О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о Дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 2004 года N 86
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о Дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ Президента Республики Казахстан Об утверждении Положения
о Дипломатическом и приравненном к нему
представительстве Республики Казахстан
Постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Дипломатическом и приравненном к нему представительстве Peспублики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 1992 года N 832 "Об утверждении Положения о Посольстве Республики Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 1992 года N 833 "Об утверждении Положения об основных обязанностях и правах Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, аккредитованного в других государствах".
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" ____ 200 года
N__
Положение
о Дипломатическом и приравненном к нему
представительстве Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет статус и полномочия Дипломатического и приравненного к нему представительства Республики Казахстан (далее - Представительство).
1. Общие положения
1. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) Посольство Республики Казахстан - загранучреждение Республики Казахстан, являющееся дипломатическим представительством, осуществляющим представительство Республики Казахстан в государстве пребывания, возглавляемое Чрезвычайным и Полномочным Послом, аккредитуемым при Главе государства;
2) Дипломатическая миссия Республики Казахстан - загранучреждение Республики Казахстан, приравненное к дипломатическому представительству, осуществляющее представительство Республики Казахстан, возглавляемое Поверенным в делах, аккредитуемым при министре иностранных дел в государстве пребывания;
3) Постоянное представительство Республики Казахстан при международной организации - загранучреждение Республики Казахстан, приравненное к дипломатическому представительству, осуществляющее представительство Республики Казахстан в международной организации, членом которой является Республика Казахстан, возглавляемое Постоянным представителем;

Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ереженi бекiту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 қаңтардағы N 86 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінiң "Қазақстан Республикасының Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ереженi бекiту туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасының Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдігi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Елшілігі туралы ереженi бекiту туралы" 1992 жылғы 2 шiлдедегі N 832 Жарлығы;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Басқа мемлекеттерде тiркелген Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкiлеттi Елшiсiнiң негiзгi мiндеттерi мен құқықтары туралы ереженi бекiту туралы" 1992 жылғы 2 шiлдедегі N 833 Жарлығы.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы Президентiнің
2004 жылғы "__" _________
N ______ Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгiнiң (бұдан әрi - Өкiлдiк) мәртебесi мен өкiлеттiктерiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының Елшiлiгi - Төтенше және Өкiлеттi Елшi басқаратын, мемлекет Басшысы жанында аккредиттелетiн, орналасқан мемлекетiнде Қазақстан Республикасының өкiлдiгiн жүзеге асыратын дипломатиялық өкiлдiк болып табылатын Қазақстан Республикасының шет елдегi мекемесi;
2) Қазақстан Республикасының Дипломатиялық миссиясы - Сенiмдi өкiл басқаратын, орналасқан мемлекетiнде сыртқы iстер министрi жанында аккредиттелетін, Қазақстан Республикасының өкiлдiгiн жүзеге асыратын, дипломатиялық өкiлдiкке теңестiрiлген Қазақстан Республикасының шет елдегi мекемесi;
3) Халықаралық ұйымдар жанындағы Қазақстан Республикасының тұрақты өкiлдiгi - Қазақстан Республикасы мүшесi болып табылатын халықаралық ұйымда Қазақстан Республикасының өкiлдiгiн жүзеге асыратын, Тұрақты өкiл басқаратын, дипломатиялық өкiлдiкке теңестiрiлген Қазақстан Республикасының шет елдегi мекемесi;

4) государство пребывания - иностранное государство, на территории которого находится Представительство.
2. Представительство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, положениями Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года, Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года, Законом Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан", настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами, международными договорами Республики Казахстан с учетом законодательства государства пребывания либо правил международной организации, а также общепризнанными нормами международного права.
3. Представительство учреждается, реорганизуется и прекращает свою деятельность на основании указа Президента Республики Казахстан.
4. Представительство входит в единую систему органов дипломатической службы, возглавляемую Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство).
Запросы и ходатайства иных государственных органов Республики Казахстан доводятся Представительству исключительно через Министерство.
2. Основные задачи, функции и права Представительства
5. Основными задачами Представительства являются:
реализация внешнеполитического курса Республики Казахстан, содействие осуществлению внешнеэкономической политики;
представительство Республики Казахстан в сношениях с государством пребывания либо международной организацией;
обеспечение дипломатическими средствами и методами защиты суверенитета, безопасности, территориальной целостности и нерушимости границ Республики Казахстан, ее политических, торгово-экономических и иных интересов во взаимоотношениях с государством пребывания либо международной организацией;
защита прав и интересов Республики Казахстан, ее граждан и юридических лиц в государстве пребывания.
6. Представительство в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
способствует реализации стратегии международной политики Республики Казахстан;
обеспечивает проведение единой политической линии Республики Казахстан в государстве пребывания либо международной организации;
представляет Министерству предложения по вопросам отношений Республики Казахстан с государством пребывания либо международной организацией;
ведет переговоры и способствует поддержанию официальных контактов с государственными органами государства пребывания либо с международной организацией и в ее рамках;
содействует осуществлению целей и принципов, а также реализации решений в рамках сотрудничества Республики Казахстан с государством пребывания либо с международной организацией;
организует проведение переговоров и подписание международных договоров Республики Казахстан с государством пребывания либо с международной организацией;
оказывает содействие официальным делегациям и представителям Республики Казахстан, командируемым в государство пребывания либо в международную организацию, в выполнении возложенных на них задач;
осуществляет протокольно-организационное обеспечение мероприятий с участием Президента Республики Казахстан, председателей Палат Парламента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан и других официальных лиц Республики Казахстан;
осуществляет сбор информации о государстве пребывания, анализ отношений Республики Казахстан с государством пребывания, его внешней и внутренней политики, положения в системе международных отношений, а также изучение деятельности других государств и международных организаций;
обеспечивает в установленном порядке государственные органы Республики Казахстан информацией, необходимой для осуществления внешней и внутренней политики;
содействует развитию дружественных и взаимовыгодных отношений между Республикой Казахстан и государством пребывания либо международной организацией в области экономики, культуры, науки и в других сферах;
осуществляет консульские функции, регламентированные законодательством Республики Казахстан и нормами международного права;
распространяет в государстве пребывания либо международной организации информацию о внешней и внутренней политике Республики Казахстан, социально-экономической, культурной и духовной жизни государства;
осуществляет общее наблюдение и контроль за выполнением международных договоров, участником которых является Республика Казахстан и государство пребывания либо международная организация;
содействует развитию связей и контактов с соотечественниками, проживающими в государстве пребывания;
в случаях чрезвычайного или военного положения или угрозы их возникновения в государстве пребывания, а также в соседних государствах, осуществляет координацию деятельности по обеспечению безопасности граждан Республики Казахстан и сохранности собственности Республики Казахстан вплоть до экстренной эвакуации их в безопасные условия;
осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

4) орналасқан мемлекет - аумағында Өкiлдiк орналасқан шетелдiк мемлекет.
2. Өкiлдiк өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына , Дипломатиялық қатынастар туралы 1961 жылғы 18 сәуiрдегi Вена конвенциясының, Консулдық қатынастар туралы 1963 жылғы 24 сәуiрдегi Вена конвенциясының ережелерiне, "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметi туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына , осы Ережеге және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, орналасқан мемлекеттiң заңнамасын не халықаралық ұйымдардың ережелерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, сондай-ақ халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған нормаларына сәйкес жүзеге асырады.
3. Өкiлдiк Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының негiзiнде құрылады, қайта ұйымдастырылады және өзінің қызметiн тоқтатады.
4. Өкiлдiк Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) басқаратын дипломатиялық қызмет органдарының бiрыңғай жүйесiне жатады.
Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк органдарының сұрау салулары мен қолдаухаттары Өкiлдiкке Министрлiк арқылы ғана жеткiзiледi.
