Қазақстан Республикасы Президентiнiң қатысуымен өткен Үкiметтiң кеңейтiлген отырысының ХАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысының Хаттамасы 2002 жылғы 7 тамыз N 01-10.9
Н.Ә.Назарбаев төрағалық етті
Қатысқандар:
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                        И.Н.Тасмағамбетов
Қазақстан Республикасы
Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы        Н.Ә.Әбiқаев
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң Төрағасы                       Г.А.Марченко
Yкiмет мүшелерi, Парламент Сенаты мен Мәжiлiсiнiң депутаттары, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың, Yкiмет құрамына кiрмейтiн мемлекеттiк органдардың басшылары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң және Премьер-Министр Кеңсесiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары, ұлттық компаниялардың, банктердiң, бұқаралық ақпарат құралдарының президенттерi мен басшылары (тiзiм бойынша).
Күн тәртiбi:
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы І жартыжылдықтағы елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының қорытындылары жөнiндегi есебi.
2. Мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуының 2002 жылғы І жартыжылдықтағы қорытындылары туралы.
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы І жартыжылдықтағы
елдің әлеуметтiк-экономикалық дамуының қорытындылары жөнiндегi есебi __________________________________________________________________________
(Назарбаев, Тасмағамбетов, Кәкiмжанов, Школьник, Yмбетов,
Шалғымбаев, Досқалиев, Ахметов, Көшербаев, Есiмов, Тұрысов)
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнің Премьер-Министрi И.Н.Тасмағамбетовтiң Қазақстан Республикасының 2002 жылғы І жартыжылдықтағы әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытындылары туралы баяндамасы назарға алынсын.
Ел соңғы үш жыл ішінде өзінің экономикалық қуатын үштен бiрiнен асыра отырып, нығайтқаны атап көрсетiлсiн.
Сонымен қатар 2002 жылдың екiншi тоқсанында бiрiншi тоқсанмен салыстырғанда әлеуметтiк-экономикалық даму көрсеткіштерiнiң өсуi төмендеген. Шағын және орта бизнестi, тұрғын үй құрылысын дамытуға жеткiлiктi назар аударылмайды, автожолдарды салу кестеден кешеуiлдеуде, әлеуметтiк қорғау жүйесiнде реформалар аяқталмаған, айқын индустриалдық саясат жоқ, бағалы қағаздардың қайталама нарығы әлсiз дамыған, аймақтарда базардағы бағаның өсуіне тиiстi бақылау жасалмайды.
Қазақстанның экономикалық дамуының басты мақсаты - жалпы iшкi өнiмнiң барынша жоғарғы қарқынмен өсуіне қол жеткiзу.
2. Үкiмет:
1) үш ай мерзiмде өнiм берушiлерге қойылатын талаптарды және олардың беретiн тауарларының, орындайтын жұмыстары мен көрсететiн қызметтерiнің тиiстi сапасын қамтамасыз ету жөніндегi жауапкершілiгін арттыруға бағытталған мемлекеттiк сатып алу жөніндегi қажеттi нормативтiк базаны жасасын;

Протокол расширенного заседания Правительства с участием Президента Республики Казахстан
Протокол расширенного заседания Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2002 года N 01-10.9
Председательствовал Назарбаев Н.А.
Присутствовали:
Премьер-Министр Республики Казахстан            Тасмагамбетов И.Н.
Руководитель Администрации Президента
Республики Казахстан                            Абыкаев Н.А.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан                            Марченко Г.А.
члены Правительства, депутаты Мажилиса и Сената Парламента, руководители государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, государственных органов, не входящих в состав Правительства, акимы областей, гг. Астаны и Алматы, руководители структурных подразделений Администрации Президента и
Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, президенты и
руководители национальных компаний, банков, средств массовой информации
(по списку).
Повестка дня:
1. Отчет Правительства Республики Казахстан об итогах
социально-экономического развития страны за I полугодие 2002 года.
2. Об итогах исполнения государственного бюджета за I полугодие 2002
года.
1. Отчет Правительства Республики Казахстан
об итогах социально-экономического развития
страны за I полугодие 2002 года
_______________________________________________
(Назарбаев, Тасмагамбетов, Какимжанов, Школьник,
Умбетов, Шалгимбаев, Доскалиев, Ахметов,
Кушербаев, Есимов, Турысов)
1. Принять к сведению доклад Премьер-Министра Республики Казахстан Тасмагамбетова И.Н. об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за I полугодие 2002 года.
Отметить, что за последние три года страна более чем на треть укрепила свою экономическую мощь.
Вместе с тем во втором квартале 2002 года рост показателей социально-экономического развития снизился по сравнению с первым кварталом. Недостаточно уделяется внимание развитию малого и среднего бизнеса, жилищному строительству, идет отставание от графика строительства автодорог, не завершены реформы в системе социальной защиты, нет четкой индустриальной политики, слабо развит вторичный рынок ценных бумаг, в регионах отсутствует должный контроль за ростом цен на рынках.
Главная цель экономического развития Казахстана - достижение максимально высоких темпов роста валового внутреннего продукта.
2. Правительству:
1) в трехмесячный срок создать необходимую нормативную базу по государственным закупкам, направленную на повышение требований к поставщикам и усиление их ответственности по обеспечению соответствующего качества поставляемых товаров, выполняемых работ и предоставляемых услуг;

2) бiр ай мерзiмде Жер кодексінің жобасына барлық мүдделi мемлекеттiк органдармен кешендi сараптама жүргiзіп, Yкiметте арнайы қарап, елдің Ұлттық кеңесiнде талқыласын;
3) ағымдағы жылғы 15 қыркүйекке дейiн бұрын қабылданып, қаржымен қамтамасыз етiлмеген мемлекеттiк бағдарламалардың күшiн жою жөнінде ұсыныстар енгiзсін;
4) ағымдағы жылдың соңына дейiн Салық кодексінің:
арнаулы салық режимдерiндегi шағын бизнес субъектiлерiне қатысты қолданылатын ставканы төмендете отырып, кәсiпкерлер үшiн арнаулы салық режимдерiн қолдану саласын кеңейту;
қаржы лизингiне берiлген мүлiк үшiн лизинг төлемдерiн өтеу ретiне қарай ҚҚС-на (қосылған құн салығы) тең мөлшерде төлем жүргiзуге мүмкiндiк беретiн норманы бекiте отырып, лизингке салық салу жүйесiн жетiлдіру;
Қазақстан Республикасының Салық K010209_ кодексі мен Қазақстан Республикасының "Жер туралы" Z010152_ Заңының арасындағы әркелкiлiктi болдырмай, ауыл шаруашылығына арналған жерге салық салу;
бұрынғы КСРО-да шығарылған жеңiл автокөлiк құралдарының ескiрген модельдерiне салынатын салық ставкаларын төмендету;
қайта қаржыландыру ставкасын тиiсiнше 1,5 еседен 2 есеге дейiн көбейтіп, салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да төлемдердi уақтылы төлемегенi үшiн өсiмақы мөлшерiн бiр мезгілде ұлғайта отырып, теңгемен берiлген кредиттер бойынша сыйақыларға жатқызылған шегерiмдердiң шектi мөлшерiн ұлғайту бөлiгiнде тиiстi өзгерiстер мен толықтыруларды әзiрлеп енгiзсiн;
5) бір ай мерзiмде шағын және орта бизнесті дамытуда әкiмшiлiк кедергiлердi азайту жөнiнде ұсыныстар енгiзiп, оларды жаңа Кеден кодексiн пысықтау кезiнде ескерсiн;
6) "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Заңның қабылдануын қамтамасыз етiп, оны мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiмен қатар 2005 жылдан бастап күшiне енгiзудi көздей отырып, әлеуметтiк қорғау жүйесiнiң реформасын жалғастырсын;
7) мыналардың:
2002 жылдың соңына дейiн маусымдық жұмыстарға тартылған жұмыскерлердің еңбегiн нормативтiк құқықтық реттеу жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;
шекаралас елдермен еңбек көшi-қоны ағынын реттеу туралы екi жақты және кеп жақты келiсімдер жасасу негiзінде толыққанды еңбек нарығын қалыптастыру оңтүстiктен келетiн көшi-қон процестерiн реттеу мен маусымдық жұмыскерлердiң құқықтарын жолға қою, сондай-ақ жасы ұлғайған адамдарды еңбекпен қамтудың икемдi жүйесiн ұйымдастыру жөнiнде шаралар қолдансын;
8) халықты әлеуметтiк қорғау мақсатында:
2003 жылғы бiрiншi қаңтардан бастап зейнетақы мөлшерiн 12 процентке ұлғайтсын;
салымдарға өтемақы бойынша iшкi қарызды мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарға бiр мезгілде қайта ресiмдеудi қамтамасыз ете отырып, бұрынғы КСРО Жинақ банкінде сақталған халықтың салымдарына өтемақы төлеудi жүргiзсiн.
Өтемақы төлеудi 2003 жылы:

2) в месячный срок провести комплексную экспертизу проекта Земельного кодекса всеми заинтересованными государственными органами, специально рассмотреть в Правительстве и обсудить на заседании Национального совета страны;
3) до 15 сентября т.г. внести предложения по отмене ранее принятых государственных программ, не обеспеченных финансированием;
4) до конца текущего года разработать и внести соответствующие изменения и дополнения в Налоговый кодекс в части:
расширения сферы применения специальных налоговых режимов для предпринимателей со снижением ставок, применяемых к субъектам малого бизнеса в специальных налоговых режимах;
усовершенствования системы налогообложения лизинга с установлением нормы, позволяющей производить уплату НДС равномерно по мере погашения лизинговых платежей за имущество, переданное в финансовый лизинг;
налогообложения земель сельскохозяйственного назначения путем устранения разночтения между Налоговым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О земле";
снижения ставок налога на устаревшие модели легковых автотранспортных средств, произведенных в бывшем СССР;
увеличения предельного размера относимого на вычеты вознаграждения по кредитам, выданным в тенге, с одновременным увеличением размера пени за несвоевременную уплату налогов и других платежей в бюджет соответственно с 1,5-кратной до 2-кратной ставки рефинансирования;
5) в месячный срок внести предложения по сокращению административных барьеров в развитии малого и среднего бизнеса, а также учесть их при доработке проекта Таможенного кодекса;
6) продолжить реформы системы социальной защиты, обеспечив принятие Закона "Об обязательном социальном страховании" и предусмотрев его вступление в действие с 2005 года параллельно с системой обязательного медицинского страхования;
7) принять меры по созданию полноценного рынка труда, регулированию миграционных процессов с юга, прав сезонных рабочих, а также организации гибкой системы занятости для людей старшего возраста на основе:
разработки до конца 2002 года предложений по нормативному правовому регулированию труда работников, занятых на сезонных работах;
заключения двусторонних и многосторонних соглашений с приграничными странами о регулировании потоков трудовой миграции;
8) в целях социальной защиты населения:
с 1 января 2003 года увеличить размер пенсии на 12 процентов;
провести компенсацию вкладов населения, хранившихся на счетах бывшего Сбербанка СССР, обеспечив единовременное переоформление внутреннего долга по компенсации вкладов в государственные эмиссионные ценные бумаги.
Погашение осуществить в три этапа путем выпуска в 2003 году государственных ценных бумаг:

1936-1940 жылдарда туған азаматтардың санаты үшiн айналыс мерзiмi 12 айға арналған;
1941-1960 жылдарда туған азаматтардың санаты үшiн айналыс мерзiмi 24 айға арналған;
1961-1991 жылдарда туған азаматтар үшiн айналыс мерзiмi 36 айға арналған мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару арқылы үш кезеңде жүзеге асырсын.
Бұл ретте өтемақы төлеудi оны жүргiзу сәтiне Қазақстан Республикасының аумағында және одан сырт жерлерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиiстi құжаттармен растағанда, олардың мұраға қалған салымдарын ескере отырып жүргiзсiн.
9) Мыналарды:
Астана қаласында, әсiресе сол жақ жағалаудағы жоспарланған құрылыс объектiлерiн қажеттi қаржыландыруды;
облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерiнің инвестициялық қызметiне бақылау жасауды;
ауылды қолдау жөнiндегi бағдарламаның орындалуын және 2003 жылдан бастап оны дамытуға қосымша бюджет қаражатын бағыттауды қамтамасыз етсiн.
3. Yкімет пен Ұлттық Банк:
тұрғын үй құрылысының толыққанды жүйесін:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне тұрғын үй құрылысы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеудi және Парламентке енгiзудi жеделдету;
2002 жылға арналған Заң жобалары жұмыстарының жоспарында белгiленген мерзiмде "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне ипотекалық кредит беру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеу және Парламентке енгiзу;
құрылыс жинақ банктерiн құру мүмкiндiгiмен құрылыс жинақ жүйесiн iске қосу жөнiндегi және/немесе халықтың табысы төмен жiктерiне ипотекалық кредит берудi субсидиялау, сондай-ақ ипотекалық кредиттердi сақтандыру компаниясын және/немесе кепiлдiк қорын құру жөніндегi мәселелердi пысықтау негiзiнде одан әрi дамыту шараларын қолдансын.
4. Үкiмет, облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкімдерi:
1) реформаларды жүргiзудiң негiзгi салмағын облыстық және аудандық деңгейге ауыстыруды жүзеге асырсын;
2) отандық өнiм өндiрушілердің бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруда үйлестiрушiлiк және бақылаушылық рөлдi қамтамасыз етсiн. Мемлекет басшысына тоқсан сайын баяндайтын болсын;
3) бiлiм, денсаулық сақтау (туберкулез және босанатындарға көмек) қажеттiктерiне, Даму Банкi арқылы инфрақұрылым объектiлерiн қаржыландыруға бюджеттi басым ретпен пайдалансын.
5. Көлiк және коммуникация министрлiгi Қаржы министрлiгiмен бiрлесе отырып "Астана халықаралық әуежайы" РМК мен Siемеns/Маrubеni/Lаing/Аlаrко консорциумы арасындағы 2002 жылғы 15 сәуiрде қол қойылған келiсiмшартқа сәйкес Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңғырту жобасын уақтылы iске асыруды қамтамасыз етсiн.

сроком обращения 12 месяцев - для категории граждан с 1936 по 1940 годы рождения включительно;
сроком обращения 24 месяца - для категории граждан с 1941 по 1960 годы рождения включительно;
сроком обращения 36 месяцев - для категории граждан с 1961 года по 1991 годы рождения включительно.
При этом компенсацию провести с учетом унаследованных вкладов вкладчикам, на момент проведения компенсации проживающим на территории Республики Казахстан и за ее пределами, при подтверждении ими гражданства Республики Казахстан соответствующими документами в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
9) обеспечить:
необходимое финансирование запланированного строительства объектов г. Астаны, особенно левобережья;
контроль инвестиционной деятельности акимов областей, гг. Астаны и Алматы;
выполнение программы по подъему села, направлять с 2003 года дополнительные бюджетные средства на его развитие.
3. Правительству и Национальному Банку:
принять меры по дальнейшему развитию полноценной системы жилищного строительства на основе:
ускорения разработки и внесения в Парламент проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищного строительства";
разработки и внесения в Парламент проекта Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования" в установленные Планом законопроектных работ на 2002 год сроки;
проработки вопросов по запуску системы стройсбережений с возможным созданием стройсберегательных банков и/или субсидированию ипотечных кредитов низкооплачиваемым слоям населения, а также по созданию компании и/или гарантийного фонда по страхованию ипотечных кредитов.
4. Правительству, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) осуществить перенос центра тяжести проведения реформ на областной и районный уровни;
2) усилить координирующую и контролирующую роль в повышении конкурентоспособности отечественных производителей. О результатах работы ежеквартально докладывать Главе государства;
3) в приоритетном порядке использовать бюджет на нужды образования, здравоохранения (туберкулез и родовспоможение), на финансирование объектов инфраструктуры через Банк Развития.
