Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің 2001 жылғы 28 қыркүйектегі 1373 қарарын орындау жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 15 желтоқсан N 1644
Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің 2001 жылғы 28 қыркүйектегі 1373 қарарын (бұдан әрі - БҰҰ ҚК-нің қарары) орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары және өзге де мүдделі мемлекеттік органдары (келісім бойынша) 1-қосымшаға сәйкес:
1) 2-қосымшаға сәйкес БҰҰ ҚК қарарының ережелерін орындау жөніндегі шараларды заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдасын;
2) БҰҰ ҚК Терроризмге қарсы күрес жөніндегі комитетінің басшылыққа алынатын қағидаттарының негізінде 3-қосымшаға сәйкес БҰҰ ҚК-нің қарарын жүзеге асыру туралы мемлекеттердің баяндамалар әзірлеуіне және оларды ұсынуына қатысты жұмыс жүргізсін және жұмыстың нәтижелері бойынша ақпаратты 2001 жылғы 20 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының сыртқы істер министрлігіне ұсынсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.11.20.  N 1108 Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі БҰҰ ҚК-нің қарары ережелерінің орындалу барысы туралы БҰҰ ҚК-нің Терроризмге қарсы күрес жөніндегі комитетіне баяндама әзірлесін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1644 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары мен
өзге де мүдделі мемлекеттік органдарының тізімі
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
3. Қазақстан Республикасының  Әділет министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігі;
8. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі;
9. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі;
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (келісім бойынша);
11. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (келісім бойынша);
12. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі (келісім бойынша);
13. Қазақстан Республикасы Қаржы полициясының агенттігі.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1644 қаулысына
2-қосымша
Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Қауiпсiздiк Кеңесінің 2001 жылғы
23 қыркүйектегi 1373-қарарының ережелерi
Қауiпсiздiк Кеңес

О мерах по выполнению резолюции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций 1373 от 28 сентября 2001 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года N 1644
Во исполнение резолюции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций 1373 от 28 сентября 2001 года (далее - резолюция СБ ООН) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Центральным исполнительным органам и иным заинтересованным государственным органам (по согласованию) Республики Казахстан согласно приложению 1:
1) принять меры в установленном законодательством порядке по выполнению положений резолюции СБ ООН согласно приложению 2;
2) провести работу на основе руководящих принципов Комитета СБ ООН по борьбе с терроризмом в отношении подготовки и предоставления государствами докладов об осуществлении резолюции СБ ООН согласно приложению 3 и представить информацию по результатам работы в Министерство иностранных дел Республики Казахстан до 20 декабря 2001 года.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20 ноября 2007 года N  1109 .
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан подготовить доклад Комитету СБ ООН по борьбе с терроризмом о ходе выполнения положений резолюции СБ ООН.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1 к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2001 года N 1644
Список центральных исполнительных органов и
иных заинтересованных государственных органов
Республики Казахстан
1. Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
2. Министерство финансов Республики Казахстан;
3. Министерство юстиции Республики Казахстан;
4. Министерство государственных доходов Республики Казахстан;
5. Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
6. Министерство обороны Республики Казахстан;
7. Министерство экономики и торговли Республики Казахстан;
8. Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
9. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
10. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию);
11. Генеральная прокуратура Республики Казахстан (по согласованию);
12. Национальный Банк Республики Казахстан (по согласованию);
13. Агентство финансовой полиции Республики Казахстан.
Приложение 2 к
постановлению Правительств   а
Республики Казахстан
от 15 декабря 2001 года N 1644
Положения резолюции Совета Безопасности Организации
Объединенных Наций 1373 от 28 сентября 2001 года
Совет Безопасности

1. Барлық мемлекеттер:
а) террорлық актiлердi қаржыландыруды болдырмауы және олардың жолын кесуi;
b) өздерiнiң азаматтары немесе өздерiнiң аумақтарында кез келген әдiстермен, тiкелей немесе жанама түрде осындай қаражатты террорлық актiлер жасау үшiн пайдалану ниетiмен немесе олардың сондай мақсатқа пайдаланатындығын пайымдап саналы түрде қаражат бергенi немесе қаражат жинағаны үшiн қылмыстық жауапкершiлiк енгізуi;
с) террорлық актілер жасаған немесе жасауға әрекеттенген немесе террорлық актілер жасауға қатысқан немесе оларды жасауға жәрдем көрсеткен адамдардың; тiкелей немесе жанама түрде осындай адамдардың меншiгінде немесе бақылауында болған ұйымдардың, сондай-ақ осындай адамдар мен ұйымдардың атынан немесе нұсқауымен жұмыс iстейтiн адамдар мен ұйымдардың, осындай адамдардың және оларға байланысты адамдар мен ұйымдардың тiкелей немесе жанама түрде иелiгіндегі немесе бақылауындағы меншiктiң көмегiмен алынған немесе тауып алынған қаражатты қоса алғанда, қаражатына және басқа да қаржылық активтерiне немесе экономикалық ресурстарына кiдiрiссiз тыйым салуы;
d) террорлық актiлер жасаған немесе жасауға әрекеттенген немесе оларды жасауға жәрдем көрсеткен немесе қатысқан адамдардың, осындай адамдардың тiкелей немесе жанама түрде меншiгіндегi немесе бақылауындағы ұйымдардың, сондай-ақ осындай адамдардың атынан немесе нұсқауымен жұмыс iстейтiн адамдар мен ұйымдардың мүдделерi жолында тiкелей немесе жанама түрде пайдалану үшiн өз азаматтарының немесе өз аумағындағы кез келген адамдар мен ұйымдардың кез келген қаражатты, қаржылық активтердi немесе экономикалық ресурстарды беруiне немесе қаржылық немесе өзге де тиiстi қызметтер көрсетуiне тыйым салуы тиiс деп қаулы етедi.
2. Сондай-ақ, барлық мемлекеттер:
а) террорлық актілерге қатысы бар адамдар мен ұйымдарға, оның iшiнде террорлық топтардың мүшелерiн жалдап алудың жолын кесу және терроршыларға қару жеткiзудiң арналарын жою жолымен кез келген нысанда белсендi немесе керенаулық қолдау көрсетуден тартынуы;
b) террорлық актiлерді жасауды болдырмау мақсатында, оның ішiнде ақпарат алмасу арқылы басқа мемлекеттердi күнi бұрын ескерту жолымен, қажеттi шаралар қабылдауы;
с) террорлық актілердi қаржыландыратындарға, жоспарлайтындарға, қолдайтындарға немесе жасайтындарға немесе баспана беретiндерге баспана беруден бас тартуы;
d) террорлық актiлердi қаржыландыратындардың, жоспарлайтындардың, қолдайтындардың немесе жасайтындардың осы мақсатпен өз аумағын басқа мемлекеттерге немесе олардың азаматтарына қарсы пайдалануына жол бермеу;
е) террорлық актiлердi қаржыландыруға, жоспарлауға, әзiрлеуге немесе жасауға немесе террорлық актiлердi қолдауға қатысатын кез келген адамның сот жауапкершiлiгіне тартылуын қамтамасыз етуi және мұндай адамдарға қатысты кез келген басқа шаралармен қатар осындай террорлық актiлердiң мемлекетiшiлiк заңдар мен ережелерде елеулi қылмыстық құқық бұзушылық ретiнде бағалануын қамтамасыз етуi және осындай террорлық актiлердiң қауiптiлiгi жазалаудан тиiстi түрде көрiнiс табуын қамтамасыз етуi;
f) террорлық актiлердi қаржыландыруға немесе қолдауға қатысы бар қылмыстық тергеуге немесе қылмыстық қудалауға байланысты, осындай қудалау үшiн қажеттi өздерiнде бар дәлелдемелердi алуға жәрдем көрсетудi қоса алғанда, бiр бiрiне жан-жақты жәрдем көрсетуi;
g) тиiмдi шекаралық бақылау жасау және жеке басын куәландыратын құжаттарды және жол жүру құжаттарын беруге бақылау жасау арқылы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттарды және жол жүру құжаттарын бұрмалаудың, қолдан жасаудың немесе заңсыз пайдаланудың алдын алу шаралары арқылы терроршылардың немесе террорлық топтардың жүрiп тұруын болдырмауы тиiс деп қаулы етедi.

1. постановляет, что все государства должны:
a) предотвращать и пресекать финансирование террористических актов;
b) ввести уголовную ответственность за умышленное предоставление или сбор средств, любыми методами, прямо или косвенно, их гражданами или на их территории с намерением, чтобы такие средства использовались - или при осознании того, что они будут использованы, - для совершения террористических актов;
c) безотлагательно заблокировать средства и другие финансовые активы или экономические ресурсы лиц, которые совершают или пытаются совершить террористические акты, или участвуют в совершении террористических актов, или содействуют их совершению; организаций, прямо или косвенно находящихся в собственности или под контролем таких лиц, а также и лиц, и организаций, действующих от имени или по указанию таких лиц и организаций, включая средства, полученные или приобретенные с помощью собственности, прямо или косвенно находящейся во владении или под контролем таких лиц и связанных с ними лиц и организаций;
d) запретить своим гражданам или любым лицам и организациям на своей территории предоставление любых средств, финансовых активов или экономических ресурсов, или финансовых или иных соответствующих услуг, прямо или косвенно, для использования в интересах лиц, которые совершают или пытаются совершить террористические акты, или содействуют или участвуют в их совершении, организаций, прямо или косвенно находящихся в собственности или под контролем таких лиц, а также лиц и организаций, действующих от имени или по указанию таких лиц;
2. постановляет также, что все государства должны:
a) воздерживаться от предоставления в любой форме поддержки - активной или пассивной - организациям или лицам, замешанным в террористических актах, в том числе путем пресечения вербовки членов террористических групп и ликвидации каналов поставок оружия террористам;
b) принять необходимые меры в целях предотвращения совершения террористических актов, в том числе путем раннего предупреждения других государств с помощью обмена информацией;
с) отказывать в убежище тем, кто финансирует, планирует, поддерживает или совершает террористические акты, или предоставляет убежище;
d) не допускать, чтобы те, кто финансирует, планирует, оказывает содействие или совершает террористические акты, использовали свою территорию в этих целях против других государств или их граждан;
e) обеспечивать, чтобы любое лицо, принимающее участие в финансировании, планировании, подготовке или совершении террористических актов или в поддержке террористических актов, привлекалось к судебной ответственности, и обеспечить, чтобы, помимо любых других мер в отношении этих лиц, такие террористические акты квалифицировались как серьезные уголовные правонарушения во внутригосударственных законах и положениях и чтобы наказание должным образом отражало серьезность таких террористических актов;
f) оказывать друг другу всемерное содействие в связи с уголовными расследованиями или уголовным преследованием, которые имеют отношение к финансированию или поддержке террористических актов, включая содействие в получении имеющихся у них доказательств, необходимых для такого преследования;
g) предотвращать передвижение террористов или террористических групп с помощью эффективного пограничного контроля и контроля за выдачей документов, удостоверяющих личность, и проездных документов, а также с помощью мер предупреждения фальсификации, подделки или незаконного использования документов, удостоверяющих личность, и проездных документов;

3. Барлық мемлекеттердi:
а) жедел ақпаратты, әсiресе терроршылардың немесе террорлық жүйелердiң іс-әрекетi мен қимыл-қозғалысы; қолдан жасалған немесе бұрмаланған жол жүру құжаттары; қарудың, жарылғыш заттардың немесе қосарланған мақсаттағы материалдардың сауда-саттығы; террорлық топтардың коммуникациялық технологияларды пайдаланғандығы; және террорлық топтардың жаппай қырып жоятын қаруды иемдену қаупi туралы ақпаратты алмасуды жандандырудың және жеделдетудiң мүмкiндiгiн табуға;
b) террорлық актiлер жасауды болдырмау мақсатында халықаралық құқыққа және мемлекетішілiк заңнамаға сәйкес ақпарат алмасуға және әкiмшiлiк пен сот мәселелерiнде ынтымақтасуға;
с) террорлық шабуылдарды болдырмау және олардың жолын кесу және осындай актiлер жасауға кiнәлiлерге қарсы шаралар қолдану мақсатында, әсiресе екi жақты және көп жақты тетiктер мен келiсiмдердiң шеңберiнде бiрлесiп жұмыс iстеуге;
d) 1999 жылғы 9 желтоқсандағы терроризмдi қаржыландыруға қарсы күрес туралы конвенцияны қоса алғанда, терроризмге қарсы күрес туралы тиiстi халықаралық конвенциялар мен хаттамалардың мүмкiндiгінше тездетiп қатысушылары болуға;
е) терроризмге қатысты тиiстi халықаралық конвенциялар мен хаттамаларды және Қауiпсiздiк Кеңесiнiң 1269 (1999) және 1363 (2001) қарарларын толық жүзеге асыруға және осы саладағы ынтымақтастықты кеңейтуге;
f) баспана іздеп жүрген адамдар террорлық актiлердi жоспарламағандығына, оларға жәрдемдеспегенiне және оларды жасауға қатыспағандығына көз жеткiзу мақсатында, босқын мәртебесiн бергенге дейiн адам құқығы саласындағы халықаралық стандарттарды қоса алғанда, мемлекетiшiлiк заңнаманың және халықаралық құқықтың тиiстi ережелерiне сәйкес қажеттi шаралар қабылдауға;
g) террорлық актілердi орындаушылар мен ұйымдастырушылар немесе олардың сыбайластары халықаралық құқыққа сәйкес босқын мәртебесiн қиянат жасап пайдаланбауын қамтамасыз етуге және саяси себептерге сiлтеме жасау террорға қатысы бар деп күдiк келтiрiлген адамдарды ұстап беру туралы өтiнiштердi қабылдамау үшiн негіз ретiнде танылмауын қамтамасыз етуге шақырады.
4. Халықаралық терроризм мен трансұлттық ұйымдасқан қылмыстың, заңсыз есiрткiлердiң, ақшаның жылыстауының, қарудың заңсыз айналымының және ядролық, химиялық, биологиялық және басқа да ажал себуге әлеуеттi материалдардың заңсыз тасымалының арасындағы тығыз байланысты алаңдаушылық бiлдiрiп атап өтедi және осыған байланысты осы елеулi құбылыс пен халықаралық қауiпсiздiктiң қатерiне бүкiл әлемдiк үн қатуды күшейту мақсатында ұлттық, кішi аймақтық, аймақтық және халықаралық деңгейлердегi күш-жiгердi үйлестiрудi жақсартудың қажеттiлiгiн атап көрсетедi.

3. призывает все государства:
а) найти возможности активизации и ускорения обмена оперативной информацией, особенно о действиях или передвижениях террористов или террористических сетей; подделанных или фальсифицированных проездных документах; торговле оружием, взрывчатыми веществами или материалами двойного назначения; использовании террористическими группами коммуникационных технологий; и угрозе, которую представляет владение террористическими группами оружием массового уничтожения;
b) обмениваться информацией в соответствии с международным правом и внутригосударственным законодательством и сотрудничать в административных и судебных вопросах в целях предотвращения совершения террористических актов;
c) сотрудничать, особенно в рамках двусторонних и многосторонних механизмов и соглашений, в целях предотвращения и пресечения террористических нападений и принимать меры против виновных в совершении таких актов;
d) стать как можно скорее участниками соответствующих международных конвенций и протоколов о борьбе с терроризмом, включая Конвенцию о борьбе с финансированием терроризма от 9 декабря 1999 года;
e) полностью осуществить соответствующие международные конвенции и протоколы, касающиеся терроризма, и резолюции 1269 (1999) и 1368 (2001) Совета Безопасности и расширить сотрудничество в этой области;
f) принимать, до предоставления статуса беженца, надлежащие меры согласно соответствующим положениям внутригосударственного законодательства и международного права, включая международные стандарты в области прав человека, с целью удостовериться в том, что лица, ищущие убежище, не планировали террористических актов, не содействовали им и не участвовали в их совершении;
g) обеспечить, чтобы в соответствии с международным правом исполнители И организаторы террористических актов или их пособники не злоупотребляли статусом беженца и чтобы ссылки на политические мотивы не признавались в качестве основания для отклонения просьб о выдаче подозреваемых в причастности к терроризму лиц;
4. с озабоченностью отмечает тесную связь между международным терроризмом и транснациональной организованной преступностью, незаконными наркотиками, отмыванием денег, незаконным оборотом оружия и незаконными перевозками ядерных, химических, биологических и других потенциально смертоносных материалов и в этой связи подчеркивает необходимость улучшения координации усилий на национальном, субрегиональном, региональном и международном уровнях с целью усиления всемирной реакции на этот серьезный вызов и угрозу международной безопасности;

5. Терроризмнiң актiлерi, әдiстерi мен практикасы Бiрiккен Ұлттар Ұйымының мақсаттары мен қағидаттарына қайшы келетiнiн және террорлық актiлердi саналы түрде қаржыландыру мен жоспарлау және сондай актiлерге арандату да Бiрiккен Ұлттар Ұйымының мақсаттары мен қағидаттарына қайшы келетiнiн мәлiмдейдi.
6. Қажетті сарапшыларды пайдалана отырып осы қарарды жүзеге асыруға бақылау жасау үшін өзінің рәсімінің уақытша ережелерінің 28-ережесіне сәйкес Кеңестің барлық мүшелерінен тұратын Қауіпсіздік Кеңесінің комитетін құруға қаулы етеді және барлық мемлекеттерді осы қарар қабылданған күнінен бастап 90 күннен кешіктірмей осы комитетке баяндама ұсынуға, ал одан әрі комитет ұсынатын кестеге сәйкес осы қарарды жүзеге асыру үшін өздері қолға алған істер туралы баяндамаларын ұсынып отыруға шақырады.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 15 желтоқсандағы
N 1644 қаулысына
3-қосымша
БҰҰ ҚК Терроршылдықпен күрес жөнiндегі комитетінiң
БҰҰ ҚК 2001 жылғы 28 қыркүйектегі 1373-қарарының
6-параграфына сәйкес баяндамалар ұсыну жөнiндегi                        басшылық қағидаттары
1. Баяндаманың мақсаты
1.1. 2001 жылғы 28 қыркүйекте Қауiпсiздiк Кеңесi қабылдаған 1373-қарардың (2001) 6-параграфы бойынша қарарды орындау мониторингі үшiн Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Комитетi құрылады және барлық мемлекеттi осы Комитетке қарарды орындау үшiн қабылдаған қадамдарына қатысты баяндамалар ұсынуға шақырады. Келесi параграфта осындай баяндамаларды ұсыну бойынша басшылық баяндалған.
1.2. Осындай баяндамаларды әзiрлеу кезiнде мемлекеттер 1373-қарардың (2001) тиiстi ережелерiне сiлтеме жасай отырып, қабылданған заңнамалық және әкiмшiлiк шараларды немесе осы қарарды орындауға жәрдемдесетiн шараларды, сондай-ақ қарарда қарастырылған салалардағы басқа да күш-жiгер жұмсауларды қысқа әрi анық етiп көрсетуге ұмтылуға тиiс.
1.3. Баяндама мазмұнына орай, қажеттiлiгiне байланысты, Комитет мемлекеттердiң қосымша ақпарат немесе түсiндiрме беруiн сұрай алады. Комитет Қауiпсiздiк Кеңесiнiң назарын, Комитеттiң пайымдауынша, 1373-қарарды (2001) орындау жөнiндегi күш-жiгердi арттыруы қажет деп тапқан мемлекеттерге аудара алады.
1.4. Мемлекеттер, егер өздерi қаласа, 1373-қарарды (2001) орындау жөнiнде өздерiне қосымша басшылық немесе техникалық жәрдем қажет салаларды анықтай алады. Бұндай жәрдем көрсету үшiн Комитет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың мүмкiндiктерiн зерттейдi.
