"Теңiзде мұнай операцияларын жүргiзу кезiндегi өнімдi бөлу туралы келiсiмдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қыркүйектегі N 969 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Теңiзде мұнай операцияларын жүргiзу кезiндегi өнімдi бөлу туралы келiсiмдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Теңiзде мұнай операцияларын жүргiзу кезiндегi
өнімдi бөлу туралы келiсiмдер туралы
Осы Заң тараптар мүдделерiнің балансына қол жеткiзу және Қазақстан Республикасы экономикасының барлық салаларын келiсiмдi дамыту үшiн жағдай жасау мақсатында өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердiң шарттарында мердiгерлер мен мемлекеттің өзара iс-әрекеттерiнің құқықтық және экономикалық негіздерiн белгілейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңды реттеу нысанасы
1. Осы Заң мұнай-газ секторында өнiмдi бөлу шарттарында келiсiмдердi жасасқанда, орындағанда және тоқтатқанда Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторында және Арал теңiзiнде мұнай операцияларын жүргізу құқықтарын беруге байланысты қатынастарды реттейдi және осындай келiсiмдердiң, сондай-ақ кейiн Қазақстан Республикасы мен мердiгер арасында өнiмдi бөлудiң негiзгi құқықтық шарттарын белгілейдi.
2. Мердiгердiң бiрлесiп барлау және өндiру немесе көмiрсутегі шикiзатын өндiру, өндiрiлген өнiмдi бөлу, сондай-ақ оны тасымалдау, өңдеу, сақтау, сату немесе өзгедей иелік ету процесiнде қалыптасатын қатынастар осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнама актілерiмен реттеледi.
2-бап. Өнiмді бөлу туралы Қазақстан Республикасының
заңнамасы
1. Өнiмдi бөлу туралы келісімдер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының  Конституциясына негізделедi, осы Заңнан, жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану, мұнай туралы заңнама актiлерiнен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдары мен нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.
2. Егер заңдарда осы Заңда көзделгеннен өзге де өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердi жасасудың, орындаудың және тоқтатудың ережелерi белгiленген жағдайда, осы Заңның ережелерi қолданылады.
3. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартпен осы Заңда берiлгеннен басқа өзге де ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Теңiз блоктары (учаскелер) жер қойнауын
пайдалану   құқығы берілетiн объектiлер ретiнде
1. Теңiз блоктары (учаскелер) өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң шарттарында бiрлесiп барлау және өндiру немесе көмiрсутегi шикiзатын өндiрудi жүргiзу үшін бiрлескен барлауға және өндiруге немесе теңiзде өндiруге бұрын жарияланған конкурстар өткiзiлмедi деп танылған кезде, өнiмдi бөлу шарттарынан өзгеше Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жер қойнауын пайдаланудың өзге шарттарында берiлуi мүмкiн. Мұндай теңiз блоктары (учаскелер) Қазақстан Республикасының Үкiметiмен өнiмдi бөлу шарттарындағы конкурсқа шығарылуға жататын блоктардың (учаскелердiң) тiзбесiне қосылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларын, халықаралық шарттық және өзге де мiндеттемелерiн орындау үшін өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң шарттарында конкурсқа шығарылуға жататын Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы және Арал теңiзiндегi теңiз блоктарының (учаскелердiң) тiзбесiн бекiтедi.
Қазақстан Республикасының Үкiметiмен өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң шарттарында арнайы жоғары технологиялық жабдықтарды беруге және пайдалануға, сондай-ақ жоғары технологияларды, жаңа және өңдеу өндiрiстерiн, арналы және өзге де құбырларды, үймереттi және инфрақұрылымдық және өзге де объектілердi бiрлесiп пайдалану жөніндегі ұсыныстарға кепілдiк беретiн ықтимал мердiгерлерге игеруi үшін ұлттық компанияның мiндетті үлестік қатысуымен теңiз блоктары (учаскелер) берiлуi мүмкiн.
Тiкелей келiссөздердiң негiзiнде теңiз блоктарын (учаскелерiн) алатын ұлттық компания құзыретті органмен келiсiм бойынша бiрлескен барлау және өндiру немесе өндiру жөніндегі жұмыстар келiсiм-шартының түрiн айқындауға құқылы.

О проекте Закона Республики Казахстан "О соглашениях о разделе продукции при проведении нефтяных операций на море"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 2004 года N 969
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О соглашениях о разделе продукции при проведении нефтяных операций на море".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан О соглашениях о разделе продукции при проведении
нефтяных операций на море
Настоящий Закон устанавливает правовые и экономические основы взаимодействия подрядчиков и государства на условиях соглашений о разделе продукции в целях достижения баланса интересов сторон и создания условий для согласованного развития всех отраслей экономики Республики Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Предмет регулирования настоящего Закона
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с предоставлением права на проведение нефтяных операций в Казахстанском секторе Каспийского моря и Аральском море при заключении, исполнении и прекращении соглашений на условиях раздела продукции в нефтегазовом секторе, и определяет основные правовые условия таких соглашений, а также последующего распределения продукции между Республикой Казахстан и подрядчиком.
2. Отношения, складывающиеся у подрядчика в процессе совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородного сырья, раздела произведенной продукции, а также ее транспортировки, переработки, хранения, реализации или распоряжения иным образом, регулируются настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
о разделе продукции
1. Законодательство Республики Казахстан о соглашениях о разделе продукции основывается на  Конституции  Республики Казахстан состоит из настоящего Закона, законодательных актов о недрах и недропользовании, нефти, иных законов и нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. В случае, если законами устанавливаются иные правила заключения, исполнения и прекращения соглашений о разделе продукции, чем предусмотрено настоящим Законом, применяются правила настоящего Закона.
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Морские блоки (участки) как объекты
предоставления права недропользования
1. Морские блоки (участки) могут предоставляться для проведения совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородного сырья на условиях соглашения о разделе продукции только при признании несостоявшимися ранее объявленных конкурсов на предоставление права на совмещенную разведку и добычу или добычу на море на иных, предусмотренных законодательством Республики Казахстан условиях, отличающихся, от условий раздела продукции. Такие морские блоки (участки) включаются Правительством Республики Казахстан в перечень блоков (участков), подлежащих выставлению на конкурс на условиях раздела продукции.
Правительство Республики Казахстан во исполнение государственных программ, международных договорных и иных обязательств Республики Казахстан утверждает перечень морских блоков (участков) в казахстанском секторе Каспийского моря и Аральском море, которые подлежат выставлению на конкурс на условиях соглашения о разделе продукции.
Правительством Республики Казахстан могут предоставляться морские блоки (участки) при обязательном долевом участии национальной компании для освоения на условиях соглашения о разделе продукции потенциальным подрядчикам, гарантирующим предоставление и использование специального высокотехнологичного оборудования, а также предложения по развитию высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, магистральных и иных трубопроводов, сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов.
Национальная компания, получающая на основе прямых переговоров морские блоки (участки), вправе по согласованию с компетентным органом определить вид контракта на работы по совмещенной разведке и добыче или добыче.

2. Теңiздегi блоктардың мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметімен белгіленедi.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметiмен ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету қажеттiлігінен туындай отырып, сондай-ақ биоресурстарды және қоршаған ортаны сақтау мақсатында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті органның ұсынысы бойынша мердiгердiң қызметi шектелуi немесе тыйым салынуы мүмкiн аумақтың учаскелерi айқындалуы мүмкін.
4-бап. Келiсiм тараптары
1. Келiсiм тараптары:
Қазақстан Республикасы, келiсiмдерде оның атынан құзыретті орган орындайды;
мердiгерлер - бiрлескен барлау мен өндiруге немесе көмiрсутегi шикiзатын өндiруге өзiнiң, заем немесе тартылған қаражатын, жекелеген жағдайларда мүлкiн және мүліктік құқықтарын салуды жүзеге асыратын және теңiзде мұнай операцияларын орындайтын заңды тұлғалар.
Ұлттық компанияға теңiздегi өнiмдi бөлу туралы республика жасасатын барлық келiсiмдерге мердiгер ретiнде кемiнде 50% мөлшерiнде қатысу үлесiне құқық берiледi.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша заңды тұлғаның мәртебесi жоқ заңды тұлғалардың бiрлестігі (консорциум) өнiмдi бөлу туралы келісімдерде тарап ретiнде болуы мүмкiн. Осы бiрлестiктiң қатысушыларының ортақ құқықтары болады және өз қызметін бiрлескен қызмет туралы консорциум шартының негізiнде жүзеге асырады. Консорциумдық келiсiмнің әрбiр қатысушысы мердiгердiң тарапынан құзыретті органмен өнiмдi бөлу туралы келiсiмге қол қояды.
Бiрлестіктің (консорциумның) қатысушылары консорциум шартында құпиялы деп танылған ақпаратты жария ету үшін, трансферттiк баға белгiлеудi қоса алғанда, қатысушы алған кiрiстерден салықтар мен мiндетті төлемдердi уақытында және толық төлеу, сондай-ақ салық eceбi мен әкiмшiлiк ету рәсiмдерiнің сақталуы үшiн дербес жауапкершілiк туралы ереженi көздеуге құқылы.
5-бап. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм
1. Бiрлескен барлау мен өндiрудi немесе теңiзде көмiрсутегi шикiзатын өндiрудi жүргiзуге арналған келісім-шарт өнiмдi бөлу туралы келiсiм болып табылады.
Осы келiсiмге сәйкес Қазақстан Республикасы конкурс шарттарында көрсетiлген бiрлескен барлау мен өндiруге немесе теңiз блоктарында (учаскелерде) көмiрсутегі шикiзатын өндiру жөнiндегi жұмыстарды орындау құқығын өтеусiз және белгілі бiр мерзiмге бередi. Мердiгер өзi жариялаған конкурстық ұсыныстарды сөзсiз орындап, Қазақстан Республикасының заңнамасын, өнiмдi бөлу туралы келiсiмде көзделген ережелер мен мiндеттемелердi сақтай отырып аталған жұмыстарды өз есебiнен және өз тәуекелiнде жүзеге асыруға мiндеттенедi.
Келiсiм теңiз блоктарында (учаскелерде) жер қойнауын пайдалануға байланысты барлық қажеттi шарттарды, оның iшінде осы Заңның ережелерiне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес келiсiмнiң тараптары арасында өндiрiлген өнiмдi бөлудiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтетiн өнiмдi бөлу туралы модельдiк келісімнiң шарттары мен тәртiбiн айқындайды.

2. Размер блоков на море определяется Правительством Республики Казахстан.
3. Правительством Республики Казахстан, исходя из необходимости обеспечения национальной безопасности, а также в целях сохранности биоресурсов и окружающей среды по предложению уполномоченного органа в области охраны окружающей среды могут определяться участки территории, в отношении которых деятельность подрядчиков может быть ограничена или запрещена.
Статья 4. Стороны соглашения
1. Сторонами соглашения являются:
Республика Казахстан, от имени которой в соглашении выступает компетентный орган;
подрядчики - юридические лица, осуществляющие вложение собственных, заемных или привлеченных средств, а в отдельных случаях имущества и имущественных прав в совмещенную разведку и добычу или добычу углеводородного сырья и выполняющие нефтяные операции на море.
Национальной компании предоставляется право на долевое участие в размере не менее 50% в качестве подрядчика во всех заключаемых республикой соглашениях о разделе продукции на море.
2. Возможно выступление в качестве стороны в соглашениях о разделе продукции объединения юридических лиц (консорциум), не имеющего статуса юридического лица по законодательству Республики Казахстан.
Участники данного объединения имеют солидарные права и несут солидарные обязанности по соглашению о разделе продукции и осуществляют свою деятельность на основе консорциального договора о совместной деятельности. Каждый участник консорциального соглашения подписывает соглашение о разделе продукции с компетентным органом со стороны подрядчика.
Участники объединения (консорциума) вправе в консорциальном договоре предусмотреть положения о самостоятельной ответственности за разглашение информации, признанной конфиденциальной, за не своевременность и не полную уплату налогов и обязательных платежей с полученных участником доходов, включая трансфертное ценообразование, а также соблюдение правил налогового учета и процедур администрирования.
Статья 5. Соглашение о разделе продукции
1. Контракт на проведение совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородного сырья на море на условиях раздела продукции является соглашением о разделе продукции.
В соответствии с данным соглашением Республика Казахстан предоставляет на возмездной основе и на определенный срок право на выполнение работ по совмещенной разведке и добыче или добыче углеводородного сырья на морских блоках (участках), указанных в условиях конкурса. Подрядчик обязуется осуществить проведение указанных работ за свой счет и на свой риск с безусловным выполнением заявленных им конкурсных предложений и соблюдением законодательства Республики Казахстан, положений и обязательств, предусмотренных соглашением о разделе продукции.
Соглашение определяет все необходимые условия, связанные с недропользованием на морских блоках (участках), в том числе условия и порядок раздела произведенной продукции между сторонами соглашения в соответствии с положениями настоящего Закона и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также модельного соглашения о разделе продукции, утверждаемого Правительством Республики Казахстан.

2. Теңiз блоктарының (учаскелердi) жер қойнауын пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасасылған келiсiмнiң шарттары бойынша белгiленген тәртiппен шектелуi, тоқтатыла тұруы немесе тоқтатылуы мүмкін.
6-бап. Өнімдi бөлу шарттарында теңiз блоктарының
(учаскелердiң) жер қойнауын пайдалану мерзімі
1. Өнiмдi бөлу шарттарында теңiз блоктарында (учаскелерде) жер қойнауын пайдалану құқығы құзыретті органмен өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi жасасып, оны белгiленген тәртiппен мiндеттi түрде тiркегеннен кейiн туындайды.
2. Келiсiмнiң қолданылу мерзiмiн тараптар келiсiмдi жасасу күнiне қолданылатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгілейдi, бiрақ бiрлескен барлау және өндiру бойынша жұмыстар үшiн 35 жылдан аспауы, бiрегей қорлар болса 40 жылға дейiн, ал өндiру бойынша жұмыстар үшiн 25 жыл болуы тиiс.
3. Құзыреттi орган мердiгердiң игеріліп жатқан кен орны бойынша өнiмдi бөлу туралы жаңа келiсiмдi жасасу арқылы көмiрсутегінi өндiру жөніндегі қатынастарды ұзарту ниетiн қолда бар келiсiмнiң қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн он екi ай бұрын және мердiгердiң өзiне алған мiндеттемелерiн орындауы шартымен ғана қарауға қабылдауы мүмкiн.
Осындай мердiгерге жер қойнауын ұтымды пайдалану және қорғау мақсатында көмiрсутегі шикiзатын экономикалық тұрғыдан орынды өндiрудi аяқтау үшiн құзыретті органмен жеткілікті мерзiмге өнiмдi бөлу туралы жаңа келiсiмдi жасасу туралы келiссөздерге конкурссыз негізде кiрiсуiне айрықша құқық берiледi. Қосымша мерзiмге өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң шарттарын тараптар жаңа келiсiм бойынша келiссөздер жүргiзу кезеңiнде қолданылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгiлейдi.
2-тарау. Атқарушы органдардың және
өкiлеттi органның құзыретi
7-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметінiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Yкiметі:
1) өнiмдi бөлу шарттарында жер қойнауын пайдалануға берiлетiн теңiз блоктарының (учаскелердiң) тiзбесiн бекiтедi және конкурстың түрiн айқындайды;
2) теңiз блоктарының (учаскелердiң) мөлшерiн белгiлейдi;
3) өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң негізгi экономикалық, технологиялық, геологиялық, экологиялық, әлеуметтік және өзге де өлшемдерiн бекiтедi;
4) өнiмдi бөлу шарттарында теңізде бiрлескен барлау және өндiру немесе көмiрсутегі шикiзатын өндiру құқығын алуға конкурстың бiрiншi кезеңiн өткiзу жөнiндегi комиссияны құрады;
5) өнiмдi бөлу шарттарында теңiзде бiрлескен барлау мен өндiрудiң немесе көмiрсутегі шикiзатын өндiрудi жүргiзу үшiн мердiгердi таңдау бойынша екi кезеңдiк рәсiмдердi ескере отырып конкурсты өткiзу ережелерiн бекiтедi;

2. Право недропользования морскими блоками (участками) может быть в установленном порядке ограничено, приостановлено или прекращено по условиям соглашения, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 6. Срок недропользования на морские блоки
(участки) на условиях раздела продукции
1. Право недропользования на морские блоки (участки) на условиях раздела продукции возникает после заключения соглашения о разделе продукции с компетентным органом и его обязательной регистрации в установленном порядке.
2. Срок действия соглашения устанавливается сторонами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действующим на день заключения соглашения, но не может превышать 35 лет для работ по совмещенной разведке и добыче, при уникальных запасах до 40 лет, а для работ по добыче 25 лет.
3. Намерение подрядчика продлить отношения по добыче углеводородов путем заключения нового соглашения о разделе продукции по разрабатываемому месторождению может быть принято компетентным органом к рассмотрению за двенадцать месяцев до окончания срока действия имеющегося соглашения и только при условии выполнения подрядчиком принятых на себя обязательств.
Такому подрядчику предоставляется исключительное право на бесконкурсной основе приступить к переговорам с компетентным органом о заключении нового соглашения о разделе продукции на срок, достаточный для завершения экономически целесообразной добычи углеводородного сырья в целях рационального использования и охраны недр. Условия соглашения о разделе продукции на дополнительный период определяются сторонами в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, действующего в период проведения переговоров по новому соглашению.
Глава 2. Компетенция исполнительных органов
и полномочного органа
Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) утверждает перечень морских блоков (участков), предоставляемых в недропользование на условиях раздела продукции, и определяет вид конкурса;
2) определяет размеры морских блоков (участков);
3) утверждает основные экономические, технологические, геологические, экологические, социальные и иные параметры соглашения о разделе продукции;
4) формирует комиссию по проведению первого этапа конкурса на получение права на совмещенную разведку и добычу или добычу углеводородов на море на условиях раздела продукции;
5) утверждает правила проведения конкурса с учетом двухэтапных процедур по выбору подрядчиков для проведения совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородов на море на условиях раздела продукции;

6) құзыреттi органның өнiмдi бөлу туралы келiсiмдерде коммерциялық мемлекеттiк мүдделердi білдiру тәртiбiн бекiтедi;
7) өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердегi құзыретті органды айқындайды;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өнiмдi бөлу туралы келiсiмдер саласындағы өзге де өкiлеттіктердi жүзеге асырады.
8-бап. Құзыреттi органның функциялары
Құзыретті органның функцияларына:
1) өнiмдi бөлу шарттарында теңiзде бiрлескен барлау мен өндiрудi немесе көмiрсутегi шикiзатын өндiрудi жүргізу үшiн мердiгердi таңдау жөнiндегi конкурстың бiрiншi және екiншi кезеңдерiн өткiзудi дайындау және ұйымдастыру;
2) өнiмдi бөлу шарттарында конкурсқа шығарылатын теңiз блоктарының тiзбесiн Үкiметтiң бекiтуiне жыл сайын дайындау және енгізу;
3) өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердiң негiзгi экономикалық, технологиялық, геологиялық, экологиялық, әлеуметтік және өзге де өлшемдерiн Yкiметтің бекiтуiне енгізу;
4) өнiмдi бөлу туралы келiсiм саласында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттіктердi жүзеге асыру кiредi.
9-бап. Облыстық жергiлiктi атқарушы
органдардың   құзыретi
Облыстық жергiлiктi атқарушы органдар өз құзыретiнiң шегінде:
1) облыс аумағына қатысты өнiмдi бөлу туралы келiсiмдер үшiн негiзгі әлеуметтік-экономикалық өлшемдердiң ережелерiн дайындауға қатысады;
2) мердiгермен өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi дайындаған кезде құзыретті органның тарабында келiссөздерге қатысады;
3) өнiмдi бөлу туралы келiсiм саласында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттіктердi жүзеге асырады.
10-бап. Өзге де мемлекеттік органдардың құзыреті
Өзге де мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегінде:
1) өнiмдi бөлу шарттарында бiрлескен барлау және өндiру немесе өндiру құқықтарын алуға конкурстарды ұйымдастыруға және өткiзуге қатысады;
2) өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң ережелерiн белгiленген тәртiппен сараптауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мердiгерлердiң теңiз блоктарындағы қызметін бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асырады.
11-бап. Өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердегі өкiлеттi орган
1. Мердiгер ретiнде бiрнеше ұйымның қатысуын көздейтiн өнiмдi бөлу туралы келiсiмдерде құзыретті орган құрылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметі әрбiр өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша өкiлеттi органды айқындайды.
2. Өкiлеттi органның негізгі функциялары Заңда бекітіледi және өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердiң мiндетті бөлiгі болып табылады.
3. Өкiлетті органның негізгі функцияларына:
Қазақстан Республикасының Үкіметi айқындайтын тәртiппен өнiмдi бөлу туралы келiсiмдерде мемлекеттік мүдделердi бiлдiру;
бiрлескен барлау мен өндiрудi немесе көмiрсутегі өндiрудi жүргізу кезiнде мердiгердiң қызметiн коммерциялық бақылауды жүзеге асыру;
белгіленген тәртiппен өнiмдi бөлу туралы келiсiмде көзделетін шарттарға сәйкес өндiрiлген өнімдегі республиканың үлесiн алу;
Yкiмет өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша роялти төлеудiң заттай нысанын енгізген кезде белгіленген тәртiппен мердiгерден немесе оның операторынан роялтиге жататын өнiмнiң бiр бөлiгін алу;
мердiгердiң өнiмдi бөлу туралы келiсiмге сәйкес жүргізiлетiн операциялар бойынша өнiмдердiң өзiндiк құнының құрамына қосқан шығындар мен шығыстар негізділігін тексеру;
мемлекеттiк органдардың бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асырудан басқа өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердiң шарттарын сақтау мониторингi, оларды реттеу және бақылау;
басқарушы комитет арқылы жобаны корпоративтiк басқаруға мiндетті қатысу;
келісімнiң қолданылу мерзiмi аяқталғанда не мердiгерге келiсiм қолданылған кезеңде құны өтемдiк өнiм есебiнен өтелген жабдықтар мен өзге де мүлiктiң пайдаланудан шығарылуына қарай не басқа да себептермен мердiгерден Қазақстан Республикасына берiлуге жататын мүлiктi қабылдау беруге қатысу;
мемлекеттің агентi ретінде келiсiмдердiң шарттары бойынша республиканың үлестерi болып табылатын көмiрсутегілердiң бiр бөлігін, сондай-ақ роялтидi мемлекеттің иелiгіне беруге байланысты бұдан арғы операцияларды жүзеге асыру;
белгiленген мерзiмдерде тиiсті мемлекеттік органға өткен күнтiзбелiк жылғы өтемдiк өнiм есебiнен өтелетiн шығындар жөніндегі есептердi беру жатады.
Өкiлетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына және өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң ережелерiне сәйкес өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi орындауға және бұзуға байланысты өзге де мәселелердi шешедi.

6) утверждает порядок представления коммерческих государственных интересов в соглашениях о разделе продукции полномочным органом;
7) определяет полномочный орган в соглашениях о разделе продукции;
8) осуществляет иные полномочия в области соглашений о разделе продукции в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 8. Функции компетентного органа
В функции компетентного органа входит:
1) подготовка и организация проведения первого и второго этапов конкурса по выбору подрядчика для проведения совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородов на море на условиях раздела продукции;
2) ежегодная подготовка и внесение на утверждение Правительства перечня морских блоков (участков), выставляемых на конкурс на условиях раздела продукции;
3) внесение на утверждение Правительства основных экономических, технологических, геологических, экологических, социальных и иных параметров соглашений о разделе продукции;
4) осуществление иных функций в области соглашений о разделе продукции в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 9. Компетенция областных местных
исполнительных органов
Областные местные исполнительные органы в пределах своей компетенции:
1) принимают участие в подготовке положений основных социально-экономических параметров для соглашений о разделе продукции применительно к территории области;
2) участвуют в переговорах с подрядчиком на стороне компетентного органа при подготовке соглашения о разделе продукции;
3) осуществляют иные полномочия в области соглашении о разделе продукции в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 10. Компетенция иных государственных органов
Иные государственные органы в пределах своей компетенции:
1) участвуют в организации и проведении конкурсов на получение права на совмещенную разведку и добычу или добычу на условиях раздела продукции;
2) в установленном порядке осуществляют экспертизу положений соглашений о разделе продукции;
3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляют контрольные и надзорные функции за деятельностью подрядчиков на морских блоках.
Статья 11. Полномочный орган в соглашениях
о разделе продукции
1. В соглашениях о разделе продукции, предусматривающих участие нескольких организаций в качестве подрядчика, образуется полномочный орган.
Правительство Республики Казахстан по соглашению о разделе продукции определяет полномочный орган.
2. Основные функции полномочного органа закрепляются в Законе и являются обязательной частью соглашений о разделе продукции.
3. К основным функциям полномочного органа относятся:
представление государственных интересов в соглашениях о разделе продукции в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
осуществление мониторинга за коммерческой деятельностью подрядчиков при проведении совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородов;
в установленном порядке получение доли республики в произведенной продукции в соответствии с условиями, предусматриваемыми в соглашении о разделе продукции;
при введении Правительством натуральной формы выплаты роялти по соглашениям о разделе продукции получение в установленном порядке части продукции, приходящейся на роялти, у подрядчика или его оператора;
проверка обоснованности включения подрядчиком затрат и расходов в состав себестоимости продукции по операциям, производимым в соответствии с соглашением о разделе продукции;
мониторинг, регулирование и контроль за соблюдением условий соглашений о разделе продукции, за исключением осуществления контрольных и надзорных функций государственных органов;
обязательное участие в корпоративном управлении проектом через управляющий комитет;
участие в приеме-передаче имущества, подлежащего передаче Республике Казахстан от подрядчика по окончании срока действия соглашения либо по мере вывода из эксплуатации оборудования и иного имущества, стоимость которого возмещена подрядчику за счет компенсационной продукции в период действия соглашения, либо по другим причинам;
осуществление в качестве агента государства дальнейших операций, связанных с передачей в распоряжение государства части углеводородов, являющихся по условиям соглашения долей республики, а также роялти;
предоставление в соответствующий государственный орган в установленные сроки отчетов по возмещаемым затратам за счет компенсационной продукции за истекший календарный год.
Полномочный орган решает иные вопросы, связанные с исполнением и расторжением соглашения о разделе продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан и положениями соглашения о разделе продукции.

4. Өкiлетті органның функциялары оның өз еншiлес ұйымына өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру не жобадағы өзiнiң үлесiн сату шартымен ұлттық компанияға, сондай-ақ мемлекеттiк органға не Қазақстан Республикасының Үкіметi өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша өкiлетті органның құқықтары мен мiндеттерiнің бiр бөлігін немесе барлық құқықтар мен мiндеттердi берген Қазақстан Республикасының өзге де заңды тұлғасына жүктелуi мүмкiн.
5. Егер ұлттық компанияның жобадағы қатысу үлесi 50 және одан да көп процентті құраса және келiсiм бойынша жұмыстарды орындаудың операторы ұлттық компанияның еншiлес ұйымы болып табылса, өнiмдi бөлу туралы келiсiмде өкiлетті орган құрылмайды.
3-тарау. Өнiмді бөлу шарттарында мұнай операцияларын жүргiзу құқықтарын алуға арналған конкурсты өткізудің ерекшеліктерi
12-бап. Өнiмді бөлу шарттарында жер қойнауын пайдалану
құқықтарын алуға арналған конкурстар
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi бойынша екiкезеңдiк рәсiмдер арқылы өнiмдi бөлу шарттарында әрбiр теңiз блогы бойынша бiрлескен барлау және өндiру немесе өндiру құқығын беруге арналған конкурстар жабық немесе ашық болуы мүмкiн.
2. Екiкезеңдiк рәсiмдер арқылы конкурс Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтетiн конкурс өткiзу ережелерiне сәйкес мердiгердi таңдау жөніндегі конкурс өткiзу бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi құратын комиссияның өнiмдi бөлу талаптарында бiрлескен барлау мен өндiрудi немесе теңiзде көмiрсутегіні өндiрудi жүргiзу үшін мердiгердi бiрiншi кезеңде таңдауы мақсатында жүргізiледi.
3. Құзыретті орган келісім-шарттық аумақ бойынша техникалық-экономикалық негіздемені бекiтедi, соған сәйкес ол "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның 41-7-бабының 1-тармағында (8) тармақшасынан басқа) аталған тiзбеге сәйкес конкурс қатысушылары үшiн бiрыңғай сандық өлшемдердi әзiрлейдi және Қазақстан Республикасы Yкiметінің бекiтуiне енгiзедi.
Аталған өлшемдер ықтимал өнiм берушiлердiң мұнай операцияларын жүргiзуге арналған конкурсқа қол жеткiзуiнің шарты болып табылады және мердiгердiң жұмыс бағдарламасына кiредi.
4. Yкiметтiң кейiн бекiтуi үшiн техникалық-экономикалық есептердiң негiзiнде, сондай-ақ өнiмдi бөлу туралы келiсiмдердiң негізгі экономикалық, технологиялық, геологиялық, экологиялық, әлеуметтiк және өзге де өлшемдерiн қамтитын конкурс шарттарын құзыретті орган мүдделi мемлекеттiк органдар мен ұлттық компанияның қатысуымен әзiрлейдi.
Бұдан басқа конкурстың шарттарында бiрлескен барлау және өндiру немесе көмірсутегi шикiзатын өндiру жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырған кезде қазақстандық үлес, қазақстандық аумақта көмiрсутегінiң ең төмен көлемiн өңдеу үшін мiндеттi беру, жоғары технологияларды, жаңа және өңдеу өндiрiстерiн, арналы және өзге де құбырларды, құрылыстарды дамыту және инфрақұрылымдық және өзге де объектiлердi бiрлескен пайдалану бойынша қосымша ұсыныстар көзделуi тиiс.

4. Функции полномочного органа могут возлагаться на национальную компанию, при условии передачи ею права недропользования по соглашению о разделе продукции своей дочерней организации либо продажи своей доли в проекте, а также на государственный орган либо на иное юридическое лицо Республики Казахстан, которому Правительством Республики Казахстан передаются часть прав и обязанностей или все права и обязанности полномочного органа по соглашению о разделе продукции.
5. Полномочный орган в соглашениях о разделе продукции не создается, если доля участия национальной компании в проекте составляет 50 и более процентов и оператором выполнения работ по соглашению является дочерняя организация национальной компании.
Глава 3. Особенности проведения конкурса на получение
права ведения нефтяных операций на условиях раздела продукции
Статья 12. Конкурсы на получение права
недропользования на условиях раздела продукции
1. По решению Правительства Республики Казахстан конкурсы на предоставление права на совмещенную разведку и добычу или добычу по каждому морскому блоку на условиях раздела продукции путем двухэтапных процедур могут быть закрытыми или открытыми.
2. Конкурс путем двухэтапных процедур проводится с целью выбора на первом этапе подрядчика для проведения совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородов на море на условиях раздела продукции комиссией, создаваемой Правительством Республики Казахстан по проведению конкурса по выбору подрядчика, в соответствии с правилами проведения конкурса, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
3. Компетентным органом утверждается технико-экономическое обоснование по контрактной территории, в соответствии с которым им разрабатываются и вносятся на утверждение в Правительство Республики Казахстан единые количественные критерии для участников конкурса согласно перечню, указанному в пункте 1 (кроме подпункта 8)  статьи 41-7  Закона "О недрах и недропользовании".
Указанные критерии являются условиями доступа потенциальных подрядчиков к конкурсу на проведение нефтяных операций и включаются в рабочую программу подрядчика.
4. Условия конкурса разрабатываются компетентным органом с участием заинтересованных государственных органов и национальной компании для последующего утверждения Правительством на основе технико-экономических расчетов, а также содержащие основные экономические, технологические, геологические, экологические, социальные и иные параметры соглашения о разделе продукции.
Кроме этого, условиями конкурса должно быть предусмотрено казахстанское содержание при осуществлении работ по совмещенной разведке и добыче или добыче углеводородного сырья, обязательная поставка для переработки минимального объема углеводородов на казахстанской территории, дополнительные предложения по развитию высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, магистральных и иных трубопроводов, сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов.

5. Жоғары технологияларды қамтитын қосымша мiндеттемелер жер қойнауын пайдалану туралы заңнамада белгіленген тәртiппен республиканың мұқтаждары ескерiле отырып қалыптастырылады. Қосымша мiндеттемелер конкурс жеңiмпазын таңдаудың айқындаушы өлшемi болып табылады.
Өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң шарттарында жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған қосымша мiндеттемелер бөлігінде мынадай басымдық белгiленедi:
бiрiншi кезекте - жоғары технологиялар саласындағы ұсыныстар.
Бұл ұсыныстар мына бағыттар мен басымдықтар бойынша ерекшеленедi:
1) мұнай химиясы, мұнай химиясының өнiмдерiн одан әрi өңдеу жөніндегі өндiрiстер;
2) көмiрсутегiнi барлау және өндiру саласындағы негiзгi қызметке қатысты немесе шектес өндiрiстер;
3) жер қойнауын пайдаланушыға берiлетін қызмет көрсетулерге қатысты өндiрiстер;
екiншi кезекте - жаңа және өңдеу өндiрiстерiн, арналы және өзге де құбыр желiсiнiң объектiлерiн құру және пайдалану бойынша ұсыныстар;
үшiншi кезекте - инфрақұрылымдық және өзге де объектілердiң құрылысы және оларды бiрлесiп пайдалану бойынша ұсыныстар.
6. Жобаға ұлттық компания қатысқан жағдайда конкурстың шарттарында Қазақстан Республикасының Yкiметі айқындаған тәртіппен келiсiм мердiгерлерінің арасында оның қатысу үлесi көрсетiлуi тиiс.
7. Қатысушылардан келiп түскен осы баптың 5-тармағында аталған қосымша міндеттемелер жөніндегі конкурстық ұсыныстардың мазмұны салыстырмалы түрде тең болған кезiнде өнiмдi бөлу шарттарында бiрлесiп барлау мен өндiрудi немесе көмiрсутегіні өндiрудi жүргізу үшiн мердiгердi таңдау бойынша конкурс өткiзу жөніндегі комиссия конкурс қатысушыларының "қысқаша тiзiмiн" (кемiнде екеуiн) айқындауға құқылы. Конкурстың түпкiлiктi жеңiмпазын айқындау мақсатында конкурстық комиссия "қысқаша тiзiм" қатысушыларынан конкурстық ұсынысқа қатысты қосымша ұсыныстар немесе түсiндiрмелердi сұратуға құқылы. "Қысқаша тiзiмнiң" қатысушылары конкурстық комиссия белгiлеген мерзiмдерде өздерінің конкурстық ұсыныстарын жақсартуға құқылы. Қысқаша тiзiм қатысушыларының жақсартылған конкурстық ұсыныстарының қорытындылары бойынша конкурстық комиссия конкурс жеңiмпазын және ұсынысы конкурс жеңiмпазының ұсынысынан кейiн ең жақсы деп танылған қатысушыны айқындайды.
8. Қорытындыларды шығарған кезде конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының Үкіметi бекiтетiн және жоғары технологиялар, жаңа құрылыс, арналы құбыр, инфрақұрылым объектiлерi бойынша бағалаудың және қатысушылардың қосымша мiндеттемелерiнiң өлшемдерiн көздейтiн өнiмдi бөлу шарттарында теңiз блоктарын беру ережелерiн басшылыққа aлады.

5. Дополнительные обязательства, включающие высокие технологии, формируются с учетом потребностей республики в порядке, установленном законодательством о недропользовании. Дополнительные обязательства являются определяющим критерием выбора победителя конкурса.
Устанавливается следующая приоритетность в части дополнительных обязательств на получение права недропользования на условиях соглашения о разделе продукции:
в первую очередь - предложения в области высоких технологий.
Данные предложения будут различаться по следующим направлениям и приоритетности:
1) нефтехимия, производства по дальнейшей переработке продукции нефтехимии;
2) производства, относящиеся или сопредельные с основной деятельностью в области разведки и добычи углеводородов;
3) производства, касающиеся сервисных услуг, поставляемых недропользователю;
во вторую очередь - предложения по созданию и использованию новых и перерабатывающих производств, объектов магистрального и иного трубопроводов;
в третью очередь - предложения по сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов.
6. В случае участия в проекте национальной компании, в условиях конкурса должна быть указана ее доля участия в числе подрядчиков соглашения в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
7. Комиссия по проведению конкурса по выбору подрядчика для проведения совмещенной разведки и добычи или добычи углеводородов на условиях раздела продукции при относительном равенстве содержания конкурсных предложений по дополнительным обязательствам, указанным в пункте 5 настоящей статьи, поступивших от участников, вправе определить "короткий список" участников конкурса (не менее двух). В целях определения окончательного победителя конкурса конкурсная комиссия вправе запросить от участников "короткого списка" дополнительные предложения или разъяснения, относящиеся к конкурсному предложению. Участники "короткого списка" вправе улучшить свои конкурсные предложения в установленные конкурсной комиссией сроки. По результатам улучшенных конкурсных предложений участников короткого списка конкурсная комиссия определяет победителя конкурса и участника, предложение которого было признано наилучшим после предложения победителя конкурса.
8. Конкурсная комиссия руководствуется при подведении итогов правилами предоставления морских блоков на условиях раздела продукции, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан и предусматривающими параметры оценки дополнительных обязательств участников по высоким технологиям, новому строительству, магистральному трубопроводу, объектам инфраструктуры.

9. Белгіленген тәртiппен конкурс жеңiмпазы айқындалғаннан кейiн екiншi кезеңде өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi әзiрлеу бойынша құзыреттi орган құратын комиссия онымен бұрын белгіленген бiрыңғай өлшемдердi жақсарту мүмкiндiгiн қоса алғанда өнiмдi бөлу туралы келiсiм жобасының негiзгi ережелерi бойынша келiссөздердi жүзеге асырады. Үкiмет белгілеген бiрыңғай сандық немесе конкурс жеңiмпазы жақсартқан өлшемдер мен қосымша мiндеттемелер келiсiмнiң мiндеттi шарттары болып табылады. Конкурстың мiндеттi шарттары болып табылмайтын келiсiмнiң барлық қажетті шарттары конкурстың мiндетті шарттарына қайшы келмеуi тиiс.
Аталған комиссия конкурстың қорытындылары жарияланған күнiнен бастап бiр айдан кешіктiрiлмей белгiленген тәртiппен құрылады. Тараптардың техникалық, экономикалық және заң консультанттары комиссияның жұмысына қатыса алады. Құзыретті органның тарапында консультанттарды тарту бойынша шығыстарды қаржыландыру белгіленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттің қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
10. Келiссөздердiң әрбiр кезеңiн жүргізу қорытындылары бойынша құзыретті органның комиссиясы мен мердiгердiң арасында оның нәтижелерi туралы хаттамаға қол қойылады.
11. Конкурс жеңiмпазы осы Заңмен белгiленген мерзiмдерде өнiмдi бөлу туралы келiсiмге қол қоюдан бас тартса немесе жалтарса құзыретті органның комиссиясы конкурс жеңiмпазының ұсынысынан кейiн ұсынысы ең жақсы деп танылған конкурстың қатысушысына келіссөздер бастауды және өнiмдi бөлу туралы келiсiм жасасуды ұсынады.
4-тарау. Келісiмдерді жасасу және орындау
13-бап. Келiсімдi жасасу тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының Yкіметi белгілейтiн тәртiппен өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi дайындау бойынша құзыретті органның комиссиясы құрылған күнінен бастап бір жылдан кешіктiрiлмей тараптар келiскен мерзiмдерде өткізілетiн конкурс жеңiмпазымен келісім жасасылады. Тараптар келіскен мерзiмдерде келісімге қол қою оның шарттары бойынша тараптардың өкiлдерi арасындағы келіссөздер аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
2. Құзыретті орган мүдделi мемлекеттік органдармен бiрлесiп және конкурс жеңiмпазы, егер қосымша мiндеттемелер оның мұнай операциялары саласындағы қызметiне байланысты болмаса конкурс жеңiмпазы жоғары технологияларға жаңа және өңдеу өндiрiстерiне, арналы және өзге де құбырлар объектiлерi мен өзге де объектiлерге қатысты қабылдаған қосымша мiндеттемелерге сәйкес өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң мiндеттi бөлiгі болып табылатын қосымша шарт жасасады.
Қосымша келiсiмде өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша мердiгердiң коммерциялық табылым туралы мәлiмдеуi шартымен оны iске асыру көзделедi.

9. На втором этапе, после определения в установленном порядке победителя конкурса, комиссия, создаваемая компетентным органом по подготовке соглашения о разделе продукции, осуществляет с ним переговоры по основным положениям проекта соглашения о разделе продукции, включая возможность улучшения ранее определенных единых критериев. Определенные Правительством единые количественные или улучшенные победителем конкурса критерии и дополнительные обязательства являются обязательными условиями соглашения. Все необходимые условия соглашения, не являвшиеся обязательными условиями конкурса, не должны противоречить обязательным условиям конкурса.
Указанная комиссия создается в установленном порядке не позднее чем через месяц со дня объявления результатов конкурса. В работе комиссии могут принимать участие технические, экономические и юридические консультанты сторон. Финансирование расходов по привлечению консультантов на стороне компетентного органа осуществляется за счет средств государственного бюджета в установленном порядке.
10. По итогам проведения каждого этапа переговоров между комиссией компетентного органа и подрядчиком подписывается протокол о его результатах.
11. В случае отказа или уклонения победителя конкурса от заключения соглашения о разделе продукции в установленные настоящим Законом сроки, комиссия компетентного органа предлагает участнику конкурса, предложение которого было признано наилучшим после предложения победителя конкурса, начать переговоры и заключить соглашение о разделе продукции.
Глава 4. Заключение и исполнение соглашений
Статья 13. Порядок заключения соглашения
1. В порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, заключается соглашение с победителем проводимого конкурса в согласованные сторонами сроки, но не позднее чем через один год со дня создания комиссии компетентного органа по подготовке соглашения о разделе продукции. Подписание соглашения в согласованные сторонами сроки осуществляется по завершении между представителями сторон переговоров по его условиям.
2. Компетентный орган совместно с заинтересованными государственными органами и победитель конкурса заключают дополнительный договор, являющийся обязательной частью соглашения о разделе продукции, в соответствии с принятыми победителем дополнительными обязательствами в отношении высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, объектов магистрального и иного трубопроводов, объектов инфраструктуры и иных объектов, если дополнительные обязательства не связаны с его деятельностью в области нефтяных операций.
В дополнительном договоре предусматривается начало его реализации при условии заявления подрядчиком о коммерческом обнаружении по соглашению о разделе продукции.

14-бап. Жұмыстарды орындау шарттары
1. Мердiгер келiсiмде көзделген жұмыстар мен қызметтің түрлерiн келiсiмде белгiленген тәртiппен бекітілген бағдарламаларға, жобаларға, жоспарларға, бюджеттер мен сметаларға сәйкес орындайды.
2. Келiсiм бойынша жұмыстар қоршаған ортаны қорғау және жүргiзiлiп жатқан жұмыстардың қоршаған табиғи ортаға зиянды әсерiнiң алдын алуға бағытталған шараларды жүзеге асыру бойынша және осындай әсердiң салдарын жою жөнiндегi экологиялық талаптарды қоса алғанда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары сақтала отырып, қоршаған табиғи ортаға зиянды әсер етуге әкеп соққан апаттар болған жағдайда залалды өтеу жөніндегі жауапкершілікті мiндетті сақтандыра отырып, сондай-ақ жұмыстарды қауiпсiз жүргізу, жер қойнауын, халықтың денсаулығын қорғау бойынша және қазақстандық үлес бойынша белгiленген тәртiппен бекiтілген стандарттар (нормалар, ережелер) сақтала отырып орындалады.
3. Мердiгер келiсiм бойынша жұмыстар жүргізiлген аумақтарды ластанудан тазалауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ тараптар келiскен тәртiппен Қазақстан Республикасының меншiгiне берілетiн қондырғылардан, үймереттер мен мүлiктен басқа келiсiм бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейiн теңiздегі барлық үймереттердi, қондырғыларды және өзге де мүлiкті жоюды жүзеге асыруға мiндетті.
15-бап. Өнiмдi бөлу туралы келiсiм
жөніндегі басқарушы комитет
Өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша жұмыстарды орындау жөніндегі қызметті үйлестiру мақсатында тараптар құрамына мердiгерлiк ұйымдар (мердiгер) мен құзыреттi орган өкілдерінің тең саны кiретін басқарушы комитет құруды көздеуi тиiс. Комитеттің сандық құрамы, құқықтары мен мiндеттерi, сондай-ақ оның жұмысының тәртiбi келiсiмде белгіленедi.
16-бап. Өнімдi бөлу туралы келiсімнiң операторы
1. Келiсiм бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыруды, оның iшiнде осы Заңның ережелерiне сәйкес есеп пен есептiлікті жүргізудi мердiгер немесе мердiгердiң тапсырмасы бойынша келiсiмнiң операторы жүзеге асырады. Қызметiнiң нысанасы аталған жұмыстардың ұйымдастырылуымен шектелуi мүмкiн осындай оператор ретiнде мердiгер осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының аумағында құрған заңды тұлғалар не мердiгер осы мақсаттар үшін тартатын қызметiн Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын заңды тұлғалар болуы мүмкін.
2. Мердiгер өзiнiң iс-қимылдары секілдi келiсiм операторының iс-қимылдары үшін де мемлекет алдында мүліктік жауапкершілікте болады.
3. Оператордың қызметін қаржыландыруды мердiгер бекiткен смета шегiнде мердiгерлер арасындағы бiрлескен қызмет туралы келiсiмде айқындалған шарттарда жүзеге асырады.

Статья 14. Условия выполнения работ
1. Предусмотренные соглашением работы и виды деятельности выполняются подрядчиком в соответствии с утвержденными в установленном соглашением порядке программами, проектами, планами, бюджетами и сметами.
2. Работы по соглашению выполняются при соблюдении требований законодательства Республики Казахстан, включая экологические требования по охране окружающей среды и осуществлению мер, направленных на предотвращение вредного влияния проводимых работ на окружающую природную среду и по ликвидации последствий такого влияния, при обязательном страховании ответственности по возмещению ущерба в случае аварий, повлекших за собой вредное влияние на окружающую среду, а также с соблюдением утвержденных в установленном порядке стандартов (норм, правил) по безопасному ведению работ, охране недр, здоровья населения и по казахстанскому содержанию.
3. Подрядчик обязан обеспечить очистку от загрязнения территории, на которой проводились работы по соглашению, а также осуществить ликвидацию всех сооружений, установок и иного имущества на море по завершении работ по соглашению, за исключением передаваемых в собственность Республике Казахстан по согласованному сторонами порядку установок, сооружений и имущества.
Статья 15. Управляющий комитет по соглашению
о разделе продукции
В целях координации деятельности по выполнению работ по соглашению о разделе продукции сторонами должно быть предусмотрено создание управляющего комитета, в состав которого входит равное число представителей от подрядных организаций (подрядчика) и компетентного органа. Численный состав, права и обязанности управляющего комитета, а также порядок его работы определяются в соглашении.
Статья 16. Оператор соглашения о разделе продукции
1. Организация выполнения работ по соглашению, в том числе ведение учета и отчетности в соответствии с положениями настоящего Закона, осуществляется подрядчиком или по поручению подрядчика оператором соглашения. В качестве такого оператора, предмет деятельности которого должен быть ограничен организацией указанных работ, могут выступать созданные подрядчиком для этих целей на территории Республики Казахстан юридические лица либо привлекаемые подрядчиком для этих целей юридические лица, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан.
2. Подрядчик несет имущественную ответственность перед государством за действия оператора соглашения как за свои собственные действия.
3. Финансирование деятельности оператора осуществляется подрядчиком на условиях, определенных соглашением о совместной деятельности между подрядчиками в пределах утвержденной подрядчиком сметы.

4. Мердiгер оператордың қызметiн басқару үшін мердiгердiң өкілдерiнен операциялық комитет құра алады.
17-бап. Мүлікке меншік құқығы
1. Мердiгер жаңадан жасаған немесе сатып алған және оның келiсiм бойынша жұмыстарды орындауға арналған мүлiк, егер келiсiмде өзгеше көзделмесе, мердiгердiң меншiгі болып табылады.
Егер аталған мүлік операторға берiлсе немесе оператор мердiгердiң қаражаты есебiнен сатып алса осы ереже өзгермейдi.
2. Аталған мүлiкке меншiк құқығы аталған мүлiктің құны толық өтелген күннен бастап немесе келiсiм тоқтатылған күннен бастап немесе тараптар келiсiмде көзделген шарттарда және тәртiппен келiскен өзге мерзiмнен бастап мердiгерден мемлекетке көшуi мүмкiн. Бұл ретте келiсiмнiң қолданылу мерзiмi iшiнде мердiгерге келiсiм бойынша жұмыстарды жүргiзу үшiн осындай мүліктi өтеусiз негізде пайдаланудың айрықша құқығы берiледi және мердiгер өзiнiң иелігіндегi мүлiктi ұстау ауыртпалығында және оның кездейсоқ жойылуы немесе кездейсоқ бүлiнуi тәуекелiнде болады.
3. Аталған мүлiкке меншiк құқығы мемлекетке көшкен жағдайда оны республикалық меншiкке жатқызу тәртiбiн, сондай-ақ осы мүлiктi одан әрi пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
18-бап. Көмірсутегі шикізатын тасымалдау,
сақтау және өңдеу
1. Мердiгер арналы құбырмен тасымалдау объектiлерiне шарттық негізде еркiн қол жеткiзуге құқылы, сондай-ақ арналы құбырмен тасымалдау және тасымалдаудың өзге де түрлерiнің объектiлерiн, көмiрсутегi шикiзатын сақтау және өңдеу объектiлерiн қандай бiр болмасын кемсіту талаптарынсыз еркiн пайдалануға құқылы.
2. Мердiгер келiсiм бойынша жұмыстарды орындау шеңберiнде меншiк құқығы осы Заңның ережелерi ескерiле отырып келiсiммен айқындалатын көмiрсутегі шикізатын сақтау, өңдеу және тасымалдау бойынша объектілердiң құрылысына құқылы.
19-бап. Келiсімдi орындау кезiндегi салықтар, алымдар
және бюджетке басқа да мiндетті төлемдер
1. Мемлекет пен мердiгердiң арасындағы өндiрiлген өнiмдi бөлу шарттары мен тәртібi Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жасасылатын өнiмдi бөлу туралы келiсiмдер көзделедi.
2. Өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi орындау кезiнде салық мiндеттемелерiн орындауды Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жасасылатын өнiмдi бөлу туралы келiсiмдерге сәйкес мердiгер жүзеге асырады.

4. Для управления деятельностью оператора подрядчик может создать операционный комитет из представителей подрядчика.
Статья 17. Право собственности на имущество
1. Имущество, вновь созданное или приобретенное подрядчиком и используемое им для выполнения работ по соглашению, является собственностью подрядчика, если иное не предусмотрено соглашением.
Данное положение не меняется, если указанное имущество передается оператору или приобретается оператором за счет средств подрядчика.
2. Право собственности на указанное имущество может перейти от подрядчика к государству с момента, когда стоимость указанного имущества полностью возмещена, или со дня прекращения соглашения, или с иного согласованного сторонами срока на условиях и в порядке, которые предусмотрены соглашением. При этом в течение срока действия соглашения подрядчику предоставляется исключительное право на пользование таким имуществом на безвозмездной основе для проведения работ по соглашению, и подрядчик несет бремя содержания находящегося в его пользовании имущества и риск его случайной гибели или случайного повреждения.
3. В случае перехода к государству права собственности на указанное имущество порядок его отнесения к республиканской государственной собственности, а также порядок дальнейшего использования этого имущества устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 18. Транспортировка, хранение и переработка
углеводородного сырья
1. Подрядчик имеет право свободного доступа на договорной основе к объектам магистрального трубопроводного транспорта, а также право на свободное использование на договорной основе объектов магистрального трубопроводного и иных видов транспорта, объектов по хранению и переработке углеводородного сырья без каких-либо дискриминационных условий.
2. Подрядчик в рамках выполнения работ по соглашению имеет право на сооружение объектов по хранению, переработке и транспортировке углеводородного сырья, право собственности на которое определяется соглашением с учетом положений настоящего Закона.
Статья 19. Налоги, сборы и другие обязательные
платежи в бюджет при выполнении соглашения
1. Условия и порядок раздела добытой продукции между государством и подрядчиком, предусматриваются в соглашениях о разделе продукции, заключаемых в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. При выполнении соглашения о разделе продукции исполнение налоговых обязательств осуществляется подрядчиком в соответствии с соглашениями о разделе продукции, заключаемыми в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

3. Мердiгердiң өтелетін шығындары және өтелетiн шығындардың құрамы Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледi.
4. Салық қызметінің органдары мердiгердiң салық мiндеттемелерiн орындауын, сондай-ақ міндеттi зейнетақы алымдарының уақытылы ұсталуын және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуын, мiндетті әлеуметтiк аударымдардың есептелу толықтығын және уақытында төленуiн салықтық бақылауды Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес салық қызметi органдары жүзеге асырады.
20-бап. Есеп және есептiлiк
1. Келiсiм бойынша жұмыстарды орындаған кезде мердiгердiң қаржы-шаруашылық есебi әрбiр бөлек келiсiм бойынша, сондай-ақ ол келiсiмге қатысы жоқ өзге қызметті орындаған кезде осындай есептен бөлек жүзеге асырылады. Осындай есептiң тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
2. Келiсiм бойынша жұмыстарды орындаған кезде бухгалтерлiк есеп пен есептілік Қазақстан Республикасының валютасы - теңгеде немесе шетелдiк - инвестордың мердiгерiн таңдаған кезде шетелдiк валютада жүргізiледi. Егер бухгалтерлік есеп шетелдiк валютада жүргізiлсе, мемлекеттiк органдарға берiлетін есептіліктегi деректер қабылданған шетелдiк валютада да, теңгеде де көрсетiлуi тиiс. Бұл peттe шетелдiк валютада есептелген барлық деректер есептiлiкті жасау күнiне Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есеп және қаржы есептiлiгi туралы заңнамасымен және бухгалтерлік есептiң стандарттарымен белгiленген тәртiппен теңгемен есептелуi тиiс.
21-бап. Банк шоттары және валюталық реттеу
Мердiгердiң немесе оның операторының тек келiсiм бойынша жұмыстарды орындау үшiн ғана пайдаланылатын Қазақстан Республикасының банктерiнде және (немесе) шетелдiк банктерде Қазақстан Республикасының валютасында және (немесе) шетелдiк валютада банк шоттары болуы тиiс. Келiсiмдi iске асыру шеңберiнде валюталық операцияларды жүргiзу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
22-бап. Келісiм бойынша құқықтар мен мiндеттерді беру
1. Мердiгер келiсiм бойынша өзiнiң құқықтары мен мiндеттерiн белгiленген тәртiппен кез келген заңды тұлғаға немесе кез келген жеке адамға, егер осы тұлғалардың келiсiм бойынша жұмыстарды орындау үшiн қажетті жеткiлiктi қаржы және техникалық ресурстары және басқару қызметiнiң тәжiрибесi болса беруге құқылы.
Мердiгер заңмен белгiленген тәртiппен үшiншi тұлғаға өз құқықтарын толық көлемде берген кезде өнiмдi бөлу туралы келiсiм бойынша мердiгердiң қосымша мiндеттемелерiн инвестициялау бойынша қосымша шарт жөніндегі барлық мiндеттемелер мен құқықтар осы тұлғаға берiледi.
Мердiгер заңмен белгiленген тәртiппен үшiншi тұлғаға өз құқықтарын iшінара берген кезде беретiн және алатын тараптар арасындағы бiрлескен қызмет туралы шартпен келiсiлген өнiмдi бөлу туралы келісім бойынша және мердiгердiң қосымша мiндеттемелерiн инвестициялау жөнiндегi қосымша шарт бойынша құқықтар мен мiндеттемелер жаңа тұлғаға берiледi. Бiрлескен қызмет туралы шарт өнiмдi бөлу туралы келiсiмнiң ажырамас бөлігі болады.

3. Возмещаемые затраты подрядчика и состав невозмещаемых затрат регламентируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Налоговый контроль за исполнением подрядчиком налоговых обязательств, а также за своевременностью удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, полнотой исчисления и своевременностью уплаты обязательных социальных отчислений осуществляются органами налоговой службы в соответствии с налоговым законодательством и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 20. Учет и отчетность
1. Учет финансово-хозяйственной деятельности подрядчика при выполнении работ по соглашению осуществляется по каждому отдельному соглашению, а также обособленно от такого учета при выполнении им иной деятельности, не связанной с соглашением. Порядок этого учета определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Бухгалтерский учет и отчетность при выполнении работ по соглашению ведутся в валюте Республики Казахстан - тенге или в иностранной валюте при выборе подрядчиком иностранного инвестора. В случае, если ведение бухгалтерского учета осуществляется в иностранной валюте, отчетность, предоставляемая в государственные органы, должна содержать данные, исчисленные как в принятой иностранной валюте, так и в тенге. При этом все данные, исчисленные в иностранной валюте, должны быть пересчитаны в тенге в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета на день составления отчетности.
Статья 21. Банковские счета и валютное регулирование
Подрядчик или его оператор должен иметь банковские счета в валюте Республики Казахстан и (или) иностранной валюте в банках Республики Казахстан и (или) иностранных банках, используемой исключительно для выполнения работ по соглашению. Порядок проведения валютных операций в рамках реализации соглашения определяется законодательством Республики Казахстан.
Статья 22. Передача прав и обязанностей по соглашению
1. Подрядчик имеет право передать полностью или частично свои права и обязанности по соглашению любому юридическому лицу или любому физическому лицу в установленном законодательством порядке при условии, если эти лица располагают достаточными финансовыми и техническими ресурсами и опытом управленческой деятельности, необходимыми для выполнения работ по соглашению.
При передаче подрядчиком в полном объеме своих прав третьему лицу в установленном законом порядке по соглашению о разделе продукции к данному лицу переходят все обязательства и права по дополнительному договору по инвестированию дополнительных обязательств подрядчика.
При частичной передаче подрядчиком своих прав третьему лицу в установленном законом порядке к новому лицу переходят согласованные договором о совместной деятельности между передающей и принимающей сторонами права и обязательства по соглашению о разделе продукции и по дополнительному договору по инвестированию дополнительных обязательств подрядчика. Договор о совместной деятельности становится неотъемлемой частью соглашения о разделе продукции.

2. Келiсiм бойынша құқықтар мен мiндеттердi беру келiсiмде белгіленген тәртiппен келiсiмнiң ажырамас бөлiгі болып табылатын арнайы шартты жасау арқылы жазбаша нысанда жасалады және өнiмдi бөлу туралы қолданыстағы келiсiмдерге тиiсті өзгерiстер енгізумен iлесе жүргізiледi.
3. Құзыреттi органның келiсiмiмен мердiгер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын сақтай отырып келісімдi орындауға байланысты жасасылатын шарттар бойынша өз мiндеттемелерiн қамтамасыз ету үшiн кепiл ретiнде өзiне тиесілі мүлiк пен мүліктік құқықтарды пайдалануы мүмкiн.
23-бап. Келiсiм шарттарының тұрақтылығы
1. Келісімнiң шарттары бүкiл қолданылуы мерзiмiнде өз күшiн сақтайды. Келiсiмге өзгерiстерге тараптардың өзара келісімi бойынша ғана жол беріледi.
2. Егер келiсiмнiң қолданылу мерзiмiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен келiсiмнiң шеңберiнде мердiгер қызметiнiң коммерциялық нәтижелерiн нашарлататын немесе жақсартатын нормалар белгiленсе, келiсiмдi жасасу сәтiнде қолданылған Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану кезiнде алынуы мүмкiн коммерциялық нәтижелерi мердiгерге қамтамасыз ететiн өзгерiстер келiсiмге енгiзiледi.
Мұндай өзгерiстердi енгізу тәртібi келiсiммен айқындалады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен жұмыстарды қауiпсiз жүргізу, жер қойнауын, қоршаған табиғи ортаны және халықтың денсаулығын қорғау бойынша стандарттарға (нормаларға, ережелерге), оның iшiнде халықаралық қабылданған және жалпы танылғандар секiлдi стандарттарға (нормаларға, ережелерге) сәйкес келтiру мақсатында өзгерiстер енгізiлсе, келiсiмнiң шарттарын өзгерту туралы аталған ереже қолданылмайды.
3. Қазақстан Республикасы шарттарға тараптардың келiсiмi бойынша өзгерiстер енгiзiлген жағдайларынан басқа мердiгерлер мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары арасында жасасылған келiсiм шарттарының тұрақтылығына кепілдiк бередi.
Осы кепiлдiктер:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерiстерге және (немесе) акцизделетін тауарларды импорттау, өндiру, сату тәртібi мен шарттарын өзгертетiн Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының күшіне енуi және (немесе) өзгеруiне;
2) ұлттық және экологиялық қауiпсiздікті, денсаулық сақтау мен парасаттылықты қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының заңнама актілерiне енгiзiлетін өзгерiстер мен толықтыруларға қолданылмайды.
24-бап. Мердiгер құқықтарының мемлекеттік кепілдiктерi
1. Мердiгерге мүліктiк және оның келiсiмге сәйкес сатып алған және жүзеге асырып жатқан өзге де құқықтарының қорғалуына кепiлдiк берiледi.

2. Передача прав и обязанностей по соглашению совершается в письменной форме посредством составления специального договора, являющегося неотъемлемой частью соглашения, в порядке, определенном соглашением, и сопровождается соответствующим внесением изменений в действующее соглашение о разделе продукции.
3. С согласия компетентного органа подрядчик может использовать принадлежащие ему имущество и имущественные права в качестве залога для обеспечения своих обязательств по договорам, заключаемым в связи с исполнением соглашения, с соблюдением при этом требований гражданского законодательства Республики Казахстан.
Статья 23. Стабильность условий соглашения
1. Условия соглашения сохраняют свою силу в течение всего срока действия. Изменения в соглашении допускаются только по взаимному согласию сторон.
2. В случае, если в течение срока действия соглашения законодательством Республики Казахстан будут установлены нормы, ухудшающие или улучшающие коммерческие результаты деятельности подрядчика в рамках соглашения, в соглашение вносятся изменения, обеспечивающие подрядчику коммерческие результаты, которые могли быть им получены при применении действовавшего на момент заключения соглашения законодательства Республики Казахстан.
Порядок внесения таких изменений определяется соглашением.
Указанное положение об изменении условий соглашения не применяется в случае, если законодательством Республики Казахстан вносятся изменения в стандарты (нормы, правила) по безопасному ведению работ, охране недр, окружающей природной среды и здоровья населения, в том числе в целях приведения их в соответствие с аналогичными стандартами (нормами, правилами), принятыми и общепризнанными в международной практике.
3. Республика Казахстан гарантирует стабильность условий соглашений, заключенных между подрядчиками и государственными органами Республики Казахстан, за исключением случаев, когда изменения в договоры вносятся по соглашению сторон.
Настоящие гарантии не распространяются на:
1) изменения в законодательстве Республики Казахстан и (или) вступление в силу и (или) изменения международных договоров Республики Казахстан, которыми изменяются порядок и условия импорта, производства, реализации подакцизных товаров;
2) изменения и дополнения, которые вносятся в законодательные акты Республики Казахстан в целях обеспечения национальной и экологической безопасности, здравоохранения и нравственности.
Статья 24. Государственные гарантии прав подрядчика
1. Подрядчику гарантируется защита имущественных и иных прав, приобретенных и осуществляемых им в соответствии с соглашением.

2. Тиiстi қадағалау органдарының жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу, жер қойнауын, қоршаған табиғи ортаны және халықтың денсаулығын қорғау мақсатында, сондай-ақ қоғамдық және ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беретін ұйғарымдарынан басқа, мердiгердiң келiсiмге сәйкес сатып алынған және жүзеге асырып жатқан құқықтарды шектеудi белгiлейтiн атқарушы билiк органдарының, сондай-ақ жергiлікті өзiн-өзi басқару органдарының нормативтiк құқықтық актiлерінің күшi мердiгерге қолданылмайды.
25-бап. Мемлекеттiң экономикалық мүдделерi
Өнiмдi бөлу туралы келiсiмдi теңiздегі мұнай операцияларына арналған келiсiм-шарт ретiнде қолдану процесiнде мемлекеттің мынадай экономикалық мүдделерiне қол жеткiзiледi:
1) кен орнының экономикалық құндылығы және пайдалы қазбалар көлемдерінің болжамды есептерi ескерiле отырып келiсiм-шартта айқындалатын қол қойылатын бонусты алу;
2) мердiгер үшін өндiруге экономикалық тиiмдi болып табылатын келісім-шарт аумағындағы әрбiр коммерциялық ашылым үшiн коммерциялық ашылым бонусын алу;
3) Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн пайдалы қазбалардың әрбiр түрi бойынша роялти алу;
4) табысты өнiмдегi Қазақстан Республикасының үлесiн алу;
5) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес алынатын белгіленген салықтар мен басқа да мiндетті төлемдер алу;
6) мемлекеттiң ұлттық компания түрiнде жобаға қатысуынан қосымша кірістep алу;
7) республиканың iшiнде өңдеу үшін мердiгердi көмiрсутегінiң белгілi бір көлемiн берудi қамтамасыз ету;
8) қазақстандық жұмыс күшiн тарту және шетелдiк жұмыс күшiн пайдалануды шектеу;
9) мұнай операцияларын жүргiзген кезде Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес келiсiмде айқындалатын көлемдерде қазақстандық тауарларды, жұмыстар мен қызмет көрсетулердi пайдалану;
10) қазақстандық ұйымдарды жобаның операторы ретiнде тарту;
11) Қазақстан Республикасының аумағында жоғары технологияларды, жаңа және өңдеу өндiрiстерiн, арналы және өзге де құбырларды, инфрақұрылымдық және өзге де объектiлердi енгiзу;
12) мердiгерден құны толық өтелген мүлiктi алу.
26-бап. Келiсімнiң орындалуын бақылау
1. Келiсiмнiң орындалуын мемлекеттік бақылауды құзыреттi орган жүзеге асырады.
2. Өзге мемлекеттiк органдар өз құзыретіне сәйкес мердiгер қызметiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестілiгін бақылайды.

2. На подрядчика не распространяется действие нормативных правовых актов органов исполнительной власти, а также органов местного самоуправления, если указанные акты устанавливают ограничения прав подрядчика, приобретенных и осуществляемых им в соответствии с соглашением, за исключением предписаний соответствующих органов надзора, которые выдаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в целях обеспечения безопасного ведения работ, охраны недр, окружающей природной среды, здоровья населения, а также в целях обеспечения общественной и национальной безопасности.
Статья 25. Экономические интересы государства
В процессе применения соглашения о разделе продукции как вида контракта на нефтяные операции на море достигаются следующие экономические интересы государства:
1) получение подписного бонуса, определяемого в контракте с учетом экономической ценности месторождения и прогнозных расчетов объема полезных ископаемых;
2) получение бонуса коммерческого обнаружения за каждое коммерческое обнаружение на контрактной территории, являющегося для подрядчика экономически эффективным для добычи;
3) получение роялти по каждому виду добываемых на территории Республики Казахстан полезных ископаемых;
4) получение доли Республики Казахстан в прибыльной продукции;
5) получение установленных налогов и других обязательных платежей, взимаемых в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
6) получение дополнительных доходов от участия государства в проекте в лице национальной компании;
7) обеспечение поставки определенного объема углеводородов подрядчика для переработки внутри республики;
8) привлечение казахстанской рабочей силы и ограничение использования иностранной рабочей силы;
9) использование при проведении нефтяных операций товаров, работ и услуг казахстанского происхождения в размерах, определяемых в соглашении в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
10) привлечение в качестве оператора проекта казахстанских организаций;
11) внедрение на территории Республики Казахстан высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, магистральных и иных трубопроводов, инфраструктурных и иных объектов;
12) получение от подрядчика имущества, стоимость которого полностью возмещена.
Статья 26. Контроль за исполнением соглашения
1. Государственный контроль за исполнением соглашения осуществляет компетентный орган.
2. Иные государственные органы в соответствии с их компетенцией контролируют соответствие деятельности подрядчика законодательству Республики Казахстан.

27-бап. Тараптардың келiсім бойынша жауапкершiлiгі
Тараптар келiсiмнiң шарттарына сәйкес келiсiм бойынша өз мiндеттемелерiн орындамағаны немесе лайықсыз орындағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
28-бап. Келiсiмнiң қолданылуын тоқтату
1. Тараптардың келiсiмi бойынша, сондай-ақ келiсiмге қол қою күнiне қолданылған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келiсiмде көзделген басқа да негіздемелер бойынша және тәртiппен келiсiмнiң күшi оның қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн немесе мерзiмiнен бұрын тоқтатылуы мүмкiн. Тараптардың келiсiмi бойынша келiсiмнiң күшін тоқтату негiзгi келiсiмдегiдей тәртiппен қолданысқа енгізiледi.
2. Осы Заңның 17 және 20-баптарына сәйкес инвесторға салық салу әдiстерi туралы ережелерi келiсiмге қол қойылған күннен бастап бiр жыл iшiнде қолданысқа енгiзiлмеген келiсiм осы баптың 1-тармағында көзделген шарттар сақталмай қол қойылған күннен бастап бiр жыл өткен соң қолданылуын тоқтатады.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген негiздеме бойынша келiсiмнiң қолданысы тоқтатылған теңiз блогы өнiмдi бөлуге қарағанда өзге шарттарда жер қойнауын пайдалану құқықтарын беруге конкурс өткiзіліп, қатысушылардың болмауына байланысты конкурс өткiзiлмедi деп танылғаннан кейiн ғана, сондай-ақ осы Заңның 5 және 13-баптарының ережелерi сақталғанда өнiмдi бөлу шарттарында жер қойнауын пайдалануға берiлуi мүмкiн.
29-бап. Дауларды шешу
1. Өнiмдi бөлу шарттарында бiрлескен барлау мен өндiрудi немесе өндiрудi жүргiзу жөніндегi қатынастарға Қазақстан Республикасының айрықша құқығы қолданылады.
2. Келiсiмдердi орындауға, тоқтатуға және қолданылмауына байланысты мемлекет пен мердiгер арасындағы даулар келiсiм шарттарында көзделетiн рәсiмдерге сәйкес келiссөздер жүргiзу арқылы шешiледi.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелерiне сәйкес дауды шешуге қол жеткiзiлмеген жағдайда келiсiмнiң кез келген тарабы дауды "Мұнай туралы"  Заңда көзделген органдардың қарауына беруге құқылы.
5-тарау. Өтпелi ережелер
30-бап. Осы Заңның қолданылу тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының осы Заң күшiне енгiзiлгенге дейiн жасасқан өнiмдi бөлу туралы келiсiмдерi өз күшiн сақтайды.
2. Осы Заң күшiне енгенге дейiн барлау үшін келiсiм-шарттық аумақты алған және келiсiмнiң қолданылу кезеңiнде коммерциялық табылым туралы құзыретті органның атына мәлiмдеме жасаған мердiгерлер құзыретті органмен өнiмдi бөлу шарттарында және өздерiнiң қалауы бойынша өзге де шарттарда өндiруге келiсiмдi конкурссыз негізде жасасуға құқылы.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 27. Ответственность сторон по соглашению
Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по соглашению в соответствии с условиями соглашения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 28. Прекращение действия соглашения
1. Действие соглашения прекращается по истечении срока его действия или досрочно по согласованию сторон, а также по другим основаниям и в порядке, которые предусмотрены соглашением в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действующим на дату подписания соглашения. Прекращение действия соглашения по согласованию сторон вводится в действие в том же порядке, что и исходное соглашение.
2. Соглашение, положения которого о способах налогообложения инвестора в соответствии со статьями 17 и 20 настоящего Закона не вступили в силу в течение одного года с даты подписания соглашения, прекращает свое действие по истечении одного года с даты его подписания без соблюдения условий, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
3. Морской блок, в отношении которого соглашение прекращено по основанию, предусмотренному пунктом 2 настоящей статьи, может быть предоставлен в недропользование на условиях раздела продукции только после проведения конкурса на предоставление права недропользования на иных условиях, чем раздел продукции, и признания конкурса несостоявшимся в связи с отсутствием участников, а также при соблюдении положений статей 5 и 13 настоящего Закона.
Статья 29. Разрешение споров
1. К отношениям по проведению совмещенной разведки и добычи или добычи на условиях раздела продукции применяется исключительно право Республики Казахстан.
2. Споры между государством и подрядчиком, связанные с исполнением, прекращением и недействительностью соглашений, разрешаются путем переговоров в соответствии с предусматриваемыми в условиях соглашения процедурами.
3. При недостижении разрешения спора в соответствии с положениями пункта 2 настоящей статьи, любая из сторон соглашения вправе передать спор на рассмотрение органов, предусмотренных в  Законе  Республики Казахстан "О нефти".
Глава 5. Переходные положения
Статья 30. Порядок применения настоящего Закона
1. Соглашения о разделе продукции, заключенные Республикой Казахстан до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свое действие.
2. Подрядчики, получившие контрактную территорию для разведки до вступления в силу настоящего Закона и сделавшие заявление в адрес компетентного органа о коммерческом обнаружении в период действия соглашения, имеют право на бесконкурсной основе заключить с компетентным органом соглашение на добычу на условиях раздела продукции или иных условиях по их усмотрению.
Президент
Республики Казахстан