"KEGOC" (Kazakhtan Electricity Grid Operating Company) электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" ашық акционерлік қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 20 желтоқсан N 1331
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған "KEGOC" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) электр желiлерiн басқару жөнiндегі қазақстандық компания" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 20 желтоқсандағы
N 1331 қаулысымен
бекітілген
"KEGOC" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company)
электр желiлерiн басқару жөнiндегі қазақстандық компания"
ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған
жоспары 1-бөлiм. "КЕGОС" AAҚ-ның жай-күйi және даму
перспективалары туралы баяндама 1. "KEGOC" ААҚ-ның миссиясы және ол туралы жалпы мәлiметтер
"KEGOG" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" (бұдан әрi - Қоғам) ашық акционерлiк қоғамы "Қазақстан Республикасының энергетика жүйесiн басқаруды құрылымдық қайта құру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 28 қыркүйектегi N 1188 қаулысына сәйкес құрылды.
Қоғам 1999 жылғы 26 мамырда Астана қаласының Әдiлет басқармасында тiркелген, заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу нөмiрi - 6801-1901-АО.
Мекен-жайы: Қазақстан Республикасы, 473000, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Бөгенбай батыр даңғылы, 7. Бастапқы мемлекеттiк тiркеу күнi 1997 ж. 11.07.
Қазақстан Республикасының Yкiметi Қоғамның құрылтайшысы болып табылады. Қоғамның мемлекеттiк акция пакетi 100% құрайды.
Жарияланған жарғылық капитал 100,0 млрд. теңгенi құрайды.
Қоғамның миссиясы - Қазақстан Республикасының Бiрыңғай энергетикалық жүйесiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және мемлекеттiк саясат шеңберiнде қазiргi заманғы техникалық, экономикалық, экологиялық талаптарға сәйкес ұлттық электр желiлерiн тиiмдi, сенiмдi басқаруды жүзеге асыру.
Қоғамның негiзгi функциялары мыналар болып табылады:
- барлық меншiк нысанындағы Қазақстан БЭЖ объектiлерiн орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқару;
- жоғары кернеулi ұлттық электр желiлерiн басқару және Ұлттық электр желiлерi бойынша электр энергиясын жеткiзу;
- электр энергиясының импорты мен экспортын үйлестiру;
- Ұлттық электр желiлерiне тұтынушылар мен энергия өндiрушi ұйымдардың еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз ету.
Қоғам мемлекеттердiң энергетика саласындағы қызметiн үйлестiрушi ТМД елдерiнiң Электр энергетикалық кеңесi мен Орталық Азия елдерi кеңесiнiң мүшесi болып табылады.
Қазiргi уақытта Қоғамның теңгерiмiнде мыналар:
барлық кернеудегі электр жеткізу желілері (бұдан әрі - ЭЖЖ) - 23 679,81 км, оның ішінде:

Об утверждении Плана развития открытого акционерного общества«"Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"»(Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC"»на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2002 года N 1331
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый план развития открытого акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" на 2003-2005 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2002 года N 1331
План развития
открытого акционерного общества
"Казахстанская компания по управлению
электрическими сетями" (Kazakhstan
Electricity Grid Operating Company) "KEGOC"
на 2003-2005 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах
развития ОАО "KEGOC"
1. Миссия и общие сведения об ОАО "KEGOC"
Открытое акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" (далее - Общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1996 года N 1188 "О некоторых мерах по структурной перестройке управления энергетической системой Республики Казахстан".
Общество было зарегистрировано в Управлении юстиции города Астаны 26 мая 1999 года, номер государственной регистрации юридического лица - 6801-1901-АО.
Адрес: Республика Казахстан, 473000, г. Астана, район Сарыарка, пр. Богенбай батыра, 7. Дата первичной государственной регистрации 11.07.1997 г.
Учредителем Общества является Правительство Республики Казахстан. Государственный пакет акций Общества составляет 100%. Объявленный уставный капитал составляет 100,0 млрд. тенге.
Миссия Общества - обеспечение устойчивого функционирования Единой энергетической системы Республики Казахстан и осуществление эффективного, соответствующего современным техническим, экономическим, экологическим требованиям надежного управления Национальной электрической сетью в рамках государственной политики.
Основными функциями Общества являются:
- централизованное оперативно-диспетчерское управление объектами ЕЭС Казахстана всех форм собственности;
- управление электрическими сетями высокого напряжения и передача электроэнергии по Национальной электрической сети;
- координация импорта и экспорта электроэнергии;
- обеспечение свободного доступа к Национальной электрической сети потребителей и энергопроизводящих организаций.
Общество является членом Электроэнергетического Совета стран СНГ и Совета стран Центральной Азии, координирующих деятельность государств в области энергетики.
В настоящее время на балансе Общества находятся:
линии электропередачи (далее - ЛЭП) всех напряжений - 23679,81 км, в том числе:

1150 кВ - 1 422,87 км,
500 кВ - 5 474,07 км,
220 кВ - 15 984,6 км,
110-04 кВ - 798,27 км,
трансформаторлы қосарлы станциялар (бұдан әрі - ҚС) - 72 бірлік, оның ішінде кернеу сыныптары бойынша:
1150 кВ ҚС - қуаты 9 371,5 МВА 3 бірлік;
500 кВ ҚС - қуаты 11 990 МВА 15 бірлік;
220 кВ ҚС - қуаты 10 670,65 МВА 51 бірлік;
110 кВ ҚС - қуаты 2,5 МВА 1 бірлік;
35 кВ ҚС - қуаты 23,2 МВА 2 бірлік;
ғимараттар мен құрылыстар, арнайы техника, басқа негізгі құрал-жабдықтар бар.
Қоғамның құрамына Қазақстан БЭЖ Орталық Диспетчерлік Басқармасының Бас филиалы (бұдан әрі - ОДБ) және аумақтық белгілері бойынша құрылған 9 филиал - Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс, Батыс, Сарыбай, Солтүстік, Орталық, Шымкент жүйеаралық электр тораптары кіреді.
Атқарушы дирекцияда 8 департамент, 6 басқарма, 3 бөлім (қызмет) жұмыс істейді.
Қоғамның ұйымдық құрылымы:
____________________
|Акционерлердің жалпы|
|      жиналысы      |
--------------------
|
|
____________________
|Директорлар кеңесі  |
--------------------
|
|            Қызметкерлермен
|            жұмыс жөніндегі басқарма
|            Заң басқармасы
|            Кеңесшілер
|            Ішкі аудит
____________
| Президент  |-----> "KEGOC" ААҚ-ның Астана
------------
|            қаласындағы Өкілдігі
|
----------------------------------------------
|          |               |                   |
V          V               V                   V
_________    ____________     ______________  ______________________
|Пайдалану|  | Экономика  |   |Даму жөніндегі||Филиалдармен          |
|жөніндегі|  | жөніндегі  |   |вице-президент||жұмыс және қауіпсіздік|
|вице-    |  | вице-      |   |______________||мәселелері жөніндегі  |
|президент|  | президент  |           |       |вице-президент        |
|_________|  |____________|           |       |______________________|
|          |        |           |                  |
V          V        |           |                  |
ЭЖЖ және ҚС  Коммерциялық |           V                  |
пайдалану    директор     |       Перспекти.             V
Жөндеу           |        V       валы                Баспасөз
Күрделі          |       Жоспар.   дамыту              қызметі
құрылыс          V        лау      Мониторинг          Күзет және
Орталықтан.   Сату және  Баға      Инвестиция.         қауіпсіздік
дырылған      сатып алу, белгілеу  лық                 филиалдардың
диспетчерлік  Тұтынушы.  Қазына.   жобалар             қызметін
басқару       лармен     шылық     Бақылау             үйлестіру
Сенімділік    жұмыс      Қаржылық  және
және еңбекті             есеп      құжаттамалық
қорғау                             қамтамасыз
ету
"KEGOC-Сервис"
мекемесі

1150 кВ - 1 422,87 км;
500 кВ - 5 474,07 км;
220 кВ - 15 984,6 км;
110-0,4 кВ - 798,27 км;
трансформаторные подстанции (далее - ПС) - 72 единицы, в том числе по классам напряжений:
ПС 1150 кВ - 3 единицы мощностью 9 371,5 МВА;
ПС 500 кВ - 15 единиц мощностью 11 990 МВА;
ПС 220 кВ - 51 единица мощностью 10 670,65 МВА;
ПС 110 кВ - 1 единица мощностью 2,5 МВА;
ПС 35 кВ - 2 единицы мощностью 23,2 МВА;
здания и сооружения, спецтехника, прочие основные средства.
В состав Общества входят Головной филиал Центральное Диспетчерское Управление (далее - ЦДУ) ЕЭС Казахстана и 9 филиалов - межсистемных электрических сетей (далее - МЭС) - Акмолинские, Актюбинские, Алматинские, Восточные, Западные, Сарбайские, Северные, Центральные, Шымкентские, сформированных по территориальному признаку.
В исполнительной дирекции функционирует 8 департаментов, 6 управлений, 3 отдела (службы).
Организационные структуры Общества:
-------------------------
!Общее собрание акционеров!
-------------------------
|
\|/
----------------
!Совет директоров!   Управление по работе
----------------    с персоналом
|            Юридическое
\|/           управление
----------------    Советники
!   Президент    !__ Внутренний аудит
----------------    Представительство
|            ОАО "KEGOC"
\|/           в г. Астана
-----------------------------------------------------
|                 |                |                |
\|/               \|/              \|/              \|/
------------    --------------   --------------   ---------------
|   Вице-    |  |Вице-Президент| |    Вице-     | |Вице-Президент |
|президент по|  | по экономике | | президент по | | по работе с   |
|эксплуатации|   --------------  |   развитию   | | филиалами и   |
------------        |        |   --------------  |   вопросам    |
|             \|/       |          |        |  безопасности |
\|/        ------------  |          |         ---------------
Эксплуатация  |Коммерческий| |          |                 |
ЛЭП и ПС,     |  директор  | |          |                 |
Ремонт,        ------------  |          |                 |
Капитальное      \|/        \|/        \|/               \|/
строительст-  Продажи и  Планирова-  Перспективное   Пресс-служба,
во,           закупки,   ние,        развитие,       Охрана и
Централизо-   Работа с   Ценообра-   Мониторинг,     безопасность,
ванное дис-   потреби-   зование,    Инвестиционные  Координация
петчерское    телями     Казначей-   проекты,        деятельности
управление,              ство,       Контроль и      филиалов
Надежность               Финансо-    документа-
и охрана                 вая от-     ционное
труда                    четность    обеспечение,
учр-е "KEGOC-
Сервис"

2001 жылғы 19 мамырда "Standard & Poors" халықаралық кредиттік рейтинг агенттігі Қоғамға ВВ "болжам тұрақты" кредиттік рейтингін берді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2002 жылғы 2 қыркүйектегі N 343 қаулысымен Қоғам вексельдердің бірінші сыныпты эмитенттері тізіміне бір жыл мерзімімен қосылды.
2. 2000-2002 жылдарға Қоғам дамуының негiзгi
өндiрiстiк-қаржылық көрсеткiштерi
2001 жылы Қоғамның желiлерi бойынша электр энергиясын жеткiзу көлемi 2000 жылмен салыстырғанда 2,4 %-ға өстi және 25,1 млрд.кВт.с. құрады. Электр энергиясын жеткiзу көлемiнiң 2001 жылмен салыстырғанда 2002 жылы өсуi Ресей аумағына "АЕS Екiбастұз" ЖШС-мен электр энергиясын экспорттық жеткiзудi жүзеге асуына негiзделедi.
Техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көлемi 49,56 млрд. кВтс құрады немесе 2000 жылғы көрсеткiштен 2,5 есеге жоғары. 2001 жылы техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көлемiнiң өсуi электр энергиясы көтерме рыногының субъектiлерiмен шарттық жұмыстардың жандануына және республика бойынша электр энергиясы өндiрiмiнiң ұлғаюына байланысты.
2002 жылы электр энергиясын жеткiзу көлемiнiң 2001 жылмен салыстырғанда 24,1 млрд. кВтс. немесе 3,9 %-ға төмендеуi тұтынушылардың бiр бөлiгiнiң меншiктi желiлер немесе басқа энергия жеткiзушi ұйымдардың желiлерi бойынша электрмен жабдықтауға көшуiне байланысты (Батыс Қазақстан және Қостанай TЭK-терi, "Испат-Қармет" АҚ, АФЗ, "Қазмырыш" ААҚ ).
2001 жылы Қоғам кiрiстерiнiң 2000 жылға қарағанда 22%-ға және 2001 жылға қарағанда 2002 жылы 12,2 %-ға ұлғаюы техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көлемiнiң ұлғаюына және 2001 жылғы 1 шiлдеден бастап электр энергиясын жеткiзуге арналған тарифке Қоғам желiлерiндегi электр энергиясының технологиялық шығыстарын өтеуге арналған шығындардың қосылуына негiзделедi.
2001 жылдың соңында әдiстеме әзiрлендi және 0,089 теңге/кВт.с мөлшерiнде Ұлттық электр желiлерiнiң қолданыстағы желiлерiн шунттайтын меншiктi желiлерiн салған электр энергиясын тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенiмдiлiгi мен тұрақтылығын қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтер үшiн тариф бекiтiлдi.
2002 жылы Қоғамның электр энергиясын жеткiзу жөнiндегi қызметiне орташа тариф 2001 жылдың деңгейiмен салыстырғанда 17%-ға ұлғаяды, бұл ысыраптар құнын есепке ала отырып, тариф әсерiнiң жыл бойына таралуына байланысты, сондай-ақ электр энергиясын жеткiзу бағыты құрылымының өзгеруi мен тұтынушыларға электр энергиясын жеткiзу ұзақтығының ұлғаюы есебiнен болады.
Техникалық және коммерциялық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтердi бөлуге байланысты 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап Қоғамның техникалық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтерiне тариф 0, 029 теңге/кВт.с мөлшерiнде белгiлендi.

19 мая 2001 года международным кредитным рейтинговым агентством "Standard & Poor's" Обществу присвоен кредитный рейтинг ВВ "прогноз стабильный".
Постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 2 сентября 2002 года N 343 Общество включено в список первоклассных эмитентов векселей сроком на один год.
2. Основные производственно-финансовые показатели
развития Общества за 2000-2002 годы
В 2001 год объемы передачи электроэнергии по сетям Общества по сравнению с 2000 годом выросли на 2,4% и составили 25,1 млрд. кВт.ч. Прирост объема передачи электроэнергии в 2001 году по сравнению с 2000 годом обусловлен осуществлением экспортной поставки электроэнергии ТОО "AES Экибастуз" на территорию России.
Объем услуг по технической диспетчеризации составили 49,56 млрд. кВт.ч, или в 2,5 раза больше показателя 2000 года. Рост объемов услуг по технической диспетчеризации в 2001 году связан с активизацией договорной работы с субъектами оптового рынка электроэнергии и увеличением выработки электроэнергии по республике.
Снижение объема передачи электроэнергии в 2002 году до 24,1 млрд. кВт.ч. или на 3,9% по сравнению с 2001 годом связано с переходом части потребителей на электроснабжение по собственным сетям или сетям других энергопередающих организаций (Западно-Казахстанская и Костанайская РЭКи, АО "Испат-Кармет", АЗФ, ОАО "Казцинк").
Увеличение доходов Общества в 2001 г. на 22% по отношению к 2000 году, и в 2002 году на 12,2% по отношению к 2001 году обусловлено увеличением объемов услуг по технической диспетчеризации и включением с 01.07.2001 г. в тариф на передачу электроэнергии затрат на компенсацию технологического расхода электроэнергии в сетях Общества.
В конце 2001 года была разработана методика и утвержден тариф в размере 0,089 тенге/кВт.ч за услуги по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения потребителей электрической энергии, построивших собственные линии, шунтирующие действующие линии Национальные электрические сети.
В 2002 году средний тариф на услуги Общества по передаче электроэнергии увеличится на 17% по сравнению с уровнем 2001 года в связи с тем, что действие тарифа с учетом стоимости потерь распространено на весь год, а также за счет изменения структуры маршрутов передачи электроэнергии и увеличения средней протяженности передачи электроэнергии потребителями.
В связи с разделением услуг по технической и коммерческой диспетчеризации с 1 января 2001 года установлен тариф на услуги Общества по технической диспетчеризации в размере 0,029 тенге/кВт.ч.

Қоғамның 2001 жылы негiзгi қызмет бойынша шығыстары 2000 жылмен салыстырғанда 20,5 %-ға өскен, бұл жөндеу мен пайдалану шығындарының 23,5%-ға ұлғаюына, 2001 жылдың екiншi жарты жылдығында желiлердегi электр энергиясының технологиялық шығыстарын өтеу үшiн 834,9 млн. теңге сомасына электр энергиясын сатып алуға байланысты.
2001 жылмен салыстырғанда 2002 жылы шығыстардың 12%-ға ұлғаюы бiр жылға есептегенде аймақаралық тораптардағы электр энергиясының технологиялық шығыстарын өтеу үшiн 2139,6 млн. теңге сомасына электр энергиясын сатып алу шығындарын қосумен байланысты.
Сонымен қатар, Қоғамның еңбекақы төлеу шығыстары 2001 жылмен салыстырғанда 14,5%-ға төмендейдi, бұл Қоғамның ұйымдық құрылымының өзгеруiне байланысты.
2000 жылы Қоғам 1,26 млрд. теңге мөлшерiнде залалға ұшырады. Залалдардың пайда болуының негiзгi себептерiне жекелеген тұтынушылардың шарттар жасасудан бас тартуына байланысты диспетчерлеу бойынша қызметтерден кiрiстердiң толық алынбауы, сондай-ақ құрылысы аяқталмаған объектiлердiң (1 131,0 млн. теңге сомасына 1150 кВ ЖВЖ "Екiбастұз-Ағадыр") есептен шығарылуы жатады.
2001 жылы Қоғам соңғы үш жылда бiрiншi рет таза кiрiске ие болды, оның 10 %-ы дивидендтердi төлеуге жұмсалды.
Қоғамның 2000 жылға қаржылық есебiне аудитті "Deloitte & Тоисhе" компаниясы, 2001 жылға - "Ernst & Young" компаниясы өткiздi.
Қоғамның инвестициялық қызметi Қазақстанның барлық энергия жүйелерi жұмысының сенiмдiлiгi мен тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған. Осы мақсатпен Халықаралық Қайта Жаңарту және Даму Банкi (бұдан әрi - ХҚДБ) мен Еуропа Қайта Жаңарту және Даму Банкiнiң (бұдан әрi - ЕҚДБ) қарыз қаражаттарын тарта отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасы iске асырылуда.
2000 жылы Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасы аясында мыналар жүзеге асырылды:
- 500 кB-тық "Жамбыл" KC-да және 220 KB-тық "Қызылорда" KC-да реакторлардың орнатылуы;
- 220 кВ-тық "Шымкент", "АБТҚС" мен "Нұра" ҚС-да реакторлық және трансформаторлық қуаттарды ауыстыру;
- әрекет етiп тұрған қосалқы станциялар мен электр жеткiзу желiлерiн қайта жаңарту мен жаңғырту (21 аккумуляторлық батарея, 21 компрессор ауыстырылды, "Алматы" 500кВ ҚС ЗРУ-10 кВ пен "Талдықорған" 220KB KC кеңейтiлдi);
- Батыс және Алматы ЖЭТ филиалдарының өндiрiстiк базаларын қайта жаңарту жүзеге асырылды.
2001 жылы Қоғамның жеке қаражаттары есебiнен күрделi қаржы жұмсалымдарын игеру 3992,1 млн. теңгенi, гранттар мен қарыз қаражаттары есебiнен - 61,47 млн. теңгенi құрады.
2001 жылы Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасын бiрлесiп қаржыландыру шеңберiнде:
- 7 қосалқы станцияда 500 кВ "ОҚ-ГРЭС", 500 кВ "Есiл" ҚС, 500 кВ "Жетiқара" ҚС, 220 кВ "Балқаш", "Шу", "Орал", "Нұра" ҚС-да пайдалануға үшфазалы реакторлар мен реакторлық топтар енгiзiлдi.

В 2001 году расходы Общества по основной деятельности по сравнению с 2000 годом увеличились на 20,5%, что связано с увеличением затрат на ремонт и эксплуатацию на 23,5%, приобретением во втором полугодии 2001 года электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в сетях на сумму 834,9 млн. тенге.
Увеличение расходов в 2002 году на 12% по сравнению с 2001 годом связано с включением затрат на покупку электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в межрегиональных сетях в сумме 2139,6 млн. тенге из расчета на год.
Вместе с тем, расходы Общества на оплату труда снизятся по сравнению с 2001 годом на 14,5%, что связано с изменением организационной структуры Общества.
В 2000 году Обществом получены убытки в размере 1,26 млрд. тенге. Основными причинами образования убытков явились недополучение доходов от услуг по диспетчеризации из-за отказа отдельных потребителей в заключении договоров, а также списанием объектов незавершенного строительства (ВЛ 1150 кВ "Экибастуз - Агадырь" на сумму 1 131,0 млн. тенге).
В 2001 году Общество впервые за последние три года получило чистый доход, 10% которого направлены на выплату дивидендов.
Аудит финансовой отчетности Общества проведен компаниями: "Deloitte & Тouche" - за 2000 г., "ERNST & YOUNG" - за 2001 г.
Инвестиционная деятельность Общества направлена на повышение надежности и эффективности функционирования всей энергосистемы Казахстана. С этой целью реализуется Проект модернизации Национальной электрической сети Республики Казахстан с привлечением заемных средств Международного Банка Реконструкции и Развития (далее - МБРР) и Европейского Банка Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР).
В 2000 году в рамках Проекта модернизации Национальной электрической сети осуществлены:
- установка реакторов на ПС-500 кВ "Жамбыл" и ПС-220 кВ "Кзыл-Ординская";
- замена трансформаторных и реакторных мощностей ПС-220 кВ "Шымкентская", "ЦГПП" и "Нура";
- реконструкция и модернизация действующих подстанций и линий электропередачи (заменены 21 аккумуляторная батарея, 21 компрессор, расширено ЗРУ-10 кВ ПС-500 кВ "Алматы" и ПС-220 кВ "Талды-Корган");
- осуществлена реконструкция производственных баз филиалов Западных и Алматинских МЭС.
В 2001 году освоение капитальных вложений за счет собственных средств Общества составило 3992,1 млн. тенге, за счет грантов и средств займа - 61,47 млн. тенге.
В 2001 году в рамках софинансирования Проекта модернизации Национальной электрической сети:
- введены в эксплуатацию реакторные группы и трехфазные реакторы на 7 подстанциях: ПС 500 кВ "Юк-ГРЭС", ПС 500 кВ "Есиль", "Житикара", ПС 220 кВ "Балхашская", "Шу", "Уральская" и "Нура";

- Ақмола, Сарыбай, Солтүстiк және Орталық ЖЭТ филиалдарының 110-500 кВ жоғары вольттi кiрмелерi мен басқа да май толтырылған жабдықтары бойынша жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру мақсатымен 1150 KB "Көкшетау" ҚС-да трансформаторлы-май шаруашылығы (ТМШ) пайдалануға берiлдi.
Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасынан тыс мыналар қолданысқа енгiзiлдi:
- 220 KB "Шымкент" KC-да 2 күштемелiк трансформатор;
- 220 кВ "Қайрақты", "Кентау", "Қызылорда" және "Сазтөбе" ҚС-да 4 кернеу трансформаторы;
- 11 аккумуляторлық батарея, 8 сығымдауыш қондырғысы және 14 қосалқы станциясындағы 58 асқын кернеу шектегiшi;
- жалпы ұзақтығы 454,2 км. электр жеткiзу желiлерiн қайта жаңарту жүзеге асырылды, 24,8 мың дана фарфорлы оқшаулатқыш әйнектiкке ауыстырылды;
- 963,45 млн. теңге сомасына монтаждауды қажет етпейтiн негiзгi құралдар, соның iшiнде диагностика аспаптары - 220,6 млн. теңгеге, коммуникациялық жабдықтар мен ДТБҚ - 64,7 млн. теңгеге, компьютерлiк және сандық техника - 151,4 млн. теңгеге, көлiк құралдары мен арнайы техника - 380,6 млн. теңгеге және басқалары - 146,2 млн. теңгеге сатып алынды.
2002 жылы ХҚДБ мен ЕҚДБ қарыз қаражаттары есебiнен күрделi қаржы жұмсалымдарын игеру 4,13 млрд. теңгенi құрайды, бұлар сатып алуды жүргізу мен Ұлттық электр желiсiн жаңғырту жобасын басқару бойынша, телекоммуникациялар мен ЭКЕАЖ бойынша консультациялық қызметтерге ақы төлеуге, жоғары вольттi жабдықтарды, телекоммуникация жүйелерiн, коммерциялық электр есептеуiштерiн сатып алуға, спорттық/қолма-қол рынок жұмысының ережелерiн әзiрлеу мен еңбеккерлердi оқытуға жұмсалады.
Жаңғырту жобасын бiрлесiп қаржыландыруға Қоғам 2002 жылы өз қаражатынан 1603 млн. теңге, жобадан тыс шараларға - 2997,0 млн. теңге жұмсауды жоспарлап отыр.
Қазiргi уақытта немiс және орыс мамандарының қатысуымен (RWE Solution АG и ПИиНИИ "Севзапэнергосетьпроект") 500 кВ "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiнiң екiншi желiсi құрылысының инвестиция алдындағы техникалық-экономикалық негiздемесi (TЭH) әзiрлендi. Осы мақсаттарға Қоғам қаражатынан 270,0 мың АҚШ долл. (шамамен 40 млн. теңге) жұмсалды. 2002 жылы Қоғам 500 KB кернеулi "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгiнiң" екiншi желiсi құрылысының жұмыс жобасын әзiрлеудi аяқтауды жоспарлап отыр.
Қоғамның 2001 жылы бюджетке және бюджеттен тыс қорларға төлеген салықтары мен алымдары өзара есепке алуды ескергенде 3,1 млрд. теңгенi құрады, бұл 2000 жылдан 44,2 %-ға жоғары, соның iшiнде республикапық салықтар - 1,66 млрд. теңге немесе 66,4%-ға көп жергiлiктi салықтар - 1,2 млрд. теңге немесе 22,8 % -ға көп.

- введено в эксплуатацию трансформаторно-масляное хозяйство (ТМХ) на ПС 1150 кВ "Кокшетауская", с целью осуществления ремонтных работ по высоковольтным вводам 110-500 кВ и другого маслонаполненного оборудования филиалов МЭС: Акмолинские, Сарбайские, Северные и Центральные.
Вне Проекта модернизации Национальной электрической сети введено в действие:
- 2 силовых трансформатора на ПС 220 кВ "Шымкентская";
- 4 трансформатора напряжения на ПС 220 кВ "Кайракты", "Кентау", "Кзыл-Ординская" и "Сас-Тюбе";
- 11 аккумуляторных батарей, 3 компрессорные установки и 58 фаз ограничителей перенапряжения на 14 подстанциях;
- осуществлена реконструкция линий электропередачи общей протяженностью 454,2 км., произведена замена 24,8 тыс. шт. фарфоровой изоляции на стеклянную.
- Приобретено основных средств, не требующих монтажа, на сумму 963,45 млн. тенге, в том числе приборы диагностики - на 220,6 млн. тенге, коммуникационное оборудование и СДТУ - на 64,7 млн. тенге, компьютерная и цифровая техника - на 151,4 млн. тенге, транспортные средства и спецтехника - на 380,6 млн. тенге и прочие - на 146,2 млн. тенге.
В 2002 году освоение капитальных вложений за счет заемных средств МБРР и ЕБРР составит 4,13 млрд. тенге, которые будут направлены на оплату консультационных услуг по проведению закупок и управлению Проектом модернизации Национальной электрической сети, по телекоммуникациям и АСКУЭ, на приобретение высоковольтного оборудования, системы телекоммуникации, коммерческих электрических счетчиков, разработку правил работы спотового/наличного рынка и на обучение работников.
Из собственных средств на софинансирование Проекта модернизации Общество планирует в 2002 году направить 1603 млн. тенге, на мероприятия вне проекта - 2997,0 млн. тенге.
В настоящее время разработано прединвестиционное технико-экономическое обоснование (ТЭО) сооружения второй линии транзита 500 кВ "Север-Юг Казахстана" с участием немецких и российских специалистов (RWE Solution AG и ПИиНИИ "Севзапэнергосетьпроект"). На эти цели израсходовано 270,0 тыс. долл. США (около 40 млн. тенге) средств Общества. В 2002 году Общество планирует завершить разработку рабочего проекта сооружения второй линии напряжением 500 кВ "Север-Юг Казахстана".
Налоги и сборы, уплаченные Обществом в бюджет и внебюджетные фонды за 2001 год с учетом взаимозачета, составили 3,1 млрд. тенге, что на 44,2% больше чем в 2000 году, в том числе республиканские налоги - 1,66 млрд. тенге или на 66,4% больше, местные налоги - 1,2 млрд. тенге или на 22,8% больше.

Шығыстарға жатқызылған салықтар мен алымдар 776,8 млн. теңгенi құрады, бұл 2000 жылдан 5,4%-ға жоғары.
3. 2000-2005 жылдары электр энергиясы рыногын дамыту
Р/с Көрсеткіші  Өлш. 2000 ж. 2001 ж. 2002 ж. 2003 ж. 2004 ж. 2005ж. 2005ж.
N               бір. есеп    есеп    баға.   бол.    бол.    бол.   2002
лігі                 лау     жам     жам     жам    ж-ға
%-бен
3.1. Электр     млрд.  51,42   55,23  59,0    62,0    65,0    67,0  113
энергиясын кВт.с.
өндіру
3.2. Электр      -//-  54,38   56,66  59,0    62,0    63,7    65,4  110,8
энергиясын
тұтыну
3.3. Электр      -//-  -2,96   -1,43   0      0       1,3     1,6
энергиясының
тапшылығы
2001 жылы Қазақстан Солтүстік және Батыс аймақтары бойынша электр энергиясы өндірімінің ұлғаюы болды, отын құнының жоғарылығына байланысты өндірілетін электр энергияның көтерме рыноктағы бәсеке қабiлетсiздiгiнен Жамбыл ГPЭC-iнiң ұзақ уақыт тұрып қалу себебi бойынша Оңтүстiк аймақта электр энергиясын өндiру 223,1 млн. кВт.с немесе 3,8%-ға төмендедi. 2003 жылы ЖГPЭC-те электр энергиясының өндiрiмiн 1,4 млрд.кВтс-ға дейiн ұлғайту көзделуде.
2003-2005 жылдары жоспарланып отырған электр энергиясын өндiру деңгейiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстан электр станцияларының әлеуеттi қуатын барынша жүктемелеу және пайдаланудың техникалық деңгейiн көтеру бойынша қажеттi iс-шараларды қабылдау қажет. Осы мақсатта, қолдағы бар қуаттарды қалпына келтiру мен кеңейту, сондай-ақ жаңа электр станцияларын салу үшiн 1 млрд. астам АҚШ доллары қажет.
Қазақстанның барлық аймағы бойынша 2000 жылмен салыстырғанда 2001 жылы электр энергиясын тұтынудың ұлғаюы болды. Қазақстанның Оңтүстiк аймағы бойынша 6,8 %-ға электр энергиясын тұтынудың айтарлықтай өсуi болды.
2001 жылы Қазақстан бойынша электр энергиясын тұтынудың 97,5%-ы жеке электр станцияларымен жабылды, олардан:
ЖЭТ            80,1%
СЭС            14,2%
ГТЭС           3,2%
Алдағы жылдары мұнай мен газ өндiру көлемiнiң ұлғаюы (қолайлы экономикалық ахуал жағдайында) мен тиiстi инфрақұрылымның дамуы есебiнен электр энергиясын тұтынудың өсуi Батыс Қазақстанда, сондай-ақ химия өнеркәсiбi кәсiпорындарының жандануы жағдайында Оңтүстiк Қазақстанда болжануда.
4. Қоғамның техникалық диспетчерлеу және электр энергиясын
жеткiзу жөнiндегi қызметтер көлемi
Электр энергиясын техникалық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтер көлемi 2003 жылы 54,75 млрд. кВт.с. мөлшерiнде немесе 2002 жылғы деңгейден 1%-ға жоғары болып жоспарлануда.
Техникалық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтер көлемi 2005 жылы 57,66 млрд. кВт.с.-ға дейiн ұлғаяды.
Қызметтер көлемiнiң ұлғаюы электр энергиясы өндiрiсiнiң өсуiне байланысты.

Налоги и сборы, отнесенные на расходы, составили 776,8 млн. тенге, что на 5,4% выше чем в 2000 году.
3. Развитие рынка электроэнергии 2000-2005 годы
---------------------------------------------------------------
N !Показатель  !Ед. !2000г!2001г!2002г.!2003г!2004г!2005г!2005г
п/!            !изм.!отчет!отчет!оценка!прог-!прог-!прог-!в % к
п !            !    !     !     !      !ноз  !ноз  !ноз  !2002г
---------------------------------------------------------------
3.1 Производ-
ство
электро-   млрд.
энергии    кВт.ч.51,42 55,23 59,0   62,0  65,0  67,0  113
3.2 Потребле-
ние элек-
троэнергии  -"-  54,38 56,66 59,0   62,0  63,7  65,4  110,8
3.3 Дефицит
электро-
энергии     -"-  -2,96 -1,43    0      0  1,3   1,6
---------------------------------------------------------------
Увеличение выработки электроэнергии в 2001 году произошло по Северной и Западной зонам Казахстана, по Южной зоне выработка электроэнергии снизилась на 223,1 млн. кВт.ч или на 3,8% по причине длительного простоя Жамбылской ГРЭС из-за неконкурентоспособности на оптовом рынке вырабатываемой электроэнергии в связи с высокой стоимостью топлива. В 2003 году предусматривается увеличение выработки электроэнергии на ЖГРЭС до 1,4 млрд. кВт.ч.
Для обеспечения планируемого уровня производства
электроэнергии на 2003-2005 годы необходимо принять меры по максимальной загрузке потенциальных мощностей электрических станций Казахстана и повышению технического уровня эксплуатации. В этих целях, для восстановления и расширения располагаемых мощностей, а также строительства новых электрических станций необходимо более 1 млрд. долларов США.
В 2001 году увеличение потребления электроэнергии по сравнению с 2000 годом произошло по всем зонам Казахстана. Наибольший рост потребления электроэнергии произошел по Южной зоне Казахстана - на 6,8%.
В 2001 году 97,5% потребления электроэнергии по Казахстану покрывалась собственными электростанциями, из них:
ТЭС         80,1%
ГЭС         14,2%
ГТЭС        3,2%.
Прирост потребления электроэнергии в последующие годы прогнозируется в Западном Казахстане за счет увеличения объемов добычи нефти и газа (при благоприятном экономическом климате) и развития соответствующей инфраструктуры, а также в Южном Казахстане при условии возрождения предприятий химической промышленности.
4. Объемы услуг Общества по технической
диспетчеризации и передаче электроэнергии
В 2003 году объем услуг по технической диспетчеризации электроэнергии планируется в размере 54,75 млрд. кВт.ч. или на 1% выше уровня 2002 года.
В 2005 году объем услуг по технической диспетчеризации увеличится до 57,66 млрд. кВт.ч.
Увеличение объемов услуг связано с ростом производства электроэнергии.

Қоғамның желiлерi бойынша электр энергиясын жеткiзу көлемi 2003 жылы 24,5 млрд. кВт.с. (2002 жылғыдан 1,6%-ға жоғары) құрайды, ал 2005 жылға қарай ол ұлғаяды:
"Солтүстiк-Оңтүстiк" ЭЖЖ құрылысын есепке алмағанда - 2,0 млрд. кВт.с-ға және 26,5 млрд. кВт.c құрайды.
"Солтүстiк-Оңтүстiк" ЭЖЖ құрылысы ескере отырып 2,6 млрд.кВт.с.-ға және "ОҚГP C-Шу" телiмiнiң пайдалануға енгiзiлуiне байланысты 27,0 млрд.кВт.с. құрайды.
Бұл кезде Қоғамның желiлерi бойынша электр энергиясын жеткiзу көлемiнде 2001 жылдан бастап тариф бойынша 90% шегерiспен төленетiн, жылына Ресей Федерациясына 2,52 млрд. кВт.с. көлемiнде "АЕS (AЭC) Екiбастұз" ЖШС-дан электр энергиясын жеткiзу қатысатынын атап өту керек.
2-бөлiм. Қоғам дамуының инвестициялық жоспары 5. Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасын iске асыру
2003 жылы Қоғам Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасын iске асыруды жалғастырады. ХҚДБ мен ЕҚДБ қаражаттары есебiнен инвестициялар  2003  жылы  11,08  млрд. теңге  құрайды,  олар мыналарға жұмсалады:
әрекет етiп тұрған қосалқы станцияларды қайта жаңартуға және жаңғыртуға;
жоғары вольттi жабдықтарды орнатуға;
телекоммуникация құралдарын, Ұлттық электр желiсiн басқару жүйесiн жаңғыртуға (деректердi бақылау және өңдеу жабдықтары (SGADA), энергетикалық басқару жүйесi (EMS).
Қоғамды бiрiктiрiлген жүйемен басқаруға және электр энергиясының коммерциялық есебiнiң автоматты жүйесiн құруға.
Жаңғырту жобасы бойынша Қоғам қаражатынан 2,78 млрд. теңгенi игеру жоспарлануда (ҚҚС-мен).
Барлығы 2003-2005 жылдары Қоғам ХҚДБ мен ЕҚДБ қаражаттары есебiнен 24,02 млрд. теңгенi инвестициялайды. Бұдан басқа, жеке қаражаттардан Жаңғырту жобасы бойынша шамамен 8 млрд. теңге жұмсау жоспарлануда.
Тұтастай алғанда, 2003-2005 жылдары Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасына барлық көздерден шамамен 32 млрд. теңгенi инвестициялау жоспарлануда.
Осы жобаны iске асыру коммутациялық жабдықтар мен тоқ пен кернеу өлшеу трансформаторларын жөндеу мен пайдалану шығындарын айтарлықтай төмендетуге, төлем тәртiбiн жақсарту және электр энергиясы мен қуаттың коммерциялық есебiнiң қазiргi заманғы автоматтандырылған жүйесiн (ЭКЕАЖ) құру есебiнен Қоғамның кiрiс бөлiгін көтеруге мүмкiндiк бередi.
6. Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасынан тыс
инвестициялар
2003-2005 жылдарға Қоғам қосалқы станциялар мен желiлердi жаңартуға, трансформаторлар мен реакторларды орнатуға, жөндеу мен қойма үй-жайларын құруға және басқаларға бағытталған Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасынан тыс iс-шаралар межелеуде. Осы мақсаттарға Қоғамның 7,09 млрд. теңге (ҚҚС-мен) қаражаттарын жұмсау жоспарлануда. Осы iс-шаралар Қазақстан БЭЖ-дiң жұмыс iстеуiне қажеттi сенiмдiлiк деңгейiн және тұтынушыларды электрмен жабдықтау сапасын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.

Объем передачи электроэнергии по сетям Общества в 2003 году составит 24,5 млрд. кВт.ч. (на 1,6% выше, чем за 2002 г.), а к 2005 году он увеличится:
без учета строительства ЛЭП "Север-Юг" - на 2,0 млрд. кВт.ч и составит 26,5 млрд. кВт.ч;
с учетом строительства ЛЭП "Север-Юг" - на 2,5 млрд. кВт.ч и составит 27,0 млрд. кВт.ч., в связи с вводом в эксплуатацию участка "ЮКГРЭС-Шу".
При этом, следует отметить, что в объеме передачи электроэнергии по сетям Общества с 2001 года участвует передача электроэнергии от ТОО "AES (АЭС) Экибастуз" в Российскую Федерацию в объеме 2,52 млрд. кВт.ч. в год, оплачиваемая по тарифу со скидкой 90%.
Раздел 2. Инвестиционный план развития Общества
5. Реализация Проекта модернизации Национальной
электрической сети
В 2003 году Общество продолжит реализацию Проекта модернизации Национальной электрической сети. Инвестиции за счет средств МБРР и ЕБРР в 2003 году составят 11,08 млрд. тенге, которые будут направлены на:
реконструкцию и модернизацию действующих подстанций;
установку высоковольтного оборудования;
модернизацию средств телекоммуникаций, системы управления Национальной электрической сетью (оборудование контроля и обработки данных (SCADA), система энергетического управления (EMS);
создание автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии и интегрированной системы управления Обществом.
Из средств Общества по Проекту модернизации планируется освоить 2,78 млрд. тенге (с НДС).
Всего за 2003-2005 гг. Общество инвестирует за счет средств МБРР и ЕБРР 24,02 млрд. тенге. Кроме того, планируется израсходовать собственных средств по Проекту модернизации порядка 8 млрд. тенге.
В целом за 2003-2005 годы из всех источников на Проект модернизации Национальной электрической сети планируется инвестировать порядка 32 млрд. тенге.
Реализация данного проекта позволит значительно снизить затраты на ремонт и эксплуатацию коммутационного оборудования и измерительных трансформаторов тока и напряжения, повысить доходную часть Общества за счет улучшения платежной дисциплины и создания современной автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии (АСКУЭ) и мощности.
6. Инвестиции вне Проекта модернизации Национальной электрической сети
На 2003-2005 годы Обществом намечены мероприятия вне Проекта модернизации Национальной электрической сети, направленные на реконструкцию подстанций и линий, установку трансформаторов и реакторов, создание ремонтных и складских помещений и другие. На эти цели планируется израсходовать 7,09 млрд. тенге (с НДС) средств Общества. Данные мероприятия позволят обеспечить необходимый уровень надежности функционирования ЕЭС Казахстана и качества электроснабжения потребителей.

Осы қаражаттардан 2003 жылы 2,08 млрд. (ҚҚС-мен) теңге жұмсау жоспарлануда, бұл 2002 жылғыдан 31%-ға төмен. Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасынан тыс инвестицияларды төмендету Ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасын одан әрi iске асыруға бағытталған қаражаттарды оқшауландыруға байланысты.
7. 500 KB "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiнiң
екінші желiсi құрылысының жобасын iске асыру
Yкiметтiң 2000 жылғы 13 қарашадағы N 1700 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының Электр энергетикалық тәуелсiздiгін қамтамасыз ету жөнiндегi 2005 жылға дейiнгi iс-шаралар жоспарымен", сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 28 наурыздағы N 827 Жарғысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасымен Қазақстанның оңтүстiк аймағындағы тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың сенiмдiлiгiн арттыру және оның Орта Азия елдерiнен электр энергиясын импорттаудан энергетикалық тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында жалпы ұзындығы 1163 км кернеуi 500 кВ Екiбастұэ-Ағадыр-ОҚГPЭC-Шу электр жеткiзу желiлерiнiң телiмдерiн салу жоспарлануда.
Қазiргi уақытта қолданыстағы 500 кВ Екiбастұз-Нұра-Ағадыр-ОҚГPЭC-Алматы-Жамбыл ЭЖЖ-нен тұратын Солтүстiк-Оңтүстiк электр жеткiзу желiсi Оңтүстiк Қазақстанға 600 МВт электр қуатын немесе 3,0 млрд. кВтс электр энергиясын өткiзуге қабiлеттi. Бiртiзбектi 500 кВ транзиттен тұратын электр жеткiзу желiсi қазiргi уақытта Оңтүстiк тұтынушыларын электрмен жабдықтаудың сенiмдiлiгiн және қажеттi қуатты өткiзудi, сондай-ақ Қазақстан және Орта Азия БЭЖ-нiң қосарлана жұмыс iстеуiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ете алмайды.
Кернеуi 500 KB "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiнiң екiншi электр жеткiзу желiсiнiң құрылысы өткiзу қабiлетiн ұлғайтуға және Солтүстiк Қазақстан электр станцияларынан Қазақстанның оңтүстiк облыстарына қосымша 3 млрд. кВтс электр энергиясын өткiзуге мүмкiндiк бередi.
500 кB екiншi желiсiнiң құрылысын 2003-2007 жылдары халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаттарын тарту есебiнен жүзеге асыру жоспарлануда. Осы кезеңде қаржыландырудың барлық көздерi есебiнен күрделi жұмсалымдарды игеру шамамен 273 млн. АҚШ долларын құрайды, оның iшiнде 2003-2005 жылдары 174,4 млн. АҚШ долларын (2003 жылы 52,1 млн. АҚШ долл.) инвестициялау жоспарлануда. Қажеттi инвестициялар көлемi жобаны қаржыландырудың негiзгi техникалық шешiмдерi мен ықтимал схемалары анықталған, әзiрленген инвестиция алдындағы TЭH нәтижесiнде анықталды.
2005 жылы "ОҚГPЭC-ШУ" телiмiн пайдалануғә енгiзу Қоғамның желiлерi бойынша электр энергиясын жеткiзу көлемiн 0,5 млрд. кВт.с-ға ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.

Из этих средств в 2003 году планируется израсходовать 2,08 млрд. тенге (с НДС), что на 31% ниже, чем в 2002 году. Снижение инвестиций вне Проекта модернизации Национальной электрической сети связано с отвлечением средств, направленных на дальнейшую реализацию Проекта модернизации Национальной электрической сети.
7. Реализация проекта строительства второй линии
500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана"
В целях повышения надежности электроснабжения потребителей Южного региона Казахстана и обеспечения его энергетической независимости от импорта электрической энергии из стран Центральной Азии "Планом мероприятий по обеспечению электроэнергетической независимости Республики Казахстан до 2005 года", утвержденным постановлением Правительства от 13 ноября 2000 года N 1700, а также Программой Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28.03.2002 г. N 827, планируется строительство участков линий электропередачи Экибастуз - Агадырь - ЮКГРЭС - Шу напряжением 500 кВ общей протяженностью 1163 км.
Существующая в настоящее время линия электропередачи Север - Юг, состоящая из ЛЭП 500 кВ Экибастуз - Нура - Агадырь - ЮКГРЭС - Алматы - Жамбыл, способна передавать в Южный Казахстан до 600 МВт электрической мощности или 3,0 млрд.кВт.ч электроэнергии. Линия электропередачи, состоящая из одноцепного транзита 500 кВ, в настоящее время не может обеспечить надежность электроснабжения потребителей Юга и передачу необходимой мощности, а также устойчивость параллельной работы ЕЭС Казахстана с ОЭС Центральной Азии.
Строительство второй линии электропередачи напряжением 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана" позволит увеличить пропускную способность и дополнительно передавать в южные области Казахстана от электростанций Северного Казахстана дополнительно свыше 3 млрд. кВт.ч электроэнергии.
Строительство второй линии 500 кВ планируется осуществить в 2003-2007 годах за счет привлечения средств международных финансовых организаций. Освоение капитальных вложений за этот период за счет всех источников финансирования составит около 273 млн. долл. США, из них в 2003-2005 гг. планируется инвестировать 174,4 млн. долл. США (52,1 млн. долл. США в 2003 г.). Величина необходимых инвестиций определена в результате разработанного прединвестиционного ТЭО, где были определены основные технические решения и возможные схемы финансирования проекта.
Ввод в эксплуатацию участка "ЮКГРЭС-ШУ" позволит уже в 2005 году увеличить объем передачи электроэнергии по сетям Общества на 0,5 млрд. кВт.ч.

3-бөлiм. Қоғам дамуының аса маңызды көрсеткiштерiнiң
болжамы
Қоғамның даму жоспары Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 9 сәуiрдегi N 384 қаулысымен бекiтiлген Электр энергиясын дамытудың 2030 жылға дейiнгi бағдарламасында (бұдан әрi - Бағдарлама) және Қазақстан Республикасының электр энергетикалық тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi 2005 жылға дейiнгi iс-шаралар жоспарында (Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 13 қарашадағы N 1700 қаулысы) айтылған электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдерiн ескере отырып жасалған және Қазақстан Республикасының өндiргiш қуаттарды пайдалану саясатына негiзделген.
2003-2005 жылдарға арналған Қоғамның даму болжамы екi нұсқада жасалған:
- кернеуi 500 кВ "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiнiң екiншi электр жеткiзу желiсiнiң құрылысы есепке алынбаған;
- кернеуi 500 кВ "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiнiң екiншi электр жеткiзу желiсiнiң құрылысы есепке алынған.
2003-2005 жылдары Қоғам қызметi мынадай мiндеттердi iске асыруға бағытталады:
- ескiрген коммутациялық жабдықтарды ауыстыруды, апатқа қарсы автоматиканың қазiргi заманғы құрылғыларын, электр энергиясы мен қуатының ағындарын бақылау және есепке алу құралдарын орнатуды көздейтiн ХҚДБ және ЕҚДБ ұзақ мерзiмдi кредиттерiн пайдалана отырып, Қазақстан ұлттық электр желiлерiн жаңғырту;
- БЭЖ жұмыс iстеуiнiң жөне республика тұтынушыларын электрмен жабдықтау сенiмдiлiгiн көтеру;
- электр энергиясының көтерме саудасының бәсекелi нарығын дамыту және тұтынушылардың электр энергиясын жеткiзушiлердi еркiн таңдауын қамтамасыз ету.
8. Қоғам қызметінің қаржылық нәтижелерi
Негiзгi қаржы-экономикалық көрсеткiштер болжамы Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгi жеткiзген Қазақстан Республикасы дамуының 2003-2005 жылдарға арналған болжамды макроэкономикалық көрсеткiштерiн ескере отырып жасалды.
Қоғам қызметiнің негізгi көрсеткiштерi есебiнде мына ережелер мен болжамдар қабылданған:
- тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға арналған шығыстар тұтыну бағаларының индексiн, ұлттық валютаны ауыстыру бағамының өзгеруiн есепке ала отырып жоспарланды;
- амортизацияның есебi Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу стандарттарына сәйкес әзiрленген Қоғамның қолданыстағы Есеп саясатында анықталған амортизациялық аударымдардың нормаларына сәйкес орындалды;
- Қоғам қызметiн тұтынушылардан 2003-2005 жылдарға арналған негiзгі қызметтен төлемдер түсу болжамы - 100%;
- шығыстар бойынша мерзiмi өткен берешектердiң жоқтығы;
- ХҚДБ мен ЕҚДБ-ға негізгi борыш сомаларын төлеу 1999 жылғы 21 желтоқсандағы N 4526 kz және 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 794 қарыз туралы шарттарда көрсетiлген кестелерге сәйкес жүргізiледi;
- ХҚБД және ЕҚДБ жарты жылда бiр рет төлейтiн кредиттi пайдалану құқығы үшiн пайыздар мен комиссия сомасының есебi 1999 жылғы 21 желтоқсандағы N 4526 kz және 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 794 қарыз туралы шарттарға сәйкес жүзеге асырылады;
- салықтарды есептеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жүргiзілді;
- кернеуi 500 кВ "Солтүстiк-Оңтүстiк" электр жеткізу желiсiнiң құрылысы есепке алынған нұсқада қаражаттарды игерудің жоспарланып отырған кестесi және ХҚДБ мен ЕҚДБ-ның қолданыстағы кредиттiк келiсiмдерiнің талаптарында халықаралық қаржы ұйымдарының (ХҚҰ) болжалды кредиттерi бойынша қажетті төлемдер ескерiлген.

Раздел 3. Прогноз важнейших показателей
развития Общества
План развития Общества построен исходя из прогнозных объемов потребления электроэнергии и основан на политике использования генерирующих мощностей Республики Казахстан, изложенных в Программе развития электроэнергетики до 2030 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года N 384 (далее - Программа), и Плане мероприятий до 2005 года по обеспечению электроэнергетической независимости Республики Казахстан ( постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2000 года N 1700).
Прогноз развития Общества на 2003-2005 годы составлен по 2-м вариантам:
- без учета строительства второй линии электропередачи напряжением 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана";
- с учетом строительства второй линии электропередачи напряжением 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана".
В 2003-2005 гг. деятельность Общества будет направлена на реализацию следующих задач:
- модернизация Национальной электрической сети Казахстана с использованием долгосрочных кредитов МБРР и ЕБРР, предусматривающая, замену устаревшего коммутационного оборудования, установку современных устройств противоаварийной автоматики, приборов контроля и учета перетоков электроэнергии и мощности и др.;
- повышение надежности функционирования ЕЭС и электроснабжения потребителей республики;
- развитие оптового конкурентного рынка электрической энергии и обеспечение свободного выбора потребителями поставщиков электроэнергии.
8. Финансовые результаты деятельности Общества
Прогноз основных финансово-экономических показателей составлялся с учетом прогнозных макроэкономических показателей развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы, доведенным Министерством экономики и торговли Республики Казахстан.
В расчетах основных показателей деятельности Общества приняты следующие положения и допущения:
- расходы на приобретение товаров, работ и услуг запланированы с учетом индекса потребительских цен, и изменения обменного курса национальной валюты;
- расчет амортизации выполнен согласно нормам амортизационных отчислений, определенных действующей Учетной политикой Общества, разработанной в соответствии со стандартами бухгалтерского учета Республики Казахстан;
- прогноз поступления платежей от основной деятельности от потребителей услуг Общества на 2003-2005 годы - 100%;
- отсутствие просроченной задолженности по расходам;
- выплаты МБРР и ЕБРР основных сумм долга производятся в соответствии с графиками, указанными в договорах о займе N 4526 kz от 21 декабря 1999 года и N 794 от 3 декабря 1999 года;
- расчет сумм процентов и комиссий за право пользования кредитом, выплачиваемых МБРР и ЕБРР один раз в полгода, осуществляется в соответствии с договорами о займе N 4526 kz от 21 декабря 1999 года и N 794 от 3 декабря 1999 года по действующим процентным ставкам;
- исчисление налогов производилось в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан;
- в варианте с учетом строительства линии электропередачи напряжением 500 кВ "Север-Юг" учтены планируемый график освоения средств и необходимые выплаты по предполагаемым кредитам от международных финансовых организаций (МФО), на условиях действующих кредитных соглашений с МБРР и ЕБРР.

8.1. Қоғамның кіpicтepi
2003-2005 жылдар кезеңiнде Қоғам негiзгi қыаметiнен түсетiн кірістердi ұлғайтуды жоспарлауда:
Кернеуi 500 кВ "Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнің ЭЖЖ құрылысының есебiнсiз - 2003 жылы 14,31 млрд. теңгеге дейiн (2002 ж. қарағанда 13,0%). 2005 жылы Қоғамның негізгі қызметтен түсетiн кipiсі 17,9 млрд. теңге мөлшерiнде жоспарлануда (2003 ж. қарағанда 25,4%-ға ұлғаяды) c.i.:
- электр энергиясын жеткiзу жөнiндегi қызметтерден түсетiн кірістер - 2003 жылы 10,98 млрд. теңге (5,5%-ға), 2005 ж. 13,86 млрд. теңге (26,2%-ға);
- техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтерден түсетiн кiрiстер - 2003 жылы 2,63 млрд. теңге (66,5%), 2005 жылы 3,34 млрд. теңге (27,2%-ға);
2003 жылы Қоғам электр қуатын реттеу жөнiнде қызметтер көрсетудi бастауды жоспарлап отыр, осындай қызметті көрсетуден алынатын жоспарлы кiріс 2003 жылы 0,70 млрд. теңгенi, ал 2005 жылы - 0,74 млрд. теңгенi құрайтын болады.
"Солтүстiк-Оңтүстiк" ЭЖЖ құрылысы есебiмен Қоғамның негізгi қызметiнен түсетін кipic 2005 жылы 18,23 млрд. теңгеге дейiн (2003 жылға қарағанда 27,4%-ға) ұлғаяды. Кiрiстiң артуы ЭЖЖ-ның бiрiншi телiмiнiң iске қосылуы есебiнен Қоғамның желiлерi бойынша злектр энергиясын беру көлемiнiң артуымен байланысты.
Осы көрсеткiштер Қоғамның инвестициялық бағдарламаларына сәйкес негізгі құралдардың пайдалануға енгізiлуiне және аммортизациялық аударымдар мен мүлiк салығының, сондай-aқ, қарыздар, салықтар, кедендік алымдар мен баждар бойынша төлемдердi қамтамасыз ету жөнiндегі шығыстардың тиiсiнше ұлғаюына негізделген Қоғам көрсететiн қызметтер көрсетуге арналған тарифтердiң қажеттi өсуiн ескере отырып келтiрiлгенiн атап көрсеткен жөн.
8.2. Қоғамның шығыстары
Қоғамның негiзгi қызметi бойынша шығыстары 2003 жылға 14,30 млрд. теңге мөлшерiнде (2002 жылға қарағанда 14,1% жоғары) жоспарланып отыр және 2005 жылы 17,27 млрд. теңгеге дейiн немесе 2003 жылға қатысты 20,8 % ұлғаяды. "Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiн салған кезде 2003 жылы шығыстар - 14,76 млрд. теңгенi (2002 ж. қарағанда 17,8%), ал 2003 жылы 17,86 млрд. теңгенi құрайды немесе 21,0 %-ға (2003 жылға қарағанда) ұлғаяды.
Шығыстардың ұлғаюы мына себептерден туындады:
- Қазақстанның ұлттық электр желiлерiн жаңғырту жобасы бойынша, сондай-ақ жобадан тыс негiзгi құралдардың iске қосылуы 2003 жылдан бастап 2005 жылдар аралығында мүлiк салығының 136 млн. теңгеге (20,6%-ға) және амортизациялық аударымдардың 1328 млн. теңгеге (32,5%-ға) өсуiне әкеледi;
- "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" желiсiн салу кезiнде мүлiк салығы бойынша төлемдер 254 млн. теңгеге (38,4%-ға), амортизациялық аударымдар - 1 648 млн. теңге (40,3%-ға) ұлғаяды;
- шығыстарға реттелетiн қуаттарды сатып алуға арналған шығындар енгiзiлiп отыр;
- жоғарыда атап өткендей, тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға арналған шығыстар Қазақстан Республикасы дамуының макроэкономикалық көрсеткiштерiне сәйкес индекстелген;

8.1. Доходы Общества
За период 2003-2005 годов Общество планирует увеличить доходы от основной деятельности:
без учета строительства ЛЭП напряжением 500 кВ транзита "Север-Юг" - до 14,31 млрд. тенге в 2003 году (на 13,0% к 2002 г.). В 2005 году доход Общества от основной деятельности планируется в размере 17,9 млрд. тенге (увеличение на 25,4% к 2003 году), в т.ч.:
- доходы от услуг по передаче электроэнергии - 10,98 млрд. тенге в 2003 году (на 5,5%), 13,86 млрд. тенге в 2005 г. (на 26,2%);
- доходы от услуг по технической диспетчеризации - 2,63 млрд. тенге в 2003 году (66,5%), 3,34 млрд. тенге в 2005 г. (на 27,2%);
- в 2003 году Общество планирует начать оказание услуг по регулированию электрической мощности, планируемый доход от оказания данной услуги в 2003 г. составляет 0,70 млрд. тенге, а в 2005 г. - 0,74 млрд. тенге.
С учетом строительства ЛЭП "Север-Юг" - доход Общества от основной деятельности в 2005 году увеличится до 18,23 млрд. тенге (на 27,4% к 2003 году). Увеличение доходов связано с ростом объема передачи электроэнергии по сетям Общества за счет ввода первого участка ЛЭП.
Следует отметить, что данные показатели приведены с учетом необходимого увеличения тарифов на услуги, оказываемые Обществом, обусловленного вводом в эксплуатацию основных средств, в соответствии с инвестиционными программами Общества, и соответствующим увеличением амортизационных отчислений и налога на имущество, а также расходов по обеспечению выплат по займам, налогам, таможенным сборам и пошлинам.
8.2. Расходы Общества
Расходы Общества по основной деятельности в 2003 году планируются в размере 14,30 млрд. тенге (на 14,1% выше, чем в 2002 г.) и к 2005 году увеличатся до 17,27 млрд. тенге или на 20,8% по отношению к 2003 г. При строительстве линии "Север-Юг" - расходы в 2003 г. составят с 14,76 млрд. тенге (17,8% к 2002 г.), а в 2003 г. - 17,86 млрд. тенге или увеличатся на 21,0% (к 2003 г.).
Увеличение расходов вызвано следующими причинами:
- ввод основных средств по Проекту модернизации национальной электрической сети Казахстана, а также вне проекта приведут к увеличению налога на имущество на 136 млн. тенге (на 20,6%) и амортизационных отчислений на 1328 млн.тенге (на 32,5%) в период с 2003 по 2005 годы;
- при строительстве линии "Север-Юг Казахстана" выплаты по налогу на имущество увеличатся на 254 млн. тенге (на 38,4%), амортизационные отчисления - на 1 648 млн. тенге (на 40,3%);
- в расходы включены затраты на приобретение регулирующей мощности;
- как отмечалось выше, расходы на приобретение товаров, работ и услуг были проиндексированы в соответствии с макроэкономическими показателями развития Республики Казахстан;

- 2003 жылы қарыз қаражаттары бойынша төлемдер 351,1 млн. теңгенi құрайды, "Қазақстанның Солтүстiк - Оңтүстiгi" электр жеткiзу желiсiнiң құрылысы кезiнде Қоғам қосымша 464 млн. теңге төлейдi.
2003-2005 жылдары Қоғамның теңгерiмiндегi электр желiлiк объектiлердi күрделi жөндеу мен пайдалануға арналған шығындар 2003 жылы 3 741 млн. теңгеден (2002 ж. 27,8% ) 2005 жылы 4 176 млн. теңгеге дейiн немесе 2003 жылға қатынасы бойынша 11,6% -ға дейiн ("Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiнiң құрылысы кезiнде - 4 213 млн. теңге немесе 12,6%-ға) ұлғаяды.
Қазақстаның ұлттық электр желiсiн жаңғырту одан әрi iске асыруға байланысты Қоғам 2003 жылы 279,8 млн. теңге сомасына резидент емес үшiн төлем көзiнен табыс салығын төлеудi жоспарлауда, тұтастай алғанда 2003-2005 жылдары резидент емес үшiн төлем көзiнен ұсталатын табыс салығының мөлшерi 634,2 млн. теңгенi құрайды.
8.3. Қаржы нәтижесiнiң болжамы
2003 жылы Қоғам дивидендтер мен өткен жылдар залалдарын iшiнара жабу үшiн резервтiк капитал құруға бағытталатын 8,4 млн. теңге сомасында таза кiрiс алуды жоспарлауда.
"Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiн салу есепке алынған нұсқада әдеттегi қызметтен келетiн залал 2003 жылы 455,6 млн. теңгенi құрайды.
2003-2005 жылдардағы кезеңде Қоғамның әдеттегi қызметтен алатын таза кiрiсi жалпы сомада 627,3 млн. теңгенi (тарифтердiң артуын ескерумен) құрайды. Тарифтердi есептеу Қоғамның операциялық қызметiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi кiрiстердi және "АЕS (AЭC) Екiбастұз" ЖШС-ден Ресейге электр энергиясын беру үшiн 90% мөлшерiнде тарифтен шегеру беру ескерумен жоспарланған инвестициялық бағдарламаларды жүзеге асыруды ескере отырып жасалды.
Аталған деңгей ХҚДБ мен ЕҚДБ қарыз қаражаттары бойынша мемлекеттiк кепiлдiктi қамтамасыз ету мен қарыздарды өтеу бойынша мiндеттемелердi уақтылы орындау үшiн ақша қаражаттарының резервiн құруға жеткiлiктi болып табылады.
Алынған таза кiрiстi дивидендтердi төлеуге, қарыздар бойынша төлемдерге және өткен жылдар залалдарын жабу үшiн резерв құруға бағыттау жоспарлануда.
9. Тарифтердi жоспарлау
Қарастырылып отырған кезеңде Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау агенттiгiмен бiрлесiп тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенiмдiлiгiн және сапасын арттыруға бағытталған Қоғамның тариф саясатын одан әрi жетiлдiру жоспарлануда.
2003 жылдан бастап қызметтер көрсетудiң үш түрiне Қоғамның желiлерi бойынша электр энергиясын беруге, техникалық диспетчерлендiру мен қуатты реттеуге тарифтер енгiзу көзделедi.
Ұлттық электр желiсiнiң тиiмдi қызметiн қамтамасыз ету үшiн қажетті, соның iшiнде оны жаңғырту жобасын iске асырумен байланысты шығындар деңгейiн өтеу мақсатында Қоғам электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтер көрсетуге арналған тарифтердi 2003 және 2004 жылдары жыл сайын 7 %-ға, 2005 жылы 8 %-ға арттыруды көздеп отыр.

- выплаты по заемным средствам в 2003 году составят 351,1 млн. тенге, при строительстве линии электропередачи "Север-Юг Казахстана" Общество дополнительно выплатит 464 млн. тенге.
За 2003-2005 годы затраты Общества на капремонт и эксплуатацию электросетевых объектов, находящихся на балансе Общества, увеличатся с 3 741 млн. тенге в 2003 году (27,8% к 2002 г.) до 4 176 млн. тенге в 2005 г. или на 11,6% по отношению к 2003 году (при строительстве линии "Север-Юг" - 4 213 млн. тенге или на 12,6%).
В связи с дальнейшей реализацией Проекта модернизации национальной электрической сети Казахстана Общество планирует в 2003 г. выплатить подоходный налог у источника выплаты за нерезидента на сумму 279,8 млн. тенге, в целом за 2003-2005 годы размер подоходного налога за нерезидента у источника выплаты составит 634,2 млн. тенге.
8.3. Прогноз финансового результата
За 2003 год Общество планирует получить чистый доход в сумме 8,4 млн. тенге, который будет направлен на выплату дивидендов и создание резервного капитала для частичного покрытия убытков прошлых лет.
В варианте с учетом строительства линии "Север-Юг" убытки от обычной деятельности за 2003 год составит 455,6 млн. тенге.
За период 2003-2005 годов чистый доход Общества от обычной деятельности составит в общей сумме 627,3 млн. тенге (с учетом повышения тарифов). Расчет тарифов произведен исходя из доходов, необходимых для обеспечения операционной деятельности Общества и осуществления запланированных инвестиционных программ с учетом предоставления скидки с тарифа в размере 90% для передачи электроэнергии от ТОО "AES (АЭС) Экибастуз" в Россию.
Данный уровень тарифа является достаточным для создания резервов денежных средств для обеспечения государственной гарантии по заемным средствам МБРР и ЕБРР и своевременного выполнения обязательств по погашению займов.
Полученный чистый доход планируется направить на выплату дивидендов, выплаты по займам и создание резерва для покрытия убытков прошлых периодов.
9. Планирование тарифов
В рассматриваемый период планируется совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции дальнейшее совершенствование тарифной политики Общества, направленной на повышение надежности и качества электроснабжения потребителей.
С 2003 года предусматривается введение тарифов на три вида услуг - передачу электроэнергии по сетям Общества, техническую диспетчеризацию и регулирование мощности.
В целях возмещения необходимых для обеспечения эффективного функционирования Национальной электрической сети уровня затрат, в т.ч. связанных с реализацией проекта ее модернизации, Общество предусматривает увеличение тарифов на услуги по передаче электроэнергии в 2003 и 2004 годах на 7% ежегодно, в 2005 году на 8%.

"Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiнiң құрылысы бар нұсқада 2003-2005 жылдары электр энергиясын жеткiзуге жоспарланып отырған тариф шамасы "Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiнiң құрылысы есепке алынбаған нұсқадағыдай деңгейде қалады, аталған жобаны іске асыру үшiн қажеттi төлемдер таза кiрiстi азайту есебiнен жүзеге асырылады.
Көрсетiлген тарифтер қолданыстағы әдiстемеге сүйене отырып жобаланады. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бесекелестiктi қорғау жөнiндегі агенттiгi орта мерзiмдi негiзде шектi тарифтердi есептеудiң жаңа әдiснамасын, сондай-ақ өнеркәсiп салаларының дамуы жағдайында тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың құрылымы мен схемасын өзгертудi енгiзген жағдайда жоспарланып отырған тарифтер түзетiлуi мүмкiн.
10. Ақша қаражаттарын пайдалану болжамы
2003-2006 жылдары Қоғам өзiнiң қарамағына 79,91 млрд. теңге мөлшерінде қаражаттарды алуды жоспарлайды (оның iшiнде 2003 ж. - 27,67 млрд. теңге), соның iшiнде мына көздер есебiнөн түсетiндерi:
- ХҚДБ жөне ЕҚДБ-дан қарыздар қаражаты - 24,02 млрд. теңге (2003 жылы 11,08 млрд. теңге);
- негізгі қызметтен 100% төлемдер түсуiнiң есебiмен операциялық қызметтен - 55,89 млрд. теңге (2003 жылы 16,69 млрд. теңге).
2003 жылғы 1 қаңтардағы ақшалай қаражаттар қалдығы 1,71 млрд. теңге мөлшерiнде жоспарлануда.
2003-2005 жылдарға жоспарланып отырған төлемдер 78,96 млрд теңгені құрайды (с.i. 2003 жылы - 27,67 млрд. теңге), оның ішiнде:
- барлық көздер есебiнен негiзгi қорларға инвестицияларға - 39,08 млрд. теңге (2003 ж. 15,93 млрд. теңге);
- Қоғамның операциялық қызметiне арналған шығыстар 37,03 млрд. теңге құрайды (2003 ж. 11,24 млрд. теңге);
- ХҚДБ, ЕҚДБ кредиттерi бойынша пайыздар мен комиссияларды төлеуге - 2,33 млрд. теңге (2003 ж. 351,1 млн. теңге);
- дивидендтердi төлеуге - 27,4 млн. теңге (2003 ж. 11,8 млн. теңге).
2005 жылдың соңына ақша қаражаттарының қалдығы 3,4 млрд. теңгенi құрайды, оны кейiнгi кезеңдерде Қоғамның операциялық қызметiн қаржыландыру, негiзгi борыш пен кейiнгi жылдары қарыз қаражаттары бойынша пайыздарды өтеу үшiн резервтер құру үшiн пайдалану жоспарлануда.
500 кВ "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiнiң екiншi желiсiнiң құрылысы кезiнде Қоғам 2003-2005 жылдары 29,03 млрд. теңге мөлшерiнде қарыз қаражаттарын алуды және оларды осы желiнiң құрылысына инвестициялауды жоспарлауда. Сонымен қатар, осы жобаны iске асыру қарыздарға қызмет көрсетумен байланысты белгiлi бiр қаражатты талап етедi. Электр жеткiзу желiсi құрылысының есебiнсiз нұсқаға қатысты шығыстардың жалпы ұлғаюы 29,77 млрд. теңгенi құрайды, ал 2005 жылға 31 желтоқсандағы қаражаттар қалдығы 1,95 млрд. теңгенi құрайды.

В варианте со строительством линии "Север-Юг" планируемая величина тарифа на передачу электроэнергии в 2003-2005 годах останется на том же уровне, что и при варианте без учета строительства линии "Север-Юг", выплаты, необходимые для реализации данного проекта будут осуществляться за счет уменьшения чистого дохода.
Указанные тарифы проектируются исходя из действующей методики. В случае внедрения Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции новой методологии расчета предельных тарифов на среднесрочной основе, а также изменений структуры и схемы электроснабжения потребителей в условиях развития отраслей промышленности, планируемые тарифы могут быть скорректированы.
10. Прогноз использования денежных средств
В 2003-2005 гг. Общество планирует получить в свое распоряжение средства в размере 79,91 млрд. тенге (из них в 2003 г. - 27,67 млрд. тенге), в том числе поступивших за счет следующих источников:
- средств займов от МБРР и ЕБРР - 24,02 млрд. тенге (11,08 млрд. тенге в 2003 году);
- операционной деятельности с учетом 100%-ного поступления платежей от основной деятельности - 55,89 млрд. тенге (16,59 млрд. тенге в 2003 г.).
Остаток денежных средств на 1.01.2003 г. планируется в размере 1,71 млрд. тенге.
Планируемые выплаты за 2003-2005 г.г. составляют 78,96 млрд. тенге (в т.ч. в 2003 г. - 27,57 млрд. тенге), из них:
- на инвестиции в основные фонды за счет всех источников -   39,08 млрд. тенге (15,93 млрд. тенге в 2003 г.);
- расходы на операционную деятельность Общества составят 37,03 млрд. тенге (11,24 млрд. тенге в 2003 г.);
- на выплату процентов и комиссий по кредитам МБРР, ЕБРР - 2,33 млрд. тенге (351,1 млн. тенге в 2003 г.);
- на выплату дивидендов - 27,4 млн. тенге (11,8 млн. тенге в 2003 г.).
На конец 2005 года остаток денежных средств составит 3,4 млрд. тенге, который планируется использовать для финансирования операционной деятельности Общества в последующие периоды, создания резервов для погашения основного долга и процентов по заемным средствам в последующие годы.
При строительстве второй линии 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана" Общество планирует получить в 2003-2005 гг. заемные средства в размере 29,03 млрд. тенге и инвестировать их в строительство данной линии. Кроме того, реализация данного проекта потребует определенных средств, связанных с обслуживанием займов. Общее увеличение расходов по отношению к варианту без учета строительства линии электропередачи составляет 29,77 млрд. тенге, а остаток средств на 31.12.2005 г. составит 1,95 млрд. тенге.

11. Бюджетпен қарым-қатынас және дивидендтiк саясат
"Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтер мен ұйымдардағы қатысудың мемлекеттiк үлестерiне кiрiстiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 13 тамыздағы N 1159 қаулысына сәйкес Қоғам таза кiрiстiң 10 %-ын дивидендтердi төлеуге жұмсауды жоспарлап отыр.
2003-2005 жылдары Қоғам 4,8 млрд. теңге сомасында тiкелей салықтар мен алымдарды төлеудi көздеп отыр, c.i. мүлiк салығына - 2,2 млрд. теңге, көлiк құралдарына - 18,9 млн. теңге, төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы - 634,2 млн. теңге.
12. Әлеуметтiк бағдарлама
Электр энергетикасындағы кадрларды кәсiби даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру Қоғам қызметiнiң негiзгi бағыттарының бiрi болып табылады. Қоғам қызметiнiң кезеңi iшiнде саланың ерекшелiгiн ескеретiн, қызметкерлердi сапалы оқытуды қамтамасыз ететiн оқу орындарымен және кадрларды даярлау орталықтарымен қарым-қатынас орнатылды.
Қоғам қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргiзу үшiн базалық оқу орындары айқындалып, iске тартылған:
Алматы энергетика және байланыс институты (11 мамандық бойынша мамандарды даярлау);
Алматы энергетика және электронды аспап жасау колледжi (17 мамандық бойынша жұмысшы кадрларды даярлау);
"Өскемен энергетиктер даярлау орталығы" ЖШС (негiзгi 19 мамандық бойынша жұмысшы кадрларды даярлау);
"Екiбастұз жұмысшы кадрлар даярлау орталығы" ЖШС (Мемқалатехқадағалау объектiлерiне қызмет көрсететiн филиалдардың қызметкерлерiн даярлау).
"Ресей БЭЖ" РАҚ энергетиктер даярлау орталығы.
Ресей Федерациясының бiлiктiлiктi арттыру институттарында диспетчерлiк қызметтер мен релелiк қорғау қызметтерiнiң мамандарын даярлауды жүзеге асыру жоспарлануда.
2003 жылы жұмысшылар мен мамандарды даярлау мен қайта даярлауға 32,2 млн. теңге көзделуде.
Сонымен қатар, ҚР ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асыру шеңберiнде қызметкерлердi жаңа жабдықтармен жұмыс iстеуге оқыту жоспарлануда. Аталған оқытуды қаржыландыру қарыздар қаражатының есебiмен жүргiзiлетiн болады.
Тұтастай алғанда, 2003-2005 жылдары жыл сайын 800-900 жұмысшылар мен мамандарды даярлау мен қайта даярлау жоспарлануда, бұл жұмыстарға Қоғам 101,8 млн. теңге жұмсауға ниеттенiп отыр.
ұк 1-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға дамуының негізгі көрсеткіштері
("Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің екінші желісінің құрылысы есебінсіз)
---------------------------------------------------------------
N !Көрсеткіш      !Өл.    !2001ж.!2002ж.!2003ж. !2002ж. !2003ж.қ.
!атауы          !бірлігі!------!------!-------!2001ж.%!2003ж.%
!               !       !есеп  !бағасы!болжам !       !
---------------------------------------------------------------
"КEGOC" ААҚ-ның
негізгі қызметі.
нен көрсетілген
қызметтер
көлемі

11. Взаимоотношения с бюджетом и дивидендная политика
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 августа 1999 года N 1159 "О вопросах дивидендов на государственные пакеты акций и дохода на государственные доли участия в организациях" Общество планирует направить 10% от чистого дохода на выплату дивидендов.
За 2003-2005 годы Общество предусматривает выплату прямых налогов и сборов на сумму 4,8 млрд. тенге, в т.ч. налога на имущество - 2,2 млрд. тенге, на транспортные средства - 18,9 млн. тенге, подоходного налога у источника выплаты - 634,2 млн. тенге.
12. Социальная программа
Профессиональная подготовка и повышение квалификации кадров в электроэнергетике является одним из основных направлений деятельности Общества. За период деятельности Общества были налажены отношения с учебными заведениями и центрами подготовки кадров, обеспечивающих качественное обучение работников, учитывающее специфику отрасли.
Для проведения планомерной работы по повышению квалификации сотрудников Общества определены и задействованы базовые учебные заведения:
Алматинский институт энергетики и связи (подготовка специалистов по 11 специальностям);
Алматинский колледж энергетики и электронного приборостроения (подготовка рабочих кадров по 17 специальностям);
ТОО "Усть-Каменогорский Центр подготовки энергетиков" (подготовка рабочих кадров по 19 основным специальностям);
ТОО "Экибастузский Центр подготовки рабочих кадров" (подготовка персонала филиалов, обслуживающего объекты Госгортехнадзора).
Центр подготовки энергетиков РАО "ЕЭС России".
Подготовку специалистов диспетчерских служб и служб релейной защиты планируется осуществлять в институтах повышения квалификации Российской Федерации.
На 2003 год на подготовку и переподготовку рабочих и специалистов предусматривается 32,2 млн. тенге.
Кроме того, планируется обучение персонала работе с новым оборудованием в рамках реализации Проекта модернизации НЭС РК. Финансирование данного обучение будет проводиться за счет средств займов.
В целом на 2003-2005 годы ежегодно планируется подготовка и переподготовка 800-900 рабочих и специалистов, на что Общество намерена израсходовать 101,8 млн.тенге.
Форма 1 НК
Основные показатели развития ОАО
"KEGOC" на 2003-2005 годы
(без учета строительства второй линии транзита "Север-Юг")
---------------------------------------------------------------
N !Показатель     !Ед.    !2001г.!2002г.!2003г. !2002г. !2003г.
п/!               !изм.   !------!------!-------!в % к  !в % к
п !               !       !отчет !оценка!прогноз!2001г. !2002г.
---------------------------------------------------------------
Объем оказанных
услуг от
основной
деятельности
ОАО "KEGOC"

- барлығы      млн.тенге 11287  12659  14306   112,2  113,0
------------------------------------------------------------
с.і.электр
энергиясын
жеткізу
көлемі         млн.кВт.с  25081  24100  24500    96,1  101,7
------------------------------------------------------------
с.і. толымды
1. тариф бойынша  млн.кВт.с         21940  22232          101,3
төленетін э/э  ---------------------------------------------
көлемі         млн.теңге   9853  10414  10983   105,7  105,5
------------------------------------------------------------
диспетчер.     млн.кВт.с  49452  54430  54750   110,1  100,6
леу            ---------------------------------------------
млн.теңге   1434   1578   2628   110,0  166,5
------------------------------------------------------------
қуатты         МВт/ай             288    288          100,0
реттеу         ---------------------------------------------
млн.теңге           667    695          104,2
---------------------------------------------------------------
2. Барлық көздер
есебінен
негізгі капи.
талға инвести.
циялар
(ҚҚС-мен)      млн.теңге   4054   8725  15931   215,2  182,6
с.і. жеке
қаражаттар     млн.теңге   3992   4600   4856   115,2  105,6
сыртқы қарыз.
дар мен грант.
тар есебінен   млн.теңге   62     4125   11075  6653,2 268,5
---------------------------------------------------------------
Қызметтің негіз.
3. гі түрінен
өнімдерді сатып-
өткізуден
кіріс
- барлығы      млн.теңге   11287 12659   14305  112,2  113,0
---------------------------------------------------------------
4. Өткізіп-сатыл.
ған өнімдердің
(жұмыс, қызмет)
өзіндік құны
және кезең
шығыстары,
барлығы        млн.теңге   11193 12532   14297  112,0  114,1
---------------------------------------------------------------
5. Мемлекет
акцияларына
дивидендтер    млн.теңге   15    12      1      78,1   6,8
---------------------------------------------------------------
6. Еңбеккерлердің
орташа тізімдік
саны             адам      4607  4203    3843   91,2   91,4
---------------------------------------------------------------
7. Жалақы қоры   млн.теңге   2480  2154    2078   86,9   96,5
---------------------------------------------------------------
8. Орташа айлық
жалақы          теңге     44856 42691   45053   95,2  105,5
---------------------------------------------------------------
9. Тарифтер:
электр энергиясын
жеткізуге       теңге/кВт.с 0,393 0,475   0,494   120,9 104,0
диспетчер.
леуге           теңге/кВт.с 0,029 0,029   0,048   100,0 165,5
---------------------------------------------------------------
10. Алдындағы
кезең тарифіне
өзгеріс электр
энергиясын

- всего        млн.тенге  11287  12659  14306   112,2  113,0
------------------------------------------------------------
в т.ч. объем
передачи
электроэнергии млн.кВт.ч  25081  24100  24500    96,1  101,7
------------------------------------------------------------
в т.ч. объем
1. э/э,
оплачиваемый   млн.кВт.ч         21940  22232          101,3
по полному     ---------------------------------------------
тарифу         млн.тенге   9853  10414  10983   105,7  105,5
------------------------------------------------------------
диспетчери-    млн.кВт.ч  49452  54430  54750   110,1  100,6
зация          ---------------------------------------------
млн.тенге   1434   1578   2628   110,0  166,5
------------------------------------------------------------
регулирование  МВт/мес             288    288          100,0
---------------------------------------------
мощности       млн.тенге           667    695          104,2
---------------------------------------------------------------
2. Инвестиции в
основной
капитал за
счет всех
источников
(с НДС)        млн.тенге   4054   8725  15931   215,2  182,6
в т.ч.
собственных
средств        млн.тенге   3992   4600   4856   115,2  105,6
за счет
внешних
займов и
грантов        млн.тенге   62     4125   11075  6653,2 268,5
---------------------------------------------------------------
Доход от
3. реализации
продукции от
основного
вида
деятельности   млн.тенге   11287 12659   14305  112,2  113,0
- всего
---------------------------------------------------------------
4. Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг)
и расходы
периода, всего млн.тенге   11193 12532   14297  112,0  114,0
---------------------------------------------------------------
5. Дивиденды на
государственные
пакеты акций   млн.тенге   15    12      1      78,1   6,8
---------------------------------------------------------------
6. Среднесписочная
численность
работников        чел.     4607  4203    3843   91,2   91,4
---------------------------------------------------------------
7. Фонд заработной
платы          млн.тенге   2480  2154    2078   86,9   96,5
---------------------------------------------------------------
8. Среднемесячная
заработная
плата            тенге     44859 42708   45060   95,2  105,5
---------------------------------------------------------------
9. Тарифы:
на передачу
электроэнергии тенге/кВт.ч 0,393 0,475   0,494   120,9 104,0
на диспетче-
ризацию        тенге/кВт.ч 0,029 0,029   0,048   100,0 165,5
---------------------------------------------------------------
10.Изменение
тарифов к
предыдущему
периоду
на передачу

7. Жалақы қоры   млн.теңге   2480  2154    2078   86,9   96,5
---------------------------------------------------------------
8. Орташа айлық
жалақы          теңге     44856 42691   45053   95,2  105,5
---------------------------------------------------------------
9. Тарифтер:
электр энергиясын
жеткізуге       теңге/кВт.с 0,393 0,475   0,494   120,9 104,0
диспетчер.
леуге           теңге/кВт.с 0,029 0,029   0,048   100,0 165,5
---------------------------------------------------------------
10. Алдындағы
кезең тарифіне
өзгеріс электр
энергиясын
жеткізуге           %       111,6 120,9   104,0
диспетчерлеуге      %       93,5  100,0   165,5
---------------------------------------------------------------
11. Жылдың соңына
кредиттік берешек
с.і. ХҚДБ мен ЕҚДБ млн.теңге  2593  6425    25881   247,8 402,8
заемы бойынша      млн.теңге  539   4664    24120   865,3 337,5
Жылдың соңына
дебиторлық
берешек            млн.теңге  1991  1991    1991    100,0 100,0
---------------------------------------------------------------
ұк 2-нысан
2003-2005 жылдарға "KEGOC" ААҚ-ның дамуының негізгі көрсеткіштері
(Солтүстік-Оңтүстік транзитінің екінші желісінің құрылысы есебінсіз)
---------------------------------------------------------------
N !Көрсеткіш      !Өлш.   !2001ж.!2002ж.!2002ж.қ.!2003ж.!2004ж.
!атауы          !бір.   !------!------!%       !--------------
!               !       !есеп  !бағасы!2002ж.  !  болжам
---------------------------------------------------------------
"KEGOC" ААҚ-ның
негізгі қызметі.
нен көрсетілген
жұмыстар көлемі
- барлығы       млн.теңге 11287  12659  112   14306  15930
------------------------------------------------------------
с.і.электр
энергиясын
жеткізу көлемі  млн.кВт.с 25081  24100  96    24500  25607
------------------------------------------------------------
1. с.і. толымды
тариф бойынша   млн.кВт.с        21940        22232  23339
төленетін       --------------------------------------------
э/э көлемі      млн.теңге 9853   10414  106   10983  12346
------------------------------------------------------------
диспетчерлеу    млн.кВт.с 49452  54430  110   54750  56180
млн.теңге 1434   1578   110   2628   2865
------------------------------------------------------------
қуатты реттеу   мВт/ай           288          288    288
млн.теңге        667          695    719
---------------------------------------------------------------
2. Барлық көздер
есебінен негізгі
капиталға
инвестициялар
(ҚҚС)           млн.теңге 4054   8725    215  15931  13446
------------------------------------------------------------
с.і.жеке

7. Фонд заработной
платы          млн.тенге   2480  2154    2078   86,9   96,5
---------------------------------------------------------------
8. Среднемесячная
заработная
плата            тенге     44859 42708   45060   95,2  105,5
---------------------------------------------------------------
9. Тарифы:
на передачу
электроэнергии тенге/кВт.ч 0,393 0,475   0,494   120,9 104,0
на диспетче-
ризацию        тенге/кВт.ч 0,029 0,029   0,048   100,0 165,0
---------------------------------------------------------------
10.Изменение
тарифов к
предыдущему
периоду
на передачу
электроэнергии     %       111,6 120,9   104,0
на
диспетчеризацию    %       93,5  100,0   165,5
---------------------------------------------------------------
Кредиторская
11.задолженность
на конец года   млн.тенге  2593  6425    25881   247,8 402,8
в том числе по
займу МБРР
и ЕБРР          млн.тенге  539   4664    24120   865,3 517,2
Дебиторская
задолженность
на конец года   млн.тенге  1991  1991    1991    100,0 100,0
---------------------------------------------------------------
Форма 2 НК
Основные показатели развития ОАО "KEGOC"
на 2003-2005 годы
(без учета строительства второй линии транзита "Север-Юг")
---------------------------------------------------------------
N !Показатель     !Ед.    !2001г.!2002г.!2002г. !2003г.!2004г.
п/!               !изм.   !------!------!в % к  !--------------
п !               !       !отчет !оценка!2001г. !    прогноз
---------------------------------------------------------------
Объем оказанных
услуг от
основной
деятельности
ОАО "KEGOC"
- всего         млн.тенге 11287  12659  112   14306  15930
------------------------------------------------------------
в т.ч. объем
передачи
электроэнергии  млн.кВт.ч 25081  24100  96    24500  25607
------------------------------------------------------------
1. в т.ч.
объем э/э,
оплачиваемый    млн.кВт.ч        21940        22232  23339
по полному      --------------------------------------------
тарифу          млн.тенге 9853   10414  106   10983  12346
------------------------------------------------------------
диспетчеризация млн.кВт.ч 49452  54430  110   54750  56180
млн.тенге 1434   1578   110   2628   2865
------------------------------------------------------------
регулирование   мВт/мес          288          288    288
мощности        млн.тенге        667          695    719
---------------------------------------------------------------
2. Инвестиции в
основной капитал
за счет всех
источников
(с НДС)         млн.тенге 4054   8725    215  15931  13446
------------------------------------------------------------
в т.ч.
собственных

қаражаттардан   млн.теңге 3992   4600    115  4856   5198
------------------------------------------------------------
сыртқы қарыздар
мен гранттар
есебінен        млн.теңге 62     4125    6653 11075  8248
---------------------------------------------------------------
3. Негізгі қызмет
түрінен өнім.
дерді сатып-
өткізуден
кірістер
- барлығы       млн.теңге 11287  12659   112  14306  15930
---------------------------------------------------------------
4. Сатып-өткізілген
өнімдердің
(жұмыс, қызмет) млн.теңге 11193  12532   112  14297  15719
өзіндік құны
және кезең
шығыстары, барлығы
---------------------------------------------------------------
5. Жалпы кіріс     млн.теңге 2307   2275    99   2645   3277
---------------------------------------------------------------
6. Әдеттегі
қызметтен салық
салынғанға дейінгі
кіріс (залал)   млн.теңге 151    118     78   8      211
---------------------------------------------------------------
7. Табыс
салығы          млн.теңге 0      0                   63
---------------------------------------------------------------
8. Таза табыс
(залал)         млн.теңге 151    118     78   8      148
---------------------------------------------------------------
9. Мемлекеттік
акция пакеттеріне
дивидендтерді
төлеу           млн.теңге 15     12      78   1      15
---------------------------------------------------------------
10. Еңбеккерлердің
орташа тізімдік
саны            адам      4607   4203    91   3843   3843
---------------------------------------------------------------
11. Жалақы қоры    млн.теңге 2480   2154    87   2078   2078
---------------------------------------------------------------
12. Орташа
айлық жалақы     теңге    44859  42708   95   45060  45060
---------------------------------------------------------------
13. Тарифтер:
электр
энергиясын
жеткізуге      теңге/кВт.с 0,393 0,475   121  0,494  0,529
диспетчер.
леуге          теңге/кВт.с 0,029 0,029   100  0,048  0,051
---------------------------------------------------------------
14. Алдағы
кезеңдерге
тарифті өзгерту
электр
энергиясын
жеткізуге           %      111,6  120,9        104,0  107,1
диспетчер.
леуге               %      93,5   100,0        165,5  106,3
---------------------------------------------------------------
15. Жылдың соңына
кредиттік берешек  млн.теңге  2593   6425     248 17500  25748
соның ішінде ХҚДБ
мен ЕҚДБ қарыздары
бойынша            млн.теңге  538    4664     867 15739  23987
------------------------------------------------------------
жылдың соңына
дебиторлық
берешектер         млн.теңге  1991   1991     100 1991   1991
---------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
------------------------------------------------------
N !Көрсеткіш     !Өлш.     !2005ж. !2001ж.қ.!2002ж.қ.
!атауы         !бір.     !-------!%       !%
!              !         !болжам !2005ж.  !2005ж.
------------------------------------------------------
"KEGOC" ААҚ-ның
негізгі қызметі.
нен көрсетілген
жұмыстар көлемі

средств         млн.тенге 3992   4600    115  4856   5198
------------------------------------------------------------
за счет
внешних займов
и грантов       млн.тенге 62     4125    6653 11075  8248
---------------------------------------------------------------
3. Доход от
реализации
продукции от
основного вида
деятельности
- всего         млн.тенге 11287  12659   112  14306  15930
---------------------------------------------------------------
4. Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг)  млн.тенге 11193  12532   112  14297  15719
и расходы
периода, всего
---------------------------------------------------------------
5. Валовый доход   млн.тенге 2307   2275    99   2645   3277
---------------------------------------------------------------
6. Доход (убыток)
от обычной
деятельности до
налогообложения млн.тенге 151    118     78   8      211
---------------------------------------------------------------
7. Корпоративный
налог           млн.тенге 0      0                   63
---------------------------------------------------------------
8. Чистый доход
(убыток)        млн.тенге 151    118     78   8      148
---------------------------------------------------------------
9. Дивиденды на
государственные
пакеты акций    млн.тенге 15     12      78   1      15
---------------------------------------------------------------
10.Среднесписочная
численность
работников      чел.      4607   4203    91   3843   3843
---------------------------------------------------------------
11.Фонд заработной
платы           млн.тенге 2480   2154    87   2078   2078
---------------------------------------------------------------
12.Среднемесячная
заработная
плата           тенге     44859  42708   95   45060  45060
---------------------------------------------------------------
13.Тарифы:
на передачу
электроэнергии тенге/кВт.ч 0,393 0,475   121  0,494  0,529
на диспетче-
ризацию        тенге/кВт.ч 0,029 0,029   100  0,048  0,051
---------------------------------------------------------------
14.Изменение
тарифов к
предыдущему
периоду
на передачу
электроэнергии     %      111,6  120,9        104,0  107,1
на диспетче-
ризацию            %      93,5   100,0        165,5  106,3
---------------------------------------------------------------
15.Кредиторская
задолженность
на конец года  млн.тенге  2593   6425     248 17500  25748
в том числе
по займу МБРР
и ЕБРР         млн.тенге  538    4664     867 15739  23987
------------------------------------------------------------
Дебиторская
задолженность
на конец года  млн.тенге  1991   1991     100 1991   1991
---------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------
N !Показатель     !Ед.      !2005г. !2005г.в !2005г. в
п/!               !изм.     !-------!% к     !% к
п !               !         !прогноз!2001г.  !2002г.
------------------------------------------------------
Объем оказанных
услуг от
основной
деятельности
ОАО "KEGOC"

- барлығы       млн.тенге 17943    159,0    141,7
------------------------------------------------------
с.і.электр
энергиясын
жеткізу көлемі  млн.кВт.с 26500    105,7    110,0
------------------------------------------------------
1. с.і. толымды
тариф бойынша   млн.кВт.с 24232             110,4
төленетін       -----------------------------------
э/э көлемі      млн.теңге 13861    140,7    133,1
---------------------------------------------------
диспетчерлеу    млн.кВт.с 57660    116,6    105,9
млн.теңге 3344     233,2    211,9
---------------------------------------------------
қуатты реттеу   мВт/ай    288               100
млн.теңге 738               110,6
------------------------------------------------------
2. Барлық көздер
есебінен негізгі
капиталға
инвестициялар
(ҚҚС)           млн.теңге 9705     239,4    111,2
---------------------------------------------------
с.і.жеке
қаражаттардан   млн.теңге 5009     125,5    108,9
---------------------------------------------------
сыртқы қарыздар
мен гранттар
есебінен        млн.теңге 4696     7574,2   113,8
------------------------------------------------------
3. Негізгі қызмет
түрінен өнім.
дерді сатып-
өткізуден
кірістер
- барлығы       млн.теңге 17943    159,0    141,7
------------------------------------------------------
4. Сатып-өткізілген
өнімдердің
(жұмыс, қызмет) млн.теңге 17270    154,3    137,8
өзіндік құны
және кезең
шығыстары, барлығы
------------------------------------------------------
5. Жалпы кіріс     млн.теңге 4151     179,9    182,5
------------------------------------------------------
6. Әдеттегі
қызметтен салық
салынғанға дейінгі
кіріс (залал)   млн.теңге 673      445,7    570,3
------------------------------------------------------
7. Табыс
салығы          млн.теңге 202
------------------------------------------------------
8. Таза табыс
(залал)         млн.теңге 471      311,9    399,2
------------------------------------------------------
9. Мемлекеттік
акция пакеттеріне
дивидендтерді
төлеу           млн.теңге 47
------------------------------------------------------
10. Еңбеккерлердің
орташа тізімдік
саны            адам      3843     83,4     91,4
------------------------------------------------------
11. Жалақы қоры    млн.теңге 2078     83,8     96,5
------------------------------------------------------
12. Орташа
айлық жалақы     теңге    45060    100,4    105,5
------------------------------------------------------
13. Тарифтер:
электр
энергиясын
жеткізуге      теңге/кВт.с 0,572   145,5    120,4
диспетчер.

- всего         млн.тенге 17943    159,0    141,7
---------------------------------------------------
в т.ч. объем
передачи
электроэнергии  млн.кВт.ч 26500    105,7    110,0
---------------------------------------------------
1. в т.ч.
объем э/э,
оплачиваемый    млн.кВт.ч 24232             110,4
по полному      -----------------------------------
тарифу          млн.тенге 13861    140,7    133,1
---------------------------------------------------
диспетчеризация млн.кВт.ч 57660    116,6    105,9
млн.тенге 3344     233,2    211,9
---------------------------------------------------
регулирование   мВт/мес   288               100
мощности        млн.тенге 738               110,6
------------------------------------------------------
2. Инвестиции в
основной капитал
за счет всех
источников
(с НДС)         млн.тенге 9705     239,4    111,2
---------------------------------------------------
в т.ч.
собственных
средств         млн.тенге 5009     125,5    108,9
---------------------------------------------------
за счет
внешних займов
и грантов       млн.тенге 4696     7574,2   113,8
------------------------------------------------------
3. Доход от
реализации
продукции от
основного вида
деятельности
- всего         млн.тенге 17943    159,0    141,7
------------------------------------------------------
4. Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг)  млн.тенге 17270    154,3    137,8
и расходы
периода, всего
------------------------------------------------------
5. Валовый доход   млн.тенге 4151     179,9    182,5
------------------------------------------------------
6. Доход (убыток)
от обычной
деятельности до
налогообложения млн.тенге 673      445,7    570,3
------------------------------------------------------
7. Корпоративный
налог           млн.тенге 202
------------------------------------------------------
8. Чистый доход
(убыток)        млн.тенге 471      311,9    399,2
------------------------------------------------------
9. Дивиденды на
государственные
пакеты акций    млн.тенге 47
------------------------------------------------------
10.Среднесписочная
численность
работников      чел.      3843     83,4     91,4
------------------------------------------------------
11.Фонд заработной
платы           млн.тенге 2078     83,8     96,5
------------------------------------------------------
12.Среднемесячная
заработная
плата           тенге     45060    100,4    105,5
------------------------------------------------------
13.Тарифы:
на передачу
электроэнергии тенге/кВт.ч 0,572   145,5    120,4
---------------------------------------------------
на диспетче-

леуге               %      113,7
-------------------------------------------------------
15. Жылдың соңына
кредиттік берешек  млн.теңге  59472   2294   926
соның ішінде ХҚДБ
мен ЕҚДБ қарыздары
бойынша            млн.теңге  57711   10707   1237
------------------------------------------------------
жылдың соңына
дебиторлық
берешектер         млн.теңге  1991    100,0    100,0
---------------------------------------------------------
ұк 3-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға қаржы-шаруашылық қызметі
нәтижелерінің болжамы
("Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің екінші желісінің құрылысы есебінсіз)
(млн.теңге)
---------------------------------------------------------------
N ! Көрсеткіш       !2001ж.-есеп !2002ж.-бағасы!2003ж.-болжам
! атауы           !------------!-------------!---------------
!                 !кіріс!шығыс !кіріс !шығыс !кіріс !шығыс
---------------------------------------------------------------
1. Негізгі қызмет
түрінен өнімдерді
өткізуден (жұмыс,
қызмет)
кіріс            11287        12659         14306
2. Сатып-өткізілген
өнімдердің
(жұмыс, қызмет)          8980         10384          11661
3. Жалпы табыс
(1-бет-2-бет)     2307         2275          2645
4. Кезең шығыстары
- барлығы                2213         2148           2637
4.1 с.і.жалпы және
әкімшілік шығыстар      2213         2077           2283
4.2 сатып-өткізу
бойынша шығыстар                       71             71
4.3 пайыздарды төлеу
шығыстары                                            283
5. Негізгі қызметтен
кіріс (залал)       94           127           8
6. Негізгі емес
қызметтен кіріс
(залал)
(3-бет-4-бет)       57                  9
7. Салық салынғанға
дейінгі қызметтен
(5-бет+6-бет)     151          118           8
8. Табыс салығы               0            0              0
9. Салық салынғаннан
кейінгі әдеттегі
қызметтен кіріс
(залал)
(7-бет+8-бет)       151          118           8
10. Төтенше жағдай.
лардан кіріс ()            0            0              0
11. ТАЗА КІРІС (ЗАЛАЛ)
(9-бет+10-бет)      151    0     118           8
---------------------------------------------------------------
ұк 3-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға қаржы-шаруашылық қызметі
нәтижелерінің болжамы
("Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің екінші желісінің құрылысы есебімен)
(млн.теңге)
---------------------------------------------------------------
N ! Көрсеткіш       !2001ж.-есеп !2002ж.-бағасы!2003ж.-болжам
! атауы           !------------!-------------!---------------
!                 !кіріс!шығыс !кіріс !шығыс !кіріс !шығыс
---------------------------------------------------------------
1. Негізгі қызмет
түрінен өнімдерді
сатып өткізуден
(жұмыс, қызмет)

ризацию            %      113,7
------------------------------------------------------
15.Кредиторская
задолженность
на конец года  млн.тенге  59472    2293,6    925,7
в том числе
по займу МБРР
и ЕБРР         млн.тенге  57711    10707,1   1237,5
----------------------------------------------------
Дебиторская
задолженность
на конец года  млн.тенге  1991     100,0     100,0
-------------------------------------------------------
Форма 3 НК
Прогноз результата финансово-хозяйственной
деятельности ОАО "KEGOC" на 2003 г.
(без учета строительства второй линии транзита "Север-Юг")
(млн.тенге)
---------------------------------------------------------------
N ! Наименование    !2001г.-отчет!2002г.-оценка!2003г.-прогноз
!  показателя     !------------!-------------!---------------
!                 !доход!расход!доход !расход!доход !расход
---------------------------------------------------------------
1  Доход от
реализации
продукции (работ,
услуг) от
основного вида
деятельности      11287        12659         14306
2  Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг)           8980         10384          11661
3  Валовый доход
(стр.1-стр.2)     2307         2275          2645
4  Расходы периода
- всего                  2213         2148           2637
4.1 в т.ч. общие и
административные
расходы                 2213         2077           2283
4.2  расходы по
реализации                          71             71
4.3  расходы на
выплату процентов                                  283
5  Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3-стр.4)     94           127           8
6  Доход (убыток)
от неосновной
деятельности      57                  9
7  Деятельности до
налогообложения
(стр.5+стр.6)     151          118           8
8  Корпоративный
налог                    0            0              0
9  Деятельности
после
налогообложения
(стр.7-стр.8)     151          118           8
10 Доход (убыток)
от чрезвычайных
ситуаций                 0            0              0
11 ЧИСТЫЙ ДОХОД (УБЫТОК)
(стр.9+стр.10)     151    0     118           8
---------------------------------------------------------------
Форма 3 НК
Прогноз результата финансово-хозяйственной
деятельности ОАО "KEGOC" на 2003 г.
(с учетом строительства второй линии транзита "Север-Юг")
(млн.тенге)
---------------------------------------------------------------
N ! Наименование    !2001г.-отчет!2002г.-оценка!2003г.-прогноз
!  показателя     !------------!-------------!---------------
!                 !доход!расход!доход !расход!доход !расход
---------------------------------------------------------------
1  Доход от
реализации
продукции (работ,
услуг) от
основного вида

кіріс             11287        12659         14306
2. Сатып-өткізілген
өнімдердің
(жұмыс, қызмет)          8980         10384          11661
3. Жалпы табыс
(1-бет-2-бет)     2307         2275          2645
4. Кезең шығыстары
- барлығы                2213         2148           3101
4.1 с.і.жалпы және
әкімшілік шығыстар      2213         2077           2417
4.2 сатып-өткізу
бойынша шығыстар                       71             71
4.3 пайыздарды төлеу
шығыстары                                            613
5. Негізгі қызметтен
кіріс (залал)       94           127           -456
6. Негізгі емес
қызметтен кіріс
(залал)             57                  9
7. Салық салынғанға
дейінгі қызметтен
(5-бет+6-бет)       151          118           -456
8. Табыс салығы               0            0
9. Салық салынғаннан
кейінгі әдеттегі
қызметтен кіріс
(залал)
(7-бет - 8-бет)     151    0     118           -456
10. Төтенше жағдай.
лардан кіріс ()            0            0              0
11. ТАЗА КІРІС (ЗАЛАЛ)
(9-бет+10-бет)      151    0     118           -456
---------------------------------------------------------------
ұк 4-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға ақша қаражаттарының қозғалысына
("Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің екінші желісінің құрылысы есебінсіз)
(мың.теңге)
---------------------------------------------------------------
N !Көрсеткіштер атауы              !2001ж.  !2002ж.  !2003ж.
!                                !есеп    !баға    !болжам
---------------------------------------------------------------
I. Операциялық қызметтен ақша
қаражаттарының қозғалысы
---------------------------------------------------------------
1. Ақша қаражаттарының түсуі       16197224 14718544 16594505
өнімдерді (жұмыс, қызмет)
сатып-өткізуден кірістер        14980338 14684440 16594505
алынған аванстар                12849
пайыздар                             355
дивидендтер                            0        0        0
роялти                                 0        0        0
өзге түсімдер                    1203682    34104
2. Ақша қаражаттарының жұмсалуы    11758818 10586817 11239013
жеткізімшілер мен мердігерлер
шоттары бойынша                  5776202  5877372  7027341
берілген аванстар                  45164
жалақы бойынша                   1907553  1938209  1870217
әлеуметтік сақтандыру және
зейнетақмен қамтамасыз
ету қорына                        224989   622392   207802
салықтар бойынша                 2871995  1664000  1392794
пайыздарды төлеу                   45279             282705
өзге төлемдер                     887636   484845   458153

деятельности      11287        12659         14306
2  Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг)           8980         10384          11661
3  Валовый доход
(стр.1-стр.2)     2307         2275          2645
4  Расходы периода
- всего                  2213         2148           3101
4.1  в т.ч. общие и
административные
расходы                2213         2077           2417
4.2  расходы по
реализации                          71             71
4.3  расходы на
выплату процентов                                  613
5  Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3-стр.4)     94           127           -456
6  Доход (убыток)
от неосновной
деятельности      57                  9
7  Деятельности до
налогообложения
(стр.5+стр.6)     151          118           -456
8  Корпоративный
налог                    0            0
9  Деятельности
после
налогообложения
(стр.7-стр.8)     151    0      118          -456
10 Доход (убыток)
от чрезвычайных
ситуаций                 0            0              0
11 ЧИСТЫЙ ДОХОД (УБЫТОК)
(стр.9+стр.10)    151    0     118           -456
---------------------------------------------------------------
Форма 4 НК
Прогноз движения денежных средств ОАО "KEGOC" на 2003 г.
(без учета строительства второй линии транзита "Север-Юг")
(тыс.тенге)
---------------------------------------------------------------
N !Наименование показателя         !2001г.  !2002г.  !2003г.
!                                !отчет   !оценка  !прогноз
---------------------------------------------------------------
I. Движение денежных средств от
операционной деятельности
---------------------------------------------------------------
1. Поступление денежных средств     16197224 14718544 16594505
доход от реализации продукции
(работ, услуг)                   14980338 14684440 16594505
авансы полученные                12849
проценты                         355
дивиденды                        0        0        0
роялти                           0        0        0
прочие поступления               1203682  34104
2. Выбытие денежных средств         11758818 10586817 11239013
по счетам поставщиков и
подрядчиков                      5776202  5877372  7027341
авансы выданные                  45164
по заработной плате              1907553  1938209  1870217
в фонд социального страхования
и пенсионного обеспечения        224989   622392   207802
по налогам                       2871995  1664000  1392794
выплата процентов                45279             282705
прочие выплаты                   887636   484845   458153

3. Операциялық қызмет нәтижесінде
ақша қаражаттарының ұлғаюы
(+)/ азаюы (-)                   4438406  4131727  5355493
---------------------------------------------------------------
II. Инвестициялық қызметтен
ақша қаражаттарының қозғалысы
---------------------------------------------------------------
1. Ақша қаражаттарының түсімі          1673     0        0
материалдық емес активтерді
сатып-өткізуден кіріс                  0
негізгі құралдарды сатып-
өткізуден кіріс                     1673
өзге ұзақ мерзімді
активтерді сатып-өткізуден
кіріс                                  0
қаржылық инвестицияларды
сатып-өткізуден кіріс алу              0
өзге заңды тұлғаларға
ұсынылған несиелерді алудан
кіріс                                  0
басқа түсімдер                         0        0        0
2. Ақша қаражаттарның жұмсалуы      4045806  8820800  15931000
материалдық емес активтерді
сатып алу                          19236
негізгі құралдарды сатып алу     3999753  8725100  15931000
өзге ұзақ мерзімді активтерді
сатып алу                              0
қаржылық инвестицияларды
сатып алу                              0
өзге заңды тұлғаларға
несиелерді ұсыну                       0
басқа төлемдер                     26817    95700
3. Инвестициялық қызмет нәтижесінде
ақша қаражаттарының ұлғаюы
(+)/азаюы (-)                   -4044133 -8820800 -15931000
---------------------------------------------------------------
III. Қаржылық қызметтен ақша
қаражаттарының қозғалысы
---------------------------------------------------------------
1. Ақша қаражаттарының түсімі       2240147  4176140  11075000
акциялар мен басқа да бағалы
қағаздар шығарудан                     0
банктік несиелер алу              213727   4125100  11075000
басқа да түсімдер                2026420     51040
2. Ақша қаражаттарның жұмсалуы       822210    223050  11758,94
банктік несиелерді өшіру           14690
жеке акциялар сатып алу (ЦБ)      796520
дивидендтер төлеу                      0     15050     11759
басқа да төлемдер                11000,0    208000
3. Қаржылық қызметтен ақша
қаражаттарының ұлғаюы
(+)/азаюы (-)                    1417937  3953090  11063241
ЖИЫНЫ: ақша қаражаттарының
ұлғаюы (+)/ азаюы                1812210  -735983  487734
Есепті кезеңнің басына ақша
қаражаттары                       633233   2445443  1709460
Есепті кезеңнің соңына ақша
қаражаттары                      2445443  1709460  2197194
---------------------------------------------------------------
ұк 4-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға ақша қаражаттарының қозғалысына
("Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің екінші желісінің құрылысы есебімен)
(мың.теңге)
---------------------------------------------------------------

3. Увеличение (+)/уменьшение (-)
денежных средств в результате
операционной деятельности        4438406  4131727  5355493
---------------------------------------------------------------
II. Движение денежных средств от
инвестиционной деятельности
---------------------------------------------------------------
1. Поступление денежных средств     1673     0        0
доход от реализации
нематериальных активов           0
доход от реализации основных
средств                          1673
доход от реализации других
долгосрочных активов             0
доход от реализации
финансовых инвестиций            0
доход от получения кредитов,
предоставленных другим
юридическим лицам                0
прочие поступления               0        0        0
2. Выбытие денежных средств         4045806  8820800  15931000
приобретение нематериальных
активов                          19236
приобретение основных средств    3999753  8725100  15931000
приобретение других долгосрочных
активов                          0
приобретение финансовых
инвестиций                       0
предоставление кредитов
другим юридическим лицам         0
прочие выплаты                   26817    95700
3. Увеличение (+)/уменьшение (-)
денежных средств в результате
инвестиционной деятельности      -4044133 -8820800 -15931000
---------------------------------------------------------------
III. Движение денежных средств от
финансовой деятельности
---------------------------------------------------------------
1. Поступление денежных средств     2240147  4176140  11075000
от выпуска акций и других
ценных бумаг                     0
получение банковских кредитов    213727   4125100  11075000
прочие поступления               2026420  51040
2. Выбытие денежных средств         822210   223050   11758,94
погашение банковских кредитов    14690
приобретение собственных
акций (ЦБ)                       796520
выплата дивидендов               0        15050    11759
прочие выплаты                   11000,0  208000
3. Увеличение (+)/уменьшение (-)
денежных средств в результате
финансовой деятельности          1417937  3953090  11063241
ИТОГО: увеличение (+) /
уменьшение (-) денежных
средств                      1812210  -735983  487734
Денежные средства на начало
отчетного периода                633233   2445443  1709460
Денежные средства на конец
отчетного периода                2445443  1709460  2197194
---------------------------------------------------------------
Форма 4 НК
Прогноз движения денежных средств ОАО "KEGOC" на 2003 г.
(с учетом строительства второй линии транзита "Север-Юг")
(тыс.тенге)
---------------------------------------------------------------

1. Ақша қаражаттарының түсімі       2240147  4176140  19456660
акциялар мен басқа да бағалы
қағаздар шығарудан                     0
банктік несиелер алу              213727   4125100  19456660
басқа да түсімдер                2026420     51040
2. Ақша қаражаттарның кетуі         822210    223050   11758,94
банктік несиелерді өшіру           14690
жеке акциялар сатып алу (ЦБ)      796520
дивидендтер төлеу                      0     15050     11759
басқа да төлемдер                11000,0    208000
3. Қаржылық қызметтен ақша
қаражаттарының ұлғаюы
(+)/азаюы (-)                    1417937  3953090   19444901
ЖИЫНЫ: ақша қаражаттарының
ұлғаюы (+)/ азаюы                1812210  -735983   50506
Есепті кезеңнің басына ақша
қаражаттары                       633233   2445443  1709460
Есепті кезеңнің соңына ақша
қаражаттары                      2445443  1709460   1658954
---------------------------------------------------------------
ұк 5-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға кезең шығыстары,
болжамды көрсеткіштері
("Солтүстік-Оңтүстік" екінші желісінің құрылысы есебінсіз)
(мың.теңге)
---------------------------------------------------------------
N !Көрсеткіш атауы                 !2001ж.  !2002ж.  !2003ж.
!                                !есеп    !бағасы  !болжам
---------------------------------------------------------------
Барлығы                          2213674  2148001  2636849
1.  Жалпы және әкімшілік шығыстар,
барлығы                          2213674  2077035  2282781
1.1 Материалдар                        46224    36238    33489
1.2 Еңбеккерлер еңбегіне ақы төлеу    703513   575463   568890
1.3 Еңбекке ақы төлеуден аударымдар   148765   104838   103371
1.4 Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтер амортизациясы        99804    147888   125894
1.5 Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтерді жөндеу және
қызмет көрсету                     27004    55660    63527
1.6 Коммуналдық шығыстар               11200    15158    15997
1.7 Іссапар шығыстары, барлығы         30282    25462    62227
1.7.1. с.і. белгіленген
нормалар шегінде                27754    25462    62227
1.7.2. нормалардан тыс                  2528
1.8 Өкілдік шығыстар                    2357     254      666
1.9 Еңбеккерлердің біліктілігін
арттыруға арналған шығыстар        10681    7370     11420
1.10 Директорлар кеңесінің
тіршілігіне шығыстар
1.11 Кеңсе және типография
жұмыстары                         11199     7359    7171
1.12 Салықтар бойынша шығыстар        864260   769882  924700
1.13 Байланыс қызметтері               33932    32990   58578

1. Поступление денежных средств     2240147  4176140  19456660
от выпуска акций и других
ценных бумаг                     0
получение банковских кредитов    213727   4125100  19456660
прочие поступления               2026420  51040
2. Выбытие денежных средств         822210   223050   11758,94
погашение банковских кредитов    14690
приобретение собственных
акций (ЦБ)                       796520
выплата дивидендов               0        15050    11759
прочие выплаты                   11000,0  208000
3. Увеличение (+)/уменьшение (-)
денежных средств в результате
финансовой деятельности          1417937  3953090  19444901
ИТОГО: увеличение (+) /
уменьшение (-)
денежных средств             1812210  -735983  -50506
Денежные средства на начало
отчетного периода                633233   2445443  1709460
Денежные средства на конец
отчетного периода                2445443  1709460  1658954
---------------------------------------------------------------
Форма 5 НК
Расходы периода, прогнозные
показатели ОАО "KEGOC" на 2003 г.
(без учета строительства второй линии "Север-Юг")
(тыс.тенге)
---------------------------------------------------------------
N !Наименование показателя         !2001г.  !2002г.  !2003г.
!                                !отчет   !оценка  !прогноз
---------------------------------------------------------------
Всего                            2213674  2148001  2636849
1.  Общие и административные
расходы, всего                   2213674  2077035  2282781
1.1 Материалы                        46224    36238    33489
1.2 Оплата труда работников          703513   575463   568890
1.3 Отчисления от оплаты труда       148765   104838   103371
1.4 Амортизация основных средств и
нематериальных активов           99804    147888   125894
1.5 Обслуживание и ремонт основных
средств и
нематериальных активов           27004    55660    63527
1.6 Коммунальные расходы             11200    15158    15997
1.7 Командировочные расходы, всего   30282    25462    62227
1.7.1  в т.ч. в пределах
установленных норм            27754    25462    62227
1.7.2  сверх норм                    2528
1.8 Представительские расходы        2357     254      666
1.9 Расходы на повышение квалификации
работников                       10681    7370     11420
1.10 Расходы на содержание
Совета директоров
1.11 Канцелярские и типографские
работы                          11199    7359    7171
1.12 Расходы по налогам              864260   769882  924700
1.13 Услуги связи                    33932    32990   58578

1.14 Күзет шығыстар                     2355     2363   10675
1.15 Кеңестік (аудиторлық) және
ақпараттық қызметтер             104729    42772   43251
1.16 Банктік қызметтер                 27926    28358   26789
1.17 Сот шығындары                      1551    10543   11700
1.18 Шарт талаптарын бұзғаны үшін
айыппұлдар, өсімақылар мен         7152
тұрақсыздық төлемі
1.19 Кірісті жасырып қалғаны үшін
(төмен) айыппұлдар мен өсімақылар
1.20 Ұрлықтан залалдар, нормадан тыс
жоғалтулар, құрту, ТМҚ
жетіспеушілігі                     3651     3136
1.21 Жалға алу бойынша шығыстар        12656    12213   21873
1.22 Әлеуметтік салаға шығыстар          154      270     172
1.23 Күмәнді қарыздар бойынша
резервтер құру бойынша
шығыстар                           -37208
1.24 Мерекелік, мәдени-көпшілік
және спорт іс-шараларын өткізуге   5182
1.25 Қайырымдылық көмек
1.26 Басқа шығыстар                    96305    198818  192391
2.   Сатып-өткізу бойынша шығыстар*,
барлығы                                     70966   71363
2.1  Материалдар                                  1634    1730
2.2  Еңбеккерлердің еңбекақысы                   53000   53000
2.3  Еңбекақыдан аударымдар                      10017   10017
2.4  Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтер амортизациясы                  1199    1199
2.5  Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтерді жөндеу және
қызмет көрсету                                161     170
2.6  Коммуналдық шығыстар
2.7  Іссапар шығыстары, барлығы                   2158    2285
2.7.1 белгіленген нормалар шегінде                2158    2285
2.7.2 нормадан тыс
2.8  Жүк тиеу, тасымалдау және
сақтау бойынша шығыстар
2.9  Жарнама және маркетинг шығыстары
2.10 Жалға алу бойынша шығыстар
2.11 Әлеуметтік сала шығыстары
2.12 Басқа шығыстар                              2797    2962
3.   Пайыздар бойынша шығыстар,
барлығы                                           282705
3.1  Банктер несиелері бойынша
сыйлықақылар (пайыздар)
бойынша шығыстар                                  282705
3.2  Жеткізілімшілер кредиттеріне
сыйлықақылар (пайыздар) бойынша
шығыстар
3.3  Жалға алуға сыйлықақы
(пайыздар) бойынша шығыстар
3.4  Басқа шығыстар
---------------------------------------------------------------
* өткізіп-сату бойынша шығыстар 2002 жылдан әкімшілік және жалпы шығыстар құрамынан бөлінген
ұк 5-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2003 жылға кезең шығыстары,
болжамды көрсеткіштері
("Солтүстік-Оңтүстік" екінші желісінің құрылысы есебімен)
(мың.теңге)
---------------------------------------------------------------
N !Көрсеткіш атауы                 !2001ж.  !2002ж.  !2003ж.
!                                !есеп    !бағасы  !болжам
---------------------------------------------------------------

1.14 Расходы на охрану               2355     2363    10675
1.15 Консультационные (аудиторские)
и информационные услуги         104729   42772   43251
1.16 Банковские услуги               27926    28358   26789
1.17 Судебные издержки               1551     10543   11700
1.18 Штрафы, пени и неустойки за
нарушение условий договора      7152
1.19 Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода
1.20 Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ            3651     3136
1.21 Расходы по аренде               12656    12213   21873
1.22 Расходы на социальную сферу     154      270     172
1.23 Расходы по созданию резервов
по сомнительным долгам         -37208
1.24 На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий          5182
1.25 Благотворительная помощь
1.26 Прочие расходы                  96305    198818  192391
2.   Расходы по реализации*, всего            70966   71363
2.1  Материалы                                1634    1730
2.2  Оплата труда работников                  53000   53000
2.3  Отчисления от оплаты труда               10017   10017
2.4  Амортизация основных средств и
нематериальных активов                   1199    1199
2.5  Ремонт и обслуживание основных
средств и нематериальных
активов                                  161     170
2.6  Коммунальные расходы
2.7  Командировочные расходы, всего           2158    2285
2.7.1 в пределах установленных норм           2158    2285
2.7.2 сверх норм
2.8  Расходы по погрузке,
транспортировке и хранению
2.9  Расходы на рекламу и маркетинг
2.10 Расходы по аренде
2.11 Расходы на социальную сферу
2.12 Прочие расходы                           2797    2962
3.   Расходы по процентам, всего                      282705
3.1  Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам банков                   282705
3.2  Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам поставщиков
3.3  Расходы по вознаграждению (процентам)
по аренде
3.4  Прочие расходы
---------------------------------------------------------------
* расходы по реализации выделены из состава административных и
общих расходов с 2002 года
Форма 5 НК
Расходы периода, прогнозные показатели
ОАО "KEGOC" на 2003 г.
(с учетом строительства второй линии "Север-Юг")
(тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------
N !Наименование показателя         !2001г.  !2002г.  !2003г.
!                                !отчет   !оценка  !прогноз
---------------------------------------------------------------

Барлығы                          2213674  2148001  3100849
1.  Жалпы және әкімшілік шығыстар,
барлығы                          2213674  2077035  2416781
1.1 Материалдар                        46224    36238    33489
1.2 Еңбеккерлердің еңбеқақысы         703513   575463   568890
1.3 Еңбекақыдан аударымдар            148765   104838   103371
1.4 Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтер өтелімі             99804    147888   125894
1.5 Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтерді жөндеу және
қызмет көрсету                     27004    55660    63527
1.6 Коммуналдық шығыстар               11200    15158    15997
1.7 Іссапар шығыстары, барлығы         30282    25462    62227
1.7.1 с.і. белгіленген
нормалар шегінде                 27754    25462    62227
1.7.2 нормалардан тыс                   2528
1.8 Өкілдік шығыстар                    2357     254      666
1.9 Еңбеккерлердің біліктілігін
арттыруға арналған шығыстар        10681    7370     11420
1.10 Директорлар кеңесінің
тіршілігіне шығыстар
1.11 Кеңсе және типография
жұмыстары                         11199     7359    7171
1.12 Салықтар бойынша шығыстар        864260   769882  924700
1.13 Байланыс қызметтері               33932    32990   58578
1.14 Күзет шығыстар                     2355     2363   10675
1.15 Кеңестік (аудиторлық) және
ақпараттық қызметтер             104729    42772   43251
1.16 Банктік қызметтер                 27926    28358   26789
1.17 Сот шығындары                      1551    10543   11700
1.18 Шарт талаптарын бұзғаны үшін
айыппұлдар, өсімақылар мен         7152
тұрақсыздық төлемі
1.19 Кірісті жасырып қалғаны үшін
(төмен) айыппұлдар мен өсімақылар
1.20 Ұрлықтан залалдар, нормадан тыс
жоғалтулар, құрту, ТМҚ
жетіспеушілігі                     3651     3136
1.21 Жалға алу бойынша шығыстар        12656    12213   21873
1.22 Әлеуметтік салаға шығыстар          154      270     172
1.23 Күмәнді қарыздар бойынша
резервтер құру бойынша           -37208
шығыстар
1.24 Мерекелік, мәдени-көпшілік
және спорт іс-шараларын өткізуге   5182
1.25 Қайырымдылық көмек
1.26 Басқа шығыстар                    96305    198818  326391
2.   Сатып-өткізу бойынша шығыстар*,
барлығы                                     70966   71363
2.1  Материалдар                                  1634    1730
2.2  Еңбеккерлердің еңбекақысы                   53000   53000
2.3  Еңбекақыдан аударымдар                      10017   10017
2.4  Негізгі құралдар мен материалдар
емес активтер өтелімі                        1199    1199
2.5  Негізгі құралдар мен материалдық
емес активтерді жөндеу және

Всего                           2213674  2148001  3100849
1.  Общие и административные
расходы, всего                  2213674  2077035  2416781
1.1 Материалы                       46224    36238    33489
1.2 Оплата труда работников         703513   575463   568890
1.3 Отчисления от оплаты труда      148765   104838   103371
1.4 Амортизация основных средств
и нематериальных активов        99804    147888   125894
1.5 Обслуживание и ремонт основных
средств и нематериальных
активов                         27004    55660    63527
1.6 Коммунальные расходы            11200    15158    15997
1.7 Командировочные расходы, всего  30282    25462    62227
1.7.1  в т.ч. в пределах
установленных норм           27754    25462    62227
1.7.2  сверх норм                   2528
1.8  Представительские расходы      2357     254      666
1.9  Расходы на повышение
квалификации работников        10681    7370     11420
1.10 Расходы на содержание
Совета директоров
1.11 Канцелярские и типографские
работы                         11199    7359     7171
1.12 Расходы по налогам             864260   769882   924700
1.13 Услуги связи                   33932    32990    58578
1.14 Расходы на охрану              2355     2363     10675
1.15 Консультационные (аудиторские)
и информационные услуги        104729   42772    43251
1.16 Банковские услуги              27926    28358    26789
1.17 Судебные издержки              1551     10543    11700
1.18 Штрафы, пени и неустойки за
нарушение условий договора     7152
1.19 Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода
1.20 Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ            3651     3136
1.21 Расходы по аренде               12656    12213   21873
1.22 Расходы на социальную сферу     154      270     172
1.23 Расходы по созданию резервов
по сомнительным долгам          -37208
1.24 На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий          5182
1.25 Благотворительная помощь
1.26 Прочие расходы                  96305    198818  326391
2.   Расходы по реализации*, всего            70966   71363
2.1  Материалы                                1634    1730
2.2  Оплата труда работников                  53000   53000
2.3  Отчисления от оплаты труда               10017   10017
2.4  Амортизация основных средств и
нематериальных активов                   1199    1199
2.5  Ремонт и обслуживание основных