Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ислам Даму Банкі арасында Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Физика-техникалық институтының ғылыми және эксперименттік базасын жақсарту жөніндегі техникалық көмек (грант) туралы келісім жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 11 қыркүйек N 1174
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Физика-техникалық институтының ғылыми және эксперименттiк базасын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ислам Даму Банкi арасындағы Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Физика-техникалық институтының ғылыми және эксперименттiк базасын жақсарту жөнiндегi техникалық көмек (грант) туралы келiсiмнiң жобасы мен Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2002 және 2003 жылдарға арналған республикалық бюджеттен осы жобаны бiрлесiп қаржыландыруға қаражат бөлу туралы ұсынысы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ислам Даму Банкi
арасында Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi
Физика-техникалық институтының ғылыми және эксперименттiк базасын жақсарту
жөнiндегi техникалық көмек (грант) туралы 341 000 (үш жүз қырық бiр мың)
АҚШ доллары сомасына келiсiм жасассын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен
Ислам Даму Банкі
арасындағы
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Физика-техникалық институтының ғылыми
және эксперименттік базасын жақсарту жөніндегі
техникалық көмек (грант) туралы
келісім
Техникалық көмек (грант)
туралы келісім
Қазақстан Республикасының Үкiметi (бұдан әрi - Үкiмет) және Ислам
Даму Банкi (бұдан әрi - Банк) арасындағы ___ ________ 1422Н осыған сәйкес
2001 жылы ___ ______ келісім.
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi
Физика-техникалық институтының ғылыми және эксперименттiк базасын жақсарту
туралы жобасын (бұдан әрi - Жоба) қаржыландыруға Үкiмет Банктен техникалық
көмек сұрағанын ескере отырып, жобаның негiзгi компоненттерi осы
Келiсiмнiң 1-қосымшасында сипатталған;
Төменде тұжырымдалған шарттардың негiзiнде Банктiң Техникалық көмек
көрсету туралы қабылдаған шешiмiн ескере отырып;
Тараптар төмендегi туралы келiсiмге келдi:
№№
І-БАП
Гранттың сомасы
1.01-тармағы Банк Үкiметке беретiн қаражаты есебiнен Техникалық көмек
Грантын ID 262,308 (екi жүз алпыс екi мың үш жүз сегiз) ислам динарынан
аспайтын, шамамен 341,000 (үш жүз қырық бiр мың) АҚШ долларына баламал
сомада бередi.
ІІ-БАП
Грант қаражатын алу және пайдалану
2.01-тармағы Грант қаражаты Банк қабылдаған Төлем тәртiбiне және
2-қосымшаға сәйкес алынуға тиiс.

О заключении Соглашения о Технической помощи (грант) между Правительством Республики Казахстан и Исламским Банком Развития по улучшению научной и экспериментальной базы Физико-технического института Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2001 года N 1174
В целях улучшения научной и экспериментальной базы Физико-технического института Министерства образования и науки Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Соглашения о Технической помощи (грант) между Правительством Республики Казахстан и Исламским Банком Развития по улучшению научной и экспериментальной базы Физико-технического института Министерства образования и науки Республики Казахстан и предложение Министерства образования и науки Республики Казахстан о выделении средств софинансирования данного проекта из республиканского бюджета на 2002 и 2003 годы.
2. Министерству финансов Республики Казахстан заключить от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о Технической помощи (грант) между Правительством Республики Казахстан и Исламским Банком Развития по улучшению научной и экспериментальной базы Физико-технического института
Министерства образования и науки Республики Казахстан на сумму 341 000
(триста сорок одна тысяча) долларов США.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение о технической помощи
(грант)
между
Правительством Республики Казахстан
и
Исламским Банком Развития
по
Улучшению научной и экспериментальной базы
Физико-технического института
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Соглашение О Технической помощи (грант)
Соглашение от __ ______ 1422Н соответствующее __ ______ 2001 года
между Правительством Республики Казахстан (далее - Правительство) и
Исламским Банком Развития (далее - Банк).
Принимая во внимание, что Правительство просило Банк оказать Техническую Помощь в финансировании проекта по улучшению научной и экспериментальной базы Физико-технического института Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Проект), основные компоненты которого описаны в Приложении-1 к настоящему Соглашению;
Принимая во внимание, что Банк принял решение оказать Техническую Помощь на условиях, формулируемых ниже;
Стороны согласились о нижеследующем:
Статья-I
Сумма гранта
Пункт-1.01 Банк выделит в счет предоставляемых Правительству средств грант Технической Помощи в сумме, не превышающей ID262,308 (двести шестьдесят две тысячи триста восемь) исламских динаров, ориентировочно эквивалентной 341,000 (триста сорок одна) тысячам долларам США.
Статья-II
Снятие и использование средств гранта
Пункт-2.01 Средства гранта должны сниматься в соответствии с принятыми Банком Процедурами Выплат и согласно Приложению-2.

2.02-тармағы Грант қаражаты тек 2-қосымшада көрсетiлген шығыстарды
өтеу үшiн пайдаланылуы тиiс.
2.03-тармағы Егер мекеме-орындаушы 2001 жылғы 21 тамызға дейiн немесе
одан кейiнгi мезгiлге дейiн, Үкiмет пен Банктiң келiсiмiмен, Банкке
бiрiншi төлем туралы ұсыныс жасамаса, бұл туралы Үкiмет пен Мекеме
орындаушыны ескерту арқылы, Банк бұл келiсiмдi бұза алады.
2.04-тармағы Егер Грант қаражатының кейбiр бөлiгi Үкiмет пен Банктiң
келiсiмi бойынша 2001 жылғы 21 тамызға дейiн немесе одан кейiнгi мезгiлге
дейiн алынбаса, Банк Үкiметпен келiсiм арқылы Гранттың бұл бөлiгiн жоя
алады.
ІІІ-БАП
Жобаны іске асыру
3.01-тармағы Жобаны орындаушы Мекеме-Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігi Физика-техникалық институты болып есептеледi. Мекеме-орындаушы Жобалық құжатта көрсетiлген мезгiлде Жобаны орындау үшiн қажеттi барлық өкiлеттілікпен қамтамасыз етiлетiнiне Үкiмет кепiлдiк бередi.
3.02-тармағы Мекеме орындаушы Банкпен кеңес жүргiзгеннен кейiн Жобалық құжатта көрсетiлген сайлау және тағайындау немесе сарапшылардың ресми сапары туралы келiсiмге келу қажет. Сарапшылар Ислам Конференциясы Ұйымының мүшелерiнен болуға тиiстi, олар Банк мақұлдаған тiзбеден таңдап алыну қажет.
3.03-тармағы Мекеме-орындаушы 2-қосымшада белгiленген жабдықтар мен қондырғыларды Банк Төлем Тәртiбiне сәйкес Халықаралық Сатып Алу негізiнде алуға тиiс. Сатып алу туралы ұсыныстары бар Құжаттарды Банк мақұлдау қажет.
ІV-БАП
Үкімет міндеттемелері
4.01-тармағы Үкiмет Жобаны iске асыруға әрекет жасайтын толық жұмыспен қамтылған бiлiктi жергіліктi мамандармен қамтамасыз етуге тиiстi.
4.02-тармағы Үкiмет республикалық бюджетiнде орындау жерiндегi Жоба бойынша шығыстарды өтеу үшiн қаражат жоспарлау қажет, сонымен қатар Жобаны орындау процесiнде пайда болған кез келген қосымша шығыстарды қаржыландыруға тиiстi.
4.03-тармағы Үкiмет Грант қаражатын пайдалануды және Жобаны iске асырудағы прогрестi, шығыстарды қоса көрсетуге барабар есеп берудi және есепке алуды белгiлеуге немесе белгiлеуге мүмкiндiк туғызуға тиiстi.
4.04-тармағы Мекеме-орындаушы Yкiмет пен Банкке орындалған жұмыстың нақты сипаттамасы көрсетiлген тоқсандық есептi мәлiмдеменi, пайда болған мәселенi, қолданылған шараларды, сонымен қатар кей уақыттарда Банк сұраған басқа мәлiметтердi беруге тиiстi.
4.05-тармағы Үкiмет Қазақстан Республикасында қолданылатын заңға сәйкес, Банктiң өкiлетті өкiлдерiне жобаны орындауға байланысты барлық жерлерге және құралымдарға толық қатысуына кепiлдiк бередi.

Пункт-2.02 Средства гранта должны использоваться исключительно для покрытия расходов, определенных в Приложении-2.
Пункт-2.03 Если до 21 августа 2001 г. или до более поздней даты, которая будет согласована Правительством и Банком, Организация-Исполнитель не представит Банку запрос сделать первую выплату, Банк может расторгнуть настоящее Соглашение, уведомив об этом Правительство и Организацию- Исполнитель.
Пункт-2.04 Если какая-либо часть средств гранта не будет снята до 21 августа 2001 г. или до более поздней даты, которая будет согласована Правительством и Банком, Банк может после согласования с Правительством аннулировать эту часть гранта.
Статья-III
Реализация проекта
Пункт-3.01 Организацией-Исполнителем по выполнению Проекта является Физико-технический институт Министерства образования и науки Республики Казахстан. Правительство гарантирует, что Организация-Исполнитель будет наделена всеми полномочиями, необходимыми для выполнения Проекта в сроки, определенные в Проектной документации.
Пункт-3.02 Организация-Исполнитель должна после консультаций с Банком выбрать и назначить или договориться о визитах экспертов, указанных в Проектной документации. Эксперты должны быть из стран-членов Организации Исламской Конференции и должны быть отобраны из списка, одобренного Банком.
Пункт-3.03 Организация-Исполнитель должна получить оборудование и установки, определенные в Приложении-2 на основе Международных Закупок, в соответствии с Процедурами Выплат Банка. Документы с предложениями по закупкам должны быть одобрены Банком.
Статья-IV
Обязательства Правительства
Пункт-4.01 Правительство должно обеспечить квалифицированный местный персонал с полной занятостью для содействия в реализации Проекта.
Пункт-4.02 Правительство должно запланировать в республиканском бюджете средства для покрытия расходов по Проекту на месте исполнения, а также финансировать любые дополнительные расходы, которые могут возникнуть в процессе выполнения Проекта.
Пункт-4.03 Правительство должно установить или способствовать установлению отчетности и учета, адекватных для демонстрации использования средств гранта и прогресса в реализации Проекта, включая расходы.
Пункт-4.04 Организация-Исполнитель должна предоставлять Правительству и Банку квартальные отчеты с детальным описанием выполненных работ, возникших проблем, предпринятых мер, а также других деталей, которые Банк может время от времени затребовать.
Пункт-4.05 Правительство гарантирует полный доступ полномочным представителям Банка ко всем местам и структурам, связанным с выполнением Проекта, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4.06-тармағы Үкiмет 180 (бiр жүз сексен) күн мезгілінде, жоба
аяқталғаннан кейiн, осы келiсiмге сәйкес Банк көрсеткен Техникалық көмек
нәтижесiн бағалаған және жоба мақсатына қол жеткен дәреже туралы
баяндаманы Банкке тапсыру қажет.
4.07-тармағы Yкiмет Жоба мақсатына жетуге әсерiн тигiзетiн немесе
қауiп туғызатын, Жобаның орындаушысына көмегiн тигiзетiн немесе осы
келiсiм бойынша оның мiндеттемесiнiң орындалуына кез келген жағдай туралы
тез арада Банкке хабарлауға тиiстi.
V-БАП
Әр түрлі
5.01-тармағы Әр түрлi мәселелер бойынша Үкiмет пен Банк, уақыт-уақытымен, Тараптардың бiреуiнiң талабы бойынша, осы Техникалық Көмек туралы пiкiр алысады және сарапшылар дайындаған кез келген баяндама бойынша кеңес жүргiзедi, осы баяндамада көрсетiлген кез келген ұсынысты орындайды.
5.02-тармағы Банк сарапшылар дайындаған кез келген баяндаманы Банк
өзiне қажет деп есептейтiн кез келген мақсатқа пайдалана алады, бiрақ бұл
баяндамалар Үкiмет пен Банктiң келiсiмiнсiз жариялауға болмайды.
5.03-тармағы Осы Келiсiм бойынша көрсетiлетiн Банктiң көмегi
сарапшылардың кез келген ұсыныстарының орындалуы жайында Үкiметке қаржылай
немесе әрi қарай техникалық көмектi жалғастыру мiндетiн Банкке жүктемейдi.
VI-БАП
Yйлестіру
Үкiмет Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрiне Банкпен
қарым-қатынас жасауды және осы Келiсiмнiң негiзiнде Үкiмет қабылдаған
мiндеттемелердi орындауға тiкелей жауап берудi жүктейдi.
VII-БАП
Хабарлама
Бiр Тараптан екiншi Тарапқа жазба түрiндегi кез келген хабарлама
лайықты түрде не қолдан қолға, не жеделхатпен, не хатпен, не
телебайланыспен, не телефакспен келесi адрестердiң бiреуi арқылы
жiберiледi деп түсiніледі:
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң атына:
Бiлiм және ғылым министрлiгi
Физика-техникалық институты
Ибрагимов көшесi, 2 үй
Алматы, 480082, Қазақстан
Тел:  +7-3272-545-367
Факс: +7-3272-545-224
Ислам Даму Банкi атына:
Р.О. bох: 5925
Jeddan - 21432
Кingdом оf Saudi Аrаbiа
Alternate address for cablegrams and rаdiоgrамs:
Саblе: ВАNКISLАМI JEDDAN
Теlех: 601137 ISDB Sj
VІІІ-БАП
Келісімнің күшіне ену шарты және оның қолданылу
мерзімі
Осы Келiсiм 2003 жылғы 21 тамызға дейiн қолданыста болады және оның
күшiне енуi үшiн қажеттi iшкi мемлекеттiк рәсiмдердi Үкiметтiң орындағаны
жөнiндегi жазбаша хабарлама алынған кезден бастап күшiне енедi.
Жоғарыда баяндалғаны куәландырып, Тараптардың өкiлеттi өкiлдерi осы
Келiсiмге, екi түпнұсқалық данасына, әрқайсысының қазақ, ағылшын және орыс
тiлдерiнде бiрдей заң күшi бар, кiрiспеде көрсетiлген күнi қол қойды.
Қазақстан Республикасының Үкiметi үшін
_______________________
Ислам Даму Банкi үшін
_______________________
1-Қосымша
Жоба сипаттамасы
Жобаның негiзгi мақсаты жоғарықарқынды плазмалық импульстiк иондық имплантацияны (НIРРIВ) және көпшоқтық иондық сәулелiк тозаңдатқыш жүйенi (МIВS) пайдаланып жартылай өткiзгiштер мен металдардың бетiнде пайда болатын жұқа қабықтар мен имплантацияланған қабаттарды зерттеу және зерттеп дайындау. Негiзгi ықылас кремний және молибден сияқты таза материалдарға бөлiнедi. Әр түрлi әсердегi имплантацияланған қоспалар мен радиациялық ақаулардың үлестiрулерiнiң модификациялық процестерi зерттеледi. Алынған деректер тозу және коррозиялық бекемдiкке НIРРIВ әсерiн, сонымен қатар конструкциялық және инструменттiк болаттар мен қорытпалардың берiктiгiн зерттегенде пайдалануға болады.
Жоба, сондай-ақ люминесценция мен нанокристалл жартылай өткiзгiштердiң құрылымдық қасиеттерiнiң өзара байланысын, сыртқы эффектiлердiң металл-тотық жартылай өткiзгiштердiң параметрлерiнiң уақытша тұрақтылығына ықпалын зерттеуге және қос инжекциялық жағдайларда заряд тасушылардың тасымалдау процесiне бағытталған.
Бұл жарылғыш және улы газдардың жоғары тұрақты селективтiк
детекторларын жалауға, күн элементтерi үшiн бақыланатын қорғаныш және
антиәсерлi бүркенiш қабатын жасауға, сонымен қатар
электрлюминесценттелетiн кеуектi кремнийдi алу әдiстерiн ұсынуға мүмкiндік
бередi.
НIРРIВ және МIВS институтта жете қолданылуда, дегенмен қазiргi кезде
жұқа пленкаларды алу процесiн және аналитикалық әдiстердi жақсарту үшiн
бұл жүйелердi жаңа қуатты вакуумдық тетiктерiмен және ион көздерiнiң жаңа
түрлерiмен жабдықтау қажет.
2-Қосымша
Грант бойынша шығыстар баптары
Шығыстарды өтеу үшiн грант қаражаты мынадай баптар бойынша
пайдаланылуға тиiс
АҚШ SUS

Пункт-4.06 Правительство должно представить в Банк в течение 180 (сто восемьдесят) дней по завершении Проекта доклад с оценкой результатов Технической Помощи, предоставленной Банком в соответствии с настоящим Соглашением, и степени, в которой цель Проекта была достигнута.
Пункт-4.07 Правительство должно незамедлительно информировать Банк о любом условии, которое может повлиять или угрожает достижению целей Проекта, содействию выполнения Проекта, или выполнению его обязательств по настоящему Соглашению.
Статья-V
Разное
Пункт-5.01 Правительство и Банк должны время от времени, по требованию одной из Сторон, обмениваться мнением о настоящей Технической Помощи и консультироваться по любому докладу, подготовленному экспертами, и выполнению любых рекомендаций, сделанных в этих докладах.
Пункт-5.02 Банк может использовать любой доклад, подготовленный
экспертами, для любой цели, которую Банк может рассматривать нужной,
однако эти доклады не могут быть опубликованы без соглашения между
Правительством и Банком.
Пункт-5.03 Предоставление Банком помощи по настоящему Соглашению не
связывает Банк обязательством продолжить финансовую или дальнейшую
техническую помощь Правительству в отношении выполнения любых рекомендаций
экспертов.
Статья-VI
Координация
Правительство поручает Министру образования и науки Республики
Казахстан взаимодействовать с Банком и непосредственно отвечать за
выполнение обязательств, принятых Правительством на основании настоящего
Соглашения.
Статья-VII
Извещения
Подразумевается, что любые извещения в письменной форме от одной
Стороны к другой будут должным образом переданы либо из рук в руки,
либо телеграммой, либо письмом, либо телексной связью, либо телефаксом
по одному из следующих адресов:
На имя Правительства Республики Казахстан:
Физико-технический институт
Министерства образования и науки
Ул. Ибрагимова 2,
Алматы, 480082, Казахстан
Тел: + 7-3272-545367
Факс: + 7-3272-545224
На имя Исламского Банка Развития:
Р.О. Вох: 5925
Jeddah-21432
Kingdom of Saudi Аrаbiа.
Alternate address for cablegrams
and rаdiоgrамs:
Саblе: Bankislami jeddah
Теlех: 601137 ISDB SJ
Статья-VIII
Условие вступления Соглашения в силу и срок его действия
Настоящее Соглашение действует до 21 августа 2003 года и вступает в силу с момента письменного уведомления о выполнении Правительством внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
В удостоверении вышеизложенного полномочные представители Сторон
подписали данное Соглашение в двух подлинных экземплярах, каждый на
казахском, английском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую
силу, в день, указанный в его Преамбуле.
За Правительство
Республики Казахстан
За Исламский Банк Развития
Приложение-1
Описание проекта
Основной целью Проекта является исследование и разработка тонких пленок и имплантированных слоев, создаваемых на поверхности полупроводников и металлов с использованием высокоинтенсивной плазменной импульсной ионной имплантации (HIPPIB) и многопучковой ионно-лучевой распылительной системы (МIВS). Основное внимание будет уделено чистым материалам таким, как кремний и молибден. Будут исследованы процессы модификации распределений имплантированных примесей и радиационных дефектов при различных воздействиях. Полученные данные будут использованы в исследованиях воздействия HIPPIB на износе- и коррозионную стойкость, а также прочность конструкционных и инструментальных сталей и сплавов.
Проект также направлен на исследование взаимосвязи люминесценции и структурных свойств нанокристаллических полупроводников, влияния внешних эффектов на временную стабильность параметров металлооксидных полупроводников и на процессы переноса носителей заряда в условиях двойной инжекции. Это позволит создать высокостабильные селективные детекторы взрывчатых и токсичных газов, создать контролируемые защитные и антиотражающие покрытия для солнечных элементов, а также предложить методы получения электролюминесцирующего пористого кремния.
HIPPIB и MIBS успешно используются в Институте, однако в настоящее
время необходимо оснастить эти системы новыми мощными вакуумными узлами и
новыми типами ионных источников для улучшения процесса получения тонких
пленок и аналитических методов.
Приложение-2
Статьи расходов по гранту
Средства гранта должны быть использованы для покрытия расходов по
следующим статьям
в U.S.$

- Жабдықтар                                            150,000
- Жабдықтарға қосымша тетiктер және әдебиеттер         40,000
- жұқа қабықтарды және аналитикалық
спектроскопияны зерттеу және зерттеп дайындау
саласы бойынша Институттың ғылыми қызметкерлерiн
оқытып үйрету                                        60,000
- Ислам Конференциясы Ұйымының мүше-
елдерiнен сарапшылардың ресми сапарлары              60,000
- Тиiстi ойда болмаған шығыстар                        31,000
ИДБ жиынтығы                                         341,000
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

- Оборудование                                            150,000
- Дополнительные узлы к оборудованию и литература          40,000
- Обучение научных сотрудников Института в области         60,000
исследования и разработки тонких пленок
и аналитической спектроскопии
- Визиты экспертов из стран-членов Организации             60,000
Исламской Конференции
- Соответствующие непредвиденные расходы                   31,000
Итого ИБР                                               341,000
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)