"Нормативтік құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 қазандағы N 1040 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Нормативтік құқықтық актiлер туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) кодекс - осы Заңның 3-1-бабында көзделген бiртектес қоғамдық қатынастарды реттейтiн құқықтық нормалар бiрiктiрiлген және жүйеге келтiрiлген заң;";
2) 2-баптың 4-тармағының бiрiншi абзацында "2)" деген сан "1)" деген санмен ауыстырылсын;
3) 3-баптың 2-тармағында:
6) тармақшада "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық қаулылары;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары;";
4) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Қазақстан Республикасының кодекстерімен реттелетiн қоғамдық қатынастар
Қазақстан Республикасының кодекстерi мынадай қоғамдық қатынастарды реттеу мақсатында қабылданады:
1) бюджеттiк;
2) азаматтық;
3) азаматтық іс жүргізу;
4) су;
5) жер;
6) орман;
7) салық;
8) кеден;
9) көлiк;
10) еңбек;
11) қылмыстық жазаларды орындауға байланысты;
12) әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға байланысты;
13) қылмыстық жауапкершiлiкке тартуға байланысты;
14) қылмыстық iс жүргiзу.";
5) 4-бапта:
2-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының Парламентi мен оның палаталарының нормативтiк қаулылары;
5) Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк Жарлықтары;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының министрлерi мен орталық мемлекеттiк органдардың өзге де басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық қаулылары және Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының нормативтiк қаулылары;";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нормативных правовых актах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2003 года N 1040
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нормативных правовых актах".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О нормативных правовых актах"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г., N 5, ст. 50) следующие изменения и дополнения:
1) подпункт 9) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"9) кодекс - закон, в котором объединены и систематизированы правовые нормы, регулирующие однородные общественные отношения, предусмотренные статьей 3-1 настоящего Закона;";
2) в абзаце первом пункта 4 статьи 2 цифру "2)" заменить цифрой "1)";
3) в пункте 2 статьи 3:
в подпункте 6) после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) нормативные правовые постановления центральных государственных органов;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов;";
4) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Общественные отношения, регулируемые кодексами Республики Казахстан
Кодексы Республики Казахстан принимаются с целью регулирования следующих общественных отношений:
1) бюджетных;
2) гражданских;
3) гражданских процессуальных;
4) водных;
5) земельных;
6) лесных;
7) налоговых;
8) таможенных;
9)транспортных;
10) трудовых;
11) связанных с исполнением уголовных наказаний;
12) связанных с привлечением к административной ответственности;
13) связанных с привлечением к уголовной ответственности;
14) уголовно-процессуальных.";
5) в статье 4:
в пункте 2:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) нормативные постановления Парламента Республики Казахстан и его палат;
5) нормативные указы Президента Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативные правовые постановления центральных государственных органов и нормативные постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) орталық мемлекеттiк органдардың ведомстволары басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары;";
4-тармақта "және Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақ "нормативтік" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 15-баптың 3-тармағында "уәкiлеттi" деген сөз "жоғары тұрған мемлекеттiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 16-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) актiнiң түрiне нұсқау;";
7) тармақшада "министрлiгiнде" деген сөз "органдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нормативтiк құқықтық актілердiң жобалары бойынша осы актiлермен реттелетiн құқықтық қатынастарға байланысты ғылыми сараптама (құқықтық, экологиялық, қаржылық және басқа) жүргiзiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қарауына енгiзiлетiн нормативтiк құқықтық актiлердiң жобалары бойынша ғылыми сараптама жүргізу міндетті.";
9) 25-бапта:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) орталық мемлекеттiк органдар ведомстволарының нормативтiк құқықтық актiлерi үшiн осы органдардың қызметiн реттейтiн заң актілерiмен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiмен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтарымен, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулыларымен;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдауына уәкiлеттi органның осы актiнi қабылдау жөнiнде құзыретi заңда тiкелей көзделген жағдайда ғана жол берiледi.";
10) 27-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Нормативтiк құқықтық актiнiң күшi жойылды деп танылған кезде, бiр мезгiлде осы актiге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген барлық нормативтiк құқықтық актiлердiң не олардың бөлiгiнiң күшi жойылды деп танылады.
6. Күшiне енбеген нормативтік құқықтық, актiлер күшi жойылды деп таныла алмайды. Қажет болған кезде мұндай нормативтiк құқықтық актiлер жойылуы мүмкін.";
11) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Нормативтiк құқықтық актiлердiң күшiне ену және қолданысқа енгiзу уақыты
1. Осы тармақтың екiншi абзацында көрсетілген нормативтiк құқықтық актiлердi қоспағанда, нормативтiк құқықтық актiлер қол қойылғаннан кейiн күшiне енедi.
Осы Заңның 38-бабына сәйкес әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуге жататын нормативтiк құқықтық актiлер мемлекеттік тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
2. Нормативтiк құқықтық актiлер мынадай мерзiмдерде:
1) Қазақстан Республикасының Парламентi мен оның палаталарының қаулыларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заң актiлерi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк құқықтық Жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң нормативтiк құқықтық қаулылары, - егер актiнiң өзiнде немесе оларды қолданысқа енгiзу туралы актiлерде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе, оларды алғашқы ресми жариялағаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң;

дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов;";
в пункте 4 слова "и Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан" исключить;
пункт 5 после слов "Иерархия нормативных" дополнить словом "правовых";
6) в пункте 3 статьи 15 слово "уполномоченным" заменить словами "вышестоящим государственным";
7) в статье 16:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) указание на вид акта;";
в подпункте 7) слово "Министерстве" заменить словом "органах";
8) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. По проектам нормативных правовых актов может проводиться научная экспертиза (правовая, экологическая, финансовая и другие) в зависимости от правоотношений, регулируемых данными актами.
По проектам нормативных правовых актов, вносимым на рассмотрение Парламента Республики Казахстан, проведение научной экспертизы обязательно.";
9) в статье 25:
пункт 2:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) для нормативных правовых актов ведомств центральных государственных органов - законодательными актами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, регулирующими деятельность этих органов;";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Принятие нормативного правового акта уполномоченным органом допускается только в случаях, когда компетенция уполномоченного органа по принятию данного акта прямо предусмотрена законодательством.";
10) статью 27 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. При признании нормативного правового акта утратившим силу одновременно признаются утратившими силу все нормативные правовые акты либо их части, которыми вносились изменения и дополнения в данный акт.
6. Не вступившие в силу нормативные правовые акты не могут быть признаны утратившими силу. При необходимости такие нормативные правовые акты могут быть отменены.";
11) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Время вступления в силу и введения в действие нормативных правовых актов
1. Нормативные правовые акты, за исключением и нормативных правовых актов, указанных в абзаце втором настоящего пункта, вступают в силу после их подписания.
Нормативные правовые акты, подлежащие государственной регистрации в органах юстиции в соответствии со статьей 38 настоящего Закона, вступают в силу со дня государственной регистрации.
2. Нормативные правовые акты вводятся в действие в следующие сроки:
1) законодательные акты Республики Казахстан, за исключением постановлений Парламента Республики Казахстан и его палат, нормативные правовые Указы Президента Республики Казахстан, нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан - по истечении десяти календарных дней после их первого официального опубликования, если в самих актах или актах о введении их в действие не указаны иные сроки;

2) Қазақстан Республикасы Парламентi мен оның палаталарының қаулылары - егер актiлердің өзiнде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе, алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап;
3) Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң қаулылары - оларды қабылдаған күнiнен бастап;
4) Қазақстан Республикасының министрлерi мен орталық мемлекеттiк органдардың өзге де басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық қаулылары, оның iшiнде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының және Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының нормативтiк қаулылары, орталық мемлекеттiк органдардың ведомстволары басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, мәслихаттардың нормативтiк құқықтық шешiмдерi, сондай-ақ әкiмияттардың нормативтiк құқықтық қаулылары мен әкiмдердiң нормативтiк құқықтық шешiмдерi, - егер актiлердiң өзiнде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе, оларды алғашқы ресми жариялағаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
3. Нормативтiк құқықтық актiлерде немесе оларды қолданысқа енгiзу туралы актiлерде нормативтiк құқықтық актiлердiң жекелеген бөлiмдерiн, тарауларын, баптарын, бөлiктерiн, тармақшалары мен баптың абзацтарын қолданысқа енгiзудiң тұтас алғанда бүкiл акт үшiн белгiленгенiнен өзге мерзiмдерi көрсетiлуi мүмкiн.
4. Бұрын жауапкершiлiк жүктелмеген iс-қимылдар үшiн заңдық жауапкершiлiк көзделетiн не бұрынғысымен салыстырғанда неғұрлым қатаң жауапкершiлiк белгiленетiн нормативтiк құқықтық актi, бұл акт ресми жарияланғаннан кейiн он күн мерзiм өткенге дейiн қолданысқа енгiзiле алмайды.
5. Егер нормативтiк құқықтық актiнiң едәуiр көлемдi болуына байланысты оның мәтiнi мерзiмдi баспасөз басылымының бiрнеше нөмiрiнде жарияланса, онда нормативтiк құқықтық актi мәтiнiнiң қорытынды бөлiгi жарияланған күн ресми жарияланған күнi болып есептеледi.
Нормативтiк құқықтық актiлер мерзiмдi баспасөз басылымдарында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде бiр мезгiлде жариялануы тиiс.
6. Азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау оларды қолданысқа енгiзудiң мiндеттi шарты болып табылады.
7. Республиканың мемлекеттiк құпияларын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын нормативтiк құқықтық актiлер олардың қабылданған күнiнен бастап немесе актiнiң өзiнде көрсетiлген мерзiмдерде қолданысқа енгiзiледi.";
12) 38-баптың 1-тармағында:
"1" деген сан "2" деген санмен ауыстырылсын;
"министрлiгiнде" деген сөз "органдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 40-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "шығарылған" деген сөзден кейiн "нормативтiк" деген сөзбен толықтырылсын;

2) постановления Парламента Республики Казахстан и его палат - со дня первого официального опубликования, если в самих актах не указаны иные сроки;
3) постановления Конституционного Совета Республики Казахстан - со дня их принятия;
4) нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативные правовые постановления центральных государственных органов, в том числе нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан и Центральной избирательной комиссии, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов, нормативные правовые решения маслихатов, а также нормативные правовые постановления акиматов и нормативные правовые решения акимов - по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования, если в самих актах не указаны иные сроки.
3. В нормативных правовых актах или актах о введении их в действие могут быть указаны иные сроки введения в действие отдельных разделов, глав, статей, частей, пунктов, подпунктов и абзацев статей нормативных правовых актов, чем установленные для всего акта в целом.
4. Нормативный правовой акт, предусматривающий юридическую ответственность за действия, которые ранее не влекли такой ответственности, либо устанавливающий более строгую ответственность по сравнению с прежней, не может быть введен в действие до истечения десятидневного срока после официального опубликования этого акта.
5. Если из-за значительного объема нормативного правового акта его текст публикуется в нескольких номерах периодического печатного издания, то днем официального опубликования считается день опубликования заключительной части текста нормативного правового акта.
Нормативные правовые акты должны публиковаться в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках одновременно.
6. Обязательным условием введения в действие нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан, является их официальное опубликование.
7. Нормативные правовые акты, содержащие государственные секреты республики или иную охраняемую законом тайну, вводятся в действие со дня их принятия или в сроки, указанные в самом акте.";
12) в пункте 1 статьи 38:
цифру "1" заменить цифрой "2";
слово "Министерстве" заменить словом "органах";
13) подпункт 2) пункта 2 статьи 40 после слова "изданного" дополнить словом "нормативного";

14) 47-баптың 2-тармағында ", мемлекеттiк комитеттер" деген сөздер алынып тасталып, "мен" деген сөз "және" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

14) в пункте 2 статьи 47 слова ", государственным комитетам" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан