"Қазақстан Республикасының кейбip заң актiлерiне бұқаралық ақпарат құралдары қызметiнiң мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 5 ақпандағы N 138 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бұқаралық ақпарат құралдары қызметiнiң мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне
бұқаралық ақпарат құралдары қызметiнiң мәселелерi бойынша
толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасының Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; 2003 жылғы 18 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 қазандағы Заңы ):
1) 143-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Осы баптың ережелерiнен туындайтын қуыным талаптары шындыққа сәйкес келмейтiн азаматтың немесе заңды тұлғаның ар-намысына, абыройына немесе iскерлiк атағына нұқсан келтiретiн мәлiметтер бұқаралық ақпарат құралдарында таралған сәттен бастап бiр жылдан кешiктiрмей сотқа тапсырылуына болады.";
2) 145-баптың 2-тармағының соңғы сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер бұл заң актiлерiмен белгiленген болса не бейнеленген тұлға көпшiлiкке танымал лауазым иесi болып және көпшілiк iс-шараларды жүргiзу кезінде немесе төлемақы үшiн бейнеленген болса мұндай келiсiм қажет етiлмейдi.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности средств массовой информации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2004 года N 138
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности средств массовой информации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам деятельности средств массовой информации
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г, N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; Закон Республики Казахстан от 13 октября 2003 г. "О внесении изменения в Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть)", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" и "Казахстанская правда" 18 октября 2003 г.):
1) статью 143 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Исковые требования, вытекающие из положений настоящей статьи, могут быть заявлены в суд не позднее одного года с момента распространения в средствах массовой информации сведений, не соответствующих действительности, порочащих честь, достоинство или деловую репутацию гражданина или юридического лица.";
2) последнее предложение пункта 2 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"Такого согласия не требуется, если это установлено законодательными актами либо изображенное лицо занимает публичную должность и изображено при проведении публичных мероприятий или позировало за плату.".

2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж.; N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2003 жылғы 12 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2003 жылғы 10 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 желтоқсандағы Заңы ):
342-бап екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы "аз шығару" деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын:
", хабар таратудың тәуліктік кестесiнде олардың эфирге шығуының бүкiл кезеңi iшiнде мемлекеттiк тiлдегi хабарлардың тең емес күйде таратылуы".
3. "Қазақстан Республикасындағы тiлдер туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 202-құжат):
1) 18-баптың екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қажетті тiлдiк ортаны құру және мемлекеттiк тілдің толыққанды жұмыс етуi мақсатында бұқаралық ақпарат салдарының теледидар және радио хабарларының мемлекеттік тiлдегi уақыты жағынан апталық көлемi басқа тiлдердегi хабарлардың жиынтық көлемiнен кем болмауы тиiс. Хабар таратудың тәулiктiк кестесiнде мемлекеттiк тiлде хабарлар тарату олардың эфирге шығуының барлық кезеңi iшiнде бiркелкi жүзеге асырылуы тиiс.".
2-бап. Осы Заң ресми түрде жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2003 г. "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 12 декабря 2003 г. и "Казахстанская правда" 10 декабря 2003 г.):
абзац первый части второй статьи 342 после слова "языках" дополнить словами следующего содержания:
", а равно неравномерное распределение передач на государственном языке в суточной сетке вещания в течение всего периода их выхода в эфир".
3. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 г. "О языках в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 202):
часть вторую статьи 18 изложить в следующей редакции:
"В целях создания необходимой языковой среды и полноценного функционирования государственного языка еженедельный объем телевизионных и радиопередач средств массовой информации на государственном языке по времени не должен быть менее суммарного объема передач на других языках. Распределение передач на государственном языке в суточной сетке вещания должно осуществляться равномерно в течение всего периода их выхода в эфир.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан