Шығыс Қазақстан облысы жергілікті атқарушы органының орта мерзімді облигацияларын шығарудың, орналастырудың, олардың айналысының, өтеудің және оларға қызмет көрсетудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 22 мамыр N 685
"Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 тамыздағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысы жергілікті атқарушы органының орта мерзімді облигацияларын шығарудың, орналастырудың, олардың айналысының, өтеудің және оларға қызмет көрсетудің ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 22 мамырдағы
N 685 қаулысымен
бекітілген
Шығыс Қазақстан облысы жергілікті атқарушы органының орта мерзімді облигацияларын шығарудың, орналастырудың, олардың айналысының, өтеудің және оларға қызмет көрсетудің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында Шығыс Қазақстан облысы жергілікті атқарушы органының орта мерзімді облигацияларын (бұдан әрі - облигациялар) шығарудың, орналастырудың, олардың айналысының, өтеудің және оларға қызмет көрсетудің тәртібін белгілейді.
2. Облигациялар мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, аймақтық инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру мақсатында Шығыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - Эмитент) шығарады.
3. Облигациялар құжатсыз нысанда шығарылады, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" жабық акционерлік қоғамында (бұдан әрі - Депозитарий) оларды ұстаушылардың "депо" шоттарына және олардың инвесторлары бойынша бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларында ашылған "депо" шоттарына тиісті жазбалар жүргізу жолымен орналастырылады және айналысқа қосылады.
4. Облигацияларды ұстаушылар заңды және жеке тұлғалар - Қазақстан Республикасының резиденттері және резидент еместері болуы мүмкін.
5. Облигациялардың бастапқы құны - 100 АҚШ доллары. Барлық есеп айырысулар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есеп айырысуды жүзеге асыру күнінен алдыңғы күнгі бағамы бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
6. Облигациялардың айналыс мерзімі бір жылдан үш жылға дейін, Облигациялар бойынша сыйақыны төлеуді облигациялар айналысындағы тиісті жылдың жүз сексен екінші, үш жүз алпыс бесінші күндерінде Эмитент жүргізеді. Сыйақыны соңғы төлеу күні облигацияларды өтеу күніне дәл келеді.

Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, погашения и обслуживания среднесрочных облигаций местного исполнительного органа Восточно-Казахстанской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2001 года N 685
В соответствии с Законом Республики казахстан от 2 августа 1999 года Z990464_ "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска, размещения, обращения, погашения и обслуживания среднесрочных облигаций местного исполнительного органа Восточно-Казахстанской области
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2001 года N 685
Правила выпуска, размещения, обращения, погашения
и обслуживания среднесрочных облигаций местного исполнительного
органа Восточно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок выпуска, размещения, обращения, погашения и обслуживания среднесрочных облигаций местного исполнительного органа Восточно-Казахстанской области (далее - облигации) на территории Республики Казахстан.
2. Облигации являются государственными эмиссионными ценными бумагами, выпускаются местным исполнительным органом Восточно-Казахстанской области (далее - Эмитент) с целью финансирования региональных инвестиционных программ в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Облигации выпускаются в бездокументарной форме, размещаются и обращаются путем ведения соответствующих записей на счетах "депо" их держателей в закрытом акционерном обществе "Центральный депозитарий ценных бумаг" (далее - Депозитарий) и на счетах "депо", открытых у профессиональных участников рынка ценных бумаг по их инвесторам.
4. Держателями облигаций могут быть юридические и физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан.
5. Номинальная стоимость облигации - 100 долларов США. Все расчеты осуществляются в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на день, предшествующий дню осуществления расчетов.
6. Срок обращения облигаций от одного года до трех лет. Выплата вознаграждения по облигациям производится Эмитентом на сто восемьдесят второй, триста шестьдесят пятый дни соответствующего года обращения облигаций. Последняя выплата вознаграждения совпадает с днем погашения облигаций.

