Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттың үлгі нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 24 шілде N 997. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.09.29. N 997 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Заңына
сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттың үлгі нысаны бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 24 шілдедегі
N 997 қаулысымен
бекітілген
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы
шарттың үлгі нысаны  Q010997_
____________ қаласы                           2001 ж. "___"________
Бұдан әрi "Банк" деп аталатын,
_________________________________,
қолданыстағы Жарғы негiзiнде iс-әрекет жасайтын
____________________ бiр
жағынан және бiрге "Тараптар" деп аталатын, бұдан әрi "Салымшы" деп аталатын, _______________________, екiншi жағынан, "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Заңына сәйкес (бұдан әрi - Заң) төмендегi тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы осы шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәнi
1.1. Банк Салымшыға тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына арналған теңгемен N ______ жинақ шотын (бұдан әрi - Шот) ашады және Салымшыға салым құжатын бередi.
1.2. Салымшы осы Шарттың талаптарына сәйкес _______ жылғы "____"_____________ бастап _______ жылғы "____"______________ дейін _____ ай құрайтын жинақтау мерзiмi iшiнде бағалау көрсеткiшiнiң жеткiлiкті мәнiне жеткенге дейiн қажеттi ақша сомасын жинақтауды жүзеге асырады. Бағалау көрсеткiшiнiң жеткiлiктi мәнiне жеткiзе алмаған жағдайда, жинақтау мерзiмi Тараптардың келiсiмi бойынша ұзартылуы мүмкiн.
1.3. Банк Салымшының ақшасын, сондай-ақ мемлекеттiң сыйлықақысын қабылдауға әрi оларды Салымшының Банктегi Шотына орналастыруға және осы Шарттың 5.1-тармағына сәйкес жинақталған қаражат сомасына жыл сайын сыйақы есептеуге міндеттенеді.
1.4. Жинақтау мерзiмi аяқталысымен Салымшы қажеттi сомадан және тұрғын үй заемы сомасынан тұратын ___________ теңге мөлшерiндегi шарт сомасының _______ % (_______ пайызын) құрайтын қажеттi соманы жинақтаған жағдайда, Банк Салымшыға осы Шарттың 5.2-тармағына сәйкес сыйақы ставкасы бойынша ______ жылғы "___"_________ бастап _______ жылғы "___"________ дейiн ________ ай мерзiмде тұрғын үй заемын беруге мiндеттенедi.

Oб утверждении типовой формы договора о жилищных строительных сбережениях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2001 года N 997. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2003 г. N 997
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года Z000110_   "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора о жилищных строительных сбережениях.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 2001 года N 997
Типовая форма Договора о жилищных строительных сбережениях
г. _____________                         "__"____________2001 г.
_________________________________________, именуемое в дальнейшем "Банк", в лице _____________________, действующего на основании Устава, с одной стороны, и _______________________________, именуемый в дальнейшем "Вкладчик", с другой стороны, вместе именуемые "Стороны", заключили в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (далее - Закон) настоящий договор о жилищных строительных сбережениях (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Предмет Договора
1.1. Банк открывает Вкладчику сберегательный счет (далее - Счет) в тенге N ______ для жилищных строительных сбережений и выдает Вкладчику вкладной документ.
1.2. В соответствии с условиями настоящего Договора Вкладчик в течение срока накопления, составляющего ______ месяцев, с "__" _______года до "__"______года осуществляет накопление необходимой суммы денег до достижения достаточного значения оценочного показателя. В случае недостижения достаточного значения оценочного показателя срок накопления по согласованию Сторон может быть продлен.
1.3. Банк обязуется принимать деньги Вкладчика, а также премии государства и размешать их на Счете Вкладчика в Банке и ежегодно начислять на сумму накопленных средств вознаграждение в соответствии с пунктом 5.1 настоящего Договора.
1.4. По окончании срока накопления, в случае накопления Вкладчиком необходимой суммы, составляющей __% (_______ процентов) от договорной суммы в размере _______ тенге, которая состоит из необходимой суммы и суммы жилищного займа. Банк обязуется предоставить вкладчику жилищный заем сроком на ____ месяцев, с "____"___________ года по "___"__________ года по ставке вознаграждения в соответствии с пунктом 5.2. настоящего Договора.

1.5. Салымшы осы Шарттың талаптарына сәйкес тұрғын үй заемының сомасын, ол бойынша есептелген сыйақыны қоса алғанда, қайтаруға мiндеттенедi.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Салымшы:
2.1.1. Шот ашылған кезде алғашқы жарнаны төлеуге және бұдан әрi тараптардың келiсiмiмен белгiленген кесте бойынша сомада және мерзiмде Шотқа ақша салып отыруға;
2.1.2 Шартты жасаған кезде осы Шарттың 9.1-тармағында айқындалған мөлшерде Банкке комиссиялық алым төлеуге;
2.1.3. Осы Шартты мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда, бұзу күнiне дейiн кем дегенде 30 (отыз) күнтiзбелiк күн бұрын Банкке ескертуге;
2.1.4. Осы Шартты жасаған кезде қол қою үлгiлерi бар құжатты, жеке басын куәландыратын құжатты, сондай-ақ Салымшының салық есебiне (СТН) қою фактiсiн растайтын құжатты ұсынуға;
2.1.5. Шартты соманы алған кезде Банкке тараптардың келiсiмi бойынша айқындалған бағалау құнымен _______ теңге мөлшерiнде ______________ түрiнде қамтамасыз етудi ұсынуға;
2.1.6. Шартты соманы не есептелiнген сыйақымен бiрге салым сомасын алған кезде жеке басын куәландыратын құжатты және осы Шартты ұсынуға мiндеттенедi.
2.2. Салымшы:
2.2.1. Шоттың жай-күйi туралы, сондай-ақ тұрғын үй заемы бойынша берешектiң жай-күйi туралы толық ақпарат алуға;
2.2.2. Осы Шарт бойынша құқықтарын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үшiншi тұлғаның пайдасына аманат етуге немесе беруге (талап ету құқықтарын беруге);
2.2.3. Осы Шарт бойынша құқықтарды осы Шарттың 6.1-тармағында көзделген талаптарды сақтай отырып, үшінші тұлғаның пайдасына кепілге беруге;
2.2.4. Осы Шартың 1.4-тармағында айқындалған қажетті соманы жинақтау шартымен жинақтау мерзiмi аяқталғанға дейiн аралық тұрғын үй заемының жеке шартымен ресiмделетiн аралық тұрғын үй заемын алуға;
2.2.5. Шартты мерзiмiнен бұрын бұзуға;
2.2.6. Банкте қажеттi сома жиналмаған жағдайда, жинақтау мерзiмi аяқталғаннан кейiн осы Шарттың 5.1-тармағында көзделген сыйақы ставкасы бойынша, жинақтауды жалғастыруға құқылы. Бұл ретте, салым бойынша мемлекеттiң сыйлықақысы есептелмейдi және Салымшы осы Шарттың 4.1-тармағының талаптарын орындаған сәтке дейiн тұрғын үй заемын алуға құқығы жоқ.
2.3. Банк:
2.3.1. Салымшыға Салым бойынша шот ашуға және оған қолма-қол салынған және қолма-қол ақшасыз тәртiппен аударым жасалған ақшаны есепке алуға;
2.3.2. Салымға осы Шарттың 5.1-тармағында айқындалған мөлшерде сыйақы есептеуге; Бұл ретте Шот ашылған күнiнен бастап сыйақы төлеуге арналған мерзiмнiң есебi басталады;

1.5. Вкладчик обязуется возвратить сумму жилищного займа, включая начисленное вознаграждение по нему, в соответствии с условиями настоящего Договора.
2. Права и обязанности Сторон
2.1. Вкладчик обязуется:
2.1.1. Внести первый взнос при открытии Счета и далее вносить деньги на Счет в сумме и в сроки по графику, устанавливаемому по соглашению сторон.
2.1.2. Выплатить Банку при заключении Договора комиссионный сбор в размере, определенном пунктом 9.1 настоящего Договора.
2.1.3. В случае досрочного расторжения настоящего Договора предупредить Банк не менее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты расторжения.
2.1.4. При заключении настоящего Договора предоставить документ с образцом подписи, документ, удостоверяющий личность, а также документ, подтверждающий факт постановки Вкладчика на налоговый учет (РНН).
2.1.5. При получении договорной суммы предоставить в Банк обеспечение в виде _________, оценочной стоимостью, определенной по соглашению сторон, в размере _____ тенге.
2.1.6. При получении договорной суммы либо суммы вклада вместе с начисленным вознаграждением предоставить документ, удостоверяющий личность, и настоящий Договор.
2.2. Вкладчик имеет право:
2.2.1. Получать полную информацию о состоянии Счета, а также о состоянии задолженности по жилищному займу.
2.2.2. Завещать либо передать (уступка требования) права по настоящему Договору в пользу третьих лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.2.3. Передать в залог права по настоящему Договору в пользу третьих лиц с соблюдением требований, предусмотренных пунктом 6.1 настоящего Договора.
2.2.4. Получить промежуточный жилищный заем до окончания срока накопления, при условии накопления необходимой суммы, определенной в пункте 1.4 настоящего Договора, который оформляется отдельным договором промежуточного жилищного займа.
2.2.5. Досрочно расторгнуть Договор.
2.2.6. Продолжать накопления в Банке по ставке вознаграждения, предусмотренном пунктом 5.1 настоящего Договора, после истечения срока накопления при недостижении необходимой суммы. При этом премии государства по вкладу не начисляются и Вкладчик не имеет права на получение жилищного займа до момента выполнения им требований пункта 4.1 настоящего Договора.
2.3. Банк обязуется:
2.3.1. Открыть Вкладчику Счет по вкладу и учитывать на нем внесенные наличными и перечисленные в безналичном порядке деньги.
2.3.2. Начислять на вклад вознаграждение в размере, определенном пунктом 5.1 настоящего Договора. При этом отсчет срока для выплаты вознаграждения начинается со дня открытия Счета.

2.3.3. Салым бойынша мемлекеттiң сыйлықақысын Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртiппен есептеуге және оларды Шотқа орналастыруға;
2.3.4. Тұрғын үй заемын төлеудiң кезектiлiгін белгiлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі айқындаған тәртiппен Шарт бойынша бағалау көрсеткiшiнiң есебiн жүзеге асыруға, сондай-ақ Салымшы осы ақпаратты сұраған жағдайда Салымшыны Шартты жасасу кезiнде оның. мәнiмен және есеп айырысу тәртiбiмен таныстыруға;
2.3.5. Салымшының бастамасы бойынша осы Шартты мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда, салымның негiзгi сомасын және Шартты бұзу сәтiне ол бойынша есептелген сыйақыны не осы Шарттың 7.4-тармағының талаптарына сәйкес жинақталған ақшаның бүкiл сомасын төлеуге;
2.3.6. Осы Шарт талаптарының құпиялылығын қамтамасыз етуге мiндеттенедi. Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген жағдайларда ғана, осы Шарттың талаптары туралы ақпаратпен үшіншi тұлғаны Салымшының келісiмiнсiз таныстыруға болады.
2.4. Банк:
2.4.1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттендiрiлген шешiмдерiнiң негізiнде Шот бойынша операцияларды тоқтата тұруға;
2.4.2. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер мемлекеттiң сыйлықақы сомасы Заңды және (немесе) осы Шарттың талаптарын бұза отырып есептелсе, сондай-ақ Салымшы осы Шарттың талаптарын бұзған жағдайда, Салымшының Шотынан акцептеусiз тәртiбiмен толық алып қоюға және республикалық бюджетке қайтаруға құқылы.
3. Шотты жүргiзу талаптары
3.1. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы бойынша салымның мерзiмiн есептеу Шоттың ашылған күнiнен басталады, бұл ретте Шоттың ашылған және жабылған күнi бiр күн болып есептеледi.
3.2. Салым бойынша сыйақы:
1) жинақтау мерзiмi аяқталмаған кезде - жыл қорытындысы бойынша;
2) жинақтау мерзімі аяқталған кезде - жыл басынан басталған кезең үшiн есептеледi.
3.3. Шот бойынша ақша қозғалысымен байланысты барлық операциялар сыйақы сомасының және мемлекеттiң сыйлықақысының есептелуiн қоса алғанда, ол Банкке ұсынылған жағдайда, Салымшының салым құжатының тиiстi бөлiмдерiнде көрсетiледi.
4. Тұрғын үй заемын беру талаптары
4.1. Салымшыға тұрғын үй заемы және жинақталған қаражаттың сомасы (шарт сомасы) төменде санамаланған барлық талаптарды сақтай отырып:
1) қажеттi сома жинақталғанда;
2) жинақтау мерзiмі аяқталғанда (бiрақ, осы Шарт жасалғаннан кейiн кемiнде үш жылдан соң);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындаған тәртiпке сәйкес банк есептеген бағалау көрсеткiшi негiзiнде төлем кезектiлігi басталғанда;

2.3.3. Начислять премии государства по вкладу в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, и размещать их на Счете.
2.3.4. В целях определения очередности выплаты жилищного займа осуществлять расчет оценочного показателя по Договору в порядке, определенном Национальным Банком Республики Казахстан и Министерством финансов Республики Казахстан, ознакомив Вкладчика с его значением и порядком расчета при заключении Договора, а также в случае обращения Вкладчика за данной информацией.
2.3.5. В случае досрочного расторжения настоящего Договора по инициативе Вкладчика выплатить основную сумму вклада и начисленное по нему к моменту расторжения Договора вознаграждение либо всю сумму накопленных денег, в соответствии с условиями пункта 7.4 настоящего Договора.
2.3.6. Обеспечить конфиденциальность условий настоящего Договора. Без согласия Вкладчика информация об условиях настоящего Договора может быть разглашена третьим лицам только в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2.4. Банк имеет право:
2.4.1. Приостанавливать операции по Счету на основании решений уполномоченных на то в соответствии с законодательством Республики Казахстан органов.
2.4.2. Изъять сумму премии государства полностью со Счета Вкладчика в безакцептном порядке и вернуть в республиканский бюджет в случае, если она начислена с нарушением Закона и (или) условий настоящего Договора, а также при нарушении Вкладчиком условий настоящего Договора, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Условия ведения Счета
3.1. Исчисление срока вклада по жилищным строительным сбережениям начинается со дня открытия Счета, при этом день открытия и день закрытия Счета считаются за один день.
3.2. Вознаграждение по вкладу начисляется:
1) при неистечении срока накопления - по итогам года;
2) при истечении срока накопления - за период с начала года.
3.3. Все операции, связанные с движением денег по Счету, включая начисление суммы вознаграждения и премии государства, отражаются в соответствующих разделах вкладного документа Вкладчика при его предъявлении в Банк.
4. Условия предоставления жилищного займа
4.1. Жилищный заем и сумма накопленных средств (договорная сумма) выплачиваются Вкладчику в тенге при соблюдении всех нижеперечисленных условий:
1) накопления необходимой суммы;
2) истечения срока накопления (но не ранее, чем через три года после заключения настоящего Договора);
3) наступления очередности выплаты на основе рассчитанного банком оценочного показателя в соответствии с порядком, определенным Национальным Банком Республики Казахстан и Министерством финансов Республики Казахстан;

4) Салымшы тұрғын үй заемын қажетті түрде қамтамасыз еткенде төленеді.
4.2. Салымшының осы Шарттың 10.1-тармағына сәйкес жинақталған ақшаның сомасын алуы оны тұрғын үй заемын алу құқығынан айырмайды.
4.3. Салымшы осы Шарттың 4.1-тармағының талаптарын орындағанына қарамастан, тұрғын үй заемын алудан бас тартқан жағдайда, оның мемлекеттiң сыйлықақысын қоспағанда, жинақталған қаражат сомасын алуға құқығы бар. Салымшы мемлекеттiң сыйлықақысын алу құқығын жинақтаудың бес жылынан кейiн алады.
5. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының және тұрғын үй
заемының салымы бойынша сыйақы ставкасы
5.1. Тұрғын үй заемы бойынша сыйақы ставкасының мөлшерi тұрғын үй құрылысы жинақ ақша салымдары бойынша сыйақы ставкасының жылдық үш пайызынан жоғары болмайды.
5.2. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салым бойынша сыйақы ставкасы бүкiл жинақтау мерзiмiне жылдық ______ % (_______ пайыз) құрайды.
5.3. Тұрғын үй заемы бойынша сыйақы ставкасы заемды пайдаланудың бүкiл уақытына жылдық ______ % (_______ пайыз) құрайды.
6. Жинақталған ақша сомасын және/немесе тұрғын үй заемын
кепiлге берудiң талаптары
6.1. Осы Шарт бойынша құқықтарды кепiлге тапсырған кезде төмендегi мынадай талаптар сақталуы тиiс:
1) осы Шарт бойынша құқықтар оны уәкiлетті орган тiркелген сәттен бастап кепiлге тапсырылған деп танылады;
2) салымшы Банктi құқықтарды кепiлге беру туралы кепiл туралы шарт жасалғаннан кейiн 3 (үш) банктiк күн ішiнде хабардар етедi;
3) кепiл туралы шарт бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi басталғанға дейiн Салымшы осы Шарттың 1.2-тармағында көзделген мiндеттемелердi орындаудан босатылмайды;
4) егер осы Шарт бойынша кепiлдегi құқықтар басқа талаптарды (қайта кепiлге беру) қамтамасыз етуге тағы бiр кепiлдiң мәнi болса, келесi кепiл ұстаушының талаптары бұрынғы кепiл ұстаушының талаптарынан кейін кепіл мәнінің құнынан қанағаттандырылады. Бұл ретте, қайта кепілге беру кепіл туралы бұрынғы шартпен тыйым салынбаса рұқсат етіледі.
5) кепiл ұстаушы осы Шартта көзделген мөлшерде және мерзімде осы Шарт бойынша Банктің міндеттемелерін орындауды талап ете алады;
6) кепiлмен қамтамасыз етiлген міндеттеменiң тоқтатылуымен бiрге кепiл де тоқтатылады.
7. Шарттың мазмұнын өзгерту және бұзу талаптары
7.1. Осы Шарт салым бойынша және тұрғын үй заемын пайдалануға сыйақы ставкасын қоспағанда, Тараптардың келiсiмi бойынша өзгертiлуi, толықтырылуы, ұзартылуы, сондай-ақ бұзылуы мүмкін.
7.2. Барлық өзгерiстер мен толықтырулар осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылатын қосымша келiсiм ретiнде жазбаша ресiмделедi.

4) предоставления Вкладчиком необходимого обеспечения жилищного займа.
4.2. Получение Вкладчиком суммы накопленных денег в соответствии с пунктом 10.1 настоящего Договора не лишает его права на получение жилищного займа.
4.3. В случае отказа Вкладчика от получения жилищного займа, независимо от выполнения им требований пункта 4.1 настоящего Договора, он имеет право на получение суммы накопленных средств, за исключением премий государства. Право на получение премий государства Вкладчик получает после пяти лет накопления.
5. Ставки вознаграждения по вкладу в жилищные строительные
сбережения и жилищному займу
5.1. Размер ставки вознаграждения по жилищному займу не может быть выше ставки вознаграждения по вкладам в жилищные строительные сбережения более чем на три процента годовых.
5.2. Станка вознаграждения по вкладу в жилищные строительные сбережения составляет __% (_______процентов) годовых на весь срок накопления.
5.3. Ставка вознаграждения по жилищному займу составляет __% (________процентов) годовых на все время пользования займом.
6. Условия передачи в залог суммы накопленных денег
и/или жилищного займа
6.1. При передаче прав по настоящему Договору в залог должны быть соблюдены нижеследующие условия:
1) права по настоящему Договору становятся переданными в залог с момента его регистрации уполномоченным органом;
2) вкладчик уведомляет Банк о передаче в залог прав в течение 3 (трех) банковских дней после заключения договора о залоге;
3) до наступления срока исполнения обязательства по договору о залоге Вкладчик не освобождается от исполнения обязательств, предусмотренных пунктом 1.2 настоящего Договора;
4) если права по настоящему Договору, находящиеся в залоге, становятся предметом еще одного залога в обеспечение других требований (перезалог), требования последующего залогодержателя удовлетворяются из стоимости предмета залога после требований предшествующих залогодержателей. При этом перезалог допускается, если он не запрещен предшествующим договором о залоге;
5) залогодержатель может требовать исполнения обязательств Банка по настоящему Договору в размере и сроки, предусмотренные настоящим Договором;
6) залог прекращается с прекращением обеспеченного залогом обязательства.
7. Условия изменения содержания и расторжения Договора
7.1. Настоящий Договор, за исключением ставок вознаграждения по вкладу и за пользование жилищным займом, может быть изменен, дополнен, пролонгирован, а также расторгнут по соглашению Сторон.
7.2. Все изменения и дополнения оформляются письменно как дополнительное соглашение, которое является неотъемлемой частью настоящего Договора.

7.3. Тараптардың әрқайсысы бұзу күнiне дейін кемiнде 30 (отыз) күнтiзбелiк күн бұрын, басқа Тарапты ескерте отырып, осы Шартты бұзуға құқылы.
7.4. Салымшының бастамасы бойынша Шарт бұзылған жағдайда, оған:
1) бұзу кезiнде Банк осы Шарттың талаптарын орындағанына қарамастан - салымның негiзгi сомасын және ол бойынша есептелген сыйақыны, сондай-ақ мемлекеттiң сыйлықақысын (бес жылдан астам уақытта жинақталған жағдайда);
2) бұзу кезiнде мемлекеттiң сыйлықақысы уақытылы есептелмеген жағдайда, жинақталған ақшаның бүкiл сомасы төленедi.
8. Шартты жасасу кезiндегi комиссиялық алымның мөлшерi
8.1. Комиссиялық алымның мөлшерi ______________ теңге құрайды.
9. Тараптардың жауапкершiлігi
9.1. Салымшы осы Шарттың 4.1-тармағының талаптарын орындаған кезiнде Банк тұрғын үй заемын бермеген жағдайда және шарт бойынша құқықтар басқаларға берiлмеген не басқа тұлғалардың пайдасына кепiлге берiлген жағдайда, Банк Салымшыға мерзiмi өткен әрбір күн үшін төленбеген тұрғын үй заемы сомасынан 0,5% мөлшерінде өсім төлейді.
Бұл ретте Салымшы жинақталған ақша сомасын талап еткен жағдайда, осы Шарттың қолданылуы және өсімнің есептелуі тоқтатылады, ал Банк Салымшының бірінші талап етуі бойынша даусыз тәртіппен оған жинақталған ақша сомасын және төлем сәтіне есептелген өсімді төлеуге міндетті.
9.2. Салымшы осы Шарттың 2.1.2-тармағының талаптарын орындамағаны үшiн Банкке мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн комиссиялық алым сомасынан 0,5% мөлшерiнде өсiм төлейдi.
9.3. Тараптар осы Шарт бойынша мiндеттемелердi орындамағаны және/немесе тиiсті түрде орындамағаны үшiн әрi еңсерiлмес күштiң салдарынан (форс-мажор) туындаған зиян үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
Осы Шарттың мақсаттары үшiн форс-мажор дүлей зiлзала және қоғамдық құбылыстарды қоса алғанда, Тараптардың естi бақылауына көнбейтiн оқиғаны бiлдiредi.
10. Банктiң қызметi тоқтатылған жағдайда, Салымшыға ақшаны
қайтарудың тәртiбi мен талаптары
10.1. Банктiң қызметi тоқтатылған жағдайда, Салымшыға ақшаны қайтарудың тәртiбi мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленедi.
10.2. Салымға "Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) кепiлдiк беру (сақтандыру) қоры" (бұдан әрi - Қор) ЖАҚ кепiлдiк бередi (сақтандырады). Банк мәжбүрлеп таратылған жағдайда, салым бойынша өтемақы Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртiппен төленедi.
10.3. Қор Салымшыға өтемақыны төлеген жағдайда, ол төленген өтемақы сомасы мөлшерiнде Банкке керi талап ету құқығына ие болады.
11. Сыйақыны және мемлекеттiң сыйлықақысын
есептеудiң тәртiбі

7.3. Любая из Сторон вправе расторгнуть настоящий Договор, предупредив другую Сторону не менее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты расторжения.
7.4. При расторжении Договора по инициативе Вкладчика ему выплачивается:
1) при расторжении вне зависимости от выполнения Банком условий настоящего Договора - основная сумма вклада и начисленное по нему вознаграждение, а также премия государства (при условии накопления свыше пяти лет);
2) при расторжении в случае несвоевременного начисления премии государства - вся сумма накопленных денег.
8. Размер комиссионного сбора при заключении Договора
8.1. Размер комиссионного сбора составляет ____ тенге.
9. Ответственность Сторон
9.1. В случае невыдачи Банком жилищного займа при выполнении Вкладчиком требований пункта 4.1 настоящего Договора и при условии, что права по нему не были уступлены или переданы в залог Вкладчиком в пользу других лиц, Банк выплачивает Вкладчику пеню в размере 0,5% от суммы невыплаченного жилищного займа за каждый день просрочки.
При этом в случае истребования Вкладчиком суммы накопленных денег действие настоящего Договора и начисление пени прекращается, а Банк обязан в бесспорном порядке по первому требованию Вкладчика выплатить ему сумму накопленных денег и начисленной к моменту выплаты пени.
9.2. За невыполнение требования пункта 2.1.2 настоящего Договора Вкладчик выплачивает Банку пеню в размере 0,5% от суммы комиссионного сбора за каждый день просрочки.
9.3. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору и за ущерб, возникший вследствие действия обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор).
Для целей настоящего Договора форс-мажор означает событие, которое не поддается разумному контролю Сторон, включая стихийные бедствия и общественные явления.
10. Порядок и условия возврата денег Вкладчику
в случае прекращения деятельности Банка
10.1. Порядок и условия возврата денег Вкладчику в случае прекращения деятельности Банка определяются законодательными актами Республики Казахстан.
10.2. Вклад гарантирован (застрахован) ЗАО "Казахстанский фонд гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц" (далее - Фонд). Возмещение по вкладу выплачивается в случае принудительной ликвидации Банка в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
10.3. В случае выплаты Фондом возмещения Вкладчику. Фонд обладает правом регрессного требования к Банку в размере выплаченной суммы возмещения.
11. Порядок исчисления вознаграждения и премии государства

11.1. Банк есептеген салым және тұрғын үй заемы бойынша сыйақыны есептеу кезiнде, бiр жыл 360 (үш жүз алпыс) күнге тең болады. Сыйақы салымды орналастыру және тұрғын үй заемын пайдаланудың нақты күндерi санына есептеледi.
11.2. Салым бойынша мемлекеттің сыйлықақысын есептеу кезінде есепті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Шоттағы қалдық есепке алынады.
11.3. Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген жағдайларда, Шот бойынша операцияларды тоқтата тұру кезінде немесе Шоттағы бар ақшаға тыйым салынған кезде, Шот бойынша операцияларды тоқтата тұру кезеңiне Банк сыйақы төлемейді.
11.4. Салымшы осы Шарттың 1.2-тармағында көрсетiлген мерзiмде жинақталған қаражат сомасын талап етпеген жағдайда, оның осы Шарттың 5.1-тармағында көзделген мөлшерде сыйақыны және салым бойынша мемлекеттiң сыйлықақысын есептеуге, сондай-ақ тұрғын үй заемын алуға құқығы бар.
12. Дауларды қарау тәртiбi
12.1. Осы Шарттың талаптарын орындау бойынша келiспеушiлiктер және даулар туындаған жағдайда, Тараптар оларды соттан тыс тәртiппен реттеу үшiн барлық қажеттi шараларды қабылдауға мiндеттенедi.
12.2. Тараптар арасында өзара келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда, барлық реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаралады.
13. Шарттың қолданылу мерзiмi
13.1. Осы Шарт Салымшы Шотқа ақша салған күнінен бастап күшiне енедi және жинақтау мерзiмi мен тұрғын үй заемын пайдалану мерзiмi ішiнде қолданылады.
14. Шарттың басқа талаптары
14.1. Осы шарт мемлекеттiк тiлде екi дана және орыс тiлiнде екі дана, төрт данада жасалды, әрқайсысының заңды күшi бiрдей.
Мемлекеттiк тiлдегi және орыс тiлiндегi бiр данасы Банкте, ал басқалары - Салымшыда болады.
15. Тараптардың мекен-жайы, деректемелері
және қойылған қолдары
Банк:                                    Салымшы:
______________________________ ЖАҚ       Аты-жөнi: ______________
______________________________                     ______________
(мекен-жайы)                               ______________
Қазақстан Республикасы Ұлттық        Жеке басын куәландыратын құжат
Банкiнiң Төлем жүйесi               ____________________________
басқармасындағы корр. шоты
______________________________
________________ коды ________           (мекен-жайы)
СТН _________________                    СТН _______________
Банктің атынан                           Салымшы
______________                           ______________
(қолы)                                   (қолы)
М.О.

11.1. При исчислении вознаграждения, начисляемого Банком по вкладу и жилищному займу, год принимается равным 360 (тремстам шестидесяти) дням. Вознаграждение начисляется на фактическое число дней размещения вклада и пользования жилищным займом.
11.2. При исчислении премии государства по вкладу в расчет принимается остаток на Счете по состоянию на 31 декабря отчетного года.
11.3. При приостановлении операций по Счету или наложении ареста на деньги, находящиеся на Счете, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, на период приостановления операций по Счету, вознаграждение Банком не выплачивается.
11.4. В случае неистребования Вкладчиком суммы накопленных средств в срок, указанный в пункте 1.2 настоящего Договора, он имеет право на начисление вознаграждения в размере, предусмотренном пунктом 5.1 настоящего Договора, и премий государства по вкладу, а также на получение жилищного займа.
12. Порядок рассмотрения споров
12.1. В случае возникновения разногласий и споров по исполнению условий настоящего Договора Стороны обязуются принять все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
12.2. В случае недостижения взаимного согласия между Сторонами все неурегулированные споры рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Срок действия Договора
13.1. Настоящий Договор вступает в силу со дня внесения денег Вкладчиком на Счет и действует в течение срока накопления и срока использования жилищного займа.
14. Другие условия Договора
14.1. Настоящий Договор составлен в четырех экземплярах, по два экземпляра на государственном и русском языках, имеющих равную юридическую силу.
Один экземпляр на государственном и один на русском языке находятся в Банке, другие - у Вкладчика.
15. Место нахождения, реквизиты и подписи Сторон.
Банк:                               Вкладчик:
ЗАО _______________                 Ф.И.О._______________
(адрес)                     Документ, удостоверяющий
корр. счет ______ код _____         личность __________
в Управлении платежных систем                 (адрес)
Национального Банка                 РНН __________
Республики Казахстан
РНН _______
От Банка                            Вкладчик
___________________                 ___________________
(подпись)                           (подпись)
м.п.