Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасында Ертіс өзенінің бассейнінде қазақстандық және ресейлік кемелермен жүктер мен жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және оның шарттары туралы келісім жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 30 мамыр N 740
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы Ертіс өзенінің бассейнінде қазақстандық және ресейлік кемелермен жүктер мен жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және оның шарттары туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп, көрсетілген Келісімді жасасу туралы ресейлік тараппен келіссөздер жүргізсін.
3. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрі Кәрім Қажымқанұлы Мәсімовке Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы Ертіс өзенінің бассейнінде қазақстандық және ресейлік
кемелермен жүктер мен жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және оның шарттары
туралы келісімді, оған қағидатты сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар
енгізуге рұқсат бере отырып, жасасуға уәкілеттік берілсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы
Үкіметінің арасындағы Ертіс өзенінің бассейнінде қазақстандық
және ресейлік кемелермен жүктер мен жолаушылар тасымалын
ұйымдастыру және оның шарттары туралы
Келісім
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Ресей Федерациясының Үкіметі мен
Қазақстан Республикасының Үкіметі,
су көлігі саласындағы қарым-қатынастарды нығайтуды және дамытуды
қалай отырып,
Тараптар мемлекеттері арасында су көлігі арқылы жолаушы мен жүк
тасымалдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ Ертіс өзені алабының ішкі су
жолдары арқылы кеме қатынасы саласындағы ынтымақтастықты тереңдету
мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімде қолданылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
1) "құзыретті органдар":
Ресей Федерациясында - Ресей Федерациясының Көлік министрлігі;
Қазақстан Республикасында - Қазақстан Республикасының Көлік және
коммуникациялар министрлігі;
2) "Тарап мемлекетінің кемесі" - ішкі су жолдары арқылы кеме қатынасы мақсатында пайдалануға арналған, Тарап мемлекетінің кеме тізіліміне немесе басқа да тиісті ресми тізбесіне енгізілген және Тарап мемлекетінің жалауын оның құқықтық нормаларына сәйкес алып жүретін өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін жүзбе құрылғы. Бұл ұғым әскери корабльдерді, балық аулайтын, гидрографиялық, спорт және серуен кемелерін қамтымайды;

О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации и условиях перевозок грузов и пассажиров казахстанскими и российскими судами в бассейне реки Иртыш
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2001 года N 740
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации и условиях перевозок грузов и пассажиров казахстанскими и российскими судами в бассейне реки Иртыш.
2. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан провести переговоры с российской стороной о заключении указанного Соглашения.
3. Уполномочить Масимова Карима Кажимкановича - Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан заключить от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации и условиях перевозок
грузов и пассажиров казахстанскими и российскими судами в бассейне реки
Иртыш, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального
характера.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации об организации и условиях перевозок
грузов и пассажиров казахстанскими и российскими судами
в бассейне реки Иртыш
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской
Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
желая укреплять и развивать отношения в области водного транспорта,
в целях обеспечения перевозок пассажиров и грузов водным транспортом между государствами Сторон, а также углубления сотрудничества в области судоходства по внутренним водным путям бассейна реки Иртыш,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
1) "компетентные органы":
в Республике Казахстан - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
в Российской Федерации - Министерство транспорта Российской Федерации;
2) "судно государства Стороны" - самоходное или несамоходное плавучее сооружение, предназначенное для использования в целях судоходства по внутренним водным путям, внесенное в судовой реестр или другой соответствующий официальный перечень государства Стороны и несущее флаг государства Стороны в соответствии с его правовыми нормами. Это понятие не включает в себя военные корабли, рыболовные, гидрографические, спортивные и прогулочные суда;

3) "ішкі су жолдары" - жүк пен жолаушы тасымалдау кезінде кеме қатынасы мақсатында пайдаланылатын Ертіс өзені алабының өзендері, көлдері, су қоймалары және су арналары;
4) "өзен алабы" - өзен мен оның салаларының жиынтығы;
5) "порт" - кемелердің тұрғаны және оларға қызмет көрсету, жүк және кеден операцияларын орындау үшін, сондай-ақ жолаушыларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын аумақ (құрлық мен айдын).
2-бап
Осы Келісім Тараптар мемлекеттерінің заңды тұлғаларының жұмыс істеу шарттары мен принциптерін, жүк пен жолаушы тасымалдарын, объектілерді жетекке алуды жүзеге асыру және Ертіс өзені алабының ішкі су жолдарын пайдалану кезіндегі іс-әрекетін үйлестірудің тәртібін айқындайды.
3-бап
Тараптар, Ертіс өзенінің алабында кеме қатынасының қауіпсіздігін және тасымалдау процесін ұйымдастыруды реттейтін ережелерді, нұсқаулықтар мен талаптарды қоса алғанда, Тараптар мемлекеттерінің нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Бір Тарап мемлекеті кемелерінің экипаждары екінші Тарап мемлекетінің ішкі су жолдарында болған кезінде осы мемлекеттің заңнамасын сақтайды.
4-бап
Бір Тарап мемлекеті кемелерінің екінші Тарап мемлекетінің аумағында орналасқан Ертіс өзені алабының бөлігінде жүзуі кеме тіркелген мемлекеттің жалауы астында жүзеге асырылады. Бір Тарап мемлекеті кемелерінің екінші Тарап мемлекетінің ішкі су жолдарына кіруіне рұқсатты екінші Тарап мемлекетінің кеме қатынасын қадағалау органдары береді.
5-бап
Бір Тарап мемлекеті екінші Тарап мемлекетінің кемелері мен экипаждарына көлік процесінің барлық кезеңдерінде, соның ішінде Ертіс өзені алабының ішкі су жолдарын жүк пен жолаушы тасымалы үшін пайдалануда, каботаждық тасымалдарды қоспағанда, тең мүмкіндіктерді қамтамасыз етеді.
6-бап
Порттарда кемелерге көрсетілетін қызметтерге төлем жасау Тараптар мемлекеттерінің қолданылып жүрген ставкалары бойынша жүргізіледі.
Ақылы байланыс қызметтерінің барлық түрлерімен, жол және гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету, сондай-ақ кемедегі радио- және электронавигациялық құрал-жабдықты жөндеу Тараптар мемлекеттерінің тиісті көлік және өзге де мамандандырылған ұйымдары арасында жасалған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
7-бап
Тараптар мемлекеттерінің құзыретті органдары кемелердің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету, апаттар мен апатты оқиғалардың зардаптарын жедел жою жөнінде барлық қажетті шараларды қолданады.
Апаттар мен апатты оқиғалардың зардаптарын жою жөніндегі орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу кеме капитандарының тиісті түрде ресімделген өтінімдері негізінде Тараптар мемлекеттерінің қолданылып жүрген бағалары бойынша жүргізіледі.
Апаттар мен апатты оқиғаларды тексеруді Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары тиісті актілерді жасай отырып жүргізеді.

3) "внутренние водные пути" - реки, озера, водохранилища, каналы бассейна реки Иртыш, используемые в целях судоходства при перевозках грузов и пассажиров;
4) "бассейн реки" - совокупность реки и ее притоков;
5) "порт" - территория (суша и акватория), используемая для стоянки и обслуживания судов, выполнения грузовых и таможенных операций, а также для обслуживания пассажиров.
Статья 2
Настоящее Соглашение определяет условия и принципы работы, порядок координации деятельности юридических лиц государств Сторон при осуществлении перевозок грузов, пассажиров, буксировки объектов и использовании внутренних водных путей бассейна реки Иртыш.
Статья 3
Стороны обязуются обеспечивать соблюдение нормативных правовых актов государств Сторон, включая правила, инструкции и требования, регламентирующие безопасность судоходства и организацию перевозочного процесса в бассейне реки Иртыш.
Экипажи судов государства одной Стороны при нахождении на внутренних водных путях государства другой Стороны соблюдают законодательства этого государства.
Статья 4
Плавание судов государства одной Стороны в части бассейна реки Иртыш, расположенной на территории государства другой Стороны, осуществляется под флагом государства, в котором зарегистрировано судно. Разрешение на заход судов государства одной Стороны на внутренние водные пути государства другой Стороны выдается органами судоходного надзора государства другой Стороны.
Статья 5
Государство одной Стороны обеспечивает судам и экипажам государства другой Стороны равные возможности на всех стадиях транспортного процесса, в том числе в использовании внутренних водных путей бассейна реки Иртыш для перевозки грузов и пассажиров, кроме каботажной перевозки.
Статья 6
Оплата услуг, оказываемых судам в портах, производится по действующим ставкам государств Сторон.
Обеспечение всеми видами платных услуг связи, путевой и гидрометеорологической информацией, а также ремонт судового радио- и электронавигационного оборудования осуществляются в соответствии с договорами, заключенными между соответствующими транспортными и иными специализированными организациями государств Сторон.
Статья 7
Компетентные органы государств Сторон принимают все необходимые меры по обеспечению безопасной работы судов, скорейшей ликвидации последствий аварий и аварийных происшествий.
Расчеты за выполненные работы по ликвидации последствий аварий и аварийных происшествий производятся по действующим расценкам государств Сторон на основании заявок капитанов судов, оформленных надлежащим образом.
Расследование аварий и аварийных происшествий производится уполномоченными органами государств Сторон с составлением соответствующих актов.

8-бап
Тараптар мемлекеттерінің құзыретті органдары экологиялық қауіпсіздік талаптарына, сондай-ақ техникалық қадағалау, кемелерді сыныптау органдарының талаптарына, басқа Тарап мемлекетінің кемесі жүрген бір Тарап мемлекетінің ішкі су жолдарымен жүзу ережелеріне жауап беретін кеме пайдалануды қамтамасыз етеді.
9-бап
Бір Тарап мемлекетінің кемелерін екінші Тарап мемлекетінің ішкі су жолдарымен лоцмандық өткізу міндетті болып табылады және мұны кеме өзінің мемлекеттік суларында жүрген Тарап мемлекетінің лоцмандары жүзеге асырады.
Тараптар мемлекеттерінің әрбірінің кемелеріне, егер капитан мен капитанның аға көмекшісінің екінші Тарап мемлекетінің уәкілетті органы берген, осы ауданда жүзу құқығын растайтын құжаттары бар болса, лоцмансыз жүзуге рұқсат етіледі.
10-бап
Тараптар әрбір Тарап белгілеген тәртіппен ішкі су көлігінде тасымалдау қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияларды өзара таниды.
11-бап
Бір Тарап мемлекеті екінші Тарап мемлекетінің тиісті ведомстволары немесе өкімет орындары берген кеме экипажы мүшелерінің жеке басының куәліктерін (суреттері бар) таниды.
Бір Тараптың мемлекеті екінші Тарап мемлекетінің техникалық, кеме қатынасы, санитарлық және өрт бақылау мемлекеттік органдары берген қолданыстағы кеме құжаттарын таниды.
Ертіс өзенін бойлай жүк пен жолаушы тасымалдау және объектілерді жетекке алу кезінде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы мемлекеттік шекараны кесіп өту Черлак (Ресей Федерациясы) - Өрлітөбе (Қазақстан Республикасы) өзен өткізу бекетінде жүзеге асырылады.
12-бап
Кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету және экологиялық режимді сақтау мақсатында екінші Тарап мемлекетінің ішкі су жолдарына кірген бір Тарап мемлекетінің кемелері екінші Тарап мемлекетінің техникалық, кеме қатынасы, санитариялық, фитосанитариялық, ветеринариялық және өрт бақылау
мемлекеттік органдарының қолданылып жүрген ставкалары бойынша ақы төлене
отырып, тексерілуге жатады.
13-бап
Тараптар мемлекеттерінің құзыретті органдары жыл сайын (1 сәуірге
дейін) Ертіс өзенінің алабында жүк тасымалдаудың алдын ала белгіленген
көлемі мен жұмыс істеу үшін жоспарланған кемелердің тізімдерін өзара
келіседі.
14-бап
Тараптар орыс тілін Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында Ертіс өзені
алабының ішкі су жолдарында жүзу кезінде экипаждар арасында қарым-қатынас
жасау үшін жұмыс тілі ретінде қабылдайды. Тасымалдау процесімен байланысты
көлік, тауарға ілеспе және басқа да құжаттарды ресімдеу орыс тілінде
жүзеге асырылады.
15-бап
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге осы Келісімнің
ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер
мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.

Статья 8
Компетентные органы государств Сторон обеспечивают использование судов, отвечающих требованиям экологической безопасности, а также требованиям органов технического надзора, классификации судов и правилам плавания по внутренним водным путям государства одной Стороны, на которых находится судно государства другой Стороны.
Статья 9
Лоцманская проводка судов государства одной Стороны по внутренним водным путям государства другой стороны является обязательной и осуществляется лоцманами государства той Стороны, в водах государства которой находится судно.
Допускается плавание судов каждого из государств Сторон без лоцмана, если капитан и старший помощник капитана имеют документы, удостоверяющие право плавания в данном районе, выданные уполномоченным органом государства другой Стороны.
Статья 10
Стороны взаимно признают выданные в установленном каждой из Сторон порядке лицензии на право осуществления перевозочной деятельности на внутреннем водном транспорте.
Статья 11
Государство одной Стороны признает удостоверения личности (с фотокарточками) членов судового экипажа, выданные надлежащими ведомствами или властями государства другой Стороны.
Государство одной Стороны признает действующие судовые документы, выданные государственными органами технического, судоходного, санитарного и пожарного надзора государства другой Стороны.
Пересечение государственной границы Республики Казахстан и Российской Федерации при перевозке грузов, пассажиров и буксировке объектов по реке Иртыш осуществляется в речном пункте пропуска Урлитобе (Республика Казахстан) - Черлак (Российская Федерация).
Статья 12
В целях обеспечения безопасности судоходства и соблюдения экологического режима, суда государства одной Стороны, прибывающие на внутренние водные пути государства другой Стороны, подлежат осмотру государственными органами технического, судоходного, санитарного, фитосанитарного, ветеринарного и противопожарного контроля за плату по действующим ставкам государства другой Стороны.
Статья 13
Компетентные органы государств Сторон ежегодно (до 1 апреля) согласовывают предварительные объемы перевозок и списки судов, планируемых для работы в бассейне реки Иртыш.
Статья 14
Стороны принимают русский язык в качестве рабочего языка для общения между экипажами при плавании по внутренним водным путям бассейна реки Иртыш на территориях государств Сторон. Оформление транспортных, товаросопроводительных и других документов, связанных с перевозочным процессом, осуществляется на русском языке.
Статья 15
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.

16-бап
Осы Келісімнің қағидаларын түсіндіру немесе қолдану жөнінде таластар туындаған жағдайда Тараптар оларды келіссөздер мен консультациялар арқылы шешетін болады.
17-бап
Осы Келісім белгісіз мерзімге жасалады және оның күшіне енуі үшін қажетті ішкі мемлекеттік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама берілген күннен бастап күшіне енеді.
Әрбір Тарап осы Келісімнің күшін екінші Тарапты бұл туралы жазбаша
хабардар ету жолымен тоқтата алады. Осы Келісім тиісті Тараптың аталған
хабарламаны алған күнінен бастап алты ай өткен соң өз күшін тоқтатады.
________ қаласында 2001 жылғы ________ әрқайсысы орыс және қазақ
тілдерінде екі дана етіп жасалды және де екі мәтіннің бірдей күші бар.
Келіспеушіліктер туындаған жағдайда осы Келісімді түсіндіру үшін орыс
тіліндегі мәтін қолданылады.
Ресей Федерациясының      Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін                Үкіметі үшін
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Жұманазарова А.Б.

Статья 16
В случае возникновения споров по толкованию или применению положений настоящего Соглашения Стороны будут решать их путем взаимных переговоров и консультаций.
Статья 17
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок и вступает в силу с даты последнего письменного уведомления Сторонами о выполнении ими внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Каждая Сторона может прекратить действие настоящего Соглашения путем
письменного уведомления об этом другой Стороны. Настоящее Соглашение
прекращает свое действие через шесть месяцев с даты получения указанного
уведомления соответствующей Стороной.
Совершено в г. ______________________ 2001 года, в двух экземплярах,
каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую
силу. В случае возникновения разногласий для толкования настоящего
Соглашения будет использоваться текст на русском языке.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)