Халықаралық гуманитарлық құқық жөніндегі ведомствоаралық комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 1 желтоқсан N 1794. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.09. N 1251 қаулысымен.
Соғыстың құрбандарын қорғау туралы 1949 жылғы Женева конвенцияларынан және Соғыс құрбандарын қорғау туралы Женева конвенциясына 1977 жылғы І және ІІ Қосымша хаттамаларынан туындайтын Қазақстан Республикасының халықаралық-құқықтық міндеттемелерін іске асыру және Қазақстан Республикасының заңнамасында халықаралық гуманитарлық құқық нормаларын қолдану жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Халықаралық гуманитарлық құқық жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссия туралы ереже;
2) Комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 1 желтоқсандағы
N 1794 қаулысымен
бекітілген
Халықаралық гуманитарлық құқық жөніндегі
ведомствоаралық комиссия туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Халықаралық гуманитарлық құқық жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) халықаралық гуманитарлық құқық мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Комиссия өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Президент пен Үкіметтің кесімдерін және өзге де нормативтік құқықтық кесімдерді, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
3. Комиссияның негізгі міндеті халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы Қазақстан Республикасының халықаралық-құқықтық міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуге жәрдемдесу болып табылады.
4. Комиссияның функциялары:
Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасын Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес келтіруге жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасы заңнамасының оның халықаралық гуманитарлық құқықтың нормаларына сәйкестігі бөлігіндегі жағдайын зерделеу және бағалау;
халықаралық гуманитарлық құқық нормаларын Қазақстан Республикасының заңнамасында қолдану жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу;
халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының, нормативтік құқықтық кесімдерінің жобалары бойынша консультативтік қорытындыларды қарау және әзірлеу;
халықаралық гуманитарлық құқық нормаларын Қазақстан Республикасының заңнамасында қолдануға бағытталған Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіру;
халықаралық гуманитарлық құқық туралы білімдерді таратуға жәрдемдесу;
халықаралық гуманитарлық құқықты қолдану және одан әрі жетілдіру саласында зерттеулерді жүргізу, баяндамалар мен ұсыныстарды әзірлеу;
Халықаралық Қызыл Крест комитетімен, халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы қызметті жүзеге асыратын басқа да халықаралық ұйымдармен өзара іс-әрекетті, ақпарат алмасуды ұйымдастыру болып табылады.

О создании Межведомственной комиссии по международному гуманитарному праву
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2000 года N 1794. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 декабря 2003 г. N 1251 (P031251)
В целях реализации международно-правовых обязательств Республики Казахстан, вытекающих из Женевских конвенций о защите жертв войны 1949 года B934600_ , и Дополнительных протоколов I  и II 1977 года к Женевским конвенциям о защите жертв войны, и подготовки предложений по применению норм международного гуманитарного права в законодательстве Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Межведомственную комиссию по международному гуманитарному праву (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) Состав Комиссии.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 декабря 2000 года N 1794
Положение
о Межведомственной комиссии по международному
гуманитарному праву
1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по международному гуманитарному праву (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международного гуманитарного права. Состав Комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства и иными нормативными правовыми актами, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Основные задачи и функции Комиссии
3. Основной задачей Комиссии является содействие в обеспечении выполнения международно-правовых обязательств Республики Казахстан в области международного гуманитарного права.
4. Функциями Комиссии являются:
содействие приведению национального законодательства Республики Казахстан в соответствие с положениями международных договоров в области международного гуманитарного права, участником которых является Республика Казахстан;
изучение и оценка состояния законодательства Республики Казахстан в части его соответствия нормам международного гуманитарного права;
подготовка предложений по применению норм международного гуманитарного права в законодательстве Республики Казахстан;
рассмотрение и подготовка консультативных заключений по проектам международных договоров, нормативных правовых актов Республики Казахстан в области международного гуманитарного права;
координация деятельности заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, направленной на применение норм международного гуманитарного права в законодательстве Республики Казахстан;
содействие распространению знаний о международном гуманитарном праве;
проведение исследований, подготовка докладов и предложений в области применения и дальнейшего совершенствования международного гуманитарного права;
организация взаимодействия, обмена информацией с Международным Комитетом Красного Креста, другими международными организациями, осуществляющими деятельность в области международного гуманитарного права.

3. Комиссияның құқықтары
5. Комиссияның:
халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы Қазақстан Республикасының халықаралық-құқықтық міндеттемелерін іске асырудың негізгі бағыттары туралы ұсыныстарды белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуге;
өз құзыреті шегінде халықаралық гуманитарлық құқықтың нормаларын қолдану мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеуді Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарына ұсынуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасында халықаралық гуманитарлық құқық нормаларын қолдану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының және ұйымдарының өкілдерін Комиссияның отырыстарына шақыруға және оларды тыңдауға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан және ұйымдарынан Комиссияның міндеттерін іске асыру үшін қажетті материалдарды белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
уақытша және тұрақты жұмыс істейтін сараптама және жұмыс топтарын ұйымдастыруға құқығы бар.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияны Төраға басқарады.
7. Комиссияның жұмысын ұйымдастыруды, тиісті материалдарды, ұсынымдарды әзірлеуді Комиссияның хатшысы жүзеге асырады.
8. Комиссияның Төрағасы:
Комиссияға басшылықты жүзеге асырады;
Комиссия отырысының күн тәртібін белгілейді;
халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы қызметті жүзеге асыратын басқа мемлекеттердің тиісті органдарымен және халықаралық ұйымдармен қатынастарда Комиссияның атынан өкілдік етеді.
9. Комиссияның хатшысы:
Комиссияның отырыстарын дайындауды жүзеге асырады;
халықаралық гуманитарлық құқық саласындағы қызметті жүзеге асыратын басқа мемлекеттердің тиісті органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-әрекетті ұйымдастырады;
Комиссия мүшелерінің және оның қызметіне тартылған мамандардың жұмысын үйлестіреді.
10. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде жарты жылда бір рет өткізіледі.
11. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ олардың өткізілетін орны мен уақытын Комиссия Төрағасы белгілейді.
12. Комиссияның шешімдері ашық дауыс берумен қабылданады және егер олар үшін Комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс берілген болса, қабылданған болып саналады, хаттамамен ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
13. Комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Дауыстар тең болған жағдайда Төраға дауыс берген шешім қабылданған болып саналады.
14. Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда жазбаша түрде баяндалуға және хаттамаға қоса берілуге тиіс.
15. Комиссияның шешімдері Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдары мен ұйымдарына Комиссия отырыстарының хаттамаларынан көшірмелер түрінде жеткізіледі.

3. Права Комиссии
5. Комиссия имеет право:
вносить в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения об основных направлениях реализации международно-правовых обязательств Республики Казахстан в области международного гуманитарного права;
рекомендовать заинтересованным государственным органам Республики Казахстан подготовку предложений по вопросам применения норм международного гуманитарного права в пределах их компетенции;
приглашать на заседания Комиссии и заслушивать представителей государственных органов Республики Казахстан и организации по вопросам применения норм международного гуманитарного права в законодательстве Республики Казахстан;
в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан и организаций материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
организовывать временно и постоянно действующие экспертные и рабочие группы.
4. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет Председатель.
7. Организацию работы, подготовку соответствующих материалов, рекомендации Комиссии осуществляет секретарь Комиссии.
8. Председатель Комиссии:
осуществляет руководство Комиссией;
определяет повестку дня заседания Комиссии;
представляет Комиссию в отношениях с соответствующими органами других государств и международными организациями, осуществляющими деятельность в области международного гуманитарного права.
9. Секретарь Комиссии:
осуществляет подготовку заседаний Комиссии;
организует взаимодействие с соответствующими органами других государств и международными организациями, осуществляющими деятельность в области международного гуманитарного права;
координирует работу членов Комиссии и привлеченных к ее деятельности специалистов.
10. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие.
11. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются Председателем Комиссии.
12. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии, оформляются протоколом и носят рекомендательный характер.
13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель.
14. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
15. Решения Комиссии доводятся до заинтересованных государственных органов Республики Казахстан и организации в виде выписок из протоколов заседаний Комиссии.

