Француз Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Yкіметi арасындағы Қаржыландыру туралы хаттаманы (Алматы қаласының сумен қамтамасыз ету мен кәрiз инфрақұрылымын қалпына келтiру және жаңғырту жобасы) iске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 26 сәуір N 477
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Француз Республикасы Үкiметiнің атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететiн Натексис Банк Попюлэр арасындағы 27 440 000 (жиырма жетi миллион төрт жүз қырық мың) ЕВРО сомасына несие келiсiмiнің жобасы (Алматы қаласының сумен қамтамасыз ету мен кәрiз инфрақұрылымын қалпына келтiру және жаңғырту жобасы) мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнің орынбасары - Қазақстан
Республикасының Қаржы министрi Александр Сергеевич Павловқа заңнамада
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметінің атынан жоғарыда
аталған Несие келiсiмiне қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзуге рұқсат ете отырып, қол қоюға уәкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
2000 жылғы 5 қазанда қол қойылған
Француз Республикасының Үкіметі мен
Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы
Қаржыландыру туралы хаттаманы қолдану үшін
Француз Республикасы Үкіметінің атынан және тапсырмасы
бойынша әрекет ететін
Натексис Банк Попюлэр
мен
Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан және тапсырмасы
бойынша әрекет ететін
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
арасындағы
Несие келісімі
КIРIСПЕ БӨЛIМ
ФРАНЦУЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ Үкiметi мен ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ Үкiметi 2000 жылғы 5 қазанда қол қойған, Хаттамаға қосымшада көрсетiлген жобаны iске асыруға байланысты француз жабдықтарын және қызметтердi сатып алуды қаржыландыру үшiн оған сәйкес француз Үкiметi қазақстан Үкiметiнің билiгiне бұдан әрi "Несие" деп аталатын, ең жоғары сомасы ЖИЫРМА ЖЕТI МИЛЛИОН ТӨРТ ЖҮЗ ҚЫРЫҚ МЫҢ ЕВРОНЫ (27 440 000 ЕВРО) құрайтын француз Қазынашылығының несиесiн берген, бұдан әрi "Хаттама" деп аталатын Қаржыландыру туралы хаттамаға қол қойғанын назарға ала отырып,
Осы Хаттаманың 3-бабында Француз Республикасы Үкiметiнің атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететiн НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнің атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететiн ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI арасында Несиенi пайдалану мен өтеудiң белгiленген ережесiн қолдану жөнiндегі Келiсiмге қол қою көзделгенiн назарға ала отырып,
Институционалдық қызмет жөнiндегі директор Филипп МИШО мырза өкiлдiк
ететiн Француз Республикасы Үкiметінің атынан және тапсырмасы бойынша
әрекет ететiн НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР
бiр тараптан,
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің атынан және тапсырмасы бойынша
әрекет ететiн, төменде "ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI" деп аталатын ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI
екiншi тараптан,
ТӨМЕНДЕГIЛЕР ТУРАЛЫ УАҒДАЛАСТЫ:

О реализации Протокола о финансировании между Правительством Французской Республики и Правительством Республики Казахстан (проект реабилитации и модернизации инфраструктуры водообеспечения и канализации города Алматы)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 477
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Кредитного Соглашения между Министерством финансов Республики Казахстан, действующим от имени и по поручению Правительства Республики Казахстан, и Натексис Банк Попюлэр, действующим от имени и по поручению Правительства Французской Республики (проект реабилитации и модернизации инфраструктуры водообеспечения и канализации города Алматы) на сумму 27 440 000 (двадцать семь миллионов четыреста сорок тысяч) евро.
2. Уполномочить Павлова Александра Сергеевича - Заместителя
Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики
Казахстан в установленном законодательством порядке от имени Правительства
Республики Казахстан подписать вышеназванное Кредитное Соглашение,
разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального
характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Кредитное соглашение
В применение Протокола о финансировании,
подписанного 5 октября 2000 года между
Правительством Французской Республики и
Правительством Республики Казахстан
между
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР,
действующим от имени и по поручению
Правительства Французской Республики
и
Министерством финансов
Республики Казахстан,
действующим от имени и по поручению
Правительства Республики Казахстан
Вводная часть
Принимая во внимание, что Правительство Французской Республики и Правительство Республики Казахстан подписали 5 октября 2000 года Протокол о Финансировании, именуемый в дальнейшем "Протокол", в соответствии с которым французское Правительство предоставило в распоряжение казахстанского Правительства кредит французского Казначейства, именуемый в дальнейшем "Кредит", максимальная сумма которого составляет Двадцать семь миллионов четыреста сорок тысяч евро (27 440 000 евро), для финансирования покупки французских оборудований и услуг, связанных с реализацией проекта, указанного в Приложении к Протоколу.
Принимая во внимание, что в Статье 3 данного Протокола предусмотрено подписание между НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР, действующим от имени и по поручению Правительства Французской Республики, и Министерством финансов Республики Казахстан, действующим от имени и по поручению Правительства Республики Казахстан, Соглашения по применению, устанавливающего правила использования и погашения Кредита.
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР, действующий от имени и по поручению Правительства Французской Республики, представленный господином Филиппом Мишо, Директором по Институциональной деятельности
с одной стороны,
Министерство финансов Республики Казахстан, действующее от имени и по поручению Правительства Республики Казахстан, именуемое ниже "Министерство финансов", представленное
с другой стороны,
Договорились о нижеследующем:

1-БАП. Несиенің сомасы мен мәнi
Ең жоғары сомасы ЖИЫРМА ЖЕТI МИЛЛИОН ТӨРТ ЖYЗ ҚЫРЫҚ МЫҢ ЕВРОНЫ (27 440 000 ЕВРО) құрайтын Несие ФРАНЦИЯДАН Хаттамаға қосымшада көрсетiлген жобаны iске асыруға байланысты француз жабдықтарын және қызметтердi сатып алуды қаржыландыруға арналған.
Хаттаманың 5-бабына сәйкес ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ қазақстандық сатып алушыға (Алматы әкiмияты) осы Несие сияқты мерзiмi, жеңілдіктi кезеңi және пайыздық ставкасы бойынша дәл сол сомаға және дәл сол шарттарда Евромен несие бередi.
Егер тасымалдау француз кеме иеленушiсi берген коносамент бойынша немесе француз әуе көлiгi кәсіпорны берген авиа жүк құжаты бойынша немесе француз автомобиль жүк компаниясы берген көліктiк жүк құжат бойынша жүзеге асырылатын және құзыреттi француз өкiмет орындары француз қызметi ретiнде куәландыратын болса, ол француз қызметi ретінде қаралады.
Егер сақтандыру француз рыногында танылған компаниямен жасалған болса, ол француз қызметi ретiнде қаралады.
Сонымен бiр мезгiлде, қаржыландыру ФРАНЦИЯДАН тыс басқа елдерде жүргiзiлген француз берушілерiнің жеткiзiлiмдерi құрамына енгiзiлген әрi олардың жауапкершілігі белгiленген жабдықтар мен қызметтерге және француз өкімет орындары белгiлеген шекте және шарттарда қолданылуы мүмкiн.
Несиенi ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНЕ төменде келтiрiлген 2, 3 және 4-баптарда жазылған ережелерге сәйкес НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР беретін болады.
2-БАП. Несие бойынша қарыз алу құқығын ашу
ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI Хаттаманың есебiнен қаржыландыруға қабылданған келiсiм-шарттар 1997 жылғы 17 желтоқсандағы шетелдiк мемлекеттiк қызметшiлердiң халықаралық коммерциялық мәмiлелердегi сыбайлас жемқорлығына қарсы күрес туралы ОСЭР Конвенциясы сияқты сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегі халықаралық нормалармен айыпталатын ешқандай да практиканың мәнi болмайтындығы жөнiнде өзiне мiндеттеме қабылдайды.
Француздық берушi мен қазақстандық сатып алушы арасында жасалған және Хаттаманың 6-бабына сәйкес қаржыландыруға қабылданған Хаттамаға Қосымшада көрсетiлген жобаны iске асыруға қатысты әрбiр келiсiм-шарт төменде "Келiсiм-шарт" деп аталатын болады. Францияның ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ Елшiлігiнiң Экономикалық Кеңесшiсiнiң мөрiмен куәландырылған Келiсiм-шарттың бiр данасы НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ жiберiлетiн болады; Экономикалық Кеңесшi Келiсiм-шартта Хаттама шеңберiнде қаржыландыруға арналған соманы көрсетедi.
Егер ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI қарыз алуға арналған өтінімнiң осы бапта айтылған шарттарға сәйкестiгiн тексеру үшiн қосымша құжаттар қажет деп санаса, Қаржы министрлiгi қазақстандық сатып алушыдан (Алматы әкiмияты) растайтын құжаттарды сұратады. ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ Қосымшада келтiрiлген жалпы нұсқаулыққа қосымша ретiнде НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ төлеуге жататын нақты соманы көрсете отырып, француздық берушіге ақы төлеуге арналған рұқсатты жiберуi тиiс. ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНЕН осы рұқсатты алмастан, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР француздық берушіге ақы төлеудi жүргiзбейдi.
Келiсiм-шарттың осы данасын және үлгiсi Қосымшада берiліп отырған жалпы нұсқаулықтармен бiрге хат нысанында ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI берген француздық берушіге ақы төлеудi жүргізуге арналған рұқсатты алған кезде НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР француздық берушіні Хаттаманың есебiнен қаржыландыруға Келiсiм-шарттың қабылданғаны туралы хабардар етедi. Сонымен қатар, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР бөлiнген қаражаттың пайдаланылуына және қабылданған міндеттемелердiң орындалуына, атап айтқанда, олардың қаржыландыру туралы хаттамаларға қатысты француздық қаржыландыру ережелерiне сәйкестiгiне ықтимал бақылау жүргiзуiне келiсiмдi талап етедi. Француздық берушіден осындай келiсiмдi алғаннан кейiн НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР Экономикалық кеңесшi көрсеткен қаржыландыру сомасына Несие бойынша қарыз алу құқығын ашады. Алайда, ақы төлеу ҚАРЖЫ МИНИСТРЛІГІНІҢ француздық берушіге ақы төлеуге арналған рұқсатында көрсетiлетiн соманың шегiнде ғана ақы төленуге тиiс нақты соманы көрсете отырып, жүргiзiлетiн болады.

Статья 1. Сумма и предмет Кредита
Кредит, максимальная сумма которого составляет Двадцать семь миллионов четыреста сорок тысяч евро (27 440 000 евро), предназначен для финансирования покупки во Франции французских оборудований и услуг, связанных с реализацией проекта, указанного в Приложении к Протоколу.
Согласно статье 5 Протокола Министерство финансов предоставит казахстанскому покупателю (акимат Алматы) кредит в Евро на ту же сумму и на тех же условиях по сроку, льготному периоду и процентной ставке, что и данный Кредит.
Транспортировка будет рассматриваться как французская услуга, если она осуществляется по коносаменту, выданному французским судовладельцем, или по авианакладной, выданной французским воздушно-транспортным предприятием, или по транспортной накладной, выданной французской автомобильной грузовой компанией и заверяется как французская услуга компетентными французскими властями.
Страховка будет считаться французской услугой, если она заключена с компанией, признанной на французском рынке.
В то же время финансирование может распространяться на произведенные в других странах, вне Франции оборудование и услуги, включенные в состав поставок французских поставщиков и под их ответственность, в пределах и на условиях, установленных французскими властями.
Кредит будет предоставлен НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР Министерству финансов согласно положениям, изложенным в статьях 2, 3 и 4, приведенных ниже.
Статья 2. Открытие прав заимствования по Кредиту
Министерство финансов берет на себя обязательство в том, что контракты, принятые к финансированию за счет Протокола не будут являться предметом никакой практики, порицаемой международными нормами по борьбе с коррупцией, такими как Конвенция ОСЭР от 17 декабря 1997 года о борьбе с коррупцией иностранных государственных служащих в международных коммерческих сделках.
Каждый контракт, относящийся к реализации проекта, указанного в Приложении к Протоколу, заключенный между французским поставщиком и казахстанским покупателем и принятый к финансированию согласно Статье 6 Протокола, будет именоваться ниже "Контрактом". Один экземпляр Контракта, заверенный печатью Экономического Советника Посольства Франции в Казахстане, будет направляться в НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР; Экономический Советник укажет на Контракте сумму для финансирования в рамках Протокола.
Если Министерство финансов посчитает, что для проверки соответствия заявки на заимствование условиям, оговоренным данной статьей, необходимы дополнительные документы, Министерство финансов запросит подтверждающие документы у казахстанского покупателя (аким Алматы). Министерство финансов дополнительно к общей инструкции, приведенной в Приложении, должно направлять в НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР разрешение на оплату французскому поставщику с указанием конкретной суммы, подлежащей оплате. Без получения данного разрешения от Министерства финансов НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР не будет производить оплату французскому поставщику.
При получении данного экземпляра Контракта и разрешения произвести оплату французскому поставщику, выданного Министерством финансов в форме письма с общими инструкциями, образец которого дается в Приложении, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР проинформирует французского поставщика о принятии Контракта к финансированию за счет Протокола. Кроме того, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР потребует от французского поставщика согласия на проведение возможного контроля использования выделенных средств и выполнения принятых обязательств, в частности, их соответствия французским правилам финансирования, относящимся к протоколам о финансировании. По получении такого согласия от французского поставщика, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР откроет права заимствования по Кредиту на сумму финансирования, указанную Экономическим советником. Однако оплата будет производиться только в пределах сумм, указываемых в разрешении Министерства финансов на оплату французскому поставщику, с указанием конкретной суммы, подлежащей оплате.

3-БАП. Кейінге қалдыру шарттары - Несие бойынша қарыз алу алдындағы
негiздемелер
Жоғарыда 2-бапта анықталған Несие бойынша қарыз алу құқықтарын ашқаннан кейiн Несие төменде келтiрiлген 4-бапта көзделгенiндей, тек НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДI қанағаттандыратын төмендегі мынадай шарттар орындалған жағдайда:
а) НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ осы Несие келiсiмiне және ақы төлеуге арналған рұқсатқа қол қоюға тиiсінше өкiлеттiк берiлген ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ өкiлдерінің өкілеттiктерi берiлген жағдайда;
б) әрбiр Келiсiм-шарт бойынша:
- НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ жоғарыда келтiрiлген 1-бапта айтылғанындай, ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ берген заемға қатысты шарттың көшiрмесi берiлген жағдайда; бұл ретте ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ ұсынатын заемның шарттары осы Несиенің шарттарымен бiрдей болуы тиiс;
- НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ қазақстандық сатып алушы мен түпкi бенефициар арасында қол қойылған шарттың көшiрмесi берiлген жағдайда; бұл ретте қазақстандық сатып алушы ұсынатын қаржылық шарттар Несиенiң шарттарымен бiрдей болуы тиiс;
- НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ француздық берушіге ақы төлеу үшiн қажеттi құжаттарды қазақстандық сатып алушының өкілдерi бекiтуi тиiс жағдайда, қазақстандық сатып алушы өкілдерінің өкiлеттiктерi және қолдарының үлгілерi берiлуi тиiс;
- НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ француздық берушi бiрiншi аванстық төлемдi төлегеннен кейiн Келiсiм-шарттың күшіне енуiн растайтын құжатты берген жағдайда, ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ шотына аударылатын болады.
4-БАП. Несие бойынша қарыз алу
Әрбiр Келісiм-шартта көзделген бiрiншi аванстық төлем фрахт пен сақтандыруды шегере отырып, Хаттаманың шеңберiнде қаржыландырылатын Келiсiм-шарт сомасының 10%-дан 20%-на дейiн құрауы тиiс.
Фрахт пен сақтандыруға қатысты, жөнелтiлгенге дейiн ешқандай да ақы төлеу жүргiзiлмейдi.
Несие бойынша әрбiр қарыз алу НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ Келiсiм-шартта талап етiлетiн құжаттардың фотокөшірмелерiн ұсыну бойынша Келiсiм-шарттың төлем мерзiмiне сәйкес француздық берушінің пайдасына жүргiзiлетiн болады.
Егер НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР қарыз алуға арналған өтінімнің қаржыландыру туралы хаттамаға қатысты француздық қаржыландыру ережелерiне сәйкестiгiн тексеру үшiн қосымша құжаттар қажет деп санаса, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР осы құжаттарды француздық берушіден сұратады.
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР 2-бапта көзделген шекте Несие бойынша француздық берушіге тиесілі соманы төлейдi. НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ жоғарыда көрсетiлген құжаттардың фотокөшірмелерiн тексеру жөнiндегi жауапкершiлігінің мәнi Құжаттамалық Несиелерге (соңғы шығарылым) қатысты Франция Банкінің қайта есептеуге рұқсат ету Ережесi мен Шарттарында айтылатын мағынада олардың Келiсiм-шарт бойынша төлем мерзiмдерi мен шарттарына және осы Несие келiсiмнің шарттарына сырттай сәйкестiгiн бақылаумен шектеледi.
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР талаптарға сай деп танылған құжаттарды алғаннан кейiнгi 15 жұмыс күнiнен кейiн француздық берушіге ақы төлеудi тiкелей жүргізедi.
Әрбiр күнтiзбелiк тоқсанның аяғында НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНЕ осы күнтiзбелiк тоқсанның ішінде жүргiзiлген қарыз алулардың күнi мен сомасын нақтылайтын шоттың үзіндi көшiрмесiн жiбередi.

Статья 3. Отлагательные условия Обоснования, предшествующие заимствованиям по Кредиту
После открытия прав заимствования по Кредиту, определенного выше в Статье 2, Кредит будет перечислен на счет Министерства финансов, как это предусмотрено в приведенной ниже Статье 4, только в случае выполнения нижеследующих условий, удовлетворяющих НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР:
а) предоставления НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР полномочий представителей Министерства финансов, надлежаще уполномоченных подписывать настоящее Кредитное соглашение и разрешения на оплату;
б) по каждому Контракту:
- Предоставления НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР копии договора, касающегося займа, предоставленного Министерством финансов, как это оговорено в вышеприведенной Статье 1, причем условия займа, предоставляемого Министерством финансов должны быть идентичны условиям данного Кредита;
- предоставления НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР копии договора, подписанного между казахстанским покупателем и конечным бенефициаром; при этом финансовые условия, предоставляемые казахстанским покупателем, должны быть идентичными условиям Кредита;
- предоставления НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР полномочий и образцов подписей представителей казахстанского покупателя в случае, когда документы, необходимые для оплаты французскому поставщику, должны утверждаться представителями казахстанского покупателя;
- предоставления НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР французским поставщиком, после оплаты первого авансового платежа, документа, подтверждающего вступление Контракта в силу.
Статья 4. Заимствования по Кредиту
Первый авансовый платеж предусмотренный в каждом Контракте, должен составлять от 10% до 20% суммы Контракта, финансируемого в рамках Протокола, за вычетом фрахта и страховки.
Что касается финансирования фрахта и страховки, никакая оплата не может быть произведена до отгрузки.
Каждое заимствование по Кредиту будет производиться в пользу французского поставщика согласно срокам платежа Контракта, по предоставлению НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР фотокопий документов, требуемых Контрактом.
В случае, если НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР посчитает, что для проверки соответствия заявки на заимствование французским правилам финансирования, относящимся к протоколам о финансировании, необходимы дополнительные документы, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР запросит данные документы у французского поставщика.
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР оплатит по Кредиту, в пределах, предусмотренных Статьей 2 сумму, причитающуюся французскому поставщику. Ответственность НАТЕКСИС БАНКА ПОПЮЛЭР по проверке фотокопий указанных выше документов ограничится контролем их внешнего соответствия срокам и условиям платежа по Контракту и условиям данного Кредитного Соглашения, в том смысле, как это выражение трактуется Правилами и Условиями допуска к перерасчету Банком Франции, относительно Документарных Кредитов (последний выпуск).
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР произведет прямую оплату французскому поставщику через 15 рабочих дней, следующих за получением документов, признанных соответствующими требованиям.
В конце каждого календарного квартала, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР будет направлять МИНИСТЕРСТВУ ФИНАНСОВ выписку счета, уточняющую дату и суммы заимствований, произведенных в течение данного календарного квартала.

Осы Келiсiмнің 2, 3 және 4-баптарында көзделген ережелерге сәйкес НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР француздық берушімен жүргiзген есеп айырысулар НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ 2-бапта айтылған жалпы нұсқаулықтар бар хатында берген тапсырманы орындауын бiлдiредi және оның билiгiне ФРАНЦУЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ Yкiметi ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ Үкiметiне бөлген Несиенің берiлгенiн растайды.
5-БАП. Негiзгі соманы өтеу. Несие бойынша пайыздарды төлеу
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ пайдасына өтеуге арналған құқық осы Несие келiсiмiн орындау үшiн ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ есебiнен Несие бойынша ол жүзеге асырған төлемдерден туындайды. Несие бiркелкi бөлiктерге бөлiнетiн болады, оның әрқайсысы күнтiзбелiк тоқсан iшiнде НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР жүргiзген қарыз алуларға сәйкес келетiн болады.
Ұзақтығы он алты (16) жыл Несиенің әрбiр бөлiгi жиырма (20) бiрдей әрi бiркелкi жарты жылдық жарнамен он (10) жыл ішінде өтелуi тиiс, бұл ретте бiрiншi бөлiгi оның ішінде қарыз алулар жүргізiлетін күнтiзбелік тоқсанның соңғы күнiнен кейiн жетпiс сегiз (78) ай өткеннен кейiн өтеледi. Несиенiң әрбiр бөлiгі төленген және әлi өтелмеген сомаға есептелген жылына екi және оннан бiр пайыз (2,10%) мөлшерiнде пайыздар алу құқығын бередi.
Пайыздар әрбiр қарыз алу күнiнен бастап есептеледi және 360 күннен тұратын жылдың және 30 күннен тұратын айдың негiзiнде есептеледi. Олар мерзiмi басталған кезде әрбiр жарты жыл сайын төленедi; бұл ретте алғашқы пайыздарды төлеу мерзiмi оның ішінде қарыз алулар жүргізiлетін күнтiзбелік тоқсанның соңғы күнiнен кейiн алты (6) ай өткеннен кейiн басталады.
Әрбiр күнтiзбелік тоқсанның аяғында жоғарыда берiлген Несиенiң айқындамасы әрбiр бөлiгіне НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР мүмкiндiк пайда болған кезде, ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІНЕ негiзгi борышты және оған тиiстi пайыздарды өтеу кестесiнiң төрт данасын жібередi. Осы кестеге НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР 4-бапта айтылған Несие бойынша қарыз алулары бар шоттың үзiндi көшiрмесiн қоса бередi.
Осы өтеу кестесi осы кестеде көзделген барлық төлем мерзiмдерi бойынша НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ пайдасына Қазақстан Үкiметiнiң атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететiн ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ бұлжымас және қайтарып алынбайтын төлемдік міндеттемесi болып табылады.
Жоғарыда айтылған өтеу кестелерiн алғаннан кейiн ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ, мүмкiн бола салысымен, қазақстандық сатып алушыға жоғарыда айтылған өтеу кестесiнің көшiрмесiн, сондай-ақ Несие бойынша жүргiзiлген қарыз алуларға сәйкес шоттың үзiндi көшiрмесiн жiбередi. Осы кесте қазақстандық сатып алушы ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ пайдасына, ал түпкi бенефициар - қазақстандық сатып алушының пайдасына жасауы тиiс өтеулердi анықтауға мүмкiндiк бередi.
Әрбiр төлем мерзiмi басталған кезде ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ ПАРИЖДЕГI НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ N 30000 99999 63565775000 07 шотына тиесілі соманы несиеге бередi.
Егер негiзгi сома бойынша немесе пайыздар бойынша өтеу күнi ФРАНЦИЯДА жұмыс iстемейтiн күнге тап келсе, онда ол одан кейiнгi бiрiнші жұмыс күнiне ауыстырылады.
Тиесілі соманы алғаннан кейiн НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР жүргiзiлген төлем туралы ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНЕ хабарлайды.

Расчеты с французским поставщиком, произведенные НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР, согласно правилам, предусмотренным в Статьях 2, 3 и 4 данного Соглашения, будут представлять собой выполнение НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР поручения, данного Министерством финансов в письме с общими инструкциями, упомянутом в Статье 2, и подтвердят предоставление в его распоряжение Кредита, выделенного Правительством Французской Республики Правительству Республики Казахстан.
Статья 5. Погашение основной суммы. Выплата процентов по Кредиту
Право на погашение возникает в пользу НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР из осуществленных им выплат по Кредиту за счет Министерства финансов во исполнение настоящего Кредитного Соглашения. Кредит будет поделен на последовательные части, каждая из которых будет соответствовать заимствованиям, произведенным НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР в течение календарного квартала.
Каждая часть Кредита продолжительностью шестнадцать (16) лет подлежит погашению в течение десяти (10) лет двадцатью (20) равными и последовательными полугодовыми взносами, причем первая часть погашается спустя семьдесят восемь (78) месяцев после последнего дня календарного квартала, в течение которого будут произведены заимствования. Каждая часть Кредита дает право на получение процентов в размере два и одна десятая процента (2,10%) в год, рассчитанных на выплаченные и еще не погашенные суммы.
Проценты начисляются, начиная с даты каждого заимствования, и рассчитываются на базе года из 360 дней и месяца из 30 дней. Они оплачиваются каждые полгода при наступлении срока; причем срок оплаты первых процентов наступает спустя шесть (6) месяцев после последнего дня календарного квартала, в течение которого будут совершаться заимствования.
В конце каждого календарного квартала на каждую часть Кредита, определение которой дано выше, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР направит как только это будет возможно Министерству финансов четыре экземпляра таблицы погашения основного долга и соответствующих ему процентов. К данной таблице НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР приложит выписку счета с заимствованиями по Кредиту, упомянутую в Статье 4.
Данная таблица погашения будет являться безусловным и безотзывным платежным обязательством Министерства финансов, действующего от имени и по поручению Казахстанского Правительства, в пользу НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР по всем срокам платежей, предусмотренным в данной таблице.
После получения упомянутых выше таблиц погашения Министерство финансов направит, как только это будет возможно, казахстанскому покупателю копию вышеупомянутой таблицы погашения, а также выписку счета с заимствованиями, произведенными по Кредиту. Эта таблица позволит определить возмещения, которые должен произвести казахстанский покупатель в пользу Министерства финансов, а конечный бенефициар - в пользу казахстанского покупателя.
При наступлении каждого срока платежа Министерство финансов кредитует причитающуюся сумму на счет N 30007 99999 63565775000 07 НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР в Париже.
Если дата погашения по основной сумме или по процентам, приходится на нерабочий день во Франции, то она переносится на первый следующий за ним рабочий день.
После получения причитающейся суммы НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР уведомит Министерство финансов о произведенной оплате.

6-БАП. Келiсiм-шарттан туындайтын талаптар немесе ерекшелiктер
ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI осы Несие келiсiмiнiң шеңберiнде алған барлық мiндеттемелер, атап айтқанда негiзгi борыш пен пайыздық ставкалар бойынша орындалу мерзiмi басталған мiндеттемелерге ақы төлеу жөнiндегi мiндеттемелер Келiсiм-шарт ережелерi бойынша қазақстандық сатып алушы мен француздық берушiнiң арасында жасалған мiндеттемелерге тәуелдi емес.
Демек, қазақстандық сатып алушы Келiсiм-шарт бойынша француздық берушіге қоюы мүмкiн ешқандай талап немесе ерекшелiк НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ қарсы қойыла алмайды, және осылайша осы Несие келiсiмiне сәйкес тиесілі барлық соманы төлеуге ықпал етпейдi.
7-БАП. Есеп айырысу және төлем валютасы. Заңды мекен-жайы
Келiсiм-шарттың әрбiр сомасы Евромен берiледi.
Несие Евромен берiледi және өтеледi.
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ тиесілі кез келген ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI төлейтiн сома мына референция бойынша ПАРИЖДЕ ашылған НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ N 30007 99999 63565775000 07 шотына аудару арқылы жүргiзiлуi тиiс:
o
А.I/Р.Е.Е. - Рrеt N А 41
8-БАП. Келiсiм-шарт шеңберінде берiлген кепiлдiктердi тартуға
байланысты соманы өтеу
Қазақстандық сатып алушының пайдасына Келiсiм-шарт шеңберiнде кепiлдiктер (банктік кепiлдiктер, кепiлгерлiктер ....) берiлген жағдайда, ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ қазақстандық сатып алушыға осы кепілдiктерден алынған кiрiс НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ пайдасына берiлуi тиiстігі туралы хабарлайды. Демек, осы кепiлдiктердің мәтінін осы кепiлдiктердi тарту нәтижесiнде құралатын ақшалай қаражат толық және тiкелей НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ аударылатындығын нақтылайтын тармақты қамтуы тиiс.
Егер жоғарыда айтылған кепiлдiктер төте кепiлдiктермен өтелетiн жағдайда, төте кепiлгер жоғарыда айтылған кепілдiктердi тарту нәтижесiнде алынған барлық ақшалай қаражатты тiкелей НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ аударуды жүргізетiнiне кепiлдiк бередi.
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР осы кепiлдiктерден алынған соманы 12-бапқа сәйкес қаржыландырады.
9-БАП. Салықтар - баждар - шығындар және жанама салықтар
Несие қаражаты Қазақстан Республикасында салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуге жiберiле алмайды.
Заң бойынша ФРАНЦИЯДА төлеуге жататын осы Несие келiсiмiне қатысты осы немесе болашақ барлық баждарды, кез келген сипаттағы салықтарды, елтаңбалық алымдарды НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР өтейдi.
Осы Несие Келiсiмiне қатысты және Қазақстан Республикасында төлеуге жататын салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленедi. Заемның негiзгi сомасын және ол бойынша пайыздарды өтеу ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ заңнамасына сәйкес алынатын салықтардан және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерден босатылады. Бұдан негізгі борыш сомасы және пайыздар кез келген шегерiмдерден немесе ұстап қалулардан тәуелсiз төленетіні шығады. Алайда, егер қандай да болмасын оқиға тиесiлi соманың бүкiл жиынтығын төлеуге кедергi жасаса, ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ оның бастапқы талабы бойынша және кешіктiрмей нақты айырмасын төлейдi.
Осы Несие келiсіміне және одан туындайтын кез келген әрекетке қатысты барлық шығыстарды, кез келген баждар мен қаламақыларды, көбiнесе заң консультанттарының шығыстары мен қаламақыларын және ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІНIҢ әрекетiнен немесе әрекетсiздiгiнен туындаған процессуалдық әрекеттерге немесе тексерулерге байланысты туындауы мүмкiн барлық шығыстарды соңғысы төлейдi.