2. Шығару және орналастыру
7. Облигациялардың әрбір шығарылымының Эмитент бекіткен шығару өлшемдеріне орай, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тағайындайтын ұлттық бірдейлендірілген нөмірі болады. <*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N 1369  қаулысымен .
8. "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қаржы агенті) Эмитентпен жасасқан келісімнің негізінде облигацияларды орналастыруды жүзеге асыратын қаржылық агент болып табылады. Эмитент пен Қаржы агенті арасындағы өзара қарым-қатынас көрсетілген келісіммен, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасымен және осы Ережемен реттеледі.
9. Облигацияларды бастапқы орналастыру инвесторлар арасында сыйақы ставкасынан өсуімен бастапқы құны бойынша Қаржы агентінің сауда жүйесі арқылы аукцион өткізу жолымен жүзеге асырылады. Облигацияларды сатып алуға арналған өтініштерді қанағаттандыруды сыйақы ставкасының өсуі бойынша реттелген өтініштер ведомосының негізінде ставкалар мен көлемнің Эмитент үшін ыңғайлы мәні бойынша Эмитент жүргізеді.
10. Аукционды өткізудің тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
11. Облигацияларды биржаның сауда жүйесі арқылы бастапқы орналастыру кезіндегі ақшалай есеп айырысудың тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
12. Эмитент Облигациялар эмиссиясының көлемін Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнамасымен белгіленген жергілікті атқарушы органның қарыз алуының шектеулері шегінде белгілейді. Облигациялар бойынша сыйақы ставкасы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісіледі.
3. Облигациялардың айналысы
13. Облигациялардың айналыс мерзімін Эмитент тиісті эмиссия хабарланған кезде бір жылдан үш жылға дейін белгілейді. Айналыс мерзімі алты айға еселенуі тиіс.
14. Шығарылымның барлық облигацияларынан айналысы аукционға қатысушылар Қаржы агентінен аукционның нәтижелері бойынша инвесторлар сатып алған облигациялар үшін Эмитенттің шотына ақша түскендігі туралы растауларын алған күннен кейінгі күннен басталады және сыйақы төлеу және/немесе облигацияларды өтеу күнге дейінгі үш жұмыс күнінен бұрын тоқтатылады.
15. Бағалы қағаздардың екінші рыногында облигациялармен жасалатын барлық операциялар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Облигацияларға меншік құқықтарын есепке алу мен ауыстыруды облигацияларды ұстаушылардың жазбаша тапсырмаларының негізінде сатушы мен сатып алушының "депо" шоттарына тиісті жазбалар енгізу жолымен Депозитарий жүзеге асырады.

2. Выпуск и размещение
7. Каждый выпуск облигаций имеет национальный идентификационный номер, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, согласно утвержденным Эмитентом параметрам выпуска. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369 P011369_ .
8. Финансовым агентом, осуществляющим размещение облигаций, выступает закрытое акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" (далее - Финансовый агент) на основании соглашения, заключенного с Эмитентом. Взаимоотношения между Эмитентом и Финансовым агентом регулируются указанным соглашением, действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
9. Первичное размещение облигаций осуществляется среди инвесторов путем проведения аукциона посредством торговой системы Финансового агента по номинальной стоимости с возрастанием ставки вознаграждения. Удовлетворение заявок на приобретение облигаций производится Эмитентом на основании ведомости заявок, упорядоченных по возрастанию ставки вознаграждения по приемлемым для Эмитента значениям ставки и объема.
10. Порядок проведения аукциона регулируется законодательством Республики Казахстан.
11. Порядок денежных расчетов при первичном размещении облигаций через торговую систему биржи определяется законодательством Республики Казахстан.
12. Объем эмиссии облигаций устанавливается Эмитентом в пределах ограничений заимствования местным исполнительным органом, установленных законодательством Республики Казахстан. Ставка вознаграждения по облигациям согласовывается с Министерством финансов Республики Казахстан.
3. Обращение облигаций
13. Срок обращения облигаций устанавливается Эмитентом от одного года до трех лет при объявлении соответствующей эмиссии. Срок обращения должен быть кратным шести месяцам.
14. Обращение всех облигаций выпуска начинается со дня, следующего за днем получения участниками аукциона подтверждений от Финансового агента о поступлении денег на счет Эмитента за приобретенные инвесторами облигации по итогам аукциона, и приостанавливается за три рабочих дня до даты выплаты вознаграждения и/или погашения облигаций.
15. Все операции с облигациями на вторичном рынке ценных бумаг осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Учет и перемещение прав собственности на облигации осуществляется Депозитарием путем внесения соответствующих записей на счета "депо" продавца и покупателя на основании письменных поручений держателей облигаций.

4. Облигацияларды өтеу
17. Сыйақыны есептеу Қаржы агенті бастапқы орналастыру кезінде инвестор сатып алған облигациялар үшін Эмитенттің шотына ақша аударған күннен кейінгі күннен басталады және шығару шарттарына сәйкес айқындалатын сыйақы ставкасы бойынша, өтеу күнін қоса алғанда, айналыс кезеңі ішінде жүргізіледі.
18. Облигациялар шығарудың тиісті айналыс мерзімі аяқталғаннан кейін Эмитент облигацияларды өтеуді бастапқы құны бойынша облигацияларды шығару кезінде белгіленген өтеу күнінің алдындағы күнгі сыйақы есептеу кезеңі үшін сыйақы төлей отырып жүргізеді. Егер облигацияларды өтеу немесе сыйақы төлеу демалыс күнінен түскен жағдайда, ол алғашқы жұмыс күні жүргізіледі.
19. Депозитарий сыйақыны төлеу және/немесе облигацияларды өтеу күніне дейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей Эмитентке Депозитарий деректерінің негізінде қалыптастырылатын және олар бойынша бағалы қағаздар рыногының әрбір кәсіби қатысушы бойынша сыйақы төлеу және өтеу жүргізілуі тиіс облигациялардың саны туралы мәліметтерді қамтитын жиынтық ведомосты жолдайды.
20. Облигациялардың бастапқы құнын өтеуді және сыйақы төлеуді бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының есеп/жеке шоттарына жиынтық ведомосқа сәйкес ақша аудару жолымен Шығыс Қазақстан облысының жергілікті бюджетінің қаражаты есебінен Эмитент жүзеге асырады.
21. Облигациялардың бастапқы құнын өтеуді және сыйақы төлеуді Эмитент және оның уәкілетті өкілдері өтеу күнінің алдыңғы күнге белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгемен жүргізеді.
22. Облигацияларды өтегеннен кейін Эмитент бес күннің ішінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне облигациялардың өтелгендігі туралы Депозитарий мәліметтерінің көшірмесін және жүргізілген өтеуді растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
23. Эмитент сыйақы есептеудің кезекті кезеңінде олардың іс жүзіндегі айналыста болған уақыты үшін сыйақы төлей отырып, облигацияларды мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асыруға құқылы.
24. Эмитенттің мерзімінен бұрын өтеу туралы шешімі мұндай өтеу күніне дейін он жұмыс күні бұрын, өз кезегінде бес жұмыс күнінен кешіктірмей ол туралы бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларына хабарлайтын Депозитарийге жеткізіледі.
25. Облигациялармен жасалатын операциялар бойынша салық салудың тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.

4. Погашение облигаций
17. Начисление вознаграждения начинается со дня, следующего за днем перечисления Финансовым агентом денег на счет Эмитента за приобретенные инвесторами облигации при первичном размещении, и производится в течение периода обращения, включая день погашения, по ставке вознаграждения, определяемой в соответствии с условиями выпуска.
18. По окончании срока обращения, соответствующего выпуску облигаций, Эмитент производит погашение облигаций по номинальной стоимости с выплатой вознаграждения за период начисления вознаграждения, предшествующий дате погашения, установленной при выпуске облигаций. В случае, если погашение облигаций или выплата вознаграждения выпадает на нерабочий день, оно производится в первый рабочий день.
19. Депозитарий не позднее трех рабочих дней до даты выплаты вознаграждения и/или погашения облигаций направляет Эмитенту сводную ведомость, формируемую на основании данных Депозитария и включающую сведения о количестве облигаций, по которым должны производиться выплаты вознаграждения и погашение по каждому профессиональному участнику рынка ценных бумаг.
20. Погашение номинальной стоимости облигаций и выплата вознаграждения осуществляется Эмитентом за счет средств местного бюджета Восточно-Казахстанской области путем перевода денег на расчетные/лицевые счета профессиональных участников рынка ценных бумаг, в соответствии со сводной ведомостью.
21. Погашение номинальной стоимости облигации и выплаты вознаграждения производится Эмитентом и его уполномоченным представителем в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на дату, предшествующую дате погашения.
22. После погашения облигаций Эмитент в течение пяти дней представляет в Министерство финансов Республики Казахстан копию сведений Депозитария о погашении облигаций и копии документов, подтверждающие произведенное погашение.
23. Эмитент вправе осуществлять досрочное погашение облигаций с выплатой вознаграждения за время их фактического нахождения в обращении в очередном периоде начисления вознаграждения.
24. Решение Эмитента о досрочном погашении доводится до Депозитария за десять рабочих дней до даты такого погашения, который, в свою очередь, не позднее, чем за пять рабочих дней сообщает об этом профессиональным участникам рынка ценных бумаг.
25. Порядок налогообложения по операциям с облигациями определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)