2. Баяндамаларды беру мерзімі
2.1. 1373-қарардың (2001) 6-параграфы барлық мемлекетті баяндамаларды 1373-қарар қабылданғаннан кейiн 90 күннен кешiктiрмей беруге шақырады. Осыған байланысты мемлекеттер өздерiнiң алғашқы баяндамаларын ҚК Терроршылдықпен күрес жөнiндегi комитетiне 2001 жылдың 27 желтоқсанына дейiн немесе соған қарай тапсыруға тиiс. Комитет қалған баяндамаларды, Комитет мүдделi мемлекеттермен консультациялар жүргiзгеннен кейiн ұсынатын кестеге сәйкес, белгiленген тәртiппен тапсыруды сұрайды.

5. заявляет, что акты, методы и практика терроризма противоречат целям и принципам Организации Объединенных Наций и что сознательное финансирование и планирование террористических актов и подстрекательство к ним также противоречат целям и принципам Организации Объединенных Наций;
6. постановляет учредить в соответствии с правилом 28 своих временных правил процедуры Комитет Совета Безопасности, состоящий из всех членов Совета, для контроля за осуществлением настоящей резолюции с использованием необходимых экспертов, и призывает все государства представить этому комитету не позднее чем через 90 дней после даты принятия настоящей резолюции доклад, а в дальнейшем представлять согласно графику, который будет предложен комитетом, доклады о шагах, предпринятых ими для осуществления настоящей резолюции.
Приложение 3 к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2001 года N 1644
Руководящие принципы Комитета СБ ООН по борьбе с
терроризмом по предоставлению докладов в соответствии с
параграфом 6 резолюции СБ ООН 1373 от 28 сентября 2001 года
1. Цель доклада
1.1. Параграфом 6 резолюции 1373 (2001), принятой Советом Безопасности 28 сентября 2001 года, создается Комитет Совета Безопасности для мониторинга исполнения резолюции и призывает все государства предоставлять данному Комитету доклады в отношении шагов, предпринятых для исполнения резолюции. В следующем параграфе содержится руководство по предоставлению таких докладов.
1.2. При составлении таких докладов государства должны стремиться кратко и ясно указывать, со ссылкой на соответствующие положения резолюции 1373 (2001), принятые законодательные и административные меры или меры содействующие исполнению данной резолюции, а также другие усилия, предпринятые ими в сферах, предусмотренных резолюцией.
1.3. По необходимости, исходя из содержания доклада, Комитет может запросить государства предоставить дополнительную информацию или пояснения. Комитет может обратить внимание Совета Безопасности на те государства, которым, по мнению Комитета, необходимо повысить усилия по исполнению резолюции 1373 (2001).
1.4. Государства, если они того пожелают, могут определять сферы, в которых им необходимо дополнительное руководство или техническое содействие по исполнению резолюции 1373 (2001). Комитет изучит возможности государств и международных организаций для оказания такой помощи.
2. Сроки предоставления докладов
2.1. Параграф 6 резолюции 1373 (2001) призывает все государства представить доклады не позднее 90 дней после принятия резолюции 1373. В этой связи государства должны представить свои первые доклады Комитету СБ по борьбе с терроризмом до или к 27 декабря 2001 года. Комитет будет просить государства представить остальные доклады в установленном порядке, в соответствии с графиком, который будет предложен Комитетом после консультаций с заинтересованными государствами.

2.2. Комитет 1373-қарар (2001) қамтитын заңнамаларға және қызмет салаларына байланысты туындайтын қиындықтарды мойындайды және тиiстi ұлттық парламенттiк рәсiмдеулердi сәйкестендiру қажеттiгiн атап көрсетедi. Мемлекеттердiң тиiстi салалардағы ресурстары мен техникалық құзыреттiлiгi бiрдей еместiгiн де мойындайды. Комитет көмек көрсету мүмкiндiктерiн мұқият қарауға немесе мемлекеттердегі осындай қиындықтарды еңсеруге одан әрi басшылық беруге ниеттi. Дегенмен, Комитет барлық мемлекеттен мүмкiндiгiнше 2001 жылғы 27 желтоқсанға дейiн немесе соған қарай 1373-қарардың 6-параграфын орындау жөнiнде қабылданған шаралар туралы ақпараттық баяндамаларды даярлап беруiн күтедi.
3. Мазмұны
3.1. Мемлекеттер 1373-қарардың өздерiнiң мiндеттерiн айқындайтын әрбiр параграфы мен кiшi параграфының тармақтары қалай орындалып жатқаны туралы баяндамалар тапсыруға тиiс. Баяндамаларда қандай заң кесiмдерi (нормаларды және басқа да заңнамалық тетiктердi қоса алғанда) қолданылуда немесе қолданылу үшiн қарастырылуда; қандай әкімшiлiк iс-әрекеттер қабылдануда; қандай әрекеттер, егер мұндайлар бар болса, 1373-қарардың (2001) мазмұны мен мәнiне сәйкес қабылданып үлгердi немесе орындау үшiн қаралуда; 1373-қарар (2001) шеңберiнде халықаралық ынтымақтастық деңгейiн көтеру мақсатында қандай қадамдар жасалуда екенi көрсетiлуге тиiс.
3.2. Комитет мемлекеттер баяндаманы дайындау кезiнде мына мәселелердi басшылыққа алар деп есептейдi. Әрбiр сұрақ немесе бiрнеше мәселе 1373-қарардың (2001) белгiлi бiр параграфына немесе кiшi параграфына жатады.
N 1 қаулы етушi параграф
Кiшi параграф (а) - Террорлық әрекеттердi қаржыландырудың алдын алу және тыйым салу үшiн 1 (b)-(d)-сұрақтарына жауаптарда көрсетiлгендерге қосымша қандай шаралар қабылданды?
Кiшi параграф (b) - Осы кiшi параграфта аталған іс-әрекеттерге қатысты Сiздiң елде қандай шаралар мен жазалар бар?
Кіші параграф (с) - Банктердегі және қаржы институттарындағы шоттар мен активтердi тоқтатып қоюға арналған қандай заңнамалық және рәсiмдiк нормалар бар? Мемлекеттер осындай іс-әрекеттiң кез келген мысалын ұсына алады.
Кiшi параграф (d) - Осы кiшi параграфта аталған іс-әрекеттерге тыйым салу мақсатындағы қандай шаралар бар?
N 2 қаулы етушi параграф
Кiшi параграф (а) - Осы кiшi параграф ережелерiн орындау үшін белгiленген қандай заңнамалық нормалар мен шаралар бар? Атап айтқанда, терроршыл топтардың тұрғындарды өз жағына тартуына тыйым салу үшiн (2) терроршыларды қарумен жабдықтауды болдырмау үшiн Сiздiң елде (1) қандай шаралар (нормалар) қарастырылған?
Мұндай әрекеттердiң алдын алуға басқа қандай шаралар жәрдемдеседi?
Кiшi параграф (b) - Террорлық әрекеттердi өткiзуге тыйым салу мақсатында, соның ішінде, қандай алдын алу және басқа мемлекеттермен ақпарат алмасу тетіктері бар?
Кiшi параграф (с) - Терроршыларға пана беруге тыйым салатын қандай заңнамалық нормалар немесе рәсiмдер бар, мәселен, осы кiшi параграфта аталған адамдардың мемлекетте болуы мен одан шығарып жiберудi көздейтiн қандай заңдар бар?
Мемлекеттер осындай әрекеттердiң мысалдарын ұсына алады.
Кiшi параграф (d) - Сiздiң мемлекеттiң аумағынан басқа мемлекеттерге немесе олардың азаматтарына терроршылар әрекеттерiн болдырмау үшiн қандай заңнамалар немесе рәсiмдер бар? Мемлекеттер осындай мысалдарды ұсына алады.
Кiшi параграф (е) - Террорлық әрекеттердi ауыр криминалдық қылмыс ретiнде айқындайтын және осындай террорлық әрекеттердiң ауырлығына лайықты жаза белгiлеудi қамтамасыз ететiн қандай қадамдар белгіленген? Осындай айып тағулар мен жазалау шаралары мысалдарын ұсыныңыздар.
Кiшi параграф (f) - Басқа мемлекеттерге жәрдемдесуге қолданылып жүрген қандай рәсiмдер мен тетiктер мүмкiндiк береді? Осындай ынтымақтастықтың мысалдарын ұсыныңыздар.
Кiшi параграф (g) - Шекаралық бақылау терроршылардың қозғалысын қалай болдырмайды? Мемлекет аумағында жүріп-тұруға мүмкіндік беретін жеке адамды куәландыратын құжаттарды беруде аталған мақсатқа жету үшiн қандай факторлар қосымша құрал мiндетiн атқарады? Осы құжаттарды қолдан жасауды болдырмау үшін қандай шаралар қабылданды?
N 3 қаулы етушi параграф
Кiшi параграф (а) - Осы кiшi параграфта баяндалған салаларда жандандыру және жедел ақпарат алмасуды шапшаңдату үшiн қандай қадамдар белгiленген?
Кiшi параграф (b) - Осы кiшi параграфта баяндалған салаларда өзара ақпарат алмасу және ынтымақтастықты қамтамасыз ету үшiн қандай қадамдар жасалған?
Кiшi параграф (с) - Кiшi параграфтарда баяндалған салаларда ынтымақтастық бойынша қандай қадамдар белгіленген?
Кiшi параграф (d) - Осы кiшi параграфта көрсетiлген конвенциялар мен хаттамаларға қол қою және/немесе бекiтуге қатысты Сiздiң Yкiметiңiздiң қандай ниеттері бар?
Кiшi параграф (е) - Осы параграфта көрсетiлген конвенцияларды, хаттамаларды және қарарды жүзеге асыру жөнiндегі кез келген тиiстi ақпаратпен қамтамасыз етiлсiн.
Кiшi параграф (f) - Босқын мәртебесi берiлгенге дейiн пана iздеушi адамдардың терроршылдыққа қатыстылығын анықтау үшiн қандай заң кесiмдерi, рәсiмдер мен тетiктер қарастырылған? Тиiстi кез келген мысалдарды келтiруiңiздi өтінеміз.
Кiшi параграф (g) - Босқын мәртебесiн терроршылардың пайдалануын болдырмау жөнiнде қандай рәсiмдер қарастырылған? Терроршылдыққа күдiктiлердi беруге сұрау салуларға бас тарту үшiн негіз ретiнде саяси мәнi бар талаптарды тануға кедергi болатын заңнамалардың және/немесе әкiмшiлiк рәсiмдердiң егжей-тегжейлi жай-жапсарын ұсыныңыз. Тиiстi мысалдар келтiруiңiздi өтiнемiз.

2.2. Комитет признает сложности, вызванные законодательством и областями деятельности, охватываемые резолюцией 1373 (2001), и отмечает необходимость приведения в надлежащее соответствие национальных парламентских процедур. Он также признает, что государства не имеют одинаковые ресурсы и техническую компетентность в соответствующих областях. Комитет намерен внимательно рассмотреть возможности оказания помощи или предоставления дальнейшего руководства государствам в преодолении таких трудностей. Однако Комитет ожидает от всех государств подготовить до или к 27 декабрю 2001 года по возможности информативный доклад о мерах, предпринятых по выполнению параграфа 6 резолюции 1373 (2001).
3. Содержание
3.1. Государства должны представлять доклады Комитету о том, как исполняются пункты каждого параграфа и под-параграфа резолюции 1373 (2001), которые определяют их обязанности. В докладах должны быть указаны, какие законодательные акты (включая нормы и другие законодательные механизмы) применяются или рассматриваются для применения; какие административные действия предприняты: какие другие действия, если имели место, были уже предприняты сообразно букве и духу резолюции 1373 (2001) или рассматриваются для выполнения; и какие шаги были предприняты в целях повышения уровня международного сотрудничества в рамках резолюции 1373 (2001).
3.2. Комитет считает, что при подготовке доклада государства могли бы руководствоваться следующими вопросами. Каждый вопрос или несколько вопросов относятся к определенному параграфу или под-параграфу резолюции 1373 (2001).
Постановляющий параграф N 1
Под-параграф (а) - Какие меры были предприняты для предотвращения и запрещения финансирования террористических актов в дополнение к тем, которые были указаны в ответах на вопросы с 1 (b) - (d)?
Под-параграф (b) - Какие меры и наказания существуют в вашей стране в отношении действий, перечисленных в этом под-параграфе?
Под-параграф (с) - Какие законодательные и процедурные нормы существуют для замораживания счетов и активов в банках и финансовых институтах? Государства могли бы предоставить пример любого такого действия.
Под-параграф (d) - Какие меры существуют в целях запрещения действий, перечисленных в данном под-параграфе?
Постановляющий параграф N 2
Под-параграф (а) - Какие установленные законодательные нормы и меры существуют для исполнения положений данного под-параграфа? В частности, какие меры (нормы) предусмотрены в вашей стране (1) для запрещения вербовки жителей террористическими группами (2) предотвращения снабжения террористов оружием?
Какие другие меры содействуют предотвращению таких действий?
Под-параграф (b) - Какие другие шаги были предприняты в целях предотвращения проведения террористических актов, в частности, какие существуют механизмы раннего предупреждения и обмена информации с другими государствами?
Под-параграф (с) - Какие существуют законодательные нормы или процедуры, запрещающие предоставление убежища террористам, к примеру, законы, запрещающие нахождение или предусматривающие выдворение из государства лиц, упоминающихся в данном под-параграфе?
Государства могут предоставить примеры подобных действий.
Под-параграф (d) - Какие законодательные нормы или процедуры существуют для предотвращения действий террористов с территории вашего государства против других государств и их граждан? Государства могут предоставить примеры подобных действий.
Под-параграф (е) - Какие шаги были предприняты, определяющие террористические акты, как серьезные криминальные преступления, и обеспечивающие определение меры наказания, которые соответствуют серьезности таких террористических актов? Предоставьте примеры таких обвинений и меру наказания.
Под-параграф (f) - Какие существующие процедуры и механизмы позволяют оказывать содействия другим государствам? Представьте примеры такого сотрудничества.
Под-параграф (g) - Каким образом пограничный контроль предотвращает передвижения террористов? Какие факторы в процедурах выдачи документов, удостоверяющие личность и позволяющие перемещаться на территории государства, служат вспомогательным средством для достижения данной цели? Какие меры приняты для предотвращения подделывания данных документов?
Постановляющий параграф N 3
Под-параграф (а) - Какие шаги были предприняты для интенсификации и ускорения обмена оперативной информацией в сферах, оговоренных в данном под-параграфе?
Под-параграф (b) - Какие шаги были предприняты для обеспечения взаимообмена информацией и сотрудничества в сферах, оговоренных в данном под-параграфе?
Под-параграф (с) - Какие шаги были предприняты по сотрудничеству в сферах, оговоренных в под-параграфах?
Под-параграф (d) - Какие существуют намерения вашего Правительства относительно подписания и/или ратификации конвенций и протоколов, указанных в этом под-параграфе?
Под-параграф (е) - Обеспечить любой соответствующей информацией по осуществлению конвенций, протоколов и резолюций, указанных в этом параграфе.
Под-параграф (f) - Какие законодательные акты, процедуры и механизмы предусмотрены для определения причастности к терроризму людей, ищущих убежище, до предоставления им статуса беженца. Пожалуйста, приведите любой соответствующий пример.
Под-параграф (g) - Какие предусмотрены процедуры по предотвращению использования статуса беженца террористами? Пожалуйста, представьте детализированную раскладку законодательства и/или административных процедур, которые препятствуют признанию требований с политической мотивацией, как основы для отказа запросам выдачи подозреваемых в терроризме. Пожалуйста, приведите соответствующие примеры.

3.3. Мемлекеттер 1373-қарардың (2001) 4-параграфында баяндалған мәселелер бойынша ақпаратты қоса алғанда, тиiстi қосымша ақпараттарды баяндамаға енгізе алады. Олар сонымен қатар қарарды жүзеге асыру жөнiндегi жалпы шолуды және өздерi тап болған кез келген проблемаларды сипаттай алады.
3.4. Мемлекеттер Комитетке жоғарыда көрсетiлген кiшi параграфтардағы келтiрiлген мысалдарды қамтамасыз ететiн ақпараттарды, егер олар тиiстi зерттеу немесе сот рәсiмдерiн жүргiзуге кедергi келтiретiн болса, ұсынуға мiндетті емес.
4. Жәрдем беру
4.1. Мемлекеттер өздерiнiң қалауы бойынша техникалық жәрдем көрсету немесе 1373-қарарына (2001) немесе осы қарардың 6-параграфына сәйкес Комитет үшiн баяндамалар даярлау процесінде қарастырылған аспектiлер бойынша қосымша консультациялар қажеттiгi жөнiнде өздерiнiң баяндамаларында көрсете алады немесе Комитетті жеке хабардар ете алады. Комитет мемлекеттерге, халықаралық және аймақтық ұйымдарға жәрдем көрсету қажеттiгiн зерттейдi. Комитет ақпараттарды көмек көздерi мүмкiндiктерiмен салыстыра отырып, сұралған жәрдемдi қамтамасыз ету жолдарын мұқият қарастырады.
5. Баяндамалардың көлемi және тапсыратын мекен-жайы
5.1. Баяндамалар БҰҰ ресми тілінде жазылуы және Комитетке тапсырылуы тиiс.
5.2. Баяндамалар Терроршылдыққа қарсы күрес жөнiндегi комитеттiң Хатшылығына, Саяси қатынастар департаментiне S-3520-А бөлмесіне, БҰҰ Хатшылығы, Нью-Йорк, NY 10017 (ф.+1 212 963 7878) жiберiлуге тиiс.
5.3. Жариялылық мақсатында, әрбiр баяндама Қауiпсiздiк Кеңесiнiң құжаты ретiнде таратылады.
5.4. Егер, кейбiр ақпаратты құпия түрде қалдыру қажет болған жағдайда, мемлекеттер баяндамаға тек Комитет мүшелерi арасында ғана таралатын, құпия қосымша ұсына алады.
6. Одан арғы басшылық
Комитет қажетiне қарай әлсiн-әлсiн қосымша басшылықтар шығара алады.

3.3. Государства могут включать в доклады дополнительную соответствующую информацию, включая информацию по вопросам, оговариваемых в параграфе 4 резолюции 1373 (2001 г.). Они также могут включить общий обзор по осуществлению резолюций и охарактеризовать любые проблемы, с которыми сталкивались.
3.4. Государства не обязаны предоставлять Комитету информацию, обеспечивающую примеры для вышеуказанных под-параграфов, в случае, если это может помешать ведению соответствующего расследования или судебной процедуры.
4. Помощь
4.1. Государства могут, при желании, определить в своих докладах или информировать Комитет отдельно о необходимости оказания технической помощи или дополнительных консультаций по аспектам, предусмотренных резолюцией 1373 (2001 г.) или в процессе подготовки докладов для Комитета в соответствии с параграфом 6 указанной резолюции. Комитет изучит необходимость предоставления помощи государствам, международным и региональным организациям. Сопоставив информацию с возможными источниками помощи, Комитет тщательно рассмотрит способы обеспечения запрашиваемой помощи.
5. Формат и адрес сдачи докладов
5.1. Доклады должны быть составлены на официальном языке ООН и сданы в Комитет.
5.2. Доклады должны быть направлены Секретарю Комитета по борьбе против терроризма, в Департамент политических отношений, комната S-3520-А, Секретариат ООН, Нью-Йорк, NY 10017 (ф. + 1 212 963 7878).
5.3. В интересах прозрачности, каждый доклад будет распространяться в качестве документа Совета Безопасности.
5.4. В случае, если необходимо оставить какую-либо информацию секретной, государства могут представить секретное дополнение к докладу, которое будет распространено только между членами Комитета.
6. Дальнейшее руководство
Время от времени по необходимости Комитет может выпускать дополнительные руководства.