5. Министерству транспорта и коммуникаций совместно с Министерством финансов обеспечить своевременную реализацию проекта реконструкции международного аэропорта в городе Астане в соответствии с подписанным 15 апреля 2002 года контрактом между РГП "Международный аэропорт Астана" и консорциумом Siемеns/Маrubеni/Lаing/Аlаrко.

6. Көлiк және коммуникация министрлiгi:
1) бiр ай мерзiмде көлiк саласындағы нақты ахуал мен оны әрi қарай дамыту шаралары туралы Мемлекет басшысына баяндасын;
2) Қостанай және Ақтөбе облыстарының әкiмдерiмен бiрлесе отырып "Хромтау-Алтынсарин" темiр жол желiсiнiң құрылысын жеделдету жөнінде шаралар қолдансын.
7. Экономика және сауда министрлiгi:
1) жобалау-сметалық құжаттамасыз инвестициялық жобаларды қаржыландыруды бюджетке енгiзуге және олардың құнын асырып көрсетуге жол бермеуге, сондай-ақ инвестициялық заңнаманы жетілдiруге бағытталған шаралар қолдансын;
2) ағымдағы жылғы 20 қыркүйекке дейiн Мемлекет басшысына ДСҰ-ға кiрудiң Қазақстан экономикасының түрлi салаларында туындатуы мүмкiн салдарлары туралы баяндасын.
8. Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiк Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Кәсiпкерлер кеңесiнiң жұмысын жандандырсын және ағымдағы жылғы 1 қазанға дейiн Астана қаласында Қазақстан кәсiпкерлерiнiң форумын өткiзсiн.
9. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) бiр ай мерзiмде мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып:
тауар базарларында тәртiп орнатсын және шынайы бәсекелестiктi қалыптастырсын;
ауылдағы тауар өндiрушiлердiң өнiмдерiне қол жеткiзетiн мүмкiндiктердi кеңейтудi қамтамасыз етсін;
жемiс-көкөнiс өнімдерiнiң және өзге де азық-түлiк тауарларының бөлшек сауда бағасын төмендетуге бағытталған кiдірiссiз шаралар қолданатын болсын.
Нәтижелерi туралы Президент Әкiмшiлiгiне ағымдағы жылдың 1 қазанына баяндасын;
2) мыналарға:
базарлардағы негiзгi азық-түлiк бағалары туралы ай сайын баяндалып, сауда-саттық базарларындағы бағаның нақты қалыптасуы мен өсуіне;
автомобиль жолдарын, тұрғын үйдi жөндеу мен салуға;
шағын және орта бизнестi, адал бәсекелестiктi дамытуға;
импорт алмастыру мен сервис қызметiн қамтамасыз етуге қатаң бақылау қойсын;
3) аймақтардағы жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарға тұрақты негiзде нақты көмек көрсетсiн;
4) Қазақстан Республикасы заңдарының және Мемлекет басшысы мен Yкiмет қабылдаған шешiмдердiң аймақтарда орындалуын тұрақты негiзде қамтамасыз етсiн;
5) кәсіпорындарды нақты сектор мониторингi жүйесiне тартуда Ұлттық Банкке жәрдем көрсетсiн;
6) бiр ай мерзiмде iрi кәсiпорындардың ауылдарды қамқорлыққа (шефтiкке) алу практикасын жандандыру, бiлiктi мұғалiмдер мен дәрiгерлердiң ауылдық жерге қоныс аударуын ынталандыру жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
10. Ақмола, Жамбыл, Павлодар және Ақтөбе облыстарының әкiмдерi ағымдағы жылғы 10 қарашаға дейiн Даму Банкінiң жарғылық капиталына заңнамада көзделген үлестiк қаражатты енгiзсiн.

6. Министерству транспорта и коммуникаций:
1) в месячный срок доложить Главе государства о реальной ситуации в транспортной отрасли и дальнейших мерах по ее развитию;
2) совместно с акимами Костанайской и Актюбинской областей принять меры по ускорению строительства железнодорожной линии "Хромтау - Алтынсарино".
7. Министерству экономики и торговли:
1) принять меры, направленные на недопущение включения в бюджет финансирования инвестиционных проектов без проектно-сметной документации, завышения их стоимости, а также на совершенствование инвестиционного законодательства;
2) до 20 сентября т.г. доложить Главе государства о возможных последствиях вступления в ВТО для различных отраслей экономики Казахстана.
8. Агентству по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса активизировать работу Совета предпринимателей при Президенте Республики Казахстан и до 1 октября т.г. провести форум предпринимателей Казахстана в г. Астане.
9. Акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) в месячный срок совместно с заинтересованными государственными органами:
навести порядок и создать реальную конкуренцию на товарных рынках;
обеспечить расширение возможностей доступа на рынки для продукции сельских товаропроизводителей;
принять безотлагательные меры, направленные на снижение розничных цен на плодоовощную продукцию и иные продовольственные товары.
О результатах доложить Администрации Президента к 1 октября т.г.;
2) установить жесткий контроль за:
объективным формированием и ростом цен на торговых рынках, ежемесячно докладывать о стоимости основных продуктов на рынках;
ремонтом и строительством автомобильных дорог, жилья;
развитием малого и среднего бизнеса и честной конкуренции;
импортозамещением и обеспечением сервисных услуг;
3) на постоянной основе оказывать реальную помощь действующим предприятиям в регионах;
4) на постоянной основе обеспечивать исполнение законов Республики Казахстан и выполнение в регионах принятых Главой государства и Правительством решений;
5) оказать содействие Национальному Банку в привлечении предприятий к системе мониторинга реального сектора;
6) в месячный срок внести предложения по возрождению практики шефства крупных предприятий над селами, по стимулированию переселения квалифицированных учителей и врачей в сельскую местность.
10. Акимам Акмолинской, Жамбылской, Павлодарской и Актюбинской областей до 10 ноября т.г. внести в уставный капитал Банка Развития предусмотренные законодательством долевые средства.

11. "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" шетелдiк инвестицияларды игеруге отандық компанияларды тарту мақсатында теңiздегi мұнай және газ жобаларының алғашқы дизайнында өзiнiң мiндеттi қатысуын Yкіметтiң жәрдемiмен қамтамасыз етсiн.
12. Президент Әкiмшiлiгiнiң Бас бақылау инспекциясы:
1) 1 қазанға дейiн Мемлекет басшысына Шығыс Қазақстан және Оңтүстiк Қазақстан облыстарындағы көптеген тексерулер практикасы мен қолданылған шаралар туралы баяндасын;
2) ағымдағы жылғы 10 қазанға дейiн Мемлекет басшысына азаматтық авиацияда және автожолдарды салу мен жаңартуда ахуалды жақсарту жөнiндегi iстің жайы мен қолданылған шаралар туралы баяндама дайындасын.
2. Мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуының 2002 жылғы
І жартыжылдықтағы қорытындылары туралы __________________________________________________________________________
(Назарбаев, Павлов)
1. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрі А.С.Павловтың мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуының 2002 жылғы І жартыжылдықтағы қорытындылары туралы баяндамасы назарға алынсын.
2. Yкiмет:
1) ағымдағы жылғы бюджетте инвестициялық жобаларды, соның iшінде Астана қаласында жоспарланған объектiлер құрылысын iске қосуға көзделген қаражатты уақтылы және толығымен игеру жөнінде шаралар қолдансын;
2) әкiмшiлiк шығыстарды қысқарту (семинарлар мен конференциялар өткiзуге, қымбат тұратын автомобильдерге және жиhаздарды жаңартуға жұмсалатын шығыстары, iссапар шығыстарын оңтайландыруы есебiнен) жөнiнде ұсыныс енгiзсiн;
3) ағымдағы жылы мемлекеттiк органдар мен ұлттық компаниялардың штат санын көбейту жөнiнде мәселенi қарамасын;
4) барлық ұлттық компаниялардың кiрiстерi мен шығыстарына бақылау жасап, бекiтіп отырсын;
5) Ұлттық қордан қаражат пайдалануға қатаң бақылау жасасын.
Алдағы кезде қаражатты Қазақстан Республикасы Президентiнiң келiсiмi бойынша ғана пайдалансын және қолданыстағы заңнамаға тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзсiн;
6) Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына бұрын енгiзiлген заң жобаларын қарауды және қабылдауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Кеден K010209_ кодексiнiң, Z980281_ "Акционерлiк қоғамдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z020278_ және "Кредиттiк серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарының жобаларын талқылау кезiнде Парламент жұмысына қатысуын жандандырсын;
7) Ұлттық Банкпен бiрлесе отырып Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсiне "Микрокредиттiк ұйымдар туралы", "Автокөлiк құралдары иелердiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн міндеттi сақтандыру туралы", "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы", "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының заң жобаларын енгiзудi жеделдетсiн.

11. ЗАО "Национальная компания "КазМунайГаз" обеспечить при содействии Правительства свое обязательное участие в первичном дизайне морских нефтяных и газовых проектов с целью привлечения отечественных компаний к освоению иностранных инвестиций.
12. Главной контрольной инспекции Администрации Президента:
1) до 1 октября доложить Главе государства о практике многочисленных
проверок в Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областях и принятых
мерах;
2) до 10 октября т.г. подготовить доклад Главе государства о
положении дел и принятых мерах по улучшению ситуации в гражданской авиации
и при строительстве и реконструкции автодорог.
2. Об итогах исполнения государственного бюджета
за I полугодие 2002 года
_______________________________________________
(Назарбаев, Павлов)
1. Принять к сведению доклад Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан Павлова А.С. об итогах исполнения государственного бюджета за I полугодие 2002 года.
2. Правительству:
1) принять меры по своевременному и полному освоению средств, предусмотренных в бюджете текущего года на реализацию инвестиционных проектов, в т.ч. на строительство запланированных объектов в г. Астане;
2) внести предложения по сокращению административных расходов (за счет сокращения расходов на проведение семинаров и конференций, дорогостоящие автомобили и обновление мебели, оптимизации командировочных расходов);
3) в текущем году не рассматривать вопросы по увеличению штатной численности государственных органов и национальных компаний;
4) контролировать и утверждать доходы и расходы всех национальных компаний;
5) установить жесткий контроль за использованием средств из Национального фонда. Впредь средства использовать только по согласованию с Президентом Республики Казахстан, внести соответствующие изменения и дополнения в действующее законодательство;
6) в целях обеспечения рассмотрения и принятия законопроектов, ранее внесенных на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан, активизировать свое участие в работе Парламента при обсуждении проектов Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и "О кредитных товариществах";
7) совместно с Национальным Банком ускорить внесение в Мажилис Парламента Республики Казахстан проектов законов Республики Казахстан "О микрокредитных организациях", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств", "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами", "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования".

3. Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi Экономика және сауда министрлiгiне тоқсан сайын жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың тiзбесiн табыс етiп, аталған министрлiктi тiзбеге енгiзiлген өзгерiстер және жобаларды iске асыру барысы туралы хабардар ететiн болсын.
Үкiмет Ұлттық Банкпен бiрлесе отырып бiр ай мерзiмде осы хаттаманың
орындалуы жөнiндегi шараларды мерзiмдерi мен жауапты атқарушыларын көрсете
отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
Осы хаттаманың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Жұманазарова А.Б.

3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы ежеквартально представлять в Министерство экономики и торговли перечень инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств местных бюджетов, и информировать данное министерство о вносимых в перечень изменениях и ходе реализации
проектов.
Правительству совместно с Национальным Банком в месячный срок
опубликовать в средствах массовой информации меры по исполнению настоящего
протокола с указанием сроков и ответственных исполнителей.
Контроль за исполнением настоящего протокола возложить на
Администрацию Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)