16. Комиссия мүдделі органдардың, сондай-ақ Халықаралық Қызыл Крест комитетінің, халықаралық гуманитарлық құқық саласында қызметті жүзеге асыратын басқа да халықаралық ұйымдардың өкілдерімен өзара іс-әрекет жасайды.
17. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 1 желтоқсандағы
N 1794 қаулысымен
бекітілген
ЕСКЕРТУ. Құрам өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 14 маусымдағы N 645 қаулысымен .
Халықаралық гуманитарлық құқық жөніндегі
ведомствоаралық комиссияның құрамы
Ким                             - Қазақстан Республикасының Әділет
Георгий Владимирович              министрi, төраға
Рахымбеков                      - Қазақстан Республикасының Әділет
Боран Ғизатұлы                    бiрiншi вице-министрi, төрағаның
орынбасары
Қосжанова                      - Қазақстан Республикасының Әдiлет
Жанаркүл Тоғызбайқызы            министрлiгi Заңнамадепартаментiнiң
директоры, хатшы
Әбусейітов                     - Қазақстан Республикасының
Қайрат Қуатұлы                   Сыртқы істер вице-министрі,
төрағаның орынбасары
Комиссия мүшелері:
Самақова                      - Қазақстан Республикасының министрі-
Айткүл Байғазықызы              Қазақстан Республикасының Президенті
жанындағы Отбасы және әйелдер
ісі жөніндегі ұлттық
комиссияның төрайымы
Шәмшидинова                   - Қазақстан Республикасының Бiлiм және
Күләш Ноғатайқызы               ғылым вице-министрі
Мерзадинов                    - Қазақстан Республикасының Iшкi
Ерғали Серiкбайұлы              iстер вице-министрi
Рябченко                      - Қазақстан Республикасының Мәдениет,
Олег Григорьевич                ақпарат және қоғамдық келiсiм
бiрiншi вице-министрi
Нұриманов                     - Қазақстан Республикасының Ұлттық
Мақсұт Әнуарбекұлы              қауiпсiздік комитетi төрағасының
орынбасары (келiсiм бойынша)
Уәйiсов                       - Қазақстан Республикасы
Мерей Құрманұлы                 Бас прокурорының орынбасары
(келiсiм бойынша)
Тұрмағамбетов                 - Қазақстан Республикасының Табиғи
Мәжит Әбдiхалықұлы              ресурстар және қоршаған ортаны
қорғау вице-министрi
Тасболатов                    - Қазақстан Республикасы
Абай Бөлекпайұлы                Қорғаныс министрiнiң орынбасары
Арынов                        - Қазақстан Республикасының Экономика
Ерлан Асатайұлы                 және сауда министрлiгі Сауда,
халықаралық ынтымақтастық және
экспорттық бақылау департаментiнiң
директоры
Бұхарбаева                    - Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық
Сәуле Әбiлхайырқызы             университетінің Құқық институты
азаматтық және еңбек құқығы
кафедрасының аға оқытушысы
(келiсiм бойынша)
Белоног                       - Қазақстан Республикасының Денсаулық
Анатолий Александрович          сақтау вице-министрi - бас
мемлекеттiк санитарлық дәрiгерi
Нұрмағамбетов                 - Қазақстан Республикасының
Аманжол Мағзұмұлы               Парламенті Сенатының Төрағасы
Хатшылығының меңгерушісі,
заң ғылымдарының докторы,
профессор (келісім бойынша)
Юрченко                       - Қазақстан Республикасы
Раиса Николаевна                Жоғарғы Сотының судьясы
(келісім бойынша)
Сәрсембаев                    - "Дәнекер" Халықаралық
Марат Алдоңғарұлы               құқық және халықаралық бизнес
институтының ректоры, заң
ғылымдарының докторы,
профессор (келісім бойынша)

16. Комиссия взаимодействует с представителями заинтересованных органов, а также Международного Комитета Красного Креста, других международных организаций, осуществляющих деятельность в области международного гуманитарного права.
17. Рабочим органом Комиссии является Министерство юстиции Республики Казахстан.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2000 года N 1794
Состав
Межведомственной комиссии
по международному гуманитарному праву <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 июня 2002 г. N 645  P020645_   .
Ким Георгий Владимирович    - Министр юстиции Республики Казахстан,
председатель
Рахимбеков Буран Гизатович  - первый вице-Министр юстиции Республики
Казахстан, заместитель председателя
Кощанова Жанаркуль          - директор Департамента законодательства
Тогузбаевна                   Министерства юстиции Республики
Казахстан, секретарь
Абусеитов                   - вице-Министр иностранных дел
Кайрат Хуатови                Республики Казахстан,
заместитель председателя
Члены Комиссии:
Самакова                    - Министр Республики Казахстан -
Айткуль Байгазие              Председатель Национальной
Комиссии по делам семьи и
женщин при Президенте
Республики Казахстан
Нурмагамбетов               - заведующий Секретариатом
Аманжол Магзумович            Председателя Сената Парламента
Республики Казахстан, доктор
юридических наук, профессор
(по согласованию)
Юрченко                     - судья Верховного суда
Раиса Николаевна              Республики Казахстан
(по согласованию)
Сарсембаев                  - ректор Института
Марат Алдангорович            международного права и
международного бизнеса
"Данекер", доктор юридических
наук, профессор
(по согласованию)
Шамшидинова Куляш           - вице-Министр образования и науки
Ногатаевна                    Республики Казахстан
Мерзадинов                  - вице-Министр внутренних дел Республики
Ергали Серикбаевич            Казахстан
Рябченко Олег Григорьевич   - первый вице-Министр культуры,
информации и общественного согласия
Республики Казахстан
Нуриманов                   - заместитель Председателя Комитета
Максут Ануарбекович           национальной безопасности Республики
Казахстан (по согласованию)
Ваисов Мерей Курманович     - заместитель Генерального Прокурора
Республики Казахстан (по согласованию)
Турмагамбетов               - вице-Министр природных ресурсов и
Мажит Абдыкаликович           охраны окружающей среды Республики
Казахстан
Тасбулатов Абай             - заместитель Министра обороны
Болекпаевич                  Республики Казахстан
Аринов Ерлан Асатаевич      - директор Департамента торговли,
международного сотрудничества и
экспортного контроля Министерства
экономики и торговли Республики
Казахстан
Бухарбаева                  - старший преподаватель кафедры
Сауле Абулхаировна            гражданского и трудового права                                      Института права Евразийского
национального университета
имени Л.Н. Гумилева
(по согласованию)
Белоног                     - вице-Министр здравоохранения -
Анатолий Александрович        главный государственный санитарный врач
Республики Казахстан