7-бап
Тілшілерге оларға барудың ерекше тәртiбi белгiленген аудандар мен объектiлердi ескермегенде, тіркеуші мемлекеттiң аумағында еркiн жүрiп-тұру құқығы беріледi.
8-бап
Тараптар тiлшiлердiң өздерiнiң материалдарын тіркеуші мемлекеттiк заңнамасымен тыйым салынбаған тәсiлмен өздерi өкілдiк ететiн бұқаралық ақпарат құралына еркiн беру құқығын сақтайды.
9-бап
Тiлшiлердi тiркеу және Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттің бұқаралық ақпарат құралының тiлшілер қосынын ашу туралы өтінiмдер жазбаша өтінішті алған күннен бастап 2 айдан аспайтын мерзiмде қаралады.
10-бап
Визалық режим қолданған жағдайда Тараптар ұлттық заңнамаға сәйкес тұрақты тiркелген тілшiлер мен олардың отбасына бiрнеше мәрте қолданылатын кiру/шығу визаларын немесе тiркеушi мемлекет аумағына еркiн кiруге және шығуға рұқсат беретін өзге құжат бередi.
11-бап
Қажет болған жағдайда уәкілетті орган тұлғасындағы Тараптар ұлттық заңнамаға сәйкес тұрақты тiркелген тiлшiге қызметтік және тұрғылықты үй-жайды жалдауға немесе сатып алуға жәрдемдеседi.
Тараптар ұлттық заңнамаға сәйкес төтенше жағдайларда (табиғи апат, қайғылы оқиға, т.б.) тiркелген тiлшi мен оның отбасына көмек көрсетедi.
12-бап
Уәкілетті орган тұлғасындағы Тараптар тiлшi тiркеушi мемлекеттің заңнамасын бұзған жағдайларды ескермегенде, ол берген және тiлшi өкiлдiк ететін бұқаралық ақпарат құралы оны таратқан ақпараттың мазмұны үшiн тiлшiнi тiркеуден шығару немесе оны тiркеушi мемлекеттен қуу сияқты шектеуші шараларды қабылдаудан қалыс қалады.
13-бап
Осы Конвенцияның баптарын қолдану және түсiндiрумен байланысты мәселелер, сондай-ақ оны бұзу фактілерi Тараптар уәкілетті органдарының консультациялары және келiссөздер арқылы шешiледi.
14-бап
Осы Конвенция оған қол қойған Тараптардың ол күшiне ену үшiн қажет мемлекетiшілік рәсiмдердi орындау туралы үшiншi хабарламаны депозитарийге өткiзген күнiнен бастап күшіне енедi.
Мемлекетішiлiк рәсiмдердi кешірек орындаған Тараптар үшiн осы Келiсiм тиiстi хабарламаны депозитарийге өткiзген күннен бастап күшiне енедi.
15-бап
Осы Конвенцияға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн. Олар осы Конвенцияның ажырамас бөлiгi болып табылатын жеке хаттамамен ресiмделедi және осы Конвенцияның 14-бабымен көзделген тәртіпте күшiне енедi.

Статья 7
Корреспондентам предоставляется право свободного передвижения по территории государства аккредитации, за исключением районов и объектов, для посещения которых установлен специальный порядок.
Статья 8
Стороны соблюдают право корреспондентов на свободную передачу средствам массовой информации, которые они представляют, своих материалов способом, не запрещенным законодательством государства аккредитации.
Статья 9
Заявки об аккредитации корреспондентов и открытии корреспондентских пунктов средств массовой информации государств-участников Содружества Независимых Государств рассматриваются в срок, не превышающий двух месяцев со дня получения письменного обращения.
Статья 10
В случае, когда действует визовый режим, Стороны в соответствии с национальным законодательством предоставляют постоянно аккредитованным корреспондентам и членам их семей многократные въездные/выездные визы или иной документ, дающий право на свободный въезд на территорию и выезд с территории государства аккредитации.
Статья 11
Стороны в лице уполномоченных органов, в случае необходимости, оказывают в соответствии с национальным законодательством содействие постоянно аккредитованным корреспондентам в аренде или приобретении служебных и жилых помещений.
Стороны в соответствии с национальным законодательством предоставляют помощь аккредитованным корреспондентам и членам их семей при непредвиденных обстоятельствах (стихийное бедствие, несчастный случай и т.п.).
Статья 12
Стороны в лице уполномоченных органов будут воздерживаться от принятия ограничительных мер, в том числе таких, как лишение корреспондента аккредитации или выдворение его из государства аккредитации из-за содержания информации, переданной им и распространенной средством массовой информации, которое представляет корреспондент, за исключением случаев нарушения им законодательства государства аккредитации.
Статья 13
Вопросы, связанные с толкованием и применением положений настоящей Конвенции, а также факты ее нарушения рассматриваются и разрешаются уполномоченными органами Сторон путем переговоров и консультаций.
Статья 14
Настоящая Конвенция вступает в силу с даты сдачи депозитарию третьего уведомления о выполнении подписавшими ее Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для ее вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших внутригосударственные процедуры позднее, настоящая Конвенция вступает в силу с даты сдачи депозитарию соответствующего уведомления.
Статья 15
В настоящую Конвенцию могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельным протоколом, являющимся неотъемлемой частью настоящей Конвенции и вступающим в силу в порядке, предусмотренном статьей 14 настоящей Конвенции.

16-бап
Осы Конвенция оның баптарын бөлісетін және осы Конвенциядан туындайтын мiндеттемелердi өз мойнына алуға дайын Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттерге қосылу үшін ашық. Қосылатын мемлекет үшiн Конвенция қосылу туралы құжаттарды депозитарийге өткiзген күннен бастап күшiне енедi.
17-бап
Осы Конвенция күшiне енген күннен бастап 5 жыл бойы қолданыста болады. Бұл мерзiм өткеннен кейiн Тараптар басқа шешiм қабылдамаған жағдайда Конвенция әрқашан автоматты түрде бес жылдық мерзiмге ұзартылады.
18-бап
Әрбiр Тарап шығуға дейiн кем дегенде 6 ай бұрын ол туралы депозитарийге жазбаша хабарлама жiберiп, осы Конвенциядан шыға алады.
2004 жылғы 16 сәуiрде Чолпон-Ата қаласында бiр түпнұсқа данасында орыс тiлiнде жасалды. Түпнұсқа данасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Конвенцияға қол қойған әрбiр мемлекетке оның куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Азербайжан Республикасының        Молдова Республикасының
Үкiметi үшін                      Үкiметi үшiн
Армения Республикасының           Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Беларусь Республикасының          Тәжікстан Республикасының
Үкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Грузия                            Түркіменстан
Yкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының         Өзбекстан Республикасының
Үкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Қырғыз Республикасының            Украина
Үкiметi үшiн                      Үкiметi үшiн
Достастықтың басқа мемлекеттерiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттің бұқаралық ақпарат құралы атынан өкiлдiк ететiн тiлшiнiң мәртебесi туралы Конвенцияның жобасына
Грузияның қосымша түсiнiгi
Кiрiспенiң төртiншi абзацын есептемегенде
Зураб Жвания
Осы арқылы осы мәтін 2004 жылғы 16 сәуiрде Чолпон-Ата қаласында жасалған Достастықтың басқа мемлекеттерiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттің бұқаралық ақпарат құралы атынан өкiлдiк ететiн тiлшiнiң мәртебесi туралы конвенцияның куәландырылған көшiрмесiмен бiрдей көшiрме болып табылатынын куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы iстер министрлiгi
Халықаралық-құқықтық
департаментiнiң кеңесшiсi

Статья 16
Настоящая Конвенция открыта для присоединения государств-участников Содружества Независимых Государств, разделяющих ее положения и готовых принять на себя обязательства, вытекающие из настоящей Конвенции. Для присоединяющегося государства Конвенция вступает в силу с даты сдачи депозитарию документов о присоединении.
Статья 17
Настоящая Конвенция действует в течение 5 лет с даты ее вступления в силу. По истечении этого срока действие Конвенции автоматически продлевается каждый раз на пятилетний период, если Стороны не примут иного решения.
Статья 18
Каждая Сторона может заявить о своем выходе из настоящей Конвенции путем письменного уведомления депозитария не менее чем за 6 месяцев до выхода.
Совершено в городе Чолпон-Ате 16 апреля 2004 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящую Конвенцию, ее заверенную копию.
За Правительство                      За Правительство
Азербайджанской Республики                Республики Молдова
За Правительство                      За Правительство
Республики Армения                   Российской Федерации
За Правительство                      За Правительство
Республики Беларусь                 Республики Таджикистан
За Правительство                      За Правительство
Грузии                              Туркменистана
За Правительство                      За Правительство
Республики Казахстан                   Республики Узбекистан
За Правительство                      За Правительство
Кыргызской Республики                         Украины
Оговорка Грузии
к проекту Конвенции о статусе корреспондента, представляющего средство массовой информации государства-участника Содружества Независимых Государств в других государствах Содружества
За исключением четвертого абзаца преамбулы.
Настоящим удостоверяю, что данный текст является аутентичной копией с заверенной копии Конвенции о статусе корреспондента, представляющего средство массовой информации государства-участника Содружества Независимых Государств в других государствах Содружества, совершенной в Чолпон-Ате 16 апреля 2004 года.
Советник
Международно-правового департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан