"Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің қаулысы 2002 жылғы 5 тамыз N 874
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Адвокаттық қызмет туралы"
Z970195_
Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына
енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Адвокаттық қызмет туралы"
Z970195_
Қазақстан Республикасының
1997 жылғы 5 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
Жаршысы, 1997 ж., N 22, 328-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат) мынадай
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 5-бапта:
1-тармақ:
"келiсiмде" деген сөздiң алдынан "жазбаша" деген сөзбен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Келiсiм жасасу Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген
шарттарда және тәртiппен жүзеге асырылады."
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Адвокат көрсеткен заң көмегiне ақы төлеудiң және осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларда қорғау мен өкiлдiк етуге байланысты шығыстарды өтеудiң мөлшерi мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.";
2) 7-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiнде "екi жылдан" деген сөздер "бiр жылдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "сондай-ақ босатылған күнiнен бастап бiр жыл бойы - тәртiптiк жағымсыз әрекет жасағаны үшiн құқық қорғау органынан босатылған адам" деген сөздер "босатылған күнiнен бастап бiр жыл бойы - тәртiптiк жағымсыз әрекет жасағаны үшiн құқық қорғау органынан босатылған адам, сондай-ақ лицензиясының күшi осы Заңда белгiленген тәртiппен тоқтатылған адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 3-тармағында:
бiрiншi бөлiкте "азаматтар" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтары ғана" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Тағлымдамадан өтушiлер адвокаттар алқасы төралқасының қаулысы негiзiнде адвокаттық қызметте кемiнде бес жыл жұмыс өтiлi бар адвокаттарда тағлымдамадан өтедi.
Тағлымдамадан өту адвокаттар алқасы мен тағлымдамадан өтушi арасында жасалатын шарт негiзiнде жүзеге асырылады."
4) 9-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi "сәйкес жүргiзедi" деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына тарайтын мерзiмдi баспасөз басылымдарында адвокаттар лицензияларын беру, лицензияларының күшiн тоқтата тұру не тоқтату және лицензияларын қайтарып алу туралы мәлiметтердi жариялайды" деген сөздермен толықтырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2002 года N 874
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан
"Об адвокатской деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан
"Об адвокатской деятельности"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан
от 5 декабря 1997 г.
"Об адвокатской деятельности" (Ведомости
Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 22, ст. 328; 2001 г., N 15-16,
ст. 236):
1) в статье 5:
пункт 1:
после слова "устанавливается" дополнить словом "письменным";
дополнить частью следующего содержания:
"Заключение соглашения осуществляется на условиях и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Размер и порядок оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
2) в статье 7:
в части второй пункта 1 слова "двух лет" заменить словами "одного года";
в пункте 2 слова "а также уволенное из правоохранительных органов за совершение дисциплинарного проступка, - в течение года со дня увольнения" заменить словами "уволенное из правоохранительных органов за совершение дисциплинарного проступка, - в течение одного года со дня увольнения, а также лицо, действие лицензии которого прекращено в установленном настоящим Законом порядке.";
3) в пункте 3 статьи 8:
в части первой слово "граждане" заменить словами "только граждане Республики Казахстан";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Стажеры проходят стажировку на основании постановления президиума коллегии адвокатов у адвокатов, имеющих стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет.
Прохождение стажировки осуществляется на основании договора, заключаемого между коллегией адвокатов и стажером.";
4) в статье 9:
часть вторую пункта 2 дополнить словами ", и публикует в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о выдаче лицензий, приостановлении либо прекращении действия лицензий и отзыве лицензий адвокатов.";

2-1-тармақ "судья болып жұмыс iстеген адамдар" деген сөздерден кейiн ",терiс себептермен жұмыстан босатылған адамдарды қоспағанда, прокуратура, тергеу және анықтау органдарында кемiнде он жыл жұмыс iстеген прокурорлар, тергеушiлер және анықтаушылар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Адвокаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi қабылдайды, ол бұйрық түрiнде ресімделедi."
5) 11-бап мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Лицензияның күшiн тоқтата тұру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi қабылдайды, ол бұйрық түрiнде ресiмделедi. Адвокат, тиiстi сот, құқық қорғау органдары және адвокаттар алқасы қабылданған шешiм туралы хабардар етiледi.";
6) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Лицензияны керi қайтарып алу және оның күшiн жою
1. Лицензиялау туралы заң актiлерiнде көзделген жалпы негiздерден басқа, адвокаттың лицензиясын керi қайтарып алу Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң талап арызы бойынша сот тәртiбiмен:
1) адвокат қолданыстағы заң талаптары мен нормаларын өз кәсiби мiндеттерiн орындау кезiнде бiрнеше мәрте бұзған;
2) адвокаттың қасақана қылмыс жасағаны үшiн оған қатысты қылмыстық қуғындау ақтамайтын негiздемелер бойынша тоқтатылған;
3) адвокат қасақана қылмыс жасағаны үшiн сотталған;
4) адвокатқа медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешiмi заңды күшiне енген;
5) адвокат әрекетке қабiлетсiз немесе әрекетке қабiлетi шектеулi деп танылған;
6) адвокат хабар-ошарсыз кеттi деп танылған немесе ол қайтыс болды деп жарияланған;
7) адвокат Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған;
8) бiлiктiлiгiнiң жеткiлiксiздiгi салдарынан адвокаттың өз кәсiби мiндеттерiн орындауы мүмкiн болмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Аумақтық әдiлет органының ұсынымы осы баптың 1-тармағының 1)-7) тармақшаларында көзделген жағдайларда адвокаттың лицензиясын керi қайтарып алу туралы талап арыз дайындау үшiн негiздеме болып табылады.
Тиiстi адвокаттар алқасы төралқасының өтiнiшi ғана осы баптың 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген жағдайларда адвокаттың лицензиясын керi қайтарып алу туралы талап арыз дайындау үшiн негiздеме болып табылады.
Лицензияны керi қайтарып алу лицензияның күшiн тоқтатуға әкеп соқтырады. Лицензияның күшiн тоқтату туралы шешiм тиiстi сот шешiмінiң негiзiнде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң бұйрығы түрiнде ресiмделедi.
Лицензиясының күшi тоқтатылған адам, тиiстi сот, құқық қорғау органдары және адвокаттар алқасы қабылданған шешiм туралы хабардар етiледi.
Лицензияның күшiн тоқтату туралы шешiмге сотқа шағым жасалуы мүмкiн.";

пункт 2-1 после слов "при исполнении своих обязанностей," дополнить словами "прокуроры, следователи и дознаватели, проработавшие в органах прокуратуры, следствия и дознания, не менее десяти лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам,";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о выдаче лицензии на право занятия адвокатской деятельностью принимается Министром юстиции Республики Казахстан, которое оформляется в виде приказа.";
5) статью 11 дополнить частями следующего содержания:
"Решение о приостановлении действия лицензии принимается Министром юстиции Республики Казахстан, которое оформляется в виде приказа.
О принятом решении уведомляются адвокат, соответствующие судебные, правоохранительные органы и коллегия адвокатов.";
6) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Отзыв и прекращение действия лицензии
1. Помимо общих оснований, предусмотренных законодательными актами о лицензировании, отзыв лицензии адвоката осуществляется в судебном порядке по иску Министерства юстиции Республики Казахстан в случаях:
1) неоднократного нарушения адвокатом требований и норм действующего законодательства при исполнении им своих профессиональных обязанностей;
2) прекращения по нереабилитирующим основаниям уголовного преследования в отношении адвоката за совершение им умышленного преступления;
3) осуждения адвоката за совершение умышленного преступления;
4) вступления в законную силу судебного решения о применении к адвокату принудительных мер медицинского характера;
5) признания адвоката недееспособным или ограниченно дееспособным;
6) признания адвоката безвестно отсутствующим или объявления его умершим;
7) утраты адвокатом гражданства Республики Казахстан;
8) невозможности исполнения адвокатом своих профессиональных обязанностей вследствие недостаточной квалификации.
2. Основанием для подготовки искового заявления об отзыве лицензии адвоката в случаях, предусмотренных подпунктами 1)-7) пункта 1 настоящей статьи, является представление территориального органа юстиции.
Основанием для подготовки искового заявления об отзыве лицензии адвоката в случае, предусмотренном подпунктом 8) пункта 1 настоящей статьи, является только ходатайство президиума соответствующей коллегии адвокатов.
Отзыв лицензии влечет прекращение действия лицензии. Решение о прекращении действия лицензии оформляется в виде приказа Министра юстиции Республики Казахстан на основании соответствующего судебного решения.
О принятом решении уведомляются лицо, действие лицензии которого прекращено, соответствующие судебные, правоохранительные органы и коллегия адвокатов.
Решение о прекращении действия лицензии может быть обжаловано в суд.";

7) 13-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Адвокаттың нақты iстi жүргiзуге өкiлеттiктерi заң консультациясы немесе адвокат кеңсесi беретiн ордермен расталады. Өз қызметiн заңды тұлға құрмай жеке жүзеге асыратын адвокат ордердi дербес ресiмдейдi. Ордерде адвокат лицензиясының нөмiрi мен оның берiлген күнi мiндеттi түрде көрсетiледi.
