Қазақстан Республикасы тәуелсiздiк алғаннан кейiн. Қазақ азаматтық авиация басқармасы шаруашылық функцияларын жаңадан құрылған "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясына (бұдан әрi - ҰААК) беру арқылы Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Азаматтық авиация департаментi болып қайта құрылды. "Қазақстан әуе жолы" ҰААК қайта құрылуына байланысты, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 10 мамырдағы N 489  қаулысымен және "Қазаэронавигация" кәсiпорнын "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясының құрамынан бөлу туралы" Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң 1995 жылғы 22 маусымдағы N 133 бұйрығымен "Қазаэронавигация" РМК құрылды. Кәсiпорынның құрылған кезiнде әуе қозғалысын ұйымдастыруды басқару әуе қозғалысын ұйымдастырудың (будан әрi - ӘҚҰ) 18 аудандық орталықтары арқылы жүзеге асырылды. Республиканың аэронавигациялық жүйесi КСРО әуе кемелерiне iшкi трафикпен қызмет көрсетуге бағдарланған жүйе болды және халықаралық авиациялық қоғамдастықтың талаптарына сәйкес болмады, сонымен қатар жабдықтардың тозу дәрежесiнiң жоғарылығымен ерекшелендi.
Өзiнiң жұмыс iстеген кезiнен бергi қысқа кезеңде кәсiпорын әуе кеңiстiгiн басқаруды ұйымдастырудың жүйесiн жетiлдiруге, жабдықтарды жаңартуға және өз қызметiн оңтайландыруға бағытталған бiрқатар маңызды және күрделi iс-шараларды жүзеге асырды:
бұрынғы КСРО ережелерi бойынша пайдаланушыларға қызмет көрсетудi қатар жүргiзе отырып, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрi - ИКАО) ұсынымдарына сәйкес халықаралық стандарттар бойынша әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға қызмет көрсетуге көштi;
Бұдан басқа кәсiпорын:
Қазақстан Республикасының әуе қозғалысын жоспарлау бас орталығын, әуе қозғалысын басқару (бұдан әрi - ӘҚБ) диспетчерлерiн даярлау жүйесiн құрды және қазiргi уақытта барлық әуе жолдарына халықаралық сертификаттары бар диспетчерлер қызмет көрсетедi, ұзақтығы 1995 жылғы 5 мың километрден 2002 жылы 55 мың километрге дейiн артқан халықаралық транзиттiк әуе қатынастарының желiсiн құрды;
әуе қозғалысын ұйымдастыру аудандарын (бұдан әрi - ӘҚҰА) 12-ге дейiн қысқарту арқылы, қозғалысын басқару қызметiн қайта құрды;
бастапқы локаторлар желiсiн жаңғыртып, қайталама локаторлар жүйесiн құрды;
транзиттiк бағыттар навигациясының желiсiн жаңғыртты;
ӘҚБ автоматтандырылған жүйесiн (бұдан әрi - ӘҚБ АЖ) құрудың бастамасын жасады. Қазiргi уақытта автоматтандырудың бiрiншi кезеңi аяқталды - Алматы, Ақтөбе қалаларында ӘҚБ АЖ екi орталығы құрылды. Екiншi кезең - сандық аэронавигация желiсiн құру басталды;
әуеайлақтық локаторлары мен қондырудың құралдық жүйесiнiң желiлерiн жаңғыртуды жүргiзедi;
өзiнiң ұлттық аэронавигациялық ақпарат жүйесiн құрады, оның шеңберiнде Қазақстан Республикасының тарихында бiрiншi рет аэронавигациялық ақпарат жинағын (бұдан әрi - ААЖ) шығару жүзеге асырылды, Нотам - кеңсесi ашылды; әуе кемелерiнiң (бұдан әрi - ӘК) экипаждарына қызмет көрсету үшiн "Брифинг" ұйымдастырылды.
Кәсiпорынды басқарудың ұйымдық құрылымы.

После обретения независимости Республикой Казахстан, Казахское Управление Гражданской Авиации было преобразовано в Департамент гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан с передачей хозяйственных функций вновь образованной Национальной акционерной авиакомпании (далее - НААК) "Казакстан aуe жолы". В связи с реорганизацией НААК "Казакстан aуe жолы", постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 мая 1994 года N 489 и приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 июня 1995 года N 133 "О выделении предприятия "Казаэронавигация" из состава Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан aуe жолы"" было создано РГП "Казаэронавигация". На момент образования предприятия управление организацией воздушного движения осуществлялось из 18 районных центров организации воздушного движения (далее - ОВД). Аэронавигационная система республики представляла собой систему, ориентированную на обслуживание внутреннего трафика воздушных судов СССР и не соответствовала требованиям международного авиационного сообщества, а так же отличалась высокой степенью износа оборудования.
Предприятие за короткий период своего существования осуществило ряд важных и сложных мероприятий, направленных на совершенствование системы организации управления воздушным пространством, модернизацию оборудования и оптимизацию собственной деятельности:
перешло на обслуживание пользователей воздушного пространства (далее - ВП) по международным стандартам в соответствии с рекомендациями международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО) с параллельным обслуживанием пользователей по правилам бывшего СССР.
Кроме этого предприятие:
создало Главный центр планирования воздушного движения Республики Казахстан, систему подготовки диспетчеров управления воздушным движением (далее - УВД) и в настоящее время все трассы обслуживаются диспетчерами с международными сертификатами, сеть международных транзитных воздушных сообщений, протяженность которых увеличилась с 5 тыс. км в 1995 году до 55 тыс. км в 2002 году;
реорганизовало службу управления воздушным движением путем сокращения районов организации воздушного движения (далее - РОВД) до 12;
модернизировало сеть первичных локаторов и создало систему вторичных локаторов;
модернизировало сеть навигации транзитных маршрутов;
положило начало созданию Автоматизированной Системы УВД (далее - АС УВД). В настоящее время закончен первый этап автоматизации - созданы два центра АС УВД в городах Актобе и Алматы. Начат второй этап - создание цифровой аэронавигационной сети;
ведет модернизацию сети аэродромных локаторов и инструментальных систем посадок;
создает собственную национальную систему аэронавигационной информации, в рамках которой осуществлен выпуск первого в истории Республики Казахстан сборника аэронавигационной информации (далее - САИ); открыт Нотам офис; организован "Брифинг" для обслуживания экипажей воздушных судов (далее - ВС).
Организационная структура управления предприятием.

Кәсiпорын Қазақстан Республикасы қалаларындағы 17 филиалдан және Алматы филиалымен бiрiккен Алматы қаласындағы бас кеңседен тұрады. Кәсiпорын Қазақстан Республикасының әуе айлақтарындағы 12 жауапкершiлiктi аудандар мен 18 әуеайлақ аудандарына бөлiнген Қазақстан Республикасының бүкiл жоғарғы әуе кеңiстiгiндегi қозғалысты басқаруды жүзеге асырады. Жоғарғы әуе кеңiстiгiн басқару Алматы және Ақтөбе қалаларында орналасқан екi ӘҚБ АЖ орталықтарынан жүзеге асырылады.
Кәсiпорынның негiзгi қызметтерi Радиотехникалық жабдықты және байланысты пайдалану қызметi (бұдан әрi - РТЖБПҚ) мен құрамына Әуе қозғалысын жоспарлаудың бас орталығы мен Аэронавигациялық ақпарат қызметi кiретiн Әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметi (бұдан әрi - ӘҚҰҚ) болып табылады. Кәсiпорынды Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң бұйрығымен тағайындалатын Бас директор басқарады. Кәсiпорынның қазiргi уақыттағы ұйымдық құрылымы өндiрiстiк және әкiмшiлiк қызметтi орталықтан басқаруды толық қамтамасыз етедi.

Предприятие состоит из 17 филиалов в городах Республики Казахстан и головного офиса в городе Алматы, объединенного с Алматинским филиалом. Предприятие осуществляет управление движением во всем верхнем воздушном пространстве Республики Казахстан, которое разделено на 12 районов ответственности и 18 районов аэродрома в аэропортах Республики Казахстан. Управление верхним воздушным пространством осуществляется из двух центров АС УВД, расположенных в городах Алматы и Актобе.
Основными службами предприятия являются Служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи (далее - СЭРТОС) и Служба организации воздушного движения (далее - СОВД), в состав которой так же входят Главный центр планирования воздушного движения и Служба аэронавигационной информации. Предприятием управляет Генеральный директор, который назначается приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан. Современная организационная структура предприятия в полной мере обеспечивает централизованное управление производственной и административной деятельностью.

1.2. Кәсiпорынның 1995 жылғы 1 шiлдеде құрылған кезiнен бергi өндiрiстiк-қаржылық дамуын талдау.
1995-2001 жылдар кезеңiнде әуе қозғалысын ұйымдастыруды жетiлдiру тек iшкi әуе тасымалдауларын дамытуға бағытталып қана қоймай, сонымен қатар Қазақстан Республикасы ӘК транзиттiк әлеуетiн барынша ашуға бағытталды.
Жалпы қызмет көрсетiлген ұшақ-километрлер мөлшерi 591 млн. км. құрады, оның ішінде:
1995 жылы     46,7 млн. км.       1999 жылы      88,3 млн. км.

1.2. Анализ производственно-финансового развития предприятия с момента образования - 1 июля 1995 года
За период 1995-2001 годы совершенствование организации воздушного движения было нацелено не только на развитие внутренних воздушных перевозок, но и на максимальное раскрытие транзитного потенциала ВП Республики Казахстан.
Общее обслуженное количество самолето-километров составило 591 млн. км, в том числе:
1995 год   46,7  млн.км    1999 год  88,3  млн.км

1996 жылы     76,3 млн. км.       2000 жылы      94,1 млн. км.
1997 жылы     100,1 млн. км.      2001 жылы      92,6 млн. км.
1998 жылы     93,7 млн. км.
Қызмет көрсетiлген тасымалдаулардың жалпы көлемiнiң 72%-ы шет елдiк авиакомпанияларға, соның iшiнде - 42%-ы алыс шет ел, 30%-ы - ТМД елдерiнiң авиакомпанияларына тиесiлi.
Егер 1996 жылы Қазақстан Республикасы әуе кеңiстiгi арқылы шет ел авиакомпаниялары тасымалдауының меншiктi үлесi 68% құраса, ал 2000 жылы бұл 72%-ға жеттi.
Халықаралық әуе жолдарының желiсiн оңтайландыру, жабдықтарды жаңғырту мен басқарудың автоматтандырылған жүйесiн енгiзу бойынша жүргiзiлген жұмыс әуе қозғалысына қызмет көрсету аудандарын iрiлендiруге және кәсiпорынның өндiрiстiк қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бердi.

1996 год   76,3  млн.км    2000 год  94,1  млн.км
1997 год   100,1 млн.км    2001 год  92,6  млн.км
1998 год   93,7  млн.км
В общем объеме обслуженных перевозок 72% принадлежит иностранным авиакомпаниям, в том числе 42% - дальнее зарубежье и 30% - страны СНГ.
Если в 1996 году удельный вес перевозок иностранных авиакомпаний через воздушное пространство Республики Казахстан составлял 68%, то в 2000 году - 72%.
Проведенная работа по оптимизации сети международных воздушных трасс, модернизации оборудования и внедрения автоматизированных систем управления позволили укрупнить районы обслуживания воздушного движения и повысить рентабельность производственной деятельности предприятия.

