Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қоры туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 28 мамыр N 578. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 605 қаулысымен.
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2018 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қоры туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 28 мамырдағы
N 578 қаулысымен
бекітілген
Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қоры туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2018 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қоры туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Ереже Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорын (бұдан әрі – Қор) құру, толықтыру, сақтауды ұйымдастыру және есебін жүргізу саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді.
3. Қор Қазақстан Республикасының Ұлттық архив қорының мемлекет үшін бірден-бір маңызы бар және олар жоғалған жағдайда орны толмайтын құжаттарының сақтандыру көшірмелерінің жиынтығын білдіреді.
4. Қор айрықша кезеңде немесе бейбіт уақытта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде құжаттардың түпнұсқалары жоғалған немесе бүлінген жағдайда ақпаратты сақтау және пайдалану үшін құрылады.
5. Қор мемлекет меншігі болып табылады және Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органының қарауында болады.
6. Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік архивтері, Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, республикалық маңызы бар қалалардың және Қазақстан Республикасы астанасының мемлекеттік архивтері, облыстар, қалалар, аудандар мемлекеттік архивтері және олардың филиалдары, арнайы мемлекеттік архивтер, мемлекеттік кітапханалар, музейлер құжаттарының сақтандыру көшірмелері Қорды қалыптастыру негізі болып табылады.
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің, Парламент пен жергілікті өкілді органдардың, Конституциялық Кеңестің, Үкіметтің, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, арнайы экономикалық аймақтар әкімшілік кеңестерінің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, соттардың, прокуратура органдарының, Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік заңды тұлғаларының, оның ішінде шетелдердегі, ведомстволық архивтері Қорды толықтыру көздері болып табылады.
Қор жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың меншігіндегі құжаттардың сақтандыру көшірмелерін мемлекеттік архивтерге тұрақты сақтауға беру, сыйға тарту, өсиет етіп қалдыру, сатып алу жолымен толықтырылуы да мүмкін.

Об утверждении Положения о Государственном страховом фонде копий документов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2002 года N 578. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2018 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 19.02.2018 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном страховом фонде копий документов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 мая 2002 года N 578
Положение
о Государственном страховом фонде копий документов
Сноска. Положение в редакции на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 19.02.2018 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Положение о Государственном страховом фонде копий документов (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах".
2. Положение регулирует общественные отношения в области создания, пополнения, организации хранения и учета Государственного страхового фонда копий документов (далее - Фонд).
3. Фонд представляет собой совокупность страховых копий документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, имеющих для государства непреходящее значение и незаменимых при их утрате.
4. Фонд создается для сохранения и использования информации в случае утраты или повреждения оригиналов документов в особый период или в мирное время при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.
5. Фонд является собственностью государства и находится в ведении уполномоченного государственного органа управления архивами и документацией Республики Казахстан.
6. Основой формирования Фонда являются страховые копии документов центральных государственных архивов Республики Казахстан, архива Президента Республики Казахстан, государственных архивов городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан, государственных архивов областей, городов, районов и их филиалов, специальных государственных архивов, государственных библиотек, музеев.
Источниками пополнения Фонда являются ведомственные архивы Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента и местных представительных органов, Конституционного Совета, Правительства, центральных и местных исполнительных органов, административных советов специальных экономических зон, органов местного самоуправления, судов, органов прокуратуры, других государственных юридических лиц Республики Казахстан, в том числе находящихся за рубежом.
Фонд может пополняться также путем передачи на постоянное хранение в государственные архивы, путем дарения, завещания, покупки страховых копий документов, находящихся в собственности физических и негосударственных юридических лиц.

7. Ұлттық архив қоры құжаттарының меншік иелері сақтық көшірме жасау үшін құжаттарды іріктеуді, құжаттардың сақтандыру көшірмелерін дайындауды және олардың түпнұсқаларының сақталуын қамтамасыз етеді. Сақтандыру көшірмелерін жасауға жатқызылған құжаттарды іріктеу өлшемшарттарын Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органы айқындайды.
8. Сақтандыру көшірмелерін дайындау технологиясын, оларды сақтау режимін Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органы Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының нормативтік-техникалық құжаттар жүйесі негізінде белгілейді.
9. Мемлекеттік және мемлекеттік емес құпиялары бар құжаттардың сақтандыру көшірмелерін есепке алу, сақтау және пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
2. Қордың құрамы
10. Қордың құрамына мыналардың шағын фото көшірмелері (шағын фильмдер, шағын фишалар) және басқа да ұзақ сақталатын көздерде орындалған шағын нысандары кіреді:
1) заңнамалық кесімдер және басқа да ресми құжаттар;
2) басқару, ғылыми-зерттеу, жобалау-конструкторлық, технологиялық, патенттік-лицензиялық, картографиялық, геодезиялық, геологиялық, телеметриялық және басқа да арнайы құжаттамалар;
3) машинамен оқуға бағдарланған және дыбыстық-бейне құжаттамалар;
4) тарих және мәдениеттің деректі ескерткіштері;
5) жеке адамның ұлттық құндылық болып табылатын құжаттары және өзге де құжаттамалар;
6) Қазақстан Республикасының меншігіне түскен өзге де құжаттар.
3. Қорды сақтауды және оны есепке алуды ұйымдастыру
11. Мемлекеттік, ведомстволық және жеке архивтерде құжаттардың сақтандыру көшірмелерін сақтау тәртібін уәкілетті орган белгілейді. Қорға қол сұғуға болмайды және ол сақтандыру көшірмелері жасалған құжаттардың түпнұсқаларынан бөлек сақталады.
12. Қорды сақтау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен мамандандырылған мемлекеттік қоймалар құрылуы мүмкін.
13. Мамандандырылған мемлекеттік қоймалар туралы ережені Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органы бекітеді.
14. Қордың есебін Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органы бекітетін ережеге сәйкес мыналар жүргізеді:
1) мамандандырылған мемлекеттік қоймалар;
2) Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік архивтері;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің архиві;
4) республикалық маңызы бар қалалардың және Қазақстан Республикасы астанасының мемлекеттік архивтері;

7. Собственники документов Национального архивного фонда обеспечивают отбор документов для страхового копирования, изготовление страховых копий документов и сохранность их оригиналов. Критерии отбора документов, подлежащих страховому копированию, определяются уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан.
8. Технология изготовления страховых копий, режим их хранения устанавливаются уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан на основе системы нормативно-технических документов уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по стандартизации, метрологии и сертификации.
9. Порядок учета, хранения и использования страховых копий документов, содержащих государственные и негосударственные секреты, определяется законодательством Республики Казахстан.
2. Состав Фонда
10. В состав Фонда входят микрофотокопии (микрофильмы, микрофиши) и другие микроформы, выполненные на долговечных носителях:
1) законодательных актов и других официальных документов;
2) управленческой, научно-исследовательской, проектно- конструкторской, технологической, патентно-лицензионной, картографической, геодезической, геологической, телеметрической и другой специальной документации;
3) машиноориентированной и аудиовизуальной документации;
4) документальных памятников истории и культуры;
5) документов личного происхождения и иной документации, представляющей национальную ценность;
6) иных документов, поступивших в собственность Республики Казахстан.
3. Организация хранения и учета Фонда
11. Порядок хранения страховых копий документов в государственных, ведомственных и частных архивах устанавливается уполномоченным органом. Фонд является неприкосновенным и хранится обособленно от оригиналов документов, с которых изготовлены страховые копии.
12. Для хранения Фонда по решению Правительства Республики Казахстан могут создаваться специализированные государственные хранилища.
13. Положения о специализированных государственных хранилищах утверждаются уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан.
14. Учет Фонда ведется в соответствии с правилами, утверждаемыми уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан:
1) специализированными государственными хранилищами;
2) центральными государственными архивами Республики Казахстан;
3) архивом Президента Республики Казахстан;
4) государственными архивами городов республиканского значения и столицы Республики Казахстан;

5) облыстардың, қалалардың, аудандардың мемлекеттік архивтері мен олардың филиалдары;
6) арнайы мемлекеттік архивтер;
7) мемлекеттік кітапханалар мен музейлер;
8) құжаттарды мемлекеттік архивтерге тұрақты сақтауға өткізгенге дейін – ведомстволық архивтер.
15. Қорды орталықтандырылған мемлекеттік есепке алуды Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органы жүзеге асырады.
4. Қорды жоспарлау
16. Қорды құру және толықтыру жөніндегі жұмыстарды жоспарлауды Қазақстан Республикасының архивтер мен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттік органы үйлестіреді.

5) государственными архивами областей, городов, районов и их филиалами;
6) специальными государственными архивами;
7) государственными библиотеками, музеями;
8) ведомственными архивами до передачи ими документов на постоянное хранение в государственные архивы.
15. Централизованный государственный учет Фонда осуществляет уполномоченный государственный орган управления архивами и документацией Республики Казахстан.
4. Планирование Фонда
16. Планирование работ по созданию и пополнению Фонда координирует уполномоченный государственный орган управления архивами и документацией Республики Казахстан.