Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау және пайдалану ережесiн, Геодезиялық пункттерді қорғау туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 маусымдағы N 593 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 542 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау және пайдалану ережесi ;
3) Геодезиялық пункттердi қорғау туралы ереже бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 23 маусымдағы
N 593 қаулысымен
бекітілген
Геодезиялық және картографиялық қызмет саласындағы
мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру
ережесi
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 23 маусымдағы
N 593 қаулысымен
бекітiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау және пайдалану ережесi
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шiлдедегi және "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Заңдарына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының (бұдан әрі - Қор) құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау және пайдалану тәртiбiн анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Қор геодезиялық және картографиялық қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған және жалпымемлекеттiк, салааралық арнаулы және (немесе) салалық маңызы бар геодезиялық, картографиялық, топографиялық, гидрографиялық, аэроғарыштық түсiрiлiм, гравиметриялық материалдар мен деректердiң (бұдан әрi - материалдар мен деректер) жиынтығын бiлдiредi.

Об утверждении Правил формирования, сбора, хранения и использования документов Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан, Правил об охране геодезических пунктов
Постановление Правительства Республики Kазахстан от 23 июня 2003 года № 593. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
2) Правила формирования, сбора, хранения и использования документов Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан;
3) Правила об охране геодезических пунктов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июня 2003 года N 593
Правила
осуществления государственного надзора в области
геодезической и картографической деятельности
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июня 2003 года N 593
Правила
формирования, сбора, хранения и использования
документов Национального картографо-геодезического фонда
Республики Казахстан
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 3 июля 2002 года " О геодезии и картографии" и от 22 декабря 1998 года " О национальном архивном фонде и архивах" и определяют порядок формирования, сбора, хранения и использования документов Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан (далее - Фонд).
1. Общие положения
1. Фонд представляет собой совокупность геодезических, картографических, топографических, гидрографических, аэрокосмосъемочных, гравиметрических материалов и данных (далее - материалы и данные), полученных в результате осуществления геодезической и картографической деятельности и имеющих общегосударственное межотраслевое, специальное и (или) отраслевое значения.

2. Қордың графикалық, сандық, электрондық, фотосуреттiк, қағаз және өзге де нысандар мен түрлердегi материалдары мен деректерi орталықтандырылған мемлекеттiк есепке алуға, сақтауға және пайдалануға жатады.
Қорға осы Ережеге қосымшаға сәйкес Тiзбе бойынша материалдар мен деректер енгiзiледi.
3. Қордың құжаттары мемлекеттiк меншiкте болады және оларды мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру, сатып алу-сату, айырбастау немесе сыйға тарту объектiсi етуге, сондай-ақ басқа мемлекетке тұрақты сақтауға әкетуге болмайды.
2. Қор құжаттарын қалыптастыру және жинау
4. Қорды қалыптастырудың негiзi геодезиялық және картографиялық қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде құрылған материалдар мен деректер болып табылады.
5. Қордың құжаттары ауқымы мен оларды сақтау мерзiмдерiн ескере отырып, геодезиялық және картографиялық қызметтiң бағыттары бойынша қалыптасады.
Қордың құжаттарын пайдалану қолайлы болу үшiн материалдарды орналастыру сызбасы берiлетiн көрсеткiштер жасалған.
6. Геодезиялық және картографиялық қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар өздерi жасаған Қорға енгiзiлуге жататын геодезиялық және картографиялық материалдар мен деректер көшiрмелерiнiң бiр данасын авторлық құқықтарын сақтай отырып тегін бередi.
Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтерi бар материалдар мен деректер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Қорға берiледi.
7. Материалдар мен деректердi Қордың құрамына жатқызу, материалдар мен деректердi сақтауға iрiктеу, сондай-ақ сақтау мерзiмдерi өткендерiн жою құжаттардың құндылығын мемлекеттiк сараптау негiзiнде жүргiзiледi.
8. Уәкiлеттi орган мемлекеттiк сараптама-тексеру комиссиясын құрайды және ол туралы ереженi бекiтедi.
9. Сараптама-тексеру комиссиясының қорытындысы негiзiнде уәкiлеттi орган материалдар мен деректердi қалыптастыру және толықтыру көздерiнiң тiзiмдерiн бекiтедi, оларды Қордың құрамына жатқызу туралы, сондай-ақ оның құрамынан шығару туралы шешiмдер қабылдайды.
3. Қордың құжаттарын сақтау
10. Қордың материалдары мен деректерi осы мақсатқа арнайы арналған үй-жайларда (қоймаларда) сақталады.
11. Қордың материалдары мен деректерi жұмыс түрлерi бойынша топтастырылады, жүйелендiрiледi, есепке алынады, орналастырылады және сақталады.
4. Қордың құжаттарын пайдалану
12. Қордың материалдары мен деректерi мемлекеттiк органдарды, жеке және заңды тұлғаларды геодезиялық және картографиялық өнiммен және ақпаратпен қамтамасыз ету үшiн пайдаланылады.
13. Геодезиялық және картографиялық қызмет субъектiлерiнiң өтiнiмдерi бойынша материалдар мен геодезиялық деректерін, оның ішінде «қызмет бабында пайдалану үшін» белгісі бар немесе олардың көшірмелерiн Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қоры бередi.

2. Материалы и данные Фонда в графической, цифровой, электронной, фотографической, бумажной и иных формах и видах подлежат централизованному государственному учету, хранению и использованию.
В Фонд включаются материалы и данные по Перечню согласно приложению к настоящим Правилам.
3. Документы Фонда находятся в государственной собственности и не могут быть объектом разгосударствления и приватизации, купли-продажи, обмена и дарения, а также вывезены на постоянное хранение в другие государства.
2. Формирование и сбор документов Фонда
4. Основой формирования Фонда являются материалы и данные, созданные в результате осуществления геодезической и картографической деятельности.
5. Документы Фонда формируются по направлениям геодезической и картографической деятельности с учетом масштабов и сроков их хранения.
Для удобства пользования документами Фонда составлены указатели, в которых дается схема размещения материалов.
6. Физические и юридические лица, осуществляющие геодезическую и картографическую деятельность, безвозмездно представляют один экземпляр копий созданных ими геодезических и картографических материалов и данных, подлежащих включению в Фонд с сохранением авторских прав.
Материалы и данные, содержащие сведения, составляющие государственные секреты, передаются в Фонд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Отнесение материалов и данных к составу Фонда, отбор материалов и данных на хранение, а также их уничтожение по истечению сроков хранения производятся на основании государственной экспертизы ценности документов.
8. Уполномоченный орган образует государственную экспертно-проверочную комиссию и утверждает положение о ней.
9. На основании заключения экспертно-проверочной комиссии уполномоченный орган утверждает списки источников формирования и пополнения, принимает решения об отнесении материалов и данных к составу Фонда, а также об их исключении из его состава.
3. Хранение документов Фонда
10. Материалы и данные Фонда хранятся в специально приспособленных для этой цели помещениях (хранилищах).
11. Материалы и данные Фонда концентрируются, систематизируются, учитываются, размещаются и хранятся по видам работ.
4. Использование документов Фонда
12. Материалы и данные Фонда используются для обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц геодезической и картографической продукцией и информацией.
13. Материалы и геодезические данные, в том числе с пометкой «для служебного пользования» или их копии выдаются Национальным картографо-геодезическим фондом Республики Казахстан по заявкам субъектов геодезической и картографической деятельности.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14. Қордың материалдары мен деректерiн пайдаланып болғаннан кейiн олар бiр ай iшiнде қайтарылуға тиiс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
картографиялық-геодезиялық
қорының құжаттарын қалыптастыру,
жинау, сақтау және пайдалану
ережесiне қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құрамына енгiзiлетiн материалдар мен деректердiң Тізбесі
1. Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды орындауға арналған техникалық жобалар.
2. Мемлекеттiк нивелирлiк желiлердi, барлық сыныптар мен разрядтардағы геодезиялық желiлердi, гравиметриялық iргелi және бiрiншi сыныпты желiлердi жасау, дамыту және жұмыс iстеу жағдайында ұстап тұру жөнiндегi техникалық есептер, координаттар мен биiктiктердiң каталогтары және басқа да материалдар мен деректер.
3. Геодезиялық және картографиялық қызметтi қамтамасыз ету мақсатында Жердi қашықтықтан зондылаудың бастапқы және туынды материалдары мен деректерi (аэрофототүсiрiлiмдер мен ғарыштық түсiрiлiмдер), аэрофототүсiрiлiмдердiң паспорттары, арнайы аспаптардың деректерi, түсiрiлiмдердi картографиялық байланыстырудың сызбалары.
4. Геодезиялық, гравиметриялық, ғарыштық өлшемдер базасында геодинамикалық зерттеулердiң материалдары мен деректерi.
5. Жергiлiктi жердiң, оның iшiнде теңiздер, көлдер, өзендер мен су қоймалары қайраңдарының топографиялық түсiрiлiмдер бойынша техникалық есептерi (ауқымы 1: 2 000 және кiшi).
6. Мемлекеттiк топографиялық карталардың, оның iшiнде теңiздер, көлдер, өзендер, су қоймалары қайраңдарының карталарының, қалалар мен елдi мекендердiң жоспарларының (ауқымы 1: 2 000 және кiшi) графикалық, сандық, фотосуреттiк, электрондық нысандардағы түпнұсқалары мен көшiрмелерi, сондай-ақ көрсетiлген карталар мен жоспарлардың таралымдық бедерлемелерi.
7. Жалпымемлекеттiк және салааралық мақсаттағы жалпыгеографиялық, саяси-әкiмшiлiк, ғылыми-әкiмшiлiк, ғылыми-анықтама және басқа да тақырыптық карталар мен атластардың, оқу картографиялық құралдардың түпнұсқалары, туынды өнiм жасау үшiн негiз болып табылатын картографиялық материалдардың таралымдық бедерлемелерi.
8. Құжаттамасы бар кезекшi (анықтама) топографиялық карталар, оның iшiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы мен әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң шекараларын және шетел мемлекеттерiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдар.
9. Географиялық атаулардың мемлекеттiк каталогы және олардың негiзгi материалдары, Қазақстан Республикасының, шетел мемлекеттерiнiң аумақтарындағы, материктер мен мұхиттардағы географиялық объектiлер атауларының сөздiктерi мен анықтамалары.

Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
14. После завершения использования материалов и данных Фонда они подлежат возврату в течение месяца.
Приложение
к Правилам формирования, сбора,
хранения и использования
документов Национального
картографо-геодезического фонда
Республики Казахстан
Перечень
материалов и данных, включаемых в состав
Национального картографо-геодезического фонда
Республики Казахстан
1. Технические проекты на выполнение топографо-геодезических и картографических работ.
2. Технические отчеты, каталоги координат и высот и другие материалы и данные по созданию, развитию и поддержанию в рабочем состоянии государственных нивелирных сетей, геодезических сетей всех классов и разрядов, гравиметрических фундаментальной и первого класса сетей.
3. Первичные и производные материалы и данные дистанционного зондирования Земли (аэрофотосъемки и космической съемки) в целях обеспечения геодезической и картографической деятельности, а также паспорта аэрофотосъемки, данные специальных приборов, схемы картографической привязки съемок.
4. Материалы и данные геодинамических исследований на базе геодезических, гравиметрических, космических измерений.
5. Технические отчеты по топографическим съемкам местности (масштаб 1:2 000 и мельче), в том числе шельфа морей, озер, рек и водохранилищ.
6. Оригиналы и копии государственных топографических карт, в том числе шельфа морей, озер, рек, водохранилищ, планов городов и населенных пунктов (масштаб 1:2 000 и мельче) в графической, цифровой, фотографической, электронной формах, а также тиражные оттиски указанных карт и планов.
7. Оригиналы общегеографических, политико-административных, научно-административных, научно-справочных и других тематических карт и атласов общегосударственного и межотраслевого назначения, учебных картографических пособий, тиражные оттиски картографических материалов, являющихся основой для создания производной продукции.
8. Дежурные (справочные) топографические карты с документацией, в том числе материалы по установлению государственной границы Республики Казахстан и границ административно-территориальных единиц и границ иностранных государств.
9. Государственный каталог географических названий и исходные материалы к нему, словари и справочники наименований географических объектов на территории Республики Казахстан, иностранных государств, материков и океанов.

10. Геодезиялық және картографиялық қызмет, мұрағат iсi, құпиялылық режимi саласындағы нормативтiк-техникалық құжаттар.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 23 маусымдағы
N 593 қаулысымен
бекiтiлген
Геодезиялық пункттердi қорғау туралы
ереже
1. Осы Ереже "Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шілдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және геодезиялық пункттердi қорғауды қамтамасыз ету тәртiбiн анықтайды.
2. Мемлекеттiк геодезиялық желiнiң геодезиялық пункттерi (астрономиялық-геодезиялық, геодезиялық, нивелирлiк және гравиметриялық пункттер, жер бетiндегi белгiлер мен осы пункттердiң орталығы), сондай-ақ арнайы геодезиялық желiлер пункттерi (орталықтар, бақылау таңбалары, сыртқы белгiлер, бағдарлық пункттер) мемлекеттiк меншiк болып табылады және мемлекеттiң қорғауында болады.
3. Геодезиялық пункттердi есепке алу мен олардың сақталуының қамтамасыз етiлуiн бақылауды геодезия және картография саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Геодезиялық пункт орталықтан, сыртқы белгiден және геодезиялық белгiнiң шекарасы болып табылатын жыра немесе бел түрiндегi сыртқы безендiруден тұрады.
Геодезиялық пункттiң сыртқы безендiруi болмаған жағдайда сыртқы белгiнiң негізі оның шекарасы болып табылады.
Арнайы орталықтары ғимараттар мен басқа да құрылыстардың қабырғаларына салынған геодезиялық пункттер үшiн пункттердiң шекаралары мен қорғау аймақтары белгiленбейдi.
Бұл жағдайда қабырғалық марка немесе қабырғалық репер қорғалуға тиiс.
5. Геодезиялық пункт орналасқан жер учаскесi, геодезиялық белгiнiң шекарасы және оларды бойлай жағаланған енi 1 метр жер жолағы геодезиялық пункттi қорғау аймағы болып табылады.
6. Геодезиялық-пункттердiң сақталуын қадағалауды уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
7. Уәкiлеттi органның рұқсатынсыз геодезиялық пункттердi қорғау аймағының шегiнде геодезиялық пункттердi бүлдiруге немесе жоюға әкеп соғатын немесе геодезиялық өлшемдер жүргiзу кезiнде қиындықтар туғызатын жұмыстарды орындауға тыйым салынады.
8. Аумағында геодезиялық пункттер орналасқан жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жердi пайдаланушылар геодезиялық пункттердiң бүлiнуiнiң немесе жойылуының барлық жағдайлары туралы уәкілеттi органға хабарлауға мiндетті.
9. Геодезиялық пункттердiң бүлiнгендiгi немесе жойылғандығы туралы ақпарат келiп түскен жағдайда уәкiлеттi орган осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша бүлiнген немесе жойылған геодезиялық пункттерге акт жасайды.

10. Нормативно-технические документы в области геодезической и картографической деятельности, архивного дела, режима секретности.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июня 2003 года N 593
Правила
об охране геодезических пунктов
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" и определяют порядок обеспечения охраны геодезических пунктов.
2. Геодезические пункты (астрономо-геодезические, геодезические, нивелирные и гравиметрические пункты, наземные знаки и центры этих пунктов) государственной геодезической сети, а также пункты специальных геодезических сетей (центры, контрольные марки, наружные знаки, ориентирные пункты) являются государственной собственностью и находятся под охраной государства.
3. Учет геодезических пунктов и контроль за обеспечением их сохранности осуществляет уполномоченный орган в области геодезии и картографии (далее - уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Геодезический пункт состоит из центра, наружного знака и внешнего оформления в виде канавы или вала, являющейся границей геодезического знака.
В случае отсутствия внешнего оформления геодезического пункта основание наружного знака является его границей.
Для геодезических пунктов, специальные центры которых заложены в стены зданий и других сооружений, границы пунктов и охранные зоны не устанавливаются.
В этом случае охране подлежит стенная марка или стенной репер.
5. Земельный участок, на котором расположен геодезический пункт, граница геодезического знака и полоса земли шириной 1 метр вдоль их является охранной зоной геодезических пунктов.
6. Наблюдение за сохранностью геодезических пунктов осуществляют уполномоченный орган и его территориальные органы.
7. В пределах охранной зоны геодезических пунктов запрещается без разрешения уполномоченного органа выполнять работы, которые могут повлечь повреждение или уничтожение геодезических пунктов или создать затруднения при производстве геодезических измерений.
8. Собственники и землепользователи земельных участков, на территории которых размещены геодезические пункты, обязаны сообщать в уполномоченный орган обо всех случаях повреждения или уничтожения геодезических пунктов.
9. В случаях поступления информации о повреждениях или уничтожении геодезических пунктов уполномоченный орган составляет акт на поврежденные или уничтоженные геодезические пункты по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

10. Геодезиялық пункттердi бұзу немесе қайта салу (көшiру) уәкiлеттi органның рұқсатымен жүргiзiледi.
11. Геодезиялық пункттердiң бүлiнуiне немесе жойылуына (бұзу) әкеп соғуы мүмкiн құрылыс жұмыстарын жүргiзген, карьерлердi өндiрген, құрылыстарды салған немесе бұзған және басқа да жұмыстарды жүргiзген жағдайда, осындай жұмыстарды жүргiзетін адамдар геодезиялық пункттердi көшiру немесе бұзу мүмкiндiгi туралы уәкiлеттi органға алдын ала сұрау салады.
12. Уәкiлеттi орган әрбiр нақты жағдайда геодезиялық пункттердiң тығыздығын, қолда бар геодезиялық желiлердi дамыту және жаңарту перспективаларын ескере отырып, геодезиялық пункттердi көшiрудiң қажеттiгi немесе бұзудың мүмкiндiгi туралы мәселенi шешедi және телiмiнде көшiрiлетiн немесе бұзылатын геодезиялық пункттер орналасқан мүдделi ұйымдарды, жердi пайдаланушыларды және жер телiмдерiнiң меншiк иелерiн қабылданған шешiм туралы жазбаша түрде хабардар етедi.
13. Геодезиялық пункттерді жүйелi түрде зерттеудi және қалпына келтiрудi, ал қажет болған кезде толық қалпына келтiрудi:
қалалық аумақтарда - уәкiлеттi орган;
қалған жерлерде - келiсiлген жоспарлар бойынша уәкiлеттi орган мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жүзеге асырады.
14. Геодезиялық пункттердi жою немесе бүлдiру және олар дайындаған материалдарды тонау Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес жауапкершiлiк жүктейдi.
Геодезиялық пункттердi қорғау
туралы ережесiне қосымша
Геодезиялық пункттiң бүлiнуi (жойылуы) туралы
Aкт
20__ ж. "__"____________             _____________________________
(елдi мекен пунктiнiң атауы,
почталық мекен-жайы
_____________________________
Бiз төмендегi қол қоюшылар _________________________________
(актiнi жасаушының тегi, және
__________________________________________________________________
әкесiнiң аты, лауазымы, мекеменiң атауы)
__________________________________________________________________
геодезиялық пункттiң бүлiнуi (жойылу) туралы осы актiнi жасадық
__________________________________________________________________
(пункттiң атауы немесе нөмiрi)
____________________________________________________ орналасқан
__________________________________________________________________
(сақталуын қадағалау үшiн пункттi беру актiсiне сәйкес)
20__ ж. "___" __________ акт бойынша сақталуын бақылау үшiн қабылданған
Қараған кезде анықталады _________________________________________
(орталықтық жай-күйiн, сыртқы белгiсi, __________________________________________________________________
бағдарлы пункттер және сыртқы ресiмделуi, пункттiң бұзылуына
__________________________________________________________________
немесе жойылуына әкеп соқтырған себептер, сондай-ақ кiнәлi
адамдар көрсетiледi;
__________________________________________________________________
Қолдары ________________________
________________________

10. Снос или перезакладка (перенос) геодезических пунктов производится с разрешения уполномоченного органа.
11. В случаях производства строительных работ разработки карьеров, возведения или сноса сооружений и проведения других работ, которые могут повлечь повреждение или уничтожение (снос) геодезических пунктов, лица, проводящие такие работы, заблаговременно запрашивают уполномоченный орган о возможности переноса или сноса геодезических пунктов.
12. Уполномоченный орган в каждом конкретном случае исходя из плотности геодезических пунктов, перспектив развития и обновления существующей геодезической сети решает вопрос о необходимости переноса или возможности сноса геодезических пунктов, и письменно информируют о принятом решении заинтересованные организации, землепользователей и собственников земельных участков, на участках которых расположены переносимые или сносимые геодезические пункты.
13. Систематическое обследование и восстановление, а при необходимости и полное восстановление геодезических пунктов осуществляют:
на городских территориях уполномоченный орган;
на остальных землях - уполномоченный орган и Министерство обороны Республики Казахстан по согласованным планам.
14. Уничтожение или повреждение геодезических пунктов и хищение материалов, из которых они изготовлены, влечет за собой ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам об охране
геодезических пунктов
Акт
о повреждении (уничтожении) геодезического пункта
"__" _____20___г.            _________________________________
(наименование населенного пункта,
почтовый адрес)
Мы, нижеподписавшиеся _____________________________________________
(фамилия, имя и отчество, должность,
___________________________________________________________________
составивших акт, наименование учреждения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
составили настоящий акт о повреждении (уничтожении) геодезического
пункта ____________________________________________________________
(наименование или номер пункта)
____________________________________________________ расположенного
___________________________________________________________________
(в соответствии с актом сдачи пункта для наблюдения
за сохранностью)
принятого для соблюдения за сохранностью по акту "__" ____20__г.
При осмотре обнаружено ____________________________________________
(указать состояние центра, наружного знака,
___________________________________________________________________
ориентирных пунктов и внешнего оформления причины, повлекшие
___________________________________________________________________
повреждение или уничтожение пункта, а также виновных лиц)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подписи ___________________
___________________
___________________