"Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2003 жылғы 12 ақпан N 152
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Мемлекеттiк және мемлекет кепілдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
"Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдік берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 784-құжат; 2001 ж., N 21-22, 282-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
Заңның мәтiнiндегi "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінде", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне", "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінiң" деген сөздер "бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілетті орган", "бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен", "бюджеттi атқару жөнiндегі уәкiлеттi органда", "бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға", "бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-бапта:
4) тармақшадағы ", жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздер алынып тасталсын;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) банктің кепiлдiгi - заем алушы заем туралы шарт (келiсiм) бойынша одан тиесiлi соманы белгіленген мерзiмде төлемеген жағдайда банктiң бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның алдындағы мемлекеттiк емес заем бойынша берешектi өтеу жөнiндегi мiндеттемесi;";
21) тармақша алынып тасталсын;
4-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "оларға қызмет көрсету және өтеу," деген сөздерден дейiн "мемлекеттiк кепiлдіктер беру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың 1) және 8) тармақшалары алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган:
1) мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу саясатын әзiрлейдi;
2) мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыш пен қарыз алуды жоспарлау мен талдауды жүзеге асырады";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өкiлдi органға жергiлiктi инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшiн, сондай-ақ бюджет заңдарында көзделген басқа да мақсаттарға заемдар тарту қажеттігі туралы ұсыныстар енгiзедi;";
3) тармақшадағы "сыртқы" деген сөз алынып тасталсын;
6-баптың төртінші бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк қарыз алуы жергiлiктi инвестициялық жобаларды қаржыландыру мақсатында, сондай-ақ бюджет заңдарында көзделген басқа да мақсаттарда жүзеге асырылады.";
9-баптың 3-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "белгiленген қарыз алу және борыш лимиттерiмен" деген сөздер "белгiленген борыш лимитiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi бiрiншi сөйлем алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жергілiктi атқарушы органдардың сыртқы заемдарды тартуына жол берiлмейді.";
10-баптың 3-тармағындағы "инвестициялық бағдарламаларды" деген сөздер "жергiлiктi инвестициялық жобаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-баптың 1) тармақшасында:
бiрiнші бөлiктегi "бағалау және алдағы он жылдық кезеңге" деген сөздер "жыл сайын нақтылай отырып, бағалау және алдағы үш жылдық кезеңге" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл құжатты дайындауды бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлетті орган бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесе отырып экономикалық дамудың орта мерзiмдi болжамы, жинақталған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың көлемi мен құрылымы, несие капиталы рыногындағы өзгерістердің болжамдары негiзiнде жүзеге асырады;";
16-баптың бесiншi бөлiгi алынып тасталсын;
18-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк кепілдіктерді беру лимитiнiң көлемi осы лимит белгiленген тиiстi жылдың шегiнде ғана пайдаланылуы мүмкiн.";
20-баптың 1-тармағында:
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының тиiсті кезеңге арналған Мемлекеттік инвестициялар бағдарламасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен бекiтiлетiн, тиiстi кезеңге арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi бар мемлекеттiк емес заемдар қаражатының есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банктік қадағалау саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша бюджеттi атқару жөнiндегі уәкiлеттi орган белгiлейтiн заемдардың қайтарылуын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын банк кепiлдiгiнiң болуы;";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2003 года N 152
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О государственном и
гарантированном государством заимствовании и долге"
Внести в Закон Республики Казахстан от 2 августа 1999 г. "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 784; 2001 г., N 21-22, ст. 282) следующие изменения и дополнения:
в тексте Закона слова "Министерство финансов Республики Казахстан", "Министерства финансов Республики Казахстан", "Министерством финансов Республики Казахстан", "Министерстве финансов Республики Казахстан", "Министерству финансов Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по исполнению бюджета", "уполномоченного органа по исполнению бюджета", "уполномоченным органом по исполнению бюджета", "уполномоченном органе по исполнению бюджета", "уполномоченному органу по исполнению бюджета";
в статье 1:
в подпункте 4) слова ", местных исполнительных органов" исключить;
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) гарантия банка - обязательство банка перед уполномоченным органом по исполнению бюджета по погашению задолженности по негосударственному займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся с него суммы по договору (соглашению) о займе в установленный срок;";
подпункт 21) исключить;
в статье 4:
в подпункте 3) пункта 2 после слов "отдельно по каждому виду государственных эмиссионных ценных бумаг," дополнить словами "отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий,";
подпункты 1) и 8) пункта 4 исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) разрабатывает политику государственного и гарантированного государством заимствования;
2) осуществляет планирование и анализ государственного и гарантированного государством долга и заимствования";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) вносит в представительный орган предложения о необходимости привлечения займов для финансирования местных инвестиционных проектов, а также на другие цели, предусмотренные бюджетным законодательством;";
в подпункте 3) слово "внешних" исключить;
часть четвертую статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Государственное заимствование местными исполнительными органами осуществляется в целях финансирования местных инвестиционных проектов, а также на другие цели, предусмотренные бюджетным законодательством.";
в пункте 3 статьи 9:
в части первой слова "установленными лимитами заимствования и" заменить словами "установленным лимитом";
в части второй первое предложение исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Не допускается привлечение местными исполнительными органами внешних займов.";
в пункте 3 статьи 10 слова "инвестиционных программ" заменить словами "местных инвестиционных проектов";
в подпункте 1) статьи 14:
в части первой слова "десятилетний период" заменить словами "трехлетний период с ежегодным уточнением";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Подготовка этого документа осуществляется уполномоченным органом по бюджетному планированию совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета и Национальным Банком Республики Казахстан на основе среднесрочного прогноза экономического развития страны, объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга, прогнозов изменений на рынках ссудного капитала;";
часть пятую статьи 16 исключить;
статью 18 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Объем лимита предоставления государственных гарантий может быть использован только в пределах соответствующего года, на который установлен данный лимит";
в пункте 1 статьи 20:
в подпункте 2) слова "в Программу государственных инвестиций Республики Казахстан на соответствующий период" заменить словами "в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан на соответствующий период, утверждаемый решением Правительства Республики Казахстан";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) иметь гарантию банка, удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом в области банковского надзора;";

мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3) және 3-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) салалық уәкiлеттi органның оң қорытындысы болуы;
3-2) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы болуы;
3-3) экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы болуы;
3-4) бюджеттiк жоспарлау жөніндегі уәкiлеттi органның оң қорытындысы болуы;";
21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктердi беру үшiн жобаларды iрiктеу Мемлекеттiк кепiлдiктер беру үшiн жобаларды iрiктеудi экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi бар мемлекеттiк емес заемдар қаражатының есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесiн жыл сайын қалыптастыру жолымен жүргiзеді.";
24-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "ол белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алынып тасталсын;
25-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Yкiметі заем туралы шарттардың (келiсiмдердiң) талаптарына сәйкес республикалық бюджетте көзделген қаражат есебiнен мемлекеттiк кепiлдіктерді орындау жолымен мемлекет кепілдік берген борышты мерзiмiнен бұрын өтеуді жүзеге асыруға құқылы";
мынадай мазмұндағы 25-2-баппен толықтырылсын:
"25-2-бап. Мемлекет кепілдік берген заем бойынша Заем алушыны ауыстыру".
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi қабылданған жағдайда заем туралы шарт (келiсiм) тараптарының келiсiмi бойынша мемлекет кепiлдiк берген заем бойынша Заем алушы ауыстырылуы мүмкiн.
Мемлекет кепiлдiк берген заем бойынша Заем алушы ауыстырылған жағдайда кредитордың талабы бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметінiң шешiмi негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк кепiлдіктi ауыстыруы немесе растауы мүмкiн.
Бұл ретте кепiлдік берiлетiн заем сомасы бұрын берiлген мемлекеттiк кепiлдік бойынша заемның сомасынан аспауы керек.
Жаңадан берiлген мемлекеттiк кепiлдiкке осы Заңның 18-бабының бiрiншi бөлiгiнде белгiленген шектеулер қолданылмайды.";
26-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ол мемлекет кепiлдiк берген заем құрылымын өзгерту және ол бойынша Заем алушыны ауыстыру кезiнде жаңасымен ауыстырылса, қолданылуын тоқтатады.";
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік кепiлдiк кредитордың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен өз iс-әрекетiн мерзiмiнен бұрын тоқтатады және қайтарып алынады";
28-баптың екiншi бөлiгiндегi қарсы кепiлдiк берген екiншi деңгейдегі" деген сөздер "кепiлдiк берген" деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3) и 3-4) следующего содержания:
"3-1) иметь положительное заключение отраслевого уполномоченного органа;
3-2) иметь положительное заключение уполномоченного органа по исполнению бюджета;
3-3) иметь положительное заключение уполномоченного органа по экономическому планированию;
3-4) иметь положительное заключение уполномоченного органа по бюджетному планированию;";
статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Отбор проектов для предоставления государственных гарантий
Отбор проектов для предоставления государственных гарантий производится путем ежегодного формирования уполномоченным органом по экономическому планированию перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
в части первой статьи 24 слова "в установленном им порядке" исключить;
статью 25 дополнить частью следующего содержания:
"Правительство Республики Казахстан вправе осуществлять в соответствии с условиями договоров (соглашений) о займах досрочное погашение гарантированного государством долга путем исполнения государственных гарантий за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете";
дополнить статьей 25-2 следующего содержания:
"Статья 25-2. Замена Заемщика по гарантированному государством займу
Замена Заемщика по гарантированному государством займу допускается по соглашению сторон договора (соглашения) о займе в случае принятия решения Правительства Республики Казахстан.
В случае замены Заемщика по гарантированному государством займу, государственная гарантия может быть заменена или подтверждена уполномоченным органом по исполнению бюджета по требованию кредитора на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Гарантируемая при этом сумма займа не может превышать сумму займа по ранее выданной государственной гарантии. На вновь выданную государственную гарантию не распространяются ограничения, установленные в части первой статьи 18 настоящего Закона.";
в статье 26:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) она заменена на новую при реструктуризации и замене Заемщика по гарантированному государством займу.";
дополнить частью следующего содержания:
"Государственная гарантия по согласованию с кредитором досрочно прекращает свое действие и отзывается в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан";
в части второй статьи 28 слова "второго уровня, предоставивший контргарантию" заменить словами ", предоставивший гарантию".
Президент
Республики Казахстан