2. Өкiлдiктiң негiзгi мiндеттерi, функциялары және құқықтары
5. Өкiлдiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының сыртқы саяси бағытын iске асыру, сыртқы экономикалық саясатты жүзеге асыруға жәрдемдесу;
орналасқан мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен қарым-қатынастарда Қазақстан Республикасының өкiлдiгi;
орналасқан мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының егемендiгiн, қауiпсiздiгiн, аумақтық тұтастығын және шекараларының мызғымастығын қорғауды, оның саяси, сауда-экономикалық және өзге де мүдделерiн дипломатиялық жолдармен және әдiстермен қамтамасыз ету;
орналасқан мемлекетiнде Қазақстан Республикасының, оның азаматтарының және заңды т~лғаларының құқықтары мен мүдделерiн қорғау.
6. Өкiлдiк заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Қазақстан Республикасының халықаралық саяси стратегиясын iске асыруға жәрдемдеседi;
орналасқан мемлекетiнде не халықаралық ұйымда Қазақстан Республикасының бiрыңғай саяси бағытын жүргiзудi қамтамасыз етедi;
орналасқан мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен Қазақстан Республикасының қарым-қатынасының мәселелерi бойынша Министрлiкке ұсыныстар табыс етедi;
орналасқан мемлекеттiң мемлекеттiк органдарымен не халықаралық ұйыммен және оның шеңберiнде келiссөздер жүргiзедi және ресми байланыстарды қолдауға жәрдемдеседi;
Қазақстан Республикасының мақсаттары мен қағидаттарын жүзеге асыруға, сондай-ақ орналасқан мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен ынтымақтастық шеңберiндегi шешiмдердi iске асыруға жәрдемдеседi;
орналасқан мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен келiссөздер жүргiзудi және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына қол қоюды ұйымдастырады;
орналасқан мемлекетке не халықаралық ұйымға iссапарға жiберiлген Қазақстан Республикасының ресми делегацияларына және өкiлдерiне оларға жүктелген мiндеттердi орындауда жәрдем көрсетедi;
Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасының Парламентi Палаталарының төрағалары, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi және Қазақстан Республикасының басқа да ресми тұлғалары қатысатын іс-шараларды протоколдық-ұйымдық тұрғыдан қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
орналасқан мемлекет туралы ақпарат жинауды, Қазақстан Республикасының орналасқан мемлекетпен қарым-қатынасына, оның сыртқы және iшкi саясатына, халықаралық қатынастар жүйесiндегi орнына талдауды, сондай-ақ басқа да мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың қызметiн зерттеудi жүзеге асырады;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын сыртқы және iшкi саясатты жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасы мен орналасқан мемлекеттiң не халықаралық ұйымның арасындағы экономика, мәдениет, ғылым саласындағы және басқа да салалардағы достық және өзара тиiмдi қатынастарды дамытуға жәрдемдеседi;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және халықаралық құқықтың нормаларымен регламенттелген консулдық функцияларды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының сыртқы және iшкi саясаты, мемлекеттiң әлеуметтiк-экономикалық, мәдени және рухани өмiрi туралы ақпаратты орналасқан мемлекетте не халықаралық ұйымда таратады;
Қазақстан Республикасы және орналасқан мемлекет не халықаралық ұйым қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардың орындалуына жалпы қадағалау мен бақылауды жүзеге асырады;
орналасқан мемлекетте тұрып жатқан отандастарымызбен байланыстарды және қарым-қатынасты дамытуға жәрдемдеседi;
орналасқан мемлекетте, сондай-ақ көршi мемлекеттерде төтенше немесе әскери жағдай орын алған немесе олардың туындауына қатер төнген жағдайда оларды қауiпсiз жерлерге шұғыл көшiруге дейiн, Қазақстан Республикасы азаматтарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының меншiгiн сақтау жөнiндегi қызметтi үйлестiрудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

7. Для реализации основных задач и осуществления возложенных на него функций Представительство имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
координировать деятельность в государстве пребывания представительств и филиалов казахстанских государственных организаций (далее - государственные организации);
требовать от государственных организаций полного информирования и согласования деятельности, которая затрагивает национальные интересы Республики Казахстан в государстве пребывания;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Представительства
8. Посольство Республики Казахстан возглавляет Чрезвычайный и Полномочный Посол. Постоянное представительство Республики Казахстан при международной организации возглавляет Постоянный представитель.
