"Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Бейбітшілік және прогресс мемлекеттік сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 2 сәуір N 432
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Бейбітшілік және
прогресс мемлекеттік сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнiң Бейбiтшiлiк
және прогресс мемлекеттiк сыйлығы туралы
Осы Заңмен демократия мен әлеуметтiк прогрестi дамытуға, бейбiтшiлiк пен халықтар арасындағы достықты нығайтуға ерекше үлес қосқан адамдарды Қазақстан Республикасы Президентiнiң көтермелеуiмен байланысты қатынастар реттеледi.
1-бап
1. Осы Заңмен "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының Z000083_ 2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнiң Отан алдында сiңiрген ерекше еңбегiн атап көрсету үшiн Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентiнiң Бейбiтшiлiк және прогресс мемлекеттiк сыйлығы (бұдан әрi - Мемлекеттiк сыйлық) тағайындалады.
2. Мемлекеттiк сыйлықты Қазақстан Республикасының Президентi жыл сайын Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетел азаматтарына:
демократия мен әлеуметтік прогрестi дамытқаны үшiн;
бейбiтшiлiк пен достықты, халықтар арасындағы өзара сенiмдi, мемлекетаралық қатынастарда теңдiк пен бiрдей қауiпсiздiктi нығайтуға бағытталған белсендi қызметi үшiн;
қоғамдық және ұлтаралық келiсiмдi бекiтуге, Республиканың көпұлтты халқының бiрлiгiн нығайтуға қосқан ерекше үлесi үшiн;
Қазақстан халықтарының мәдениетi мен тарихи дәстүрлерiн құрметтеудi қалыптастыратын мәнi терең публицистикалық шығармалар үшiн берiлетiн болады.
3. Мемлекеттiк сыйлық отандық, халықаралық және шетелдiк ұйымдарға берiлуi мүмкiн.
2-бап
1. Мемлекеттiк сыйлыққа ие болған адамдарға "Қазақстан
Республикасының Тұңғыш Президентi Бейбiтшiлiк және прогресс мемлекеттiк
сыйлығының лауреаты" атағы берiледi, диплом, өңiршелiк белгi және куәлiк
тапсырылады.
2. Мемлекеттiк сыйлықты Қазақстан Республикасының Президентi
салтанатты жағдайда тапсырады.
3-бап
Мемлекеттiк сыйлық бiр мезгiлде бiрнеше үмiткерге берiлуі мүмкін,
мұндай жағдайда оның ақшалай бөлiгi олардың арасында тең бөлiнедi.
Мемлекеттiк сыйлықты қайталап беруге рұқсат етiлмейдi.
4-бап
Мемлекеттiк сыйлыққа үмiткерлердi ұсыну құқығына:
Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының және Мәжiлiстерiнiң
комитеттерi;
Қазақстан Республикасының Yкiметi;
Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп
беретiн мемлекеттiк органдар;
Облыстар, Алматы, Астана қалаларының әкiмдерi;
Отандық, шетелдiк және халықаралық ұйымдар ие.

О проекте Закона Республики Казахстан "О Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2001 года N 432
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О Государственной премии мира и прогресса
Первого Президента Республики Казахстан
Настоящим Законом регулируются отношения, связанные с поощрением Президентом Республики Казахстан лиц, внесших особый вклад в развитие демократии и социального прогресса, за укрепление мира и дружбы между народами.
Статья 1
1. Настоящим Законом в соответствии со статьей 2 Конституционного закона Республики Казахстан Z000083_ "О Первом Президенте Республики Казахстан", в ознаменование особых заслуг Первого Президента Республики Казахстан перед Отечеством, учреждается Государственная премия мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан (далее - Государственная премия).
2. Государственная премия присуждается ежегодно Президентом Республики Казахстан гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам:
за развитие демократии и социального прогресса;
за активную деятельность, направленную на укрепление мира и дружбы, взаимного доверия между народами, равенства и одинаковой безопасности в межгосударственных отношениях;
за особый вклад в утверждение общественного и межнационального согласия, укрепление единства многонационального народа Республики;
за глубокие публицистические произведения, формирующие уважение к культуре и историческим традициям народов Казахстана.
3. Государственная премия может быть присуждена отечественным, международным и иностранным организациям.
Статья 2
1. Лицам, удостоенным Государственной премии, присваивается звание "Лауреат Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан", вручается диплом, нагрудный знак, удостоверение и денежные средства.
2. Государственная премия вручается в торжественной обстановке
Президентом Республики Казахстан.
Статья 3
Государственная премия может присуждаться одновременно нескольким
соискателям, в этом случае ее денежная часть делится поровну между ними.
Повторное присуждение Государственной премии не допускается.
Статья 4
Правом выдвижения на соискание Государственной премии обладают:
Комитеты Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Правительство Республики Казахстан;
государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные
Президенту Республики Казахстан;
акимы областей, городов Алматы, Астаны;
отечественные, иностранные и международные организации.

5-бап
1. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінiң Бейбiтшiлiк және прогресс мемлекеттiк сыйлығы туралы ереженi, сыйлық саны мен мөлшерiн, сондай-ақ оны беру жөнiндегi комиссияның дербес құрамын Республика Үкiметiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
2. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінiң Бейбiтшiлiк және
прогресс мемлекеттiк сыйлығы лауреатының дипломының, өңiрше белгiсiнiң
және куәлiгiнiң сипаттамасын Қазақстан Республикасының Президентiмен
келiсiм бойынша Республика Үкiметi бекiтедi.
6-бап
Осы Заң 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап қолдануға енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

Статья 5
1. Положение о Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан, количество и размер премии, а также персональный состав комиссии по ее присуждению утверждаются Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики.
2. Описание Диплома лауреата Государственной премии мира и прогресса
Первого Президента Республики Казахстан, нагрудного знака и удостоверения
утверждаются Правительством Республики по согласованию с Президентом
Республики Казахстан.
Статья 6
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2001 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)