Адвокаттың Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу Кодексi 61-бабының бiрiншi бөлiгiнде санамаланған iс жүргiзу әрекеттерiн жасауға өкiлеттiгi заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен берiлетiн сенiмхатпен расталады.
Қазақстан Республикасының бекiтiлген тиiстi халықаралық шарты негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын шетелдiк адвокаттың өкiлеттiгi жеке басы куәлiгiмен, адвокат мәртебесiн белгiлейтiн құжатпен, сондай-ақ адвокат пен осындай көмек сұраған адам арасындағы заң көмегiн көрсету туралы келiсiммен расталады.";
8) 14-баптың 2-тармағы "келiсiм" деген сөздiң алдынан "жазбаша" деген сөзбен толықтырылсын;
9) 17-бапта:
6-тармақтағы "жолығуға" деген сөз "жолығудың құпиялылығын қамтамасыз ететiн жағдайларда осылайша жолығуына рұқсат беруден бас тартуға, сондай-ақ олардың саны мен ұзақтығына шек қоюға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта "заңда белгiленген" деген сөздер "он күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 24-баптың 2-тармағы 1) тармақшасында "заң көмегiн" деген сөздерден кейiн ", соның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен адвокаттар көрсететiн заң көмегiн" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 29-баптың бiрiншi бөлiгi 3) тармақшадағы "төлеуге" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) адвокаттар алқасының төралқасына өз жұмысы туралы есептi табыс етуге мiндеттi.";
12) 31-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) адвокат өзiнiң кәсiби мiндеттерiн орындау кезiнде қолданыстағы
заңдардың талаптары мен нормаларын бiрнеше мәрте бұзған;";
13) мынадай мазмұндағы 33-1-баппен толықтырылсын:
"33-1-бап. Адвокаттық қызметтi жеке дара жүзеге асыру
1. Кәсiби қызметтi жеке дара жүзеге асыруға шешiм қабылдаған адвокат
бұл туралы адвокаттар алқасын хабардар етедi. Хабарламада адвокаттың
аты-жөнi, оның тұрақты орналасқан жерi көрсетiледi.
2. Кәсіби қызметті заңды тұлға құрмай жеке дара жүзеге асыратын
адвокат банктерге есеп және өзге де шоттар, жеке мөр, мөртабандар, жеке
бланкілер ұстауға құқығы бар.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қобдалиева Н.М.
Икебаева А.Ж.

7) пункт 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1. Полномочия адвоката на ведение конкретного дела удостоверяются ордером, выдаваемым юридической консультацией или адвокатской конторой. Адвокат, осуществляющий свою деятельность индивидуально, без образования юридического лица, ордер оформляет самостоятельно. В ордере в обязательном порядке указываются номер лицензии адвоката и дата ее выдачи.
Полномочия адвоката на совершение процессуальных действий, перечисленных в части первой статьи 61 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, удостоверяются доверенностью, выдаваемой в установленном законодательными актами порядке.
Полномочия иностранного адвоката, осуществляющего свою деятельность на основании соответствующего ратифицированного международного договора Республики Казахстан, подтверждаются удостоверением личности, документом, устанавливающим статус адвоката, а также соглашением об оказании юридической помощи, заключенным между адвокатом и лицом, обратившимся за такой помощью.";
8) пункт 2 статьи 14 после слова "заключает" дополнить словом "письменное";
9) в статье 17:
пункт 6 дополнить словами "в условиях, обеспечивающих конфиденциальность таких свиданий, а также ограничение их количества и продолжительности.";
в пункте 9 слова "установленный законодательством" заменить словом "десятидневный";
10) подпункт 1) пункта 2 статьи 24 дополнить словами ", в том числе юридической помощи, оказываемой адвокатами за счет средств государственного бюджета в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
11) часть первую статьи 29 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) представлять в президиум коллегии адвокатов отчет о своей работе.";
12) подпункт 2) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"2) неоднократного нарушения адвокатом требований и норм действующего законодательства при исполнении им своих профессиональных обязанностей.";
13) дополнить статьей 33-1 следующего содержания:
"Статья 33-1. Осуществление адвокатской деятельности индивидуально
1. Адвокат, принявший решение осуществлять профессиональную деятельность индивидуально, уведомляет об этом коллегию адвокатов. В уведомлении указывается фамилия, имя, отчество адвоката, его постоянное место нахождения.
2. Адвокат, осуществляющий профессиональную деятельность
индивидуально без образования юридического лица, вправе иметь расчетный и
иные счета в банках, личную печать, штампы, личные бланки.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликование.
Президент
Республики Казахстан