5-бап
Тараптар Мемлекетаралық сыныптауышты құру, БТБА мен БА тарифтiк-бiлiктiлiк және бiлiктiлiк сипаттамаларын әзiрлеу жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыруға мiндеттенедi.
Көрсетiлген iс-шараларды қаржыландырудың көлемiн, тәртiбi мен шарттарын тараптардың өкiлеттi органдары белгiлейдi.
6-бап
Достастыққа қатысушы-мемлекеттерде заңды тұратын және жұмыс iстейтiн кәсiпорындар қызметкерлерiнiң жоғарғы кәсiптік деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында, Тараптар осы келiсiмдi қолданатын қатысушы-мемлекеттердегi кадрларды даярлау мен бiлiктiлiкке иелендiрудiң бiлiм стандарттарына қойылатын салыстырмалы талаптарды белгiлейдi.
7-бап
Тараптар тиiстi ұлттық органдарға олардың мемлекеттерiндегi жұмысшылар кәсiптерi мен қызметшiлер лауазымдарын атау тәртiбiне талдау жүргiзудi тапсырады және қажеттi жағдайларда аталған саладағы ұлттық нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру жөнінде шаралар қабылдайды.
8-бап
Еңбек қызметiн растайтын құжаттарда, жұмысшылар кәсiптерi мен қызметшiлер лауазымдарының атауларын жазу БТБА, БА және Мемлекетаралық сыныптауышқа сәйкес қызметкер тұрақты тұратын мемлекеттiң тілінде, осы мемлекеттiң тiлдер туралы заңына сай жүргiзiледi.
Тұрақты тұратын мемлекеттiң аумағынан тыс еңбек қызметiн жүзеге асыратын адам үшiн оның еңбек стажын растайтын құжат еңбек қызметiн растайтын және тұрақты тұратын мемлекеттiң аумағында қолданылатын құжаттың (орыс тiлiндегi) нотариалды куәландырылған көшiрмесi болып табылады.
9-бап
Әр Тарап БТБА, БА және Мемлекетаралық сыныптауышты өз мемлекетiнiң еңбек заңдарына сәйкес қолданады.
10-бап
Тараптар өз мемлекетiнiң тиiстi органдарына осы Келiсiмдi iске асыру үшiн жасалып жатқан нақты шаралар туралы Консультативтiк Кеңеске ақпарат берудi тапсырады.
11-бап
Осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар Тараптардың жалпы келiсiмiмен енгiзіле алады.
Өзгерiстер мен толықтырулар Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын жекелеген хаттамаларымен ресiмделедi және осы Келiсiмнiң 13-бабында көзделген тәртiпте күшiне енеді.
12-бап
Осы Келiсiмдi қолдануға немесе талқылауға қатысты даулы мәселелер мүдделi Тараптар консультациялары мен келiссөздерi арқылы шешiледі.
13-бап
Осы Келiсiм қол қойылған күнiнен бастап ал қатысушы-мемлекеттер үшiн заңнамасы күшiне ену үшiн қажет мемлекет iшiндегi процедуралардың орындалуын талап ететiн -, тиiстi құжаттарды депозитарийге берген күнiнен бастап күшiне енедi.

Статья 5
Стороны обязуются финансировать мероприятия по созданию Межгосударственного классификатора, разработке тарифно-квалификационных и квалификационных характеристик ЕТКС и КС.
Объемы, порядок и условия финансирования указанных мероприятий определяются полномочными органами Сторон.
Статья 6
В целях обеспечения высокого профессионального уровня работников предприятий, законно проживающих и работающих в государствах-участниках Содружества, Стороны установят сопоставимые требования к образовательным стандартам подготовки кадров и присвоения квалификации, применяемым в государствах-участниках настоящего Соглашения.
Статья 7
Стороны поручат соответствующим национальным органам провести анализ существующего в их государствах порядка присвоения наименований профессий рабочих и должностей служащих и в необходимых случаях примут меры по совершенствованию национальной нормативно-правовой базы в указанной области.
Статья 8
В документах, подтверждающих трудовую деятельность, запись наименований профессий рабочих и должностей служащих производится в соответствии с ЕТКС, КС и Межгосударственным классификатором на языке государства, в котором постоянно проживает работник, согласно законодательству о языках этого государства.
Для лица, осуществляющего трудовую деятельность вне территории государства постоянного проживания, документом, подтверждающим его трудовой стаж, является нотариально удостоверенная выписка (на русском языке) из документа, подтверждающего его трудовую деятельность и действующего на территории государства постоянного проживания.
Статья 9
Каждая Сторона применяет ЕТКС, КС и Межгосударственный классификатор в соответствии с трудовым законодательством своего государства.
Статья 10
Стороны поручат соответствующим органам своих государств информировать Консультативный Совет о конкретных мерах, принимаемых ими с целью реализации настоящего Соглашения.
Статья 11
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения с общего согласия Сторон.
Изменения и дополнения оформляются отдельными протоколами, которые являются неотъемлемой частью Соглашения и вступают в силу в порядке, предусмотренном статьей 13 настоящего Соглашения.
Статья 12
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультации и переговоров заинтересованных Сторон.
Статья 13
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня его подписания, а для государств-участников, законодательство которых требует выполнения внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу, - с даты представления соответствующих документов депозитарию.

14-бап
Осы Келiсiм оның мақсаттары мен принциптерiн бөлiсетiн басқа мемлекеттер қосылу үшiн, осындай қосылу туралы құжаттарды депозитарийге беру жолымен ашық.
15-бап
Осы Келiсiм күшiне енген күнiнен бастап бес жыл iшiнде қолданылады. Осы мерзiм аяқталғаннан кейiн, егер Тараптар өзге шешiм қабылдамаса Келiсiм автоматты түрде әр жыл сайын бiр жылға ұзартылып отырады.
16-бап
Әр Тарап осы Келiсiмнен шығардан кемiнде алты ай бұрын депозитарийге ол туралы жазбаша хабарлама жасап шыға алады.
Саратов қаласында 1999 жылғы 13 қаңтарда орыс тiлiнде бiр түпнұсқада жасалды. Түпнұсқа Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы Хатшылығында сақталуда, ол осы Келiсiмге қол қойған әр мемлекетке оның расталған көшiрмесiн жiбередi.
Әзiрбайжан Республикасының     Молдова Республикасының
Үкiметi үшiн                   Үкiметi үшiн
Армян Республикасының          Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                   Үкiметi үшiн
Беларусь Республикасының       Тәжiкстан Республикасының
Үкiметi үшiн                   Үкiметi үшiн
Грузия Республикасының         Түрiкменстан Республикасының
Үкімет үшiн                    Үкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының      Өзбекстан Республикасының
Үкiметi үшiн                   Үкіметі үшiн
Қырғыз Республикасының         Украин Республикасының
Үкiметi үшiн                   Үкiметi үшiн
Қоса берiлiп отырған мәтiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiметтерi басшыларының Кеңесi атынан құжаттардың жекелеген жобалары туралы түпкiлiктi шешiм қабылдау өкілеттiгiн Москва қаласы, 1998 жылғы 25 қарашадағы Экономикалық одақтың Халықаралық экономикалық Комитетi Президиуымына беру туралы Шешiмді орындау үшiн Саратов қаласында 1999 жылғы 13 қаңтарда қабылданған Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсiптерiнiң тарифтiк-білiктілiк бiрыңғай анықтамалығы мен Қызметшілер лауазымдарының бiлiктiлiк анықтамалығын қолдану жөнiндегi ынтымақтастық туралы Келiсiмнiң түпнұсқалық көшiрмесi екендігін растаймын.
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы
Атқарушы хатшысының
Бiрiншi орынбасары

Статья 14
Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему других государств, разделяющих его цели и принципы, путем передачи депозитарию документов о таком присоединении.
Статья 15
Настоящее Соглашение действует в течение пяти лет со дня его вступления в силу. По истечении этого срока Соглашение автоматически продлевается каждый раз на один год, если Стороны не примут иного решения.
Статья 16
Каждая из Сторон может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее чем за шесть месяцев до выхода.
Совершенно в городе Саратове 13 января 1999 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном Секретариате Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство                       За Правительство
Азербайджанской Республики             Республики Молдова
За Правительство                       За Правительство
Республики Армения                     Российской Федерации
За Правительство                       За Правительство
Республики Беларусь                    Республики Таджикистан
За Правительство                       За Правительство
Грузии                                 Туркменистана
За Правительство                       За Правительство
Республики Казахстан                   Республики Узбекистан
За Правительство                       За Правительство
Кыргызской Республики                  Украины
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Соглашения о сотрудничестве по применению Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих и Квалификационного справочника должностей служащих, принятого 13 января 1999 года в городе Саратове во исполнение решения о делегировании полномочий на принятие окончательных решений об отдельных проектах документов от имени Совета глав правительств Содружества Независимых Государств Президиуму Межгосударственного экономического Комитета Экономического союза от 25 ноября 1998 года, город Москва. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Соглашения хранится в Исполнительном Секретариате Содружества Независимых Государств.
Первый заместитель
Исполнительного секретаря
Содружества Независимых Государств