Жүргiзілген жұмысқа қарамастан, 1998 жылғы тамыз айында Ресей Федерациясында болған дағдарыс салдары ТМД елдерi мен Қазақстан Республикасы авиакомпанияларының ұшақ-километр бойынша өсу қарқынын 1999 жылы 6%-ға төмендеттi. 2001 жылғы 11 қыркүйектегi АҚШ-тағы террорлық актiлердiң салдары әуе тасымалдауына сұраныстың құлдырауына 2001 жылдың қорытындысы бойынша ұшақ-километрлер мөлшерiнiң тиiсiнше 2,8% төмендеуiне әкелдi.
"Қазаэронавигация" РМК-ның қаржылық даму серпiнi 1-кестеде келтiрiлген.
1-кесте
млн. теңге
Жылдар
Табыстар
Шығыстар
Оның iшiнде
еңбекақы қоры
Бюджетке төлемде
Таза табыс
1995
873
547
232
168
279
1996
3 880
1 593
752
364
1 924
1997
3 960
2 952
892
565
967
1998
3 945
2 994
983
759
592
1999
6 754
3 534
978
1 513
2 474
2000
7 343
4 370
1 002
2 163
1 919
2001
7 080
4 504
1 093
1 870
1 615
1995-2001 жылдардағы кәсiпорынның табысы 33 835 млн. теңгенi құрады.
Ең көп табысқа 2000 жылы қол жеттi, ал 7 343 млн. теңгенi құрады. 2001 жылғы қыркүйек оқиғаларының салдары 2001 жылдың қорытындысы бойынша табыстың 4% төмендеуiне әкелдi.
Кәсiпорынның 1995-2001 жылдардағы шығыстары 20 494 млн. теңгенi құрады.
1995-2001 жылдарда республикалық және жергiлiктi бюджеттерге жиынтық аударым 7 024 млн. теңге мөлшерiнде жүргiзiлдi, бұл табыстың 21%-ын құрады.
Кәсiпорынның 1995-2001 жылдардағы таза табысы 9 770 млн. теңге немесе табыстың 29%-ын құрады.
1995-2001 жылдардағы еңбекақыға жұмсалатын шығыстар 5 932 млн. теңге немесе жиынтық шығыстың 28%-ын құрады.
1995-2001 жылдардағы кәсiпорын қызметкерлерiнiң орташа жылдық саны 2810 адамды құрады (орташа алғанда олардың 6%-ы - әкiмшiлiк қызметшiлер), оның iшiнде:

Несмотря на проведенную работу, последствия кризиса августа 1998 года в Российской Федерации снизили в 1999 году на 6% темпы роста самолето-километров авиакомпаний стран СНГ и Республики Казахстан. Последствия террористических актов 11 сентября 2001 года в США привели к падению спроса на воздушные перевозки и соответственно, количества самолето-километров на 2,8% по итогам 2001 года.
Динамика финансового развития РГП "Казаэронавигация" приведена в таблице 1.
Таблица 1
млн. тенге
____________________________________________________________________
Годы   | Доходы  | Расходы  | в том числе | Платежи  |  Чистый
|         |          | фонд оплаты | в бюджет |  доход
|         |          | труда       |          |
--------------------------------------------------------------------
1995       873       547         232           168        279
1996     3 880     1 593         752           364      1 924
1997     3 960     2 952         892           565        967
1998     3 945     2 994         983           759        592
1999     6 754     3 534         978         1 513      2 474
2000     7 343     4 370       1 002         2 163      1 919
2001     7 080     4 504       1 093         1 870      1 615
-------------------------------------------------------------------
Доход предприятия за 1995-2001 годы составил 33 835 млн. тенге. Максимальный доход достигнут в 2000 году, который составил 7 343 млн. тенге. Последствия сентябрьских событий 2001 года привели также к снижению доходов на 4% по итогам 2001 года.
Расходы предприятия за 1995-2001 годы составили 20 494 млн. тенге.
За 1995-2001 годы произведено суммарных отчислений в республиканский и местные бюджеты на сумму 7 024 млн. тенге, что составляет 21% от доходов.
Чистый доход предприятия за 1995-2001 годы составил 9 770 млн. тенге или 29% от доходов.
Расходы на оплату труда за 1995-2001 годы составили 5 932 млн. тенге или 28% от суммарных расходов.
Среднегодовая численность работников предприятия за 1995-2001 годы составила 2810 человек (из них в среднем 6% - административный персонал) в том числе:

1995 ж.    964 адам         1999 ж.            2900 адам
1996 ж.    2703 адам        2000 ж.            2596 адам
1997 ж.    3204 адам        2001 ж.            2593 адам
1998 ж.    3310 адам
1.3. Қаржылық-экономикалық қызметтiң 2000-2001 жылдардағы нәтижелерi, 2002 жылда күтiлетiн көрсеткiштер.
2000-2001 жылдардың қорытындылары бойынша кәсiпорынның қаржылық-экономикалық қызметi АҚШ-тағы 2001 жылғы қыркүйек оқиғаларының және әлемдiк авиация саласындағы қаржылық дағдарыстың салдарынан көрсетiлетiн қызметтер көлемiнiң құлдырауымен сипатталады. 2001 жылдың бiрiншi жарты жылдығындағы көрсеткiштердiң орындалуына қарамастан, қыркүйектен кейiн әуе тасымалдауына сұраныстың құлдырауы 2000 жылмен салыстырғандағы жыл көрсеткiштерiнiң төмендеуiне әкелдi.
Кәсiпорын бойынша бүкiл өндiрiстiк көрсеткiштер мынаны құрады:
2000 жылда ұшақ-километрлер - 94,1 млн. км, 2001 жылы - 92,6 млн. км және 2002 жылы 93,9 млн.км деңгейiнде күтiлуде;
2000 жылғы ұшақ-ұшып шығу тоннажы - 1,2 млн. тонна, 2001 жылы - 1,4 млн. тонна және 2002 жылы 1,5 млн. тонна мөлшерiнде күтiлуде.
2001 жыл iшiнде Қазақстан Республикасы әуе кеңiстiгiндегi транзиттiк ұшулар саны орташа алғанда 3% төмендедi және қалпына келу қарқыны төмен. Осының салдарынан көрсетiлетiн қызметтер көлемi 2000 жылы қол жеткен және 2002 жылы күтiлетiн көрсеткiштер деңгейiне кемiдi.
2000 жылы кәсiпорын 7 343 млн. теңге, 2001 жылы 7 080 млн. теңге сомасында табыс алды және 2002 жылы - 7 421 млн. теңге мөлшерiнде күтiлуде. 2000 жылы аэронавигациялық қызмет көрсету (бұдан әрi - АНҚ) - негiзгi қызмет бойынша - 6 756 млн. теңге, 2001 жылы, тиiсiнше - 6 634 млн. теңге және 2002 жылы - 7 153 млн. теңге сомасында қызметтер көрсетiлдi.
2001 жылы табыстың құлдырауына байланысты кәсiпорынның шығындарын оңтайландыру жүргiзiлдi. Алайда, объективтi себептер бойынша 2001 жылдың екiншi жартыжылдығының кейбiр iс-шаралар орындалмағандықтан, кәсiпорын оларды 2002 жылға ауыстыруға мәжбүр болды (жабдықтарды құрастыру және ұстау, қосалқы бөлшектердi ауыстыру мен жөндеу). 2000 жылы шығыстар - 4 370 млн. теңгенi, 2001 жылы - 4 504 млн. теңгенi құрады және 2002 жылы - 5 028 млн. теңге көлемiнде күтiлуде. Шығындардың өсуiне сонымен қатар шикiзатқа, материалдарға, жұмыстар мен қызмет көрсетулерге тұтыну бағаларының өсуi, АҚШ доллары бағамының өсуi әсер етедi.
Кәсiпорын қызметiнiң реттемелi түрiн жүзеге асыруға байланысты шығындар барлық шығыстардың 80%-дан астамын құрайды. 2000 жылы оларға 3 442 млн. теңгеден, 2001 жылы - 3 723 млн. теңгеден келдi, 2002 жылғы бағалау бойынша - 4 073 млн. теңге деңгейiнде күтiлуде. Кәсiпорынның көрсетiлген қызметтер көлемiндегi өзiндiк құн орташа алғанда 60%, кезең шығыстары - 35% және негiзгi емес қызметтер - 5% құрады. 2002 жылы негiзгi емес қызметтерге байланысты шығыстар күрт ұлғаяды және кәсiпорынның мынадай негiзгi өндiрiстiк құралдарын беруге байланысты 548 млн. теңгенi құрайды:

1995 год    964 человек     1999 год    2900 человек
1996 год   2703 человек     2000 год    2596 человек
1997 год   3204 человек     2001 год    2593 человек
1998 год   3310 человек
_______________________________________________________________
1.3. Результаты финансово-экономической деятельности за 2000-2001 годы, ожидаемые показатели за 2002 год
Финансово-экономическая деятельность предприятия по итогам за 2000-2001 годы характеризуется падением объемов оказываемых услуг вследствие сентябрьских событий 2001 года в США и, последовавшим за этим, финансовым кризисом мировой авиационной отрасли. Несмотря на выполнение показателей в первом полугодии 2001 года, падение спроса на воздушные перевозки после сентября привело к снижению показателей в целом за год в сравнении с показателями 2000 года.
Всего производственные показатели по предприятию составили:
самолето-километры за 2000 год - 94,1 млн. км, за 2001 год - 92,6 млн. км и в 2002 году ожидаются на уровне 93,9 млн. км;
тоннаж самолето-вылетов за 2000 год - 1,2 млн. тонн, за 2001г. - 1,4 млн. тонн и в 2002 году ожидаются в размере 1,5 млн. тонн.
В течение 2001 года количество транзитных полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан снизилось в среднем на 3 % и темпы восстановления низкие. Вследствие чего произошло снижение объемов оказываемых услуг к уровню, достигнутому в 2000 году и ожидаемым показателям 2002 года.
За 2000 год предприятием получен доход на сумму 7 343 млн. тенге, в 2001 году - 7 080 млн. тенге и в 2002 году ожидается в размере 7 421 млн. тенге. В 2000 году было оказано услуг по основной деятельности - аэронавигационному обслуживанию (далее - АНО) на сумму 6 756 млн. тенге, в 2001 году, соответственно, 6 634 млн. тенге и в 2002 году - 7 153 млн. тенге.
В связи с падением в 2001 году доходов, предприятием была проведена оптимизация затрат. Однако, из-за не выполнения по объективным причинам некоторых мероприятий во втором полугодии 2001 года, предприятие вынуждено было перенести их на 2002 год (монтаж и содержание оборудования, замена запасных частей и ремонт). Расходы в 2000 году составили 4 370 млн. тенге, в 2001 году - 4 504 млн. тенге и в 2002 году ожидаются в размере 5 028 млн. тенге. На увеличение затрат также влияет рост потребительских цен на сырье, материалы, работы и услуги, рост курса доллара США.
Затраты, связанные с осуществлением регулируемого вида деятельности предприятия, составляют свыше 80 % от всех расходов.
В 2000 году на них приходилось 3 442 млн. тенге, в 2001 году - 3 723 млн. тенге, по оценке 2002 года ожидаются на уровне 4 073 млн. тенге. В объеме произведенных услуг предприятия себестоимость составляет, в среднем 60 %, расходы периода - 35% и не основная деятельность - 5 %. В 2002 году резко увеличиваются расходы, связанные с не основной деятельностью, которые составят 548 млн. тенге в связи с передачей следующих основных производственных средств предприятия:

Алматы қаласының коммуналдық меншiгiне ғимаратты беру "Кәсiпорын теңгерiмiнен Алматы қаласының коммуналдық меншiгiне Бөгенбай батыр көшесi, 156-а мекен-жайындағы ғимаратты беру туралы" (Алматы қаласы бойынша Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру аймақтық комитетiнiң 2001 жылғы 14 тамыздағы N 121 қаулысы);
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiнiң теңгерiмiне Алматы қаласындағы Аэровокзал ғимаратын беру. ("Эйр Қазақстан" жабық акционерлiк қоғамының кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 13 қыркүйектегi N 1004 қаулысы);
Кәсiпорынның өндiрiстiк-қаржылық қызметiнiң нәтижелерi бойынша 2000 жылғы салық салуға дейiнгi табысы - 2 973 млн. теңгенi, 2001 жылы - 2 576 млн. теңгенi және 2002 жылғы бағалау бойынша - 2 393 млн. теңгенi құрады. Таза табыс, тиiсiнше 1 919 млн. теңге, 1 615 млн. теңге және 1 520 млн. теңге.
2000 жылғы республикалық және жергiлiктi бюджетке төлемдер - 2 182 млн. теңге, 2001 жылғы - 1 918 млн. теңге және 2002 жылғы бағалау бойынша - 1 800 млн. теңге. Таза пайдадан аударым нормативi бойынша төлемдер сомасы, тиiсiнше, 57,8 млн. теңге, 64,6 млн. теңге және 91 млн. теңге.
Қалған 4 630 млн. теңге таза табыс, 2 882 млн. теңге амортизациялық аударыммен бiрге кәсiпорынның инвестициялық бағдарламасын қаржыландыруға бағытталатын болады.
Кәсiпорынның 2000-2002 жылдарғы дебиторлық берешегi жыл сайын орташа алғанда 4 021 млн. теңгенi құрайды. Кәсiпорынның негiзгi борышкерi "Эйр Қазақстан" ЖАҚ болып табылады, осылайша компанияның көрсеткен қаржылық көмегiнiң сомасы - 1 484 млн. теңгенi, АНҚ қызметтерi үшiн берешек - 591 млн. теңгенi құрады.
Кәсiпорынның кредиторлық берешегi 2000 жылы 3 489 млн. теңгенi, 2001 жылы - 2 931 млн. теңгенi және 2002 жылғы бағалау бойынша - 2 210 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде банктердiң ұзақ мерзiмдi кредиттерi бүкiл берешектiң 90%-ына жуығын құрайды. Кредиторлық берешектi өтеу жөнiндегi мiндеттемелердi орындау уақытылы жүргiзiлуде.
2000 жылы еңбекақыға жұмсалатын шығыстар 1008 млн. теңгенi, 2001 жылы 1093 млн. теңгенi және 2002 жылғы бағалау бойынша - 1249 млн. теңгенi құрады.
2000 жылғы орташа тiзiмдiк сан 2596 адамды, 2001 жылы - 2593 адамды және 2002 жылғы бағалау бойынша - 2645 адамды құрады. Кәсiпорындағы өндiрiстiк қызметшiлердiң үлес салмағы 86%-ды құрады.
2000 жылы орташа айлық жалақы кәсiпорын бойынша 32 351 теңгенi, 2001 жылы - 35 330 теңгенi және 2002 жылғы бағалау бойынша - 39 351 теңгенi құрады.
2000-2002 жылдары жалақы қоры мен тиiсiнше орташа айлық жалақыны ұлғайту бiлiктiлiгi жоғары өндiрiстiк қызметшiлер орындайтын жұмыс көлемiнiң кеңеюiне байланысты. 2002 жылғы бағалау бойынша өндiрiстiк қызметшiлердiң орташа жалақысы 39 526 теңгенi құрайды.
1993 жылдан бастап, Қазақстан Республикасының АНЖ айтарлықтай жаңғыртуға ұшырады, оның басты мақсаты ӘҚБ-ның ескiрген жабдықтарын ауыстыру және оның негiзгi параметрлерiн халықаралық азаматтық авиацияның талаптарына сәйкестiкке дейiн жеткiзу болды.

здание в коммунальную собственность города Алматы (постановление территориального Комитета государственного имущества и приватизации по городу Алматы от 14 августа 2001 года N 121 "О передаче с баланса предприятия в коммунальную собственность города Алматы здания по адресу: улица Богенбай батыра, 156-а");
здание Аэровокзала в городе Алматы на баланс Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2002 года N 1004 "О некоторых вопросах закрытого акционерного общества "Эйр Казахстан).
По результатам производственно-финансовой деятельности предприятия доход до налогообложения в 2000 году составил 2 973 млн. тенге, в 2001 году - 2 576 млн. тенге и по оценке 2002 года - 2 393 млн. тенге. Чистый доход, соответственно, 1 919 млн. тенге,
1 615 млн. тенге и 1 520 млн. тенге.
Платежи в республиканский и местный бюджеты за 2000 год - 2 182 млн. тенге, за 2001 год - 1 918 млн. тенге и по оценке 2002 года - 1 800 млн. тенге. Сумма платежей по нормативу отчислений от чистой прибыли составила, соответственно, 57,8 млн. тенге, 64,6 млн. тенге и 91 млн. тенге.
Оставшиеся 4 630 млн. тенге чистого дохода вместе с 2 882 млн. тенге амортизационных отчислений будут направлены на финансирование инвестиционной программы предприятия.
Дебиторская задолженность предприятия за 2000-2002 годы составляет ежегодно в среднем 4 021 млн. тенге. Основным должником предприятия является ЗАО "Эйр Казахстан", так сумма оказанной финансовой помощи компании составила 1484 млн. тенге и задолженность за услуги АНО - 591 млн. тенге.
Кредиторская задолженность предприятия в 2000 году составила 3 489 млн. тенге, в 2001 году - 2 931 млн. тенге и по оценке 2002 года - 2 210 млн. тенге, из них долгосрочные кредиты банков составляют около 90% всей задолженности. Выполнение обязательств по погашению кредиторской задолженности производится своевременно.
Расходы на оплату труда в 2000 году составили 1 008 млн. тенге, в 2001 году - 1 093 млн. тенге и по оценке 2002 года - 1 249 млн. тенге.
Среднесписочная численность в 2000 году составила 2596 человек, в 2001 году - 2593 человека и по оценке 2002 г. - 2645 человек. Удельный вес производственного персонала в предприятии составил 86%.
Среднемесячная заработная плата по предприятию в 2000 году составила 32 351 тенге, в 2001 году - 35 330 тенге и по оценке 2002 года - 39 351 тенге.
Увеличение фонда заработной платы и, соответственно, среднемесячной заработной платы за 2000-2002 годы связано с расширением объема работ, выполняемых высококвалифицированным производственным персоналом. Средняя заработная плата производственного персонала по оценке 2002 года составит 39 526 тенге.
Начиная с 1993 года, АНС Республики Казахстан подверглась существенной модернизации, главной целью которой явилась замена устаревшего оборудования УВД и доведение ее основных параметров до соответствия требованиям международной гражданской авиации.

Он жыл iшiнде (1993-2002 жылдар) ӘҚҰА-да АНҚ радиотехникалық қамтамасыз етудi жақсарту үшiн мыналар орындалды:
Алматы мен Ақтөбеде ӘҚБ АЖ-ның жол Орталықтары, сондай-ақ Алматы мен Астанада ӘҚБ АЖ-ның әуеайлақтық Орталықтары құрылды;
14 қайталама радиолокациялық кешен iске қосылды;
дербес компьютерлер негiзiнде "Синтез АРМ-Р", "Синтез АРМ-А"қазiргi заманғы бейнелеу аппаратурасы орнатылды және бiрқатар iс-шаралар орындалды.
Қазақстан Республикасының АНЖ-сiн жаңғырту бойынша орындалған жұмыстардың үлкен көлемiне қарамастан, радиотехникалық жабдықтарды ауыстыру және жаңғырту жөнiндегi көптеген мiндеттер қаржы қаражаттарының жетiспеушiлiгiне байланысты аяқталмай қалды:
көптеген әуеайлақтық шолу радиолокаторлары белгiленген ресурсты пайдаланып болды және ресурсы ұзартылды;
қонудың радиомаякты жүйелерiнiң 26 жиынтығының 15-1 ұзартылған ресурсқа ие;
2003 жылға қарай барлық жетектi радиостанциялар (Алматыны қоспағанда) белгiленген ресурсты пайдаланып болды;
өте жоғары жиiлiктi (бұдан әрi - ӨЖЖ) және жоғары жиiлiктi (бұдан әрi - ЖЖ) өрiстiң радиобайланыс құралдары iс жүзiнде белгiленген ресурсты 100 % пайдаланды;
"әуежай-қала" учаскелерiндегi байланыстың кабельдiк және радиорелелiк желiлерi өз жұмыс мерзiмiн аяқтады;
диспетчерлiк дауыстап сөйлеудiң байланыс жүйесi белгiленген ресурсты пайдаланып болды.
инвестициялық қызмет шеңберiнде аэронавигациялық жүйенi дамыту мақсатында кәсiпорын жалпы алғанда, 2000 жылы 2 700 млн. теңге, 2001 жылы - 2 545 млн. теңге бағыттады және 2002 жылы 3 362 млн. теңге бағыттау күтiлуде. 2000 жылы инвестициялар меншiктi қаражат есебiнен 1 846 млн. теңге және "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ кредитiнен - 854 млн. теңге мөлшерiнде қаржыландырылды. 2001 жылы инвестициялар меншiктi қаражат есебiнен толық қаржыландырылды. 2002 жылы меншiктi қаражат 2 622 млн. теңге және банк кредиттерi - 740 млн. теңгенi құрайды.
2. "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын
дамытудың инвестициялық жоспары. Кәсiпорынды дамытудың
2003-2006 жылдарға арналған жоспары
2.1. Қызметтердi өндiрудiң даму серпiнi
1) Кәсiпорынды дамыту перспективаларын анықтау азаматтық авиацияны дамытудың әлемдiк үрдiстерiнiң соңғы өзгерiстерiн ескере отырып жүргiзiлдi. 2001 жылғы қыркүйек оқиғаларынан кейiн әуе тасымалдауына сұраныстың шұғыл құлдырауы, шетел және ТМД әуе компанияларының ӘК транзиттiк ұшуларының қысқаруы және одан кейiн орын алған авиатасымалдаушылардың қаржылық дағдарысы 2003-2005 жылдарға арналған өндiрiстiк-қаржылық көрсеткiштердiң болжамын анықтап бердi:
ұшақ-километрлер - 282,6 млн. км., оның iшiнде 2003 жылы - 94 млн. км., бұл 2002 жылы күтiлетiн көрсеткiш деңгейiнде;

За десять лет (1993-2002 годы) для улучшения радиотехнического обеспечения АНО в РОВД выполнено следующее:
в Алматы и Актобе установлены трассовые Центры АС УВД, а также аэродромные Центры АС УВД в Алматы и Астане;
введены в работу 14 вторичных радиолокационных комплексов;
установлена современная аппаратура отображения "Синтез- АРМ-Р", "Синтез АРМ-А" на базе персональных компьютеров и завершен ряд других мероприятий.
Несмотря на большой объем выполненных работ по модернизации АНС Республики Казахстан, многие задачи по замене и модернизации радиотехнического оборудования остались незавершенными из-за недостатка финансовых средств:
большинство аэродромных обзорных радиолокаторов отработали назначенный ресурс и имеют продление ресурса;
из 26 комплектов радиомаячных систем посадки 15 имеют продленный ресурс;
к 2003 году отработали назначенный ресурс все приводные радиостанции (за исключением Алматы);
средства радиосвязи диапазона очень высоких частот (далее - ОВЧ) и высоких частот (далее - ВЧ), практически на 100% отработали назначенный ресурс;
кабельные и радиорелейные линии связи на участках "аэропорт- город", отработали свой срок;
системы громкоговорящей диспетчерской связи отработали назначенный ресурс.
В целях развития аэронавигационной системы в рамках инвестиционной деятельности, предприятие направило в общей сложности за 2000 год 2 700 млн. тенге, за 2001 год - 2 545 млн. тенге и 3 362 млн. тенге ожидается направить в 2002 году. В 2000 году инвестиции финансировались за счет собственных средств в размере 1 846 млн. тенге и 854 млн. тенге - кредита ОАО "Народный Банк Казахстана". В 2001 году инвестиции полностью финансировались за счет собственных средств. В 2002 году 2 622 млн. тенге составят собственные средства и 740 млн. тенге - кредиты банка.
2. Инвестиционный план развития республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация". План развития предприятия на 2003-2005 годы
2.1. Динамика развития производства услуг
1) Определение перспектив развития предприятия проведено с учетом последних изменений мировых тенденций развития гражданской авиации. Резкий спад спроса на воздушные перевозки после сентябрьских событий 2001 года, сокращение транзитных полетов ВС иностранных авиакомпаний и СНГ и последующий за ними финансовый кризис авиаперевозчиков, определил следующий прогноз производственно-финансовых показателей на 2003-2005 годы:
самолето-километры - 282,6 млн. км, в том числе 2003 год - 94 млн. км, что на уровне ожидаемого показателя 2002 года;

ұшақ-ұшып шығулар тоннажы - 4,7 млн. тонна, оның iшiнде 2003 жылы - 1,54 млн. тонна, 2002 жылға - 2,7% өсумен.
Авиакомпаниялардың Қазақстан Республикасының әуежайларына қону арқылы ұшулары бiршама жанданды, өсiм 10,5% деңгейiнде болжамдалуда, алайда қызмет көрсетудiң бұл түрiнiң кәсiпорын табысындағы үлес салмағы шамалы екенiн ескерген жөн.
Кәсiпорынның 2003-2005 жылдарға арналған өндiрiстiк-қаржылық көрсеткiштерi 2 НК нысанында (1-қосымша) және 2003 жылға арналған 1 НК нысанында (6-қосымша) келтiрiлген.
Қаржылық көрсеткiштердi жоспарлау кезiнде Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2002-2005 жылдарға арналған макроэкономикалық көрсеткiштерi пайдаланылды.
Кәсiпорын 2003-2005 жылдары 23 753 млн. теңге сомасында, оның iшiнде 2003 жылы - 7 658 млн. теңге, 2002 жылға - 237 млн. теңге немесе 3,2% өсумен пайда алуды жоспарлап отыр. 2004-2005 жылдары өсу пайызы жыл сайын кемiнде 3% құрайтын болады (2, 7-қосымша).
АНҚ-дан, табиғи монополия субъектiсiнiң реттемелi қызмет түрiнен 2003-2005 жылдарда түсетiн кiрiстер 23 002 млн. теңгенi, оның iшiнде 2003 жылы - 7 397 млн. теңгенi құрайды. 2003 жылы АНҚ кiрiстерiнiң өсуi 2002 жылғы тиiстi кезеңмен салыстырғанда 3,4%-ды құрайды. Бұдан әрi, 2004-2005 жылдары кiрiстердiң өсiмi жыл сайын 3,5%-ды құрайтын болады. АНҚ үшiн кiрiстердiң үлес салмағы кәсiпорынның жалпы табысының 97%-ын құрайды.
Телекоммуникация қызметтерi, негiзгi құралдарды жалға беру, техникалық, көлiктiк, коммуналдық және жылу-энергетикалық қызмет көрсетулер бойынша iлеспе қызметтер жататын басқа да қызметтерден түсетiн табыс 2003-2005 жылдары 361 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы 131 млн. теңгенi құрады. Басқа қызметтен түсетiн табыстың 2003 жылы 5%-ға және одан әрi 2005 жылы 2002 жылмен салыстырғанда 20,3%-ға төмендеуi телефон желiсiнiң абоненттерiн бөтен ұйымдарға және "Қазаэронавигация" РМК филиалдары пәтер секторын "Қазақтелеком" ААҚ-ға беруге байланысты болып отыр.
2003-2005 жылдары банктiң, ИАТА-ның есептелген пайыздарынан және оң бағам айырмасынан құралатын негiзгi емес қызметтер бойынша табыстар 2003-2005 жылдары 390 млн. теңгенi, оның iшiнде 2003 жылы 2002 жылдың деңгейiнде 130 млн. теңгенi құрайтын болады.
2003-2005 жылдарға арналған шығыстар тұтыну бағаларының өзгеруi және жұмыстарға, қызмет көрсетулерге және тауар-материалдық құндылықтарға валютамен төленетiн теңгеге қатысты АҚШ доллары бағамының өсуi, сондай-ақ энергияны аз қажет ететiн жабдықтарды пайдалануға енгiзу нәтижесiнде шығындарды оңтайландыруды жүргiзу негiзiнде жоспарлануда (3, 4, 8, 9-қосымшалар).
Кәсiпорын 2003-2005 жылдары өндiрiстiк, әкiмшiлiк, жалпы шаруашылық және басқа да мұқтаждарға жалпы сомасы 20 535 млн. теңге шығын жасауды жоспарлауда. 2003 жылы шығыстар 2002 жылға - 28,4%-ға өсе отырып, 6455 млн. теңгенi құрайды. 2004-2005 жылдары шығындардың жыл сайынғы өсуi орташа алғанда 6% құрайтын болады.
2003 жылғы шығындар өсуiнiң жоғары қарқыны кәсiпорынның бүкiл аэронавигациялық жүйесiнiң (әрi қарай - АНЖ) үзiлiссiз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында өндiрiстiк процеске материалдық, еңбек және қаржы қаражаттарының бұрынғыдан көбiрек жұмсалу қажеттiлiгiне байланысты. Бұл шығындарға радионавигация, радиолокация және байланыс құралдарын жөндеу, қалпына келтiру және техникалық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстар кiредi. Аталған шығындар, тарифтер бекiтiлген кезде, монополияға қарсы заңнамаға сәйкес негiзделетiн болады.
Қазақстан Республикасы экономикасының өнеркәсiптiк секторы аэронавигациялық мiндеттердi шешу үшiн жабдық шығармайды. Мемлекетте авиациялық бейiндегi ғылыми-зерттеу ұйымдары дамымай отыр, сондықтан да "Қазаэронавигация" РМК ұшуды ӘҚҰ мен қамтамасыз етудiң радиотехникалық жабдықтау кешенiн дамыту, жаңғырту және қолдау үшiн импорттық жабдықтарды сатып алуға, сондай-ақ сараптау және сертификаттау үшiн шетелден мамандар тартуға мәжбүр.
Өндiрiстiк шығыстарды (шикiзат, материалдар, қосалқы бөлшектер, электр энергиясын, жанар-жағармай материалдары, негiзгi құралдарды ағымдағы жөндеуден өткiзу және т.с.с.) кәсiпорын 2003-2005 жылдарға 3631 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 1141 млн. теңге мөлшерiнде жобалап отыр. Радиотехникалық жабдықтарға және байланыс құралдарына қосалқы бөлшектердi кәсiпорын шетел валютасына жабдықты жасап шығарушы елдерден (Ресей, Германия, Франция) сатып алады.

тоннаж самолето-вылетов - 4,7 млн. тонн, в том числе 2003 году - 1,54 млн. тонн, с ростом к 2002 году на 2,7%.
Несколько активизируются полеты авиакомпаний с посадками в аэропортах Республики Казахстан, прирост прогнозируется на уровне 10,5%, однако следует учесть, что данный вид обслуживания имеет незначительный удельный вес в доходах предприятия.
Производственно-финансовые показатели предприятия на 2003-2005 годы приведены в форме 2 НК (приложение 1) и на 2003 год в форме 1 НК/1 (приложение 6).
При планировании финансовых показателей использованы макроэкономические показатели социально-экономического развития Республики Казахстан на 2002-2005 годы.
Предприятие планирует получить за 2003-2005 годы доходы на сумму 23 753 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 7 658 млн. тенге, с ростом к 2002 году на 237 млн. тенге, или на 3,2%. В 2004-2005 годы процент роста будет составлять не менее 3% ежегодно (приложение 2, 7).
Доходы от АНО, регулируемого вида деятельности субъекта естественной монополии, за 2003-2005 годы составят 23 002 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 7 397 млн. тенге. В 2003 году прирост доходов АНО к соответствующему периоду 2002 года составит 3,4%. Далее, в 2004-2005 годы прирост доходов будет составлять 3,5% ежегодно. Удельный вес доходов за АНО в общих доходах предприятия составит 97%.
Доходы от прочей деятельности, куда относятся услуги телекоммуникации, аренды основных средств и сопутствующие услуги по техническому, транспортному, коммунальному и топливно-энергетическому обслуживанию, за 2003-2005 годы составят 361 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 131 млн. тенге. Снижение доходов от прочей деятельности в 2003 году на 5% и далее в 2005 году на 20,3% по сравнению с 2002 годом обусловлено передачей ОАО "Казахтелеком" абонентов телефонной сети - сторонние организации и квартирный сектор филиалов РГП "Казаэронавигация".
Доходы по неосновной деятельности, складывающиеся из начисленных процентов банка, ИАТА и положительной курсовой разницы, составят за 2003-2005 годы 390 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 130 млн. тенге, что на уровне 2002 года.
Расходы на 2003-2005 годы планируются на основе изменения потребительских цен, роста курса доллара США к тенге на работы, услуги и товарно-материальные ценности, оплачиваемые в валюте, а также проведения оптимизации затрат в результате ввода в эксплуатацию менее энергоемкого оборудования (приложение 3, 4, 8, 9).
Предприятие планирует произвести затраты на производственные, административные, общехозяйственные и прочие нужды за 2003-2005 годы на общую сумму 20 535 млн. тенге. В 2003 году расходы составят 6 455 млн. тенге, с ростом к 2002 году на 28,4%. В 2004-2005 годы ежегодный рост затрат будет составлять в среднем 6%.
Высокие темпы роста затрат в 2003 году обусловлены необходимостью вложить в производственный процесс материальных, трудовых и финансовых средств больше, чем это делалось ранее, в целях обеспечения бесперебойной работы всей аэронавигационной системы предприятия (далее - АНС). Эти затраты включают в себя работы по ремонту, восстановлению и техническому обслуживанию оборудования радионавигации, радиолокации и средств связи.
Указанные затраты при утверждении тарифов будут обоснованы в соответствии с антимонопольным законодательством.
Промышленный сектор экономики Республики Казахстан не выпускает оборудование для решения аэронавигационных задач.
В государстве не получили развития научно-исследовательские организации авиационного профиля, поэтому для развития, модернизации и поддержания комплекса радиотехнического оборудования обеспечения полетов и ОВД РГП "Казаэронавигация" вынуждено приобретать импортное оборудование, а также привлекать для экспертизы, сертификации специалистов из-за границы.
Производственные расходы (сырье, материалы, запасные части, электроэнергия, горюче-смазочные материалы, текущий ремонт основных средств и так далее) прогнозируются предприятием на 2003-2005 годы в размере 3 631 млн. тенге, в том числе 2003 году - 1 141 млн. тенге. Запасные части к радиотехническому оборудованию и средств связи приобретаются предприятием за валюту в странах-изготовителей оборудования (Россия, Германия, Франция).

2003-2005 жылдардағы өндiрiстiк шығыстардың үлес салмағы кәсiпорынның жалпы шығынының 17,7%-ын құрайды.
2003-2005 жылдары еңбекақы төлеуге 5377 млн. теңге жұмсау болжамдалуда. 2003 жылы шығыстар 2002 жылға 35,6% өсе отырып, 1694 млн. теңгенi құрайды. Еңбекақы төлеу шығыстарының өсуi кәсiпорын қызметкерлерiнiң нақты санын нормативтiк санға және еңбек ақы төлеу туралы әзiрленген ережеге сәйкестiкке келтiруге байланысты. Нәтижесiнде, 2003 жылы кәсiпорынның штат санын 2002 жылмен салыстырғанда 2,6%-ға, орташа жалақыны 32,1%-ға арттыру қарастырылуда. 2004-2005 жылдар iшiнде еңбекақы төлеу қоры Қазақстан Республикасындағы тұтыну бағалары индексiнiң өсуi шегiнде артатын болады және жыл сайын орташа 5,6% қурайды. Еңбекақы төлеу қорына 2003-2005 жылдары кәсiпорынның бүкiл шығынының 26,2%-ы келедi.
2003-2005 жылдары амортизациялық аударымдар 4934 млн. теңгенi, оның iшiнде 2003 жылы 1,554 млн. теңгенi құрайды. 2003 жылы амортизациялық аударымдар 2002 жылмен салыстырғанда 26,7%-ға артады. 2004-2005 жылдарда амортизациялық аударымдардың жыл сайынғы өсуi орташа алғанда 7% құрады. Амортизациялық аударымдардың өсуi радиотехникалық құралдарды және телекоммуникация жүйелерiн жаңғырту, сондай-ақ ескiрген жабдықты ауыстыру нәтижесiнде кәсiпорын активтерiнiң артуына байланысты. Амортизациялық аударымдардың жалпы шығындардағы үлес салмағы 24%-ды құрайды.
2003-2005 жылдары кәсiпорын алынған кредиттер бойынша пайыздарды 809 млн. теңге сомасында, оның iшiнде 2003 жылы - 264 млн. теңге, 2004 жылы - 270 млн. теңге, 2005 жылы - 275 млн. теңге төлейдi. Төлемдердiң үлес салмағы кәсiпорынның жалпы шығынының 3,9%-ын құрайды.
Банктiк қызмет көрсетулер, кеңсе шығыстары, шығындарға ҚҚС, жалпы шаруашылық және үстеме шығыстар, негiзгi емес қызмет шығыстары кiретiн кәсiпорынның басқа да шығыстары 2003-2005 жылдарда 5559 млн. теңге, оның iшiнде 2002 жылға 4 млн. теңгеге азая отырып, 2003 жылы 1732 млн. теңгенi құрайды. Басқа шығыстардың үлес салмағы кәсiпорынның жалпы шығынының 27,1%-ын құрайды.
Әлеуметтiк салаға арналған шығыстар 225 млн. теңге немесе кәсiпорынның жалпы шығынының 1,1%-ын құрайды. 2003 жылы бұл мақсаттарға 70 млн. теңге бөлiнетiн болады, бұл 2002 жылда күтiлгеннен 14 млн. теңге артық.
Кәсiпорынның 2003-2005 жылдардағы реттемелi қызметi бойынша шығыстары 18 115 млн. теңгенi, оның iшiнде 2003 жылы - 5,665 млн. теңгенi құрайды. Бүкiл шығынның шамамен 90%-ын кәсiпорын негiзгi қызметке жұмсайтын болады. Жыл сайын шығыстар орташа алғанда 17%-ға артатын болады, бұл өндiрiстiк мақсаттарға арналған тұтынатын өнiмдер, жұмыстар мен қызметтер көлемiнiң ұлғаюына, сонымен қатар олардың бағаларының өсуiне де байланысты.

Удельный вес производственных расходов в общих затратах предприятия за 2003-2005 годы составит 17,7%.
На оплату труда за 2003-2005 годы прогнозируется израсходовать 5 377 млн. тенге. В 2003 году расходы составят 1 694 млн. тенге, с ростом к 2002 году на 35,6%. Увеличение расходов на оплату труда связано с приведением фактической численности работников предприятия в соответствие с нормативной численностью и разработанным положением об оплате труда. В результате, в 2003 году предусматривается увеличение штатной численности предприятия на 2,6% и средней заработной платы на 32,1% по сравнению с 2002 годом. В течение 2004-2005 годов фонд оплаты труда будет увеличиваться в пределах роста индекса потребительских цен в Республике Казахстан и составит ежегодно в среднем 5,6%. На фонд оплаты труда за 2003-2005 годы придется 26,2% всех затрат предприятия.
Амортизационные отчисления за 2003-2005 годы составят 4 934 млн. тенге, из них в 2003 году - 1 554 млн. тенге. Амортизационные отчисления в 2003 году увеличатся по сравнению с 2002 годом на 26,7%. За 2004-2005 годы ежегодный рост амортизационных отчислений составит в среднем 7%. Рост амортизационных отчислений связан с увеличением активов предприятия в результате проведения модернизации радиотехнических средств и систем телекоммуникации, а также заменой устаревшего оборудования. Удельный вес амортизационных отчислений в общих затратах составит 24%.
За 2003-2005 годы предприятие выплатит проценты по полученным кредитам на сумму 809 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 264 млн. тенге, в 2004 г. - 270 млн. тенге, в 2005 г. - 275 млн. тенге. Удельный вес выплат в общих затратах предприятия составит 3,9%.
Прочие расходы предприятия, куда вошли банковские услуги, канцелярские расходы, НДС на затраты, общехозяйственные и накладные расходы, расходы от не основной деятельности, составят за 2003-2005 годы 5 559 млн. тенге, в том числе 2003 году - 1 732 млн. тенге, с уменьшением к 2002 году на 4 млн. тенге. Удельный вес прочих расходов в общих затратах предприятия составит 27,1%.
Расходы на социальную сферу составят 225 млн. тенге, или 1,1% от общих затрат предприятия. В 2003 году на эти цели будет выделено 70 млн. тенге, что на 14 млн. тенге больше, чем ожидается в 2002 году.
Расходы предприятия по регулируемой деятельности в 2003-2005 годы составят 18 115 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 5 665 млн. тенге. Около 90% всех затрат предприятие будет нести от основной деятельности. Ежегодно расходы будут увеличиваться в среднем на 17%, что связано как с увеличением объема потребляемой продукции, работ и услуг на производственные цели, так и ростом цен на них.

2) Әлеуметтiк және кадр мәселелерi
Кәсiпорынның тiзiмдiк саны 2003-2005 жылдары орташа алғанда 2743 адамды құрайды.
Қызметшiлердiң құрылымдық саны былайша қалыптасатын болады:
әкiмшiлiк-басқару қызметшiлерi - жалпы санының 14%-ы;
өндiрiстiк қызметшiлер - жалпы санының 86%-ы, оның iшiнде:
РТЖБПҚ - жалпы санының 48%-ы, әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметi ӘҚҰҚ - жалпы санының 28%-ы, басқа қызметшiлер - жалпы санының 10%-ы.
Жаңа жабдықтардың енгiзiлуiне, Қазақстан Республикасы әуе кеңiстiгiн пайдаланушылар құрамының өзгеруiне байланысты кәсiпорынның авиадиспетчерлерi мен инженерлiк-техникалық қызметшiлерiн кәсiби даярлауға қойылатын талаптар күшеюде.
Кәсiпорын жыл сайын 300-ге жуық адамды - ӘҚҰҚ және РТЖБПҚ мамандарын шетелдiк оқу орындарының бiлiктiлiктi жоғарылату курстарына, қазақстандық жоғары оқу орындарына, навигациялық жабдықты жасап шығарушы зауыттарға жiберу керек. Бұл мақсатқа 100 млн. жуық теңге бөлу қажет болады.
Кадрларды ауыстыру мақсатында жыл сайын Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарынан ӘҚҰҚ және РТЖБПҚ үшiн жас мамандар конкурстық негiзде жұмысқа шақырылатын болады. Бұл мақсаттар үшiн кәсiпорынға жыл сайын кемiнде 3 млн. теңге бөлу қажет болады.
3) Қоршаған ортаны, еңбектi және қауiпсiздiк техникасын қорғау.
2003-2005 жылдары кәсiпорынға Республиканың заңнамалық кесiмдерiне сәйкес, қоршаған ортаны, еңбектi және қауiпсiздiк техникасын қорғауға бағытталған мынадай негiзгi iс-шараларды орындау мiндетi тұр:
қажеттi зертханалық-құралдық зерттеу арқылы объектiлердiң санитарлық-гигиеналық және эпидемиологиялық тексерiлуiн жүргiзе отырып, еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарына аттестаттау өткiзу;
алдын ала және мезгiл-мезгiл медициналық тексерулер өткiзу;
қызметкерлердi арнайы киiммен, аяқ киiммен, жеке қорғану құралдарымен, жеңiлдiктермен және өтемақылармен қамтамасыз ету;
кәсiпорын теңгерiмiндегi объектiлердi өртке қарсы қорғауға байланысты жұмыстар кешенiн жүргiзу;
қоршаған ортаның өндiрiстiк мониторингi бағдарламасын әзiрлеу;
атмосфераға шығарылатын зиянды қалдықтарды азайту бойынша табиғатты қорғау iс-шараларын орындау;
қатты тұрмыстық қалдықтарды, құрамында сынап бар аспаптарды, аккумуляторларды, иондаушы сәуле көздерiн, мазутты жер қыртысын, темiр сынықтарын пайдаға асыру.
Кәсiпорынға жыл сайын қоршаған ортаны, еңбектi және техника қауiпсiздiгiн қорғауға бағытталған iс-шараларды өткiзуге шамамен 30 млн. теңге бөлу қажет болады.
2.2. 2003-2005 жылдарға арналған инвестициялық қызмет
2003-2005 жылдары кәсiпорын жалпы сомасы 10 791 млн. теңге инвестициялар жүргiзудi жоспарлауда, оның iшiнде жеке қаражаты есебiнен - 6428 млн. теңге және заем қаражаты есебiнен 4364 млн. теңге (5-қосымша). Инвестициялар радиотехникалық құралдарды және электр байланысын ауыстыруға және дамытуға, өндiрiстiк қажеттi негiзгi құралдарды сатып алуға, құрылыс-монтаж жұмыстарына, оның iшiнде "Транспорт Тауер" ғимаратына пайдаланылатын болады.

2) Социальные и кадровые вопросы
Списочная численность предприятия за 2003-2005 годы составит в среднем 2 743 человек.
Структура численность персонала будет складываться следующим образом:
административно-управленческий персонал - 14% общей численности;
производственный персонал - 86% общей численности, в том числе:
СЭРТОС - 48% общей численности, СОВД - 28% общей численности и прочий персонал - 10% общей численности.
В связи с вводом нового оборудования, изменением состава пользователей воздушного пространства Республики Казахстан повышаются требования к профессиональной подготовке авиадиспетчеров и инженерно-технического персонала предприятия.
Ежегодно предприятию необходимо направлять не менее 300 человек-специалистов СОВД и СЭРТОС на курсы повышения квалификации в зарубежные учебные заведения, казахстанские вузы и на заводы-изготовители навигационного оборудования. На эти цели требуется выделять около 100 млн. тенге.
В целях замены кадров, ежегодно из вузов Республики Казахстан будут приглашаться на работу на конкурсной основе молодые специалисты для СОВД и СЭРТОС. На эти цели предприятию необходимо будет выделять в год не менее 3 млн. тенге.
3) Охрана окружающей среды, труда и техники безопасности
Предприятию, согласно законодательным актам Республики, в течение 2003-2005 годов предстоит выполнить следующие основные мероприятия, направленные на охрану окружающей среды, труда и техники безопасности:
аттестация рабочих мест по условиям труда с проведением санитарно-гигиенических и эпидемиологических обследований объектов с необходимым лабораторно-инструментальным исследованием;
проведение предварительных и периодических медицинских осмотров;
обеспечение работников специальной одеждой, обувью, средствами индивидуальной защиты, льготами и компенсациями;
проведение комплекса работ, связанных с противопожарной защитой объектов, находящихся на балансе предприятия;
разработка программы производственного мониторинга окружающей среды;
выполнение природоохранных мероприятий по снижению вредных выбросов в атмосферу;
утилизация твердых бытовых отходов, ртутьсодержащих приборов, аккумуляторов, источников ионизирующих излучений, замазученного грунта, металлолома.
На проведение мероприятий, направленных на охрану окружающей среды, труда и техники безопасности, предприятию необходимо будет выделять ежегодно около 30 млн. тенге.
2.2. Инвестиционная деятельность на 2003-2005 годы
В 2003-2005 годы предприятие планирует произвести инвестиции на общую сумму 10 791 млн. тенге, из них за счет собственных средств - 6 428 млн. тенге и 4 364 млн. тенге за счет заемных средств (приложение 5). Инвестиции будут использованы на замену и развитие радиотехнических средств и электросвязи, приобретение производственно необходимых основных средств, строительно-монтажные работы, в том числе здания "Транспорт Тауэр".

2003 жылы инвестициялар 3 914 млн. теңгенi, 2004 жылы 3 477 млн. теңгенi және 2005 жылы 3 401 млн. теңгенi құрайды.
Инвестициялар төмендегi бағыттар бойынша жоспарлануда:
ӘҚҰ радиотехникалық қамтамасыз етудi дамыту, жаңарту және ауыстыру - 8 833 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 3 021 млн. теңге;
кредиттер, құрылыс-монтаж жұмыстары, басқа да негiздi құралдарды сатып алу - 1 958 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 893 млн. теңге.
1 ӘҚҰ және ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етудi дамыту, жаңғырту және ауыстыру.
1) Әуе қозғалысын бақылау радиотехникалық жабдығы.
Бұл бөлiмше бойынша қажет болатын инвестициялар сомасы 2003-2005 жылдарда - 2 633 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 1 586 млн. теңге. Қаражат радиолокациялық бақылау жабдығын, әуе жағдайын бейнелеу аппаратурасын және диспетчерлiк құрамды дайындау және қайтадан оқыту үшiн тренажер кешендерiн, радиолокациялық кешендердi энергиямен жабдықтау және автоматтандырылған жүйелермен кездесетiн жабдықты сатып алуға бағытталатын болады.
Моноимпульстi қайталама радиолокаторлар: 2003 жыл iшiнде Ақтөбе және Қарағанды әуеайлақ аймақтарында әуе қозғалысына радиолокациялық бақылауды қамтамасыз ету үшiн МВРЛ-СВК үлгiдегi екi радиолокациялық кешен сатып алу жоспарлануда.
2003-2005 жылдар iшiнде:
қону қауiпсiздiгiн бақылау функциясы бар "Синтез АРМ-А" әуеайлақ аймағы диспетчерлерiнiң АЖО, Ақтөбе әуеайлақ аймағында әуе қозғалысын автоматтандыру құралдарын, сондай-ақ кейiннен АDS автоматты тәуелдi бақылау технологиясына көшу перспективасымен Астанада автоматтандырылған жол жүйесi кешенiн сатып алу iске асырылатын болады;
"Радуга-2", МВРЛ-СВК қайталама радиолокациялық станцияларын жетiлдiру және жаңарту. Қайталама радиолокациялық станцияларды пайдалану кезеңiнде, күрделi метеорологиялық жағдайды ескере отырып, оларға жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу қажеттiлiгi пайда болды. Сонымен қатар, олардың ӘҚБ АЖ түйiсуiн қамтамасыз ететiн аспапты-бағдарламалық кешендердiң жетiлдiрiлуiн жүзеге асыру қажет.
2004 жыл iшiнде әуе қозғалысы неғұрлым қарқынды Ақтау немесе Атырау әуежайларының, сондай-ақ Астана әуеайлағы үшiн қосалқы болып табылатын Қарағанды әуежайының әуеайлақ аймағында екi радиолокациялық станцияны ауыстыру жоспарлануда.
2003 жыл iшiнде оларға RBS режимiн қамтамасыз ететiн қайталама блокты орналастыру арқылы ДРЛ-7СМ радиолокаторларын күрделi жөндеуден өткiзу керек, бұл олардың пайдалану мерзiмiн 6 жылға дейiн ұзартады. Бұл бағдарлама 2004-2005 жылдары бұдан әрi жалғастырылатын болады, бұл әуе қозғалысының қарқыны жоғары емес әуеайлақ аймақтарындағы радиолокациялық кешендер жабдығын ауыстыру үшiн жалпы инвестицияларды едәуiр азайтуға мүмкiндiк бередi.
Радиотехникалық қамтамасыз ету және байланыс объектiлерi үшiн өлшеу құралдары: 2003 жылы филиалдардағы өлшеу техникасы паркiн ауыстыру жоспарлануда, өйткенi күрделi радиотехникалық кешендердi, хабарлау сандық жүйесiн және басқа да қазiргi заманғы жабдықты пайдалану көп функциялы өлшеу құралдарын қолдану арқылы арнайы өлшеу жұмыстарын өткiзудi талап етедi.

В 2003 году инвестиции составят 3 914 млн. тенге, в 2004 году - 3 477 млн. тенге и в 2005 году - 3 401 млн. тенге.
Инвестиции планируются по следующим направлениям:
развитие, модернизация и замена радиотехнического обеспечения ОВД - 8 833 млн. тенге, в том числе 2003 год - 3 021 млн. тенге;
кредиты, строительно-монтажные работы, приобретение прочих основных средств - 1 958 млн. тенге, в том числе 2003 год - 893 млн. тенге.
1. Развитие, модернизация и замена радиотехнического обеспечения ОВД и полетов
1) Радиотехническое оборудование наблюдения за воздушным движением.
Сумма требуемых инвестиций по этому подразделу на 2003-2005 годы - 2 633 млн. тенге, в том числе на 2003 год - 1 586 млн.тенге. Средства будут направлены на приобретение оборудования радиолокационного контроля, аппаратуры отображения воздушной
обстановки и тренажерных комплексов для подготовки и переобучения диспетчерского состава, оборудования энергоснабжения радиолокационных комплексов и сопряжения с автоматизированными системами.
Моноимпульсные вторичные радиолокаторы: в течение 2003 года планируется приобрести два радиолокационных комплекса типа МВРЛ-СВК для обеспечения радиолокационного контроля воздушного движения в аэродромных зонах Актобе и Караганды.
В течение 2003-2005 годов будут произведены:
закуп АРМ диспетчеров аэродромной зоны "Синтез-АРМ-А" с функциями контроля безопасности захода на посадку, комплексов средств автоматизации воздушного движения в аэродромной зоне Актобе, а также трассовой автоматизированной системы в Астане с перспективой последующего перехода к технологии автоматического зависимого наблюдения ADS;
доработка и модернизация вторичных радиолокационных станций "Радуга-2", МВРЛ-СВК. За период эксплуатации вторичных радиолокационных станций, учитывая сложные метеорологические условия, возникла потребность в проведении по ним ремонтно-восстановительных работ. Кроме того, необходимо произвести доработки аппаратно-программных комплексов, обеспечивающих их сопряжение с АС УВД.
В течение 2004 года планируется заменить две радиолокационные станции в аэропортах с наибольшей интенсивностью воздушного движения в аэродромной зоне - Актау или Атырау, а также в аэропорту Караганды, являющегося запасным для аэродрома Астана.
В течение 2003 года необходимо провести капитальный ремонт имеющихся радиолокаторов ДРЛ-7СМ со встраиванием в них вторичного блока, обеспечивающего режим RBS, что увеличит срок их эксплуатации до 6 лет. Далее, эта программа будет продолжена в 2004-2005 годах, что позволит значительно уменьшить общие инвестиции для замены оборудования радиолокационных комплексов аэродромных зон с невысокой интенсивностью воздушного движения.
Средства измерений для объектов радиотехнического обеспечения и связи: в 2003 году планируется заменить парк измерительной техники в филиалах, так как эксплуатация сложных радиотехнических комплексов, цифровых систем передачи и иного современного оборудования требует проведения специфических измерительных работ с применением многофункциональных измерительных приборов.

2003 жылы ӘҚБ АЖ екi жолдық және екi әуеайлақтық орталықтарын, "Тhаlеs" фирмасы шығарған екi "STAR 2000" бастапқы радиолокаторларын пайдаланудың кепiлдiк мерзiмiнiң аяқталуына байланысты және оларды пайдалануға дайын күйiнде ұстау үшiн қосалқы бөлшектер кешенiн және жинақтаушы бұйымдарды сатып алу, жасап шығарушы зауытта тораптар мен блоктарды жөндеудi жүзеге асыру, бағдарламалық қамтамасыз етудiң жұмыс болжамына қажеттi өзгерiстердi енгiзу iске асырылатын болады.
2) Әуе кемелерiнiң ұшуын қамтамасыз ететiн радионавигациялық жабдық.
Бұл бөлiмше бойынша инвестициялар сомасы 2003-2005 жылдары - 1 632 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 519 млн. теңге.
Бұл тармақта радионавигациялық жабдықтар - қондыру жүйесi (бұдан әрi - ҚЖ), жан-жаққа бағытталған VOR/DME стандартты радиомаяктар, маркерлi маяктары бар жетектi радиостанциялар (МРБ КРС), автоматты радиопеленгаторларға қажеттiлiк келтiрiлген.
Белгiленген ресурсын бiтiруiне байланысты 2003-2005 жылдар iшiнде мыналар:
ӘК ұшуының қауiпсiздiгiне күштi әсер ететiн ұшақтарды қондырудың радиомаяктық жүйелерiнiң он төрт жиынтығын ауыстыру, олардың жұмыстан шығуы, күрделi метеожағдайларда қону кезiнде экипаждың iс-қимылын бiршама қиындатады және әуеайлақтағы ұшулардың жүйелiгiн бұзады;
кәсiпорынның филиалдарын жан-жаққа бағытталған VOR/DME стандартты радиомаяктарымен жарақтандыру, РСБН үлгiсiндегi маяктар ИКАО-ның VOR/DME стандартты маяктарына ауыстырылатын болады;
белгiлеуiш маяктары бар жетектi радиостанцияларының 55 жиынтығын ауыстыру;
автоматты ӨЖЖ радиопеленгаторлардың 8 жиынтығын ауыстыру iске асырылатын болады.
3) Авиациялық электр байланысының жабдығы.
Бұл бөлiмше бойынша инвестициялар сомасы 2003-2005 жылдарда - 4 226 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылда - 757 млн. теңге.
Бұл тармақ жерүстi және әуедегi электр байланысын қоса алғандағы, авиациялық электр байланысы құралдарына қажеттiлiктi қамтиды. Онда ЖЖ және ӨЖЖ өрiстi радиобайланыс құралдарына, ӨЖЖ және ЖЖ радиобайланыс құралдарын басқару құрылғыларына, дауыстап сөйлеу диспетчерлiк коммутаторларына, аэронавигациялық ақпараттар және ӘҚБ хабарлау үшiн қажеттi тораптық және магистралды жабдыққа, сондай-ақ аэронавигациялық белгiленген телекоммуникациялық желiнiң жабдығына (бұдан әрi - АФТН) қажеттiлiктер ескерiлген.
Диспетчерлiк дауыстап сөйлеу байланысы жабдығының белгiленген ресурсының бiтуiне байланысты 2003-2005 жылдар iшiнде мыналарды орнатуды жүзеге асыру қажет:
"DENRO" фирмасының жабдығы (ӘҚБ АЖ орталықтарында пайдаланылады);
iздеу және құтқару қызметiн құлақтандыруға арналған "Горн" жабдығы.

В связи с окончанием гарантийного срока эксплуатации двух трассовых и двух аэродромных центров АС УВД, двух первичных радиолокаторов "STAR 2000" производства фирмы Thales и для поддержания их эксплуатационной готовности будет произведен в 2003 году закуп комплекта запасных частей и комплектующих изделий, ремонт узлов и блоков на заводе-изготовителе, внести требуемые изменения в рабочую версию программного обеспечения.
2) Радионавигационное оборудование обеспечения полетов воздушных судов
Сумма инвестиций по этому подразделу на 2003-2005 годы - 1 632 млн. тенге, в том числе на 2003 год - 519 млн. тенге.
В этом пункте сведена потребность в оборудование радионавигации - система посадки (далее - СП), всенаправленные радиомаяки стандарта VOR/DME, приводные радиостанции с маркерными маяками (ПРС с МРМ), автоматические радиопеленгаторы.
В связи с выработкой назначенного ресурса будут произведены в течение 2003-2005 годов:
замена четырнадцати комплектов радиомаячных систем посадки самолетов, которые наиболее сильно влияют на безопасность полетов ВС, исключение их из работы значительно усложнят действия экипажа при посадке в сложных метеоусловиях и ухудшит регулярность полетов на аэродромах;
оснащение филиалов предприятия всенаправленными радиомаяками стандарта VOR/DME, маяки типа РСБН будут заменены на маяки стандарта ИКАО VOR/DME;
замена 55 комплектов приводных радиостанций с маркерными маяками;
замена 8 комплектов автоматических ОВЧ-радиопеленгаторов.
3) Оборудование авиационной электросвязи
Сумма инвестиций по этому подразделу на 2003-2005 годы - 4 226 млн. тенге, в том числе на 2003 год - 757 млн. тенге.
Данный пункт содержит потребность в средствах авиационной электросвязи, включая как наземную так и воздушную электросвязь.
В нем учтены потребности в средствах радиосвязи диапазонов ВЧ и ОВЧ, устройствах управления средствами ОВЧ и ВЧ радиосвязи, голосовых диспетчерских коммутаторах, узловом и магистральном оборудовании, необходимом для передачи аэронавигационной информации и УВД, а также в оборудовании аэронавигационной фиксированной телекоммуникационной сети (далее - АФТН).
В связи с выработкой назначенного ресурса оборудования диспетчерской голосовой связи в течение 2003-2005 годов требуется произвести установку:
Оборудования фирмы "DENRO" (эксплуатируемое в Центрах АС УВД);
оборудования "Горн", предназначенного для оповещения службы поиска и спасания.

"Соңғы миля" жабдығы қызмет мерзiмiнiң аяқталуына байланысты және сандық дабылдарды берудi қамтамасыз ету үшiн, 2003-2005 жылдары мына учаскелерде байланыс кабелiн, оның iшiнде талшықтық-оптикалық байланыс желiлерiн (бұдан әрi - ТОБЖ) ауыстыру жоспарлануда: "әуежай-қала" учаскесiнде, командалық-диспетчерлiк пункт - хабарлау орталығын, командалық-диспетчерлiк пункт - шолу радиолокаторын қоса алғанда, байланыс кабелiнiң ауыстырылуын жүзеге асыру. 2002 жылы басталып, 2003-2005 жылдары параметрлерi бiр уақытта сандық телекоммуникация жүйесiнiң деңгейiне жеткiзiлетiн, кабелдi кезең-кезеңiмен ауыстыру бағдарламасы жалғасатын болады. ТОБЖ бұл талаптарға толық жауап бередi, төселетiн ТОБЖ-дың жалпы көлемi жылына 20 км. құрайды. Өзара резервтелетiн ТОБЖ және радиорелелi желiлер жүйесi 2005 жылы, талап етiлген өткiзу мүмкiншiлiгiмен, жоғары сапалы байланыс арнасындағы АНЖ қажеттiлiгiн қамтамасыз ететiн толық сандық байланыс желiсi үшiн негiз болады.
Аэронавигациялық телекоммуникация желiсiнiң жабдығы (бұдан әрi - ATN) үшiн:
ӘҚБ АЖ орталықтарындағы шығарылған радиолокациялық айқындамаларды ықпалдастыру үшiн байланыс арналарын ұйымдастыру кезiнде сенiмдiлiктi қамтамасыз ету үшiн Ақтауда, Атырауда, Аралда, Қостанайда, Астанада және Жезқазғанда алты жерүстi спутниктiк байланыс станцияларын, мультиплексациялау жабдығын орнату;
арнайы аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықталған, барлық сандық сегменттер жабдығымен бiрiктiрiлген желiнi басқару орталығын құру;
2005 жылы Алматыдан басқа барлық АТС-тардың қызмет мерзiмi аяқталуына байланысты, кәсiпорын филиалдары үшiн 3600 телефон нөмiрiн сатып алу жоспарлануда.
ЖЖ және ӨЖЖ авиациялық байланыс жабдығы (радиоқабылдағыштар, радиохабарлаушылар және радиостанциялар) белгiленген қызмет мерзiмiн бiтiрдi және есептен шығаруға жатады. Сонымен бiрге, 2000 жылдан бастап 8,33 килогерц құратын жиiлiктер торының жаңа аршыны енгiзiлдi және жабдықтың бұл түрiне ИКАО стандарттары өзгертiлдi. Ауыстырылатын жабдықтың аса көп болуына байланысты жеткiзу 2003-2005 жылдардың барлық кезеңiнде iске асырылатын болады.
ӨЖЖ радиобайланыстың шығарылған радио ретрансляторларын басқару үшiн пайдаланылатын трансляция радиобайланысының жабдығы (бұдан әрi - ТРБ) қызмет мерзiмiнiң аяқталуына байланысты 2003 жыл iшiнде оны ауыстыру жоспарлануда. Бұл жабдықтың шығарылуын АА 408 зауыты жүзеге асырады және қажеттi сертификаты бар.
2003-2005 жылдар iшiнде АФТН желiсiн дамыту және оны мәлiметтердi хабарлау корпоративтi желiсiне интеграциялау үшiн технологиялық жабдықтың, бағдарламалық қамтамасыз етудiң жаңартылуы жүзеге асырылатын болады.

В связи с окончанием срока службы оборудования "последней мили" и для обеспечения передачи цифровых сигналов в течение 2003-2005 годов планируется замена кабеля связи, включая волоконно-оптические линии связи (далее - ВОЛС) на участках: "аэропорт - город", командно-диспетчерский пункт - передающий центр, командно-диспетчерский пункт - обзорный радиолокатор. В 2002 году начата, а в 2003-2005 годы будет продолжена программа поэтапной замены кабеля с одновременным доведением их параметров до уровня цифровых телекоммуникационных систем. ВОЛС полностью отвечают этим требованиям, общий объем прокладываемых ВОЛС составит до 20 км в год. Взаимно резервируемая система ВОЛС и радиорелейных линий создаст в 2005 году основу для полностью цифровизированной сети связи, обеспечивающей потребности АНС в каналах связи высокого качества с требуемой пропускной способностью.
Для оборудования аэронавигационной телекоммуникационной сети (далее - ATN) планируется:
установка шести земных станций спутниковой связи в Актау, Атырау, Аральске, Костанае, Астане и Жезказгане для обеспечения надежности при организации каналов связи для интеграции вынесенных радиолокационных позиций в центры АС УВД, оборудования мультиплексирования;
создание центра управления сетью, оборудованного специализированным аппаратно-программным комплексом, совместимым с оборудованием всех цифровых сегментов;
приобретение 3600 телефонных номеров для филиалов предприятия, в связи с тем, что к 2005 году у всех АТС, кроме Алматы, закончится срок службы.
Оборудование ВЧ и ОВЧ авиационной связи (радиоприемники, радиопередатчики и радиостанции) выработало установленный срок службы и подлежит списанию. С 2000 года введен новый шаг сетки частот, составляющий 8,33 килогерца, и изменены стандарты ИКАО на этот тип оборудования. В связи с большим количеством заменяемого оборудования, поставка будет осуществляться в течение всего периода 2003-2005 годов.
В связи с окончанием срока службы оборудования трансляции радиосвязи (далее - ТРС), используемое для управления вынесенными радиоретрансляторами ОВЧ-радиосвязи в течение 2003 года планируется его замена. Выпуск этого оборудования производится заводом 408 ГА и имеет требуемый сертификат.
В течение 2003-2005 годов для развития оборудования сети АФТН и интеграции ее в корпоративную сеть передачи данных будет произведено обновление технологического оборудования, программного обеспечения.

4) ӘҚҰ қамтамасыз етудiң электр техникалық жабдығы.
Бұл бөлiм бойынша инвестициялардың жалпы сомасы 2003-2005 жылдары - 69 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 28 млн. теңге.
Дизель-электр агрегаттары - қызмет мерзiмiнiң аяқталуына байланысты 2003-2005 жылдары кәсiпорынның радиотехникалық объектiлерiнiң тұрақты және үзiлiссiз жұмысын қамтамасыз ету үшiн қолда бар дизель-генераторлар паркiнiң бiр бөлiгiн ауыстыру қажет.
Электрмен үзiлiссiз қоректендiру көздерiнiң (бұдан әрi - YЭҚК) бiршама тозғанына байланысты 2003-2005 жылдары оларды ауыстыру және жаңарту, сондай-ақ пайдалануға жаңадан енгiзiлетiн радиоэлектронды кешендердiң электрмен қоректендiрiлуiн қамтамасыз ету үшiн жаңаларын сатып алу жоспарлануда.
5) Инвестициялар, iлеспе жобалар.
Бұл бөлiм бойынша 2003-2005 жылдардағы инвестициялардың жалпы сомасы - 205 млн. теңге, оның iшiнде 2003 жылы - 63 млн. теңге.
Кедендiк алымдар: сатып алынатын ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету жабдығының жеткiзушiлерi таяу және алыс шетел кәсiпорындары екендiгiн ескере отырып, кедендiк құжаттарды ресiмдеу бойынша шығыстар болжануда.
Жобалау-сметалық құжаттарды әзiрлеу: ұшуды қамтамасыз етудiң радиотехникалық жабдығын орнату және пайдалануға енгiзу әзiрленген жобалау-сметалық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
РТЖ айқындамаларын, объектiлерiн салу (жаңадан, ауыстыру): ұшуды қамтамасыз етудiң радионавигациялық жүйелер және авиациялық электр байланысы жабдығын жаңарту бағдарламасын iске асыру бiршама көлемдегi құрылыс жұмыстарын орындауды қажет етедi (алаңдарды, іргетасын тұрғызу т.б.). Негiзінен бұл жұмыстарды қазақстандық мердiгерлер орындайды. Бұл мақсаттарға арналған инвестициялар көлемi АНЖ радиотехникалық кешендерiнiң жабдығын ауыстыру және жаңарту бойынша бағдарламаның көлемiне және күрделiлiгiне сәйкес келедi.
2. Кредиттер, құрылыс-монтаж жұмыстары және басқа да негiзгi құралдарды сатып алу
1) Банктердiң және банктiк операциялардың белгiлi бiр түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың өткен жылдардағы келiсiм-шарттар бойынша берген кредиттерi: THALES (Тhоmson - CSF Airys), 1997 жылғы 20 қаңтардағы N 1- 28/017 КД-в келiсiм-шарты, 1996 жылғы 16 наурыздағы N 607/РВР келiсiм-шарты THALES (Тhоmson - CSF Airys) компаниясымен "Қазақстан Республикасының 1996 жылға арналған инвестициялық бағдарламасы" шеңберiнде (Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 2 ақпандағы N 141 қаулысы) Алматы және Астана қалаларындағы "WATCHKEEPER" әуеайлық аймағына екi "STAR-2000" әуеайлақ радиолокаторын және екi ӘҚБ АЖ орталығын (әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесi) жеткiзу үшiн жасалған болатын.

4) Электротехническое оборудование обеспечения ОВД
Общая сумма инвестиций по этому подразделу на 2003-2005 годы - 69 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 28 млн. тенге.
Дизель-электрические агрегаты - в связи с окончанием срока службы в течение 2003-2005 годов требуется заменить часть парка имеющихся дизель-генераторов, необходимых для обеспечения устойчивой и бесперебойной работы радиотехнических объектов предприятия.
В связи со значительным износом источников бесперебойного электропитания (далее - ИВС) в течение 2003-2005 годов планируется заменить и модернизировать их, а также приобрести новые для обеспечения электропитания вновь вводимых в эксплуатацию радиоэлектронных комплексов.
5) Инвестиции, сопутствующие проекты
Общая сумма инвестиций по этому подразделу на 2003-2005 годы - 205 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 63 млн. тенге.
Таможенные сборы: учитывая, что поставщиками приобретаемого оборудования радиотехнического обеспечения полетов являются предприятия ближнего и дальнего зарубежья, предполагаются расходы по оформлению таможенных документов.
Разработка проектно-сметной документации: установка и ввод в эксплуатацию оборудования радиотехнического обеспечения полетов осуществляется в соответствии с разработанной проектно-сметной документацией.
Строительство позиций, объектов РТО (вновь, замена): реализация программы модернизации оборудования систем радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи требует выполнения значительного объема строительных работ (возведение площадок, фундаментов и так далее). В основном эти работы выполняются казахстанскими подрядчиками. Объем инвестиций на эти цели соответствует объемам и сложности программ по замене и модернизации оборудования радиотехнических комплексов АНС.
2. Кредиты, строительно-монтажные работы и приобретение прочих основных средств
1) Кредиты банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, под контракты предыдущих лет: THALES (Thomson - CSF Airsys), контракт от 20 января 1997 года N 1-28/017КД-в. Контракт N 607/РВР от 16 марта 1996 года был заключен с компанией THALES (Thomson - CSF Airsys) в рамках "Инвестиционной программы Республики Казахстан на 1996 год" ( постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 1996 года N 141) на поставку двух аэродромных радиолокаторов "STAR 2000" и двух центров АС УВД (Автоматизированная система управления воздушным движением) в аэродромной зоне "WATCHKEEPER" в гг. Алматы и Астана.

Бұл инвестициялық жобаның қаржыландырылуы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен (Француз кредит желiлерiн пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1666 қаулысы) 2010 жылға дейiн өтеу мерзiмiмен қамтамасыз етiлген.
2) Басқа да негiзгi құралдарға инвестициялар.
Бұл бөлiмше бойынша инвестициялардың жалпы сомасы 2003-2005 жылдарда 1120 млн. теңгенi, оның iшiнде 2003 жылы - 622 млн. теңгенi құрайды.
Құрылыс-монтаж жұмыстары - қатты тозуына байланысты, жоспарлы түрде жаңа құрылыстарды салу және қолда бар объектiлердi қалпына келтiрудi жүзеге асыру:
электрмен жабдықтау желiлерi;
бокстар мен гараждар құрылысы;
қосымша ғимараттар мен құрылыстар салу (қазандықтар, дизель қазандықтары, қоймалар және басқалары);
Астанадағы "Транспорт Тауэр" құрылысы.
Құрылыс жұмыстарын жүргiзуге мердiгерлердi таңдап алу конкурстық негiзде өткiзiледi. Сомалар жобалау-сметалық құжаттар бойынша, сондай-ақ бұрынғы жылдары осындай жұмыстарды өткiзу тәжiрибесiне байланысты алдын ала бағаланады.
Көлiк құралдары қызмет мерзiмiнiң аяқталуына байланысты 2003-2005 жылдар iшiнде төмендегi технологиялық көлiктiң ауыстырылуын жүзеге асыру жоспарлануда:
өндiрiстiк процестi қамтамасыз ету үшiн автомобильдер (кезекшi автомобильдер, ұшу басшыларының машиналары, персоналды радиотехникалық объектiлерге жеткiзу, технологиялық жүктердi және жабдықты тасымалдау және т.б.);
радиомаяк жүйелерiнiң күрделi аймақтарын күтiп ұстау үшiн автотрактор техникасы (қыста қар күреу және жазда шөп шабу), объектiлерге жолдарды ашу және оларды жылдың кез келген мезгiлiнде тәртiппен ұстау.
Көлiк құралдарының құны рыноктың ағымдағы баға ұсыныстарын негiзге ала отырып анықталады. Жеткiзушiнi таңдап алу конкурстық негiзде жүргiзiлетiн болады.
ӘҚБ жүйесi диспетчерлерiнiң АЖО ұстау және дамыту, кәсiпорынның өндiрiстiк қызметiн автоматтандыру (әуе қозғалысын жоспарлау, аэронавигациялық алымдарды есепке алу, бухгалтерлiк есеп және т.с.с.) үшiн арналған есептеуiш техникада компьютерлердi, олардың шеткерi құрылғыларын мезгiл-мезгiл ауыстыру, бағдарламалық қамтамасыз етудi жаңарту жүргiзiлетiн болады.
Қолдануға жарамайтын жиһазды жинақы және жалпы дизайнға жауап беретiнге ауыстыруды жүргiзу жоспарлануда.
"Қазаэронавигация" РМК диспетчерлiк және инженер-техникалық персоналының талап етiлген сапалы арнайы дайындығын өткiзу үшiн Техникалық пайдалану және кадрларды даярлау орталығын (бұдан әрi - ТП және КД) стенд және тренажер жабдығымен, бейне және аудио оқу құралдарымен жарақтандыруды жүргiзу қажет.
Инфрақұрылымда климотехника (желдеткiш және кондиционерлер), күзет-өрт дабылдамасы жүйесiнiң, су құбыры-кәрiз және жылыту жүйесiнiң, ұйымдастыру және тұрмыстық техника жабдығын сатып алу, жартылай ауыстыру және жаңғырту жоспарлануда.
Кәсiпорынның инвестициялық бағдарламасы заңнамада белгiленген тәртiппен бекiтiлетiн болады.

Финансирование данного инвестиционного проекта обеспечено государственной гарантией Республики Казахстан ( постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1666 "Об использовании французской кредитной линии"), сроком погашения до 2010 года.
2) Инвестиции в прочие основные средства
Общая сумма инвестиций по этому подразделу на 2003-2005 годы составит 1 120 млн. тенге, в том числе в 2003 году - 622 млн. тенге.
Строительно-монтажные работы - в связи с большим износом в плановом порядке производить строительство новых и восстановление существующих объектов:
линии электроснабжения;
строительство боксов и гаражей;
строительство вспомогательных зданий и сооружений (котельные, дизельные, склады и прочее);
строительство "Транспорт Тауэр" в Астане.
Выбор подрядчиков на проведение строительных работ проводится на конкурсной основе. Суммы предварительно оцениваются по проектно-сметной документации, а также исходя из имеющегося опыта проведения аналогичных работ в предыдущие годы.
В связи с окончанием срока службы транспортных средств в течение 2003-2005 годов планируется произвести замену следующего технологического транспорта:
автомобилей для обеспечения производственного процесса (дежурные автомобили, машины руководителей полетов, доставка персонала на радиотехнические объекты, перевозка технологических грузов и оборудования и так далее);
автотракторной техники для содержания критических зон радиомаячных систем (уборка снега зимой и выкос трав летом), расчистка дорог к объектам и содержание их в порядке в любое время года.
Стоимость транспортных средств определена исходя из текущих ценовых предложений рынка. Выбор поставщика будет произведен на конкурсной основе:
В вычислительной технике, предназначенной для поддержания и развития АРМ диспетчеров системы УВД, автоматизации    производственной деятельности предприятия (планирование воздушного движения, учет аэронавигационных сборов, бухгалтерский учет и так далее) будет производиться периодическая замена компьютеров, их периферийных устройств, обновляться программное обеспечение.
Планируется производить замену пришедшей в негодность мебели на компактную и отвечающую общему дизайну.
Для проведения требуемой качественной специализированной подготовки как диспетчерского, так и инженерно-технического персонала РГП "Казаэронавигация", необходимо произвести оснащение Центра технической эксплуатации и подготовки кадров (далее - ТЭ и ПК) стендовым и тренажерным оборудованием; видео и аудио учебными средствами.
В инфраструктуре планируется приобретение, частичная замена и модернизация оборудования климотехники (вентиляция и кондиционеры), системы охранно-пожарной сигнализации, водопроводно-канализационной и отопительной системы, организационной и бытовой техники.
Инвестиционная программа предприятия будет утверждаться в установленном законодательством порядке.

3. Дамудың маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы
3.1.Маркетингтiк зерттеулер.
Қазақстан Республикасының әуе жолдарын пайдалануға, сондай-ақ тұтастай алғанда Еуропадан Оңтүстiк-Шығыс Аэияға және керi ұшуларды орындау серпiнiне жүргiзiлген талдау Қазақстан Республикасының авиатасымалдары iшкi рыногына шетел авиакомпанияларын тарту бойынша төмендегiдей iс-шараларды өткiзу қажеттiлiгiн көрсетедi:
1) Қазақстан Республикасы әуе жолдарының әлеуетiн барынша пайдалану және халықаралық әуе жолдарын оңтайландыру, оның iшiнде Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiндегi ағындарды неғұрлым ұзағырақ бағыттарға қайта бөлу және қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн айналып өтiп жатқан ағындарды қосымша тарту мәселелерi жөнiнде тиiстi мемлекеттердiң авиакомпанияларымен және аэронавигациялық қызметтерiмен өзара iс-қимыл жасау;
2) азаматтық авиацияның халықаралық ұйымдары ИКАО, ИАТА-мен Қазақстан Республикасының аумағында рейстердi орындайтын авиакомпанияларының АНҚ үшiн алым мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасау;
3) мүдделi мемлекеттердiң әскери ведомстволарымен мәселелердi шешу үшiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң тиiстi құрылымдарымен өзара iс-қимыл;
4) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен, Сыртқы iстер министрлiгiмен және Қорғаныс министрлiгiмен бiрлескен iс-шаралар жүргiзудi әзiрлеу жолымен Қазақстан Республикасының ӘК пайдалануға рұқсат алу рәсiмiн жеңiлдету, алыс шетел авиакомпанияларының транзиттiк чартерлiк ұшуларын қосымша тарту;
5) нарық жағдайының өзгеруiне жедел үн қатуға мүмкiндiк беретiн, АНҚ үшiн алымдар ставкаларын қолдану жөнiнде нормативтiк құқықтық базаны әзiрлеу және енгiзу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау агенттiгiмен өзара iс-қимыл жасау;
6) авиакөлiк секторы және оның iшiнде аэронавигация саласындағы халықаралық кеңестер мен көрмелерге қатысу, осындай iс-шараларды Қазақстан Республикасында ұйымдастыру және өткiзу.
Қазақстан Республикасының аумағына қосымша ағындарды тарту бойынша жұмыстар шеңберiнде, көрсетiлетiн қызметтер көлемiнiң өсуiне мүмкiндiк беретiн ұшулар қауiпсiздiгi деңгейiн үнемi көтеру, Қазақстан Республикасының ӘҚҰ жаңғырту және "Қазаэронавигация" РМК авиадиспетчерлерiнiң және инженерлiк-техникалық персоналының жоғары кәсiби дайындығын жүзеге асыру бойынша iс-шараларды өткiзу қажет.
3.2. Болжамды тарифтер
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсетуге Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген тарифтер 1998 жылдан 2002 жылға дейiн қоса алған кезеңде өзгерген жоқ және көршiлес мемлекеттермен салыстырғанда салыстырмалы бәсекеге қабiлеттiлiгiн сақтауда.
АНҚ үшiн қолданылып жүрген тарифтер әуе кемесiнiң ең үлкен ұшу салмағына, пайдаланушының мемлекеттiк тиесiлiлiгiне, рейс түрiне қарай бөлiнедi.
2001 жылғы қыркүйек оқиғаларынан кейiн табыстың азаюы салдарынан және көрсетiлетiн қызметтер көлемiн сақтау мақсатында, кәсiпорын Қазақстан Республикасының ӘК пайдаланушыларының ӘК АНҚ үшiн қолданылып жүрген алымдар ставкасына төмендету коэффициенттерiн қолдану мүмкiндiгiн көздеуде.

3. Прогноз важнейших показателей развития
3.1. Маркетинговые исследования
Проведенный анализ использования воздушных трасс Республики Казахстан, и, в целом, динамики выполнения полетов из Европы в Юго-Восточную Азию и обратно указывает на необходимость проведения следующих мероприятий по привлечению на внутренний рынок авиаперевозок Республики Казахстан иностранных авиакомпаний:
1) взаимодействие с авиакомпаниями и аэронавигационными службами соответствующих государств по вопросам максимального использования потенциала воздушных трасс Республики Казахстан и оптимизации международных воздушных трасс, в том числе перераспределение потоков на более протяженные маршруты в воздушном пространстве Республики Казахстан и дополнительное привлечение потоков, проходящих в данное время в обход воздушное пространство Республики Казахстан;
2) взаимодействие с международными организациями гражданской авиации ИКАО, ИАТА по вопросам сборов за АНО авиакомпаний, выполняющих рейсы над территорией Республики Казахстан;
3) взаимодействие с соответствующими структурами Министерства обороны Республики Казахстан для решения вопросов с военными ведомствами заинтересованных государств;
4) упрощение процедур получения разрешения на использование ВП Республики Казахстан путем разработки проведения совместных мероприятий с Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством иностранных дел и Министерством обороны Республики Казахстан, дополнительное привлечение транзитных чартерных полетов авиакомпаний дальнего зарубежья;
5) взаимодействие с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по вопросам разработки и внедрения нормативно-правовой базы по применению ставок сборов за АНО, позволяющей оперативно реагировать на изменения условий рынка.
6) участие в международных совещаниях и выставках в области авиатранспортного сектора и в частности аэронавигации, организация и проведение подобных мероприятий в Республике Казахстан.
В рамках работы по привлечению дополнительных потоков на территорию Республики Казахстан необходимо проводить мероприятия по осуществлению постоянного повышения уровня безопасности полетов, модернизации ОВД Республики Казахстан и высокой профессиональной подготовки авиадиспетчеров и инженерно-технического персонала РГП "Казаэронавигация", что позволит получить прирост объема оказываемых услуг.
3.2. Прогнозируемые тарифы
Действующие в Республике Казахстан тарифы на аэронавигационное обслуживание воздушных судов пользователей воздушного пространства Республики Казахстан в период с 1998 года по 2002 год не изменялись и сохраняют относительную конкурентоспособность по сравнению с соседними государствами.
Действующие тарифы за АНО подразделяются в зависимости от максимальной взлетной массы воздушного судна, государственной принадлежности пользователя, типа рейса.
Вследствие снижения доходов после сентябрьских событий 2001 года и в целях сохранения объема оказываемых услуг, предприятием предусматривается возможность применения понижающих коэффициентов к действующим ставкам сборов за - АНО ВС пользователей ВП Республики Казахстан в соответствии с законодательством.