Чрезвычайный и Полномочный Посол и Постоянный представитель назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Министра иностранных дел Республики Казахстан.
Дипломатическую миссию Республики Казахстан возглавляет Поверенный в делах, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Министром иностранных дел Республики Казахстан.
9. На время отсутствия Главы Представительства его функции выполняет назначаемый им из числа старших дипломатических сотрудников:
1) в Посольстве Республики Казахстан - Временный поверенный в делах;
2) в Постоянном представительстве Республики Казахстан при международной организации - исполняющий обязанности Постоянного представителя;
3) в Дипломатической миссии Республики Казахстан - исполняющий обязанности Поверенного в делах.
В случаях, если должность Чрезвычайного и Полномочного Посла, Постоянного представителя либо Поверенного в делах вакантна или если Чрезвычайный и Полномочный Посол, Постоянный представитель либо Поверенный в делах не в состоянии выполнять свои функции, Временный поверенный в делах Республики Казахстан, исполняющий обязанности Постоянного представителя либо Поверенного в делах, назначается Министром иностранных дел Республики Казахстан.
Если Постоянным представителем является по совместительству Чрезвычайный и Полномочный Посол в государстве пребывания, то в его отсутствие исполняющим обязанности Постоянного представителя является Временный поверенный в делах или один из старших дипломатических сотрудников.
Фамилия Временного поверенного в делах, исполняющего обязанности Поверенного в делах либо Постоянного представителя, сообщается министерству иностранных дел государства пребывания или другому министерству, в отношении которого имеется договоренность, либо международной организации.
На время отсутствия Временного поверенного в делах, исполняющего обязанности Поверенного в делах либо Постоянного представителя, их функции в государстве пребывания либо международной организации выполняет один из старших дипломатических сотрудников Представительства.

7. Өкiлдiк негiзгi мiндеттердi iске асыру және өзiне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
қазақстандық мемлекеттiк ұйымдардың өкiлдiктерi мен филиалдарының (бұдан әрi - мемлекеттiк ұйымдар) орналасқан мемлекеттегi қызметiн үйлестiруге;
орналасқан мемлекеттегi мемлекеттiк ұйымдардан толық ақпарат берудi және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерiн қозғайтын қызметті келiсудi талап етуге;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Өкiлдiктiң қызметiн ұйымдастыру
8. Қазақстан Республикасының елшiлiгiн Төтенше және Өкiлеттi Елшi басқарады. Халықаралық ұйым жанындағы Қазақстан Республикасының тұрақты өкiлдiгiн Тұрақты өкiл басқарады.
Төтенше және Өкiлеттi Елшiнi және Тұрақты өкiлдi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Қазақстан Республикасының Дипломатиялық миссиясын Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Сенiмдi өкiл басқарады.
9. Өкiлдiк басшысы болмаған уақытта оның функцияларын ол аға дипломат қызметкерлер қатарынан тағайындайтын:
1) Қазақстан Республикасының Елшiлiгiнде - Уақытша сенiмдi өкiл;
2) халықаралық ұйым жанындағы Қазақстан Республикасының тұрақты өкiлдiгiнде - Тұрақты өкiлдiң мiндетiн атқарушы;
3) Қазақстан Республикасының Дипломатиялық миссиясында - Сенiмдi өкiлдiң мiндетiн атқарушы орындайды.
Егер Төтенше және Өкiлеттi Елшiнiң, Тұрақты өкiлдiң не Сенiмдi өкiлдiң қызмет орны бос болса немесе егер Төтенше және Өкiлеттi Елшi, Тұрақты өкiл не Сенiмдi өкiл өзiнiң функцияларын орындай алмаса, Қазақстан Республикасының Уақытша сенiмдi өкiлiн, Тұрақты өкiлдiң не Сенiмдi өкiлдiң мiндетiн атқарушыны Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi тағайындайды.
Егер орналасқан мемлекеттегi Төтенше және Өкiлеттi Елшi Тұрақты өкiл қызметiн қоса атқаратын болса, онда ол жоқ кезде Уақытша сенiмдi өкiл немесе аға дипломат қызметкерлердiң бiрi Тұрақты өкiл мiндетiн атқарушы болып табылады.
Уақытша сенiмдi өкiлдiң, Сенiмдi өкiлдiң не Тұрақты өкiлдiң мiндетiн атқарушының тегi орналасқан мемлекеттiң сыртқы iстер министрлiгiне немесе уағдаластық жасалған басқа министрлiкке не халықаралық ұйымға хабарланады.
Уақытша сенiмдi өкiлдiң, Сенiмдi өкiлдiң не Тұрақты өкiлдiң мiндетін атқарушы болмаған уақытта орналасқан мемлекеттегi не халықаралық ұйымдағы оның функцияларын Өкiлдiктiң аға дипломат қызметкерлерiнiң бiрi орындайды.

4. Основные обязанности и права Главы Представительства
10. Глава Представительства обязан:
1) вести целенаправленную работу по реализации внешнеполитического курса Республики Казахстан, защищать всеми законными средствами и методами права и интересы граждан и организаций Республики Казахстан;
2) информировать Министерство по вопросам внутренней и внешней политики государства пребывания либо международной организации;
3) обеспечивать развитие сотрудничества Казахстана с государством пребывания либо международной организацией;
4) принимать необходимые меры по обеспечению в государстве пребывания привилегий и иммунитетов, предоставляемых Представительству, персоналу и членам их семей в соответствии с нормами международного права и законодательством государства пребывания;
5) согласовывать с Министерством выезды в кратковременные служебные командировки за пределы государства пребывания;
6) выполнять другие функции, отнесенные к его компетенции законодательством и международными договорами Республики Казахстан, а также нормами международного права.
11. Глава Представительства имеет право:
1) в пределах предоставленных полномочий совершать акты, относящиеся к заключению международных договоров;
2) вносить в установленном порядке предложения по вопросам двусторонних отношений с государством пребывания либо международной организацией;
3) получать в установленном порядке от государственных организаций необходимые материалы и документы по вопросам, входящим в компетенцию Представительства;
4) вносить в Министерство предложения о награждении персонала Представительства государственными наградами, о повышении в ранге и должности, о досрочном откомандировании или продлении сроков работы за границей, о наложении дисциплинарных взысканий;
5) распоряжаться лимитом средств (расходов), предусмотренных планом финансирования Представительства;
6) издавать приказы по вопросам деятельности Представительства, самостоятельно принимать решения по вопросам, связанным с трудовыми отношениями с обслуживающим персоналом, утверждать график ежегодных оплачиваемых трудовых отпусков персонала Представительства;
7) по согласованию с Министерством разрешать кратковременные выезды персонала Представительства и членов их семей в Республику Казахстан и другие государства, за исключением случаев выезда при предоставлении ежегодного оплачиваемого трудового отпуска.
12. Чрезвычайный и Полномочный Посол также осуществляет руководство деятельностью генеральных консульств, консульств, вице-консульств, консульских агентств, почетных консульств Республики Казахстан в государстве пребывания и дипломатических миссий Республики Казахстан, открытых в государствах его аккредитации, а также осуществляет координацию деятельности и контроль за работой находящихся в государстве пребывания иных представительств Республики Казахстан и представительств государственных организаций Республики Казахстан.
Главы указанных представительств обязаны согласовывать свою деятельность с Чрезвычайным и Полномочным Послом, оказывать Чрезвычайному и Полномочному Послу содействие в осуществлении его полномочий, информировать его о своей деятельности.

4. Өкiлдiк басшысының негiзгi мiндеттерi мен құқықтары
10. Өкiлдiк Басшысы:
1) Қазақстан Республикасының сыртқы саяси бағытын iске асыру жөнiндегi мақсатты жұмысты жүргiзуге, Қазақстан Республикасы азаматтарының және ұйымдарының құқықтары мен мүдделерiн барлық заңды жолдармен және әдiстермен қорғауға;
2) орналасқан мемлекеттiң не халықаралық ұйымның iшкi және сыртқы саясатының мәселелерi бойынша Министрлiкке ақпарат бepугe;
3) орналасқан мемлекетпен не халықаралық ұйыммен Қазақстанның ынтымақтастығын дамытуды қамтамасыз етуге;
4) орналасқан мемлекетте Өкiлдiкке, персоналға және олардың отбасы мүшелерiне халықаралық құқықтың нормаларына және орналасқан мемлекеттiң заңнамасына сәйкес берiлетiн артықшылықтар мен иммунитеттердi қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi шаралар қабылдауға;
5) орналасқан мемлекеттен тысқары жерлерге қысқа мерзiмдi қызметтiк iссапарларға шығуды Министрлiкпен келiсуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және халықаралық шарттарымен, сондай-ақ халықаралық құқықтың нормаларымен оның құзыретiне жататын басқа да функцияларды орындауға мiндетті.
11. Өкiлдiк басшысының:
1) берiлген өкiлеттiк шегiнде халықаралық шарттарды жасасуға қатысты актiлер жасауға;
2) орналасқан мемлекетпен не халықаралық ұйыммен екiжақты қатынастар мәселелерi бойынша белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгiзуге;
3) Өкiлдiктiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша мемлекеттiк ұйымдардан қажеттi материалдар мен құжаттарды белгiленген тәртiппен алуға;
4) Өкiлдiктiң персоналын мемлекеттiк наградалармен марапаттау туралы, дәрежесi мен қызметiн өсiру туралы, мерзiмiнен бұрын елге қайтару немесе шетелдегi жұмыс мерзiмiн ұзарту туралы, тәртiптiк жаза қолдану туралы ұсыныстарды Министрлiкке енгiзуге;
5) Өкiлдiктi қаржыландыру жоспарында көзделген қаражаттың (шығыстың) лимитiне билiк етуге;
6) Өкiлдiктiң қызмет мәселелерi бойынша бұйрықтар шығаруға, қызмет көрсетушi персоналмен еңбек қатынастарына байланысты мәселелер бойынша дербес шешiмдер қабылдауға, Өкiлдiк лауазымының жыл сайынғы ақысы төленетiн еңбек демалыстарының кестесiн бекiтуге;
7) жыл сайын төленетiн еңбек демалысы берiлген кезде жол жүрудi қоспағанда, Министрлiктiң келiсiмi бойынша Өкiлдiк персоналының және олардың отбасы мүшелерiнiң Қазақстан Республикасына және басқа да мемлекеттерге қысқа мерзiмдi жол жүруiне рұқсат беруге құқығы бap.
12. Төтенше және Өкілеттi Елшi орналасқан мемлекеттегi Қазақстан Республикасының бас консулдықтарының, консулдықтарының, вице-консулдықтарының, консулдық агенттiктерiнiң, құрметтi консулдықтарының және өзi аккредиттелген мемлекеттерде ашылған Қазақстан Республикасының дипломатиялық миссияларының қызметiне басшылықты жүзеге асырады, сондай-ақ орналасқан мемлекеттегi Қазақстан Республикасының өзге де өкiлдiктерiнiң және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк ұйымдары өкiлдiктерiнiң қызметiн үйлестiрудi және олардың жұмысына бақылауды жүзеге асырады.
Көрсетiлген өкiлдiктердiң басшылары өзiнiң қызметiн Төтенше және Өкiлеттi Елшiмен келiсуге, Төтенше және Өкiлеттi Елшiге оның өкiлеттiктерiн жүзеге асыруда жәрдем көрсетуге, өзiнiң қызметi туралы оған ақпарат беруге мiндеттi.

13. Глава Представительства несет персональную ответственность за объективность, достоверность и полноту направляемой информации в Министерство.
5. Персонал Представительства
14. По должностным обязанностям персонал Представительства подразделяется на сотрудников и работников дипломатической службы. К сотрудникам дипломатической службы относятся государственные служащие, занимающие в Представительстве штатные дипломатические должности.
Дипломатический статус сотрудника Представительства подтверждается государством пребывания путем выдачи ему соответствующей дипломатической аккредитационной карточки.
К работникам дипломатической службы относятся государственные служащие, занимающие в Представительстве штатные административно-технические должности.
Статус работника Представительства подтверждается государством пребывания путем выдачи ему соответствующей аккредитационной карточки.
В структуре Представительства могут находиться лица, осуществляющие функции обслуживающего персонала, которые принимаются на основе индивидуальных трудовых договоров из числа членов семей персонала Представительства, граждан Республики Казахстан или государства пребывания.
15. Персонал Представительства и члены их семей пользуются в государстве пребывания иммунитетами и привилегиями, установленными нормами международного права, международными договорами Республики Казахстан, международными договорами, заключенными между международными организациями и государствами их пребывания, а также законодательством государства пребывания.
16. Персонал Представительства несет ответственность за свою деятельность и может быть привлечен к ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Структура Представительства
17. Структура и штатное расписание Представительства утверждаются Министерством в пределах лимита штатной численности загранучреждений, установленного Правительством Республики Казахстан, и с учетом соответствующих договоренностей с государством пребывания либо с международной организацией.
18. В Представительстве могут функционировать отделы (группы): политический, торгово-экономический, консульский, прессы и информации, гуманитарных и культурных связей, референтура, финансово-хозяйственная служба и другие.
19. Функции отделов (групп) и должностные (функциональные) обязанности персонала Представительства определяет Глава Представительства.
7. Трудовые отношения
20. Трудовые отношения в Представительстве регулируются законодательством Республики Казахстан с учетом норм международного права и законодательства государства пребывания.

13. Өкiлдiктiң басшысы Министрлiкке жолданатын ақпараттың объективтiлiгi, дұрыстығы және толықтығы үшiн дербес жауапты болады.
5. Өкiлдiктiң персоналы
14. Қызметтiк мiндеттерi бойынша Өкiлдiктiң персоналы дипломатиялық қызметтiң қызметкерлерiне және жұмыскерлерiне бөлiнедi.
Дипломатиялық қызметтiң қызметкерлерiне Өкiлдiкте штаттық дипломатиялық лауазымдарды атқаратын мемлекеттiк қызметшiлер жатады.
Өкiлдiк қызметкерiнiң дипломатиялық мәртебесiн оған тиiстi дипломатиялық аккредиттеу карточкасын беру жолымен орналасқан мемлекет растайды.
Дипломатиялық қызметтiң жұмыскерлерiне Өкiлдiкте штаттық әкiмшiлiк-техникалық лауазымдарды атқаратын мемлекеттiк қызметшiлер жатады.
Өкiлдiк жұмыскерiнiң мәртебесiн оған тиiстi аккредиттеу карточкасын беру жолымен орналасқан мемлекет растайды.
Өкiлдiктiң құрылымында Өкiлдiк персоналының отбасы мүшелерiнiң, Қазақстан Республикасының немесе орналасқан мемлекеттiң азаматтары қатарынан жеке еңбек шарттары негiзiнде қабылданатын қызмет көрсетушi персоналдың функциясын жүзеге асыратын адамдар болуы мүмкiн.
15. Өкiлдiктiң персоналы және олардың отбасы мүшелерi орналасқан мемлекетте халықаралық құқықтың, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының, халықаралық ұйымдар мен олар орналасқан мемлекеттер арасында жасалған халықаралық шарттардың нормаларында, сондай-ақ орналасқан мемлекеттiң заңнамасында белгiленген иммунитеттер мен артықшылықтарды пайдаланады.
16. Өкiлдiктiң персоналы өзiнiң қызметi үшiн жауапты болады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жауапқа тартылуы мүмкiн.
6. Өкiлдiктiң құрылымы
17. Өкiлдiктiң құрылымы мен штаттық кестесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген шет елдегi мекемелердiң штаттық сан лимитi шегiнде және орналасқан мемлекетпен не халықаралық ұйыммен жасалған тиiстi уағдаластықтарды ескере отырып, Министрлiк бекiтедi.
18. Өкiлдiкте саяси, сауда-экономикалық, консулдық, баспасөз және ақпарат, iзгiлiк және мәдени байланыстар, референтура бөлiмдерi (топтары), қаржы-шаруашылық қызмет және басқалары жұмыс iстеуi мүмкiн.
19. Өкiлдiк бөлiмдерiнiң (топтарының) функцияларын және персоналының қызметтiк (функционалдық) мiндеттерiн Өкiлдiк басшысы белгiлейдi.
7. Еңбек қатынастары
20. Өкiлдiктегi еңбек қатынастары халықаралық құқықтың нормаларын және орналасқан мемлекеттiң заңнамасын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.

21. Порядок наложения дисциплинарных взысканий на персонал Представительства определяется законодательством Республики Казахстан.
8. Обеспечение деятельности Представительства
22. Финансовое обеспечение Представительства осуществляется только за  счет средств республиканского бюджета.
План финансирования Представительства утверждается Министерством в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год.
23. Представительство обеспечивается транспортом, служебными помещениями и другим необходимым имуществом.
24. Представительство обеспечивается каналами закрытой и открытой связи, по которым оно связывается с Министерством.
25. Порядок владения, пользования и распоряжения Представительством закрепленным за ним имуществом устанавливается законодательством Республики Казахстан.
26. Условия и порядок материального, пенсионного и социально-бытового обеспечения персонала Представительства определяются законодательством Республики Казахстан.
9. Государственная символика
27. На здании Представительства, резиденции Чрезвычайного и Полномочного Посла (Постоянного представителя) поднимается Государственный флаг Республики Казахстан, устанавливается щит с изображением Государственного герба Республики Казахстан, указанием на форму Представительства (наименование Резиденции) и принадлежность к Республике Казахстан на государственном языке Республики Казахстан и языке, определяемом государством пребывания (международной организацией).
Государственные символы Республики Казахстан используются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с учетом протокольной практики государства пребывания (международной организации).

21. Өкiлдiктiң персоналына тәртiптiк жаза қолданудың тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленедi.
8. Өкiлдiктiң қызметiн қамтамасыз ету
22. Өкiлдiктi қаржылық қамтамасыз ету республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен ғана жүзеге асырылады.
Өкiлдiктi қаржыландыру жоспарын тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражаттың шегiнде Министрлiк бекiтедi.
23. Өкiлдiк көлiкпен, қызметтiк үй-жаймен және басқа да қажеттi мүлiкпен қамтамасыз етiледi.
24. Өкiлдiк Министрлiкпен қатынас жасайтын жабық және ашық байланыс арналарымен қамтамасыз етiледi.
25. Өкiлдiктiң өзiне бекiтiлген мүлiктi иемдену, пайдалану және оған билiк ету тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленедi.
26. Өкiлдiктiң персоналын материалдық, зейнеткерлiк және әлеуметтiк-тұрмыстық қамсыздандырудың шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленедi.
9. Мемлекеттiк нышан
27. Өкiлдiктiң ғимаратында, Төтенше және Өкiлеттi Елшiнiң (Тұрақты өкiлдiң) резиденциясында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туы көтерiледi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлiнде және орналасқан мемлекет (халықаралық ұйым) белгiлейтiн тiлде Өкiлдiк нысаны (Резиденция атауын) және Қазақстан Республикасына тиiстiлiгi көрсетiлген қалқан орнатылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк нышандары орналасқан мемлекеттiң (халықаралық ұйымның) протоколдық практикасын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылады.