"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне ипотекалық кредиттеу мәселелерi бойынша толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2003 жылғы 29 желтоқсан N 1417
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне ипотекалық кредиттеу мәселелерi бойынша толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне ипотекалық кредиттeу мәселелерi бойынша толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274, 277-құжаттар; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195-құжат; 205-құжат; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат):
1) 51-баптың бiрiншi бөлiгінiң 3) тармақшасы "үшiншi кезекте" деген сөздерден кейiн "тарату массасына енгiзiлмейтiн және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредиторлармен есеп айырысу үшiн жiберiлетiн кепiлдi қамтамасыз ету ипотекалық облигациялар иелерiнiң - кредиторлардың талаптарын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 308-баптың екiншi бөлігінiң екiншi абзацы ", банктiк заем шарты тараптары шарт бойынша сыйақы мөлшерiн немесе есептеу тәртiбiн, сондай-ақ осыған байланысты iс-әрекеттердi өзгерту және өтеу мерзiмiн өзгертудi қоса алғанда, төлем кестесiн өзгерту мүмкiндiгi көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 347-бап "басқа жағдайда" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ егер осы кодексте немесе тараптардың шартында өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; N 10, 102-құжат):
718-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар және микрокредиттiк ұйымдар ғана сыйақыны ақшалай нысанда төлеу шартымен заем берудi жүзеге асыра алады.".
Қазақстан Республикасының
Президентi

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в Гражданский кодекс Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1417
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в Гражданский кодекс Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений в Гражданский кодекс
Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования"
Внести дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274, 277; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, ст. 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102):
1) подпункт 3) части первой статьи 51 дополнить словами ", за исключением требований кредиторов - владельцев ипотечных облигаций, залоговое обеспечение которых не включается в ликвидационную массу и направляется для расчета с кредиторами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) абзац второй части второй статьи 308 дополнить словами ", за исключением случаев, когда сторонами договора банковского займа предусмотрена возможность изменения размера или порядка расчета вознаграждения по договору, а также связанных с этим действий, и изменения графика платежа, включая изменение сроков погашения.";
3) статью 347 дополнить словами ", а также, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом или договором сторон.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; N 10, ст. 102):
пункт 1 статьи 718 дополнить частью второй следующего содержания:
"Представление займа с условием выплаты вознаграждения в денежной форме могут осуществлять только банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и микрокредитные организации.".
Президент
Республики Казахстан