Азия тас жолдары желісі жөніндегі үкіметаралық келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 сәуірдегі N 464 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Азия тас жолдары желiсi жөнiндегi үкiметаралық келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Азия тас жолдары желiсi жөнiндегi үкiметаралық келiсiмге қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Азия мен Тынық мұхитқа арналған
экономикалық және әлеуметтік комиссия Азия тас жолдары желiсi жөнiндегi
үкiметаралық келiсiм
Уағдаласушы Тараптар
Азиядағы және Азия мен көршiлес өңiрлер арасындағы халықаралық автомобиль тасымалдарын ынталандыру және дамыту қажеттiлiгiн  түсіне отырып ,
Азия тас жолдары желiсiн қалыптастыру және пайдалануға енгiзу iсiнде Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына мүше-елдердiң арасындағы ынтымақтастықты  назарға ала отырып ,
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссия мүшелерi арасындағы байланысты бекiту және халықаралық сауда мен туризмдi дамыту үшiн тиiмдi халықаралық интермодальды тасымалдарды тәжiрибеге енгiзудi ескере отырып, Азия тас жолдарының желiсiн халықаралық тасымалдар мен қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарға сәйкес дамыту қажет екендiгiн  ұйғара отырып ,
Азиядағы және Азия мен көршiлес өңiрлердiң арасындағы халықаралық автомобиль тасымалдарын жоспарлау, дамыту және жетiлдiру бойынша бiрлесiп күш жұмсауды  жалғастыра отырып ,
төмендегiлер туралы  келісті :
1-бап
Азия тас жолдары желiсiн бекiту
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, Уағдаласушы Тараптар сипаттамасы осы Келiсiмге I-қосымшада халықаралық маңызы бар автомобиль жолдарынан бағыттарын дамытудың үйлестiрiлген жоспары ретiнде келтiрiлген, олар өздерiнiң мемлекетiшiлiк бағдарламаларының шеңберiнде орындауға ниеттенiп отырған, төменде "Азия тас жолдары желiсi" деп аталатын, ұсынылып отырған автомобиль жолдарының желiсiн бекiтедi.
2-бап
Азия тас жолдары желiсiн белгiлеу
I-қосымшада сипатталған Азия тас желiсi өзiнiң басым бөлiгiнде бiрден артық қосалқы өңiрдi кесiп өтетiн жолдарды қоса алғанда Азия арқылы өтетiн халықаралық маңызы бар бағыттарды; қосалқы өңiрлер бойынша өтетiн бағыттар, соның iшiнде оларды көршiлес қосалқы өңiрлермен қосатын және Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына мүше-мемлекеттер бойынша өтетiн тас жолдардың бағыттарын қамтиды.

О подписании Межправительственного соглашения по сети азиатских шоссейных дорог
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года N 464
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Межправительственного соглашения по сети азиатских шоссейных дорог.
2. Подписать Межправительственное соглашение по сети азиатских шоссейных дорог.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Экономическая и социальная комиссия
для Азии и Тихого океана Межправительственное соглашение
по сети азиатских шоссейных дорог
Договаривающиеся стороны,
Сознавая необходимость стимулирования и развития международных автомобильных перевозок в Азии и между Азией и соседними регионами
Принимая во внимание сотрудничество между странами-членами Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций в деле формирования и введения в эксплуатацию сети Азиатских Шоссейных дорог,
Полагая, что для укрепления связей и развития международной торговли и туризма между членами Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций необходимо развивать сеть Азиатских автомобильных дорог в соответствии с требованиями к международным перевозкам и охране окружающей среды, учитывая внедрение в практику эффективных международных интермодальных перевозок,
Продолжая прилагать совместные усилия по планированию, развитию и совершенствованию международных автомобильных перевозок в Азии и между Азией и соседними регионами,
Договорились о нижеследующем:
Статья 1
Утверждение сети Азиатских шоссейных дорог
Договаривающиеся Стороны, называемые далее Сторонами, утверждают предлагаемую сеть автомобильных дорог, именуемую ниже "сеть Азиатских шоссейных дорог", описание которой приведено в приложении I к настоящему Соглашению, в качестве скоординированного плана развития маршрутов автомобильных дорог, имеющих международное значение, который они намерены выполнять в рамках своих внутригосударственных программ.
Статья 2
Определение сети Азиатских шоссейных дорог
Сеть Азиатских автомобильных дорог, описанная в приложении I, включает маршруты международного значения, проходящие в Азии, включая дороги, значительной своей частью пересекающие более одного субрегиона; маршруты, проходящие по субрегионам, в том числе маршруты, соединяющие их с соседними субрегионами, и маршруты шоссейных дорог, проходящие по государствам-членам Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций.

3-бап
Азия тас жолдары желiсiн дамыту
Азия тас жолдары желiсiнiң бағыттары осы Келiсiмге II-қосымшада келтiрiлген жiктеуге және жобалау нормаларына сәйкестiкке келтiрiледi.
4-бап
Азия тас жолдары желiсiнiң бағыттарын белгiлеу
1. Азия тас жолдары желiсiнiң бағыттары сипаттамасы осы Келiсiмге III-қосымшада келтiрiлген жол белгісiмен белгіленедi.
2. Осы Келiсiмге III-қосымшада сипатталған белгiге сәйкес келетiн жол белгiлерi 6-баптың ережелерiне сәйкес тиiстi мемлекетке қатысты осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап, Азия тас жолдары желiсiнiң барлық бағыттарында бес (5) жыл iшiнде орнатылады.
5-бап
Осы Келiсiмге қол қою және оған қатысушының
мәртебесiн алу рәсiмi
1. Осы Келiсiм Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына мүше болып табылатын мемлекеттер қол қою үшiн Шанхайда, Қытайда 2004 жылғы 26 сәуiрден бастап 28 сәуiрдi қоса алғанға дейiн, сонан соң Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Орталық мекемелерiнде Нью-Йоркте 2004 жылғы 1 мамырдан бастап 2005 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейiн ашық.
2. Бұл мемлекеттер:
а) соңғы қол қою;
b) олардан кейiн бекiту, қабылдау немесе бекiту жүргiзiлетiн бекiту, қабылдау немесе бекiту шартымен қол қою; немесе
с) қосылу арқылы осы Келiсiмге Қатысушы бола алады.
3. Бекiту, қабылдау, бекiту немесе қосылу тиiстi нысанда құрастырылған құжатты Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына сақтауға тапсыру арқылы жүзеге acырылады.
6-бап
Осы Келiсiмнiң күшiне енуi
1. Осы Келiсiм кем дегенде сегiз (8) мемлекеттiң үкiметi 5-баптың 2-тармағына сәйкес Келiсiммен байланысты болуға келiскен күннен бастап тоқсаныншы күнi күшiне енедi.
2. Келiсiмнiң күшiне ену шарттары қанағаттандырыла бастаған күннен кейiн соңғы қол қойған немесе бекiту, қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсырған мемлекеттiң әрқайсысына қатысты Келiсiм, ол соңғы қол қойған немесе ол осы құжатты сақтауға тапсырған күннен бастап тоқсан (90) күн өткеннен кейiн осы мемлекет үшiн күшiне енедi.
7-бап
Азия тас жолдары жөнiндегi жұмыс тобы
1. Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтік комиссиясы Келiсiмдi жүзеге асыру барысын қарау үшiн және кез-келген ұсынылған түзетулердi қарау үшiн Азия автомобиль жолдары жөнiндегi Жұмыс тобын құрады. Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына барлық мүше-мемлекеттер Жұмыс тобының мүшелерi болып табылады.

Статья 3
Развитие сети Азиатских шоссейных дорог
Маршруты сети Азиатских шоссейных дорог приводятся в соответствие с классификацией и нормами проектирования, приведенными в приложении II к настоящему Соглашению.
Статья 4
Обозначение маршрутов сети Азиатских шоссейных дорог
1. Маршруты сети Азиатских шоссейных дорог обозначаются дорожным знаком, описание которого приводится в приложении III к настоящему Соглашению.
2. Дорожные знаки, соответствующие знаку, описанному в приложении III к настоящему Соглашению, устанавливаются на всех маршрутах сети Азиатских шоссейных дорог в течение пяти (5) лет со дня вступления в силу настоящего Соглашения в отношении соответствующего государства согласно положениям статьи 6.
Статья 5
Процедура подписания настоящего Соглашения
и получения статуса его участника
1. Настоящее Соглашение открыто для подписания государствами, которые являются членами Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций, с 26 по 28 апреля 2004 года в Шанхае, Китай, а затем с 1 мая 2004 года по 31 декабря 2005 года в Центральных учреждениях Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке.
2. Эти государства могут стать Участниками настоящего Соглашения путем:
a) окончательного подписания;
b) подписания с условием ратификации, принятия или утверждения, за которым следует ратификация, принятие или утверждение; или
c) присоединения.
3. Ратификация, принятие, утверждение или присоединение осуществляется путем сдачи на хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций документа, составленного в должной форме.
Статья 6
Вступление настоящего Соглашения в силу
1. Настоящее Соглашение вступает в силу на девяностый день с того дня, в который правительства по крайней мере восьми (8) государств согласятся быть связанными Соглашением в соответствии с пунктом 2 статьи 5.
2. В отношении каждого государства, которое окончательно подпишет или сдаст на хранение документ о ратификации, принятии, утверждении или присоединении после даты, начиная с которой удовлетворяются условия вступления Соглашения в силу, Соглашение вступает в силу для этого государства по истечении девяноста (90) дней с даты окончательного подписания им или сдачи им на хранение этого документа.
Статья 7
Рабочая группа по Азиатским шоссейным дорогам
1. Для рассмотрения хода осуществления Соглашения и для рассмотрения любых предлагаемых поправок Экономическая и социальная комиссия для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций создает Рабочую группу по Азиатским шоссейным дорогам. Членами Рабочей группы являются все государства-члены Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций.

2. Жұмыс тобы өзiнiң кеңестерiн екi жылда бiр рет өткiзедi. Сондай-ақ кез-келген Тарап хатшылыққа жолданған хабарлама арқылы Жұмыс тобының арнайы кеңесiн шақыруды өтiнуi мүмкiн. Хатшылық Жұмыс тобының барлық мүшелерiн түскен өтініш туралы хабардар етедi және егер Тараптардың кемiнде үштен бiрi хатшылық хабарлаған күннен бастап төрт (4) айлық кезең iшiнде өтiнiшпен өздерiнiң келісетiндігi туралы хабарласа, Жұмыс тобының арнайы кеңесiн шақырады.
8-бап
Осы Келiсiмнiң негiзгi мәтiнiне түзетулер енгiзу рәсiмi
1. Осы Келiсiмнiң негiзгi мәтiнiне осы бапта көрсетiлген рәсiмдерге сәйкес тузетулер енгiзiлуi мүмкiн.
2. Осы Келiсiмге түзетулердi кез-келген Тарап енгiзе алады.
3. Хатшылық кез-келген ұсынылып отырған түзетудiң мәтiнiн Азия тас жолдары жөніндегі Жұмыс тобының барлық мүшелерiнiң арасында Жұмыс тобының оны қабылдау ұсынылып отырған кеңесiне дейiн кемiнде қырық бес (45) күн бұрын таратады.
4. Азия тас жолдары жөнiндегi Жұмыс тобы түзетуді қатысқан және дауыс бepyгe қатысқан Тараптардың үштен екi көпшілiгімен бекітеді. Хатшылық бекiтілген түзетудi қабылдау үшiн оны барлық Тараптар арасында тарататын Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жолдайды.
5. Осы баптың 4-тармағына сәйкес қабылданған түзету Тараптардың үштен екiсi қабылдағаннан кейін он екі (12) айдан соң күшіне енедi. Түзету күшіне енердiң алдында бұл түзетудi қабылдамайтындығы туралы хабарлағандарды қоспағанда, барлық Тараптарға қатысты күшіне енеді. Осы бапқа сәйкес қабылданған түзетудi қабылдамайтындығы туралы хабарлаған кез-келген Тарап бұдан кейiн кез-келген уақытта мұндай түзетудi қабылдау туралы құжатты Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына сақтауға тапсыра алады. Түзету бұл мемлекетке қатысты көрсетiлген құжатты сақтауға берген күннен кейін он екі (12) айдан соң күшіне енеді.
9-бап
Осы Келісімге I-қосымшаға түзетулер енгізу рәсiмi
1. Осы Келiсімге I-қосымшаға түзетулер осы бапта көзделген рәсiмге сәйкес енгiзiлуi мүмкiн.
2. Халықаралық шекаралық өткелдерді өзгертпейтiн iшкi трассаға қатысты түзетулерді қоспағанда, түзетулердi кез-келген Тарап тікелей мүдделі көршiлес мемлекеттермен кеңескеннен және консенсус қамтамасыз етiлгеннен кейiн ұсына алады.
3. Кез-келген ұсынылған түзетудің мәтiнiн хатшылық Жұмыс тобының барлық мүшелерiнiң арасында оны қабылдау ұсынылған Жұмыс тобының кеңесінен кем дегенде қырық бес (45) күн бұрын таратады.

2. Рабочая группа проводит свои совещания один раз в два года. Любая Сторона может также, посредством уведомления, адресованного секретариату, обратиться с просьбой созвать специальное совещание Рабочей группы. Секретариат уведомляет всех членов Рабочей группы о поступившей просьбе и созывает специальное совещание Рабочей группы, если не менее одной трети Сторон дают знать о своем согласии с просьбой в течение периода четырех (4) месяцев с даты уведомления секретариатом.
Статья 8
Процедура внесения поправок в основной текст
настоящего Соглашения
1. В основной текст настоящего Соглашения могут вноситься поправки в соответствии с процедурами, указанными в настоящей статье.
2. Поправки к настоящему Соглашению могут вноситься любой Стороной.
3. Текст любой предлагаемой поправки распространяется секретариатом среди всех членов Рабочей группы по Азиатским автомобильным дорогам по крайней мере за сорок пять (45) дней до совещания Рабочей группы, на котором ее предлагается принять.
4. Поправка утверждается Рабочей группой по Азиатским автомобильным дорогам большинством в две трети присутствующих и участвующих в голосовании Сторон. Секретариат направляет утвержденную поправку Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который распространяет ее среди всех Сторон для ее принятия.
5. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, вступает в силу через двенадцать (12) месяцев после принятия ее двумя третями Сторон. Поправка вступает в силу в отношении всех Сторон, за исключением тех, которые перед вступлением ее в силу заявили о том, что они не принимают эту поправку. Любая Сторона, заявившая о том, что она не принимает поправку, принятую в соответствии с настоящим пунктом, может в любое время после этого передать на хранение документ о принятии такой поправки Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций. Поправка вступает в силу в отношении этого государства через двенадцать (12) месяцев после даты передачи на хранение указанного документа.
Статья 9
Процедура внесения поправок в приложение
I к настоящему Соглашению
1. В приложение I к настоящему Соглашению могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, предусмотренной в настоящей статье.
2. Поправки могут предлагаться любой Стороной после консультации с непосредственно заинтересованными соседними государствами и обеспечения консенсуса, за исключением поправки, касающейся внутренней трассы, которая не изменяет международный погранпереход.
3. Текст любой предлагаемой поправки распространяется секретариатом среди всех членов Рабочей группы по крайней мере за сорок пять (45) дней до совещания Рабочей группы, на котором ее предлагается принять.

4. Түзетулерді Азия тас жолдары жөнiндегi Жұмыс тобы қатысқан және дауыс беруге қатысқан Тараптардың көпшiлiгiмен бекiтедi. Бекiтiлген түзетудi хатшылық оны барлық Тараптардың арасында тарататын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жолдайды.
5. Осы баптың 4-тармағының ережелерiне сәйкес бекітiлген түзетулер, егер хабарланған күннен кейiн алты (6) ай ішінде мүдделі Тараптардың бipeуi де бұл түзетуге қарсылығы туралы Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына хабарламаса, қабылданған болып саналады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес қабылданған түзету осы баптың 5-тармағында көрсетілген алты (6) ай өткеннен кейiнгi күннен бастап үш (3) айдан соң барлық Тараптар үшін күшiне енедi.
7. Тiкелей мүдделi Тараптар болып мыналар есептеледi:
а) Азия тас жолдарына жаңа бағыт енгiзiлген немесе көп бөлiгiнде бiр қосалқы өңiрден артық аумақ арқылы өтетiн қолданыстағы бағыт өзгерген жағдайда, осы бағыт аумағы арқылы өтетiн Тарап; және
б) қосалқы өңiрлер iшiндегi Азия тас жолдарына жаңа бағыт енгiзiлген немесе қолданыстағы, соның iшiнде көршiлес қосалқы өңiрлердi қосатын бағыттар және мүше-мемлекеттер арқылы өтетiн бағыттар өзгерген жағдайда, аумағы арқылы осы бағыт немесе көп бөлiгiнде бiр қосалқы өңiрден артық аумақты қиып өтетiн Азия тас жолдарының бағыты өтетiн, онымен осы жаңа немесе игеруге жататын бағыт қосылатын, тапсырыс берген мемлекетпен шекаралас кез келген Тарап. Осы тармақтың мақсаты үшiн оның аумағында теңiз қатынасының соңғы пункттерi орналасқан, көп бөлiгiнде бiрден артық қосалқы өңiрдi қиып өтетiн Азия тас жолдары бағытында немесе жоғарыда көрсетiлген бағыттарда орналасқан екi Тарап шектесетiн болып есептеледi.
8. Осы баптың 5-тармағы бойынша келiспеушiлiктердi қарау үшiн хатшылық Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына түзету мәтiнiмен бiрге түзетуге тiкелей мүдделi Тараптардың тiзбесiн де бередi.
10-бап
Осы Келiсiмге II және III-қосымшаларға
түзетулер енгiзу рәсiмi
1. Осы Келiсiмге II және III-қосымшаларға түзетулер осы бапта көзделген рәсiмдерге сәйкес енгiзiлуi мүмкiн.
2. Түзетулердi кез-келген Тарап ұсынуы мүмкiн.
3. Ұсынылатын кез-келген түзетудiң мәтiнiн хатшылық Жұмыс тобының барлық мүшелерiнiң арасында, оны қабылдау ұсынылған Жұмыс тобының мәслихатынан кем дегенде қырық бес (45) күн бұрын таратады.

4. Поправка утверждается Рабочей группой по Азиатским шоссейным дорогам большинством присутствующих и участвующих в голосовании Сторон. Утвержденная поправка направляется секретариатом Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который распространяет ее среди всех Сторон.
5. Поправка, утвержденная в соответствии с положениями пункта 4 настоящей статьи, считается принятой, если в течение шести (6) месяцев со дня извещения ни одно из непосредственно заинтересованных Сторон не уведомляет Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о том, что она возражает против этой поправки.
6. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи вступает в силу для всех Сторон через три (3) месяца со дня истечения шести (6) месяцев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
7. Непосредственно заинтересованными Сторонами считаются:
a) в случае включения нового или изменения существующего маршрута Азиатских автомобильных дорог, большей частью проходящего по более чем одному субрегиону, любая Сторона, по территории которой проходит данный маршрут; и
b) в случае включения нового или изменения существующего маршрута Азиатских шоссейных дорог внутри субрегионов, в том числе маршрутов, соединяющих соседние субрегионы, и маршрутов, проходящих по государствам-членам, любая Сторона, граничащая с государством, подавшим заявку, по территории которого проходит этот маршрут или маршрут Азиатских шоссейных дорог, большей частью пересекающий более одного субрегиона, с которым соединяется этот новый или подлежащий изменению маршрут. Для целей настоящего пункта граничащими считаются также две Стороны, на территории которых находятся конечные пункты морского сообщения, расположенные на маршруте Азиатских шоссейных дорог, большей частью пересекающем более одного субрегиона, или на маршрутах, указанных выше.
8. В целях рассмотрения возражений по пункту 5 настоящей статьи секретариат передает Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, вместе с текстом поправки, перечень Сторон, непосредственно заинтересованных поправкой.
Статья 10
Процедура внесения поправок в приложения
II и III к настоящему Соглашению
1. В приложения II и III к настоящему Соглашению могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, предусмотренной в настоящей статье.
2. Поправки могут предлагаться любой Стороной.
3. Текст любой предлагаемой поправки распространяется секретариатом среди всех членов Рабочей группы, по крайней мере за сорок пять (45) дней до совещания Рабочей группы, на котором ее предлагается принять.

4. Азия тас жолдары жөнiндегi Жұмыс тобы түзетулердi қатысқан және дауыс беруге қатысқан Тараптардың көпшiлiгiмен бекiтедi. Хатшылық қабылданған түзетудi барлық Тараптардың арасында тарататын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жолдайды.
5. Осы баптың 4-тармағына сәйкес қабылданған түзету егер хабарлама жiберiлген күннен кейiн алты (6) ай iшiнде Тараптардың үштен бiрiнен кемi өзiнiң түзетуге қарсылығы туралы Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына хабарласа, қабылданған болып саналады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес қабылданған түзету осы баптың 5-тармағында көрсетiлген алты (6) ай өткеннен кейiнгi күннен бастап үш (3) айдан соң барлық Тараптар үшiн күшiне енедi.
11-бап
Ескертпелер
14-баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келiсiмнiң кез-келген ережелерiне қатысты ескертпелерге жол берiлмейдi.
12-бап
Келiсiмнен шығу
Кез-келген Тарап Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жазбаша хабарлама жолдау арқылы осы Келiсiмнен шыға алады. Шығу Бас хатшы бұл хабарламаны алған күннен бастап бiр (1) жыл өткеннен кейiн күшiне енедi.
13-бап
Осы Келiсiмнiң күшiн тоқтату
Егер Тараптардың саны қандай да бiр үздiксiз он екi айлық кезең iшiнде сегiзге (8) жетпесе, осы Келiсiм күшiн жояды.
14-бап
Дауларды реттеу
1. Екi немесе одан көп Тараптардың арасындағы осы Келiсiмдi түсiндiруге немесе қолдануға қатысты, дауласқан Тараптар келiссөз немесе консультациялар арқылы шеше алмаған кез-келген дау, арасында дау пайда болған Тараптардың кез-келгенiнiң өтiнiшi бойынша бiтiстiруге жатады және дауласқан Тараптар таңдаған тиiсiнше бiр немесе бiрнеше делдалдарға берiледi. Егер бiтiстiру туралы өтiнiш берiлген күннен бастап үш (3) ай iшiнде дауласқан Тараптар делдал немесе делдалдар таңдауға қатысты келiсiмге келмесе, бұл Тараптардың кез-келгенi дауды шешу соған берiлетiн бiр делдал тағайындау туралы өтiнiшпен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына шағынуы мүмкiн.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелерiне сәйкес тағайындалған делдал немесе делдалдардың ұсынымының мiндеттi күшi болмайды, бiрақ тиiстi дауласқан Уағдаласушы Тараптар қайта қарау үшiн негiз болады.
3. Арасында дау пайда болған Тараптар өзара келiсiм бойынша делдал немесе делдалдардың ұсынымын мiндеттi күшi бар ретiнде қабылдауға алдын-ала келiсуi мүмкiн.

4. Поправка утверждается Рабочей группой по Азиатским шоссейным дорогам большинством присутствующих и участвующих в голосовании Сторон. Секретариат направляет принятую поправку Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который распространяет ее среди всех Сторон.
5. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, считается принятой, если в течение шести (6) месяцев со дня направления уведомления менее одной трети Сторон уведомляют Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о своем возражении против поправки.
6. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи вступает в силу для всех Сторон через три (3) месяца со дня истечения шести (6) месяцев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
Статья 11
Оговорки
Не допускаются оговорки в отношении любого из положений настоящего Соглашения, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 5 статьи 14.
Статья 12
Выход из Соглашения
Любая Сторона может выйти из настоящего Соглашения путем письменного уведомления, адресованного Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций. Выход вступает в силу по истечении одного (1) года со дня получения Генеральным секретарем этого уведомления.
Статья 13
Прекращение действия настоящего Соглашения
Настоящее Соглашение теряет силу, если число Сторон в течение какого-либо периода последовательных двенадцати (12) месяцев не достигает восьми (8).
Статья 14
Урегулирование споров
1. Всякий спор между двумя или более Сторонами относительно толкования или применения настоящего Соглашения, который спорящие Стороны не могут разрешить путем переговоров или консультации, подлежит примирению по заявлению любой из Сторон, между которыми возник спор, и передается соответственно одному или нескольким посредникам, избранным спорящими Сторонами. Если в течение трех (3) месяцев со дня представления просьбы о примирении спорящие Стороны не придут к соглашению относительно выбора посредника или посредников, любая из этих Сторон может обратиться к Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций с просьбой о назначении единого посредника, которому спор передается на разрешение.
2. Рекомендация посредника или посредников, назначенных в соответствии с положениями пункта 1 настоящей статьи, не имеет обязательной силы, однако становится основой для повторного рассмотрения соответствующими спорящими Договаривающимися Сторонами.
3. По взаимной договоренности Стороны, между которыми возник спор, могут заранее согласиться принять рекомендацию посредника или посредников как имеющую обязательную силу.

4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтары дауласқан Тараптар өзара келiскен дауды реттеудiң басқа шараларын жоққа шығаратын ретiнде түсiндiрiлмеуi тиiс.
5. Кез-келген мемлекет соңғы қол қою немесе бекiтiлген грамоталарды, қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсыру кезiнде осы баптың бітісуге қатысты ережелерiмен өзiн байланысты деп санамайтындығы туралы ресми қосымша түсiнiк беруi мүмкiн. Басқа Тараптар осындай қосымша түсiнiктi сақтауға берген кез-келген Тарапқа қатысты осы баптың бiтiсу жөнiндегі ережелерiмен байланысты болуларын тоқтатады.
15-бап
Осы Келiсiмдi қолданудағы шектеулер
1. Осы Келiсiмнiң ешқандай ережесi Тараптардың қайсысына болмасын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Жарғысымен үйлесiмдi және ол өзiнiң iшкi немесе сыртқы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi деп санайтын қалыптасқан жағдаймен шектелетiн шаралар қабылдауға кедергi келтiретiн ретiнде түсiндiрiлмеуi тиiс.
2. Тарап оның бюджеттiк немесе қаржыландырудың басқа нысандары болған жағдайда және өзiнiң заңдары мен нормативтiк кесiмдерiне сәйкес осы Келiсiмге сай Азия тас жолдары желiсiнiң дамуы үшiн барлық мүмкiн күштерiн салады.
3. Осы Келiсiмнiң ешқандай ережесi Тараптардың қайсысының болмасын тауарлар мен жолаушыларды оның аумағы арқылы өткiзуге рұқсат беруге мiндеттеме қабылдауы ретiнде түсiндiрiлмеуi тиiс.
16-бап
Тараптарға хабарлама
Осы Келiсiмнiң 7, 8, 9, 10-баптарында көзделген хабарлама және 14-бабында қалыптастырылған ескертпеден өзге Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы 5-бапта көрсетiлген Тараптарға және басқа мемлекеттерге мыналар туралы хабарлайды:
а) 5-бапқа сәйкес соңғы қол қою, бекiту, қабылдау, бекiту және қосылу туралы;
b) 6-бапқа сәйкес осы Келiсiмнiң күшiне ену күнi туралы;
c) 8-баптың 5-тармағына, 9-баптың 6-тармағына және 10-баптың 6-тармағына сәйкес осы Келiсiмге түзетулердiң күшiне ену күнi туралы;
d) 12-бапқа сәйкес шығу туралы;
е) 13-бапқа сәйкес осы Келiсiмнiң қолданылуының тоқтатылуы туралы.
17-бап
Келiсiмге қосымшалар
І, ІІ және III-қосымшалар осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
18-бап
Келiсiмнiң хатшылығы
Осы Келiсiм хатшылығының рөлiн Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтік комиссиясы атқарады.
19-бап
Осы Келiсiмдi Бас хатшыға сақтауға тапсыру
Осы Келiсiмнiң түпнұсқасы осы Келiсiмнiң 5-бабында көрсетiлген барлық мемлекеттерге тиiстi түрде куәландырылған көшiрмелерiн жолдайтын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына сақтауға тапсырылады.
Оған тиiстi түрде уәкiлеттендiрiлген, төменде қол қойғандар осыны куәландыру үшін осы Келісімге қол қояды.

4. Пункты 1, 2 и 3 настоящей статьи не должны толковаться как исключающие другие меры урегулирования споров, взаимно согласованные спорящими Сторонами.
5. Любое государство может при окончательном подписании или при сдаче на хранение ратификационной грамоты, документа о принятии, утверждении или присоединении сделать официальную оговорку о том, что оно не считает себя связанным положениями настоящей статьи, касающимися примирения. Другие Стороны перестают быть связанными положениями настоящей статьи, касающимися примирения, в отношении любой Стороны, депонировавшей такую оговорку.
Статья 15
Ограничения в применении настоящего Соглашения
1. Никакое положение настоящего Соглашения не должно толковаться как препятствующее какому-либо из Сторон принимать такие совместимые с Уставом Организации Объединенных Наций и ограничиваемые создавшимся положением меры, какие она считает необходимыми для обеспечения своей внешней или внутренней безопасности.
2. Сторона прилагает всевозможные усилия, при условии наличия у нее бюджетных и иных форм финансирования и в соответствии со своими законами и нормативными актами, для развития сети Азиатских шоссейных дорог в соответствии с настоящим Соглашением.
3. Никакое положение настоящего Соглашения не должно толковаться как принятие обязательства какой-либо из Сторон разрешить перемещение товаров и пассажиров через ее территорию.
Статья 16
Уведомления Сторонам
Помимо сообщений, предусмотренных в статьях 7, 8, 9, 10, и оговорки, сформулированной в статье 14 настоящего Соглашения, Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций уведомляет Стороны и другие государства, указанные в статье 5, о следующем:
a) об окончательном подписании, ратификации, принятии, утверждении и присоединении в соответствии со статьей 5;
b) о датах вступления в силу настоящего Соглашения в соответствии со статьей 6;
c) о дате вступления в силу поправок к настоящему Соглашению в соответствии с пунктом 5 статьи 8, пунктом 6 статьи 9 и пунктом 6 статьи 10;
d) о выходе в соответствии со статьей 12;
e) о прекращении действия настоящего Соглашения в соответствии со статьей 13.
Статья 17
Приложения к Соглашению
Приложения I, II и III к Соглашению являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 18
Секретариат Соглашения
Роль секретариата настоящего Соглашения выполняет Экономическая и социальная комиссия для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций.
Статья 19
Сдача настоящего Соглашения на хранение
Генеральному секретарю
Подлинник настоящего Соглашения сдается на хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который препровождает надлежащим образом заверенные копии всем государствам, указанным в статье 5 настоящего Соглашения.
В удостоверение чего нижеподписавшиеся, должным образом на то уполномоченные, подписали настоящее Соглашение.

1. Жергiлiктi жердiң жiктелуi
Жергiлiктi жердiң жiктелуi 2-кестеде келтiрiлген.
2-кесте. Жергiлiктi жердiң жiктелуi
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң жiктелуi     |    Бойлық еңiс
__________________________________________________________________
Жазық рельеф (Р)                     0-10 пайыз
Төбелі рельеф (Х)                   10-25 пайыз
Таулы рельеф (Г)                    25-60 пайыз
Тау рельеф (К)                         60 пайыз
__________________________________________________________________
2.  Есептiк жылдамдық
Есептiк жылдамдық мынадай мәндермен анықталады: сағатына 120, 100, 80, 60, 50, 40 және 30 км. Есептiк жылдамдық, автомобиль жолдарының жiктелуi және жергiлiктi жердiң жiктелуi арасындағы өзара байланыс 3-кестеде келтiрiлген. Сағатына 120 км есептiк жылдамдық автомагистралдар үшiн ғана қолданылады (бөлу жолақтары және әртүрлi деңгейдегi қиылыстары бар кiруi бақыланатын автомобиль жолдары).
3-кесте. Автомобиль жолдары және жергiлiктi жердi
жiктеудiң есептiк жылдамдығы арасына қатысты
(Өлшем бiрлiгі км/сағат)
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң|Автомагистраль| І класс | ІІ класс | ІІІ класс
жiктелуi     |              |         |          |
__________________________________________________________________
Жазық рельеф (Р)      120          100        80          60
Төбелі рельеф (Х)     100           80        60          50
Таулы рельеф (Г)      80            50        50          40
Тау рельеф (К)        60            50        40          30
__________________________________________________________________
3.  Бойлық пiшiн
4-кестеде жолдардың әрбiр класы бойынша бөлiнген жолақ енiнiң параметрлері, қозғалыс жолағының ені, жол жиегiнiң енi, бөлу жолағының енi, жол жамылғысының еңiсi және жол жиегінiң еңiсi көрсетiлген.
Жаяу, жүргiншi, велосипедтер және көлiк-арба қозғалысы құрылыстың автомобиль қозғалысынан, бұл қажет болған жерде арнайы өту жолдарын және/немесе жаяужолдарды салу арқылы бөлiнуiн талаппен ұсынады.
4-кесте. Азия тас жолдарының желiсiндегi автомобиль
жолдарын жобалау нормалары
___________________________________________________________________
Тас жолдарды жiктеу   |   Автомагистраль (4 |  І класс (4 және
| және одан көп жолақ)|  одан көп жолақ)
___________________________________________________________________
Жергілікті жердің     |  Р |  Х  |  Г |  К  |  Р |  Х  |  Г |  К
жіктелуі              |    |     |    |     |    |     |    |
Есептiк жылдамдық
(км/сағат)            120   100   80   60    100  80          50
Енi (м)  Бөлiнген жо.
лақ          (50)                   (40)
Жүру бөлiгi.
нiң жолағы   3,50                   3,50
Жол жиегi    3,00        2,50       3,00             2,50

1.  Классификация местности
Классификация местности приведена в таблице 2
Таблица 2. Классификация местности
___________________________________________________________________
Классификация местности        |    Продольный уклон
___________________________________________________________________
Равнинный рельеф (Р)              0-10 процентов
Холмистый рельеф (X)              Свыше 10-25 процентов
Гористый рельеф (Г)               Свыше 25-60 процентов
Горный рельеф (К)                 Свыше 60 процентов
___________________________________________________________________
2.  Расчетная скорость
Расчетные скорости определяются следующими значениями: 120, 100, 80, 60, 50, 40 и 30 км в час. Взаимосвязь между расчетной скоростью, классификацией автомобильных дорог и классификацией местности приведены в таблице 3. Расчетная скорость в 120 км в час применима только для автомагистрали (автомобильной дороги с контролируемым въездом, разделительной полосой и перекрестками на разных уровнях).
Таблица 3. Зависимость между расчетной скоростью,
классификацией автомобильных дорог и местностью
(Единица измерения км/час)
___________________________________________________________________
Местность         |Автомагистраль| Класс I |Класс II |Класс III
-------------------------------------------------------------------
Равнинный рельеф (Р)       120            100       80        60
Холмистый рельеф (Х)       100            80        60        50
Гористый рельеф (Г)        80             50        50        40
Горный рельеф (К)          60             50        40        30
___________________________________________________________________
3.  Поперечный профиль
В таблице 4 указаны параметры ширины полосы отвода, ширины полосы движения, ширины обочины, ширины разделительной полосы, уклона дорожного покрытия и уклона обочины по каждому классу дорог.
Настоятельно рекомендуется, чтобы движение пешеходов, велосипедов и гужевых повозок было отделено от движения автомобилей путем строительства, где это необходимо, специальных проездов и/или тротуаров на тех участках, где беспрепятственному движению автомобилей мешает такое движение.
Таблица 4. Нормы проектирования автомобильных дорог
сети Азиатских шоссейных дорог
___________________________________________________________________
Классификация!Автомагистраль! Класс I    ! Класс II   ! Класс III
шоссейных    !(4 и больше   ! (4 и больше! (2 полосы) ! (2 полосы)
дорог        !полос)        ! полос)     !            !
___________________________________________________________________
Классификация  Р   Х  Г   К   Р  Х  Г  К   Р  Х  Г  К   Р  Х  Г  К
местности
Расчетная     120 100 80 60  100 80  50   80 60 50 40  60 50 40 30
скорость
(км/час)
Ширина(м)
Полосы отвода (50)           (40)         (40)         (30)
Полосы
проезжей                                               3,00
части         3,50           3,50         3,50           (3,25)
Обочины       3,00   2,50    3,00    2,50 2,50   2,00  1,5(2,0)
0,75
(1,5)
Разделительной

Бөлу жолағы  4,00        3,00       3,00             2,50
Жол трассасының жос.
парындағы қисықтың ең
кiшi радиусы (м)      520   350   210   115  350  210         80
Жол жамылғысының
еңiсi (%)             2                      2
Жол жиегiнiң
еңiсi (%)             3-6                    3-6
Жол жамылғысының      Асфальт-бетон/         Асфальт-бетон/
түрi                  Цемент-бетон           Цемент-бетон
Вираждың ең үлкен
еңісi (%)             10                     10
Ең үлкен тiк еңiс (%) 4     5     6     7    4    5    6      7
Есептiк жүктеме
(ең азы)              НS20-44                НS20-44
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Тас жолдарды жiктеу   |  ІІ класс (2 жолақ) | ІІІ класс (2 жолақ)
Жергілікті жердің     |  Р |  Х  |  Г |  К  |  Р |  Х  |  Г |  К
жіктелуі              |    |     |    |     |    |     |    |
Есептiк жылдамдық
(км/сағат)            80    60    50   40    60    50   40    30
Енi (м)  Бөлiнген жо.
лақ          (40)                   (30)
Жүру бөлiгi.
нiң жолағы   3,50                   3,00(3,25)
Жол жиегi    2,50        2,00       1,5(2.0)   0,75(1,5)
Бөлу жолағы
Жол трассасының жос.
парындағы қисықтың ең
кiшi радиусы (м)      210   115   80    50   115   80   50    30
Жол жамылғысының
еңiсi (%)             2                      2-5
Жол жиегiнiң
еңiсi (%)             3-6                    3-6
Жол жамылғысының      Асфальт-бетон/         Битумды екі рет өңдеу
түрi                  Цемент-бетон
Вираждың ең үлкен
еңісi (%)             10                     10
Ең үлкен тiк еңiс (%) 4     5     6     7    4    5    6      7
Есептiк жүктеме
(ең азы)              НS20-44                НS20-44
__________________________________________________________________
Ескерту: Жақшадағы сандар ұсынылатын параметрдi көрсетедi.
Жол жоспарындағы қисықтың ең кiшi радиусы виражымен жиынтықта анықталады.
Бөлу жолақтарының ұсынылған енi тиiстi қорғаныс қоршауы болған кезде кішірейтілуі мүмкін.
Тараптар көпiрлер, эстакадтар және туннелдер сияқты құрылыстар салу кезінде өз ұлттық нормаларын қолданады.
4.  Трасса жоспары
Жоспардағы жол ол өтетiн жергiлiктi жердің топографиялық ерекшелiктерiне сәйкес болуы тиiс. Жоспардағы ең кіші қисықтар радиусын өтпелі қисықтармен қажет және жинақтылықта ғана қолдану керек. Кез келген мүмкiндiк кезiнде жоспарда түйiсетiн қисық жасамау керек. 5-кестеде тас жолдың әрбiр класы бойынша жоспардағы ең кiшi қисық радиусы көрсетiлген.
5-кесте. Тас жолдың жоспардағы ең кіші қисықтар радиусы
(Өлшем бiрлiгi: м)
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң|Автомагистраль| І класс | ІІ класс | ІІІ класс
жiктелуi     |              |         |          |
__________________________________________________________________
Жазық рельеф (Р)   520(1000)     350(600)    210          115
Төбелі рельеф (Х)  350(600)      210(350)    115           80
Таулы рельеф (Г)   210(350)       80(110)     80           50
Тау рельеф (К)     115(160)       80(110)     50           30
__________________________________________________________________
Ескерту : Жақшадағы сандар ұсынылған мәндерді бiлдiредi.
Жоспардағы ең кіші қисықтар радиусы ерекше жағдайларда ғана шектеуге ұсынылады, ал басқа жағдайларда тиiстi ең кiшi радиустан 50-100 пайызға асатын қисықтар радиустарын қолдану керек.
Жоспардағы қисықтарды жобалау кезiнде таулы және тау рельефi жағдайында оларды бойлық пiшiнмен және қисықтар арасындағы арақашықтықпен байланыстыра қарауды ұсынады.

полосы        4,00   3,00    3,00    2,50
Минимальный
радиус кривой
в плане
трассы дороги 520 350 210 115 350 210  80  210 115 80 50 115 80
(м)                                                           50 30
Уклон
дорожного
покрытия (%)   2               2            2            2-5
Уклон
обочины (%)   3-6             3-6          3-6           3-6
Вид дорожного Асфальто-       Асфальто-    Асфальто-     Двойная
покрытия      бетон/          бетон/       бетон/        битумная
Цементо-        цементо-     цементо-      обработка
бетон           бетон        бетон
Максимальный
уклон виража
(%)           10              10           10            10
Максимальный
вертикальные
уклон (%)     4  5  6  7      4  5  6  7   4  5  6  7    4  5  6  7
Расчетная
нагрузка
(минимум)     HS20-44         HS20-44      HS20-44       HS20-44
___________________________________________________________________
Примечания: Цифры в скобках указывают рекомендуемые параметры.
Минимальный радиус кривой в плане дороги определяется
в совокупности с ее виражом.
Рекомендуемая ширина разделительной полосы может быть
уменьшена при наличии надлежащего защитного ограждения.
Стороны применяют свои национальные нормы при
строительстве таких сооружений, как мосты, эстакады и
тоннели.
4.  План трассы
Дорога в плане должна соответствовать топографическим особенностям местности, через которую она проходит. Минимальные радиусы кривых в плане следует применять только по необходимости и в совокупности с переходными кривыми. При любой возможности следует избегать сопряженных кривых в плане. В таблице 5 указаны минимальные радиусы кривых в плане по каждому классу шоссейных дорог.
Таблица 5. Минимальные радиусы кривых в плане трассы дороги
(Единица измерения: м)
___________________________________________________________________
Местность         |Автомагистраль| Класс I |Класс II |Класс III
-------------------------------------------------------------------
Равнинный рельеф (Р)     520(1000)     350(600)    210      115
Холмистый рельеф (Х)     350(600)      210(350)    115       80
Гористый рельеф (Г)      210(350)       80(110)     80       50
Горный рельеф (К)        115(160)       80(110)     50       30
___________________________________________________________________
Примечание: Цифры в скобках представляют рекомендуемые значения
Минимальные радиусы кривых в плане рекомендуется ограничивать только исключительными случаями, а в остальных случаях следует применять радиусы кривых превышающие соответствующие минимальные радиусы на 50-100 процентов.
При проектировании кривых в плане в условиях гористого и горного рельефа рекомендуется рассматривать их в сочетании с продольным профилем и расстоянием между кривыми.

Өтпелi қисықтарды 6-кестеде көрсетiлген параметрлерден аз радиустармен қисықты байланыстыру үшiн жоспарлау керек. Олардың радиусы 6-кестеде көрсетілген параметрлерден екі есе асқан жағдайда да өтпелi қисықтарды жобалау ұсынылады.
6-кесте. Өтпелі қисықтарды жобалауды талап ететін
радиустар
(Өлшем бiрлiгi: м)
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң|Автомагистраль| І класс | ІІ класс | ІІІ класс
жiктелуi     |              |         |          |
__________________________________________________________________
Жазық рельеф (Р)     2 100         1 500     900          500
Төбелі рельеф (Х)    1 500           900     500          350
Таулы рельеф (Г)       900           500     350          250
Тау рельеф (К)         500           500     250          130
__________________________________________________________________
Өтпелі қисықтың ең кіші ұзындығына қатысты 7-кестеде көрсетілген параметрлерді қолдау ұсынылады.
7-кесте. Өтпелi қисықтың ең кiшi ұзындығы
(Өлшем бiрлiгi: м)
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң|Автомагистраль| І класс | ІІ класс | ІІІ класс
жiктелуi     |              |         |          |
__________________________________________________________________
Жазық рельеф (Р)      100           85        70          50
Төбелі рельеф (Х)     85            70        50          40
Таулы рельеф (Г)      70            50        40          35
Тау рельеф (К)        50            50        35          25
__________________________________________________________________
Вираждың ең жоғарғы еңiсi жергiлiктi жердiң барлық түрлерi үшiн 10 пайызға тең болуы тиiс.
5.  Бойлық пiшiн
Төбелi жердегi жолдың бойлық пiшiнi сол жердiң рельефiн түзету кезiндегi үйiнділер және ойықтарды жайғастырудың экономикалық дұрыстығын есепке ала отырып мүмкiндiгiнше жатық болуы тиiс. Жолдың бойлық еңiсiнiң ең жоғарғы рұқсат етiлетiн көлемiн таңдау кезiнде, оны одан әрi жаңғыртудың алғашқы инвестицияларды жоюға әкелуi мүмкiн екенiн ескеру ұсынылады.
8-кестеде көрсетiлген ең жоғарғы еңiс параметрлер тас жолдардың барлық кластары үшiн пайдаланылады
8-кесте. Ең жоғарғы тiк еңiс
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң жiктелуi    |  Ең жоғарғы тік еңіс
__________________________________________________________________
Жазық рельеф (Р)                     4 пайыз
Төбелі рельеф (Х)                    5 пайыз
Таулы рельеф (Г)                     6 пайыз
Тау рельеф (К)                       7 пайыз
__________________________________________________________________
Учаскенiң көтерiлу ұзақтығы 9-кестеде көрсетiлген мәндерден артқан жағдайларда, көтерiлетiн жерлерде қарқынды жүк қозғалысы кезiнде қозғалыстың қосымша жолақтар салу ұсынылады.
9-кестеде берiлген аатомагистралдар және жолдың I класы үшін еңiс учаскесiнiң қажеттi ұзындығы көтерiлетiн, жерлерде қозғалыстың қосымша жолағының құрылғысы ұсынылады.
9-кесте. Әртүрлi бойлық еңiс кезiндегi көтерiлудiң
ең үлкен ұзындығы
__________________________________________________________________
Жергілiктi жердiң    |   Автомагистраль  |    І класс
жiктелуi         |                   |
__________________________________________________________________

Переходные кривые следует проектировать для соединения кривых с радиусами меньше параметров, указанных в таблице 6. В случаях, когда их радиусы в два раза превышают параметры, указанные в таблице 6 рекомендуется также проектировать переходные кривые.
Таблица 6. Радиусы, требующие проектирования переходных кривых
(Единица измерения: м)
___________________________________________________________________
Местность         |Автомагистраль| Класс I |Класс II |Класс III
-------------------------------------------------------------------
Равнинный рельеф (Р)     2100           1500       900      500
Холмистый рельеф (Х)     1500            900       500      350
Гористый рельеф (Г)       900            500       350      250
Горный рельеф (К)         500            500       250      130
___________________________________________________________________
В отношении минимальной длины переходной кривой рекомендуется применять параметры, указанные в таблице 7.
Таблица 7. Минимальная длина переходной кривой
(Единица измерения: м)
___________________________________________________________________
Местность         |Автомагистраль| Класс I |Класс II |Класс III
-------------------------------------------------------------------
Равнинный рельеф (Р)      100             85        70       50
Холмистый рельеф (Х)       85             70        50       40
Гористый рельеф (Г)        70             50        40       35
Горный рельеф (К)          50             50        35       25
___________________________________________________________________
Максимальный уклон виража должен быть равен 10 процентам для всех видов местности.
5.  Продольный профиль
Продольный профиль дороги в холмистой местности должен быть как можно более плавным с учетом экономической целесообразности устройства насыпей и выемок при спрямлении рельефа местности. При выборе максимально-допустимой величины продольного уклона дороги рекомендуется учитывать, что ее дальнейшая модернизация может привести к потере первоначальных инвестиций.
Параметры максимального уклона, указанные в таблице 8, используются для всех классов шоссейных дорог.
Таблица 8. Максимальный вертикальный уклон
___________________________________________________________________
Классификация местности        |  Максимальный вертикальный
|  уклон
-------------------------------------------------------------------
Равнинный рельеф (Р)                4 процента
Холмистый рельеф (X)                5 процентов
Гористый рельеф (Г)                 6 процентов
Горный рельеф (К)                   7 процентов
___________________________________________________________________
В тех случаях, когда протяженность участков подъема превышает значения, указанные в таблице 9, рекомендуется строить при интенсивном грузовом движении дополнительные полосы движения на подъемах.
Необходимая длина наклонного участка при которой рекомендуется устройство дополнительной полосы движения на подъеме для автомагистралей и дорог I класса представлена в таблице 9.
Таблица 9. Наибольшая протяженность подъема
при различном продольном уклоне
___________________________________________________________________
Классификация     !   Автомагистраль    !   Класс I
местности         !                     !
-------------------------------------------------------------------

Жазық рельеф (Р)           3 пайызда - 800 м    3 пайызда - 900 м
4 пайызда - 500 м    4 пайызда - 700 м
Төбелі рельеф (Х)          4 пайызда - 700 м    4 пайызда - 800 м
5 пайызда - 500 м    5 пайызда - 600 м
Таулы рельеф (Г)           5 пайызда - 600 м    5 пайызда - 700 м
6 пайызда - 500 м    6 пайызда - 500 м
Тау рельеф (К)             6 пайызда - 500 м    6 пайызда - 500 м
7 пайызда - 400 м    7 пайызда - 400 м
__________________________________________________________________
6.  Жол жамылғысы
Жолдың жүру бөлiгi цемент-бетон немесе асфальт-бетон жамылғысынан болуы тиiс. Сонымен бiрге, III классты жолдың шағылтас жамылғысы битуммен екi мәрте өңделген болуы мүмкiн.
Азия тас жолдары желiсiнiң көптеген учаскелерiндегi жамылғы жеткiлiксiз көтергiш мүмкiндiктердiң кесiрiнен зақымданады. Осыған байланысты жол төсемесiнiң зақымдануын болдырмау және соңғы нәтижесiнде жолдарды күтiп ұстауға арналған шығыстарды қысқарту үшiн жамылғыға түсетiн есептiк жүктеменi мұқият анықтау керек.
Сонымен бiрге жол жамылғысын жобалау кезiнде мынадай факторларға назар аударылуы керек:
а) оське жүктеме;
b) қозғалыстың қарқындылығы;
с) жамылғының негiзiне және жер төсемiне пайдаланылатын материалдар ретiнде (елдер бойынша құрылыс материалдары сапасында айырмашылық болатындықтан, Азия автомобиль жолдарының желiсiн жобалау нормаларына жол жамылғыларының есебi жөнiндегi нұсқаулық қосылмады).
7.  Есептiк жүктеме
Жобалық жүктеме (ең жоғарғы оське жүктеме) ауыр көлiк құралдарының және әсiресе контейнерлер тасымалдауға арналған көлiк құралдарының өсуiн ескере отырып белгiленуi тиiс. Жолдардың уақытынан бұрын зақымдануының алдын алу және оларды күтiп ұстауға арналған шығындарды қысқарту үшiн, Азия автомобиль жолдарының желiсi халықаралық автомобиль жолдарының желiсi ретiнде жол төсемелерiнiң жоғары көтергiш мүмкiндiктерiне ие болуы керек.
Ең кiшi жүктеме ретiнде құрылыстарды жобалау үшiн толық тиеу кезiнде тiркеме арқылы жасалатын жүктемеге тиiстi халықаралық стандарт болып табылатын, HS 20-44 ең кiшi жүктемесi қолданылуы тиiс.
8.  Көпiрасты габаритi
Ең кiшi көпiрасты габаритi халықаралық стандарттың (ISO) контейнерлердi қауiпсiз тасымалдау үшiн талабы болып табылатын 4,5 м құрауы тиiс. Сонымен бiрге қолданыстағы құрылыстардың, мысалы көпiрлердiң, қайта салынуының жоғарғы құны кесiрiнен жеткiлiктi көпiрасты габаритiн қамтамасыз ету мүмкiн емес болған жағдайларда, отырғыштығы төмен iлеспелердi қолдануға болады.
9.  Қоршаған орта
Жаңа жолдарды салу жобаларын дайындау кезiнде ұлттық нормаларға сәйкес қоршаған ортаға әсерiн бағалау жүргiзiлуi тиiс. Бұл ереженi қолданыстағы автомобиль жолдарын қайта жаңарту немесе маңызды жаңғырту кезiнде осындай бағалауды қарастыра отырып кеңейткен дұрыс.

Равнинный рельеф (Р)  3 процента - 800 м    3 процента - 900 м
4 процента - 500 м    4 процента - 700 м
Холмистый рельеф (X)  4 процента - 700 м    4 процента - 800 м
5 процентов - 500 м   5 процентов - 600 м
Гористый рельеф (Г)   5 процентов - 600 м   5 процентов - 700 м
6 процентов - 500 м   6 процента - 500 м
Горный рельеф (К)     6 процентов - 500 м   6 процентов - 500 м
7 процентов - 400 м   7 процентов - 400 м
-------------------------------------------------------------------
6.  Дорожное покрытие
Проезжая часть дорог должна иметь цементобетонное или асфальтобетонное покрытие. Вместе с тем, дороги III класса могут иметь щебеночное покрытие с двойной обработкой битумом.
Покрытие на многих участках сети Азиатских шоссейных дорог повреждается из-за недостаточной несущей способности. В связи с этим следует тщательно определить расчетную нагрузку на покрытие, чтобы не допустить повреждения дорожной одежды и в конечном итоге сократить расходы на содержание дороги.
Вместе с тем при проектировании дорожного покрытия следует принимать во внимание следующие факторы:
a) нагрузка на ось;
b) интенсивность движения;
c) качество материалов, которые будут использоваться в основании покрытия и в земляном полотне (поскольку качество строительных материалов различается по странам, инструкция по расчету дорожных покрытий не была включена в нормы проектирования сети Азиатских шоссейных дорог).
7.  Расчетная нагрузка
Проектные нагрузки (максимальные осевые нагрузки) должны назначаться с учетом роста тяжелых транспортных средств и особенно транспортных средств для перевозки контейнеров. Для того, чтобы предупредить преждевременное повреждение дорог и сократить расходы на их содержание, сеть Азиатских шоссейных дорог, как сеть международных автомобильных дорог, должна иметь высокую несущую способность дорожных одежд.
Для проектирования сооружений в качестве минимальной нагрузки следует применять минимальную нагрузку HS 20-44, что является международным стандартом, соответствующим нагрузке, создаваемой прицепом при полной загрузке.
8.  Подмостовой габарит
Минимальный подмостовой габарит должен составлять 4,5 м, что является требованием для безопасной провозки контейнеров международного стандарта (ISO). Вместе с тем, в тех случаях, когда невозможно обеспечить достаточный подмостовой габарит из-за высокой стоимости перестройки существующих сооружений, например, мостов, можно использовать прицепы с низкой посадкой.
9.  Окружающая среда
При подготовке проектов строительства новых дорог должна производиться оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с национальными нормами. Желательно также расширить это положение, предусмотрев такую оценку при реконструкции или серьезной модернизации существующих автомобильных дорог.

10.  Жол қозғалысының қауiпсiздiгi
Азия автомобиль жолдары желiсiн дамыту кезiнде Тараптар жол қозғалысының қауiпсiздiгi мәселелерiне жан-жақты назар аударады.
III қосымша
Азия тас жолдарының желісін тану және белгілеу
1. Азия тас жолдарының бағыттарын тану және белгiлеу үшiн пайдаланылатын белгiлер төрт бұрышты пiшiндi болады.
2. Бұл белгi AH деген әрiптерден тұрады, әдетте, арап сандарымен белгiленген бағыттың нөмiрi келедi.
3. Белгiнiң ақ немесе қара жазуы болады; ол басқа белгiлермен немесе онымен бiрiктiрiлiп бекiтiлуi мүмкiн.
4. Белгi үлкен жылдамдықпен келе жатқан көлiк құралдарының жүргiзушiсi бұл белгiнi айырып тану және түсiнуiне жеңiл болатындай көлемде болуы тиiс.
5. Азия тас жолдарының бағыттарын тану және белгiлеуге арналған белгi жолды ұлттық стандарттарға сәйкес белгiленген белгiнi пайдалану мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
6. Азия тас жолдарының бағыттарының нөмiрi осы мемлекеттiң көрсеткiш белгiлерiнiң жүйесiне қосылады (немесе осы жүйеге бiрiгедi). Нөмiрмен белгiленетiн белгi әрбiр кiру немесе айырым алдында да, сонымен қатар олардан кейiн де белгiленуi мүмкiн.
7. Егер мемлекеттер Азия тас жолдарының желiсi бойынша Үкiметаралық келiсiмнiң де, Халықаралық автомагистралдар туралы Еуропалық келiсiмнiң де Тараптар болып табылған жағдайда, Тараптардың қалауы бойынша бағыттар не Азия тас жолдары бағыттарының белгiлерiмен, не Еуропалық халықаралық аатомагистралдардың белгiлерiмен, не сол және басқа да екi белгiлермен белгiленедi.
8. Егер Азия тас жолдарының бағыты басқа бағытпен өтетiн немесе Азия тас жолдарының басқа бағыттарын қиып өтетiн болса, осындай кiру немесе айырым алдында Азия тас жолдары бағыттарының тиiстi нөмiрiн көрсету ұсынылады.

10.  Безопасность дорожного движения
При развитии сети Азиатских шоссейных дорог Стороны уделяют всестороннее внимание вопросам безопасности дорожного движения.
Приложение III Опознование и обозначение
сети Азиатских шоссейных дорог
1. Знак, используемый для опознования и обозначения маршрутов Азиатских шоссейных дорог, имеет четырехугольную форму.
2. Этот знак состоит из букв АН, за которыми, как правило, следует номер маршрута, обозначенный арабскими цифрами.
3. Знак имеет белую или черную надпись; он может прикрепляться к другим знакам или совмещаться с ними.
4. Знак должен быть такого размера, чтобы водитель транспортного средства, движущегося на большой скорости, мог легко распознать и понять этот знак.
5. Знак, предназначенный для опознования и обозначения маршрутов Азиатских шоссейных дорог, не исключает возможности использования знака, обозначающего дорогу согласно национальным стандартам.
6. Номера маршрутов Азиатских шоссейных дорог включаются в систему указательных знаков данного государства (или объединяются с этой системой). Знак с обозначением номеров может устанавливаться как перед каждым въездом или развязкой, так и после них.
7. В случае, если государства являются Сторонами как Межправительственного соглашения по сети Азиатских шоссейных дорог, так и Европейского соглашения о международных автомагистралях, маршруты обозначаются либо знаками маршрутов Азиатских шоссейных дорог, либо знаками Европейских международных автомагистралей, либо теми и другими знаками по усмотрению Сторон.
8. Если маршрут Азиатских шоссейных дорог переходит в другой маршрут или пересекает другой маршрут Азиатских шоссейных дорог, то рекомендуется указывать соответствующие номера маршрутов Азиатских шоссейных дорог перед таким въездом или развязкой.