"Электр желiлерiн басқару жөніндегі қазақстандық компания" "KЕGOC" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 маусымдағы N 623 қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" "KEGOC" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) ашық акционерлiк қоғамын (бұдан әрi -"KEGOC" ААҚ-ты дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспары;
2) "KEGOC" ААҚ-ты дамытудың 2004 жылға арналған аса маңызды көрсеткiштерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 4 маусымдағы
N 623 қаулысымен
бекітілген
"KЕGOC" "Электр желiлерiн басқару жөніндегі қазақстандық компания" (Kazakhstаn Electricity Grid Operating Company) ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспары
1. "KEGOC" дамытудың ААҚ-ты жай-күйi мен перспективалары туралы баяндама
1.1. Кiрiспе
"KEGOC" "Электр желiлерiн басқару жөнiндегi Қазақстан компаниясы (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company)" ашық акционерлiк қоғамы (ары қарай - Қоғам) "Қазақстан Республикасының энергетикалық жүйесiн басқаруды құрылымдық қайта құру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1996 жылғы 28-қыркүйектегі N 1188  қаулысына сәйкес құрылды.
Қоғам Астана қаласының Әдiлет басқармасында 1999 жылдың 26 мамырында тіркелiндi, заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу нөмiрi - 6801-1901-АО (Бастапқы мемлекеттiк тiркелу датасы 11.07.1997).
Мекен-жайы: Қазақстан Республикасы, 473000, Астана қ., Сарыарқа ауданы, Бөгенбай батыр даңғ., 7.
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қоғамның құрылтайшысы болып табылады. Қоғамның мемлекеттiк акциялар пакетi 100%-ды құрайды. Жарғылық капиталы - 75,5 млрд. теңге.
Қоғам оқшауланған мүлiкке ие, дербес теңгерiме, филиалдардың аралық теңгерiмдерi, ұлттық және шетел валютасындағы банк шоттары, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi өз атауы бар дөңгелек мөрi, фирмалық бланкiлерi, мөртабандары мен басқа да деректемелерi бар. Компания өз атынан шарттар жасасады, мүлiктiк және жеке мүліктік емес құқықтар мен мiндеттердi сатып алады және жүзеге асырады, және сотта талапкер, жауапкер бола алады.
Қоғамның миссиясы - Қазақстан Республикасындағы Бiртұтас энергетикалық жүйенiң орнықты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және Ұлттық электр торабының мемлекеттiк саясат шеңберiнде қазiргi заманғы техникалық, экономикалық, экологиялық талаптарға сәйкес келетіндей сенiмдi басқарылуын қамтамасыз ету.
Жүктелген миссияға сәйкес Қоғам мынадай функцияларды орындайды:
- Қазақстан БЭЖ-нiң барлық меншiк түрiндегi нысандарын орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқару;
- жоғары кернеулi электр тораптарын басқару және электр энергиясын Ұлттық электр торап бойынша беру;
- Қазақстан Республикасының БЭЖ-де электр энергиясының өндiрiлуi мен тұтынылуын үздiксiз теңгерiмдеудi қамтамасыз ету;
- электр энергиясының импорты мен экспортын үйлестiру;
- Ұлттық электр торабына тұтынушылар мен энергия өндiрушi ұйымдардың еркiн кiруiн қамтамасыз ету.
Сонымен бiрге, Қоғам ТМД елдерi Электр энергетикалық Кеңесiнiң және электр энергетика саласында мемлекеттердiң қызметiн үйлестiретiн Орталық Азия елдерi Кеңесiнiң мүшесi болып табылады.

Об утверждении Плана развития открытого акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2004 года N 623
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) План развития открытого акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" (далее - ОАО "KEGOC") на 2004-2006 годы;
2) важнейшие показатели развития ОАО "KEGOC" на 2004 год.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 2004 года N 623
План развития открытого акционерного общества
"Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
(Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC"
на 2004-2006 годы
1. Доклад о состоянии и перспективах развития ОАО "KEGOC"
1.1. Введение
Открытое акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" (далее - Общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1996 года N 1188 "О некоторых мерах по структурной перестройке управления энергетической системой Республики Казахстан".
Общество было зарегистрировано в Управлении юстиции города Астаны 26 мая 1999 года, номер государственной регистрации юридического лица - 6801-1901-АО (Дата первичной государственной регистрации 11.07.1997).
Адрес: Республика Казахстан, 473000, г. Астана, район Сарыарка, пр. Богенбай батыра, 7.
Учредителем Общества является Правительство Республики Казахстан. Государственный пакет акций Общества составляет 100%. Уставный капитал - 75,5 млрд. тенге.
Компания обладает обособленным имуществом, имеет самостоятельный баланс, промежуточные балансы филиалов, банковские счета в национальной и иностранной валюте, круглую печать со своим наименованием на государственном и русском языках, фирменные бланки, штампы и другие реквизиты. Компания от своего имени заключает договоры, приобретает и осуществляет имущественные и личные неимущественные права и обязанности, и может быть истцом, ответчиком в суде.
Миссия Общества - обеспечение устойчивого функционирования Единой энергетической системы Республики Казахстан и осуществление надежного управления Национальной электрической сетью, соответствующего современным техническим, экономическим, экологическим требованиям в рамках государственной политики.
В соответствии с возложенной миссией Общество выполняет следующие функции:
- централизованное оперативно-диспетчерское управление объектами ЕЭС Казахстана всех форм собственности;
- управление электрическими сетями высокого напряжения и передача электроэнергии по Национальной электрической сети;
- обеспечение непрерывного балансирования генерации и потребления электроэнергии в ЕЭС Республики Казахстан;
- координация импорта и экспорта электроэнергии;
- обеспечение свободного доступа к Национальной электрической сети потребителей и энергопроизводящих организаций.
Кроме того, Общество является членом Электроэнергетического Совета стран СНГ и Совета стран Центральной Азии, координирующих деятельность государств в области энергетики.
В настоящее время на балансе Общества находятся:

Қазiргi уақытта Қоғамның теңгерiмiнде мыналар бар: барлық кернеу сыныптарындағы электр беру желiлерi - 23523,3 км, соның iшiнде:
1150 кВ        - 1422,9 км;
500 кB         - 5474,2 км;
220 кВ         - 15984,6 км;
110-35 кВ      - 641,6 км;
трансформаторлық шағын станциялар (ШС) - 72 бiрлiк соның iшiнде кернеулер сыныптары бойынша:
ШС 1150 кВ     - 3 бiрлiк қуаты 9384,1 MBA;
ШС 500 кВ      - 15 бiрлiк қуаты 11995,0 МВА;
ШС 220 кВ      - 51 бiрлiк қуаты 11041,6 MBA;
ШС 110 кВ      - 1 бiрлiк қуаты 2,5 MBA;
ШС 35 кВ       - 2 бiрлiк қуаты 23,2 MBA;
сондай-ақ ғимараттар, құрылымдар, арнаулы техника, диспетчерлік-технологиялық басқару құралдары және басқа да негiзгi құралдар.
Компанияның органдары:
1) жоғары орган - Қоғам акционерлерiнiң жалпы жиналысы;
2) басқару органы - директорлар Кеңесi;
3) атқарушы органы - Қоғам басқармасы;
4) бақылаушы органы - тексеру комиссиясы болып табылады.
Компания органдарының уәкiлеттiктep өрiсi Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен, Компанияның жарғысымен, Компанияның нормативтiк-басқару құжаттарымен анықталады.
Қоғамның құрамына: Қазақстан БЭЖ Орталық диспетчерлiк басқармасының Бас филиалы (бұдан әрi - ОДБ) (113 адам), аумақтық белгiсi бойынша түзiлген жүйеаралық электр тораптарының 9 филиалы (бұдан әрі - ЖЭТ): Ақмола (607 адам), Ақтөбе (200 адам), Алматы (403 адам), Шығыс (312 адам), Батыс (207 адам), Сарыбай (452 адам), Солтүстiк (404 адам), Орталық (411 адам), Шымкент (429 адам), "KEGOC" ААҚ-ның Астана қаласындағы Өкiлдігі (12 адам) және Атқарушы дирекция (барлығы - 4324 адам) кiредi.
Компанияның филиалдары Компанияның оқшауландырылған құрылымдық бөлiмшелерi болып табылады және оның функцияларының бip бөлiгiн, соның iшiнде өкiлдiктiң мiндеттерiн атқарады. Филиалдар заңды тұлғалар болып табылмайды, ағымдағы шоттарды иеленедi, Атқарушы дирекциямен қаржыландырылады және өзiнiң өндiрiстік қызметiн Компаниядағы Директорлар кеңесi бекiткен филиал туралы тиiстi ереже негiзiнде жүзеге асырады. Өкiлдiк сондай-ақ Компанияның оқшауланған құрылымдық бөлiмшесi болып табылады және "KEGOC" ААҚ мүддесiнiң функцияларын жүзеге асырады, соның атынан мәмiлелер мен өзге де құқықтық әрекеттер жасайды, ағымдық шотты иеленедi, Атқарушы дирекциямен қаржыландырылады, сол туралы ереже негiзiнде жұмыс iстейдi. Компанияның барлық филиалдары мен өкiлдiгi Әдiлет органдарында есепке алу тiркеуiнен өттi.
Компанияның жұмысына қызмет көрсету жөнiндегi қосалқы мiндеттердi тиiмділікпен жүзеге асыру мақсатында 2001 жылы "KEGOC-Сервис" мекемесi құрылған болатын, "KEGOC" ААҚ оның құрылтайшысы болып табылады.

линии электропередачи всех классов напряжения - 23523,3 км, в том числе:
1150 кВ      - 1422,9 км;
500 кВ       - 5474,2 км;
220 кВ       - 15984,6 км;
110-35 кВ    - 641,6 км;
трансформаторные подстанции (ПС) - 72 единицы, в том числе по классам напряжений:          ПС 1150 кВ   - 3 единицы мощностью 9384,1 МВА;
ПС 500 кВ    - 15 единиц мощностью 11995,0 МВА;
ПС 220 кВ    - 51 единиц мощностью 11041,6 МВА;
ПС 110 кВ    - 1 единица мощностью 2,5 МВА;
ПС 35 кВ     - 2 единицы мощностью 23,2 МВА;
а также здания, сооружения, спецтехника, средства диспетчерско-технологического управления и другие основные средства.
Органами Компании являются:
1) высший орган - общее собрание акционеров Компании;
2) орган управления - Совет директоров;
3) исполнительный орган - Правление Компании;
4) контрольный орган - ревизионная комиссия.
Сфера полномочий органов Компании определяется действующим законодательством Республики Казахстан, Уставом Компании, нормативно-распорядительными документами Компании.
В состав Общества входят: Головной филиал Центральное диспетчерское управление (далее - ЦДУ) ЕЭС Казахстана (113 чел.), 9 филиалов межсистемных электрических сетей (далее - МЭС): Акмолинские (607 чел.), Актюбинские (200 чел.), Алматинские (403 чел.), Восточные (312 чел.), Западные (207 чел.), Сарбайские (452 чел.), Северные (404 чел.), Центральные (411 чел.), Шымкентские (429 чел.), сформированных по территориальному признаку, Представительство ОАО "KEGOC" в городе Астане (12 чел.) и Исполнительная дирекция (всего - 4324 чел.).
Филиалы Компании являются обособленными структурными подразделениями Компании и осуществляют часть его функций, в том числе функции представительства. Филиалы не являются юридическими лицами, имеют текущие счета, финансируются Исполнительной дирекцией и свою производственную деятельность осуществляют на основании соответствующего положения о филиале, утвержденного Советом директоров Компании. Представительство также является обособленным структурным подразделением Компании и осуществляет функции представительства интересов ОАО "KEGOC", совершает от его имени сделки и иные правовые действия, имеет текущий счет, финансируется Исполнительной дирекцией, действует на основании положения о нем. Все филиалы и представительство Компании прошли учетную регистрацию в органах юстиции.
В целях эффективного осуществления вспомогательных функций по обслуживанию деятельности Компании в 2001 году было создано учреждение "KEGOC-Сервис", учредителем является ОАО "KEGOC".

2002 жылдың 1-сәуiрiнен Атқарушы дирекцияда күзет қызметi жөнiндегi мiндеттердiң алып тасталуына байланысты қауiпсiздiк департаментi қайта ұйымдастырылды және филиалдардан күзет қызметкерлерiнiң саны шығарылды.
2002 жылдың 1 тамызынан Директорлар кеңесiнiң шешiмiне (2001 жылғы 27 тамыздағы N 4 хаттама) сәйкес және "KEGOC" ААҚ Басқармасының шешiмiн (2002 жылғы 31 мамырдағы N 4 хаттама) орындау мақсатында "KEGOC" ААҚ-ның ұйымдық құрылымын оңтайландыру, Атқарушы дирекция мен филиалдарды ұстауға арналған шығыстарды қысқарту, "KEGOC" ААҚ-ның ақпараттық қамтамасыз етiлу, жедел-диспетчерлiк және технологиялық басқарылу сапасын арттыру жөнiнде жұмыс жүргiзiлдi. Атқарушы дирекцияның құрамынан Ақпараттық технологиялар департаментi және филиалдар құрамынан - ДТБҚ, АДБЖ мен ЕТ және ақпараттандыру қызметiнiң қызметкерлерi шығарылды, солардың базасында "Энергоинформ" мекемесi құрылды, оның құрылтайшысы "KEGOC" ААҚ болып табылады.
Құрылған мекемелердiң бекiтiлген шығындар сметаларының негiзiнде Қоғам олардың ай сайынғы қаржыландырылуын жүзеге асырады. Сонымен қатар Қоғам мекемелердiң жылдық қаржылық есептемесiн бекiтедi, орындау үшiн мiндеттi нормативтiк, қаржылық, бухгалтерлiк, техникалық және ұйымдастыру-басқару құжаттамасын әзiрлейдi, мекемелердiң қызметiне тiкелей бақылауды жүзеге асырады.
Негізгi қызметтiң бағыттарына сәйкес және барынша үлкен басқару тиiмділігiне жету мақсатында Қоғам Басшылықтан, 7 департаменттен, 6 басқармадан, Орталық бухгалтериядан, Кеңседен, Ақпараттық-талдау бөлімінен, Қауiпсiздiк қызметiнен тұратын орталық аппараттың құрылымын таңдап алды.
Қоғамдық ұйымдық құрылымы
__________________         ________________________________
|Акционерлердiң    |       |"KEGOC" ААҚ-ның Астана қаласын. |
| жалпы жиналысы     |    ___|дағы басқарушы директоры,       |
________|_________    |   |Кеңесшілер, Тех. бақылау мен    |
| Директорлар кеңесi |   |   |еңбек қорғау басқармасы,        |
________|_________    |   |Қызметкерлермен жұмыс жөнiндегi |
|     Президент      |___|   |басқарма, Заң басқармасы, Аудит |
|                 |           басқармасы             |
_______|___________________________________
____|____   ____|____   ___|_____   ____________|______________
| Дамыту  | |Пайдалану| |Экономика| |Қауiпсiздiк және жұртшылық.|
|жөнiндегi| |жөніндегi| |жөніндегі| |   пен байланыс жөніндегі  |
|Вице-пре.| |Вице-пре.| |Вице-пре.| |      Вице-президент       |
| зидент   | | зидент   | | зидент   | |                             |
|     ______|____________   |____________________
|    |    Техникалық     | |    Коммерциялық     |
|    |      директор       | |       директор        |__________
|         ___|           _________|                         |
____|_______ | __|_________ | _______ |___   __________________ |
|  Жобаларды ||| Пайдалану  |||Сату депар. | |Кеңсе, Ақпараттық-||
|  басқару   ||| департаментi |||таментi,    | |  талдау бөлiмi,  ||
|   Дамыту   ||              ||Сатып алу   | |   Қауiпсiздiк    ||
| департаментi ||              ||департаментi| |     қызметi,     ||
|              ||  Клиринг   | |  "KEGOC-CEPBИС"  ||
|              ||  басқармасы  | |      мекемесi      ||
|              |______                             |
_____________|_   _______________  |  ____________________      |
|Жаңғырту және  | | "Энергоинформ"|_| | Қаржы басқармасы,  |_____|
|күрделi құрылыс| |    мекемесi     | | |Орталық бухгалтерия,|
| департаментi, |                   | |  Жоспарлау және    |
|  Қазақстан    |  _______________  | |экономикалық талдау |
| БЭЖ-нің ОДБ    | | ЖЭТ филиалдары|_| |     департаментi     |
|_______________|

С 1 апреля 2002 года в связи с исключением функций по охранной деятельности в Исполнительной дирекции реорганизован Департамент безопасности и из филиалов выведена численность персонала охраны.
С 1 августа 2002 года в соответствии с решением Совета директоров (Протокол от 27 августа 2001 года N 4) и во исполнение решения Правления ОАО "KEGOC" (Протокол от 31 мая 2002 года N 4) проведена работа по оптимизации организационной структуры ОАО "KEGOC", сокращению расходов на содержание Исполнительной дирекции и филиалов, повышению качества информационного обеспечения, оперативно-диспетчерского и технологического управления ОАО "KEGOC". Выведены из состава Исполнительной дирекции Департамент информационных технологий и из состава филиалов - персонал служб СДТУ, АСДУ и ВТ и служб информатизации, на их базе создано учреждение "Энергоинформ", учредителем которого является "KEGOC".
На основании утвержденных смет расходов созданных учреждений Общество осуществляет их ежемесячное финансирование. Кроме того, Общество утверждает годовую финансовую отчетность учреждений, разрабатывает обязательную для исполнения нормативную, финансовую, бухгалтерскую, техническую и организационно-распорядительную документацию, осуществляет непосредственный контроль над деятельностью учреждений.
В соответствии с основными направлениями деятельности и с целью достижения наибольшей эффективности управления Обществом была выбрана структура центрального аппарата, состоящая из Руководства, 7-и департаментов, 6-и управлений, Центральной бухгалтерии, Канцелярии, Информационно-аналитического отдела, Службы безопасности.
Организационная структура Общества
___________________________      ___________________________________
Общее собрание акционеров  |    |     Управляющий директор ОАО
___________________________|    |  "KEGOC" в г. Астане, Советники,
|                   | Управление тех. контроля и охраны
___________________________    -|  труда, Управление по работе с
Совет директоров         |  | |           персоналом,
___________________________|  | |     Юридическое управление,
|                 | |         Управление аудита
___________________________   | ___________________________________
Президент            |  |
___________________________|--
|
__________________________________________________________
|         |_________                   |                   |
|                   |                  |                   |
______________  _____________      ______________   _______________
Вице-президент||  Вице-     |     |Вице-президент|  |Вице-президент
по развитию  ||президент по|     | по экономике |_ |по безопасности
______________||эксплуатации|_    |______________| ||  и связям с
|            |____________| |         |          ||общественностью
|                   |       |         |          |________________
|             _____________ |     _____________  |         |
|            | Технический ||    |Коммерческий|  |         |
|            |  директор   ||   _|  директор  |  |         |
|            |_____________ |  | |____________|  |         |
|            ______|        |  |      |          |         |
____________  | _____|_______ |  |  ______________ | ______________
Департамент | | |Департамент ||  | | Департамент | | | Канцелярия
управления  | | |эксплуатации||  | |   продаж,   | | |Информационно-
проектами,  | | |____________||  | | Департамент | | |аналитический
Департамент | |               |  | |   закупок,  | | |отдел, Служба
развития   | |               |  | | Управления  | | |безопасности,
____________| |               |  | |  клиринга   | | | Учреждение
|           |               |  | |_____________| | |"KEGOC-СЕРВИС"
|           |               |  |                 | |______________
|           |               |  |         ________|
__|_________  | ____________  |  |  ______|______
Департамент | | |Учреждение | |  |  | Финансовое |
модернизации| | |"Энерго-   | |  |  |управление, |
и капиталь- | | | информ"   |_|  |  |Центральная |
ного строи- | | |___________| |  |  |бухгалтерия,|
тельства,   |_|               |  |  |Департамент |
ГФ ЦДУ ЕЭС  |   ___________   |  |  |планирования|
Казахстана  |  |Филиалы МЭС|_ |  |  | и экономи- |
____________   |___________|     |  |  ческого   |
|_________|  |  анализа   |
|____________|

Таңдап алынған басқару құрылымының тиiмдiлiгi мен дұрыстығы Қоғамның 2001-2002 жылдар қорытындылары бойынша таза табыс алуын қамтамасыз етті. 2002 жылдың 21 қазанында халықаралық "Standard & Poor's" рейтингтiк агенттiгiмен Қоғамға несиелiк BB рейтингі расталынды, рейтинг болжамы "Позитивтiге" қайта қаралды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 2002 жылғы 2 қыркүйектегi N 343 қаулысымен Қоғам бiр жыл мерзiмге вексельдердiң бiрiншi сыныптық эмитенттер тiзiмiне енгiзiлдi.
1.2. Рынок талдау
2002 жылы электр энергиясын тұтыну көлемi тұтастай республика бойынша 58,05 млрд. кВт. сағатты құрады, бұл 2001 жылдың деңгейiнен 2,5%-ға көп. Тұтынылған электр энергиясының едәуiр бөлiгiн (99,2%) Қазақстан Республикасының өз электр станциялары өндiрдi.
Электр энергиясы Қоғамның тораптары бойынша беру көлемi 2002 жылы Қазақстан Республикасының жалпы тұтынуының 40,9%-ын құрады, бұл 2001 жылдығы көрсеткiшiнен 3,4 тармаққа кем. Электр энергиясын өңiраралық деңгейдегi тораптар бойынша беру көлемi үлесiнiң республикадағы жалпы тұтыну көлемiнде азаюы тұтынушыларды Қоғамның тораптарына шықпай электрмен жабдықтауды қамтамасыз ететiн станциялардың электр энергия өндiрудi ұлғайтуымен байланысты.
Электр энергиясын Қазақстан бойынша өндiру көлемi 2002 жылы 2,95 млрд.кВт.сағатқа немесе 2001 жылмен салыстырғанда 5,3%-ға ұлғайды және 58,2 млрд. кВт.сағатты құрады. Электр энергиясын өндiрудiң ұлғаюы республиканың барлық үш аймағы бойынша (Солтүстік, Батыс және Оңтүстiк) болды.
Импортталатын электр энергиясының көлемi 2002 жылы 2391,4 млн. кВт.сағатты құрады, бұл өткен жылға қарағанда 34,0%-ға кем. Электр энергиясының импорты Ресейденде (605,2 млн. кВт.сағатқа), Орталық Азиядан да (639,4 млн. кВт.сағатқа) азайды.
Электр энергиясының экспорты Ресейге 2002 жылы 14,0%-ға ұлғайды және 2521,9 млн. кВт.сағатты құрады. Электр энергиясының экспорттық жеткiзілiмдерiнiң ұлғайтылуына электр энергиясын Қоғамның тораптары бойынша Ресей Федерациясына жеткiзу тарифiнен айтарлықтай жеңiлдiктермен берудiң арқасында қол жеттiрдi.
2002 жылы электр энергиясының импортынан экспорты асып түстi, оның шамасы 130,5 млн. кВт.сағатты құрады. Осы факт электр энергиясын Қазақстаннан РФ-на экспорттық жеткiзiлiмдердi жүзеге асырумен, сондай-ақ Орталық Азия елдерiнен импортталатын электр энергиясы көлемiн азайтқан елiмiздiң оңтүстiгiндегi тұтынушыларға солтүстiк энергия көздерiнен беру көлемдерiн ұлғайтумен байланысты.
2003 жылы электр энергиясын республика бойынша тұтыну көлемi 61,6 млрд. кВт.сағат мөлшерiнде жоспарлануда, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 6,0%-ға жоғары. Жалпы тұтынудан электр энергиясын Қоғамның тораптары бойынша беру көлемдерiнiң үлесi Қазақстан Республикасы бойынша 2002 жылдың деңгейiнде сақталады және 41,0%-ды құрайды.

Эффективность и правильность выбранной структуры управления обеспечили получение Обществом чистого дохода по итогам 2001-2002 годов. 21 октября 2002 года международным кредитным рейтинговым агентством "Standard & Poor , s" Обществу подтвержден кредитный рейтинг ВВ, прогноз рейтинга пересмотрен на "Позитивный".
Постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 2 сентября 2002 года N 343 Общество включено в список первоклассных эмитентов векселей сроком на один год.
1.2. Анализ рынка
В 2002 году объем потребления электроэнергии в целом по республике составил 58,05 млрд. кВт.ч, что на 2,5% больше уровня 2001 года. Значительная часть потребленной электроэнергии (99,2%) произведена собственными электрическими станциями Республики Казахстан.
Объем передачи электроэнергии по сетям Общества в 2002 году составил 40,9% от общего потребления в Республике Казахстан, что на 3,4 пункта ниже показателя 2001 года. Снижение доли объема передачи электроэнергии по сетям межрегионального уровня в общем объеме потребления по республике связано с увеличением выработки электроэнергии станциями, обеспечивающими электроснабжение потребителей без выхода на сети Общества.
Объем производства электроэнергии по Казахстану в 2002 году увеличился на 2,95 млрд. кВт.ч, или на 5,3%, по сравнению с 2001 годом и составил 58,2 млрд. кВт.ч. Увеличение выработки электроэнергии произошло по всем трем зонам республики (Северной, Западной и Южной).
Объем импортируемой электроэнергии в 2002 году составил 2391,4 млн. кВт.ч, что на 34,0% меньше, чем за прошлый год. Импортэлектроэнергии уменьшился как из России (на 605,2 млн.кВт.ч), так и из Центральной Азии (на 639,4 млн. кВт.ч).
Экспорт электроэнергии в Россию в 2002 году увеличился на 14,0% и составил 2521,9 млн. кВт.ч. Увеличение экспортных поставок электроэнергии достигнуто благодаря предоставлению значительных скидок с тарифа на передачу электрической энергии по сетям Общества в Российскую Федерацию.
В 2002 году впервые достигнуто положительное сальдо экспорта над импортом электрической энергии, величина которого составила 130,5 млн. кВт.ч. Данный факт связан с осуществлением экспортных поставок электроэнергии из Казахстана в РФ, а также увеличением объемов передачи от северных энергоисточников потребителям юга страны, снизившем объем электроэнергии, импортируемой из стран Центральной Азии.
В 2003 году объем потребления электроэнергии по республике планируется в размере 61,6 млрд. кВт.ч, что выше уровня 2002 года на 6,0%. Доля объемов передачи электроэнергии по сетям Общества от общего потребления по Республике Казахстан сохранится на уровне 2002 года и составит 41,0%.

Қазақстанның өз электростанцияларында электр энергиясын өндiру көлемi 2003 жылы 63,3 млрд. кВт.сағатты құрайды, бұл 2002 жылға қарағанда 8,8%-ға көп.
Қоғам көрсететiн электр энергиясын беру және техникалық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтер табиғи монополияның саласына жатады. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес Қоғам табиғи монополия субъектiлерiнің Мемлекеттiк тiзiлiмiне кiрдi.
2003 жылдың 21 сәуiрiнен "KEGОС" ААҚ электр қуатын реттеу жөнiндегі қызметтердiң жеткiзілімдеушiсi ретінде белгiлi бiр тауар рыногында басымдық (монополдық) жағдайға ие болып келген рынок субъектiлерiнің Мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлдi (ТМРжБҚА-нің 21.04.03 N 106-ОД және 12.06.03 N 153-ОД бұйрықтары).
Қоғамның жылына бiр млрд. астам кВт.сағат берудi жүзеге асыратын анағұрлым iрi қызмет тұтынушылары: "Қазақмыс корпорациясы" ААҚ "ССТКӨБ" ААҚ, "Қазақстан Темiр Жолы" PMK, "Қазфосфат" ЖШС, "Қазмырыш" ААҚ, сондай-ақ электр энергиясын Ресей федерациясына экспорттайтын "AES Екiбастұз" ЖШС мен "Екiбастұз МАЭС-2" АҚ болып табылады.
1.3. Қоғамның 2001-2003 жылдардағы
өндiрiстiк-қаржы қызметiн талдау
2002 жылы электр энергиясын Қоғам тораптары бойынша беру көлемдерi 2001 жылмен салыстырғанда 5,3%-ға кемiдi және 23,8 млрд. кВт.сағатты құрады. Электр энергиясының Қоғам тораптары бойынша берiлу көлемдерiнiң кемуi республикадағы оңтүстiк өңiрi тұтынушыларының ЖМАЭС-ның жұмыс кезеңiнде өңірлік электр торабы компанияның тораптары бойынша электрмен жабдықталуына көшуiне, электрмен жабдықталу тәсiмдерiнiң өзгеруiне, сондай-ақ Қоғамның кейбiр қызмет тұтынушыларының ҰЭT-н шунттайтын өз ЭЖЖ-н салуына байланысты.
2003 жылы электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтердi көрсету 25,4 млрд. кВт.сағат көлемiнде немесе 2002 жылдың деңгейiнен 6,7%-ға артық мөлшерде болады деп күтiлуде. Бұл өсiм электр энергиясының Қазақстаннан Ресей федерациясына солтүстiк станцияларынан экспорттық жеткiзiлiмдерiнiң Қоғам тораптары бойынша электр энергиясын беру жөнiндегі қызметтерге арналған тарифтен шегерiмдер жасала отырып ұлғайтылуының шарттасы болды. Осы фактiнi ескергенде Қоғамның тораптары бойынша электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтер көлемi 21,0 млрд. кВт.сағатты құрайды, бұл 2002 жылдың тиiстi көрсеткішінен 2,0%-ға төмен. Беру көлемiнiң бұл кемуi Қоғамның электр тораптарына шықпай-ақ тұтынушыларды электрмен жабдықтауды қамтамасыз ететiн станциялардың электр энергиясын өндiрудiң өсiмiмен байланысты.
2002 жыл iшiндегi техникалық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтер көлемi 49,5 млрд. кВт.сағатты құрады, бұл 2001 жылдың деңгейіне сәйкес келедi. 2003 жылы техникалық диспетчерлеу жөнiндегi қызметтердi көрсету 54,0 млрд. кВт.сағат көлемiнде немесе 2002 жылдың деңгейiнен 9,1%-ға артық мөлшерде болады деп күтілуде.

Объем производства электрической энергии собственными электростанциями Казахстана в 2003 году составит 63,3 млрд. кВт.ч, что на 8,8% больше, чем в 2002 году.
Услуги по передаче электрической энергии и технической диспетчеризации, оказываемые Обществом, относятся к сфере естественной монополии. В соответствии с действующим законодательством Общество включено в Государственный регистр субъектов естественной монополии.
С 21 апреля 2003 года ОАО "KEGOC" включено в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, как поставщик услуг по регулированию электрической мощности (приказы АРЕМ и ЗК от 21.04.03 N 106-ОД и от 12.06.03 N 153-ОД).
Наиболее крупными потребителями услуг Общества, осуществляющими передачу более одного млрд. кВт.ч в год являются: ОАО "Корпорация Казахмыс", ОАО "ССГПО", РГП "Казахстан Темир Жолы", ТОО "Казфосфат", ОАО "Казцинк", а также ТОО "AES Экибастуз" и АО "Экибастузская ГРЭС-2", экспортирующие электроэнергию в Российскую Федерацию.
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
Общества за 2001-2003 годы
В 2002 году объемы передачи электроэнергии по сетям Общества по сравнению с 2001 годом снизились на 5,3% и составили 23,8 млрд. кВт.ч. Снижение объема передачи электроэнергии по сетям Общества связано с переходом потребителей южных регионов республики на электроснабжение по сетям региональной электросетевой компании в период работы ЖГРЭС, изменением схем электроснабжения, а также строительством некоторыми потребителями услуг Общества собственных ЛЭП, шунтирующих НЭС.
В 2003 году объем услуг по передаче электроэнергии ожидается в размере 25,4 млрд. кВт.ч, или на 6,7% больше уровня 2002 года. Данный рост обусловлен увеличением экспортных поставок электроэнергии из Казахстана в Российскую Федерацию от северных станций с предоставлением скидок с тарифа на услуги по передаче электроэнергии по сетям Общества. Учитывая данный факт, объем услуг по передаче электроэнергии по сетям Общества, оплачиваемый по полному тарифу, составит 21,1 млрд. кВт.ч, что на 2,0% ниже соответствующего показателя 2002 года. Данное снижение объема передачи связано с ростом выработки электроэнергии станциями, обеспечивающими электроснабжение потребителей без выхода на электрические сети Общества.
Объем услуг по технической диспетчеризации за 2002 год составил 49,5 млрд. кВт.ч, что соответствует уровню 2001 года. В 2003 году ожидаемый объем услуг по технической диспетчеризации составляет 54,0 млрд. кВт.ч, или на 9,1% выше уровня 2002 года.

2002 жылы негiзгi қызметтен кiрiс 12599,3 млн.теңгенi құрады, бұл 2001 жылдың деңгейiнен 1146,3 млн. теңгеге (10,0%-ға) көп, соның iшiнде мынандай қызмет түрлері бойынша:
- электр энергиясын беру жөнiнде - 10388,7 млн. теңге;
- техникалық диспетчерлендiру жөнiнде - 1435,8 млн. теңге;
- қуатты реттеу жөнiнде - 774,8 млн. теңгеге артық.
Қоғамның негiзгi қызметiнен кiрiстің өсуi бір жыл iшiнде өңіраралық деңгейдегi тораптарда электр энергиясының технологиялық шығынының өтемақы үшiн электр энергиясын сатып алуға арналған шығындар қосылатын тарифтi қолдануға байланысты. 2003 жылы Қоғамның негiзгi қызметтен алынған кiрiстерi 14329,7 млн. теңге мөлшерiнде болады деп күтілуде, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 13,7%-ға көп, соның iшiнде:
- электр энергиясын беру жөнiнде - 11181,2 млн. теңге (2002 жылдың деңгейiнен 7,6%-ға көп);
- техникалық диспетчерлендiру жөнiнде - 2499,5 млн. теңге (2002 жылдың деңгейiнен 13,7%-ға көп);
- қуатты реттеу жөнiнде - 649,0 млн. теңгеге артық.
Негiзгi қызметтен кiрiстердiң 2002 жылға қарағанда ұлғаюы 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қоғамның қызметтерiне жаңа тариф бекiтiлуiмен байланысты.
2002 жылы Қоғамның негізгi қызмет жөнiндегi шығындары жыл iшiнде өңіраралық тораптардағы электр энергиясының технологиялық шығынының өтемақысы үшiн электр энергиясын пайдалану мен сатып алуға шығындардың өсуiне байланысты 2001 жылмен салыстырғанда 8,7%-ға ұлғаюымен 12164,8 млн. теңге құрады (2001 жылы электр энергиясын сатып алу 1 шiлдеден жүзеге асырылды).
2002 жылы негiзгi емес қызмет жөнiндегі кiрiстер 2559,8 млн. теңге сомасында: соның iшiнде Жамбыл MAЭC-ның (ЖМАЭС) электр энергиясын сату есебiнен 1389,9 млн. теңге, негiзгі құрал-жабдықтар мен тауарлық-материалдық құндылықтарды сатудан - 174,6 млн. теңге, электр қуатын резервiлеу жөніндегі қызметтерден - 104,6 млн. теңге, депозит ақша мен бағалы қағаздар жөнiндегi сыйақыдан - 86,2 млн. теңге, ақша қаражатының қалдықтарына пайыз есептеуден - 20,3 млн. теңге алынды.
2002 жылы негiзгi емес қызмет жөнiндегi шығындары 2651,3 млн. теңгенi құрады, бұл 2001 жылдың деңгейiнен 1,6 есе жоғары, солардың ішінде: ЖМАЭС операторының мiндеттерiн жүзеге асыруға байланысты шығындар 1389,9 млн. теңге сомасына; негiзгi құрал-жабдықтар мен аяқталмаған құрылысты есептен шығаруға - 1230,3 млн. теңге; қайырымдылық пен демеушiлiк көмекке 5,2 млн. теңге.
"Өзбекэнерго МАК" ААҚ-ның қуатты реттеу жөнiнде көрсеткен қызметтерi үшiн борышын мойындау нәтижесiнде Қоғамның 2001 жыл ішіндегi қаржылық нәтижесi түзетiлдi және 318,81 млн. теңгенi құрады.

В 2002 году доход от основной деятельности составил 12599,3 млн.тенге, что на 1146,3 млн. тенге больше уровня 2001 года (на 10,0%), в том числе, по видам услуг:
- по передаче электроэнергии - 10388,7 млн. тенге;
- по технической диспетчеризации - 1435,8 млн. тенге;
- по регулированию мощности - 774,8 млн. тенге.
Рост дохода от основной деятельности Общества связан с применением тарифа, включающего затраты на приобретение электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в сетях межрегионального уровня в течение года. В 2003 году доходы Общества от основной деятельности ожидаются в размере 14329,7 млн. тенге, что на 13,7% больше уровня 2002 года, в том числе:
- по передаче электроэнергии - 11181,2 млн. тенге (на 7,6% больше уровня 2002 года);
- по технической диспетчеризации - 2499,5 млн. тенге (на 13,7% больше, чем в 2002 году);
- по регулированию мощности - 649,0 млн. тенге.
Увеличение доходов от основной деятельности в 2003 году по отношению к 2002 году связано с утверждением с 01.01.03 новых ставок тарифа на услуги Общества.
В 2002 году расходы Общества по основной деятельности составили 12164,8 млн. тенге с увеличением по сравнению с 2001 годом на 8,7%, связанным с ростом затрат на эксплуатацию и приобретением электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в межрегиональных сетях в течение года (в 2001 году покупка электроэнергии осуществлялась с 1 июля).
Доходы по неосновной деятельности в 2002 году получены в сумме 2559,8 млн. тенге: в том числе, за счет реализации электроэнергии Жамбылской ГРЭС (ЖГРЭС) 1389,9 млн. тенге, реализации основных средств и товарно-материальных ценностей - 174,6 млн. тенге, услуг по резервированию электрической мощности - 104,6 млн. тенге, вознаграждения по депозитам и ценным бумагам - 86,2 млн. тенге, начисления процентов на остатки денежных средств - 20,3 млн. тенге.
Расходы по неосновной деятельности в 2002 году составили 2651,3 млн. тенге, что в 1,6 раза выше уровня 2001 года, из них: расходы, связанные с осуществлением функций оператора ЖГРЭС на сумму 1389,9 млн. тенге; списанием основных средств и незавершенного строительства - 1230,3 млн. тенге; благотворительной и спонсорской помощью - 5,2 млн. тенге.
В результате признания ОАО "ГАК Узбекэнерго" долга за оказанные услуги по регулированию мощности финансовый результат Общества за 2001 год был скорректирован, и составил 318,81 млн. тенге.

2002 жыл iшiндегі қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындылары бойынша таза табыс 343,04 млн. теңге сомасында алынды, бұл 2001 жылдың деңгейiнен 24,2 млн. теңгеге (7,6%-ға) жоғары.
2003 жылы Қоғамның негiзгi қызмет жөнiндегi шығындары 13064,8 млн. теңге мөлшерiнде болады деп күтiлуде, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 7,4%-ға жоғары. Шығындардың ұлғаюы ТМҚ бағалары мен көлденең ұйымдардың қызметтерiне бағалардың жоспарлы өсуiмен, жұмыс көлемдерiнiң артуымен, сондай-ақ негiзгi құрал-жабдықтарды жоспарлы енгiзуге сәйкес өтелiмдiк аударымдардың өсiмiмен байланысты.
2003 жылы негiзгi емес қызмет жөнiндегi шығындары 1137,8 млн. теңге сомасында жоспарлануда. Негiзгi емес қызмет шығыстарына Қоғамның ЖМАЭС операторының мiндеттерiн орындауға байланысты шығындар енгiзiлдi.
2003 жылы Қоғам 987,6 млн. теңге сомасындағы уақытша айырмаларға салықтық әсердi ескергендегі әдеттегi қызметтен таза табыс табуды күтiп отыр, оны дивидендтердi төлеуге, Қоғамды дамытуға және ХЖДБ мен ЕЖДБ алдындағы мiндеттемелердi орындау үшiн резервтердi жасауға жұмсау жоспарлануда.
2001 жыл iшiндегi Қоғамның қаржылық есептемесіне аудиттi "Ernst & Young" компаниясы, 2000 мен 2002 жылдар үшін "Deloitte & Touche" компаниясы жүргiздi.
2002 жылы Қоғамның инвестициялық қызметi "KEGOC" ААҚ-ның 31.07.2002 N 206 бұйрығымен бекiтiлген 2002 жылға арналған Күрделi құрылыс бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылды.
Күрделі қаржыны игеру 6078,0 млн. теңгенi (ҚҚС-мен) құрады немесе 2001 жылдың деңгейiнен 49,9%-ға жоғары. "Ұлттық электр торабын жаңғырту" жобасы бойынша күрделi қаржы игерудiң жалпы көлемiнен кредиттік қаражаттарды есепке алғанда 3021,6 млн. теңге, соның iшiнде Қоғамның өз қаражаты есебiнен - 1421,4 млн. теңге мөлшерiнде игерiлдi, 4845,5 млн.теңге сомасында негізгі қорлар енгізiлдi.
Қазақстандағы бүкiл энергожүйесiнiң жұмыс iстеу сенiмдiлігі мен тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қоғам Қазақстан Республикасының Ұлттық электр торабын жаңғырту жобасын Халықаралық Жаңғырту және Даму (бұдан әрi - ХЖДБ) мен Еуропалық Жаңғырту және Даму Банкiсiнiң (бұдан әрi - ЕЖДБ) қарыз қаражатын тарта отырып iске асырады. "Қазақстан ҰЭT-н жаңғырту" жобасының шеңберiнде 01.01.2003ж. ахуалы бойынша Қоғам Alstom, Siemens, ABB, Marubeni Utility Services және АВВ VEI Меtronico жабдықтары жеткiзілімдерiне $72,6 млн. несиелiк қаражат сомасына сабағатшылық қызметтерге - $3,37 млн. сомасына солардың ішінде 2002 жылы тиiсiнше $70,96 млн. және $0,91 млн. сомасында келісiм-шарттар жасасты.
Жасасылған келiсiм-шарттар бойынша 118 ажыратқыш, 355 айырғыш, 424 тiректiк оқшаулатқыш, 19 кернеу трансформаторы, 68 ток трансформаторы, 183 асқын кернеу шектеушiсi, 1599 электр есептеушi жеткiзілiмi жүзеге асырылған болатын. Жеткізілетін жабдықтарды құрастыру жұмыс жасау кестелерiне сай жүзеге асырылды.
Жоба бойынша қаражат жұмсау, қарыздар бойынша мiндеттемелер жөнiндегi сыйақылар мен комиссияларды төлеу, жобаның шотына қаражатты есепке алу мониторингi жүйелi жүргiзіледi.

По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2002 год Обществом получен чистый доход на сумму 343,04 млн. тенге, что выше уровня 2001 года на 24,2 млн. тенге (на 7,6%).
В 2003 году расходы Общества по основной деятельности ожидаются в размере 13064,8 млн. тенге, что выше уровня 2002 года на 7,4%. Увеличение расходов связано с планируемым ростом цен на ТМЦ и услуги сторонних организаций, повышением объемов работ, а также приростом амортизационных отчислений в соответствии с планируемым вводом основных средств.
По неосновной деятельности расходы в 2003 году планируются в сумме 1137,8 млн. тенге. В расходы по неосновной деятельности включены затраты, связанные с выполнением Обществом функций оператора работы ЖГРЭС.
В 2003 году Общество ожидает получить чистый доход от обычной деятельности, с учетом налогового эффекта на временные разницы, в сумме 987,6 млн. тенге, который планируется направить на выплату дивидендов, на развитие Общества и создание резервов для погашения обязательств перед МБРР и ЕБРР.
Аудит финансовой отчетности Общества за 2001 год проведен компаниями и "Ernst & Young", за 2000 и 2002 годы - компанией "Deloitte & Touche".
В 2002 году инвестиционная деятельность Общества осуществлялась в соответствии с Программой капитального строительства на 2002 год, утвержденной Приказом ОАО "KEGOC" N 206 от 31.07.02.
Освоение капитальных вложений составило 6078,0 млн. тенге (с НДС), или на 49,9% выше показателя 2001 года. Из общего объема капитальных вложений по проекту "Модернизация национальной электрической сети" с учетом кредитных средств освоено 3021,6 млн. тенге, в том числе, за счет собственных средств Общества - в размере 1421,4 млн. тенге.
Введено основных фондов на сумму 4845,5 млн. тенге.
В целях повышения надежности и эффективности функционирования всей энергосистемы Казахстана Обществом реализуется проект модернизации Национальной электрической сети Республики Казахстан с привлечением заемных средств Международного Банка Реконструкции и Развития (далее - МБРР) и Европейского Банка Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР). В рамках проекта "Модернизация НЭС Казахстана" по состоянию на 01.01.2003 Обществом заключено контрактов на поставку оборудования с Alstom, Siemens, ABB, Marubeni Utility Services и ABB VEI Metronica на сумму $72,6 млн. кредитных средств, на консультационные услуги - на сумму $3,37 млн., из них в 2002 году на сумму $70,96 млн. и $0,91 млн., соответственно.
По заключенным контрактам была осуществлена поставка 118 выключателей, 355 разъединителей, 424 опорных изолятора, 19 трансформаторов напряжения, 68 трансформаторов тока, 183 ограничителей перенапряжения, 1599 электрических счетчиков. Монтаж поставляемого оборудования осуществлялся согласно графикам производства работ.
Регулярно проводится мониторинг расходования средств по проекту, выплат вознаграждений и комиссий по обязательствам по займам, зачисления средств на счета проекта.

"Қазақстан Ұлттық электр торабын жаңғырту" жобасын iске асырудан аластап қарыз қаражаты 19,22 млн. АҚШ доллары сомасына, соның iшiнде 2002 жыл үшiн - 16,39 млн. АҚШ доллары жұмсалды. Қоғам қаражатынан ортақ қаржыландыру бағдарламасы бойынша 32,69 млн. АҚШ доллары, соның iшiнде 2002 жыл үшiн - 11,83 млн. АҚШ доллары жұмсалды.
2003 жылы "ҰЭT-н жаңғырту" жобасын iске асыруға ХЖДБ мен ЕЖДБ қарыз қаражатынан 4450,1 млн. теңге жұмсалатын болады. Қоғамның өз қаражатынан жобаны ортақ қаржыландыру ретiнде импорттық жабдықтар үшiн төленетiн ҚҚС есепке алғанда - 4506,0 млн. теңге. Бұл қаражаттар:
- 500-110 кВ кернеу сыныбындағы коммутациялық жабдықтарды (ажыратқыштар, айырғыштар), өлшеу жабдықтарын (ток және кернеу трансформаторлары), қорғаныш жабдықтарын (асқын кернеу шектеуiштерi) алмастыруға;
- басқару жүйелерiн орнату және шағын станцияларды автоматтандыру үшiн ғимараттар салуға;
- қолданыстағы осы тақылеттес АТС-н диспетчерлік коммутатор мiндетi кiрiктiрiлген цифрлікке алмастыруға;
- барлық энергообъектiлердегі кепiлдi электрмен қоректендiру жүйелерiнiң қолданыстағыларын алмастыруға және жаңаларын орнатуға;
- радиорелелік желілерiнiң қолданыстағыларын алмастыруға және жаңаларын салуға;
- спутниктiк байланыс торабының құрылысын бастауға жұмсалады.
ХЖДБ мен ЕЖДБ несиелерi бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ету мақсатында:
- ХЖДБ мен ЕЖДБ-нiң несиелерi бойынша пайыздар - 107,3 млн. теңге;
- ХЖДБ мен ЕЖДБ алдындағы мiндеттемелер бойынша комиссиялар - 74,7 млн. теңге;
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен 2000 жылғы 1 ақпандағы N 32-10-7-2-/37 келiсiмiне сәйкес ХЖДБ мен ЕЖДБ несиелерi бойынша мемлекеттiк кепілдеменi қамтамасыз ету үшiн резервтiк шотты толтыруға - 32 млн. теңге төлем жасау үшiн қаражат көзделген.
ҰЭТ-н жаңғырту Жобасын iске асырудан басқа Қоғам өз қаражаты есебiнен ескiрген жабдықтарды ауыстыруға және жаңғыртуға бағытталған ұсақ жобаларды жүзеге асырады. 2003 жылы өзге де күрделi қаржылардың жалпы сомасы 2201,2 млрд. теңгеге жоспарлануда. Сонымен бiрге, Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмасына сәйкес Қоғам Орталық аппаратын Астанаға көшiруге байланысты iс-шаралар жүргiзудi жоспарлап отыр. Осы мақсаттар үшiн 2003 жылға арналған күрделi қаржы бағдарламасымен 1630,2 млн. теңге сомасындағы қаражат көзделген.
2001 жылдың соңында Қоғам немiс және ресейлiк мамандарын тарта отырып ("RWE Solution AG" және "Солтүстiкбатысэнерготорапжоба" ЖжҒЗИ), 500 кВ-тық "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң екiншi желiсiн салудың инвестиция алдындағы техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеу жөніндегі жұмысты бастаған болатын.
2003 жылы Қоғам Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 03.02.2003 ж. N 125 қаулысына сәйкес жобаның техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеуге, сондай-ақ "ОҚМАЭС - Шу" желiсiнiң бiрiншi телiм күрежолын таңдау жұмыстарына шарттар жасасылды. 2003 жылы осы телiм құрылысының жобасы бойынша Қоғамның 125 млн. теңге қаражатын игеру күтiлуде. Қазiргi уақытта бiрiншi телiмдi салу үшін қарыз беру мәселелерi бойынша әртүрлi қаржы институттарымен келiссөздер жүргізiлуде.

С начала реализации проекта "Модернизация национальной электрической сети Казахстана" израсходовано средств займов на сумму 19,22 млн. долларов США, в том числе, за 2002 год - 16,39 млн. долларов США. Из средств Общества по программе софинансирования израсходовано 32,69 млн. долларов США, в т. ч., за 2002 год - 11,83 млн. долларов США.
В 2003 году на реализацию проекта "Модернизация НЭС" будет направлено из средств займов МБРР и ЕБРР 4450,1 млн. тенге. Из собственных средств Общества в качестве софинансирования проекта, с учетом НДС, выплачиваемого за импортное оборудование - 4506,0 млн. тенге. Данные средства будут направлены на:
- замену коммутационного оборудования (выключателей, разъединителей), измерительного оборудования (трансформаторов тока и напряжения), защитного оборудования (ограничителей
перенапряжения) класса напряжения 500-110 кВ;
- строительство зданий для установки систем управления и автоматизации подстанций;
- замену существующих аналоговых АТС на цифровые с интегрированной функцией диспетчерского коммутатора;
- замену существующих и установку новых систем гарантированного электропитания различной мощности на всех энергообъектах;
- замену существующих и строительство новых радиорелейных линий;
- начало строительства сети спутниковой связи.
В целях обеспечения выполнения обязательств по кредитам МБРР и ЕБРР предусмотрены средства на выплату:
- процентов по кредитам МБРР и ЕБРР - 107,3 млн. тенге;
- комиссии по обязательствам перед МБРР и ЕБРР - 67,4 млн. тенге;
- на пополнение резервного счета для обеспечения государственной гарантии по кредитам МБРР и ЕБРР в соответствии с соглашением с Министерством финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2000 года N 32-10-7-2-/37 - 32 млн. тенге.
Кроме реализации Проекта модернизации НЭС, Общество за счет собственных средств осуществляет реализацию мелких проектов, направленных на замену и модернизацию морально и физически устаревшего оборудования. Общая сумма прочих капитальных вложений в 2003 году планируется в сумме 2201,2 млн. тенге. Кроме того, в соответствии с поручением Президента Республики Казахстан, Общество планирует провести мероприятия, связанные с передислокацией Центрального аппарата в г. Астана. Для этих целей программой капитальных вложений на 2003 год предусмотрены средства в сумме 1 630,2 млн. тенге.
В конце 2001 года Обществом была начата работа по разработке прединвестиционного технико-экономического обоснования сооружения второй линии транзита 500 кВ "Север-Юг Казахстана" с привлечением немецких и российских специалистов ("RWE Solution AG" и ПИиНИИ "Севзапэнергосетьпроект").
В 2003 году Обществом, в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 03.02.03 N 125, заключены договоры на разработку технико-экономического обоснования проекта, а также на работы по выбору трассы первого участка линии "ЮК ГРЭС - Шу". В 2003 году по проекту строительства данного участка ожидается освоить 125 млн. тенге средств Общества. В настоящее время проводятся переговоры с различными финансовыми институтами по вопросам предоставления займов для строительства первого участка.

1.4. Қоғамды дамытудың 2004-2006 жылдарға
арналған жоспары
Қоғам қызметiнiң өндiрiстiк және экономикалық көрсеткіштерi бүкiл ел экономикасын дамыту көрсеткiштерiне толығымен тәуелдi. Елдi дамытудағы оң үрдiстер, өнеркәсiп өндiрiсiнiң өсуi электр энергиясын тұтынудың өсуiне, тұтынушылардың төлем қабiлетiн арттыруға, электр энергиясының импорт көлемiн азайтуға және экспортын көбейтуге мүмкiндiк берген, елiмiздiң электр станцияларында электр энергиясын өндiрудi ұлғайтуға алып келдi.
2004-2006 жылдарда көрсетiлетiн қызметтердiң көлемдерi республика бойынша электр энергиясын кестеде келтiрiлген болжамдық теңгерiмi негiзiнде жоспарланды:
млрд. кВт.сағ.
__________________________________________________________________
N |           |2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 |  2006
p/c|           |----------------------------------------|% 2003
|           |    есеп    |  бағалау    |   Болжам    |
__________________________________________________________________
1  Электр      55,24  58,18  63,3   66,0   70,0   72,0   113,7
энергиясының
өндiрiсi
2  Электр      56,66  58,05  61,6   64,0   67,0   69,0   112,0
энергиясын
тұтыну
3  Электр      -1,42   0,13   1,7    2,0    3,0    3,0
энергиясы.
ның тапшы.
лығы (-),
apтығы (+)
4  Импорт       3,63   2,39   2,4    2,0    1,5    1,6    67
5  Экспорт      2,21   2,52   4,2    4,4    4,5    4,6    110
__________________________________________________________________
Қарастырылған кезеңде электр энергетикасы саласын одан әрi дамыту, соның iшiнде электр энергетикалық кәсiпорындарын жекешелендiрудi аяқтау жөнiндегi iс-шаралар жоспарланып отыр. Осы кезеңде жекешелендiру тетiктерi мен одан әрi реформалау жолдарының айқындалмағанын ескере отырып, Қоғамды дамыту Жоспарында бұл реформалар Қоғамның қаржы-экономикалық көрсеткiштерiне әсер етпейдi деп қабылданды.
1.4.1. Мақсаттары мен мiндеттерi
Мемлекеттiк саясатқа сәйкес және жүктелген миссия шеңберiнде Қоғамның 2004 - 2006 жылдардағы қызметi Ұлттық электр торабының атқарым сенiмдiлiгiн одан әрi арттыруға, тұтынушыларды энергиямен сапалы және кiдiрiссiз жабдықтауға, Республика экономикасын электр энергиясымен өзiн өзi қамтамасыз етуiне жетуге және соның арқасында елiмiздiң ұлттық қауiпсiздiгiнiң бiр бөлiгi ретiнде энергетикалық тәуелсiздiкке жетуге бағытталады. Осы мақсатпен Қоғам:
1. Қоғамның көлiк жүйесiн оңалтуға және энергожүйенiң диспетчерлiк басқарылуын жетiлдiруге бағытталған Ұлттық электр торабын жаңғырту (ҰЭТ) Жобасын аяқтауды;
2. Халықаралық және Еуропа жаңғыру мен даму банктерiнiң алдындағы негiзгi борышты төлеуге кiрiсудi;

1.4. План развития Общества на 2004-2006 годы
Производственные и экономические показатели деятельности Общества в полной мере зависят от показателей развития всей экономики страны. Положительные тенденции в развитии страны, рост промышленного производства привели к росту потребления электроэнергии, повышению платежеспособности потребителей, увеличению производства электрической энергии на электрических станциях страны, позволившего снизить объем импорта электроэнергии и увеличить ее экспорт.
Объемы оказываемых услуг в 2004-2006 годах планировались, исходя из прогнозного баланса электроэнергии по республике, приведенного в таблице:
млрд. кВт.ч
____________________________________________________________________
N  |                 |2001 |2002  |2003  |2004  |2005  |2006 |2006 в
п/п|                 |____ |_____ |_____ |_____ |______|_____| % к
отчет    |   оценка    |   прогноз  | 2003
--------------------------------------------------------------------
1    Производство     55,24 58,18  63,3   66,0   70,0   72,0  113,7
электроэнергии
2    Потребление
электроэнергии    56,66 58,05  61,6   64,0   67,0   69,0  112,0
3    Дефицит (-),
избыток (+)
электроэнергии    -1,42 0,13   1,7    2,0    3,0    3,0
4   Импорт            3,63  2,39   2,4    2,0    1,5    1,6   67
5   Экспорт           2,21  2,52   4,2    4,4    4,5    4,6   110
____________________________________________________________________
В рассматриваемый период планируются мероприятия по дальнейшему развитию электроэнергетической отрасли, в том числе завершение приватизации электроэнергетических предприятий. Учитывая, что на данном этапе не определены механизмы приватизации и пути дальнейших реформ в Плане развития Общества принято, что данные реформы не повлияют на финансово-экономические показатели Общества.
1.4.1. Цели и задачи
В соответствии с государственной политикой и в рамках возложенной миссии деятельность Общества в 2004-2006 годах будет направлена на дальнейшее повышение надежности функционирования Национальной электрической сети, обеспечение качественного и бесперебойного энергоснабжения потребителей, достижение самообеспеченности электроэнергией экономики Республики и, как следствие, достижение энергетической независимости как части национальной безопасности страны. С этой целью Общество планирует:
1. Завершить Проект модернизации Национальной электрической сети НЭС, направленный на реабилитацию транспортной системы Общества и усовершенствование диспетчерского управления энергосистемы.
2. Приступить к выплате основного долга перед Международным и Европейским банками реконструкции и развития.

3. "Қазақстанның Солтүстік-Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ-тық екiншi электр беру желiсiн салуды бастауды жоспарлайды, бұл қолданыстағы өткiннiң сенiмдiлiгiн арттыруға, сондай-ақ Солтүстiк өңiрдегi iрi электр станцияларынан арзан электр энергиясын беру есебiнен Оңтүстік Қазақстанда электр энергиясы мен қуат тапшылығын жабуға мүмкiндiк бередi. Осы Жоспарда желi құрылысының мынадай екi нұсқасы қаралды:
а. желiнi 2004 жылдан бастап 2008 жыл аралығындағы кезең iшiнде кезең-кезеңмен салу;
b. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Д. Ахметовтың тапсырмасына сәйкес 2004-2006 жылдар аралығындағы кезең iшiнде барлық үш желi телiмiн қатарлас салу.
4. Қоғамның теңгерiмiндегі электр тораптық объектiлердi жөндеу мен пайдалану жөнiнде қажеттi жұмыстарды жүргiзу, сондай-ақ жабдықтардың ескiргендерiн жаңартуға және жаңа жабдық орнатуға қажеттi инвестицияларды жүзеге асыру.
5. Қоғамның шығынсыз қызметiн қамтамасыз ету.
1.4.2. Қойылған мiндеттерге жету жолдары
Қойылған мiндеттердi шешу үшiн Қоғам мыналарды жоспарлап отыр:
1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп тарифтік әдiснаманы жетiлдiру бойынша жұмысты жалғастыру. 2003 жылы Агенттiк тариф құрау тетiгiн реттейтiн және активтердi қайта бағалауды жүргiзудi қарастыратын бiрқатар нормативтiк құжаттарын әзiрледi.
2. Операциялық қызметтi жүзеге асыру, инвестициялық бағдарламаны iске асыру және қарыз қаражаты бойынша мiндеттемелердi төлеу үшiн жеткiлiктi Компанияның қызметтерiне тарифтердi белгiлеу мақсатында тарифтiк науқан жүргiзу.
3. "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" 500 кВ-тық транзитiнiң екiншi электр беру желiсiн салу үшiн қажеттi қарыз қаражатын алуды жүзеге асыру.
4. Көрсетiлетiн қызметтердiң сапасы мен Қазақстан Республикасының БЭЖ жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында Қоғамды басқару құрылымын және Қазақстан Республикасының Бiртұтас энергетикалық жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жүргiзу соның iшiнде электр энергиясын автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйесiн енгiзудi, диспетчерлiк басқару жүйесiн қайта құруды және т.с.с. көздейтiн ҰЭТ-н жаңғырту Жобасын iске асыруды аяқтау.
5. Электр энергетикасы саласында нарықтық қарым-қатынастарды одан әрi дамытуға бағытталған нормативтiк-құқықтық актілерді әзiрлеуге қатысу.
1.4.3. Өнiм өндiрудiң даму динамикасы
1.4.3.1. Қызметтер көлемі
2004 жылы электр энергиясын техникалық диспетчерлендiру жөніндегі қызметтер көлемi 56,5 млрд. кВт.сағат мөлшерiнде немесе 2003 жылдың деңгейiнен 4,4%-ға артық жоспарланып отыр.

3. Начать строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана", которая позволит повысить надежность действующего транзита, а также покрыть дефицит электроэнергии и мощности в Южном Казахстане за счет поставок дешевой электроэнергии от крупных электростанций Северного региона. В данном Плане рассмотрены два
варианта строительства линии:
a. поэтапное строительство линии за период с 2004 по 2008 годы;
b. параллельное строительство всех трех участков линии за период 2004-2006 г.г, в соответствии с поручением Премьер-Министра Республики Казахстан Д. Ахметова.
4. Проводить необходимые работы по ремонту и эксплуатации электросетевых объектов, находящихся на балансе Общества, а также осуществлять необходимые инвестиции на реновацию
устаревшего и установку нового оборудования.
5. Обеспечить безубыточную деятельность Общества.
1.4.2. Пути достижения поставленных задач
Для решения поставленных задач Общество планирует:
1. Совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции продолжить работу по совершенствованию тарифной методологии. В 2003 году Агентством разработан ряд нормативных документов, регулирующих механизм тарифообразования и предусматривающих возможность проведения переоценки активов.
2. При увеличении обоснованных затрат Общества, связанных с операционной деятельностью, а также в целях обеспечения выплаты обязательств по заемным средствам, представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции заявку на изменение уровня тарифов.
3. Осуществить заимствование средств, необходимых для строительства второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана".
4. Проводить работы по совершенствованию структуры управления Обществом и Единой энергетической системой Республики Казахстан в целях обеспечения качества       предоставляемых услуг и надежности функционирования ЕЭС Республики Казахстан, в том числе, завершить реализацию Проекта модернизации НЭС, предусматривающего ввод системы автоматизированного коммерческого учета электроэнергии, реконструкцию системы диспетчерского управления и т.д.
5. Участвовать в разработке нормативно-правовых актов, направленных на дальнейшее развитие рыночных отношений в электроэнергетической отрасли.
1.4.3. Динамика развития производства продукции
1.4.3.1. Объемы услуг
В 2004 году объем услуг по технической диспетчеризации электроэнергии планируется в размере 56,5 млрд. кВт.ч, или на 4,4% выше уровня 2003 года.

2005 жылы техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер көлемi 60,6 млрд. кВт.сағатқа, ал 2006 жылы - 63,7 млрд. кВт.сағатқа дейін ұлғаяды. Қызметтер көлемiнiң ұлғаюы электр энергиясын өндiрудiң жоспарлы өсiмiмен байланысты.
Электр энергиясын Қоғамның тораптары бойынша беру көлемi 2004 жылы 26,4 млрд. кВт.сағат (2003 жылға қарағанда 4,1%-ғa артық) мөлшерiнде жоспарлануда. 2005 жылы ол 1,2 млрд. кВт.сағатқа ұлғаяды және 27,6 млрд. кВт.сағатты, ал 2006 жылы электр энергиясын Қоғам - тораптары бойынша беру көлемi 28,4 млрд. кВт.сағатты құрайды.
Бұл ретте электр энергиясын Қоғам тораптары бойынша беру көлемiнде төмендету коэффициентi қолданыла отырып, төленетiн электр энергиясының Ресей Федерациясына берудiң қатысатынын атап өткен жөн. Қажеттi қаражатты алу мақсатында Қоғам берiлетiн шегерiмдердiң шамасын бiртiндеп азайтуды (жылына 8%-ға) жоспарлап отыр.
1.4.3.2. Кiрiстер
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 қыркүйектегi N 926 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Индикативтік әлеуметтік-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған жоспарымен электр энергиясын күрежол тораптары бойынша беру жөнiндегi қызметтерге арналған тарифтердi 2004 жылы - 7%-ға, 2005 жылы - 8%-ға көтеру көзделген.
Тарифтiң осы көтерiлуi кезiнде 2004-2006 жылдар кезеңi iшiнде Қоғам негiзгi қызметтен: 2004 жылы - 15,7 млрд. теңге (2003 жылы 9,8%-ға ұлғаю), 2005 жылы - 18,4 млрд. теңге және 2006 жылы - 18,9 млрд. теңге кiрiстер алуды жоспарлап отыр.
Осы өсiм пайдалануға негiзгi құрал-жабдықтардың енгiзiлумен, Қоғамның инвестициялық бағдарламаларына сәйкес және өтелiмдiк аударымдар мен мүлiкке арналған салықтың, сондай-ақ қарыздар, салықтар, кедендiк алым мен баждар бойынша төлемдердi қамтамасыз ету жөніндегі шығыстардың тиiсiнше ұлғаюынан болды. Есептеулер көрсеткендей, "Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiн кезең-кезеңмен салу кезiнде тарифтердiң осы көтерiлуi бұл құрылысты жүзеге асыру үшiн жеткiлiктi болып табылады.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Д. Ахметовтың тапсырмасы бойынша желiнiң барлық үш телiмiн қосарлай салу нұсқасына талдау жүргiзiлдi. Есептеу құрылыстың бұл нұсқасында Қоғамда 2004 жылы қарыз қаражаты бойынша пайыздар мен комиссияларды төлеу үшiн ақша қаражатының едәуiр тапшылығынан жасалатынын көрсетiп отыр. Осы тапшылықты өтеу үшiн 2004 жылы беруге арналған орташа тарифтi 0,571 теңге/кВт.сағатқа немесе 10,6 %-ға дейiн көтеру қажет. Бұл 2004 жылы Қоғамның кiрiстерiн 16,7 млрд. теңгеге дейiн арттыруға және Жобаны iске асыру үшiн қажеттi қарыз қаражатына қызмет көрсетуге байланысты шығындардың елеулi өсуiн өтеуге мүмкiндiк бередi.

В 2005 году объем услуг по технической диспетчеризации увеличится до 60,6 млрд. кВт.ч, а в 2006 году - до 63,7 млрд. кВт.ч. Увеличение объемов услуг связано с планируемым ростом производства электроэнергии.
Объем передачи электроэнергии по сетям Общества в 2004 году планируется в размере 26,4 млрд. кВт.ч (на 4,1% выше, чем в 2003 году). В 2005 году он увеличится на 1,2 млрд. кВт.ч и составит 27,6 млрд. кВт.ч, а в 2006 году объем передачи электроэнергии по сетям Общества составит 28,4 млрд. кВт.ч.
При этом следует отметить, что в объеме передачи электроэнергии по сетям Общества участвует передача электроэнергии в Российскую Федерацию, оплачиваемая с применением понижающего коэффициента. В целях получения необходимых средств Компания планирует постепенное снижение величины предоставляемых скидок (на 8% в год).
1.4.3.2. Доходы
Индикативным планом социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926 предусмотрено повышение тарифов на услуги по передаче электроэнергии по магистральным сетям в 2004 году - на 7%, в 2005 году - на 8%.
При данном повышении тарифа, за период 2004-2006 Общество планирует получить доходы от основной деятельности: 15,7 млрд. тенге в 2004 году (увеличение на 9,8% к 2003 году), 18,4 млрд. тенге в 2005 году и 19,4 млрд. тенге в 2006 году.
Данный рост тарифов обусловлен вводом в эксплуатацию основных средств, в соответствии с инвестиционными программами Общества и соответствующим увеличением амортизационных отчислений и налога на имущество, а также расходов по обеспечению выплат по займам, налогам, таможенным сборам и пошлинам. При поэтапном строительстве линии "Север-Юг", как показывают расчеты, данное повышение тарифов является достаточным для осуществления данного строительства.
По поручению Премьер-министра Республики Казахстан Д.Ахметова проведен анализ варианта параллельного строительства всех трех участков линии. Расчет показал, что при данном варианте строительства у Компании в 2004 году создается значительный дефицит денежных средств, необходимых для выплаты процентов и комиссий по заемным средствам. Для компенсации данного дефицита средств в 2004 году необходимо повышение среднего тарифа на передачу до 0,571 тг/кВт.ч или на 10,6 %. Это позволит повысить доходы Компании в 2004 году до 16,7 млрд. тенге и компенсировать значительный рост затрат, связанных с обслуживанием заемных средств, необходимых для реализации Проекта.

1.4.3.3. Шығыстар
"Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiн кезең-кезеңмен салу кезiнде Қоғамның негiзгі қызмет жөнiндегi шығыстары 2004 жылы 13,8 млрд. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр (2003 жылға қарағанда 5,4%-ғa артық), 2005 жылы негiзгі қызмет жөніндегі шығыстар 15,2 млрд. теңгеге дейiн, ұлғаяды ал 2006 жылы 16,6 млрд. теңгенi құрайды.
"Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiнiң барлық үш телiмiнде қосарлай салу кезiнде Қоғамның негiзгi қызмет жөнiндегі шығыстары: 2004 жылы - 13,95 млрд. теңгеге дейiн (1,1%-ға), 2005 жылы - 15,5 млрд. теңгеге дейiн (2%-ға), 2006 жылы - 17,3 млрд. теңгеге дейiн (4,2%-ға) өседi. Бұл ұлғаю "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" 500 кВ-тық транзитiндегi екiншi желi құрылысының жобасы бойынша қарыз қаражаты жөнiнде төленетiн комиссиялардың (бiржолғы комиссия, пайдаланылмаған қаражат үшiн комиссия) ұлғаюымен байланысты.
"Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсi құрылысының әсерiн бағалаумен байланысты есептеулер қаржылық институттар берген қарыз алу шарттары жөнiндегi алдын ала деректер басшылыққа алына отырып жүргізiлдi. Осы шарттар "Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары" бөлiмiнде келтiрiлген.
"Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" 500 кВ-тық транзитiндегi екiншi желi құрылысының жобасын iске асырумен байланысты емес шығыстардың ұлғаюы мынадай себептерден туындаған:
инвестициялық бағдарламаға сәйкес негiзгi құрал-жабдықтарды пайдалануға енгiзу салдарынан өтелiмдiк аударымдар мен мүлiкке салықты ұлғайту;
тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға шығыстар "Қазақстан Республикасының 2004-2006 жылдарға арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегi N 926 Қаулысымен бекiтiлген макроэкономикалық көрсеткiштерге сәйкес индекстелген болатын;
Даму жоспарында қызметкерлердiң 2003 жылға арналған жоспарлы орташа тiзiмдiк санына қарай тұтыну бағаларының индексiн есепке ала отырып, Қоғамның өндiрiстiк қызметкерлерiнiң еңбекақысына шығыстарды ұлғайту көзделген. Қоғам қызметкерлерiнiң саны нормативтiкке дейiн ұлғайтылған кезде еңбекақы қоры 23%-ға ұлғаяды.
Қоғамның негiзгi қызмет жөніндегі шығындарының құрылымын мынадай түрде ұсынуға болады:
млн. теңге (ҚҚС-сыз)
__________________________________________________________________
N |       Атауы    |  2002  |  2003  |  2004  |  2005  |  2006
|                |--------|--------|--------|--------|---------
|                | Нақты  | бағалау| жоспар | болжам | болжам
__________________________________________________________________
1           2           3        4        5       6        7
__________________________________________________________________
Шығыстар,      12164,7  13064,8  13764,5    5295,4    1686,0

1.4.3.3. Расходы
При поэтапном строительстве линии "Север-Юг" расходы Общества по основной деятельности в 2004 году планируются в размере 13,8 млрд. тенге (на 5,4% выше, чем в 2003 году), в 2005 году расходы по основной деятельности увеличатся до 15,2 млрд. тенге, а в 2006 году составят 16,6 млрд. тенге.
При параллельном строительстве всех трех участков линии "Север-Юг" расходы Компании по основной деятельности возрастут: в 2004 году - до 13,95 млрд. тенге (на 1,1% больше, чем при поэтапном строительстве), в 2005 году - до 15,5 млрд. тенге (на 2%), в 2006 году - до 17,3 млрд. тенге (на 4,2%). Данное увеличение связано с увеличением комиссий (единовременная комиссия, комиссия за неиспользованные средства), выплачиваемых по заемным средствам по проекту строительства второй линии 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана".
Расчеты, связанные с оценкой влияния строительства линии "Север-Юг", проведены исходя из предварительных данных по условиям заимствования, представленных финансовыми институтами. Данные условия приведены в разделе "Инвестиционный план развития Общества".
Увеличение расходов, не связанных с реализацией проекта строительства второй линии 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана" вызвано следующими причинами:
увеличение амортизационных отчислений и налога на имущество в следствии ввода в эксплуатацию основных средств в соответствии с инвестиционной программой;
расходы на приобретение товаров, работ и услуг были проиндексированы в соответствии с макроэкономическими показателями, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926 "Об Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы";
Планом развития предусмотрено увеличение расходов на оплату труда производственного персонала Общества с учетом индекса потребительских цен, исходя из плановой среднесписочной численности работников на 2003 год. При увеличении численности персонала Общества до нормативной фонд оплаты труда увеличится на 23%.
Структуру затрат Общества по основной деятельности можно представить в следующем виде:
млн. тенге (без НДС)
____________________________________________________________________
N  |Наименование  |2002 год |2003 год |2004 год |2005 год |2006 год
___________________________________________________________________
|  факт   | оценка  |  план   | прогноз | прогноз
____________________________________________________________________
1  |      2       |   3     |   4     |   5     |   6     |   7
____________________________________________________________________
Расходы по
основной
деятельности   12164,7   13064,8   13764,5   15295,4   1686,0

барлығы с.i.                    (13953,0) (15579,9) (17512,2)
1  Салықтар         743,8    729,3    798,1     981,1     128,3
(1036,2)  (1281,4)
2  Еңбекақы шығыс. 2571,0   2476,0   2463,3    2550,5    2632,9
тары, c.i.
2.1. Еңбекақы қоры   2159,1   2082,5   2160,8    2237,3    2309,5
2.2. Әлеум. салыққа   411,8    393,6    302,5     313,2     323,3
аударымдар
3  Жөндеу          1264,5   1157,1   1175,7    1194,5    1213,6
4  Пайдалану       3687,8   3884,9   4395,1    5399,4    6290,0
(5642,1)  (6974,9)
5  Пайдалану       1619,3   2143,2   2193,0    2275,3    2354,0
шығындар
6  Әкiмшілік        257,8    273,4    185,8     194,7     203,1
шығыстар
7  Күдiктi борыш.   -86,3      6,6
тар жөнiндегi
резерв
8  Электр энергия. 1815,8   2189,1   2279,4    2500,2    2690,0
сының техноло.
гиялық шығысы
9  Басқалары        246,0    204,7    274,0     200,0     174,3
(462,6)   (186,5)   (162,4)
__________________________________________________________________
Жақшалардың iшiнде "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" 500 кB-тық транзитiндегі барлық желiлер телiмдерiн қосарлай салу кезiндегi деректер келтiрiлген.
1.4.3.4. Әлеуметтік бағдарлама
Электр энергетикасындағы кадрлардың кәсiби даярлығы мен бiлiктiлiгiн арттыру еңбек өнiмдiлiгiне, жабдықтардың авариялығы мен қызметкерлердiң жарақаттануын азайтуға, сондай-ақ жаңадан енгiзiлген күрделi электр жабдығының пайдалану деңгейiн арттыруға әсер ететiн негiзгi фактор болып табылады.
Қызметкерлермен жұмыс салааралық, салалық және Қоғам әзiрлеген нормативтiк құжаттарға сәйкес жоспарланады, ұйымдастырылады және бақыланады. Осыған сәйкес Қоғамда қызметкерлердiң өндiрiстен қол үзiп қысқамерзiмдiк курстарда бiлiктiлігін көтеру дүркiндiлігі - үш жылда 1 рет болып белгілендi. Қоғамның құрылымдық бөлiмшелерiнiң бiлiкті кадрларға мұқтаждығы негiзiнде Қоғамның басшылығы бекiтетiн бiлiктiлiктi арттырудың жылдық жоспарларын әзiрлеу жүзеге асырылады.
2002 жылы негiзгi мамандықтар бойынша бiлiктiлiктi арттырудың әралуан курстарында жоспардағы 762 адамның орнына 775 адам оқытудан өтті, олардың бiлiктiлiгiн арттыруға арналған шығындар жоспардағы 28,145 млн. теңге орнына 22,250 млн. теңгенi құрады.
Қоғамның оқытылған мамандарының негізгi мөлшерi (90%-дан астам) бiлiктiлiгін Қазақстан Республикасының оқу мекемелерiнiң базасы негізiнде арттырды.
Диспетчерлiк қызметтердiң, РҚА мен АҚА қызметтерiнiң, режимдiк қызметтердiң мамандары олардың қызмет ерекшелiгiне байланысты бiліктілігiн Ресей Федерациясының мамандандырылған оқу мекемелерiнде арттырды.
Сонымен қатар, мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру жоспарларына Қоғамның қызметкерлерiн жетекшi шетелдiк фирмалардың дайындаушы зауыттарында, Ұлттық электр торапты жаңғырту Жобасының шеңберiндегi жабдықтар мен жабдықтаушыларда арнайы дайындау енгiзiлдi.

всего, в т.ч.                      (13953,0) (15579,9) (17512,2)
1   Налоги         743,8     729,4     798,1     981,1     1128,3
(1036,2)  (1281,4)
2   Расходы на
оплату труда,  2571,0    2476,0    2463,3    2550,5    2632,9
в т.ч.
2.1.Фонд оплаты
труда          2159,1    2082,5    2160,8    2237,3    2309,5
2.2.Отчисления
на соц. налог  411,8     393,5     302,5     313,2     323,3
3   Ремонт         1264,5    1157,1    1175,7    1194,5    1213,6
4   Амортизация    3687,8    3884,9    4395,1    5399,4    6290,0
(5642,1)  (6974,9)
5   Затраты на
эксплуатацию   1619,3    2143,2    2193,0    2275,3    2354,0
6   Администра-
тивные
расходы        257,8     273,4     185,8     194,7     203,1
7   Резерв по
сомнительным
долгам         -86,3     6,6
8   Технологи-
ческий
расход
электроэнергии 1815,8    2189,1    2279,4    2500,2    2690,0
9   Прочие         246,0     204,7     274,0     200,0     174,3
(462,6,9) (186,5)   (162,4)
____________________________________________________________________
В скобках приведены данные при параллельном строительстве всех участков линии 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана".
1.4.3.4. Социальная программа
Профессиональная подготовка и повышение квалификации кадров в электроэнергетике является основным фактором, влияющим на производительность труда, снижение аварийности оборудования и травматизма персонала, а так же повышение уровня эксплуатации сложного вновь вводимого электрооборудования.
Работа с персоналом планируется, организуется и контролируется в соответствии с межотраслевыми, отраслевыми и разработанными Обществом нормативными документами. В соответствии с этим в Обществе определена периодичность повышения квалификации персонала на краткосрочных курсах (1-2 недели) с отрывом от производства - 1 раз в три года. На основе потребностей структурных подразделений Общества в квалифицированных кадрах осуществляется разработка годовых планов повышения квалификации, которые утверждаются руководством Общества.
В 2002 году прошли обучение на различных курсах повышения квалификации по основным специальностям 775 человек при плане 762 человек, затраты на повышение квалификации которых составили 22,250 млн. тенге при плане 28,145 млн. тенге.
Основное количество обучившихся специалистов Общества (более 90%) повышали квалификацию на базе учебных заведений Республики Казахстан.
Специалисты Диспетчерских служб, служб РЗА и ПА, режимных служб, в силу специфики их деятельности, повышали квалификацию в специализированных учебных заведениях Российской Федерации.
Кроме того, в планы повышения квалификации специалистов включена специальная подготовка персонала Общества на заводах-изготовителях ведущих зарубежных фирм, поставщиков оборудования в рамках Проекта модернизации национальной электрической сети.

Сондай-ақ Қоғам энергетика ардагерлерiн әлеуметтiк қолдауға көп көңiл бөледi. Атаулы көмек көрсету үшiн саладағы жұмыс iстемейтiн зейнеткер ардагерлердiң тiзiмдерi жасалды; қазiргi уақытта Қоғамның есебiнде 351 адам тұр, олардың iшiнде 85 адам - ҰOC ардагерлерi. Жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге бiр жыл iшiнде Энергетик, Жеңiс күндерiне орай материалдық көмек көрсетілдi. Бұл шығыстар Қоғам бюджетiнде көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылады. 2002 жылы осы мақсаттарға 2,5 млн. теңгеге жуық жұмсалған болатын.
1.4.3.5. Еңбек және қоршаған ортаны қорғау
Еңбек қорғау және қауiпсiздiк техникасы
Электр торабының сенiмдi жұмысын қамтамасыз ету үшiн Қоғам Торапты пайдаланудың, өрт қауiпсiздiгi мен еңбек қорғаудың жай-күйiнiң кешендi де тақырыптық тексерiлуiн, Мемлекеттік қадағалау органдарының ұйғарымдарын және технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғаларды тергеу, сондай-ақ ай сайын жүргiзiлетiн "Қауiпсiздiк техникасы күндерiнiң" нәтижелерi бойынша актiлерiн орындауға бақылаумен жүзеге асырады.
Қоғам жұмыс орындарындағы жағдайларды және еңбек қауiпсiздігін жақсартуға бағытталған iс-шараларды жүзеге асырады. Жөндеу науқаны басталар алдында Қоғамның барлық филиалдарында жұмыс жүргiзушiлерiмен және жетекшiлерiмен жұмыстарды қауiпсiз жүргізудi ұйымдастыру мәселелерi бойынша семинарлар өткiзiледi. Жөндеу бригадаларына олардың қорғаныш құралдарымен, құрал-сайманмен, такелажбен, арнаулы киiм-кешекпен жиынтықтылығына тексеру жасала отырып аттестация жүргiзiледi.
ЖЭТ барлық филиалдарында бiрiншi басшылардың басшылығымен ай сайын "Қауiпсiз техникасы күндерi" өткiзiледi. Сонымен бiрге барлық филиалдарда жұмыс iстейтiн бригадалар мен жекелеген орындаушыларға кенеттен тексеру жүйелi жүргізіледi.
Қоршаған ортаны қорғау
Қоғамның негiзгi және қосалқы өндiрiстерiнiң қоршаған ортаға зиянды әсер етушілерi:
- электр беру желiлерiмен және шағын станциялардың жоғары вольттық жабдығымен жасалатын электр өрiсiнiң кернеулiгi;
- бензин құятын станциялардан бензин буларының, май шаруашылығының май буларының, дәнекерлеу тұрақтарынан газдардың, жабдықтарды жөндеу жөніндегі цехтардың ағаш өңдейтiн станоктарынан ағаш шаңдарының атмосфераға шығындылары және т.с.с.;
- автокөлiктен бөлiнетiн пайдаланылған газ шығындылары;
- ластанған сулардың (көбiнесе шаруашылық-тұрмыстық) сарқындылары;
- қатты қалдықтар (өндiрiстiк және шаруашылық-тұрмыстық).
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi жұмыс былайша жүргiзiледi:
а) электр өрiсiнiң зиянды әсерiн қорғау бойынша мыналар қарастырылады:
- электр беру желiлерiн жобалау кезiнде санитарлық-қорғаныш аймақтарын жасау;
- орағытпа жолдар мен шағын станциялардағы жоғары вольттық жабдықпен тұрақты басқару тақталарының жанында тұрақты қорғаныш құрылғыларын құру;
- электр беру желілерi мен шағын станциялық жабдықтарда кернеудi алмай жұмыс iстеу үшiн жеке қорғаныш құралдарын сатып алу;
b) шығарындылармен және төгiндiлермен жұмыс бойынша:
- ЖЭТ-тiң әрбiр филиалында "Атмосфераға шектi-ұйғарынды шығарылымдар" (ШҰШ) және "Ластанған ағынды сулармен шектi-ұйғарынды төгiндiлерi" (ШСТ) әзiрлендi әрi табиғат қорғау органдарымен мақұлдастырылды, оларда шығарындылар мен төгiндiлердi техникалық негіздемелiк мәндерге дейiн жеткiзу жөнiнде iс-шаралар жүргiзiледi. ШҰШ пен ШСТ жобаларының қолданылу мерзiмдерi аяқталған бойда жаңалары әзiрленедi;
- жыл сайын табиғат қорғау органдарынан атмосфераға шығарылындыларға және ластайтын заттардың рұқсат етiлген көлемдерiнде су қоймаларына баратын ағындыларға рұқсат алынады;
с) қатты қалдықтарды дестелеу бойынша:
жыл сайын мамандандырылған ұйымдармен тұрмыстық және өндiрiстiк қатты қалдықтарды шығаруға және көмуге шарттар жасасылады.
Басталған "Қазақстанның Ұлттық электр торабын жаңғырту жобасын" iске асыру "Қоршаған ортаны қорғау" ҚР Заңының талаптарына сәйкес әзiрленген және Халықаралық жаңғыру мен даму Банкiмен келiсiлген ""KEGOC" ААҚ-ның шағын станцияларын жаңғырту кезiндегi экологиялық басқару жоспарына" сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі iс-шараларды орындаумен жүргiзiледi.
Экологиялық мәселелердi басқару жабдықтарды бөлшектеу (ескiрген жабдықтар мен материалдарды басқару) сатысындағы сияқты орнату (электр өрiсiнiң кернеулер деңгейлерi мен шулар) кезеңiнде де жүргiзiледi.
Шағын станцияларға берiлетiн жабдық сапа сертификаттарына, зауыт сынақтарын өткiзу сертификаттары болады.
Шағын станцияларды қайта құру және жабдықтарын алмастыруға арналған техникалық жобаға "KEGOC" ААҚ-ның шағын станцияларын жаңғырту кезiндегі экологиялық басқару жоспарының" талаптарына сәйкес әзiрленген жаңғырту жөнiндегі жұмыстарды жүргiзу кезiнде қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi арнайы бөлiм енгiзiледi.

Также Обществом уделяется большое внимание социальной поддержке ветеранам энергетики. Составлены списки неработающих пенсионеров - ветеранов отрасли для оказания адресной помощи; в настоящее время на учете в Обществе состоит 351 человек, из них 85 человек - ветераны ВОВ. Неработающим пенсионерам в течение года оказывалась материальная помощь ко Дню энергетика, Дню Победы. Данные расходы осуществляются за счет средств, предусматриваемых бюджетом Общества. В 2002 году на эти цели было израсходовано около 2,5 млн. тенге.
1.4.3.5. Охрана труда и окружающей среды
Охрана труда и техника безопасности
Для обеспечения надежной работы электрической сети Обществом осуществляются комплексные и тематические проверки состояния эксплуатации сети, пожарной безопасности и охраны труда с контролем исполнения предписаний Государственных надзорных органов и актов расследований технологических нарушений и несчастных случаев, а также по результатам ежемесячно проводимых "Дней техники безопасности".
Обществом осуществляются мероприятия, направленные на улучшение условий и безопасности труда на рабочих местах. Перед началом ремонтной кампании во всех филиалах Общества проводятся семинары с производителями и руководителями работ по вопросам безопасной организации ведения работ. Проводятся аттестации ремонтных бригад с проверкой укомплектованности их средствами защиты, инструментом, такелажем, спецодеждой.
Во всех филиалах МЭС под руководством первых руководителей ежемесячно проводятся "Дни техники безопасности". Кроме того, во всех филиалах регулярно проводились внезапные проверки работающих бригад и отдельных исполнителей.
Охрана окружающей среды
Вредными воздействиями основных и вспомогательных производств Общества на окружающую среду являются:
- напряженность электрического поля, создаваемая линиями электропередачи и высоковольтным оборудованием подстанций;
- выбросы в атмосферу паров бензина от бензозаправочных станций, паров масла от маслохозяйств, газов сварочных постов, древесной пыли от деревообрабатывающих станков из
цехов по ремонту оборудования и т.п.;
- выбросы отработавших газов автотранспортом;
- стоки загрязненных вод (преимущественно хозбытовые);
- твердые отходы (производственные и хозбытовые).
Работа по охране окружающей среды проводится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан:
а) по защите от вредного воздействия электрического поля предусматривается:
- создание санитарно-защитных зон при проектировании линий электропередачи;
- создание стационарных защитных устройств на путях обхода и возле стационарных щитов управления высоковольтным оборудованием на подстанциях;
- приобретение индивидуальных защитных средств для работы на линиях электропередачи и подстанционном оборудовании без снятия напряжения;
b) по работе с выбросами и сбросами:
- в каждом филиале МЭС разработаны и согласованы с природоохранными органами проекты "Предельно-допустимых выбросов в атмосферу" (ПДВ) и "Предельно-допустимых сбросов загрязненных стоков" (ПДС), в которых приводятся мероприятия по доведению выбросов и сбросов до технически обоснованных значений. По окончании срока действия проектов ПДВ и
ПДС разрабатываются новые;
- ежегодно от природоохранных органов получается разрешение на выбросы в атмосферу и стоки в водоемы загрязняющих веществ в разрешенных объемах;
c) по складированию твердых отходов:
- ежегодно заключаются договоры со специализированными организациями на вывоз и захоронение твердых бытовых и производственных отходов.
Начавшаяся реализация "Проекта модернизации Национальной электрической сети Казахстана" проводится с выполнением мероприятий по охране окружающей среды в соответствии с "Планом экологического управления при модернизации подстанций ОАО "KEGOC", разработанным согласно требованиям Закона РК "Об охране окружающей среды" и согласованным с Международным Банком Реконструкции и Развития.
Управление экологическими вопросами проводится как на этапе демонтажа оборудования (управление устаревшим оборудованием и материалами), так и на этапе установки (уровни напряженности электрического поля и шумы).
Оборудование, поставляемое на подстанции, имеет сертификаты качества, сертификаты проведения заводских испытаний.
В разрабатываемые технические проекты на реконструкцию и замену оборудования подстанций включается специальный раздел по охране окружающей среды при проведении работ по модернизации, разработанный в соответствии с требованиями "Плана экологического управления при модернизации подстанций ОАО "KEGOC".

1.4.4. Тарифтiк саясат
Қарастырылған кезеңде Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiкпен бiрлесiп өз мiндеттерiн жүзеге асыруға байланысты және соның салдары сияқты тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың сенiмдiлiгi мен сапасын арттыруға арналған шығындарын жабуға жеткiлiктi Компанияның кірістерін қамтамасыз етуге бағытталған Қоғамның тарифтiк саясатын ары қарай жетілдіру жоспарланады.
Қоғамды дамытудың осы жоспарымен ҚР-ның 2004-2006 жылдарға арналған Индикативтiк әлеуметтік-экономикалық даму жоспарымен бекiтiлген баға өсу индекстерi шегiнде 2004 және 2005 жылдары электр энергиясын беру жөнiндегі қызметтерге тарифтердi ұлғайту көзделген. 2006 жылы Қоғам қызметтерiне бағалардың деңгейiн арттыру жоспарланбаған.
Дамыту жоспарында көзделген тарифтер қолданыстағы әдiстемеге сүйене отырып және жоғарыда көрсетілгеніндей, қаржы институттарының алынған қарыз беру шарттары бойынша алдын ала деректер есепке алынып жоспарланады. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгі өнеркәсiп салаларын дамыту жағдайында тарифтердi, электрмен жабдықтау құрылымы мен тәсім өзгертулерiн, сондай-ақ "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiндегi 500 кB-тық екiншi электр беру желiсiн салуды қаржыландыру шарттарын есептеудiң жаңа әдiснамасы енгiзiлген жағдайда жоспарланған тарифтердiң түзетiлуi мүмкiн.
1.4.5. Қаржы нәтижелерi және бюджетпен қатынастар
Негiзгi қаржы-экономикалық көрсеткiштер болжамы "Қазақстан Республикасы дамуының 2004-2006 жылдарға арналған әлеуметтiк-экономикалық индикативтiк жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегi N 926 Қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2004-2006 жылдарға арналған болжамдық макроэкономикалық дамуының көрсеткiштерi есепке алына отырып жасалды.
Қоғам қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерiн есептеулерде мынадай ережелер мен рұқсат етулер қабылданды:
Тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға арналған шығыстар тұтынушылық бағалар индексiн және ұлттық валютаның айырбас бағамының өзгеруi және сатып алынатын тауарлар мен қызметтер түрлерiне байланысты өнеркәсiп тауарларына арналған бағалар индекстерi есепке алына отырып жоспарланды;
өтелiмдi есептеу Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес Қоғамның қолданыстағы Есепке алу саясаты айқындаған өтелiмдiк аударымдар нормаларына сәйкес орындалды (қазiргi уақытта Қоғамда қаржы есептеменiң халықаралық стандарттарына көшуiн ескеретiн жаңа Есепке алу саясаты әзiрленуде);

1.4.4. Тарифная политика
В рассматриваемый период совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции планируется дальнейшее совершенствование тарифной политики Общества, направленной на обеспечение доходов Компании, достаточных для покрытия затрат, связанных с осуществлением своих функций и как следствие, на повышение надежности и качества электроснабжения потребителей.
Данным планом развития Общества предусмотрено увеличение тарифов на услуги по передаче электроэнергии в 2004 и 2005 годах в пределах индексов роста цен, утвержденных Индикативным планом социально-экономического развития РК на 2004-2006 годы. В 2006 году повышение уровня цен на услуги Общества не планируется.
Тарифы, предусмотренные Планом развития, проектируются исходя из действующей методики и, как указывалось выше, с учетом предварительных данных по условиям предоставления займов, полученных от финансовых институтов. В случае внедрения Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции новой методологии расчета тарифов, изменений структуры и схемы электроснабжения потребителей в условиях развития отраслей промышленности, а также условий финансирования строительства второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана" планируемые тарифы могут быть скорректированы.
1.4.5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Прогноз основных финансово-экономических показателей составлялся с учетом прогнозных макроэкономических показателей развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926 "Об Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы".
В расчетах основных показателей деятельности Общества приняты следующие положения и допущения:
расходы на приобретение товаров, работ и услуг запланированы с учетом индекса потребительских цен и изменения обменного курса национальной валюты и индексов цен на промышленные товары в зависимости от видов закупаемых товаров и услуг;
расчет амортизации выполнен согласно нормам амортизационных отчислений, определенных действующей Учетной политикой Общества, разработанной в соответствии с действующими стандартами бухгалтерского учета Республики Казахстан (в настоящее время в Компании разрабатывается новая Учетная политика с учетом перехода на Международные стандарты финансовой отчетности);

Қоғамның операциялық, инвестициялық және қаржы қызметi төлемдерінен алынған төлем түсiмдерiнiң 2004-2006 жылдарына арналған болжамы - 100%;
шығыстар бойынша мерзiмi өтiп кеткен берешектiң жоқтығы;
салықтарды есептеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жүргiзiлдi;
ХЖДБ мен ЕЖДБ-нiң қарыздың негiзгi сомаларын төлеу 1999 жылдың 21 желтоқсанындағы N 4526 kz және 1999 жылдың 3 желтоқсанындағы N 794 заем туралы шарттарда көрсетiлген кестелерге сәйкес жүргiзiледi;
ҰЭТ-н жаңғырту жобасы бойынша ХЖДБ мен ЕЖДБ төлейтiн несиелердi пайдалану құқығы үшiн пайыздар мен комиссиялар сомасын есептеу жарты жылда бiр рет 1999 жылдың 21 желтоқсанындағы N 4526 kz және 1999 жылдың 3 желтоқсанындағы, N 794 заем туралы шарттарға сәйкес қолданыстағы пайыздық мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады;
"Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiндегi кернеуi 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салу Жобасы бойынша заем қаражаты жөніндегі мiндеттемелердi есептеу халықаралық және қазақстандық институттардың алдын ала ұсыныстары негізiнде былайша жүргiзiлдi:
1) ЕЖДБ
а) бiржолғы комиссия 1,5%
b) заем сомасы - 31 млн. АҚШ доллары
с) жеңiлдiк мезгiлi - 3 жыл
d) заем өтеу мерзiмi - 9 жыл
e) сыйақы мөлшерлемесi Libor + 4,5%
2) Бiрлестiру (Citigroup Қазақстан, ABN-AMRO Қазақстан Банкi, HSBC Қазақстан Банкi және басқа)
а) заем сомасы - 29 млн. АҚШ доллары
b) жеңiлдiк мезгілi - 1 жылдан 3 жылға дейiн
с) заем өтеу мерзiмi 5 жылдан 10 жылға дейiн
d) сыйақы мөлшерлемесi Libor+ 3,5%
3) Қазақстан Даму банкi
а) заем сомасы - 21 млн. АҚШ долларына жуық
b) жеңiлдiк мезгiлi - 3 жылға дейiн
с) заем өтеу мерзiмi - 12 жылға дейiн
d) сыйақы мөлшерлемесi 10%-ға дейiн.
4) Libor мөлшерлемесi 1,5% мөлшерiнде қабылданды.
2004 жылы Қоғам 1640,8 млн. теңге (2192,3 млн. теңге - "Солтүстiк-Оңтүстiк" желiсiнiң барлық телiмдерiн бір мезгiлде салған кезде), 2005 жылы - 2219,4 млн. теңге (2040,4 млн. теңге) және 2006 жылы - 1955,4 млн. теңге (тиiсiнше 1444,6 млн. теңге) сомасында таза табыс алуды жоспарлап отыр.
Алынған таза табысты "Мемлекеттiк акциялар пакеттерiне үлеспайдалар мен ұйымдардағы мемлекеттiк қатысу үлесiне кiрiс мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 24 сәуiрдегi N 404 қаулысына сәйкес таза табыстан 10% мөлшерiнде үлеспайдаларды, сондай-ақ қарыздар бойынша міндеттемелердi төлеуге жiберу жоспарланып отыр.
2004-2006 жылдар iшiнде Қоғам 3,8 млрд. теңге сомасында тiкелей салықтар мен алымдарды (4,1 млрд. теңге "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстігі" желiсiн қосарлай салу кезiнде) төлеудi көздеп отыр, c.i.: мүлiк салығы - 2,7 млрд. теңге (2,9 млрд. теңге), әлеуметтiк салық - 0,9 млрд. теңге, жерге - 0,14 млрд. теңге, көлiкке - 0,02 млрд. теңге.
Мүлiкке салықты есептеу негiзгi құрал-жабдықтарды пайдалануға жоспарлы енгiзу және өтелiмдiк аударымдардың қалыптасқан орташа нормасы есепке алына отырып iрiлендiре жүргiзiлдi.
Жерге және көлiк құралдарына салықты есептеу тұтыну бағаларының индексi есепке алына отырып жүргiзiлдi, өйткенi осы салықтарды есептеудегi базалық көрсеткiш мейлiнше төменгi есептiк көрсеткiш болып табылады.
Көлiкке салықты есептеу көлiктiң бiрлiк санының артуы есепке алынбай жүргiзiлдi, бұл қазiргi уақытта автокөлiк және арнаулы техника сатып алудың жүйедегi мөлшерiн ұлғайтуға емес, тозған көлiктi ауыстыруға бағытталуымен байланысты.
Жер салығы "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiгi" транзитiндегi екiншi электр беру желiсiнiң күрежолына жердi таңдау келiсу және бөлу жүргiзiлгеннен кейiн түзетiлуi мүмкiн, бұл желiнiң өтетiн аудандарын және салықты есептеуге қажеттi тiректер санын айқындауға мүмкiндiк бередi.

прогноз поступления платежей от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности Общества на 2004-2006 годы - 100%;
отсутствие просроченной задолженности по расходам;
исчисление налогов производилось в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан;
выплаты МБРР и ЕБРР основных сумм долга производятся в соответствии с графиками, указанными в договорах о займе N 4526 kz от 21 декабря 1999 года и N 794 от 3 декабря 1999 года;
расчет сумм процентов и комиссий за право пользования кредитами по Проекту модернизации НЭС, выплачиваемых МБРР и ЕБРР один раз в полгода, осуществляется в соответствии с договорами о займе N 4526 kz от 21 декабря 1999 года и N 794 от 3 декабря 1999 года по действующим процентным ставкам;
расчет обязательств по заемным средствам по Проекту строительства второй линии электропередачи напряжением 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана" проводился на основании предварительных предложений международных и казахстанских финансовых институтов:
1) ЕБРР
a) единовременная комиссия 1,5%
b) сумма займа 31 млн. долларов США
c) льготный период 3 года
d) срок погашения займа 9 лет
e) ставка вознаграждения Libor + 4,5%
2) Синдикация (Citigroup Казахстан, ABN-AMRO Банк Казахстана, HSBC Банк Казахстана и др.)
a) сумма займа 29 млн. долларов США
b) льготный период от 1 до 3 лет
c) срок погашения займа от 5 до 10 лет
d) ставка вознаграждения до Libor + 3,5%
3) Банк Развития Казахстана
a) сумма займа около 21 млн. долларов США
b) льготный период до 3 лет
c) срок погашения займа до 12 лет
d) ставка вознаграждения до 10%
4) Ставка Libor принята в размере 1,5%.
В 2004 году Общество планирует получить чистый доход в сумме 1640,8 млн. тенге (2192,3 млн. тенге при параллельном строительстве всех участков линии "Север-Юг"), в 2005 году - 2219,4 млн. тенге (2040,4 млн. тенге) и в 2006 году - 1955,4 млн. тенге (1444, 6 млн. тенге).
Полученный чистый доход планируется направить на выплату дивидендов в размере 10% от чистого дохода, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2003 года N 404 "О дивидендах на государственные пакеты акций и доходах на государственные доли участия в организациях", а также обязательств по займам.
За 2004-2006 годы Общество предусматривает выплату прямых налогов и сборов на сумму 3,8 млрд. тенге (4,1 млрд. тенге при параллельном строительстве линии "Север-Юг Казахстана", в т.ч.: налог на имущество - 2,7 млрд. тенге (2,9 млрд. тенге), социального налога - 0,9 млрд. тенге, на землю - 0,14 млрд. тенге, на транспорт - 0,02 млрд. тенге.
Расчет налога на имущество произведен укрупнено, исходя из планируемого ввода в эксплуатацию основных средств и сложившейся средней нормы амортизационных отчислений.
Расчет налога на землю и транспортные средства произведен с учетом индекса потребительских цен, т.к. базовым показателем в расчетах данных налогов является минимальный расчетный показатель.
Расчет налога на транспорт произведен без учета повышения количества единиц транспорта, что связано с тем, что в настоящее время приобретение автотранспортной и спецтехники направлено не на увеличение существующего парка, а замену устаревшего транспорта.
Налог на землю может быть скорректирован после выбора, согласования и отвода земли под трассу второй линии электропередачи транзита "Север-Юг Казахстана", что позволит определить районы прохождения линии и количество опор, необходимые для расчета налога.

Әлеуметтiк салықты есептеу 01.01.2004 жылдан бастап қолданысқа енетiн Қазақстан Республикасы Салық кодексiне қызметкерлердiң жалақы мөлшерiне байланысты әлеуметтiк салықтың кемiмелдiк мөлшерiн көздейтiн өзгерiстер есепке алына отырып жүргiзiлдi.
Қарастырылған мезгiлде Қоғам корпоративтiк салықтың төленуiн жоспарлап отырған жоқ, бұл уақытта шегерiске жатқызылатын тозу сомасының салық есебiне сәйкес өтелiмдiк аударымдардан бухгалтерлiк есепке сай айтарлықтай асып түсуiне байланысты. Бұл ретте электр беру тораптары жөнiндегi салық есебi бойынша Қоғам шектiден төменгi аударымдар нормасын қолданады. Сонымен қатар, жобаларды iске асыру нәтижесiнде Қоғам активтерi құнының әжептәуiр өсуi жоспарланады, бұл салықтық және бухгалтерлiк есеп арасындағы айырманың ұлғаюына әкеп соғады. Қоғамның қолданыстағы бухгалтерлік есеп стандарттарына сәйкес Қоғам 2003 жылдан салықтық және бухгалтерлiк есеп арасында туындайтын уақытша айырмаларға арналған корпоративтiк салық бойынша резервтердi қалыптастыра бастады.
2. Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
2.1. Инвестициялық саясат
Қоғамның Инвестициялық саясаты Қазақстан Республикасының БЭЖ-н сенімдi, орнықты жұмыс iстеуiн, тұтынушылардың үздiксiз электрмен жабдықталуын қамтамасыз етуге, рынокты дамыту мен есепке алу жүйесiн жетiлдiруге бағытталған.
Электр энергетикалық жабдықтың үлкен тозушылығын есепке ала отырып, Қоғам жабдықтардың тозғанын жаңартуға, ескiргенiн жаңғыртуға және жаңа жабдықтарды орнатуға бағытталған инвестициялық бағдарламаларды iске асыруға баса назар аударады.
Осы мақсатпен Қоғам 2000 жылдан:
- жоғары вольттық жабдықтарды орнатуға;
- телекоммуникация құралдарын, Ұлттық электр торабын басқару жүйесiн (бақылау мен деректерді өңдеу жабдықтары (SCADA), энергетикалық басқару жүйесі (EMS)) жаңғыртуға;
- электр энергиясының автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйесi мен Қоғамды басқарудың интеграцияланған жүйесiн жасауға бағытталған "ҰЭT-н жаңғырту" жобасын iске асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық электр торабын жаңғырту Жобасын iске асыру Қазақстанның ұлттық электр торабын сенiмдi де қауiпсiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету, электр энергиясы мен қуаттың көтерме сауда рыногының орнықты жұмыс iстеуi үшін жағдайлар жасайды, есепке алу мен бақылау жүйесiн айтарлықтай жетiлдiредi.
Жобаның құны 258,4 млн. АҚШ долларын құрайды. Қаржыландыру Халықаралық жаңғыру және даму банкiнiң және Еуропалық жаңғыру және даму банкiнiң мемлекеттiк кепiлдемемен берiлген қарыз қаражатының есебiнен, сондай-ақ Қоғамның өз қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

Расчет социального налога производился с учетом изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан, вступающих в действие с 01.01.2004 года, предусматривающих регрессивную ставку социального налога в зависимости от размера заработной платы работников.
В рассматриваемый период Общество выплату корпоративного налога не планирует, что связано с тем, что в настоящее время сумма износа, относимая на вычеты в соответствии с налоговым учетом, значительно превышает амортизационные отчисления согласно бухгалтерскому учету. При этом по линиям электропередачи по налоговому учету Общество применяет норму отчислений ниже предельной. Кроме того, в результате реализации проектов планируется значительный рост стоимости активов общество, что приведет к увеличению разницы между налоговым и бухгалтерским учетом. В соответствии с действующими стандартами бухгалтерского учета Общество с 2003 года начало формировать резервы по корпоративному подоходному налогу на временные разницы, возникающие между налоговым и бухгалтерским учетом, относимые на затраты.
2. Инвестиционный план развития Общества
2.1. Инвестиционная политика
Инвестиционная политика Общества направлена на обеспечение надежного, устойчивого функционирования ЕЭС Республики Казахстан, обеспечение бесперебойного электроснабжения потребителей, развитие рынка и совершенствование системы учета.
Учитывая большую изношенность электроэнергетического оборудования, Общество уделяет самое пристальное внимание реализации инвестиционных программ, направленных на реновацию изношенного, модернизацию устаревшего и установку нового оборудования.
С этой целью Общество с 2000 года осуществляет реализацию проекта "Модернизация НЭС" направленную на:
- установку высоковольтного оборудования;
- модернизацию средств телекоммуникаций, системы управления Национальной электрической сетью (оборудование контроля и обработки данных (SCADA), система энергетического управления (EMS));
- создание автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии и интегрированной системы управления Обществом.
Реализация Проекта модернизации Национальной электрической сети Республики Казахстан создаст условия для обеспечения надежного и безопасного функционирования национальной электрической сети Казахстана, устойчивого функционирования оптового рынка электроэнергии и мощности; значительно усовершенствует систему учета и контроля.
Стоимость проекта составляет 258,4 млн. долларов США. Финансирование осуществляется за счет заемных средств, предоставленных под гарантию государства Международным Банком Реконструкции и Развития и Европейским Банком Реконструкции и Развития, а также за счет собственных средств Общества.

1 Жобаның жалпы сомасы - 258,4 млн. АҚШ доллары, c.i.:
1.1 Қарыз қаражаты - 185 млн. АҚШ доллары, солардың iшiнен:
1.1.1 ХЖДБ - 110 млн. АҚШ доллары,
1.1.2 ЕЖДБ - 45 млн. АҚШ доллары.
1.2 "KEGOC" ААҚ-ның қаражаты - 78,4 млн. AҚШ доллары.
2 Заемдар шарттары:
2.1 Жеңiлдiк кезеңi:
2.1.1 ХЖДБ - 5 жыл,
2.1.2 ЕЖДБ - 4 жыл.
2.2 Қос банк бойынша бiржолғы комиссия - заем сомасының 1% сомасында.
2.3 Заемдi өтеу кезеңi:
2.3.1 ХЖДБ - 15 жыл,
2.3.2 ЕЖДБ - 10 жыл.
2.4 Сыйақы мөлшерлемесi:
2.4.1 ХЖДБ - Libor+ құбылмалы спрэд,
2.4.2 ЕЖДБ - Libor+ 1%.
2006 жылы Қоғам осы жобаның iске асырылуын аяқтауды жоспарлап 2003 жылы Қоғам "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiндегі 500 кВ-тық екiншi электр беру желiсiнiң құрылысын бастауды жоспарлайды.
Осы желiнiң құрылысы:
- Қазақстан Республикасы Ұлттық электр торабының транзиттiк әлеуетiн ұлғайтады;
- Орталық Азия елдерiндегi экспорттық мүмкiндiктерiнiң өсуiне ықпал етедi;
- Қазақстан Республикасындағы, Орталық Азиядағы, Ресейдегi энергожүйелердiң қосарлас жұмысының сенiмдiлiгiн қамтамасыз етедi; қолданыстағы телiмдердiң бiрiнiң ажыратылуы мүмкiн екенiн ескере отырып, оңтүстiк өңiр тұтынушыларын электрмен жабдықтау сенiмдiлігі арттырады;
- Солтүстiк Қазақстанның iрi электростанцияларынан арзан электр энергиясын беру есебiнен елiмiздiң оңтүстiгiнде орта мерзiмдiк перспективаға электр энергиясының тапшылығын жабуды қамтамасыз етедi.
Бұл желiнiң құрылысы қарыз қаражатын тарту есебiнен (қарыздарды беру шарттары жоғарыда көрсетiлген) жоспарланып отыр. Сондай-ақ 5 жыл мерзiмге жылына 8,5% сыйақы мөлшерлемесiмен 30 млн. АҚШ доллары сомасына облигацияларды шығару мүмкiндiгi қарастырылуда.
Жоғарыда көрсетiлген жобаларды iске асырудан басқа Қоғам жыл сайын өз қаражатын Ұлттық электр торабының жұмысын қамтамасыз етуге, ескiрген негiзгі құрал-жабдықтарды жаңартуға бағытталған жобалар жөніндегі инвестицияларға жiбередi.
2.2. Инвестициялық бағдарлама
2.2.1. Ұлттық электр торабын жаңғырту жобасы
2004 жылы Қоғам Ұлттық электр торабын жаңғырту Жобасын iске асыруды жалғастырады.
ХЖДБ мен ЕЖДБ қаражатының есебiнен инвестициялар сомасы 2004 жылы 9,6 млрд. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр.
Қоғам қаражатынан Жаңғырту жобасы бойынша 31,1 (ҚҚС-сыз) млрд. теңгенi жiберу жоспарлануда.
Барлығы 2004-2006 жылдар iшiнде "ҰЭТ-н жаңғырту" жобасы бойынша Қоғам ЖДБ мен ЕЖДБ қаражатын 21,9 млрд. теңге мөлшерiнде инвестициялайды.
Тұтастай алғанда, 2004-2006 жылдары барлық көздерден Ұлттық электр торабын жаңғырту Жобасына 26,1 млрд. теңгеге жуық қаражат жiберу жоспарланады.
2.2.2. "Қазақстанның Солтүстік-Оңтүстiк" 500 кВ-тық транзитінің екінші желi құрылысының жобасы

1 Общая сумма проекта - 258,4 млн. долларов США, в т.ч.:
1.1 Заемные средства - 185 млн. долларов США, из них:
1.1.1 МБРР - 140 млн. долларов США;
1.1.2 ЕБРР - 45 млн. долларов США.
1.2 Средства ОАО "KEGOC" - 78,4 млн. долларов США.
2 Условия займов:
2.1 Льготный период:
2.1.1 МБРР - 5 лет,
2.1.2 ЕБРР - 4 года.
2.2 Единовременная комиссия по обоим банкам 1% от суммы займа.
2.3 Период погашения займа:
2.3.1 МБРР - 15 лет,
2.3.2 ЕБРР - 10 лет.
2.4 Ставка вознаграждения:
2.4.1 МБРР - Libor + плавающий спрэд,
2.4.2 ЕБРР - Libor + 1%.
В 2006 году Общество планирует завершить реализацию данного проекта.
В 2003 году Общество планирует начать строительство второй линии электропередачи напряжением 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана".
Строительство данной линии:
- увеличит транзитный потенциал Национальной электрической сети Республики Казахстан;
- способствует росту экспортных возможностей стран Центральной Азии;
- обеспечивает надежность параллельной работы энергосистем Республики Казахстан, Центральной Азии, России; повысит надежность электроснабжения потребителей южного региона с
учетом возможного отключения одного из участков действующего транзита;
- обеспечивает покрытие дефицита электроэнергии юга Казахстана в среднесрочной перспективе за счет поставок дешевой электроэнергии от крупных электростанций Северного
Казахстана.
Строительство данной линии планируется за счет привлечения заемных средств (условия предоставления займов представлены выше). Также рассматривается возможность выпуска облигаций сроком на 5 лет на сумму 30 млн. долларов США со ставкой вознаграждения 8,5% в год.
Кроме реализации вышеуказанных проектов, Общество ежегодно направляет собственные средства на инвестиции по проектам, направленным на обеспечение работы Национальной электрической сети, обновление устаревших основных средств.
2.2. Инвестиционная программа
2.2.1. Проект модернизации Национальной электрической сети
В 2004 году Общество продолжит реализацию Проекта модернизации Национальной электрической сети.
Сумма инвестиций за счет средств МБРР и ЕБРР в 2004 году планируется в размере 9,6 млрд. тенге.
Из средств Общества по Проекту модернизации планируется направить 3,1 млрд. тенге (без НДС).
Всего за 2004-2006 годы по проекту "Модернизация НЭС" Общество инвестирует средства МБРР и ЕБРР в размере 21,9 млрд. тенге.
В целом в 2004-2006 годах из всех источников на Проект модернизации Национальной электрической сети планируется направить около 26,1 млрд. тенге без учета НДС.
2.2.2. Проект строительства второй линии 500 кВ
транзита "Север-Юг Казахстана"

500 кВ-тық Екiбастұз - Нұра - Ағадыр - ОҚ МАЭС - Алматы - Жамбыл ЭЖЖ-нен тұратын қазiргi уақытта қолданыстағы "Солтүстiк-Оңтүстiк" электр беру желiсi Оңтүстiк Қазақстанға 600 МВт-қа дейiн электр қуатын немесе 3,0 млрд. кВт.сағ. электр энергиясын беруге қабiлеттi және Оңтүстiктегi тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенiмдiлігін, сондай-ақ қажеттi қуаттың берiлуiн қамтамасыз ете алмайды.
Құрылыстың құны RWE Solutions (Германия) компаниясы Lahmeyer International (Германия) және Солтүстiкбатысэнерготорапжобасы мен (Ресей) бiрлесiп әзiрлеген инвестиция алдындағы техникалық-экономикалық негiздемеге сәйкес 273 млн. АҚШ долларына бағаланады.
2003-2008 жылдары жүзеге асырылуға жоспарланған Солтүстiк-Оңтүстiк екiншi желiсiнiң құрылысына техникалық-экономикалық талдау ҚР Үкiметiнiң 03.02.2003 N 125 Қаулысымен мақұлданған және Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінiң 06.05.2003 N 92 бұйрығымен бекiтiлген.
2003 жылы Қоғам желi құрылысының Жобасы мен кестесiне техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеудi, қаржыландыру көздерi мен шарттарын айқындауды, ОҚ МАЭС - Шу транзитi желiсiндегi бiрiншi телiмнiң күрежолын таңдау мен келiсудi жоспарлап отыр. Осы мақсат үшiн Қоғам 125,0 млн. теңге өз қаражатын жұмсауды жоспарлайды.
Жобаны iске асыру кестесi және тиiсiнше қаражат жұмсау жоспары құрылыстың кезең-кезеңмен болатынына, немесе желідегi барлық телiмдер құрылысының қосарлай жүргiзiлуiне байланысты болады.
2.2.3. Өзге де инвестициялар
2004-2006 жылдарға Қоғам шағын станциялар мен электр беру желілерiн қайта құруға трансформаторлар мен реакторларды орнатуға, жөндеу және қойма үй-жайларын жасауға бағытталған және басқа iс-шараларды iске асыруды көздеп отыр. Осы мақсаттарға Қоғамның 3,91 млрд. теңге (ҚҚС-пен) қаражатын жұмсау жоспарланады. Осы iс-шаралар Қазақстан БЭЖ-нің жұмыс iстеу сенiмдiлiгi мен тұтынушылардың электрмен жабдықталу сапасының қажеттi деңгейiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Осы қаражаттан 2004 жылы 1,3 млрд. теңгенi жұмсау жоспарланып отыр, бұл бұрнағы кезеңдердегi инвестициялар көлемдерiнен айтарлықтай төмен. Инвестициялар көлемiнiң төмендеуi Ұлттық электр торабын жаңғырту Жобасын және "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" 500 кB-тық транзитiндегi екiншi электр беру желiсi құрылысының Жобасын одан әрi iске асыруға бағытталған қаражатты оқшауландырумен, сондай-ақ негiзгi борышты қарыз қаражаты бойынша төлеудi бастаумен байланысты.
Бұдан басқа Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмасына сәйкес Қоғам 2004 жылы Атқарушы дирекция аппаратының Астана қаласына көшiрiлуiн жүзеге асыруды жоспарлап отыр. Осы мақсаттар үшiн күрделi құрылыс бағдарламасына тұрғын үй құрылысының объектiлерi, әкiмшiлiк ғимаратын қайта құруға, ОДБ ғимаратының құрылысына қаражат, өзге де күрделi қаржы шығыстары енгiзiлдi. Атқарушы дирекцияның қоныс аударуына байланысты күрделi қаржы шығыстарының жалпы сомасы шамамен 2,6 млрд. теңгенi құрайды.

Существующая в настоящее время линия электропередачи "Север-Юг", состоящая из ЛЭП 500 кВ Экибастуз - Нура - Агадырь - ЮК ГРЭС - Алматы - Жамбыл, способна передавать в Южный Казахстан до 600 МВт электрической мощности или 3,0 млрд. кВт.ч электроэнергии и не может обеспечить надежность электроснабжения потребителей Юга, а также передачу необходимой мощности.
Стоимость строительства согласно прединвестиционного технико-экономического обоснования, разработанного компанией RWE Solutions (Германия) совместно с Lahmeyer International (Германия) и Севзапэнергосетьпроект (Россия) оценивается в 273 млн. долларов США (без НДС).
Технико-экономический анализ строительства второй линии Север-Юг, планируемого к осуществлению в 2003-2008 годах, одобрен Постановлением Правительства РК от 03.02.2003 N 125 и утвержден Приказом Министерства энергетики и минеральных ресурсов от 06.05.2003 N 92.
В 2003 году Общество планирует разработать технико-экономическое обоснование Проекта и графика строительства линии, определить источники и условия финансирования, выбрать и согласовать трассу первого участка линии транзита ЮК ГРЭС - Шу. Для этих целей Общество планирует израсходовать 125,0 млн. тенге собственных средств.
График реализации Проекта и соответственно план расходования средств будет зависеть от того, будет ли строительство поэтапным, или строительство всех участков линии будет проводиться параллельно.
2.2.3. Прочие инвестиции
На 2004-2006 годы Обществом предусмотрены средства на реализацию мероприятий, направленных на реконструкцию подстанций и линий электропередачи, установку трансформаторов и реакторов, создание ремонтных и складских помещений и др. На эти цели планируется израсходовать 3,91 млрд. тенге (без НДС) средств Общества. Данные мероприятия позволят обеспечить необходимый уровень надежности функционирования ЕЭС Казахстана и качества электроснабжения потребителей.
Из этих средств в 2004 году планируется израсходовать 1,3 млрд. тенге (без НДС), что значительно ниже объемов инвестиций в предыдущие периоды. Снижение объема инвестиций связано с отвлечением средств, направленных на дальнейшую реализацию Проекта модернизации Национальной электрической сети и Проекта строительства второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана", а также с началом выплат основного долга по заемным средствам.
Кроме того, в соответствии с поручением Президента Республики Казахстан Общество планирует в 2004 году осуществить передислокацию аппарата Исполнительной дирекции в город Астану. Для этих целей в программу капитального строительства включены объекты жилищного строительства, средства на реконструкцию административного здания, строительство здания ЦДУ, прочие капитальные вложения. Общая сумма капитальных вложений за 2003-2004 годы, связанных с передислокацией Исполнительной дирекции составляет порядка 2,6 млрд. тенге.

2.2.4. Инвестициялық бағдарламаны iске
асыруға арналған қаражатты жұмсау жоспары
Инвестициялық бағдарламаны iске асыру үшiн 2004-2006 жылдарға арналған қаражатты жұмсау жоспарын мынадай түрде көрсетуге болады:
млрд. теңге (ҚҚС-сыз)
__________________________________________________________________
Жобаның атауы,      | 2004 | 2005 | 2006 |Барлығы 2004-2006
Қаржыландыру көздерi    | жыл  | жыл  | жыл  | жылдар iшiнде
__________________________________________________________________
ҰЭТ-н жаңғырту, барлығы,    12,7    7,7     5,7     26,1
с.і
ХҚДБ мен ЕҚДБ-нiң қарыз      9,6    7,0     5,3     21,9
қаражаты
"KEGOC" ААҚ-ның қаражаты     3,1    0,7     0,4      4,2
"Қазақстанның Солтүстік-     7,8   11,4    12,2     31,4
Оңтүстігі" 500 кВ-тық      (13,5) (21,6)  (14,9)   (50,2)
транзитiндегi екінші
электр беру желiсі
құрылысы барлығы, с.і.:
Қарыз қаражаты               7,2   10,2    11,2     28,6
(12,3) (19,3)  (11,8)   (43,4)
"KEGOC" ААҚ-ның              0,6    1,2     1,0      2,8
сыйақыларды төлеуге         (1,2)  (2,3)   (3,1)    (6,6)
арналған қаражаты
"KЕGОС" ААҚ-ның              2,4    1,3     1,3      5,4
қаражатынан өзге де
инвестициялар
Барлығы                     22,9    20,4    19,2    62,5
(28,6)  (30,6)  (21,9)  (81,1)
__________________________________________________________________
Жақшалардың iшiнде көрсеткiштер "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" 500 кВ-тық транзитiндегі екiншi электр беру желiсiнiң қосарлай құрылысы есепке алына отырып көрсетiлген. Инвестициялар көлемдерi ҚҚС есепке алына отырып 1HК нысандарында келтірiлген.
ұк 1-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2004-2006 жылдарға арналған ең
маңызды даму көрсеткiштерiнiң болжамы (500 кВ-тық
"Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстігі") транзитi
желiнiң кезең-кезеңмен құрылысы кезінде)
___________________________________________________________________
N  |Көрсеткіш атауы| Өлш. | 2002 ж. | 2003 ж. | 2002ж. қ.| 2004 ж
|               | бiр. | есеп    | бағалау | % 2003 ж | болжам
___________________________________________________________________
А          Б          1        2          3        4          5
___________________________________________________________________
1   "KEGOC" ААҚ-ның  млн.    12599,3   14329,7    113,7   15728,3
негізгi қызметi. теңге
нен көрсетiлген
қызметтер көле.
мi - барлығы:
1.1  с.i. электр     млн.    23759,8   25357,2    106,7   26400,0
энергиясын жет. кВт.с
кiзу көлемi
1.1.1. с.i. толымды   млн.    21491,8   21065,7     98,0   23056,0
тариф бойынша  кВт.с
төленетiн      млн.    10388,7   11181,2     107,6  12178,2
электр энер.   теңге
гиясы көлемi
1.2  диспетчерлеу    млн.    49527,9   54027,9     109,1  56475,2
кВт.с
млн.     1435,8    2499,5     113,7   2880,2
теңге
1.3  қуатты реттеу   млн.      774,8     649,0      83,8    669,9
теңге
2   Барлық көздер    млн.     7170,7   12912,5     180,1  26477,6
есебiнен негізгi теңге
капиталға инвес.
тициялар (ҚҚС-
мен) - барлығы:
2.1  заемдар қаража. млн.     2479,3    4450,1     179,5  16720,0
ты есебiнен     теңге
2.2  жеке қаражаттар млн.     4691,4    8462,4     180,4   9757,7
теңге
3   Кiрiстер,        млн.    15159,1   15897,2     104,9  16108,4
барлығы          теңге
4   Шығыстар,        млн.    14816,0   14202,6      95,9  13764,5
барлығы          теңге
5   Негізгi қызмет.  млн.    12599,3   14329,7     113,7  15728,3
тен түсетiн      теңге
кiрiс
6   өткiзiлетiн      млн.    10142,4   11014,6     108,6  11436,4
өнiмнiң (жұмыс,  теңге
қызмет) өзiндiк
құны
7   Жалпы кiрiс      млн.     2456,9    3315,1     134,9   4291,9
теңге
8   Кезең шығыстары  млн.     2022,4    2050,2     101,4   2328,0
теңге
8.1  жалпы және      млн.     1980,3    2021,0     102,1   2286,6
әкімшілiк       теңге
шығыстар
8.2  дайын өнiмдi    млн.       42,0      29,2      69,6     41,4
(тауар, жұмыс,  теңге
қызмет) өткiзу
шығындары
8.3  сыйақы түрiнде. млн.        0,1
гі жұмсалымдар  теңге
9   Салық салынатын  млн.      343,0    1694,6     4,9 есе  2344,0
кiрiс            теңге
10   Корпоративтiк    млн.                707,0               703,2
табыс салығы     теңге
11   Таза табыс       млн.      343,0     987,6     2,9 есе  1640,8
(залал)          теңге
12   Мемпакет акция.  млн.       34,3      98,8     2,9 есе  164,1
лары пакетіне    теңге
дивидендтер
13   Ағымдағы қызмет   %          2,3       7,0       3 есе   11,9
пайдалылығы
13.1  Негiзгі қызмет   %         24,3      30,1     124,0     37,5
пайдалылығы
13.2  Қосымша қызмет   %         -3,45     37,77
пайдалылығы
14   Банктiк қарыз.   млн.                                   286,9
дарды өтеу       теңге
15   Компания қызмет. адам     4144      3843        92,7   3843
керлерiнiң саны,
барлығы
15.1  Орталық аппарат адам      298       286        96,0    286
қызметкерлерi.
нiң саны
16   Жалақы қоры      млн.     2159,1    2082,5      96,4   2160,8
теңге
17   Жалпы компания   теңге   43419,0   45157,3     104,0  46856,2
бойынша қызмет.
керлердiң орташа
айлық жалақысы
17.1  соның iшiнде    теңге   97948,5  106156,5     108,4 106156,5
орталық аппарат
еңбеккерлері
18   Тарифтер:
электр энергия. теңге/    0,483     0,516     106,7    0,528
сын беруге      кВт.с
диспетчерлеуге  теңге/    0,029    0,0463     159,6    0,051
кВт.с

2.2.4. План расходования средств на реализацию
инвестиционной программы
План расходования средств на 2004-2006 годы для реализации инвестиционной программы можно представить в следующем виде:
млрд. тенге (без НДС)
_________________________________________________________________________
Наименование проекта,       |2004     |2005     |2006     |Всего за
источники финансирования    |год      |год      |год      |2004-2006 годы
_________________________________________________________________________
Модернизация НЭС всего,
в т.ч.:                      12,7      7,7       5,7       26,1
Заемные средства МБРР и
ЕБРР                         9,6       7,0       5,3       21,9
Средства ОАО "KEGOC"         3,1       0,7       0,4       4,2
Строительство второй линии
500 кВ транзита "Север-Юг
Казахстана" всего, в т.ч.:   7,8       11,4      12,2      31,4
(13,5)    (21,6)    (14,9)    (50,2)
Заемные средства             7,2       10,2      11,2      28,6
(12,3)    (19,3)    (11,8)    (43,4)
Средства ОАО "KEGOC" на
выплату вознаграждений       0,6       1,2       1,0       2,8
(1,2)     (2,3)     (3,1)     (6,6)
Прочие инвестиции из
средств ОАО "KEGOC"          2,4       1,3       1,3       5,4
ИТОГО                        22,9      20,4      19,2      62,5
(28,6)    (30,6)    (21,9)    (81,1)
____________________________________________________________________
В скобках представлены показатели с учетом параллельного строительства второй линии 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана". Объемы инвестиций с учетом НДС приведены в формах 1НК.
Форма 1НК
Прогноз важнейших показателей развития
на 2004-2006 годы ОАО "KEGOC"
(при поэтапном строительстве линии 500 кВ
транзита "Север-Юг Казахстана")
____________________________________________________________________
N|  Показатель     |Един.    |2002 год     |2003 год    |2003 г. в %
|                 |измер.   |отчет        |оценка      |к 2002 г.
____________________________________________________________________
А|     Б           |  1      |   2         |    3       |    4
____________________________________________________________________
1     Объем
оказанных от
основной
деятельности
ОАО "KEGOC" -
всего:         млн.тенге 12 599,3    14 329,7     113,7
1.1   в т.ч объем
передачи
электроэнергии млн.кВт.ч 23,759,8    25 357,2     106,7
1.1.1 в.т.ч. объем
электроэнергии,
оплачиваемой   млн.кВт.ч 21 491,8    21 065,7      98,0
по полному     млн.тенге 10 388,7    11 181,2     107,6
тарифу
1.2   диспетче-      млн.кВт.ч 49 527,9    54 027,9     109,1
ризация        млн.тенге  1 435,8     2 499,5     113,7
1.3   регулирование  млн.тенге    774,8       649,0      83,8
мощности
2     Инвестиции в
основной
капитал за
счет всех
источников
(с НДС) -
всего:         млн.тенге 7170,7      12 912,5     180,1
2.1   за счет
заемных
средств        млн.тенге 2 479,3     4 450,1      179,5
2.2   собственных
средств        млн.тенге 4 691,4     8 462,4      180,4
3     Доходы,всего   млн.тенге 15 159,1    15 897,2     104,9
4     Расходы всего  млн.тенге 14 816,0    14 202,6     95,9
5     Доход от
основной
деятельности   млн.тенге 12 599,3    14 329,7     113,7
6     Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг) млн.тенге 10 142,4    11 014,6     108,6
7     Валовый доход  млн.тенге 2 456,9     3 315,1      134,9
8     Расходы
периода        млн.тенге 2 022,4     2 050,2      101,4
8.1   общие и
администра-
тивные
расходы        млн.тенге 1 980,3     2 021,0      102,1
8.2   расходы по
реализации
готовой
продукции
(товаров,
работ,
услуг)         млн.тенге 42,0        29,2         69,6
8.3   расходы в
виде
вознагражде-
ния            млн.тенге  0,1
9     Налого-
облагаемый
доход          млн.тенге 343,0       1 694,6      в 4,9 раза
10    Корпоративный
подоходный
налог          млн.тенге             707,0
11    Чистый доход
(убыток)       млн.тенге 343,0       987,6        в 2,9 раза
12    Дивиденды на
государствен-
ные пакеты
акции          млн.тенге  34,3        98,8        в 2,9 раза
13    Рентабельность
текущей
деятельности   %           2,3         7,0        в 3 раза
13.1  Рентабельность
основной
деятельности   %          24,3        30,1         124,0
13.2  Рентабельность
неосновной
деятельности   %         -3,45       37,77
14    Погашение
банковских
займов         млн.тенге
15    Численность
работников
компании,
всего          чел.      4 144       3 843        92,7
15.1  Численность
сотрудников
центрального
аппарата       чел.      298         286          96,0
16    Фонд
заработной
платы          млн.тенге 2 159,1     2 082,5      96,4
17    Среднемесячная
заработная
плата работ-
ников, в
целом по
компании       тенге     43 419,0    45 157,3     104,0
17.1  в том числе
работников
центрального
аппарата       тенге     97 948,5    106 156,5    108,4
18    Тарифы:
на передачу
электроэнергии тенге/    0,483       0,516        106,7
кВт.ч
на диспетче-   тенге/
ризацию        кВт.ч     0,029       0,0463       159,6

18.1  Алдындағы кезең
тарифына өзгерiс
электр энергия.  %        105,1     106,7       -      102,4
сын беруге
диспетчерлеуге   %        100,0     159,6       -      110,2
19   Жылдың соңына    млн.     4675,4    9125,5     195,2  25551,1
несиегерлiк      теңге
берешек
19.1  с.i. ХЖДБ мен   млн.     2994,9    7445,0   2.5 есе  23870,6
ЕЖДБ заемы      теңге
бойынша
20   Жылдың соңына    млн.     2485,7    2930,7     117,9   2930,7
дебиторлық       теңге
берешек
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
_________________________________________________
N  |  2005 ж. | 2006 ж. |2002 ж. қ.|  2003ж. қ.
| болжам   | болжам  |% 2006 ж. |  % 2006 ж.
_________________________________________________
А       6          7         8           9
_________________________________________________
1    18412,8    19350,6    153,6        135,0
1.1    27577,7    28394,0    119,5        112,0
1.1.1  24940,0    26034,7                 123,6
14229,5    14988,3    144,3        134,0
1.2    60576,0    63662,4    128,5        117,8
3513,4     3692,4   2,6 есе       147,7
1.3      669,9      669,9     86,5        103,2
2      23479,7    22144,3   3,1 есе       171,5
2.1    17172,1    16521,1   6,7 есе     3,7 есе
2.2     6307,6     5623,2    119,9         66,4
3      18412,8    19350,6    127,7        121,7
4      15242,7    16558,4    111,8        116,6
5      18412,8    19350,6    153,6        135,0
6      12837,6    14078,1    138,8        127,8
7       5575,2     5272,5   2,1 есе       159,0
8       2405,1     2480,3    122,6        121,0
8.1     2363,6     2438,6    123,1        120,7
8.2       41,5       41,6     99,1        142,5
8.3
9       3170,1     2792,3   8,1 есе       164,8
10       951,0      837,7                 118,5
11      2219,1     1954,6   5,7 есе       197,9
12       221,9      195,5   5,7 есе       197,9
13       14,6       11,8    5,1 есе       169,7
13.1      43,4       37,5    154,3        124,4
13.2
14      1574,2     1677,7
15      3843       3843       92,7        100,0
15.1     286        286       96,0        100,0
16      2237,3     2309,5     107,0       110,9
17     48514,2    50081,1     115,3       110,9
17.1  106156,5   106156,5     108,4       100,0
18
0,571      0,571     118,1       110,7
0,058      0,058     2 есе       12,5

18.1  Изменение
тарифов к
предыдущему
периоду
на передачу
электроэнергии %         105,1       106,7         -
на диспетче-   %         100,0       159,6         -
ризацию
19    Кредиторская
задолженность
на конец года  млн.тенге 4 675,4     9 125,5      195,2
19.1  в том числе
по займу
МБРР и ЕБРР    млн.тенге 2 994,9     7 445,0      в 2,5 раза
20    Дебиторская
задолженность
на конец года  млн.тенге 2 485,7     2 930,7      117,9
____________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N    |2004 год    |   2005 год |2006 год  |  2006 г.в %|2006 г.в %
| прогноз    |    прогноз | прогноз  |   к 2002 г.|к 2003 г.
____________________________________________________________________
А    |  5         |       6    |    7     |    8       |    9
____________________________________________________________________
1     15 728,3       18 412,8  19 350,6    153,6        135,0
1.1   26 400,0       27 577,7  28 394,0    119,5        112,0
1.1.1 23 056,0       24 940,0  26 034,7                 123,6
12 178,2       14 229,5  14 988,3    144,3        134,0
1.2   56 475,2       60 576,0  63 662,4    128,5        117,8
2 880,2        3 513,4   3 692,4     в 2,6 раза   147,7
1.3   669,9          669,9     669,9       86,5         103,2
2     26 477,6       23 479,7  22 144,3    в 3,1 раза   171,5
2.1   16 720,0       17 172,1  16 521,1    в 6,7 раз    в 3,7 раза
2.2   9 757,7        6 307,6   5 623,2     119,9        66,4
3     16 108,4       18 412,8  19 350,6    127,7        121,7
4     13 764,5       15 242,7  16 558,4    111,8        116,6
5     15 728,3       18 412,8  19 350,6    153,6        135,0
6     11 436,4       12 837,6  14 078,1    138,8        127,8
7     4 291,9        5 575,2   5 272,5     в 2,1 раз    159,0
8     2 328,0        2 405,1   2 480,3     122,6        121,0
8.1   2 286,6        2 363,6   2 438,6     123,1        120,7
8.2      41,4           41,5      41,6      99,1        142,5
8.3
9     2 344,0        3 170,1   2 792,3     в 8,1 раз    164,8
10    703,2          951,0     837,7                    118,5
11    1 640,8        2 219,1   1 954,6     в 5,7 раза   197,9
12    164,1          221,9     195,5       в 5,7 раза   197,9
13    11,9           14,56     11,80       в 5,1 раза   169,7
13.1  37,5           43,4      37,5        154,3        124,4
13.2
14    286,9          1 574,2   1 677,7
15    3 843          3 843     3 843       92,7         100,0
15.1  286            286       286         96,0         100,0
16    2 160,8        2 237,3   2 309,5     107,0        110,9
17    46 856,2       48 514,2  50 081,1    115,3        110,9
17.1  106 156,5      106 156,5 106 156,5   108,4        100,0
18
0,528          0,571     0,571       118,1        110,7
0,051          0,058     0,058       в 2 раз      125,4

18.1
108,0     100,1        -           -
113,7     100,0        -           -
19     41127,9   55971,2     12 есе       6,1 есе
19.1   39447,4   54290,8     18,1 есе     7,3 есе
20      2930,7    2930,7     117,9        100,0
_________________________________________________
ұк 2-нысан
"KЕGOC" ААҚ-ның 2004 жылға арналған кiрiс
және шығыс болжамы (500 кB-тық "Қазақстанның
Солтүстік-Оңтүстiгi" транзитi желiнiң
кезең-кезеңмен құрылысы кезiнде)
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
N   |    Көрсеткiштер   | 2002 ж. | 2003 ж.|  2004 ж. (болжам)
|       атауы       |   есеп  |  баға  |--------------------
|                   |         |        | 1 тоқсан | 1 жарты.
|                   |         |        |          | жылдық
___________________________________________________________________
А             Б              1         2        3        4
___________________________________________________________________
1  Негiзгi қызмет түрi.   12599,3  14329,7    4512,2     8375,6
нен өнiмдердi сату.
дан (жұмыс, қызмет)
кiрiс
2  Сатылмаған өнiмдер.    10142,4  11014,6    2801,9     5478,0
дiң (жұмыс, қызмет)
өзiндiк құны
3  Жалпы табыс             2456,9   1710,2    2897,6     3133,2
(1-бет - 2-бет)
4  Кезең шығыстары,        2022,4   2050,2     755,6     1373,0
соның iшінде
4.1  жалпы және әкiмшiлiк    1980,3   2021,0     744,5     1351,2
шығыстар
4.2  дайын өнiмдердi           42,0     29,2      11,2       21,8
сату (тауар, жұмыс,
қызмет) бойынша
шығыстар
4.3  пайыздарды төлеу           0,1
шығыстары
5  Негiзгi қызметтен        434,5   1264,9     954,6     1524,6
кiрiс (залал)
(3-бет - 4-бет)
6  Негiзгi қызметтен        -91,5    429,7     141,4      241,0
кiрiс (залал)
7  Салық салынғанға         343,0   1694,6    1096,0     1765,6
дейiнгi әдеттегi
қызметтен (5-бет+
6-бет)
8  Уақытша айырмашылық.              707,0
тарға корпоративтiк
салық бойынша резерв
9  Салық салынғаннан        343,0   987,6    1096,0     1765,6
кейiнгі әдеттегi
қызметтен кiрiс (за.
лал) (7-бет+ 8-бет)
10  Төтенше жағдайлардан
кiрiс (залал)
11  Таза кіріс (залал)       343,0   987,6    1096,0     1765,6
(9-бет+ 10-бет)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
_____________________________________________
N   | 2004 ж. (болжам)| 2002 ж. |  2003 ж.
|                 |  қ. %   |  қ. %
|-----------------| 2003 ж. |  2004 ж.
| 9 ай  |   жыл   |         |
_____________________________________________

18.1
102,4          108,0     100,1          -           -
110,2          113,7     100,0          -           -
19    25 551,1       41 127,9  55 971,2    в 12 раз     в 6,1 раз
19.1  23 870,6       39 447,4  54 290,8    в 18,1 раз   в 7,3 раз
20    2 930,7        2 930,7   2 930,7     117,9        100,0
____________________________________________________________________
Форма 2 НК
Прогноз доходов и расходов на 2004 год ОАО "KEGOC"
(при поэтапном строительстве линии 500 кВ транзита
"Север-Юг Казахстана")
(млн. тенге)
------------------------------------------------------------
N !   Наименование    !2002 год!2003 год!   2004 год (прогноз)
!    показателей    ! отчет  ! оценка !----------------------
!                   !        !        !1 квартал ! полугодие
---------------------------------------------------------------
А !          Б        !    1   !    2   !    3     !      4
---------------------------------------------------------------
1   Доход от реализации
продукции (работ,
услуг) от
основного вида
деятельности       12 599,3 14 329,7   4 512,2    8 375,6
2   Себестоимость
реализованной
продукции
(работ, услуг)     10 142,4 11 014,6   2 801,9    5 478,0
3   Валовый доход
(стр.1-стр.2)      2 456,9  3 315,1   1 710,2     2 897,6
4   Расходы
периода, в том
числе              2 022,4  2 050,2   755,6       1 373,0
4.1 общие и
административные
расходы            1 980,3  2 021,0   744,5       1 351,2
4.2 расходы по
реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)             42,0     29,2      11,2        21,8
4.3 расходы на
выплату
процентов          0,1
5   Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3-стр.4)     434,5    1 264,9   954,6       1 524,6
6   Доход (убыток)
от неосновной
деятельности     - 91,5     429,7    141,4         241,0
7   Доход (убыток)
от обычной
деятельности до
налогооблажения
(стр.5+(-)стр.6)  343,0   1 694,6  1 096,0     1 765,6
8   Резерв по
корпоративному
налогу на
временные разницы           707,0
9   Доход (убыток)
от обычной
деятельности
после налого-
облажения
(стр.7- стр.8)     343,0    987,6     1 096,0     1 765,6
10  Доход (убыток)
от чрезвычайных
ситуаций
11  Чистый доход
(убыток)
(стр.9+(-)стр.10)  343,0    987,6     1 096,0     1 765,6
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
N   |  2004 год (прогноз)       |    2003 г.в %   |   2004 г.в %
|---------------------------|      к 2002 г.  |   к 2003 г.
! 9 месяцев     |   год     |                 |
____________________________________________________________________

А      5         6        7         8
_____________________________________________
1      11710,5   15728,3   113,7      109,8
2       8577,3   11436,4   108,6      103,8
3       3133,2    4291,9   134,9      129,5
4       1766,8    2328,0   101,4      113,6
4.1     1735,8    2286,6   102,1      113,1
4.2       31,0      41,4    69,6      141,9
4.3
5       1366,4    1963,8   291,1      155,3
6        339,8     380,1               88,5
7       1706,2    2344,0   4,9 есе    138,3
8                  703,2               99,5
9       1706,2    1640,8   2,9 есе    166,1
10
11      1706,2    1640,8   2,9 есе    166,1
_____________________________________________
ұк 3-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2004 жылға ақша қаражаттарының
қозғалысына болжам (500 кВ-тық "Қазақстанның
Солтүстiк-Оңтүстігi" транзиті желінің
кезең-кезеңмен құрылысы кезiнде)
(мың. теңге)
___________________________________________________________________

А   |     5         |    6      |       7         |     8
____________________________________________________________________
1    11 710,5        15 728,3        113,7              109,8
2    8 577,3         11 436,4        108,6              103,8
3    3 133,2         4 291,9         134,9              129,5
4    1 766,8         2 328,0         101,4              113,6
4.1  1 735,8         2 286,6         102,1              113,1
4.2     31,0            41,4          69,6              141,9
4.3
5    1 366,4         1 963,8         291,1              155,3
6      339,8           380,1                             88,5
7    1 706,2         2 344,0       в 4,9 раз            138,3
8                      703,2                             99,5
9    1 706,2         1 640,8       в 2,9 раз            166,1
10
11   1 706,2         1 640,8       в 2,9 раз            166,1
____________________________________________________________________
Форма 3НК
Прогноз движения денежных потоков в 2004 году ОАО "KEGOC"
(при поэтапном строительстве линии 500 кВ транзита
"Север-Юг Казахстана")
(тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------

N   |Көрсеткiштер | 2002 ж.| 2003 ж.|        2004 ж. (болжам)
|   атауы     |   есеп |  баға  |----------------------------
|             |        |        |   1    | 1 жар.  | 9 ай
|             |        |        | тоқсан |тыжылдық |
___________________________________________________________________
А           Б         1         2        3        4       5
___________________________________________________________________
І.  Операциялық
қызметтен
ақша қара.
жаттарының
қозғалысы
І.1 Ақша қаражат. 14379071  17332748  5344328  9936216  13914900
тарының түсуі
1.1 өнiмдердi     13730107  16622474  5234096  9715753  13584205
(жұмыс, қыз.
мет) сатудан
түскен
кiрiстер
1.2 алынған       207732
аванстар
1.3 пайыздар      105452    472
1.4 дивидендтер   0         0
1.5 роялти        0
1.6 өзге түсiм.   335780    709802    110232   220463   330695
дер
І.2 Ақша қаражат. 9959650   9973459   2317172  4417976  7494547
тарының шығуы
2.1 жеткiзушілер  5642580   6298345   1329895  2406477  4496313
мен мердiгер.
лер шоттары
бойынша
2.2 берiлген      -232897
аванстар
2.3 жалақы        1760162   1874225   486185   972369   1458554
бойынша
2.4 әлеуметтік    209556    208247    57902    113383   162057
сақтандыру
және зейне.
тақымен қам.
тамасыз ету
қорына
2.5 салықтар      1784480   1122903   275149   550299   825448
бойынша
2.6 пайыздарды    32019     105249    73609    163638   269761
төлеу
2.7 өзге төлемдер 763750    364489    94432    211810   282414
І.3 Операциялық   4419421   7359289   3027156  5518240  6420353
қызмет нәти.
жесінде ақша
қаражаттары.
ның ұлғаюы
(+)/ азаюы (-)
ІІ.  Инвестициялық
қызметтен
ақша қаражат.
тарының
қозғалысы
ІІ.1 Ақшалай қара. 205885    9428      0        0        0
жат түсiмi
1.1 материалдық   0         0
емес актив.
тердiң шығуы.
нан түскен
кiрiс
1.2 негiзгi құ.   6745      9428
ралдардың
шығуынан
түскен кiрiс
1.3 өзге ұзақ     0
мерзiмдi ак.
тивтердiң
шығуынан түс.
кен кiрiс
1.4 қаржы инвес.  199140
тицияларының
шығуынан
түскен кiрiс
1.5 өзге заңды    0
тұлғаларға
ұсынылған
заемдарды
алудан кiрiс
1.6 басқа түсiм.  0         0
дер
II.2 Ақша қаражат. 6465485   12807250  2043451  9706395  21711672
тарының шығуы
2.1 материалдық   0
емес актив.
тердi сатып
алу
2.2 негiзгi құ.   6465485   12807250  2043451  9706395  21711672
ралдарды
сатып алу
2.3 өзге ұзақ     0
мерзiмдi ак.
тивтердi
сатып алу
2.4 қаржы инвес.  0
тицияларды
сатып алу
2.5 өзге заңды    0
тұлғаларға
ұсынылған
заемдарды
ұсыну
2.6 өзге төлемдер
ІІ.3 Инвестициялық -6259600  -12797822 -2043451 -9706395 -21711672
қызмет нәти.
жесінде ақша
қаражаттары.
ның ұлғаюы
(+)/ азаюы (-)
ІІІ.  Қаржылық қыз.
меттен ақша
қаражаттары.
ның қозғалысы
II.  Ақша қаражат. 2455877   4477130   1337598  6353591  14211980
тарының
түсiмi
1.1 акциялар мен  0         0
басқа да ба.
ғалы қағаздар
шығарудан
1.2 банктiк заем. 2455877   4450130   1337598  6353591  14211980
дарды алу
1.3 басқа да      0         27000
түсiмдер
II.  Ақша қаражат. 12846     34304     0        98764    385639
тарының шығуы
2.1 банктiк заем. 53        0         0        0        286875
дарды өтеу
2.2 меншiк акция. 0         0
лар сатып алу
(ЦБ)
2.3 дивидендтер   12793     34304     0        98764    98764
төлеу
2.4 басқа да      0         0
төлемдер
ІІ.  Қаржылық қыз. 2443031   4442826   1337598  6254827  13826341
меттен ақша
қаражаттары.
ның ұлғаюы
(+)/ азаюы (-)
Жиыны: ақша
қаражаттары.  602852    -995706   2321303  2066672  -1464977
ның ұлғаюы
(+)/ (азаюы)
Есептi кезең. 2445443   3048295   2052589  4373891  6440564
нiң басына
ақша қаражат.
тары
Есептi кезең. 3048295   2052589   4373891  6440564  4975586
нiң соңына ақ.
ша қаражат.
тары
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
______________________________________
N   | 2004 ж. | 2002 ж. |  2003 ж.
|(болжам) |  қ. %   |  қ. %
|---------| 2003 ж. |  2004 ж.
|   жыл   |         |
______________________________________
А      6           7         8
______________________________________
І.
І.1 18685771   120,5     107,8
1.1 18244845   121,1     109,8
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6 440926     2,1 есе
І.2 10970010   100,1     110,0
2.1 6332835    111,6     100,5
2.2
2.3 1944738    106,5     103,8
2.4 216082      99,4     103,8
2.5 1100597     62,9      98,0
2.6 934486     3,3 есе   8,9 есе
2.7 441272      47,7     121,1
І.3 7715761    166,5     104,8
ІІ.
ІІ.1 0            4,6
1.1

N !   Наименование    !2002 год!2003 год !   2004 год (прогноз)
!    показателей    ! отчет  ! оценка  !----------------------
!                   !        !         !1 квартал !1 полугодие
----------------------------------------------------------------
А !          Б        !    1   !    2    !    3     !      4
----------------------------------------------------------------
I.   Движение денежных
средств от
операционной
деятельности
I.1  Поступление
денежных средств  14379071 17332748  5344328    9936216
1.1  Доход от
реализации
продукции
(работ, услуг)    13730107 16622474  5234096    9715753
1.2  авансы
полученные        207732
1.3  проценты          105452   472
1.4  дивиденды         0        0
1.5  роялти            0
1.6  прочие
поступления       335780   709802    110232     220463
I.2  Выбытие
денежных
средств           9959650  9973459   2317172    4417976
2.1  по счетам
поставщиков
и подрядчиков     5642580  6298345   1329895    2406477
2.2  авансы выданные   -232897
2.3  по заработной
плате             1760162  1874225   486185     972369
2.4  в фонд
социального
страхования
и пенсионного
обеспечения       209556   208247    57902      113383
2.5  по налогам        1784480  1122903   275149     550299
2.6  выплата процентов 32019    105249    73609      163638
2.7  прочие выплаты    763750   364489    94432      211810
I.3  Увеличение(+)/
уменьшение (-)
денежных средств
в результате
операционной
деятельности      4419421  7359289   3027156    5518240
II.  Движение денежных
средств от
инвестиционной
деятельности
II.1 Поступление
денежных средств  205885   9428      0          0
1.1  доход от
выбытия
нематериальных
активов           0        0
1.2  доход от
выбытия
основных средств 6745      9428
1.3  доход от
выбытия других
долгосрочных
активов           0
1.4  доход от
выбытия
финансовых
инвестиций        199140
1.5  доход от
получения займов,
предоставленных
другим
юридическим
лицам             0
1.6  прочие
поступления       0        0
II.2 Выбытие денежных
средств           6465485  12807250  2043451    9706395
2.1  приобретение
нематериальных
активов           0
2.2  приобретение
основных средств  6465485  12807250  2043451    9706395
2.3  приобретение
других
долгосрочных
активов           0
2.4  приобретение
финансовых
инвестиций        0
2.5  предоставление
займов другим
юридическим лицам 0
2.6  прочие выплаты
II.3 Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денежных средств
в результате
инвестиционной
деятельности      -6259600 -12797822 -2043451   -9706395
III. Движение денежных
средств от финан-
совой деятельности
III.1 Поступление
денежных
средств            2455877   4477130   1337598    6353591
1.1  от выпуска
акций и других
ценных бумаг             0         0
1.2  получение
банковских
займов             2455877   4450130   1337598    6353591
1.3  прочие
поступления              0     27000
III.2 Выбытие
денежных
средств              12846     34304         0      98764
2.1  погашение
банковских
займов                  53         0         0          0
2.2  приобретение
собственных
акций (ЦБ)               0         0
2.3  выплата
дивидендов           12793     34304         0      98764
2.4  прочие
выплаты                  0         0
III.3 Увеличение
(+)/уменьшение(-)
денежных
средств в
результате
финансовой
деятельности       2443031   4442826   1337598    6254827
ИТОГО:
Увеличение(+)/
уменьшение(-)
денежных
средств             602852  -995706    2321303    2066672
Денежные
средства на
начало
отчетного
периода            2445443   3048295   2052589    4373891
Денежные
средства на
конец
отчетного
периода            3048295   2052589   4373891    6440564
________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
N   |  2004 год (прогноз)       |    2003 г.в %   |   2004 г.в %
|---------------------------|      к 2002 г.  |   к 2003 г.
! 9 месяцев     |   год     |                 |
____________________________________________________________________
А   |     5         |    6      |       7         |     8
____________________________________________________________________
I.
I.1   13914900        18685771    120,5              107,8
1.1   13584205        18244845    121,1              109,8
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6   330695          440926      в 2,1 раза
I.2   7494547         10970010    100,1              110,0
2.1   4496313         6332835     111,6              100,5
2.2
2.3   1458554         1944738     106,5              103,8
2.4   162057          216082      99,4               103,8
2.5   825448          1100597     62,9               98,0
2.6   269761          934486      в 3,3 раза         в 8,9 раз
2.7   282414          441272      47,7               121,1
I.3   6420353         7715761     166,5              104,8
II
II.1  0               0           4,6
1.1

1.2            139,8
1.3
1.4
1.5
1.6
ІІ.2 25543143   198,1     199
2.1
2.2 25543143   198,1     199
2.3
2.4
2.5
2.6            0,0
ІІ.3 -25543143  2 есе     200
ІІІ.
ІІ.  16719977   182,3     3,7 есе
1.1
1.2 16719977   181,2     3,8 есе
1.3
ІІ.  385639     2,7 есе   11,2 есе
2.1 286875
2.2
2.3 98764      2,7 есе   2,9 есе
2.4
ІІ.  16334338   181,9     3,7 есе
-1493045             149,9
2052589    124,7      67,3
559544      67,3      27,3
______________________________________
ұк 4-нысан
"KEGOC" ААҚ-ның 2004 жылға кезең
шығыстары, болжамды көрсеткіштері
(500 кВ-тық Қазақстанның Солтүстік-Оңтүстігі) транзитi желінің кезең-кезеңмен құрылысы кезінде)
(мың. теңге)
___________________________________________________________________
N   |    Көрсеткiштер   | 2002 ж. | 2003 ж.|  2004 ж. (болжам)
|       атауы       |   есеп  |  баға  |--------------------
|                   |         |        | 1 тоқсан | 1 жарты.
|                   |         |        |          | жылдық
___________________________________________________________________

1.2                               139,8
1.3
1.4
1.5
1.6
II.2  21711672        25543143    198,1              199
2.1
2.2   21711672        25543143    198,1              199
2.3
2.4
2.5
2.6                               0,0
II.3  -21711672       -25543143   в 2 раза           200
III.  14211980        16719977    182,3              в 3,7 раза
1.1
1.2   14211980        16719977    181,2              в 3,8 раза
1.3
III.2 385639          385639      в 2,7 раза         в 11,2 раза
2.1   286875          286875
2.2
2.3   98764           98764       в 2,7 раза         в 2,9 раза
2.4
III.3 13826341        16334338    181,9              в 3,7 раза
-1464977        -1493045                       149,9
6440564         2052589     124,7              67,3
4975586         559544      67,3               27,3
_______________________________________________________________
Форма 4 НК
Прогноз расходов на 2004 год ОАО "KEGOC"
(при поэтапном строительстве линии
500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана")
(тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------
N !   Наименование    !2002 год!2003 год!   2004 год (прогноз)
!    показателя     ! отчет  ! оценка !----------------------
!                   !        !        !1 квартал !1 полугодие
---------------------------------------------------------------

1.17 Сақтандыру шығыны        71      7584
1.18 Сот шығындары          1342       483
1.19 Шарт талаптарын          44       335
бұзғаны үшiн айып.
пұлдар, өсiмақылар
мен тұрақсыздық
төлемi
1.20 Кiрiстi жасырып
қалғаны үшiн (төмен)
айыппұлдар мен
өсiмақылар
1.21 Ұрлықтан залалдар,     1706        38
нормадан тыс жоғал.
тулар, құрту, TMҚ
жетіспеушілігі
1.22 Жалға алу бойынша     15865     19326    15048       30050
шығыстар
1.23 Әлеуметтiк салаға       366        72
шығыстар
1.24 Күмәндi қарыздар     -86324      6589
бойынша резервтер
құру бойынша
шығыстар
1.25 Мерекелік, мәдени-     7459       388
көпшілік және
спорт iс-шараларын
өткізуге
1.26 Қайырымдылық көмек     5200    160000
1.27 Басқа шығыстар       228068    191013    66150      142498
2   Сату бойынша          41988     29208    11172       21796
шығыстар*, барлығы
2.1 Материалдар
2.2 Еңбеккерінің          34030     23354     9130       17691
еңбегіне ақы төлеу
2.3 Еңбекке ақы төлеу.     6009      4456     1694        3318
ден аударымдар
2.4 Негізгi құралдар
мен материалдық
емес активтер
өтелімi
2.5 Негізгі құралдар
мен материалдық
емес активтердi
жөндеу және
қызмет көрсету
2.6 Коммуналдық
шығыстар
2.7 Iссапар шығыста.       1949      1391      348         787
ры, барлығы
2.7.1 белгіленген норма.     1946      1391      237         894
лар шегiнде
2.7.2 нормадан тыс              3
2.8 Жүк тиеу, тасымал.
дау және сақтау
бойынша шығыстар
2.9 Жарнама және марке.
тинг шығыстары
2.10 Жалға алу бойынша
шығыстар
2.11 Әлеуметтiк сала
шығыстары
2.12 Басқа шығыстар                      7
3   Пайыздар бойынша         81
шығыстар, барлығы
3.1 Банк заемдары бойын.     81
ша сыйлықақылар
(пайыздар) бойынша
шығыстар

1.17   Расходы на страхование                          71       7584
1.18   Судебные издержки                             1342        483
1.19   Штрафы, пени и неустойки за нарушение           44        335
условий договора
1.20   Штрафы и пени за сокрытие (занижение)
дохода
1.21   Убытки от хищений, сверхнормативные           1706         38
потери, порча, недостача ТМЗ
1.22   Расходы по аренде                            15865       19326
1.23   Расходы на социальную сферу                    366          72
1.24   Расходы по созданию резервов по             -86324        6589
сомнительным долгам
1.25   На проведение праздничных, культурно-         7459         388
массовых и спортивных мероприятий
1.26   Благотворительная помощь*                     5200      160000
1.27   Прочие расходы                              228068      191013
2    Расходы по реализации, всего                 41988       29208
2.1    Материалы
2.2    Оплата труда работников                      34030       23354
2.3    Отчисление от оплаты труда                    6009        4456
2.4    Погашение банковских займов
2.5    Ремонт и обслуживание основных средств
и нематериальных активов
2.6    Коммунальные расходы
2.7    Командировочные расходы, всего                1949        1391
2.7.1  в пределах установленных норм                 1946        1391
2.7.2  сверх норм                                       3
2.8    Расходы по погрузке, транспортировке и
хранению
2.9    Расходы на рекламу и маркетинг
2.10   Расходы по аренде
2.11   Расходы на социальную сферу
2.12   Прочие расходы                                               7
3    Расходы по процентам, всего                     81
3.1    Расходы по вознаграждению (процентам)           81
по займам банков

17 Жалпы компания бойынша      теңге   46 856,2     46 856,2
қызметкерлердiң орташа
айлық жалақысы
17.1  соның ішінде Орталық       теңге  106 156,5     106 156,5
аппарат қызметкерлерінің
жалақысы
18 Тарифтер:
электр энергиясын беруге   теңге/     0,571        0,528
кВт.с
диспетчерлеуге             теңге/     0,051        0,051
кВт.ч
18.1 Бұған дейінгі кезеңге
тарифтердi өзгерту
электр энергиясын беруге   %          110,6        102,4
диспетчерлеуге             %          110,2        110,2
19 Жылдың соңына кредиторлық   млн.    30 723,2     25 551,1
берешек                     теңге
19.1  c.i. МҚДБ мен ЕЖДБ заемы   млн.    29 042,7     23 870,6
бойынша                    теңге
20 Жылдың соңына дебиторлық    млн.     2 930,7      2 930,7
берешек                     теңге
___________________________________________________________________
Ескерту:
1-нұсқасы - 500 кВ-тық "Қазақстанның Солтүстік-Оңтүстігі"
транзитінiң барлық желiсi участкелерінің бір мезгілдегі
құрылысы кезiнде;
2-нұсқасы - 500 кВ-тық "Қазақстанның Солтүстік-Оңтүстігі"
транзитінiң желiсiн кезең-кезеңмен салу кезінде.

17   Среднемесячная заработная плата     тенге    46 856,2     46 856,2
работников, в целом по компании
-------------------------------------------------------------------------
17.1  в том числе работников              тенге   106 156,5    106 156,5
центрального аппарата
------------------------------------------------------------------------
18   Тарифы:
на передачу электроэнергии       тенге/кВт.ч   0,571       0,528
на диспетчеризацию               тенге/кВт.ч   0,051       0,051
-------------------------------------------------------------------------
18.1  Изменение тарифов к предыдущему
периоду
на передачу электроэнергии           %          110,6       102,4
на диспетчеризацию                   %          110,2       110,2
-------------------------------------------------------------------------
19   Кредиторская задолженность на     млн.тенге  30 723,2    25 551,1
конец года
-------------------------------------------------------------------------
19.1  в том числе по займу МБРР и ЕБРР  млн.тенге  29 042,7    23 870,6
-------------------------------------------------------------------------
20   Дебиторская задолженность на      млн.тенге   2 930,7     2 930,7
конец года
_________________________________________________________________________
Примечание:
1-вариант - при одновременном строительстве всех участков линии 500 кВ
транзита "Север-Юг Казахстана"
2-вариант - при поэтапном строительстве линии 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана".