Құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуге қатысқан құтқарушыларды медициналық және психологиялық оңалту ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 991 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 173 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Авариялық-құтқару қызметi және құтқарушылардың мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 27 наурыздағы Заңына сәйкес және құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қатысқан құтқарушыларды медициналық және психологиялық оңалту ережесiн белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қатысқан құтқарушыларды медициналық және психологиялық оңалту ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 29 қыркүйектегі
N 991 қаулысымен
бекiтiлген
Құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қатысқан
құтқарушыларды медициналық және психологиялық оңалту
ережесi
1. Осы Ереже "Авариялық-құтқару қызметi және құтқарушылардың мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшiн әзiрлендi және табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды (бұдан әрi - төтенше жағдайлар) жою жөнiндегi құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қатысқан құтқарушыларды медициналық және психологиялық оңалтуды жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қатысқан құтқарушыларды оңалту құтқарушылардың психофизиологиялық жағдайын анықтауға; құтқарушылардың төтенше жағдайларды жою кезiндегi жоғары жұмыс iстеу қабiлеттігін қалпына келтiруге және сақтауға; төтенше жағдайларды жоюға қатысуға байланысты жарақат алған, ауырған және созылмалы аурулары ушыққан жағдайда қалпына келтiру терапиясын жүргiзуге; ағзадан радиоактивтi, улы және басқа зиянды заттарды шығаруға; психоэмоционалдық жағдайды түзетуге және нормаға келтiруге бағытталған.
3. Кәсiби авариялық-құтқару қызметтерi мен құралымдарының, ерiктi авариялық-құтқару құралымдарының құтқарушылары, сондай-ақ көрсетiлген құралымдардың құрамына кiрмейтiн құтқарушылар оларда олардың құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге арналған аттестаттаудан өткендiгін растайтын құжаттар болған кезде оңалтуға жатады.

Об утверждении Правил медицинской и психологической реабилитации спасателей, принимавших участие в проведении спасательных и неотложных работ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года N 991. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 173
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" от 27 марта 1997 года и в целях определения порядка медицинской и психологической реабилитации спасателей, принимавших участие в проведении спасательных и неотложных работ, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинской и психологической реабилитации спасателей, принимавших участие в проведении спасательных и неотложных работ.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 сентября 2003 года N 991
Правила
медицинской и психологической реабилитации спасателей, принимавших участие в проведении спасательных и
неотложных работ
1. Настоящие Правила разработаны во исполнение Закона Республики Казахстан "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" и определяют порядок проведения медицинской и психологической реабилитации спасателей, принимавших участие в проведении спасательных и неотложных работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (далее - чрезвычайные ситуации).
2. Реабилитация спасателей, принимавших участие в проведении спасательных и неотложных работ, направлена на определение психофизиологического состояния спасателей; восстановление и поддержание высокой работоспособности спасателей при ликвидации чрезвычайных ситуаций; проведение восстановительной терапии в случаях травм, заболеваний и обострения хронических заболеваний, связанных с участием в ликвидации чрезвычайных ситуаций; выведение из организма радиоактивных, ядовитых и других вредных веществ; коррекцию и нормализацию психоэмоционального состояния.
3. Реабилитации подлежат спасатели профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований, добровольных аварийно-спасательных формирований, а также спасатели, не входящие в состав указанных формирований, при наличии у них документов, подтверждающих их аттестацию на проведение спасательных и неотложных работ.

4. Құтқарушыларды оңалту: амбулаторлық-емдеу және тұрақты медициналық көмек нысандарында жүзеге асырылады.
5. Оңалтуға денсаулығының, психоэмоционалдық жағдайының уақытша немесе тұрақты бұзылуы, жұмыс iстеу қабiлетiнiң төмендеуi немесе жоғалуы байқалған құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргiзуге қатысқан құтқарушылар құтқарушының кiтабында оның құтқару және шұғыл жұмыстарға қатысқандығы туралы жазба болған кезде жiберiледi.
Төтенше жағдайларды жою кезiнде техногендiк, табиғи және психологиялық факторлардың адамға зиянды әсер етуi нәтижесiнде денсаулығының бұзылуына: жаралану (контузия, жарақат алу, мертiгу); радиациялық, химиялық және бактериологиялық зақымдану; асқынған соматикалық және жұқпалы аурулар; созылмалы аурулардың асқынуы; психоэмоционалдық және психосоматикалық бұзылулар жатады.
6. Құтқарушыны оңалтуды жүргiзу қажеттiлiгi туралы қорытындыны мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымы төтенше жағдайлардың ауданынан тұрақты жұмыс орнына келгеннен кейiн 7 күннен кешiктiрмей бередi. Оңалту нысанын емдеушi дәрiгер немесе құтқарушыларды оңалту нысанын таңдау өлшемдерi негiзiнде денсаулық сақтау ұйымының медициналық комиссиясы белгілейді.
7. Медициналық оңалту нысандарын таңдау өлшемдерi мыналар болып табылады:
1) амбулаторлық-емханалық оңалту үшiн - ұзаққа созылған оңалтуды талап етпейтiн және денсаулық жағдайының нашарлауын және асқынуын болдырмайтын зорығу, психоэмоционалдық шаршау, асқынған аурулары немесе созылмалы ауруларының ушығуы пайда болуы салдарынан туындаған денсаулығының бiршама бұзылуы және жұмыс iстеу қабiлетiнiң төмендеуi;
2) тұрақты оңалту үшiн - тұрақты жағдайда тексеру мен емдеудiң арнайы әдiстерiн талап ететiн жаралану (контузия, жарақат алу, мертiгу), жүйке-психикалық бұзылуы, асқынған соматикалық және жұқпалы аурулар, радиациялық, химиялық және бактериологиялық факторлардың әсерiнен зақымдануы, сондай-ақ амбулаторлық-емханалық оңалтудың жеткiлiксiз тиiмділігi.
Құтқарушылар төтенше жағдайларды жоюға қатысқаннан кейiнгi алты ай ішiнде медициналық айғақтар болған кезде қайтадан бiр рет оңалтуды жүзеге асыруға болады.
8. Құтқарушыларды оңалтуды тегiн медициналық көмектiң кепілдiк берiлген көлемi шегiнде мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары жүргiзедi.
9. Амбулаторлық-емханалық және тұрақты оңалту жүргiзу кезiнде, сондай-ақ құтқарушыларға оңалту орнына баруы қажет болған кезде оңалту орнына бару және қайту уақытын ескере отырып, оңалтудың барлық кезеңiне уақытша еңбекке жарамсыздық парағы беріледi.

4. Реабилитация спасателей осуществляется в следующих формах:  амбулаторно-поликлиническая и стационарная медицинская помощь.
5. На реабилитацию направляются спасатели, принимавшие участие в проведении спасательных и неотложных работ, у которых отмечается временное или стойкое нарушение здоровья, психоэмоционального состояния, снижение или утрата работоспособности, при наличии записи в книжке спасателя об участии его в спасательных и неотложных работах.
К нарушению здоровья в результате воздействия вредных для человека техногенных, природных и психологических факторов при ликвидации чрезвычайных ситуаций относятся: ранения (контузии, травмы, увечья); радиационные, химические и бактериологические поражения; острые соматические и инфекционные заболевания; обострение хронических заболеваний; психоэмоциональные и психосоматические нарушения.
6. Заключение о необходимости проведения реабилитации спасателя выдается государственной организацией здравоохранения не позднее 7 дней после прибытия из района чрезвычайных ситуаций к месту постоянной работы. Форма реабилитации устанавливается лечащим врачом или медицинской комиссией организации здравоохранения на основании критериев выбора формы реабилитации спасателей.
7. Критериями выбора формы реабилитации спасателей являются:
1) незначительные нарушения здоровья и снижение работоспособности, возникшие в результате переутомления, психоэмоциональных нагрузок, возникновения острых или обострения хронических заболеваний, не требующие длительных сроков реабилитации и не приводящие к ухудшению состояния здоровья и осложнениям - для амбулаторно-поликлинической реабилитации;
2) ранения (контузии, травмы, увечья), нервно-психические нарушения, острые соматические и инфекционные заболевания, поражения от воздействия радиационных, химических и бактериологических факторов, требующие специальных методов обследования и лечения в условиях стационара, а также недостаточная эффективность амбулаторно-
поликлинической реабилитации - для стационарной реабилитации.
В течение шести месяцев после участия спасателей в ликвидации чрезвычайных ситуаций при наличии медицинских показаний возможно осуществление однократной повторной реабилитации.
8. Реабилитация спасателей проводится государственными организациями здравоохранения в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
9. При проведении амбулаторно-поликлинической и стационарной реабилитации, а также при необходимости проезда к месту реабилитации спасателям выдается листок временной нетрудоспособности на весь период реабилитации с учетом времени проезда к месту реабилитации и обратно.