Кәсiптiк орта бiлiмнiң білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгі ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 208 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 № 499 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі).
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Кәсiптiк орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгi ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Mинистрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 4 наурыздағы
N 208 қаулысымен
бекiтiлген
Кәсiптiк орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын
іске асыратын білiм беру ұйымдары қызметiнің
үлгі ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіптік орта бiлiмнің бiлім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнің үлгі ережесі (бұдан әрi - Ереже) "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес меншiк нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, кәсiптiк орта бiлiмнiң білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметiнiң тәртiбiн айқындайды. Z070319
2. Кәсiптiк орта бiлiм кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында (колледждерде, училищелерде) негізгі жалпы, жалпы орта және кәсіптік бастауыш бiлiм беру базасында конкурстық негізде алынады және кәсiптiк орта білiмi бар мамандарды даярлауға бағытталған.
3. Кәсiптiк орта бiлім беру ұйымдары алдында мынадай міндеттер тұр:
1) ұлттық және жалпы адами құндылықтар, ғылым мен практика жетiстiктерi негiзiнде жеке тұлғаның қалыптасуына, дамуына және кәсiби танылуына бағытталған қажеттi жағдайлар жасау жолымен кәсіптік орта білімнің кәсiптiк білім беру бағдарламаларын iске асыру;
2) нақты мамандық пен кәсiп бойынша қажеттi теориялық бiлiмi мен практикалық дағдылары бар кәсiптiк орта бiлiмді бiлiктi мамандар даярлау, оларды қайта даярлау және олардың бiлiктiлігін арттыру;

Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2005 года № 208. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 499 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального образования.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2005 года N 208
Типовые правила  деятельности организаций образования,
реализующих образовательные программы среднего
профессионального образования
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального образования, определяют порядок деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности в соответствии с Законом  Республики Казахстан "Об образовании" (далее - Правила). Z070319
2. Среднее профессиональное образование приобретается в организациях среднего профессионального образования (колледжах, училищах) на базе основного общего, среднего общего и начального профессионального образования на конкурсной основе и направлено на подготовку специалистов со средним профессиональным образованием.
3. Перед организациями среднего профессионального образования стоят следующие задачи:
1) реализация образовательных профессиональных программ среднего профессионального образования путем создания необходимых условий, направленных на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
2) подготовка квалифицированных специалистов со средним профессиональным образованием, имеющих необходимые теоретические знания и практические навыки по конкретной специальности и профессии, их переподготовка и повышение квалификации;

3) еңбек нарығы мен жұмыс берушілер талаптарын ескере отырып, бiлiктi мамандарды даярлаудың сапасын тұрақты түрде жетілдiру;
4) оқытудың жаңа технологияларын енгізу, кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарының қызметін ақпараттандыру.
4. Кәсіптік орта білім беру ұйымдары:
1) мемлекеттiк;
2) жеке меншік болуы мүмкін.
5. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдары өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына , заңдарына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiне, сондай-ақ осы Ережеге және оның негізінде әзiрленген жарғыға сәйкес жүзеге асырады.
2. Оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыру
6 . Кәсiптiк орта білiм беру ұйымдары Қазақстан Республикасының  заңнамасында   белгіленген тәртiппен оқу-тәрбие процесiн, ғылыми-педагогикалық қызметтi дербес ұйымдастырады.
Кәсiптік орта, қосымша кәсiптiк бiлiм берудiң әртүрлi бiлiм беру бағдарламаларын iске асырады, олардың мазмұны мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға мiндеттi білiм беру стандарттарымен регламенттеледi.
7. Нақты мамандық бойынша бiлiм беру бағдарламаларының мазмұны, оларды игеру мерзiмдерi мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұйымдар әзiрлейтiн жұмыс оқу жоспарларымен және бағдарламаларымен айқындалады.
8. Ұқсас мамандықтар бойынша жалпы орта бiлiмi, кәсiптiк бастауыш бiлiмi бар азаматтардың қысқартылған, жеделдетiлген бағдарламалар бойынша кәсiптiк орта бiлiм алуына болады.
9. Тиiстi лицензиясы болған жағдайда кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында жалпы орта және кәсiптiк бастауыш бiлiм беру бағдарламалары iске асырылуы мүмкiн.
10. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында оқыту мынадай нысандарда жүзеге асырылуы мүмкiн: күндiзгі, сырттай, кешкi оқыту, қашықтықтан оқыту және экстернат.
11. Кәсiптiк орта білім беру ұйымында қабылдау тәртiбi білiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн кәсiптiк орта оқу орындарына қабылдаудың Yлгі ережесiне сәйкес белгiленедi.
12. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымында азаматтарды қабылдау кезiнде ұйым оны және (немесе) оның ата-анасын немесе өзге заңды өкiлдерiн ұйымның жарғысымен, бiлiм беру қызметiн жүргізу құқығына берiлген лицензиямен және қабылдау тәртiбi мен оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыруды регламенттейтiн басқа да құжаттармен таныстыруға мiндеттi.

3) постоянное совершенствование качества подготовки квалифицированных специалистов с учетом требований рынка труда и работодателей;
4) внедрение новых технологий обучения, информатизация деятельности организаций среднего профессионального образования.
4. Организации среднего профессионального образования могут быть:
1) государственными;
2) частными.
5. Организации среднего профессионального образования осуществляют свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и разработанным на их основе уставом.
2. Организация учебно-воспитательного процесса
6. Организации среднего профессионального образования самостоятельны в организации учебно-воспитательного процесса, научно-педагогической деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Реализуют различные образовательные программы среднего профессионального, дополнительного профессионального образования, содержание которых регламентируется государственными общеобязательными стандартами образования по специальностям .
7. Содержание образовательных программ по конкретной специальности, сроки их освоения определяются рабочими учебными планами и программами, разрабатываемыми организациями, в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования .
8. Граждане, имеющие среднее общее образование, начальное профессиональное образование по родственным специальностям, могут получать среднее профессиональное образование по сокращенным, ускоренным программам.
9. В организациях среднего профессионального образования могут реализовываться программы среднего общего и начального профессионального образования при наличии соответствующей лицензии.
10. В организациях среднего профессионального образования обучение может осуществляться в следующих формах: очное, заочное, вечернее обучение, дистанционное обучение и экстернат.
11. Порядок приема в организации среднего профессионального образования устанавливается в соответствии с Типовыми правилами приема в средние профессиональные учебные заведения, утверждаемыми центральным исполнительным органом в области образования.
12. При приеме граждан в организации среднего профессионального образования, последняя обязана ознакомить его и (или) его родителей или иных законных представителей с уставом организации, лицензией на право ведения образовательной деятельности и другими документами, регламентирующими порядок приема и организацию учебно-воспитательного процесса.

13. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында білiм алушыларды ауыстыру және оқуға қайта алу бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.
14. Бiлiм алушылар кәсiптік орта білiм беру ұйымдары оқушыларының құрамынан:
1) өз еркiмен;
2) дәрiгерлiк-консультациялық комиссияның (бұдан әрi - ДКК) қорытынды анықтамасы негізiнде денсаулық жағдайына байланысты;
3) басқа білiм беру ұйымына ауысуына байланысты;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де жағдайларда да шығарылуы мүмкiн.
15. Кәсiптiк орта білiм беру ұйымдарының бiлiм алушыларының үлгерiмiн ағымдағы бақылау, оларды аралық және қорытынды аттестаттау бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.
16. Оқытудың күндiзгi нысаны бойынша бiлiм алушыларға академиялық демалыстар беру бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.
17. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында оқу сабақтарының мынадай түрлерi белгіленедi: сабақ, лекция, семинар, практикалық сабақ, зертханалық жұмыс, бақылау жұмысы, өз бетiнше жұмыс, консультация, практика, курстық және дипломдық жобалау (курстық және дипломдық жұмыс). Аудиториялық сабақтардың барлық түрлерiне ұзақтығы 45 минут белгiленедi, қажет болған жағдайда 2 сабақтан кейiн 5 және 10 минуттық үзiлiспен қосарланған сабақтар өткiзуге болады.
Оқу сабақтарының әралуан түрлерiн өткiзу мерзiмдерi оқу процесi кестесiне сәйкес белгiленедi.
18. Бiлiм алушылармен оқу сабақтарын ұйымдастыру және өткiзу үшiн ұйымдарда оқу топтары құрылады.
Санитарлық ережелер мен нормаларға сәйкес топтардың толықтырылуын Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы айқындайды.
Оқу-өндiрiстiк шеберханаларда, оқу полигондарында, оқу шаруашылықтарында зертханалық жұмыстарды, практикалық және семинар оның iшiнде дене тәрбиесi сабақтарын және тiзбесi оқу жоспарына сәйкес белгiленетiн кәсiби оқытудың жекелеген пәндерi бойынша сабақтарды өткiзу кезiнде оқу топтары кiшi топтарға бөлiнуi мүмкiн.
Мамандықтардың бейiнi ерекшелiгiн ескере отырып, сабақтар жекелеген оқушылармен де жеке сабақтар түрiнде өткiзiлуi мүмкiн.
19. Кәсiптiк практиканың түрлерi, мерзiмдерi мен мазмұны мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарының талаптарына сәйкес жұмыс оқу жоспарларымен және бағдарламаларымен айқындалады.
20. Мамандықтың бейiнi бойынша кәсiптiк практика (технологиялық және диплом алдындағы) кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдары мен кәсiпорындардың (мекемелердiң) арасында жасалған шарттар негiзiнде ұйымдарда (кәсiпорындарда мекемелерде) өткiзiледi.
Кәсiптiк практиканы ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi үлгi оқу жоспарлары мен бағдарламалары негiзiнде әзiрленетiн жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.

13. Перевод и восстановление обучающихся в организациях среднего профессионального образования осуществляются в порядке, утверждаемом центральным исполнительным органом в области образования.
14. Обучающиеся могут быть отчислены из состава учащихся организаций среднего профессионального образования:
1) по собственному желанию;
2) по состоянию здоровья на основании справки-заключения врачебно-консультационной комиссии (далее - ВКК);
3) в связи с переводом в другую организацию образования;
4) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация обучающихся организаций среднего профессионального образования осуществляются в порядке, утверждаемом центральным исполнительным органом в области образования .
16. Предоставление академических отпусков обучающимся по очной форме обучения осуществляется в порядке, утверждаемом центральным исполнительным органом в области образования.
17. В организациях среднего профессионального образования устанавливаются следующие виды учебных занятий: урок, лекция, семинар, практическое занятие, лабораторная работа, контрольная работа, самостоятельная работа, консультация, практика, курсовое и дипломное проектирование (курсовая и дипломная работа). Для всех видов аудиторных занятий устанавливается продолжительность 45 минут, при необходимости допускаются спаренные уроки с перерывами 5 мин. и 10 мин. после 2-х уроков.
Сроки проведения различных видов учебных занятий устанавливаются в соответствии с графиком учебного процесса.
18. Для организации и проведения учебных занятий с обучающимися в организациях создаются учебные группы.
Наполняемость групп в соответствии с санитарными правилами и нормами определяется центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования.
При проведении в учебно-производственных мастерских, на учебных полигонах и в учебных хозяйствах лабораторных работ, практических и семинарских занятий, в том числе по физическому воспитанию и занятий по отдельным предметам профессионального обучения, перечень которых определяется в соответствии с учебным планом, учебные группы могут делиться на подгруппы.
Исходя из специфики профиля специальностей, занятия могут проводиться и с отдельными учащимися в виде индивидуальных занятий.
19. Виды, сроки и содержание профессиональной практики определяются рабочими учебными планами и программами в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования .
20. Профессиональная практика по профилю специальности (технологическая и преддипломная) проводится в организациях (предприятиях, учреждениях) на основе договоров, заключенных между организациями среднего профессионального образования и предприятиями (учреждениями).
Порядок организации и проведения профессиональной практики осуществляется в соответствии с рабочими учебными планами и программами разрабатываемыми на основе типовых учебных планов и программ.

21. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында тiлдер бойынша оқыту Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
22. Бiлiм алушыларды оқыту мен тәрбиелеудiң сапасын, оқытушылардың педагогикалық шеберлігін арттыру және әдiстемелiк жұмысты жетiлдiру мақсатында кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында педагогикалық, оқу-әдiстемелiк, қамқоршылық кеңестер құрылады.
3. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарының құрылымдық
бөлiмшелерiнiң қызметiн ұйымдастыру
23. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарда оқу-тәрбие процесiн сапалы ұйымдастыруды қамтамасыз ету мақсатында филиалдар, мамандықтар топтары бойынша бөлiмшелер, кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау бөлiмшелерi, даярлық курстары, оқу-өндiрiстiк шеберханалар, оқу-консультациялық пункттер, оқу шаруашылықтары, оқу полигондары және басқа да құрылымдық бөлiмшелер құрылуы мүмкiн.
24. Оқу шеберханаларындағы білiктi өндiрiстiк жұмыстардың тiзбесiн, мазмұнын және оларды орындау жөнiндегi талаптарды олар үшiн мамандар даярлау жүзеге асырылатын кәсiпорын мен мекеме өкiлiнiң келiсiмi бойынша тiкелей кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымы анықтайды.
25. Оқу шеберханасындағы практикалық сабақтарды ұйымдастыруды өндiрiстiк оқыту шеберi жүзеге асырады.
4. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымын басқару
26. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымын басқару Қазақстан Республикасының заңнамасына осы Ережеге және ұйымның жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
27. Кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымын тiкелей басқаруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен құрылтайшы тағайындайтын басшы жүзеге асырады.
28. Кәсiптiк орта білiм беру ұйымдары әртүрлi оқу-әдiстемелiк бiрлестiктердiң жұмысына қатыса алады.

21. В организациях среднего профессионального образования обучение по языкам проводится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
22. В целях повышения качества обучения и воспитания обучающихся, педагогического мастерства преподавателей и совершенствования методической работы, в организациях среднего профессионального образования создаются педагогический, учебно-методический, попечительский советы.
3. Организация деятельности структурных
подразделений организаций среднего
профессионального образования
23. В целях обеспечения качественной организации учебно-воспитательного процесса в организациях среднего профессионального образования могут быть созданы филиалы, отделения по группам специальностей, отделения повышения квалификации и переподготовки кадров, подготовительные курсы, учебно-производственные мастерские, учебно-консультационные пункты, учебные хозяйства, учебные полигоны и другие структурные подразделения.
24. Перечень, содержание и требования по выполнению квалификационных производственных работ в учебных мастерских определяются непосредственно организацией среднего профессионального образования по согласованию с представителем предприятия и учреждения, для которых осуществляется подготовка специалистов.
25. Организация практических занятий в учебной мастерской осуществляется мастером производственного обучения.
4. Управление организацией среднего
профессионального образования
26. Управление организацией среднего профессионального образования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан , настоящими Правилами и уставом организации.
27. Непосредственное управление организацией среднего профессионального образования осуществляет руководитель, назначаемый учредителем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
28. Организации среднего профессионального образования могут участвовать в работе различных учебно-методических объединений.