Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің "Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" мемлекеттік мекемесін құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 ақпандағы N 213 қаулысы
Ерекше экологиялық, тарихи, ғылыми, эстетикалық және рекреациялық құндылығы бар Алматы облысының бірегей табиғи кешендерін сақтау әрі қалпына келтіру мен оларды одан әрі дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің "Шарын мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Мекеме) құрылсын.
2. Алматы облысы Еңбекшіқазақ, Райымбек және Ұйғыр аудандарының аумағындағы мынадай санаттардағы жерлерден жалпы ауданы 93150 гектар жер учаскелері:
жер қорынан - жалпы ауданы 88136 гектар жер учаскелері;
орман қоры жерлерінен - Ұйғыр мемлекеттік орман шаруашылығы мекемесінен жалпы ауданы 5014 гектар жер учаскелері алынсын және олар қосымшаға сәйкес тұрақты жер пайдалану құқығымен Мекемеге берілсін.
Көрсетілген жер учаскелері жер қоры және орман қоры жерлері санатынан ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері санатына ауыстырылсын, ал осы аумақта орналасқан ормандар "табиғаттың мемлекеттік орман ескерткіштері" санатына жатқызылсын.
3. Алматы облысының әкімдігі Мекеме жерлерінің төңірегінде күзет аймағын белгілеп, осы аймақтың шегінде экологиялық жүйелердің жай-күйіне теріс әсер ететін кез келген қызметке тыйым салсын.
4. Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитетімен бірлесіп, белгіленген тәртіппен жергілікті жерде Мекеме жерлерінің шекарасын белгілесін.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті белгіленген тәртіппен:
1) Мекеме туралы ережені бекітсін және оның әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
6. Мекемені қаржыландыру ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ұстауға республикалық бюджетте көзделетін сомалар есебінен және солардың шегінде жүзеге асырылады деп белгіленсін.
7. <*>
Ескерту. 7-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.06. N 310   қаулысымен .
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 213 қаулысына
қосымша
Алматы облысының аумағында құрылатын Шарын мемлекеттік
ұлттық табиғи паркіне тұрақты жер пайдалануға
берілетін жер учаскелерінің экспликациясы
__________________________________________________________________
Р/с|             Жерлер санаты және ауыл            | Көлемі,
N |              шаруашылығы алқаптары             |   га
__________________________________________________________________
1. Еңбекшіқазақ ауданы -
жер қорынан (жайылымдар)                           12730
2. Райымбек ауданы -
жер қорынан (жайылымдар)                           10420
3. Ұйғыр ауданы -

О создании государственного учреждения "Чарынский государственный национальный природный парк" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 213
В целях сохранения и восстановления уникальных природных комплексов Алматинской области, имеющих особую экологическую, историческую, научную, эстетическую и рекреационную ценность, и обеспечения их дальнейшего развития Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать государственное учреждение "Чарынский государственный национальный природный парк" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Учреждение).
2. Изъять из следующих категорий земель на территории Енбекшиказахского, Райымбекского и Уйгурского районов Алматинской области земельные участки общей площадью 93150 гектаров:
земель запаса земельные участки общей площадью 88136 гектаров;
земель лесного фонда - Уйгурского государственного учреждения лесного хозяйства земельные участки общей площадью 5014 гектаров и предоставить их Учреждению на праве постоянного землепользования согласно приложению.
Перевести указанные земельные участки из категорий земель запаса и лесного фонда в категорию земель особо охраняемых природных территорий, а имеющиеся на этой территории леса отнести к категории "государственные лесные памятники природы".
3. Акимату Алматинской области установить охранную зону вокруг земель Учреждения с запрещением в пределах этой зоны любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние экологических систем.
4. Агентству Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами совместно с Комитетом лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном порядке установить на местности границы земель Учреждения.
5. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном порядке:
1) утвердить Положение об Учреждении и обеспечить его государственную регистрацию в органах юстиции;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Установить, что финансирование Учреждения осуществляется из республиканского бюджета за счет и в пределах сумм, предусматриваемых в республиканском бюджете на содержание особо охраняемых природных территорий.
7. (Пункт 7 утратил силу - постановлением Правительства РК от 6 апреля 2005 г. N 310 )
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 февраля 2004 года N 213
Экспликация
земельных участков, предоставляемых в постоянное землепользование
создаваемому Чарынскому государственному национальному природному
парку на территории Алматинской области
-------------------------------------------------------------------
N  !  Категория земель и сельскохозяйственные угодья  !Площадь, га
п/п!                                                  !
-------------------------------------------------------------------
1 !                        2                         !     3
-------------------------------------------------------------------
1   Енбекшиказахский район  -
земли запаса (пастбища)                               12730
2   Райымбекский район  -
земли запаса (пастбища)                               10420
3   Уйгурский район  -

1) жер қорынан (жайылымдар)                        64986
2) орман қорының жерлері (Ұйғыр ормандар
мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі
мемлекеттік мекемесі)                               5014
оның ішінде: Шарын орманшылығы                      5014
жиыны:                70000
Барлығы                 93150
__________________________________________________________________

1) земли запаса (пастбища)                            64986
2) земли лесного фонда (Уйгурское государственное      5014
учреждение по охране лесов и животного мира),
в том числе: Чарынское лесничество                     5014
итого:                         70000
-------------------------------------------------------------------
Всего:                         93150
-------------------------------------------------------------------