Құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өнеркәсiптiк қайта өңдеу жөнiндегі өндiрiстер кешенiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 11 қаңтар N 37
Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестi күшейту, сондай-ақ құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өнеркәсiптiк қайта өңдеу жөнiндегі импортты алмастыратын өндiрiстер құру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнің Инвестициялар жөнiндегi комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өнеркәсiптiк қайта өңдеудi тiкелей отандық және шетелдiк инвестицияларды тартуға арналған неғұрлым маңызды өндiрiстердiң тiзiмiне енгiзсiн.
2. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiмен бiрлесiп заңнамада белгiленген тәртiппен:
- республикада құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өнеркәсiптiк қайта өңдеу жөнiндегi өндiрiстер кешенiн құру туралы техникалық-экономикалық негiздеменiң бас әзiрлеушiсiн (қаржыландыру көзi белгiленген кезде);
- құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өнеркәсiптiк қайта өңдеу жөніндегi өндiрiстер кешенiн құру туралы жобаның негiзгi орындаушысын (бұдан әрi - Жобаның орындаушысы) белгiлесiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi жылдық бюджеттiк өтiнiмдерде қарасораның дақылдық сорттарын өсiру мен оны өнеркәсiптiк қолдануды ғылыми зерделеу үшiн мемлекеттiк тапсырысты қалыптастыруды көздесiн.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі осы қаулының 2-тармағына сәйкес "XELORIA" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі болып белгіленген Жобаның орындаушысына құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар өсімдіктер мен шөптерді өсіруге, жинауға, дайындауға, сондай-ақ есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзірлеуге, өндіруге, өңдеуге, тасымалдауға, жөнелтуге, сатып алуға, сақтауға, таратуға, өткізуге, пайдалануға, жоюға лицензия беру мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен қарастырсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.30  N 520 Қаулысымен.
4-1. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Жобаның орындаушысының Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Инвестиция және өнеркәсіп комитетінің "Инфекцияға қарсы препараттар ғылыми орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорынмен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен "Қарасораны және оның туындыларын зерттеу мен олардан жаңа дәрі-дәрмектер жасау жөніндегі халықаралық орталық" акционерлік қоғамын құру мүмкіндігін қарастырсын.

О создании комплекса производств по промышленной переработке наркотикосодержащих растений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 37
В целях усиления борьбы с наркоманией и наркобизнесом, а также создания импортозамещающих производств по промышленной переработке наркотикосодержащих растений Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Комитету по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке включить промышленную переработку наркотикосодержащих растений в Список наиболее важных производств для привлечения прямых отечественных и иностранных инвестиций.
2. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке определить:
головного разработчика технико-экономического обоснования по созданию комплекса производств по промышленной переработке наркотикосодержащих растений в республике (при определении источника финансирования);
основного исполнителя проекта по созданию комплекса производств по промышленной переработке наркотикосодержащих растений (далее - Исполнитель проекта).
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан предусматривать в годовых бюджетных заявках формирование государственного заказа для научного изучения выращивания культурных сортов конопли и ее промышленного применения.
4. Министерству внутренних дел Республики Казахстан рассмотреть возможность выдачи в установленном законодательством порядке Исполнителю проекта, которым в соответствии с пунктом 2 настоящего постановления определено товарищество с ограниченной ответственностью "XELORIA", лицензии на культивирование, сбор, заготовку растений и трав, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, а также на разработку, производство, переработку, перевозку, пересылку, приобретение, хранение, распределение, реализацию, использование, уничтожение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2008  N 520 .
4-1. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан рассмотреть возможность в установленном законодательством порядке учреждения Исполнителем проекта совместно с Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Научный центр противоинфекционных препаратов" Комитета по инвестициям и промышленности Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан акционерного общества "Международный центр по изучению и созданию новых лекарственных средств из конопли и ее производных.

Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.30  N 520 Қаулысымен.
4-2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Жобаның орындаушысына заңнамада белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өндіруге, тасымалдауға, сатып алуға, сақтауға, таратуға, өткізуге, пайдалануға, жоюға лицензия беру мүмкіндігін қарастырсын.
Ескерту. 4-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.30  N 520 Қаулысымен.
5. Жамбыл облысының әкiмi заңнамада белгіленген тәртiппен:
- облыстың Шу Мойынқұм және Мерке аудандарында қарасора тұтастай өскен жер телiмдерiне түгендеу жүргізудi қамтамасыз етсiн;
- түгендеудiң нәтижелерi бойынша Жобаның орындаушысына құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өсiру, жинау және дайындау үшiн жердi пайдалану құқығымен жоғарыда көрсетiлген аудандардағы жалпы көлемi 25000 га жер телiмдерiн берудi және оны өнеркәсiптiк қайта өңдеу жөнiндегi өндiрiстердi ұйымдастыруды қамтамасыз етсiн;
- Жобаның орындаушысына құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өнеркәсіптік қайта өңдеу жөнiндегi өндiрiстердi ұйымдастыру және оның қайта өңделген өнiмдерiн сақтау үшiн қажеттi өндiрiстiк қуаттарды, соның iшiнде тоқтап тұрғандарын бөлу мүмкiндiгiн қарастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Ішкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен (келiсiм бойынша) бiрлесiп жобаның шеңберiнде құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өсiруге, жинауға және дайындауға бақылау ұйымдастыруды қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.30  N 520 Қаулысымен.
7. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2008  N 520 .
4-2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан рассмотреть возможность выдачи в установленном законодательством порядке Исполнителю проекта лицензии на производство, перевозку, приобретение, хранение, распределение, реализацию, использование, уничтожение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.05.2008  N 520 .
5. Акиму Жамбылской области в установленном законодательством порядке:
обеспечить проведение инвентаризации земельных участков с местами сплошного произрастания конопли в Шуйском, Моюнкумском и Меркенском районах области;
по результатам инвентаризации обеспечить предоставление Исполнителю проекта земельных участков в вышеуказанных районах на праве землепользования для культивирования, сбора и заготовки наркотикосодержащих растений и организацию производств по ее промышленной переработке общей площадью 25000 га;
рассмотреть возможность выделения Исполнителю проекта необходимых производственных мощностей, в том числе простаивающих, для организации производств по промышленной переработке наркотикосодержащих растений и хранения продуктов ее переработки.
6. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию) обеспечить организацию контроля за культивированием, сбором и заготовкой наркотикосодержащих растений в рамках проекта.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.05.2008  N 520 .
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан