2001 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметi мен Ресей Федерациясының Yкіметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн пайдаланғаны үшін Ресей Тарапының Қазақстан Тарапына жалгерлiк ақының бiр бөлігiн 1999 жылғы кезең үшiн тауарлармен төлеу жөнiндегi есеп айырысудың тәртiбi мен нысаны туралы келiсiмдi және оған Хаттаманы iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 29 желтоқсан N 1427
"Байқоңыр" кешенiн пайдаланғаны үшiн жалгерлiк ақының бiр бөлiгiн 1999 жылғы кезең үшiн тауарлармен төлеу мәселелерiн реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Қазақстан темiр жолы" ҰК" ЖАҚ) 65 000 000 (алпыс бес миллион) АҚШ доллары мөлшерiнде STAND BY қайтарымсыз аккредитивiн республикалық бюджетке төлеуге мiндеттi және STAND BY қайтарымсыз аккредитивiн пайдалана отырып, шартты бағалар бойынша ресей рыногында ресей ұйымдары мен кәсiпорындарынан ресей тауарларын сатып алуды жүргiзуге уәкiлетті заңды тұлға болып анықталсын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (келiсiм бойынша) Қазақстан тарабынан уәкiлеттi банк болып анықталсын.
3. "Қазақстан темiр жолы" ҰK" ЖАҚ:
1) STAND BY аккредитивiнің шеңберiнде тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес жалпы сомасы 65 000 000 (алпыс бес миллион) АҚШ долларына ресей рыногында ресей кәсiпорындары мен ұйымдарынан тауарлар мен қызметтердi сатып алуға шарттар жасасуды қамтамасыз етсiн;
2) 65 000 000 (алпыс бес миллион) АҚШ доллары сомасына STAND BY аккредитивiнiң шеңберiнде ашылған аккредитивтердiң орындалуы туралы хабардар еткен күнi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен есеп айырысу жүргiзсiн;
3) есеп айырысуларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақы төлеу күнiне белгiленген ресми бағамы бойынша теңгемен жүргiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi:
осы қаулы күшiне енген күнiнен бастап 30 күн iшiнде Ресейдiң Сыртқы экономикалық қызмет банкiмен банкаралық келiсiм жасассын;
Ресейдің Сыртқы экономикалық қызмет банкiнен STAND ВҮ аккредитивi сомасының кемiгендігі туралы растама алғаннан кейiнгi келесi күннен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiн STAND BY аккредитивінің шотынан ақша алғандығы туралы жазбаша хабардар етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, он күндiк мерзiмде Ресей тарабы мен Ресейдiң Сыртқы экономикалық қызмет банкiн Қазақстан тарабы уәкiлеттiк берген заңды тұлға мен оның деректемелерi туралы жазбаша хабардар етсiн.

О мерах по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке и форме расчетов по оплате Российской стороной Казахстанской стороне части арендной платы за использование комплекса "Байконур" товарами за период 1999 года от 28 ноября 2001 года и Протокола к нему
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1427
В целях урегулирования вопросов оплаты части арендной платы за использование комплекса "Байконур" товарами за период 1999 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Определить юридическим лицом, обязанным уплатить в республиканский бюджет сумму безотзывного аккредитива STAND BY в размере 65 000 000 (шестьдесят пять миллионов) долларов США и уполномоченным произвести закуп российских товаров на российском рынке у российских организаций и предприятий по договорным ценам с использованием безотзывного аккредитива STAND BY, закрытое акционерное общество "Национальная компания "Казакстан темiр жолы" (далее - ЗАО "НК "Казакстан темiр жолы").
2. Определить уполномоченным банком с Казахстанской стороны Национальный Банк Республики Казахстан (по согласованию).
3. ЗАО "НК "Казакстан темiр жолы":
1) обеспечить заключение договоров для закупки товаров и услуг на российском рынке у российских предприятий и организаций на общую сумму 65 000 000 (шестьдесят пять миллионов) долларов США в соответствии с законодательством государств сторон в рамках аккредитива STAND BY;
2) производить расчеты с Министерством финансов Республики Казахстан в день уведомления об исполнении аккредитивов, открытых в рамках аккредитива STAND BY, на сумму 65 000 000 (шестьдесят пять миллионов) долларов США;
3) производить расчеты в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на день оплаты.
4. Национальному Банку Республики Казахстан:
заключить межбанковское соглашение с Банком внешнеэкономической деятельности России в течение 30 дней со дня вступления в силу настоящего постановления;
письменно уведомлять Министерство финансов Республики Казахстан о снятии денег со счета аккредитива STAND BY не позднее следующего дня после получения от Банка внешнеэкономической деятельности России подтверждения об уменьшении суммы аккредитива STAND BY.
5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в десятидневный срок письменно уведомить Российскую сторону и Банк внешнеэкономической деятельности России об уполномоченном Казахстанской стороной юридическом лице и его реквизитах.

6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі "Қазақстан темiр жолы" ҰK" ЖАҚ-қа арналған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетiнде есеп айырысудың аккредитивтік нысанын пайдалана отырып, бюджетпен есеп айырысу үшiн шот ашсын.
7. Ресейдiң Сыртқы экономикалық қызмет банкi аккредитивтердi орындамаған және осының салдарынан оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орындаған жағдайда, "Қазақстан темiр жолы" ҰК" ЖАҚ оларды орындауға байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң шығыстарын өтейдi.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары Александр Сергеевич Павловқа жүктелсiн.
9. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

6. Министерству финансов Республики Казахстан открыть счет для ЗАО "НК "Казакстан темiр жолы" в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан для его расчетов с бюджетом с использованием аккредитивной формы расчетов.
7. В случае неисполнения аккредитивов Банком внешнеэкономической деятельности России и исполнения их вследствие этого Национальным Банком Республики Казахстан ЗАО "НК "Казакстан темiр жолы" возмещает расходы Национального Банка Республики Казахстан, связанные с их исполнением.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова Александра Сергеевича.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан