Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 25 мамырдағы N 789 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 12 сәуір N 426.
Бағдарламалар әзірлеу процесін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасында Бағдарламаларды әзірлеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 25 мамырдағы N 789 P000789_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 24, 275-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында Бағдарламаларды әзірлеудің ережесінде:
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бағдарламалар, тек, егер онда баяндалған проблемаларды шешу тиісті
мемлекеттік орган - әзірлеушінің құзыреті шеңберінде жүзеге асыру мүмкін
емес жағдайда әзірленеді.";
3-тармақта:
1) тармақшадағы "салалық" деген сөзден кейін "(секторалдық)" деген
сөзбен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) іске асыру мерзімдері бойынша: қысқа мерзімді (2 жылға дейін)
және орта мерзімді (3 жылға дейін);";
4-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақшада "стратегиялық" деген сөзден кейін "және индикативтік"
деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "(секторлық)" деген сөз "(секторалдық)" деген сөзбен
ауыстырылсын;
7) тармақшаның екінші сөйлемі алынып тасталсын;
5-тармақтың 2) тармақшасында "салалық" деген сөзден кейін
"(секторалдық)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Бағдарламалық іс-шараларды іске асыруға арналған, мемлекеттік, салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламаларда көзделген шығыстардың жалпы көлемі республикалық және жергілікті бюджеттердің үш жылдық кезеңге арналған болжамдық көрсеткіштері шеңберінде айқындалады.";
6-тармақта "Экономика" деген сөзден кейін "және сауда" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бөлім алынып тасталсын;
12-тармақтағы "ірі және" деген сөздер алынып тасталсын;
14-тармақтағы "орта мерзімді индикативтік жоспарлар құрамында әзірленеді және" және "ірі және" деген сөздер алынып тасталсын;
15-тармақтағы "Салалық" деген сөзден кейін "(секторалдық)" деген сөзбен толықтырылсын;
17-тармақтағы "облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері" деген сөздер "облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімияттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақтағы "ірі және" деген сөздер алынып тасталсын;
20-тармақ 2) тармақшада "бағдарламалардың қабылдануына" деген сөздердің алдынан ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 789
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2002 года N 426.
В целях совершенствования процесса разработки программ Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 789 P000789_ "Об утверждении Правил разработки программ в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2000 г., N 24, ст. 275) следующие дополнения и изменения:
в Правилах разработки программ в Республике Казахстан, утвержденных
указанным постановлением:
пункт 2 дополнить предложением следующего содержания:
"Программы разрабатываются только в том случае, если решение
изложенных в ней проблем невозможно осуществить в рамках компетенции
соответствующего государственного органа - разработчика.";
в пункте 3: в подпункте 1) после слова "отраслевые" дополнить словом
"(секторальные)";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по срокам реализации на: краткосрочные (до 2 лет) и среднесрочные
(до 3 лет);";
в пункте 4:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 3) после слова "стратегическими" дополнить словами "и
индикативными";
в подпункте 5) слово "(секторная)" заменить словом "(секторальная)";
второе предложение подпункта 7) исключить;
в подпункте 2) пункта 5 после слова "отраслевая" дополнить словом
"(секторальная)";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Общий объем расходов, предусматриваемых в государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программах на реализацию программных мероприятий определяется в рамках прогнозных показателей республиканского и местных бюджетов на трехлетний период.";
в пункте 6 после слова "экономики" дополнить словами "и торговли";
раздел 2 исключить;
в пункте 12 слова "крупных и" исключить;
в пункте 14 слова "разрабатывается в составе среднесрочных индикативных планов и" и "крупных и" исключить;
в пункте 15 после слова "Отраслевая" дополнить словом "(секторальная)";
в пункте 17 слова "акимами областей, городов Астаны и Алматы" заменить словами "акиматами областей, городов Астаны и Алматы, районов (городов областного значения)";
в пункте 18 слова "крупных и" исключить;
пункт 20 дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:

"3) олар мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылған жағдайда, қаржыландыру көздері мен мерзімдері бөлігінде бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша тиісті бюджеттік комиссиялардың оң қорытындысынсыз;
4) қолданыстағы бағдарламалардың мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ осы бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шараларды қайталайтын";
21-тармақтағы "қаржыландыру көздері мен мерзімдері бойынша" деген сөздер "үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің болжамдық көрсеткіштеріне сәйкес іс-шаралар, оларды іске асыру мерзімдері және қаржыландыру көздері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
28-тармақтың екінші абзацындағы "көрсетілуі тиіс" деген сөздердің алдынан ", үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің болжамдық көрсеткіштеріне сәйкес іс-шаралар және қаржыландыру көздері" деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереженің 13-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, Іс-шаралар жоспары Бағдарламаның құрамдас бөлігі болып табылады және ресурстары, жауапты орындаушылары және жүзеге асыру мерзімдері (айы немесе тоқсаны және жылы) бойынша ұштастырылған Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттарымен келісілген ұйымдастыру, экономикалық, ғылыми-техникалық және басқа да іс-қимылдар кешенін білдіреді және 1-қосымшаға сәйкес нысанда әзірленеді.";
33-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тиісті бюджеттік комиссия анықтаған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстардың лимиттерін алуы;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламалардың және оларды іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарларының жауапты орындаушыларының бірлесіп орындаушылардың ұсыныстары және алынған шығыстардың лимиттері негізінде әзірлеуді көздейді.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Бағдарламаны келісу кезеңі өзіне:
1) жауапты орындаушының Бағдарлама жобасын барлық мүдделі орталық және жергілікті мемлекеттік органдарға келісуге жіберуді;
2) қаржыландыру көздері және мерзімдері бөлігінде бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша тиісті бюджеттік комиссияларға Бағдарламаның жобасын келісуге жіберуді қамтиды.
Егер Бағдарламаның жобасы мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруды талап еткен жағдайда, ол 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат беріле отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарау кезеңінде бюджеттік комиссияға енгізіледі.
Бағдарламаның жобасында көзделген іс-шаралар бюджеттік өтінімде ұсынылатын бюджеттік бағдарламаларға ұштастырылуы тиіс.";

"3) без положительного заключения соответствующих бюджетных комиссий по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования, в случае их финансирования из государственного бюджета;
4) дублирующих цели и задачи действующих программ, а также мероприятий по реализации этих программ.";
в пункте 21 слова "в разрезе источников и сроков финансирования" заменить словами "по мероприятиям, срокам их реализации и источникам финансирования в соответствии с прогнозными показателями государственного бюджета на трехлетний период";
абзац второй пункта 28 дополнить словами ", мероприятиям и источникам финансирования в соответствии с прогнозными показателями государственного бюджета на трехлетний период";
второе предложение пункта 30 изложить в следующей редакции:
"План мероприятий является составной частью Программы, за исключением случая, предусмотренного пунктом 13 настоящих Правил, и представляет собой комплекс организационных, экономических, научно-технических и других действий, согласованных с основными направлениями реализации Программы, увязанных по ресурсам, ответственным исполнителям и срокам (месяц или квартал и год) осуществления и разрабатывается в форме согласно приложению 1.";
в пункте 33:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) получение администраторами бюджетных программ лимитов расходов, определенных соответствующей бюджетной комиссией;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"разработку ответственным исполнителем Программ и Плана мероприятий по ее реализации на основании предложений организаций - соисполнителей и полученных лимитов расходов.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Этап согласования Программы включает в себя:
1) направление ответственным исполнителем проекта Программы всем заинтересованным центральным и местным государственным органам на согласование;
2) направление проекта Программы в соответствующие бюджетные комиссии на согласование по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования.
В случае, если проект Программы требует финансирования из государственного бюджета, он вносится в бюджетную комиссию в период рассмотрения бюджетных заявок администраторов бюджетных программ с представлением информации по форме согласно приложению 2.
Мероприятия, предусмотренные в проекте Программы, должны быть увязаны с бюджетными программами, предлагаемыми в бюджетной заявке.";

мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. Бағдарламаны бекіту кезеңі өзіне мыналарды қамтиды:
1) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе жергілікті өкілді органға Бағдарламаны бекіту туралы шешімдердің келісілген жобаларын ұсыну;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті өкілді органның Бағдарламаны бекітуі.";
36-тармақтың 4) тармақшасында:
мемлекеттік тілдегі мәтін өзгеріссіз қалады;
"Бағдарламаны іске асыруға қатысушы" деген сөздердің алдынан "тиісті бюджеттік комиссиялардың" деген сөздермен толықтырылсын;
осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де
мемлекеттік органдар (келісім бойынша) 2002 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі
мерзімде заңнамада белгіленген тәртіппен қолданыстағы және әзірленіп
жатқан мемлекеттік, салалық (секторалдық), аймақтық бағдарламаларды осы
қаулымен енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді ескере отырып, жоғарыда
көрсетілген Ережеге сәйкес келтіруді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 12 сәуірдегі
N 426 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 25 мамырдағы N 789 қаулысына
1-қосымша
Іс-шаралар жоспарының нысаны
________________________________________________________________________
р/с! Іс-шара ! Аяқтау ! Орындауға (іске! Орындау (іске !Болжамды!Қаржылан.
N !         ! нысаны !асыруға) жауап. ! асыру) мерзімі!шығыстар! дыру
!         !        !    тылар       !               !        !көзі
________________________________________________________________________
1      2        3             4               5            6        7
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 12 сәуірдегі
N 426 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 25 мамырдағы N 789 қаулысына
2-қосымша
Мемлекеттік, салалық (секторалдық), аймақтық бағдарламалардың
жобалары туралы ақпаратты бюджеттік комиссияға ұсыну нысаны
Мемлекеттік, салалық (секторалдық)
аймақтық бағдарламаның атауы _________________________________
Әзірлеуші (жауапты орындаушы) ________________________________
__________________________________________________________________________
!       !      !          !       !             !Бюджеттік өтінімдегі
!       !      !          !       !             !бюджеттік бағдарламалар
р/с!Іс-шара!Аяқтау!Орындауға !Орындау!Болжамды!Қар.!_______________________
N !       !нысаны! (іске    !(іске  !шығыстар!жы. !Бюджеттік!   Сомасы
!       !      ! асыруға) !асыру) !        !лан.!бағдарла.!_____________
!       !      !жауаптылар!мерзімі!        !дыру!маның    !жылы*!жы.!жы.
!       !      !          !       !        !көзі!коды,    !     !лы*!лы*
!       !      !          !       !        !    !атауы    !     !   !
__________________________________________________________________________
1     2       3       4         5        6      7      8           9
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
* осы бағанда алдағы жылдан бастап Бағдарламаны іске асыру жылы
көрсетіледі
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. Этап утверждения Программы включает в себя:
1) представление в установленном порядке на рассмотрение Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан или местного представительного органа согласованных проектов решений об утверждении Программы;
2) утверждение Программы Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан или местным представительным органом.";
в подпункте 4) пункта 36:
слово "внесение" заменить словом "внесения";
после слов "участвующих в реализации Программы," дополнить словами "соответствующих бюджетных комиссий";
слово "но" исключить;
дополнить приложениями 1 и 2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также иным государственным органам (по согласованию) в срок до 1 сентября 2002 года в установленном законодательством порядке обеспечить приведение действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ в соответствие с вышеуказанными Правилами с учетом вносимых настоящим постановлением дополнений и изменений.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2002 года N 426
Приложение 1
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 789
Форма
Плана мероприятий
___________________________________________________________________________
N !Мероприятие! Форма    !Ответственные! Срок       !Предполагае-!Источник
п/п!           !завершения!за исполнение!исполнения  !мые расходы !финанси-
!           !          ! (реализацию)!(реализации)!            !рования
___________________________________________________________________________
1 !     2     !    3     !       4     !      5     !      6     !   7
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2002 года N 426
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 789
Форма представления
в бюджетную комиссию информации о проектах
государственных, отраслевых (секторальных),
региональных программ
Наименование государственной, отраслевой (секторальной),
региональной программы ___________________________________
Разработчик (ответственный исполнитель)___________________
___________________________________________________________________________
N !Меро-!Форма !Ответст-!Срок  !Предпо-!Источник!Бюджетные программы в
п/п!прия-!завер-!веннные !испол-!лагае- !финанси-!  бюджетной заявке
!тие  !шения !за испо-!нения !мые    !рования !_________________________
!     !      !лнение  !(реа- !расходы!        ! Код,    !    Сумма
!     !      !(реали- !лиза- !       !        !наимено- !_______________
!     !      !зацию)  !ции)  !       !        !вание    !Год*!Год*!Год*
!     !      !        !      !       !        !бюджетной!    !    !
!     !      !        !      !       !        !программы!    !    !
___________________________________________________________________________
1 !  2  !  3   !   4    !  5   !   6   !   7    !   8     !      9
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
*в данной графе указывается год реализации Программы, начиная с
предстоящего года.
(Специалисты: Абрамова Т.М.,
Умбетова А.М.)