Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрестің 2000-2002 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 31 қазан N 1641
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" 2000 жылғы 20 сәуiрдегi N 377 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрестiң 2000-2002 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Бағдарламамен көзделген iс-шаралардың орындалуына жауапты министрлiктердiң, агенттiктердiң және ведомстволардың басшылары жылына кемiнде екi рет Қазақстан Республикасының Үкiметiне олардың орындалуы жөнiнде есептер ұсынсын.
Қазақстан Республикасының президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың басшыларына Бағдарламамен көзделген iс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкiметiне сол мерзiмде беру ұсынылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 31 қазандағы
N 1641 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының қылмысқа қарсы күрестің
2000-2002 жылдарға арналған
Бағдарламасы
Астана, 2000 жыл
1. БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы              Қазақстан Республикасындағы қылмысқа
қарсы күрестiң 2000-2002 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу  негiзi                  "Қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi
шаралар туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2000 жылғы 20 сәуiрдегi
N 377 Жарлығы, Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң 2000 жылғы
4 мамырдағы N 70 өкiмi
Бағдарламаның негiзгi            Қазақстан Республикасының
әзiрлеушiсi                      Iшкi iстер министрлiгi
Бағдарламаны әзiрлеушiлер мен орындаушылар
Бас Прокуратура, Ұлттық қауiпсіздiк комитетi, Әдiлет министрлiгi, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi, Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi, Бiлiм және ғылым министрлiгi, Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгi, Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгi, Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi, Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi агенттiгi, Ұлттық Банк, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Экономика министрлiгi, Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi агенттiгi, Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгі.
Бағдарламаны іске асырудың       1-кезең - 2000 жылдың IV тоқсаны - 2001

О Программе борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2000-2002 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2000 года N 1641
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 20 апреля 2000 года N 377 U000377_ "О мерах по совершенствованию системы борьбы с преступностью и коррупцией" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2000-2002 годы (далее - Программа).
2. Руководителям министерств, агентств и ведомств, ответственных за исполнение мероприятий, предусмотренных Программой, не реже двух раз в год представлять отчеты в Правительство Республики Казахстан об их выполнении.
Рекомендовать руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, представлять в Правительство Республики Казахстан в те же сроки информацию об исполнении мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2000 года N 1641
Программа
борьбы с преступностью в Республике Казахстан
на 2000-2002 годы
1. Паспорт Программы
Наименование                    Программа борьбы с преступностью
Программы                       в Республике Казахстан на 2000-2002 годы
Основание для разработки        Указ Президента Республики Казахстан от
20 апреля 2000 г. N 377 "О мерах по
совершенствованию системы борьбы с
преступностью и коррупцией", распоряжение
Премьер-Министра Республики Казахстан
от 4 мая 2000 года N 70-р
Основной разработчик            Министерство внутренних дел
Программы                       Республики Казахстан
Разработчики и исполнители Программы
Генеральная Прокуратура, Комитет национальной безопасности, Министерство юстиции, Министерство государственных доходов, Министерство обороны, Министерство труда и социальной защиты населения, Министерство иностранных дел, Министерство образования и науки, Министерство культуры, информации и общественного согласия, Министерство финансов, Агентство по
делам здравоохранения, Агентство по туризму и спорту, Агентство по
чрезвычайным ситуациям, Агентство по борьбе с наркоманией и наркобизнесом,
Национальный Банк, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство
экономики, Министерство энергетики, индустрии и торговли, Агентство по
делам государственной службы, Агентство по миграции и демографии.
Сроки и этапы                       1 этап - IV квартал 2000 года -
реализации Программы                2001 год

мерзімдері мен кезеңдері         жыл 2 кезең - 2002 жыл
Қаржыландыру көздері             Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаттары,
халықаралық ұйымдар мен донор-елдердің ресурстары
2. КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасындағы қылмысқа қарсы күрестiң 2000-2002 жылдарға арналған бағдарламасын (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасының Үкiметi "Қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 20 сәуiрдегі N 377 Жарлығын орындау үшiн, Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясының, Қазақстан Республикасының 2005 жылға дейiнгi ұлттық қауiпсiздiгi стратегиясының және Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасының шеңберiнде бұрын қолданыста болған мемлекеттiк бағдарламаларға қатысты сабақтастық қағидатын сақтай отырып әзiрледi.
Осы Бағдарламаны қабылдау қылмысқа қарсы күрестiң бұрынғы бағдарламаларының орындалуынан, сондай-ақ соңғы жылдары құқық қорғау органдары қызмет ететiн әлеуметтiк-экономикалық жағдайлардың өзгеруiнен туындап отыр.
Қазiргi қоғамның жағдайында қылмыстарды ашу, тергеу және болдырмаудың тиiмдiлiгiн көтеру, Yкiметтен, мемлекеттiк органдардан қылмысқа қарсы күресте күш-жiгердi арттыруды ғана емес, сонымен қатар, құқық бұзушылықты болдырмауға жүйелi және кешендi көзқарасты қамтамасыз етудi, қылмысқа ықпал етудiң жаңа, дәстүрлі емес нысандары мен әдiстерiн iздеудi талап етедi.
Қылмысқа қарсы күрестiң 2000-2002 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк стратегиясын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың 2005 жылға дейiнгi жоспарымен. Қазақстан Республикасында есiрткi мен есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2000-2001 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасымен, осы кезеңде жүзеге асырылатын басқа да бағдарламалармен қатар іске асырылатын болады.
3. ҚҰҚЫҚТЫҚ ТӘРТIП ПЕН ЗАҢДЫЛЫҚТЫҢ АХУАЛЫН ТАЛДАУ
Елiмiздегi шиеленiскен әлеуметтiк-экономикалық жағдайда қылмысқа қарсы күрес проблемасы қылмыстардың алдын алуға және жазасыз қалдырмау қағидатын қамтамасыз етуге бағытталған түбегейлi шараларды қабылдауды талап етедi.
Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрес және құқық тәртiбiн нығайту жөнiндегі 1993-1995 жылдарға арналған алғашқы кезектегi шараларының бағдарламасын және қылмысқа қарсы күрестiң 1997-1998 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы мен құқық қорғау қызметiнiң 2000 жылға дейiнгі негiзгi бағыттарын iске асыру Қазақстанның егемендiк алуының бастапқы кезеңiнде қылмыстың қарқындап өсуiн тоқтатуға және белгiлi бiр тұрақтандыруға қол жеткiзуге мүмкiндiк бердi. Сонымен бiрге, қылмыстың нарықтық реформаларды жүзеге асыруға, демократиялық қоғам мен құқықтық мемлекет құруға кедергi жасайтын тұрақтандыруды болдырмай жатқан елеулi фактор болып қалуы жалғасуда.
Мемлекеттік бақылаудың бара-бар тетiгiн құрусыз экономика мен әлеуметтiк саланы реформалау, өтпелi кезеңде заңдардың жетiлдірiлмеуiне байланысты шығындар қылмыстың өсуi үшiн ғана емес, сонымен бiрге қылмыстық iс-әрекеттердiң жаңа түрлерiнiң таралуына және қылмыстың кәсiбиленуiне қолайлы жағдайлар жасады.
Қазiргi уақыттағы қылмыстар нақты көрсетiлген мүттәйiм зорлық-зомбылық бағытпен сипатталады. Ұрлықтар, қарақшылықтар және тонаулар жасалатын қылмыстардың негiзгi бөлiгiн құрайды. Адамдарды тапсырыспен өлтiру, кепiлдiкке алу және ұрлау жиi жасалатын болды.
Кiсi өлтiру және басқа да аса қатыгездiкпен жасалған ауыр қылмыстардың саны өсуде. Азаматтардың үй-жайларына зорлық-зомбылық, кейде кiсi өлтiруге ұласатын дөрекi қарақшылық шабуылдар жасау кең қоғамдық жаңғырық тудырып отыр. Атыс қаруының заңсыз айналымы мен оны қолдану арқылы жасалған қылмыстардың саны арта түсуде.
Елiмiздiң экономикасындағы дағдарыстық құбылыстар, жұмыссыздық деңгейiнiң жоғарылауы, әсiресе ауылды жерлерде, ауыл жастарының қалаларға кетуiнiң басты себептерiнiң бiрi болып отыр. Жұмысы, белгiлi бiр тұрғылықты мекен-жайлары болмағандықтан олар қылмыстық бағыттағы топтарға бiрiгедi.
Қылмыс барған сайын ұйымдасқан сипатта белең алып отыр. Адамдардың белгiлi бір санаты үшiн қылмыстық iс-әрекеттер күн көрудiң негiзгi көзiне айнала бастады. Ұйымдасқан қылмыс спирт пен алкогольдiк өнiмдердiң, металл сынығы, астық айналымы саласында көрiне бастады, қылмыстық топтардың өкiмет пен басқару органдарындағы сыбайластық байланыстарын пайдалануы аз кездеспейдi.
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңы мен Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының шеңберiнде жүзеге асырылып жатқан iс-шаралар сыбайлас жемқорлыққа қарсы тетiктерді iске қосуға мүмкiндiк бердi, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес құқық қорғау және арнайы органдардың күнделiктi қызметiнiң негiзгі бағыттарының бiрi болды.
Соңғы бес жыл ішiнде есiрткi қылмыстарының өсуi бес еседен астам болды. Жыл сайын заңсыз айналымнан ондаған тонна есiрткi алынады, ол есiрткi шикiзаттарының Қазақстандағы табиғи өсуiнен ғана емес, сонымен қатар елiмiздiң "қауiптi" есiрткiлердi Орталық Азия елдерiнен Ресей мен Еуропа мемлекеттерiне контрабанда үшiн өзiндiк ерекшелiгi бар транзиттiк дәлiз болуынан туындап отыр.

2 этап - 2002 год
Источники финансирования            Средства республиканского и местных
бюджетов, ресурсы международных
организаций и стран-доноров
2. Введение
Программа борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2000-2002 годы (далее - Программа) разработана Правительством Республики Казахстан во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 20 апреля 2000 года N 377 U000377_ "О мерах по совершенствованию борьбы с преступностью и коррупцией" в рамках Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан до 2005 года и Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим государственным программам борьбы с преступностью.
Принятие настоящей Программы обусловлено выполнением предыдущих программ борьбы с преступностью, а также изменением в последние годы социально-экономических условий, в которых работают правоохранительные органы.
Повышение эффективности раскрытия, расследования и предотвращения преступлений в условиях современного общества требует от Правительства, государственных органов не просто наращивания усилий в борьбе с преступностью, а обеспечения системного и комплексного подхода к профилактике правонарушений, поиска новых, нетрадиционных форм и методов воздействия на преступность.
Программа борьбы с преступностью на 2000-2002 годы будет реализовываться наряду с Планом мероприятий по реализации Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан до 2005 года, Государственной программой борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2000-2001 годы, другими программами, осуществляемыми в этот период.
3. Анализ состояния правопорядка и законности
В условиях обостренной социально-экономической ситуации в стране проблема борьбы с преступностью требует принятия радикальных мер, направленных на профилактику преступлений и обеспечение принципа неотвратимости наказания.
Реализация Программы первоочередных мер по борьбе с преступностью и укреплению правопорядка в Республике Казахстан на 1993-1995 годы и Государственной программы борьбы с преступностью на 1997-1998 годы и основных направлений правоохранительной деятельности до 2000 года позволили приостановить имевший место на первоначальном этапе становления суверенитета Казахстана бурный рост преступности и достичь определенной стабилизации. Вместе с тем, преступность продолжает оставаться серьезным дестабилизирующим фактором, препятствующим осуществлению рыночных реформ, построению демократического общества и правового государства.
Реформирование экономики и социальной сферы без создания адекватного механизма государственного контроля, издержки, связанные с несовершенством законов в переходный период, создали благоприятные условия не только для роста преступности, но и для распространения совершенно новых видов преступной деятельности и профессионализации преступности.
Современная преступность характеризуется ярко выраженной корыстно-насильственной направленностью. Кражи, разбой и грабежи составляют основную часть совершаемых преступлений. Чаще стали совершаться заказные убийства, захват заложников и похищения людей.
Растет количество убийств и других тяжких преступлений, совершаемых с особой жестокостью. Широкий общественный резонанс вызывают дерзкие разбойные нападения на жилища граждан, сопровождаемые порой насилием и убийствами. Увеличивается незаконный оборот огнестрельного оружия и количество преступлений, совершенных с его применением.
Кризисные явления в экономике страны, повышение уровня безработицы, особенно в сельской местности, стали одной из главных причин оттока сельской молодежи в города, где, не имея ни работы, ни определенного места жительства, они объединяются в группы криминальной направленности.
Преступность все больше приобретает организованный характер. Для определенной категории лиц преступная деятельность стала основным источником существования. Организованная преступность проявляется в сферах оборота спирта и алкогольной продукции, лома цветного металла, зерна, нередко преступные группы используют коррумпированные связи в органах власти и управления.
Осуществляемые в рамках Закона РК Z980267_ "О борьбе с коррупцией" и Государственной программы борьбы с коррупцией на 1999-2000 годы мероприятия позволили запустить в действие антикоррупционные механизмы, борьба с коррупцией стала одним из основных направлений повседневной деятельности правоохранительных и специальных органов.
За последние пять лет произошел более чем пятикратный рост наркопреступности. Из незаконного оборота ежегодно изымаются десятки тонн наркотиков, что обусловлено не только естественным произрастанием наркотического сырья в Казахстане, но и превращением страны в своеобразный транзитный коридор для контрабанды "тяжелых" наркотиков из стран Центральной Азии в Россию и европейские государства.

Қоғамның нашақорлануының әрі қарай таралуына мемлекеттiк және қоғамдық қарсы әрекет жасаудың тиiмдi жүйесiн құру мақсатында Қазақстан Республикасында нашақорлық пен есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған стратегиясы мен Нашақорлық пен есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2000-2001 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы әзiрленiп, жүзеге асырылуда.
Орталық Азия мемлекеттерi мен Ресейдегi терроризмге байланысты оқиғалар тұрақтылыққа елеулi қауiп төндiруде. Дiни экстремистiк және террористiк бағыт алған халықаралық қылмыстық ұйымдар тарапынан қауiп-қатер өсiп келедi.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының 1999-2005 жылдарға арналған ұлттық қауiпсiздiк стратегиясы әзiрлендi және iске асырылып жатыр.
Халықтың құқық бұзушылықтарға қарсы күрестегi әлеуметтiк белсендiлiгi күрт төмендедi. Құқықтық тәртiп органдарының халықпен бұрын болған көпжақты байланыстары мен ынтымақтастығы мүлде жойылды.
Құқық бұзушылықтардың әлеуметтiк алдын алуды қамтамасыз етудегi мемлекеттiк өкiмет органдарының, қоғамдық ұйымдардың қызметi бытыраған, жүйесiз сипат алған.
Әлеуметтiк-экономикалық саладағы дағдарыстық құбылыстардың нәтижесiнде балалардың елеулi бөлiгi тәрбиеден тыс қалып, қолайсыз жағдайларда өмiр сүруде, балалардың қадағалаусыз қалуы өсуде, жастарды жұмыспен қамтамасыз ету мәселелерi шешiмiн таппауда.
Қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған кәмелетке толмағандардың 60% астамы оқымайды немесе қандай да бiр қызықты іс түрiмен қамтамасыз етiлмеген. Жауапқа тартылатын жасқа дейiн қылмыстық жазаланатын әрекеттер жасайтын балалар мен жасөспiрiмдердiң саны төмендемей отыр, олардың 70% астамы тұрмысы нашар отбасыларында тұрады.
Кәмелетке толмағандардың арасында құқық бұзушылықтардың алдын алудың 1998-2000 жылдарға арналған кешендi бағдарламасында көзделген шаралар тиiстi деңгейде iске асырылмай жатыр.
Маскүнемдiк пен нашақорлық маңызды әлеуметтiк проблема болып отыр. Iшкi iстер органдарының алдын-алу есептерiнде алкоголизмнен емдеудi қажет ететiн 140 мыңнан астам адам тұрады, 37 мың 800-ден астам нашақорлар мен екi жарым мың уытқұмарлық анықталды. Әрбiр екiншi кiсi өлтiру, әрбiр үшiншi қарақшылық шабуыл жасау алкогольден немесе есiрткiден мас болу күйiнде жасалады.
Сонымен бiрге, алдын-алу жұмыстардың деңгейi өте төмен, алкоголизм және нашақорлықпен ауыратын адамдарды емдейтiн емдеу-алдын алу мекемелерi жеткiлiксiз, салауатты өмiр салтын насихаттау жөнiнде мақсатты жұмыс жоқ.
Қайталанба қылмыстың деңгейi төмендемеуде, соңғы жылдары қылмыстың 18% астамын бұрын сотты болғандар жасайды.
Бірақ, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және белгiлi бiр тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтiк бейiмдеу мәселелерiнiң шешiлуi қанағаттанарлықсыз.
Қылмысқа қарсы шешушi күреске және оның алдын алуда тиiмдi жұмыс iстеуге құқық қорғау, арнайы және сот органдарының материалдық-техникалық базасының жеткiлiксiз, олардың әлеуметтiк жағдайларының нашар болуына байланысты бiрқатар факторлар қолбайлау болуда.
Соңғы жылдары құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң әлеуметтiк мәртебесi айтарлықтай төмендедi, олардың жалақылары қызметiндегi жұмыс көлемiне сәйкес емес. Қажеттi әлеуметтiк қорғаудың жоқтығы, әсiресе, денсаулығы мен өмiрiне қауiптi қызмет атқаратын жедел уәкiл және басқа да қызметкер кадрларды iрiктеуде теріс әсер еттi.
Құқық қорғау органдарын ақпараттық қолдаудың, сондай-ақ халық арасында жоғары құқықтық мәдениеттi қалыптастыру жөнiндегi белсендi қызметтiң жоқтығы азаматтарда заң күшiне және өкiметтiң әдiлдiгiне сенбеушiлiкке әкелiп соқтырды.
Қылмысқа қарсы күрестi тиiмдi жалғастыру үшiн барлық мемлекеттiк және жергiлiктi билiк органдары мен басқарудың күш салуын үйлестiруге негiзделген және заңдылық пен құқықтық тәртiптi қамтамасыз етудiң сенiмдi жүйесiн құруға бағытталған iс-шаралар кешенiн жүзеге асырған жөн.

В целях создания эффективной системы государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркотизации общества разработаны и осуществляются Стратегия борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы и Государственная программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом на 2000-2001 годы.
Серьезную угрозу стабильности представляют события в государствах Центральной Азии и России, связанные с терроризмом. Возрастает угроза со стороны международных преступных организаций, взявших на вооружение религиозный экстремизм и терроризм.
В этой связи разработана и реализуется Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан на 1999-2005 годы.
Резко снизилась социальная активность населения в борьбе с правонарушениями. Практически утрачены ранее существовавшие многосторонние связи органов правопорядка и их сотрудничество с населением.
Деятельность органов государственной власти, общественных организаций в обеспечении социальной профилактики правонарушений носит разобщенный, бессистемный характер.
В результате кризисных явлений в социально-экономической сфере значительная часть детей находится в неблагоприятных условиях жизни и воспитания, растет детская безнадзорность, не решаются вопросы обеспечения занятости молодежи.
Более 60% несовершеннолетних, привлекаемых к уголовной ответственности, не учатся либо не обеспечены какими-либо видами занятости. Не снижается число детей и подростков, совершающих уголовно наказуемые деяния до достижения возраста наступления ответственности, более 70% из них проживает в неблагополучных семьях.
Не реализуются должным образом меры, предусмотренные Комплексной программой профилактики правонарушений среди несовершеннолетних на 1998-2000 годы.
Серьезной социальной проблемой становятся пьянство и наркомания. На профилактических учетах органов внутренних дел состоит более 140 тысяч лиц, нуждающихся в лечении от алкоголизма, выявлено более 37 тысяч 800 наркоманов и две с половиной тысячи токсикоманов. В состоянии алкогольного или наркотического опьянения совершается каждое второе убийство, каждое третье разбойное нападение.
Вместе с тем, крайне низок уровень профилактической работы, малочисленны лечебно-профилактические учреждения для лечения больных алкоголизмом и наркоманией, отсутствует целенаправленная работа по пропаганде здорового образа жизни.
Не снижается уровень рецидивной преступности, в последние годы ранее судимыми совершается более 18% преступлений.
Однако вопросы социальной адаптации лиц, освобожденных из мест лишения свободы и не имеющих определенного места жительства, решаются неудовлетворительно.
Не способствует эффективной профилактической работе и наступательной борьбе с преступностью ряд факторов, связанных с недостаточной материально-технической базой правоохранительных, специальных и судебных органов, ухудшением их социальных условий.
В последние годы произошло заметное снижение социального статуса сотрудников правоохранительных органов, их денежное содержание перестало соответствовать нагрузке по службе. Отсутствие необходимой социальной защищенности особенно негативно сказалось на подборе кадров оперативных работников и других сотрудников, несущих службу с риском для жизни и здоровья.
Отсутствие должной информационной поддержки правоохранительных органов, а также активной деятельности по формированию высокой правовой культуры населения приводит к появлению у граждан неверия в силу закона и справедливости власти.
Для продолжения эффективной борьбы с преступностью следует осуществить комплекс мероприятий, основанный на координации усилий всех государственных и местных органов власти и управления, и нацеленный на создание надежной системы обеспечения законности и правопорядка.

4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Бағдарламаның мақсаттары:
- қылмысқа қарсы күрес саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу;
- заңдылық пен құқықтық тәртiптi әрi қарай нығайту, азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қылмыстық қол сұғушылықтардан қорғауды қамтамасыз ету;
- құқық бұзушылықтардың әлеуметтiк алдын алу жүйесiн қалыптастыру, қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауiпсiздiктi нығайту, осы қызметке бүкiл мемлекеттiк органдарды, қоғамдық құрылымдар мен халықты тарту, құқық бұзушылықтардың алдын алу мен қылмысқа қарсы күресте жергiлiктi атқару органдарының рөлiн және жауапкершiлiгiн жоғарылату;
- қылмысқа қарсы күрестiң тиiмдiлігiн арттыру, оның ұйымдасқан нысандарына және сыбайлас жемқорлыққа, есiрткi қылмысына, терроризм мен дiни экстремизмнiң көрiнiстерiне күрестi күшейту;
- экономикалық құқық бұзушылықтар мен сыбайлас жемқорлық үшiн жағдай туғызатын экономиканың криминалдануына қарсы әрекет жасау.
Бағдарламаның мiндеттерi:
- заңнаманы жетiлдiру, қылмысқа қарсы күрестің құқықтық базасын нығайту;
- құқық бұзушылықтардың, оның ішiнде кәмелетке толмағандар мен жастардың арасында мақсатқа сай әлеуметтiк алдын алуды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар мен тұрғылықты мекен-жайлары жоқ адамдарды әлеуметтiк оңалтуды жүзеге асыру, әйелдер мен балаларды тұрмыстағы зорлық-зомбылықтан қорғауды қамтамасыз ету;
- қоғамдық қауiпсiздiктi, құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуде және қылмысқа қарсы күресте жергiлiктi атқарушы органдардың рөлiн жоғарылату;
- қылмыстардың ашылуын жоғарылату, жедел-iздестiру қызметiн жетiлдiру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру;
- ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесiне, сыбайлас жемқорлыққа және экономикалық қылмыстарға қарсы күрестi одан әрi күшейту;
- терроризмге, дiни және саяси экстремизмнiң таралуына қарсы iс-қимылдардың сенiмдi жүйесiн құру;
- құқық қорғау және арнайы органдарды кадрлармен қамтамасыз ету, олардың қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгi мен кәсiпкерлiгiн арттыру, әлеуметтiк-тұрмыстық жағдайлары мен ақшалай үлестерін жақсарту;
- құқық қорғау және арнайы органдардың қызметтерiн техникалық қайта қаруландыруды және ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асыру;
- құқық қорғау қызметiнiң саласында жүргiзiлетiн саясатқа ақпараттық қолдау жасау және халықтың сенiмiн қалыптастыру, қылмысқа қарсы күресте азаматтардың қызығушылықтарын арттыру;
- құқық қорғау және арнайы органдары қызметтерiнiң тиiмдi өзара iс-әрекет жасауы және үйлестіру тетiктерiн әзiрлеу;
- ұйымдасқан қылмысқа, есірткiлердiң заңсыз айналымына, сыбайлас жемқорлық пен терроризмге қарсы күрес саласында қызмет атқаратын шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен және арнайы қызметтерiмен, сондай-ақ халықаралық ұйымдардың өкiлдерiмен ынтымақтастықты кеңейту.

4. Цели и задачи Программы
Цели Программы:
- проведение единой государственной политики в области борьбы с преступностью;
- дальнейшее укрепление законности и правопорядка, обеспечение защиты конституционных прав и свобод граждан от преступных посягательств;
- формирование системы социальной профилактики правонарушений, укрепление общественного порядка и общественной безопасности, вовлечение в эту деятельность всех государственных органов, общественных формирований и населения, повышение роли и ответственности местных исполнительных органов в профилактике правонарушений и борьбе с преступностью;
- повышение эффективности борьбы с преступностью, усиление борьбы с ее организованными формами и коррупцией, наркопреступностью, проявлениями терроризма и религиозного экстремизма;
- противодействие криминализации экономики, создающей условия для экономических правонарушений и коррупции.
Задачи Программы:
- совершенствование законодательства, укрепление правовой базы борьбы с преступностью;
- осуществление целенаправленной социальной профилактики правонарушений, в т.ч. среди несовершеннолетних и молодежи, социальной реабилитации освобожденных из мест лишения свободы и лиц, не имеющих места жительства, обеспечение защиты женщин и детей от бытового насилия;
- повышение роли местных исполнительных органов в обеспечении общественной безопасности, правопорядка и борьбе с преступностью;
- повышение раскрываемости преступлений, осуществление комплекса мер по совершенствованию оперативно-розыскной деятельности;
- дальнейшее усиление борьбы с организованной преступностью, наркобизнесом, коррупцией и экономическими преступлениями;
- создание надежной системы противодействия терроризму, распространению религиозного и политического экстремизма;
- кадровое обеспечение правоохранительных и специальных органов, повышение квалификации и профессионализма их сотрудников, улучшение социально-бытовых условий и денежного содержания;
- осуществление технического перевооружения и информационного обеспечения деятельности правоохранительных и специальных органов;
- информационная поддержка и формирование доверия у населения к проводимой политике в сфере правоохранительной деятельности, повышение заинтересованности граждан в борьбе с преступностью;
- выработка механизмов эффективного взаимодействия и координации деятельности правоохранительных и специальных органов;
- расширение сотрудничества с правоохранительными органами и спецслужбами иностранных государств, а также представителями международных организаций, осуществляющих деятельность в сфере борьбы с организованной преступностью, незаконным оборотом наркотиков, коррупцией и терроризмом.

5. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖYЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГI БАҒЫТТАРЫ
5.1. ЗАҢНАМАНЫ ЖЕТIЛДIРУ, ҚЫЛМЫСҚА ҚАРСЫ КYРЕСТIҢ
ҚҰҚЫҚТЫҚ БАЗАСЫН НЫҒАЙТУ
Әлеуметтiк-экономикалық реформаларды және қоғамды демократияландыруды одан әрi тереңдете түсу, құқықтық саланы реформалауды, қалыптасқан құқықты қолдану іс-тәжiрибесiнiң өзгеруiне, жаңа құқықтық институттардың құрылуына, құқық қорғау органдары қызметтерiнiң жетiлдiрiлуiне байланысты туындайтын қоғамдық қатынастардың заңнамалық реттелуiн талап етедi.
Бұл мақсатта құқық қорғау қызметiнiң төмендегiдей бағыттарын одан әрi заңнамалық реттеу қажет:
адамдардың, азаматтардың және жеке тұлғалардың конституциялық және өзге де құқықтары мен бас бостандығына, халықтың денсаулығына және адамгершiлiкке қарсы қылмыстарға байланысты қылмыстық заңнаманы жетiлдiру;
ТМД елдерiнiң құқық қорғау органдары неғұрлым өзара тығыз iс-қимыл жасау үшiн олардың аумақтарында тергеуден және соттан бой тасалап қашып жүрген адамдарды iздестiру, ұстау және беру мәселелерiнде қылмыстық қудалау және экстрадиция мәселелерiн реттейтiн халықаралық шарттарды жетiлдiру;
Қазақстанның мүддесiн ескере отырып, ұлттық заңнаманы Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардың нормалары мен стандарттарына сәйкес келтiру;
адамдар мен азаматтардың ар-ожданына және абыройына қол сұғуға, әйелдер мен балаларға зорлық-зомбылық жасауға қатысты қылмыс үшiн жауапкершiлiктi күшейту.
Жедел-iздестiру қызметiн құқықтық қамтамасыз ету және жедел жолмен алынған мәлiметтердi заңдастыру үшiн қылмыстық сот өндiрiсiнде қосымша жағдайлар жасау қажет.
Экономикалық қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласында құқық қорғау және арнайы органдардың өзара тығыз iс-қимылын қамтамасыз етуге байланысты мәселелердi, сондай-ақ олардың құзыретi мен тергелуiн нақты шектеудi одан әрi құқықтық реттеудiң қажеттiлiгi туындап отыр. Экономикалық қылмыс пен сыбайластықты бiршама азайту қылмыстық-құқықтық реформамен қатар, әртүрлi нысандағы әлеуметтiк-құқықтық бақылауды тереңдете түсу жолымен болуы мүмкiн.
Сот-криминалистикалық сараптамаларды дер кезiнде жүргiзу мақсатында Әдiлетминiнiң сараптамалық мекемелерiнiң желiсiн кеңейту, оларды қылмыстық ізге түсу органдары орналасқан жерлерге жақындату талап етiледi.
5.2. ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚТАРДЫҢ АЛДЫН АЛУ.
ҚОҒАМДЫҚ ТӘРТIПТI ЖӘНЕ ҚОҒАМДЫҚ ҚАУIПСIЗДIКТI КYЗЕТУ
Құқық бұзушылықтардың әлеуметтiк алдын алу.
Әлеуметтiк бақылаудың дәстүрлiк нысандарының әлсiреуi жағдайында кәмелетке толмағандар мен жастар арасында құқық бұзушылықтың алдын-алу, маскүнемдiкке, алкоголизмге және нашақорлыққа қарсы күрес, қылмыстық жазасын өтеген адамдардың бейiмделуi жөнiндегi шараларды жүзеге асыру ерекше көкейкестi сипатқа ие. ҚР Үкiметiнiң 2000 жылғы 16 наурыздағы N 408 қаулысына сәйкес құрылатын белгiлi бiр тұрғылықты жерi жоқ адамдарға арналған әлеуметтiк бейiмделу орталықтарының тиiмді қызметiн қамтамасыз ету.
Халықтың құқық бұзушылыққа қарсы күрестегi әлеуметтiк белсендiлiгiн арттыру жөнiндегi мынадай шараларды; қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысушы азаматтарды көтермелеудiң жүйесiн енгiзудi, көпшiлiктiң құқықтық тәртiптi сақтауға қатысуының жаңа нысандарын қабылдау қажет.
Құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдар жүзеге асыратын алдын алу қызметiн одан әрi жетiлдiрудiң өткiр қажеттiлiгi туындап отыр.
Жұмыстың басты қағидаттары - халықпен тығыз байланыс жасау, азаматтармен ашық-жарқын сөйлесу, олар құқық қорғау органдарына өтiнiш жасаған жағдайда оларға дереу қажетті көмек көрсету, адамдарға iзеттiлiк пен ұқыптылық таныту болуы тиіс.
Iшкi iстер органдарының алдын-алу қызметiнiң басым бағыттары ең алдымен, учаскелiк полиция инспекторларының қызметi - әсер етудiң әкiмшiлiк-құқықтық шараларының үйлесiмiнде, алдын-алудың жалпы және жеке тәсiлдерiмен қылмыстың алдын-алу, құқық бұзушылық пен қылмыс жасауды күтуге болады деген адамдарды анықтау, олардың әлеуметтiк тәртiпке қарсы пиғылдарын коррекциялау болуы тиiс.
Маскүнемдiкке, алкоголизмге және нашақорлыққа қарсы күрес.
Iшiмдікке қарсы саясаттың, маскүнемдiкке, алкоголизмге және нашақорлыққа қарсы күрестiң белсендiлiгiн арттыру мақсатында:
темекi бұйымдарын және алкоголь өнiмдерiн жарнамалауға заңнамалық тәртiппен шектеу қоюды енгiзу;
маскүнемдiкке және нашақорлыққа қарсы күрес жөнiнде аймақтық бағдарлама әзiрлеу және оны iске асыру;
алкоголизмнен, нашақорлықтан және уытқорлықтан зардап шегетiн адамдарды мәжбүрлеп емдеуге арналған наркологиялық ұйымдардың төсек-орнын көбейту шараларын қабылдау;
спирттiк iшiмдiктер мен есiрткi заттарын қолданатын балаларды анықтау мәнi ретiнде оқушыларды ұдайы тексерудi қамтамасыз ету қажет.
Бiлiм беру органдары салауатты өмiр салтын, жеке тұлғаның психофизикалық қалыпты дамуын насихаттауға бағытталған оқу және тәрбие процестерiнің ажырамастығын қамтамасыз етулерi тиiс. Бұл мақсаттарға мектепке дейiнгi мекемелерде, мектептерде, лицейлер мен колледждерде арнайы оқу пәнiн енгiзе отырып, ғылыми негiзделген бағдарламаны әзiрлеу.
Жергілiктi органдардың маскүнемдiктiң, алкоголизм мен нашақорлықтың алдын алу жөнiндегi жұмысының жай-күйiне жауапкершiлiктi арттыру.
Кәмелетке толмағандардың арасындағы қылмыстың алдын алу.
Кәмелетке толмағандар қылмысының алдын алу өскелең ұрпақ өмiрінiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етуге, жастарды тәрбиелеу мен оларға бiлiм беруге, отбасы мен балаларға қажеттi көмек көрсетуге, жасөспiрiмдердiң қадағалаусыз қалуының алдын алуға бағытталған жалпы әлеуметтiк сипаттағы шаралар кешенiн жүзеге асырумен тығыз үйлесiмдiлiкте болуы тиiс.
Жасөспiрiмдердi олардың психофизикалық жай-күйiне зардапты әсер ететiн зорлық-зомбылықты, қатігездiктi, порнографияны, сондай-ақ темекi шегу мен арақ iшудiң, есiрткi заттары мен психотроптық заттарды насихаттайтын аудио, бейне және баспа өнімдерін шектеу жөнiндегi шараларды қабылдау қажет. Дене шынықтыру және спорт құралдары арқылы салауатты өмiр салтын насихаттауды белсендi түрде жүргiзу, тұрғылықты жерi бойынша балалар мен жасөспірiмдердi жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, жасөспiрiмдердiң дене шынықтыру-спорт клубтарын және балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектептерінiң жүйесiн дамыту, бұқаралық дене шынықтыру-спорт iс-шараларын өткiзудi қайта жаңғырту.
Әрбiр облыста және Астана, Алматы қалаларында мiнез-құлқы девианттық (ауытқыған) кәмелетке толмағандарға арналған жабық типтегi арнайы мектептер, сондай-ақ қылмыстық жауапкершiлiк туындайтын жасқа жеткенге дейін қылмыстық-жазаланатын iс-әрекеттер жасаған балалар мен жасөспiрiмдерге арналған арнайы мектептер ашу. Педагогикалық және заң факультеттерi бар жоғарғы оқу орындарында мiнез-құлқы девианттық (ауытқыған) кәмелетке толмағандармен жұмыс істейтiн педагогтар даярлауды көздеу.
Жағдайы нашар отбасыларымен жұмыс iстеуге бағытталған кешенді шараларды жүзеге асыру.
Кәмелетке толмағандардың iсі жөнiндегi республикалық комиссияны құру, жергiлiктi жерлерде кәмелетке толмағандардың ісi жөнiндегi комиссиялардың мәртебесiн арттыру мақсатқа сай болады. Комиссияның қызметi құқық қорғау функцияларын күшейтуге, кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз қалуы мен құқық бұзушылықтарының алдын алу мәселелерiнде ведомоствоаралық үйлестiрудi жүзеге асыруға, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеуге, ұстауға, орналастыру мен оқытуға жауап беретiн мекемелер мен ұйымдарды бақылауға бағытталуы тиiс.
Ювенальды әдiлет жүйесiн одан әрi енгiзу мақсатында кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылық проблемаларына құқық қорғау және басқа да мемлекеттiк органдардың мамандандырылуын тереңдету мен кеңейте түсу қажеттiлiгi туындап отыр.
Кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алумен байланысты iс-шараларды iске асыру көбiне мемлекеттiк, сондай-ақ аймақаралық және аймақтық деңгейлерде қабылданатын кешендi мақсатты бағдарламаларды жүзеге асырудың тиiмдiлігiне, сондай-ақ қалыптасуы оқу-тәрбие процесiнiң негiзi болуы тиiс өскелең ұрпақтың құқықтық сана-сезiмі деңгейiн арттыруға байланысты болады.
Қоғамдық тәртiп пен қоғамдық қауiпсiздiктi сақтау.
Жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдардың қалалар мен елдi-мекендердiң көшелерiндегi қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, сондай-ақ экстремистiк пиғылдағы азаматтар мен топтардың тарапынан қоғамға қарсы iс-қимылдардың алдын алу жөнiндегi қызметiн жетiлдiру.
Халықтың қоғамдық тәртiп пен қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қатысуы. Көшелер мен тұрғын үй массивтерiн патрульдеудi жүзеге асыру үшiн қоғамдық күштердi ерiктi негiзде құру, бұл қызметті моральдық және материалдық ынталандыруды қамтамасыз ету. Қоғамдық тәртiптi сақтау мен iшкi iстер органдарының патрульдiк нарядтарын және iшкi әскерлердiң арнайы моторландырылған бөлiмдерiн басқаруды ұйымдастыру кезiнде жаңа нысандар мен кешендi көзқарастарды iздестiру және енгiзу.
Меншiктiң мемлекеттiк емес нысандарының объектiлерiнде олардың иелерiнiң күшiмен қоғамдық тәртiптi сақтауды, бұл мәселелердiң заңнамалық түрде реттелуiн қамтамасыз ету.
Облыс орталықтары мен республиканың iрi қалаларында қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi қызметтi атқаратын полицияның кешендi күштерiн алдыңғы қатарлы техникамен жарақталған жедел басқару орталықтарын құру. Қылмыстар жасалғанда және төтенше жағдайлар буындаған кезде жедел iс-қимылды арттыру.
Жол қозғалысына қатысушылардың тәртiбiн нығайту, апаттық деңгейiн төмендету жөнiндегi кешендi iс-шараларды жүзеге асыру.

5. Основные направления
реализации Программы
5.1. Совершенствование законодательства, укрепление
правовой базы борьбы с преступностью
Дальнейшее углубление социально-экономических реформ и демократизация общества требуют реформирования правовой сферы, законодательного урегулирования возникающих общественных отношений, обусловленных изменением сложившейся правоприменительной практики, созданием новых правовых институтов, совершенствованием деятельности правоохранительных органов.
В этих целях необходимо дальнейшее законодательное урегулирование следующих направлений правоохранительной деятельности:
совершенствование уголовного законодательства, связанного с преступлениями против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина, личности, здоровья населения и нравственности;
совершенствование международных договоров, регулирующих вопросы уголовного преследования и экстрадиции, для более тесного взаимодействия правоохранительных органов стран СНГ в вопросах розыска, задержания и выдачи лиц, скрывшихся от следствия и суда на их территории;
приведение национального законодательства, с учетом интересов Казахстана, в соответствие с нормами и стандартами международных договоров, участником которых является Республика Казахстан;
усиление ответственности за преступления, связанные с посягательством на честь и достоинство человека и гражданина, насилием в отношении женщин и детей.
В уголовном судопроизводстве необходимо создание дополнительных условий для правового обеспечения оперативно-розыскной деятельности и легализации сведений, добытых оперативным путем.
В сфере борьбы с экономической преступностью и коррупцией назрела необходимость дальнейшего правового урегулирования вопросов, связанных с обеспечением тесного взаимодействия правоохранительных и специальных органов, а также четкого разграничения их компетенции и подследственности. Экономическая преступность и коррупция могут быть относительно минимизированы путем углубления не столько уголовно-правового, сколько социально-правового контроля различных форм.
В целях своевременного проведения судебно-криминалистических экспертиз требуется расширение сети экспертных учреждений Минюста, приближение их к местам дислокации органов уголовного преследования.
5.2. Профилактика правонарушений, охрана
общественного порядка и общественной безопасности
Социальная профилактика правонарушений
На фоне ослабления традиционных форм социального контроля особую актуальность приобретает осуществление мер по предупреждению правонарушений среди несовершеннолетних и молодежи, борьбе с пьянством, алкоголизмом и наркоманией, адаптации лиц, отбывших уголовное наказание. Обеспечение эффективной деятельности Центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, создаваемых в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.03.2000 г. N 408.
Необходимо принятие мер по повышению социальной активности населения в борьбе с правонарушениями, внедрение системы поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, новых форм участия общественности в поддержании правопорядка.
Назрела острая необходимость дальнейшего совершенствования профилактической деятельности, осуществляемой правоохранительными и другими государственными органами.
Главными принципами работы должны стать тесная связь с населением, открытость в общении с гражданами, незамедлительное оказание им необходимой помощи в случае обращения в правоохранительные органы, тактичное и внимательное отношение к людям.
Приоритетными направлениями профилактической деятельности органов внутренних дел, прежде всего службы участковых инспекторов полиции, должны стать предупреждение преступности методами общей и индивидуальной профилактики в сочетании с административно-правовыми мерами воздействия, выявление лиц, от которых можно ожидать совершения правонарушений и преступлений, коррекция их антисоциального поведения.
Борьба с пьянством, алкоголизмом и наркоманией
В целях активизации антиалкогольной политики, борьбы с пьянством, алкоголизмом и наркоманией необходимо:
введение в законодательном порядке ограничения рекламы табачных изделий и алкогольной продукции;
разработка и реализация региональных программ по борьбе с пьянством и наркоманией;
принятие мер к увеличению койко-мест наркологических организаций для принудительного лечения лиц, страдающих алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией;
обеспечение регулярного обследования школьников на предмет выявления детей, потребляющих спиртные напитки и наркотические вещества.
Органы образования должны обеспечить неразрывность учебного и воспитательного процессов, направленных на пропаганду здорового образа жизни, нормальное психофизическое развитие личности. В этих целях разработать научно обоснованную программу, с введением в дошкольных организациях, школах, лицеях и колледжах специальных учебных дисциплин.
Повысить ответственность местных органов за состояние работы по предупреждению пьянства, алкоголизма и наркомании.
Предупреждение преступности среди несовершеннолетних
Профилактика преступности несовершеннолетних должна тесно увязываться с осуществлением комплекса мер общесоциального характера, направленных на обеспечение надлежащего уровня жизни подрастающего поколения, воспитание и образование молодежи, оказание необходимой помощи семье и детям, предупреждение безнадзорности подростков.
Необходимо принятие мер по ограждению подростков от пагубно влияющей на их психофизическое состояние аудио-, видео- и печатной продукции, пропагандирующей насилие, жестокость, порнографию, а также привлекательность курения и употребления алкоголя, наркотических средств и психотропных веществ. Активно проводить пропаганду здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта, обеспечить занятость детей и подростков по месту жительства, развивать сеть подростковых физкультурно-спортивных клубов и детско-юношеских спортивных школ, возобновить проведение массовых физкультурно-спортивных мероприятий.
Открыть в каждой области и городах Астане, Алматы специальные школы закрытого типа для несовершеннолетних с девиантным (отклоняющимся) поведением, а также спецшколы для детей и подростков, совершивших уголовно-наказуемые деяния до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность. Предусмотреть в вузах, имеющих педагогические и юридические факультеты, подготовку педагогов для работы с несовершеннолетними с девиантным (отклоняющимся) поведением.
Осуществить комплекс мер, направленных на работу с неблагополучными семьями.
Целесообразно создать республиканскую Комиссию по делам несовершеннолетних, повысить статус комиссий по делам несовершеннолетних на местах. Деятельность комиссий должна быть направлена на усиление правозащитных функций, осуществление межведомственной координации в вопросах профилактики безнадзорности и правонарушений несовершеннолетних, контроль за учреждениями и организациями, отвечающими за воспитание, содержание, устройство и обучение несовершеннолетних.
Назрела необходимость углубления и расширения специализации правоохранительных и других государственных органов на проблемах правонарушений несовершеннолетних в целях последующего введения системы ювенальной юстиции.
Реализация мероприятий, связанных с профилактикой правонарушений среди несовершеннолетних, во многом зависит от эффективности осуществления комплексных целевых программ, принимаемых как на государственном, так и на межрегиональном и региональном уровнях, а также повышения уровня правосознания подрастающего поколения, формирование которого должно стать основой учебно-воспитательного процесса.
Охрана общественного порядка и общественной безопасности
Совершенствование деятельности местных представительных и исполнительных органов в обеспечении общественной безопасности на улицах городов и населенных пунктов, а также по предупреждению антиобщественных действий со стороны экстремистски настроенных граждан и групп.
Участие населения в обеспечении общественного порядка и безопасности. Формирование на добровольных началах сил общественности для осуществления патрулирования улиц и жилых массивов, обеспечение морального и материального стимулирования этой деятельности. Поиск и внедрение новых форм и комплексного подхода при организации охраны общественного порядка и управления патрульными нарядами органов внутренних дел и специализированными моторизованными частями внутренних войск.
Обеспечение охраны общественного порядка на объектах негосударственных форм собственности силами их владельцев, законодательное урегулирование этих вопросов.
Создание оснащенных передовой техникой центров оперативного управления комплексными силами полиции, несущими службу по охране общественного порядка в областных центрах и крупных городах республики. Повышение оперативности реагирования при совершении преступлений и возникновении чрезвычайных ситуаций.
Укрепление дисциплины участников дорожного движения, осуществление комплекса мероприятий по снижению уровня аварийности.

5.3. ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУ ҚЫЗМЕТIН ЖЕТIЛДIРУ ЖӨНIНДЕГI ШАРАЛАР
Ұйымдасқан қылмысқа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес.
Құқық қорғау органдары мен соттардың бiрлескен жемiстi қызметiнiң негiзiнде бiртұтас құқық қолдану практикасын жасау. Ұйымдасқан қылмыстың экономикалық базасын жою жөнiндегi кешендi шараларды жүзеге асыру. Құқық қорғау органдарының ұйымдасқан қылмыстық топтар мен қауымдастықтар туралы жедел ақпараттарды алуын іске асыру мәселелерiндегi iс-қимылдар үйлесiмдiлiгiн қамтамасыз ету.
Жедел-iздестiру қызметiнiң нысандары мен әдiстерiн одан әрі жетiлдiру. Қылмыскерлер мен хабар-ошарсыз жоғалған адамдарды iздестiрудiң тиiмді жүйесiн құру.
Барлық құқық қорғау құрылымдарын төменнен жоғарыға дейiн ақпараттармен жедел қамтамасыз ету үшiн деректердiң интеграцияланған банкiн құру, құқық қорғау органдары қызметiнiң практикасына қазiргi заманғы ақпараттық технологияларды, ақпаратты қабылдау-берудiң коммуникациялық құралдарын енгiзу.
Есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына бақылау орнату, есiрткiлерге қол жеткiзудi шектеу және олардың заңсыз айналымын болдырмау. Құқық қолдану қызметiн есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өткiзушiлердi, жеткiзушілердi, сондай-ақ есiрткi бизнесiн ұйымдастырушылар мен олардың белсендi қатысушыларын анықтауға және жауапқа тартуға бағдарлау. Елiмiздiң аумағын есiрткiлер мен психотроптық заттардың контрабандасы мен транзитiнен қорғауды қамтамасыз ету. Есiрткiлердiң заңсыз айналымын бақылау саласындағы екі жақты және көп жақты, әсiресе Орталық Азия елдерiмен тиiмдi байланыстарды дамыту. Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз өткiзуден түскен ақшаларды заңдастыру мен "тазарту" фактiлерiн анықтау жөнiндегi шараларды қолдану.
Терроризмнiң туындауы мен таралуына ықпал ететiн факторларды дер кезiнде анықтау мен жоюды қамтамасыз ететiн бiртұтас мемлекеттiк саясатты жүргiзу. Дiни-саяси экстремизмге қарсы күрестi ведомствоаралық үйлестiру. Елiмiзге кiрудi бақылауды қатайту.
Ұйымдасқан қылмысқа, терроризмге және дiни экстремизмге қарсы күрес жөнiндегi бөлiмшелер қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру.
Экономикалық қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес.
Экономикалық қарым-қатынастарды құқықтық реттеудi жетiлдiру, экономикалық қылмыстар мен сыбайлас жемқорлықтың негiзiн тарылту мақсатында экономика саласындағы заңнамалық кесiмдердiң, сондай-ақ салық заңнамасының орындалуын қадағалауды күшейту. Елiмiзде "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заң" мен Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы қабылданғаннан кейін аймақтарда кеңiнен жайылған экономикалық қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес проблемаларының өзектiлiгi.
Құқық қорғау органдарының сыбайлас жемқорлық және экономикалық қызмет саласындағы өзге де қылмыстардың жолын кесу мен оларға тергеу жүргiзудегi жұмыстарының нәтижелiлiгiн арттыру.
Экономикалық қылмыс пен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске қоғам азаматтары институттарын, кәсiпкерлер ортасын, тәуелсiз бұқаралық ақпарат құралдарын тарту.

5.3. Меры по совершенствованию правоохранительной
деятельности
Борьба с организованной преступностью и наркобизнесом
Выработка единой правоприменительной практики на основе успешной совместной деятельности правоохранительных органов и судов. Осуществление комплексных мер по ликвидации экономической базы организованной преступности. Обеспечение скоординированности действий правоохранительных органов в вопросах реализации оперативной информации об организованных преступных группах и сообществах.
Дальнейшее совершенствование форм и методов оперативно-розыскной деятельности. Создание эффективной системы розыска преступников и лиц, без вести пропавших.
Создание интегрированного банка данных для оперативного обеспечения информацией всех правоохранительных структур снизу доверху, внедрение в практику деятельности правоохранительных органов современных информационных технологий, коммуникационных средств приема-передачи информации.
Установление контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, ограничение доступности наркотиков и их недопущение в нелегальный оборот. Ориентирование правоприменительной деятельности на выявление и привлечение к ответственности сбытчиков, поставщиков наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также организаторов и активных участников наркобизнеса. Обеспечение защиты территории страны от контрабанды и транзита наркотиков и психотропных веществ. Развитие двухсторонних и многосторонних эффективных связей в области контроля над незаконным оборотом наркотиков, особенно со странами Центральной Азии. Принятие мер по выявлению фактов легализации и "отмывания" денег от нелегального сбыта и реализации наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Проведение единой государственной политики, обеспечивающей своевременное выявление и нейтрализацию факторов, способствующих зарождению и распространению терроризма. Межведомственная координация борьбы с религиозно-политическим экстремизмом. Ужесточение контроля за въездом в страну.
Повышение профессионального уровня сотрудников подразделений по борьбе с организованной преступностью, терроризмом и религиозным экстремизмом.
Борьба с экономической преступностью и коррупцией
Совершенствование правового регулирования экономических отношений, усиление надзора за исполнением законодательных актов в сфере экономики, а также налогового законодательства с целью сужения почвы экономической преступности и коррупции. Актуализация проблемы борьбы с экономической преступностью и коррупцией в регионах, развернутой в стране после принятия Закона Z980267_ "О борьбе с коррупцией" и Государственной программы борьбы с коррупцией на 1999-2000 гг.
Повышение результативности работы правоохранительных органов в
пресечении и расследовании коррупционных и иных преступлений в сфере
экономической деятельности.
Привлечение к борьбе с экономической преступностью и коррупцией
институтов гражданского общества, предпринимательских кругов, независимых
средств массовой информации.
Разработка Государственной программы по борьбе с коррупцией на

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегi 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламаны, сондай-ақ мемлекеттiк органдарда сыбайлас жемқорлыққа қарсы ведомстволық бағдарламаларды әзiрлеу.
5.4. ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТIНДЕ
ЗАҢДЫЛЫҚТЫ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ, МЕМЛЕКЕТТIҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
САЯСАТЫН НАСИХАТТАУ
Заңдылықты қамтамасыз ету.
Құқық қорғау органдарының қызметіндегі заңдылықты одан әрі нығайту, олардың кадрларын заңдылықты, тәртiптi бұзатын адамдардан және сатқындардан тазарту жөніндегі мақсатты шараларды жүзеге асыру. Алдын алу жұмыстарының тиiмдiлiгiн арттыру, прокуратура органдарының қадағалау қызметі мен құқық қорғау органдарына ведомстволық бақылауды арттыру.
Қазақстан Республикасындағы құқықтық реформалардың мемлекеттiк бағдарламасының шеңберінде пенитенциарлық жүйенi қайта құру және оны Iшкi істер министрлiгiнiң құрамынан шығару жөнiндегi шаралар қабылдау.
Құқықтық саясатты насихаттау.
Халыққа құқықтық бiлiм беру және оның құқықтық мәдениетiн көтеру. Халықтың құқықтық ақпаратты кең көлемде және еркiн түрде алуын қамтамасыз ету. Құқықтық бiлiмдердi және қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдер туралы мәлiметтердi тарату үшiн алдыңғы қатарлы ақпараттық технологиялар мен "Интернет" компьютерлiк желiсiнiң мүмкіндiктерiн пайдалану. Құқықтық бiлiмдер конкурстарын өткiзу.
Мемлекеттiң құқықтық саясаты мен құқық қорғау органдарының қызметi туралы қоғамдық пiкiрдi зерттеу. Елдiң және оның құқық қорғау құрылымдарының жағымды келбетiн қалыптастыру және сот әдiлдiгiнiң беделiн көтеру. Соттар мен құқық қорғау органдарын ақпараттық қолдауды жүзеге асыру. Азаматтардың заңға және мемлекеттiк билiкке деген құрметті мен сенiмiн тәрбиелеуде мемлекеттiк органдар мен бұқаралық ақпарат құралдарының күшiн бiрiктiру.
Бұқаралық ақпарат құралдарының мониторингi, шындыққа сәйкес келмейтiн ақпараттардың таралу фактiлерiнiң алдын алу тетіктерiн жетiлдiру.
5.5. ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫНЫҢ
КАДРЛЫҚ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМИ ӘЛЕУЕТIН НЫҒАЙТУ
Құқық қорғау органдарын сапалы жинақтау, кәсiби өзегiн нығайту, кадрларды даярлау және тәрбиелеу жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру.
Құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң және соттар үшiн әлеуметтiк және құқықтық кепiлдiктердi қамтамасыз ету, еңбекақысын көтеру, еңбектi материалдық ынталандырудың жаңа нысандарын енгізу мәселелерін заңнамалық деңгейде шешу.
Құқық қорғау органдарындағы қызметтiң беделiн арттыру, олар туралы жағымды қоғамдық пiкiр қалыптастыру.
Құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң бойында патриоттық және интернационалдық сезiмдi, қызметтiк мiндеттерiне адалдықты тәрбиелеу.
Заңгерлiк саладағы жоғары және орта оқу орындарының оқу процесін құқық қорғау органдарының практикалық қызметiне жақындату.
Iшкiiсминiнiң академиясы және басқа да оқу органдарының негiзiнде iшкi iстер органдарының қызметiн нормативтiк, ақпараттық, ғылыми-техникалық жағынан қамтамасыз етуге қабiлеттi жеке ғылыми-зерттеу базасын құру, оны жедел қызметтердiң басым бағыттары бойынша ғылыми зерттеулер жүргiзу, стратегиялық жоспарлар әзiрлеу, қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi болжамдар жасау, жедел жағдайдың даму варианттарын модельдеу, шетел мемлекеттерінiң құқық қорғау органдарының оң тәжiрибелерiн енгiзу үшiн пайдалану.

2001-2005 годы, а также ведомственных антикоррупционных программ в
государственных органах.
5.4. Обеспечение законности в деятельности
правоохранительных органов, пропаганда
правовой политики государства
Обеспечение законности
Дальнейшее укрепление законности в деятельности правоохранительных органов, осуществление целенаправленных мер по очищению их кадров от нарушителей законности, дисциплины и предателей. Повышение эффективности профилактической работы, усиление надзорной деятельности органов прокуратуры и ведомственного контроля в правоохранительных органах.
Принятие мер в рамках Государственной программы правовой реформы в Республике Казахстан по реорганизации пенитенциарной системы и выведению ее из ведения Министерства внутренних дел.
Пропаганда правовой политики
Правовое просвещение и повышение правовой культуры населения. Обеспечение широкого и свободного доступа населения к правовой информации. Использование передовых информационных технологий и возможностей компьютерной сети "Интернет" для распространения правовых знаний и сведений о действующих нормативных правовых актах. Проведение конкурсов правовых знаний.
Изучение общественного мнения о правовой политике государства и деятельности правоохранительных органов. Формирование положительного имиджа государства и его правоохранительных структур, повышение престижа правосудия. Осуществление информационной поддержки судов и правоохранительных органов. Объединение усилий государственных органов и средств массовой информации в воспитании у граждан уважения и доверия к закону и государственной власти.
Мониторинг средств массовой информации, совершенствование механизмов предупреждения фактов распространения информации, не соответствующей действительности.
5.5. Укрепление кадрового и научного потенциала
правоохранительных органов
Осуществление комплекса мер по качественному комплектованию правоохранительных органов, укреплению профессионального ядра, совершенствованию системы подготовки и воспитания кадров.
Решение на законодательном уровне вопросов обеспечения социальных и правовых гарантий для сотрудников правоохранительных органов и судей, повышения заработной платы, внедрения новых форм материального стимулирования труда.
Повышение престижности службы в правоохранительных органах, формирование положительного общественного мнения о них.
Воспитание у сотрудников правоохранительных органов чувства патриотизма и интернационализма, добросовестного отношения к служебным обязанностям.
Приближение учебного процесса в высших и средних учебных заведениях юридического профиля к практической деятельности правоохранительных органов.
Создание на основе Академии МВД и других учебных заведений собственной научно-исследовательской базы, способной обеспечивать нормативное, информационное, научно-техническое сопровождение деятельности органов внутренних дел, использование ее для проведения научных исследований по приоритетным направлениям оперативно-служебной деятельности, разработки стратегических планов, составления краткосрочных и долгосрочных прогнозов, моделирования вариантов развития оперативной обстановки, внедрения положительного опыта правоохранительных органов зарубежных государств.

5.6. ҚЫЛМЫСҚА ҚАРСЫ КҮРЕСТЕГI ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ
Қылмысқа қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты одан әрi дамыту, құқық қорғау саласында мемлекетаралық, үкiметаралық және ведомствоаралық деңгейлерде шарттар жасасу.
Қылмыскерлердi қылмыстық iзiне түсу және тапсыру мәселелерi бойынша тиiмдi халықаралық шарттар әзiрлеу және жасасу.
Басқа мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен өзара iс-қимылдарының жаңа нысандары мен әдiстерiн iздестiру және ең алдымен ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесiне, халықаралық терроризмге, экстремизмнің саяси, дiни және өзге де көрiнiстерiне, экономика саласындағы қылмысқа қарсы күресте енгiзу.
Қажет болған жағдайда, нақты қылмысты ашу және тергеу үшiн әсiресе шекаралас аймақтарда, бiрiккен жедел-тергеу топтарын құруды, қылмысқа қарсы күрес саласында бiрiккен деректер банкiн қалыптастыруды және пайдалануды қарастыру.
Елiмiзде шетел азаматтарының болуына тиiмдi бақылауды орнату, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшiн олардың жауапкершiлiгiн күшейту, шетел азаматтарының елiмiзде болуын есепке алу мен бақылау жүйесiн автоматтандыруды жүзеге асыру, оларды тiркеу тәртiбiн жеңiлдету.
6. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ ТЕТIГI
Бағдарлама қылмысқа қарсы күрестiң қолданыстағы нысандары мен әдiстерiнiң тиiмдiлiгiн арттыруға, заңдылық пен құқықтық тәртiптi қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiн одан әрi дамытуға және нығайтуға бағытталған.
Бағдарламаны орындау үшiн, ұйғарылған iс-шараларды кезең-кезеңiмен орындауды көздейтiн, оны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары әзiрлендi. Iс-шаралардың кешендiлiгi мемлекеттiк және жергiлiктi билiк және басқару органдарының қызметiн барынша үйлестiру мен мүмкiндiктерiн шоғырландыруға жағдай жасайды. Бағдарламаны iске асыру тетiгiнiң тиiмдiлiгi қылмысқа қарсы күрестiң барлық бағыттары бойынша мақсатқа сай және келiсiлген iс-қимылдарымен қамтамасыз етiледi.
Iс-шаралардың бiрiншi көрсетiлген орындаушылары ведомоствоаралық топтар құра алады, олардың жұмысын белгiленген мерзiмде берiлген есептерi арқылы ұйымдастырады және бақылайды. Олар, орындаушылармен бірлесiп iс-шаралардың сапалы және уақтылы орындалуына, Бағдарламаны iске асыруға бөлінген қаржылық қаражат пен ресурстарды ұтымды түрде пайдалануға жауапты болады.
Бағдарламаның iс-шараларын қаржыландыру болмаған кезде орындаушылар, Iшкi iстер министрлiгiмен келiсiм бойынша, Қазақстан Республикасының Үкiметiне оларды iске асыру мерзiмдерiн өзгерту немесе орындаудан алып тастау туралы ұсыныстар енгiзедi.
7. БАҒДАРЛАМАНЫ РЕСУРСТЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Бағдарламаның қаржы шығындарын талап ететiн іс-шараларын iске асыру:
- әрбiр мемлекеттiк органға тиiстi жылға бөлiнген сомалар шегiндегi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары;

5.6. Международное сотрудничество
в борьбе с преступностью
Дальнейшее развитие международного сотрудничества в борьбе с преступностью, заключение договоров на межгосударственном, межправительственном и межведомственном уровнях в правоохранительной сфере.
Разработка и заключение эффективных международных договоров по вопросам уголовного преследования и выдачи преступников.
Поиск и внедрение новых форм и методов взаимодействия с правоохранительными органами других государств, прежде всего в борьбе с организованной преступностью, наркобизнесом, международным терроризмом, религиозным и иными проявлениями экстремизма, преступлениями в сфере экономической деятельности.
Предусмотреть в случае необходимости создание совместных оперативно-следственных групп по раскрытию и расследованию конкретных преступлений, особенно в приграничных регионах, формирование и использование совместных банков данных в сфере борьбы с преступностью.
Установление действенного контроля за пребыванием в стране иностранных граждан, усиление их ответственности за нарушения законодательства Республики Казахстан, осуществление автоматизации системы учета и контроля за пребыванием иностранцев в стране, упрощение порядка их регистрации.
6. Механизм реализации Программы
Программа направлена на повышение эффективности существующих форм и методов борьбы с преступностью, дальнейшее развитие и укрепление государственной системы обеспечения законности и правопорядка.
Для выполнения Программы разработан План мероприятий по ее реализации, которым предусмотрено поэтапное исполнение намеченных мероприятий. Комплексность мероприятий позволяет максимально координировать деятельность и концентрировать возможности государственных и местных органов власти и управления. Эффективность механизма реализации Программы обеспечивается целенаправленными и согласованными действиями по всем направлениям борьбы с преступностью.
Исполнители мероприятий, указанные первыми, могут создавать межведомственные группы, организовывать и контролировать их работу с представлением отчетов в установленные сроки. Они совместно с соисполнителями несут ответственность за качественное и своевременное выполнение мероприятий, рациональное использование финансовых средств и ресурсов, выделяемых на реализацию Программы.
При отсутствии финансирования мероприятий Программы исполнители по согласованию с Министерством внутренних дел вносят в Правительство Республики Казахстан предложения об изменении сроков их реализации либо снятии с исполнения.
7. Ресурсное обеспечение Программы
Реализация мероприятий Программы, требующих финансовых затрат,
предусмотрена за счет:
- средств республиканского и местных бюджетов в пределах выделенных
каждому государственному органу сумм на соответствующий год;

- сырттан қарыз алу (Бағдарламаны iске асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспарының 3-кiшi бөлiмiндегi 14, 15, 18 және 19-тармақшалар) есебiнен көзделедi.
Бұдан басқа, Бағдарламаны iске асыру үшiн техникалық және консультативтiк көмек желiсi бойынша халықаралық ұйымдар мен донор-елдердiң ресурстары тартылады.
8. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДАН КYТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде:
- қылмысқа, оның iшiнде ұйымдасқан нысандарға қарсы тиiмдi күрес жүргiзу үшiн қажеттi заңнамалық база жақсарады;
- құқық бұзушылықтардың әлеуметтік алдын алу жүйесiн құрудың негiзi қаланады, құқыққа қарсы әрекеттер жасауға бейiм азаматтарды бақылау күшейедi;
- жалпы криминалдық ахуал жақсарады, қылмысқа қарсы күрес күшейе түседi, ауыр қылмыстардың төмендеу үрдiсi байқалады, қылмыстардың ашылуы жоғарылайды;
- экономиканың криминалдануы мен көлеңкелi бизнестiң деңгейi төмендейдi, елiмiздегi кәсiпкерлiк қызметтi және қаржы жүйесiн қорғау нығая түседi;
- қалалар мен елдi-мекендердегi қоғамдық тәртiп ахуалы жақсарады;
- халықтың құқықтық санасы, оның мемлекетке және қылмыстық әдiлет органдарына деген сенiмiнiң деңгейi артады, азаматтардың құқық қорғау органдарымен өзара iс-қимыл жасауы жақсарады.
9. Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрестің
2000-2002 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі
Іс-шаралар жоспары
Ескерту. Жоспар өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.27. N 1107 қаулысымен .
Ескерту. Жоспар өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.12. N 1180 қаулысымен .
Ескерту. Жоспар өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.24. N 1680 қаулысымен .
р/р!             Іс-шара              ! Аяқтау    ! Орындалуына ! Орындау
N !                                  ! нысаны    ! жауаптылар  ! мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
1 !                  2               !     3     !      4      !     5
1. Заңнаманы жетілдіру, қылмысқа қарсы күрестің құқықтық базасын нығайту
1.   Заң жобаларын әзiрлеу және
оларды Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң қарауына енгiзу:
1.1. "Ұйымдасқан қылмыс пен сыбайлас  Заң жобасы   ӘдМ, ІІМ,      2000 ж.
жемқорлыққа қарсы күрестi                     МКМ, ҰҚК     4-тоқсаны
күшейту мәселелерi жөнiндегi                  (келісім
Қазақстан Республикасының                     бойынша),
заңнамалық кесiмдерiне өзгерiстер             Бас Проку.
мен толықтырулар енгiзу туралы".              ратура
(келісім
бойынша)

- внешнего заимствования (п.п. 14, 15, 18 и 19 подраздела 3 Плана
мероприятий по реализации Программы).
Кроме того, для реализации Программы будут привлекаться ресурсы
международных организаций и стран-доноров по линии технической и
консультативной помощи.
8. Ожидаемые результаты от
реализации Программы
В результате осуществления Программы:
- улучшится законодательная база, необходимая для эффективной борьбы с преступностью, в т.ч. с ее организованными формами;
- будет заложена основа для создания системы социальной профилактики правонарушений, усилится контроль за гражданами, склонными к противоправной деятельности;
- произойдет улучшение криминальной ситуации в целом, усилится борьба
с преступностью, наметится тенденция снижения тяжких преступлений,
повысится раскрываемость преступлений;
- снизится уровень криминализации экономики и теневого бизнеса,
укрепится защита предпринимательской деятельности и финансовой системы
страны;
- улучшится состояние общественного порядка в городах и населенных
пунктах;
- повысится уровень правосознания населения, его доверия к
государству и органам уголовной юстиции, улучшится взаимодействие граждан
с правоохранительными органами.
9. План мероприятий
по реализации Программы борьбы с преступностью в Республике
Казахстан на 2000-2002 годы
Сноска. В План мероприятий внесены изменения - постановлениями
Правительства РК от 13 июня 2001 г. N 817
P010817_
; от 27 августа 2001 г.
N 1107
P011107_
; от 12 сентября 2001 г. N 1180
Р011180_
; от 2 ноября
2001 г. N 1392
P011392_
; от 24 декабря 2001 г. N 1680
Р011680_
; от 29
марта 2002 г. N 372
P020372_
; от 13 июля 2002 года N 771
Р020771_
.
---------------------------------------------------------------------------
N  !  Мероприятие              !Форма          !Ответственные! Срок
п\п!                           !завершения     !за исполнение!исполнения
---------------------------------------------------------------------------
1.!          2.               !      3.       !        4.   !    5.
---------------------------------------------------------------------------
1. Совершенствование законодательства, укрепление правовой базы
борьбы с преступностью
1. Разработать и внести на
рассмотрение Правительства
Республики Казахстан
проекты Законов:
1.1. "О внесении изменений и    Проект         МЮ, МВД, МГД,    4 квартал
дополнений в законо-       Закона         КНБ (по          2000 г.
дательные акты РК по                      согласованию),
вопросам усиления                         Генпрокуратура
борьбы с организованной                   (по согласованию)
преступностью и
коррупцией".

1.2. "Қазақстан Республикасының       Заң жобасы   МКМ, ӘдМ,      2001 ж.
заңнамалық кесiмдерiне                        ҰҚК            4-тоқсаны
экономикалық қылмыстарға қарсы                (келісім
күрестi күшейтуге қатысты                     бойынша),
өзгерiстер мен толықтырулар                   Ішкіісмині,
енгiзу туралы".                               Бас Проку.
ратура
(келісім
бойынша)
1.3. "Қазақстан Республикасындағы     Заң жобасы   Бас Проку.     2001 ж.
мемлекеттiк құқықтық                          ратура         1-тоқсаны
статистика мен есепке алу                     (келісім
қызметi туралы".                              бойынша),
ІІМ, НЕКА
1.4. "Қазақстан Республикасы Iшкi     Заң жобасы   ІІМ, ҚорМ,     2001 ж.
iстер министрлiгiнiң iшкi                     ҰҚК            1-тоқсаны
әскерлерi туралы" ҚР Заңына                   (келісім
өзгерiстер мен толықтырулар                   бойынша),
енгiзу туралы".                               ӘдМ
1.5. "Қазақстан Республикасының       Заң жобасы   МКМ, ӘдМ       2000 ж.
салық полициясы органдары                                    4-тоқсаны
туралы".
1.6. "Қазақстан Республикасындағы     Заң жобасы   ІІМ, ӘдМ       2001 ж.
мемлекеттiк дактилоскопиялық                                 2-тоқсаны
тiркеу туралы".
2.   "Сот сараптамасы туралы"         Заң жобасы   ӘдМ, ІІМ, Бас  2001 ж.
Заңға және Қазақстан                          Прокуратура    1-тоқсаны
Республикасының басқа да                      (келісім
заңнамалық кесiмдерiне сот                    бойынша)
сараптамасын жүргiзу құқығын
беретiн нормаларды бiр iзге
салуды көздейтiн өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу.
3.   <*> Жол алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.06.13. N 817 қаулысымен
4.   Шетел азаматтарын Қазақстан      Заң жобасы   ӘдМ, ІІМ, СІМ, 2000 ж.
Республикасынан тысқары жерге                 Бас Прокура.   4-тоқсан
шығарып жiберу туралы мәселенi                тура (келісім
шешу кезiнде оларды ұстаудың                  бойынша)
тәртiбi мен орнын анықтауды
көздейтiн көшi-қон мәселелерi
бойынша Қазақстан
Республикасының кейбiр
заңнамалық кесiмдерiне
өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу.
5.   "Пенитенциарлық жүйені           Жарлықтың    ІІМ, ӘдМ     2001 ж.
Қазақстан Республикасы           жобасы
Ішкіісминінің қарамағынан
кезең-кезеңімен шығару
жөніндегі шаралар туралы"
Қазақстан Республикасының
Президенті Жарлығының жобасын
әзiрлеу және Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң
қарауына енгізу.
6.   Үкiмет қаулыларының жобаларын
әзiрлеу және Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң
қарауына енгiзу:
6.1. "Мiнез-құлқы девианттық          Бұйрық  БҒМ, ІІМ, ӘдМ,   2001 ж.
(ауытқыған) балалар мен                                   3-тоқсан<*>
жасөспiрiмдерге, сондай-ақ
олардың қылмыстық жауаптылық
туындайтын жасқа жеткенге
дейiн қылмыстық жазаға
тартылатын iс-әрекеттер жасаған
кәмелетке толмағандарға
арналған арнайы білім беру
ұйымдарының қызметін ұйымдастыру
мен арнайы айрықша ұстау ұйымдары
туралы ереженi бекiту туралы".

1.2. "О внесении изменений и    Проект         МГД, МЮ, КНБ     4 квартал
дополнений в законо-       Закона         (по              2001 г.
дательные акты РК в                       согласованию),
части усиления борьбы                     МВД, Генпроку-
с экономическими                          ратура (по
преступлениями".                          согласованию)
1.3. "О государственной         Проект         Генпрокуратура   1 квартал
правовой статистике и      Закона         (по              2001 г.
учетной деятельности в                    согласованию),
Республике Казахстан".                    МВД, АБНН
1.4. "О внесении изменений и    Проект         МВД, МО, КНБ     1 квартал
дополнений в Закон РК      Закона         (по              2001 г.
"О внутренних войсках                     согласованию),
Министерства внутренних                   МЮ
дел Республики
Казахстан".
1.5. "Об органах налоговой      Проект         МГД, МЮ          4 квартал
полиции Республики         Закона                          2000 г.
Казахстан".
1.6. "О государственной         Проект         МВД, МЮ          2 квартал
дактилоскопической         Закона                          2001 г.
регистрации в Республике
Казахстан".
2. Внести в Закон
Z970188_
"О судебной                 Проект         МЮ, МВД,         1 квартал
экспертизе" и другие        Закона         Генпрокуратура   2001 г.
законодательные акты РК                    (по
изменения и дополнения,                    согласованию)
предусматривающие
унификацию норм,
предоставляющих право
проведения судебной
экспертизы.
3. (исключена - N 817 от 13.06.2001 г.)
4. Внести в некоторые          Проект         МЮ, МВД, МИД,    4 квартал
законодательные акты РК     Закона         Генпрокуратура   2000 г.
по вопросам миграции                       (по согласованию)
изменения и дополнения,
предусматривающие
определение порядка и
места содержания
иностранных граждан при
решении вопроса об их
выдворении за пределы
Республики Казахстан.
5. Разработать и внести на     Проект         МВД, МЮ          2001 г.
рассмотрение Правительства  Указа
Республики Казахстан проект
Указа Президента Республики
Казахстан "О мерах по
поэтапному выведению
пенитенциарной системы из
ведения МВД Республики
Казахстан".
6. Разработать и внести на
рассмотрение Правительства
Республики Казахстан
проекты постановлений
Правительства:
6.1. "Об утверждении Правил     Приказ         МОН, МВД,        3 квартал
организации деятельности                  МЮ               2001 г.
специальных организаций
образования
и специальных организациях
особого содержания для
детей и подростков с
девиантным (отклоняющимся)
поведением, а также
несовершеннолетних,
совершивших уголовно
наказуемые деяния до
достижения ими возраста, с
которого наступает
уголовная ответственность".

6.2. <*>
6.3. "Түзеу мекемелерiнде жалпы       Бірлескен  ІІМ,БҒМ, ӘдМ  2001 ж.
бiлiм беретiн мектептердің       бұйрық                   3-тоқсаны<*>
қызметін ұйымдастыру ережесін
бекіту туралы
6.4. "Қоғамдық тәртiптi нығайту       Қаулының   ІІМ, Бас Проку.  2001 ж.
және полиция учаскелік           жобасы     ратура (келісім  1-тоқсаны
инспекторларының рөлiн                      бойынша), ӘдМ
арттыру жөнiндегi қосымша
шаралар туралы".
6.5. Заң жобаларын және өзге де       Қаулының   ӘдМ, ІІМ, ҰҚК    2001 ж.
нормативтiк құқықтық             жобасы     (келісім         2-тоқсаны
кесiмдердi криминологиялық                  бойынша), МКМ,
сараптау тетiгiн әзiрлеу.                   БҒМ, ЭкМ, Бас
Iрi экономикалық жобаларды                  Прокуратура
әзiрлеу кезiнде мiндеттi                    (келісім
экономикалық-құқықтық                       бойынша)
сараптауды көздеу.
7.   ҚР Жоғарғы Сотының               Жоғарғы    Жоғарғы Сот      2001 ж.
Пленумында соттардың сыбайлас    Сот        (келісім         2-тоқсаны
жемқорлық қылмыстары туралы      Пленумының  бойынша)
қылмыстық iстердi қарауының      қаулысы
практикасын қарау
8.   ҚК-ге, ҚIЖК-ге және басқа да     Шолулар    ӘдМ, ІІМ, Бас    2001 ж.
кодификацияланған заңнамалық                Прокуратура      4-тоқсаны
кесiмдерге шолулар әзiрлеу                  (келісім
және басып шығару.                          бойынша)
2. Құқық бұзушылықтардың алдын алу, қоғамдық тәртіп пен қоғамдық
қауіпсіздікті сақтау
1.   Қылмыстылықты, әлеуметтiк-     Әдістемелік  Бас Прокуратура  2001 ж.
демографиялық процестердi      нұсқаулар    (келісім         4-тоқсаны
және олардың криминогендiк                  бойынша), ІІМ,
зардаптарын кешендi бағалау                 ҰҚК (келісім
мен болжаудың әдiстемесiн                   бойынша), БҒМ,
әзiрлеу.                                    ӘдМ, НЕКА, КДА,
ТЖА
2.   Құқық бұзушылықтардың алдын    Конференция  ІІМ, Бас Проку.  2001 ж.
алу проблемалары жөнiндегi     материалдары ратура (келісім  3-тоқсаны
республикалық ғылыми-                       бойынша), ӘдМ,
практикалық конференцияны                   БҒМ, НЕКА
өткiзу.
3.   Құқық қорғау бағытындағы,      Үкіметке     Облыстардың,    2000-2002
оның iшiнде кәмелетке          есеп беру    Астана және        жж.
толмағандармен және                         Алматы қала.
жастармен жұмыс жасау                       ларының
қоғамдық тәртiптi сақтау                    әкімдері, ІІМ,
жөнiндегi және т.б.                         БҒМ, МАКМ, НЕКА
қоғамдық құрылымдар желiсiн
қалпына келтiру мен дамыту
жөнiндегi шаралар кешенiн
жүзеге асыру.

6.2. (строка исключена - N 1180 от 12.09.2001 г.)
6.3. "Об утверждении Правил     Совместный     МВД,             3 квартал
организации деятельности   приказ         МОН, МЮ          2001 г.
общеобразовательных школ
в исправительных
учреждениях".
6.4. "О дополнительных мерах    Проект         МВД,             1 квартал
по укреплению              постановления  Генпрокуратура    2001 г.
общественного порядка и                   (по
повышению роли                            согласованию),
участковых инспекторов                    МВД
полиции".
6.5. Разработать механизм       Проект         МЮ, МВД, КНБ     2 квартал
криминологической          постановления  (по              2001 г.
экспертизы законо-                        согласованию),
проектов и иных                           МГД, МОН, МЭ,
нормативных правовых                      Генпрокуратура
актов. Предусмотреть                      (по
обязательную экономико-                   согласованию)
правовую экспертизу при
подготовке крупных
экономических проектов.
7. Рассмотреть на Пленуме      Постановление  Верховный        2 квартал
Верховного Суда РК          Пленума        Суд (по          2001 г.
практику рассмотрения       Верховного     согласованию)
судами уголовных дел о      Суда
коррупционных
преступлениях.
8. Разработать и издать        Комментарии    МЮ, МВД,         4 квартал
комментарии к УК, УПК                      Генпрокуратура   2001 г.
и другим кодифицированным                  (по
законодательным актам.                     согласованию)
2. Профилактика правонарушений, охрана общественного порядка
и общественной безопасности
1. Разработать методику        Методические   Генпрокуратура   4 квартал
комплексной оценки и        рекомендации   (по              2001 г.
прогнозирования                            согласованию),
преступности, социально-                   МВД, КНБ (по
демографических процессов                  согласованию),
и их криминогенных                         МОН, МЮ,
последствий.                               АБНН, АМД, АЧС
2. Провести республиканскую    Материалы      МВД, Ген-        3 квартал
научно-практическую         конференции    прокуратура      2001 г.
конференцию по проблемам                   (по
профилактики правонарушений.               согласованию),
МЮ, МОН, АБНН
3. Осуществить комплекс мер    Отчет          Акимы областей,  2000-
по восстановлению и         Правительству  гг.Астаны и      2002 гг.
развитию сети общественных                 Алматы, МВД,
формирований право-                        МОН, МКИОС,
охранительной направлен-                   АБНН
ности, в том числе по
работе с несовершенно-
летними и молодежью,
охране общественного
порядка и т.д.

4.   Кәмелетке толмағандардың       Үкіметке     ІІМ, Бас Проку.   2001 ж.
қылмыстық топтарының           есеп беру    ратура           4-тоқсаны
қалыптасуына ықпал ететiн                   (келісім
себептер мен жағдайларды,                   бойынша), БҒМ,
сондай-ақ iшкi iстер                        МАКМ,
органдарының оларды таратып                 облыстардың,
жiберу жөнiндегi жұмысының                  Астана және
практикасын кешендi оқып-                   Алматы қалала.
үйренудi жүргiзу.                           рының әкімдері
5.   Республика аумағында "Құқық    Үкіметке     ІІМ, Облыстардың,  2001 ж.
тәртiбi", "Мигрант" және       есеп беру    Астана және      2-тоқсаны
басқа да кешендi жедел-алдын                Алматы қалала.
алу iс-шараларын жүргiзудiң                 рының әкімдері
практикасын жалғастыру
6.   Полицияның учаскелiк           Үкіметке     Облыстардың,      2001 ж.
инспекторлары қызмет           есеп беру    Астана және      2-тоқсаны
көрсететiн әкiмшiлiк                        Алматы қалала.
учаскелер шегiнде бұрын жұмыс               рының әкімдері,
iстеген құқық тәртiбiн сақтау               ІІМ
пункттерiн қалпына келтiру.
Жұмыс iстеп жатқан полицияның
учаскелiк пункттерiн нығайту
шараларын қабылдау.
7.   Полиция учаскелiк               Үкіметке    Облыстардың,      2001 ж.
инспекторларының алдын алу      есеп беру   Астана және      2-тоқсаны
жұмыстарының тиiмдiлiгiн                    Алматы қалала.
арттыру жөнiндегi шараларды                 рының әкімдері,
қабылдау оларды өздерiне тән                ІІМ
емес мiндеттерден босату.
Полицияның учаскелiк
инспекторлары көмекшiлерiнiң
штаттық лауазымдарын енгiзу.
8.   Алматы және Жамбыл              Үкіметке    Алматы, Жамбыл    2001 ж.
облыстарында медициналық        баяндау     облыстарының     1-тоқсаны
айықтырғыштарды таратуға                    әкімдері, ДСА,
байланысты, маскүнемдiкке және              ІІМ
алкоголизмге қарсы күрестiң
аймақтық бағдарламалары аясында
елдi-мекендердiң көшелерi мен
қоғамдық орындарында мас күйде
болатын азаматтарға медициналық
және оңалту көмегiн көрсету
жөнiндегi арнайы iс-шараларды
әзiрлеу.
9.   "Алкоголизммен, нашақорлықпен   Үкіметке     Облыстардың,     2001 ж.
және уытқорлықпен ауыратын.     есеп беру    Астана және     3-тоқсаны
дарды мәжбүрлеп емдеу туралы"                Алматы қалала.
Қазақстан Республикасы                       рының әкімдері,
Президентiнiң 1995 жылғы 7                   ДСА, IІМ
сәуiрдегi Жарлығын орындау үшiн
алкоголизмнен, нашақорлықтан
және уытқорлықтан зардап
шегетiн адамдарды мәжбүрлеп
емдеуге арналған наркологиялық
ұйымдардың (мамандандырылған
емдеу-алдын алу мекемелерiнiң
және наркологиялық диспансерлер
жанындағы күзетiлетiн
бөлiмшелердiң) төсек-орындарын
кеңейту шараларын қабылдау.

4. Провести комплексное        Отчет          МВД, Ген-        4 квартал
изучение причин и           Правительству  прокуратура      2001 г.
условий, способствующих                    (по
формированию преступных                    согласованию),
групп несовершеннолетних,                  МОН, МКИОС,
а также практики работы                    акимы
органов внутренних дел по                  областей,
их разобщению.                             гг.Астаны и
Алматы
5. Продолжить практику         Отчет          МВД, акимы       2000-
проведения на территории    Правительству  областей,        2002 гг.
республики комплексных                     гг.Астаны и
оперативно-профилактических                Алматы
мероприятий "Правопорядок",
"Мигрант" и других.
6. Восстановить в пределах     Отчет          Акимы областей,  2 квартал
административных участков,  Правительству  гг.Астаны и      2001 г.
обслуживаемых участковыми                  Алматы, МВД
инспекторами полиции,
существовавшие ранее
пункты охраны право-
порядка. Принять меры к
укреплению существующих
участковых пунктов полиции.
7. Принять меры по повышению   Отчет          Акимы областей,  2 квартал
действенности               Правительству  гг.Астаны и      2001 г.
профилактической работы                    Алматы, МВД
участковых инспекторов
полиции, освободить их
от несвойственных
обязанностей. Ввести
штатные должности
помощников участковых
инспекторов полиции.
8. В связи с упразднением      Доклад         Акимы            1 квартал
медицинских вытрезвителей   Правительству  Алматинской,     2001 г.
в Алматинской и Жамбылской                 Жамбылской
областях, в рамках                         областей,
региональных программ                      АЗО, МВД
борьбы с пьянством и
алкоголизмом разработать
специальные мероприятия
по оказанию медицинской и
реабилитационной помощи
гражданам, находящимся в
состоянии опьянения на
улицах и общественных
местах населенных пунктов.
9. Во исполнение Указа         Отчет          Акимы областей,  3 квартал
Президента Республики       Правительству  гг.Астаны,       2001 г.
Казахстан от 7 апреля 1995                 Алматы, АЗО,
года
U952184_
МВД
"О принудительном
лечении больных
алкоголизмом, наркоманией
и токсикоманией" принять
меры к расширению койко-
мест наркологических
организаций для
принудительного лечения
лиц, страдающих
алкоголизмом, наркоманией
и токсикоманией
(специализированных
лечебно-профилактических
учреждений и охраняемых
отделений при
наркологических
диспансерах).

10.  "Алкоголизмнен, нашақорлықтан   Бірлескен    ДСА, ІІМ        2001 ж.
және уытқорлықтан зардап        бұйрық                       1-тоқсаны
шегетін адамдарды мәжбүрлеп
емдеуге жіберу, оларды
бiрлесiп есепке алу мен
бақылау мәселелерiнде iшкi
iстер органдарының және
денсаулық сақтау мекемелерiнiң
өзара iс-қимыл жасауының
тәртiбi туралы" бұйрықты
әзiрлеу.
11.  "Белгiлi бiр тұрғылықты жерi    Үкіметке     Облыстардың,    2000 ж.
жоқ адамдарға арналған          есеп беру    Астана және     4-тоқсаны
Әлеуметтiк бейiмдеу                          Алматы қалала.
орталықтарын құру туралы" ҚР                 рының әкімдері,
Yкiметiнiң 2000 жылғы 16                     ЕХҚМ, ДСА, ІІМ
наурыздағы N 408 қаулысын
орындау үшiн Тұрақты
тұратын жерi, кәсiбi мен күн
көрiс қаражаты жоқ адамдарға
әлеуметтiк, медициналық және
өзге де көмек көрсету
жөнiндегі Орталықтар құру
және олардың қызметiн
қамтамасыз ету.
12.  Мектеп оқытушыларына           Әдістемелік   ІІМ, БҒМ, ДСА,  2001 ж.
арналған кәмелетке             нұсқаулар     ӘдМ             3-тоқсаны
толмағандардың арасындағы
құқық бұзушылықтардың,
нашақорлық пен
маскүнемдiктiң алдын алу
жөнiндегi әдiстемелiк
нұсқауларды әзiрлеу және
енгiзу.
13.  Облыс орталықтарында,          Семинар-      БҒМ, НЕКА,      2004 ж.
Астана, Алматы қалаларында     тренинг       БҰҰ-ның         4-тоқсаны
қазақстандық мектеп                          Есірткілерді
бағдарламасының                              бақылау және
үйлестiрушiлерiмен зиянды                    қылмыстың
заттарды пайдаланудың алдын                  алдын алу
алу жөнiндегi семинар-тренинг                жөніндегі
өткiзу.                                      басқармасы
(келісім
бойынша), ДСА,
облыстардың,
Астана, Алматы
қалаларының
әкімдері
14.  "Ақысыз медициналық көмектiң   Үкіметке      ДСА, НЕКА, БҒМ, 2000-2002
кепiлдi көлемiн бекіту         есеп беру     ҚарМ, облыстар.    жж.
туралы" ҚР Үкiметi 2000 жылғы                дың, Астана,
27 қаңтардағы N 135 қаулысының               Алматы
кәмелетке толмағандарды                      қалаларының
алкогольдiк және есiрткiлiк                  әкімдері
тәуелдiлiктен ақысыз емдеуге
қатысты бөлiгiнiң орындалуын
қамтамасыз ету.
15.  Спирт iшiмдiктерi мен есiрткi  Үкіметке      ДСА, БҒМ,       2000-2002
заттарын пайдаланатын          ақпарат беру  НЕКА, облыс.       жж.
балаларды анықтау үшiн                       тардың, Астана,
оқушыларды ұдайы тексерудi                   Алматы қалала.
көздеу.                                      рының әкімдері
16.  Жалпы бiлiм беретiн мектептер, Үкіметке      БҒМ, облыстар.  2001 ж.
мектеп-интернаттар мен жалпы   ұсыныстар     дың, Астана,    3-тоқсаны
орта, бастауыш және орта       жасау         Алматы қалала.
кәсiптiк, қосымша бiлiм                      рының әкімдері
беретiн басқа да ұйымдар
директорларының тәрбие жұмысы,
әскери-патриоттық тәрбие
жөнiндегi орынбасарлары
лауазымдарын қалпына келтiру
туралы ұсыныстар енгiзу.

10. Разработать приказ           Совместный     АЗО, МВД      1 квартал
"О порядке взаимодействия     приказ                       2001 г.
органов внутренних дел
и учреждений здраво-
охранения в вопросах
направления на
принудительное лечение
лиц, страдающих
алкоголизмом, наркоманией
и токсикоманией, их
совместного учета и
наблюдения".
11. Во исполнение               Отчет          Акимы областей,  4 квартал
постановления               Правительству  гг.Астаны,       2000 г.
Правительства РК от                        Алматы, МТСЗ,
16.03.2000 г. N 408                        АЗО, МВД
P000408_
"О создании
Центров социальной
адаптации для лиц,
не имеющих определенного
места жительства" создать
и обеспечить деятельность
Центров по оказанию
социальной, медицинской
и иной помощи лицам, не
имеющим постоянного места
жительства, занятий и
средств к существованию.
12. Разработать и внедрить      Методические   МВД, МОН, АЗО,   3 квартал
методические рекомендации   рекомендации   МЮ               2001 г.
для преподавателей школ по
профилактике правонарушений,
наркомании и пьянства
среди несовершеннолетних.
13. В областных центрах,        Семинар-       МОН, АБНН,       4 квартал
городах Астана, Алматы      тренинг        Управление ООН   2000 г.
провести семинар-тренинг                   по контролю за
с координаторами                           наркотиками и
казахстанской школьной                     предупреждению
программы по профилактике                  преступности
употребления вредных                       (по
веществ.                                   согласованию),
АЗО, акимы
областей, гг.
Астаны, Алматы
14. Обеспечить исполнение       Отчет          АЗО, АБНН, МОН,  2000-
постановления               Правительству  МФ, акимы        2002 гг.
Правительства РК от                        областей, гг.
27.01.2000 г. N 135                        Астаны, Алматы
P000135_
"Об утверждении
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи" в части
бесплатного лечения
несовершеннолетних от
алкогольной и
наркотической зависимости.
15. Предусмотреть регулярное    Информация     АЗО, МОН, АБНН,  2000-
обследование школьников на  Правительству  акимы областей,  2002 гг.
предмет выявления детей,                   гг. Астаны,
потребляющих спиртные                      Алматы
напитки и наркотические
вещества.
16. Внести предложения о        Предложения    МОН, акимы       3 квартал
восстановлении должностей   Правительству  областей,        2001 г.
заместителей директоров по                 гг. Астаны,
воспитательной работе,                     Алматы
военно-патриотическому
воспитанию
общеобразовательных школ,
школ-интернатов и других
организаций среднего
общего, начального и
среднего профессионального,
дополнительного образования.

17.  Жоғарғы және арнаулы орта      Үкіметке    БҒМ, МАКМ,        2001 ж.
педагогикалық оқу орындарында  есеп беру   ІІМ, Бас Прокура. 3-тоқсаны
бекiтiлген базалық оқу                     тура (келісім
жоспарының шегiнде криминалдық             бойынша)
"қатерлi топтарға" кiретiн
балалармен және
жасөспiрiмдермен жұмыс
жасаудың әдiстемесi жөнiндегi
арнайы курсты әзiрлеу және
енгiзу.
18.  Iшкi iстер органдарының        Үкіметке    Облыстардың,      2000-2002
кәмелетке толмағандардың       есеп беру   Астана,             жж.
iстерi жөнiндегi                           Алматы қалала.
бөлiмшелерiмен бiрлесе                     рының әкімдері,
отырып, оқу мекемелерiне                   ІІМ, БҒМ, ДСА
қатыспайтын балалар мен
жасөспiрiмдердi анықтау
жөнiндегi iс-шараларды
ұдайы жүргiзу, олардың
оқудан жалтаруына ықпал
ететiн себептер мен
жағдайларды жою шараларын
қабылдау.
19.  Мектептен тыс ұйымдар          Үкіметке    Облыстардың,      2000-2002
желiсiн сақтау және кеңейту    есеп беру   Астана, Алматы        жж.
жөнiндегi шараларды қабылдау.              қалаларының
әкімдері, БҒМ,
20.  Балалар мен жасөспiрiмдердi,   Үкіметке    БҒМ, МАКМ,        2001 ж.
оның iшiнде тұрмысы нашар      ұсыныстар   ҚорМ, ІІМ, ТурСА  2-тоқсаны
отбасындағыларды кеңiнен       жасау
қамтуды көздейтiн әскери-
патриоттық және спорттық
бағыттағы балалардың
республикалық және аймақтық
бұқаралық iс-шараларын
өткiзудiң сценарийiн әзiрлеу.
Оларды өткiзу жөнiнде ұсыныстар
енгiзу.
21.  Балалардың аулалық клубтарының  Үкіметке   БҒМ, МАКМ,        2001 ж.
практикасы мен жұмыс            ұсыныстар  облыстардың,      3-тоқсаны
жағдайларын зерттеу. "Қиын"     жасау      Астана, Алматы
жасөспiрiмдердi ақысыз                     қалаларының
ұйымдастырылған демалыстармен              әкімдері
қамтуды ұлғайту жөнiндегі
ұсыныстарды әзiрлеу.
22.  Коммерциялық құрылымдарға       Үкімет     БҒМ, МАКМ,        2001 ж.
балалармен және                 қаулысы.   облыстардың,      2-тоқсаны
жасөспiрiмдермен жұмыс жасау    ның        Астана, Алматы
үшiн пайдалануға арналған       жобасы     қалаларының
немесе пайдаланылатын үй-                  әкімдері
жайларды жалға беруге тыйым
салатын нормативтiк кесiмнiң
жобасын әзiрлеу.
23.  Кәмелетке толмағандарды        Үкіметке    БҒМ, ӘдМ,         2001 ж.
мiндеттi квоталар белгiлеу     ұсыныстар   Бас Прокуратура   1-тоқсаны
және олардың әртүрлi меншiк    жасау       (келісім бойынша)
нысанындағы кәсiпорындарда,
мекемелер мен ұйымдарда
сақталуын бақылау арқылы жұмыс
орындарымен қамтамасыз ету
шаралары туралы ұсыныстар
әзiрлеу.
24.  Балалар үйлерiнiң (жетiмдер    Үкіметке    БҒМ, ІІМ,    2001 ж.
мекемелерiнiң), сондай-ақ      есеп беру   ӘдМ, ЕХҚМ    4-тоқсаны
туысқандық және әлеуметтiк
байланыстарын жоғалтқан
кәмелетке толмағандарға
арналған тәрбиелеу
колонияларының түлектерiн
әлеуметтiк бейiмде тетiгiн
әзірлеу.

17. Разработать и внедрить      Отчет          МОН, МКИОС,      3 квартал
в высших и средних          Правительству  МВД,             2001 г.
специальных                                Генпрокуратура
педагогических учебных                     (по согласо-
заведениях в пределах                      ванию)
утвержденного базового
учебного плана спецкурс
по методике работы с
детьми и подростками,
входящими в криминальные
"группы риска".
18. Совместно с под-            Отчет          Акимы областей,  2000-
разделениями по делам       Правительству  гг. Астаны,      2002 гг.
несовершеннолетних                         Алматы, МВД,
органов внутренних дел                     МОН, АЗО
регулярно проводить
мероприятия по выявлению
детей и подростков, не
посещающих учебные
заведения, принимать меры
к устранению причин и
условий, способствующих
уклонению их от учебы.
19. Принять меры по сохранению  Отчет          Акимы областей,  2000-
и расширению сети           Правительству  гг.Астаны,       2002 гг.
внешкольных организаций.                   Алматы, МОН,
20. Разработать сценарии        Предложения    МОН, МКИОС,      2 квартал
проведения республиканских  Правительству  МО, МВД, АТурС   2001 г.
и региональных массовых
детских мероприятий военно-
патриотической и спортивной
направленности,
предусматривающие широкий
охват детей и подростков,
в том числе из
неблагополучных семей.
Внести предложения по их
проведению.
21. Изучить практику и          Предложения    МОН, МКИОС,      3 квартал
условия работы детских      Правительству  акимы областей,  2001 г.
дворовых клубов.                           гг.Астаны и
Подготовить предложения                    Алматы
по увеличению охвата
"трудных" подростков
бесплатным организованным
досугом.
22. Разработать проект          Проект         МОН,             2 квартал
нормативного акта,          постановления  МКИОС, акимы     2001 г.
запрещающего передачу в                    областей, гг.
аренду коммерческим                        Астаны,
структурам помещений,                      Алматы
предназначенных для
использования или
используемых для
работы с детьми и
подростками.
23. Разработать предложения     Предложения    МОН,             1 квартал
о мерах обеспечения         Правительству  МЮ, Ген-         2001 г.
несовершеннолетних                         прокуратура
рабочими местами путем                     (по
установления обязательных                  согласованию)
квот и контроля за их
соблюдением в предприятиях,
учреждениях и организациях
различных форм
собственности.
24. Разработать механизм        Отчет          МОН, МВД,        4 квартал
социальной адаптации        Правительству  МТСЗ, МЮ         2001 г.
выпускников детских
домов (сиротских
учреждений), а также
воспитательных колоний
для несовершеннолетних,
утративших родственные
и социальные связи.

25.  Мiнез-құлқы девианттық         Үкіметке    БҒМ, ІІМ,         2000 ж.
(ауытқыған) кәмелетке          есеп беру   облыстардың,      4-тоқсаны
толмағандарға арналған арнайы              Астана, Алматы
жалпы бiлiм беретiн және                   қалаларының
кәсiптiк мектептердi ашу                   әкімдері
жөнiндегi шаралар қабылдау.
26.  Шығыс Қазақстан және           Үкіметке    Шығыс Қазақстан,  2001 ж.
Қарағанды облыстарында         есеп беру   Қарағанды         3-тоқсаны
қылмыстық жауапкершiлiк                    облыстарының
туындайтын жасқа жеткенге                  әкімдері, БҒМ,
дейiн қылмыстық жазаланатын                ІІМ
iс-әрекеттер жасаған кәмелетке
толмағандарға арналған арнайы
мектептер ашу.
27.  Балалар үйлерiнiң желiлерiн    Үкіметке    Облыстардың,      2000-2002
кеңейту жөніндегi шаралар      есеп беру   Астана, Алматы        жж.
қабылдау.                                  қалаларының
әкімдері, БҒМ,
ДСА,
28.  Кәмелетке толмағандарға        Үкіметке    ӘдМ, ІІМ, Бас     2001 ж.
арналған әдiлет жүйесiн құру   ұсыныстар   Прокуратура       4-тоқсаны
(соттарды, қылмыстық iзіне     жасау       (келісім бойынша),
түсу органдарының,                         Жоғарғы Сот
күдіктілерді ұстау                         (келісім бойынша)
орындарының қызметкерлерін
мамандандыру және т.с.с.)
туралы ұсыныстар әзiрлеу.
29.  Жүктердiң техникалық           Үкіметке    ККМ, ІІМ, ТЖА     2000-2002
қорғалуын күшейту жөнiндегi    есеп беру                         жж.
шаралар кешенiн жүргiзу
(бекiту-пломба салу
құрылғыларын қолдану, қымбат
бағалы жүктердi тасымалдауға
арналған арнайы вагондармен
қамтамасыз ету, қоймалардың
және өзге де үй-жайлардың
күзет және өрт белгiсiн беру
құралдары).
30.  Жолаушылар мен қызмет          Үкіметке    ІІМ, ККМ, ТурСА,  2000-2002
көрсетушi қызметкерлердiң      есеп беру   МКМ, ҰҚК              жж.
жол жүру кезiндегi, сондай-ақ              (келісім бойынша)
әуежайлардағы, темiржол және
автовокзалдардағы,
стансалардағы және басқа да
көлiк объектiлерiндегi
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
жөнiндегi қосымша шараларды
жүзеге асыру.
31.  Шығарушы-кәсiпорындарда        Үкіметке    ІІМ, ҰҚК           2001 ж.
қарудың, жабдықтаушы бөлiктер  есеп беру   (келісім          4-тоқсаны
мен тетiктердiң, оқ-дәрiлер                бойынша), ҚорМ,
мен жарылғыш заттардың                     МКМ, ЭИСМ, Бас
сақталуын және оларды өткiзудiң            Прокуратура
заңдылығын бақылау жөнiндегi               (келісім бойынша)
кешендi ведомствоаралық iс-
шаралар жүргiзудi ұйымдастыру.
32.  Табиғатты қорғау органдарының  Бірлескен   ІІМ, ТОҚМ         2001 ж.
браконьерлiкке, аң аулау мен   бұйрық                        4-тоқсаны
балық аулаудың тәртiбiн
бұзушылықтарға қарсы күресте
iшкi iстер органдарымен өзара
iс-қимылын ұйымдастыру
жөнiндегi әдiстемелiк
ұсынымдарды әзiрлеу және басып
шығару.

25. Принять меры по открытию    Отчет          МОН, МВД,        4 квартал
специальных                 Правительству  акимы областей,  2000 г.
общеобразовательных и                      гг. Астаны,
профессиональных школ для                  Алматы
несовершеннолетних с
девиантным (отклоняющимся)
поведением.
26. Открыть специальные школы   Отчет          Акимы Восточно-  3 квартал
для несовершеннолетних,     Правительству  Казахстанской,   2001 г.
совершивших уголовно-                      Карагандинской
наказуемые деяния до                       областей, МОН,
достижения ими возраста,                   МВД
с которого наступает
уголовная ответственность,
в Восточно-Казахстанской
и Карагандинской областях.
27. Принять меры по             Отчет          Акимы областей,  2000-
расширению сети детских     Правительству  гг.Астаны,       2002 гг.
домов.                                     Алматы, МОН,
АЗО
28. Подготовить предложения о   Предложения    МЮ, МВД,         4 квартал
создании системы юстиции    Правительству  Генпрокуратура   2001 г.
для несовершеннолетних                     (по
(специализации судей,                      согласованию),
сотрудников органов                        Верховный Суд
уголовного преследования,                  (по
мест содержания                            согласованию)
подозреваемых и т.п.).
29. Провести комплекс мер       Отчет          МТК, МВД, АЧС    2000-
по усилению технической     Правительству                   2002 гг.
защиты грузов (применение
запорно-пломбировочных
устройств, обеспечение
спецвагонами для
перевозки дорогостоящих
грузов, охранная и
пожарная сигнализация
складских и иных
помещений).
30. Осуществить дополнительные  Отчет          МВД, МТК,        2000-
меры по обеспечению         Правительству  АТурС, МГД,      2002 гг.
безопасности пассажиров                    КНБ (по
и обслуживающего персонала                 согласованию)
в пути следования, а также
в аэропортах, железно-
дорожных и автовокзалах,
станциях и других объектах
транспорта.
31. Организовать проведение     Отчет          МВД, КНБ (по     4 квартал
комплексных межведомствен-  Правительству  согласованию),   2001 г.
ных мероприятий по контролю                МО, МГД, МЭИТ,
за сохранностью и                          Генпрокуратура
законностью реализации                     (по
оружия, комплектующих                      согласованию)
частей и механизмов,
боеприпасов и взрывчатых
веществ на предприятиях-
изготовителях.
32. Разработать и издать        Совместный     МВД, МПРООС      4 квартал
методические рекомендации   приказ                          2001 г.
по организации
взаимодействия природо-
охранных органов с
органами внутренних дел
в борьбе с браконьерством,
нарушениями правил охоты
и рыболовства.

33.  Қолданылып жүрген               Үкіметке   Облыстардың,      2000-2002
нормативтерге сәйкес көше-жол   есеп беру  Астана, Алматы        жж.
желiлерiндегi жол қозғалысын               қалаларының
реттеудiң техникалық құралдарын            әкімдері, ІІМ
қалпына келтiру жөнiндегi
шараларды қабылдау.
3. Құқық қорғау қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар
1.   Құқық қорғау органдарының      Бірлескен   ІІМ, МКМ, Бас     2001 ж.
аймақаралық қылмыстық          бұйрық      Прокуратура       1-тоқсаны
құрамалар қызметiнiң жолын                 (келісім
кесу жөнiндегi өзара iс-қимыл              бойынша)
жасау тетiгiн әзiрлеу.
Бiрлескен жедел-тергеу
бригадаларын құруды көздеу,
олардың қызмет тәртiбi туралы
ереженi бекiту.
2.   Экономикалық контрабанда,      Президент   Бас Прокуратура   2000-2002
астықты мұнай өнiмдерiн        Әкімшілігі  (келісім             жж.
және басқа да шикiзат          мен         бойынша), МКМ,    жартыжыл.
ресурстарын ұрлау фактiлерiн   Үкіметке    ҰҚК (келісім      дыққа 1
анықтау сыбайласқан лауазымды  ақпарат     бойынша), ІІМ     рет
адамдармен байланысты          беру
ұйымдасқан қылмыстық топтар
қызметiнiң жолын кесу
жөнiндегi келiсiлген жедел-
iздестiру iс-шаралары мен
арнайы операцияларды жүзеге
асыру.
3.   Ұйымдасқан қылмыстық топтарды, Президент   ІІМ, МКМ, Бас     2000-2002
оларды қаржыландыру көздерiн,  Әкімшілігі  Прокуратура           жж.
сондай-ақ қылмыстық жолмен     мен         (келісім
табылған ақша қаражаттарын     Үкіметке    бойынша)
заңдастырудың арналарын        ақпарат
анықтау және жою жөнiндегi     беру
мақсатты жедел iс-шараларды
жүргiзу.
4.   Кiшi және орта кәсiпкерлiк     Үкіметке    ІІМ, МКМ, Бас     2000-2002
субъектiлерiн криминалдық      есеп беру   Прокуратура          жж.
құрылымдар тарапынан болатын               (келісім
қол сұғушылықтардан қорғауды               бойынша)
күшейту жөнiндегi шаралар
кешенiн әзiрлеу және iске
асыру.
5.   Ұйымдасқан қылмыстық топтың,   Президент   Жоғарғы Сот       2001 ж.
қылмыстық қауымдастық пен      Әкімшілігі  (келісім          4-тоқсаны
банданың құрамында жасалған    мен         бойынша),
қылмыстар туралы iстер         Үкіметке    Бас Прокуратура
бойынша сот практикасын        ақпарат     (келісім
қорытындылау.                  беру        бойынша), ІІМ
ӘдМ
6.   Қылмыстық iзге түсу            Бірлескен   ӘдМ, ІІМ, МКМ     2001 ж.
органдарының бөлiмшелерiн      бұйрық                        1-тоқсаны
олардың орналасқан жерi
бойынша қосымша сараптамалық
қамтамасыз етудi ұйымдастыру
жөнiндегi шаралар қабылдау.

33. Принять меры по             Отчет          Акимы областей,  2000-
восстановлению              Правительству  гг.Астаны,       2002 гг.
технических средств                        Алматы, МВД
регулирования дорожного
движения на улично-
дорожной сети в
соответствии с
существующими
нормативами.
3. Меры по совершенствованию правоохранительной деятельности
1. Разработать механизм        Совместный     МВД, МГД,        1 квартал
взаимодействия право-       приказ         Генпрокуратура   2001 г.
охранительных органов                      (по
по пресечению                              согласованию)
деятельности
межрегиональных
преступных формирований.
Предусмотреть создание
совместных оперативно-
следственных бригад,
утвердить положение о
порядке их деятельности.
2. Осуществлять согласованные  Информация     Генпрокуратура   2000-
оперативно-розыскные        Администрации  (по              2002 гг.
мероприятия и специальные   Президента и   согласованию),   1 раз в
операции по выявлению       Правительству  МГД, КНБ (по     полугодие
фактов экономической                       согласованию),
контрабанды, хищений                       МВД
зерна, нефтепродуктов и
других сырьевых ресурсов,
пресечению деятельности
организованных преступных
групп, связанных с
коррумпированными
должностными лицами.
3. Проводить целенаправленные  Информация     МВД, МГД,        2000-
оперативные мероприятия по  Администрации  Генпрокуратура   2002 гг.
выявлению и ликвидации      Президента и   (по
организованных преступных   Правительству  согласованию)
групп, источников их
финансирования, а также
каналов легализации
денежных средств, добытых
преступным путем.
4. Разработать и реализовать   Отчет          МВД, МГД,        2000-
комплекс мер по усилению    Правительству  Генпрокуратура   2002 гг.
защиты субъектов малого                    (по
и среднего                                 согласованию)
предпринимательства от
посягательств со стороны
криминальных структур.
5. Обобщить судебную практику  Информация     Верховный Суд    4 квартал
по делам о преступлениях,   Администрации  (по              2001 г.
совершенных в составе       Президента и   согласованию),
организованной преступной   Правительству  Генпрокуратура
группы, преступного                        (по
сообщества и банды.                        согласованию),
МВД, МЮ
6. Принять меры по             Совместный     МЮ, МВД, МГД     1 квартал
организации                 приказ                          2001 г.
дополнительного
экспертного обеспечения
подразделений органов
уголовного преследования
по месту их дислокации.

7.   Қылмысқа қарсы күрестiң,       Үкіметке    Облыстардың,      2000-2002
кәмелетке толмағандар мен      есеп беру   Астана, Алматы        жж.
жастар арасындағы құқық                    қалаларының
бұзушылықтардың алдын алудың,              әкімдері, ІІМ,
маскүнемдiк пен нашақорлыққа               НЕКА, ДСА, МАКМ
қарсы күрестiң аймақтық
бағдарламаларын әзiрлеу және
iске асыру.
8.   Экономикалық қызмет            Бағдарлама  МКМ, ІІМ, ҰҚК     2001 ж.
саласындағы ұйымдасқан                     (келісім          2-тоқсаны
қылмысқа қарсы күрестiң                    бойынша), ӘдМ
республикалық бағдарламасын
әзiрлеу.
9.   Құқық қорғау органдарының
практикалық қызметiнде
пайдалану үшiн:
- мәйiттi жасыру арқылы        Әдістемелік  ІІМ, ӘдМ, Бас    2001 ж.
жасалған кiсi өлтiрулердi;     ұсынымдар    Прокуратура      3-тоқсаны
(келісім
бойынша)
- тұрғын үйлерiн иеленiп       Әдістемелік  ІІМ, ЕХҚМ, ӘдМ,  2001 ж.
алумен байланысты қарт және    ұсынымдар    Бас Прокуратура  3-тоқсаны
жалғыз басты адамдарды                      (келісім
өлтiрулердi;                                бойынша)
- кiсi өлтiрумен ұштасқан      Әдістемелік  ІІМ, ӘдМ, Бас    2001 ж.
қарақшылық шабуылдарды;        ұсынымдар    Прокуратура      4-тоқсаны
(келісім
бойынша)
- компьютерлiк технологияны    Әдістемелік  МКМ, Ұлттық      2001 ж.
пайдаланумен байланысты        нұсқаулар    банк (келісім    3-тоқсаны
қылмыстарды анықтау, ашу және               бойынша), ҰҚК
оларға тергеу жүргiзу                       (келісім бойынша),
жөнiндегi үлгiлiк әдiстемелiк               ІІМ, ӘдМ, Бас
ұсынымдарды әзiрлеу және                    Прокуратура
енгiзу.                                     (келісім бойынша),
ККМ
10.  Қылмыстық процеске қатысушы    Үкімет       ҰҚК (келісім     2000 ж.
адамдардың, құқық қорғау       қаулысының   бойынша), ІІМ,   4-тоқсаны
органдары қызметкерлерiнiң,    жобасы       МКМ, ӘдМ,
соттардың және олардың отбасы               Жоғарғы Сот
мүшелерiнiң өмiрiне,                        (келісім
денсаулығына, абыройына,                    бойынша), ҚарМ
жеке басына ұйымдасқан
қылмыстық топтар мен
қауымдастықтар мүшелерiнiң
тарапынан қауiп төнген кезде
олардың қауiпсiздiгiн
қамтамасыз ету жөніндегi
шаралар жүйесiн әзiрлеу.
11. <*> Жол алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.11.02. N 1392 қаулысымен .
12.  Құқық қорғау органдарында      Үкіметке     ІІМ, ҰҚК         2001 ж.
пайдаланылатын қызметтiк-      ұсыныстар    (келісім         3-тоқсаны
iздестiру иттерiн дайындау     жасау        бойынша), МКМ,
мен ұстау жөнiндегi                         НЕКА
бөлiмшелердiң қызметiн
зерттеу. Қазақстан
Республикасында қызметтiк
ит өсiрудi дамыту жөнiндегi
ұсыныстар енгiзу.

7. Разработать и реализовать   Отчет          Акимы областей,  2000-
региональные программы      Правительству  гг.Астаны,       2002 гг.
борьбы с преступностью,                    Алматы, МВД,
предупреждения право-                      АБНН, АЗО,
нарушений среди                            МКИОС
несовершеннолетних и
молодежи, борьбы с
пьянством и наркоманией.
8. Разработать                 Программа      МГД, МВД, КНБ    2 квартал
республиканскую программу                  (по              2001 г.
борьбы с организованной                    согласованию),
преступностью в сфере                      МЮ
экономической деятельности.
9. Разработать и внедрить
для использования в
практической деятельности
правоохранительных органов
типовые методические
рекомендации по выявлению,
раскрытию и расследованию:
- убийств, совершенных с    Методические   МВД, МЮ,         3 квартал
сокрытием трупа;          рекомендации   Генпрокуратура   2001 г.
(по
согласованию)
- убийств пожилых и         Методические   МВД, МТСЗ, МЮ,   3 квартал
одиноких людей,           рекомендации   Генпрокуратура   2001 г.
связанных с завладением                  (по
их жилищем;                              согласованию)
- разбойных нападений,      Методические   МВД, МЮ,         4 квартал
сопряженных с убийством;  рекомендации   Генпрокуратура   2001 г.
(по
согласованию)
- преступлений, связанных   Методические   МГД, Нацбанк (по  3 квартал
с использованием          рекомендации   согласованию),    2001 г.
компьютерных технологий.                 КНБ (по
согласованию),
МВД, МЮ, Ген-
прокуратура (по
согласованию),
МТК
10. Разработать систему мер по  Проект         КНБ (по          4 квартал
обеспечению безопасности    постановления  согласованию),   2000 г.
лиц, участвующих в          Правительства  МВД, МГД, МЮ,
уголовном процессе,                        Верховный Суд
сотрудников право-                         (по согласованию),
охранительных органов,                     МФ
судей и членов их семей
при возникновении угрозы
их жизни, здоровью, чести,
неприкосновенности личности
и имущества со стороны
членов организованных
преступных групп и
сообществ.
11. (исключена - N 1392 от 2.11.2001 г.)
12. Изучить деятельность        Предложения    МВД, КНБ (по     3 квартал
подразделений по            Правительству  согласованию),   2001 г.
подготовке и содержанию                    МГД, АБНН
служебно-розыскных собак,
используемых в право-
охранительных органах.
Внести предложения по
развитию служебного
собаководства в
Республике Казахстан.

13.  Ұрланған мүлiктi               Үкіметке     ІІМ, ӘдМ, Бас    2001 ж.
iздестiрудiң нәтижелiлiгiн     ұсыныстар    Прокуратура      4-тоқсаны
арттыру мақсатында             жасау        (келісім
азаматтарға тиесiлi нөмiрлiк                бойынша),
заттар (бағалы заттар) туралы               облыстардың,
ақпараттарды деректердiң                    Астана, Алматы
компьютерлiк банкiне ерiктi                 қалаларының
негiзде қосу туралы мәселенi                әкімдері
пысықтау.
14.  Iшкi iстер органдарын          Пайдалануға  ІІМ, Алматы      2000-2002
техникалық қайта жарақтандыру  беру         қаласының,          жж.
мен ақпараттық қамтамасыз ету               көрсетілген
жөнiндегi мемлекеттiк жобаның               облыстардың
2-кезеңi шеңберiнде Алматы,                 әкімдері
Қарағанды, Павлодар, Тараз,
Өскемен және Шымкент
қалаларында Жедел басқару
орталықтарын құру және оларды
ҚР Iшкіісминiнiң бiртұтас
корпоративтiк ақпараттық
желiсiне бiрiктiру.
15.  Деректердiң интеграцияланған   Ішкі істер   ІІМ, ЭкМ         2000-2002
банкiн, компьютерлендiрудi     органдарын                       жж.
одан әрi дамыту iшкi iстер     техникалық
органдарын арнайы және         қайта
криминалистикалық техникамен   жарақтандыру
жарақтандыру жөнiндегi         мен
жұмысты жалғастыру.            ақпараттық
қамтамасыз
етудің
2-кезеңінің
жобасы
16.  Криминалдық ақпараттар         Үкіметке     ІІМ, ҰҚК         2001 ж.
деректерiнiң                   есеп беру    (келісім         2-тоқсаны
интеграцияланған банкiне                    бойынша),
жедел қол жеткiзу                           МКМ, Бас
мүмкiндiгiн беру мақсатында                 Прокуратура
құқық қорғау органдары                      (келісім
қызметкерлерiнiң                            бойынша)
автоматтандырылған жұмыс
орындарын бағдарламалық
қамтамасыз етудi әзiрлеу.
Оны практикалық қызметiне
кезең-кезеңiмен енгiзу
жөнiндегi ұсыныстар енгiзу.
17.  Өз қызметiнде                  Ведомство.   ІІМ, ҰҚК         2001 ж.
радиоландырылған көлiк         аралық       (келісім         2-тоқсаны
құралдарын пайдаланатын        бұйрық       бойынша), МКМ,
кәсiпорындардың, мекемелер                  ҚорМ, ККМ,
мен ұйымдардың iшкi iстер                   ТЖА, ДСА
органдарына қылмыстар мен
оқиғалар туралы ақпарат беру
тетiгiн әзiрлеу.
18.<*> Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.03.29. N 372 қаулысымен .
19.  Iшкi iстер органдарының, ең    Пайдалануға  ІІМ, ҚарМ, ЭкМ   2001-2002
алдымен олардың шекаралық      беру                              жж.
облыстардағы бөлiмшелерiн
және "Шекара" бекеттерiн
қазiргi заманғы радиобайланыс
құралдарымен жабдықтау.

13. В целях повышения           Предложения    МВД, МЮ, Ген-    4 квартал
результативности розыска    Правительству  прокуратура      2001 г.
похищенного имущества                      (по
проработать вопрос о                       согласованию),
включении на добровольной                  акимы областей,
основе в компьютерный банк                 гг.Астаны,
данных информации о                        Алматы
принадлежащих гражданам
номерных вещах (ценностях).
14. В рамках 2-го этапа         Ввод в         МВД, акимы       2000-
Государственного проекта    эксплуатацию   г.Алматы,        2002 гг.
по техническому перево-                    указанных
оружению и информационному                 областей
обеспечению органов
внутренних дел создать
Центры оперативного
управления в городах
Алматы, Караганда,
Павлодар, Тараз, Усть-
Каменогорск, Шымкент и
объединить их в единую
корпоративную
информационную сеть МВД
РК.
15. Продолжить работу по        Проект 2-го    МВД, МЭ          2000-
дальнейшему развитию        этапа                           2002 гг.
интегрированных банков      технического
данных, компьютеризации,    перевооружения
оснащению органов           и информационного
внутренних дел специальной  обеспечения ОВД
и криминалистической
техникой.
16. Разработать программное     Отчет          МВД, КНБ (по     2 квартал
обеспечение                 Правительству  согласованию),   2001 г.
автоматизированных                         МГД,
рабочих мест сотрудников                   Генпрокуратура
правоохранительных                         (по
органов в целях                            согласованию)
предоставления
оперативного доступа в
интегрированный банк
данных криминальной
информации. Внести
предложения по его
поэтапному внедрению
в практическую
деятельность.
17. Разработать механизм        Межведомствен- МВД, КНБ (по     2 квартал
информирования органов      ный приказ     согласованию),   2001 г.
внутренних дел о                           МГД, МО, МТК,
преступлениях и                            АЧС, АЗО
происшествиях
предприятиями,
учреждениями и
организациями,
использующими в
своей деятельности
радиофицированные
транспортные средства.
18. (исключена - N 372 от 29.03.2002 г.)
19. Оснастить подразделения     Ввод в         МВД, МФ, МЭ      2001-
органов внутренних дел,     эксплуатацию                    2002 гг.
прежде всего приграничных
областей и постов "Рубеж",
современными средствами
радиосвязи.

20.  Ақша белгiлерiн, құнды         Үкіметке     ІІМ, МКМ, ҰҚК    2001 ж.
қағаздар мен төлем             есеп беру    (келісім         1-тоқсаны
карточкаларын қолдан жасау                  бойынша),
фактiлерiн есепке алу                       Ұлттық Банк
жөнiндегi деректердiң                       (келісім
республикалық банкiн құруды                 бойынша)
қамтамасыз ету.
21.  Қаруды пайдалану құқығы        Үкіметке     ІІМ, ҰҚК         2001 ж.
берiлген ұйымдардың            ұсыныстар    (келісім         1-тоқсаны
қарулануында болатын           жасау        бойынша), МКМ,
нөмiрлiк қызметтiк қаруды                   ҚорМ, ТЖА,
есепке алудың бiртұтас                      Бас Прокуратура
автоматтандырылған                          (келісім
деректер базасын құру                       бойынша)
мүмкiндiгiн қарастыру.
22.  Байланыстың оптикалық-         Пайдалануға  ІММ, көрсетілген   Кезең-
талшықтық желiлерi мен         беру         облыстар мен     кезеңімен
радиорелелiк арналары                       қалалардың
бойынша ақпараттар берудiң                  әкімдері
автоматтандырылған жүйесiн:
Астана, Алматы, Павлодар;                                    2000 ж.
4-тоқсаны
Қарағанды, Қостанай, Өскемен,                                2001 ж.
Шымкент;                                                     4-тоқсаны
Семей, Жезқазған қалаларында                                 2002 ж.
пайдалануға кезең-кезеңiмен                                  4-тоқсаны
енгiзудi қамтамасыз ету.
23.  Әуе және темiржол              Үкіметке     ІІМ, ҰҚК         2001 ж.
көлiктерiнiң объектiлерiнде    ұсыныстар    (келісім         2-тоқсаны
жолаушылар арасынан құқық      жасау        бойынша), МКМ,
қорғау органдары үшін                       ККМ, Бас
қызығушылық танытатын                       Прокуратура
адамдарды жедел анықтаудың                  (келісім
ведомствоаралық                             бойынша)
автоматтандырылған
ақпараттық-iздеу жүйесiн
құру мүмкiндiгiн қарастыру.
24.  Астана қаласында, облыс        Үкіметке     Облыстардың,     2001 ж.
орталықтарында және тұрғындар  есеп беру    Астана, Алматы   4-тоқсаны
саны 100 мың адамнан асатын                 қалаларының
қалаларда тұрғындарға қаза                  әкімдері, ІІМ,
тапқандар, зардап шеккендер,                ДСА, ТЖА
медициналық мекемелерге
жеткiзiлгендер, ұсталғандар
және т.б. туралы дереу ақпарат
берудi қамтамасыз ететiн
мамандандырылған анықтамалық-
ақпараттық қызметтерiн
("Қайғылы оқиғаларды тiркеу
бюросы") құру.
25.  Қалалар мен iрi елдi           Үкіметке     ККМ, облыстар.   2000-2002
мекендердiң шет жақтарынан     есеп беру    дың, Астана,        жж.
полициямен, апаттық-құтқару                 Алматы қалала.
қызметтерiмен жедел                         рының әкімдері
медициналық жәрдеммен ақысыз
байланысу таксофондарының
желiлерiн кеңейту.

20. Обеспечить создание         Отчет          МВД, МГД, КНБ    1 квартал
республиканского банка      Правительству  (по              2001 г.
данных по учету фактов                     согласованию),
подделки денежных знаков,                  Нацбанк (по
ценных бумаг и платежных                   согласованию)
карточек.
21. Рассмотреть возможность     Предложения    МВД, КНБ (по     1 квартал
создания единой             Правительству  согласованию),   2001 г.
автоматизированной базы                    МГД, МО, АЧС,
данных учета номерного                     Генпрокуратура
служебного оружия,                         (по
находящегося на вооружении                 согласованию)
в организациях, которым
предоставлено право на его
использование.
22. Обеспечить поэтапное        Ввод в         МВД, акимы       Поэтапно
внедрение в эксплуатацию    эксплуатацию   указанных
автоматизированных систем                  областей и
передачи информации по                     городов
оптоволоконным линиям и
радиорелейным каналам
связи в городах:
Астана, Алматы, Павлодар;                                   4 квартал
2000 г.
Караганда, Костанай,                                        4 квартал
Усть-Каменогорск,                                           2001 г.
Шымкент;
Семипалатинск, Жезказган.                                   4 квартал
2002 г.
23. Рассмотреть возможность     Предложения    МВД, КНБ (по     2 квартал
создания на объектах        Правительству  согласованию),   2001 г.
воздушного и железно-                      МГД, МТК,
дорожного транспорта                       Генпрокуратура
межведомственных                           (по
автоматизированных                         согласованию)
информационно-поисковых
систем оперативного
выявления в
пассажиропотоке лиц,
представляющих интерес
для правоохранительных
органов.
24. Создать в г. Астана,        Отчет          Акимы областей,  4 квартал
областных центрах и         Правительству  гг.Астаны,       2001 г.
городах с численностью                     Алматы, МВД,
населения свыше 100 тыс.                   АЗО, АЧС
чел. специализированные
справочно-информационные
службы ("Бюро регистрации
несчастных случаев"),
обеспечивающие
незамедлительное
информирование населения
о погибших, пострадавших,
доставленных в медицинские
учреждения, задержанных и
т.п.
25. Расширить сеть таксофонов   Отчет          МТК, акимы       2000-
с бесплатной связью с       Правительству  областей,        2002 гг.
полицией, аварийно-                        гг. Астаны,
спасательными службами,                    Алматы
скорой медицинской
помощью на окраинах
городов и крупных
населенных пунктов.

26.  Жыл сайын құқық қорғау         Бірлескен   ІІМ, ҰҚК          2001-
органдары мен күш-құралы бар   бұйрық      (келісім бойынша),2002 жж.
құрылымдардың таулы-шөлейт                 ҚорМ
жерлердегi нақты ұрыс
жағдайларына барынша
жақындатылған әскери оқу-
жаттығуларын өткiзу.
27.  "Көкнәр", "Допинг" кешендi     Үкіметке    ІІМ, ҰҚК          2000
арнайы операцияларын,          есеп беру   (келісім бойынша),2002 жж.
Қазақстан Республикасында                  МКМ, НЕКА, ДСА
нашақорлықпен есiрткi
бизнесiне қарсы күрестiң
2000-2002 жылдарға арналған
мемлекеттiк бағдарламасында
көзделген есiрткi құралдарының,
психотроптық заттардың және
прекурсорлардың заңсыз
айналымымен байланысты
қылмыстарды анықтау мен
олардың жолын кесу жөнiндегi
басқа да iс-шараларды
жүргiзудi жалғастыру.
28.  Қазақстан Республикасының      Ұсыныстары  ІІМ, ҰҚК          жылына
конституциялық құрылымына,     бар         (келісім бойынша),кемінде
тәуелсiздiгi мен аумақтық      анықтамалар ӘдМ, МАКМ, Бас    1 рет
тұтастығына қауiп төндiретiн               Прокуратура
қоғамдық және дiни                         (келісім бойынша)
бiрлестiктердiң қызметiн
анықтау мен олардың жолын
кесу жөнiндегi бiрлескен
тексерулердi ұдайы жүргiзiп
отыру.
29.  ТМД елдерiндегi қарулы            ҚР       ІІМ, ҰҚК          2000
қақтығыстар, сондай-ақ әскери  Президенті- (келісім бойынша) 2002 жж.
жиындар мен террористiк және   нің Әкімші-
экстремистiк ұйымдардың        лігіне
мүшелерiн дайындауды жүргiзу   ақпарат беру
аймақтарында болған
содырларды емдеу үшiн
пайдаланылуы мүмкiн болатын
лагерьлердi, сауықтыру
кешендерiн, санаторийлердi,
демалыс үйлерiн тексерудi
үнемi жүргiзу.
30.  Террористiк актiлердi,         Үкіметке    ҰҚК (келісім      2000-2002
диверсияларды және             есеп беру   бойынша), ІІМ,        жж.
энергетика, көлiк, байланыс,               ЭИСМ, ККМ
мұнай және химия
өнеркәсiптерiнiң аса
маңызды объектiлерiне басқа
да қылмыстық қол
сұғушылықтарды болдырмау
жөнiндегi шаралар кешенiн
әзiрлеу және iске асыру
31.  Шекарада көлiк құралдарының    Бірлескен   ККМ, МКМ, ІІМ,    2001 ж.
кiруiне, шығуына және          нұсқаулық   ҰҚК (келісім      1-тоқсаны
транзитiне бiрлескен                       бойынша)
бақылауды жүзеге асырудың
тетiгiн әзiрлеу.
32.  Қазақстан Республикасының      Үкіметке    ІІМ, ҰҚК (келісім  2001 ж.
аумағында шетел азаматтары     есеп беру   бойынша), СІМ,
мен азаматтығы жоқ адамдардың              ККМ, ТурСА
болуына бақылау жасаудың
жүйесiн жетiлдiру. Заңсыз
көшiп-қонуға қарсы күрестi
жандандыру жөніндегi шаралар
кешенiн әзiрлеу және жүзеге
асыру.

26. Ежегодно в условиях         Совместный     МВД, КНБ (по     2001-
горно-пустынной             приказ         согласованию),   2002 гг.
местности, максимально                     МО
приближенных к реальной
боевой обстановке,
проводить войсковые
учения правоохранительных
и силовых структур.
27. Продолжить проведение       Отчет          МВД, КНБ (по     2000-
комплексных специальных     Правительству  согласованию),   2002 гг.
операций "Мак", "Допинг",                  МГД, АБНН, АЗО
других мероприятий по
пресечению преступлений,
связанных с незаконным
оборотом наркотических
средств, психотропных
веществ и прекурсоров,
предусмотренных
Государственной программой
борьбы с наркоманией и
наркобизнесом в Республике
Казахстан на 2000-2002
годы.
28. Регулярно проводить         Справки с      МВД, КНБ (по     Не реже 1
совместные проверки по      предложениями  согласованию),   раза в год
выявлению и пресечению                     МЮ, МКИОС,
деятельности общественных                  Генпрокуратура
и религиозных объединений,                 (по
создающих угрозу                           согласованию)
конституционному строю,
независимости и
территориальной
целостности Республики
Казахстан.
29. Постоянно проводить         Информация     МВД, КНБ (по     2000-
проверки лагерей,           Администрации  согласованию)    2002 гг.
оздоровительных             Президента РК
комплексов, санаториев,
домов отдыха, которые
могут быть использованы
для лечения боевиков из
зон вооруженных
конфликтов стран СНГ, а
также проведения военных
сборов и подготовки
членов террористических и
экстремистских организаций.
30. Разработать и реализовать   Отчет          КНБ (по          2000-
комплекс мер по             Правительству  согласованию),   2002 гг.
предотвращению                             МВД, МЭИТ,
террористических актов,                    МТК
диверсий и других
преступных посягательств
на наиболее важные
объекты энергетики,
транспорта, связи,
нефтяной и химической
промышленности.
31. Разработать механизм        Совместная     МТК, МГД, МВД    1 квартал
осуществления совместного   Инструкция     КНБ (по          2001 г.
контроля на границе за                     согласованию)
въездом, выездом и
транзитом транспортных
средств.
32. Усовершенствовать систему   Отчет          МВД, КНБ (по     4 квартал
контроля за пребыванием     Правительству  согласованию),   2001 г.
иностранных граждан и лиц                  МИД, МТК, АТурС
без гражданства на
территории Республики
Казахстан. Разработать и
осуществить комплекс мер
по активизации борьбы с
незаконной миграцией.

4. Құқық қорғау органдарының қызметiнде заңдылықты қамтамасыз
ету, мемлекеттiң құқықтық саясатын насихаттау
1.   Қылмыстық процестегi анықтау   Прокурорлық  Бас Прокуратура  2000-2002
мен алдын ала тергеу           ден қою      (келісім            жж.
кезеңiнде азаматтардың         және ведом.  бойынша), ІІМ,
конституциялық құқықтары мен   стволық      ҰҚК (келісім
бостандықтарын сақтауды        тексеру      бойынша), МКМ
тексерудiң тиiмдi болуын       актілері
қамтамасыз ету.
2.   Қылмыстар мен оқиғалар         Үкіметке     Бас Прокуратура  2000-2002
туралы арыздар мен             есеп беру    (келісім             жж.
хабарламаларды қабылдау,                    бойынша), ІІМ,
тiркеу, қарау кезiнде                       ҰҚК, МКМ
заңдылықтың сақталуын
бақылауды күшейту жөнiндегi
қосымша шаралар қабылдау.
Осы жұмыстың жергiлiктi
жерлердегi ахуалын ұдайы
тексерудi жүргiзу.
3.   Есiрткi бизнесiне              БАҚ-тағы     МАКМ, ІІМ, ҰҚК   2001-2002
терроризмге және дiни          жарияланым.  (келісім             жж.
экстремизмге қарсы күрес       дар, брошю.  бойынша), НЕКА
проблемаларын бұқаралық        ралар басып
ақпарат құралдарының жария     шығару
етуiн ұйымдастыру.
4.   Қылмыстылық, есiрткi бизнесi,  Конференция. ІІМ, ҰҚК         2001-2002
терроризм және дiни            лар,         (келісім             жж.
экстремизм проблемалары        семинарлар   бойынша), Бас
бойынша республикалық                       Прокуратура
конференциялар мен семинарлар               (келісім
өткізудi ұйымдастыру.                       бойынша), ӘдМ,
НЕКА
5.   Бұқаралық ақпарат              Үкіметке     МАКМ, ӘдМ, ІІМ,  2000-2002
құралдарында мемлекеттiң       есеп беру    МКМ, ҰҚК             жж.
құқықтық саясатын                           (келісім
насихаттауды және                           бойынша), Бас
түсiндiрудi ұйымдастыру,                    Прокуратура
қылмыс пен сыбайлас                         (келісім
жемқорлыққа қарсы күрестегi                 бойынша)
ақпараттық-насихаттық
қолдауды қамтамасыз ету.
6.   Қызметтiк мiндеттерiн атқару,  Үкіметке     МАКМ, ІІМ,       жартыжыл.
азаматтардың заңды             ақпарат      облыстардың,     дықта 1
мүдделерiн қылмыстық қол       беру         Астана, Алматы   рет
сұғушылықтардан қорғау                      қалаларының
кезiнде полиция                             әкімдері
қызметкерлерiнiң көрсеткен
ерлiгi мен батылдығының
фактiлерi туралы теледидар
хабарларында, мерзiмдi
басылымдарда халықты хабардар
ету.
7.   Бұқаралық ақпарат              Үкіметке     МАКМ, ІІМ, ҰҚК   жартыжыл.
құралдарында құқық қорғау      ақпарат      (келісім         дықта 1
органдары қызметкерлерiнiң     беру         бойынша), МКМ,   рет
жағымды бейнесiн                            облыстардың,
қалыптастыруға бағытталған                  Астана, Алматы
теле-радиохабарлар мен                      қалаларының
басылымдар циклiн құру және                 әкімдері
iске асыру.

4. Обеспечение законности в деятельности правоохранительных
органов, пропаганда правовой политики государства
1. Обеспечить действенность    Акты           Генпрокуратура   2000-
проверок соблюдения         прокурорского  (по              2002 гг.
конституционных прав и      реагирования и согласованию),
свобод граждан в            ведомственных  МВД, КНБ (по
уголовном процессе на       проверок       согласованию),
стадии дознания и                          МГД
предварительного
следствия.
2. Принять дополнительные      Отчет          Генпрокуратура   2000-
меры по усилению            Правительству  (по              2002 гг.
контроля за соблюдением                    согласованию),
законности при приеме,                     МВД, КНБ, МГД
регистрации, разрешении
заявлений и сообщений о
преступлениях и
происшествиях. Регулярно
проводить проверки
состояния этой работы на
местах.
3. Организовать освещение      Публикации в   МКИОС, МВД,      2001-
средствами массовой         СМИ, издание   КНБ (по          2002 гг.
информации проблем борьбы   брошюр         согласованию),
с наркобизнесом,                           АБНН
терроризмом и религиозным
экстремизмом.
4. Организовать проведение     Конференции,   МВД, КНБ (по     2001-
республиканских             семинары       согласованию),   2002 гг.
конференций и семинаров                    Генпрокуратура
по проблемам                               (по
преступности, наркобизнеса,                согласованию),
терроризма и религиозного                  МЮ, АБНН
экстремизма.
5. Организовать пропаганду и   Отчет          МКИОС, МЮ, МВД,  2000-
разъяснение в средствах     Правительству  МГД, КНБ (по     2002 гг.
массовой информации                        согласованию),
правовой политики                          Генпрокуратура
государства, обеспечение                   (по
информационно-                             согласованию)
пропагандистской поддержки
борьбы с преступностью и
коррупцией.
6. В телевизионных передачах,  Информация     МКИОС, МВД,      1 раз в
периодической печати        Правительству  акимы областей,  полугодие
информировать население о                  гг.Астаны,
фактах мужества и героизма,                Алматы
проявляемых сотрудниками
полиции при исполнении
служебных обязанностей,
защите законных интересов
граждан от преступных
посягательств.
7. Создать и реализовать       Информация     МКИОС, МВД,      1 раз в
цикл теле-, радиопередач    Правительству  КНБ (по          полугодие
и публикаций в средствах                   согласованию),
массовой информации,                       МГД, акимы
направленный на                            областей, гг.
формирование                               Астаны, Алматы
положительного имиджа
работников право-
охранительных органов.

8.   Оқу орындарында жастарға       Бірлескен    БҒМ, ӘдМ, Бас    2001 ж.
құқықтық тәрбие берудi         бұйрық       Прокуратура      2-тоқсаны
жетiлдiру жөнiндегi шараларды               (келісім
қабылдау.                                   бойынша), ІІМ
9.   Бұқаралық ақпарат              Үкіметке     Бас Прокуратура  жартыжыл.
құралдарының қолданылып        ақпарат      (келісім         дықта 1
жүрген заңнаманың талаптарын   беру         бойынша), МАКМ,  рет
сақтауын бақылау,                           облыстардың,
конституциялық құрылымды                    Астана, Алматы
күшпен өзгертудi, мемлекет                  қалаларының
тұтастығын бұзуды, жеке басқа               әкімдері
табыну мен зорлық-зомбылықты,
сондай-ақ жеке басқа тiл
тигiзудi насихаттайтын немесе
үгiттейтiн мәлiметтердi тарату
фактiлерiнiң жолын кесу.
10.  Азаматтардың құқық қорғау      Электрондық  ІІМ, ҰҚК
органдары мен арнайы           парақтарды   (келісім
органдардың құқық тәртiбiн     құру         бойынша), Бас
және қоғамдық қауiпсiздiктi                 Прокуратура
қамтамасыз ету жөнiндегi                    (келісім
қызметi туралы хабардар болуын              бойынша)
арттыру мақсатында Интернет
компьютерлiк желiсiнде:
- Iшкi iстер министрлiгiнiң;                                 2000 ж.
4-тоқсаны
- Ұлттық қауiпсiздiк                                         2001 ж.
комитетiнiң;                                               1-тоқсаны
- Бас Прокуратураның                                         2001 ж.
электрондық парақтарын                                     2-тоқсаны
(сайттарын) ашу.
5. Құқық қорғау органдарының кадр және ғылыми потенциалын нығайту
1. <*>
2.   Кадрларды ақысыз негiзде       Халықаралық  ІІМ, ҰҚК        2001-2002
даярлау саласында              шарттар      (келісім            жж.
Қазақстанмен ынтымақтастық                  бойынша), МКМ,
орнатқан шетелдермен және                   Бас Прокуратура
ұйымдармен жасалатын                        (келісім
халықаралық шарттардың                      бойынша), СІМ,
жобаларында Қазақстан                       ЭкМ, ҚарМ
Республикасы құқық қорғау
органдарының мүдделерiн
ескерудi қамтамасыз ету.
3.   Жергiлiктi бюджеттердi құру    Әкімдердің   Облыстардың,    2001-2002
кезiнде қызметтiк, әскери      шешімдері    Астана, Алматы      жж.
және дене шынықтыру дайындығы               қалаларының
жүйесiнде тиiстi жағдайлар                  әкімдері, ІІМ
жасау үшiн (оқу сынып-
кабинеттерi, атыс тирлерi,
атыс орындары, спорт
ғимараттары, оқытудың
техникалық құралдары, көрнекi
құралдар және т.б.) iшкi iстер
органдарының оқу-материалдық
базасын нығайтуға арналған
ақша қаражатын бөлуге ұсыным
жасау.

8. Принять меры по             Совместный     МОН, МЮ,         2 квартал
совершенствованию           приказ         Генпрокуратура   2001 г.
правового воспитания                       (по
молодежи в учебных                         согласованию),
заведениях.                                МВД
9. Контролировать соблюдение   Информация     Генпрокуратура   1 раз в
средствами массовой         Правительству  (по              полугодие
информации требований                      согласованию),
действующего законо-                       МКИОС, акимы
дательства, пресекать                      областей, гг.
факты распространения                      Астаны и
сведений, содержащих                       Алматы
пропаганду или агитацию
насильственного изменения
конституционного строя,
нарушения целостности
государства, культа
жестокости и насилия,
а также оскорбления
личности.
10. В целях повышения           Создание       МВД, КНБ (по
информированности граждан   электронной    согласованию),
о деятельности право-       страницы       Генпрокуратура
охранительных и                            (по
специальных органов по                     согласованию)
обеспечению правопорядка
и общественной
безопасности открыть в
компьютерной сети Интернет
электронные страницы
(сайты):
- Министерства внутренних                                   4 квартал
дел;                                                      2000 г.
- Комитета национальной                                     1 квартал
безопасности;                                             2001 г.
- Генеральной Прокуратуры.                                  2 квартал
2001 г.
5. Укрепление кадрового и научного потенциала правоохранительных
органов
1. (исключена - N 1680 от 24.12.2001 г.)
2. Обеспечить учет интересов   Международные  МВД, КНБ (по     2001-
правоохранительных органов  договоры       согласованию),   2002 гг.
Республики Казахстан в                     МГД, Генпроку-
проектах международных                     ратура (по
договоров с зарубежными                    согласованию),
странами и организациями,                  МИД, МЭ, МФ
сотрудничающими с
Казахстаном в сфере
подготовки кадров на
безвозмездной основе.
3. Рекомендовать при           Решения        Акимы областей,  2001-
формировании местных        акимов         городов Астаны,  2002 гг.
бюджетов выделение                         Алматы, МВД
денежных средств на
укрепление учебно-
материальной базы
органов внутренних
дел для создания
надлежащих условий
в системе служебной,
боевой и физической
подготовки (учебные
классы-кабинеты,
стрелковые тиры,
стрельбища, спортивные
сооружения, технические
средства обучения,
наглядные пособия и т.д.).

4.   Әскери және қызметтiк          Бірлескен    ІІМ, ҚорМ        2001 ж.
дайындықта жоғарғы             бұйрық                        3-тоқсаны
көрсеткiштерi бар мерзiмдi
қызметтегi әскери қызметшiлер
қатарынан iшкi iстер
органдарындағы қызметке
үмiткерлердi даярлау мен
iрiктеп алу жөнiндегi
Iшкiiсминнің кадр және тәрбие
аппараттарының Қорғаныс
министрлiгi әскери бөлiмдерiнiң
қолбасшылығымен өзара iс-
қимылдарының тетiгiн әзiрлеу.
5.   Астана, Алматы қалаларының     Әкімдердің   Облыстардың,    2001-2002
және облыс орталықтарының      шешімдері    Астана, Алматы      жж.
жалпы бiлiм беретiн                         қалаларының
мектептерiнде 9-11 сынып                    әкімдері, БҒМ,
оқушыларын Iшкiiсминнiң оқу                 ІІМ
орындарына түсуге даярлау
жөнiндегi факультативтiк
топта ұйымдастыру.
6.   Мемлекеттiк қызмет             Бірлескен    ІІМ, МҚА         2001 ж.
академиясының базасында жыл    бұйрық       (келісім         3-тоқсаны
сайынғы тәртiптеменiң                       бойынша)
негiзiнде iшкi iстер
органдары, Iшкіісминнiң оқу
орындары басшы құрамының
бiлiктiлiгiн ұдайы арттырып
отыруды ұйымдастыру.
7.   Iшкi iстер органдарының        Үкімет       ІІМ, ЭкМ         2002 ж.
қызметiн ақпараттық және       қаулысының                    4-тоқсаны
техникалық қамтамасыз ету      жобасы
үшiн ҚР Ішкiiсминi
Академиясының базасында
Ғылыми-зерттеу орталығын
(FЗО) құру. Оны кезең-
кезеңiмен Ғылыми-зерттеу
институты ретiнде қайта құру
жөнiндегi iс-шараларды
жүзеге асыру.
6. Қылмысқа қарсы күрестегі халықаралық ынтымақтастық
1.   ТМД-ға қатысушы-мемлекеттер    Конвенцияның  Бас Прокуратура 2000-2001
бас прокурорларының Үйлестiру  және Келісім. (келісім           жж.
кеңесi енгiзген Азаматтық,     нің жаңа ре.  бойынша), СІМ,
отбасы және қылмыстық iстер    дакцияларының ҰҚК (келісім
бойынша құқықтық көмек         жобалары      бойынша), ІІМ,
көрсету мен құқықтық қарым-                  ӘдМ, МКМ
қатынастар туралы
конвенцияның жаңа редакциясы
жобасын және Қылмыстық
процеске қатысушыларды,
куәлердi және iске қатысушы
басқа да адамдарды қорғау
туралы келiсiмнiң жобасын
қайта әзiрлеу мен келiсуге
қатысу.
2.   Қазақстанды оның қатысушысы    Мүдделі       СІМ, ІІМ, ҰҚК  2000-2002
болып табылмайтын қылмысқа     мемлекеттік   (келісім          жж.
қарсы күрес саласындағы        органдардың   бойынша), ӘдМ
Халықаралық конвенцияларға     мемлекет
қосу туралы мәселенiң          ішіндегі
пысықталуын қамтамасыз ету.    рәсімдерді
жүргізудің
қажеттілігі
туралы
хабарламасы.
3.   ТМД-ның Атқарушы Комитетi
алдында:
3.1. Қылмыстық әрекет арқылы        Шешімнің      МКМ, СІМ,       2002 ж.
алынған қаражаттың бiр         жобасы        ҚарМ, ІІМ, Бас  1-тоқсаны
елден екiншi бiр елге                        Прокуратура
ауыстырылуын бақылаудың                      (келісім
және оған қарсы iс-                          бойынша), НЕКА
қимылдардың тетiгiн әзiрлеу.

4. Разработать механизм        Совместный     МВД, МО          3 квартал
взаимодействия кадровых и   приказ                          2001 г.
воспитательных аппаратов
МВД с командованием
войсковых частей
Министерства обороны по
подготовке и отбору
кандидатов на службу в
ОВД из числа военно-
служащих срочной службы,
имеющих высокие показатели
в боевой и служебной
подготовке.
5. Организовать в              Решения        Акимы областей,  2001-
общеобразовательных         акимов         гг.Астаны,       2002 гг.
школах гг.Астаны,                          Алматы, МОН,
Алматы и областных                         МВД
центров факультативные
группы по подготовке
учащихся 9-11 классов к
поступлению в учебные
заведения МВД.
6. Организовать на базе        Совместный     МВД, Агентство   3 квартал
Академии госслужбы          приказ         по госслужбе     2001 г.
систематическое повышение                  (по
квалификации руководящего                  согласованию)
состава органов
внутренних дел, учебных
заведений МВД на основе
ежегодных разнарядок.
7. На базе Академии МВД РК     Проект         МВД, МЭ          4 квартал
создать Научно-             постановления                   2002 г.
исследовательский центр     Правительства
(НИЦ) для информационного
и технического обеспечения
борьбы с преступностью.
Поэтапно осуществить
мероприятия по
преобразованию его в
Научно-исследовательский
институт.
6. Международное сотрудничество в борьбе с преступностью
1. Принять участие в           Проекты        Генпрокуратура   2000-
доработке и согласовании    новой          (по              2001 гг.
проекта новой редакции      редакции       согласованию),
Конвенции о правовой        Конвенции      МИД, КНБ (по
помощи и правовых           и Соглашения   согласованию),
отношениях по                              МВД, МЮ, МГД
гражданским, семейным
и уголовным делам и
проекта Соглашения о
защите участников
уголовного процесса,
свидетелей и других
участвующих в деле лиц,
внесенных Координационным
советом генеральных
прокуроров государств-
участников СНГ.
2. Обеспечить проработку       Уведомление    МИД, МВД,        2000-
вопроса о присоединении     заинтересован- КНБ (по          2002 гг.
Казахстана к международным  ных государст- согласованию),
Конвенциям в сфере борьбы   венных органов МЮ
с преступностью, участником о необходимости
которых он не является.     проведения внут-
ригосударствен-
ных процедур.
3. Инициировать перед
Исполнительным Комитетом
СНГ:
3.1. Разработку механизма       Проект         МГД, МИД, МФ,
1 квартал
контроля и противо-        Решения        МВД, Генпроку-   2002 г.
действия перемещению                      ратура (по
финансовых средств,                       согласованию),
полученных от                             АБНН
преступной деятельности,
из одной страны в другую.

3.2. <*> Алын тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.07.13. N 771 қаулысымен .
4.   Шетелдердiң құқық қорғау       Халықаралық   СІМ, ІІМ, ҰҚК   2000-2002
органдарымен және арнайы       шарттар       (келісім            жж.
қызметтерiмен есiрткi                        бойынша), НЕКА,
бизнесiне қарсы күрес,                       МКМ, ӘдМ, Бас
қылмыстық жолмен табылған                    Прокуратура
кiрiстердi заңдастыруға                      (келісім
қарсы iс-қимылдарды және                     бойынша)
т.б. мәселелер жөнiндегi
ынтымақтастықты кеңейту.
5.   Мемлекеттiк органдарды         Халықаралық   СІМ, ІІМ, ҰҚК   2000-2002
қылмысқа қарсы күресте         шарттар мен   (келісім            жж.
қолдау үшiн шетелдердiң және   бірлескен     бойынша), НЕКА
халықаралық ұйымдардың         жобалар
техникалық және өзге де
көмектерiн тарту жөнiндегi
екi жақты шарттардың
жобаларымен жұмысты
жалғастыру.
6.   Қылмыс жасаған адамдарды       Халықаралық   Бас Прокуратура 2000-2002
экстрадициялауға байланысты    шарттардың    (келісім            жж.
мәселелердi дер кезiнде шешу   жобалары      бойынша), ІІМ,
мақсатында шетелдердiң құқық                 СІМ, ӘдМ
қорғау органдарымен өзара
iс-қимылды жетiлдiру.
Қылмыскерлердi беру туралы
шарттар жасасу жөнiндегi
жұмыстарды жалғастыру.
7.   Қазақстан Республикасының      Халықаралық   СІМ, ІІМ, ҰҚК   2000-2001
"Шанхай бестiгiне" қатысушы-   шарттар       (келісім           жж.
елдермен терроризмге және                    бойынша), Бас
ұйымдасқан қылмысқа қарсы                    Прокуратура
күрес мәселелерінде                          (келісім
ынтымақтастығын кеңейтудi                    бойынша), НЕКА
қамтамасыз ету.
8.   Шекаралас аймақтардың құқық    Арнайы        ІІМ, ҰҚК        2000-2002
қорғау органдарымен және       жоспарлар     (келісім            жж.
арнайы қызметтерiмен бiрлесе                 бойынша), МКМ
отырып, аймақаралық сипаттағы
ұйымдасқан қылмысқа қарсы
күрес жөніндегі шараларды
әзiрлеу және iске асыру.
9.   Шекаралас мемлекеттердiң       Бірлескен     ІІМ, ҰҚК        Жыл сайын
құқық қорғау органдарымен      жоспарлар,    (келісім        (келісім
және арнайы қызметтерiмен      өзара іс-     бойынша), Бас   бойынша)
өзара iс-қимылдар жасай        қимыл         Прокуратура
отырып, аймақаралық және       хаттамалары   (келісім
мемлекетаралық ұйымдасқан                    бойынша), МКМ,
қылмыстық топтарды анықтау                   СІМ
мен олардың қызметiнiң жолын
кесуге, қаруды, есiрткiлердi
және өзге де контрабандалық
заттарды жеткiзу мен өткiзу
арналарының жолын кесуге
бағытталған операциялар
жүргiзудi қамтамасыз ету.

3.2. (Строка исключена - постановлением Правительства РК от 13 июля 2002
года N 771
P020771_
).
4. Расширить сотрудничество    Международные  МИД, МВД, КНБ    2000-
с правоохранительными       договоры       (по              2002 гг.
органами и спецслужбами                    согласованию),
зарубежных стран по                        АБНН, МГД, МЮ,
вопросам борьбы с                          Генпрокуратура
наркобизнесом,                             (по
противодействия                            согласованию)
легализации доходов,
добытых преступным
путем и т.д.
5. Продолжить работу над       Международные  МИД, МВД, КНБ    2000-
проектами двусторонних      договоры и     (по              2002 гг.
договоров по привлечению    совместные     согласованию),
технической и иной помощи   проекты        АБНН
зарубежных стран и
международных организаций
для поддержки
государственных органов в
борьбе с преступностью.
6. Совершенствовать взаимо-    Проекты        Генпрокуратура   2000-
действие с право-           международных  (по              2002 гг.
охранительными органами     договоров      согласованию),
зарубежных государств в                    МВД, МИД, МЮ
целях своевременного
решения вопросов,
связанных с экстрадицией
лиц, совершивших
преступления. Продолжить
работу по заключению
договоров о выдаче
преступников.
7. Обеспечить расширение       Международные  МИД, МВД, КНБ    2000-
сотрудничества Республики   договоры       (по согласо-     2001 гг.
Казахстан со странами-                     ванию),
участницами "Шанхайской                    Генпрокуратура
пятерки" в вопросах                        (по согласо-
борьбы с терроризмом и                     ванию), АБНН
организованной
преступностью.
8. Совместно с право-          Специальные    МВД, КНБ (по     2000-
охранительными органами     планы          согласованию),   2002 гг.
и спецслужбами                             МГД
приграничных регионов
разработать и
реализовать мероприятия
по борьбе с
организованной
преступностью, носящей
межрегиональный характер.
9. Обеспечить проведение во    Совместные     МВД, КНБ (по     Ежегодно
взаимодействии с право-     планы,         согласованию),   (по
охранительными органами и   протоколы      Генпрокуратура   согласова-
спецслужбами сопредельных   взаимодействия (по согласо-     нию)
государств операций,                       ванию), МГД,
направленных на выявление                  МИД
и пресечение деятельности
межрегиональных и
межгосударственных
организованных преступных
групп, пресечение каналов
поставки и сбыта оружия,
наркотиков и иных предметов
контрабанды.

10.  Қазақстан Республикасының      Бірлескен     СІМ, ІІМ, ҰҚК   2000-2002
құқық қорғау және арнайы       жоспарлар     (келісім            жж.
органдары қызметкерлерiнiң     мен           бойынша), Бас
тәжiрибе алмасу және           келісімдер    Прокуратура
бiлiктiлiгiн көтеру                          (келісім
мақсатында халықаралық                       бойынша), НЕКА,
семинарлар мен курстарға                     ӘдМ
қатысуын қамтамасыз ету.
---------------------------------------------------------------------------

10. В целях обмена опытом и     Совместные     МИД, МВД, КНБ    2001-
повышения квалификации      планы и        (по              2002 гг.
обеспечить участие          соглашения     согласованию),
сотрудников право-                         Генпрокуратура
охранительных и специальных                (по
органов Республики                         согласованию),
Казахстан в международных                  АБНН, МЮ
семинарах и курсах
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)