Статья 6. Требования или исключения, вытекающие из Контракта.
Все обязательства, взятые Министерством финансов в рамках настоящего Кредитного Соглашения и, в частности, обязательства по оплате обязательств с наступившими сроками исполнения по основного долгу и процентным ставкам, не зависят от обязательств, заключенных между казахстанским покупателем и французским поставщиком по условиям Контракта.
Следовательно, никакое требование или исключение, которые казахстанский покупатель мог бы предъявить французскому поставщику по Контракту, не могут быть противопоставлены НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР и, таким образом, не могут влиять на выплату всех сумм, причитающихся согласно данному Кредитному Соглашению.
Статья 7. Расчетная и платежная валюта. Юридический адрес
Сумма каждого Контракта дается в Евро
Кредит предоставляется и погашается в Евро.
Любая оплата Министерством финансов сумм, причитающихся НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР, должна производиться перечислением на счет N 30007 99999 63565775000 07 НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР, открытый в Париже под референцией:
А.I./Р.Е.Е. - Pret N A 41
Статья 8. Возмещение сумм, связанных с привлечением гарантий, выданных в рамках Контракта
В случае, когда в рамках Контракта в пользу казахстанского покупателя будут выдаваться гарантии (банковские гарантии, поручительства ...), Министерство финансов уведомит казахстанского покупателя о том, что доход от данных гарантий должен быть передан в пользу НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР. Следовательно текст этих гарантий должен содержать пункт, уточняющий, что денежные средства, образующиеся в результате привлечения данных гарантий, будут переведены полностью и непосредственно НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР.
В случае, если упомянутые выше гарантии будут покрываться контргарантиями, контргарант должен поручиться, что он произведет отчисление всех денежных средств, полученных в результате привлечения названных выше гарантий непосредственно НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР.
Суммы, полученные НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР от этих гарантий, будут ассигнованы согласно Статье 12.
Статья 9. Налоги - пошлины - издержки и побочные налоги
Средства кредита не могут быть направлены на уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет в Республике Казахстан.
Все пошлины, налоги любого характера, гербовые сборы, настоящие или будущие, относящиеся к настоящему Кредитному Соглашению, подлежащие по закону оплате во Франции, будут покрываться НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относящиеся к настоящему Кредитному Соглашению и подлежащие к уплате в Республике Казахстан, уплачиваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Погашение основной суммы займа и процентов по нему будет освобождено от налогов и других обязательных платежей в бюджет, взимаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Из этого следует, что суммы основного долга и проценты будут оплачиваться свободными от любых вычетов или удержаний. Однако, если какое-либо событие помешает уплате всей совокупности причитающихся сумм, Министерство финансов выплатит НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР по первому его требованию и без задержки, точную разницу.
Все расходы, любые пошлины и гонорары, относящиеся к настоящему Кредитному Соглашению и любому вытекающему из него действию, преимущественно, расходы и гонорары юристконсультов и все расходы, которые могут возникнуть в связи с процессуальными действиями или проверками, вызванными действием или бездействием Министерства финансов, будут оплачиваться последним.

10-БАП. Мораторийлiк пайыздар
Төменде келтiрiлген 11-бапта көрсетiлетiндi жоймай, яғни 10-бапты бұзбай міндеттемелердi мерзiмiнен бұрын орындауды талап ету құқығы немесе төлемнiң қандай да болмасын мерзiмiн қорғау белгiленген күнi негiзгi сома бойынша немесе пайыздар бойынша орындауды басталған мерзiмдерiнде ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІНIҢ мiндеттемелердi өтемеуi берешек күнiнен бастап оны нақты төлеген күнiне дейiн мораторийлік пайыздарды есептеуге толық құқық бередi.
Хаттаманың 3-бабына сәйкес осы мораторийлік пайыздар жылдық үш пайызға (3%) арттырылған жылдық екi бүтiн жүзден жетпiс төрт пайызда (2,74%), яғни жылына барлығы бес бүтiн жүзден жетпiс төрт пайыз (5,74%) 2000 жылға заңнамада белгiленген пайыз ставкасының негізiнде есептелетiн болады. Осы мораторийлік пайыздардың өздерiне осы мораторийлiк пайыздар бiр жылға жеткен сайын, жоғарыда келтiрiлген ставка бойынша пайыздар есептеледi - бес бүтiн жүзден жетпiс төрт (5,74%).
11-БАП. Несиенi тоқтата тұру. Несие бойынша міндеттемелердi
мерзімiнен бұрын орындауды талап ету
Келiсiм-шарт бойынша ешқандай жаңа қарыз алу НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДЕН талап етiле алмайды және ҚАРЖЫ МИНИСТРЛІГІ НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРГЕ қарыз Келiсiм-шарт бойынша барлық сома төменде санамаланған мән-жайлардың бiреуi туындаған кезде НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ алғашқы талабы бойынша жедел төлеуге жатады:
- қандай себеп болса да Келiсiм-шартты тоқтата тұру, жою, ішінара немесе толық бұзу; Несиенi тоқтата тұру және Несие бойынша мiндеттемелердi мерзiмiнен бұрын орындауды талап ету Несиенің тоқтатыла тұрған, күшін жойған немесе бұзылған Келiсiм-шартқа қатысты бөлiгiне ғана қолданылады. Алайда, мұндай жағдайда ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНІҢ өтінуi бойынша НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР француз өкiмет орындарының мақұлдауымен төленген Несиенi сақтап қала алады.
- ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІНIҢ осы Несие келiсiмi бойынша қандай да болмасын өзiнiң төлемдiк мiндеттемелерiн төлемеуi;
- ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ осы Несие келiсiмiнен туындайтын қандай да болмасын шарттарды, айтылғандарды немесе мiндеттемелердiң бiрiн тиiсiнше орындамауы;
- осы Несие келiсiмiнiң орындалуына кедергi болатын қазақстан Yкiметінің кез келген әрекет немесе шешiмi.
Жоғарыда санамаланған жағдайларда кез келген Несиенi мерзiмiнен бұрын өтеудi талап ету ешқандай ресмиліксiз немесе заңмен белгiленген шешімдерсiз төменде 14-бапта көрсетiлген ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІНІҢ заңды мекен-жайына тапсырыс хатын жiберу арқылы жүзеге асырылады. Осы хатта жоғарыда айтылған өтеу хатты алғаннан кейiн ең әрiсi 30 күннен асырылмай жүргiзiлуi тиiстiгi нақтыланады.
Жоғарыда айтылған құқықтарды жүзеге асыруда НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР тарапынан кез келген кешігудi немесе олқылықтарды ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ ешқашанда осы құқықтардан бас тарту түрiнде немесе ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ тарапынан ақы төленбеген келiсiм ретiнде қарай алмайды.

Статья 10. Мораторные проценты
Не исключая того, что указывается в приведенной ниже Статье 11, то есть без нарушения Статьей 10 права требовать досрочного исполнения обязательств или отстаивать какой-либо срок платежа, отсутствие погашения Министерством финансов обязательств с наступившими сроками исполнения по основной сумме или по процентам в назначенный день дает полное право на начисление мораторного процента, начиная со дня задолженности и до дня ее фактической оплаты.
В соответствии со Статьей 3 Протокола эти мораторные проценты будут начисляться на основе законодательно установленной на 2000 год процентной ставки в две целых семьдесят четыре сотых процента (2,74%) годовых, увеличенной на три (3%) процента годовых, то есть всего пять целых семьдесят четыре сотых (5,74%) процента в год. На сами эти мораторные проценты будут начисляться проценты по ставке, приведенной выше - пять целых семьдесят четыре сотых процента (5,74%) в год, каждый раз, когда эти мораторные проценты набегают на целый год.
Статья 11. Приостановление Кредита. Требования досрочного исполнения обязательств по Кредиту
Никакое новое заимствование по Кредиту не может быть востребовано от НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР и все суммы по Кредиту, которые Министерство финансов должно НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР будут подлежать немедленной оплате НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР по первому его требованию при возникновении одного какого-либо из перечисленных ниже обстоятельств:
- приостановление, аннулирование, частичное или полное расторжение Контракта какой бы ни была причина; приостановление Кредита и требование досрочного исполнения обязательств по Кредиту будут применены только к части Кредита, касающейся приостановленного, аннулированного или расторгнутого Контракта. Однако, в этом случае, по просьбе Министерства финансов, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР мог бы, с одобрения французских властей, сохранить уже выплаченный Кредит;
- неуплата Министерством финансов какого-либо из своих платежных обязательств по настоящему Кредитному Соглашению;
- ненадлежащее исполнение Министерством финансов какого-либо из условий, оговорок или одного из обязательств, вытекающих из настоящего Кредитного Соглашения;
- любое действие или решение казахстанского Правительства, которые могут воспрепятствовать выполнению настоящего Кредитного Соглашения.
Любое требование досрочного погашения Кредита в перечисленных выше случаях будет осуществляться без прочих формальностей или установленных законом решений, отправкой заказного письма на юридический адрес Министерства финансов, указаный ниже в Статье 14. В этом письме будет уточнено, что упомянутое выше погашение должно быть произведено максимум через 30 дней после получения письма.
Любые задержка или упущение со стороны НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР в осуществлении вышеуказанных прав, ни в коем случае не будут рассматриваться Министерством финансов как отказ от этих прав, или как согласие с отсутствием оплаты со стороны Министерства финансов.

12-БАП. НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДЕН алынған соманы қаржылық бөлу
5 және 10-баптарда көзделген негізгі сома және пайыздарды төлеу бойынша төлемдердiң басталған мерзімінде мiндеттемелердi өтеудi қоспағанда, осы Несие келiсiмiнiң шеңберiнде, оның iшiнде 8 және 11-баптарды орындау үшiн НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДЕН алынған кез келген соманы НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР мынадай түрде бөледi:
- бiрiншi кезекте төлеуге мүмкiндiк бар берешектердi төлеуге;
- одан кейiн:
- не бiр немесе бiрнеше қойылған өтеу кестелерi бойынша қалған
негізгі борышты өтеуге, бұл ретте көрсетiлген кесте немесе кестелер
тиiсiнше қайта есептеледi;
- не НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР ақшалай қаражат алатын күнтiзбелiк тоқсан
ішінде Несие бойынша жүргiзiлген қарыз алуды шегеруге;
- не өткен күнтiзбелiк тоқсандар үшiн Несие бойынша жүргiзiлген қарыз
алуды шегеруге, бұл ретте оларға қатысты өтеу кестесi немесе кестелерi
тиiсiнше қайта есептеледi.
13-БАП. Қолданылатын құқық
Осы Несие келiсiмiнiң қолданылатын құқығы француздық Құқық болып
табылады.
14-БАП. Домицилийді таңдау
Осы Келiсiмдi орындау үшiн домицилийлер мынадай мекен-жайлар бойынша
таңдалды:
NATEXIS BAHQUES POPULAIR үшiн:
Secretariat General
Activites Institutionnelles
Prets aux Etats Etrangers
45, rue Saint Dominique
75007 PARIS
Телекс: 660 370
Телефон: 01 48 00 32 11/39 86
Факс: 01 48 00 37 70
Қаржы министрлігі үшін:
Қазақстан Республикасы
473000 Астана қаласы
Жеңіс даңғылы, 33
Қаржы министрлігі
Телекс:
Телефон: 7 (3172) 117761
Факс: 7 (3172) 117762
15-БАП. Түсіндiру - шешiлмеген мәселелер - даулар
Егер осы Несие келiсiмiн орындау уақытында түсiндiру проблемалары және осы мәтiнмен шешiлмейтiн мәселелер туындаса, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР және ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГІ өзара түсiнiстiк және iзгі ниет рухында қарапайым хат алмасу арқылы тиiсті шешiмдердi iздейдi.
Келiспеушiлiктер туындаған жағдайда, мүдделi тараптар қажет болған
жағдайда, өз үкiметiмен консультацияға жүгiне отырып, оны өзара келiсiм
бойынша реттеу мақсатында келiссөздер жүргізедi.
Егер келiсiмге қол жеткiзiлмесе, дау оны реттеудiң тиiстi тәсiлдерi
туралы шешiм қабылдайтын екi дауласушы тараптың үкіметтерінің назарына
ұсынылады.
16-БАП. Күшіне енуі
Осы Несие келісімі НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР және ҚАРЖЫ МИНИСТРЛІГІ оған
қол қойғаннан кейін күшіне енеді.
ПАРИЖДЕ "____"
және АСТАНАДА "____"
жасалды.
(Екі данада француз және орыс тілдерінде, бұл ретте екі мәтіннің де
бірдей күші бар).
НАТЕКСИС БАНК                   Қазақстан Республикасының
ПОПЮЛЭР                           Қаржы министрлігі
ҚОСЫМША
ЖАЛПЫ НҰСҚАУЛЫҚТАРЫ БАР ХАТТЫҢ YЛГIСI
........................................................... мырза!
.................................... сомадағы Келiсiм-шартқа .......
(күні) ..............., француздық берушінің және ....................., қазақстандық сатып алушының арасында қол қойылды.

Статья 12. Ассигнование сумм, полученных НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР
За исключением погашения обязательств с наступившими сроками платежей по основной сумме и оплаты процентов, предусмотренных Статьями 5 и 10, любая сумма, полученная НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР в рамках настоящего Кредитного Соглашения, в частности, во исполнение Статей 8 и 11, будет ассигновываться НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР следующим образом:
- в первую очередь на оплату возможных задолженностей;
- затем:
- либо на погашение оставшегося основного долга по одной или нескольким выставленным таблицам погашения, причем указанные таблица или таблицы соответственно пересчитываются;
- либо на вычет заимствований, произведенных по Кредиту за
календарный квартал, в течение которого НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР будет
получать денежные средства;
- либо на вычет заимствований, произведенных по Кредиту за предыдущие
календарные кварталы, причем таблица или таблицы погашения, относящиеся к
ним, соответственно пересчитываются.
Статья 13. Применимое право
Применимым правом настоящего Кредитного Соглашения является
французское Право.
Статья 14. Избрание домицилия
Для выполнения настоящего Соглашения, домицилий избран по следующим
адресам:
Для NATEXIS BANQUES РОРULАIRЕ:
Secretariat General
Activites Institutionnelles
Prets aux Etats Etrangers
45, rue Saint Dominique
75007 PARIS
Телекс: 660 370
Телефон: 01 48 00 32 11/39 86
Факс: 01 48 00 37 70
Для Министерства финансов
Республика Казахстан
473000 г. Астана
проспект Победы, 33
Министерство финансов
Телекс:
Телефон: 7 (3172) 11 77 61
Факс: 7 (3172) 11 77 62
Статья 15. Толкование - нерешенные вопросы - споры
Если во время исполнения настоящего Кредитного Соглашения возникнут проблемы толкования или вопросы, нерешаемые данным текстом, НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР и Министерство финансов будут искать, в духе взаимопонимания и доброй воли, соответствующие решения посредством простого обмена письмами.
В случае возникновения разногласия, заинтересованные стороны проведут переговоры с целью его урегулирования по обоюдному согласию, прибегая, в случае необходимости к консультациям со своим правительством.
Если согласие не будет достигнуто, спор будет представлен
правительствам двух спорящих сторон, которые примут решение о
соответствующих способах его урегулирования.
Статья 16. Вступление в силу
Настоящее Кредитное Соглашение вступит в силу после его подписания
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР и Министерством финансов.
Составлено в Париже "____" и в Астане "____"
(В двух экземплярах, на французском и русском языках, причем оба
текста имеют одинаковую силу).
НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР                     Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
Образец письма с общими инструкциями
Господин,

2000 жылғы 5 қазанда қол қойылған Қаржыландыру туралы хаттаманың шеңберiнде қаржыландыруға жататын ................. жобаға қатысты осы Келiсiм-шарт Алматыда Франция Елшiлiгi Экономикалық Кеңесінің мөрiмен куәландырылды.
Қазақстандық сатып алушының өтiнуi бойынша Сiзден бiздiң шотымызға француздық берушімен және қазақстандық сатып алушымен келiсiлген ақы төлеу шарттарына сәйкес және сiздiң қызметтерiңiзге келiсiм-шарттық құжаттардың фото көшiрмелерiн бергеннен соң және НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР ҚАЗАҚСТАННЫҢ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНЕН ақы төлеуге рұқсат алғаннан кейiн француздық берушіге тiкелей төлем жүргiзуiңiздi өтiніп сұраймыз.
Төлеуге жататын нақты соманы көрсете отырып, ҚАЗАҚСТАННЫҢ ҚАРЖЫ
МИНИСТРЛIГІНIҢ рұқсатына сәйкес НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ француздық
берушінің пайдасына ақы төлеу, өтелуi және қызмет көрсетiлуi 2002 жылғы
ҚАЗАҚСТАННЫҢ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛІГI мен НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭРДIҢ арасындағы
Несие келiсiмiне сәйкес жүзеге асырылатын Несиенiң қаражатын алу түрiнде
қаралады.
Француз қазынашылығының Несиесi бойынша өтеу
......................... Бiздiң Несие келісiмiмiзбен анықталған шекте және
шарттарда жасалады.
ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГI
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

Контракт на сумму___________________________________был подписан (дата)_______________ между ______________________________, французским поставщиком и________________________________, казахстанским покупателем. Данный Контракт, относящийся к проекту_________________________________, подлежащий финансированию в рамках Протокола о финансировании, подписанного 5 октября 2000 г., заверен печатью Экономического Советника Посольства Франции в Алматы.
По просьбе казахстанского покупателя убедительно просим Вас произвести за наш счет прямую оплату французскому поставщику в соответствии с условиями оплаты, оговоренными французским поставщиком и казахстанским покупателем и по предоставлении вашим службам фотокопий контрактных документов и после получения НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР разрешения на оплату от Министерства финансов Казахстана.
Оплата НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР в пользу французского поставщика в
соответствии с разрешением Министерства финансов Казахстана с указанием
конкретной суммы, подлежащей оплате, рассматривается как снятие средств
Кредита, погашение и обслуживание которого будут осуществляться в
соответствии с Кредитным Соглашением между Министерством финансов
Казахстана и НАТЕКСИС БАНК ПОПЮЛЭР от_________2002 года.
Погашение по Кредиту Французского Казначейства будет произведено в
пределах и на условиях, определенных нашим Кредитным Соглашением
от_____________________.
Министерство финансов
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Жумаханова Г.А.)