу аппараттарында" немесе
басқарылатын ракеталарда пайдаланылатын аса жүктелуге қарсы
костюмдер, әскери қорғаныш шлемдерi мен қорғаныш маскалары,
сұйық оттетi конверторлары, сондай-ақ катапулттер мен "ұшу
аппаратын" экипаждың құрылғылардың пиропатрондарымен iске
келтіретін авариялық қалдыруы;
h. Жеке құрам жүктердi тастау немесе "ұшу аппаратын" тежеу үшiн
пайдаланатын төменде санамаланған аппараттар:

39.   1,2,4- тригидроксибутан(1,2,4-бутантриол);
40.   1,3,5,7-тетраацетил-1,3,5,7-
тетраазациклооктан (ТАТ) (САS 41378-98-7);
41.   1,4,5,8-тетраазадекалин (САS 5409-42-7);
42.   Низкомолекулярный (менее 10000) поли
(эпихлогидрин) с функциональными спиртовыми
группами; поли (эпихлоргидриндиол) и триол.
За исключением: согласно списку ВН 8 не подлежат контролю бор или
карбид бора, обогащенный бором - 10 (20% или более от общего
содержания бора).
ВН 9        Военные корабли, корабли (надводные или подводные),
специально сконструированные или модифицированные для
наступательных или оборонительных действий, независимо от
того, перепрофилированы ли они для невоенного использования,
от состояния и функциональной готовности, от наличия или
отсутствия систем вооружения и защиты, и компоненты для них,
специально сконструированные или модифицированные для
военного назначения.
ВН 10       Нижеперечисленные "летательные аппараты", беспилотные
летательные аппараты, авиационные двигатели и оборудование
"летательных аппаратов", сопутствующее оборудование и
компоненты, специально сконструированные или модифицированные
для военного назначения:
а. Боевые "летательные аппараты" и компоненты для них,
специально сконструированные или модифицированные для
военного назначения;
b. Другие "летательные аппараты", специально сконструированные
или модифицированные для военного использования, включая
военную разведку, атаку, военную подготовку, транспортную
авиацию и воздушно-десантные войска или военное
оборудование, материально-техническое обеспечение, и
компоненты для них, специально сконструированные или
модифицированные для военного назначения;
с. Авиационные двигатели, специально сконструированные или
модифицированные для военного назначения, и компоненты для
них, специально сконструированные или модифицированные для
военного назначения;
d. Беспилотные летательные аппараты, включая дистанционно
управляемые и автономные, программируемые летательные
аппараты, специально сконструированные или модифицированные
для военного назначения, системы их запуска, наземной
поддержки и сопутствующее оборудование для управления и
контроля, а также компоненты для них, специально
сконструированные или модифицированные для военного
назначения;
е. Бортовое авиационное оборудование, включая оборудование для
дозаправки самолета топливом в воздухе, специально
сконструированные для использования в "летательных
аппаратах", указанных в пунктах ВН 10.а., ВН 10.b., или
авиационных двигателях, указанных в пункте ВН 10.с., и
компоненты для них, специально сконструированные или
модифицированные для военного назначения;
f. Топливозаправщики под давлением, оборудование для
дозаправки под давлением, оборудование, специально
сконструированное для обеспечения действий в ограниченном
пространстве и наземное оборудование, специально
сконструированное для "летательных аппаратов", указанных в
пунктах ВН 10.а., ВН 10.b., или авиационных двигателей,
указанных в пункте ВН 10.с.;
g. Оборудование для обеспечения дыхания в гермокабине и
высотные частично компенсирующие костюмы для использования
в "летательных аппаратах", противоперегрузочные костюмы,
военные защитные шлемы и защитные маски, конверторы жидкого
кислорода, используемые для "летательных аппаратов" или
управляемых ракет, а также катапульты и приводимые в
действие пиропатронами устройства аварийного оставления
"летательного аппарата" экипажем;
h. Нижеперечисленные парашюты, используемые личным составом,
для сбрасывания грузов или торможения "летательного
аппарата":

1. а. Арнайы мақсаттағы десантты нысаналы түсiруге;
b. парашютисшi-десантшыларды тастауға арналған парашюттер;
2. Жүктердi тастауға арналған парашюттер;
3. Тасталынатын объектiлердiң, мысалы, құтқару капсюлдерiнiң,
катапульттік орындықтардың, бомбалардың кеңiстіктiк жағдайын
тұрақтандыру мен басқаруға арналған парапландар, тежегішті
қондыру парашюттерi, тежегiш парашюттер;
4. Авариялық парашюттердiң ашылу ретін және ауамен
толықтырылуын реттеуге арналған катапульттік орындықтар
жүйесiнiң тежегіш парашюттері;
5. Басқарылатын ракеталарға, ұшқышсыз ұшу аппараттарына немесе
ғарыш кемелерiне арналған құтқару парашюттерi;
6. Жақындату үшiн пайдаланылатын парашюттер және тежегіштi
қондыру парашюттерi;
7. Әскери мақсаттағы басқа да парашюттер;
і. Парашюттерде жүктердi тастау үшiн ұшырудың автоматты жүйесi;
оттегілiк жабдықты қоса алғанда, кез келген биiктiкте
парашюттердi басқарылатын ашумен секiру үшiн әскери мақсатқа
арнайы құрастырылған немесе модификацияланған жабдық.
ӘМ11     Бақылануы осы Тiзiмде көзделмеген, әскери мақсат үшiн арнайы
құрастырылған электронды жабдық және олар үшiн арнайы
құрастырылған компоненттер.
ӘМ12     Жоғары жылдамдықты кинетикалық энергияны пайдаланатын төменде
санамаланған қару-жарақтар жүйесi, iлеспе жабдық пен олар үшiн
арнайы құрастырылған компоненттер:
а. Кинетикалық энергияны пайдаланатын, нысананы атып түсiруге
немесе оның тапсырманы орындауына кедергілер жасау үшiн оған
әсер етуге арнайы құрастырылған қару-жарақтар жүйесi;
b. Арнайы құрастырылған сынақ жасау және тест өткiзу құралдары,
сондай-ақ кинетикалық энергияны пайдаланатын снарядтар мен
жүйелердiң динамикалық сынақтарын жүргізуге арналған
диагностикалық жабдық пен мақсаттарды қоса алғанда сынақ
модельдерi.
Ерекше ескерту: калибрлi оқ-дәрілер немесе тек химиялық
ракеталық отын пайдаланылатын қару-жарақтар
жүйесiне, сондай-ақ оларға оқ-дәрiлерге
қатысты. ӘМ1-нен ӘМ4-ке дейiнгi тармақтарды
қараңыз.
ӘМ13     Төменде санамаланған бронды немесе қорғанышты жабдық
конструкциялар мен компоненттер:
а. Мынадай бронды пластиндер:
1. Әскери стандарттарға немесе техникалық шарттарға сәйкес
әзiрленген; немесе
2. Әскери мақсатқа жарамды;
b. Металлдан немесе металл емес материалдардан жасалған әскери
жүйелердi баллистикалық қамтамасыз ету үшiн арнайы
құрастырылған конструкциялар немесе олардың комбинациялары;
с. Әскери каскалар;
мыналардан басқа:
а. модификацияланбаған жабдықталмаған және оларға қандай да
бiр болмасын құрылғылар орнатуға арналмаған кәдiмгі болат
каскалар;
b. Әскери стандарттарға немесе техникалық шарттарға сәйкес
әзiрленген, немесе баламды бронкеудешелер мен қабатты
қорғаныштық костюмдер, немесе олар үшiн арнайы
құрастырылған компоненттер, бұған мыналар кiрмейдi:
жеке қорғануға арналған костюмдер немесе бронкеудешелер
және азаматтық тұтынушылар пайдаланатын оларға аксессуарлар.
ӘМ.13.1  ӘМ13.а., ӘМ13.d. және ӘМ13.с. тармақтарда көрсетiлген "тауарлар"
үшiн арнайы құрастырылған компоненттер.
ӘМ14     Әскери даярлыққа арналған немесе әскери сценарийлердi
имитациялауға арналған мамандандырылған жабдық және ол үшiн
арнайы құрастырылған компоненттер мен аксессуарлар.
ӘМ.14.1. ӘМ14-тармақта көрсетiлгеннен басқа, ӘМ1, ӘМ.1.2. немесе ӘМ
2-тармақтарда көрсетiлген кез келген қару-жарақты немесе атыс
қаруын пайдалануда имитациялық аппаратура, ол үшiн арнайы
құрастырылған компоненттер мен аксессуарлар;
ӘМ15     Әскери мақсатқа арнайы құрастырылған көру ақпаратын немесе қарсы
әрекеттi алуға арналған аппаратура және ол үшiн арнайы
құрастырылған компоненттер мен аксессуарлар:
а. Бейнелердi өңдеуге арналған жазатын құрылғылар мен аппаратура;
с. Камералар, фотографиялық жабдық пен таспаларды өңдеуге
арналған жабдық;
d. Электр оптикалық түрлендiргiштер;
е. Инфрақызыл немесе жылулық көрiнулер аппаратурасы;
f. Радиолокациялық станциялар мен комплекстер;

1. Парашюты для:
а. прицельной высадки десанта специального назначения;
b. сбрасывание парашютистов-десантников;
2. Парашюты для сбрасывания грузов;
3. Парапланы, тормозные посадочные парашюты, тормозные
парашюты для стабилизации и управления пространственным
положением спускаемых объектов, например, спасательных
капсул, катапультных сидений, бомб;
4. Тормозные парашюты систем катапультных сидений для
регулирования последовательности раскрытия и наполнение
воздухом аварийных парашютов;
5. Спасательные парашюты для управляемых ракет, беспилотных
летательных аппаратов или космических кораблей;
6. Парашюты, используемые для сближения и тормозные
посадочные парашюты;
7. Другие парашюты военного назначения;
i. Автоматические системы пилотирования для сбрасывания грузов
на парашютах; оборудование, специально сконструированное
или модифицированное для военного назначения для прыжков с
управляемым раскрытием парашютов на любой высоте, включая
кислородное оборудование.
ВН 11       Электронное оборудование, контроль которого не предусмотрен в
данном Списке, специально сконструированное для военного
назначения, и специально сконструированные для него компоненты.
ВН 12       Нижеперечисленные системы вооружений, использующие
высокоскоростную кинетическую энергию, сопутствующее
оборудование и специально сконструированные для них компоненты
а. Системы вооружений, использующие кинетическую энергию,
специально сконструированные для поражения цели или
воздействия на нее для создания препятствий к выполнению ею
задания;
b. Специально сконструированные испытательные и тестирующие
средства, а также испытательные модели, включая
диагностическое оборудование и цели для проведения
динамических испытаний снарядов и систем, использующих
кинетическую энергию.
Особое примечание:- Касательно систем вооружений, в которых
используются подкалиберные боеприпасы или
исключительно химическое ракетное топливо,
а также боеприпасов к ним см. пункты с
ВН 1 по ВН 4.
ВН 13       Нижеперечисленное бронированное или защитное оборудование,
конструкции и компоненты:
а. Следующие броневые пластины:
1. Изготовленные в соответствии с военными стандартами или
техническими условиями; или
2. Пригодные для военного назначения;
b. Конструкции из металлических или неметаллических материалов
или их комбинаций, специально сконструированные для
обеспечения баллистической защиты военных систем;
с. Военные шлемы;
за исключением:
обычных стальных касок, не модифицированных, не
оборудованных и не предназначенных для установки в них
каких-либо вспомогательных устройств;
d. Бронежилеты и пластинчатые защитные костюмы, изготовленные в
соответствии с военными стандартами или техническими
условиями, или эквивалентные, и специально
сконструированные для них компоненты;
за исключением:
индивидуальных костюмов или бронежилетов для индивидуальной
защиты и аксессуаров к ним, используемых гражданскими
потребителями.
ВН 13.1.    Специально спроектированные компоненты для "товаров",
указанных в пунктах ВН 13.а., ВН 13.b. или ВН 13.с.
ВН 14       Специализированное оборудование для военной подготовки или для
имитации военных сценариев и специально сконструированные для
него компоненты и аксессуары.
ВН 14.1.    Имитационная аппаратура, помимо указанной в пункте ВН 14, для
тренировок в использовании любых вооружений или стрелкового
оружия, указанного в пунктах ВН 1, ВН 1.2. или ВН 2 специально
сконструированные для нее компоненты и аксессуары.
ВН 15       Аппаратура для получения зрительной информации или
противодействия, специально сконструированная для военного
назначения, и специально сконструированные компоненты
и аксессуары для нее:
а. Записывающие устройства и аппаратура для обработки
изображений;
b. Камеры, фотографическое оборудование и оборудование для
обработки пленки;
с. Электроннооптические преобразователи;
d. Аппаратура инфракрасного или теплового видения;
е. Радиолокационные станции и комплексы;
f. Оборудование радиопротиводействия и борьбы с
радиопротиводействием для оборудования, подлежащего

g. МL15.а. - МL.15.е.-тармақтарына сәйкес бақылануға жататын
жабдық үшiн радиолық қарсы әрекет және радиолық қарсы
әрекетпен күрес жабдығы.
Бұған мыналар кiрмейдi:
"бiрiншi буынның электронды-оптикалық түрлендiргіштерi" немесе
тек "бiрiншi буынның электронды-оптикалық түрлендiргiштерi" бар
немесе оны ұстауға қабiлеттi болатындай етiп арнайы құрастырылған
жабдықтар.
Ерекше ескерту: "бiрiншi буынның электронды-оптикалық
түрлендiргiштерiмен" жарақтандырылған қару
нысаналарына қатысты, ӘМ1, ӘМ2, ӘМ3-тармақтарды
қараңыз.
ӘМ16     Шыңдамалар, құймалар және басқалар, iшiнара өңделген өнiмдер,
пайдалануға жататын бұйымдарда пайдалануында материалының
құрамы, геометриясы немесе функциясы бойынша орнатылуы мүмкiн,
осы Тiзiмнiң ӘМ1 - ӘМ4, ӘМ6, ӘМ9, ӘМ10, ӘМ12 немесе ӘМ9
-тармақтарға сәйкес бақылануға жататын қандай да бiр болмасын
бұйымдар үшiн арнайы әзiрленген.
ӘМ.16.1. ӘМ4.1. немесе ӘМ.1.2. - тармақтарға сәйкес бақылануға жататын
бұйымдар үшiн арнайы жобаланып әзiрленген поковкалар, құймалар
және басқа да iшiнара өңделген өнiмдер.
ӘМ17     Төменде санамаланған түрлi жабдықтар, материалдар, кiтапханалар
және олар үшiн арнайы құрастырылған компоненттер:
а. Суда сүңгу жұмыстары мен су астында жүзеге арналған мынадай
дербес аппараттар:
1. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған (мысалы, магниттi
еместерден әзiрленген) тұйық немесе жартылай тұйық тізбектi
тыныс алу аппараттары (ауаны қайтадан пайдаланатын);
2. Әскери мақсат үшiн тұйық тiзбектi аппараттарды қайта
бейiмдеу мақсатында пайдалануға арналған арнайы
құрастырылған компоненттер;
3. Тек суға сүңгу жұмыстары және су астында жүзуге
арналған дербес аппараттармен әскери мақсат үшiн арналған
бұйымдар;
b. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған құрылыс жабдығы;
с. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған, бүркенiшсiздік
белгiлерiн басып тастауға арналған арматура, жабын және
құралдар;
d. Ұрыс қимылдары аймағында пайдалану үшiн арнайы құрастырылған
саперлiк жабдық;
е. Мынадай сипаттамалардың кез келгенiне ие "роботтар",
"роботтардың" контролерлерi және "роботтардың"
"манипуляторлары":
1. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған;
2. Сырттан баллистикалық жарықшақтардың тесуiнен
гидравликалық желiлердi қорғау құралдарымен жарақталған
0
(мысалы, өзi тартатын желiлер) және 839 К (566  С) астам
тұтану температурасы бар гидравликалық сұйықтарды
пайдалану үшiн арналған; немесе
3. Импульстiк электр магнитті өрiс жағдайындағы жұмысқа
арнайы құрастырылған немесе есептелген;
f. Осы Тiзiммен бақыланатын жабдықпен бiрлесiп әскери пайдалану
үшін арнайы құрастырылған кітапхана (техникалық
параметрлердiң деректерi базасы);
g. "Ядролық реакторларды" қоса алғанда, әскери мақсат үшiн
арнайы құрастырылған ядролық энергетикалық қондырғылар
немесе атомдық күш қондырғылары және олар үшiн әскери
мақсатқа арнайы құрастырылған немесе модификацияланған
компоненттер;
h. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған, осы Тiзiмде
көрсетiлмеген тән сипаттарды басып тастауға арналған
жабылған немесе арнайы өңделген "тауарлар" немесе
материалдар;
і. Әскери "ядролық реакторлар" үшiн арнайы құрастырылған
тренажерлер;
j. Әскери техникаға қызмет көрсету үшiн арнайы құрастырылған
ұтқыр жөндеу шеберханалары;
к. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған далалық генераторлар;
және
l. Әскери мақсат үшiн арнайы құрастырылған контейнерлер.
Техникалық ескерту:
ӘМ17 - тармағындағы "кiтапхана" терминi (техникалық
параметрлердiң деректер базасы) пайдаланылуы әскери жабдықтың
немесе жүйелердiң пайдаланылу сипаттарын жақсарта алатын
әскери мақсаттағы техникалық ақпараттардың жиынтығы ұғынылады.

контролю согласно пунктам ВН 15.а.-ВН 15.е.
за исключением:
"электроннооптических преобразователей первого поколения" или
оборудования, специально спроектированного таким образом, что
содержит или способно содержать только "электроннооптические
преобразователи первого поколения".
Особое примечание: Касательно оружейных прицелов, оснащенных
"электроннооптическими преобразователями
первого поколения" смотрите пункты ВН 1,
ВН 2 и ВН 5.
ВН 16       Поковки, отливки и другие, частично обработанные продукты,
использование которых в изделиях, подлежащих контролю, может
быть установлено по составу материалов, геометрии или функции,
и которые специально изготовлены для каких-либо изделий,
подлежащих контролю согласно пунктам ВН 1.- ВН 4., ВН 6.,
ВН 9., ВН 10., ВН 12. или ВН 19. данного Списка.
ВН 16.1.    Поковки, отливки и другие, частично обработанные продукты,
специально спроектированные, изготовлены для изделий,
подлежащих контролю согласно пунктам ВН 4.1. или ВН 1.2.
ВН 17       Различное нижеперечисленное оборудование, материалы,
библиотеки и специально сконструированные для них компоненты:
а. Следующие автономные аппараты для водолазных работ и
подводного плавания:
1. Дыхательные аппараты с замкнутым или полузамкнутым
циклом (с повторным использованием воздуха), специально
сконструированные для военного назначения (например,
изготовлены немагнитными);
2. Специально сконструированные компоненты для
использования с целью перепрофилирования аппаратов с
разомкнутым циклом для военного назначения;
3. Изделия, предназначенные исключительно для военного
назначения с автономными аппаратами для водолазных работ
и подводного плавания;
b. Строительное оборудование, специально сконструированное для
военного назначения;
с. Арматура, покрытие и средства обработки для подавления
демаскирующих признаков, специально сконструированные
для военного назначения;
d. Саперное оборудование, специально сконструированное для
использования в зоне боевых действий;
е. "Роботы", контроллеры "роботов" и "манипуляторы" "роботов",
обладающие любой из следующих характеристик:
1. Специально сконструированы для военного назначения;
2. Оснащены средствами защиты гидравлических линий от
пробоя извне баллистическими осколками (например,
самозатягивающиеся линии) и предназначены для
использования гидравлических жидкостей, имеющих
температуру воспламенения более 839 К (566 оС), или
3. Специально сконструированы или рассчитаны на работу в
условиях импульсного электромагнитного поля;
f. Библиотеки (базы данных технических параметров), специально
сконструированные для военного использования совместно с
оборудованием, контролируемым данным Списком;
g. Ядерные энергетические установки или атомные силовые
установки, включая "ядерные реакторы", специально
сконструированные для военного назначения, и компоненты для
них, специально сконструированные или модифицированные для
военного назначения;
h. "Товары" или материалы с покрытием или специальной
обработкой для подавления характерных признаков, специально
сконструированные для военного назначения, не указанные в
данном Списке;
i. Тренажеры, специально сконструированные для военных
"ядерных реакторов";
j. Мобильные ремонтные мастерские, специально
сконструированные для обслуживания военной техники;
к. Полевые генераторы, специально сконструированные для
военного назначения; и
l. Контейнеры, специально сконструированные для военного
назначения.
Техническое примечание:
В пункте ВН 17. под термином "библиотека" (база данных
технических параметров) понимается набор технической
информации военного назначения, использование которой может
улучшить эксплуатационные характеристики военного
оборудования или систем.

ӘМ.17.1  Әскери мақсат үшiн арнайы жобаланған немесе модификацияланған
көпiрлер, понтондар және салдар және олар үшiн әскери мақсат
үшiн арнайы жобаланған немесе модификацияланған компоненттер.
ӘМ18     Осы Тiзiмде көрсетiлген өнiмдер өндiруге арналған жабдық және
"технологиялар" (конструкциялауды, тексерудi, дайындауды, тест
жүргізудi және сынақтан өткiзудi қоса алғанда);
а. Осы Тiзiмде көрсетiлген бұйымдарды "өндiру" үшiн арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған "өндiрiстік", "жабдық"
және олар үшiн арнайы құрастырылған компоненттер;
b. Қоршаған ортаны бақылаудың арнайы құрастырылған техникалық
құралдары және осы үшiн арнайы құрастырылған осы Тiзiмге
сәйкес бақылануға жататын бұйымдарды сертификаттауға,
сыныптауға немесе тест жүргiзуге арналған жабдық;
с. Нақты "өндiрiстiк" "технология", егер осындай "технология"
пайдаланылуы тиiс жағдайдың өзiнде, бақылануға жатпайды;
d. Компоненттердi жобалауға, жинауға арналған "технологиялар",
егер тiптi компоненттердiң өзi бақылануға жатпаса да, осы
Тiзiмге сәйкес бақылануға жататын бұйымдарды өндiруге арналған
бүкiл "өндiрiстiк" жабдықты пайдалану, техникалық қызмет
көрсету және жөндеу.
ӘМ18.1.  Осы Бөлiмге сәйкес бақылануға жататын әскери мақсаттағы
"тауарларды" "әзiрлеу" немесе "қолдану" үшін арнайы
құрастырылған немесе модификацияланған жабдық және сынақ
моделдерi.
ӘМ19     Бағытталған энергетикалық шоқтарды пайдаланатын төменде
санамаланған қару-жарақтар жүйесi, iлеспе жабдық, қарсы әрекет
жабдығы, эксперименталды моделдер және оларға арналған арнайы
құрастырылған компоненттер:
а. Нысананы жою немесе оған оның тапсырмасын орындауына
кедергі жасауға әсер ету үшiн арнайы құрастырылған
лазерлiк жүйелер;
b. Бөлшектердiң ағынын пайдаланатын, нысананы жоюға немесе оған
оның тапсырмасын орындауына кедергі жасауға әсер етуге
қабiлетті жүйелер;
с. Нысананы жоюға немесе оған оның тапсырмасын орындауына кедергi
жасауға әсер етуге қабiлетті жоғары қуатты радиожиiлiктегі
жүйелер;
d. ӘМ19.а., ӘМ19.b., ӘМ19.с. тармақтарға сәйкес жүйелердi
табу, бiрдейлендiру немесе одан қорғау үшiн арнайы
құрастырылған жабдық;
е. ӘМ19-тармаққа сәйкес бақылануға жататын жүйелердi, жабдықтар
мен компоненттер үшiн физикалық қасиеттердi сынауға және
тиiстi сынақтардың нәтижелерiне арналған моделдер.
ӘМ20     Төменде санамаланған криогендi және "аса өткiзгiш" жабдық,
және ол үшiн арнайы құрастырылған компоненттер мен аксессуарлар:
а. Жер бетiндегі, теңiздегi, әуе немесе ғарыш көлiгi құралында
орнатуға арнайы құрастырылған немесе конфигурацияланған,
қозғалыс уақытында жұмыс iстеуге қабiлетті және 103 К (-170 С)
төмен температура жасауға немесе ұстап тұруға қабiлетті жабдық;
b. Әскери мақсаттағы жер бетiндегі, теңiздегі, әуе немесе ғарыш
көлігі құралында орнатуға арнайы құрастырылған немесе
конфигурацияланған, қозғалыс уақытында жұмыс істеуге
қабiлеттi "аса өткiзгіш" электр жабдығы (айналдыру тетiктерi
мен трансформаторлар);
бұған мыналар кiрмейдi:
орамалар генераторлардағы жалғыз аса өткiзгіш компоненттер
болуы шартымен аса өткiзгіш орамалармен генерацияланатын
магниттік өрiсте айналатын қалыпты бiр белдеулi металл зәкiрi
бар тұрақты тоқтың будан униполярлы генераторлары.
ӘМ21     Төменде санамаланған "бағдарламалық қамтамасыз ету":
а. Осы Тiзiмге сәйкес бақылануға жататын жабдықтарды немесе
материалдарды "әзiрлеу", "өндiру" немесе "пайдалану" үшiн
арнайы құрастырылған немесе модификацияланған "бағдарламалық
қамтамасыз ету";
b. Мынадай "бағдарламалық қамтамасыз ету":

ВН 17.1.    Мосты, понтоны и плоты, специально спроектированные или
модифицированные для военного назначения и компоненты для них,
специально спроектированные или модифицированные для военного
назначения.
ВН 18       Оборудование и "технология" для производства продукции (включая
конструирование, проверку, изготовление, тестирование и
испытание), указанной в данном Списке:
а.  Специально сконструированное или модифицированное
"производственное" оборудование для "производства"
изделий, указанных в данном Списке, и специально
сконструированные компоненты для него;
b.  Специально сконструированные технические средства контроля
за окружающей средой и специально сконструированное для
этого оборудование для сертификации, квалификации или
тестирования изделий, подлежащих контролю согласно данному
Списку;
с.  Конкретная "производственное" "технология", даже в том
случае, если оборудование, с которым такая "технология"
должна использоваться, не подлежит контролю;
d.  "Технологии", предназначенные для проектирования, сборки
компонентов, а также эксплуатации, технического
обслуживания и ремонта всего "производственного"
оборудования для производства изделий, подлежащих контролю
согласно данному Списку, даже если сами компоненты
контролю не подлежат.
ВН 18.1.    Оборудование и испытательные модели, специально
сконструированные или модифицированные для "разработки" или
"применения" "товаров" военного назначения, подлежащих
контролю согласно данного Списка.
ВН 19       Нижеперечисленные системы вооружений, использующих
направленные энергетические пучки, сопутствующее оборудование,
оборудование противодействия, экспериментальные модели и
специально сконструированные для них компоненты:
а.  Лазерные системы, специально сконструированные для
поражения цели или воздействия на нее для создания
препятствий к выполнению ею задания;
b.  Системы, использующие поток частиц, способные поражать
цель или воздействовать на нее для создания препятствий к
выполнению ею задания;
с.  Радиочастотные системы высокой мощности, способные
поражать цель или воздействовать на нее для создания
препятствий к выполнению ею задания;
d.  Оборудование, специально сконструированное для обнаружения,
идентификации или защиты от систем, подлежащих контролю
согласно пунктам ВН 19.а., ВН 19.b., ВН 19.с.;
е.  Модели для испытания физических свойств и результаты
соответствующих испытаний для систем, оборудования и
компонентов, подлежашлх контролю согласно пункту ВН 19.
ВН 20       Нижеперечисленное криогенное и "сверхпроводящее" оборудование,
и специально сконструированные компоненты и аксессуары для
него:
а. Оборудование, специально сконструированное или
сконфигурированное для установки на наземном, морском,
воздушном или космическом транспортном средстве военного
назначения, способное действовать во время движения и
устанавливать или поддерживать температуру ниже 103 К
(- 170 оС);
b. "Сверхпроводящее" электрическое оборудование (вращательные
механизмы и трансформаторы), специально сконструированное
или сконфигурированное для установки на наземном, морском,
воздушном или космическом транспортном средстве военного
назначения, способное функционировать во время движения.
за исключением:
гибридных униполярных генераторов постоянного тока с
нормальным однополюсным металлическим якорем, вращающимся в
магнитном поле, генерируемом сверхпроводящими обмотками,
при условии, что эти обмотки являются единственными
сверхпроводящими компонентами в генераторах.
ВН 21       Нижеперечисленное "программное обеспечение":
а. "Программное обеспечение", специально сконструированное или
модифицированное для "разработки", "производства" или
"эксплуатации" оборудования или материалов, подлежащих
контролю согласно данному Списку;
b. Следующее "программное обеспечение":

1. Мыналар үшiн арнайы құрастырылған "қамтамасыз ету":
а. Қару-жарақ жүйелерiн моделдеу, имитациялау немесе
бағалау;
b. Қару-жарақ жүйелерiнiң бiр бөлiгi болып табылатын
"бағдарламалық қамтамасыз етудi" "әзiрлеу", мониторингi,
техникалық қызмет көрсету немесе жаңалау;
с. ӘМ14-тармақта көрсетiлмеген әскери операцияларды жүргізу
сценарийлерiн моделдеу немесе имитациялау;
d. Басқару, байланыс, бақылау және барлау жүйелерiнде
пайдалану;
2. Кәдiмгі, химиялық және биологиялық қару-жарақтардың
пәрмендiлiгін айқындауға арналған "бағдарламалық қамтамасыз
ету".
ӘМ21.1.  Мынадай басқа әскери "тауарлар" және әскерилендiрiлген полиция
күштерiне арналған "тауарлар":
а. Тәртiпсiздiктерге қарсы күреске жарамды ретінде дайындаушы
және/немесе берiмшi ерекшелендiрiп жасаған акустикалық
қондырғы және оларға арналған мамандандырылған компоненттер;
b. Шерулердi қуып тарқатуға арналған қалқандар және
антибаллистикалық қалқандар және олар үшін арнайы
жобаланған компоненттер;
с. Адам үшiн арнайы жобаланған аяқ кісендерi, қол кiсендерi,
шынжырлар мен электр азаптағыш белдеулер;
Бұған мыналар кiрмейдi:
Кiсендер, олардың тұйықталған күйiндегі ең жоғары мөлшерi 240
мм-нен аспайды;
d. Заттарды iстен шығаруға пайдаланылатын, тәртiпсiздiктерге
қарсы күреске арналған жылжымалы қондырғылар және оларға
арналған мамандандырылған компоненттер;
е. Су пушкалары және оларға арналған компоненттер;
f. Басып алу әрекетінен электрлiк қорғаумен жарақтау үшiн
арнайы жобаланған немесе модификацияланған тәртіпсiздiктерге
қарсы күреске арналған көлiк құралдары, осы мақсат үшiн арнайы
жобаланған немесе модификацияланған олар үшiн компоненттер;
g. Тәртiпсiздiктерге қарсы күреске немесе электрмен естен
тандыруға (электр шоқпарларын, электрмен естен тандыру
қалқандарын, инемен ататын, электрмен құрбандықты жоятын
разрядниктер мен мылтықты (тазерлер қоса алғанда) арналған
қолда ұстап жүретiн қондырғылар және осы мақсатқа арнайы
жобаланған немесе модификацияланған олар үшiн компоненттер.
ӘМ22     Технология бойынша жалпы ескертулерге сәйкес, ӘМ.7 және
ӘМ18-тармақтарға сәйкес бақыланатын "технологияларды
"қоспағанда, осы Тiзiмде көрсетiлген бұйымдарды "әзiрлеу",
"өндiру" немесе "қолдану" үшiн арнайы әзiрленген немесе
модификацияланған "технологиялар".

1. "Программное обеспечение", специально сконструированное
для:
а.  Моделирования, имитации или оценки систем вооружений;
b.  "Разработки", мониторинга, технического обслуживания
или обновления "программного обеспечения",
являющегося частью систем вооружений;
с.  Моделирования или имитации сценариев проведения
военных операций, не указанное в пункте ВН 14;
d.  Использования в системах управления, связи, контроля
и разведки;
2.  "Программное обеспечение" для определения
действенности обычных, ядерных, химических и
биологических вооружений "Программное обеспечение" для
определения действенности обычных, ядерных, химических
и биологических вооружений.
ВН 21.1.    Следующие другие военные "товары" и "товары" для
военизированных полицейских сил:
а. Акустические устройства, специфицируемые изготовителем
и/или поставщиком как пригодное для борьбы с беспорядками,
и специализированные компоненты для них;
b. Щиты для разгона демонстраций и антибаллистические щиты, и
специально спроектированные компоненты для них;
с. Ножные кандалы, ручные кандалы, цепи и электрошоковые
пояса, специально спроектированные для человека;
за исключением:
Наручников, максимальные размеры которых в замкнутом
состоянии не превышают 240 мм.
d. Передвижные установки для борьбы с беспорядками,
использующие выводящие из строя вещества, и
специализированные компоненты для них;
е. Водяные пушки и компоненты для них;
f. Транспортные средства для борьбы с беспорядками, специально
спроектированные или модифицированные для оснащения
электрической защитой от попыток захвата и компоненты для
них, специально спроектированные или модифицированные для
этой цели;
g. Портативные устройства для борьбы с беспорядками или личной
защиты посредством электрошока (включая электрические
дубинки, электрошоковые щиты, разрядники и ружья,
стреляющие иглами, поражающими жертву электрошоком
(тазеры) и компоненты для них, специально спроектированные
или модифицированные для этой цели.
ВН 22       "Технологии", согласно Общему примечанию по технологии,
специально разработанные или модифицированные для
"разработки", "производства" или "применения" изделий,
указанных в данном Списке кроме "технологий", контролируемых
согласно пунктам ВН 7 и ВН 18.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)